lit leoer en Vloot. Gezellige Winteravond-spelen. 33E5 SO>lL,I^il-TlCr^r001LT]Fï.^IV8l? yret,xx !S5o:racio.g XO .Januari 1916 Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiên, Dankbetuigingen, Menu'a Programma's, Balboekjes, Visitekaarten. Luxepapier, Artistiek Stempelwerk TS. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562. hoek Vijzelstraat, Am at A- H. v. d. N., Kruiningen. Als gij reeds een verzoekschrift aan de Commissie van voor lichting in zake vergoeding kostwinners inge diend hebt en daarop afwijzend beschikt is, is er niets meer aan te doen. Om voor zakenver- lof in aanmerking te komen, moet gij een ver zoek tot uwen compagnies-commandant richten onder overlegging van een bewijs van den burgemeester van uwe woonplaats dat dit ver lof noodsakèlijk is. Rod. I. W. Utrecht. De geheele militielichtingen 19061907 gaan over hij do landweer, dus ook de A.'l'.-troepen. Red. A. H-, Beuzel. Als do omstandigheden het noo<iig maken en gij gehuwd of kostwinner zijt, kunnen uwe vrouw of ouders in aanmerking komen voor de vergoeding wegens kostwinner schap. Richt een verzoek tot den Burgemeester van uwe woonplaats. Red. G. J. v. d. V. Gij vergist u; uw broeder krijgt geen vergoeding, doch uw vader krijgt die,°omdat uw broeder kostwinner is. De burge meester beslist hieromtrent en wordt er, wan neer meerdere kinderen in dienst zijn, slechts eena vergoeding gegeven. Red. C. O., Breda, on J. H. H., Weert. Wij kunnen u hierop moeilijk een antwoord geven. Dit i:; ter beslissing van den burgemeester van mva woonplaats. Gij kunt echter eene poging wagen en een verzoek tot den Burgemeester richten. Red. A. M., Waesdorp. Richt.een bezwaarschrift tot de Commissie van voorlichting in zake be zwaarschriften vergoeding kostwinners. Het adres te richten aan den voorzitter dier com missie in de hoofdplaats van uwe provincie. Red. J. A v. d. S., Amsterdam. Wanneer uwe inkomsten stijgen, hoeft de burgemeester natuurlijk het recht de vergoeding to vermin deren, zoo noodig geheel in te trekken. Gij kunt echter een bezwaarschrift indienen hij de Commissie van voorlichting in zake bezwaar schriften vergoeding kostwinners. Het bezwaar schrift te richten aan den voorzitter van die commissie to Haarlem. Red. I. S., Bergen-op-Zoom. 1. Spreek over dat verlof eens met den chef van het Militair Hospi taal, Misschien krijgt gij wel cenigo dagen. Recht er op bestaat niet, en ook niet op ver goeding wegens gemis van levensmiddelen. 2. Dat zou ik maar op zijn beloop laten. Red. M., Helder. Gedurende uw verlof van 12 dagen bobt gij recht op 4 dagen soldij en menage-geld. Red. D. J. W. Dat mag niet. De Minister heeft gezegd dat, bij oplegging van straf, met nog maals voor datzelfde feit met inhouding van verlof mag gestraft worden. Red. J. G. v. M.' cn H. S., Nieuw Borgvliet. Al hoewel in gewone tijden bij de infanterie geen timmerlieden zijn ingedeeld, verraeenen wij toch, dat hot billijk is dat gij, die verschillende werkzaamheden als timmerman hebt verricht, voor de toelage' als zoodanig in aanmerking niQOgt komen en zouden u den raad willen geven, ten einde een beslissing van het Dl v. O. daaromtrent uit te lokken, een gemotiveerd request aan het D. v. O. in te dienen, met ver zoek om voor do toelage als timmerman in aan merking to mogen komen. Red. A. S., Leur. Verplicht onl mede te eten is men natuurlijk niet. Als men echter van den compagnies-commandant geen officieele toe stemming heeft om geen deel behoeven to nemen aan do soldatenmenage, heeft men geen recht op de vergoeding wegens gemis van levens middelen ad 0.35 per dag. Red. H. J. C, D., Harderwijk. Hij die zonder wettigo redenen te laat van verlof terugkeert, moet de kosten van de terugreis vergoeden. (Zie punt 10 van vervoer voor Rijksrekening L.O.B. No. 172). Met do straf van intrekking van vrij vervoer mag in dit geval niet gestraft worden. Red. Adspirant L, O., Den Haag. Do pet wordt P r. gedragen (een krans met kokarde als frontvc-rsiering) door leerlingen van scholen voor verlofsofficieren. Gij moogt dus de pet dragen Voortaan uwo brieven onderteokenen. Red. Q., Breda Als korporaal hebt gij geen recht op do toelagi ais timmerman. Billijk ia dit naar onze meening niet. Wij radon u aan een gemotiveerd, verzoekschrift in te dienen aan den M v. O. langs den hierarchieken weg, om voor gemaakte onkosten, zoowel als slijtage van uw gereedschap in aanmerking te mogen ko men voor de toelage die aan de soldaten, dienst doende als timmerman, wordt uitbetaald. Red. W. E. v. d. B-, Hellevoetsluis. Gedurende den tijd dat gij met verlof gaat, hebt gij geen recht op de toelage als hulp kleed- en schoen maker. Red. A. if. W., Veldleger, Vrijhoeve Oapelle Wij