PADVINDER- REEPEN. Bevaren Haringvisschers Nieuwe Uitga ven. Gemengd Nieuws. osmos BENSDORP'S Examen Kommies b/d Belastingen. SQ1L.D miVT COTJR Aixn? tan Woensdag a S Februari 1 Q 1 6 vierhoek Lage Zwaluwc-Waalwijk--Tilburg- Breda. Op de beide a-ndere trajecten is de vlieger vrij in de keuze van de vlieghoogte (mits niet lager dan- 1000 M.). De aarikomstlijn moet. echter altijd op ten minste 2000 M. hoogte worden overvlogen alvorens met de daling te beginnen. Voor het vertrek uit Soes- terherg zullen de windstreken op 3000 M. hoogte worden gemeten. Alvorens in Sdieveningen te landen, moeten worden verkend twee, ergens in do duinen tussohén Öcfieveningen en Katwijk opgestelde, batterijen. De landing geschiedt op het strand naast Het Oranje Hotel. Na het vertrek van Scheveningen zullen uit elk vliegtuig twee dummy-bommen (zandzak ken van 10 Iv.G.) worden geworpen naar een ergene op, het strand tusschen Scheveningen en Katwijk uitgezet-te st-hiji. Alvorens daar mede. te beginnen, moet ten minste 1000 M. hoogt® zijn bereikt. Het -bommenwerpen mag van geen geringere hoogte dan 500 M. ge schieden. Overigens is de vlieger gedurende het laatste traject." vrij in de keuze van de route, met dienverstande evenwel, dat Westelijk van Za-ndvóort en Noordelijk van de Oranjesluizen, te- Amsterdam moet worden, gevlogen. Bij alle dalingen moet de motor worden aangehouden, terwijl omitiddelli.jk na de lan ding elk. vliegtuig zich met eigen kracht be- feven moet naar een aangewezen punt aan eh. rand van het landingsterrein. Militair Sportpark te Hengelo, Men nieldt ons: Zaterdagnamiddag is te Hengelo het militaire sportpark geopend. Het terrein zoo groot als het Anisterdamsche Stadion is ingericht voor voetbal-, kastie- en korfbal spel, discus-, hamer-, granaat- en speerwerpen, kogelstoo- ten, halteroefeningen enz. enz. en is omgeven door een loopbaan van 500 M. Dankbetuigingen. Bij dezen betuigen de verlofgangers dei' land weerlichting 1911 van 2-1-IU Vest-. Art. huu oprechten dank aan hun d.d. Compagnies- Commandant, den eersten Luitnt. Van de Veer, voor de welwillende behandeling, in hun dienst tijd steeds van hem ondervonden, en de sclioone toespraak bij het afpreseuteeven gehouden, bo- - vendien voor de fijne sigaren, welke wij nog van hem ontvingen. Korpl. HERRITS', L.W. 1911, 2-1-3 Vest.-Art. Aan H.H. officieren en a,au de onderofficie- ten, korporaals en manschappen van 2-27 L.W.I. betuigen wij, die door de overstroomiu- gen zoo zwaar bezocht werden, onzen harte- 1 ijken dank voor de geldelijke hulp aan ons verleend. In 't hijzonder onzen dank aan C. de Vries, die zich bovendien zooveel moeite voor ons heeft betroost. Korpl. S. VERHOEVEN. Sold. K. KRAPMAN. Sold. CH. KAPITEIN. Pandoer-praatjes, Pandoerclub ,,Het vette baantje". 1. nr. 1 r. 8, 2 r. 9, 3 r. 10, 4 r. b. 2. nr. 4 h. b., 1 k. 10, 2 k. a., 3 r. vr. 3. nr. 3 h. k., 4 sck. vr., 1 k. 7, 2 sck. k. 4. nr. 3 h. vr. 4 sck. b-, 1 k. 6, '2 r. 7. 5. nr. 2 kl". a., 3 kl. vr. 4 r. a., 1 kl. 9. 6. nr. 4 kl. k., 1 kl. 8, 2 r. k.. 3 sch. 10. 7. nr. 2 sch. 7, 3 k. S, 4 kl. b. 1 sck. 8. Dw£ met den 7en slag er in op sck. 8. Pandoerclub ,,De razende Bol". 1. nr. 1 kl. 8, 2 kl. 9, 3 r. 10, 4 r.,9. 8. nr. 4 sck. 10, 1 sck. b„ 2 r. vr., 3 sck. a. 3. nr. 2 sck. k., 3 h. k„ 4 sck. 9, 1 sck. 8. 4. nr..2. sch. vr., 3 r. 7. 4 k. a., 1 sch. 7. 5. nr. 3 k. 7, 4 kl. 10, 1 k. 8, 2 k. vr. 6. nr. 2 k. 10. 3 kl. a., 4 kl. k., 1 k. 6. 7. nr. 2 L 9. 3 kl. b., 4 kl. vr., 1 k. 6. ïhis op den 7en slag er in op k. b. Eenige pandoerders 1-1-5 Reg. Inf. Avondbezigheid. Van mil. T. v. d. Zeer 4-III-21 Reg. Inf. 1, 2, 17, 16, 17, 18 is lekker. 3, 4," 5, 17 is een dier. 6, 7., S. 9 leert men op school. 15, 14, 13, 17 iff- een verkorte jongensnaam. 9. 10, 11 kan soms iedereen zijn. -7, 9,-5, 12, 8 is een meisjesnaam. Mijn geheel bestaat uit 18 letters en behoort bij het niet-st-rijdende gedeelte van ons leger. Van mil. korp. C. Timmer te Woerden. Mijn geheel bestraat uit 21 letters en is een onderdeel van het veldleger. 1, 12, 4, 19, 9, 3, 21, 3, worddn veel door de militairen gebruikt. 14, 2, 8, 6, 16 is een meubelstuk. 