T~)TETS SOIjD A.TEKTOOÜ H A.NT van 3. ?3 IPebrunri 1910 OP ZEE. Binnenland. Lederzaken. srinezaken. Correspondentie. Met eiUarïcï KorSu. In den laats ten tijd is herhaaldelijk het Griebsehe eiland Korfu ter sprake gekomen. Niet, alsof daar de krijg reeo's zou woeden, wat echter welhaast gebeuren kan, maar omdat het er zeor militair toegaat. Het eiland zal zeker nog nooit zooveel troepen binnen zijn kusten hebben gezien. De geallieerden hebben het nl. bezet en zullen er het teruggetrokken overschot van het Servische leger verzamelen. De bezetting zou echter maar tijdelijk zijn, tot de troepen naar Saloniki zijn aangebracht. Wat niet wegneemt, dat de Fransche vlag gehescbon is op het Achilleion, de vorstelijke bezitting van Keizer Wilhelm op het eiland. Er moeten op Korfu nu reeds een 85000 Servische soldaten zijn. nitie, e©n deel van hun tweede linie moete. ontruimen. Hun werken liepen onder. Aan de Golf van Riga. Paul Michaelis schrijft uit Tuckum d.d. 31 'Januari aan het „Berliner Tageblatt" Nog steeds is het weer in dezen merkwaardi- gen winter zacht en voorjaarsachtig. S'oms vriest het een beetje bij schitterend heldere lucht en stralende» zonneschijn, tot vreugde der troepen. Snel zijn dan velden en moeras sen met een harde korst bedekt en ook op de wegen kan men dan zonder moeite gaan. Maar un den nacht reeds slaat dan het weer om. Zuide- en Westewinden brengen dooi en er valt een lauwe regen, die sneeuw cn ijs verbazend snel opgeruimd, heeft. De mensehen, die er ver stand van hebben en ook de beroemde oudste lieden verklaren eenstemmig, dat het zoo on mogelijk kan blijven. Nog zijn oohter geen tee- kenen te ontdekken, dat een harde winter, die voor Februari voorspeld wordt, zich aanmeldt. Onze manschappen kunnen nu hevige koude uitstekend verdragen. Dat hebben zij in De cember bewezen, toen do thermometer 28 gra den Celsius onder nul daalde. 'Wiehet' koud heeft, is zelf de schuld, zegt men hier. Men stookt, kleedt zich warm aan en maakt wat be weging, dan hindert de koude niets. .Bont is voor de wachtposten in overvloed voorhanden. In alle dekkingen staan lcaohels en m6t hout behoeft men niet zuinig te zijn. Voor kachels die geen rook mogen ontwikkelen, wordt achter het front houtskool gebrand. Daar wordt een' goed gebruik van gemaakt. Als men bij een onderaardsch verblijf komt, dan heeft men het gevoel of men een oven binnentreedt. De manschappen vinden deze broekas-tempera- tuur aherpleizierigst en protesteeren dat men ook maar het geringste beetje lucht binnen laat. Zij verdragen echter ook het zachte en natte weer. De gezondheidstoestand aan het geheele noordelijke front was voortreffelijk. JJe troepen voelen zich tevreden. Zij denken veel aan huis en sohrijven vlijtig brieven en briefkaarten, maar zij houden dapper vol. Verder vertelt Michaelis van de Letten. Zij «ijn niet aangenaam voor het Duitsche be stuur. Ongetwijfeld zijn er onder hen veel vlij tige en fatsoenlijke menschen en men moet van den Let in het algemeen getuigen, dat hij intel ligent is en zijn best doet om vooruit te komen. Vertrouwen echter kan men hem geenszins. Hij liegt met de gemoedelijkste trouwhartig heid. Een groot gedeelte van hen staat in dienst van de .Russische spionuage. De een of ander doet dit alleen uit edele beweegredenen. Ik heb van een spion gehoord, dia betrapt en ter dood veroordeeld werd en zijn laatsten weg met ware grootheid van ziel ging. Regel is dit echter niet. In de mesete gévallen is hebzucht de drijfveer voor dit handwerk. Voor een Mark zwemt een Let in den winter de rivier over, zei me een officier, die met de behandeling van spionnen maar al te veel te doen had gehad. Heb is natuurlijk pijnlijk, dat men hier zoo' scherp moet ingrijpen. Het gaat echter niet anders. De rechters voelen zich voor liet leven van de Duitsche troepen verantwoordelijk. De Letten gaan met groote sluwheid te. werk. iSteeds weer trachten zij door nieuwe kunstgre pen de oplettendheid van de Duitsohers te ver schalken. Dezer dagen pakte men een Let op, die zicli verdacht had gemaakt doordat hij her haaldelijk om de Duitsche stellingen heen had rond geslopen. Men had hem herhaaldelijk on derzocht, zonder iets op hem te vinden. Ten slotte ging men er over denken, dat hij altijd zijn hondje, een poedel, hij zich had. Onder de halsband van het dier werd dan ook een briefje gevonden, dat een nauwkeurige beschrijving bevatte van de Duitsche troepen en kanonnen. Natuurlijk