OF ZEE. X~>E5 SOI»D flLTEBJCOPM AWT "VjrijcieL.g; 1 O l?1,©'fc>:r'U.oJ:r± X 010 In Rflesopotamië. In MeBopotamiS het land der beide groote stroomen Eufraat en Tigris, reeds in de oudheid bekend wordt zeer hardnekkig door de Engelschen gestreden tegen de Turken, welke worden ge holpen door de Duitschers. We geven er hier weer een kaartje van. Vooral aan het Irak front, in het gebied der Irak-Arabieren,woedt een felle strijd, welke niet het minstKoet-el-Amarageldt, een kleine stad aan de Tigris, maar door de Engelschen ver bouwd tot een vrij sterke vesting. Daarin zitten nu 10.000 Engelschen onder ge neraal Townshend opgesloten, zooals men weet. Een andere afdeeling onder generkal Ayl- mer tracht he-n te ontzfttt. n. Totnogtoe vergeefs. met 25 pfennig stijgende van 5.25 Mark tot 1€ Mark. Met gummischijven kost het paar 50 pfennig meer. Reservezolen kosten van 55 tot 63 pfennig. Na den oorlog, als het materiaal weer goedkooper wordt, zullen ook deze schoe nen goedkooper worden. Het is eigenaardig, dat een inrichting voor kunstindustrie zich op deze fabricatie geworpen heeft. ENGELAND. Graham White gewond. Reuter seint uit Hazebrouck, dat de bekende Engeische vlieger Graham White Zondag j.l. erqstig gewond werd. FRANKRIJK. Van het Westeüük Ooriogaterrein. LONDEN. Na een hevige beschie ting van hot geheele front van Yporem een den saillant ten zuiden van Hooge, deed de vijand verscheiden infan- terie-aanvallen. Tusschen Yperen, het kanaal van Commines en den spoorweg drong de vijand de Engelscke loopgraven binnen over een front van ongeveer 600 yards. Alle andere aanvallen werden afgeslagen. De hevige beschieting aan weerszijden duurt voort. PAJtlJ S De dag ie betrekkelijk kalm verloopen. Da Franache loopgraafmortieren in Arooie beschoten vijandelijke afdeehn- gen in de buurt van den weg naar Rijssel. De batterijen ten westen van de O-se be schoten een trein en proviand-konvooien in het station Epagny ten noorden van Vie sur Aisne. Ten noordoosten van Soissons werden Du.tsche werken beschoten en vernield. De Fransehen lieten een mijn springen bij Fille Morte in Argonne en bezetten den trechter. De Fransche artillerie in den Boven Elzas beschoot den geheel-en dag de Duit- sche stellingen ten oosten van Sept. (Sep- póis.) BERLIJN, Ten zuidoosten var Yperen vermeesterden onze troepen, na flinke voorbereiding door het vuur van artillerie en mijnwerpers, onge veer 800 meter der Engelsche stellingen. Een groot deel van de vijandelijke bezet ting der loopgraven sneuvelde. Een officier en eenige dozijnen manschappen werden gevangen genomen. Op den weg Lens Bethune bezetten wij, na met succes een mijn te hebben laten springen, den rand van den krater. De vijand zette de hescbie- ting van Lens en de voorsteden voort. Ten zuiden van de Somme volgden, in aanslui ting met vergeefsche Fransche aanvallen mee handgranaten, heftige tot in den nacht voortdurende artilleriegevechten. Ten noord westen van Reims bleven Fransche aanvals- pogingen met gas zonder resultaat, in Champagne had, na een sterke voorberei ding door geschutvuur, een zwakke aanval plaats op onze nieuwe stelling ten noord westen van Tahure. De aanval werd gemak kelijk afgeslagen. Ten oosten van de Maas levendig vuur tegen ons front tusschen Flabas en Omes. Een nachtelijke tegenaanval van de Fran- schen mislukte voor de hun ontnomen stel ling bij Boven-Sepfois. RUSLAND. Van het Oostelijk ooriogsterrein. PETROGRAD. Duitache vliegtuigen zijn. verschenen boven den sector van Riga. Le vendig beiderzijdsch vuur in den gelieelen sectof. m'den sector Dunaburg werd het hevig gevecht om den trechter bij Illuxt voortge zet. Je Russen hebben hem ten slotte bezet. Tusschen de meren Medmoes en Dernmer bezetten eenige afdeeliugen een boschje ten zuidwesten van Rugenischki. Ten zuiden van de Pripjet in 'de streek van Ezertzy werd een Oostenrijksche post door Don-kozakken in de val gelokt en vernietigd. In de streek van den bovenloop van de Strypa verontrustten sterke afdeeliugen Russische verkenners den gebeelen nacht den vijand. De actie der Russische eclaireurs gaf den vijand aanleiding tot een beschieting van die streek, die den geheelen dag aanhield. Aan de Midden-Strypa beschoot de Rus sische artillerie vier vijandelijke aeroplanes. Een daarvan werd getroffen en viel neer binnen de linies van den vijand. De Tsaar aan het front. PETROGRAD. Op 11, 12 en 13 Februari bezocht de Tsaar het noord westfront, waar hij de troepen, vooral cavaler.e, inspecteerde. Daarop