11, 15, 18, 3 is een getal. 17, 6, 3, 12 een meisjesnaam. 14,2, 7, 20, 6, 8 een aangegeven waarde, 13, 9, 18, 10 vindt men aan schepen. 5, 14, 20, 6, 7 is een dier. v 12,: 1, 1, 21, 16 is èen vrucht. 2, 17, 8, 6, 3 is een plaatsje in Z.-Holland. -.1, 9, 16, 15, 4, 20, 18 is onmisbaar. 'Oplossing raadsels in No. 236 Adverteert in De Soldatencou- ï,a n t. .Elèc-tro schoktorpedo. W intera von dspelen. V el d' postkantoor. Voorpostengevechten. Oorlog stelegrammen. Oplossing kruisraa-dsel uit No. 236 D I M P 'A Z A A D. M R A N (inf. mun. tr.) D N Marietje. (Van sergt. Theo.) Ik ken een aardig kind, Door ..Moeke" teer bemind. Hear liefde is ze dubbel waardig, Want altijd is ze even aardig, Nooit is ze stout, Ze is. een ware bschattebout' Haren heeft ze mooi en blond 'En een hoofdje, lief en rond, Oogjes klein en zwart, Twee vurige kijkers van haar hart. Altijd is ze blij van zin, 'Waarom ik dan ook zoozeer bemin. Nooit of nimmer lieeft ze een kwade bui. Altijd vlijtig, nooit is ze lui. Ook.studeert ze al goed, Zelfs meer dan ze moet; Den heelen dag is ze in de weer, Leeren wil ze steeds meer en meer. Naar de school gaat ze heel graag. Ze stelt me dan ook menige vraag Over dit en over dat, Én van allés weet ze wat. Aan deugden is ze rijk. -Zis een engel gelijk. Haar scboone, dartele jeugd, Strekt haar ouders tot vreugd. f Voor haar ik zeg het oprecht Ia «en heerlijke toekomst weggelegd. THEO, Serg. Mitr. Pel. 2 R. I. Do ,,slk" is weg. (Van kor-p. Janssen.) Wat ik u zeg: De sik is weg, B« clown onzer oompie. Ik zeg ronduit, Hij was een guit -Nu ik hem niet meer zie. Toch blijft hij in herinnering, Zroojyk, guitig,, oolijk ging, Hij droeg alom De grooto trom Van do compic'smuziek; Dit instrument Dat ieder kent, Droeg altijd onze „sik". Gij blijft mij iu herinnering, Dat zei hij, toen hij henen ging. Bij de la-ndweer Zien wij hem weer, Als wij daar eenmaal lcomcn; e Op Limburg's grond, Diöht bij Roermond, Dat waren steeds zijn droomen. Brabant blijft in herinnering Bij „halve,maa.n's Trien's" lieveling. Jn „de halve maan" Trof men hem aau Bij dagen en'bij nachten; Maar nu niet meer, 't Spijt Trientje zeer, Zij staat nu tevergeefs te wachten. Maar nog een anderen lieveling Hooft dat pleizierig, lollig ding. Hou je goed „sik", Maar denk niet: stik, Nu ik dit lieb geschreveu; Ga naar Ma&Sbree, Noemt niemand mee, Daar kim je 'pleizier beleven. ..Dit kaogcle det is nier vur do Jol", Eu ik heb nu mijn rijmpje vol. CH. JANSSEN, Korp. 4-111-13 R. I. Aan onzen geachten- sergeant Fredl (Van mil.-sold. P. Leer-in-'t-Veld) Gij schreef steeds Keer in 't veld, sergeant Fred, Maai' voor de K. w-ordt L. gezet; Het gest-uurde heb ik in dank ontvangen, Do manufacturen, de koloniale en de zangen. Van allen moet ik u een dank overbrengen, Met de wenecli, uw geluk te verlengen; Wij hebben Roosteren weer verlaten, Dat gaat nu eenmaal zoo bij de soldaten. Wij zijn Woensdag 26 Januari vertrokken, Natuurlijk met „leldmarsehmassige" bokken; Vijf maal draaide de aarde om haar as, Voordat onze troep in Tilburg was. Dit kan ik dan ook als reden opgeven, Dat ik u niet eerder lieb geschreven Van iedere plaats waar wij bléven een da.g, Maakte mijn vriend een verslag. Om u hier ook van in kennis te stellen, Zal ik liet hieronder eens vertellen; Met smarte werd in Roost'ren afscheid geno men, En de maa'sch naar Tilburg aanvaard; Qp halfweg Echt is de muziek al gekomen, Dit was voor ons veel waard. Wij werden onthaald op de populairste moppen, Van ,,Z andvoort" en al zoo meer; Ook de Tipperaxy kwam op de proppen, Aan de muziek uit Echt alle eer Zoo kwamen wij Maasbragt binnen marchee- ren, Waar wij bleven één nacht; Wij zullen het altijd blijven waardeeren, Aan alles was er gëdachi. De veldwachter der gemeente ging overal zéggen, Een soldaat eet gaarne goed, Het is alleen verplichting ze op een bed neer te leggen, Maar liet zet altijd goed bloed, Als ze god worden onthaald, dat hebben ze graag, Want de weg tot het hart, gaat bij een soldaat Door de maag!" In Maasbragt waren ook 6poedig de harten gewonnen, Er werd direct met eten begonnen; Wij brengen hier hulde aan