mm Heeren Rookers! OEchoooIaad Laatste Berichten PAD VI ND ER- REEPEN. De verkenningsrondvlucht. ADVERTENTIEN. STENOGRAFIE BENSDORP'S «f LANDWEER-MANNEN! Firma J. J. v. d. PAS, Kosmos facial Niel Examen Kommies b/d Belastingen. "OEi sOLiPA-x'jhINCOURA1XTT van Woensdag s aiaart xi»xo muziekkorps mag zijn gescheiden naam gerust veranderen, do muziek bleek zuiver en ittig. Gistermiddag bracht het muziekkorps en be zoek aan het krankzinnig ngesticht Voorburg, waar het korps voor do verpleegden een 'eer gewaardeerde uitvoering gaf. De eerste geneesheer dr. Hilbers dan ite de muzikanten, in 't bijzonder majoor K.-uner. Een der verpleegden bood den feestvierenden majoor een bouquet aan onder hot houd ;u van oen aardige toespraak, waarna majoor Kramer dankte voor de hem gebrachte hulde m de tractatïe aan. zijn korps. Een woordje aan het 1e Eskadron Wielrijders. Mil. K. J. Wijmenga, 3 II 18 reg. Inf., schrijft ons: Aangezien ondergeteekende een getrouw lezer is van de .Soldaten-Courant'^ is hij, volgons zijn meoning, verplicht, hier 111 liet kort een woordje te richten aan het le eskadron vviel- iijders, waarbij hij circa anderhalf jaar heeft Toen het le eskadron Wielrijders in het begin van de mobilisatie van naar ver trok, richtte hij daar. met goedkeuring van den eskadronscommandant, eene cantino op. In dezo cantino waren alle artikelen, die een soldaat rioodig heeft, verkrijgbaar. Genoemde cantino heb ik circa anderhalf jaar gedreven. Toen echter de lichting 1911, waarbij hij behoort, naar do trein af deeling vertrok, moest hij de cantino aan ean ander overdoen. 'Ondergeteekende betuigt dan ook zijn har- telijken dank zoowel aan de onderofficieren als aan do minderen van bovengenoemd esca- dron, voor d© klandisio hein geschonken. Mil. It J. WIJMENGA, 18o R. I., 2e P., 2o C. Vijfkamp voor officieren. Men deelt ons mee: In aansluiting met de voorstellentot het organiseeron van jaarlijksche sportfeesten voor land- en zeemacht, stelt het bestuur van het N. O. C. aan generaal Snijders voor, dat door liet N. O. C. worde georganiseerd een vijfkamp voor officieren van land- en zee macht, ten einde ook op het officierskorps den prikkel tot lichamelijke oefening krachtig te kunnen aanwakkeren. Hot bestuur heeft do regeling van deze aan gelegenheid in handen gegeven van een com missie bestaande uit de heeren: ritmeester der huzaren jhr. J. W. Godin deBeaufort, kapitein der genie P. W. Scha r r o o en le luit. der wiclrijderg jhr. F. J. A. C a 1 k 0 e n. Door deze commissie wordt voorgesteld dezen vijfkamp te doen bestaan uit de volgende nummers met de daarachter vermelde mini- mum-eisahen. lo. Schieten, a. geweer M. '95 300 M. vrije houding, niet opgelegd. 5 schoten en 2 proef scholen. 3 treffers in de grooto kopschijf, b. Revolver naar keuze. 25 M. vrije hand. 5 scho ten en 2 proefschoten (linker- en rechterhand). 3 treffers binnenkring. 8 in do ringschijf (lin ker- en rechterhand). 2o. Schermen, Sporbsabel. 5 touchés. Te be- oordeelen door eene commissie van den Ned. Amat. Scbermbond. 3o. Veldloop. 3 K.M. met vaste hindernis sen. 20 minuten. 4o. Zwemmen. 300 M. vrije slag. 10 minuten. So. Handgranaat-werpen. Model-oefenhand-, granaat. a. 5 worpen vrij terrein, werpen over hands, •slingeren uitgesloten. 3 worpen op een afstand van minstens 20 M. in een sector met een tophoek van 60°. b. 5 worpen en 2 proef- worpen op een doel, boog 1.50 M., breed 6 M. werpen als voren. 3 f refters. Aan de officieren, die aan de gestelde minï- mum-eisclien voldoen, zal een diploma worden uitgereikt, terwijl voor degenen, die het grootst aantal punten behalen, afzonderlijke prijzen beschikbaar werden gesteld, waarbij moge worden opgemerkt, dat door den voor zitter van het N, O. G. een zilveren beker is uitgeloofd voor den officier, die in 1916 de proeven het best aflewfc. Deze beker is Courbertin-beker genaamd, naar den stichter van den internationalen vijf- kamp vr.or officieren. Dc vijfkamp zou kunnen plaats vinden op drie achtercenvolgerde dagen en wel: Eerste dag. Schieten op de schietterrei- nen Zeeburg" to Amsterdam en zwemmen in eene der zweminrichtingen aldaar. Tweede dag Schermen in eene der schermzalen te Amsterdam. Derde dag. Veldloop en handgranaat- werpen op het landgoed ,,Vclserbeck" te Vel- sen, hetwelk hiertoe welwillend ter beschik king wordt gesteld door den voorzitter van het N. O. C. In overwoging wordt gegeven den eersten vijf kamp te doen plaats hebben in de maand Juli 1916. Inkwartiering op Walcheren I