Binnenland. !OE SOI^PATfeMCOtrttAJJ'r SgoxaclgL^- 1 a 3VEata2*t 3. O X 6 hun groot offensief op de verdedigingslijn De scliaarsclite aan levensmiddelen is te VerdunBelfort en dus niet op do noorde- Konstantiuopel toegenomen ten gevolge vai Wij krijgen hier een kijkje in Duitsche loopgraven, 't Eigenaardigste wat we er van zien zijn de koepel- en torenvormige versterkingen, die er zijn aangebracht. Men moet zich in de loopgravon niot alleen beschermen voor de kogels, die van rechts of links, van voren ot' achter komen, maar vooral voor d9 grauaten en bommen, die van boven neervallen. Dat men dat o.a. in de Duitsche loopgraven weet te doen, zien wij aan het plaatje hierboven. drongen, werden er onmiddellijk weder uit geslagen kuil neerhurkte om heb vuur te verdreven door een Eranschen bajonet-aan- ontwijken. Driant liet den jager heb eerst val. heengaan, uitroepend: „Tot weerziens, veel In Woëvre wordt het artillerievuur aan geluk". Hij zelf bleef nog wachten tót de beido zijden afwiseeleud voortgezet, zonder I rest van zijn mannen het bosoh zou hebben infantórie-actie. I ontruimd. Sedert heeft niemand hem terug In Lotharingen konden bij een Fran- 'gezienVoor de linie te ontruimen, schoot schen aanval ten W. van het Priesterbosch de mitrailleurafdoeling haar 15000 patronen een twintigtal gevangenen wcxrden gemaakt. afj zij slaagde er in de stukken te redden, Officieel bericht uit het BERLIJN. hoof dkwartier Over het algemeen nam de artillerie - actie aan beide fronten tot grootór leven- digi leid toe. Do Frauschen hernamen het westelijk deel van de loopgraaf bij het gehucht Mai- sous de Champagne, waarin oensdag met handgranaten werd gestreden. Ten westen van de Maas zijn onze troe pen bezig de Franschen, die nog in het Kraaieuboscli rijn, op te ruimen. Ten oosten van de rivier werden, tot verkorting der verbinding van on ze stelling ten zuiden van Douau- mont met die in Woëvre, na een krachtige artilleristische voorbereiding, het dorp en het pantserfort Vaux genomen, met talrijke daarbij aansluitende versterkingen van den vijand. De inneming geschiedde onder leiding van den commandant van de 3 jonde reserverdivisie, den generaal der ii..auterie van Guretzky-Cornitz, door de Posensche reserve-regimenten No. 6 en No. 19, in een schitterenden nachtólijken aanval. In een groot aantal luchtgevechten in den omtrek van Verdun bleven onze vliegers overwinnaars. Met zekerheid zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Al ónze vliegtuigen keerden terugeenige onzer dappere vliegers rijn gewond. De vijandelijke trocpenafdeelingen in plaatsen tón W. en ten Z.W. van Verdun werden met bommen be worpen. Door een aanval van een Fransch vlie- gorseekader in het vestinggebaed ,van Metz werden twee burgers gedood en verschillen de particuliere woningen beschadigd. In een luehtkamp werd hat vliegtuig van den aanvoerder van het eskader neergescho ten. Hij werd gevangen genomen, zijn ge- geleider gedood. PARIJS. Een officier, die deelnam aan de gevechten om hot Bois des Caures, onder bevel van kolonel Driant, doet het volgondo verhaal van dezo episode, een der meest roemrijke uit den slag van Verdun. De Duitschers begon nen de voorbereiding van den aanval op 20 Februari, 'a morgens zeven uur, door een gcwoldige beschieting, die onze onderstan den vernielde. Onze mannen echter, die be ter weerstand boden, weken niet en ver sterkten hun stellingen onder een orkaan van ijzer. Tusschen 2 en 6 uur werden de gevolgen van de beschieting zoo, dat nog slechts één onderstand intact was. De adju dant van Driant werd zwaar gewond en de jagers hadden veel te lijden. Teen de vijan delijke artillerie het vuur op grooteren af stand richtte, trachtten de Duitschers, ge- kleod in jassen die op de onze geleken, Hau- mont te naderen. Ondanks onzen tegen stand drongen ze door in onze loopgraven der eerste linie, waar de gevechten met handgranaten den heel en nacht voortduur den. Op 22 Februari werd het bombarde ment hervat, de loopgraven werden ver nield, de onderstanden en verbindingen verwoest, groote stukken bosch weggesla gen. Onze onverstoorbare jagers zagen tegen den middag sterke vijandelijke afdeelingen zich richten naar het Houmontbosch langs het Bois des Caures, waarbij ze