deze menschen, Het gaat vergezeld van onze beste wenschen. Het is jammer, dat ik,het niet mag gebieden, Anders zou het zeker door aanplakken ge schieden. Met weemoed trokken wij op naar Weert, Nu op deze plaats 't geluk geprobeerd Ook daar hoorde ik slechts goed van spreken, Er waren er ook, die de zaak anders bekeken. Maar deze waren verre weg in minderheid, Dus ook Weert heeft ons hart verblijd. Zelfs de meisjes waren er chic, En velen den anderen dag nog ziek; Twee kregen van den kapitein zelfs een standje, Omdat ze hadden mét een meisje iets aan 't handje. Toen was het avond en morgen geweest, Do derde dag, met opgeruimden geest, Gingen wij Geldrop tegemoet, Waardoor velen kregen een zeeren voet. AVie kent niet het schoone lied Als het buiten regent en het weer is guur, Dan is het lekker slapen in een boerenschuur. De fourier, was bepaald aan dit liedje ver knocht, Hij had snel een paar schuren opgezocht; Hét was er zoo lekker, 't heeft allen verrast, Zelfs H.H. officieren waren onze gast. Wij waren verheugd Geldrop t-e verlaten, Maar, zcoals het gaat bij de soldaten, Keerde de goede geest weer spoedig terug, AArant wij zijn niet haatdragend, of stug. Van Oischot, waar wij den Zondag overble ven, Is het goed en het kwaad snel geschreven, D'één ging naar de k6rk, d'ander naar 't caié; En over 't algemeen was een ieder te vreê. De meisjes hadden allen groote spijt, Ze waren ons niet gaarne kwijt! Maandagmorgen werd appèl gehouwen, Om het laatste rukje naar Tilburg te sjouwen. Hier kwamen wij op bekend terrein. En hadden ondfenveg veel gijn. In Moergestel stond de muziek te wachten, Die ons het laatste eind "moest verzachten. Tilburg rukten wij binnen met volle muziek, En kwamen terecht in. een kinderwagen- fabriek. Het slot vormde voor den geheelen troep Een lekker keteltje erwtensoep. Mil.-sold. P. LEER IN 'T VELD. Uit dankbaarheid. (Van mil. Karl Scholtes.) Ik wil nu eens vertellen Hoe wij in Scliinveld kwamen aansnellen, Beladen met zak cn pak, En hoe we dadelijk vonden een goed dak Bij den heer Dohrneu zijn wij in kwartier, Hotei Juliana op :t Wilhelminaplein alhier. Wij zijn. er thans maar met vijf, Voor de kou,vrouw geen groot karwei Want zij raadpleegt niet het kookboek En toch lukt het bakken en braden evengoed, 's Morgens zijn de -kippen pas op de been, Zoo brandt c-r ook reeds lustig het vuur in den schoorsteen. - Dan krijgen wij koffie- of thee. En daarna gaan we voor den dienst mee; Komen wij 's middags doornat naar huis. Dan zegt moeder, jongens, heb weer is niet pluis! En dan wordt het vuur flink opgepookt En wordt er voor onze natte kleeren gestookt. De tafel wordt dan wit gedekt, En alles is zoo proper en net; Het middageten wordt opgedischt En bestaat uit aardappelen, groenten, vleesch of visch. Is het eten dan gedaan, Dan moeten eenigen op waclit of dienst gaan. 's Avonds gaan wij een potje kaart spelen, Of neen, eerst wordt de „Soldatenkrant" gelezén. Dan komt het uur van slapen gaan, En wordt gerust op bed en kussen, Die zijn gewold met kapok en veeren er tus schèn..,. Ik zeg nu u allen goeden naoht! En slaapt lekker tot- den voleguden dag!.... Ten slotte met muziek en zang: De familie Bohmen. zij leve lang! EML gCÜÖLIM, Pandoerpraatje. (Van matr. 2e kl. A. v. Arnhem.) Pandoeren, ka, dat is 't tooverwoord, Met kracht in ieders geest geboord, Zielsverkeffend is dat „pandoeren". Veel gezelliger dan het loeren In geleerde boeken. „Pandoerclub" was de clou vnn den dag; In forten, waar je geen kanonnen zag, Voerde de „club" het woord ep. „praatte"- De gaten in je sokken, maar laten Maken niet gezien. Zoo'n „praatje" valt nog heusch niet mee Op 't gezicht is 't makkelijk, maar twee Hagen doe je er wel eens over, Or van dat mooie kaartgetoover Een snars te snappen. Weet iemand met zijn tijd geen raad, Ga spoedig iu de „club" en „praat" Een „praat" en zie niet om; AVie nu niet .praat" is oliedom, En blijft ten achter. A. VAN ARNHEM, Matr. 2e kl. Hr. Ms. „Koningin Emma' Waren wij maar in Den Haag, Beleefd antwoord aan Mil. Van. Berk. (Van mi'- j- B. Eberlee.) AV ij ze It is a long way.). Milicien Van Berk, die