gsmeuws. Os toestand in tien reuzenstrijd. JPlg; feg»cjiL.»T3 a.-i'i-!i;KrüOP aWT Tra ra Konda^ .€*3 ifanustn 1910 Er is meegedeeld, dat de Duitscbers niet zoo bijzonder veel troepen, maar ontzaglijke artillerie naar Servië hebben gezonden, toen zij dit aanvielen. Daaronder stukken van xzeer zwaar kaliber. En op een ruimte, waar anders een stuk geschut werd geplaatst, hadden zij er vijf, naar beweerd wordt. De uitwerking van het Duitsche vuur moet dan ook vreeselijk zijn geweest, in Servië. We zien cr hier iets van een geheel vernielde Servische batterij na de beschieting en verovering door de Duitschers. en liet kan gemakkelijk per schuit uit de houtstad Zaandam worden aangevoerd. Schui ten vol zand varen ook al over den Zaan, andere zijn weer geladen met de rechte den nenstammen. Wij leven nu als geuzen, zeido ons een Zaanlander, die bij het dijkje aan hot werk .iras. En aan den anderen kant van den Zaan in Koog-Zaandijk, Wormerveer, Krommenie en verder strekt zrch ook al zulk een kistdam uit over een groote lengte. Het miniatuurdijkje, in alle haast gemaakt, ziet er stevig uit. Hard wordt er gewerkt, want al is het water in den Oostznncrpolder gezakt, al is er nicer van do Oostzijde droog, dan gisteren, niemand weet, hoe het er de Volgende dagen zal uitzien. De sclirik en verwarring in de eerste dagen van den watersnood is nu zoo goed als ver dwenen en op onze tochten langs de nog droge polders zagen wij, hoe er, ook onder deskun dige leiding, nu degelijk wordt gearbeid aan versterkingen, bekistingen en beschoeiingen cp de dijken. Ook de boeren, van wie wij eerst nog wel eens de opmerking hoorden,,'t Geeft toch niets, als het water eenmaal komt, dan kun nen wij allegaar toch niets beginnen" be grijpen, dat voor alle bewoners van nog groene, doch bedreigde polders het parool istot 'hier, en niet verder mag het water komen Het herstellen der dijken. Teneinde eenigo bijzonderheden te ver nemen omtrent de werkzaamheden, verbonden "aan het herstellen dor dijken, hebben wij tot een der meest bekende firma's op het ge bied van waterwerken gewend. Hot kan overweging verdienen, zoo ver namen wij, om den dijk niet te herstellen op de plaats zelve waar hij doorgebroken is, om dat daar allicht door den stroom een diep gat is gevormd, waardoor heel wat zand verloren zou gaan. Men doet dan boter het nieuwe stuk dijk in een boog buitenom het gat van de doorbraak heen to leggen. Dit is o. a. ge beurd mot den lJdïjlc bij Buitenhuizen. Ach ter die herstelde stukken dijken vormen zich dan zoogenaamde braken. Zoo'n nieuw stuk wordt gemaakt van zand of zwaren grond; het eerste is beter. De vraag is echter: waar krijgt men dat zand vandaan en hoo krijgt men hot ter plaatse? Die vraag is natuurlijk van grooten invloed op de kosten van liet werk. Men zou het zand uit de Zuiderzee kun nen baggeren on liet met bakken naar de plaatsen kunnen brengen, die men herstellen wil. Is het bij de kust to ondiep, dan kan men liet zand met persbuizen op de plaats brengen waar men het hebben wil. Het zand moet worden opgehoogd tot de watervlakte en dan worden afgedekt met zoo genaamde „zinkstukken" (rijshout, waarop stortsteen van bazalt wordt gebracht). Daarop moet dan liet lichaam van den dijk worden ge maakt van zand met klei bekleed en van ccn steenglooiing voorzien. Dat stortsteen zal nog wel moeilijkheden op leveren, zoo vervolgde onze zegsman, want dat moet uit België cn Duitscbland komen. Is het noodig, dat de waterstand binnen en buiten gelijk is alvorens men met de werk zaamheden kan beginnen? vroegen wij. Als de stroom naar binnen niet te sterk is, hoeft men daarop niet te wachten, was het ant woord. Maar dan moot het zand reeds onder d© oppervlakte telkens met zinkstukken worden versterkt. Het beste zou zijn, zoo vernamen wij nog. als niet het stelsel gevolgd werd, dat tot dusver werd gehuldigd, n.l. het maken van een klei dijk met een lichaam, een kern, van zand. maar een zanddijk met kleibekleeding. Een kleidijk scheurt en ondervindt overlast van mollen, met een zanddijk is dit niet het geval. Hoe lang denkt u, dat het werk zal duren? was ten slotte onze vraag. Alles hangt van plaatselijke omstandig heden af. Maar er zal wel een maand of drie, vier mee heengaan voor alles gereed is. Zaandam. Donderdag is het water in den polder Oost- saan, behoudens kleine schommelingen, op en neer, vrijwel op dezelfde hoogt© gebleven. In den namiddag ging de wind tijdens een iiui naar het noordwesten