KOR FF's Laatste Berichten PADVINDER- RE EP EN. Chocolade reepen F KORFF&,Co. MODELMAKER. Nieuwe Uitgaven. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIES Smidsknecht BENSDORP'S ENGELSCH. Bij Melkinrichting te Amsterdam I kunnen METTE PERSOPIE^ ge plaatst worden als Melkbezorger, tegen vergoeding van salaris, provisie van den verkoop en vrije uniform. Leeftijd boven 22 jaar. Zij, die borg kunnen storten, genieten de voorkeur. Brieven lett. D. 12, Alg. Advert-Bureau RQUMA S Co., Amsterdam. Koopf nu 5T2. en lOcfs. (met verrassing) Neq-Plantenboterfabriei I LANDWEER-MANNEN! Examen Kommies b/d Belastingen. DE SOLD ATENCOUR A]VT V an "V yij el rrgy 35 Februari 1 O 3. O v. Rossem's Troost of Poorterstoeback? ▼oor gevoelen, dan komt liet. De vereeniging geeft aan do natie in deze dagen ruimschoots gelegenheid stoffelijke giften in tien vorm van boeken, spelen, versnaperingen enz. voor de militairen te schenken en een pas opge richt ondersteuningsfonds ten behoeve van noodlijdende soldatenfamilies heeft reeds be langrijk nut gesticht. Allen dio willen steunen kunnen als lid toetreden en voorts door aan koop van eenige keurige uitgaven (briefkear- ten, een ooncertmarscb, sluitregels enz.) in den foyer tentoongesteld. Ieder man van de honderd duizenden mili tairen moet zich, voor alles, in hart en nieren Nederlander gevoelen gedachtig aan het: We willen Holland houden, Ons Holland, fier maar klein, "Wij blijven 't hou en trouwe Wat ook zijn lot mag zijn. Komende tot het doel van den avond, wijst epr. op de too verkracht van het lied en vooral van het gezongen lied. Daarom heeft het legei- 1 bestuur gelijk, dat het den zang in het leger goecT gezind is. Het gelamenteer van dikwerf immoreele, soms onzinnige, soms nog ergere -woorden door den soldaat in de kazerne en op wacht moet vervangen worden door het zingen van frissche pittige, met onzen volksaard goed overeenstemmende liederen. Een troost in zor gen, een opwekking, een bezieling in oogen- bhkken van nijpend gevaar kan daarvan uit- gtmn. Het legerbestuur doet reeds veel en im- mer meer in deze richting en do Vereeniging Ons Leger, den reeds zoo grooten invloed be speurende, dien de Haagsehe afdeeling der Vereeniging voor den Volkszang onder do be- ejeJende leiding van den lieer Arnold Spoel in betrekkelijk korten tijd heeft gehad op de be langstelling voor het Nederlandscho lied, heeft gemeend aan haar roeping verplicht te zijn ook.het hare er toe bij te dragen om den Ne- derlandschen soldaat goede Nederlandsche lie- derlandsche iiederen te leeren zingen. Spr. richt een woord van dank tot den heer Spoel en spreekt de hoop uit, dat deze avond er toe moge bijdragen om het volksbewustzijn in ons leger nog meer te versterken. Spr. eindigt met de woorden, die de Minister va-n Oorlog op den keurigen zangbundel voor het Nederlandsche leger deed drukken: Weest met mij de dragera van 't Hollandsoh 5- lied, O, breng het in huizen, in zalen; Het blijve uw trots ons vaderlandsch lied Dat lied onzer eigene tale. Daarna begon de groote openbare zangles in populairen trant. l)e heer Spoel sprak er o. a. in een causerie zijn vreugde over