Tweede Blad. AMSTERDAM De Watersnood. IJMUIDEN De overstrooming en onze verdediging er tegen. PURtlEO XAN D WI1DE VOSKER, ZUlDWIJ" 'kerneer 'PURMER j|WESTCZAAM ILPENDAM POLOEfy KOOCïd.ZA/ -N OOSTZAAN 'ZAANDAM oostzaan Sluis St triza»' f ZUID SPAAR N DAMMER Polder ^NftUERNA- _MÖTOR ^.GEMAAU 'west- 2ANS.B [LANDSMEER 2AANDAMME;f^ POLDER ICMOUW HOUTRAK OOST2AAN5CHE I^OVERTfOrr NOORDER s Y POLDER "RlJNLANOf STooncE^Sj /jM&r'on. ».V%aGENAAt. 2UNDERD0RP Vj/PoLDÈRi^/^ //eutKSlOcl!^BüiKSLÖT*'eRttEER\ 4Ó^^/%BU1KSLOOT -«/ POLDER^ ^POLDER^M/I, IK S LOT ^7/ HAM nn" Tfffn AMSTERDAMMER POLDER HOLDER WAAR OEF POLDER^ SLOTERDIO! HALF/W Et KHEIUNO «VOUOE 'HAARLEM CSyphor* UE SOLDATEKrCOURiUvrT ven woenaaag 26 Januari 19ie5 noodwaterkeering "worden dag en nacht voortgezet. Getracht zal worden de geheele water keering in omstreeks vijf weken ten uitvoer te brengen, terwijl men met den dam langs het Noord-Hollandsch Kanaal, zich uitstrekkende van de sluizen tot den spoordijk, Maandagavond, hoopt gereed te zijn. Langs den Purmersteenweg en de Necker- straat worden eveneens alle krachten inge spannen de dam, langs den Purmersteen weg opgeworpen, bereikt reeds een lengte van ongeveer 700 meter. De demping der sluizen zal in zooverre geschieden, dat ze in tijden van nood in één uur tijds geheel dichtgegooid kunnen worden. Groote hoeveelheden materiaal zijn ge arriveerd tot het vervaardigen der verschil lende kistingen. Zondagavond seinde ipen ons: In de spoedeischende Raadsvergadering, Zondagmiddag te 3 uur gehouden, is beslo ten tot het maken van een kistdam van den spoordijk naar de sluizen en van de sluizen naar den Wijde-Warmend ijk. Heb cr.ediet, hiervoor aangevraagd en toegestaan, be draagt f 35.000, waarvoor dq melkfabriek „Hollandia" f 10.000 beeft gegeven. De groote sluis in bet Noord-Hollandsoh Ka naal wordt met steenen dichtgegooid. Tevens werd door den voorzitter aan den kapitein der genie Duetz een hartelijk woord van dank gebracht voor diens des kundige adviezen, waardoor deze de ge meente zich ten zeerste aan hem verplicht. (A p p l'a us.) Door de thans genomen maatregelen zal Purmerend geheel omringd worden door kistdammen of water keen n geneen pol der dus vormen, welke met behulp der machines van „Hollandia", waarvoor be reids toezegging is gedaan, leeggemalen zal worden. Voorts vernemen we omtrent den toe stand te Purmerend Zaterdag 22 Januari was de waterstand 6 c.M. beneden A. P., Zondag 89 Januari, was het tegen vijf uur namiddag gestegen tot 4 c.M. boven A. P. Het gevolg was, dat gedeelten van Pur merend, tot" gistermorgen voor overstroo ming bewaard, in den loop van den dag onder water zijn gezet. Bepaalde zich het overstroomde gedeelte tot aan Zondagmorgen tot het nieuwe ge deelte der gemeente, bij het stijgen van het water liepen ook de Koestraat., Paarden markt, Nieuwstraat, Kanaalschans en de Gouw over en was o. a. het „Heerenloge ment" slechts plassend door het water te bereiken. Voor ,,'t Kalf", den dijk van de Wijde Worm er, waarvoor eenige dagen geleden ernstig werd gevreesd, is thans het gevaar vrijwel geweken, ook voor den Purmerdijk bestaat geen onmiddellijk gevaar. Maar over heb dijkje van den Overweerschen polder, hoewel van doorbreken geen sprake is, spoelt het water. Deze polder grenst, onmid dellijk aan het buitenste deel van Purmer end, zoodat de overstrooming van dit dijkje het water brengt in andere gedeelten -van het stadje. Ten gemeentehuize werd ons meegedeeld, dat geen. onmiddellijk gevaar voor het. door breken van de bedreigde dijken bestaat en men vermoedt, dat deze hooge waterstand liet gevolg is van den springvloed van en kele dagen