Aan 'f Aziatische front. Binnenland. legerzaken. ^S?C3X.V1I3 ib-& ^-PvTLa- Vc? n ^^SZoonsclEsgjr O O "E^elox'x^ ciri X OX <3 V., cfïï AS r»*f v-., rw**» *Ï%U'. ill ^'n ~",r Ssuisc'Hbulsli Zoo kunnen wo boven deze kaart zetten, want zij laat ons altkans een deel' van liet gebied zien, waar op dit oogenblik gevochten wordt, vooral den Kaukasus. Klein-Azië en Perziö In 't bijzonder is de strijd iu Turksch Klein-Azië hier van belaug door de verovering van Erzeroem (Erzerum) door de Russen. Onze lezers vinden deze sterke vesting ten Zuiden der Zwarte Zee (Schwarzes Meer) liggen. Het is een zeer stevig versterkte stad. bovendien een handels-middelpunt van de karavaan wegen van de Zwarte Zee naar Perziö. Werkelijk een zegepraal dus voor de Russen. "Volgens latere berichten hebben de Russen nu ook reeds Moesj (Musch) bezet, verder naar 't Zuiden, dichter bij het Wan-meer. I Duitschers eeu-e poging óm door te breken, die echter in het vuur der Fransehe artille- rie werd gestuit. In Champagne heeft het Duitsche leger hevige aanvallen gedaan op Mesnil, Tahure en ten oosten van den weg 'van Tahure naar Somme-Py. In den lBoven- .Elzas werd vooral in den Seppois-sector hevig gevochten. In bijna al des9 gevallen waren de aan- valleh'tegen vooruitspringende gedeelten der stellingen van de geallieerden gericht, om dat die de beste kansen op succes bieden. ,Vc'.ka waarde de activiteit der Duitschers ook in de toekomst moge hebben, het resul- laat dat tct dusverre bereikt is, nl. de be- I zetting van een paar kraters, die door mijn- ontploffingen zijn ontstaan, is met de enor- me kosten aan menschen levens en munitie te duur betaald. Hier en daar is een stukje vooruitgeschoven loopgraaf genomen, maar over het algemeen waren de Duitsche aan vallen vruchteloos: Esn onderaartJsche ontmoeting. Max Osborn vertelt van het Westelijk front in de ,,Vossische Zeitung" de volgende ge schiedenis: Men vertelde mij liier van een vreeselijk tooneel, dat zich in een van de vorige nach ten had afgespeeld. Het is eon van do toe valligheden die do ondöraardsche mijnoorlog in zijn wreede grilligheid mee kan brengen. De Duitschers, die aan het graven en horen »raren, kwMneu plotseling uit in den mond van een vijandelijke mijngang, die precies in dezelfde richting en in dezelfde diepte liep. ZooaI's ?ij zelf, stonden daar aan den anderen kant vijandige pioniers met spaden gebogen iu het nauwe aardgnt. Nu begon daar beneden onder de aarde in het donker bij hét bleeko schijnsel van een zwakke mijnlamp een hand gemeen, waarbij de Franscben ten slotte te rugkropen, hun werk achter zich aan ver nielend. Een samenzwering op Madagascar. PARIJS. Het „Journal" verneemt uit Tananarive: Niet. onbelangrijke gebeurtenissen zijn op Madagascar voorgevallen. In den avond van 31 Dec. moesten alle Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten vergiftigd wor den. De samenzweerders rekenden erop op die wijze de tirailleurs voor hun zaak te winnen cf althans over hun wapens te kun nen beschikken. Ook de booge Europeesche ambtenaren moesten worden vergiftigd of vermoord evenals de andere kolonisten. De zetel van deze organisatie bevond zich te Fianaran Tao en bestond reeds gedurende vijf jaar onder het mom van een vaderlands lievende vereeniging, met afdeelingen in vele plaatsen van Madagascar. Het i3 duidelijk, dat de propagandamiddelen verschaft waren door de in de kolonie gevestigde Duitschers. Een bij den Duitschen consul kort na de oorlogsverklaring gevonden rapport had ons bestmir over een en ander ingelicht. Het dokument liet het Duitsche ministerie van koloniën weten, dat Duitschland vele ^sym- pathieën had onder de invloedrijke iniand- sche kringen. Het zou gemakkelijk zijn een oproerige beweging uit te lokken, die be langrijk genoeg was 0111 de troepen iu de garnizoenen vast te houden. Een aanbren ger stelde de Fransehe ambtenaren in ken nis van het complot. Het aantal arrestaties, waartoe werd overgegaan, bedraagt min stens 200. Het onderzoek duurt voort. .Waarschijnlijk zullen nieuwe arrestaties plaats hebben. De Fransehe bevolking, die zich «een oogenblik in gevaar heeft gevoeld, heeft haar kalmte bewaard; de grocte massa der inlandsche bevolking, op wie de Duit sche propaganda geen vat had gehad, blijft (trouw. PARIJS. Een communiqué van den m> nucter van koloniën brengt het complot tot de juiste afmetingen terug.De samenzwering