zoo naar-Brabant sui acht, Werd onze 4e divisie maar eens naar Den Haag gebracht. A Van t al vindt ge Brabant nu nog zoo'n leuk boel Zal ik je eens vertellen, wat of ik er mede bedoel (R-ofrein.) Wij zitten nu in Brabant al anderhalf jaar, En hoe wij ons er schikken, vraagt het een elk onzer maar Gij zult het- van een ieder hooren van milicien tot luitenant Een elk, die Brabant verkiest boven hot Haagje, Dat is een leuke klant. Milicien Aran Berk, die waarschijnlijk Brab a li ter is U wil ik wel geLooven, dat is zeker en gewis Dat gij naar Brabantsch oorden zoo vreeselijk verlangt. Maar ik wou, dat het ons Regiment van plaats vervangt. (Refrein.) En dat wij gingen naar het Haagje, Of naar Leiden of Schiedam, Of nog meer in de richting van ons veilig Amsterdam Vaarwel dan heel het Brabant, van dit hebben wij genoeg, Al moesten wij naar richting Den Haag loo- pen, Beginnen wij allen morgen vroeg. J .B. EBERLEE, le Bat. 4e Comp. 7e R.-I. '4e Div. Een Kazernebeeld. (Van kanonnier C. Trouwborst.) De kachel brandt lekker, ik ga maar niet uit, Buiten niets dan regen en wind, dat het fluit, Het heeft me met dit weer binnen nooit nog verveeld, Dus ga 'k eens beschrijven een kazernebeeld. Twee rijen met kribben, waar dapp're soldaten Rusten na hun dagtaak, 's nachts heerlijk slapen. Waschblikken, borden, jassen en broeken, Schoenen en laarzen, geweren, handdoeken, Hangen aan den muur aan spijkers en haken. Ieder past op, dat niets zoek kan geraken. En aan de tafel zit d'een netten te breien, Terwijl weer een ander houtwerk zit te snijen. Vier zijn aan 't kaarten en domineeren, Terwijl weer een ander Duitsch zit te leeren. Die zit zoo nu en dan Duitsch uit te kraaien, De kaarters hebben ruzie, omdat er een de kaarten wil verraaien. Een wil gaan vechten, doch Karei zegt rond Zeg, als je wil vechten, ga dan haar het front. Nu, het leven is dan ook weer spoedig bedaard, Er wordt weer gelachen, gepraat, men heeft lol, Zoo wordt liet tien uur, men gaat onder de wol. Nog eenigen tijd, dan is 't heelemaal stil, Een enk'le geeft in zijn droom nog een gil. De nacht gaat voorbij, de reveille weerklinkt, Zoodat een ieder van zijn stroozak afspringt. Eerst ontbijten, dan de dienst weer ingedeeld, Ziehier een schets van 't kazernebeeld, 'k Vraag u, Redacteur, of u deez' schets van mijn hand Wil plaatsen in uw „Soldatenkrant". Ik dank bij voorbaat, onderdanig beleefd, Als u deze schets in uw krant wedergeeft. C. TROUAVBORST, Kanonnier, Woerden. Stijn Streuvels. In Oorlogstijd,. een dagboek. Uitgave van L. J. Veen, Amsterdam. Onze lezers zullen zich nog de aankondiging herinneren van een viertal afleveringen van Streuvel's Oorlogsdagboek, loopende over de maanden Augustus. September, October en November 1914. Thans, na lange vertraging, is de vijfde aflevering verschenen, bevattende de aanteekeningen over maar een klein ge deelte der maand December. Dit stuk wordt bijna geheel gevuld door het verhaal der toe bereidselen voor de vlucht uit België, die vlucht zelf en de aankomst te Amsterdam. Na tuurlijk is het deeltje weer vol rake opmer kingen, er komen weer eenige interessante tooneeltjes uit België in -voor en de subjectieve meeningen van Streuvels, zijn gevoeleus, zijn steeds belangwekkend, doch veel nieuws geeft deze aflevering niet omtrent den oorlog eu de oorlogstoestanden in België en dien* tijd. Anna van GoghKaulbacli. De Schuld, uitgave van L. J. A'een te Amsterdam. Een nieuw deeltje van de reeds bekende „Veen's Gele Bibliotheek", een verhaal van mevrouw A'an GoghKaulbach, „De Schuld", of eigenlijk twee verhalen, een kleine ver telling „Verlangen" als toegift. „De Schuld" is een treffend, dikwijls ontroerend verjiaal van een flinken stevigen Hollandschen jongen Henk Lesrnan, met een hart van goud, maar- dat liij liefst verbergt, omdat het onjongens achtig is het te toonen. Hij toont zich naar 't uiterlijk eerder wat ruw, hard, meedoogeuloos met zwakkere makkers. En toch houdt hij in zijn hart het meest van Tonny Tergouw, den zwakken jongen, die nergens tegen kan, die altijd zoet zijn lessen leert cn van mooie din gen, zooals fraaie