geleden, die thans het zeewater hoog heeft opgevoerd. Men meklt nog van andere zijde Van Zondagmiddag kwamen omtrent den toestand te Purmemd de volgende berich ten in: Half twee. Het water stijgt ontrust- barend. Aan alle kanten stroomt'het water óver de kaden. Nog geen enkele-maal is het water zoo hoog geweest. Duizenden vreemde lingen komen per boot aan om te kijken, doch allen worden geweerd. De toestand is ernstig. Het water stroomt over den dijk in den Over-Weerschen polder. Kistdammen worden overal aangelegd. Zaterdag was overal door het zakken van het water een zekere kalmte ingetredenthans maakt men zich angstiger dan voorheen. Het weer is stil. Drie uur 45 uur. In een spoed- eischende raadsvergadering van drie uur is besloten tot het maken van een kistdam van den spoordijk tot de sluizen en van de sluizen naar den. Wijde-Wormerdijk. Men begint onmiddellijk met het- werk. De groote sluizen worden met sternen dichtge- worpen. De tosstand is ernstiger. De Purmersteenweg is bijna niet meer te houden. Men werkt hard, doch men vreest het ergste. Zondagavond. 'De perceelen op de Nieuwe Gracht loopen gevaar onder te I loopen. In de Nieuwstraat worden de huizen ont ruimd. j De Overweersche polder loopt gevaar en de dijk wordt versterkt op die plaatsen, waar het water overloopt.. Aan den noorddijk van de schutsluis van heb Noord-HoHandsch kanaal tot de spöor- j dijk-richting wordt sinds Vrijdagnacht onaf- gebroken gewerkt. De schutsluis wordt afge damd om Purmerend te beveiligen als de j Nekkerstraat onderloopt. Zaandam. I Zondag is het water in den Oosl- •zaner polder den geheelen dag geste gen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was om 2 uur de stand 8 cM.A. P., te 4 uur 5 en te half zes 4 cM. Daarna liep het water geregeld op, tot het Zondagavond 7 uur 8 cM. -f A. P. was. Toen was het on- I geveer 30 cM. hooger dan de hoogste stand, die gedurende de göheele periode van de overstrcoming bereikt werd. In de Oostzijde stond het water nu niet meer vóór of in den kistdam, maar zelfs daar achter. Dat dit een aansporing was om met verdubbelden ijver aan de afwerking voort te arbeiden, spreekt van zelf. In verband hiermede en met het oog op den Zondag, waarop veel vreemdelingen verkeer werd verwacht, vooral ook wijl het prachtig weer was, .werd door het gemeente bestuur de bepaling uitgevaardigd, dat nie mand zonder pas tot de Oostzijde mocht toe gelaten worden. Deze passen werden echter alleen verstrekt aan degenen, die in de Oostzijde wonen of daar noodzakelijk moes ten zijn. In een oogenblik tijds werd nu het gemeentehuis bestormd om pa-3sen. Het ge- heelg ambten a arspersoneel yras gemobili- minstens 80 c.M. water op het land hebben. In dit verband heb ik naar een middel gezocht om dezen afmalingsduur te verkor ben en meen dit gevonden te hebben in bet afmalen van den LJboezem zelf. Dit kan geschieden door het ge maal aan de Oranjesluizen en aan 't Loozingskanaal aan den Zeeburger- dijk; de capaciteit dezer beide ge malen is te zamen ongeveer aan te slaan op 1700 kub. M- per minuut. De gemalen van Oostzaan en Waterland kunnen dan niet meewerken, wel echter Purmerland en Vurige Staart, die op Scherm er boezem uit slaan, zoodat de gezamenlijke capaciteit ongeveer 1800 kub- M. per minuut kan worden, of wel 3.7 mil'lioen kub. M. per etmaal. Voor de berekening, hoeveel c.M. per etmaal van de geheele oppervlakte wordt afgemalen, moet de oppervlakte met den IJ boezem ad 1000 H.A. worden vermeer derd, er wordt dan dus over de 8000 H.A- een daling van 3,700,000 80,000,000 0.046 M. of wel ruim 4.5 c.M. per etmaal bereikt. Over de 35 c.M. water, vermeer