No. 235. Woensdag 16 Februari 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Het woord van een smokkelaar. Inzameling voor de Slachtoffers van den Watersnood. Onder redactie van D. MANASSEN. TWEEDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRENASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE N(IMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS y CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIEMAANDEN Voor Ad verteritten wende men zich tot onzo A dmi nistra: ie. Pfilestrinruiniat 10 Amsterdam. Pry* der AdvertentiPn per regel 30 cent. Voor Ir— i, ,i H -m,, ..r. a n .1 a '1 ...I i. nn 1 i i abonnement "Wij'worden hier nog ééns weer verplaatst aan "cfê Tsër op het front in Belgis. Wij zien langs de rivier, - die zeker nooit zoo bekend is geweest als thans, de loopgraven liggen met de uitgebouwde nachtverblijven der soldaten er achter. De Duitsche marine-inf'iuiterie trekt op om de posities langs de rivier in te nemen. Zij moeten daarvoor over het overstroomde gebied heen, de Yser stroomt eik voor- en najaar, over, langs een smal, wankelend loopbrugje, dat hen weer een paar dagen in de gevangenschap der loopgraven brengt. In de laatste dagen deden de Duitschers weer poging over het Yserkanaal te komen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de Staatscourant1' wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. tg tosstand in Én rsuzenstnld. Het valt niet alle dagen voor, dab de ge beurtenissen ter zee meer de aandacht trek ken. dan. die op de uitgebreide sfcrijd- fronten te land. Ditmaal is dat zoo. Twee feiten zijn er, die op den voorgrond treden er heeft eens weer eon zeegevecht plaats ge had, of zouden we Liever zeggen, een sdhermuLooiing ter zee? on er is een slag schip getorpedeerd, in den grond geboord. Van het zeegevecht hebben onze lezers al iets gehoord, in Duitêeh© lezing. Bij de Doggerabank heeft een eskader Duitsche borpedoböoten een Engelsche fkxbielj© aan getroffen, slag geleverd, 'en een bodem dlaar- van, volgens oenlater bericht twee, ver nield. Van het eehe tot zinken gebrachte schip zijn opvarenden opgenomen door een Duitsok oorlogsvaartuig en naar Duitseh- land gevoerd-. Eerst later is een Engelseh bericht over hot gevecht uitgekomen, en wij worden nu voor de keuze geplaatst, wie van beide wij zullen gdooven. Want de berichten ver schil ion nog al in strekking. Het Duitsche bericht- spreekt van een Engelsok kruisers- eskader, dat aangevallen en verjaagd is en een schap daarvan, de Arabis", zou in. den grond zijn geboord. De Engelsche tele grammen vertollen liool anders 't waren goen 'kruisers,, 't Was slechts oen flottielje van vier mijn vegere, dat door die Duitschers werd verrast en waarvan er een vernield ie. Uitmaken, wat de waarheid is, kunnen wij natuurlijk niet, maar in de eerste pl'aats had de Eugelsche vloot totnogt-oe geen krui ser „Aaribis" en in de tweede plaats lijkt liet wel wat zonderling, dat een eskader kruisers verslagen wordt en op de vlucht gaat voor een vijiandelijk smaldeel van klei ne echooen. Bovendien schijnen er t« heb Ehgelridie schip, dat vernield werd, niet meer dan een goede dertigtal manschappen opgenomen, zoowelen kunnen ook best af komstig zijn van een mijnenveger, vooral daar Engeland zeer groote en goéd bowa- pende mijnenvegers en mijnenleggcrs, tot zelfs van 3400 ton, in de Noordzee heeft. Hoe echter ook beschouwd, een zegepraal vooa" de. Duitsche marine, 't zij grootec of kleiner, is het wapenfeit bij de Doggers- bank wel, Engeland heeft opnieuw moe ten voolem, dat zijn. waakzaamheid .-toch nog niet groot genoeg is, dab het nog niet volkomen „meesteres der zeeën" is. En al zij het maar eon smaldeel mijnenvegers, oen afdéeding der Engelsche vloot is verrast dooi" en heeft het moeten afleggen, tegen een Duitsok. eskader. 