is op touw gezet door eenige leerlingen en oud-leerlingen der scholen, bijgestaan door twee of drie inlandsche priester en predi kanten. De door hen gestichte geheime ver eeniging bedeelde schijnbaar de vaderlands liefde op te wekken bij de inboorlingen om daarna politieke eisoken te stellen aan de autoriteiten. Daar eenige heethoofden zich dets hadden laten ontvallen over het vormen van oproerige plannen deed de gouverneur- generaal in verband met de tegenwoordige oonstandighedek, de leiders arresteeren en een onderzoek openen, dat eenig opzien baarde; maar het grootste gedeelte van de inlandsche bevolking toonde op duidelijke wijze haar loyalisme en afkeuring voor hei gedrag van enkele negers, het gevolg van het onvoldoend door lien verwerkte onder wijs. De zaak is in haqden van de justitie. De gouverneur-generaal deelde op 11 Febr. mede, dat de openbare behanckline van Je zaak zonder incidenten voortgang heeft. Het voami3 zal weldra worden be kend gemaakt. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. ^ETROGRAD. Aan' het westelijk worden tas van Zeppelins en aeroplanes yeel- vuldiger boven de sectoren Riga en Duna- burg, op verschillende plaatsen werden bom men geworpen. Aan den weg van Baldon hevige artillerie beschieting. Onze vliegers wierpen bommen op de Duitsche linies ten zuiden van het eiland Dahle (in den Duna). In den sector van Jacobstadt gebruikten de Duitschers verstik kende gassen, om iu onze linies te dringen. In Galicië wierpen onze vliegers bommen op Boutsjak. Aan den Dnjester begon de vijand, na lange artillerievoorbereiding, een aanval cp onze versterkingen in de streek van Usziescko; hij werd echter door ons vuur teruggeslagen Ten noordoosten van Tsjernowitsj verniel de het vuur onzer zware artillerie een vijan delijke batterij. BERLIJN- (Officieel.) Bij Sawitsche (aan de Beresina ten oosten van Wischnew) liep een aanval der Russen tusscken de beide linies dood in het- vuur der Duitschers. Op Logischm en de stationsgebouwen van Tarnc-pol werd door Duitsche vliegers een aanval gedaan. ITALIË. Italië en Oostenrijk. De Italiaansehe legatie te 's-Gravenhage ontving het volgende communiqué van den opperbevelhebber d.d. 19 FebruariLangs het front hadden verschillende -artillerie- gevechten. plaats, met beschietingen, bij wijze van vergeldingsmaatregel, van be woonde plaatsen.- In antwoord op de tal rijke schendingen van het volkenrecht, met onrechtmatige hardnekkigheid door den vijand sinds den aanvang van den oorlog bedreven, deed gisterochtend ons eskader Caproni-vliegtuigen een aanval op Lubiana. Onze stoutmoedige vliegers zijn tijdens den ganschen tocht het doelwit geweest van i het vuur van talrijke auto-vliegtuigbatte- rijen en zijn aangevallen door groepen vijandelijke vliegtuigen. Desniettemin slaag den zij er in hun doel te bereiken. Op de stad tusschen wolken nederdalende, wier pen zij er eenige tientallen granaten en bommen. Een Caproni-vliegtuig werd door zes Oostenrijksche vliegtuigen aangevallen #en omsingeld en gedwongen op vijandelijk grondgebied te landen. De overige toestel len kwamen ongedeerd binnen onze linies terug. WEENEN. In Judicarie wordt de Oos tenrijksche versterkingen Carriola, bij Lar- daro, hevig met mortieren beschoten. Aan het Iscnzo-front duren de artillerie- gevechten voort. GRIEKENLAND. Weer consuls gearresteerd, ATHENE. De geallieerden hebben de consuls van Duitschland, Ocstenrijk-Honga- rij-e, Bulgarije en Turkije op het eiland Scio gearresteerd. Een protest van Crieksnlantf. ATHENE. De Grieksohe regeering heeft aan de Entente-mogendheden een protest gericht wegens die inhechtenisneming der Oostenrijksche en Duitsche consuls op Korfoe. Grieksche eilanden bezet. ATHENE. Het ministerie van biunen- landsche zaken heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat een afdecling van de troepen der geallieerden het kleine eiland Othonoi bij Korfoe heeft bezet. Met welk doel dit geschied is weet men niet. Het Sorvïsohe. leger. BERLIJN. De Foss. Zt(j. verneemt uit Konstantinopel, dat volgens betrouwbare be richten slechts 23.000 man Servische troe pen te Korfoe geland zijn, hun toestand moet hoogst erbarmelijk zijn. Zij zijn uitge hongerd, in lompen gekleed, zonder wapens en hebben al den moed verloren. Van 5 tot 12 Februari stierven te Korfoe dagelijks on- j geveer 200 Servische soldaten. Bulgaren en Crleken. SALONIKI. Een