KWATTA DEch 4PE SOIjDATEÜWOOUnAKTT van Woensdag 9 Februari 19x6 Laatste Berichten eso!aad SNDI! Kosmos Mareche! Hiel PADVINDER" REEPEN. Uit Leger en Vloot. ieeliizaken. Gemengd Nieuws. Engelsch - Duitsch BENSDORP'S MUZIEK!!! EEN ZAKBOEKJE VOOR DEN LWTEMT SECTIE-COMMANDANT. M. S., Ahnkevk. Alleen in dringende om standigheden wordt verlof naar Duitsohland ge geren. Informeer bij uw compagnies-com mandant of gij voor verlof naar Duitschland in aanmerking komt, en vraag dati een pas aan eon Duitsch consulaat. Red. O. v. O., Voerden. "Wij raden u aan een verzoekschrift rot uwen compagnies-comman dant te richten om voor de toolage als timmer man diensidiende, in aanmerking te mogen komen. Zie de bepalingen daaromtrent in de Correspondentie-rubriek van ona blad 212. Eed. G. F. v. d. T/.. Princenhage. Wij kunnen u niet met zekerheid zeggen of degenen, dio nu in het huwelijk treden, in aanmerking komen voor da vergoeding wpgens kostwinnerschap. Dit, is ter beslissing van don Burgemeester van uwe woonplaats. Informeer dus trui Stad huisje. Gij moet den tijd, dat gij u vrijwillig bij de reserve verbonden hebt en de mobilisa tie nog niet geëindigd is, onder de wapenen blijven.. lied. J. W„ Helder. 1. De lichting 19ÖS gaat vermoedelijk 1 Augustus van dit jaar bij do landweer over. Op. welk tijdstip deze lichting met klein Térlof naar huis gaat, is nog niet bekend. 2. Bet tijdstip, waarop het 2e gedeelte van do -lichting 1916 dev. Infanterie onder do wape nen moet komen, is nog niet bekend, zal waar schijnlijk normaal zijn, ju October van dit jaar. 3. De uitslag van heb verzoek 0111 over plaatsing bij de torpedïsten moet gij afwachten. Red. H. W. K.j Eindhoven. Allen voor het offi cieels verlof wordt vrij reizen voor Rijks reke ning toegestaan, niet voor do gunst van vrij van* dienst op Zondag. Red. J. Seh.Bergen aan Zee. Dat plaatsen ge schiedt geheel kosteloos. Red. C. B., Rotterdam. Als gij bij den landstorm ingedeeld wordt, kunt gij u niet op broeder- dienst Beroepen. Red. W. te Rilland. Indien gij nog niet bij do hospitaalsoldaten waart overgeplaatst, kan men xi als korporaal-ziekendrager weder bij den troep laten dienst deen. Gij kunt échter een verzoek indienen om weder bij de ziekendragers te mogen worden geplaatst. Red. ,T. H. H-, Utrecht. De voorgeschreven eerbe wijzen worden ook bewezen eau officieren *n dienst zijnde vaif vreemde mogendheden, dus ook aan geïnterneerde officieren hier tc lande. Red. J. v. d. V,, Roosendaal. Geduw vie het ver lof heeft ook de militair dienstdoende als schoenmaker recht op menagegeid, daarente gen kan hij geen aanspraak maken op de toe lage als werkman. Red. J. M-, Durvend recht-. Recht op dien dag ver lof bestaat niet, wij vinden bet echter wel billijk dat die dag wordt ingehaald. Réd. T. d. D. Kruiniugen. Gij zult wel niet voor het bijzonder verlof in aanmerking komen, om dat gij geen bedrijfsleider zijfc. Red. F,. H. W.. Den Haag. Gij kunt een vrijwil lige verbintenis aangaan bij het Ncd.-Ind. leger en u daartoe aanmelden bij een wevvingsagent of den plaatselijken commandant to 's-Graven hage. Red. P. V. Zuiddorpe. Richt een verzoek, onder overlegging van een bewijs van den burgemees ter van uwe woonplaats, tot uwen compag- niescommandapt 'om. voor het. landbouwverlof in aanmerking te komen. R e d. S. G. Kn. Kerk rade. M. K. 3. De reden, waarom uw compagnie nog niet bij een reserve bataljon of regiment is overgegaan, /al ver band koudon met- de belangen vau den dienst 2 J>e militieliohting 1907 is alleen administra tief bij de -lanweer overgegaan en blijft voor zooveel noodig bij het veldleger gedetacheerd. It- e d. W. B. te Arnhem. 