wordt, als de spionnage bewezen is, •kort proces gemaakt. Vooral wanneer de spionnen ook nog wapens bij zich dragen. Kort Ëeleden vond men een handgranaat bij een .et. Dergelijke dingen maken het moeilijk een •goede verstandhouding te bereiken met het on schuldige gedeelte van de bevolking. Men kan niemand vertrouwen, men weet niet of onder een onschuldig uiterlijk niet een spion zich verbergt. SEfcVlE. Het Servische Isger. SAXONIKI- Het totale aantal van de tot dusver overgebrachte Servische troepen bedraagt thans ruim 100.000, van wie 85,000 op Korfu. «R3EKSNLAND. Gp Korfoe. ATHENE. De Qrriekscbe regeering kreeg officieel mededeeling, dat who.ra een sfdcc- ling Ifcali*anseke karabiniers naar Korfu zal gnan. TURKIJE. Smyrna gebombardeerd. LONDEN. De Daily Mail" verneemt uit Athene: Van Mitylene is bericht ont vangen, dat een eskader Fransche vliegers Woensdag Smyrna heeft gebombardeerd. Over aangerichte st^ade wordt niets ge len Oostsnriiksche batterij in Konstantinopei, BERLIJN. Uit Konstantinopei wordt :an de „Vossische Ztg." geseind: Woens dagmorgen is, op heb plein voor heb ministerie van oorlog, de Oostenrijksch- Hongaarsche 15 cenfcimeter-kouwifczer-bat- terij die van do Dardanellen terugkwam, door den minister van oorlog, En ver-Pas ja, feestelijk begroot; vocvr den eersten keer sedert menschenheugenisschalden op het groote plein Oostenrijkscli-Hongaarsoh Iwomsignalen, toon de minister van oorlog op liet portaal naar de wachtende batterij liep. Ook de minister van binnenland-sak© zaken Ta-laat-bey en de Duitsche militaire attaché von Lossow waren, aanwezig. WERESHSQDE STATE» De minister vsn oorlog afgetreden. WASHINGTON. De minister van oor log, Garrison, is afgetreden. Men meent., dat de red^S^aiervan is, dat eeu groote meerderheid in het congres tegen zijn leger- plan is. WASHINGTON. De onderstaatssecreta ris van oorlog Breckenridge nam eveneens zijn ontslag. do Joodscoinmissaris de lieer Kruisinga hen in ontvangst nam. Allen prijzen zeer do behan deling aan boord van do „Thor" en van de loodsboot. Na aankomst to Rotterdam liebhen allen zich onder geleide naar het zeemanshuis in de Ca landstra at begeven, waar do schipbreukelin gen bij aankomst do tafel reeds gedekt vonden. Do menschen hebben alles verloren. De klee ding, die zij aan hebben, en de scheepspapie ren is alles wat van boord is medegenomen. De „Vaarli" is in October 1.1. aan de firma H. Arm eren verkocht, groot bruto 1312 ton cn sedert tweemaal lier verkocht. De laatste u-ansaefcie was, dat de firma S toeeen te Brevik koopster werd voor 625,000 kronen In de Zwarte Zee. PEïïtOGRAD. Russisch© torpedobooten boorden ©en Mtedn stoomschip in den grond, liggende voor bet kodengebied. Waiersnoodcommissie indië. Z. K. H. Prins Hendrik heeft vijfhonderd gulden geschonken aan de Watersnoodcommis- sie voor Ned.-Indië. Do Belgische geïnterneerde soldaten. Wij ontvangen het volgende schrijven met verzoek liet, te plaatsen: Aan de geïnterneerde Officieren, Onder-officieren en Soldaten. Met veel genoegen 'laat. ik u 'beten dat .mijn- lieer de Minister van Oorlog mij heeft gelast, aan u allen, in zijn naam het volgende aan te De Vaarli op een mijn geioopen. Donderdagavond zijn van Hoek van Holland te, Rotterdam aangekomen dertien opvarenden van het stoomschip Vaarli", dat ongeveer 30 mijlen Noordwest van Terschelling, ter hoogte van de Zwarte Bank, op een mijn is ge loopen en gezonken. In de N.li.C. Tinden we over deze ramp de volgende bijzonderheden Kapitein L. Knudsen, een man van 37 jaar, te Brevik in Noorwegen woonachtig, de eer- ste-maohinist N. Thronsen uit Ghristiania, en do tweede stuurman Myklastad, uit Hauge- sund, zijn verdronken. Dinsdag vertrok het stoomschip „Vaarli", cargadoors de firma Plis. van Ommeren, van Rotterdam in ballast naar Sunderland. De reis was voorspoedig en het schip liep naar wensoh tot Woensdagmorgen omstreeks half vijf, toen men, ter hoogt© van Zwarte Bank gekomen, op een mijn liep, die het voorschip aan bak boordzijde trof. Een geweldige ontploffing volgde. Vooruit in het volkslogies ontstond branid, doordat de kachel omviel en het vuur zich mededeelde aan den inhoud van een kan petroleum, die over den vloer rolde. Zij, die met den eersten stuurman de wacht aan dek hadden, wekten degenen, die zich te slapen gelegd hadden en ia een ommezien waren allen aan dek, waar reeds bezig was een reddingsboot te strijken. Het schip zonk snel. Tien minuten later dook liet