derd met nog 1.5 c.M. regen, moet dan 8 dagen worden gemalen. Dit geeft reeds een veel gunstiger resul taat; dit zou dus bereikt kunnen worden, indien de stad Amsterdam voor de scheep vaart een dergelijke peilverlaging tot op 0.95 M. onder A.P. zou kunnen hebben, dit is namelijk ongeveer 0.5 M. lager dan het normale kanaalpeil. Ik heb bij een zeer voorloopige bespre king wel den indruk gekregen, dat Amster dam ook in deze richting zooveel mogelijk zal willen helpen. De vraag is echter of acht dagen niet te lang aaneen is. Hieraan is misschien nog tegemoet te ko men door Rijnland te hulp te roepen. Hot groote Rijnland, zich uitstrekkende tot ten zuiden van Leiden, over een geheel afwate- ringsgebied van ruim 100,000 II.A., be schikt over krachtige gemalen te Halfweg en Spaarndam, uitmalende op den IJboezem, te Gouda, uitmalende op den Holl. IJ6el, 1 en te Katwijk uitslaande op do Noordzee. De eerste twoe kunnen bier geen dienst doen, de beicfe laatste wel. Heb winterpcil van Rijnland is 0.70 M. A.P., om dus den boezem af te malen op 0.95 M. kan voor de scheepvaart daar waarschijnlijk geen overwegend bezwaar zijn. De capaci teit der twee restoerende gemalen wordt als gemiddelde per dag aangegeven op 3.5 milhoen M3., de oppervlakte van den boe zem is 3600 H.A., te zamen zou dus de ca paciteit per etmaal worden 7.2 millioen M3. en de geheeie te bemalen oppervlakte zou dan bedragen 7000 H.A. (overstroomd gebied) 1000 H.A. (IJboezem) 3600 H.A. (Rijnland) 11,600 H.A. De afma ling bedraagt dan dus 7,200,000 116,000,000 0.062 M. of ruim 6 c.M. per etmaal. De duur van uitmaling zou dan dus nog geen zee dagen bedragen. Dit is een buitengewoon gunstig resul taat, dat natuurlijk uitsluitend en alleen bereikt kan worden door het te hulp roe pen van dergelijke uiterst krachtige boezem gemalen, waarbij de eigenlijke poldergema len geheel in 't niet verzinken. Rijnland's hulp zou bovendien van zoo groote beteeke- nis zijn, omdat door diens lagen boczcm- stand n.L winberpeil 0.70 A.P. het ook mogelijk gemaakt zou worden af te spuien op Rijnland, indien voor het spuien bij IJmuiden de getijden niet laag genoeg afliepen. Zeer in 'tkort zou dit plan dus neerko men op A. tóchermerboezem spuit niet te Zaan dam en Nauweraa. B. Amsbelland spuit niet op den IJ boezem. C. Rijnland's polders malen niet uit op Rijnland's boezem. D. Dé IJboezem met het overstroomings- gebied wordt zoo laag mogelijk afgespuid door de sluis te IJmuiden, of op Rijnland. E. De gemalen van Purmerland en de Vurigo 8taart malen af op Schermorboezem. De gemalen aan de Oranjeeluizen en aan het Loozingskanaal Ie Zeeburg malen af op de Zuiderzee. Rijnland's goma.il te Gouda maalt af op don Holiandscbon IJsel en dat te Katwijk maalt af op do Noordzee. Gezamenlijk wordt op die wijze bot water in dat gedeelte van het overstroomiugago- bied in ongeveer zes dagen tot op maaivald- hoogto gebracht. Op oen dergelijke wijze zou. bij toopaj- sing van dit idee gecombineerd met. do noodwaterkeering BuikslootIlpendam, binnen betrekkelijk korten tijd bet grootste deel van bet overstroomde laud weer boven water kunnen zijn, en duizenden menschen in Oostzaan, Landsmeer, Purmerlaud, Don Hp, Zaandam-Ooetzij en i'unnerend wear hun bedrijf kunnen hervatten. Het spreekt vanzelf, dat er voor het ver krijgen van de medewerking der verschil lende col logee zeer vele besprekingen noodig zouden zijn. Ook moeten de verschillende gemaien nagegaan worden, om de juiste capaciteit vast te «tellen bijv. in verband met een andere tasting der schepraderen en een mogolijk verhoogen van het tcurental. Het is daarom, dat ik dit reeds nu ia bespreking