trachtten over de ondersteuningsloopgraven te komen. Een luitenant snelde aan het hoofd van zijn compagnie toe om den aanval te beantwoor den. Hij viel doodelijk gewond door een ko gel neer, maar riep nog stervend: Voor waarts! Een ander officier snelde tee, maar 'viel gewond door een kogel in den hals. On danks onze numerieke minderheid wt hadden slechts twee bataljons tegenover een versche brigade bleven we met alle macht weerstand bieden. Tegen balf vier werd de toestand kritiek. De Duitschers hadden een kanon aangevoerd, dat onze positie onder flankvuur nam, de insluiting werd nauwer. Ik werd toen bij kolonel Driant geroepen, die den strijd tegen den aanval leidde. Ik zag hem leunend op zijn geweer in tegen woordigheid van twee kapiteins. De ernst van zijn energiek gelaat trof mij. Hij zed de: „Nog enkele minuten en we zullen moeten sterven of gevangen worden genomen. Laat ons echter trachten nog enkelen van die dapperen te redden." Na een indrukwek- kenden krijgsraad, waarbij een kapitein al Jer gedachte uitsprak door te zeggen: „Het is vreeselijk om heen te gaan, ik zou liever sterven", werd alles in den onderstand, dat' in handen van don vijand kon vallen, ar chieven en kaarten vernield en werd het be vel tot terugtrekken gegeven. De beweging begon onder flankdekking door een afdee- ling jagers. De spits der colonnes, die het bosch verlieten, werd neergemaaid door het kruisvuur der vijandelijke mitrailleurs. Maar de terugtocht werd uitgevoerd en de fragmenten van de afdeelingen, die deze zone overkwamen, be «i ik ten Bea> ont, onze eerste linie van de tweede stelling. Ko lonel Driant wilde het laatste heengaan om de manoeuvre te rien uitvoeren. Hij werd voor de laatste maal gezieD door een jager, dis met hem in een zelfden door oen granaat toen de vijancj naderde. De officier eindigt met do mededeeling, dat naar zijn schatting in do gevechten om het Bois des Caures meer dan 2000 Duitschers sneuvelden- LONDEN. Do „Daily Mail" verneemt uit ParijsDo Fransche generale staf besloot Woensdag maatregelen te nemen tegen een dreigenden aanval van de Duitschers door heb Beis des Corbeaux in do richting van do Cumières-hoogte. Dinsdagnacht had de vijand feitelijk dit boSch geheel in handen zijn voorposten hadden den weg naar het Cumièresbosch overschreden, van waaruit de Duitschers de zuidwestelijke hellingen van den Ganzenlieuvel aanvielen. Wanneer zij nog twee honderd yards vooruitkwamen, zouden zij op den Cumièros-Forges zijn uitgekomen en zouden zij den terugtocht hebben afgesneden aan de Fransche troepen op den Ganzenlieuvel. Ten einde dit te voorkomen, deden de Franschen een tegen aanval, van twee zijden tegolijlc oprukken de. Het hevigst werd gevochten in het bosch zelf. Een officier van een jagerregi- ment zeide: Nooit nog zag ik mijn mannen met zulk een verwoedheid aanvallen. Zij veegden mijn boschsector binngn het uur schoon. Op een prnnfc aan de andere zijde van het bosch was een Duitsche mitrailleur in een ingegiaven stelling opgesteld, ge dekt achter oen verschansing van gevelde boomstammen.deze mitrailleur zaaide dood en verderf ouder onze mannen. Een sergeant en twintig man namen vrijwillig op zich om deze stelling te vermeesteren. Zij hadden niet veel tijd noodig. Sprongs gewijze gingen zij tusschen de boomen voor waarts en gingen de Duitsche bediening met de bajonet te lijf. Vroeg ir den middag was het geheele bosch feitelijk in banden van de Fran schen. Do Duitschers, gedemoraliseerd door de nederlaag, maakten zich gereed voor een nieuwen aanval. Terwijl de reservebatal jons achter hoogte 265 werden samenge trokken, concentreerde de Duitsche artil lerie haar vuur op de overblijfselen van het bosch en de tegenovergestelde hellingen van den Ganzenlieuvel, te-iciude te beletten, dat Fransche reserves werden aangetrok ken. De buiten de oevers getreden Maas komt hier op enkelo yai'ds afstands van het spoorwegstation, dat terzijde van een heuvel is gebouwd. Honderden Duitsche projectielen ontploften in het water waardoor kolommen vuil water wer den opgeworpen. De vijand deed met het vallen van de duisternis een togemaaiwal de strijd werd voortgezet, maar de toestand bleef onveranderd. Intusschen was een levendig gevecht ontstaan bij Béthincourt