't Zijn ook de geallieerden, van wie weer een slagschip is getorpedeerd, en in den grond geboord. Namelijk het Fransche slag schip „Suffren". 't Feit is voorgevallen bieel bij de Syrische kust. Het was een groot slagschip, maar het was oud, reeds van het laatste der vorige eeuwin onzen tijd ver ouderen de oorlogsschepen spoedig. De „Suffreu" hoeft o.a. dienst gedaan bij de Bardamellem wat zij bij de kust van Syrië had te doen, is niet duidelijk. Al is het verlies van dit schip voor de zeemacht der geallieerden geen onoverkomelijke ramp, volstrekt niet, het zal toch niet na laten een daepeai indruk na te laten. Voor al indien bevestigd wordt, zooals uit Turk- sake bron verluidt, dat- bet schip bannen twee minuten zonk. en dat de geheeOe equi page, - bij de 800 man, is omgekomen. Eon schip als de „Suffren" is te vervangen en de Fransche en Engelsche vloten zijn nog sterk genoeg, maar deze levende strijd krachten zijn niet terug te roepen. De Fran- solie marine-autoriteiten maken zich nu ook niog ongerust over den kleinen kruiser ,A rmra.1 Ckarnier", die ook in de Syrische wateren kruiste en v-aarvan sedert 8 Fe bruari niets is vernomen. Toen bovenstaande geschreven was; kwam er plotseling een telegram uit Parijs, vol gens hetwelk de „Suffren" .goed cm wel in de haven van Toulon zou liggen. Tooh ontkent de Fran soke regeeriug niet, dat een Fransch oorlogsschip getorpedeerd werd was het dan een slagschip van bet type- ,,Suffren" Van de krijgsverrieht-ingen op de ver- schillende fronten is misschien wel het be- laugrijkst wat er voorvalt in Albanië. Daar ruiken do Oostenrijkere steeds verder op zij zijn nu al te Tirana, naar bericht wordt, .dw.z. op een dertig kilometer van Duraz- zo, de Allbaneesche havenstad. Met Duras- zo is Tirana door een zeer goeden weg ver bonden, zoodab heb zeer wel mogelijk is', dat de Oostenrijkers spoedig aan de ze- zitten. Het kan echter zijn ,dat zij daar zich bêvtreèad maken voor de Italiaanscho oorlogsschepen, die Durazzo gemakkelijk kunnen beschieten. En nader wordt gemeld, dat de Bui - gaarsche troepen insgelijks oprukken naar de kust van Albanië, zij hebben Tieri be zet, 25 K-M. van Valona, dat in handen der Italianen is, zooals men weet. Tri, de paar laatste dagen is er weer vrij hardnekkig gevochten uan het Westerfront. O.a. moet het er aan het Yserkanaal heel levendig zijn toegegaan; de Duitschers be proefden bij Steemstraeten en Het Sas dit kanaal over te steken, maar 't hevige vuur van den vijand verhinderde het. In Cham pagne moeten vrij hevige artillerie-acties heb ben plaats gehad bij Le Mes nil en de heuvels van Navarin, en vólgens een Fransen be richt wisten de Duibackers na een bom bardement van verscheidene uren binnen te dringen in een klein uitspringend deel van het Franschefront. Verder deden de Duitschers -een krachiigen aanval in dé Vogezen, ton Oosten van St. Die, welke echter werd afgeslagen. Ook van geveck ten op nog andere punten wordt melding gemaakt. ENGELAND. Ops Oorlogsdagboek. 80ste week. 7 Febr. Officieel is de hervatting van de zittingen van Doem a en Rijks raad vastgesteld op 22 Febr. Leden van de Amerikaanscke Senaatscommissie voor buiten- landsche aangelegenheden ver klaarden na afloop van de ambte lijke conferentie, dat naar hun indruk de „Lusifcania"-quaestie „zoo goed ala geregeld" is. S Wegens te kort aan scheepsrudmte zal de invoer van suiker in Enge land gedurende d© eerstvolgende maanden worden verminderd. De Erausche onder-minister voor het vliegwezen, Besnard, is afgetreden. 