NO. 239. Vrijdag 25 Februari 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Osriopnieyws. Inzameling voor de Slachtoffers van den Watersnood. Onder redactie van D. MANASSEN. Hef Fesstkanon. fWËEDE JAARGARG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALE8TRINASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS '6 CENT. ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIEMAANDEN Voor AdvertentiCn wende men rich tot onze Administratie, Palcatrlnaatraat 10 AmsterdamPrjjs der Advertenttén per regel 30 cent. Voor Jngfrondtro Mede' dceiingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. B-J abonnement reductie. Dit. plaatje geeft ons een kijkje op den oorlog, zooals die op tailooze plaatsen, aan allo fronten, wordt gevoerd. Een kanon, dat in stelling is gebracht en nu af gevuurd wordt tegen den vijand. Het stuk geschut is natuurlijk zooveel mogelijk verdekt opgesteld, dat da vijand vóór en de vliegers boven het niet bemerken. Wij zien het op het oogenblik, dat een schot afgaat, de achtergrond is geheel gehuld in een lichten rook. Ds verspreiding ven ons blad. Wij brangen In berinnering, dat troepen- tfselon, dia soms door een of andore oorzaaU van ons biad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ens te richten hebben om regelmatig, driemaal per weck, os.n pakket Soldatoncouran- ten ta ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor isger cn vloot" ontbreken. Ü8 toesSsad in Én reazensiriid. Dat de Zeppelins toch niet altijd onge straft hun aanvallen doen, ia dezer dagen bewezen. Eon Duifcsoh luchtschip vloog in de Argonnen en leek koers te zetten naar Parijs, Telegrammen waarschuwden de hoofdstad, men doofde daar de lichten en do straten werden duister, natuurlijk was! heb gevolg, dat deze zich nu juist met nieuwsgierigen vulden. Maar de Par ij ze- naars kregen niets te zien; bij Brabant-le- Rci, in de buurt van Revigny, dus zuide lijk van St. Ménéhoult, werd de Zeppelin neergeschotenHet schip stortte op den grand en raakte dooir bommen in den brand. De naakte iijken van de officieren en soldaten werden in het schuitje gevon- den, 'meldt een telegram. De toeleg mis lukte dus nu volkomen, de nieuwsgierige Parij'zenaars kregen niets te zien, maar ©en aanbal hunner worden ook weer be waard voor dcod en verwondingen. Een andere .Zeppelin werd door de Fran schen bij Lunéville gezien en door Fran- eoho vliegers achtervolgd; het vluchtte en .or'kwam naar Metz achter de Dndtsclie linies. Lit viel voor aan het Wester front. Ook overigons komen vandaar de meeste berich ten van gevechten. Zoo zegt een Duitsch legorbericht, dat, na vele dagen slecht weer, Maan dag met een heldere lucht en zonneschijn kwam en daardoor gelegenheid gaf voor een hevige artillerie-actie. Zwaar werd er gevechten tusschen het kanaal van La Bassée en Atrecht, waar de Duitschers, vol gens hun eigen berichten 800 M. loopgra ven stormenderhand ontrukten aan de Franschen en van dezen 7 officieren en een 300 man gevangen namen. Ook aan het 'Aisnefront, bij Tahure en aan de Maas oevers werd hevig gevochten. Do Franschen geven toe, da.t er lievig 'gevochten werd, en dat de Duitschers 800 M. loopgraven vernielden, ja zelfs door drongen in de tweed© linie, maar daaruit weer verdreven werden. De verliezen der Duitschers zijn volgens deze berichten ont zaglijk geweest. Van hiet Oostelijk front geen nieuws van (Uit het Engelsch.) (Slof.) Toen hot bepaalde uur wan de huwelijks voltrekking naderde, begaf zich Jollifas, gdost in zijn best© spullen, naar het kerk gebouw. Hij zette zich 'neer op het lage muurtje dat om het gebouw heen liep, ter wijl Robcshobery Dove, uitgestrekt op dien zelfden muur in een