uit, dat het mooie Neder landsche lied, langen tijd door het VTeemde lied achteraf gezet, in dezen tijd weder t-ot zijn recht was gekomen. En hij liet de solda ten zingen, nu eens zittende, dan weer staande, n\i eens liet hij het eene vak der zaal zingen tot het andere, de galerijen tegen het schip, de militairen tegen de dames in de bestuurs- Joge en dezen tegen de militairen. Mej. Annie van Leeuwen, mezzo-sopraan, uit Leiden, de heer David Samson, bariton, Den Haag, en Jan Damen, violist, te Delft, en J. R. Gravelott-e (piano-begeleider) zorgden voor de noodige afwisseling. In de pauze onderhielden de Minister van Oorlog en generaal Snijders zich in zeer waar deerenden zin met den heer Arnold Spoel. Dankbetuigingen. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan de onderofficieren, korporaals en manschappen van den Staf 3e R. I. en Mitr. Peloton voor het prachtig geschenk ons bij ons huwelijk gegeven. M. GEERINGS en Echtgenoote. - Door dezen betuig ik mijn hartelijken dank aan alle kameraden van I/ITl 5 R. I. IV Divi sie Veldleger, die bijgedragen hebben tot het cadeau ons geschonken ter gelegenheid van ons huwelijk. I. HENRIKSE, en Echtgenoote. Oplossing Pandoerpraatjes. van de Pandoerclub „De Razende Bol", van de 2o C. 1 B. 5 R. I. le slag: no. 1 KL 8, no. 2 R. Vr., no. 3 R. Aas, no. 4 R. 9. 2e slag: no. 4 Sch. 10, no. 1 Sch. B., no. 2 R. K., no. 3 Sch. Aas. 3e slag: no. 2 Sch. K., no. 3 H. K., no. 4 Sch. 9, no. 1 Sch. 8. ■ie slag: no. 2 .Sch. Vr., no. 3 R. 10, no. 4 H. Aas, no. 1 Sch, 7. r 5e slag: no. 3 H. 7, no. 4 KI. K., no. 1 H. 8, no. 2 H. Vr. 6e slag: no. 2 H. 9, no. 3 KL Aas, no. 4 KI. 10, no. 1 H. 6. 7e slag: no. 2 H. 10, no. 3 KI. B., no. 4 KL V.. no. 1 H. B. No. 1 hangt dus met den 7en slag. De Pandoerclub „De Leeuwenkuil": Hulsker, v Leeuwen, Thorn, Renie. 1 C. 2 B. 4 R. I. Oplossing pandoerpraatje, opgegeven dcor Pand.-club „De. razende bol", 2 comp. I b. 5 Reg. Infanterie. No. 1 kl. 8, No. 2 kl. 9, No. 3 r. aas, No 4 r. 9. No. 4 sch. 10, No. 1 sch. b., No. 2 r. k., No. 3 sch. aas. 'No. 2 sch. k., No. 3, h. k., No. 4 sch. 9, No. 1 scf. 8. No. 2 sch. vr., No. 3 r. 10, No. 4 h. aas, No. 1 sch. 7. No. 3 h. 7, No. 4 kl. k., No. 1 h. 8, No. 2 h. vr. -No. 2 h. 10, No. 3 kl. aas, No. 4 kl. vr., No. 1 h. 6. No. 2 h. 9, No. 3 kl. b., No. 4 kl. 10, No. 1 h. b. Aldus op den 7den slag hangen. De Pandoerclub „Heider Inzicht", Mil. Kustw. Post 31 Rockanje, (Voorne). De voorzitter: A. POTüIT. Oplossing pandoerpraatje „De. Razende Bol". No. 1 slaat kl. 8 uit 6n ruiten tr. No. 2 kl. 9, No. 3 r. 10, No. 4 r. 9. No. 4 sch. 10, N. 1 sch. b., No. 2 r. h., No. 3 sch. aas. No. 2 sch. vr-, No. 3 h. b., No. 4 sch. 9, No. 1 sch. 8. No. 2 sch. heer, No. 3 ruiten tr. aas, No. 4 h. aas, No. 1 sch 7. No. 3 h. 7, No. 4 kl. 10, No. 1 h. 8, No. 2 tr. r. vr. No. 2 h. 9, No. 3 kl. aas, No. 4 kl. k., No. 1 h. 6. No. 2 h. 10, No. 3 kl. b., No. 4 kl. rn., No. J h. boer. No. 1 houdt over klaver 7. No. 2 houdt over h'. vr., No. 3idem tr. r. 7, No. 4 idem tr. r. 8. Pandoerclub Voorwaarts' 1-III-10 R.I. 