waarheen do Duitschers oprukten uit Cinsy en Forges met .de bedoeling Béthincourt te nemen, rich een weg te banen langs Esncs en de Fransche stelling van den „Doode Man" in den rug te vallen. Het gelukte den vijand echter niet te deboucheeren, daar de Fransohe artillerie de hellingen schoon- veegde telkens wanneer de infanterie trachtte op te rukken. Het heetste gevecht van dien dag werd geleverd bij Vaux, waar brigade na brigade stormliep op' de Fransohe stellingen. Op een gegeven oogonblik wisten twee com pagnieën Vaux binnen te komen; zij be gonnen zich dadelijk te ver-sterken, maar zij werden na een wccoten strijd door de Fran schen met de bajonet verdreven. Als resultaat van een dag vechten won nen de Franschen eenig terrein bij den Gan- zenheuvel, tcrtvijl de Duitschers niet voor uit kwamen. lijke fronten zullen richten. Reeds voor eenigo weken, tijdens de af sluiting der noordelijke' grenzen, wist men hier te verhalen van enorme troepen-ver plaatsingen en onafgebroken geschut-trans porten in de richting oost-west. Daarop volgde het bericht-, dat de Kroonprins zijn kwartier zou opslaan te Miillhausen. En werkelijk verscheen na eenige dagen de Kroonprins met zijn staf in den Boven-El- zas, doch sleolits op een doorreis en waar schijnlijk voor oen inspectie. Want kort daarop vielen de eerste zware projectielen in het vesting-gebied van Belfort, en begon de militaire onlruimings-arbeid op het nieuwe gevechtsterrein. Sindsdien hebben de Duiitschers ook Verdun aangevallen. Nu loopt hier weer een hardnekkig ge rucht, dat de Duitsche Kroonprins zijn kwartier voorgoed in de buurt van Müll- hausen opgeslagen heeft in verband met de gebeurtenissen, die rondom Belfort te ver wachten zijn. De vraag is nu wat is er in de eerstvolgende dagen bij Belfort te ver wachten Dat er iets in de lucht hangt, is vrij ze ker; wij hebben hier de stellige bewijzen daarvoor. Men weet nu uit het proces der stafofficieren (de ruilhandel met militaire berichten!), dat de Zwitsersche staf vrij goed op de hoogte is van de Duitsche plan nen. Welnu, wij kregen gisteren of eergiste ren het verrassende bericht, dat de Ve di visie van het Zwitsersche leger, die na maandenlangen dienst aan de Italiaansch- Oostenrijksche grens op de thuisreis was om met'verlof te gaan na eenige dagen van rust in hun kantonnement., onmiddellijk rust m ^liun .kantonnement, onmiddeiiijK waaraan zelfstandigheid zou worden aange- naar het grensgebied van Basel gedirigeerd boden onder Russische souvereiniteit; ontrui- het uitblijven van den aanvoer uit Klein- Azië, Jat vermoedelijk het gevolg is van het binnenstroomen van Koerden en Tur ken, wegens don iuval der Russen zijn gevlucht. Muiterij? PARIJS- Naar gemeld wordt, heersoht eon militaire muiterij te Broessa tegen de Duitsche officieren de burgers steunen de muiters. In Mesopotamia. LONDEN. Officieel. Generaal Aylmer rukte op 6 Maart lang$ den rech teroever van de Tigris op en bereik te Essinn, ©en positie zeven mijlen ten oosten van Koet-el-Am&ra.. De positie, werd aangevallen, maar generaal Aylmer Avas niot in staat den vijand t-e vevdrijA-en. Aylmer verklaart, dat de vijand zware ver liezen leed en behaLVe dat hij zijn positie versterkte geen activiteit toonde. Onze ver liezen zijn niet zwaar. Vredespogingen wan Turkije. Een V. D.-telegram uit Rome bericht: Het Arabische blad „Mokattan" meldt nader aangaande vredesonderhandelingen,' dio Tur kije getrachtbeeft nan te knoopen Do vorige maand zond Talaat tweo gedele geerden naar ZAvitserland om de vredesvoor waarden te bespreken, die de eer van Turkije zouden kunnen redden zonder het comité ..Eenheid en Vooruitgang" te compromitee- rcn. De gevraagde voorwaarden waren volgendeHerstellen van liet Khedifaat in Egypte met Prins Said Halim als Khedive; ontruiming van Armenië door de Russen, zelfstandigheid zou worden de offi- het fort met e©n in alle Fransche tegenspraak van de vermeestering van Vaux. PARIJS. De bewering in eicel© Duitsche berichten, dat Vaux in storm genomen is roakg naburige .versterkingen opzichten vaLsch. Op het oogenblik van de publicatie der depeehes Was het fort Vaux zelfs niet aangevallen geweest. Eveneens zijn onwaar de beweringen, dat de Duitsche troepen het Bois de Corbeaux van Fran