schelpen, houdt. Doch dit zelfde vriendje bcleedigt hij 's avonds op hei ijs en scheldt hem uit, als die zich moe voelt en niet meer mee kan. Een vechtpartij volgt cn Henk werpt Tonny op het ijs, zoodat hij blijft liggen en weggedragen moet worden. Nu begint Henk's schuldgevoel en ontroerend mooi is dit dikwijls beschreven. Op eenvoudigen toon en daardoov misschien grooter indruk makend, vertelt de schrijfster van den angst van den jongen, als zijn vriendje, door zijn schuld ziek geworden, al erger wordt en ten laatste sterft. Totdat hij in 't allerlaatst ge rust gesteld wordt door Tonny's bedroefde moeder, die hem begrijpt en een deel barer liefde schenkt aan den ouderloozen knaap met zijn innerlijk zoo goed hart, dat door niemand, ook niet door zijn oom en tante, bij wie hij in huis is, wordt begrepen. „Verlangen" is een schets van do gevoelens van een jong, gelukkig getrouwd vrouwtje,'dat toch alras een groot heimwee, eon stil verlangen voelt, en ten slotte begrijpt, dat dit onbevre digd gevoel niets anders is dan verlangen naar e.en kfodjft fet k&ai; feveg gal'ynllfB, Van prof. dr. G. AV. Kernkamp's „De Eu- ropeesehe Oorlog", die steeds in de „Vragen des Tijds" wordt voortgezet en daarna in brochure-vorm uitkomt, is nu afl. XVII ver schenen: „Zwijgen is zilver, sprekeu is goud", is ditmaal het motto, dat de hoogleeraar heeft gekozen, maar natuurlijk handelt daarover maar een klein gedeelte der aflevering, ui. dat ge deelte over den duikbootenoorlog, 't mijnenge vaar en^ aanhouding der mails. A'öcraf heeft prof. Kernkamp het voornamelijk over den strijd in Montenegro en in Mesopotamië en wor den daaraan beschouwingen vastgeknoopt, Een smokkelaar Alen schrijft uit Aalten, dd. 19 'dezer Hedennacht is hier het derde slachtoffer van hef smokkelaersbedrijf, zekere AV., door het dpodelijk soltot getroffen. i.'De grenswacht-militairen schieten toch niet raak zeggen do smokkelaars; de eerste vier schoten waren dan ook sch ri kaan jagers, doch liet vijfde was raak! Toch een eng gezicht, een jongeman onbeweeglijk iu den "nachtregen onder de hooge, ruischende hoornen, te zien liggen met daarnaast, zich eeu zakje meel en een pakje margarine." Geen Zeppelin. Het AA oir I-bureau seiut uit Berlijn: Onlangs bevatten Nederlandsc-he bladen het berioht, dat in den avond van 10 Februari een Zeppelin boven Tilburg was gezien, koersende van Oost naar AYest. Blijkens inlichtingen bij bevoegde Duitsch© organen lean worden vast gesteld dat hier van een Duitsch luchtschip geen sprake kan zijn. Brand. Een geweldige brand brak Zondagmorgen door tot nu toe onbekende oorzaak uit in de Neder- landsche fabriek van kunstaarden erk „De Hagedis" aan do Nieuwe Haven te Schiedam. Niet alleen werd alles in dat pand een prooi der vlammen alleen de voorgevel bleef staan doch ook het daarnaast gelegen per ceel, eerst sedert een drietal weken geheel nieuw ingericht tot het drogen van groenten en waai'van alleen de machinerieën een waarde van 40.000 vertegenwoordigden, werd groo- tendeels verwoest. Van de belendende huizen verbrandde nog een deel van het dak. Overi gens bleef hét bij waterschade De brandweer kon verdere uitbreiding beperken. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Brand te Genua. Er is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een hevige brand -uit gebroken in de kolen- en vefcpakkuizen in do dokken te Genua, die is overgeslagen mar een Engelsch en eenige ItaUaansche schepen. Men hoopt het vuur weldra onder bedwang te hebben. Twee verdacht uitziende buitenlanders wsrden onder beschuldiging den brand (e hebben veroorzaakt gearresteerd. Ammunitiefabriek verbrand. Een groote ammunitiefabriek te Kings- port in den Amerikaanschen staat Teuessee is. door brand verwoest. De schade wordt op een millioen dollars geschat. Danser om dokter. Mag men „The Med Record" gelooven, dan Zoeken en vinden. k^n boer, m Amerika, stond op zijn land. 