waarvan door velen met bezorgdheid kennis werd genomen. Uit. Durgerdam werd tegen den avond medege deeld. dat daar het water weer stijgende was. Donderdagmiddag zijn do zieken en do kraamvrouwen van de barak naar het mooie rui me kerkgebouw der Doopsgezindo gemeente in de Oostzijde overgebracht. Dat was een heel work, maar de transportcolonne van het ltuode Kruis hoeft zich dapper van zijn taak gekwe ten. Dr. Scalogne, de leider van de colonne, sprak mos veer waardeering over do prestaties van zijn manschappen. Y.'ij hebben een bezoek gebracht aan de zie leninrichting, waarbij wij werden rondgeleid door zuster ten Bolhuijs uit Amsterdam en wa xen vol lof voor de wijze, waarop deze door het water uit hun huizen verdreven zieken worden verzorgd. Naar aanleiding van de vergadering, die "Woensdag te Alkmaar werd gehouden, werd Donderdag te Zaandam gelegenheid p boden om de koeien, die eventueel in aanmerking komen om naar Duitscbland te worden uitgevoerd, in t© schrijven. Verschillende boeren lieten hun vee inschrijven, doch vele anderen namc-n nog oen afwachtende houding can. Dezen hadden liever gezien, dat men hun consent voor uitvoer had gegeven, dan konden zij hun koeien met de consenten verkoopen. Dit heeft de vergade ring in Alkmaar niet gewild, omdat dan de tas3chenpersonen de winsten zouden genieten. Thans worden bedoelde koeien kosteloos uitge voerd. Oostzaan. In Oostzaan verblijven nog steeds ongeveer 200 personen. Dezen wonen op het niet onder gelopen plekje om de kerk. Daar woont ook een bakker die voor het dagelijk6ch brood zorgt; boer Jonker, wiens koeien in do kerk tl aan, levert de melk. Het eonige ongerief was. dat men cr in 't donker zat, wijl natuurlijk dc gasfabriek op d«n dag van do overstroming stop was gezet. Doch ook hierin wordt voorzien. Van uit Zaan dam is inon bezig langs do telefoonpalen hot "Wecrnad electrische dradon te spannen. Vermoedelijk zou Vrijdagavond hot ..blijvend gedeelte van Oostzaan in het genot van eloe- triseli licht worden gesteld. Landsmeer. Men schrijft ons dd. 20 Jan. Daalde het water aanvankelijk in den mor gen eonige C.M., in don namiddag en ook nog hedenavond roes het wcor. Ondanks het slechte weer heeft men toch nog eenige duizenden eieren uit do verschillende pakhuizen kunnen redden. Deze zijn per boot naar Amsterdam overgebracht. Vee wordt niet veel meer aan gevoerd, wel huisraad en kippen. Twee platten volgeladen met doode eondeu en kippen naar schatting ruim DUO, werden weggevoerd. Aan don Overtoom worden ze direct geplukt. Voor dit doel hoeft men een leegstaand oud huis op den Overtoom ingericht; een veertiental knechts zijn daar dag en nacht aan het werk. Het stoomgemaal te Kadoelen werkt nog niet. De sluisdeuren zijn daar, evenals aan den Overtoom, versterkt. Broek in Waterland. Met liet oog op den gevaarlijken toestand van verschillende nog bewoonde huizen in Broek-in-Waterlandhebben de bewoners van de militairo macht last.ontvangen, die huizen te verlaten. Nijkerk. Do Minister van Waterstaat, dr. Loly, be gaf zicli Vrijdag in verband met de waters- noodtoestanden naar Nijkerk en omstreken. Op deze reis wordt do Minister vergezeld door den inspecteur-generaal van 's Rijks wa terstaat in de Tweede Inspectie J. O. Ra~ maer. Diefstallen. In den Anna Paulownapolder werd door on verlaten dn de ondergeloopen woningen vree selijk gestolen. Uit den stal van Hotel Vecr- burg van den lieer H. Jonker zijn zelfs de koeien weggestolen. Uit een woonwagen is door de politie een motorfiets gehaald, die de bewoner van don woonwagen beweerde van een onbekende ge kocht te hebben. Om daaraan een einde te maken mag nie mand ,zioh meer door den polder bewogen zon der to zijn voorzien van oen pas, afgegeven op de secretarie, en voorzien van de handteeke- nimz van den houder. Woensdagmiddag werd zelfs de brievenbestel ler door een militairen wachtpost teruggezon den, omdat hij geen pas had. Van Donderdagnacht af zullen verscheidene gewapende marinesloepen do wacht houden bij de doorbraak in don buitendijk, opdat geen vletten met diefachtigo bemanning binnen varen. Na één 'waarsohuwiag zal met scherp ge schoten worden. Ook zullen gewapende sloepen in den pol der patrouilleeren, die ovoneens na één waar schuwing zullen schieten, wanneer er iets verdachts wordt bemerkt. Buitenlandsche belangstelling. Reuter seint uit Berlijn De „Norddeutsche Allgcmcine Zeitung" schrijft: „Het naburige Nederland is door een noord westerstorm, die