schen zuiverden en dat zo in storm het dorp Vaux zouden hebben genomen. Zij bezitten thans slechts den uitersten zoom in het oos ten van het Bois des Corbeaux, waarvan wij het grootste deel vasthouden ondanks tegenaanvallen. Sedert het offensief van Verdun geen succes heeft bevatten de Duitsche telegram men steeds meer onjuiste beweringen. Zoo bijv. wordt gezegd, dat de Duitschers bij de verovering van Fresnes 700 gevangenen maakten, terwijl de bezetting, die niet eens dit cijfer bereikte, zich kon terugtrekken. De bezetting n Forges en Regneville telde in het geheel i man, terwijl de Duitschers beweren dat z.j n die plaateen en het Bois des Corbeaux 58 officieren en 3277 man ongewond gevangen namen Het offensief Verdun—Belfort. Men schrijft ons uit Ziirich d.d. 3 Maart: Er zijn hier in de laatste dagen eenige waarnemingen gedaan, waaruit afgeleid zou mogen worden, dat de Duitschers ditmaal ming van Mcsopotamië door de Engelsehen; een loening bij do bondgonooten om Turkijo de noodige financieelc middelen te verschaffen. Deze voorwaarden zijn door de bondgenoo- ten verworpen: Talaat zond daarop andere gedelegeerden naar Zwitserland en Frankrijk, waarhij lnj zich bereid verklaarde nog andere concessies to doen. Toon de berichtgever van do „Mokat tan" Konstantiuopel verliet, wist men nog niet het resultaat van deze tweede zending. PERZIË. De Russen in Perzlë. PETROGRAD. De Russen bezetten de stad Senneh, 50 wenst ten noorden van Ker- mansjah. .1 worden. De ernst van dezen maatregel is ,voor ieder duidelijk. De duizenden manschappen, die na maandenlangen dienst terug verlang den naar hun gezin en naar hun zaken, zendt men niet anders dan wanneer het hoog noodig is ter A-ersterking naar het een of andere punt van de grenzen. Ook wordt beweerd, dat de Franschen van uit Belfort een ernstigen aanval voor bereiden, waarvoor inderdaad ook aanwij zingen rijn. Intusschen blijft de vraag wat zal er gebeuren in de buurt van Belfort? RUSLAND. Vian hot Oostelijk oorlogsterrein. PETROGRAJ). Een aanzienlijke Duit sche afdeeliug trachtte de Duna over te gaan bij het liasteel Kocken- husen ten oosten van Friedriehstadt. Zij werd door ons A-uur vardraven. Ten noord- oosten van Jacoteladt beschoot de Duitsche artillerie onze eantonnementen. De zware vijandelijke artillerie beschoot Lievenhof en de stations van Tsargrad en Nietzgal. Bij Illuxt vernielden onze verkenners eon vijandelijk fort en maakten ze gevangenen. bijeen to roepen. Hierin moet aan allo oorlog- Ten noordoosten van hot station Olyk ver- )"oe|,cnden vorzocht worden in de eerste plaats meesterden onze verkenners op klaarlichten oorlogsdoeleind.» nauwkeurig vast te dag een vijandelijke loopgraaf waarvan de °Uot 'da ln„.Braeestors van Stockholm, land- verdedigers voor ©en deel wei-den gebajon- hagen en Ström, deden Maandag in den Rijks- neteerd en voor een deel werden gevangen dag het voorstel, dat Zweden alleen of in I vereeniging mot Denemarken en Noorwegen, het initiatief zal nemen tot een officieele ^dosconfcrcntie der kléine staten, die, naar SCANDINAVIË. Vredespogingen. Een V. D.-telegram uit Berlijn meldt: Uit Stockholm wordt gemeldNaar do „Dagens Nyhetern" verneemt, is do vredescon ferentie van den Amerikaan Ford voornemens, een communiqué too to zenden aan do drie- ministers-eonferentie to Kopenhagen, met ver zoek een conferentie tot vredesbemiddeling genomen. In de streek van de Boven-Ikwa ver dreef ons vuur een sterke vijandelijke af- deeling, die onze loopgraven trachtte te naderen. In GaJicië, in do streek van Toje- brof ten noordwesten van Tamopol ont wikkelde vijand een offensief ingeleid door artillerievuur, hij werd door ons vuur afgeslagen. Wij maakten hier gevangenen. „Dogens Nyhetern" vernomen heeft, allen oorlogvoerenden partijen zeer gewensclit zou zijn. PORTUGAL, Duifschland's oorlogsverklaring aan Portugal. BERLIJN. De keizerlijke gezant te Lis sabon, dr. Rosen, heeft last gekregen Donderdag aan de Portugeesche regeering. met breedvoerige verklaring der Duitsche regee- ng, rijn passen te vragen. Aan den Portugeeschen gezant ta Ber lijn, dr. Sidonis Paes, zijn Donderdag eveneens zijn passen gezonden. BERLIJN. Officieel. Aan het slot' der verklaring, die Donderdag te Lissabon werd overhandigd, en die in afschrift aan den Portugeeachen gezant te Berlijn is mede- staat: „De Duitsche regeering riet zich ge dwongen uit de houding der Portugeesche regeering. noodzakelijk do conclusies te trek- ken. Zij beschouwt zich als met de Portu geesche regeering in'staat van oorlog". ITALIË. 