Bulgaarsche patrouille overschreed de grens bij Doiran en kwam in contact met een Grieksche patrouille op 17 Febr. Schoten werden gewisseld en de Bul garen werden.gedwongen zich terug te trek ken, met achterlating van twee dooden. Grieksche soldaten werden gewond. De toestand in Griekenland. ATHENE. De koning van Griekenland wenscht een onderhoud met generaal Sar- rail, die daarvoor op 21 Februari te Athene zou aankomen. Generaal Sarrall en de Crieksche regeeriné. De „Berl. Zeit. am Mittag" verneemt uit Geneve, dat er volgens de Grieksche bladen ernstige ontotemrning heerscht tus schen generaal Sarrail, den commandant der expeditie-troepen te Saloniki, en het kabi- net-Skoeloedis over de herstelling van door de geallieerden vernielde bruggen over de Stroeraitza. Aangezien de Franschen wei gerden den eiseh der Grieksche regeering in te willigen en do bruggen te herstellen, kregen Grieksche pioniers bevel de herstel ling ter liand te nemen. Sarrail zond daar op twee Fransehe kolonels naar Athene, om de Grieksohe regeeriug te bewegen, van de herstelling der bruggen af te zien. Skoeloe dis weigerde de afgezanten van Sarrail te ontvangen, met de verklaring dat de Fran- schen niet liet recht hadden zich tegen de Grieksche beschikkingen te verzetten. Hier op -deelde Sarrail aan het Grieksche kabinet mede, dat ingeval het bij zijn besluit bleef, hij de bruggen na de herstel li ug andermaal zou late-u springen. ALBANIË. Bij Durazzo. BERLIJN". Uit het Oóstenrijkseh-Hon- gaarsche perskwartier wordt gemeld De halVe cirkel om Durazzo is nu geslo ten, die een concentrischen druk op de Al- ba-neesche hoofdstad mogelijk maakt. Dc medewerking van Albaneescko stammen blijkt daarbij zeer krachtig. Terwijl ten Z. van Durazzo spoedig de zee zal zijn bereikt, en alle naar Valona voerende verbindingslijnen zijn afgesneden verzamelt zich de Oostenrijksch-Hongaarscks hoofdmacht ten N. van Durazzo aan de ri- 1 vier de Arzen, ter voorbereiding van een nieuwe actie. De ontruiming van Durazzo. De „Wiener Zeit" verneemt, dat liet Italiaansehe legeroommando bevel heeft ge geven, Durazzo te doen ontruimen. TURKIJE. Op verschillende fronten. KONSTANTINOPEL. Aan het Irak- front bij Keet el Amara artillerie- en geweervuur. In den sector Felabie werden vijandelijke strijdkrachten, die op den rechteroever van den Tigris het offensief wilden nemen, rqj, ©en strijd van drie uren gedwongen terug te wijken in de tweede linie van hun ver schansingen. Zij werden vervolgd. Na een gevecht met een vijandelijk escadron vlucht te dit met achterlating van meer dan der tig dooden. Iu Perzïë werden ten zuidwesten van Ha- madan de Russen, die Khengaver tracht ten aan te vallen, na een tegenaanval van onze uit Perzische vrijwilligers bestaande afdeelingen, verjaagd. Zij leden zware ver liezen. Aan liet Kaukasusfront niets van betee- kenis. Aan de Dardanellen schoten een vijande lijke kruiser en torpedobooten op 15 en 16 dezer ter hoogte van de zeeëngte eenige granaten af. Zij trokken zich toen onze batterijen antwoordden terug. Drie vijan delijke vliegtuigen, die over de zeeëngte vlogen, werden door ons vuur verdreven. PETROGRAD. Aan het Kaukasische front verdreven onze troepen iu de kust streek den vijand uit een reeks versterkin gen, waarbij gevangenen gemaakt, wapens en ammunitie, voorraden en techuisoh ma teriaal werd buitgemaak. De nederlaag van het Turksche leger, dat in d© gevechten van Erzeroem streed is zwaarde verliezen wordt steeds duide lijker. De forten en plaatsen in de omtrek zijn. gevuld met lijken van Askari's. Onder den druk van onze troepen trekt de rest van het Turksche leger in wanorde terug, op verschillend© plaatsen vluchtend in verschillende richtingen. Onze afdeelin gen vervolgen hen in zwaar weerstorm met sneeuwjacht, en vernietigen de staar ten der vijandelijke colonnes of neme-n die gevangen. Wij maakten in Erzeroem alle vestingar tillerie en een groot deel der veldartillerie buit: totnogtoe zijn "200 stukken gevonden Tevens vonden wij een groote hoeveelheid artillerie-ammunitie, handwapens, vele au tomobielen, toestellen voor draadlooze tele grafie en een pontontrein, benevens een aantal andere trofeeën. Het aantal -Turken, die in en om de ves tingwerken van Erzeroem gevangen werden genomen is nog niet vastgesteld. De troepen van het Kaukasische leger die gedurende meer dan een maand, met groote inspanning en onder de