kunnen u niet met zekerheid zeggen, of gij bij huwelijk de vergoeding wjeg-eris kostwinner schap krijgt. Gij kunt eene poging wagen en een verzoek richten tot den burgemeester va» uwe woonplaats-. Het bedrag wordt door den burgemeester bepaald. Red. be Russische kroonprins. De eenige zoon van den Russisch,en Tsaar, grootvorst Al-exei, de vermoedelijke troon opvolger iii het ontzaglijke rijk, is volgons sommige berichten weer ziek. De prins is nooit sterk geweest en heeft vroeger ook al zijn been gebroken. Thans zou bij, volgens Dnitscne bladen altijd, lijden aan verharding der schildklier, die kaar zetel in den këel heeft. Een operatie zou noodig zijn, welke achter uiterst gevaar lijk is. We geven hier het portret van den jongep grootvorst.. J. C., Den Haag. Voor verlof op Zondag zie do Soldntencourant No. 213. Red. D. II., Belfeld. Wij gelooven niet, dat gij veel kans van slagen hebt om overgeplaatst to worden. Wij vonneenon echter dat er plan bestaat om de troepen dio zoolang als grens wacht dienst gedaan hebben, door andere te doen vervangen. Red. H. S., Belfeld. Vermoedelijk in do eerste helft van dit jaar. Red. A. J'. J., Jutpbafls. Zeer zeker hooft de Burgemeester hot roolit 0111 de ondersteuning uit het door 11 bedocld<| p- nsioonfonds van de vergoeding af te trokken. Red. S. A. II., Den Hout. Richt een verzoek tot den Burgemeester van uwe woonplaats om na 23 Januari voor do vergoeding wegens kost winnerschap in aanmerking to mogen komen, ten minste als de omstandigheden het noodig maken. Red. J. H' W., Helder. Zie omtrent overnachten buiten de kazerne de fioldatoncourant 219. Red. G. do KI., Tilburg. Uw zaak Ï6 in hoogste ■instantie beoordeeld en. daar moet gij dus in berusten. Gedurende liet verlof wegens ziekte uwer vrouw hebt gij recht op 4 dagen soldij en meuagegeld. Voor de vergoeding wogans kostwinnerschap kuilt gij door tussohenkomet van den burgen!oester van uwo woonplaats, een verzoek richten aan de M. v. O. om daarvoor aJs nog in aanmerking to mogen komen. Red. J. v. H., Veldleger. Wij kinmon u niet an dors i-aden dan nog een weinig geduld te heb ben tot de beslissing van den Minister afkomt. Red. H. K Dalon. Uw zaak ie in hoogste in stantie beslist, en is er nu niets meer aan te doen. lted. H. V., IJmuiden. Richt een gemotiveerd verzoek aan uwen compagniescommandant om voor bijzonder verlof in aanmerking te mogen komen. Hierbij een verklaring van den burge meester dat dit verlof noodzakelijk is. Red. L. KI., Sprundel. Richt een gemotiveerd be zwaarschrift, tob de commissie ivan voorlichting inzake bezwaarschriften vergoeding ka 4win ners voor uwe provincie. Het bezwaarschrift, te richten aan den voorzitter van die commissie in do hoofdstad van die provincie. Red. B. S., Loeveqstein Alleen bij een onafge broken diensttijd van 6 jaar heeft een sergeant recht op do 3e vorihooging. Bij 4 jaar onafge broken diensttijd is geen jaarwedde-verhoo ging. Red. A. L., Prinsenhage. Vrijwilligers bij do reserve 'bobben geen recht op da vergoeding wogeus kostwinnerschap. Red. M. B. Venlo. Wij raden u aan een ver zoekschrift, langs des hierarchieken weg, aan den M. v. O. in te dienon cm voor de toelage als hulp kleermaker in aanmerking te mogen komen. N. o. ,m. hebt gij recht op die toelage. Red. Pj. J. den Hout. Bij inkwartiering met voe ding hdbt gij bij verlof van 1 da.g geen recht op monagegcid. Bij verlof van 2 dagen, recht op 1 dag menagegeld, 3 dagen verlof 2 dagen monagegeld enz. Red. J. B., Den Haag. Om aangesteld te worde bij hot Amsterdamsche politiecorps behoeft gij niet tot het einde der mobilisatie te wachten Red. J. C., Den Helder. Bij huwelijk wordt geen extra-verlof verleend. Red. J. R. Baardwijk. Wij kunnen u niet met zekerheid zeggen, of militairen die nu in het huwelijk treden, recht hebben op vergoeding wegens kostwinnerschap. Dit is ter beslissing van den Burgemeester van uwe woonplaats. Gij kunt echter een poging wagen en een ver zoek richten tot den burgemeester van uwe woonplaats. Red W. T., Breda. Met klein verlof zijnde moogt gij niet, zonder ■toestemming van den M. v. O. naar het buitenland gaan. Voor wat betreft de passen moet gij inlichtingen vragen aan den betrokken consul, omdat de vorm der passen en de wijze waarop die verkregen wor den, in dezen tijd nogal eens aan verandering onderhevig zijn. Red. B. B., Babberich. Voorzitter van de Com missie van vooi-lichting inzake bezwaarschriften veSÊóeling kostwinners voor Gelderland isMr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den Raad van beroep vcor de Ongevallenwet te Arnhem. Red. H. L., Amersfoort. 