228. Zondag 30 Januari 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Onder redactie van D. MANASSEN. UorlogsnleL.¥S. Os taestaad in dsn reuzsnstnld. inzameling voer de Slachtoffers van den Watersnood. TWEEDE JAARGANG. DE S0LDATENC00RANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 CENT. ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS J 1.50 T. DRIEMAANDEN Voor A d ver ton ti tin wcndo men zi'h tot onze Administratie, PaleBtrlnaatrant 10, Amsterdam. Pry's der Advertentiön per regel 30 cent. V«>or Ingezonden Mede deel in gen op do tweede, derde cn vierde pagina dubbel tarief. Bij abonnement reductie. .Lu dö laatste weken staat de strijd in Montenegro wel op den voorgrond in de oorlogsgeschiedenis. Niet omdat de oorlog daar zoo van bijzonder belang is en bet resultaat groot zou kunnen zijn, maar omdat zicb daar raadselachtige dingen hebben voorgedaan. Doch ook zonder dat is Montenegro belangwekkend en de strijd daar een ruw J I bergpaden ea gevaarlijke hellingen, En het volk, dat er woont en strijdt, ook de vrouwen doen daaraan mee, is even kantig en bijzonder, maar ook even belang wekkend. We geven hier een kiekje uit dit Land der Zwarte Bergen. De verspreiding van ons blad. Wij bungen in herinnering, dat troepen- doelen, f19 soms door een of andore oorzaak van ons0*80 verstoken zijn, slechts een aan vraag ons te rlohten hebben om regelmatig, drlema^ per. week, een pakket Soldatencouran- ten tfWtvangen. Nergens mag ons „Orgaan uoar 'S8*- en vloot" ontbreken. Six. Edward Grey, de Britscke minister van buiten landsche zaken, heeft dezer dagen een -belangrijke redevoering gehou den, belangrijk ook voor de neutrale lau den. Er is in Engeland, eü met name in sommige Engelsche persorganen, een stre ven om al het mogelijke te doen om Duitsch- land „uit te hongeren," met andere woor- den, allen invoer naar de landen der cen- tralen te- verhinderen. Die invoer zou dan voor den groot deel komen van de Ver eenigde Staten en over ons land en Scan dinavië D ui tech land bereiken. Dat dit in den. vervolge wordt tegengegaan, is, vol gens bedeelde organen, noodzakelijk, en daarom moet ook de handel der neutralen aan banden- worden gelegd. In- allen ernst is er zelfs gesproken van een blokkade der havens van die neutrale landen, waarover goederen 'Duitschland zouden kunnen be reiken, bijv. van Rotterdam. In zijn bedoelde, rede heeft Sir Edward Grey getoond, dat de Engelsche rogeering wel wijzer zal zijn. Zij wil, zeker, allen handel met Duitschland, in- of uitvoer, beletten, maar zij zal daarom deü. handel der neutralen niet met lamheid slaan. De Engelsche regeering zal de belangen der neutralen, voorzoover den toevoer van goe deren betreft, die deze zelf noodig hebben, De Eer der Familie, Naar hot Engelsok.. (Slot.) Lady Jane hoofde over al Iiaar leden. Zij kan niet dadelijk antwoorden. Hoorde zij góed Do dapporo Fancastle... do Kruistochten... Eindelijk vond zij woorden. Ik beu heel arm, zei ze zacht; mijn broer Fancastle- verminderde mijn toelage tot een kleinigheid, en mijn man had schulden. Ik bezit mets. Lulu, die bezig was met een glas Moezelwijn en koekjes, stopte een oogenblik om de spreek ster aan te starenoverigens leek ze volstrekt niet geraakt door deze vernietiging van hare plannen. zoo! Nu, dan moet ik rt elders probee- ren.ren. Ofschoon ik geloof dat je wel iets zendt kunnen doen als je wilde. Bijvoorbeeld een goed woord doen voor mijn engel bij de Fancasles. Zij nam Lady Jane's bevende pogingen om haar zenuwen en stem in bedwang te houden, voor ©en toestemming, ten spjjt van de zachte niet schaden zij zal de contrabandelijst niet zoodanig uitbreiden, dat wij niet kunnen bekomen, .wat we noodig hebben, zij zal voortgaan door overeenkomsten als met onze N. O. T.,, de belangen, der neu tralen met die der geallieerden te vereeni gen. Er zal daardoor nog wel 't een of ander Duitschland bereiken tegen den zin van Engelandook