moeilijkste omstandigheden tegen den vijand hebben gestreden, leden geringe verliezen en zijn gereed, om op bevel van den souverein, oieuwe overwinningen te behalen. In den Kaukasus. PETROGRAD. Bij de vervolking dei- Turken namen -de Russen nog 49 officieren en 2500 soldaten gevangen, en maakten zij een groot aantal wapens, eén munitie-trans port en een convooi buit. Bij de gevechten bij Erzeroem veroverden zij een Turksch vaandel. Aan de Dardanellen. KONSTANTINOPEL. Bericht uit het hoofdkwartier. Aan de Dardanellen werden op 18 Febr twee vijandelijke oorlogsschependie Sedd- ul-Bahr en Tekke Boeroen beschoten, door verschillende granaten uit onze batterijen getroffen. Zij möeste'n zich verwijderen. Den 19n Febr- dwongen onze batterijen nog maals een vijandelijken monitor, die de hoogte van Sedd-ul-Bahr beschoot, voor ons vuur te wijken. Den 17n Febr. bombardeerde een onzer vliegers bij Moedros oen daar ankerend transportschip, in welks voorste deel brand was ontstaan. Anders is niets bijzonders voorgevallen. strand is. De passagiers zijn ontscheept (Do „Comrio Castle" is oen stoomschip van de Union-Castle Line, varende van Engeland op Zuid-Afrika. Red.) Het vergaan van de „Bonheur". CI1.RISTIANIA. liet Duitsche depar tement van buitenlandsche zaken deelde aan den Noorweegseheu gezant te Ber lijn mede, dat over liet vergaan van het Noorweegscbe s.s. „Bonheur" een zorg vuldig onderzoek is. ingesteld. De mede deelingen, die door den kapitein van dit s.s. indertijd zijn gedaan over de- omstan digheden, die zich bij het vergaan voorde den, en die door den Noorweegseheu ge zant aan hot departement van buitenland sche zaken zijn overgebracht, werden met de rapporten 'van alle commandanten der duikbooten vergeleken, die ten tijde van het vergaan dör -Bonheur" in het betrok ken gebied dienst deden. Naar aanleiding van dit onderzoek kan wórden verklaard", dat 'geen Duitsche duikboot aan.het ver gaan van de Bonheur" schuld is. De „Möwe". D'e „Möwe", het schip dat de „Appam' geka.perd heeft, is vermoedelijk herkend. Het zou in. 1914 te Geestemlinde voor reke ning van de Hamburger fruithandokfirma F. Laoisz gebouwd zijn en voor den fruit- aanvoer bestemd zijn geweest. Het werd te gelijk -met een zusterschip besteld; de beide schepen zouden de „Pungo" en de „Ponga' genoemd worden- Het eerstgenoemde schip is reeds eeuigen tijd geleden gereed gekomen en wordt in Lloyd's register voor 191516 reeds genoemd. De „Ponga" daarentegen was bij het uit breken van den oorlog niet te water gelaten Vermoedelijk is het intusscheu gereed ge komen en door de IRiitsch© regeering eemgszing veranderd, zoodat liet zware ka nonnen kon voeren. Het zou daarna naar Zuid-Aiperika zijn gezonden, om de onlangs vandaar ontsnapte Duitsche handelsschepen van kanonnen era munitie te voorzien, zoo dat die tot hulpkruisers kondon gemaakt worden. Onderweg daarheen zou de tob „Möwe" herdoopte „Ponga" de r< vroeger, bij gelegenheid van de aankomst van de „Appam" in Newport News ge noemde Engelsche schepen in den grond gehoord hebben. Een dér gevangenen van de „Córbridge", welk schip door de „Möwe" werd vernie tigd, zag op de binnenwand van dat schip, ws-arop hij overgebracht en gevangen gé- houden werd, om later aan boord van de „Appam" naar Amerika ingescheept te worden, den naam „Ponga" staan, wat dus wol d-o juistheid van het bovenstaande scnij-nt te bewijzen. OP ZEE. De „Bandoeng". De Rotterdamsche Lloyd ontving een te legram van haar agenten te Londen d.d. 17 Februari 6.15 nam., luidende: „Bandoeng" vlot, ligt op de. boeien bij Northfleet. Wa terdicht schot, intact. Alle ruimen droog, behalve ruim 1. Ook het boventuschendek van ruim 1 is droog. Er is begonnen met de lossing der tabak uit dit tusschen dek.In dien het duikerrapport der schade bevredi gend luidt, zullen autoriteiten vermoede lijk toestemming geven het schip in Green- landdock te brengen ter bespoediging der lossing." Schip vergaan. LONDEN. Een Lloyds bericht meldt, dat het s.s. „Comrie Castle" bij Mombassa ge- Hofbericht. Naar wij vernemen sal Z. K. H. de Prins da* Nederlanden vermoedelijk aanstaanden Donderdag, 24 Februari, in de Residentie teiugkeeren. Bjtusging van deelneming. .1. Ai. de Koningin-Moeder heeft, door be- müdeling van deu gouverneur-generaal van JSperlandsohrlndië, Hare deelneming doen be- tagen aan heb Nederlandseh-Indische leger en aju mevrouw de weduwe