1. Degenen, die 's Zondags geen dienst hebben, Zaterdag na afloop van den dienst naar huis kunnen ver trekken en 'e Zondagsavonds op hunne stand plaatsen terugkeeren, hebben geen aanspraak op do vergoeding wegens gemis van levensmid delen, aangezien aan hen geen officieel verlof is verleend, doch zij alleen vrij van dienst zijn gesteld. 2 Als den dag na den officieeleu ver lofdag van verlof wordt teruggekeerd, bestaat voor dien dag geen aanspraax op de vergoe ding. Red. C. S., Nieuwenhoorn. 1, De M. v. O. beeft bepaald dat aan militairen, telkenmale wanneer hun op grond van een afzonderlijke beschikking van den M. v. O. of van den Üp- perb. van L. en Z., buitengewoon verlof wordt verleend, vervoer voor rekening van het Rijk kan worden, toegestaan. 2. Laat uw broeder een verzoek tot den M. v. O. richten om bij event, oproeping voor den landstorm, aange steld te worden als asst. apotheker. Red. F. H. 1. W., Enschede. Het komt ons onbillijk voor dat gij uw overjas, die buiten uw schuld is gestolen, moet betalen. Richt een' verzoek tot uwen commandant om u in do gelegenheid te stellen uw uitrusting behoor lijk ,te kunnen opbergen. Gij kunt tevens het verzoek doen van de terugbetaling vrijgesteld te mogen worden Red. Adres Blom gevraagd. Wilt u hét volgende in uw geacht blad op nemen. Bij voorbaat mijn dank. Heden werd mij ter hand gesteld een schrij ven namens den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, naar aanleiding van een verzoek om overplaatsing naar de Depót-af deeling van den Autotreindienst. Het adres luidde: O. P. Blom of V. P. Blom, mil. korp. Ie Regt. Vest. Art. Ie Bat. Den belanghebbende wordt ver zocht, zijn adres op te geven, waarna hom het schrijven zal worden toegezonden. Korpl. P. BLOM, 2e Gompie. Loods. Schoonhoven. Ranss! vermist. Een ransel model gepakt W.N. 8. Even tueel terug te bezorgen lo Comp. II Bat. 2o Reg. Inf. III. Divisio Veldleger. Cabaret-voorstelling voor gemobillseerden In groep Abcoude. (Van onzen verslaggever.) Do dokter uit Abcoude, die den zieken ge- mobiliseerden anders tabletten geeft, had van daag den mannen uit den groep Abcoude van de Stelling Amsterdam een „matinée-tje" be zorgd, zoo ongeveer zong Donderdagmiddag in den Hollandsch.cn Schouwburg te Amsterdam, do milicien E. Poestoke aan hot slot van een zijner humoristische coupletjes. En dat deze matinee uitstekend geslaagd is, bleek ons, toen wij van uit een loge konden zien, hoe onze gemobiliseerde», die den gehee- len schouwburg vulden, zich amuseerden bij het hooien van de aardige voordrachten van den reeds genoemden milicien, en ook door het optreden van de z.g. „ontspannings-korpo- raals' dio als distinctieven nog wel niet aan weerszijden van hun kraag een lachend on con huilend gezicht dragen, maar die toch wol we ten, op wolko wijze zij do soldaten in dessan langdurige» mobilisatio-tijd prettig moeten bezighouden. Leuke liedjes zong een hunner, du bekende korp. II. Cl i n g e Dooronlios en T. W anders zorgde voor hot accompagne ment. Maar niet alleen doze vermomde bur gers", zooals een hunner zich noemde, ver schenen achter het voetlicht. Wij kregen boven dien te hooien den hoer Bram van der Stap, zanger, en mej. C 1 a s. van S t a r- r on burg, zangeres. Op hot programma, dat allen tot bij zessen bozig hield, lazen wij ook nóg, «lat eon een akter, waarin o.a. mevr. Do BoerVan R ij k optrad, zou opgevoerd worden en dat du heer J. van Bi ene en mej. E. van Bi ene zouden dansen. Do landweer-zieken drager Witte was verhinderd op te treden. Verscheidene officieren uit den groep Abooudo woonden dn voorstelling bij, en aan twee hunner, overste Staal, groepscomman dant en aan dr. M. don Hartogh, res. offi cier van gezondheid le klasse, werd, onder cm daverend applau3 van de veldgrijzen, een bij zonder woord van hulde gebracht. Aan laatst genoemden officier, die reeds in Brabant zi u- veel voor de ontwikkeling en ontspanning van onze mannon wist te doen, werd terecht ook hier hulde en dank gebracht, 't Groeide tot een ovatie aan voor tien man, wiens initiatief ook hier in do groep-Abcoudo zulke, voor den geest der troepen belangwekkende resultaten te behalen weet. Dr. De Hartigh heeft het bijzondere talent om medicijn voor lichaam en geest beide gereed te kunnen maken. Een gezellig avendje te Beak. Wachtmeester Van Hulst schrijft om uit Beek Woensdag liebhon de gemobiliseerde militai ren to Beek bij Breda een zeer genoegelijKcn avond gehad. De „Kleine Kapel" van het staf- muziekkorps van het Regiment Huzaren was naar Beek getogen en heeft ons daar vergast op een keurig uitgevoerde collectie muzieknum mers, waaronder eenigo verdienstelijk uitgevoer de solo's n.l. „Dio Post kommt", solo voor piston door den wachtmeester F. Seuren en „The wien", solo voor piccolo door den wacht meester