zal de neutrale handel oenigo schade moeben lijden-, maar da-ar is in dezen bangen tijd wemig aan te do9n. Op deze wijze zal Engeland stellig het best vrede houden met de neutralen, sooals het nu ook vrede zal hebben in 't bin nenland met de arbeiders, ondanks dier te genkanting tegen den militairen dienst plicht. Want op het groote congres der ar beiderspartij te Londen is met een meerder heid van 900,000 st. een motie aangenomen om de regeering te steunen den oorlog tot een zegerijk einde te voeren. Hierbij gaat het Congres echter uit van de vooropetel ling, dat de dienstplicht slechts tijdelijk za-1 zijn, niet langer zal duren dan dezen oorlog, en in deze veronderstelling zullen de arbei ders der regeering allen mogelijken steun geven in d,e voortzetting van den strijd. Er is overigens nog steeds weinig nieuws. Van de Monbenegro-quaestie valt weinig meer te vertellen. Van den kant der cen- tralen, van Oostenrijk vooral, wordt vol gehouden, dat Montenegro vrede heeft ge sloten, dat da troepen ontwapend zijn op een klein gedeelte na, en dab de regeering zich onderwerpt. Dat van de ontwapening zal wel waar zijn. Het Montenegrijnsche leger is zoo goed als omsingeld, wat zullen de mannen anders dan zich overgeven en de wapens inleveren? Maar dat de Mon- tenegrijnsche regeering daar iets mee te maken zou hebben, lijkt toch minst geno men, zeer vreemd. Die regeering toch zit hoog en droog in Frankrijk, te Lyon, daar is ook koning Nikita, is zijn gemalin en ook een zijner zoons. De Oostenrijksclie berich ten'spreken van gevolmaohbigden der regee duwtjes, die Victoria haar moeder gaf als een wenk om weerstand te bicden. Zij noemde een tijd, waarop ze den „engel" Duncan kondon zien, en toen ze afscheid na men, had Lady Jane zich min of meer verlam den om een aantal Fancasties te gaan bezoeken, genoeg om een kamer to vullen. 't Was een verblindend vooruitzicht. En dag aan da.g trok do oude dame er op uit om de kennismaking met de familie te her nieuwen. Victoria bleef meestal thuis om haar moeders oude japonnen wat op te kalefateren. Ze vroeg nooit iets; ze was wonderlijk stil ge worden en had blijkbaar haar eigen gedachten. Je hoort allerlei vreemde dingen, zei Lady Jane op een avond, vermoeid thuis ko mend van een tocht langs de woningen van haar doorluchtig geslacht. Moderne manie ren, dat spreekt. Maar speelschulden en klep- tomanie en allerlei rare huwelijkstoestanden ik kan er niet bij! Kon ik 't hoofd van de familie maar eens te spreken krijgen! Die is anders. Ik hoop dat het mij lukt.. Die profetie werd gauw vervuld. Den vol genden morgen hield een mooie auto stil voor haar deur, en een lakei overhandigde een briefje voor mevrouw Picard van de markiezin van Fancastle, dio haar tante uitnoodigde een visite te komen nm1ron ©n zich teekende„Uw Pkemio J. Fancastle." Eindelijk i Do .droom, het ©uderiijk huis weer ring, waarschijnlijk hebben zich dus een aanbal notabelen opgeworpen aJs regeering en regelen die eigenmachtig do zaken. Maar dan blijven de koning, de minister-presi dent en andere ministers er buiten. Raad selachtig is de Montenegro-quaestie onge twijfeld nog steeds. De winteroampagne wordt voortgezet aan de hoofdfronten, d.w.z. er wordt maar heel weinig gevocjhbeh. Tn het Westen zoowel als in heb Oosten zijn de artillerie-gevechten en de aanvallende bewegingen blijkbaar weer in kraoht verminderd. De Duitschers aan liet Westerfront sobijnen in de laatste dagen hun hevig vuren weer gestaakt te hebben daarentegen wordt van Fransche en Engel sche zijde gemeld, dat de kanonnen der ge allieerden over bij-na de geheele linie dien dag krachtig in de weer waren. Het suoces Daar wordt weinig anders van cemeld. dan dat de vijand zware verliezen leed. In de laatste dagen, we vernemen het ook uit Russasdhe berichten, zijn de Duit schers wat meer in de weer geweest in heb noordelijk dieel van het Oostfront, bij Duna- burg en Riga. Herhaaldelijk