houding die allesbe halve gemakkelijk wa3 voor zijn houten been, een langen scheepskijker richtte op de deur van juffrouw Biling's woning. .Wanneer juffrouw Biling, voor de plechtig heid gekleed, zich vertoonen zou en zich op weg zou begeven naar de kerk, dan zou de kapitein zijn onverschillige houding prijs geven en haar op den drempel van het.' gebouw ontvangen. In het tegenover gestelde gevalzco zij zich niet aan de vroeger gemaakte afspraak zou houden, zou Jolly fax althans niet de schande oogsten van bij het altaar gewacht te hebben op ©en vrouw, die den spot met hem dreef! Van tijd tot tijd nam de kapitein de pijp uit zijn mond ©n riep in de richting van de invalide: „Zie je nog niks?" „Niks anders dan een gesloten deur". iWwop Roboaholyery Dove zijn werk- uit den Kaukasus evenmin. In Albanië wordt nog gevochten. De Bulgaren van 't Zuiden, de Oostenrijkers van- 't Noordoosten trekken op Duirazzzo aan,' zoo dat dit weldra in een halven kring is inge sloten. en dus wel verloren zal zijn. 't Zou hier een schoon© gelegenheid wezen voor de Italiaansche oorlogsvloot om rich voor Durazzc te vertoonen en uit zee de Oosten rijkers, die langs de kust optrekken, te be schieten. Maar de Italiaansche oorlogs schepen laten zich niet zien. Volgens een bericht van den kant der Engelschen zijn er nog.twintig duizend Ser viërs in Albanië, 'die waarschijnlijk zullen meshelpen om Durazzo te verdedigen. Dit. is niet het overschot van het-Servische leger, er zijn ook nog 140.000 .man op Korfu. Als deza berichten waar zijn, zou den er dus 150.000 man or meer zijn over gebleven van het Servische leger. Dat ia geen kleinigheid, als deze mannen weer zijn uitgerust en bewapend. Met de groot© troepenmacht der geallieerden vormen zij een leger, dat wel met ©enige kans van sla gen een) inval in Servië zou kunnen doeri en den strijd wagen tegen de Duitschers, Oostenrijkers en Bulgaren. Van den strijd tusschen Oostenrijk en Italië, die nog steeds tusschen deze beide mogendheden alleen wordt afgespeeld, ko men over 't geheel betrekkelijk weinig be richten. Do krijg blijft er steeds in het zelfde stadium en ver van de grens staan nog nergens de Italiaansche troepen. Van den anderen kanten weten de Oostenrij kere die ook niet terug te drijven, maar zij hebben oók meer te doen, dan alleen tegen Italië te vechten. Thans meldt een bericht van Italiaansche zijde, dat Ita liaansche troepen een bergachtig terrein hebban bezet, tusschen. de bérgstroomen Largianza en öogldo. All© tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen en de Italianen strekken hun terreinwinst zelfs uit naar 't westen tot aan den zadelrug van de Monte Cola-zij versterkten de verover de posities. De Oostenrijksche berichten spreken van deze overwinningen van den vijand niet; zij gewagen alleen van artille riegevechten langs het geheele Isonzofront, vooral hevig hij P'lava. Verder vermelden zij tochten van Oostenrijksche vliegers in 'i vijandelijk land, die in Lombardije een aanval deden op fabrieken en tot Milaan doordrongen. Verder valt er niets bijzonders te vertel len, tenzij men als zoodanig rekent, dat de Fransdhe Kamer een belasting op oorlogs winsten heeft aangenomen en Engeland een blokkade-ministerie zal krijgen, dat er voor moet zorgen, dat er nóg minder in Duitech- land wordt ingevoerd. Het is wel te vree zen, dat de neutrale handel daarbij in .het gedrang komt. OUiTSCHLAND. Hoe ge waterstand. Bij Bingen staat het Rijnwater bijzonder hoog, het peil staat op meter. In dè itad beginnen hier en daar reeds kelders onder te loopen. De Rijn, de Lahn, de Neckar en do Moe- ze} wassen hoogerop nog voortdurend. De scheepvaart wordt door den hoogen water- ütïittd 'zeer bemoeilijkt. In de Main wast het water niet meer, liet is zelfs ©enigszins gezakt. De rivier ligt vol vlotten, boomen en dood vee. Hier en daar moeeten de militairen te hulp komen om de dijken te helpen versterken. ENGELAND. De gezondheid van tien koning. LONDEN. De dokteren gaven den koning toestemming zijn bezoeken aan de oefen kampen te hervatten.