de vorige week zijn kusten bereikte, zwaar ge teisterd. Er is niet alleen groote matcrioele schado aangericht, ook mcnschenlcvens vallen te betreuren Het geheel© Nederlaudsclic volk schaart zich aaneen om aan de slachtoffers hulp te bieden. Do Koningin dor Nederlanden bezoekt met zelfopofferende liefdo de geteisterde provincies en leidt den reddingsarboid. Ook ons Duitschers zijn de door dc golven overstroomde streken, o.a. het schilderachtige eiland Marken en Volendam. bekend en dier baar. Wij betreuren liet lot der onschuldige in woners, die in de golven to gronde gingen, en nemen innig aandeel aan uen rouw van het naburig volk. Gift uit Engeland. Van de firma X. M. Itothschild Sons te Londen is door de Watorsnocidconimissio een gift outvangen van 200. Li het begeleidende schrijven drukte de fir ma haar warme sympathie uit voor Holland en betuigde hure deelneming met het Jot der- genen die door de ramp werden getroffen. (Zie verder onder Laatste Berichten Prijs den dag niet vóór liet avond is, of' minder deftig gezegdverkoop den huid niet, voor ge den beer hebt gevangen. We hebben verteld, hoe men in Duiischiand en Oostenrijk heeft gejuicht over de capitula tie van Montenegro den eersten vrede, zoo als men zei, die door vele andere gevolgd sou worden. De schoolkinderen in Duitscb land hebben eens weer eon extra-dag vacan tia gekregen wegens de heugelijk© gebeur tenis. En nu, er komt geen vrede! Er is een wapenstilstand, gewoeet, maar daar is bet bij gebleven, er zij i onderhandelingen gevoerd, maar zo zijn weer afgebroken. Koning Nicolaas die reeds door de centraion den slimmen Balkanpotentaat werd gehee- ten, hooft zich weer aan liet hoofd van zijn troepen gesteld vol heldonmoed. Laten we vooraf zeggon, da-t deze be richten komen uit de kringen der Entente en uit Zwitserland. Onverdacht zijn zo dus niet. Maar ze zijn zoo duidelijk, zoo vast beraden, dat het moeilijk ia aan de waar heid er van te twijfelen. Zoo melde men uit Parijs, dat de koningin van Montenegro mot do prinsessen en den president van den ministerraad te Brindisi, in Italië, aan wal zijn gestapt en zich n^ar Rome hebben begeven. En telegram uit de hoofdstad van Italië is nog duidelijker on meldt uit offi cieel© bron, dat de koning van Montenegro en zijn regeering alle voorwaarden van Oos tenrijk hebben verworpen. De strijd is reeds weer begonnen over het geheele front en wordt geleid door den koning en zijn zonen. Indien werkelijk de onderhandelingen zijn afgebroken, zooalg ook uit Zwitserland wordt geseind, zal dat wel komen, omdat do vredesvoorwaarden, die Oostenrijk stelde, al te hard waren. Wel is van eenen kant ge meld, dat Montenegro een haven aan de Adriatieche Zee en Scoetari zou ontvangen. Men weet, hoe belust de Montenegrijnen op deze Albaneescho etad zijn en met boe groote opofferingen, ook aan menachenievens, haar in 1912 hebben belegerd en ingeno men. Van anderen kant is echter verze kerd, dat de miiitaire en economische voor waarden, die Oostenrijk stelde zoo streng waren, dat van de onafhankelijkheid van Montenegro slechts een schijn en schaduw overbleef. Zoo zouden de strijdbare mannen gescheiden worden van hun gezinnen, hun vrouwen, zoo zouden alle Montenegrijnen hun wapenen, ook de oude familiestukken, moeten inleveren en men weet, hoe zij daar aan gehecht zijn, hoe geen Moutenegrijn ongewapend rondloopt. Echter zullen wij berichten vam.den ande ren kant, van de centralen moeten afwach ten, of er werkelijk van geen vrede sprake is. Indien dit zoo is, blijkt daaruit, dat het overwinnen van den vijand in dezen gewel digen oorlog moeilijk is, mnar dat bet- even min een gemakkelijke zaak is om tot den vrede te komen. Er is nog iets, wat ons ©enigszins ver baasd doet opkijken. Verwonderlijk was bet reeds, dat sedert weken de centralen en hun bondgenooten ongestoord toelieten, dat de geallieerden zich versterkten te Saloniki, dat zij er steeds meer troepenmachten ont scheepten en er nu een vrij groot en weerbaar leger moeten hebben, thans echter verno men wij, maar uit een Engelsch blad de „Daily Mail", dat. de Oostenrijksche Dnitsohe en Bulgaarscbe troepen van de Grieksche grens wegtrekken Volgens het genoemde blad zonden die troepen ergens anders gebruikt moeten worden. Van de Oostenrijksche en Duitsche kunnen we ons dat voorstellen de Russen beuken weer aan hst front bij de Boekowina, in Gallicië, in Wolhynië en de Duitschers hebben nu cn dan in 't westen en in Rusland