Binnenland. XIE SOIjDATEKTOOIIRANT Van Zondag 3 V X'oTdi-xü ari 1916 Een gezicht in een Montenegrijusche plaats. De Montenegrinsche krijgers moeten hun wapenen afgeven aan de Oosteurijksche overwinnaars;- dat doen zij tiet gairne: een Montonegrijn zonder geweer of sabel, zonder het oude kromzwaard, voelt ziek niet op zijn gemak. Enkele t'-oepenafdeelingen gingen dan ook doorvechten op vele plaatsen echter ging het afleggen der wapens kalm zijn gang. de zooveel sterker geworden vijanden de overwinning zullen behalen; eerdei- is te ver wachten, dat het een strijd zal blijven op eenzelfden voet met hier en daar een wijzi ging in de frontlijn. Maar natuurlijk kan dit jaar ous eveneens zeer groote verrassin gen brengen. Overigens valt er niet 'zoo heel veel nieuws té vertellen van do oörlogsterreinen. Er wordt nog gevochten in Albanië. Het lijkt er op, dat daar nu inderdaad Italiaansche troepen zich in den strijd gemengd hebben en niet te Valona, dat zij te verdedigen heb ben tegen do Bulgaren, maar bij Durazzo, waar zij beproefden de Oostenrijkere tegen te houden. Zij zouden daar gevochten heb ben naast de Albaneezen onder Essad pacha. Volgens de berichten uit Weenen zijn de Italianen hierbij heel weinig fortuinlijk ge weest, zij werden op alle punten in den om trek van Durazzo teruggeslagen of uit de daar opgeworpen versterkingen verdreven. Aan het oostelijk front blijft het vrij rus tig, al worden er op verschillende punten gevochten. Tri de buurt van Riga" en Duna- mirg hadden voorpostengevechten plaats, zoneter eenigo beteekenis. Nu en dan vertoo- nen zich boven deze plaatsen Duitsche vlie gers en werpen bommen. Doch verder komt men daar ook all niet mee. Do Russen be weren, dat zij niet- alleen bij Dunaburg, in het noorden dus, maar ook bij Tsartorysk, in Wolhynië. in de buurt van Galieië, de vij anden ©enigszins achteruit hebben gedron gen. 't Zal wel niet veel geweest zijn en de toestand op het Oostefront blijft vrijwel onveranderd adert maanden en maanden. Uit Japan komen, berichten van ontevre denheid. ontevredenheid met de Engel- schen. Er gaan zelfs stemmen op om het verbond "met Engeland te verbreken; dit laatste heeft Japan, heet het nu, meege sleept in een oorlog, die veel langer duurt •dan men had gedacht. Dit lijkt echter de ware reden niet; Japan toch kan moeilijk anders dan voordeel hebben bij een langeren duur van den krijg, die zijn industrie en handel doet bloeien. De ware reden zal wel hierin lieden, dat Engeland Japan diet vol komen de vrije hand laat in China. BELGIË. Aan de geïnterneerde Belgische militairen. Do Koning van België heeft zijn adju dant een aanschrijving doen richten aan de geïnterneerde officieren, onderofficie ren en soldaten'5 van den volgenden in houd Met het grootste genoegen laat ik u weten dat do Generaal-Majoov Konings-Adjudant mij meldt, dat Zijné Majesteit de Koning deelneemt in' het lot van alle militairen, officieren onder-officieren en soldaten, welke zich in Nederland bevinden. Zijne Majesteit gevoelt hunne moreele smar ten en vergeet niet, dat diegenen die bun plicht hebben vervuld, aan het "Vaderland vele diensten- hebben bewezen. De Generaal-Majoor voegt er bij, dat bet Zijne Majesteit aangenaam is mij mede te dcelen, dat do verminkte militairen, die in Nederland vertoeven een onderscheiding zul- |len ontvangen evenals hunne kameraden aan het front en dat ook de toestand der geïnter neerde lagere officieren en militairen van minderen rang, welke familieleden ten hunnen Ja sic hebben, met welwillendheid zal onder zocht worden en daaraan zooveel mogelijk zal worden- tegemoet gekomen. ENGELAND. Bespreking V redes voorwaarden. In het Lagerhuis hebben de afgevaardig den der Arbeiderspartij Suowdon en Treve- lyaa redevoeringen gehouden, waarin zij een juogel ijken vrede en de vredesvoorwaar-1 den bespraken. Minister Asquith zeide na critiek te hebben geoefend op de wijze, waarop de Duitsche Rijkskanselier over de mogelijk heid van vrede spreekt dat hij nu tot de essence van de zaak wilde komen. Tre- ■velyan had gevraagd„waarom zegt gij niet, welke vredesvoorwaarden