1,600,000 Italianen onder de wapenen. „Der Tag" merkt op, dat de Italiaan- sche minister Zupelli bij do behandeling van eene interpellatie in hert parlement over de ondersteuning aan de betrekkin gen van onder de wapenen staande mili tairen een cijfer noemde, waaruit door een eenvoudige berekening op te maken valt hoeveel Italianen thans in het veld staan. Zupelli zoide n.l. dat de onkosten voor de ondersteuning thans 43.000.000 lire per maand bedragen, en daar nu per man en per dag 90 centimes wordt betaald, komt men tot eene totale sterkte der tot dusverre opgeroepen troeppn van 1,600,000 man. GRIEKENLAND. Troepenverschuiving. SALONIKI. Bijna alle Duitsche en Oos- tenrijksche troepen, die aan het front in den Balkan geconcentreerd waren, moeten naar het westelijk oorlogstooneel vertrok ken zijn. Eenige Turksche regimenten, die in den Balkan waren, zijn naar den Kaukasus ge zonden. TURKIJE. In Konstantlnopel. ATHENE. Volgens particuliere berichten uit Konstantiuopel, h'eorscht er groote ver- bitlering tegen de Duitschers, die zich al leen door geweld kunnen blijven handha ven. De Turksche soldaat moet op goeden voet blijven met den Duitschen .kameraad, maar zal nooit met hem fratemiseeren. Er zijn reeds herhaaldelijk twisten voor gekomen tusschen Duitschers en matrozen van het Amerikaanscbe wachtschip. Laatst genoemde mogen nu slechts aan wal gaan en dan nog slechts op voorwaarde, dat zij geen vermakelijkheden bezoeken, waar Duitschers kpmen. OP ZEE. Het boschieten van de „Bandoeng". Do „Bandoeng" van den Rott. Lloyd is op haar jongste reis van Sabang naar Rotterdam, door een Duitsche onderzeeboot, die het schip blijkbaar voor een vijandelijk vaartuig hield, hevig en langdurig onder vuur genomen. Een van <lo opvaronden hoeft de H. Chet volgondo verhaal gedaan De „Buudoeng", kapitein N. Huisman, maakte haar 13e reis naar Java en terug. Na ijktijdige overhandiging van een ?P he JaVhkust een lading koloniale producten --""—omen to hebben, vertrok het schip den Januari van Sabang. met bestemming Ven o, Rotterdam, via het Euezkanaal. Den Januari passeerden we Port-Said, en op den 29en bevonden we ons op ongeveer 3-1 gr. N.br. en 24 gr. O.l. pl.m. 80 mijlen bezuiden het eiland Kandia. Te half 10 's morgens werd onze bemanning opgeschrikt •door een kanonschot, waarop in do onmiddellijke nabijheid van het schip "een projectiel iu het water plófte, dat e.en reus achtige waterzuil opjoeg. Do 3© officier, die de wacht deed, rapporteerdo den kapitein dat een onderzeeboot op pl.m. 6 mijl afstand op vier kompasstreken aan 'bakboord, boven Avater kwam. Nog vóór kapitein en 3e offi cier weer op de brug waren viel toen een tweede schot, onmiddellijk gevolgd door eon derde dat vlak langs het schip ging. De sednletters AB. van het Internationaal Seinboek werden toen op den onderzeer waar genomen. Dit sein beduidde: „Verlaat uw schip zoo .spoedig mogelijk." Dit bevel bracht ons in do mepning, dat de onderzeeër ons voor, een vijandelijk schip hieldde kapitein aohtte liet daarom raadzaam, met langzaam vooruit- draaiende machines don onderzeeër meer te naderen, ten einde dezen do gelegenheid te geven onze nationaliteit beter vast to stellen. Bovendien werden in den voor- en achtertop A-an do „Bandoeng" Hollandsche A-laggen go- heschen, terwijl op het achterschip als altijd do driekleur woei en de romp van het schip mot de kleuren rood, wit on blauw beschildord was. Middelerwijl hield het vuren steeds aan, zoo dat in tien minuten tijd reeds het achtste schot viel; dit laatste wel met zulk een uit werking, dat 't geheele schip er van dreun de. Te verwonderen was het niet, als men na gaat dat het laatste projectiel ontplofte op zeer korten afstand, pl.m. 10 meters, zoodat in een onzer reddingbooten 5 gaten geslagen werden, en een ijzeren luchtkoker op verschei dene plaatsen doorboord werd. Stukken A-an 10 c.M. lengte en 2 c.M. dikte vielen daarbij op bet dek neer. Wie schetst de algemeeno