9 D-3 Duitsche regeering verzocht de Amerikaausche regeering om, cp grond der bepalingen van een Pruisisch-Amerikaanseh verdrag, de „Appam" voor onbepaalden tijd in de Amerikaansche wateren té laten blijven. De ministers Briand en Bour geois zijn naar Italië vertrokken tor bevordering van de samenwer king. Twee Duitsche hydroplanes brengen een bezoek aan Kent, waarbij drie burgerpersonen wer den gewond. Generaal Smuts heeft het op perbevel over de troepen in Oost- Afrika van generaal gmit-h-por- 10 DuitiSckland en Oostenrijk deelen de neutralen mede, dat zij na een nader aan te wijzen datum vijan delijke bewapende koopvaarders als oorlogsschepen zullen beschou wen en als zoodanig behandelen. 11 Duitsche torpedobooten boren bij Doggersbank oen Engelsche mij nenveger in den grond. De Grieksche kamer neemt met 266 van de 277 stemmen een motie van vertrouwen aa-n in den premier Skoeloedis. 12 Een officieel bericht uit Berlijn maakt melding van het torpedee- ren op 8 Febr. van het Fran sche slagschip „Suffren" in do Middellandsche Zee door oen Duitsche duikboot. Een vertélling uit de dagen van Koning George van Engeland. Er was een ailte. dat men een 6peld kon hooren vallen. Si-r Reginald stond op van zijn stoel en zag den soldaat aan met een blik, alsof hij zijn verstand verlóren had. „Voor den drommel, ik zei al dat jij een dappere kerel zijn moest om hier te komen", zei hij na een poos, „maar nti seg ik dat je een onverschrokken spotboef bent. Maar je antwoord zal je hebben. Mick", zei hij, zich wendende tot mij, „ga jij juffrouw Helena eens vragen of zij: dadelijk hier Kolonel House to Lenden. Kolonel House, de afgezant van presi dent Wilson, die een bezoek brengt aan de oorlogvoerende landen, bevindt zich thans te Londen. Wat eigenlijk het doel van dé reis van kolonel House is, of hij geconsec reerd hoeft alleen met. de Amerikaansch'a vertegenwoordigers in Europa of dat hij ook besprekingen hield met de staatslieden der oorlogvoerende staten, is niet bekend en kolonel House laat er zich ook niet over uit. Dat blijkt uit een mededeeling in d j Daily Chronicle", die schrijft, -dat de kolonel een diplomaat is mèt de zeldzauri eigenschap niets te zeggen in zoo weinig mogelijk woorden. Er zijn anderen, zegt het blad, die hun gedachten verbergen achter groote welsprekendheid. Op Ameri kaansche manier beeft de heer House te Londen een persreceptie gehouden, waar de journalisten hem vrij uit allerlei vragen konden stellen. Zij allen werden op de meest hoffelijke 'wijze beantwoord, maar het eenige onderwerp waarover kolonel House zich zonder eenig voorbehoud uit liet, was het weer. Op zijn gezag weten we nu, dat er in West-Europa een merkwaardig zachte win- ter hoerscht. Op één punt was hij zeer beslist. „Ik heb nergens hooien spreken over vredes besprekingen", zeido hij, „en ik zelf heb het onderwerp vermeden." Vredegesprekken. De „Daily Chronicle" geeft een gesprek weer, dat een Britsch koopman, die in Rus land is gevestigd en die over Zweden naar Engeland reisde, in een restaurant in een Zweedsche grensstad zou hebben gehad met een Duitsch officier. Het gesprek zou bet- volgend© verloop hebben gehad Koopman: Wat doet gij hierP Officier: Ik ben met verlof, ik rust uit. Wat denkt ge van de laatste berichten? Gij weet dat Montegro vrede heeft gesloten. K.Ut heb er iets van gelezen, maar ik ben er nog niet. zoo zeker van. 0.Waneer zal het volgende land vrede slui ten? Waarom sluit Rusland geen vrede? Ik liep als ecu haas naar huis. Juffrouw Helena, zat te naaien. Toen ik haar de bood schap van kaar vader overbracht, stond zij op zonder een woord te spreken, en volgde mij. Onderweg vertelde ik haar wat er was voorgevallen. Toen wij de schuur bereikten, was alles nog juist als toen ik de plaats verlaten had. Sir Reginald wenkte zijn dóchter na derbij te komen. „Luister eens, mejuffrouw", zeide hij. „Kapitein Roerke, de bevelvoerder op het