hebben bun vliegers boven deze 6teden verkenningen ge daan en er bommen geworpen- Ook wordt daar nu en dan gevochten, doch het zijn meer schermutselingen dan groote operaties, die er plaats hebben. Zoo ook in 't Zuiden van dit front, aan de Strypa en aan den Dnjester; de Russen doen daa.r wel aanval len. maar niet in grooten stijl en blijkbaar met luttel succes. Doch de troepen der cen- tralen komen evenmin ergens vooruit en zoo blijft in 't. Oosten en in 't Westen de toe stand precies dezelfde. En daar zal in den winter ook wel geen verandering in komen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. Het parlement is bij koninklijke boodschap verdaagd. In de troonrede wordt gezegd Achttien maanden lang hebben mijn leger en vloot in samenwerking met de dappere, standvastige bondgenooten onze gemeen schappelijke vrijheden en het internationaal recht van Europa verdedigd tegen de niet- uitgelokte inbreuken, die de vijand daarop maakte. Door de standvastigheid van mijn volk hier te lande en in de overzeesche gewesten word ik versterkt in het vaste voornemen onze wapens te leiden naar een eindelijko uverwinnrhgv - Ik dank u voor de onbekrompen wijze, waarop gij de zware aanvragen, die de oorlog noodig maakt, hebt ingewilligd. In dezen oorlog, die ons opgedrongen is door hen, die weinig eerbied koesteren voor de vrijheden en verdragen, welke wij als ge heiligd beschouwen, zullen wij de wapens niet nederleggen voordat wij de zaak tob het uiterste hebben verdedigd, waarop de toekomst van de beschaving berust. Met vol vertrouwen verlaat ik mij op de loyale medewerking van al mijn onderda nen, die mij ten allen tijde is geworden en ik smeek, dat de almachtige God ons zijn zegen zal verleenen. De schending der mails. LONDEN. Eeue zinsnede uit de Ameri- kaainsohe nota aan de Engelsche Regeering die in het bijzonder op Nederlandsche sche pen betrekking heeft, luidt aldus ,,De regeering der Vereenigde Staten heeft ook bericht ontvangen, dat op 20 De cember de Amerikaansche mail in de Downs van het Nederlandsche schip ,,Noorc derdijk", op reis van de Vereenigde Sta ten naar Rotterdam, is weggehaald en dat deze mail zich misschien nog in handen van de Engelsche autoriteiten bevindt. Vervolgens werd op 23 December de geheele mail, die aan boord van de „Nieuw Amsterdam" van de Vereenigde Staten naar Nederland werd vervoerd, op last der En gelsche autoriteiten van boord gehaald. Daar zich nu de cassette met de Amerikaan sche diplomatieke stukken voor Nederland bij de mail aan boord van de „Nieuw Am sterdam" bevond, schijnt het mogelijk, dat ook de aflevering dezer officieel© stukken vertraagd is. Ook de gevallen van de stoomschepen Rotterdam en Eiihrok (Rijndam?) zouden vermeld kunnen worden." De aanhouding der Nederlandsche post door Engeland. Reuter seint uit Londen: „Lord Robert Cecil, parlementair onder-secretaris van buitenland- sclie zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat ae correspondentie met de Nederlandsche regeering over de aanhouding van poststukken binnenkort gepubliceerd zal worden. to zien, verwezenlijkt! Lady Jane ging, met bijna vromen eerbied en betrad het groote sa lon van 't huis in Pagetgtreet. 't Was er oor- verdoovend door 't gebabbel en drukkend van al de parf ums. Zij leek een schim uit vroeger dagen tnsschen al die mooie japonnen, lachen do gezichten en babbelende monden. Zo herkende onder het wit en goud en den schat van rozen en orchi deeën tusschen de moderne meubels en an tieke snuisterijen 't deftige, ietwat sombere huis barer kindsheid nauwelijks. Schattige tante Jane! riep een schelle stem, en Phemie dook op uit een neet van kus sens, waar ze omringd nas door een mum- van jonge mannen, Ze kwam naar de oude dame toe. Éen geestdriftige omhelzing, een vluchtige kus, een paar gemeenplaatsen, en Lady Fan castle was al weer terug onder hare vlinders. Nu kwam lord Fancastle, jong van uiterlijk, doch met oude, vermoeide oogen. naar haar toe, op zijn gemak', de handen in de zakken en liet zich plomp in .een. stoel vallen, naast haar. Hoe gaat 't? vroeg hij slap, onbeleefd starend naar haar ouderwetscli toilet. Ik heb u nooit eerder gezien, maar natuurlijk van n géhoord. U loopt voor dien idioot, van een Duncan P En u helpt hem met uw geld"? Ladv .Tane ontkende haastig. 