voorschip in de golven, en verhief zich het achterschip boven de zee. Even later verdween het geheel in de golven. Kapitein Knudsen heeft men nog op de brug gezien.c-n ook op hot dek, van waar hij de geredde scheepspapieren in de reddingsboot wierp. Ook trachtte hij zich langs een touw in deze boot te laten zakken, doeli deze was reeds te ver van het schip weggeslagen. Daarom is hij weder aan boord geklommen en het laatst heeft men hem op de brug gezien, toen het soliip in de diepte verdween. De eerste machinist Tronsen wilde niet in de boot stappen, voor hij eerst nog eenige hem toebehoorende zaken uit zijn hut had gebaald. Men heeft hem niet weder gezien. De tweede stuurman Myklestad, die om vier uur door den eersten stuurman op de wacht was afgelost, en zich toen naar kooi had begeven, is in zijn slaap met het schip gezonken. Nadat de dc-rtien overlevenden, allen Skan- dinaviërs, met uitzondering san de Rotterdam mers P. Hoogsteden, een 18-jarige tremmer, en F. Koolwijk, een 21-jarige stoker, onder bevel van den eerste stuurman in de roeiboot plaats hadden genomen, heeft men ongeveer drie uur in de omgeving van de plaats, waar de „Vaarli" verdween, rondgeroeid en uitge keken naar de vermisten, doch van hen is niets meer gezien. Daarna werd een zeil gche3chen, tot 's nachts een flinke bries opstak en men bet geraden vond, dit te strijken. Endclijk. nadat men onge veer 23 uren in de boot had rondgedobberd, zag de uitkijk het toplicht van een stoomschip, I waar men nu op aanhield. Het bleek het Zwccdsche stoomschip „Thor", j kapitein Erik Akermark,te zijn, komende van Kalraar, met besteraming naar Londen. Aan boord van dit stoomschip werden de .schip- breukelingen gisterochtend omstreeks 3 uur opgenomen c-n liefderijk verzorgd. Gekomen voor den Nieuwen Waterweg, heeft de kapitein win de ..Thor" hen over gegeven aan de loodsboot 110. 10. comman dant lnodsschippor le klase Muildijk, die de mannen naar Hoek van Holland bracht, waar De handel wijze van diegenen welke de troe pen die na de overgave van Antwerpen in Nederland kwamen, verdacht houden is onaan nemelijk en niemand heeft liet recht het ge ringste ongunstig oordeel daarover te uiten. Behoudens een overtuigend tegenstrijdig be wijs, neemt de heer Minister ook niet aan dat Belgische troepen zioh hadden laten internee ren indien zij anders hadden kunnen doen. Mijnheer de Minister acht de uitdrukking van borispingen daarover, in de tegenwoordio© omstandigheden, als eene lichtzinnige hande ling en een kwade daa-cl De Gencraol-Iswitcnani, F. DQ9SIN. De „Ariemis". Het Ministerie van Buitenlandsclie Zaken deelt mede, dat in. zake de torpedeering der Artemis" het zeer ernstig vertoog door tue- echenkomst van den Nederlandschen gezant 'te Berlijn tot do Duitsche regeering gericht, onder overlegging van het ambtelijk proces verbaal der getuigenverklaringen, zich ge kruist heeft met eene demarche van de Duit sche regeering. Deze heeft door tussclienkomet van haren gezant alhier aan den Minister van Bwitenlaoidsche Zaken medegedeeld, dat zij, na onderzoek van het gebeurde, waartoe zij ook de Nederlandsehe getuigen-verklaringen tegemoet zag, eventueel bereid zrrn wezen tot genoegdoening en schadeloosstelling en dat zij reede voorloopig haar leedwezen over het voor gevallene betuigde. Voor beS Walüonaal Steuncomité. Naar wij vernemen is door een Nederlandsche Voreeniging te Orange City, Iowa, Vereenigde Staten von Noord-Amerika, wederom een be drag in geld aan de Koningin gezonden ten behoeve vsn het Nationaal Steuncomité. De Watersnood. Wormeryesr. Nb. Zaandam bracht Z. K. H. Prins Hendrik Woensdag langs door de kist dammen versmalde wegen van Koog en Zaandijk een bezoek aan Wormerveer, waar achtereenvolgens hot weeshuis aan den Wan delweg, de Katholieke school aan dp Markt straat, het ziekenhuis aan de Paul Kruger- straat werden bezocht, om Z. K. H. te toonen welke goede voorzorgen dank zij de activiteit van de plaatselijke af deeling van het Roode Kruis zijn genomen indien onverhoopt ook "Wor merveer door Watersnood zou worden geteis terd. De Prins, die vergezeld was van jhr, Backer, adjudant, en jhr. Van Riemsdijk, ge westelijk commissaris van het Roode Kruis iu Noord-Holland, werd rondgeleid door den voor zitter Richards, die zijn mede-bestuurslodea, de doktoren Van Asperen, Schmidt en Korte- weg en verder pastoor Reipbouts, de heer Van den Berg. bestuurslid van liet weeshuis, aan den Prins