't AVas 1 Mei, in Amerika de „verhuisdag" juist als in Nederland. Daar ging een verhuiswagen voorbij een dorpeling, clio zijn boedeltje wegreed Ga je verhuizen? vroeg onze boer. Ja-, en ik ben wat blij ook. Waarom AVel, ik had zulke akelige buren. Goddank, dat ik weg kon. AVaar ga je heen? Naar X Je zult er 't zelfde vinden! En de boer ging door met werken en de wagen reed langzaam verder. Na oen kwartiertje kw&m er weer een ver huiswagen aansukkelen Een opgeruimde, flinke man naastHij zong. Ga je verhuizen? vröeg do-'Iioer. Ja, en het spijt me wat! Waarom liep is de Nobelbekroonde prof. Robert Barany uit dé krijgsgevangenschap vrijgelaten in ruif voor den oveneens krijgsgevangen Rus Nyinski, een heroerad danser. De Oostenrijkscho minister Barian zou met behulp van eén neutralen go- sant de ruiling dezer „gelijkwaardigheden" aan de Russische regeering hebben voorgesteld. („T. v. G.") Op, gij dooden1 Het Fnansche „Bulletin des Armées" bevat liet officaede verhaal van eeue episo de uit een gevecht in het Bois Brulé, in April 1915, waarin een onderofficier het thans reeds Tegendair geworden bevel uit riep „Deboutj les mortal",',Op, gij dooden Maurice Barros heeft kunnen vaststellen, dat deze woorden 'geuit zijn door adjudant Péricard, van het ie regiment infanterie- Het was de 8ste April; de Franschen had den den dag te voren op de Duitecihers een loopgraaf veroverd, maar stenden daarna aan een hevigen tegenaanval bloot. De Fransche weken terug en een gemeenschap pelijke vcrbindinge-loopgraaf werd reeds door de Duitschers bezet. Péricard, die reeds don vorigen dag bij de bezetting van da-pper had medegestreden en nu bij de reserve-troepen stond, zag liet en plaatste zich aan het hoofd van een troepje vrijwilligers, waarmede hij de Duit schers aanviel. Een verschrikkelijke strijd had er plaats' in de verbindingsloopgraaf Péricard zag zijne kameraden vallen, om kijkend zag hij nog lijoxa slechts dooden en gewonden achter zich. In een toestancl van begeestering riep hij toen de woorden uit: ,debout, les morts!" De Franschen behielden de loopgraaf. Péricard werd bij dagorder voor de troepen vermeld. AVel, ik had tfulke beste huren cn zulke har telijke vrienden, ik zal ze - wat missen! Waar ga je heen? Naar Y AVel, je zult er 't zelfde vinden! Eu de l)oer ging door met werken en de verhuiswagen rolde verder en de jonge man zong van 't frissche leven, dat hom door de aderen stroomde Hoe wist die boer. dat er in X. slechte huren voor don eersten vriend, in V. goede buren voor nr. 2 zouden zijnKende hij die dorpen? A\ ist hij in welke buurt ze gingen wonen, in welk huis, in welke omgeving? Neen, )k geloof zelfs, dat hij er nooit was geveest- en toch raadde hij goed. Hij las het, in hun oogen. hij hoorde het uit hun stem, hij begreep het uit hun houding...... AVafc ze zodh-ten, zouden ze béiden vinden... De opgeruimde jonge man zelf een har telijke borst - zou zoeken naar goede men- 'ii, waar hij ook wezen zouen hij zou ze vinden. 'Hij zou door zijn goede, vriendelijke.mame ren den besten kant naar voren halen zelfs bij- minder hartelijke menschen. Hij zou weer beste vrienden krijgen, omdat hij 't goede u zien en 't liefhad, en omdat hij be^on •roet goed te 1 zijn Eu die eerste dwarskijker, die zoo blij was zijn dorp en buren den rug toe te keeren zou 't zelfde vinden. Hij zou driftig maken, en hatelijke woorden uitlokken, en onvriende lijke dadenvan menschen, die ze ook wel, met een beetje hulp, hadden kunnen inliou- denhij zou ruzie stoken door zijn onge duld en door zijn ongeloof in 't goede A inden zou hij wat hij. zocht. Had de boer geen. gelijk? (Ontleend aan een oud verhaaltje van me vrouw 'Henr. 'Baart de la Faille, door het weekblad..„De Hervorming".) Een barbierschool voor dames. Door de schaarschheid van mannelijke kap- persbedienden is Berlijn thans een vakschool rijker geworden. Er is thans een scheerschool opgericht, waarin jonge en ook oudere dames de barbierskunst kunnen leeren. Men wil ook in liet midden, van de stad een barbier- en friseurzaak oprichten, die alleen door dames zal worden geleid en bediend. Watersnood. Monnikendam. Maandagnacht is het water te Monnikendam weer flink gezakt. De gaten en sluizen spuien steeds. Enkele straten komen thans weer boven water. De verbindingsweg Monniken- •Eda-ni is weder begaanbaar. De R.