harde duwen te weerstaan. Maar waarom gaan de Bul garen weg Trekken zij inderdaad naai' bet Westerfront om hun bondgenooten te hel pen, zooale een telegram meldde? Doch dit lijkt zoo onwaarschijnlijk, nu zij aan vallen hebben .te duchten in 't onderworpen Servië, nu het Servische leger, nog niet vol komen verslagen, zich in Albanië herstelt on de troepen 'der geallieerden zich steeds vermeerderen in Saloniki, dat wij 't niet kunnen gelooven. Van de overige fronten valt weinig be langrijk nionws te vertellen, het Kaukasi- sche front dan uitgezonderd. Hier, waar de strijd ons steeds zoo onbelangrijk schijnt, is blijkbaar zeer hevig gevochten in de laat ste dagen en de Russen zouden er een be langrijke overwinning hebben behaald. Zij heh'ben er het dorpje Köprikoj, dat de Tur ken zeer versterkt hadden, venmeesterd, en rukken nu op over een breed front in de richting der belangrijke stad Erzeroem. 't Zal hun niet gemakkelijk vallen, die t© naderen en in te nemen, maar hun krachtig offensief heeft toch waarde voor de gealli eerden. Zij dwingen de Turken om in den Kaukasus nu meer troepen saam te trekken on verlichten daardoor de taak der Engel sch en in Mesopotamia, wat van zeer groot belang kan zijn en de Turken kan noodzaken af to zien van do omsingeling van Koet-el- Amara, waar 10,000 Engelsche®. zitten op gesloten.. BOF7SCKLAND. Ongeregeldheden in Saksen? H a v a s seint uit Zurich, dat er op 11 Jan. bloedige oproeren hebben plaats gehad in Saksen en dat to Berlijn een trein uit die provincie is aangekomen, vol ge- wondon, grootendeels vrouwen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. LONDEN. De artikelsgewijze behande ling van de wet op den militairen dienst is na een vierdaagsch debat geëindigd. FRANKRIJK. Van hot Westelijk Oorlogster-rein, PARIJS. Tusschen de Sorame en de Aisn© prikoi, gelegen in de richting van Erze- bodems, die zich in de omgeving van de veroorzaakte daar brand en ontploffingen. Ten noqrden van de Aisne word oen vijan delijke colonne, die in ons vuur geraakte, uiteengedreven Op andere plaatsen van tijd tot tijd artil lerie-acties. BERLIJN. Onze positie ten N. van Frelinghien werd Woensdag door Eugel- ïclienover een breedte van ongeveer 100 meter, aangevallen met rookbommen. De vijand werd met groote verliezen terugge slagen. De vijandelijke artillerie beschoot stolsel- matig de kerk te Lens. Een Engelsche tweedekker, met twee mi trailleurs, is door een Duitsch vliegtuig bij Tourcoing neergeschoten. Aan den Yser dwong het vuur onzer bal- lon-afweerbatterij een vijandelijk vliegtuig binnen de vijandelijke linie te dalen. Het vliegtuig werd door onze artillerie ver nield. De militaire inrichtingen te Nancy wer den door ons gisternacht met bommen be- worpen. De ontploffing in Rijssel. In het rapport van den Duitschen gene- ralen staf van 12 Januari wordt mededee- ling gedaan van een ontploffing in oen munitie-depot te Rijssel. Een correspon dent van den ,,Berl. Lokal-Anz.geeft hieromtrent de volgende bijzonderheden ...Toen ik door de stad liep zag ik de eer ste tooneelen van de verwoesting. Tienduizen den ruiten lagen als glinsterende splinters op alle straten en pleinen. In schuwe, bange troepjes stonden de- inwoners en praatten met cn door elkaar, van streek door schrik en zorg. In een stuk van de eitadel, in het zuidelijk gedeelte van Rijssel, dus tamelijk ver buiten do stad, was het ongeluk gebeurd in een arnmunitie-depot, gevestigd in een kazemat. En alles, alles, wat ik hier in het centrum van ellende en schrik zag, was niets, verge leken hij de ellende in de arbeiderswijken daar buiten hij het oude zuiderstation. Ik vroeg naar het aantal dooden. Ouzo wachtposten, Duitsche landweerlieden, waren weggeslingerd en dood. Dooden lagen onder het puin van do vernielde huizen en honderden gezinnen had den alleo verloren, niets gered dan het lovan. leven. _Een droevo tocht was het door de Ruo Nationale en de recht© Ruo Solfcrino. Groepen mensehen liepen langs dozen weg, om to komen naar de buurt, waar familie, vrienden, kennissen gewoond hadden. Zij liepen tusschen huizen mot gesprongen ruiten, gebroken kozij nen om to komen bij huizen, waarvan do daken weggeslingerd waren, do muren ge barsten. Blcekc, wauhopigo inenschcn keken uit deze vernielde woningen naar straat, waar de processie van ellende verder trok. Gewonde l'ranschen, dio het jammerlijk overschot van un vernield huisraad meesleepten, een paar stoelen, bedden, een pendule. Wagens