Mil. Aaibregtse en Verduijn schrijven ons uit ja.oudel«riie Het zal zoiser den mees ten lezers van dit blad bekend zijn, <lab de soidaten over het aigemeen met roemen over de behandeling door de be woners van W^icheren, zoowei in vredestijd als nu gedurende de mobilisatie. Verscheidene inanscnappen zullen zich oogenblikken herin neren, dat zij op een marsch nog niet eens oen veldfleseh water, dien kostélijken drank voor een marcheeretfden troep in de warme dagen, konden hekomen. Maar zooals het spreekwoord zegt: „Elke medaille heeft zijne keerzijde' Dat toeli hebben wij op Walcheren ondervon den. Toen we begin December 1913 van t Zand bij Middelburg vertrokken naar liet huis tei Boede, gemeente Koudok erke, ondernamen we dien tocht met lood in do schoenen, want och, was onze gedachte, we liggen daar m een koetshuis en overal ver vandaan: o. a. raun een uur van Middelburg en drie kwartier van Vlissingen, doch (lat was niet het ergste, w© hadden nog meer bezwaren. Wij muzikanten werden onder dak gebracht in het koetshuis van Huize Moesbosch en alras bleek ons, dat we het daar goed zouden heb ben. Zoowel den landbouwer Boone en zijn fa milie, als den huisbewaarder Jansen met zijne huishoudster komen zeker oen woord van dank toe voor het vele, dat zij gedaan hebben om ona het verblijf ra Moesboech zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij herinneren ons nog «eer goed dien Nieuwjaarsavond, dien wij zoo graag in onzen familiekring hadden gevierd maar waarin de meesten van ons verhinderd waren. Toen toch gaf de heer Boone blijk van zijne goedhartigheid door de aangename ver rassing. die hij ons bracht om dien avond zoo huiselijk mogelijk te maken Evenwel meer dagen worden zoo pleizierig gemaakt, dat we om geen thuis dachten. Ook de hoer Jansen, heert daartoe ruim schoots het zijne bijgedragen. Onverschillig wat ons ontbrak, wij klopten bij hem aan werden - met open armen ontvangen en uit onzen nood geholpen De arbeider Wielemaker mag toch zeker ook niet vergeten worden, want hij moet ook hard werken voor zün dagelijksch stukje brood en kon toch nog van het weinige, dat hij heeft, zooveel afzonderen, dat hij ons een verrassing kon bereiden. Dienaangaande is het zeker met meer dan onze pl-oht. cm d e men-sdvm. die ons met Jeede 00gen zien vertrekken (volgens hun en verklaring), hartelijk te bedanken voor het vele. dat zij gedaan hebben om het verblijf van de m;l!taire bewoners zoo aangenaam te maken. Gaarne roepen wij den bewoners van Moes- bosch bij vertrek naar Kruiningen .een harte lijk tot wederziens toe. Namens de muzikanten van W. Bataljon de mil. AAT/BRTfT'-'E en de mil.korpl. VERDUYN. schot van den gepensionneerden kapitein ter zeer M. W. L. .Olivier. Met de familieleden en vrienden volgden de lijkbaar o. a. de schout-bij-nacht W. C. J. Smit, chef van den Marinestaf; do gep. luite nant-generaal F. de Bas, directeur van het krijgsgeschiedkundig archief van dón generalen staf, met de heeren, werkzaam aan dat archief do secretaris-generaal van het Departement van Marine, do heer C. C'. Zegers Jtijserde gep. vice-admiraal W. G. van Nes, de kapitein ter zee J. A. M, Bron, chef der afdeeling per soneel van hot Dep. van Marine; de gep. kapi tein ter zee jhr. G. Witsen Elias, do gep. luitenant-kolonel der mariniers de Josselin de Jong, de ond-referendaris van het Departe ment van Marino Koning, de gep. kapitein- luitenant ter zee Romswinckel, de gep. vice- admiraal J. v. d. Bosch, do gep. kolonel der mariniers Gazaux van Staphorst, de inspecteur van den torpedodienst kapitein ter zeo Dunlop, dc hoofdcommies ter provinciale griffie, de heer O. W. C. M. Stroo; de gep! viee-admiraal Mac Lcöd, de gep. schout-bij-nacht G. L. Goedhart on do inspecteur der comptabiliteit bij het Dep. van Marine, do heer- J. F. Graadt van Roggen. Aan het graf werd niet gesproken. Een zestal bloemstukken dekten de lijkkist, waarbij generaal Do Bas persoonlijk nog een bloemstuk met lint in de nationale kleuren voegde namens liet krijgsgeschiedkundig archief waaraan de overledene laatstelijk werk zaam was. Een broeder van den overledene dankte l namens de familie voor do laatste eer, den overledene bewezen. Dankbetuiging, Langs dezen weg betuigen wij onzen, haxte- lijken dank, aan wachtmeester, korporaals en manschappen van do Troinafdeeling 3e escn- dron 2e regiment huzaren voor het prachtige geschenk, ons geschonken ter gelegenheid van ons huwelijk. F. ROUMEN en ECHTGENOOTE. Simultaanséanca. (Dammen). Mil. kustwachter