-K. dam— Prinses Juliana. Naar liefc „Hbl." verneemt, heeft Prin ses J-uliana met t-oestemming van haar Moeder een gedeelte van haar eigen speelgoed geschonken aan de kinderen der door den watersnood geteisterde gezinnen, die in de verschillende vluchtelingenhuizen te Amsterdam zijn ondergebracht. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins heeft zich door buitenge wone omstandigheden genoodzaakt gezien, zijn vertrek van het Lo.o naar Den Haag, aanvan kelijk, bepaald op Zaterdag 19 dezer, uit te stellen tot Donderdag. De vergadering van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Padvindersorganisatie, welke Zaterdagmiddag 'n de residentie zou zijn ge houden, had daarom Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van Z. K. H. ten paleize het Loo plaats. Uit de Staatscourant. AV'ederom benoemd een aantal reserve-2<le- luitenants bij de infanterie en bij de landweer infanterie. Tijdelijk benoemd tot reserve militair-apothe ker 2de klasse de landstormplichtige C.. Blo m- berg. Ingedeeld bij de L. W. Inf. De 2e-luitenant der inf. O.-I. leger J. H. J a g e r is niet ingang v*a 21 dezer ingedeeld bij het 48e bat. landweer infanterie. Een bevestiging. Het bericht, dat kolonel H a k k e m a, com mandant van de brigade Grenadiers en Jagers, is teruggekomen op zijn ontslagaanvrage, wordt bevestigd. Luitenant Ter Poorten. Luitenant Ter Poorten, bij het vliegongeluk- op Java zoo ernstig gewond, als men weot, is in het hospitaal te Batavia aangekomen. Zijn toestand is buiten gevaar. („Tel.") begraafplaats is volgens betrouwbare inlich tingen zeer goed versterkt en er bestaat zoo goed als geen kans op verdere verwoesting. Het herstel aan de Marker bottervkiot na dert haar voltooiing op de Mankerwerven. De telefoon- en telegraaflijnen zijn alle weer her steld. Het water in de stad minderde gisteravond nog flink bjj de lage zee. De opening waardoor bet- de stad binnen kan stroomen is nog maar gering. Heden zal deze wel dicht komen en kort daarop kunnen de pompen aan het werk gesteld worden. De clectrlsclie stroom die daar? door mede gebruikt- zal worden is weer ter beschikking. De storing die in het kabelhuis te Zunderdorp zijn oorsprong had, is opgeheven* Het eleetrischo licht brandde weer. Er is een kinderlijkkist aan den Purmerdijk aangespoeld, en hier overgebracht. Anna Paulowna. Bij de nieuwe overstrooming hier zijn helaas twee slachtoffers te betreuren: de 60-jarige vrouw en 60-jarige dochter van den landbou wer Hoógvorst zijn bij de pogingen om èen paard te redden in een sloot geraakt en ver dronken. Het lijk van de vrouw is Maandag gevonden in een greppel 80 meter ongeveer van do boerderij. Naar het lijk der dochter werd nog gedregd. Bij een vechtpartij gewond. Per autoziekenwagen is Zaterdag een soldaat naar hot militair hospitaal vervoerd, die bij een vechtpartij op den Zeédijk met een mes aan zijn heup was verwond. Een bewoner van den Zeedijk liep bij bedoelde vechtpartij drie steek wonden aan zijn linkerarm op. Sneeuwval in Oostenrijk.' MÜNC'HEN. Een groote lawine-ramp heeft plaats gehad in het gebied van Hochkönig dé hoogste top van de Sali.burger Kalpalpen, 2938' M. hoog. De „Münchener Neueste Nachrichten" ver neemt, dat de lawine een schuilhut, met dege nen die er .in waren, öaar de diepte sleurde. Reeds zijn uit de sneeuwmassa 35 lijken te voorschijn gehaald. SALZBURG. Tot Zondagavond zijn 55 doo den en 49 gekwetsten geborgenzij werdén naar het reservehospitaal te Bischopshofen gebracht. Ongeveer 30 personen worden ver mist. De operaties in Dultsch-Oost-Afrika. LONDEN. Over-de operaties in Duitsch-Oost- Afrika meldt generaal SmutsOp 18 Febr. viol een vijandelijke strijdmacht, bestaande uit vier Europeanen en 200 inlandsche soldaten, den post van Kockumba aan op de grens van Oeganda. Ons detachement bestond uit twee Europeanen en 35 inlandsche soldaten. De vijand werd gedwongen terug te trekken met een verlies van vier Europeanen, acht mitrail leurs, 45 geweren en een hoeveelheid munitie. Onzerzijds geen verliezen. Generaal Porro te Parijs. PARIJS. Generaal Porro, de sous-ebef van den staf