gij stelt?55 Die vraag beantwoordde Asquith 'en zeide„Ik heb in duidelijke, directe, uitvoerige bewoordingen met nadruk ver klaard, op welke voorwaarden dit land be reid is vrede te sluiten en ik zal die woor den nu herhalen. Ouzo bondgenoot-en kennen zc zeer goed, evenals de Duitsche rijks-kan selier. Wat ik op 9 November 1914 heb ge zegd, herhaal ik nu „Wij zullen nooit het zwaard, dat wij niet lichtvaardig bobben getrokken, in de schsede steken, alvorens België (en ik voeg hieraan thans Servië toe) (langdurige toejuichingen), alles wat- zij Opgeofferd hebben en meer dan dat, zul len teruggekregen hebben, alvorens Frank rijk afdoende tegen aanvallen beveiligd is, alvorens de r&chten der kleine naties in Europa gegrondvest zullen zijn op 'a onaan- I i^stbaren grondslag en alvorens de militaire overheersching van Duitschland geheel en voor goed verpletterd zal zijn. „Is dat allea i niet duidelijk en helder genoeg?'5 vraag ik j Trevolyan en den Duitsehen rijkskanselier. Hos kan ik dat nog aanvullen, hoe het begrijpelijker maken? Wat kan ik meer j doen om hem en al onze vijanden te oVer- t-uigcn, dat noch wij,'noch een onzer dap pere bondgenooten den oorjog ook maar nog zoo weinig minder krachtig zullen voort zetten, vóór een op die grondslagen berus tende vrede mogelijk geworden en gesloten is?'5 Een storm van toejuichingen volgde op deze woorden. Het zoogenaamde vredesdebat kwam spo-edig tot een einde, daar -de andere leden van de arbeiderspartij zich niet' aansloten bij de opvatting van Snow-den. Het lid van de arbeiderspartij Welsh verklaarde, dat de aanvallers het eerst met voorstellen moesten komen. Waarom zoude Engeland voorstellen doen aan een land, dat alle verdragen gebroken en alle moge lijke wreedheden bedreven heeft? Voordat Duitschland zijn euveldaden heeft'erkend, achtte hij het voorbarig over vredesonder handelingen te spreken. Stanton, van de arbeiderepartij, pro testeerde ernstig tegen dQ actie van Snow den en verzekerde het Huis, dat 95 proc. der arbeiders loyaal waren jegens de regeering. I Het debat werd daarop gesloten en heb Huis ging over tot de tweede lezing van de wet op de middelen. FRANKRIJK* Van het Westetijk OoHogsferrein, PARIJS. In Artois gevechten met hand granaten ten O. va-n Souche®. In de streek ten N. van Verdun werd de strijd Woensdagnacht met dezelfde heftigheid voortgezet, tusselien den rechter oever van de Maas tot ben Zuiden van Ornes. Ten gevolge van de hevige beschieting der posities bij Brabant sur Meuse trokken de Fransche fetoepen zich uit dit dorp te rug, onder bescherming der-duisternis, en gedekt door het flamkvuur va-n de posities op den linkeroever der Maas. De aanval op Samogneux. werd afgesla gen. Bij een anderen aanval, door een briga de ondernomen op liet 'bosch van Coures, werd aan de Fransch-en een deel van dit bosch ontnomen; de zuidelijke hoek is nog in ons bezit. AJe aanvallen op Beaumont, voor welke plaats de Franschen stellingen hebben. waren niet in staat hen te verdrijven. Ten Oosten van het aangevallen front be heers ch en de Franschen, voor Omes den positie ten zuiden van het Herbebosch, De bewegingen, voorgesohreven om onnoo- dige verliezen to voorkomen, werden in vol maakten samenhang uitgevoerd, zonder dat do Duitsckers, die slechts ten koste van aanzienlijke offers konden vooruitgaan, het Fransche front, op eenig punt konden ver breken. D® langzame beschieting wordt voortge zet in het gebied tusschen Ornes en Fro- mezy. In Lotharingen vatten de Duitschers voet in een onzer vooruitgeschoven posten in het Cheminot-boseh, waar uit zij echter kort daarna weer door de Franschen wer den verdreven. Enkele ontmoetingen tusschen patrouil les ten O. van Reillon. Woensdag, in den loop van den nacht bombardeerden Fransche vliegerseskaders het station Metz-Sablons en een gasfabriek met 45bommen van zwaar kaliber. In de nabijheid der gasfabriek werd kort daarna een groote brand waargenomen. PARIJS. Ten noorden van Verdun zette de vijand met onverminderde kracht 'b bom bardement "voort van ons front van de Maas tot ten zuiden van Fromeczy. Hij