kwa men aangereden, vol beladen door onze sol daten met den nrmocdigon inboedel, to voor schijn gehaald uit puin. JCn op don bok naast den gocdi^gen Beier zat oen luid snikkendo vrouw. V» eldra kwamen do Duitsche ambu- latcewagons. die nog steeds moer mensehen van onder do puinhoopen weghaalden. Daarna de wagens met dooden. Do huizen aah weers kanten van do Rtie do Douai stonden niet meer. Wat gisteren nog een arbeidersstad ge weest was aan don rand van Rijssel, was weg on waar nog een paar muren stonden, dreigden deze in te vallen. Ik heb do ontzettende ruïnenstad gezien, waar oen paur honderd huizon en eonige fabrieken kort en klein geslagen zijn, den reusaohtigen trechter, dio de plaats aanwijst, waar vroeger do kazemat was. Met levensge vaar hebben onze pioniers getracht den inboe del van de ueenendc Fransehen weg te halen van onder do puinhoopen. Om een oude kast of tafel te vinden, heeft menigeen zijn leven gewaagd. Ongeveer vijftig dooden zijn onder dc puin hoopen vandaan gehaald." RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrem. WEENEN. De nieuw© slag aau het Bessarabische front is in hevig heid toegenomen. Behalve de reeds Woensdag vermeld© aanvallen, die allo vroeg in den ochtend plaats hadden, moes- ton onze troepen tot in den middag bijna elk uur op verschillende punten tusschen Toporovitz en Bojan hardnekkige bestor mingen van numeriek sterker strijdkrachten afslaan. De vijand drong in den loop van het gevecht eenige malen onze loopgraven binnen, werd echter telkens weder in een gevecht van man tegen man, éénmaal door een flinkeu tegenaanval van liet 6o en 30e Honvedregimcnb, teruggeslagen Het terrein voor onze verschansingen is bezaaid met lijken van Russen. In het gevechtsrayon van enkclo batail- lons werden 800 tot 1000 gesneuvelden geteld. D© andore fronten van het leger van Pflanzer-Baltin werden den gokeelen dac door de Russische artillerie beschoten. Ook op het zich in het noorden aanslui tend front hebben artillerie-gevechten plaats gohad. RETROGRAD. In do streek van D.una- aurg heeft de Russische artillerie mot suc ces een vijandelijke colonne beschoten, dio uit het we steal Schlossberg naderde. In Galicië aan de Midden-Strypa ver ijdelden de Russen pogingen van zwakke vijandelijke detachementen om de verschan singen te naderen. Ten noordoosten van Tsjernowitsj in de streek van Racancz werdeen sector van ©on vijandelijke stelling genomen. De vijand dood vijf hevige tegenaanvallen om dien sector te heroveren; al die aanvallen werden echter afgeslagen met ontzaglijke ^verliezen aan de zij do van don vijand. In den Kaukasus. PETROGRAD. Onze troepen zet ten de vervolging van het centrum van het gedesorganiseerde Turksche leger voort. Ondanks de sterke troe penmacht der Turken en de uiterst las- tige plaatselijke omstandigheden wisten onze troepen hun eersten aanval uit te brei den tot een belangrijk succes. Do vijand trekt zich met zware verliezen, zoowel aan manschappen als aau oorlogsmateriaal van eiken aard, terug. Volgens pas ontvangen mededeolingon hebben de Russen do Turksche plaats Ke- prikvi, gelegen in de richting van Erze roem, genomen. Hier nanoen zij Turken gevangen en maakten zij kanonnen en artillerie-munitie buit. De winterslag in het oosten. Een oorlogscorrespondent van het ,,Berl. Tagobl."' seint dd. 10 Januari uit Tsjer nowitsj om tee nt, den Nieuwjaarsslag aan het Bessarabisclie front Den 27©n December openden do Russen over het geheele front een buitengewoon lievig ge schutvuur, dat bij Toporoutz. ten noordwesten vau Bojan het karakter aannam van trommel vuur. Dat was de hoofdaanval. De commandant hield eerst ccn toespraak tot zijn soldaten, waarin hij zei, dat dc Tsaar bevolen had dat de RussischeJ soldaten mot Kerstmis in Tsjerno witsj moesten zijn. De RussPn concentreerden hiervoor niet minder dan 300 kanonnen van verschillend kaliber. Het gedreun was zoo lie vig. dat in Tsjernowitsj de lucht trilde en de ruiten van de huizen, aan den buitenkant der stad rinkelden. Togen den avond zag men dui delijk van de heuvels, die Tsjernowitsj beheer- schen, het vlammen van de kanonnen en de ge heele horizon was spookachtig verlicht. Daarna gingen de Russen tot don stormaanval over volgende de hij hen gewone methode. De aanval was verschrikkelijk woest. De soldaten storm den blind er ,op los, in zestien, achttien gele deren. Tserkessen cn Turkmenen flankeerden den aanval aan beide zij'den. Toon begon ons geschut te