H. G. Giskes schrijft ons uit Huisduinen 11. Woensdagavond 1 Maart gaf de heer G. Beets, een bekend speler uit de Zaanstreek, op aandringen van en voor dc Militaire Damclub to Huisduinen, een séance in de cantine van de veldstelling te Huisduinen. Er was veel animo. Van do 29 partijen won Beets 24, maakte 4 remise tegen do heeren v. d. Bos, Wiclinga, Drommel en Zwart en verloor 1 partij tegen den heer De Jong (torpedist). Na afloop der séance werd den simultaan- speler namens allen een woord van dank ge bracht en do wensch uitgesproken, dat meer van zulke avonden zouden volgen. Voor da Militaire Damclub te Huisduinen was het een succesvolle avond. Pandoeren. Oplossing pandoerpraatje van de c.lub „Eens gezindheid", 4e div. Ponton-afd. uit no! 242. Oplossing hiervan is, hangen op den 6en slag, en wel als volgt: le slag. No. 1 kl. 9. No. 2 H 8, No. 3 kl. B. No. 4 R. 9. 2e slag. No, 4 H, A. No. 1 H. 7. No. 2 H B. No. 3 R. 10. 3e slag. No. 3 H. 10. No. 4 Kl, A. No 1 H 6. No. 2 H. K. 4o slag. No. 2 Sch. K. No. 3 Kl. 10. No. 4 Kl. K. No. 1 Sch. 9. 5o slag. No. 2 Sch. Vr. No. 3 Kl. Vr. No. 4 R. K. No. 1 Sch. A. 60 slag. No. 4 Kl. 7. No. 1 Kl. 8. No. 2 Sch. B. No. 3 H. 9. Pandoerclub „Eensgezindheid", P on ton-Af d eeiing Oplossing no. 1 Pandoerclub „Kankerploeg". le slag: no. 1 Kl. K., no. 2 Kl. 8, no. 3 Kl. 9, no. 4 Kl. 7, 2g slag: no. 3.H. 7, no. 4 R. A., na 1 H. 6, 110. 2 KI. 10. 3e slag: no. 2 Sch. 10, no. 3 Sch. A., no 4 Sch. V., no. 1 Sch. 9. 4e slag: no. 3 II. 9, no. 4 R. K., no. 1 H 8, no. 2 Kl. B. 5e slag: no. 2 Sch. B., no. 3 Sch. K., no. 4 R. Vr.. no. 1 Sch. 8. 60 slag: no. 3 H; Vr., no. 4 R. B., no. 1 H. B., no. 2 ET. A. 7e slag: no. 2 H. 10, no. 3 R. 9, no 4 R. 10. no. 1 II. K. Voorts goede oplossing ontvangen van do club „Eensgezindheid". 2 Pandoerclub .Eensgezind- 2 H. 8, no. 3 Kl. Kapt. t. z. Olivier f. Men meldt ons Dezer dagen werd in stillen eenvoud op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra- Oplossing heid". lo slag: no. 1 Kl. 9, V., no 4 R. 8. 2e slag: no. 4 H. A., no. 1 H. 6, no. 2 H. B., no. 3 R. 10. 3c slag: 110. 3 H. 9, no. 4 El. A., no. 1 H. 7, no. 2 H. K. 4e slag: no. 2 Sch. K., no. 3 El. 10, no. 4 El. K., no. 1 Sch. 7. 5e slag: no. 2 Sch. 10.. no, 3 EI. B., no. 4 R. 9, no. 1 Sch. A. 6e slag.- no. 4 Kl. 7, no. 1 Kl 8, no. 2 H. V.. no. 3 H. 10. De korporaals: H. JANSEN. H. OERBEKKE. Veld-Hospitaal 4e Divisie. 1 oorts goede oplossing ontvangen van de cjub „Baboe", 4e Divisie, Pontonafdeeling. Pandoerpraatje „De Kankerploeg", Vlia singen. le slag: No. 1 kl. k-, 2 kl. 8. 3 kl. 9, 4 kl. 7. 2o slag: No. 3 h. 7, 4 r. 10, 1 h. 8, 2 h. aas. 3c slag: No. 2 k. 10, 3 s. aas, 4 s. vr, 1 s. 9. 4q slag: No. 3 h. 9, 4 r. b., 1 h. 6, 2 kl. 10. oe slag: No. 2 s. b., 3 s. k., 4 r. aas, 1 s. 8. 60 slag: No. 3 h. v., 4 r. k., 1 h. b., 2 kl, b. 7e slag: No. 2 h. 1Ó, 3 r. 9, 4 r. v., 1 h. k. Is er in met den 7en slag h. k.. Opgelost door de Pandoerclub „De gezellige Hoornbla zer", bezetting fort Waalscho Wetering. Pandoerpraatje van dé pandoerclub „Ons Genoegen". No. 1 kl. 8, sch. 8, r. b. 8, 7, h 9 8 6 No. 2 h. k., b., 10. r. 10, 9, kl. k., '9,'scli. 9. No. 3 kl. vr., 7, h. a., sch.. k., 10, r. a., k., vr. No. 4. kl. b, 10, sell, a., vr., b.,' 7, h.vr., 7. De pandoerclub Ons Genoegen 1-40 L.W.L Pandoerpraatje „Liohto Dienst". A speelt een praatje met de navolgende kaarten. Ruiten 7-10 en boer, klaveren 8-9-10 en koning en schoppen 7, welke voor gespoeld wordt. B. Ruiten 8, vrouw, koning klaveren boer, schoppen 8-10. Boer en vrouw. C. Ruiten 9, harten S-9-IO-boer-vrouw-koning klaveren 7. D. Ruiten, aas, Harten 6—7, Klaveren aas en vrouw, schoppen 9-koning-aas. Schoppen 7 (troef) kijkkaart-hartonaas weggelegd. Hoogachtend,. Namens de Pandoerclub „Lichte Dienst" Oranjekazerne Den Haag. J. VAN DONGEREN. Gel tik wensch. (Van korp. A. van Wijk.) Men lioort zoo vaak soldaatjes klagen, De mobilisatie is een strop; En zij slaken de verzuchting. Wanneer houdt toch die toestand, op! De een wordt uit zijn zaak onttrokken, Een ander weer uit zijn gezin; Een derde denkt, wat kan 't mij bommen, Ik stap het huwelijksbootje in. Zoo doet ook een van onze mannen, 'k Geloof het is thans No. vier Van 't Detachement Ordonnansen, Van het Algemeen Hoofdkwartier. 