verdub belde zijn woedende aanvallen tusschen den rechteroever van de Maas en de Orne, stapels lijken op het terrein latend, zonder dat hij er in slaagde ons front te doorbreken. Wij brachten onze linie aan beide vleugels terug, respectievelijk achter Samogneux en ten zuiden van de Ome. Onze artillerie beant woordde zonder ophóuden de vijandelijke beschieting. Tusschen Malancourt en den linkeroever van de Maas verminderde de activiteit der artillerie iets. Hier had tot dusver goen artillerie-actie plaats. Wij verdreven in Lotharingen een vijan- :lijke verkenningsafdeeling, die éen van onze kleine posten ten noorden van St. Mar tin trachtte te naderen en vervolgden haar. Wij concentreerden ons vuur op de vijan delijk© werken bij Maisons de Champagne en ten zuiden van Ste. Marie-a-Py en richt ten verwoestend vuur tegen de werken bij Fille Morte. LONDEN. Het Britsche hoofdkwar tier meldt: Wij lieten Donderdagnacht een 1 mijn springen tegenover Hulluch en bezetten den krater. Donderdag artillerio- duel bij Bac St. Mant", dat te onzen gunst© eindigde. Onzo artillerie bombar- deelde mct succes de vijandelijke werken bij Frelingkien aan het kanaal Yperen- Commines ten oosten van Roesinghe. BERLIJN. Het succes ten oosten van do Maas werd verder voort gezet. De plaateen Brabant, Hau- mont, Samogneux zijn genomen. Het geheels boschgobied ten noordwesten, fceD| noorden en ten noordoosten van Beaumont, benevens het Herbebosch zijn in onze han den. Ten zuiden van Metz is ©en vooruit geschoven Fransche post verrast. Er wer den meer dan vijftig gevangenen gemaakt RUSLAND. Van hot Oostelijk oorlogsterrein. PE-TROGBAD. .Boven de streek van Riga en den sector Dwina-Oger-Probsting&hof ver toonden zich Duitsche vliegtuigen, die bom men wierpen. In de streek van de Oger on derhield de vijand ©en hevig nachtelijk vuur. Hij zond in-de richting van onzo ver schansingen verkenners in witte kielen, die door ons vuur verdreven wei-den. Aan de Dwinasfcelling, do streek van den spoorweg van Ponevatsj en ten noorden van Tsjarto- rysk drongen onze afdeelingen den vijand terugdringend vooruit, In de streek van Pelsj ten zuidwesten van Olysk liet. de vijand op de meest aan bet vuur blootge stelde plaatsen vrouweh, waarschijnlijk Rus sische, arbeiden. In Galieië, ten noordwesten' van Parno- pol, Heten wij in de buurt van cle dorpen Gliadki en Vorobievka een mijn springen en bezetten we den krater. De vijand bom bardeerde zonder resultaat de plaats der ontploffing met behulp van mijnemverpers, waarbij hij projectielen wierp die tijdens bet beschrijven van hun baan een geluid maak ten als van een schroef. Bij Mikhaltsje wierp do vijand in ©en door ons bezetten krater bommen met prikkelende gassen. Hij trachtte een aanval te doen op den kra ter, maar werd door ons vuur teruggedre ven. In de Zwart© Zee bij den Bosporus werd tweemalen een vruchtelooze aanval gedaan door fwea vijandelijke vliegtuigen op een onderzeeër van ons. De duikboot vernielde eert zeilschip met kolen geladen. TURKIJE. Een echt Oostersche stad, een vestiging, die het stempel draagt van een oeroude ge schiedenis, ©en gemeente, die in den loop der eeuwen veel heeft doorgemaakt, dat is Erzeroem. Do stad ligt op een hoogplateau, 2000 meter boven den zeespiegel. Het kli maat is er buitengewoon ruw. De koude duurt in den winter heel lang ën is zeer hevig. De zomer daarentegen is buitenge woon warm, zoodat heb er in de maanden Juni, Juli eu Augustus bijna niet uit te houden is. De bevolking moet bij den bouw van baar buizen natuurlijk rekening hou den met deze klimatologische verschillen. De moeste huizen in Erzeroem zijn van steen en hebben zeer dikke muren. Het arme deel van de bevolking echter, dat in Oostersche hutten woont, is half onder den grond ge kropen en bet is eigenaardig te zien, boe alleen het bovenste stuk van deze hutten boven den grond uit steekt. De lucht in deze hutten is, noch in den zomer, noch in den winter, volgens Westersche opvattingen, te genieten. De bewoners immers letten er zorgvuldig^ op, dat geen buitenlucht naar binnen dringt. De vensters zijn