'Uplosaïng Pandoerpraatje van „Het vette Baantje" 1-11-20 Reg. Inf. No.' 1 r. 8, No. 2 r. k. No. 4 r. aas. No. 4 b. b., No. 1 h. 10, No. 2 h. aas, No. .3 r. 10. Nó. 3 h. k., No. 4 sch. vr., No. 1 h. 7, No. 2 sch. k. No. 3 h. vr., No. 4 sch. b, No. 1 hi 6, No. 2 r. 9. No. 2 k]. aas, No. 3 kl. vr., No. 4 r. b.. Na. 1 kl. 9, No. 3 r. No. 4 kl. k., No. 1 kl. 8, No. 2 r. 7, No. 3 sell. 10. .No. 2 sch. 7, No. 3 h. 8, No. 4 kl. b„ No. 1 sch. 8. Aldus op den 7den slag er op in gespeeld. Pandoerclub „Helder Inzicht", Mil. Kustw. Post 31, Rockanje. De voorzitter: A. POTÜIT. AvGndbszigheid. Oplossing Raadsel in No. 237 Cornells Drebbel. Smokkolhandelbes t r ij d i n g. Overpeinzing van een Landweerman. (Van sergt. D. C. Hartel.) Ik ben geen dichter, doch wil1 het probeeren, Of ik het met eenige moeite nog kan leeren. Het is dan ook over dezen akeligen tijd, Dat ik mijn levensdagen alhier verslijt. In Augustus, nu reeds 18 maanden geleên, Moest ieder soldaat naar zijn garnizoen heen, Ofschoon Amsterdam de stad is, waar ik woonde, Zoo moest ik in Den Haag onder de wapenen. komen. Aldaar was 't een'keele drukte en een gesnor, Een ieder had het land, dooh wat helpt dat gemor. Wij toch kwamen om de smart te verzachten, De 4e Comp. van het Roode Kruis, niet te verachten. Zoo stonden wij achter de kazerne op het plein, üit te zien naar de kameraden, waar die kon- den zijn. Wie bij de 4© Comp. was, sloot zidh bij ons aan, Daar zag ik op eens onzen sergeant Verstap pen staan. Eindelijk werden wij opgesteld.in gelid, dat was een jool, Werden door genoemden sergeant gebracht naar een school, Daar was 't ons allen lang niet naar den zin, Doch als landweerman dacht je„och, schik je er in." Na drie volle dagen in 't school Korte Bosch doorgebracht, Gingen wij verhuizen, jongen, dat was een pracht, Gingen naar Amsterdam, dat leek mij een goede tijd, En wel naar het depot in 't Paleis voor Volks vlijt. Aldaar was het goed dienen, dat kan ik be zweren, Ofschoon de comdt. ons wel mores zou lieeren. Doch ik kwam dagelijks bij mijn vtouw en kind, Zoo begrijpt elk, dat. ik dien tijd niet verve lend vind. Na ruim zeven maanden dienst gedaan en ge leerd, Werd ik als sergeant naar het Militair Hospi taal gedetacheerd. Daarin had ik niet zoo heel veel zin, Dooh ik bleef in Amsterdam, dus schikte mij er in. En toen waren er weer ruim acht maanden verloopen, Toen ik op zekeren dag, hot lot duur moest bekoopen. Ik moest er vandaan, dus ook van mijn betere helft, En werd overgeplaatst naar de stad Delft. Doch al ben je soMaat, komt uit een groote stad, Dan ben je 't in zoo'n klein stadje als Delft spoedig zat. En als je in bed Ji-gt-, met gedachten aan je huia, Kan je haast niet slapen, en dat is een kruis. En denk je verder: „had ik mijn vtouw en kin d hier Bij hen ingekwartierd, dat is een pleizier". Zoo was ik hét bij me zelf gaan overleggen, En liet ze overkomen, wat of ze wel zeggen. Zoo gezegd, zoo gedaan, ze kwamen spoedig hier, Dat gaf voor mij weer heel wat vertier Doch daar het geen Mokum (1) ie, viel het léven niet mee, En ben je op een kamer in zoo'n kleine stad niet tevree. Zoo gingen zij ook weder spoedig naar hun haardstee heen En ben ik als voorheen, weder geheel! alleen. Zoek mijn vermaak als vroeger bij mijn vrien den, wat bof! Ga om de tien dagen met 24 uur verlof. Dus hopen wij allen, dat de oorlog spoedig is gedaan. En dat onze kameraden weer naar huis kun nen gaan. Dan heeft tevens ons de mobilisatie geleerd, Wat het zeggen wii", als je eigen tehuis ont beert. D. .C. H., sergt., Ie div. Delft, Januari 1916. 