'k Hoop van harte: Vrind van ïersel, Dat het je nooit berouwen zal; Want berouw komt na de zonde, Doch laat 'k je vreugde niet verBtoren, Nu je in de wittebroodsweken bent. Later kun je zelf oordeele-n, Of ik gelijk had, beste ventl 'k Wil van onderwerp veranderen En ju de beste wenschen bien; Ook namens je vrienden Ordonnansen, Die u graag gelukkig zien. Wij schenken u, als bewijs van achting, Gezamelijk een souvenir, Zoodat je ook in latere jaren, Nog eens denkt aan 't Hoofdkwartier. Moog' geheel uw huwelijksleven Rijk aan zegeningen zijn, En een 24-tal kinderen. Daarvoor uw bclooning zijn. Mocht die wensch verwezenlijkt wordtn, lk weet. dam zeker en gewis, Dan wordt ons cadeautje overbodig, Je weet dan toclv welhoe laat het is. Tot slot een Vivat voor liet Bruidspaar, Leef. gelukkig toont jo sterk, Je kunt toch niet meer terug. Van ïersel, Dé kogel is nou door de kerk. Korpl. A. VAN WIJK, Algemeen Hoofdkwartier. Het voetballen. (Van mil. H. Doornen.) 't Voetballeven is het streven, Van zoo menig jongeling, Den bal to schoppen'en te'koppen, Is voor ons een makkelijk ding. Op goal te schieten of te kippen, Daarvoor betalen wij ons geld, En dan gaan wij met een clubje Naar 'b geliefkoosd voetbalveld. Voor den match staan wij te oefenen, Ja, dat komt ons goed van pas, En roepen tot de tegenpartij: Ja, jo gaat er op, hub, hub! Wij beginnen te strijden op een weide, 't Harte vol met moed vervuld, En moeten wij het soms verliezen, Dan hebben wij nog wel geduld-. Wanneer wij 't winnen stormen wij de kazerne binnen, Ze zitten zitten er óp, hoézee! Maar om tegen die lui te kampen, Ja, dat valt pa-rjen niet mee. Wij da-gen dan een andere club uit, Om mot hen den strijd aan te gaan, En dan moeten wij 't weer winnen, Want de leus: blijf pal staan. Mil. H. DOOMEtN, II Bat. 2 Co-m-p. 6 R. I. III Div. Veldleger. Uit Vrouwepolder. Aan onzen vriend, Jon Quist. (Van korp. M. Smits.) Dit Vrouwepolder, hoof ik weer al zeggen, Weer een gedichtje voor do grap. Toch wil ik er hier den nadruk op leggen, Da.t het nu is -voor een kleinen stap, Die iemand onzer dorst te vagen. Een onzer beste vrienden, zijn naam is Jan, Die, ondanks deze donkere dagen, Met oen meisje ging in ondertrouw; om dan, Als niets hun tegengaat, al gauw te trouwen. Welaan dan vriend, wij wenschen n van harte, Dat gij voor u gekozen hebt de beste aller vrouwen, Dat zij u vergezelle bij tegenspoed, verdriet of smarte, Om alles saam te deeleri hier op aard'. Ook haar zij onze wensch gebracht, N u haar het huwelijksbootje wacht, Als ge eenmaal aan zijn zij geschaard, Dat gij gedaan hebt uwe beste keuze Om met hem te wandelen zij aan zij, Om samen dan te nemen eene leuze. God sta u beiden fiierin bij Wilt Hem dan 6teeds erkennen, 't is uw Behoeder, Hij leido u dan op effen wegen, Hij waakt voor u, nog meer dan vader of dan moeder. En loopt het u dan soms eens tegen, Denkt dan: Hij geeft het zuur, zoowel als 't zoet. En nu gij in den echt gaat treden, Willen wij uit Vrouwepolder aan u denken, De Sectie, die gij ook nimmer zult vergeten, En u een mooi cadeautje schenken. Ontvang dit dan, gij bruid en bruidegom,. Bewaar het als gedachtenis. En treedt ge later in de maatschappij weerom, Denkt aan de Sectio, die hij Boone is. Ontvang onze heilwenschen uit Vroiiwepolder Van de Sectie van Jan Boone's zolder! M. SMITS, korporaal. En zoo is het ook gegaan. Snel schoten we hot wijde, veld, den klassieken f;rond van Soesterberg tegemoet en weldra andden we voor de rij hangars, waarvoor eem. ge toestellen reeds klaar stonden, terwijl an dere na,ar buiten werden gerold. Dat was een werkelijk mooi schouwspel. Dat was het werk van de Holiandsche industrie. Dat waren Holiandsche vliegtuigen van Spij ker-fabrikaat met Holiandsche vliegers. Voor heel het mouvement behoefden we niet het lauwe gevoel van anders te hebben, dat wij in ons land dat niet konden. Ditmaal was hét echt heelemaal vèn ons. Snel werden de toebereidselen tot heb ver trek gemaakt. Van de plaats waar we ston den, waar zoooren drie snelle torpedo's Spij- kenvageuseen met kapitein Wallaa-rdt Sacré en een met Ilenri Wijnmalen aan het stuur en een derde voor do pers bestemd, waren aangekomen.,, en waar een troep genoodigden,- onder wie vele dames, de start der rij vlieg tuigen afwachtten, verbeidden we de stort. Weldra ging een schroef zwaaien,"suizend ovel de Ijei docr dc stille ochtendlucht, 't Was It£ Van Wulfften Palthe met It. Cramwinckel j als verkenner, die het eerst den tocht aan- dels. do vereischte hoogte van 1000 M. to komen, vertrokken de-vliegers in de richting Scheve- ningen. Den Haag, 1.30. Reed3 vroeg was voor de militaire verken ningsvlucht een groot aantal menacben naar Scheverungen gestroomd, naar de plaats, waar do vliegtuigen zouden landen. Vlaggentooi gaf een feestelijk aanzien. Tal van autoriteiten wa ren aanwezig; de ministers van oorlog, marine, koloniën en justitie, de oommisaris der Konin gin in Zuid-Holland, de burgemeester der resi dentie, de opperbevelhebber, generaal Snij ders, en vele opper-, hoofd- en verdere offi cieren. Do Koningin en de Prins kwamen te kwart voor twaalf, ontvangen door den opper bevelhebber. Een marine-vlieger gaf eenige demonstraties, (Waarschijnlijk is hier bedoeld luitenant, Nieuvenhuis. SporteedHbld.) Te 12.35 arriveerde do eerste vliegmachine! de L.A.