ontroering, die er ion aan boord heersckte, want een ieder was zich natuurlijk bewust van het gevaar waarin men verkeerde. De gezagvoerder gelastte onmiddellijk alle hens aan dek, en in de booten, die tot onmid dellijke ingebruikneming gereed waren. Het vuren was na het aohtste schot opgehouden, en de onderzeeër nam nu blijkbaar eeu af wachtende houding aan, terwijl het sein AB. neer ging. Te 10 uur dook de duikboot langzaam onder water, op pl.m. 4 mijn afstand. We kregen teen den indruk,,dat ze haar vergissing had inge zien, en ons als Holandsoh schip erkend had De machine werd dan ook weer op volle kracht gezet, en do koers vervolgd. Groot wns ieders verwondering, toen daarop dezelfde ODdorzoeër na pl.m. 45 minuten op nieuw te voorschijn kwam, nu op pl.m. 4 mij len afstand achter ons. De Bandoeng 6toomde verder, terwijl de onderzeeër in evnwijdigeD koers achter ons aanstoomde, een vol kwartier. Plotseling werd de beschieting teen hernieuwd en observeerden wij het sein MN. (stop on middellijk.) De machine werd stop gezet; een ieder vroeg zich met angst af, wat men nu wel vau ons wildet I Den 2n-officier werd gelast mot een boot naar de duikboot toe te gaan, om, nadere in lichtingen te bekomen. Juist zou dé sloep Avegroeien, toen het sein FH. (zend een boot; golieschen werd. De scheepspapieren wrden tor inzage meegegeven. Na veertig minuten roeien was de boot den onderzeeër genaderd en werd door dezen de Duitsche oorlogsvlag geheschen. De 2e-officicr stapte aan boord, en nadat de gebruikelijke vragen van den onderzoekingsdieust beant woord en de papieren in orde bevonden waren, werd gevraagd, waarom de Bandoeng niet direct gestopt had bij de eerste waarschu wingsschoten. Geantwoord word, dat het sein AB., ge voegd bij de niet ver missende schoten, ons in do meening hadden gebracht, dat wij voor oen vijandelijk schip gehouden werden, en we niet begrepen, waarom wij een neutraal schip zonder nader onderzoek moesten verlaten. De gezagvoerder achtto het daarom noodig, voerde onze woordvoerder verder aan, u dich ter te naderen, ten einde u in do gelegenheid te stellen ons l>eter te herkennen. Bovendien onze Hollandsche vlaggen waren toch duide lijk genoeg zichtbaar! De commandant antwoordde: „Zeker, zo waren zichtbaar; doch verscheidene vijande lijke schepen zoeken dekking onder neutrale vlag; terwijl uw naderen voor or is een teeken van tegenstand scheen, en wij daarom gereed stonden n te torpedeer en." De Avaarschuwing werd daarbij gegeven in het vervolg nu maar direct te stoppen bij het eerste schieten, daar een herhaling van zulk een geval niét buitengesloten was. Hierna informeerde de commandant, of het Suezkanaal nog steeds open was, en of wij Fransche of Engelsclie oorlogsschepen gepas seerd waren. Het eerste werd bevestigend, het tweede ontkennend beantwoorden vervolgens bood do commandant aan do sloep op sleeptouw te nemen nöar de .Bandoeng,'. Op korten afstand liet de ünterseeboot 3 de sloep weer los, en A-oer in een cirkel om ons heen. Van beide zijden werd met de vlag ge salueerd, en ieder vervolgde zijn koers. Het geheele oponthoud had drie uren tijd in beslag genomen. Naar wij vernemen zal de directie van de Rolterdanische Lloyd een rapport indienen bij de bevoegde autoriteiten naar aanleiding v de beschieting van het stoomschip „Bandoeng dier scheepvaartmaatschappij in de Middel- landsche Zeo door een duikboot. Nador wordt nog gemold: Bij de marine-overlie id is thans ingekomen het rapport omtrent do beschieting van het Nederlnndsche stoomschip „Bandoeng" in de Middellandsche Zee, welk door de directie der Rotterdamsche Lloyd ingezonden verslag op do hoofdzaken overeenkomt met het verhaal dat van de beschieting van dat schip door don Duit schen onderzeeër U 3, dezer dagen in de pers voorkwam. Zweedsch schip aangehouden. STOCKHOLM. „Dag ens Ny heter" meldt, dat de Zweedsche boot „Ynez" van Malmö, op haar reis naar Grims by Maandag door een Duitische tor pedoboot, die in d© Sond kruiste, Averd aangehouden en in beslag genomen. Dit geschiedde, volgens het blad, binnen de Zweedsche territoriale wateren. Zoodra men te Malmö van de inbeslagneming hoorde, voer de torpedoboot „Regulus" uit om de Duitsche torpedoboot te zoeken. Zij vond deze, en noodzaakte