van het'Italian,nsche leger, zal tegen bot einde van deze maand te Parijs komen om deel te nemen aan do conferentie, welke den grooten raad der geallieerden zal voorbereiden; De „Comrie Castle". LONDEN. Lloyd's meldt, dat het s.s. „Com- rie Castle", van de Union Castle-lijn, weer vlot is geraakt. Het was hij Mombassa ge- strand. De aanval op de Eogelsche kust. BERLIJN. Officieel. Jn den namiddag van 20 Febr. deden marinevliegers een aanval op de Engelsclie küst. Fabrieken in Deal, het sta tion, dé havenwerken en gashottde-s van Lowe stoft werden met succes gebombardeerd. Het centraalstation en de havenwerken van Lowe stoft werden herhaaldelijk geraakt. Do gas houder werd vernield door de ontploffing van een bom. In de Downs werden twee tankschepen ge bombardeerd. Niettegenstaande de beschieting en do vervolging door vijandelijke vliegors keerden alle vliegers behouden terug. Op het Westelijk oorlogsterrein. BERLIJN. De generale staf rapporteort: Ten noorden von Yperen werd een Engelsche hartdgranatenaanval tegen onze nieuwe stelling aan*hct kanaal afgeslagen. Ten zuiden van Loos moest de vijand van onze kraterstelling terugwijken. Aan den straatweg LensAorecht deed hij een vergeefschen aanval. Onze vliegereskaders vielen met herhaald waargenomen succes de achterwaarts gelegen karitonnementen van den vijand aan, o. a. in Vournes, Poperinghe, Lens en Luneville. PARIJS. Zwakke wederzijdsche artillerie- actie over' het geheele front, behalve ten noor den van Verdun, waar de artilleriestrijd eenigs- zins actiever was. In Artois ten noordwesten van hoogte 140 trachtten de Duitschers twee plaatselijke aanvallen met handgranaten te doen, welke echter mislukten. Een eskader van vijf vliegtuigen bombardeer den Duitsche munitiedepóts te Marticourt en Azondange (en zuidwesten en zuidoosten van Dieuse). Duitsche vliegers wierpen vannacht eenige bommen op Luneville, Dombasel, Nancy, wélke slechts weinig schade aanrichtten. ADVERTENTIEN. Sigaren DE BESTE - Uvan 8 tpy eeyt per gt.Mli, ïASS?"" Vraagt vooral onze scherp c'oncurreerende prijzen voor Uwe uitrusting. Door onze vakkundige bediening is het medenemen van artikelen, welke in Indiü zonder eenig nut zijn. b=j onze uitrustingen, totaal uitgesloten. Onze modellen zijn alle precies volgens Indische dracht NI. A. E. KALKER, 104-106 Kalverstraat, Amsterdam STENOGRAFIE ^~R!ËNTS^ALT^ Zelfonderricht 80 ct. —In den Boekh. of anders na toezend, v. postw. v. 80 ct. aan RIËNTS BALT, Den Haag. „Als ik mijn kameraden dan meedeel, dab ik het in 3 avonden leerde, dan l\jkt velen dit onbegr. toe. Ik ben U zeer dankb. voor Uw syst. en heb de onk. alweer terug, claar mijn broer en ik elkaar druk schrijven in sten. per briefk., waard, ik alle weken wat kan besparen, daar wij briefk. vrij van port hebbéu. Mijn broer heeft de sten. geleerd door de door mjj gezonden blieven in sten. Binnen 14 dagen schreef hij mij in sten., terug. (w. g.) R., Mil. UITSLUITEND GOUDEN EN ZILVEREN CADE AUX. IVULITAIREN. Waschvrouw vraagt bel. wasschen. Heldere behandeling. Mej. A. VERHAAR, Achtergracht w. z. 75, Den Helder. TE KOOP: Collectie oude Oortygwapens. Adres: JOS. RIJS, 2e Oosterpark- straat 166, Amsterdam. Driefopleiding meester, Gemeente klerk, Telegrafist. Studietijd onge veer 1 jaar. f 1.50 per maand. H. M. v. d. VEER Roo-Valkstraat 14, Rotterdam, in militairen dienst, niet behoorende tot den landstorm, die dit jaar de haringvisscherij wenschen uit te oefenen, worden uitgenoo- digd zich schriftelijk, onder opgaaf van mili tair en burger adres, of persoonlijk, des morgens tusschen 10 en 12 uur en des na middags tusschen 2 en 4 uur, te melden aan het kantoor van N. ^ARLEVLIET te Katwijk-aan-Zee. Militairen, tusschen 22 en 28 jaar, die Kommies willen worden, (salaris 480, na eeu maand 600 en klimmende tot 1400), knipt deze advertentie uit en zond die als drukwerk aan onderstaand adres, dan ont vangt U gr. en fr. de Studiegids met alle inlichtingen. Spreekuur Zat. 12—4, "Woensd. 6—8. Aanvang 7 Maart a. s. J. H. VAN MR VLIET, NieuwendlJK 50 A'dam. Naaa» "WD'oapia^

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4