spreken. Het was ccn verschrikke lijk werk. In de Russische gelederen scheen razernij uitgebroken te zijn. Voor naast cn achter hen, dood en vernietiging. De Russen drongen tot onze draadversperringen door, ver warden daarin, sloegen zich gedoeldeljjk cr oor heen, zoodat enkelen zelfs bij onze loopgra ven kwamen. Hier stieten zij op de blanke Va- pens van oen Kroatisch regiment. Een vechten van man tegen man begon, terwijl do Russen steeds weer nieuwo reserves naar-voron zonden. Uren lang duurde dit gevecht. Eerst tegen middernacht, toen de laatste rescrvo-colonnes der Puissen den grond rondom bedekt hadden met dooden en gewonden, werd het gevecht minder hevig*, liet resultaat was, dat de Rus sen onze draadversperringen en do eerste rij van een loopgraaf eenige uren bezet hielden. Den 2Sen 's morgens vroeg ondernamen de on zen een sterken tegenaanval en wierpen den vijand er uit. .Maar hiermee was de aanval dor Russen niet afgcloopen. Opnieuw opende zij het vuur. Weer trommelvuur. Thans gerioht niet alleen op Toporoutz, maar ook op Raranczc. Dozo aanval was misschien nog venvoeder dan die van d -n 27en. Zes tot achtduizend granaten violen op één enkele van onze steunpunten. Om dit vnu- to ondersteunen en onze drnadvorspïrri ïgen en andere hindernissen heter te bower's m maakten do Russor» gebruik -an zoogenaamde Jupansche werpmachines, waarmolo zij groote ijzeren stangen slingerden togen onze verster kingen. Maar dit alios was dot in staat den togonstand te breken. Het gevechtsterrein zag er gruwelijk uit. Bij honderden lagen de lijkon der Russen voor onze loopgraven tusschen do draadversperringen cn hoopten zich. tot beu- 'Vids op. Aan dezen aanval namen 36 Russische infanterie-regimenton deel, waaromier een regi ment uit Odessa, dat uit eerst kort geleden ondc-r de wapens geroepen lichtingen bestond. Van dit regiment bleef bijna niet één man iu leven. De ovvrige regimenten leden zulke zware verliezen, dat zij den strijd niet kouden voort zetten. Gruwelijk was hot laatste gedeelte van don strijd. De weinige Russen, die zich wilden redden, trachtten tot onze gelederen door te dringen. Maar do borgen van lijken en het ge steun van de gewonde kameraden maakten hun dit onmogelijk. Toen zij nu hun heil zochten in con vlucht, werden zij afgemaakt door het vuur van do eigen batterijen. Zoo eindigde het eer ste gedeelte van het Russische offensief. Hier op kwam er rust, die nu en dan onderbroken werd door zwak artillerievuur. De nauze duur- dn Jv-fc den eersten Januari. In den Nieuwjaars nacht hervatten do Russen het offensief. OOSTENRUK-HONGARUE. Uitbreiding van tien dienstplicht. WEENEN. Vrijdg werden in beide staten van de monarchie wettelijke bepalingen afgekondigd, waarbij de dienstplicht, die thans eindigt niet het 50ste levensjaar, tot het 55ste wordt uitge breid. Deze uitbreiding is noodzakelijk ge worden doordat tengevolge van de voortdu rende oproeping van de nieuw ingestelde categorie van den landstorm, ©en voortdu rend grooter aantal, tot persoonlijke dienst verrichting voor oorlogsdoeleinden verplich te, personen voor den gewapeuden dienst worden aangewezen. Vcor de vervanging dezer personen moeten noodzakelijker wijze maatregelen worden genomen. Er is voor gezorgd, dat zoov&el mogelijk grondig rekening wordt gehouden met de belangen der opgeroopsnen. De opgcroepeneu, die het vijftigjarige levensjaar hebben overschreden, mcgèn slechts, in de buiten het enger ©f uitgebreide oorlogsterrein gelegen gebieden en hoog stens gedurende zea weken dienst doen. Een herhaalde oproeping van dezelfde personen kan eerst geschieden, nadat hun diensttijd gedurende één of twee maanden was onderbroken. De voor Oostenrijk uitgevaardigde veror dening en de Ilongaarsche wet, die dezelfde bepalingen bevat, gelden slechte voor den duur van den huidigen oorlog. ITALSË. Oostanrijk en Italië. ROME. Ski-detacliementen klommen des nachts over het ijs en de dik sta sneeuw naar de Sforzellina-pas, die tienduizend vost hoog gelegen is, daalden in de Monte- valloi af, vernielden onder het vuur van den vijand twee van zijne blokhuizen, brachten mijnen tot ontploffing en keerden vervolgens behouden terug. ÊVJQftTENEGRQ. De capitulatie van Montenegro. Hot raadsel van Montenegro wordt met den dag raadselachtiger. En de berichten uit de beide kampen dra gen er niet toe bij, liet vinden van een op lossing te vergemakkelijken. Uit Parijs kwam het bericht, dat do voorwaarden, dooi* Oostenrijk