voorstelde. Z. K. H. roemde do getrof fen maatregelen. Te kwart na drieën verliet de Prins Wormerveer voor een bezoek aan Uitgeest. De toestand in den Anna Paulowna-Pofder. Het is ei- voor den Westpolder niet beter op geworden. In den nacht van Maandag op Dinsdag steeg heb buitenwater tot 90 c.M. -f A. P. Daardoor liep de Oost-polder weder geheel vel, de kaai langs 't schor stroomde daardoor bijna over haar geheele lengte over en bij de Van Ewycksvaart stroomde op ver scheidene plaatsen het water in groote golven over den weg, vervolgens in den Westpolder. De weg naar de Van Ewijcksluis is dienten gevolge op verscheidene plaatsen bijna ge heel weggespoeld. Men verwacht bij den eerstvolgenden hoogen waterstand op meer dan een plaats in dien weg eeu door braak. Men is druk doende dé zwakke plaatsen in dien weg met kistdammen te ver- sterkèn, zoodat meu hoop heeft binnen niet al te langen tijd de toestand in zijn mocht te hebben. Dinsdagmiddag was van uib do Kleine Sluis de Van Ewijcksluis te voet onmogelijk te be reiken, door het overbruischende water, en Woensdagmiddag stond op sommige plaatsen van den weg StationKleine Sluis 10 c.M. water. Eb en vloed bepalen nog altijd den stand van het water in den Polder! Onze berichtgever heeft Woensdagmiddag toe stemming weten te verkrijgen om langs den Zeedijk te gaan van af do Van Ewijcksluis tot aan de doorbraak in den zeedijk. De verwoes ting en vernieling, die men daar te aanschou wen krijgt, is moeiolijk te beschrijven. De binnenkant van dien dijk is bijna geheel weg geslagen. Op sommige plaateen heeft de djjk van af de steonglooiing nog geen halveu meter kruin, terwijl de binnenzijde zoo steil is abjof zij met de spade is afgestoken. Ook hier is heb bewijs geleverd, dat de zeezijde van den dijk voldoende bevestigd was, dcch dat aan de binnenzijde het eigenlyKe gevaar schuilt. Groote hoeveelheden rijs, palen, stro©, rint- steen enz. worden dagelijks aangevoerd. Een hoopt treurigen aanblik leveren de vele meubelen, gereedschappen, enz., die' op tien dijk liggen, alles opnieuw weggeslagen uit de huizen, die in den Oostpolder staan of gestaan hebben. Purmerend. Van hooger Qipad is order gekomen om de groote slluis met eon basaltdam te dichten en de kleine sluis door schotbalken af te sluiten, waarmede reeds is aangevangen. Doel is hier door Schermerboezciïi te ontlasten van het met geweld door de sluis stroomende water uit Waterlands boezem. Gevolg zal nu zijn dat de stand van Waterland belangrijk hooger zal rijzen, wat reeds nu in dien korten tijd merk baar is, en wel ongeveer twintig centimeter. In-dien nu IJmuiden maar behoorlijk kan spuien, zal de hoogtestand niet zoo'n va/art Loopen. Nader meldt men ons, dat de waterstand Donderdag, na. de afdamming der schutsluis in Schermerboezem 21 onder A.P. was in Water land 4 boven A.P., alzoo reeds een verschil van 25 centimeters.. i Nljkerk. De commissie die te Nijkerk zitting hield voor het ontvangen van scliade-opgaven schat de totaio schade op 140,000, terwijl door liet watersnood-comité is ingezameld een bedrag van ruim 13,000. Niouwendam. Do waterstand benoorden het IJ te Nieu- wendam, die onlange 60 centimeter daalde., had Donderdagmorgen opnieuw den hoogen stand bereikt van de vorige week, 1.35 centimeters boven zomerpeil, zoodat men weer over de wegen kan varen. Do Opperbevelhebber op reis. Do Generaal C. J. Snijders, opperbevel hebber van de land- en zeemacht, vergezeld van den majoor der artillerie C. va-if Tui nen, den kapitein van den genei-alen staf F. J. Quaaijar en den kolonel tamtorialen commandant H. Meijboom, kwamen j.l. Woensdagavojid, komende over Delfzijl van Groningen, omstreeks 6 utur te Leeuwarden aan. Des a-vonds hield de generaal in het beursgebouw een inspectie over den laud- storm en Donderdagmorgen over de overige troepenafdeelingen aldaar in garnizoen. Des voormiddags werd de reis per auto voortgezet naar Lemmer en Stavoren, ter inspectie van de kustwachten aldaar. Eerste Kamer. Vestingbegrootlng. Omtrent de Vesting-begrooting wordt nog m de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer gezegd: Uit do onüenverpelijke begrooting en het ge stelde in de Mem. van Toel. blijkt reeds, dat naar beperking is gestreefd. In deze nog ver der te gaan wordt niet raadzaam geacht. Do verbeteringen en aanschaffingen, waarvoor thans gelden zijn aangevraagd, worden in elk geval noodig geoordeeld en moeten in hoofd zaak strekken om te voorzien in onder