'Gij kunt een gemotiveerd versoek tof <len M. v. 0. richten om overge plaatst ie niogen worden. Red. Adressen gevraagd. Beleefd, opgave van adres'gevraagd van don reserve-sergeant TV Dee door A. R. de Y\ if, 21e Reg. Ru. 2e Bat. Ie Comp. X Gem. Brig. Veldleger. Beleefd opgave verzocht van het adres van P. Schut, iu 1913 gediend hebbende bij het le Reg, Inf., door J, Starmans, 3-11-Reg. Grenadiers, le Div. Veldleger. De Watersnood. Wij ontvingen Maandagmorgen j.l. het volgende belangwekkende schrijven WelEd. Heer. Ik heb !de eer u hierbij te doen toe komen een bedrag van f 448.36 ten bate van <le noodlijdenden der door den waters nood geteisterde streken. Dit bedrag wordt verzonden als aangeteekende brief ter waarde van f 445, en per postwissel, groot f 3.36. De 3de Coinpie 38sbe B11. L. W. I. te heeft in samenwerking met het alhier ge legerde detachement genie en welwillende medewerking van den heer P. Jongmans, muziek -on d erw ij zer te .door het geven van eeire uitvoering, bestaande nit voor drachten en muziek, het u toegezondene kunnen vergaren. Zij mocht het genoegen smaken bij deze uitvoering de sympathie der burgerij te ondervinden, waardoor de zaal stampvol was. Indien andere compag nieën en detachementen op dit initiatief; wilden voortbouwen, zouden m.I, aanmer kelijke sommen bij u. inkomen. Hoogachtend, de Penningmeester, G. DU RY VAN BEEST HOLLE, Res. 2de Luit. 4 R. I.; ged. 3-38 L. W. I. (Wij spreken ongetwijfeld als» tolk van de «lach toffe ra van den watersnood, wanneer wij aan allen, zonder uitzondering, die tot het- bereiken van dit belangrijke resultaat bijdroegen, hulde en dank brengen. Moge dit initiatief inderdaad navolging vinden. Zooala men op de eerste pagina ziet, heeft. ,,D© Soldatencourant" thans reeds f 1339.44 onder Nêerlands Weermacht inge zameld, wel een bewijs hoe vele kleintjes een groote maken. Redactie.J Voor de «ilitalren te Amsterdam. Men schrijft ons» De Commieeie voor Wetenschappelijke SgPC Militaire», organiseert op Woensdag 9 Februari, haar 15e voordracht avond in de Aula van het R. K. Gymna sium a. d. Hobbomakade (ingang Nic. Maesstraat), Alsdan zal <1© heer Chr. A. Nell een lezing met, lichtbeelden houden over ..Het varen met den vrijen ballon." H.H. officiereu met, hunne dames, voorts allé in uniform gekleed© militairen hebben tot deze voordracht vrijen toegang. Dankbetuigingen. De ondergoteekende betuigt mede namens zijn echtgenoot o zijn bartel ijken, dank aan de hoeren wachtmeester, korporaals on manschap pen vau het veldbospit. afd. van het Veld leger 3e div, stfikiijdersj voor hét prachtige cadeau bij zijn huwelijk ontvangen. Nogmaals onzen hartelijken dank. Mil. C. MACH1ELSEN en Echtgenoot©. Voor het prachtige cadeau ter gelegenheid van mijn huwelijk ontvangen, betuig ik mede namens mijne vrouw mijn oprechten dank aan de onderofficieren dor 2e Compagnie van het Res. Bat. B. A. HENSKENS, Sergfc. 18 L.W. Bat.' vroeger Bat. B. Ondergeteekenden brengen langs dezen weg Iran oprechten dank aan het personeel dei M. K. W. Post No. 36 voor de toegezonden gift, teu bate van linn- dochter, ter versterking, na de bevalling. Namens do wederzijdsclie ouders BAALJ—KWIST. Uitvoering Tooneelvereeniging D. L. I. V. Kanonnier Trouwborst zendt 0110 hot vol gende verslag op rijm: 't Was juist een makkelijke dag. Dus ging ;k direct maar. aan den slag, Dm 'b verslag van do vereenigiug op hes papier te zetten. Attentie lieeren dus, wil goed op 't volgende letten Wij hadden ons reeds lang verveeld. En 't had maax heel weinig gescheeld, Of 'k w.i s van verdriet gaan zeuren Maar toch niet, dat mag nooit gebeuren! Wij zetten dus, 't is een mirakel, J'i- 'i Tooneelvereeniging op stapel, En gingen voordrachten aan 't ie eren, En klucht en duet in-studeéren. 't Girig wel niet dadelijk naar behooren, Want daar ging gauw een lid verloren, Die werd gedetacheerd naar 't kamp, O, jongen jongen, wat een ramp! Maax toch hadden wij nog een strop; W ij zochten dra een ander op. En nu giug alles eren vlot: Wq voerden de eerste stukken op! 