breng. Het is duideujk, dat ook voor het res toerende gebied later dezelfde methode toe te passen is; en eveneens, als Onverhoopt de bedoelde waterkecring BuikslootIlpendam enz. niet gemaakt mocht worden, voor het geheeie overstroomingsgebied. Alleen zou dan ongeveer de dubbele duur noodig zijn, wat althans aan één stuk wel moeilijk toe gestaan zou kunnen worden. Op onderstaande kaart ia de IJboezem met omgeving afgebeeldalle in dit artikel genoemde dijken, kanalen, wabergemeJen, enz. zijn aangeduid, natuurlijk roet uitzon dering van die van Katwijk en Gouda. Amsterdam, 22 Jan. 191G. m. f. visseb. gevluchte inwoners van Anna Paulowna bevin den, hebben zich to Oudo Sluis, "Wieringer- waard, Barsingerhorn, Scbagen en Breezand comités gevormd: door bemiddeling van bet comité to Breezand kunnen de andere comités alles verkrijgen wat zij noodig hebben van de Centrale Watevsnoodcommissie. De geheelè oppervlakte, van den Anna Pau- lownapolder is 4500 H.A. groot, water en dij ken niet meegerekend. Hiervan is ongeveer 3000 H.A. overstroomd, waarvan 1600 H.A. in don Oostpolder. Do polder bezit twee stoom gemalen en een watermolen, waarvan dat aan do Ewijcksluis 160 kub. M., dat to Kleine Sluis 90 kub. M. en de molen aan den Achterweg 20 kub. M. water verplaatsen. Van bet gedeelte des polders onder Breezand, dat nog niet is overstroomd, is al het. vee be halve dat van een paar boerderijen bij den dijk van bet Noordholl. kanaal, verwijderd. In den Oostpolder wordt de waarde van het graan, dat op één boerderij verloren is gegaan, geschat op 20,000. Purmerend. Een berichtgever seinde Zondagmiddag: Zondagmorgen steeg in Purmerend plot seling iiet water zóó hoog, dat alle kaden van het Kanaal en de Where overstroom- den. Nog geen enkele maal is het zoo hoog geweest. Met booten komen duizenden vreemdelin gen aan, doch niemand wordt in de stad toegelaten. De toestand wordt nu ernstig. Was Zaterdag de kalmte wat ingetreden, doordat het water zakkende was, nu maken de inwoners zich angstig, daar het water nu van twee kanten opkomt. Door den koogen waterstand stroomt het water over den dijk van den Overweerschen Polder. Men legt' overal kistdammen aan en hoopt het water zoo te keerende overige dijken houden zich tot nog toe goed, daar het stil weer is. Als er nu echter storm op steekt, is de ramp niet te overzien. ij Nader meldde men ons Ondanks den zuidenwind is het water te Purmerend Zondag tot ongekende hoogte gestegen. De peilschaal in de sluizen wees in den morgen precies A. P. aan, en het water is nog steeds wassende. I De .werkzaamheden tot liet maken der eeerd. De eersten, die het ongerief van het genus van een pas ondervonden waren de katho lieken, die op weg naar de kerk waren, en die allen verplicht waren naar huis terug te keeren. Ook de vele honderden vreemdelingen, die Zondag naar Zaandag gekomen wanen om de rampen, van een overstroomingdoor eigen aanschouwing te leeren kennenTnad- don pech. Zij moesten zich nu met den Zuiddijk tevreden stellen. Naar de Oost zijde waren alle toegangen afgezet. Het aantal vreemdelingen was buitenge woon groot. Alle booten en treinen uit beide richtingen kwamen propvol aan. Het waa nog drukker dan op een van de beide Pink ster- of kermisdagen bij het meest gunstige weer. Van Wormerrveer waren er die waren komen loopen, omdat rij geen plaatsje in boot of spoor hadden kunnen machtig worden. De politie was met een aantal rijksveld wachters en militairen versterkt. Ook waren in den loop van den morgen 200 soldaten aangekomen, onder wie een aantal van de genie, voor hulp bij het ma ken van de kistdammen. Te 7 uur werden de posten