de hui dige omstandigheden aan den dag gekomen leemten. Hec groote belang van onze immdatiën voor de landsverdediging wordt volkomen erkend. De ter zake noodige regelingen zijn getroffen of voorbereid. Uit den aard der zaak kunnen hieromtrent bezwaarlijk nadere inlichtingen verstrekt worden. Wat de gemaakte opmerking omtrent de af werking van de Stelling van Amsterdam be treft. herinnert de Minister, dat hij zich de vrijheid voorbehoudt om, zoodra de omstandig heden zulks zullen toelaten, bij suppletoire be grooting de noodige gelden aan tè vragen voor voorstellen van meer ingrijpenden aard betref fende de verschillende liniën en stellingen. Beplantingen kunnen hinderlijk zijn voor de verdediging, doordat zij het vrije uitzicht en de vuuruitwerking belemmeren; daarentegen kan van doelmatig aangelegde beplantingen partij worden getrokken om verdedigingswerken min of meer te maskoeren. Het is dus zeer goed mogelijk, dat beplantingen in het belang der verdediging" moeten worden opgeruimd en toch bij diezelfde werken doelmatige beplantingen voor maskeering worden noodig geacht. SüScf.Qrwaar- ©n voerwexen. Dinsdag 15 Februari a.e. zal in een der zalen van -de Industrieele Club een bijeen komst. worden gehouden ter bespreking van de bijzonderheden, betrekking hebbende op ,het Vrijwillig Landstorm-Korps motorvaar- ©n voerwezen, een organisatie van vrijwilli gers, welke in oorlogstijd daadwerkelijk aan de verdediging van het vaderland zal deel nemen. Het behoeft geen betoog, dat de vorming van een dusdanig korps van groot belang is voor ons land. Daarom doet bet eenigs- zins eigenaardig aan, dat Amsterdam in dit opzicht is achtergebleven. Reeds werden afd-eelingen opgericht o.a. in Leiden, Dor drecht, Rotterdam en Den Haag. En waai de diensten, door een dusdanig korps ge presteerd in de aan water zoo rijke stelling van Amsterdam, zoo belangrijk kunnen zijn, daar verwachten wij nu ook spoedig de vorming van een zeer groote afdee- ling $1 onze stad. Wanneer maar velen van de uitnoodiging om a.s. Dinsdag eens te gaan luisteren naar wat luitenant Berg van Middelburch van dit korps te vertellen heeft, gebruik maken, twijfelen wij er niet aan of ook in onze stad zal zoo'n af deeling spoedig kunnen worden opgericht. Wat Amsterdam betreft, worden inlich tingen ook gaarne verstrekt door den oud- zeeofficier G. A. van Vloten, Singel 194. Reservisten bereden wapens. Reservisten van hereden wapens, werving 19071908, worden beleefd verzocht, in ver band met het a.s. klein verlof der lichting 1906, hun naam, adres en datum van vrijwil lige verbintenis op te geven aan den korp. F. J. Dekker. Aanvulling te Amersfoort of b/d wachtm. E. J. Groeneudaal, Artillerie Munitie Trein II Divisie, ten einde een bespreking te houden. Ceen verlof naar Kortenhoef, Wegens het voorkomen van een belangrijk aantal gevallen van Feb ris Typhoidea in de ge meente Kortenhoef (prov. Noord-Holland) is door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht bepaald, dat tot nader order geen ver loven mogen worden verleend naar die plaats. Militaire wielrijders. De militairen van do landmacht, die ala wielrijder dienst doen, zullen voortaan in stede van met de overjas, voorzien, worden van oen jekker en beenbeschermers, terwijl zij langza merhand met de karabijn in plaats van met 't geweer zullen bewapend worden. („N. R. Ct.") Verschillende Berichten. De kolonel L. J. H. Habhema, commandant der brigade grenadiers en jagers, zak binnen kort den dienst met pensioen verlaten. Kolonel S. Dufour, sous-obof van den gene- ralen staf, wordt tegen 16 Maart a.s. bevor derd tot generaal-majoor. De majoor der infanterie H, M. J. Sark zal wegens ziekt© weldra op nonactiviteit geplaatst worden. De 2e-liutenants der infanterie van liet O.- I. leger P. H. Landzaat. C. H. R. Landouw, A. J. van der Wal, W. J. van Slobbe, J. Mansveldt Beck, W. te Hennepe, J. Lion, R. G. W, Farret Jontink, H. It. A. Bern os tor en G. Ie Ro-ij worden met Juni a.s. voor den tijd van 4 maanden gedetacheerd te Kampen tot hot volgen van een cursus. De lieer 0, M, P 1 a a t, student in de ge neeskunde aan de universiteit to Amsterdam, is toegelaten tot de verbintenis als adspirant- reserve-officier van gezondheid bij do land macht bier te lande. De militieplich'tige student in de medicijnen C. M. Plaat van de universiteit van Amster dam heeft een verbintenis'gesloten als adspi- rant reserve-officier van gezondheid hij het leger 'hier te lande, Oefeningen Ned. Olympisch Comité. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat het aan militairen der Zeemacht, die er in sla gen om ©an der graden van het door heb Ned. Olympisch Comité ingestelde onder scheid ingsteekeu voor veelzijdig© verrichting op het gebied van lichaamsoefeningen te verwerven, vergund zal zijn om die medail le op de uniform te dragen. In verband met de zware eisclicn, waar aan moet worden voldaan om voor de ver krijging van bedoelde medailles in aan merking te komen, eiscken, die ©ene lang durig© voorbereidingsperiode van stelselma tige oefening noódig maken, is tevens voor de militairen voornoemd aan het bezit vam heb onderscheidingsteeken verbonden liet genot van eene toelage uit 's Rijks schat kist. Deze toelage bedraagt voor alle ran gen en standen f 100 's jaars en wordt toe gekend voor eon termijn van vijf jaren. Heb wederom afleggen van de vereischte vaardigheidsproeven, nadat minstens ©en jaar, doch nog geen vijf jaren zijn verloo- pen. sedert door den betrokken© laatstelijk aan alle voor de verkrijging van heb on derscheidingstoeken gestelde eiscken is vol daan, hee|t ten gevolge, dat hij d© toelage blijft genieten gedurende ©en nieuwen ter mijn van vijf jaren. Tot dusver heeft van het personeel der zeemacht nog niemand aan de vereischte vaardigheidsproeven voldaan. Eerste Kamer. Staatsbegroting 1916. HOOFDSTUK VI (Marine). D'e argumenten, door eenige leden der Eerste Kamer aangevoerd voor de instelling eeuer speciale vloot-commissie, hebben den Minister van Marine, deelt deze in zijn Memorie van Antwoord mee, niet kunnen overtuigen, dat zijne zienswijze ten deze on juist is. Ook kan de Minister niet toegeven, dat aan bezoeken van eenige Kamerleden op de vloot geen waarde gehecht zou mogen wor den, omdat de toestanden daarbij steeds in on gunstig licht zouden worden gesteld. Hij zal gaarne al het mogelijke doen 0111 te bevorderen dat de Kamerleden in de gelegenheid worden gesteld zich van iliarine-aangelegenheden op de hoogte te stellen en is van meening dat dit wel degelijk zou kunnen bijdragen tot verster king van den band tusschen de Volksvertegen woordiging en de marine. Verder is hij yan cordeél, dat bij het partieel bouwen van een vloot het oog gevestigd moet blijven op de ho mogeniteit van het eskader in Indië. Dit mag echter geen beletsel zijn om bij aanbouw van nieuwe schepen de eiscken te stellen die in ver band met de vorderingen der techniek on de in dezen oorlog opgedane ervaringen gevorderd moeten worden. .Scheiding tusschen de maritieme defensie van Nederland en van de koloniën werd door de Staatscommissie van 1912 ongeraden geacht. Naar de moening van den Minister kan daar van geen sprake zijn zoolang de vloot in Indië voor haar bemanning grootendeels is aangewe zen op het moederland. Naar de meening van den Minister zijn op ervaring gegronde argu menten voor twijfel, of de encadreering van het marinepersoneel voldoende gewaarborgd is, niet aan te voeren. Zelfs bij uitbreiding van vloot zou de Minister dien twijfel niet deelen. de overige bemanning betreft komt het aangewezen voor, de resultaten af te wachten van de- maatregelen, in den laatsten tijd en zelfs nog zeer onlangs in heflièlang der pcr- soneelvoorzicning' genomen, alvorens to beslui ten tot wettelijke voorziening door uitbrei ding van den verplichten dienst. Hierbij dient wel in het oog te worden gehouden, dat tenzij wordt overgegaan tot een ten onzent nog on- gekendeu duur van den dienstplicht het vrij- willigerssysteem, zooals hot thans wordt toe gepast., voor onze marine, vooral met heb oog op do diensten in de overzecsohe gewesten, de voorkeur verdient, omdat hierbij gedurende langer tijd de beschikking over liet personeel wordt verkregen en do scheepsbemanningen in Ned'.