inspectievaartuig, heeft de onbeschaamd-. kedd mij diezen soldaat te zenden om te vragen om uw hand. Zeg hem eens, wat gij mij hedenmiddag beloofd hebt, en daarna zal ik weten hoe met hem te handelen". Juffrouw Helena zag den soldaat recht in 't. gezicht.. Hij maakte een lichte buiging voor haar. „Mijnheer", zeide zij met zachte stem, „wees zoo goed den heer Rourlce te danken voor zijn hoffelijk voorstel, en zeg hem dat ik mijn vader beloofd heb mij noch monde ling noch schriftelijk met hem in verbinding te stellen, zoclang hij mij niet persoonlijk tot den heer Rourko zendt!" Da kapitein boog andermaal. Er was iel"6 bezorgds voor haar in zijn blik. „Ilc heb verder niets meer te zeggen", zeide bij „mijn opdracht is bierbij ten einde. Heb komt mij voor dat kapitein Rourko zicli een behoorlijke bruid zal moe- teil ontzeggen. Met dat al", zoo "bealoot hij en zag daarbij Sir Reginald met een door dringenden blik aan, „zou ik hem t-ocli een beteren schoonvader toewenschen Hij maakte een buiging ten afscheid en keerde zich om ten einde het veitiek te verlaten. Maar zóó gemakkelijk zou dit niet gaan. Op een teeken van Sir Reginald, bun.,maar ai te wel bekend, grepen de ijze K.Er is niet de minste kans op dat Rus land vrede zal sluiten eer het de Duitschers uit het. land heeft verdreven en met do ge allieerden een algemeeno regeling heeft ge troffen. O.Maar Rusland kan niet onbeperkt door gaan. K.: Het zal volhouden zoolang als noodig is en trouwens, als het zou ophouden, zou Groot- Britennië toch doorgaan. O.Meent ge niet dat dit een dwazo politiek is? Waarom kan er geen vrede komen? Maar strijden we om5 Rusland verliest millioonen menschen. Duitsehland verliest millioenen, Groot-Britannië zal millioenen verliezen en Frankrijk raakt uitgeput. Waarom moeten we deze verspilling van menscbenlovens voort zetten? Nog eens, waar vechten we oin? K.Dat moet gij weten. Uw land verklaarde den oorlog. O.: Volstrekt niefcl Rusland verklaarde den oorlog Iv.Dat behoeft ge mij niet te vertollen. Het Duitsche volk mag dat gelooven, maar gij weet wel beter. Gij weet dat de Tsaar nooit oorlog zou hebben verklaard. Hij was voor den vrede; bovendien Rusland was niet gereed. O.: Wij weten het, anders zou er immers geen oorlog zijn geweest. Maar waarom moet dat noodelooze conflict voortduren? Wij ver liezen er alleen bij. De landen die er van profi- teeren zijn de Vereenigde Staten, Japan, Roe menië en Zweden. Wij putten ons zclven uit! K.Wat is uw opvatting omtrent den vrede? 0.Duitsehland zal bereid zijn Polen en do bozette gebieden aan Rusland terug te geven en zich uit- België terug te trekken. K.Ja, maar hoe gaat het dan met de ver goeding van het eigendom dat ge in België en Frankrijk en Rusland hebt verwoest, en voor het dooden van burgers, om nog niet eens te spreken van de reusachtige kosten der ge allieerden O.Als gij doelt op een geldelijke schade loosstelling, hiervan kan geen sprake zijn. Duitsehland zal niet in staat zijn geld te be talen, nu niet en in de toekomst niet. De koopman merkte op, dat zulk een wede voor de geallieerden nooit aannemelijk zou zijn. Maar de officier was nog niets ontmoedigd en zeide: Als ge in Engeland komt, spreek dan van vrede. Wij zullen tot het einde vechten, gij zult dat ook wel doen, en er is volstrekt geen nut in om ons selven uit te putten. De Engelschman wees er toen op, dat het -nu oen ongeschikte t-ijd was om over vrede te spreken, nu Engeland juist een groot leger vormde, terwijl Duitsehland uitgeput raakt en hiermede eindigde dat gesprek, dat natuurlijk geen andere betee- kenis heeft dan dat het doet uitkomen, hóe de' stemming der oorlogvoerenden ie 'geworden. Jongonsaribeid. De „.Daily News" wijst er op, dat er tegenwoordig duizenden jongens