opgeheven en do Oostzijde weer voor het verkeer ge opend De straatcollecte voor de slachtoffers van den watersnood, die Zaterdagavond werd ge houden, bracht ruim f 300 op. De kerkbuurt in Oostzaan was Zaterdag avond, dank rij de van uit Zaandam aan gebrachte ncodleiding, electrisch verlicht. Landsmeer. Zondag was weer het water in het Oostzaander- en Landsmeerderveld onrust barend gestegen. Het verschil tusschen het niveau van Zaterdagavond en Zon dagavond zeven uur, bedraagt 18 c.M. De oorzaak is de stille nacht en de daarop ge volgde oostelijke wind, waardoor het wa ter van uit zee opgestuwd werd. Door de werking der golven zijn groote stukken land, drassige „pollen" aan de oppervlakte ver» schenen en vormea, klein» ail audi es- Op welke wijze kan het overstroomde gebied het vlugst ontlast worden? In mijn stuk over de voorgestelde nood waterkeering van Ged. Staten van N.-Hol land heb ik op het einde gezegd: „of er extra hulpbemaling voor het ondergeloop en gebied^ noodig zal zijn, wil ik liever later bekijken." Of de tijd daarvoor nu gekomen is, hangt ervan af op welke wijze de noodwaterkeering gemaakt zal worden. Wordt deze gelegd langs de spoorlijn Zaandam—Purmerend, in aan sluiting daar aan den Ringdijk van de Purraer, dan v*rdt slechts een klein ge bied, van ruim 1000 H-A., drooggelegd. In dit drooggelegde gebied bevindt zich een sluisje, zcodat een gedeelte van het overstroomingswater lean worden, geloosd. Bovendien staat precies beknepen tus- echen spoordijk en ringdijk het gemaal van dmi Polder Purmerland, dat met eenig glootwerk wel dienstbaar gemaakt kon wor den om het geheele gebied te bemalen. Daar geheele polder 1000 H.A. groot is, (waarvan :dan 190 H.A. tot het droog gelegde gebied zouden behooren) zou dit gemaal met een waterverzet van 80 M3. per minuut met weinig regenval misschien voldoende zijn; het polderpeil is ongeveer 30 c.M. lager dan van het afgesneden ge deelte van Oostzaan, zoodat ook dit gunstig zou uitkomen. Zeer ongunstig zou zijn, vooral in Oostzaan,dat het geheele gebied zoogenaamd los land is, dat steeds per schuitje van uit Oostzaan door één der vele openingen in den spoordijk bediend moet worden, hetgeen natuurlijk nu niet kan, niét alleen doordat deze openingen alle dicht gegooid zouden moeten worden, maar ook omdat 0o3tzaan zelf onder water zou blij ven. In dat geval zou dus voor dit deel ter nauwernood hulpbemaling noodig zijn. Het overige buiten de spoorlijn- gelegen gebied zou moeten wachten tot de verschil lende gaten in den dijk gedicht rijn, waar voor 3 a 4 maanden wordt geschat. Zou eohter naar heb door mij ontworpen plan gewerkt worden, n.l. het maken van een noodwaterkeering, welke echter later steeds als een zoo zeer gewenechte tweede water- keering kan blijven bestaan, van af Buik sloot naar Ilpendam en daar aansluitend tegen den Purmerringdijk tot Edam aan den Zeedijk dan kan. de afmaling van het dan droog te leggen gebied veel eerder begin nen en is het zaak dit vraagstuk reeds nu onder dé oOgen te zien. Het grondgebied, besloten tusschen Buik sloot, Ilpendam, Purmerringdijk en Pur- merweg tot Purmerend, Nekkerweg, Wor merdijk, Schinkeldijk, Zaandam-Oostzij, Oostzanerzeedijk en Waterlandsohe zeedijk tot Buiksloot, bestaat uit de polders Pur merland- ad ruim 1000 H.A., Oostzaan 3000 H.A., Buiksloot 90 H.A., Vurige staart of Ba/nne Purmerend 310 H.A., bene vens het door het Kanaal afgesneden ge bied van Waterland ad 2480 H.A., te zamen ongeveer 7000 H.A. Dit gebied zou dus met de door mij aangegeven noodwa terkeering spoedig drooggelegd kunnen werden. Gelijk reeds vroeger aangegeven, meen ik, dat bij goede