-16, met den -aviateur res. 2e luit. der huzaren P. M. van Wulfften Palthe en den le luit. der reld-art. A. Cramwinckel. Te 12.37 kwam de L.A. 4, waarin als bestuurder de lste luit. der.inf. L. F. E. Coblj'ii, en als waarne mer de res.' 1ste luit. der huzaren L. M. Daen- Pemencjd Nieuws. oegraerpiaavs .ueuw din xjumen re o-ui«- - venhatui ter aarde besteld het stoffelijk over- i Maar dan zit je eenmaal in de val- Ontploffing in het gebouw „Indüstria". Zondagmorgen te kwart voor twaalven heeft 111 het gebouw „Indüstria", den zetel van de Industrieel© Club, op den hoek van Vijgendam en Rokin te Amsterdam, een ontploffing plaats gehad, waardoor do grooto spagelruiton aan de vier zijden van liet gebouw werden verbrijzeld, terwijl in bet, souterra-in eenige binnenmuren werden weggeslagen. Wonder boven wonder liep alles vrijwel zonder perreconlijke ongelukken af. Alleen werd een voorbij ganger door een glasscherf aan de hand gewond.. Maandagochtend zijn onder zeer veel be langstelling de negen .deelnemers aan de militaire verkenningsrondvlucht van het vliegkamp va-n Soes torberg vertrokken. Vijf minuten óver half negen startte de eerste, 'even voor half tien de laatste deelnemer. De namen der deelnemende aviateurs en waarnemers zijn I. le luit. W. C. J. Verstoegk met kapt. J. H. Hardenberg. II. le luit. F. A. van Heyst met le luit. H. A. A. Sitsen. III. le luit. L. J. Roeper Bosch met Ie luit. J. Fabius. IV. le luit. L. F. E. Coblijn met le luit. L. H. Daendels. V. le luit. A. N. S. W. L. Coblijn met ritrn. P. H. Hekkema. VI. le luit. A. K. Stoup met Ie luit. G. A. do Branw. VII. 2e luit. G. A. Koppen met 'kapt. jhr. H. J. Repelaer van Driel. VIII. Luit. t/'z. 2e AS. Thomson met le luit. A. Plesman. T.X. 2e luit. P. M. van Wulfften Palthe met le luit. A. Cramwinckel. Vertrek van Soei terberg Maan- Onze speciale berichtgever meldt dag Het weer zag er gisteravond- niét schitterend uit. Weer joegen de sneeuwvlokken door den avond en voorspelden weinig goeds, maar van morgen vroeg toen de Cadillac, welwillend door den lieer K. Landoweer ons afgestaan om ons van Doorn naar Soesterberg te voeren, voor- reef], rees de jonge zon in 'n staalblauwe lucht over de besneeuwde heuvelen en boeschen. Zoo gingen we dan deze eerste belangrijke de monstratie sinds de laatete Europecsche rond vlucht tegemoet met de stellige overtuiging van een goed reeultaat. vaarddeu. En het vliegtuig zweefde weldra in breede-cirkels zonbcsehcfien boren de hangars in do strakWiauwe lucht. Het was 'n emotie vol oogenblik! Weldra volgde lfc. Roeper Bosch als tweede, gevolgd door it. L. F. E. Coblijn, r-oodat wel dra op drie-verschillende hoogten do vliegtui gen deinden op het blauwe luchtmoer. Toen ging op 1000 meter hoog de eerste door de start en de militaire rondvlucht wa.s .begon-: tien. Na deze drie eersten volgden respectier velijk No, I, 7, 5, 2, 8 en 6 met hunne waar nemers (zie lijst). Op oogemhl.ikkencirkelden vier, vijf vliegtuigen 'boven de hei, nagestaard door de talrijke aanwezigen, die met auto's '3d alle zijden waren saamgestroomd om het .evenement bij t« wonen. Het was 'n onderwet-soli© dag! Vol enthou siasme, die menige, oude herinnering opriep aan vervlogen tijden. Het eerste vliegtuig, startte precies op tijd om half- negen.