't, Applaus, dat klonk de zaal toen door, De toeschouwers ben 'k daar dankbaar voot. M ij hebben ons goed geamuseerd. En 's avonds heel den pot verteerd. Nu zou ik u. Redacteur, willen verzoeker. O111 dit verslag op rijm, in uw krant to loeken. En doet u dat. dan roep ik een hoezee Voor uw Soldatenkrant "Uw trouwe ahonné Kanu. CORN. TROUWBORST, Woerden. Pandoeren. Oplossing van heb praatje No. 1 door de Pandoeiclub .,'t Zal niet gaan", ingezonden in uw blad van 2 Febr. en opgelost door do Pandoerclub Ut Zal viel gaan" van de Ponton- afdceling lie Divisie. lc slag: No. 1 kl. 7, No. 2 kl. 9. No. 3 kl. aas, No. -1 h. k. 2e slag: No. 2 r. k., No. 3 r. b., No. 4 r. 10, No. 1 9. 3e slag: No. 2 r. vrouw, No. 3' li. aas. No. 4 r. aas, No. 1 r. 7. 4e slag: No. 4 k. 10, No. 1 h. 7, No. 2 kl. 30, No..3.k3. koning. o© slag: No. .3 sell, k., No. 4 sob. aas. No. 1 seh. 9. No. 2 seh. 10 6e slag: No. 4 k. 9. No. 1 h. 6, No. 2 kl, 8, No. 3 kl. vr. <o slag: No. 3 sell, b., No. 4 li. vr., No, 1 scb. 7, No. 2 lel. b. 8e slag: No. 2 h. S, No. 3 seh. S, No. 4 r. S, No. 1 li. boer. Do achtste slag. Praatje No. 2. lc slag: No.. 1 r. 9, No. 2 sell. 8, No. 3 sell. 10. No. 4 soli. 9. 2e s!ag:_ No. 4 sell. 7, No. 1 kl. 10, No. 2 kl. «as. No. 3 soli. k. 3c- slag: No. 3 h. vr., No. 4 kl. vr., No. 1 h. 9. No. 2 li. aas. 4e slag: No. 2 h. k., No. 3 seh. vr., No. 4 r. k., No. 1 li. 8. 5e slag: No. 3 kl. b., No. 4 r. vr., No. 1 kl. 7, No. 2 kl. b. Ge slag: No. 3 h. 8, No. -1 r. 10. No. 1 h. 6, No. 2 r. aas. _7e slag; No. 3 kl. .7, No. 4 r. 8, No. 1 kl. 9, No, 2 r. boer.. De zevende slag. Ingezonden door: -T. STAM. v. TOLS. "MASTENBROEK. SCHRAM. Avond&ssighsid, Ingezonden door D. Polderman, mil.-torpe- dist S, H. Pokier, Mijn geheel bestaat uit 19 letters en doet veel nut. 10, 2, 2, 7 is een verkorte jongensnaam. I. 15, 7, 17, 3 heeft elke handelaar graag. 12, 9, 5 is een lichaamsdeel. 8, 13, 14, 4. 7 is een plaats in Overijsel. 11, 18, 3, 5, 9, 19, 7 is een vrucht. 6. 2, 16 is het begin van een plaats in Zee land. Van eenige patiënten van 'c Marine-Hospi- taal tc Hejlevoetsluis. I. Mijn geheel bestaat uit 24 letters en wordt door vele menschen nagegaan. 8, 16, 9. .17, 3. 7, 24 is een getal. 2, 12, 20,..5, 3, 14 is een dier, dat in 't water leeft. 8. 24. 18, 22 is een slangsoort. 21, 23, 11.wordt door een uurwerk aange geven. -1, 10, 15, 24, .15 maakt uien met een scherp voorworp. 1, 2, 15, 1. 20, 3, 19 vindt men aan een muziekinstrument. II. Mijn. geheel bestaat uit 22 letters en wordt door dc Engelsche Marino gebruikt. 2, 4, 12, 20, 7. 15 gebruikt een visscher. 3, 8, 18, 5, 17, 8 noemt men ook wel een boerenmeisje. 16, 14, 14, 5 zegt moeder als 't eten eet baar is. 9, 4, 18, 5 is een dier. 19, 14, 2, 16 gebruikt een smid. 6. 1, 21, 12 smaakt lekker. 1-3, 11, IQ, 5 is niet achter. Van Jac, Schilp, M. K. W. post 14. Mijn geheel bestaat uit 20 letters en is iets waarover tegenwoordig veel in de couranten wordt geschrc-veu. 11. 16, 5, 17 is een kleedingstuk. 4, 3, 13 is een lichaamsdeel. Een verre 18, 12, 7. 9 is wel eens aange naam. 6, 14. 20 is een getal, 1. 2, 4, 18, 5 heeft de zeeman niet gaarne. Op een 8, 10, 11, 19. 20 heeft elk militair wel eens geschoten. Een 15, 19 is een nuttig dier* Oplossing raadsel in No. 230; AaiisproJtetijkheidsverzekerivy, Oeaf c/Y/jOö fic/iopp ij,t Men zend© ons voortaan slechts zulk© raad sels too, van welke de oplossing uit slechts één woord bestaat. Het wordt anders een onmoge lijke raderij. Red. De Storm. (Van Sergt. Fred.) Dc storm, die beukt de dijken Met zijne sterke hand; Totdat zij eindelijk bezwijken, En 't water stroomt over bet land. Steeds woester wordt bet water, Het sleurt nu alles mee. En dat wordt weer rerzwolgeq Iu decz onstuimige zee. Het zijn nu hooge golven, Wild rollen zij steeds aan, y En met hetgeen zij ontmoeten, Is het voorgoed gedaan. Al wat nog maar kon loopeu, Ging ijlings op de vlucht; En- zoekt een veilige schuilplaats In dorp of in gehucht. Ook daar