- Het blokkade-vraagstuk. Een telegram vaii Reuters bijzonderen dienst geeft uitvoerige mededeeiiugen om trent een rede van lord Lansdown© in het Hoogerhuis in zake het blokkade-vraag stuk. Hij wees erop, dat geen blokkade volko men vrij van leemten kan gemaakt worden en dat er in dit geval moeilijkheden van bijzonderen aard zijn. Er zijn bezwaren van physieken aard en die zullen onder alle om standigheden blijven bestaan. Maar in de eerste plaats moet er rekening gehouden worden met' de neutralen, die te goeder trouw -wettigen handel drijven, terwijl het nevenverschijnselde smokkelhandel van gewetenlooz© lieden moeilijk te bestrijden is, zonder dat ook de wettige rechten van eerlijke handejslieden daaronder lijden. Het ,is Engelands plicht, ook uit welbegre pen eigenbelang, den neutralen den aan voer van artikelen, die zij voor eigen ge bruik behc-even, mogelijk te maken. Ais wij schepen voor het prijegereebt, brengen, dan zen dat lichaam met de her wijzen die wij aanvoeren, geen genoegen kunnen nemen en het zou ons niet behoe ven to verbazen, als er in dat geval groote moeilijkheden in het verkeer met de neu tralen zouden ontstaan. Wij moeten dan ook alles doen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen, door hen metrdë grootst mogelijke iüs'cliixke- lijkiheid te behandelen en met den wensoh, de ontberingen, die wij verplicht zijn hun op te leggen, naar onze beste krachten te verlichten. Als wij dit alles gedaan zullen hebben, dan kunnen wij ons tot hen wenden en met onweerstaanbare kracht een beroep op hen doen, om zich in onzen toestand in te den ken en voor oogen te houden, dat, terwijl zij om hunnen handel en nering strijden, wij het voor ons bestaan als natie en voor een grcotsche zaak deen, die zoowel de hunne als de onze is.'i zaamheid verdubbelde en de kapitein zkti troostte met zijn krachtig dampende pijp. Het oogenblik waarop do plechtigheid zou plaats grijpen, was verstreken, en nu vertoonde zich de dominee aan de kerk deur, waar een in ademlooae spanning toeziende menigte volks vol belangstelling wachtte op de dingen die komen zouden. ,,Wat wil. dat alles zeggen?" vroeg de eerwaarde heer. „Waa-r t is juffrouw Biling?" „Juffrouw Biliug, mijnheer", antwoord de nu een gedienstige vriendin, die als afgevaardigde was gezonden, „heeft vea--. klaard, dat zij niet zou komen vóórdat kapitein Jollyfax zijn kanon had afge schoten." De predikant streek zijn vingers door zijn haren, wierp een blik op de samen geschoolde menscben en trok zich toen zonder verder een woord te spreken in de pastorie terug. Roboshobery Dove plaatste zich weer op den uitkijk en de belangstellenden be sloten nog te wachten tot twaalf uur, het gewone uur, waarna geen huwelijken meer konden worden ingezegend. Op een gegeven oogenblik haalde de kapitein zijn zware gouden horloge uit zijn vestzak, hield het instrument aan zijn cor en riep in de richting van zijn kame raad „Hallo daar!" „Present, kapitein!'4 FRANKRIJK. Van h©4 Westelijk Oorlogaterrein. PARIJS. De Duitscheirs bombardeerden hevig de loopgraven ten noordwesten van Givenchy. De Franschen beantwoordden het vuur krachtdadig. Na een krachtige beschieting en verschei den gasaanvallen op een front van zeven K.M. in den sector Lihons trachtte de vijand uit de loopgraven op to rukken, hij .verd echter door vuurgordijnen terugge- i dreven. De Franschen vernielden versoheiden ob servatie-posten in Argonne. PARIJS, In Ariois ondernamen de Duitschers na de Maandag reeds ver melde hevige beschieting tegen het eind van den dag een kraehtigen aanval op de Fransche posities bij het bosch van Givenchy, Zij konden doordringen in de loopgraven der eerste Fransche linie, die volkomen vernield waren, over een front van ongeveer 800 meter eu op verschil lende plaatsen iu de verdubbelingsloopgra ven. Een tegenaanval der. Franschen ver dreef de Duitschers echter uip deze laat ste^, waar ze nog slechts enkele gedeelten j bezet houden. De Duitscherswier sterkte op zeven bataljons wordt geschat, leden aanzienlijke verliezen door het versperrings- i vuur en het Fransche geweer- en mitrail- j leurvuur. Ten zuidoosten van Roclincourt deden de Duitschers een mijn springen, welker krater door de Franschen werd bezet, j In de streek van Verdun duurt de actie j voort. De Duitschers deden Maandagnamid- J dag laat een aanval op de Fransche stel- Hogen ten oosten van Brabant Bur Meuse, j tusschen liet bosch van Hanmont en Her- bebois. Zij kregen voet in eenige vooruit- geschoven loopgraafgedeelten en drongen op enkel plaatsen tot de verdubbelings- loopgraven door. Fransche tegenaanvallen verdreven hen uit deze laats ten. De Fran schen maakten oen vijftigtal gevangenen. Vrij hevige artillerie-actie aan het front ChapelotleBan de Sapfc, -Een Zeppelin vloog Maandagavond boven Luneville en wierp eenige bommen, die alleen onbelangrijke materieel© schade aan richtten. Achtervolgd door Fransche vlieg- tuigen zette de Zeppelin koers naar Metz. De bij Brahant-le-Roi neergekomen Zep pelin is de Z. 77, die van jonge con structie was. Ds ballon werd door een brandbom in brand gestoken. Toen de bal lon den grond raakte kwamen de meege voerde bommen tot ontploffing. De naakte lijken van do officieren en soldaten der bemanning werden in den gondel gevonden. LONDEN. Zes-en-twintig aeroplanes deden eon aanval op de depots te Don. Men vermoedt, dat zij daar groote schade hebben •toegebracht aan de voorraden en den spoor weg. LONDEN. In den nacht van Woensdag liet de vijand een mijn springen ten oosten van Givenchy. Aan Engelsche zijde geen verliezen. Ook beschoot de vijand Pope- ringhe. Vroeg in den ochtend lieten de Engel schen een mijn ontploffen hij het Hohen- zollern-réduit en bezetten den aan de Engel- scke zijde gelegeu rand van den trechter. De Èngehsohe artillerie bombardeerde de loopgraven van den vijand in de bujirt var. Maricoairt, Ovilliers en het kanaal van T peren naar Comines. De vijandelijke artillerie beschoot do Engelsche stellingen ten zuidwesten van Yperen en gebruikte daarbij tranenwekken de bommen. De Engelsche loopgraven ten noorden van ^Yperen en tusschen den weg naar Ypereu en het Kanaal, werden ook beschoten. Een der Engelsche aeroplanes werd door een granaat getroffen; het been van den bestuurder werd zoo goed als afgeslagen, het gelukte hem echter te lamó&n.. De waar nemer kreeg geen letsel. BERLIJN. Officieel bericht uit het hoofdkwartier: Na vele nevelachtige dagen was Maandag het heldere weer aanleiding voor levendige artillerie-actie, op vele plaatsen aan het front, voornamelijk tusschen het kan'aal van La Bassée en Atrecht, waar wij en ten O. van Souchez, in aansluiting met ons artillerievuur, den Franschen 800 M. van hunne stelling in storm konden ontnemen 7 officieren en. 319 man werden gevangen genomen Ook tusschen Som me en Oise aan het Aisnefront en op verschillende plaatsen in Champagne steeg de gevechtsactie tot groote heftigheid. Ten N.W. van Tahure mislukte een Fransche aanval