werkziaam zijn in het arsenaal te Woolwich, een aan tal dat wel op 10000 kan worden geschat. Die jongens kunnen een weekloon van 30 eh. a 2 p. st. maken en tal van knapen, die aldus een vak zouden leeren gaan nu in het arsenaal werken, waar zulke hooge loonen zijn te verdienen. De „Daily News" wijst op het gevaar voor deze jongens na den oorlog De arbeid in bet arsenaal ein digt dan en de knapen, aan hoog loon ge wend, kennen niets dan de behandeling van eenige automatische werktuigmachines, een handigheid che bun dan verder van geen nut is. Het ia een quaestie, meent bet blad, die mi reeds, mag worden overwogen, wat er na den oorlog in het belang van die jon gens moet worden gedaan. Overigens is voor deze knapen de arbeid zeer inspannend. De arbeidstijd is t-waaf luren ook de werk tijd van de nachtploegen is zoo lang en men kan des avonds en ''s morgens- bij de wisseling der ploegen dan ook vaak in de trams en treinen de jongens slapend vin den, uitgeput door de vermoeienis. Het is echter te Woolwich onmogelijk gebleken om het drieploegenstelsel dn te voeren. Het aantal arbeiders is zoo groot, dat het reeds nu al heel bezwaarlijk is tweemalen per dag voor bet vervoer van de tienduizenden arbeiders en arbeidsters zorg te dragen. ren vuisten van Little Andy en Mick Sul livan deai kapitein bij de schouders en legden hem de armen oj> den rug. „Helsobe schurk, die je bent!" zei de kapitein, in machtelooze woede. „Wat be- teekent dat? Zelfs onder de kannibalen zou Re drager van een verzoekschrift veilig zijn". „Dat zou jij ook", gaf de niet minder woedende Sir Reginald terug, „vóór het oogenblik dat je mij beleedigde!" „Maar ik ben bereid u alle mogelijke satisfactie te geven!" zei de kapitein. „Die zal ik mezelf wel verschaffen", ant woordde Sir Reginald met een grijnslach. „En terug baar je vriend Rourke ga je ook. Maar op mijn manier en op mijn tijd!" „Jongelui", zei hij. zich tol- ons wen dende, „dat belooft een kostelijke klucht. We zullen dezen gentleman in het- grootste vat stoppan, dat we vinden kunnen en dan gaat- hij daarin naar de Arranagh-kreek. En jij, Fcrence Magse, begeeft, je zoo vlug als je kan naar kapitein Rourke en vertelt hem dat jij hem de plaats kunt wijzen waar hij een. goede buit zal vinden. Voor den drom mel, jongens, wij zullen maken dat het heele land eens terdege om hem lacht!" AI de manschappen barstten in een dave rend gelach uit,, want- de mop beviel hun. Kapitein Moystyn echter raakte huiten zichzelf van woede. „Daar zult gó mij voor betalen!" dreigde hij. Maar vier man grepen hem aan, bonden hem de ellebogen en de enkel samen en droegen hem naar een groote ton, die in een hoek van 't vertrek stond. En voor er tot honderd geteld kon zijn, zat de kapitein stevig ingespijkerd in de ton, die hem weer tob zijn vriend zou brengen. ..En. nu, «i~Sr door Wij blijven bereid giften in ontvangst te nemen to leniging van den nood in de overstroomde streken. De bijdragen worden in dit blad verantwoord en aan de Aig. Watersnood-Commissie overgedragen. Ten einde vergissingen onmogeiijk te maken, verzoeken wij met nadruk op de strook van de ons toe te zenden postwissels het woord WATERSNOOD te willen vermelden. Negende 1 ij s t. Ou vangen tot en met 14 Februari 1916 middags: Van Korporaals en M'-nschappen van het werk aan den Baikkerekii te Werkendam f 7.50; van de manschappen van de 2e Compagnie, 39e Landweer Infanterie f 6; de opbrengst van de collecte bi j de muziek uitvoering van 2e Bataljon, 8e Regiment Infanterie f 7.79 J. Verdom te Egmond a. Zee f 1.50; van Korporaals on Manschap pen 4e Compagnie III© Bataljon lo Regi ment Infanterie f 45.35het personeel van het Stafkwartier f 11.51van de Kanton- nemen fc Sluis en Retrancheanent f 15. To taal van deze lijst f 94.65. Totaal ontvangen f 1662.27. Drie malen per dag zou zulk vervoer be slist onmogelijk zijn. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein, PARUS. Ten noorden" van Vic aan Aisne dreef de Fran&che artillerie eenige vijandelijke af deelingen uiteen, die doorge drongen waxen tot aan de Fransche draad versperringen. Ten noorden van Soissons wisten de Duitschere na een bombardement de Fran sclie loopgraven in de buurt van Crouy te bereikendoor een tegenaanval werden zij echter weer verdreven. De Duitschere lieten dooden op het slagveld achter en de Fran- schen maakten eenige krijgsgevangenen, waaronder een officier. In Champagne in de buurt van den heuvel van Mesnil deden 'de Duitschere gisteren tegen het einde van den dag en gedurende den nacht vijf tegenaanvallen op de loop graven, die kort te voren d<«or de Franschen waren -veroverd. Al deze ranvallen werden af gei lagen. rtri In Lotharingen is de artillerie van weers zijden in actie in de sectoren van Ren non en het Barroy-bosch. In dezelfde streek werden verschillende verkenningsafdeelingen der Duitschers uit eengedreven door het vuur der Franschen. PARIJS. De Duitschere deden een reeks aanvallen in Artois; de eer ste, die Zondagochtend werd gedaan ten westen van heuvel 140, verliep zonder resultaat, 's Namiddags vielen de Duitschere echter na een hevig bombarde ment op vier verschillende punten tegelijk aan. Op drie plaatsen werd de aanval ge sbuit door artillerie- en geweervuur, op de vierde kregen zij voet in de eerste linie van de loopgraaf ten westen van heuvel 140. Zij werden er echter onmiddellijk weder uitge worpen door een tegenaanval, waarbij hun zware verliezen werden toegebracht. Een vijandelijke aeroplane, die door een granaat getroffen was, geraakte in brand en viel ten oosten van Givenchy binnen de Fransche linies. Een door de Duitschers gedane aanval met handgranaten ten zliden van Frise mislukte. De Franschen beschoten vijandelijke ver sterkingen ten oosten van de Oise. De Duitsche artillerie trad buitengewoon actief op tusschen Soissons en Reims. De Fransche artillerie deed infanterie-aanval- len, die daar werden voorbereid, reeds in deu aanvang mislukken. De Franschen maakten daarbij krijgsgevangenen. In Champagne kreeg de vijand na een ge- een opening in de ton, „al wat u verder te doen hebt, is rustig te houden. Wij zullen voor uw verzending zorg dragen. Vannacht arriveert u te Arranagh. Wat zal kapitein Roerke vroolijk opkijken als hij in 't bezit komt van zijn buit-!" Toen ging hij naar huis, bijzonder vol daan over zichzelf. De mannen zochten eveneens hun kwartieren op, om vóór mid dernacht nog wat te slapen. De ".Teemde kapitein zat goed en wel vernageld in de ton. De t-on was stevig genoeg, hij behoefde er niet over te denken een poging te doen om er uit te komen. Ook juffrouw Helena was in huis gegaan. Wat zij gezien en gehoord had, had haar .doen verbleéken, maar zij beet zich op de lippen en het fronsen van haar voorhoofd gaf te kermen dat zij in ernstige gedachten verdiept was. Wat die gedaohten waren, zou ik op da.t oogenblik niet hebben kunnen zeggen, ma-ar ik zou er weldra achter komen. Het zal ongeveer een half uur later ge weest zijn en ik liep de plaats over iu de richting van- het. huis toen ik plotseling iemand tegen het lijf liep. De verschijning was in een donkere mantel gehuld. Ik was juist vau plan korte metten ermede te maken, toen ik een stem tot mij hoorde spreken Het was juffrouw Heieara. „Mick", zei ze, „ben jij het, Mick? Je moet iets voor me doen!" „Wat moet ik doen, juffrouw';" vroeg ik. ,Zeg het gerust. Er is niets, dat ik weigeren zou, a.l was het maar om een glimlach op uw lief gezicht te zien „Ssfc!" zei ze. „Spreek zacht Ik heb hier