1) Amsterdam. Mijn soldij. (Van korp. O. H. C1AALS.) Ik hen van huis, 't is wel goed, Steeds erg zuinig opgevoed, Zoodat ik van mijn traktement Nog overspaarde menig cent. 'k Ben altijd opgeruimd en blij Bij 't uitbotalen van soldij, En strijk dan met een blijden laoh Zes stuivers op, voor eiken dag. Mijn uurloon is zoo groot wel niet 't Is ruim een cent zooals ge zietl Doch 'k ben er ruimschoots mee tevreden, En zal 't niet nutteloos besteden; Het eerst betaal ik „en passant" Drie cent voor de Soldatenkrant. En dan voor het behoud van 't leer Een stuivertje voor schoenensmeer; Dan. geef ik week'lijks den barbier Tweemaal een stuiver met plezier. En ga ik dan mijn wascliboel halen, Moet ik nog dertig cent betalen. En is het saldo dan nog groot, Geef ik wat voor den Watersnood Zoo leef ik voort, verheugd en blij, Tot opgemaakt is mijn soldij. Nieuw-Namen. C. H. CAALS, Koftporaal. Smokkelvangst. (Van mil. sold. J. Flierboom). Smokkelaars pakken is een zaak, Voor de militairen een lastige taak. De ontmoeting tussdhen ons en zoo'n span, Daar hebben veler onzer ondervinding van. Komen wij daags op wacht, Dan is 't waken des nachts; Wij gaan er met ons beiden op uit, Voorzien van bajonet en 6pu.it. Op een verdacht plaatsje, blijven wij staan. Nu, jongens, hier maar Iriggc-n gaan. Plotseling eenig verdacht geluid, In spanning verwachten wij on^en buit. Ziet, daar komt zoo'n vent Wij fluisteren: „Laat hem loope-n dien stu- (dent". Het is een voorlooper, pas er op, Weldra komen, ze, en dan stop. Twaalf man, komen uit het boseh, Langzaam strompelend, over 't zachte mos. Gebukt onder hun zware vracht, Maar toch frisoh^ daar 't geld hen tegenlacht. Op korten afstand roepen wij „halt", Het geweer vaardig, de haan gespalk Eén schot lossen in de lludht, Alleen voor sohrik, anders gaan de schelmen (op de vluoht. De heele zaak gaat mee naar de wacht, B\j aankomst zien wij, hoe.onze Luitenant lacht, Als huldiging zegt hij: goede vangst, De smokkelaars echter zijn weinig beangst. Ruwo woorden Tan hen is onze pluim, 1 loeken, schelden en razen is hunne luim. Voor dio praatjes echter zijn wij niet bedeesd. Want voor één smokkelaar vieren wij twee (dagen feest-. Den volgenden morgen op 't Bureau, Zegt onze kapiteinuitstekend jongens, goed (zool Terwijl onze 'blijdschap komt eerst dan,' Wanneer de kapt. zegttwee dagen verlof voor den man. Daarom 4e Coanp., houdt steeds moed, Gij liebt suoces van het 'werk, dat gij doet, De smokkelhandel moet gij brengen tot staan, En steeds, met een buit naar Ihuis .toe gaan. Uw chefs zijn over u tevrêe, Zjj werken zoo goed mogelijk mee. Daarom zeg ik u, en dat is gewis; Dat 4-3-5 het beste is. Mil. sold. J. FLIERBOOM, 4-3-5 R. I. Uit dankbaarheid. (Van landweerm. Domïnicus Jz.) Aan Vrouwepolders ingezetenen Wordt thans een woord va,n dank gebracht; "Van die nog zijn, en eertijds waren, Wordt hier met dank aan u herdacht. Maar laat mij eerst nog even zeggen, Hoe deze plaats hier werd betreen Op' twee Augustus negentien-veertien, Juist op den Sabbath, naar ik meen. 