klein, de dalton vlak, bedekt niet aarde, waarop in den zomer gras groeit, In den winter ech ter dragen zij een zware vracht sneeuw, dik wijls meters dik. De straten zijn dan 'dóór de sneeuw bijna niet begaanbaar. Een derde deel van de bevolking bestaat uit Armeniërs. De burgerbevolking bedraagt niet meer dan 35.000 zielen. Dc in het zuiden van de stad gelegen cita del is-de zetel van den wali. De beteekenis van Erzeroem als kara vaan-centrum is sedert jaren zeer vermin derd. Vroeger was het de voornaamste plaats van de oude „Genueesche straat", die vau Trapezunt aan de Zwarte Zee liep naar de groote Perzische stad Tobris.' Ont zaglijke voorraden waren toen in Erzeroem opgestapeld. En in de st^d heerschte dé rijkdom van een groote handelsplaats. Dil veranderde, toen in de negentiende eeuw met het voortdringen van de Russen in den Kaukasus do Armeniërs meer en meer trok ken naar de door de Russen veroverde gebie den, die natuurlijk reeds verloren waren voor den handel vau Erzeroem. Thans loopt het Europeesch-Perzische verkeer over land reeds lang over Russisek-Trans-Kaukasie. En tegelijkertijd verloor door het vertrek van de handige Ai-menische handwerkslie den ook de nijverheid in Erzeroem veel van haar beteekenis. Van belang is alleen nog rte handel in graan en andere levensmid delen. GRIEKENLAND. In Criekenland. Emil Ludwig. medewerker van het „Berl. Tagebl.", seint d.d. 16 Februari uit Athene Athene is rustig. Na alle geruchteu, volgens .welke de reis hierheen gevaarlijk zou zijn voor vreemdelingen, is men; verbaasd ov:r de vc'- ligheid en de stilte, die op Grieksch grond gebied heerschen. Mot het kleine escorte, dat- de regeering my meegaf om mij'in elk geval te beschermen, kwam ik na een reis van tien uur in een militaire auto ven Sorowitsj, een .station van de Saloniki-spoorliju in Larissa, zonder iets van onveiligheid te hebben ge merkt, Den dag to voren was er een Engel scllö auto gepasseerd met officieren in burgerklee- ding. Na een spoorrcis van een dag komt men in de hoofdstad aan, welker hotels, bijna uit sluitend gasten herbergen uit de Entente-lan den. Do hotels zijn overvol van spionnen, agen ten en verdachte elementen en do Engelscho gezant maakt misbruik van zijn macht om hol land te laten hongeren. Hij en zijn eommissio in Malta beslissen zelfstandig wat Griekon land noodig heeft. Zij zetten het entrale land op"een wekolijkscli rantsoen. En blijft dit rant soen weg, dan is een gedeelte van het achter land zonder brood. Alleen Entente-gezinde handelaars krijgen de onderteekening, die noo dig is-voor den invoér van graan, steenkool, suiker en petroleum. Door dreigementen jagen de Engelschen vaak de prjjzen hooger op dan do maximum-prijzen door de Griekscho regee ring vastgesteld. Met mannelijke berusting draagt, zuo als Skoeloedis het zeido in zijn jongste redevoering, de vernederde natie allo inbreukenop haar souvereinitett, omdat het nadeel bij een andore, niet-neutrale politiek nog grooter zou zijn. Mot deze rodeneering moet men het eens zijn, wanneer men bedenkt, dat het toetreden van Griekenland tot de cen trale mogendheden dé voeding van hot land nog voel moeilijker zon maken, daar het dan van drie kanten geblokkeerd wordt. Toch wordt een dergelijk toetreden door de openbare mecT ning niet meer principieel verworpen, hetgeen kort geleden nog hefc geval was, daar men se dert de landing in Saloniki en do recks van an dere gewelddadigheden verbitterd is tegen de indringers die men vroecrer hooger schatte dan de Dmtschers. Hot gcheele leger staat achter den onwrikbaren koning. Militaire ge welddadigheden van buiten, zooals in Saloniki, schijnen thans buitengesloten. Even weinig re kent men op gewelddadigheden van de eigen bevolking. Vele Venizelisten zonden liever hun leidsman verlaten dan den koning aan te val len, die zioh overal in het openbaar vertoont, evenals de koniugin en de prinsen. Do Entente deinst, voor geweld terug, omdat zij weet, dat zij hierdoor oven vc-el terrein verliezon moet als zij reeds verloor door de bezetting van Sa loniki. Schepen van de Engolaolio vloot doon