mét hand granaten. Op de hoogten aan beide zijden van de Maas, boven Dun, badden artillerie- geveebten plaats, die op enkele plaatsen zeer krachtig werden en den geheelen nacht voortduurden. Tusschen de aan beide zijden opgestegen vliegers kwam het tot talrijke luchtgevech ten. meestal achter het vijandelijke front. Een Duitsch luchtschip is Maandagnacht bij Revigny door het vijandelijke vuur ver ongelukt. Fransche vliegers in actie. De dag van Maandag werd. gekenmerkt door groote activiteit in de lucht. Een Fok ker-machine werd neergeschoten hij Alt- kir eb.een Albatros bij Epinal en een derde vliegtuig bij Bures. Zeven Fransche machines streden tegen ,,'t Is twaalf uur," Dove haalde ook zijn horloge te voor schijn, klopte er'mee volgens zijn ge woonte tegen zijn houten been, hield het aan zijn oor en bracht het daarop vlak voor zijn oogen. „Twaalf uur," verklaarde hij eveneens. Hij deed het horloge weer in zijn zak, schoof zijn scheepskijker in elkaar en be gaf zich naar zijn vriend. Arm in sarin verwijderden zich de beide zeebonken van de plaats der teleurstel ling, met een houding even plechtig als waardig. Het. kanon bleef dien verderen dag zwijgen, en ook den volgenden. Twee dagen daarna, toen de geboorte dag van Pitt herdacht had moeten worden, deed het zich evenmin hooren, waaruit men kon opmaken hoe stevig kapitein Jollyfax op zijn stuk stond Den daarop volgenden Maandag zelfs, toen zijn vriend Sam Prentice verjaarde, bleef het zwijgen als een viech! Het lieele stadje was in rep en roer. Nooit had men zooveel gewicht gehecht aan een kanonschot. Er was geen levende ziel, die hiet met ongeduld wachte op den knal van het kanon, als bewijs dat de kapitein zich ovei'gegeven en' overwon nen verklaard had. Maar niet heb minste gerucht verbrak de vredig© stilte van het vreedzame stadje. Natuurlijk sprak men van niets andere. De meetdagen waren verdeeld, de een stelde zijn sympathieën bij den kapitein, de ander bij de weduwe en men ging wed denschappen aan wie van beiden het eerst zou toegeven. Maai- wie partij trok ken voor juffrouw Biling, merkte op dab' waar de kapitein norsch en zwijgend was geworden en zijn vriendin ontweek, deze dame integendeel uitging zooals zij vóór dezen gewoon was, en een vroolijk en op geruimd gelaat toonde. De kapSSeiai, verklaarde zij aan ieder die heb hooren wilde, had natuurlijk vol komen het recht om te doen wat hij ver koos, maar zij was nu eenmaal besloten omniet met hem te trouwen zoolang hij zijn kanon niet afgeschoten had. Als hij nu kou besluiten om het nu zonder verder dralen af' te vuren, misschien konden zij dan de relaties weer aanknoopen waar rij ze afgebroken hadden, maar zij erkende dat de stijfhoofdigheid van de kapitein zeer zeker een onoverkomelijke hinderpaal kon zijn voor huil voorgenomen huwelijk. Dagen verliepen en de vrienden van Jollyfax beginnen ongerust te worden. Hij volhardde in zijn hardnekkigheid ofschoon Robolióbery Dove niet ophield hem onder 't oog te brengen dat zijn onge- ziudheid om het kanon ?.f te schieten fei- telijk gelijk stond met een volkomen nederlaag, omdat nu het kanon waar schijnlijk voor altijd zou b 1 ij v e a zwij gen* Wij blijven bereid giften In ontvangst te nemen to leniging van den nood in de overstroomde streken. De bijdragen worden in dit blad verantwoord en aan de Alg. Watorsnood-Commissie overgedragen. Ten einde vergissingen onmogelijk te maken, verzoeken wij met nadruk op de strook van de ons toe te zenden postwissels het woord WATERSNOOD te willen vermeiden. Twaalfde lijst. Ontvangen tot en met 23 Februari 1916 's middags: Van de manschappen van de 3e Com pagnie, Ie Bataljon, 8e -Regiment Vesting- Artillerie