'k Zie nipt in. waarom u 't doet! ver volgde haar neef, zijn sigaar r pokend., Laat Het parlementslid King vroeg of er eenigc mogelijkheid bestaat op arbitrage, waarop Cecil antwoordde, dat den vrager uit de te publiceeron correspondentie ten duidelijkste zou blijken wat er voorgesteld is." FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsierrein. BERLLJN. In verband met de beschie ting van onze stellingen in het duingebied door vijandelijke artillerie, beschoten vijan delijke monitors de. streek van Westende, doch zonder succes. Aan beide zijden van den straatweg VimyNeuville bestormden onze troepen, na vooraf een mijn te hebben doen springen, de Fransche stelling, over ec-n breedte van 500 tot 600 M.een officier en 52 man werden gevangen genomen, een mitrailleur en drie mijuwe-rpers buit gemaakt. Na vrucbtelooze tegenaanvallen van den vijand ontstonden hier en op andere, iu de laatste dagen veroverde loopgraven, leven dige gevechten met handgranaten. De stad Lens werd onder krachtig vijan delijk vuur genomen. In de Argonnen herhaalde krachtige ar tilleriebesch ieting PARIJS. De Fra-nsche artillerie trad op het geheele front Donderdag zeer actief op. De Duitsche loopgraven in België werden ernstig beschadigd. Herhaalde pogingen om de trechters ten oosten van Neuville te heroveren werden verijdeld. Het mijnengevecht in Argonne wordt met gunstig resultaat voor de Franschen voortgezet. De vijand leed hevige verliezen in een ge vecht om het bezit van een trechter, ont staan door het springen van twee mijnen. Wij zijn meester van de eene zijde van den trechter. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. PETROGRAD. Duitsche aeroplanes vliegen herhaaldelijk over de streek van Riga en Dunaburg en werpen daar bommen Ten zuidwesten van het meer Narotsche hadden onze verkenningsafdeelingen ge lukkige ontmoetingen met den vijand. Een dezer troepen k-wL ouverhoeds.cken aan val op een Duitscli detachement, joeg net op de vlucht, bracht het zware verliezen toe en maakte krijgsgevangenen. Ten zuidoosten van Kolki drongen onze verkenners door tob bij een wachtpost van den vijand en overstelpten dien met gra naten. In Galicië, aan de Midden-Strypa, zet de vijand de artillerie-beschieting voort. Aan den Dnjester in de streek van Oes- setsjko bij het bruggehoofd, leverden wij den vijand een gevecht met handgranaten. Ten noorden van Boyan trachtte de vijand, na voor onze loopgraven een mijn te hebben laten springen, herhaaldelijk oois aan te vallen. Hij werd echter teruggedre ven door ons vuur. BERLIJN. De „Berl. Lokal Anzeiger" verneemt uit Tsjernowitsj dat de gevechten aan liet Bessarabische front wel voortdu ren doch in verhouding tot vroegere aan vallen in hevigheid sterk zijn afgenomen. Donderdag hebben de Russen versterkingen uit Bessarabië aangevoerd waarvan echter slechts een klein deel in het vuur is ge bracht De slag bij Toporouiz in vogelvlucht. Adelt, een oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagebl.", heeft den slag bij Topo- routz (in Oost-Galicië) van -uit een vliegma chine gezien. Wat hij gezien heeft, be schrijft hij als volgt: „...De strijd duurt- voort. Ik zie het. blik semen van een batterij Russisch veldgeschut aan den bruinen rand van het bosch. urige naaldpunten springen te voorschijn, de een na de andere. Het gegons van onzen motor over stemt hot geraas vau den slag. Geen knal waai- schuwt ons voor projectielen, die op ons ge richt zijn. Wij stijgen omhoog door de on zichtbare regenboog van de granaten. Diep onder ons is dicht bebouwd