dikwijls Piraeus. Patras en Corintho aan, doch slechte voor enkblo uren. Nooit hooft cr een lading in Phaleron plaats govonden, zooals in Januari bericht werd. Do opwinding, die toen ontstond, mogt daaraan toegeschreven worden dat. een torpedoboot eon officier en een ma troos landde om do post af te geven. Do politieke situatie wordt belieersclit door het wachten op een Duitseh-Bulgaarsch offen sief tegen Saloniki. Men wacht zoo harts tochtelijk op dezen aanval, dat zelfs het wan trouwen tegen do Bulgaren vermindert. Men hoopt 'alleen maar dab do indringers verdreven zullen worden. Men weet hier ook, dat de. stad niet door de Duitschers doch door de Entente- vernield zou kunnen worden. "Want wio de hoogten van Saloniki bezet houdt, kan de ha ven beschieten zonder do stad to treffen. Do Grieken rieezen echter, dat de wegtrekkende vloot do stad onder vuur zal nemen. Eu alle toonaangevende mannen verwachten, dat de vloot verdwijnen zal. De Franschen zijn ech ter meer dan ooit te voren zeker van hun over winning, Zij bouwen bijna niet aan bun tcrug- tochtslinio door Chaldike, denken genoeg te hebben aan één slechten straatweg. Zij hebben slechts één stelling, die van Otavros aan do golf van Orfana, ten zuiden van de beide mo ren, over Langada en Balza, dan noordelijk van Topsin langs do Wardar loopt tot Janitza en de streek van Gida, niet tot Ven'ia., Weste lijk reikt do verkenning -tot Serres over do Stroema. Totaal zijn er geland 222.000 man, van wio er 20.000 af gaan aan dooden, gevan genen en zieken, -10,000 voor den trein, enz.,, zoodat men met niet moer dan 100,000 voch tende soldaten rekening behoeft te houden- OP ZEE. Een fantastisch verhaal? Iemand zendt aan Uct Vad. heb volgende verhaal, dat onder don titel „Een vertelling van do Zee'5 voorkomt in do Fishing News 'van Zaterdag 19 Februari. De inzender voegt er dc opmerking aan toe, dat, indien men het niet als phantasiè, maar als waarheid bedoelt, liet wel noodig. wa.ro. er bij te vermelden, welke Nodevlandscho vracht boot hier bedoeld wordt. Missöhien geeft het relaas aan do bevoegde autoriteit aanleiding liiernaar bij de Engelsoho regeering ,te infor- meeren, daar het volstrekt niet zonder' belang voor ons land is, of een Nederlandsch vaartuig inderdaad de rol gespeeld beeft waarvan in hot volgende sprake is, evenmin als het vnor ons onverschillig is,' welik lot do bemanning heeft getroffen. Hier volgt nu het verhaal, zooals het aan de Fishmg News werd medegedeeld.: „Duitsche onderzeeërs lieten zich in een zekere omgeving volstrekt niet onbotuigd eu do bevelvoerende admiraal wenschte gaarne de bron, waaruit zij hunne voorraden ver nieuwden, uit te vindeu. „ledero kreek en haven aan de naastbij zijn de kust werd daartoe nauwkeurig onderzocht, doch vruchteloos. „De commandant van den torpedovemieler, mot dit onderzoek heiast-, was slecht te spre ken en deed een eed, dat hij niet zonder eenig succes tot de vltoot zou terugkeeren, want hij gevoelde volstrekt geen .Lust, door den admi raal belachelijk tc worden gemaakt. „Het begon er dus naar uit te zien, dat v i.j ten eeuwigen dage zouden blijven kruisen. Maar ons goed gesternte verschafte uitkomst. Op een goeden morgen kwam een westwaarts koersende, slecht uitziende Nederlandsohe vrachtboot in het gezicht, die, verschrikkelijk slingerende, een 8 mijlevaart maakte. Onze kapitein besloot, in de hoop iets nieuws te ver nemen, haar te praaien. Hij vernam echter geens nieuws en de scheepspapieren werden in orde bevonden. „Toch aarzelde bij het schip te vcrl'ateu, da.iir hij een voorgevoel had, dat er iets niet in den haak was cn beval daarom eenigen zij ner manschappen het schip te onderzoeken. „Het schip was geladen met melkproducten en niets verdachts werd gevonden, terwijl do Nederlandsche gezagvoerder door het veroor- vwkto' oponthoud ongeduldig begon te wor den. ..Toen gebeurde het onverwachte. „Toen do lading weder goed gestuwd werd, rolde door Jiet slingeren van het vaartuig een der vaten met kracht togen het'dwarssehot, werd daardoor beschadigd ennu bleken do zoogenaamde melkproducten olie in Hikken bussen te zijn, zeer zorgvuldig in vaten ver pakt. Andere vaten, die toen werden nagezien, vertoonden denzelfden inhoud. „Natuurlijk, verklaarde de gezagvoerder der Britsche torpedovernieler, net Nederlandsdhe sohip voor goeden priis. „Wat zeido de admiraal wel, toen ze den n~'>- binnenbracht?" werd den verteller ge vraagd. „Wij braclitc-n haar niet bi.nnen, tenmin ste toen niet,5' was het antwoord. „Wij noodzaakten den NcMeriandtohen kapi- ten ons zijn geheime bevelen mede 'te deolen, daarna sloten wij de gohcelo Nederlandsoho bemanning onder in het schip op, trokken hunne kil?