een bijtel en ander gereedschap. Ik was op weg naar den vreemden kapitein en wil hem bevrijden. Het is schandelijk, wat mijn vader, daar stèaks gedaan hgsft 1 Ik_ vecht voet in de voorgeschoven loopgraven ten oosten van Tahurc. Een aanval van den vijand in den Bo- ven-Elzas werd door de Fransche artillerie afgeslagen. RERLLJN. In Vlaanderen drongen patrouilles en sterke verkennings-deta- chementen na ©en levendig artillerie- gevecht de vijandelijk© steiirug©n binnen. Zij lieten met. succes eenige mijnen springen en maakten ten zuidoosten van Boesinghe meer dan 40 Engelschen krijgsgevangen. De Engelsche artillerie lxschoot Zater dag en Vrijdag de stad Rijssel Zij richtte daarbij groote schade aan, ma^r bracht den Duitschers geen verliezen of militair nadeel toe. Op het Duitsche front tusschen het Ka naal van La Bassé© en Atrecht en ten zui den van de Somma werd de actie belem merd door het donkere weder. In de gevechten in de streek ten noord westen en ten westen van Vim}' zij a tot 9 Februari in het geheel negen officieren en 682 manschappen krijgsgevangen gemaakt. De buit bestaat uit 35 machinegeweren, twee mijnen werpers en ander materieel. De Duitsche artillerie nam de vijandelijke stellingen t-usschen de Oise en Reims hevig onder vuur. Door patrouilles werd waarge nomen, dat de loopgraven van den vijand daardoor ernstig hadden geleden. In Champagne bestormden de Duitschers ten zuiden van St. Marie Fransche stellin gen over een uitgestrektheid van ongeveer 700 M. en namen vier officieren en 202 man gevangen. Ten noordwesten van Masriges werden twee hevige aanvallen van den vijand afge slagen. Aan het door de Franschen eergisteren bezette gedeelte van de Duitohe loop graaf ten oosten van Marron de Champagne duren de gevechten met handgranaten zon der tusschenpoozen voort, Tusschen Maas en Moezel vernielden de Duitschere door vijf ontploffingen de voor ste vijandelijke loopgraven erver een breedte van 30 tot 40 M. Levendige artillerie-gevechten in Lotha ringen en in de Vogezen ten zuiden van Lusse. Ten oosten van St. Dié drong een Duit sche afdeeling een voorgeschoven gedeelte der Fransche Stellingen binnen en nam meer dan 30 jagers gevangen. Duitsche vliegtuigenescadrilleg wierpen een groot aantal bommen op de vijandelijke étappe© en spoorweg!n rich ringen, van La Panne en Poperinghe. Een aanval van vijandelijke vliegers op wil den dan de vrijheid schenken eax jij moet me helpen!" „Bij alle goden!" riep ik. „dat duif ik niet. Mijn leven zou geen steek meer waard zijn, als de meester van nacht tot de ont dekking kwam, dat de vogel gevlogen was". „Ze zullen nooit te weten komen dat jij het deed!" sprak zij. „Ik beloof het je, ik zweer het!" „Maar zij zullen toch de ton leeg vin den?" zei ik. „En Sir Reginald zal niet rusten voor hij weet wie er de schuld van draagt". „Wij zullen de ton opnieuw dicht maken". „Dan ze zullen bij 't optillen dadelijk voelen, dat er niets meer in zit!" wienp ik tegen „Del ton zal uiet leeg blijken", arttj- woordde zij,; „ik ga er in!" „Ik ga er zélf in," herhaalde zij, ter wijl zij mij lachend in 't verwonderde ge zicht keek. „Begrijp je niet, Mick Ik wil naar kapitein Rourke en mijn vader zelf zal er mij heen zenden!" Het plan was zoo origineel, dat ik eenigen tijd noodig had om het te vatten. Jongens, het was het fijnste stuk dat ik ooit had zieu afspelen. En hoewel ik doodsbang voor Sir Reginald was, had zij mij al meer dan half voor het plan gewonnen. Belooft u mij plechtig", zei ik, „dat u mij nooit in verdenking zult brengen?" „Ik zweer het je!" antwoord zij met geestdrift. „Maa-r kom nu mee. Wij hebben al tijd genoeg verpraat". De schuur stond aan. Wij zetten ons aan 't werk. (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1