land. Barancze en Toporoutz zijn groote plaatsen met regelma tig loopende straten. Zij lijken steden. De huizen zijn zonder dak, het muurwerk is uit gebrand. Wij zijn nu in liet centrum van den slag. Beneden loopt een verward net van loopgraven, vaak onderbroken door onregel matige punten. Naar de voorste linie leiden talrijke verbindingsgangen, die zich als aderen vertakken. Waar de vertakkingen in de loop dien ezel maar 't poosje brommen; *'t 'zal hem goed doen gelooft, u niet!1 Lady Jane was sprakeloos. Familiekrediet is een frase in den 'tcgen- woordigen tijd. vprvolgde do beminnelijke gast heer. Die dingen hebben uitgediend. Zelfs Phemie en ik hebben soms kleine strubbelin gen. Apropos, als u soms 'n paar duizend in uw spaarpot hebt, dan kan ik een bizonder goed zaakje aanbevelen. Ik ben zei? commissa ris. Zoo secuur als de Bank! Hier js :t pros pectus. Ik garandeer u honderd percent.... Doch daar kwam de kleine Lady Fancastle aanruischen. Ga weg! riep zij en duwde schertsend haat echtgenoot op zij met twee blanke handjes vol ringen. Tante Jane, laat u niet door hem beetnemen met zijn zaken. Allemaal zwendel! Ik hob u hier gevraagd voor mij! Zij zat op do leuning van een stoel, bevallig schommelend mot éen voetje, :t lokkonhoofd 'n weinig op zij, als een vogeltje, en babbelde over een monsterbazaar, die zij organiseerde voor den „Bond tot bescherming van verwaar loosde kinderen". 't Zou een reusachtige zoalc worden, in Albert Hall. 't Hof interesseerde zich er voor. Zij moest wel iets doen; ze had tal van vijan den. bij hoopjes! En ze zat ook in allerlei moeilijkheden een groote vooral. Daar kon ze niet anders, uit raken dan op deze manier Wij meenen niet te mogen nalaten een beroep te doen op onze lezers om ook hun penning of penningske te offeren tot leniging van den nood in de overstroomde streken. Veel zal er noodig zijn, maar ieder zal gaarne het zijne klein of groot willen bijdragen. Daarom belast de Administratie van „De Soldatencourant" zich met de ontvangst en verantwoording in dit blad van giften, die aan de Watersnood-Commissie zullen worden afgedragen. Ten einde vergissingen onmogelijk te maken, verzoeken wij met nadruk op de strook van de ons toe te zenden postwissels het woord WATERSNOOD te willen vermelden. Tweede lijst. Ontvangen tot en met 28 Januari 1916 's middags: S. S. te Amster dam f 1Landweer Infanterie Depót te Amsterdam f 10reservist te Hooger- heide f 5; opbrengst Militaire Huisvlij(ten toonstelling te Nuraansdorp f 25 militairen kantonnement te Krabbendijke f 18.34; D. Wassenaar, le compagnie, 2e bataljon, regi ment Grenadiers f 2.50; detachement Hoo- gezandsche sluis Z.-H. (tweede helft) f 12.50; ontvangst der collecte gehouden door kader van h6t Landweer Infanterie- depöt te Amsterdam bij de middagvoorstel ling in Carré op 26 Januari 191642,454. Totaal van deze lijst f 116.79}. Totaal ontvangen f 386.314. Telkens na afsluiting van onze verant woordingslijsten in De Soldatencourant, dragen wij het totaal van die lijst aan de Algemeene Watersnoodcommissie over, in wier verantwoordingsstaten aan de bladen men dua dezelfde totalen telkens terug vindt. D. MANASSEN. graven uitkomen, is eiken keer een dikke, zwarte punt, het kanaal, waarmede men in de vier meter diepe loopgang afdaalt. Hot ge heele panorama is als één door veldmuizen doorwoelde weide, of van uit onze hoogte ge zien, als een plank met gangen van lioutwur men. Men ziet vele kleine cirkels, voor, iu en achter de loopgi-aven. Daar zijn zware grana ten neer gekomen. Op eenigen afstand naar achteren slingeren zich zorgvuldig aangelegde zigzaggangen met forten voor zoeklichten, die op fornuizen met bedekte kookgaten lijken. Daarachter loopen lange, smalle, als kettin gen aan elkaar geregen rech'hoeken-dekkingen voor de reserve, uit balken, gegolfd blik, aardo en zandbakken bestaande. Meer naar achteren nog en niet evenwijdig met de eerste linie, maar aangepast aan het ter-rin, is de tweede «ttdidlKlng.