Michielsen, naar aan leiding van het ongeluk met een vliegtuig, waarvan de commandant van het Indische eger, luitenant-generaal Michielsen, het slacht dier is geworden. Tevens heeft Hare Majesteit deelneming doen betuigen wegens het den luitenant Ter Poor ten overkomen ongeluk. Steun aan militairen bi] demobilisatie Op iritnoodiging van den burgemeester [van Gouda waren ten stadhuize aldaar bij eengekomen o. a. de burgemeesters of verte genwoordigers van do verschillende gemeen ten, die belmoren tot het landweerdistrict Gouda, teneinde te trachten te komen tot op richting van een afdeeling van de Nat. Ver eeniging tot steun aan Milic-iens, welke ten doel heeft daadwerkelijken steun te verleenen aan miliciens, landweer- en landstormsolda ten, die aanvankelijk met klein verlof, en bij demobilisatie met groot verlof in dc burger maatschappij zullen terugkecrcn. Deze vereeni ging beoogt die menschen te helpen weer ge plaatst te worden in den werkkring, dien zij voor den militairen dienst moesten verlaten. Na uiteenzetting van de bedoeling van deze vereeniging door den generaal A. IIoogenboom, voorzitter van den Provincialen Hond voor Zuid-Holland, werd een afdoeling Gouda op gericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren I. IJssel de Schepper, voorzitter; tfir. L. W. van Rijn vanAlbemade, secretaris, beiden te Gouda, terwijl do burgemeester van Gouda,.de heer R. L. Martens, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Kapt. F, W. IVï. Coster, f To 's-Gravenhage is overleden de. gepension- neerde kapitein .der infanterie F. W. M. Closter, die gedurende vele jaren,' totdat hij in 1909 dén militairen dienst met pensioen ver liet, plaatselijk adjudant te Bergen-op-Zoom was. Hij werd geboren den 16 Mei 1850 te Nijmegen. Do mail van de „Frisia". Naar wij vernemén is de mail van de' „Friski", van den Kon. Hol;]. Lloyd, welk schip Zaterdag hier is aangekomen, in de Engelsche wateren van boord gehaald. De Watersnood. Do laatste berichten omtrent den waters nood zijn gelukkig van gunstiger aard. Door het stille weer en den veranderden wind is op vele plaatsen liet water weer weggeloopen zoo in den polder Oostzaan en Waterland zoo loopt do Wijde Wormerdijk geen gevaar meer; zoo is heb in do buurt van Buiksloot een heel stuk droger geworden. Ook in Mon nikendam is het water, wel iets gezaakt, al bleef het daar over 't algemeen stationnair. To Volendam zijn van een aantal huizen ge deelten van muren weggeslagen. Wij laten bier nog eenige berichten volgen uit de overstroomde streken Monnikendam. 't Is nog vroeg Zondagmorgen als wij de "Wil lemsluizen verlaten om nog eens langs de Broe kervaart to stóomon, teneinde ons van don toe stand van Monnikendam op de hoogte te stel len. Maar zóó vroeg kan liet toch niet zijn, of reeds verlaat oen stroom van wandelaars de ponten. Aan weerskanten van het Noord-Hol- lundsch Kanaal wandelt nu al een lange file nieuwsgierigen naar den kant van Buiksloot. Zoover als zo kunnen komen. En dat is alweer een heel stuk verder dan den dag tevoren. De weg ligt weer droog tot vlak voor de bocht in het Kanaal. Daar wordt de tocht gestaakt eu met hoogopgeschorte kleeren waagt een enkele dappere wandelaarster zich door hot nat. Tot7 lat zij dan begrijpt, dat het hier toch geen kinderspel is. En terugtrekt met druipnatte voeten. De Zondag is zonnig en warm. Het Febru- ari-zonnetje lacht vroolijk in het water van do breedc vaart kijkt vriendelijk neer op de over stroomde landen. Hot is zoo kalm, zoo kalm nu ovej- dc wijde waterruimte. Een verlaten, uitgehongerde kat op oen hooi mijt. wat vluchten oenden, die wild komen aan zwommen, als wij handen vol brood in 't water gooien; een paar boeren, 'die morrelou aan de dakpannen van oen der verdronken huisjes om straks to trachten, nog weg to halen van den zolder, wat da&r in veiligheid werd gebracht, vier weken terug, maar wat niet meer veilig is, nu het huis elk moment kan neerstorten als 't Weer gaat spoken; een schuit vol verdron ken schapen, de poótcn krampachtig opgetrok ken, zooals ze in hun doodsstrijd neervielen dat zijn de Ontmoetingen, die we hebben. Ver der niets meer.