was men niet veilig, Dus ging men verder weer, Naar hooger gelegen oorden En riep tot God den Heer: O God, wil ons toch sparen, Ons huisgezin en vee, En sleurt niet onze bezittingen In deze bezoeking mee I De storm', die is gaan liggen, De zee is nu een meer En mannen in kleine bootjes Varen gedurig heen en weer. Zij brongen warme kleeren En levensmiddelen aan En in het oog dier helpers Blinkt menigmaal een traan. Een traan van medelijden, Bij hetgeen hun oogen zien, Want ieder leeft tlians mede Met deze beproefde Iiên. Sergt. FRED. Nederland is en blijve noutraal. (Van sergt. A. BARTELEN.) Na een achttien maanden lange vechterij, Eindeloos geweeklaag, gejammer en geschrei, Duurt nog steeds de wreede oorlog voort, En woedt in bijna elk Europeesch oord. Rusteloos brullen alles verdelgende mortieren, Lijken strooiend, prooien voor gieren Armoede en rampen grijnzen van allen kant, Nevel van warm bloed stijgt op iu bijna elk land. De God Mars is het die zijn triumphen viert In da wolken, waar 't van bommen en kogels giert Sidderend doorklieven vliegtuigen het lucht ruim, En spatten uiteen, alles verpletterend tot kruim. Nieuwste uitvindingen, 'b is gelijk op welk gebied, Bruikt men slechts voor 't moorden, anders niet Lillend ligt haast het heele menschdom near, IJselijk! het schijnt niét op te rijzen weer. Vrede!" men spreekt er over als over een wonder, En 't zoete woord versmacht onder 't kanon gedonder. Neutraal bleef tot nu ons dierbaar Nederland, En God bescherme het steeds met Zijne Vaderhand. U o vaderland, zullen wij steeds trouw dienen, Tot in den dood u onze krachten bieden. Rein stukje gronds door leeuwenmoed ont- wrocht Aan dwingelandij, wel gevreesd doch veel gezocht Ach, blijf neutraal, ons aller dierbaar pand, Leve, level ons innig geliefd vaderland! Sergt. A. BARTELEN. Retranchement. De Westiandsche Tram. (Van milic. A. Slaager.) De Westlandsehe tram Die is zoo lam In het harde rijden. De weg dien jè loopt met pleizier In negen kwartier, Daar moet je vijf kwartier over rijden, 't Is overbekend Voor vijftien cent Voor de gemobiliseerde soldaten, Rij je vijf kwartier, Als je naar Jt Maagje, gaat voor je pleizier, Of om met je meisje te praten. Een schok en een stoot, Je bent bijna dood, Als de tram moet stoppen. En ze hebben gelijk, Want zoo liet blijkt De reizigers gaan dikwijls kloppen. Controle is daar stipt-. Je kaartje wordt tienmaal geknipt, Voordat je aan het eind bent. Toch zijn wij blij, Dat zoo'n maatschappij Ons zoo goedkoop laat reizen. En als ze op den duur De tram laat rijden 's avonds om elf uur, Dan kunnen wij er op wijzen. Steunt ons verzoek. En w-eest nu eens kloek, Laat om elf uur rijden een wagen. Want in Den Kaag, Zijn de jongens graag. En nachtpermissie kan je niet vragen, Dan zijn de jongens blij, Nog een half uur vrij" En zij geven niet meer om het stooten. Al ben je nog zoo stipt. Al wordt ons kaartje honderdmaal geknipt, Wij zullen uw roem vergrooten. En wij wenschen dan te allen tijd Dat da Westlandsehe tram nog vele jaren rijdt. A. SLAAGER, 3/1 Rog. Jagers. Die lieve Mina. (Van mil. A. Pracht.) Als 's avonds Mina zich haastig huiswaarts spoedt, Dan komt dezelfde jongling haar altijd tegemoet, Dan kleurt een aardig blosje die lieve Mina's -wang. Toch gaat zij eiken avond maar steeds den zelfden gang. Trala, trala, trala. Eu komt de jongling nader, Miua ziet omlaag, Zij telt de kiezelsteentjes, en schelpjes dan ge staag; Dan wordt haar teeder hartje zoo aangedaan en bang, Toch gaat zij eiken avond, maar steeds den zelfden gang. Trala, trala, trala. Eens heeft hij haar omvangen, toen niemand was nabij, Toen klopte plots haar hartje zoo opgeruimd en bb'j Hij blikte haar in d' oogen, zoo innig, teer en bang, Nu gaan zij eiken avond tezaam denzelfden gang. Trala, trala, trala. A. PRACHT, 3/III Jagers, I Divisie. Watersnood Januari '16. ("van mil. torp. J. v. t. Noordeinde.) Al