f 0.85: Telegraaf af deeling Oth. j f 1.57 van eenige militairen van de bezet ting Brake! (dorp) f 14.23van de 2o Com pagnie Reserve Bataljon D. f 1.37$. Totaal van deze lijst f 18.02£. Totaal ontvangen f 1817.82. D. MANASSEN. vier Duiteche in de streek van Vigneulles; twee der Duitsch© werden genoodzaakt te landen, de andere vluchtten. Duiteche vliegtuigen wierpen bómmen op Fismes, Bar-ie-Duc en Revigny, waar 15 Duitsche vliegtuigen door een Fransch esca- didlle op de vlucht werden gedreven. Een Duitsch vliegtuig werd naar beneden ge schoten, e4n a<ndeT, dat vervolgd werd, zag men met groote snelheid neerdalen in de Duitsche linies. Zeventien Fransche vliegtuigen wierpen 76 bommen op het vliegterrein en het goe derenstation te Habsheim, en 28 Fransche vliegtuigen Heten bommen vallen op de munitie-fabriek te Pagny aan de Moezel. Alle keerden behouden terug. Een Zeppelin vernield. PARIJS. Op weg van St. Menehould naar het zuiden werd een Zeppelin ueerge schoten door een sectie autogeschut bij Re vigny. Een brandbom trof het luchtschip, dat in vlammen gehuld neerviel bij Bra bant-Ie-Roi. (Zie ook berichten onder andere telegram men.) RUSLAND. Van het Oostelijk ooriogsterrein. PETROGRAD. De generale staf rappor teert In den Riga- en Dunasector, tusschen Ogher en Probstingchoff, wierpen talrijke vijandelijke vliegers bommenin den laat- sten sector was ook de artillerie sterk in actie. In de Dunaburgstelling duurde het artilleriegevecht voort om het bezit van een krater bij Illuxt. Afdoelingen van een onzer Kaukasische regimenten deden een welgeslaagden verkenningstocht ten westen van liet Svenbenmeer, zij sloegen met infan terie- en artillerievuur toegesnelde vijan delijke reserves a.f en keerden naar hun stellingen terug met medeneming van ge. vangenen en talrijke geweren. Een gedeelte van de bezetting van de vijandelijke positie werd over de kling gejaagd, een ander vluchtte. Aan den bovenloop van de Strypa trachtte de vijand onze loopgraven te nade ren, maar werd ontvangen met infanterie- en artillerievuur. Na een tegenaanval werd de vijand met groote verliezen op zijn stellingen teruggeworpen met achter latin g van krijgsgevangenenDe vijand wierp handbommen op het dorp Khmelienka bij Boutchatche. Ten noorden van Boyan lie ten wij mijnen springen, waardoor over aanzienlijke lengten ontploffingen en grondstoi tingeii plaats hadden, waarna wij de kraters bezetten. BERLIJN. Van het Ocstfropt wordt aan het „Berliner Tagehlatt" geseind, dat de Russische line, noordwestelijk van Tamopol, een boog beschrijft die van den Boven-Sereth tot "aan de Boven-Strypa loopt, en aan de oostzijde open is; 17 kilometer ten westen der stad bevindt zich can dezen lx>og een sterk uit gebouwde stelling, gelegen aan het meer1 Jollyfax kon er weinig tegen aanvoeren. In elk geval begreep ieder dat een derge lijke toestand niet tot in bet oneindige kon voortduren, want binnenkort zou het de verjaardag van de Koningin zijn, en de Kouinginneverjaardag kón onmogelijk voorbijgaan zonder een eere-salvo! Voor de eerste maal sinds Jollyfax zich hier gevestigd had. verliep inderdaad de Koninginnever jaardag zonder dat hei kanon een salVo deed hooren. Dat veroorzaakte een wars opschudding in het stadie. De autoriteiten gingen zijn huis met opgeheven hoofd en met afge wend gelaat voorbij en verklaarden dat dit all® te buiten ging... Op het onverwachts vólgde echter de ontknoopiug. Den volgenden nacht werd geheel Leigh opgeschrikt door een hevige ontploffing, de hevigste die men hier ooit had ge hoord. De menscben gingen rechtop in hun bed zitten. Weldra verschenen er hoofden onder da opengeschoven vensters. „Heb je wel