«léren aan, scheepten een kanon van den torpedoveruiolor op het Nedorlandsche vaartuig en voeren daarmede verder „Na twee dagen stoomens bereikten wij een zekere lengte en breedte en liioiOen daar over en weder. „Juist tegén zonsondergang kwam oen Duit sche onderzeeër in het gezicht om zich van olie te voorzien uit het haar bekende voorraad- scliip. „We namen haar. Den volgenden dag namen wij een tweede en den daarop volgenden dag nummer drie. „Daarna kruisten wij nog acht dagomin den om'rek doch er vertoonden zich geen Duitse»© onderzeeërs meer, zoodat wij klaarblijkelijk die daar krui sen do waren liadden. genomen." Tot zoover het verhaal. Tf.ct F<nl. meent dat er alle roden is om naar do iuisthcid daarvan, een onderzoek te doen instellen. Schip vergaan. KOPENHAGEN. In de Noordzee is de Zweeds cl ie schoener „Maland" van Halm stad naar Hart-lepool vergaan. De beman ning is door een voorbijvarende stoomboot opgenomen. Tot zinken gebracht. LONDEN. Lloyds meldt van Teneriffe De Britsche stoomboot „Westbum" is door de Duiteche prijsbemanning tot zin ken gebracht. (Het s.s. „Westburu", groot 3300 br. tons, gebouwd in 1893, behoorde aan *d© reederij J. Westoll, te Sunderland. Red. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is per Staats spoor van het Loo te 's-Gravenhage terug keer^. Het toezicht aan de grenzen. Ingediend is een suppletoiro Financienbe- grooting voor 1916. Daarbij wordt o. a. aangevraagd oono ver- hooging met een bedrag van 270,000. Ter toelichting hiervan merkt do Minister van Financiën o. a. op dat voor do toepassing van do wet van 31 December j.l„ houdende be- paliugcn betreffende het vervoer en de nedor- lag© van goederen ecne belangrijke' uitbreiding van het personeel der invoerrechten in het grensgebied aan do landzijde noodzakelijk is. Dezo uitbreiding.' zegt do Minister, zal op korten termijn alleen verkregen kunnen wor den door militairen, die daarvoor naar aan leg on geschiktheid in aanmerking komen, tijdelijk cone aanstelling to .geven als buiten gewoon kommies onder gehot oener toelage van 50 een fa daags. Do Minister van Oorlog heeft vooi' deze oplossing zijne medewerking toegezegd. Gerekend wordt, dat er 2090 buitengewone kommieze» zullen noodig zijn, zoodat de toe te kennen toelage per maand ecne uitga,ve van ongeveer 30,(XX) zal 'vorderen. Daar het voornemen bestaat do voorschriften tot uit voering van bovcngi'iioemdo wet op 1 April e. k, in werking te brengen, wordt daarom voor bet loopendo jaar een bedrag van 270,000 aangovraagd. 0 Voorts wordt bij het ingediend wetsvoorstel voorgesteld den post' betrcffendo premiën in zake het toezicht op den uitvoer met f 46,000 to verhoogen en daardoor te brengen op 50,001). Ter toelichting hiervan wordt door den Mi nister o. a. opgemerkt, dat. nu blijkt dat do pogingen tot fraud© bij den uitvoer voortdu ren, hij den tijd gekomen acht door het toe kennen in bijzondero gevallen van hoogerc premiën den prikkel tot het weren daarvan te verscherpen. Do billijkheid eiseht z. i. dat indien zich lcommiezen bijzonder' verdienstelijk mnldm, ook voor hen iu dcszo zeer bijzondero omstandigheden het uitzicht op een premie geopend wordt. Een opleidingsschool. Naar wordt medegedeeld zal dc nieuwe cur sus aan do te Leiden gevestigde opleidingsschool voor commies bij den Indisch on post-, telogranf- eu telefoondienst op 15 November a.s. aan vangen. Daartoe kunnen worden toegelaten jongelieden die den leeftijd van 2=1 jaar nog niet bereikt hébben en. dio in 1916 of 1915 of