-Dus. decodeerde om kwart na negen dc_ laatste lt. Steup. Zeist, 10 u u r. Om 8.40 passeerde boven het dorp de eerste vliegmachine, om 9.4-5 ging de laatste daar over. G i 1 z e-R ij e n, 1 mi r. Op de Molenheide waren tal van belangstel lenden en als autoriteiten luitenant-generaal Webcr, commandant der 4de divisie, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Ko ningin, generaal-majoor R.. H. Lubcr, commis saris van het Roode Kruis 3e divisie veldleger. Als vertegenwoordiger van den commandant van bet veldleger was aanwezig do luitenant- kolonel van den generalen staf D. A. M. For bes Wels. De vliegers moesten eene coionue opzoeken en verkennen in al hare onderdeelen en daarna op de Molenheide landen. De eventuecle rap porten van die verkenningen werden overge reikt aan den majoor dér artillerie J. M. J. van. der Grinten, daartoe aangewezen door den commandant der 4e divisie. Deze rapporten werden nauwkeurig gecontroleerd met de plaat sen, waar zich de colonne op de verschillende tijdstippen van waarneming heeft bevonden. Bedoelde colonne moest verkend worden in den vierhoek Lage ZwaluweTilburgWaalwijk Bréda. Allé rapporten zijn ingekomen. Achtereen volgens kwajnen aan: -le. L. A. 16 (9.44) bestuurder P. M. van Wulfften Palthe, re-serve-luitenant der huza ren, waarnemer A. Cramwinckel, luitenant veldartillerie; 2e. L. A. 7 (10.08) bestuurder L. J. Roeper Bosch, luitenant veld-artiller'ie, waarnemer J. Fabius, luitenant veld-artillerie; dit vliegtuig daalde met uitgeschakelden motor, omdat dezo bevroren was. 3e. L.A. 4 (10.12), bestuurder LF. E. Coblijn, luitenant der infanterie, waarnemer L. M. Daendels, reserve-luit. der hnzareif. 4o. L.A. 9 (10.15), bestuurder G. A. Kop pen-, luit. der veld-artillerie, waarnemer jhr. Repelaer van Driel. •5e. L.A. 10 (10.20), bestuurder A. N. S. W. L. Coblijn', luit. der huzaren, waarnemer P. ;H. Hekkema. ritmeester; van dit-toestel was de t-oerenteller defect. 6e.' L.A. 3 (10.25), bestuurder W. C. L. Vetsteegh, luitenant der infanterie, waar nemer J. H. Hardenberg, kapitein regiment jagers. 7e. L.A. 18 (10.38), bestuurder F. A. van Heyst, luitenant der infanterie, waarnemer H. A. H. Sitsen, luitenant der inf. 8e. M. 2 (10,55), bestuurder A. S. Thom son, luit/ter zee 2e klasse, waarnemer A. Ples- may., luit. der inf. 9e. L.A. 9 (11.17), bestuurder A. K. Steup, luit. der inf., waarnemer G. A. de Bi'auw, luit. der inf. Toen acht vliegers gedaald waren, sprak gehéraal-iriajoor Weber hun. toe, onder meer zeggende, dat hij trotsch was op de jonge man-, nen, die in uren van gevaar het vaderland grooto dienstén zullen bewijzen, dat er wijding lag in liet grootsche feest, waarvoor onze ge- eerbiedigcle Koningin zoo warm voelt. Gene- faal-majoor Weber verzoekt allen hoera te roepen voor onze vliegers, waaraan hartelijk gevolg werd gegeven. Namens do aviateurs en waarnemers be dankte kapitein Hardenberg. Achtereenvolgens vertrokken: L.A. 16 (11.19)'; L.A. 7 (11.23); L.A. 4 (11.30); L.A. 3 (11.39); L.A. 9 (11.28); L.A. 10 (11.34); L.A. 2 (11.4.2); M. 2 (11.5.2); L.A. 9 (12.10). Na. beschrijven van groote kringen om op Met korte tusse hen pozen kwamen tót 1.15 de vólgende vliegmachine-s binnen; Als derde de L.A. 16, met de 1ste luitenante der inf. Van Heyst" (aviateur) en Sitsenals vierde^de L.A. '9, mét den 2e luit. der vesting- art. Koppen ('aviateur) en den kap. der veld- nrt. Repolaer van Driel; als vijfde do L. A. 7, met den 1ste lüi't. der vesting-art- Roeper Bosch (aviateur) en den Isben luit. der veld- nrt. Fabius; als zesde de L. A. 10, met den 1ste luit. der huzaren Coblyn (aviateur) en ritni. Hekkema van hot 2de reg. huza-i-en. To ongeveer 1.45 daalde het zevende vlieg tuig, de M. 2," waarin gezeten waren A. S. Thomson, luit. ter zee 2e kl., en A. Plesman, le-Iiiit. der inf. Tien minuten later kwam de L.A. 11 met A. K. Steup, le-luit. inf., en G. A. Brauw, le-luit. inf. Evenals bij de vorigen gelukte de landing prachtig. Een noodlanding. Even later kwam te Schoveningen bericht in dat het negende vliegtuig, de L.A. 3, bestuur der W. p. J. Versteeghluit. der inf., en waarnemer J. H. Hardenberg, kapitein der jagers, een noodlanding bij Hendrik-Ido-Am- bacht heeft moeten doen. Demonstraties. Terwijl de vliegers met tusschenpoozen aan- kwamen begaf H, M. de Koningin, begeleid door den opperbevelhebber, zich naar hét strand, teneinde demonstraties gade te slaan van de luchtvaart der marine en de luchtvaar tuigen L.A. 1 en 2. Gedurende dit oponthoud aan het strand woonde H. M. ook bij, dat een vliegtuig, dat met auto's uit Soesj-erberg was gekomen, op het strand in elkander werd gezet en eenige proefvluchten deed, om vervolgens weer uit elkander te worden genomen en teruggezonden te worden naar Soesterberg. Nog .nam H. M. in ©ogenschouw op Het Slag «an het strand tegenover het Palace-Hotel een trein met ma terieel voor de vliegtuigen. Daarop ging de Koningin met den Opper bevelhebber naar de standplaats van de vfieg- trn'gen, waar zij zich de verschillende vliegers liet voorstellen en eenige oogenblikken zich met elk hunner onderhield. Te 2.15 ving het vertrek va.n de vliegtuigen