- Geen levend, wezen. Af en toe alleen een boot met-menschen en, mn de, brug in Broek, een paar dorpsbewoners, die vragen of onze boot zo wil meenemen. Even vóór Monnikendam ligt bot Katholieke kerkhof, waarvan hot lijkenhuisje is wegge spoeld. Grafzerken,zijn losgewoeld op dit kerk hof; kruizen, hooge, zware hardstoenen kruizen zijn scheef gezakt, maar liet Christusbeeld bleef ongedeerd koog-opgericht. j In Monnikendam heerscht Zondagsrust. Heb stadje is weer gedeeltelijk drooggeloopende breode Kerkstraat, die blank beeft gestaan, ziet eruit als schoongespoeld na zwaren regenval. Maar do raestpraam, dio legen een der huizen is opgezet, do kruiwagens en do zandzakken, die rondom liggen, wijzen op erger dan regen buien. In het deftige Raadhuis aan het Noordeinde, hebben wij burgemeester Versteeg gesproken. Do toestand, vertelde hij ons, is vrijwel station nair. liet. watér is'weer een beetje weggezakt, daar liet binnenwater nu op zee kon" worden gespuid. Wij hobben dit later kunnen eonstateeren Bij de Damsluis stroomde het binnenwater met een flinken stroom naar buiten. Maar twee- derdo gedeelte van do buitenstad. blijft nog blank staan en het is een'jammerlijke geschiede, nis, dat aan 'da Zuidervesting een der afdam mingen is weggespoeld, zoodat nu aan den eenon kant binnenstroomt, wat aan de andera zijde wegvloeit. Men is hard aan het werk om do zuiderves. ting te dichten en met man en macht wordt getraoht, een kistdam aan te brengen om den boel wat to versterken en zandzakken worden ingegooid om grond te krijgen. Als het gat vol komen gedicht is, zal de geheelo vostinglnoeten worden herzien en in beteren toestand ge bracht. Want al het opgeworpene spoelt weg door liet kabbelende water. Veel beter zou het zijn, als, op den duur maar liefst tooh zoodra ■mogelijk, zware klei kon worden opgegooid en verwerkt. De Burgemeester heeft open crediet gekregen van den Raad, om de noodige maat regelen te treffen. De bewoners van het plaatsje houden zich uitstekend onder dien wateivtegonspoed ,en wie „droog" bleven: zij, uit Noordeinde, Kerkstraat en ZuTdcinde, helpen lum ongelukkige plaats- genooton zooveel mogelijk. Do ernstige zieken zijn naar Amsterdam ge transporteerd per motorboot. Zaterdagmorgen nog werd een kindje overgebracht, dat vermoe delijk aan typhus lijdende is. De boot wordt telkens weer ontsmet. In liet Waterlandshuis hobben wij daarna een der heeren Rlankevoort gesproken eu hem ge vraagd naar den toestapd der dijkherstellingen. Wij vernamen, dat het er met het weer goed voor staat. Als dat nu maar eon beetje zoo blijft aanhouden, bestaat er alle kans, dat men in den eerstkomenden tijd goed zal kunnen op schieten. De zandaanvoer geschiedt vlugger, van dit materiaal zoowel als van rijs, is'vol- doende voorraad aanwezig.. Een beeetje mooi weer en kalme zee, dan kan iedereu dag met het neerlaten van zinkstokken worden doorge gaan en in een week of vijf zal dan liet gat ge dicht zijn en 'kan men gaan uitmalen. Nu wordt hard gewerkt aan heb maken van pom pen en ijzeren stellages en vele andere noodigo tregelen worden getroffen, om zoodra mo gelijk met het uitpompen der watermassa's te kunnen beginnen als daarvoor de tijd is ge komen. Purmerend. Men meldde ons van Zondagmiddag: Het water zakt; de Wijde Wormerdijk loopt geèu gevaar meer, doch moet zeer versterkt worden. Men werkt ijverig aan .de kistdam men op de Neek, die versterkt worden met rijs i bazalt. He- water stroomt mot kracht nog door bet. gat in den. dijk. Bij 'o melkfabriek „Hol- ;andia", waar de kistdam is doorgebroken, staat hot nog 2.70 meter diep. In de stad zelf is ht; weer veel gezakt; verscheidene straten liggen weer geheel droog. De gemoederen zijn veel gekalmeerd. werklieden, dio in vier ploegen ieder G uur werkten hebben do geleden schade hersteld. Zondagavond hoopte men met dit gedeelte van 'jen. éi.jk gereed to komen, om Maandag de ver dediging tegen het gevreesde water voort te zetten. Gedurende don Zondag is het plus tenifgeloopen tot 27 c.M. bov< dientengevolge was do Oostzijde op d. evpont hij Tiel werd Zater4ag opge- bij St. Andries bedroeg in t van 35 ;en A.P., v- ijde op de meeste plaatsen weer goed begaanbaar. Met het oog op do veiligheid daar op sommige plaatsen.do straat wegens her. weg vloeien van bet zand onder do sternen niet te vertrouwen was en ook om geen belemmering bij de werkzaamheden in den weg te leggen was do Oostzijde den geheelen Zondag voor liot verkeer gesloten. Daardoor was liet elders in do stad buiten gewoon uruk, waartoe het groot aantal vreem delingen. dat. gekomen was om een kijkje te nomen, niet weinig bijdroeg. Do waterstand