't Was dus op een der zomerdagen, Dat ons deez reis te beurte viel. De zon ontwikkelde haar kraokten En 't hart was bang, in meen'ge ziel, Doch'eindelijk op dit dorp gekomen, Na eene zware en lange reis, Werd ons hier door de burgerschare De dorst gelescht, 'k stel dit op prijs. De wachten werden toen betrokken, En posten werden uitgezet; Toen werd ons door de burgerkrachten Geholpen weer aan brood en spek. 'k Zie in mijn geest „van Stel" nog dragen Aan korven, ja zeer zwaar belaan, Hij was voor ons gestuurd om eten, 't Was bij de burgers opgedaan. Zoo ging het hier de eerste dagen, Maar later kwam .verbetering; Toen Lepeldijk, Westdijk tot Molen, Een tal kreeg voor hun rekening. Wat zal ik nu nog meer verhalen, Als weldaan, hier aan ons verricht, Zal ik nog spreken van des avonds 'Ie zitten bij uw vuur en licht? 'k Geloof, 'k zal dit maar laten rusten, Dan wordt gewis 't papier te klein, Want menig burger had zijn gasten, Daar zat men heerlijk, wonderfijn. Ik wil thans u mijn dank betuigen Voor alle hulp ons toegedaan, En tevens ook den wenseh uitspreken, Dat deez' „Mobiel" zóó mag vergatfnl O ja, haast zon ik nog vergeten, Ach, die grens loopt oolc zoo raar, Want cue aan Hnüsche zij dier sprinke Woont, is Keroskerkenaar. ■'k Wil ook u mijn dank bewijzen In dit onopgesmukt gedicht, En voor uw bemoeienissen U hier danken, 't is mijn plicht! Laat ons verder niet vergeten Hem, die ons deez' zegen gaf, Om van oorlog vrij te "blijven Tot op deez' bewust en dag. Laat ons Hem van harte danken, En Hem bidden met elkaar, Want gelooft; mijn beste vrinden, Ieder uurtje toont gevaar, 'k Hoop ook aanstonds te vertrekken Naar mijn dierbaar Oud'renhuis, Want zulk Mobilisatie-leven, Geloof mij vrij, ik vind-'t een kruis. ■ja, ik beo» \\el op verhuizing, Want 'k ben van de lichting „Vier", Doch ik zal het nooit vergeten Hoe de burgers waren hier, Op dit klein en need'rig dorpje, Hier op Waloh'rens grondgebied; Zulk een weldoen en verzorgen, Burgensl dit vergeet men niet! Ja, krijg moed, op -het vertrekken, Want miin thuis staat voor mijn geest. Dooh ik kan het nooit vergeten Hoe eij, burgers,'zijn geweest! K. DOMINICÜS, Landweerman. In ons leger is de naam Clinge Doorenbos wel bekend. In menig kamp en fort, in menig ook nog zoo afgelegen detaehernent heeft hij verpoozing, amusement, verheffing door kunst gebracht, Als Landweer-korporaal gemobili seerd zingt hij overal zijn eigen liedjes op muziek, door hem zelf getoonzet. Er zijn daar ernstig© onder, maar de meeste zijn van luimi- gen aard en wekken den gullen lach, zonder iemands gevoelens te kwetsen. Thans hebben de uitgevers Schellens en Giltav te Amsterdam een zestal van deze liede ren "met pianobegeleiding ter perse gelegd. Een mooie uitgave inderdaad, op zwaar papier gedrukt en met artistieke omslagteekeningen van Willy Sluiter. De titels der liederen zijn ..Het vogeltje op Nellies' hoed", „Brief van