successievelijk aan, waarbij het bommen wer pen met zandzakken plaat-s had en verken ningen van batterijen werden gedaan. Te^ 2.45 verlieten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, bij wie zich o. a. ook de Minister van Oorlog Bosboom had gevoegd, en die ook gedurende hun bezoek en bij aankomst luide en hartelijk door de dichte n.enschendrommen waren toegejuicht, onder daverende huldebetuigingen, terwijl de kapel der grenadiers opgesteld bij het Wiener cat'o het „Wilhelmus" speelde, het strand en be gaven zich weer naar het terras van bet Oj-anje- hotel, óm kort daarop, uitgeleide gedaan door generaal Snijders en de andere heeren, die H. M. hedenochtend ontvingen, per auto naar hot Paleis terug te keeren. Na het. vertrek van het koninklijk echtpaar vertrokken ook do autoriteiten, aangezien men van het wer pen der zandzakken door de vliegers wegens den grooten afstand niets kon zien. Vertrek uit Sc h e v e n i n g e n. Ongeveer half vier vertrok, onder luid» hoera s van het talrijke publiek, het. laatete vliegtuig, dat evenals het voorgaande, ten gevolge van den opkomenden vioeu, gedeelte lijk door het water moest rijden. Het publiek verdween daarna langzamer hand, terwijl de troepen inrukten. Gedurende do vlucht bevinden zich op zee eenige torpedojagers en andere oorlogssche pen, om zoo noodig, hulp te verleenen. Voor de deelnemers aan de vlucht zijn de volgende prijzen. uitgeloofd, welke .in het restaurant van het Oranje Hotel uitgestald lagen. en., die door II. M. de Koningin in oogen,schouw zijn genomen twee prijzen van H. M. de Koningin, nl. twee gouden armband horloges; twee prijzen van het Departement van Marine (tijdmeters) twee prijzen van het. Departement van Oorlog (kijkers) een verguld zilveren me1"-'!]" vb~> 0 u van den generalen staf;.een verguld zilveren medaille van de Ned. Vereeniging „Ons le- I ger", terwijl door den OrperbevelhebbT voor iederen deelnemer cen herinneringsmedaille is beschikbaar gesteld. Bij Haar vertrek betuigde H. M. de Konin gin aan den heer Ruys Haar bijzondere te vredenheid over de ontvangst in het Oranje Hotel. Aan het 6trand werd aan de officieren van het vliegtuig, dat het eerste aankwam, een lauwerkrans aangeboden. Ten einde aan het enorme vervoer het hoofd to kunnen bieden, had de Haagsche Tramweg maatschappij op enkele lijnen voor snelvervoer gezorgd. Op de Sch even ingsche lijnen werd het beschikbare materiaal nog aangevuld met open aanhangwagens. Ook met de beide stoomtrams was het reizi- gersvervoer buitengewoon groot. Omtrent de verschijning der vliegers te Am sterdam schrijft de sportredacteur van heb „Hbld.": EiVent.jes voor - half vier verscheen, tegen 't witte randje van een grauwe wolk, do eerste: een paar streepjes nog, fijn en ijl, maar reeds duidelijk te onderkennen als een der tweedekkers. Snél naderde dat, vér weg toch,- maar wel duidelijk zichtbaar. En alles om me heen» vergat ik, bij het zien van dit wonder der lucht, dat al lang geen wonder meer is, maar toch steeds pakt en geboeid houdt het oog van den hartstochtelijken sport- bewonderaar. Snel ging dat ding langs dc luchten, scherp afstekend nu tegen de helder blauwe lucht. Nu en dan flikkerden de metalen onderdeelen in het licht, van de ondergaande zou, dan weer verdween de maohine in een licht flauw van voorbijdrijvend wolkje. Maar heel lang bleef zij te volgen op haar weg langs Amsterdam, tot zij eindelijk in het Oosten als 'b ware zich oploste in do lucht-. ■Zeven minuten na dien, -om 3.32,- verscheen nummer twee. De mannetjes-figuurtjes boven op do Twentsche Bank zwaaiden geestdriftig met hun honden, wezen elkander den nieuw- verschenen luchtjnan. En oven statig als de eerste gleed ook deze voorbij. Hoog, heel hoog, naar schatting ruim 15ÖO M. Zoo heb ik een viertal zien voorbijgaan op groote hoogte en vér weg. En met een groo to 'bewondering in ''t hart voor die dappero kerels, die daar zoo onverstoord en kalm hun weg kozen door 't luchtruim, daalde ik weer af van m'n hoogen observatiepot om de in drukken daarboven opgedaan voor onze lezers te gaan verwerken. B u s s u m, Ma andag4uur. Om 3.45 passeerde boven Bnssum de eerste vliegmachineder rondvlucht. Om 3-50 da tweede. To 4.10 passeerde No. 3, te -1.18 de Nos. 4 en 5, te 4.26 No. 6. De terugkomst op Soester berg. Onze speciale berichtgever seint: Zoo daalde de zon dan in purpergerande wolkbanken toen we met onze Spijkerwagen in zeven kwartier van Scheveningen weer op Soesterberg belandden en waar een uitgelezen publiek