-ot.-:Ji:.g. u 'X* -(••••• '"o dorpen, om welke gevochten wordt, eon derde. Wij kunnen zien, dat de vijand van zijn hen- velstelling naar beneden gekomen ifi, om nu van uit haastig naar voren geschoven sappen over het tussckenterrein te bomen. Hot salvo- vuur roffelt op onze voorste linie en de draad versperringen. Onophoudelijk spuiten twee K.M. beneden ons de bruine zuilen omhoog, waar de granaten ontploffen. Ontploffende shrapnells vormen sierlijke sigaren wolkjes. De absinthgroeno rookzuilen van gasbommen stij gen omhoog. Voor Raranzce is het geheele veld met zijn loopgraven en dokkingen door tal- looze trechters omgewoeld, alsof duizenden mierenleeuwen daar aan het werk zijn geweest. Ten zuiden van Toporoutz verrijst een tweede bergrug, waarvan het bosch als het ve! van een schurftigen hond geplukt is. Geen mensch is •zichtbaar, men hoort niets. Alles schijnt zoo klein en onschuldig. Deze milimeterlange blik sems, deze kokette wolkjes, deze kleine gaten zijn getuigen van een strijd van honderd dui zenden, van hun lijden en sterven, overwinning of ondergang Wij draaien naar he>t westen. De zon staat laag aan den horizon en verblindt ons. Ons vliegtuig wiegelt op golven van koele lucht als een schip op do rollende zee. Tsjerno witsj groeit ons tegemoet, menschjes groeien nit het niets en trekken ons met blikken en gebaren naar omlaag. We glijden over dc krui sen van het oude kerkhof, dat a:.n ons vlieg veld grenst. Met een korten loop over den grond landen wij." Verder vertelt Adelt nog: „Dezen nacht was er roffelvuur geweest en dan bij het aanbreken van den morgen algemeene bestorming. De Moraviërs en Kroaten in de loopgraven waren daarop voorbereid- Drie tot vier meter diep zaten zij in de aarde en van boven waren zij met zandzakken en bevroren leem bedekt, 's Avonds kwamen de veldkeukens zoo ver mogelijk naar voren en het eten werd dan in kooklcisten naa.r de voorste linie gebracht. Watervaten werden aangerold, opdat de men- schen zich konden schoon wasscben. Overdag hadden zij brood, zelf gemaakte worst, koffie en tabak. Zij werden niet afgelost. Zij zeiden allen, dat zij het nu liever op eens wilden af doen. Etend, rookend, slapend en pratend zit ten de dapperen in hun kuilen gehurkt, het ontploffen van de granaten stoort hen niet. Zij zijn fatalisten geworden. Boven staan eeniige veld wadi ten aan de borstwering en- staren door de spleet van het schild in den donderenden nacht, waarin het telkens op- bliksemt en zwarte rook opstijgt. De zilveren strook van de zoeklichten en de lichtkegels de ©enige weg. De zaak was prachtig; ver scheiden pairsvrouwen hadden steun toege zegd. Maar er was geld noodig een goede cheque. Lady -Jane werd zoo mogelijk nog meer ver baasd. Toe, schrijft u er eentj'e voor mij, tante, en kom mee verkoopen op de bazaar. Nie mand herinnert zich er iets van. waarom u uit ging als een nachtkaars, jaren geleden. Zij zijn nu allemaal dood. En tegenwoordig wie geeft er nu om zulke dingen? Onderwijl was een barer kinderen gekomen, een wilde jongen, die zich ruw aan haar rokken vastklemde. Plotseling wees hij naar Lady Jane en begon hard te lachen. Kijk, die hoed! hi hi hi.... En dan, een gebaksc-hotel ontwarend, die dicht bij haar stond Geef mij een taartje, dan krijg je een zoen Tot antwoord stond Lady Jane op. 