gehoord?..." „Is het 't kanon van den kapitein?" ...Natuurlijk. De knal komt uit de rich ting van zijn huis." Door heel Leigh ging het als een loopend vuurtje: „Kapitein Jollyfax heeft zijn kanou afgeschoten! Kapitein Jollyfax Mozuzka, en steunende op den heuvel bij het dorp Kozknv. Aangezien deze stelling ongeveer 20 rneter hooger gelegen ia dan do landschappen om liet jueer van Strypa, was zij voor de Russische veldwaoht en artillerie een gunstig punt voor waarnemingen. Om die reden werd de stelling gisteravond (21 Februari) door de Oostcurijksch-Hongaar- sche jagers aangevallen. Dezen drongen in een vermetelen overval de Russische stel ling binnen, en verjoegen de bezetting, die op de vlucht ging, voor zoover zij niet in het handgemeen gedood of gevangen geno men werd. De Tsaar In de Doema, PETROGRAD. Dinsdagmiddag te twee uur kwam de Tsaar in de Doe ma aan, begeleid door grootvorst Michael Alexanciiowitej, den minister van bet Hof en gevolg. Hij werd aan den in gang van het gebouw ontvangen door den president van de Doema, het bureau en alle afgevaardigden en met geestdriftig hoera's begroet. Na een godsdienstoefening richtte de Tsaar minzaam het woord tot de afgevaar digden waarop de president antwoordde met een vaderlandslievende redevoering. Daarna werd het volkslied aangeheven. De Teaar voerde gesprekker} met de am bassadeurs en gezanten der geallieerde landen en begaf zich daarna naar de zit tingszaal, waar wederom hoera's en het volkslied werden aangeheven. Voor zijn vertrek plaatste de Tsaar zijn handteekening in het Gulden Boek en ver trok daarna onder geestdriftige toejuichin gen van de aanwezigen. Japan en Rusland, PARIJS. De nieuwe ambassadeur van Japan, die te Marseille aankwam, deelt mede, dat sedert den val van Tsingtao en de verdwijning der Duit sche kruisers. Japan met alle kracht arbeidt aan de voorziening van Rusland, dat reeds allerlei materiaal uit Japan ont vangt. ITALIË. Oostenrijk en ItaliS. ROME. De Italianen namen de berg achtige streek van Collo tusschen de berg- stroomeu Larganza en Cegiio in bezit. De actie begon den 9en Februari, op welken dag de Italianen den top van den Collo en <le omliggende hoogten bezetten en alle te genaanvallen afsloegen. In den nacht van 18 op 19 Februari breidden zij het veroverd gebied naar het westen tce, in de richting van den bergrug Montecola, uit. Zij bevestigden de stellin gen, die het Borgobasein en de districten Ronci en Roucegno, die door hen bezet zijn, beschermen. GRIEKENLAND. Ceneraai Sarraïl en koning Konstantfjn. NEW-YORK. Do „Ass. Press." ver neemt uit AtheneMaandag had ge- heeft zich dus toch overgegeven Maar, hoe vreemd het ook lijkt, nie mand in heel de slgd was hooger opge sprongen in zijn bed dan de kapitein felf, en dit om de eenvoudige reden dat het kanon zich vlak onder het raam van zijn slaapkamer bevond. Het kanon: Het kanon! Iemand hed het- afgeschotenWelke ellendige, brutale straatjongen De kapitein, mopperend en geducht uit zijn humeur, liad de noodzakelijkste klee- öiugstukken benevens zijn pantoffels aan getrokken en snelde naar den tuin, die op dit oogenblik zich baadde in het Hcht van de maan... Het kanon rookte neg. Hij raapte het fotidraal op en ontdekte hij diezelfde be weging plotseling een menschel ijk© ge daante. Daar was een vrouw flauw gevallen! De kapitein ijlde toe. Hij herkende haar trekken. „Wel, nu nog mooier!" riep hij uit. „Is het mogelijk 1 Polly! Polly, mijn dier bare PollyWat wil dat zeggen?" Juffrouw Bi ling opende de oogen. „O, ben jij het, Jóhu?" zei ze zacht. „Ik dacht niet dat het zóó gauw zou af gaan en zóóveel leven zou maken!"

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1