trok de laaie wereldbrand Dicht langs uw grens voorbij, Bleeft gij, ons dierbaar Nederland, Van d'Oorlogsfakkel vrij, Gezegend land, op 's werelds baart, Gij bleeft van d'oorlog nog gespaard. Beo yijead toch, die eeuwen lang Beroerde uw lage kust, Die u bedreigt met d'ondergang, Op weerwraak steeds belust. Ge ontnaamt hem veel van zijn gebied, Doch over wonnon is hij niet. Vereenigd met zijn bondgenoot, Den razenden orkaan, Voerde hij uit zijn onpeilbaren schoot Zijn woeste krijgers aan; Die beukten u met forscbe kracht;, Tot gij 'bezweekfc voor hunne macht-. En met verpletterend geweld Sloegen zij u terneer, Herschiepeu lxisch en land en veld In 'n onafzienbaar meer, De vrucht van jaren arbeidskracht, V ernietigend in één dag'en nacht. Groot is de ramp, doch wanhoop niet, Hoe hoog de nood ook zij, Wanneer een ieder hulpe biedt Naar hij vermag, dan weten wij: Dc ondc leus is nog van kracht Eendracht-, dio maakt macht! Dc Landvorstinne ging reeds voor Niet hulpe. steun en raad, Wel aan dan! volge elk Haar spoor, En helpe met de daad Een 'ieder, van wat rang of stand, Tot opbloei van 't verdronkeu land. J. v. t. KOORDEINDE, Mil.-torpedist (met klein verlof), Cocksdorp. Het vertrek uit D«n Haag. (A'nu mil. F. v. d. Berk.) WijzeIt is a long xcay. Wij' verlaten 's-Grayenhagc, En dat duurt zoo lang niet meer, Dat duurt, nog een pa-ar dagen En dan zien za ons hier niet meer. Wij gaan dan te zomen, Lustig weer naar Brabant heen, Wij behoeven ons niet to schamen, Want liet is heeleïnaal niet gemèeu. Refr e in. Mijn Brabant, mijn dierbaar Brabant, Wij komen tot weer, Wij verlaten 's-Gravenhage Met zijn meisjes lief -en teêr. Wij hebben steeds genoten, "Van het Haagsch gejoel, En nu gaan we weer naar Brabant henen, 0, dat is zoo'n leuke boel. Wij hebben nu vier maanden Iii het Haagje doorgebracht. Wij schieten al liggend-" en staande, Ja, wie had dat ooit gedacht. Wij kunnen ook exerceereu, En marcheeren net en fier, En als we nu naar Brabant koeren, Dan dienen wij met plezier. Refrein. In Brabant mosten wij wezen, Tn Brabant moeten wij zijn. Dat is al lang bewezen, Door ons allen, groot en klein. Wij zingen dan te za-meii Brabant- is ons_ lieve oord. Dus jongens, maakt reclame. En zingt allen uit een woord. Refrein. F. v. d. Berk. Krijgsraad. De krijgsraad te 's-Gravenbago veroordeelde: P. 's-G., landweer-infanterist, afkomstig uit Katwijk aan Zee, ter zake van 2e desertie, tweemaal gepleegd, cn rijwielverduistering, tot vier maanden militaire gevangenisstraf en 3 maanden gevangenisstraf, ingaande 10 Dec. J. T'n. v. d. V., milicien der jagers, afkom stig uit Den Haag, ter zalee van 2e desertie, verduistering tweemaal gepleegd en oplichting twee maal gepleegd tot- 3 maanden militaire gevangenisstraf en 1 jaar gevangenisstraf, in gaande 3 December, met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren J. E. I., milicien der infanterie, afkomstig uit Haarlem, ter zake van diefstal van schoenen en dekens, onder aanneming van verschillende verzachtende omstandigheden, tot 2 weken militaire gevangenisstraf, ingaande 27 Dec. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravenhage heeft namens den advocaat-fis- -caal bij Hr. Ms. land- en zeemacht appèl aan- gefeeekeneï tegen de volgende vonnissen van dien krijgsraad in de za.ken van: M, J. Z., milicien der infanterie, afkomstig uit Leiden, ter zake van dienstweigering ver oordeeld tot 14 dagen militaire gevangenis straf, in te gaan 19 Novomber; F. A. M. V., milicien d6r infanterie, afkom stig uit Bergen, vrijgesproken van de aanklacht van diefstal van twee kaartjes ten nadeele van een kameraad A. K., milicien derinfanterie, afkomstig uit Bergen, vrijgesproken van de aanklacht van poking om behulpzaam te zijn bij de ont vluchting van twee Duitscshe officieren uit het interneeringskamp aldaar F. F., musketier hij de Duitsche armee, thans