aan Monte negro opgelegd, zoo diepen indruk hadden gemaakt, dat de regoering er niet toe kou overgaan, die voorwaarden aan ,te nemen. Uit Rome vanwaar het klaarblijkelijk afkomstig is werd dit bericht geleide lijk nog wat uitgebreid. Mjoeskowitsj, dé minister-president, die benoemd werd ter vervanging van Jauko Voekobitsj, om den vrede te helpen voorbereiden, zou te Brin disi zijn aangekomen, en daar hebben me degedeeld, dat de Koning en zijn regeering alle Oostenrijksche voorwaal-den hadden ge weigerd, de onderhandelingen afbraken en opnieuw den tegenstand organiseerden. En later wordt nog gemeld, dat Koningin Milena en de prinsessen den minister president vergezelden naar Brindisi en voor nemens zijn zich naar Italië, naar Rome, te begeven. Zooals men wéét, is koningin Elena van Italië oen doebter van den ko ning van Montenegro. De berichten van Oostenrijksche en Duit sche zijde echter blijven voortgaan mede- deelingeu te doen over de onderhandelin gen. In die berichten is met geen woord sprake van het afbreken der onderhande lingen. Integendeel, men krijgt den indruk, dat do voorwaarden voor den wapenstilstand niet alleen zijn aangenomen, maar reeds tot een begin van uitvoering zijn gekomen. Toch schijnt er bij dit alles iets niet in den haak to ziju. En de mogelijkheid be staat zelfs, dat de beide madedcelingon ten minste gedeeltelijk juist zijn. Een telegram uit Rome aan den „Petit Parisieu" geeft oen oplossing, die grond voor deze meening biedt Het blad meldt, dat koning Nikolaas be sloot om de wapens neer te loggen en vre desvoorwaarden aan Oostenrijk te vragen. Daarvoor werd do leider der oorlogspartij, Jauko Voekotitsjals minister-president vervangen door Mjoeskowitsj, met opdracht do onderhandelingen aan te knoopen. Maar dit besluit van den koning heeft groote ontevredenheid gewekt in 't Monte- negrijusche leger, waara an Jaiiko Voekotitsj de generalissimus is. De Montenegrijnsche generaal Martinowitsj heeft zich nu aan het hoofd geplaatst van de fractie, die wonschb voort te gaan met den strijd aan de zijde der Serviërs, totdat de algemceno vrede zal zijn gesloten. Do Koningin, Milena, wier broeder de afgezette minister-president .Jauko Voekotitsj is, staat aan do zijde van hen, die den strijd willen voortzetten. Er is dus verschil van meening. Wij vernamen reeds, dat, terwijl de koning onderhandelingen liet aanknoopen, een deel van het leger den strijd krachtig vobrtzcttc. En Arthur Evans schrijft in de „Times": De witte vlag van onvoorwaar delijke overgave, die boven het hoofdkwar tier te Graliovo waait, is niet het symbool van het volk van Montenegro. Er is een verséhil tusschen koning Nicolaas en zijn volk. Nauwkeurige berichten melden, dat do hofcainarilla cn een deel der hoofden verantwoordelijk zijn voor de vredesonder handelingen.Maar de weg naar Skoetari ligt nog open, en generaal Martinowitsj en zijn volgelingen verzamelen de Montenegrijn sche troepen, om zich aau te sluiten bij de overblijfselen van bet Servische leger. Deze Arthur Evans voorspelt dan ver der, dat do dynastie der familie Petrowitsj voorgoed heeft afgedaan in Montenegro. Als Oostenrijksch vazal mag de koning voortgaan een onwaardige kroon te dragen, de natie zal hem niet meer erkennen. De capitulatie van Grahovo is het einde eener dynastie, niet van een volk, gaat Arthur Êvans voort. Het is slechts de af stand van koning Nikolaas en zijn afstam melingen. Maar de Montenegrijnen blijven doorvechten. Do voorspelling van dezen schrijver blijve voor zijn rekening, toch geeft zijn 6tukje blijk van wat er omgaat. Door zulke bedrei gingen, door 't terugroepen der vertegen woordigers van de Entente-mogendheden uit Skoetari, door andere middelen wellicht, zal worden gepoogd invloed te oefenen op den koning, om do aangeknoopte vredes onderhandelingen op te geven. In hoeverre dit reeds gelukt is, of geluk ken zal, moet nu spoedig blijken. Do Montensgrijrischc Koninklijke familie. PARIJS. Uit Brindisi wordt bericht, dat de koningin van Montenegro, de prinsessen en de minister-president aldaar zijn aange komen om zich naar Rome te begeven. Koning Nicolaas blijft te Slfoetari om den tegenstand te organiseren. SERVlC. Vredespogingen in Servië. LONDEN. De „Daily News" vornoemt uit AtheneVolgens eon telegram uit Monastir zouden de Oostenrijkers cn Duit schers alle moeit© doen om de Serviërs over te lialen tot het sluiten van een afzonder lijken vrede. GRIEKENLAND. Troepenverplaatsingen? LONDEN. De