der rivier de Waal bij Nijme gen was Zaterdagmorgen 10 uur 11.49 M. bóven N. A. 1*. met 101 c.M. was sedert gistermor gen. De Waalkade is weer overstroomd. Re broken. De was der Maai twee dagen 64 c.M. De Dinkel (in Ovorijscl) is onrustbarend gestegen. Tal van boerderijen zijn door liet water geheel geïsoleerd. Alen vreest voor een dijkdoorbraak bij Denekamp. Hulpvorloenïng door hatCentraal Bureau van „Het Oranje Kruis". Nauwelijks was er eenige vermindering van hot aantal aanvragen bemerkbaar geworden, of de nieuwe stormvloed bracht weer talrijke en bijna steeds dringende aanvragen om hulp van allerlei aard: beddegoed, kleedingstuk- ken, levensmiddelen, drinkwater, brandstof fen, eu verder aanvragen om opneming en transport van zieken, enz. Sinds de vorige opgave werd verzonden: waterlaarzen naar Schagen, onder- en bovengoed voor mannen, vrouwen en kinderen naar Nieuwendam, ledi kanten met matrassen naar Ilpendam, bedde goed naar Schagen, ledikanten met toebehoo- ren naarABrook-in-Waterland, ledikanten naar Buiksloot, ondergoed en schoeisel voor man nen, vrouwen en kinderen naar Edam, bedde goed naar Amersfoort, verschillende verple- gingsartikelen naar Monnikendam, werklaar- zen en petroleumlampen naar Schagen, water laarzen en beddegoed naar Monnikendam, een groot aantal ledikanten met matrassen naar Ilpendam, matrassen cn wollen dekens naar Zaandam, waterlaarzen naar Buiksloot, een groote hoeveelheid ledikanten met toebehoo- ren naar Alonnikendam, beddegoed en dekens naar Amersfoort, oen partij matrassen, kussens en wollen dekens naar Zaandam, een schuit met water, petroleum, waskaarsen, petroleum lampen, waterlaarzen en een kookketel naar Ilpendam. waterlaarzen cn brandstoffen naar Landsmeer, dekens naar Koog a/d. Zaan en ten slotte onder- en bovengoed voor mar.non, vrouwen, meisjes en jongens naar Nieuwedieg. Er blijven, gelukkig, veel zendingen van allerlei aard inkomen, o. a.: het eerste deel van een prachtige inzameling, welke, dank zij den goeden zorgen van mevrouw v. Harimsma thoe Slooten en mevrouw Patijn te Leeuwar den, in de provincie Friesland plaats had, mooie zendingen uit Helmond, uit Oldenzaal en tal van andere. Vooral om wollen dekens wordt nu veel gevraagd. Het adres van het Centraal Bureau Het Oranje Kruis" is Keizersgracht 134, Amsterdam. Waterland. Uit Landsmeer kwam Zondag het volgende bericht In den polder Oostzaan en Waterland is liet water gedurende den lautsten dag 45 c.M. ge daald. Het weer was prachtig en hot zonnetje seheeu lekker, zocdat duizenden vreemdelin gen over. deh WaterJandschon Zeedijk wandel den. Schuiten en jollen voeren af en 'aan en brachten menigen vluchteling naar zijn half uiteen geslagen woning, waarvan de deuren en ramen met breekijzers moesten worden ge opend, omdat zij deer het water waren opge zwollen en uitgezet. De drukkerij van den heer Van Wijk te Oostzaan, waarin zich verscheidene zetmachi- bevinden stond geheel in het water; de aangebrachte schade is daar belangrijk. On danks de hevige, stormen is het telegrafisch verkeer met Oostzaan niet verbi'óken geweest, in tegenstelling met de vele andere plaatsen Oostwaarts van het Nocrdkollandsdi Kanaal. Het motorgemaal aan heb Barnegat en dat aan de Kadoelen zijn eveneens geïsoleerd. Aan den Overtoom was het, ondanks den Zondag, een drukte van belang. Eendenhou- dors waren bezig gVoote hokken aan den bui tenkant van den Noorder IJ-dijk te slaan, aarin vele eenden en kippen werden onder gebracht. Van do lange loopbrug, waarvan de aanleg gemeente f 800 beeft gekost, is weinig overgebleven. De klucht nabij den. Overtoom is in een houthaven veranderd, doordat de houtopslagplaats van do weduwe Veen geheel overstroomd is, waardoor planken, balken, iz. overal ronddrijven. Van Gemeentewege zijn de militairen zoowel te Oostzaan als te Landsmeer; bezig het wrak hout op te vissclien. Do postverbinding tusschen Oostzaan en Zaandam wordt nog geregeld onderhouden per jol en langs den Oostzaander IJ dijk. Buiksloot had heden, evenals Nieuwen dam en Schellingwoude, druk bezoek van vreemdelingen. Zaandam. Zondagmorgen hobben B. en W., na den vo- rigen dag een conferentie gehad te hebben met heb bestuur van den polder Westaaan, weder beraadslaagd omtrent de maatregelen, die voor het;'oogenblik dienen to worden genomen. Ten aanzien van de plannen betreffende de versterking van de Oostzijde, waaromtrent Zaterdag