geïnterneerd te Bergen, vrijgesproken van de aanklacht- vaii het behulpzaam zijn bij de ontvluchting van twee Duitsche officiereu uit heb interneeringskamp aldaar. Dc volgende veroordeelde militairen hebben appèl aangeteekend tegen hun vonnis: W. F. I., milicien der jagers, afkomstig uit "s-Gravonhage, ter zake van openbare dronken schap, wederspannigheid en le desertie veroor deeld tob 3 boete of 2 dagen hechtenis, 2 maanden gevangenisstraf en 2 weken militaire detentie; J. Ch. N., soldaat der infanterie, afkomstig uit Amsterdam, ter zake van diefstal in de ch-ambree veroordeeld tot 3 maanden en 2 weken militaire gevangenisstraf A. J. E soldaat der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, ter zake van rijwielverduiste ring, tweemaal gepleegd, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Brand en ontploffing. In het Parlementsgebouw te- Ottowa (Canada) heeft Donderdag een zware brand gewoed. Twee vrouwen verloren het leven bij den brand in het parlementsgebouw, terwijl nog twee anderen ternauwernood kouden ontkomen. "Verder wordt gemeld uit Ottawa Een kleine fabriek van militaire uniformen, waarin honderd menschen. meestal vrouwen, "werkzaam zijn, is Zondagmorgen door brand vernield Men. gelooft aan brandstichting. Uit Ottawa werd Zondag nog geseind: Na-ar bericht, wordt, staal, de munitie fabriek te- Hespeier in Ontario in brand. Iu de fabriek van liandvuuvwapenen te Halensee (Duitseblard) heeft Donderdag een© kmitontploffing plaats gehad. Een arbeidster werd gedood en vier andere ge wond. De oorzaak is onbekend. De mate rieel© scbaclo ia zeer groot. Te Bielefeld verbrandde dezer dagen to taal een groot pakhuis van Wilhelm Ho- mann voor meer dan honderdduizend Mark aan 'zijden stoffen zijn vernield. De fabrie ken zijn behouden. In de kolenmijn ,,F.ine Frau'' te Schu ren, bij Dortmund, he.eft Vrijdagmorgen een ontploffing plaats gehad; een koleu- delver is gedood, twee werden levensgevaar- kjk, vijf zwaar gewond. Een opzichter is licht gewond. Geen aardappelen, geen licht. Boldixum, de zustergemeente van het vriendelijke badplaatsje Wyk, wachtte, zoo wordt uit Husiun aan de ,,Voss. Zeii." geschreven, sedert eenigen tijd reeds op de door het gemeentebestuur bestelde aardap pelen. Met bijzonder ongeduld echter wacrtte de directeur van de centrale, die Boldixun": en Wyk van elect-rieiteit voor ziet, cp de komst, van de smakelijke knol len. Zijn ongeduld werd ten slotte zoo groot, dat hij het ultimatum gtelde: „Wan neer ik binnen zooveel dagen go&n aard appelen heb. dan. geef ik geen licht." De aardappelen echter blevn uit en de elec- triciteitaman hield zijn woord, Dinsdag avond j.l. waren Boldixum en Wyk in duisternis gehuld. Groote opwinding onder de eilanders. Zij trachtten het hart van den electrotechuicus met vriendelijke woorden te vermurwen, maar dit ge lukte niet, zoodat verschillende per sonen, die zuinig op hunne voorraden wa ren geweest, hem maar aardappelen zon den, cén zelfs met spiegeleieren er bij. Dat hielp, plotseling straalde het electrisdie licht weder over heb eiland. 's Anderen daags echter kwam voorzich tigheidshalve nog een telefonisch ontboden lid van de'maatschappij te Hamburg, die eigenares is van het electricitsitswerk, over naar Föhr om de „diplomatieke onderhan delingen" ten einde te brengen. Een pneu .ntisch kanon. Volgens bericht uit Baltimore (V. S.), heeft zekere Edward Fergusson het Ameri- kaansche ministerie van marine plan nen vcor een pneumatisch kanon voorge- gelegd. De projectielen voor dit kanon wor den met dynamiet gevuld. Heb laatste model ia een 20-pondei;, die het projectiel 35 kilometer ver kan wegslingeren. Bin- kert zal daarmede een proef worden geno men. Dit is niet de eerste maal, dat een pneu- matiscll kanon beproefd wordt, maar tot I dusverre was het resultaat verre van gun stig. De laatste proef, die in Amerika met zulk een wapen genomen