richtte hij het woord tot de officieren van elk regi; ment, dankte hen voor hun trouw en tde- wijding en verklaarde verzekerd te zijn dat al'-u tot het uiterste zullen strijden en hem bijstaan om den vijand te verslaan. Langen tijd hield hij zich op voor hef front van een regiment, samengesteld uit manschappen van alle infanterie-afdeolin- gen van een der legere. De Tsaar verklaarde trotsch er op te zijn zich te kunnen bevin den onder zulke strijders., Vurig weneoh ikj u de overwinning toe over den taaien en onV"schaamden vijand. De Tsaar werd overal door de troepen geestdriftig toegejuicht. ITALIË. Vliegers boven Milaan. MILAAN. Het was jxrachtig weder, toen twee Oostenrijksche aeroplanes Maandagoch tend een aanval deden op de stad. De be- vblking snelde, in plaats dat zij een schuil plaats zocht, de straten opmet auto's en ijwielen begaf men zich naar de buiten dijken om de vijanden het eerste te zien. De electrische stroom werd onmiddellijk ver broken, behalve van de trams, waarvan het verkeer werd voortgezet alsof er niets was gebeurd Italiaansche vliegers stegen op en vielen den vijand aan. Er ontwikkelde zich een formeel luchtgevecht; de vijand vluchtte na tal van bommen te hebben laten Vallen, vervolgd door de Italiaansche vliegmachines. Indien mei den aanval het vernielen van militaire inrichtingen bedoeld was, was het een volslageD mislukking. De bevolking bleef volmaakt kalm en scheen te genieten van het schouwspel, dat het luchtgevecht bood. Ta Monza viel een bom binnen de om heining van de kapel ter nagedachtenis van koning Humbert. TURKIJE. In den Kaukasus. PETROGRAD. Na de ontploffing, die de Russische artillerie had veroorzaakt in één der forten van de vesting Erzeroen na men de Russen dit fort. Bij de vervolging namen de Russen we derom een groot aantal Turken gevangen en maakten zij zes vuurmonden en een groote hoeveelheid munitie buit. PETROGRAD. Bij een aanval in de streek van Erzorocm namen de Russen na een artilieristische voorbereiding stormen derhand nog een fort van de vesting Erze- roem. De Russen namen Turken gevangen en maakten meer dan 20 kanonnen en munitie buit. ALBANIË. In Albanië. BERLIJN. Uit het Oostenrijkscli- Hongaarsche oorlogsperskwartier wordt over den opmarsch van de Oosten rijksche en Bulgaarsehe troepen naar Durazzo en Yalona gemeld: De oprukkende Oostenrijksck-Hongaarseke legermacht, die door de steeds toestroomende vrijwillige Ma- lissoren-afdeelingen wordt versterkt, zijn thans nog slechts door het kustmeer van Durazzo gescheiden. VEREENBGDE STATEN Wilson candidaat voor het presidentschap. WASHINGTON. President Wilson heeft formeel erin toegestemd, dat zijn naam wordt genoemd als candidaat voor een her kiezing tot jxresidenb. Een socialistisch vredesvoorstel in het Amerikaansohe Congres. Vanwege den Ned. Anti-Oorlog Raad wordt het volgende medegedeeld De socialistische afgevaardigde van New- York, Meyer London, heeft in het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaansche Congres het volgende voorstel gedaan, dat later door den Senator Lane uit Califomië ook aan den Senaat voorgelegd werd „Het volk der Vereenigde Staten van Amerika ie weliswaar neutraal, het kan echter niet onverschillig blijven tegenover den broe dermoordenden strijd, die Europa verwoest. Hoe langer de oorlog duurt, des to meer verdringt het recht van het, physieke geweld ieder ander recht en iederen anderen regel der menschelnke samenleving- De oorlog heeft in de gemoederen van mil- lioenen Amerikaaneche burgers ecu toestand van angst te voorschijn geroepen, die do nor male ontwikkeling van dit volk in gevaar brengt, en de werkelijke vraagstukken die wij moeten oplossen, aan zijn gedachten onttrekt, doordat aan de massa is toegeslingerd liet groote woord „oorlogsgereedheid", tegenover een onzichtharen en ou genoemden vijand. Wanneer zich hot wetgevend llichaam van het grootste thans bestaande onzijdig© volk uit spreekt voor het 6poedig bijeenroepen van een conferentie der onzijdige staten, zoo zal dit den President van do Vereenigde Staten ster ken in zijn 6treven, om den internationalen vrede weder tot stand te brengen. Uit al deze overwogingen moge de Senaat en het Huis van Afgevaardigden der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika besluiten aan den President te verzoeken, een congres van onzijdige staten bijeen te roepen, dat aan de oorlogvoerende Staten zijn bemiddeling zal hebben aan te bieden en dat na het einde van den oorlog voortdurend bijeen zal blijven. Verder moce besloten worden, dat naar het oordeel van den Senaat en van het Huis van Afgevaardigden een duurzame vrede gesloten kan worden, wanneer de volgende beginselen ate grond van besprekingen op do genoemde conferentie aangenomen worden: 1. Terugtrekking van troepen uit dc bezette gebieden. 