in bijzondere gevallen, to Deoordeelen door den Minister van Koloniën, reeds vroeger het eind diploma hebben behaald lo. van ecno hoogere burgerschool voor jon gens mot 5-jarigen cursus of daarmede gelijk gesteldo inrichting van middelbaar onderwijs waarbij natuurkunde als verplicht vak op het eindexamenprogramma voorkomt; 2o. van eene middelbare tweejarige bandels- school, met als onderbouw eeno hoogore bur gerschool met driejarigen cursus, gymnasium of daarmede gelijkgestelde inrichting van mid delbaar of gymnasiaal onderwijs, voor zoover de candidaten een aanvullingsexamen in natuur kunde met goed gevolg hebben afgelegd, welk examen dezelfde éischon als die van liet eind examen eener hoogere burgerschool voor jon gens met 5-jarigen cursus in dat vak omvat. Mc-t inbegrip van de jongelieden, die uit Indië worden uitgezonden, zijn er wederom'40 plaatsen opengesteld,1 w. o. ten hoogste 10 plaatsen door vrouwelijke surnumerairs mogen bezet worden. Gegadigden moeten zich uiterlijk 19 Augus tus a. s. aan liet Departemont van Koloniën opgeven, alwaar, naar wij vernemen, gedrukte exemplaren van de voorwaarden kosteloos ver krijgbaar zullen worden gesteld. De Watersnood. Heê oversfroomïngsgevaar voor Amsterdam. Do Wethouder voor de Publieke Werken deelt mede: Door de berichten over de dreigende doorbraak van den dijk bij Kadoelen, waardoor de weg voor het inundatiewateu uit Waterland naar het Noordzeekanaal én dus naar het Y zou worden geopend, is een zekere vrees gewekt onder de burgerij, dat daardoor Amsterdam zelf door overstroo ming bedreigd wordt. Mocht deze doorbraak niet voorkomen kunnen worden, dan zou zeker het peil van het Noordzeekanaal eu dus van het Y, belangrijk stijgen. Amsterdam zou weer in dezelfde positie komen als waarin het was vóór den aanleg van den Schellingwoud er- dijk Deze dijk is aangelegd in 1872. Amsterdam is dus gebouwd op een toe stand, waarin het Y niet van de Zuiderzee was afgefloten en de bedoelde doorbraak zou ons dus in een, positie brengen, die in Amsterdam eeuwen lang de gewone was. Er bestaat dan ook een ononderbrokeu waterkeering, loopendo van af den Sckel- lingwouderdijk langs Zeeburgerdijk, Ka- dijk, Prins Hendrikkade, emplacement C. S., Westerdoksdijk tot. aan den Spaaru- dammerdijk. Deze waterkeering ie pl.m. 2.50 M. -P A.P. en kan dus een absolute beveiliging worden genoemd voor dat deel van Amsterdam, dat daar bezuiden ligt. Gegeven het feit, dat het waterpeil in het Noord holland srh kanaal (het over- stroomingspeil) op 18 dezer 0.G8 M. A.P. is geweest, is het eveneens ondenkbaar, dat het .deel van Amsterdam, dat benoorden dezo waterkeering ligt en dat van 1 M. tot 1.80 M. -f- A.P. loopt, ernstig bedreigd wordt. Kattenburg, Wittenburg, Oosten burg liggen zelfs, met uitzondering, van de Kattenburgerkade, meer dan 2 M. A.P. Als gegeven dat. in deze.van beteekenis is, kan medegedeeld worden, dat" de hoog ste waterstand te Zaandam in den jongsten tijd is geweest 0.70 M. A.P., 'een wa terstand, waarbij .Amsterdam zeker geen gevaar loopt. In den afgeloopen nacht was het hoog ste peil van do Zuiderzee 0.50 M. -f A.P., dat van het Noordhollarjdsch kanaal 0.32 M. 4- A.P. Mocht het water belangrijk hooger stij gen dan het tot nu toe geweest, is dan be staat de mogelijkheid, dat sommige stads- deelcn benoorden die waterkeering (Czaar Peterstraat cn omgeving, do Kattenburger- kade en bij een peil van boven 1.20 M. 4- Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. I A.P.. ook de overkant van het Y) eenigen overlast kunnen ondervjndon, doch derge lijk peil is ondenkbaar, is althans in het verleden, voor zoover hefc bekend is, nooit voorgekomen. Veel. reden voor. groote ongerustheid, is cr dus voor den Amsterdammer niet. De toestand bij Buiksloot. Nog steeds woedde Donderdag de Noord- Ooster-sneeuwstorm en de verwoesting in Buiksloot en Nieivwendam duurt voort. Zon der opbonden beuken de golven tegen de be sneeuwde huisjes en huizen-geraamten, welke aan dén 'Buikslotermeerweg nog wa ren blijven staan. Voor hoe lang nog? Van het meerendeel der huizen zijn de achtermuren