een bakvisch aan een bakvisch over de inkwartiering", „Harten met opschrif ten", „Z'n Vaderlandsch© .vlag", ..Brief va,n ee.n ouden Landweerman aan een jonge Landstormer„Arm Paatje". Hieronder is ,.Z'n Vaderlandsche Vlag" een ernstig lied, do overige zijn zonder onderscheid leuk, nu en dan geestig en steeds welluidend. „Ann Paatje!" is wel een der leukste. Dat ze zeer toegejuicht zijn door onze mannen, kunnen we ons voorstellen en dat er velen hunner zijn ook, die zich de liedjes zullen aan schaffen. gelooven we gaarne. De heer Clinge Doorenboa lijkt ons de echte dichter en zanger der militairen. Smokkelaar doodgeschoten. Door een militaire patrouille werden Maan dag onder Wouw zes smokkelaars betrapt. Zij werden aangeroepenvijf bleven er staan, doch de zesde ging er van door. Een schot werd, hem nagezonden, dat hem direct doodde. Het bleek de 30-jarige P. van Gastel uit Ro- zendaal te zijn, een berucht smokkelaar. Smokkelzaakjes. Voor do Rechtbank te Maastricht werden Maandagmiddag niet minder dan 104 kleine smokkelzaken behandeld, 't Waren meestal kleine hoeveelheden .petroleum en vet, die voor het grootste gedeelte aan den kant van Oud- Vroenhoven de grens over moe^ep,, Twee pioniers der luchtscheepvaart gestorven. Majoor Paul Sperling, een in luchtvaart kringen zeer "bekende persoonlijkheid, is eenige dagen geleden gestorven. Hij heeft de gcheele ontwikkelingsgeschiedenis vaft -de bestuurbare luchtschepen iu Duitschland medegemaakt eu van de eerste vaart van het eerste militaire luchtschip, de ,,Z1" van Friedrichshafen naar Metz, geleid. Een-andere pionier der luchtvaart, de vroegere redacteur der „Deutsche Luft- fahrer Zeitung", Paul Béjeulir, is ten ge volge van een ongeluk om het leven geko men. Hij was een groot kenner van den vliegmotor, heeft vooral veel tot de verbe tering van de hicht-schroef bijgedragen en stond sedert het begin van den oorlog aan hét hoofd van de motorschool ©ener vliegers- afdeeling. Militaire rondvSucht uitgesteld. Een berichtgever meldt nader uit Soester- berg Woensdagochtend half negen zou de militaire rondvlucht, tevens verkenningsoefeniug, een aanvang nemen. Maar het sneeuwde op dat uur zoodanig en daarbij stond er zoo'n straffe wind, dat de commandant van "de luehtvaart- afdeeling, kapitein Walaardt Sacré, mede met het oog op het slechte zicht bij de waarnemings-; proeven, de rondvlucht voor dien dag deed ver vallen... Er was yVoensdagocbtend een aantal belang stellenden op het vliegkamp aanwezig. De te leurstelling van het niet doorgaan, was alge meen. Men werd eenigszins schadeloos gesteld doordat enkele vliegers, o.a. luitenant Thomson en luitenant Van Wulfften Pallbhe, met hun waarnemers opstegen en eenige zeer fraaie vluchten uitvoerden. Te Breda heeft het niet doorgaan van de rondvlucht veel teleurstelling bezorgd. Een correspondent aldaar meldt van Woensdag: Hedenmorgen wapperde vroolijk de vlag van den Brfedaschen toren ten bewijze dat de militaire rondvlucht zou doorgaan. Al spoe dig peddelden de fietsers, draafden de paar den en snorden de auto's over den mooien weg in den winterschen morgen. Wel dwar relden er sneeuwvlokken, dooh