2 Bevrijding van de onderdrukte nationa liteiten. 3. Volksstemming in Elzas-Lotharingen, in Finland en Polen over de vraag bij welken staat deze landen in de toekomst zullen behoo- ren en of zij wellicht geheel onafhankelijk zul len zijn. jOpbeffing van de ataatkupdige en bur gerlijke reelitelloodheid der Joden, waar die rechteloosheid bestaat. 5. Vrijheid der zee. 6. Geleidelijke ontwapening bij internatio- naio overeenkomst. 7. Instelling van een internationaal scheids gerecht, terwijl ongehoorzaamheid aan dc be slissing van het scheidsgerecht met handels- boycot zal worden gestraft." De „Arethusa" gezonken. LONDEN. Do kruiser „Arethusa" is op een mijn gestooten. Men. vreest, dat het schip totaal verloren is. Een tiental perso nen zijn verdronken. LONDEN. Bij do ramp van de „Arethu sa" worden acht personen gewond, terwijl er 12 vermist worden. Een der meest populaire oorlogsschepen der Engeisohe marine is op een mijn geloo- pen en ondergegaanDe „Arethusa" i: vereeuwigd in gedichtenen op oenige schil derijen, die de laatste jaren op oorlogste»- toonstellingen te zien waren, was het be kende schip afgebeeld„the Arethusa in action' Aan vele geveohten nam de kleine kruiser dan ook deel en .hij onderscheidde zich daar bij zoo, dat op een koperen plaat op het schip aangebracht de verschillende helden daden konden gememoreerd worden, zooals nog onlangs onze Londensche correspondent mededeelde, toen eenige neutrale journa listen liet schip bezochten. De „Arethusa" was liet admiraalschip van het „light cruiser squadron'en aan den mast woei de gespleten wimpel van com modore Tyrwhitt. Bij den aanval van een Engelsoh eskader, onder admiraal Beatty, op de Duitsche oorlogsschepen in de bocht van Helgoland, leidde commodore Tyrwhitt de actie van deze kleine kruisers die verge zeld waren, van torpedojagers. Dit voor hoed egeveoht had ten gevolge, dat de ^Are thusa" zwaar getroffen werd, verschillende kanonnen werden onbruikbaar, de snelheid 30 mijl was tot 6 verminderd, zoodat liet gehavende schip door de „Hogno" op sleeptouw moest genomen worden. Op het kritieke oogenblik, dat de kleine kruisers het al te zwaar te verantwoorden hadden, kwam hét slagkruiser-eskader op de pk.Us van het gevecht en eindigde den eersten zee slag met het zinken van enkele kleine Duit sche kruisers Voor de tweede maal vocht de „Arethu sa" in den slag bij Doggershauik. Ook toen vormde het snelle kruisers-eskader de voor hoede van hét sterke eskader van admi raal Beatty, die door de berichten van deze schepen volkomen op de hoogte werd ge houden van de bewegingen van den vijand. Bij het einde van den zeeslag gaf, vol gens sommige berichten, de „Arethusa" de „Bliicher", die zinkende was, den genade- stoot, door don zwaar-overhellendeu pant serkruiser te torpedeeren. Nog eens trad do „Arethusa" op den voorgrond- Bij een raid naar Cuxhaven, waarbij Zeppelins, vliegmachines, onder zeeërs en oorlogsschepen in actie kwamen, verdreef de „Arethusa" de luchtschepen met zijn kanou-vuur en redde de vliegers, die in het water terecht kwamen. Eu thans is de-ze „light armoured cruiser", van welk type de Engelsche vloot er ve% heeft, ondergegaan. De naam „Arethusa.", heeft in de Engokohe marine-geschiedenis een bekenden klank, want vóór dit schip zijn ©r nog verschillende andsre „Aretku- sa's" geweest, die in allerlei gevechten zich hebben onderscheiden Over het schip nog de volgende techni sche bijzonderheden In 1913 liep de „Arethusa," van stapel. De waterverplaatsing is 3560 ton. De be wapening bestaat uit 2 15 c.M. en 6 10 c.M.rkanonnen. De snelheid ,is 2930 knoop, de turbines ontwikkelen 30,000 P.K. Het merkwaardige van heb schip is, dat liet behalve een pantser dek van 5 c.M. een pantsergordel van 7.6 c.M. heeft. Op kleine kruisers kwam deze bescherming tot dusver niet voor- De bemanning is 400 koppen groot. De „Arothusa"-klasse belt 8 «hepen, de daarop volgende „Cham pion "-klasse eveneens acht; deze is iets grooter in waterverplaatsing en telt één kanon van 15 c.M. meer. De „Amïral Charnor" getorpedeerd. PARIJS. Het staat thans vast, dat do kruiser „Arniral Charner" verloren is. Aan de kust van Syrië