Daily Mail" verne9mfc uit Saloniki: er is een plotselinge, onbegrij pelijke wijziging in 's vijands houding waar te nemen. De Bulgaron en Diutsch-öosten- rijkers dirigeeren ijlings een gedeelte van hun strijdmacht van de grens noordwaarts. PARIJS. Het „Petit Journal" ver noemt uit Saloniki d.d. 19 Jan.: Uit be trouwbare bron wordt vernomen, dat, ten gevolge van de moeilijkheden bij de ravi tailleering eon groot gedeelte van de Duiti sche cavalerie, geconcentreerd te Monastir, deze plaats verlaat om naar Nisj terug té keeren. Verder verneemt men, dat de Duit sche troepen, die zich in dezelfde streek be vinden, zich gereed maken om naar andere fronten te vertrekken. Mytilene door do geallieerden bezet. PARIJS. De Matin" verneemt uit Athene: Eet Grieksche eiland Mytilene is door de troepen der geallieerden bezet. (Tot dusver waren op Mytileuo slechts Engelsche marinetroepen, die het eiland als operatiebasis voor de Engelsche vloot hadden ingericht. Thans schijnen er ook landingstroepen aau wal te zijn gezet.) De Servische regeerïng. ATHENE. De Servisch© regeering is op Korfoe aangekomen. De gezanten der Centralen te Athene. PARIJS. De „Petit Parisien" meldt uit Saloniki: Het wordt bevestigd, dat de legatie van Oostenrijk, üuitschland, Bul garije en Turkije te Athene de archieven met autos do-en overbreng© naar Macedo nië. MEXICO. Villa gevangen genomen. EL PASO. De Mexicaanscho consul doelt mede, dat de troejren van Caranza generaal Villa gevangen hebben genomen. OP ZÊE. Britsc'se duikboot gestrand. De Engelsche duikboot ,,H 6" is Woens dag nabij Schiermonnikoog gestrand. Elf man, waaronder de commandant, .zijn door de reddingboot daar aangebracht, cn onder militaire bewaking gesteld. Do andere elf zijn gered door een sloep van do Engelsche torpedojagers. Men moldt ons nog uit Dén Haag, dat de onderzeeboot is gestrand in het Friesch© Zeegat wegens een fout iu zijn bestek. De aan boord aanwezig© bemanning is door do reddingboot van Schiermonnikoog op dat eiland aangebracht. IÉ. M.'s Noord-Brabaiitde Holland eenigo torpedo-booten en een sloep boot houden zich op in de nabijheid van het Friesche zeegat in verband mot de stran ding van do Eugelscho onderzeeboot do II 0' daar ter plaatse. Ook Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heeft zich gevoegd bij de Nederland sche oorlogs bodems, die zich in de omgeving van de gestrande Engolsche onderzeeboot „H 6" bevinden nabij het Friosche zeegat. De „Rijndam'1. Reuter seint uit Londen Volgens een Lloydsbericht is hetx stoomschip „Rijn dam", dat op het strand was gcloopen iu de Higham Biglit, vlot gekomen en Hole haven binnengevaren. Naar de ,,X. R. C." verneemt, zijn aan boord van hefc stoomschip „Rijndam" ten ge- volgo van do ontploffing van de mijn, waar door het voorschip werd beschadigd, om het leven gekomen de nemmers M. Opstal, A. van der Meulcn en L. Nolcn. Een Oostenrijk3che kruiser getorpedeerd. PARIJS. Het ministerie van marine ver klaart officieel, dat het wel degelijk een Oostenrijksche kruiser was, die door den Franschen onderzeeër „Foucauit" werd ge torpedeerd. Er worden vier "torpedo's gelanceerd op een afrtand van 400 M., dus onder om standigheden, dat men omtrent den aard van het schip niet in twijfel kon verkeeren en de torpedo's troffen haar deel. Cszonken schepen. LONDEN. Volgens een Lloyds-bericht is het Engelsche stoomschip „Marere" gezon ken. Do bemanning is gered. (De „Marere" was een stoomschip van bruto 6443 ton. Ze werd in 1902 gebouwd en behoorde aan de Commonwealth Do minion Line Ld. to Londen. Red.) LONDEN. Lloyds bericht uit Ramsgate, dat do kapitein en 15 man van de ®quipago van het Fransche stoomschip „Leoville" aldaar geland zijn. Het schip is gezonken. Naar bericht wordt zijn twee personen verdronken. (De „Leoville", groot bruto 775 ton on in 1909 gebouwd, was oen stoomschip van de reederij Worms Co. to Havre. Red.) In de Zwarte Zee. PETROGRAD. Op 17 Jan. deden Russi sche torpedobooten een aanval op do oost kust van Anatolië en vernielden 163 zeil schepen, waaronder 73. die met levensmid delen waren beladen. Eenendertig man wer den gevangen genomen, de rest vluchtte naar de kust bij de nadering der torpedo- booten. Bij DedeagsïsJ en Porto Lagos. SOFIA. Den 18 Jan., te 8 uur 's ochtend? verscheen eon vijandelijk eskader, bestaande uit 24 schepen, voor Dceleagatsj. Te 9 uur 42 's vooraiddags openden de schepen het

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2