medewerking van IJboe zem en Schermerboezem en niet te veel regenval 'dit geheele gebied afgespuid zou kunnen worden tot ongeveer 0,60 A.P. Onder die medewerking versta ik het dicht- zetten der sluizen van Schermerboezem te Zaandam en Nauwerna, het dichtzetten der Amstelsluizen, waardoor Amsbelland niet loost en het niet afmalen op den IJboezem van de diverse IJpolders en van Rijnland's gemalen te Halfweg en Spaarndam. Daar door werkt het afspuion van de sluizen te IJmuiden dan alleen op het IJ, waardoor dit laag wordt en door de diverse sluizen uit het overstroomingsgobied kan -worden gespuid. Aangezien het gemiddelde ebbe- peil te IJmuiden als 0.79 A.P. wordt aangegeven, geloof ik wel, dat 0,60 A.P. bereikt kan worden. Dan staat echter nog een 6cliijf water op het geheele gebied van gemiddeld 35 c.M. De wabergeroalen der diverse polders heb ben een waterverzet van Punqerland 80 kub. M., Vurige Staart 30 kub. M., Oost zaan 150 kub. M. etn Waterland 300 kub. M. De eerste twee slaan uit op Schermer- boezem, de laatste op het IJ. Te zamen is het waterverzet 560 kub. M. per minuut of wel 33,600 kub. M. per uur, of wel rond 800,000 kub. M. per etmaal. Dit omgere kend over de 7000 H.A. geeft een afma ling per etmaal van 800,000 70,000,000 0,011 M-, dat is dus ruim 1 c.M. Er zouden dan dus 35 etmalen noodig zijn om tot aan het maaiveld af te malen. Hier bij is diaji niet gerekend op regenval. De gemiddelde tegenval in de maand Maart be draagt nog geen 5 c.M., waarvoor dan nog op 5 dagen meer gerekend zou moeten worden. Desa berekening is vrij gunstig, het over gebleven stuk van Waterland heeft aan de dan restoerende gemalen een veel zwakker bemaling. Toch is in dit geval iedere dag, dat het land vrij komt, geld waard, eenerzijds om de slechte inwerking van het zeewater, en anderzijds om zoo mogelijk nog aan het komende seizoen althans iets te hebben. Daarvoor is de duur van 40 dagen voor afmalen tot aan heb maaiveld echter reeds te lang, temeer waar de dieper gelegen Pol der Purmerland en Vurige Staart dan nog Bctredagen in den Watersnood. Overal in den lande werd Zondag (in de synagogen der Ned. Israëlietischo Gemeen ten Zaterdag) gevolg gegeven aan het ver zoek van H. M. de Koningin in de kerken de ramp, die Nederland heeft getroffen, in de gebeden te herdenken. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. IT. de Prins woonden met groot gevolg de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, onder ge hoor van ds. W. L. Welter, die tot tekst gekozen had Markus IV :3541. Deze godsdienstoefening werd mede bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, baron Sweerte do Landas Wyborgh en diens ambtgenoot in de provincie Utrecht, graaf Van Lyndcn van Sandenburg. Deelneming van den Paus. Naar de „Agenzia Stefani" uit Rome seint heeft Z. H.. de Paus aan H. M. de Koningin zijn betuigingen van deelneming doen uitspreken met de ramp, cjie Neder land door de overstroomingen heeft ge troffen. Een telegram van den Ouitsohen Keizer. Z. M. de Duitecho Keizer heeft op 20 dezer uit Weiszkirchen telegrafisch aan H. M. de Koningin uiting gegeven aan zijne hartelijke deelneming in den rampspoed dien de watersnood over een deel van ons land heeft gebracht. H. M. de Koningin heeft voor dit bewijs van belangstelling Haren hartelijken dank telegrafisch betuigd. BGzoek aan Anna paulowna, Zaterdagmorgen 11 uur "bavond rich te Anna Paulowna de vice-admiraal uit Helder. Na bij heiT 6tation een conferentie gehad te hebben met den burgemeester, vertrok hij naar Oude Sluis. Qo» La voorzien ja den nood waarin zich de

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 5