werd, eindigde 1 daarmed, dat het bij het eerste schot in stukken vloog. De Minister van O&rlog in het Watersnood-* Do Minister van Oorlog begaf zich Maandag ochtend, vergezeld van. heb hoofd der 2de af- deeling van zijn departement, den majoor van den generaion staf Muller Massis, en van zijn adjudant, kapitein Vau Evordingen, naar Am sterdam, teu einde zic.lx op de hoogte te stel len van de schade, door de overstroomiugen aan sommige militaire werken aangebracht, en van do hulp die door de militairen is en wordt verleend. Oorlogswinsten. Naar wij vernemen, heeft de Staatscommis sie voor de belasting op do oorlogswinsten in hare vergadering vail Zaterdag een desbetref fend voorontwerp in eerste lezing vastgesteld. De crisis. De minister van binnenbmdsche zaken, mr. Cort van der Linden, begaf zich Maandag ter audiëntie naar de Koningin. Maandagmiddag, dus op een buitsngewo*peii dag, wordt ministerraad gehouden. Verloven verveners. Aan met-beroepsmilitairen, die op goede gronden aannemelijk kunnen maken dat zij in normale tijdon in het vervenersbedrijf werkzaam zijn, kan in liet tijdvak van 15 Maart tot 30 Juni 1916 door de compagnies-, eskadrons-, batterij-, fort- of dotackements- eommaudantcn, met inachtneming der grens van toelaatbare afwezigheid van bijzondere verloven, verlof worden verleend, waarvan de duur naar noodzakelijke behoefte hoogstens 24 dagen mag bedragen. Bedoelde militaire chefs regelen deze verloven zoo billijk mogelijk, rekening houdende met de belangen der aan vragers, maar ook met die van anderen. De „Oranje Nassau"» Reuter seinde Maandag uit Londen: Lloyds meldt uit GravesendDe „Oranje Nassau", van de Stoomv. Maatseh. Zeeland, is in aanvaring geweest, maar zette de reis voort. Of er eenige averij is aangericht, is on bekend. Een vorder bericht kan eoliter nog melden, dat Zondagmorgen bet schip op de Theems tegen een ten anker liggend vaartuig is aan gedreven, doch geen averij bekwam, op den gewonen tijd Zondag te Ylissingon aankwam en Maandagmorgen weder op den gewonen tijd van daar naar Engeland vertrok. De Waterlandscha dijk. Bij gunstig tij zijn aan den AVaterlandschen dijk liet tweede en derde zinkstuk en aan het ga.t to Katwoude het eersto zinkstuk te water gelaten. Deze liggen in het voorland. Er moet h i erop eerst een liulpdijk gelegd en daarachter de dijk. De hulpdijk zal zoo sterk worden, dat materiaaltreinen er over heen kunnen. Maan dag reed de eerste locomotief over de baan. Tlians worden de dijken voor het verkeer afge sloten en is bezichtiging va.11 de doorbraak en he- werk dus niet meer mogelijk. AYaterland besloot een geldleening vhn een half millioen aan te gaan en het bestuur kreeg volmacht naar bevind van zaken te handelen, omdat vergaderen bij de verstrooiing der leden lastig is. In zake het plan-Visser besloot men zich bij het protest er tegen aan te sluiten. Do stad is geheel droog. Een stoommachine zal nu de bemaling onderhouden. Een aanslag. Een conducteur van de H. S. M„ woonach tig te Helder, werd Zondagavond, toen hij op den laat sten trein naar Helder dienst deed. op het station Anna Paulowna door een dronken man mot een messteek doodelijk getroffen. De getroffene is naar het Stedelijk Ziekenhui'6 te Nieuwediep vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De dader, P. Jansen, bakkersgezel, af komstig uit Haarlem, werd Maandagmorgen ge vankelijk naar Alkmaar vervoerd. Het slacht offer is gehuwd, zonder kinderen. Maatregelen in zaka auto's. Te Eindhoven is de volgende afkondiging namens den lnitenant-genoraal, commandant van het veldleger, enz., geschied: Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is het navolgende bepaald met be trekking tot het aanroepen van automobielen. Zoolang een oorlogstoestand niet is ingetreden, moet het aanroepen van een automobiel of van ecu motorrijwiel lang te voren geschieden. De aanroepende militair