haar het vaartuig vrij te laten, dat daarna rijn reis vervolgde. Duitsche hydroplane vernietigd. PARIJS. Het .Petit Journal" verneemt uit Duinkerken. Een Duitsche hydroplane, neergeschoten door Fransohe ljatterijen, word "drijvend gevonden op zeehet toestel had vlam gevat. De aviateur was gedood, do Avaarnemer werd gevangen genomen. Do Bfitscho handelsvloot. LONDEN. In het Lagerhuis vroeg een afgevaardigde hoe het nu staat met den tonneninhoud van de Briteche handelsvloot in vergelijking met do laatste vergelijkings- poriode voor den oorlog. Minister Ruma nian antwoordde dat de totale tonnen inhoud einde 1915 was 12,416,406 tonnen tegen 12,119,891- tonnen einde 1913. ;ormamint-Tabletten vprnlatigeo de bacteriën' van verkoudheid, influenza, angina, rqodvonk enz., In mond en keel en beschermen Besmetting. tegen Leeningsontwerp. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagochtend, te half twaalf, ter behandeling van het wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening ad 125 mil- lioen gulden. F, N. L. Lotsy. f Te Watergraafsmeer overleed de heer F. N. L. Lotsy, oud-officier der infauterie, in den ouderdom van 57 juar. Verpleging van militairen. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur der Nederlandsehe Verple- gers-Vakvcreeniging, waarin wordt aangedron gen op organiseering der verpleging van mili tairen. Gövroagd wordt le. Geen examen voor diploma ziekenverple ging zal worden afgenomen, dan nadat zal zijn gebleken, dat de candidaten minstens het laat ste jaar onafgebroken nis verpleger op een zie- kelzaal is werkzaam geweest en voldoende theoretisch onderlegd is; 2e. liet zoo spoedig mogelijk benoemen van een voldoend aantal gediplomeerde verplegers en hoofdvorplcgers, ook op de z.g. ziekeuzalen; 3e. voldoende uitbreiding van verplegend personeel, vooral met het oog op den nacht dienst 4e. een grondige salarisherziening; 5e. hot op minder bekrompen wijze verstrek ken van materiaal ten behoeve der verpleging en onderhoud der inrichtingen 6e. Uitsluiting der hospitaal-compagnieën buiten de zicken-inriohtingen en benoeming van een voldoend aantal huishoudelijk personeel; 7e. aan bet hoofd van de verpleging te doen staan, de gediplomeerde, goed opgeleide ver pleger. Landweer-lichting 1912, De onderofficieren, korporaals en man schappen van de Landweerlichting 1912, met uitzondering van die van 13 bataljons en van de landAveer grens- en -kustwacht, gaan op 24 Maart met voorloopdg (klein) verlof huiswaarts. De overigen keeren op 20 April naar hun haardsteden terug. De miliciens der lichting 1906 van de be reden wapens worden op 28 Maart met voorloopig (klein) verlof huiswaarts gezon den» Behoud van bezoldiging tijdens verlof. De „Oppebevelhebber van Land- en Zeemacht dteelt in een order het volgende mede „Bij beschikking van 14 Februari 1916, IIIe Afd. No. 116, heeft de Minister van Oorlog mij gemachtigd, aan do militairen, aan Avie in verband met den watersnood verlof werd verleend, gedurende dat verlof soldij of jaarwedde te doen uitbetalen. „Tevens wordt hun de vergoeding voor levensmiddelen toegekend over de dagen, waarop zij niet met voeding zijn ingekwar tierd geweest of uit anderen hoofde voe ding voor Rijksrekening hebben ontvangen. „Dio militairen, die door de betrokken burgemeesters gedurende heb hier bedoelde verlof werden ingekwartierd, moeten wor den beschouwd als ter plaatse te zijn gede tacheerd geweest van hun korps." De Minister van Oorlog te Amsterdam. De Minister van Oorlog, goneraal-majoor Bosboom, bpgaf rich Vrijdag, vergezeld van zijn adjudant, dgn kapitein Van Everdin gen, naar Amsterdam, tob het brengen van een bezoek aan het Militair Hospitaal. Toelage tijdens de mobilisatie. De minister van oorlog heeft bepaald, dat officieren, onderluitenants, paardenartsen, mi litaire apothekers van het leger in N.-L, die als zoodanig aldaar bobben gediend, zoomede officieren van gezondheid van het leger in N.-I. en hoofd- en verdere officieren, die bij héb departement van Koloniën zijn gedeta cheerd, en eventueel ter beschikking van den minister van oorlog zijn gesteld, van 1 dezer af, ongeacht do .plaats hunner werkzaarastel ling, een dagelijksche toelage zullen genieten bedragende Voor en hoofdofficier f 4, en voer een subal tern officier 3. Deze toelage wordt met 1 Juni teruggebracht resp. tot 3 en f 2. Tot 1 dezer bedroegen ze resp. f 5 en f 4. Officieren van het leger in N.