werd een vlot ge vonden met 15 matrozen, van welken nog slechts één in leven was. Deze verklaarde dat het schip den 8sten Februari te 7 uur 's ochtends getorpedeerd was. De kruiser was binnen enkele minuten gezonken, zoo dat men geen booten had kunnen neerlaten. De actie tegen gewapende handelsschepen. WASHINGTON. De repu b lik einsolie senator Steriin.g heeft in den Senaat een motie voorgesteld, waarin ver klaard wordt, dat dit liobaam met bezorgdheid het bevel der Duibsohe admiraliteit, om gewapende koopvaardij schepen zonder waarschuwing in deii-grond te boren, heeft vernomen. In de motie wordt verder gezegd, dat de Vereenigde Staten en de audere neutralen geen genoe gen behooren te nemen met deze daad van Duitschland en wordt tevens verklaa/rd dat het bedoelde bevel strijdig is met de redert lang erkend© rechten dèr neutralen. Binnenland. Zilverbons. Bij Kon. Besl. van 9 Februari („Sfc.-bl." 65) is bepaald dat tot en met 31 Dec. 1916 do, bij Kon. besluiten van 20 Maart 1915 („St.-bl." 158) en van 31 Maart 1915 („St.bl." 174) in getrokken, zilverbons van 1, van 2.50 (ouden vorm) en van 5 ten kantore van bet Agentschap van bot Ministerie van Financiën te Amsterdam tegon wettig betaalmiddel kun nen worden ingewisseld. („St.-Ct.") Be Watersnood. Purmerend. Eon gedeelte van den grooten kistdam langs het Noord-Hollaudsch Kanaal, en wel van do Amsterdamschc Poort tot, de spoorbrug, moest eenige dagen geleden langs den overstroomden jaagweg gemaakt worden. Nu die weg door do uitmaling thans grootendeels drooggelegd is, kan men eenige gebreken herstellen, doch bovendien zal over do geheele lengte de kist dam aan de binnenzijde nog aanmerkelijk wor den verzwaard en versterkt om een eventueel geweldigen waterdruk te kunnen weerstaan. Aan de overrijd© yan het Kanaal is de .Water staat mede bezig zijn kistdam te versterken. Met den kolossalen dam in do groote sluis, die van bazaltsteen en rijswerk is opgebouwd, kwam men gereed. Deze dam sluit aan met de bekisting van den westelijken Knruialoever en aan een dam over do sluis met den stadskist- dam. Sedert Zaterdag is een tweede zuigmn- eliino in werking gesteld door do melkfabriek „Hollandia", die, wat capaciteit betreft, voor do andere niet behooft onder te doen. Uit Edam. Omtrent de werkzaamheden, tot versterking van den> Pu nu er dijk, kunnen wij mededeeleu, dat dio de voltooiing naderen en (op 1.25 M. A.P.) de kistingen gereed zijn. In den loop dezer week vertrekt dan ook weer het detache ment soldaten,sterk 300 man ruim. dat onder kapitein Portheine van do vesting-artil lerie liet. werk verrichtte on in „Dë Pui- uier" ingekwartierd was. Het zal naar Half weg terugkeeren, na volbrachte uitnemende diensten. Ook den Ingelanden, die krachtig geholpen hebben, komt een woord van dank en hulde toe. Monnikendam. De storm heeft Dinsdag opnieuw getracht het water Monnikendam te doen binnendringen. Den gelieelen nacht was echter door eenige hon derden werklieden al het mogelijke gedaan om dat te voorkomen. Alles werd aangebracht om d eve-sting te kunnen houden zandzakkon, pa len, grond enz. En nog dreigt voortdurend het gevaar. Hier on daar waren de versterkingen weder spoedig weggespoeld. Die moeten dan telkens weder aangev uld worden. De wind staat geweldig op Monnikendam en daardoor wordt liet water nog opgestuwd. Het peil van het zeewater is echter dalende, waardoor het ge vaar althans minder groot is. Do weg van Monnikendam naar Edam is Woensdagmorgen weder onder water geloopen. Op sommige plaatsen staat hot water oen hal ven Meter hoog, Jjgerzaken. Zijne Excellente CL Bosboom, RftSnisier van OorEog. Het geïllustreerde maandschrift „Onze Neutraliteit" schrijft bij het portret van onzen Minister van Oorlog liet volgende Zijne Excellentie N. Bosboom werd ge boren den 3(Men September 1855. Hij trad in. dienst bij de artillerie Instructie Com pagnie te Schoonhoven en werd ais korpo raal der Vesting Artillerie geplaatst te Utrecht. Hij volgde den artilleriecuirsus te Delft en werd 22 Juli 1877 benoemd tot 2e luitenant bij het 3e Regiment Veering Artillerie te Goiinchean, Als luitenant gaf de heer Bosboom een brochure uit over de artilleristasche verde diging van de Nieuwe Hollandsohe Water linie, dooh meer bok end werd hij door de beantwoording van een prijsvraag, uitge schreven 25 Feb. 1886 door het Bestuur der Vereeniging ter beoefening van cis Krijgswetenschap, luidende: „Welke mili taire maatregelen moeten worden genomen, indien Nederland bij