v. d. Knaap. Daarna kwam wachtmeester J. v. Eek voor het voetlicht on bracht een zeer schoon zang nummer ten gehoore, nl. „Vau eene Konings- vrouwe", solo voor bariton met orkestbegelei ding, hetwelk aller bijval wegdroeg. Onder do correcte leiding van wachtmeester Cohen zijn zoowel zang- als muzieknummers meesterlijk ge slaagd. Als slot van den muziekavond werd het „Huzarc-Jilied" gespeeld. Dat dit door allen uit volle borst werd medogezougen kan een ieder zich best begrijpen. Daarna werden nog eeiuge uai'digo voordrachten ten beste gegeven en gin gen wij circa 11 uur ten hoogste voldaan naar onze kwartieren. Namens alien breng ik dank aan een elk, die heeft medegewerkt oin dezen keurigen avond zoo goed te doen slagen en geef hun de verzeke ring, dat deze uitvoering bij ons nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Het beeld van Pieter Aertsen (bijgenaamd Lange Pier), Landweerpl. L A. Kortenhorst, fort Spaarn- dam-Zuid, schrijft ons: Nu het beeld van Pieter Aertsen, uitgevoerd in 8avoinnère-steenm een der nissen van het 8tedolj]k-Museum te Amsterdam is geplaatst, heeft de beeldhouwer Theo van Royn net gips model in een der zalen der Ityks-Aeademie van Beeldende Kunsten tentoongesteld. Tevens was dit een gelegenheid om den lüdcn eeuwschen Amsterdamscnen schilder nader tot het pu bliek to brengen dóór eenige werken van Pie ter Aertsen, zijn leermeester en leerling bij eikaar te brengen. De groote namen van Rembrandt, Jan Steen en andere schilders uit Neêrlumls gouden eeuw zijn zoo overbekend, dat de schil ders uit de eeuw daaraan voorafgaand geheel op den achtergrond zijn geraakt. Toch geloof ik, daL ieder, die zich eenige malen 'e jaars het genoegen gunt, ons Rijksmuseum te be zoeken, zeker een schilderij uit dien tijd opge vallen is: n.l. „de Eiordans" van Pieter Aertsen. Wie hoeft niet met genoegen gekeken naar den langen slungel, die met komische» ernst iu&schen eieren en prijen een dans uit voert op de maat der muzieK van den boerti ge» doedelzakspeler, terwijl eenige boeren en vrouwen hem hun bijval betoonon. Op de tentoonstelling in de Academie vindt men behalve dit schilderij nog vele anderen, die veelal boeren typen voorstellen. Hij schil derde die in verband met keuken- en markt scènes, waarin hij zijn voorliefde tot groote stillevens van groenten en wild kon toonen. Ook bij zijn kerkelijke onderwerpen bezigde hij dezelfde buitonmenschen. Het jeugdige vrou wenkopje met de blozende wangen en vroohj- ke kijkers vindt men op eenige zijner doeken terug en de prachtige mannenkoppen, die op de „Kerstnacht" voorkomen, zijn boerenge zichten, zooals men nu nog op het platteland om Amsterdam kan tegenkomen. De beeldhouwer Theo van Reyn kreeg, na dat hij een studiereis naar Italië en Frank rijk gemaakt had, de opdracht om een beeld van dezen voortreffelijken schilder te maken. Als men de schilderstukken bezichtigd heeft, kan men zich wel indenken, dat deze lange figuur met het fijne schrandere gelaat een af beelding voorstelt van den maker dozer gees tige en coloristische schilderijen. Hij is in een houding uitgebeeld, alsof hij onopgemerkt op een marktplein de handelende menigte in haar sierlijke kleederdracht gadeslaat; zijn blik streelt met welgevallen de rijke kleurenpracht der meloenen, druiven, gevogelte en verdere koopwaar. Hij is gekleed in een engsluitend wambuis en een spanbroek om do lange beenen een man tel plooit sierlijk om schouders en arm tot op den grond. Een kalotje dekt zijn hoofd. Als men weet, dat vele zjjner werken door de beeldstormerij tijdens zijn laven zijn vernietigd, begrijpt men de ernstige uitdrukking van zijn gezicht. Er ligt een verheven trek op dit ge- I laat geadeld door leed en en arbeid. Dat hij echter de vreugde aan zijn medemensohen niet misgunde, bewijzen zijn levenslustige boeren- tafroelen. Het beeld is met groote zorg tot in details gemodelleerd, vooral de manlijke kopen de forsclie banden geven blijk van degelijke studie naar het leven on naar de beste Itali- Bansche meesters Met dit beeld werd het gipsmodel van zijn Amsterdamsehen tijdgenoot Joost Janes (bij genaamd Bilhamer) tentoongesteld. Volgens den uitvoerige» catalogus was deze een vermaard architect, beeldhouwer, landmeter, graveur en ingenieur. Van Reyn heeft hem een Miehelan- gelesken kop gegeven, welks groeven hem 'n eenzelvige uitdrukking geven. Deze Bilhamer was de bouwmeester van den toren der Oude Kerk te Amsterdam, dien der St. Bavo te Haarlem en van vele groote bouwwerken in ons land. Militairen, die in deze dagen te Amsterdam komen, kunnen hun tijd niet beter besteden, dan een kükj© te nemen on deze interessante tentoonstelling. Zij is geopend tot 23 Januari en wel op do werkdagen van 94 en 's Zondacrs van 14 en wordt gehouden in de Rijks-Aca demie van Beeldende Kunsten, Stadhouders kade. De toegang is vrij, Hoe Janmaat aan-eon ootje bier komt (wanneer hij dit niet koopen kan). Marinier le kl. C. Brouwer, Marine-kazerne Amsterdam, sbhrijft: Een oorlogsschip is een onuitputtelijke bron van alle mogelijke dingen, zoo raar kan men zo n'et bedenken, of men vindt zo daar. Zoo r.'