met het polderbestuur overleg was geploegd, was inmiddels van het Provinciaal Waterstaatsbestuur de bevestiging ontvangen, zoodat dit werk Zondag mot kracht werd aangepakt. Hot allereerst noodige was het herstel van de noodwatebkeering van hot gedeelte der Oostzijde gelegen tusschen de Noorderbrug en een eind voorbij de Kalversohool. Daar stroomde Zondag hot water nog met kracht over den weg en waren de kistdammen door don druk van het water zoo ver verscho ven, dat zij bijna aan den overkant waren terecht gekomen. Tweehónderd wan, burger- en militaire EERSTE KAMER. Staatsbegrootlng 1916. Departement van Qttrlog. Memorie van Antwoord. Wanneer naar het oorüeel der Rcgecring de omstandigheden dit toelaten, wordt het met voorloopig (klein) verlof zenden der land- wecrJichtingen in een sneller tempo uitgevoerd dan_ bij de behandeling der web van 31 Juli 1915 (Sb.bl. no. 315) iu uitzicht werd gesteld. Ook bij liet verleenen der zoogenaamde econo mische verloven zit steeds het verlangen voor, zooveel doenlijk aau do verzoeken tegemoet te komen. Met do beöangen van studeer ends jongelie den wordt bereids zooveel mogelijk rekening gehouden, hetzij door overplaatsing, hetzij door toet verleenen van verlof. Bekorting van oefeningstijd wordt niet doenlijk geacht, Bij den Alinister is één geval aangebracht waarin aanhouding van een ante zonder in achtneming van de voorschriften heeft plaats gehad. Worden andere gevalilon te fijner ken nis gebracht, dan znl evenals toen is geschied, een onderzoek worden ingesteld. Da voorschriften zelf, dio nog onlangs door den opperbevelhebber opnieuw in Herinnering zijn gebracht eu door Je militair© autorteiten ook aan de bevolking in hot grensgebied zijn hekend gemaakt, zijn, als zo behoorlijk worden opgevolgd, geheel voldoende te achten. Oproeping Landstorm, Het ligt in de bedoeling om do .jaarklasse 1916 eerst in den zomertijd op te roepen. De jaarklasse 1916 zal onmiddellijk na de jaarklasse 1912 waarvan het tweede gedeelte op 9 en 10 Maart e.k. is opgeroepen, aan d© beurt van oproe ping komen. .Mul dr. opmerking; dat liet departement van oorlog onvoldoende zou medewerken bij de or ganisatie van den vrij willigen landstorm, kan ïri geenendeele worden ingestemd. De meening dat bij vele afdeelingen groot gebrek aan in structief kader zou zij ri, wordt door den Mi nister niet onderschreven. Iets anders is editor het gebrek nan admi nistratief kader waaraan inderdaad behoefte bestaat. Getracht wordt zoo goed mogelijk in de behoefte tra voorzien. De toelage van f 12-5 voor eerste uitrusting voor officieren van don vrij willigen landstorm, kun in vergelijking mee de vergoeding aan officieren van het veldleger toegekend, niet te gering worden geacht. Huisvestingen vorp 1-e ging dor troepen. Naar zuinigheid wordt bij voort during gestreefd. Waar den1 Minister van gc- hrek aan zuinigheid blijkt, wordt daartegen aanstonds opgetreden. Er is steeds naar ge streefd om, bij gepasto zuinigheid, de legering der troepen zoo goed .mogelijk to doen zijn en aan gegronde klachten ten opzichte van dra lege ring zooveel inogolijk tegemoet te koinen. L>at, de Alinister een open oog hoeft voor hetgeen nog aan de kazeruèoring ontbreekt om deze aan billijke eischen to docli beantwoorden, moge blijken uit de belangrijke bedragen, dio ter ver betering daarvan in de laatste jaren en ook op dra onderwerpelijk© begrooting zijn a an go ■aagd. Geneeskundige diens t. Omtrent do opdracht ran dc onlangs ingestelde Roorgauisu- tie-Commissie, welke opdracht niet_ uitgaat van dra Regeering, maar van het Nederlandsoho Roode Kruis in den ATinister niets anders be kend dan hetgeen in de dagbladen beeft ge staan. Omtrent 'de installatie der Commissie door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Met. den wcnsch, dat de Commissie haar arbeid met spoed zal verrichten. 6temt de Alinister in. De bemoeienis van do Regeering met het Ne- derlandsche Roode Kruis is indordaad histo risch te verklaren. Niettemin is die bemoeienis van aard veranderd sinds het,- Konmklïik be sluit van 19 Maart 1913, waarbij de vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden in het algemeen geregeld wordt. Tn die regeling wordt, aan het Roode Kruis een beunalde taak opge- gen er worden plichten opceleid .waarvan de nakoming eene richtige vervulling van de op ge-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2