-L, die nog nier, als zoo danig in Ned.-Indië hebben gediend, ontvangen met uitzondering van de officieren- van gezond heid en de officieren gedetacheerd, bij het de partement van koloniën geen toelage, wan neer zij ter 'beschikking van den minister van oorlog worden gesteld. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is: aan don tijd. benoemden res.- le-luit. der infanterie J. H. T. van K e r - v o 1 eervol ontslag verleend uit den mil. dienst en is hij benoemd bij het res.-pers. der landruaoht, met best. bij de inf. der landw., tot res.-le-luit. b/h. 34e bat. Met ingang van 8 Maart wordt in de leger plaats bij Milligen, in het tijdelijke bijpost kantoor aldaar een tijdelijk bïjtclegraaf- en telephoonkantoor gevestigd. De opeustellings- uren zijn op werkdagen 912.30, 1.305 en 89, op Zon- en feestdagen 89 en 12. Promotie verwacht. Dezer dagen wordt een promotie bij het leger verwacht. Gouverneur der K. M. A. De generaal-majoor J. W. P. van Hoogstra ten, gouverneur der Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, thans werkzaam by den Opper bevelhebber, zal binnen korten tijd zijn betrek king als gouverneur der K. M. A. aanvaarden. Kolonel Schotman. In militaire kringen wordt verwacht dat de op zijne aanvrage eeiwot uit zijn tegenwoordig bovel onthoven kdonol A. J. Schotman, com mandant van de XIo infanterie-brigade, zal gesteld worden aan het hoofd van het Bureau Beheer Landmacht aan het hoofdkwartier, zulks ter vervanging van generaal-majoor v. Hoogstraten, die binnenkort zijn funefcio van gouverneur der Koninklijke Militaire Acade mie gaat aanvaarden. Klapper Stafkaart. Eerstdaags zal als uitgave van de Koninklij ke Militaire Academie verkrijgbaar worden ge stold een klapper op de stafkaart, met behulp waarvan kan worden nagegaan op welk kaart- bla'd on in welk vak van het aangegeven blad eene gemeente is gelogen. Deze klapper is sa mengesteld door den beer B. de Gooyer, oud- adjudant-onderof ficier-vaandeldrager bij de Ilie infanterie-brigade, thans werkzaam bij de lie afdeeling van liet Departement van Oorlog. Landweerllchting 1916. Naar de „Avp." melldt, heeft de Min. van Oorlog bepaald, dat de landweer lichting 1916 zal worden gevormd door lo. de militiepKchtigcn, die in normale tijds omstandigheden dn 1914 en in 1915 naar io landweer zouden zijn overgegaan; 2o. door de militieplichtigen, die in normale tijdsomstandigheden eerst in 1916 naar de land weer zouden overgaan Militaire verordening. Krachtens militaire verordening was het in do provinciën Noord-Brabant, Limburg en Gel derland bezuiden den Neder-Rijn verboden om ten uitvoer verboden goederen in reclitstreek- sché of zijdelingsche uitwaartsch© richting op de lo linie buiten do kommen dor gemeenten te vervoeren, tenzij liet betrof: bij dog kleine koe veelheden levensmiddelen voor dagclijkseh ge bruik. of grootero hoeveelheden goederen be stemd voor kooplieden, winkeliers of erkende voreeuigmgen en bonden. Tn het laatste geval was dekking noodig door een binnenlandsch pas poort. Nu slechts weinige artikelen meer van een uitvoerverbod vrij zijn, is bij een andore ver ordening bepaald, dat liet verbod van vervoer niet van toepassing is op het vervoeren van steenkolen en cokes, alsmede op dat van ruwe grondstoffen en halffabrikaten, welke bestemd ziin om in fabrieken en werkplaatsen te wor den verwerkt, wanneer dat vervoer gedekt wordt door een vergunning, afgogoven door des betrokken inspecteur der invoerrechten, en ver- meldendo de door dezen gestelde voorwaarden, waaronder het vervoer mag geschieden. Cedetaoheerd. De le luitenant P. Landberg, van het 2e re giment veldartillerie, is gedetacheerd by s rijks constructie-Averkplaatsen te Deltt. Ovorgoplaatst. De administrateur van het militair hospi taal to Amersfoort J. H. P Verschoor wordt 1 April a.8. overgeplaatst by hot militair liospir taal te Utrecht. Naar oost-lndië. Per ss. „Prinses Juliana" zal 0 Mei a.s. een detachement onderofificiren, korporaals en man .chappoa naar Oost-Mi» worde» overs»- voord.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2