.i'-i er ook op bijna ieder schip een of meer grap penmakers te vinden. Onze grappenmaker wordt meestal met den naam van Klaas aan gesproken; tevens vervulde hij de rol van schoep b ver tol lor, dio men aan boord der belie pen ook in een of moer exemplaren aantreft. Zoo af en toe lid» ik wel oena het voorrecht met hem te passagieren dit doe ik graag, nnn- gcziien hij niet alleen ami boord eon ieder aan liet lachen maakt met z'n grappen, maar ook aan den wal is zijn succes uitbundig, Ons schip ligt ten anker op de Surjnomc- rivier voor de stad Paramaribo. Doze stad is neg al gezocht door onze .Jantjes, een ieder passagiert daar graag. Do ligging dor stad en do natuur zijn «laar zeer aanlokkend, maar voor al do bowonerB zijn voor ons zeer innemend, to meer daar zij bijna allen op hun eigenaardige manier Hollandadi spreken. Op zekeren Don derdagmiddag ging ik 3.30 uur naar den wal, om rn'n gowono wandeling te maken. Tegen 5 uur arriveerde ik op liet Gouvcmeinonts- plein, waar dien dag muziekuitvoering gegeven werd tot li uur. Dit is een zeer gezellig o» aangonaam uurtje voor een ieder, dio zien te Paramaribo bevindt. Meestal vertoont zich op die tijden de elite dor stad, welke daar dan uitsluitend komt om zich to laten bewonde ren, vooral de dames; ongaarne worden deze dan ook niet gezien en een zwerm van blanke jonge meisjes en dames, doormongd mot mu latten en andere negertypen, trekken voorbij in bevallige mousselino kleedjes. Om 6 uur, wanneer do muziek afgeloopcn is, gaan allen weer met eon kleine' wandeling naar huis en uiteen. Zoo ook ik stapte langs don „Waterkant" weg on al Bpoedig ontmoette ik onzen Klaas. „Zoo, Klaas, ben je weer eens aan 't stap pen „Ja, Putman" in den regel noemt hij ieder Putman „op die schuit (wijzende op Hr. Ms. „Zeeland", welke voor anker lug op de rivier) weid het mij te warm, maar het lijkt hier aan den wal ook wel eieren." „Kom," zog ik, „oen biertje cn een wande ling zullen jo wel weer een beetje opknappen." „Jij hebt mcoi kletsen, gold moet er zijn voor bier en dat woont er bij mij niet. Maar ik weet wel raad, ga je zoover moe?" „Ja," ik was er voor. Heel kalm en aangenaam stapten we samen verder. In de Keizerstraat bij de firma Scheur leer, meer bekend bij ons als „echuurlinnen", oen soort toko, waar men allo mogelijke arti kelen koopen kan, bleef hij staan en zeide: ..Juist, liior moet ik wezen, ga maar mee naar binnen." Eeu bediende was bezig de spullen te rang schikken, of door elkaar te gooien, dat Weet ik niet recht. Mijnheer zelf stond in een an deren hoek gcuoegelijk zijn pijp te rooken. Een meisje van een verdacht kleurtje vroeg spoedig: „Wat blieft u, mijnheer'??" „O, voorloopig niets, ik kom eerst de zaak eens bekijken, en als er iets is wat naar m'n zin is, zal ik je wel roepon, hoor!" Het meisje, uit het veld geslagen, verdween en werd niet meer gezien. Klaas liep den winkel eens door en wijddo z'n bijzondere aandacht aan een stelling met rollen manufacturen. Plotseling vraagt hij aan den rommelenden knecht: „Hé, Put man, heb je nog nachtbroekeogoed In plaats van de bediende, antwoordt mijn heer en vraagt, „wat bedoelt u mijnheer?" „Nou ja, goed voor slaapbroeken", verbetert Klaas. „Ja zeker, ja zeker", en mijnheer gaf z'n orders. De bediende begon uit te pakken, maar geen enkel kleurtje stond Klaas aan. De geheele stelling was zoo ongeveer op den toon bank verhuisd, toen Klaas eindelijk te verstaan gaf, „nou boy, vast zoo, bier is een groote dikke rol, daar moet je maai' 1-50 el van af meten." De knecht begon met een zuur gezicht de stelling weer op te tuigen, op de bewuste rol na. En onze ijverige bediende, die liet niet erg op zulke klanten voorzien had, omdat hij nu met vroeg naar huis kon, begon aan de 150 el af te moten. Ondertuaschen liep Klaas naar don anderen hoek van den winkel, waar hij een piano zag staan. „Mijnheer", vroeg Klaas, „dat is zeker ten piano hè?" Mijnheer was nog dom genoog om to ont- wooixl&n„ja hoor". „Kan u daarop spelen." „JaweL een beetje." „Nou to ij nh eer, dan moest u maar eens een riel gewen." Mijnheer, die misschien z'oo'n goeden klant niet uit z'n humeur wilde brengen, liet zioa vermurwen en plaatste zich voor het klavier. Klaas en ik gingen naast hem zitten. „Dat gaat mcoi", zei Klaas, „dat zal ik ook