-Indië niet aanhoudend verbrokkeld behoeven te wórden. Het vraagstuk der per- soneeivoorzienioig heeft de voortdurende aan-: daclit van den Minister. Hij zal nieb dralen met het voorsbellen van wettelijke regeling, wanneer mocht blijken dat de genomen maat regelen geen doel treffen. Tegenover het oordeel der leden, die niet meenen, dat het. onverantwoordelijk zou zijn, thans tot den bouw van nieuwe schepep. over te gaan, zonder nog nadere ervaring van den tegenwoordigen oorlog te hebben afgewacht, meent de Minister, dat 's lands belang eischt, dat de verouderde vloot met in het leader der Vlootwet passende schepen en onderzeebooten verder wordt aangevuld, wanneer het weder mogelijk zal zijn dergelijk materieel in aan bouw te brengen. Met de indiening van do Vlootwet zal niet langer worden gewacht dan, in verband mot do tijdsomstandigheden, onvermijdelijk :is. Hot bezit van eene vloot, opgewassen tegen de vloten der groote mogendheden, wordt niet nagestreefd doch wèl van eene vloot, zlóó krachtig, dat - ze overrompeling der Oost-In dische koloniën uitsluit en tot ooöpereeren uit lokt. Dit wordt voor eene natie, welke uit den aard van haar bestaan g<ven agressieve politiek voert, voldoende geacht. Van overschrijding van de raming van een kruiser kan nog geen sprake zijn. De Nederlandsche industrie is nog niet in slaat, geheel zelfstandig duikbootcn te ma ken, doch ?s op den goeden weg om tot meer dere zelfstandigheid te geraken. Eenige be langrijke onderdooien moeten echter nog uit het buitenland worden betrokken. De mogelijkheid, dat heb voorschrift, dat de tijd, gedurende welken ten gevolge van liet lijden aan venerische ziekten geen dienst wordt gc-daan, niet medetelt bij de berekening van den diensttijd voor vaststelling van het trak tement of de soldij, aan sommig© patiënten aanleiding zou kunnen geven om to trachten de ziekte te verheimelijken, is niet uitgesloten. Deze kwade kans is echter naar de meening van den Minister niet groot en dient te wor den aanvaard ter wille van do veel. grootere voordeelen, clie voor den dienst en voor het personeel gelegen zijn in de, in verhand met het veelvuldig voorkomen van venerische ziek ten, getroffen maatregelen ter ]>evordoring der hygiëne, waarbij, naar de ervaring heeft geleerd, eenige pressie onontbeerlijk ds. De kazernes zullen gebouwd worden in de plaatsen waar liet personeel dient, dab er Tn gehuisvest zal worden. 'Dat de plekken, die te Den Helder voor kazernebouw iu aanmer king komen, bijzonder trofbaar zouden zijn, kan do Minister niet inzien. Bij de beoordeeling van het voorstel tob liet in het leven roepen der betrekking van inspec teur van bob militair onderwijs bij de zee macht, moet in het oog worden gehouden, dat in de latere jaren do voorzitter der commissie tot het examïneeren van zeeofficieren, in zake betreffende opleiding en onderwijs der toe komstige officieren vr.or de marine, als advi seur reeds werd geraadpleegd. Het was niet de omvang, maar het. bijzonder karakter vooral van het militair maritiem onderwijs waardoor behoefte aan de voorlichting van genoemde autoriteit werd gevoeld. k (V-n M'-n-t.-r echter oneigenlijk voor gekomen den hieromschreven toestand to be stendigen. Beter acht hij het, bedoelden vlag officier onder dc-n titel van inspecteur van het militair onderwijs hij de zeemacht aan te wijzen als adviseur voor onderwjjsaangelegenheden en F ormamint-Tabletten vernietigen de bacteriën van verkoudheid, influenza, angina, rqodvonk enz., in mond koel en beschermen tegen Besmetting. dit to meer. omdat hot in do bedoeling van don Minister ligt, bën, ter wille van eenheid in do leiding, te betrekken in de onderwijsaange- logenhoden. van alle opleidingen der ma-rinè en hem met toezicht op het onderwijs te heiasten. Hr. Ms. „Kortenaor". Blijkens bij hob dep._ van marine ontv. be richt is Hr. Me. „Kortenaor" 10 dezer te Bermuda aangekomen. (Sl.-Ct.) Hr. Ms. „Noord-Brabant", Naar wij vernemen zal de kapitein-luite nant ter zee J. W. F. J. de Wa 1 worden be last met het bevel over het ranteerdeksohip „Noord-Brabant". Tor beschikking gasteld. De uit Oost-Indië terugkeerende luitenant ter zee H. Hubenet is ter beschikking gesteld. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK. Par brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mogelijk door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Allicht gaat er luim een week mee heen, maar natuurlijk eischt het eeno onderzoek meer tijd dari het andere. Wie bij zijn vraag 3 cent posizogels insluit krijgt apart „De Soldatenoourant" toogo stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. J. M. v. K. 1. Bij een verlof van 11 dagea hebt gij slechts gedurende de eerste 4 dagen recht op soldij, menagegeld en mobilisatietoe lage. 2. De rijksvergoeding wordt bij 'een ver lof langer dan 4. dagen, over het geheele verlof ingehouden. Wij raden u dus aan hij tusschenpoozen eeu verlof van niet langer dan 4 dagen te nemen. R e d. N. N. te A. Ook wij vermeenen dat gij' ge durende die 14 dagen recht hebt op het menagegeld. Richt een verzoek tot uwen com pagniescommandant R