weggeslagen, van andere is slechts een puinhoop overgebleven, waar over nu de golven klotsen. Vlak bij den weg na.ar Broek staat een geraamte van een huis: eenigo balken, waarop men nog de sier-engels ziet, en een steenen schoor steen houden hefc dak nog boven water. Op den zolder staan nog eenige stoeten en buis- raad opgeborgen, maar onder de dakspan ten waaraan de ijspegels hangen, schuimt het water als op liet zeestrand. Even ver derop is een wagenmakerij geheel verdwe nen. De eigenaar heeft alleen maar een bed kunnen redden, alle huisraad is weg gespoeld. De schade, die deze storm aangericht heeft vlak onder den rook van Amsterdam, is enorm. Een smederij, die reeds een eeuw aan den Meerweg stond, is ook verdwenen. En zoo kunnen wij doorgaan. Twintig of meer huizen zijn vernield, maar wanneer deze krant verechijnt, is hefc aantal misschien alweer grooter. De gereformeerde kerk is ten doode opgeschreven, want ook van een der zijmuren is thans een groot-stuk afge slagen. In Buiksloot is het een wanhopige toe stand, welke steeds verergert., hoe langer deze snijdende storm aanhoudt. Alle huizen aan den Meerweg „gaan er aan55, zoo zeg gen de bewoners. Do kraöht van liet water is te zien bij bet bruggenhoofd van Buiksloot aan heb Noord-Hoilandsch. kauaal, waar aa,n de westzijde een stuk uit den muur is geslagen ookjd_e weg aan deze zijde os afgeslagen over een groote lengte. De gemeente-secretaris heeft den Rijkswaterstaat daarvan, in ken nis gesteld. Een groote massa hout doet thans dienst als golfbreker voor de achterzijde van de huizen, die hoog aan den dijk liggen, doch waarvan de achterkant in het water staat. De watervoorziening ondervindt tenge volge .van de hevigen sneeuwval vertraging en hefc gemeentebestuur is in onderhande ling met do waterleiding te Amsterdam, ten einde een gróoten -tankwagen voor drinkwa ter- te krijgen. Eenige consternatie werijl in de' ochtend uren gewekt door het bericht, dat er een motorboot met dames bij de Kerlcebrug, een eindje voorbij Buiksloot'aan het Noord-Hol- laudsch Kanaal, in nood verkeerde. Een ma rine-sloep met drie matrozen de booge gol ven en scherpen Noorden-wind trefcseerende, ging er op uit. Het bleek, dat een sleepboot inmiddels de gestrande motorboot de „En- tos55 reeds losgesleept had, waarna de dames blijkbaar hefc „pleiziert-ochtje'5 voor geëin digd beschouwden. Voorts vernemen wij nog to Buiksloot, dat te Watergang het kerkhof zoodanig ge teisterd is, dat de kisten er uit 6laan. Op het gevaarlijke punt bij de Karioelen schijnt men den toestand meester te zijn. Balken van 14 meter lengte met ijzeren ket tingen bevestigd, en sfcroo er boven op, hou den den 3fcerken golfslag tegen, waardoor de dijk gisteravond afsnoeide. Een 60 man van de „Enfcos" is op den dijk bezig, om dezen te versterken. Den gokeolen nacht is er ge werkt in den striemenden fijnen sneeuw storm, welke over de open watervlakte thans met dubbele kracht woedt. Men heeft ons gemeld, dat de 'militairen op dit punt van den Waterland- seken zeedijk bij het kruitniagazijn de „Kadoelen", waar over een afstand van honderd meter beschadigingen zijn aange richt, inrukken zullen. Daarna worden de herstellingswerken weer voortgezet door de aannemers Van Ha-ttem en Blanken voort. Zaandam. Gedurende Donderdagnacht nas Jiet water in den polder Oostzaan weer tot 49 c.M. gestegen en stroomde bet. weer mot vrij groote lcraoht over de Oostzijde naar de Zaan. Op sommige plaatsen stond het water weer 10 a 20 c.M. In den Balkan wordt in den laatsten tijd alleen gevochten in Albanië. .Daar zijn niet alleen de Oostenrijkers, maar ook de Bulgaren doorgedrongen. De eersten rukken vooral op naar Durazzo, de welbekende havenstad aan do Adriatische Zee. Wij geven hier Óen gezicht op deze stad, waarbij eens majoor Thomson, de dappere Nederlandsche officier, den dood vond, toen hij met zijn gendarmen de hoofdstad van Albanië verdedigde tegen de opstandelingen. De Oostenrijkers zijn nu de stad reeds dicht genaderd en zullen haar zeer waarschijnlijk spoedig bezetten,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2