wel kennen", ging er voor zitten en werkelijk hij haalde „Hinkele pink" er uit, wat zoo af en toe verstoord werd acor een Schrille dissonant. „Mijnheer", vroeg Klaas opeens, „verkoopt u geen bier, ik zou graag een potje bier willen drinken." „Neen, verkoopen niet, maar ik heb het wel in huis", liij wilde zich zeker niet onbetuigd laten en schreeuwde ergens in een deur om bief. Spoedig stonden twee fleeschen hier voor ons, waarvan Klaas meer als één van opdronk. Met een zeker welbehagen zat hij zoo even te kijken, toen zeker z'n oog viel op de inmiddels aangegroeide hoop goed, dat onze bediende aan 't afpassen was. ..Zeg, scharminkel, wat ben jij daar nou aan het doen Als de menschen 2 meter goed l>e- stellen rol je dan eerst dat hoele zakie uit? De bediende ging echter door meten, hardop tollende ineens, 126 M. 127-128-129. „Stop", zegt Klaas, „voor wie is dat alle maal, daar blijft niets voor mij over". De bediende laat onthutst oliemaat en goed op den toonbaat rusten én sprak: „Maar ma troos, ib ben bezig do 150 ei af te meten." „150 el roor mij, wie heeft jo dat gezegd, je moet je ooren eeu beetje heter open zetten, schavuit, ik heb maar twee meter besteld. Nou mijnheer die knecht van u heeft zeker een mectmanie, laat hem maar bij ons aan boord komen, dan zal ik hem in de kettingbak stop pen, dan kan hij mannetjes tellen, inplaats van ellen goed af te meten." Baas en bediende keken beteuterd. „U hebt toch 150 el besteld" zei mijnheer. „Ik", riep Klaas, „bent u ook al doof ge weest? Ik heb gezegd, dat wanneer die proef van 2 meter voldeed, ik wel 150 el noodig zou hebben; dat hangt er van af hoe of dit kleur tje bij de meuschen in den smaak valt. ik ben namelijk lappen- en naaibaas Over een half uur kom ik terug om m'n 2 meter te halen in die tusschentijd kan die stommerik, die 'zich zelf een hoop werk bezorgd heeft dat zaakje we~r netjes oprollen. Tot -mij „ga je mee Putman, dan gaan we op visite". Buiten gekomen proestten we het uit. Klaas zeide: ..Die Sarinamenaars komen nooit met bier op de proppen en daardoor moet je ze nog eerst een beetje werk bezorgen." Hulde aan ds leerlingen van de R -K. Kweekschool. Mil. H. C. v. Rossum schrijft ons uit Til- bul-g Heden; 12 Januari, heb ik weder een feest avond bijgewoond. Het was een Bijbelseh dra ma in drie bedrijven, getiteld: Saul en David, en voorgedragen door de leerlingen van de R. K. Kweekschool to Tilburg. Hun breng ik na mens ons, militairen, hulde on dank voor hot aangename spel en zang, eh voor de betoonde moeite en opoffering. Ook aan diegenen, welke hieraan hun hulp en medewerking verleend hebben, onzen hartelijke dank. Want hierdoor hebben wij, militairen, een gezelligen avond gehad. Het sterkt ons humeur en verkort on sen tijd, die ons allen zoo lang duurt en waar aan nog geen einde te zien is. En u WeleErwaarde Heer W. H. v. Son, Aalmoezenier der -4e Divisie, brongen wij allen onzen welgemeende» en hartelijke» dank vcor de woorden van dank voor ons allen geuit jegens hen, die aan dezen feestavond hebben medegewerkt en voor de moeite welke u nooit te veel is om ons zoo dikwjjls een aangenamen j en gezelligen avond te verschaffen. Geïllustreerde kaarsen. Op do volgende wijze kunt. gc alle kaarsen in uw huis opsieren met de fraaiste teoke- !iiingen, zonder dat go Rekenen geleerd hob. Neem con stuk papier, waarop au teekeniug is gedrukt, die go wilt overbrengende breedte van de teokening mag niet grooter zijn dan do omtrek van do kaan. l(ol het papier stevig am de kaars, met de bedrukte I zijde togen do «tearine, en beweeg vlug een brandenden iucifer langs de achterzijde va»i het papier! Klaar! Rol het papier weer van dp kaars, en go zult zien, «lat alle doelen van de Rekening nauwkeurig in het gr;, op de kaars zijn overgedrukt. Deoo proef slaagt des te beter, naarmate het papier, waarop de gravure staat, dunner on de druk verschcr isbij voorkeur moet ge teokeniu- gen nemen; die zoo zwart inogolijk zijn af gedrukt de aroeoringen moeten niet te fijn c»n dicht ineen zijn want de lijnen worden breeder bij liet overbrengen op de stearine. Uit Halfweg. Milicien W. II. van Doen, echrijft ons uit Halfweg J.l. irinfcdagavond II Januari kwum er onverwachte bezoek in ons I'rot. Chr. Militair Tehuis. Circa half 'J kwam n.l. gcnorual-majour Op h o r s t, etellingeommanxlunt. tergezold van zjjn kapitein-adjudant cn werd ontvangen door den Vel.Eerw. Heer ds. B. 11a 1 jon, N't-d. Horv. i'red. en voorzitter van 't Comité te Halfweg en eenigo andere bestuursleden. I)e generaal informeerde met bijzondere be langstelling naar diverse aangelegenheden 't Tehuis betreffende. Ook thans word op do ge- wone wijze geëindigd. Alvorens tot 't. lezen van Gods