eon oorlog tusschen andere mogendheden, zich tot een gewa^ pende neutraliteit wonsohib te bepalen? De beantwoording van deze prijsvraag werd ingezonden onder heb motto: „Ende deses1- pereerb nimmer." Het is zeker wel eigenaardig, dat hij ziok ruim 27 jaar later onder ganseh gewij zigde omstandigheden, de uitvoering dier ma,atregelen zag opgedragen. De jury voor deze prijsvraag, de heeren Gericke, De Louter en Rooseboom, oor deelde zéér gunstig over de beantwoording en in 188S werd de uitgeloofde prijs ver deeld onder den luitenant Bosboom en den kolonel der artillerie W. Hoogeboom, ter wijl de antwoorden in druk verschenen (jaargang 1588). Spoedig daarop volgde een detacheering bij het Regiment Grena diers en Jagers, daarna een bij het' 3e Regi ment Huzaren hierua werd de kapitein Bosboom geschikt geacht om overgeplaatst te worden bij den Generalen Staf zonder dat hij de studiën aan de Hoogere Krijgs school had gevolgd. lil den hoofdofficiersrang diende de heer Bosboom bij het korps Rijdende Artille rie, commandeerde daarna als kolonel lwb 3o Regiment Veld-Artillerie en nam daar op zijn ontslag uit clen militairen dienst. Van zijn hand verschenen verscheidene artikelen in vaktijdschriften en andere pe riodieken, zooals bijv. in de „Tijdspiegel"; aan een artikel in dit laatste tijdschrift ont leende onlangs de president van den krijgs raad, Mr. Dr. Zaaijer, bij de opening van het nieuwe krijgsraadgebouw te 's Graven- hage, oenige citaten. Vele jaren was de heer Bosboom militair-medewerker van „De Nieuwe Courant", waarin hij het door hem ontworpen verdubbeistelsel nader kon toelichten. Dit stelsel, dat de heer Bosboom verdedigde tegenover de nieuwe organisatie van den toenmaligen minister Colijn, heeft aller aandacht op den ontwerper gevestigd. Verstrekking van voorschotten. In een order voor de land- een zeemacht, deelt de Opparbevelhebhcr, generaal Snij ders, o. a. mede, dat de Regeeringscommis- sio inzake het Middenstandscrediet herhaal delijk heeft opgemerkt, dat de belangheb benden vaak pnjuist worden ingelicht, vat betreft de rente-terugbetaling en borg. stelling van voorschotten. „Er zou n.l. hier en daar beleend zijn gemaakt, dat borgstelling niet noodig is dat de voorschotten renteloos zijn of de rente uiterst gering is en dat de aflossin gen over een groot aantal jaren kunnen verdeeld worden. „Dit nu is onjuist en geeft aanleiding tot veel misverstand. „De staatsgarantie wordt voorloopig slechts voor den tijd van 2 jaren verleend en er wordt een billijke rente geëieebt (thans 5 terwijl de belanghebbende voor een borgstelling van minstens 45 van het aangevraagde bedrag heeft zorg te dragen. - - - „Sleohts bij zeer hooge uitsondering 'ordt van dien regel afgeweken." Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd b/h res.-pers. v/d ge neest. dienst der landmacht tot res.-off. v. gez. 2de ld. de arts J. F. O. Hueee. Bij K. B. is de mot verlof wegens ziekte in Europa aanwezige kap. der mil. adm. v/k Ned.-Ind. leger J. F. Dei bert, ter zake van oen lichaamsgebrek, niet ontstaan in en door den dienst, mg. 1 Maprfc, eervol uit den mil. dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Verlof landiveerlichting 1911. Omtrent het vertrek met voorloopig klein verlof is, volgens de Avp., nader bepaald Op 18 Februari a s. vertrekken met verlof de dienstplicht!gê onderofficieren, korporaals en soldaten d® DU aej 1 fiering van hen, die behooren tot de hatalji 1, 6. 8. 10, 11. 12, 13, 21, 26, 27, 33, 37 net uitzondering van hen, die behooren tot do landweer grens- en kustwacht. Dezen zullen eist op 10 Maart a.s. met verlof mogen ver trekken. Inkwartiering van officieren. Do Minister van Oorlog 'heeft aan ingekwar tierde officieren in herinnering gebracht, dat zij in don regel zijn ingekwartierd zonder voc- ding; dat het Rijk voor zoodanige inkwartie ring aan den kwartiergever aanspraak geeft op vergoeding en dat zij, indien de kwartier gever bun behalve do huisvesting, waartoe hij verplicht is, krachtens bijzondere overeenkomst daarenboven voeding verschaft, verplicht zijn deze afzonderlijk te betalen. Er mag derhalve van do kwartiergevers niet geëiseht worden, dat zij voor de van de gemeen te voor rijksrekening te ontvangen vergoeding voor inkwartiering zonder voeding meer ver schaffen dan huisvesting. Aflossen van landweerlichtingen. Schriftelijk, beantwoorde vragen. De heer Eerdmans 'heeft de volgende vraag tob den Minister van Oorlog gericht, betreffende het niet naar huis