't Is genoeg; ik kan mij de weelde niet permitteeren, de gunst mijner familie te win nen. sprak zij ijskoud, boog statig voor Fan castle en verdween met geruisch van haar ver kleurde zijden japon. Lady Jane ademde ruimer, toen ze op straat stond. Dat waren de Fancasties, de menschen op wier tradities zij haar begrip ran eer had ge van de raketten werpen een spookachtig schijn sel op do draadversperringen, waarvan de uit gerukte palen op om zioh heen grijpende ar men gelijken. Do een© knal slikt den ander op, het oene gesis overstemt het andere. losbar stende vlammen dansen, zwarte reuzen verhef fen zich en slaan neer op dradon, dekkingen en menschen. De morgen breekt aan. De vijand verlaat do loopgraven en rukt nader. Voorop ec-nige man schappen met draadsnijdere op liet geweer, dio tegen den electrischen stroom van de veraper- ringsdraden geïsoleerd zijri. Eenige weinigen nemen zandzakken mee, waarachter zij zich bij het oprukken dekken. De anderen komen in dichte massa's als de golven van de branding. Het helsch lawaai van het roffelvuur is voor een plotselinge stilte geweken, die zoo sterlc vork*, dat het d«u vermoeiden wachtposten jn de ooren suist. Deze stilte zou alarm genoeg zijn, ook al was geen wachtpost meer in loven, om de wachtenden te waarschuwen. Ieder zoekt zijn plaate aan do borstwering, voor zoo ver daar nog iets van over is. De manschappen zien de Russen reeds met het bloote oog, doch niemand 6chiet, al jeuken de vingertoppen van opwinding en ongeduld. De shrapnells echter van onze artillerie zweepen flankeerend in do stormoolonnes. Nu zijn do voorsten reeds op <lrie honderd meter afstand gekomen. De scha ren knarsen reeds in de draden. VuurI De eerste rij is afgedaan. Geladen en ge mikt. Geen zenuw trilt. Ieder is gespannen tot aan verstijving toe. Russische officiereu drijven hun mannen, die zich neergeworpen hebben, voorwaarts. „Hoera" schreeuwend werpen zij zich in de draden, krommen zich bij honderden door de werking van den electri schen stroom, vinden leemten, die het roffel vuur geslagen heeft, vallen in de overdekte kuilen achter de loopgraven. Een bont tapijt van dooden en gewonden breidt zich uit voor «ie laatste stormoolonnes. Toch volgen zij. Welke demon drijft hen voorwaarts? Bedrijvig gevoelloos tikken de machinegeweren. Van haat vervuld knettert het mfanterievuur. Ken mijn vliegt in de lucht. Handgranaten ver scheuren de eerste Russen, die door de leemten in de omwalling dringen. Bajonet en kolf spreken het laatste woord. Het spervuur van de Russische artillerie achter onze eerste linie kan de reserve niet tegenhouden. Wat van den vijand levend in onze loopgraven komt, steekt beide handen omhoog.... ITALIË. Oostenrijk en Italië. ROME. Heb offensief van den vijand in de zone van Gorz is tot staan gebracht. De Italianen handhaven zich in de pceities, die zij bezet hebben en beschoten krachtdadig een vijandelijken troep, die oprukte naar de Isonzo-brug ten noordwesten van Görz. Een Italiaansch detachement nam bij verrassing de versterkte kerk San Martinö in het Karstplaieau. De zwaveknljnen op Sicilië gesloten. LONDEN. De Times verneemt nit Rome, dat de zwavelmijnen op Sicilië gesloten zijn tengevolge vsn den hoogen prijs van de kolen bouwd- Haar hoofd, dat al die jaren een wei nig gebogen was geweest, hief ze nu fierder op haar stap werd steviger, haar oogen fonkelden. Zij wist nu, dat zij de eenige respectabele Fancastle was; die anderen hauócn de'familie- eer aan flarden gescheurd, in 't stof getrapt. Lady Jane ruiöchte als een koningin haar eigen laag, somber salonnetje binnen, waar Victoria, haar verbaasd ontving. Wat was er gebeurd? Kom eens hier, Victoria! zei Lady Jano op ernstigen, bevelenden toon. Zie! De oude dame nam van de piano het portret van Lulu als bruid. Ze trok de photo uit het lijstje, scheurde ze in vier stukken en wierp die in den haarj. Dan kwam zij terug en nam den honorablen Duncan Dilkley en vierendeelde dien eveneens. Zoo kwamen ze allen aan de beurt, een totale slachting. De koude haard was opgehoopt met ver scheurd papier; op de tofel stapelden hoopen ledige ljjsten. De Fancasties zijn dood, sprak Lady Jane; aan jou en. mij is het, de eer d©1" familie op te houden... Kind, wil ik schrijven aan Harry Rourke .dat hij hier kan komen? Die is ten minste edelman in zijn manieren. De ridderlijk heid van je voorgeslacht ligt in 't stof. Laten wij die oprichten in een nieuwo omgeving!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1