Woord over te gaan, hield <Ls. Bal- jon een gloedvolle rede tot generaal Ophorat, hem ook in deze benarde tijden kracht van Boven toowenachende Mot een „God a(j met U" eindigde ds. Baljon. Hierna werd staanuo gezongen de lakende zegen bode uit Psalm 134 on overgegaan tot de schriftlezing. Voordat de generaal 't Tehuis verliet dank te hij ds. Baljon wel voor zijne vriendelijke woorden, tevens gaarne den «vermcli uitspreken de dat 't comité op den ingeslagen weg moge voortgaan. Tot slot werden nog twee coupletten gezon gen van 't "Wilhelmus. De Chr. Mil. Vereeniging „Eensgezindheid" heelt ook thans weer een keurig programma mengesteld. allereerst krijgen we dezer da gen een Bioscoopavond, waai' o.a. ook zal ver mond worden de bekende film .Quo Vadis". Dinsdag 18 dezer zal <i6. Veldhoen, Herv. Pred. te Assen spreken over ,.do Worsteling «Ier Eeuwen". Maandag 24 dezer zal er een samen komst plaats hebben vanwege de Nederl. Mid- dennachtzeidingsver., spreker de heer Hilde- ring, voordrachten van den heer J. L- Feyter uit Utrecht cn zang van eenigo jonge dames. Einde dezer maand zanguitvoering door 't zangkoor der „Amsterdamsche Horvormde Stadszending". Voor Februari is ook reeds ge zorgd, alsdan komt 2 Feb. «preken ds. de Vries uit Amstelveen over „Wijding en Toe wijding" en Dinsdag 8 Februari ds. Krop uit Rotterdam over zijn „rei3 naar 't Fransclie Front en aan do Ffansche Loopgraven". Zooals men dus ziet wordt hier a! 't mogelij ke gedaan om het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. Uitvoering voor de Militairen te Bourtange (Cr.) Mil. G. van Haaren zchrijft ons uit Bour- tango: Zaterdag j.l. werd in de zaal van den heer Bik eene uitvoering gegeven voor de militai ren en burgers te Bourtange. Ten tweeden male was hiervoor aangezocht de bekende humorist Aug. de Laat met medewerking van zijn pianist den heer Smeehuijzcn. Lag het eerste optreden van den lieer De Laat ons nog aangenaam in 't geheugen, ook thans heeft deze humorist getoond oen aririt te zijn bij uitnemendheid. Do militairen en burgers hebben wederom naar hartelust ge noten van zijn program. Zijn pianist deed zich kennen als etui uitstekend musicus. Luide bijvalsbetuigingen vielen beiden heeren ten deel. Wij roepen de heeren De Laat en Smee- huijzen gaarne een spoedig tot weerzien toe. Voor gemobiliseerden. Men deelt ons mede, dat sedert begin Sep tember 1915 te Uithoorn in het café De Ruiter een schermvereeniging bestaat, welke uitslui tend voor militairen van het fort Uithoorn, Do Drecht en Wafer-Amstel is opgericht, onder presidium van luitenant Goud, die geholpen door den heer J. Hamburger als leider en in structeur optreedt. De bekende schermmeester, de heer Van Humbeek was zoo vriendelijk aan deze club de eerste benoodigdheden te ver schaffen- Dankbetuigingen, Hierbij betuigen we aan onderofficieren, kor poraals en manschappen van 4-III-14 R. 1. on zen oprechten dank vor do vele bewijzen van belangstelling bij ons huwelijk op 13 «.lezer on dervonden. welke zich uitte door zeer ruime geldelijke bijdragen, 'wa. .-' bet mogelijk was ons eenige fraaie meubelen n to bieden. Inzonderheid betuigen wo onzen dank aan clen mil.-serg. Prins cn de mil-korps. Van Houdt en Staal voor de vele moeite, die ze zich in dezen gaven LOURENS DE BAD en vrouw. De ondergeteekendo mil. A. Polak betuigt, ook namens zijne echtgcnoote, zijn hartelijken dank aan zijn vrienden van do 4e Comp. le Bat. Jagers voor hun geschenk ter gelegen heid van hun huwelijk. A. POLAK, en Echtgenoot©. Ondergeteekendo betuigt ook namens zijn Echtgenoote zijn hartelijke» 'lank aan de On derofficieren, Korporaals cn Manschappen van het 4 peloton 2 eskadron 2e Regiment Huzaren voor het prachtige cadeau bij gelegenheid van zijn huwelijk hem aangeboden en dat door hem op zeer noogen prijs gesteld wordt. Nogmaals hartelijk dankend, G. VERMEULEN en Echtgenoote. Pandoerpraatje uit Sloten. Mag ik u voor de liefhebbers onderstaand pandoerpraatje tor oplossing aanbieden, 't Is er een uit ouze «jnze praktijk. No. 1. vSch. 7-8-9-h. Harten 6-7-b-vr. No. 2. R. 7-9-10-b-vr. Kl. 9. H. 10. Sch. 10. No. 3 Kl. 7-10-b-vr. Sch. b-vr. H. 8-aos. No. 4. R. 8-h-aas. Sch. aas. Kl.fS-aas. H. 9- heer. Ruiten heer is troef. No. 1 speelt schoppen 9 voor. H. HOLLANDER, van de Pandoerclub „Kees" to Sloten (N.