in autos de vliegers opwachtte. Ook waa een compagnie wielrijders present, die de ruimte tusohen de loodsen geheel vulde en nog meer relief gaf aan het feestelijke bij deze sportgebeurtenis. Lang tijd om over de hei te turen en de thans van sneeuw weer geheel ontdane lilagetinte vlakte te bewon deren was er niet of in 't Westen vertoonde zich een stiphet eerste vliegtuig naderde en begon na 1000 meter hoog de finish gepas seerd te ziin een. dalende spiraal. Wonderlijk snel gleed het vliegtuig uit de lucht neer tot het van klein vogelsilhouette al grooter en groorer werd en vervolgens groeide tot «en broos zweef tuig, een vlieger gelijk, dat weer aanwies tot het breede planeerende vliegtuig, da.t twee menschen hoog door dé lucht had gevoerd over ons goede land. Tot het voor ons in de hei belandde. Het was luitenant U. L. F. E. Cablijn, die het eerste binnen bwajn, na een kwartier gevolgd door luit. Van Wulfften Paltlie en die weer na een kwartier gevolgd werd door luit. Van Heijst. Daarna kwamen luit, A. N, S. Coblijn en luit. Kop pen uit de hoogte neerspiralen op het terrein, terwijl om even over half vijf dé luits. Roe per, Bosch en Thomson tegelijkertijd neer streken op de schemerige hei. Het was een «ygenblik, de groote rondvlucht waardig. Om k..art voor vijf kwam ten slotte liuit. Stoup als laatste, want luit. Versteegh, die een noodlanding in Hcudri-Ido-Ambacht wegens motordefect moest doen, is nog niet daarvan teruggekeerd, al ging het gerucht dat hij' weer was opgestegen. Wat jammer is, want luit. Versteegh is een onzer beste vliegers en we misten hem noode op het appèl. Luit. Roeper Bosch deed een noodlanding te Delft in het heengaan, dook herstelde zich en is, zooals gemeld, toch aangekomen. Ongevallen hadden niet plaats. Integendeel was het bijzonder goed weer en deze vlluoht had, ondanks 6Ueeuw en. ijs, van boven mede gebracht, een allergunstigst verloop. Het is een buitengewoon prettig verschijnsel, dat we hipr ditmaal een waardige rondvlucht hebben 'kunnen houden mét Holiandsche (Spijker)- vliegtuigen met Holiandsche vliegers en Hol- landsch materieel.... dab thans sneB van etappe tót etappe Holiandsche Spijker-wagens ons vervoerden èn we voor het eerst-, al mag het nog niet op zoo groote 'schaal zij», ©e,v- met ons eigen, spullen hebben kunnen' uitko men. .Al was dit alleen het doel van de rond vlucht geweest, dan zóu het al als van groote waarde kunnen worden beschouwd. Mogen we spoedig een, herhaling togemoet- zien. UIT DE STAATSCOURANT Op verzoek eervol ontheven uit het tegen woordig bevel den kolonel A. J. Schotman, commandant- der elfde infanteriebrigade, en daartoe benoemd de kolonel van den generalen staf W. Orooekewit, onder eervolle ont heffing uit. zijn betrekking van chef Tan den stof der eerste divisie. éejim RIËNTS BALT. Zelfonderricht 80 ct. In den Boekh. of anders na toezend v. postw. v. 80 ct. aan RIËNTS BALT, Den Haag. r].k beb G av. van 7 tot 9 noodig gehad voor het lèeren der teekons. Toen kou ik zon der haperen de Algemeene Léesoef. lezen". (w. g.) W. v. d B. Mil. Afd. Gen. UITSLUITEND k fifiUO&N.Eti ZIIYÊRW CADEAU*. Vraagt vooral onze scherp I concurreerende prijzen voor Uwe oitrusting. Door onze vakkundige bediening is -het medenemen van I artikelen, welke in ïndié zonder eenig nut zijn. bjj onze uitrustingen. I totaal uitgesloten. Onze modellen I zjj'n alle precies volgens Indische j dracht. M. A. E. KALKER, I 104-106 Kalverstraat, Amsterdam 0 s 0 Zoodra U den dienst hebt verlaten, vraagt dan jr per keerende onzen goïll. Catalogus. "2. u KOOPT NERGENS VOORDEELI0ER If Mag. De Goede Bron, 3 Amsterdam - Thorbecke Plein 3. Ondsrstaande prima kwaliteitsmerken kunnen wij mei vertrouwen aanbevelen Sumatra dekblad Brabanders Exc. Mr. Regout Venezia Flor Legal j Exc. Mr. Regout Exc. Mr. Regout 2V2 3 4 5 Vorstenlanden dekblad ct. Special Exc. Mr. Regout Venezia Exc. Mr. Regout j Tosca Exc. Mr. Regout De Fabrikanten. i Opgericht J814. 'u-Bosch. KOOPT BIJ DE ADVERTEERDERS IN DE „SOLDATENCOURANT". Sigaren - DE BESTE - Van 2 tot (0 cent per stuk. Militairen, tusschen 28 en 28 jaar, 'die Kómmies willen worden, (salaris 4^.0, na «en. maand 600 en klimmende tot 1400), knipt deze advertentie uit en zond dié nis drnkwerk aan onderstaand adres, dan ont vangt gr. en fr. de Studiegids m 1 alle inlichtingen. Spreekuur Zat. 124, Woensd. 6—8. Aanvang. 7 Mnnrt a,. s._ J H. VAN DER VLIET, Nleuwendljk 60 A'dam. Ka»a. Woo»fJa.t«,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4