e d. G. v. N. Men heeft juist berekend. Gedu rende den tijd dat gij thuis moest blijven wegens eeu besmettelijke ziekte hebt gij gedu rende de eerste 4 dagen recht op soldij, menage geld en mobilïsaiietoelage. Wij vinden 'het evenwel billijk dat gij, voor dien tijd voor soldij en menagegeld iu aanmer king komt, omdat gij buiten uw wil thuis moest blijven. Wij raden u aan een gemotiveerd verzoek tot den Min. v. O. te richten om alsnog voor die gelden in aanmerking te mogen komen., lt e d. H. B. Fort a/d Middenweg. Gij gaat met de lichting waarmede gij uwé eerst© oefening hebt volbracht, niet kloin verlof, dus met de lichting 1907. Gij kunt altijd eene poging wa gen en een verzoek tot den M. v. O. rich ten om met de lichting waarbij gij oorspronkelijk behoorde, dus lichting 1904, met klein verlof te mogen gaan. Red. A. Nieuw Mïlligen. Voor pensioen, wegens gelaatschennis, komt gij niet in aanmerking. Voortaan uw brieven onderteekenen. Red. E. Breda. Richt een gemotiveerd verzoek tot den M. v. O. om met de oudst© lichting van de bereden wapens met klein verlof te mogen gaan. Red. v. d. B. Zundart. In de tegenwoordige om standigheden is do soldij van een milicien kor poraal tamboer 25 cent per dag 4- 10 cent mobilisatietoelage, dus te zamen 35 cent per dag. 11 e d. A, J. H. Oosterhout. Op wolk tijdstip de> lichting 1907 van de bereden wapens met klein verlof gaat is niet bekend. R e tl. P. E. Nijmegen. Uw vraaig is reeds vroeger beantwoord. Heb is moeilijk op te zoeken in welk blacl dit is geschied en verzoeken wij u uw vraag nogmaals t© doen. Red. J. S„ Bergen aan Zee en M. P. te Koude kerk©. Raadsels waarvan de oplossing een reclame-artikel geeft, nemen wij liever niet op. Red. Chr. M., Breda, 1. De grootste stad ter wereld is Londen en telt 7i mill, inwoners; New-York 5 mill, inwoners; Parijs 3 mili. in woners; Berlijn 2 mill, inwoners; Petersburg 2 mill, inwoners. 2. Een huidstormer die afge keurd wordt, komt .niet in aanmerking voor Rijksvergoeding. R e d. J. V„ Amersfoort. Gij behoort tot de mili tie lichting 1908 en. gaat te zijner tijcl met die lichting met kloin verlof. Red. K. S., Harskamp. Voor 1 Januari 1915 was de sold ijver ho ogin g voor hospitaalsoldaten na 141 maand onafgebroken dienst 5 cent per dag. Sedert dien datum is die soidijverkooging na, 8lf maand dienst 3 cent per dag geworden. Wie voor het uitvaardigen van dit laatste be sluit (half Mei 1915) recht had op do verhoo ging van 5 cent bleef in liet genot daarvan gehandhaafd. Hiernit kunt gij dus zelf beoor- deelen waarop gij recht hebt. R e d. A. H Oudenbosch. Nogmaals deelen wü u mede dat de vergoeding voor kostwinnerschap en de jaarwedde bij verlof tot herstel van ge zondheid doorgaat. (Zie ook L. O. 1915 B. 210.) Wij rade» u aan door tus.scbenkomst van den burgemeester een verzoekschrift tot den M. r. O. te richten om alsnog voor die vergoe ding in aanmerking to mogen komen. Red. D. H., Den Haag. Wij raden u aan een .ver zoek tot uwen compagnies-commandant te rioh- ton om voor opleiding tot veHofsofficier ia aanmerking te mogen komen. Red. O. L. v. D„ Den Holder. Gij zijb gestraft mot vermindering van passagieren en dus vei valt in dién tijd uw periodiek verlof. Red. II. C. M„ Oojtgensplaiat. Voor het herstel len va-n lijf- en werkgoederon wordt door het Rijk per man en per dag hoogstens cent ver goed. Van dit bedrag moeten allo voorkomen de herstellingen worden verricht. De compag niescommandant stelt voor de verschillende reparation een tarief vast. Gij kunt dus infor- mceren, welk tarief voor de door u verrichte herstellingen is bepaald. Red. D. J. v. d. B„ Gorinohom. Gedurende den tijd dat gij iu liet hospitaal, geweest zijt, hebt gij geen recht op de verlofdagen. Wil uw com pagnies- of fortcommandant u alsnog eenige dagen verlof toestaan, dan is dit als een gunst te beschouwen. R-ed. O. S., Tilburg. Gjj hadt moeten zorgen op den bepaalden tijd van verlof terug te koeren cn hadt 11 daartoe kunnen wenden tot de plaat selijke- of garnizoenscommandant in uwe woon plaats of wel den burgemeester. Alhoewel met inhouding van periodiek verlof niet gestraft mag worden, komt gij er goed vanaf als gij alleen daarmede zijb gestraft. Red. 13. J. S„ Tilburg. Richt een verzoek tot den M. v. O. om voor de toelage als hulp hij den uir. geweermaker, gedurende den tiju dat gij als zoodanig dienst doet, in aanmerking te mogen komen,. Red,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2