-H.) Avondbezigheid. Oplossing Raadsels uit No. 220: Bioscooptheater. Von Hindenburg. Aan mil. P. Keer-in-'t-Veld en anderen. Sergeant Fred. Wij zaten gezellig in do kamer, Mijn zuster 'aa de „Solaatencourant", Tot zij eensklaps begon te lachen, En ik vroeg: „Wat is er aan de hand?" „Wil je maar eens even kijken, „Wat men nu weer heeft gedaan". En daar zag ik eenige keeren, AÜjn naam in ons courantje staan. Men kwam mij weer bedanken, Voor wat ik aan de jougon* zond; En wij verheugden onn er over, Dat men nog mijn udres niet. vond. Zoo zaten wij ons te vermaken, Dat ik nog alecda verborgen bleef; Daar niet ioder behoeft t«- weten, Wat of ik aan and'ren geef. Wil mij dus als Fred slechts kennen, Wat zooveel als „vrede" beduidt, ..Vrede" aan eon ieder schenk«m. Daar ben ik altijd op uit Lk bcd«x>l bier hartenvrode, Dio do afleiding n steeds schenkt, En ik laat u allen weten, Dat Fred altoos aan u denkt. Scrgt. FRED. Afscheid. (Van sergt. J. P. H. van ËUt). Hot is niet ver, niot ver van hier, Daar ligt een dierbaar oord; 't Ih d«i stad Gennep bij de Maas, Wat wij verlaten gaan helaas I Onze Landweer was daar gelegerd, Wa« kloekmoedig en tevreden Do mannen waren vol geest en vuur, Doden patrouilleeren iri 't nachtelijk uur; Hun ©enigo plicht was ten allen tij' Het tegengaan der smokkelarij. Mocht er 's nachts een smokkelaar komen, Dan deden zij, al zonder schromen, Hun plicht, zooals voorgeschreven wa*. En namen don^ smokkelaar moo «aar de kast. Dan sprak de moedige held hooi dof Alweer een dag of vier verlof. De grenswacht was daar ook ze.ir goed. Bijzonder bij de Homachobrug bij do «I kke Moed. Van de wacht 'fc Ven was niot te klagan, Alleen dat men er vele muizen moest verjagen. Verder komen we bij d«i Zundstceg, Daar li«;p ook nooit iemand laag. I De meisjes waren er aardig en lief. En daar vond menigeen zijn hartodicf. Om die andere wachten niet to noemen, Zullen we zo toch boven alles roemen; Ofschoon wij moesten veel op wacht, Hebben we toch gezellige daagjes doorgebracht. Opeens daar kwam «ten treurig© tijding, Het was voor ona allen geen verblijding; Wij moesten Gennep gaan verlaten, Ons kon geen tegenstand rr.eer baten. Een iedfti- wend haast ongesteld. Naar „Ede" zullen w« nu marcJieeren, 't Is a long way to Tipperary, Het wordt dus ufgclegtl te voet, Wat niemand onzer gaarne doet. Maar, enfin, 't wordt van ons begeerd, i Daarom de kusten nog maar goed gesmeerd, En eer we reis gaan ondernemen, j Zullen we er eerst nog maar «entje nemott. I Het afscheidsglaasje wordt gedronken. En met icdren kennis en vriend geklonken, Vaarwel, vaarwel, o dierbaar Gennep. JEAN P. H. VAN ELST, sergeant, Gennep (L. Aan d'Eloctrischen Draad. (Van korp. C. H. Caals.) Mijn waarde lezers hoort mij aan, Dan zal 'k u oens vertellen gaan Hoe of 't tegenwoordig gaat, Bij ons aan d'electrischen draad. Komt g' overdag of wellicht 's nachts, Eens kijken op het onverwachts, Dan stuat er altijd een soldaat. Bij ons aan d'electrischen draad. En die soldaat vraagt ge wellicht. Doet die dan steeds getrouw zijn plicht, Wanneer verleiding lokkend staat, Bij ons aan «l'electrisdien draad Gebruikte ieder zijn verstand, De smokkelaar stond aan den kant; Dan kon ons landje lang geen kwaad, Achter den electrischen draad. Neutraal zijn is een vrome wensch, Neen, strikt neutraal dat is geen mcnsch, Maar zorgen dat niet valt wat staat, Daar sta je voor bij 't prikkeldraad, 't Is altijd hier nog pais en vree, Ons Nederlandje doet niet mee, -En 'blijven kan het, zoo 't nu gaat, Als je je plicht doet aan den draad. Mijn lied is uit, mijn Legerschaar, elt vrijelijk uw oordeel maar; Want 't vond zijn oorsprong, zooals 't gaat, In ledigheid bij 't prikkeldraad. C. H. CAALS, Nieuw Namen. Korporaal. Medeiijdendo harten. (Vertaald uit het Gronings eh.) (Van mil. S. Sohraa.j Wat overal 'n ellende, 'n Armoed' en ji nood, 't Is waar, wc zien eu hooren Slechts honger, ziekte tn dood! Die arme, arme monschen, Die ginds iu ó'ooricg zyn, Door kog.ls ea granaten Maalt men z' als 't waro fijn, En wie hun heele booitjo Kapot ie of verbrand Er moet gegeven worden Met christ Jijk milde hand! En ook bij on» in 't landje? De nocd die is vaak groot Een christenhand mom doen nu Wat of zijn plicht gebood ...Wie komt daar aangel<x»pen, Wat moet hij hier, dio man Het is zoowaar 'n collecte „...Do .deur op 't knipje, Jan!" S. SCHKAA, Mil. Hospitaal, Delft. Het Oorlogs-A. B. C. (Van matr. H. Udo.) A is de Aarde vol oorlogsvlagen, B is België, daar beleefde men droeve dagen; C is de Courant, die schetst ons het oorlogsleven, D is Duitschland, die heel velen doet beven; E Ie Engeland, <iat België ter hulp 6nelde, F Is Frankrijk, dat mee trok ten volde. G Is 't Geschut wat alles vernielt. H Is de Heldenmoed, di© den soldaat bezielt; I Is Indië, daar wordt ook al ges-reden; J Is Japan, dat hielp in de wor u.i::ig méde; K Is 't Kanon, wat dag en nacht buldert; L T« de. lange marteling, dio »-h ▼oe mildert; II Is Mcchoksn, «laar zijn er v. N Is de Naarheid, die meat ziet op de vesting. rollen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3