nu en dan brak de grauwe lucht. Op het vliegkamp verheidden vele hooge militaire autoriteiten de komst der vliegers. De afdeeling wielrijders der cadetten en ver schillende troepen bewogen z-ich in de richting van het terrein. Laag hingen de wolken over de besneeuwde heide. Daar kwam de tijding: „de rondvlucht gaat heden niet door!" Luitenant-generaal W. H. van Terwisga, commandant van het veldleger, keerde toen met zijn staf terug, hier en daar bleef nog een optimist dralen, maar al. spoe dig lag de heide stil en verlaten. Onderweg ontmoetten wij tal van belangstellenden. En nog wapperde lustig de driekleur van den Bredasohen toren, toen alle teleurgestel- den reeds in de stad weergekeerd waren. Cotorpedeerd. Op ongeveer 6 mijl van lichtschip Noordhin- der is Maandagmiddag 12 uur het Belgische motor-vissolxersvaartuig „Zeebrugge 8", dat Vrijdag van Vlissingen was vertrokken, door een Puitschen onderzeeër aangehouden. De vier opvarenden konden zich in een sloep redden. Het motorvaartuig was door Duitschers met een bom, welke zij aan bet vaartuig bevestigden en kort daarop tot ontploffing kwam, tot zin ken gebracht. Daarna verdween de onderzeeër en roeiden de opvarenden van het motorvaar tuig naar het lichtschip, alwaar zij werden opgenomen. Gisteravond zijn de opvarenden te Vlissingen teruggekeerd. Oefeningsterrein voor hot garnizoen Assen- Het wetsontwerp tot onteigening van eigen dommen in de gemeente Rolde, noodig voor het verkrijgen van een oefeningsterrein voor het garnizoen Assen, werd bij het onderzoek in de af deelingen der Eerste Kamer door eenige leden zeer toegejuicht omdat het, wet geworden, eene groote verbetering zal bren gen. W atersnood. Edani. De Zuiderzee stond Woensdagmorgen 5 c.M. boven A.P. Ln het overstroomde gebied dreigen weder Veel woningen in te storten. Wij weten van een zeer mooie boerderij, weinige jaren ge leden gebouwd, die bijna reeds bezweken is. Zoo gaat het overal. De van gemeentewege gebouwde woningen te Volendam vertoonen scheuren. Het vergaan dor „La Flandre" De namen van de vermoedelijk bij de scheeps ramp met het s.s. „La Flandre" omgekomenen zijn: Kapitein F. van der Laan, Amsterdam; le stuurman P. H. de Jonge, Rotterdam; 2e stuurman H. L. v. d. Weijde, Vlissingen; 3e stuurman L. G. Leniere, Vlissingen (Ostende) bootsman Karl Sjöblom-Abötimmerman Jo- ha-n Klein, Amsterdam; kok G. F. van Gre nen, Amsterdamkoksmaat M. F. Creman, Amsterdam; hofmeester M. v. d. Berg, Am sterdam; bediende O. J. Klop, Amsterdam; matroos F. Bal, Scheveningenmatroos N. Foet, Scheveningen; matroos W. Vink, 's-Gra- venhage; matroos M. de Heijer, Schevenin gen; matroos P. de Graaf, Scheveningen; le machinist F. M. Meppelder, Rotterdam; 3e machinist P. G. de Coster, Vlissingen; 4e ma chinist G. Schipper, R-otterdam; donkeyman F. Jager, Amsterdam; olieman J. L. A. Becker, Amsterdamstoker H. Haneveld, Amsterdam; stoker B. Boot, Amsterdam; tremmer J. Oostrop, Amsterdam; tremmer D. Groese, Amsterdam; stoker O. Luckner, Amsterdam; stoker O. Hauser, onbekend; F. Maghiele, onbekend; 0. Jobannesen (valscho naam). Nekkramp. Tn het militair hospitaal te Assen is een