zouden van sommige dienstplichtigen van landwee-rlichtin- gen, welke worden afgelost. Bij het aflossen der landweerlichtingen door jongen landstorm, worden zij, die indertijd door redenen buiten hun schuld, niet gelijktij dig met do overige tot hunne lichting behoo ren de dienstplichtigen voor eerste oefening zijn opgeroepen, niet naar huis gezonden. Daar zij echter even langen tijd in werkelij- ken dienst geweest zijn als de andere dienst plichtigen hunner lichting, schijnt dit niet billijk. Is de Minister bereid om deze ongelijkheid van behandeling te doen ophouden en hen tegelijk met hunne jaargonooten te laten af lossen Do Minister van Oorlog heeft hier op het volgende geantwoord: Uit inlichtingen, welke de heer Eerdmans wel heeft willen veretrekken en waarvoor ondergeteekende bij dezen zijn erkentelijkheid betuigt, is gebleken, dat in de vraag zijn be doeld lo. dienstplichtigen, die uitstel van eerste oefening hebben genoten 2o. personen, die als houder van een hoog lotingsnummer aanvankelijk buiten oproeping zijn gebleven, maar ter aanvulling van open gevallen plaatsen zijn ingelijfd in het jaar, volgende op dat hunner lichting. Ad. lurn. Aan uitstel van eerste oefening is ingevolge art. 71, vierde lid, tweeden volzin, en art. 99, vierde lid, a, der Militiewet het gevolg verbonden, dat degenen, die het uitstel hebben genoten, worden gerekend te behooren tot do lichting van het jaar, waarin zij hun eerste oefening hebben aangevangen. Art. 114 der Militiewet-1901 bevatte een overeenkom stige bepaling. Uitstel van eerste oefening werkt mitsdien door, zoowel voor wat betreft den overgang naar 'de landweer als met be trekking tot den dienst bij dat gedeelte der landmacht. De betrokkene behoort practiseh niet meer tot de lichting, met welke hij aan vankelijk was ingelijfd. Aangezien voorts uitstel van eerste oefe ning niet dan op eigen aanvrage wordt ver leend, kan niet worden gezegd, dat deze per sonen buiten hun schuld niet voor eerste oefe ning zijn opgeroepen gelijktijdig met de overige dienstplichtigen van de militielicliting, voor welke zij oorspronkelijk waren bestemd. Ondergeteekende vindt dan ook geen aan leiding om in het algemeen te bepalen, dat de hier bedoelde dienstplichtigen te gelijk met hun jaargenooten (in den zin ale in heb derde lid der vraag bedoeld) met voorloopig (klein) verlof naar huis zullen worden gezonden. Evenwel is hij bereid om, wanneer hem ver zoeken bereiken van dienstplichtigen, die blijk baar door do ten gevolge van het uitstel ontstane vertraging in de vervulling van hun diensttijd in hijzonder ongunstige om standigheden zouden geraken, te overwegen, of deze omstandigheden een vervroegd verlof rechtvaardigen. Ad 2um. Indien personen, behoorende tot do onder 2o bedoelde groep, llater voor verlof in aanmerking komen dan hun medelotelingen, die reeds in het jaar hunner militielidhting werden ingelijfd, dan zal dit een andere oor zaak moeten hebben dan het feit van liun latere oproeping. Dezen tooh werden en wor den nog, o.a. met betrekking tot de berekening van hun diensttijd, geaohb te zijn ingelijfd in bet jaar van hun militiolichting (art. 99, tweede lid, eersten, volzin, in verband met art. 6, eerste lid, der Militiewet 1901, Staatsblad no. 212, gewijzigd bij do wet van 5 December 1908, Staatsblad no. 347voorts art. 113, twee- do lid, der tegenwoordige Militiewet, Staats blad 1912, no. 21). Zij komen dus niet later bij de landweer ©n behooren dan ook niét tot een andere landweerlichting dan de overige manschappen van dezelfde militielidhting, in dien zich niet een andere bijzondere omstan digheid te hunnen aanzien heeft voorgedaan. Ook ten aanzien van de personen, die in zulk een bijzonder geval verkeeren, is hij be reid dezelfde gedragslijn te volgen alls hiervo- ren omtrent de onder lo. bedoelde categorie werd toegezegd.. De Militie-vergoeding. In den laatsten tijd komen bij de toeken ning der militie-vergoedingen bij herhaling moeilijkheden voor, die niet, of niet snel ge- nog uit den weg kunnen worden geruimd door de Provinciale hemiddelingsbureaux en daar door niet nalaten een slechten invloed uit te oefenen op de opgewektheid in het leger. Wij willen hier enkele dezer bezwaren nader in het licht stellen. lo. Meermalen komt het voor dat burge meesters of geen of een te lage vergoeding toe kennen, teneinde zich zelvo voor finantieele onaangenaamheden te vrijwaren. Wat tooh is het geval? Volgens art. 8 van het „Militie-vergoedings- besluit" 