stelt zich daarbij midden op den wèg met het geweer of de karabijn in de houding van vaardig. Den rechterarm strekt hij daarbij eenige malen achtereen loodrecht omhoog, en daarna, omlaag, ten teeken dat moot worden halt gehouden. Bij duisternis beschikt hij over een lantaarn met rood geverfd glas, waarmede als teeken om balt te houden, met den rechterarm wordt ge zwaaid. Een Duitsch offensief tor zee? Uit Rome wordt aan de „Daily Tele graph" bericht: „De Ancrozia Nationale", die een maand geleden de groote Zeppelin-raid tegen En geland voorspelde, zegt uit dezelfde bron te hebben vernomen, dat Duitsohland groote maritieme toebereidselen maait voor een offensief ter zee in de aanstaande lente. Duitschland zal spoedig in 't bezit zijn van een aantal nieuwe schepen, die bestand zullen zijn tegen torpedo-aanvallen en een© bewapening zullen voeren van 42 of zelfs 50 c.M. kanonnen." De L 19. Naar aanleiding van den ondergang van het- Duitsche luchtschip ,,L. 19", schrijft de vroegere kapitein ter zee Persius in het „Berl. Tagebl." Hos droevig ook het ver lies van de ,,L. 19" met het grootste deel van zijn dappere bemanning is, het blijft toch een kleine troost, dat het luchtschip niet den vijand ten offer viel,, maar dooi de beschieting door neutralen ten gronde ging. De ,,L. 19" zal zeer waarschijnlijk iu den mist ©enigszins te dicht bij liet Nederlandsche eiland Ameland zijn geko men. Ook is het mogelijk, dat het lucht schip door den sterken wind is afgedreven. De Nederlandsche kustwacht had natuur lijk liet recht op het luchtschip te schieten. Daar de ,,L. 19" zeer dicht boven de aarde vloog om welke redenen is onbekend ('van Engelsche zijde is dadelijk gezegd, dat de Zeppelin door de beschieting der Engelsche artillerie was beschadigd. Red. II.) kon den de schoten gemakkelijk doel treffen. Op groote hoogte zou liet luchtschip zeer waarschijnlijk boven Nederlandsch gebied even onkwetsbaar zijn geweest als boven Engelsch gebied. Bij de vele strooptochten onzer luchtschepen boven Engeland ging tot dusver nog geen- verloren, ondanks de uitgebreide verdedigingsmaatregelen, dia waren getroffen. Taal- en Handelscorrespondentie. Voorb. v. d. Praktijk-ex. (ook schrif telijk) ƒ3 p. m. Inrichting v. Hand. onderwijs „KOSMOS") Roel. Hartstr. 158, Amsterdam. Vraagt vooral onze scherp concurreerende prijzen voor Uwe uitrusting. Door onze vakkundige bediening is liet medenemen vau artikelen, welke in IndiG zonder eenig nut zijn. bjj onze uitrustingen ioiaa! uitgesloten. Onze modellen zijn alle precies volgens Iniiscke dracht. M. A. E. KALKER, 104:106 Kalvsrstrast, Amsterdam Sigaren - DE BESTE - Van 2 tot IQ cent per stuk* UITSLUITEND GOUDEN EN ZILVEREN CADEAUX. Ons prachtig mondorgel „Heiicon contra-Bas" mot 96 muziektongen, in klapetui, kost slechts f 6.75 franco. „41 o.l ican contra - Bas"1 met. 82 tongen en sclialbeker #"0.75 franco. (tamli-eiprffÉ JRiOS". Alpta (Z.-B.) Prijscouranten van alle instru menten gratis. Wie is de Uitvinder van de OPRECHTE HAARLEMMER OLIE? CLAES TILLY. Dit erkennen allen, zelfs de namakers. Welnu, vraagt dan alleen do ©jsrecht© wan de BJ. V. V/tl CLAES TILLY. T u in! a an 3-4 - Haarlem en gij zijt verzekerd, dat gij werkelijk de echte krijgt. üPIn alle plaatsen van ons land soliede Agenten of Weder- werkoopers gevraagd. .Schrijft ons om onze voordoelige condition te vernemen. Bij de Militaire Drukkerij C. K. TEUUNGSte 's-Her- tofjenbesch is verschenen: Dit Zakboekje bevat de bepalingen uit het "Velddienstvoorschrift, Manoöuvrevoorschrift, Inkwartieringswet, Seinvoorsehrift en Pionietvoor- sokriffc, alsmede zjjn verplichtingen als baancommandsnt. Zonder allerlei voorschriften bjj zich te dragen kan men i» één oogen blik zijn geheugen opirissclien. w Toezending geschiedt franco per post na. ent7&Dgsfc van post wissel ad f ©aSSs

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4