militair aan nekkramp overleden. Het was een soldaat van het regiment grenadiers en jagers, die op de doorreis naar Smilde 'zich t© Assen onwel gevoelde en naar het militair hospitaal werd overgebracht. Er zijn voorzorgsmaatrege len getroffen om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Van het Westelijk ocriogsterreln. PARIJS'! De troepen heroverden in Artois eenige gedeelten loopgraaf. Ten noorden van Verdun werd een Duitsch bombardement krachtdadig beantwoord; het duurde den ge- heelen nacht. Infariteriegevechten kwamen tot ontwikkeling op een front van ongeveer 15 K.M. De strijd woedt voort van den rech ter Maasoever tot ten zuidoosten van Horbe- bois. De Franschen ontruimden het dorp Heaumont, waarvan zij de toegangen bezet houden, na een verbitterd gevecht, waarin de Franschen den vijand groote vorliezen toe brachten. Ten oosten van Sepprois slaagden de Fran schen bij een tegenaanval erin het grootste ge- deelt© van Cauresborch te hernomen, gisteren door de Duitschers bezet ten noorden van Beaumont. Een krachtige aanval door de Duit schers op Herbebois werd tot staan gebracht door het Fransche spervuur. Volgens de ver klaringen der krijgsgevangenen zijn sommige Duitsche afdeelingen volkomen vernietigd in den loop van deze gevechten. In Lotharingen bij Nomeny is de Fransche artillerie vrij actief. Een Duitsche verkenningsafdeeling ten noor den van Lehicourt was niet in staat de Fran sche linies te naderen. Een Brltsche duikboot In de Dardanelles Een duikboot der geallieerden is er in ge slaagd den Bosporus te bereiken. De „Times" meldt hieromtrent, dat de duikboot in den Bosporus een vroegere Fransche sleepboot, de „Rhone", heeft getorpedeerd en zes Turksohe zeilschepen met munitie. De „Rhone" was bij het begin van den oor log door de Turken in beslag genomen. GEVRAAGD een bij de Wed. J. SUTJKERBUIJE, Hoefsmederij te Hoogerhoide bil Borgen rp Zoom. tot Kommies, Keur meester, Gemeonte- klerk, Telegrafist, Studietyd onge veer I jaar. ff f =50 per maand, 11. M. v. d. VEER Roo-Valksfraat 14, Rotterdam. UITSLUITEND 60U0EN EN ZILVEREN CADEAUX. Opleiding L. O. Hulp by studie, conversatie. G. J. J. BINNERTS, Leerares M. O. Groningen. Taco Mesdagstr. 21<a. De cadeaulijst wordt op aanvraag gratis en franco .toegezonden door: Cacaofabrikanten Amsterdam. (vnflfltschflppjj tot Exploitatie van oe 1F\ AHSTERDAH /PBF' -Overal verkrijgbaar Zoodra U den dienst hebt verlaten, vraagt dan v per keerende onzen geïll. Catalogus, r U KOOPT NERGENS VOORDEELIGERI f jVlag. De Goede Bron, Amsterdam - Thorbecke Plein 3, VERLOF. Maatschappij van BERKEL'S PATENT vraagt een bekwaam Adres: Boezemsingel 33, ROTTERDAM. pflT" Voor demobiliseerden wordt verlof aangevraagd I Militairen, tussclien 22 en 28 jaar, die Kommies willen worden, (salaris 4fc0, na een maand 600 en klimmende fot 1400), knipt deze advertentie uit en zend die als drukwerk aan onderstaand adres, dan ont vangt U gr. en fr. de Studiegids met alle inlichtingsn. Spreekuur Zat. 124, Woensd. 6—8. Aanvang 7 Maart a. s. J H. VAN DER VLIET, Niouwendijk 60 A'dam. Naawf Woonplaats,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4