'betaalt de burgemeester de door hem billijk geachte vergoedingen uit, waartoe, hem feld uit do gemeentekas wordt voorgeschoten, erwijl later na gevolgde goedkeuring van den betrokken minister de voorgeschoten bedragen uit de schatkist worden terugbe taald. Kan de minister zich echter met liet uitgekeerde bedrag niet vereenigen en dit gebeurt herhaaldelijk dan hoeft, volgens art, 9, 2e lid, do verevening niet plaats. Dan rijst de vraag hoe het teveel betaalde bedrag dat soms reeds maandenlang word uitgekeerd moet worden verrekend. De burgemeester heeft op last over ge meentegeld beschikt, or op rekenende dat terugbetaling zou volgen. Volgt deze echter niet, dan moet of 's burgemeesters particuliere lias of do gemeentekas offeren. Dit laatste geschiedt als regel, zij hot dan ook soms na minder aangename woordenwisselingen in den gemeenteraad, wier toestemming voor dit offer noodig is. Mocht de goedkeuring om welke reden dan ook achterwege blijven, dén wordt de burgemeester persoonlijk voor het teveel betaalde aansprakelijk. Dit. nu is, men denke eens aan do tractementen welke vele gemeentehoofden genieten, een onmoge lijke toestand. Om hieraan te ontkomen worden dan vaak vergoedingen geweigerd of willens en wetené te laag gesteld. Bij reclame wordt do betrok kene naar bet Provinciaal bemiddelingsbureau verwezen, als een gevolg waarvan dit laatste met reclames wordt overstelpt, met reclames niet ontstaan door werkelijk meeningsversobil tusschen den burgemeester en den betrokken militair, dooh opzettelijk in hot leven geroe pen tot het vormen van een veiligheidsklep. Dat hierdoor een geregelde, vlugge afdoe ning dor werkelijke reclame wordt belemmerd, behoeft geen betoog.- Verbetering van den toestand door ophef fing van de persoonlijke geldelijk© vorant- woordelükheid der, feu^ffiéesters ia nood.g. Thans komen de betrokken huisgezin nen in liet gedrang. 2o. o I gei is art. 4 van het „Militie-vergoe- dmgsbcsluit" mag de vergoeding niet liooger zijn dan liet 'bedrag dor gederfde inkomsten, verminderd met do kosten van eigen levens onderhoud. Voor het bedrag dier inkomsten wordt ge nomen do verdienste op het oogenblik waarop do betrokkene voor do laatste maal onder do wapenen werd geroepen. Dit schijnt niet ©n- Lilli.jk, dooh is zulks wel voor die miliciens die reeds geruimen tijd onder do wapenen zijn. Wij denken hier aan de bereden wapenen. Daar waren op het tijdstip der mobilisatie lichtingen aanwezig, die bijna 2 jaar onafge broken hadden gediend. Deze manhen dienen dus nu bijna 3j- jaar aan één stuk. Dat thans do vergoeding voor hun gezinnen wordt bere kend naar het loon, ontvangen tben zij nog niet volwassen zijnde in dienst kwamen, is niet billijk en loidt tot ongewenschte toestan den. Ook hier is verruiming bepaaldelijk ge- wenscht. 3o. Aan vel© miliciens, die in den afgeloö- pen zomer verlof kregen om aan de haring- visscherij deel te nemen, wordt thans vergoe ding geweigerd, op grond dat zij daarbij zoo veel hebben verdiend, dat thans 'in hun gezin geen behoefte aan onderstand bestaat. Ook deze maatregel lijkt oppervlakkig be schouwd niet onbillijk, maar nader besdTouwd komt men tot de conclusie dat, wanneer men deze gezinnen gedurende langeren tijd vergoe ding weigert, de miliciens don gevaarvollon tijd bij de visscherij hebben doorgebracht ten voordcele van de feeders aan den eenen, en van de schatkist 'aan den anderen kant, ter wijl zij zelve even arm blijven, als wanneer zij zich niet aan de gevaren der visscherij had den gewaagd. Een mildere toepassing der te hunnen laste gemaakte bepaling mag uit een billijkheids- oogpunt niet achterwege 'blijven. (N. Ct) Koninklijke Militaire Aoatlemie. Van 15 Februari tot 3 Maart wórden gede tacheerd Indelegerplaatsbij Oldebroek: A. P. Voneken, J. H. van Swinden Koopmans, P. M. W. J. van der Slikke, jhr. J. A. H. van der Does, L. F. J. Malilmeijer, G. A. C. van Dijk, J. W. Vintges, F. O. Boogaard, A. G. Jagt, I. A. Aler, W. M. J. A. L. de Visser, E. A. A. Liera, J. F. Hammer, J. C. H. Fra- ser, H. J. van Viersen, A. Spruijt, IV. J. Maalsteed, D. M. J. Barnasconi, J. Lorehtz, jhr. F. M. H. MichieN van Kessenich, O. Bakker, A. C. Hofstee, A. Fischer, M. P. Pattist, F, H. Munzebrock, G. J. van Driel. B ij. de cavaleri e-b ri gade: J. W. U. Doornbos, A. C. Hooft, jhr. G. A. Strick van kinschoten, P. M. II. Tielens, A. I). Heuff, jhr. R,. I'1. H. Quarle3 van Ufford, G. Albania, H. P. T. Glerum, F. D. Foklcema. Bij liet depót der genietroepen: J. J. Marlet, J. C. Stumphius, A. Janssen, A. Burgdorffer, S. L. Wijnbergen, P. J. Droog, J. J. Heerma van Voss, V. F. O. Maronier, V. F. van Katwijk. Do volgende cadetten der infanterie hier te lande en infanterie Ned.-Indiö gaan van 15 Februari tot 25 Februari naar de Leger plaats bij Milligen en van 25 Fehr. tot 3 Maart naar de Legerplaats bij Hars kamp: W. O. d© Graaf, T. van Popta, W. van der Zanden, P. Verschoor, J. Hulst, T. B. W. van de Vliervoet, J. IT. Bramlage, E. M. A. Suijlen, J. van Engelenburg, C. F. A. Miklers, D. T. Hendriks, F, Lugt, E. E. T. Dulfer, R. J. F. Uhaghs, J. Dommisse, H. W. Lenderink, J. Pel, H. L. G. Lambert, H. H. G. Belgraveu, C. D. Kamerling, J. M. F. A, Kusters, II. G. Bolk, K. H. O. L. vau Benne- kom, B. P. F. van Driel, E. M. V. Masdorp, P. J. Dom, W. C. E. Dotiger, M. Behrens, M. B. Viehoff, G. A. J. Boogh, C. G. Toorop, R. F. H. Goedhart, F. G. Rosier, M. Jacobs, C. C. Kiipfer, L. Touwen, J. M. H. Blogg, J. C. M. Chabot, A. J. M. Koster, P. H. Kiesol, G. Guldenaar, M. C. H. W. van Beusekom, J. W. Mentel, W. E. K. Meerens, C. van Meurs, P. W. G. Gout, G. W. Honigh, W. A. M. Molenaar. De cadetten, die voldaan hebben aan het examen voor 2e-luitenant worden gedetacheerd, voor zoover het de cadetten der artillerie hier te lande en Ned.-Indiö betreft van 15 Februari tot 3 Maart in de legerplaats bij Oldebroek die der cavaleri© hier te lande en Ned.-Indiö van 15 Februari tot 3 Maart bij de cavalerie brigade die der genio hier te lande en Nod.-Tndiö van 15 Februari tot 3 Maart bij heb depót der genietroepen die der infanterie hier te lande en Nod.-Tndië van 15 Februari tot 25 Februari in de leger plaats bij Milligen en van 25 Februari tot 3 Maart in de legerplaats bij Harskamp. Toelatingsexamens cursussen. Bij Ministerieel© beschikking is met betrek king tot het toelatingsexamen tot do cursussen bij het wapen der infanterie in 1916 ter ken nis van de Landmacht gebracht, a. het in 1916 te houden schriftelijke examen voor het eerste studiejaar van de cursussen zal aanvangen op 23 Mei b. voor toelating tot het eerste studiejaar van den cursus worden 45 plaatsen opengesteld c. voor rechtstreeksche toelating tot het tweede studiojaar worden 5 plaatsen beschik baar gesteld met dien verstande, dat wan neer een of meer der laatstbedoelde plaatsen onvervuld moeten blijven deze ten goede zul len komen aan adspiranten voor het eerste studiejaar. Gebruik van 's lands wapenen. Ten einde verschil van meening op te hef fen is bij Ministerieele beschikking ter kennis gebracht, dat het gebruik door militairen van 's lands wapenen, voor doeleinden, waarbij geen militair belang is betrokken, verboden is. Militairen en burgerlijke betrekkingen. Met betrekking tot de aanstelling van per sonen, die thans in militairen dienst zijn, tot burgerlijk ambtenaar of beambte, is onder de aandacht van hen, die met de aanstelling van burgoipersdneel zijn belast, gebracht, dat do militaire dienst geen nadeel mag toebrengen aan hen, dio op grond va.n een met goed ge volg afgelegde exa/men of van een tijdelijke vervulling van dienst, aanspraak op eene be noeming tot burgerlijk ambtenaar of beambte kunnen maken. Don op grond van dezé bepaling in eeno bur gerlijke Rijksbetrekking te benoemen militair jolieerL echter bij zijne benoeming verlof bui ten bezwaar van den Lande verleend te worden ter vervulling en voor den duur van zijnen mi litairen workelijken dienst; gedurende dien tijd behoort zijn burgerlijk werk, 'zoo noodig, te worden opgedragen aan een tijdelijk in dienst te stellen persoon. Huwen zonder toestemming. In verband met de voorwaarden, omschreven in punt 1 letter e van het model der engage- mc-ntsakto, bohoorendo bij de Instructie op de Werving 1912, is aan do korpscommandanten in herinnering gebracht, dat ten aanzien van vrijwillig dienende militairen, dio gedurende hunne verbintenis zonder de van militaire zijde noodige toestemming en in strijd met de ter zake bestaande bepalingen een huwelijk heb ben aangegaan, steeds de beslissing van den Minister van Oorlog behoort te worden ge vraagd. De militaire rondvlucht. Betreffende de militaire rondvlucht verneemt do Tel. nog het volgende: Het plan is, dat door tien vliegtuigen, allo Farman-tweedekkers en elk bemand door een bestuurder en een waarnemer, aan den raid zal worden deol genomen. Het eersto deel van heb parcours is Suestevberg—.Gilzq Rijeiq eeqj afstand yan 65 jjÊMg

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2