OF ZEE. s XTEi ^<3X_<'0.£LrPIEI]i3NrOO'0*0-AAlNr'!F va,n "Vyjjcic^gr IS. -Q-. Janna.ri 3. O i Nieuwe spoorwegen in Turkiie. De Turksche Kamer heeft voor eenigen tijd, midden iu de oorlogsdagen dus, haar goedkeuring gehecht aan den aanleg van nieuwe spoorwegen. Het kaartje, dat we hier boven opnemen, laat ons de spoorwegen zien, welke aangelegd zullen worden, het ziju die, welke met dikke zwarte lijnen zijn geteekend. Zij zullen voornamelijk in Klein- ;Azië loopen. De kleine spoorweg in Europeesch Turkije van Usan Küpri naarKeschan scürjat vooral voor strategische doeleinden te moeten dienen. De andere meer voor land bouw en handel en die kunnen later van ontzaglijk nut zijn voor Turkije, want er zijn vruchtbare streken in Klein-Azië, waarvan alleen niet veel profijt wordt getrokken, omdat het vervoer der producten thans zoo moeilijk is en zoo duur komt granaten met verstikkende gassen werd ge bruik gemaakt, welke hen ondersteunde. Ondanks deze machtige middelen, werd de aanval door het Fransche artillerievuur tot staan gebracht. De Duitschers konden de meest vooruitgeschoven loopgraven slechts op twee plaatsen binnendringen en dat nog over esn lengte van slechts enkele honder den meters. Door een Franschen tegenaan - Mal werdeu ze bovendien haast onmiddellijk weer verdreven. Zij konden zich slechts in enkele meters van de meest vooruitgescho ven loopgraven handhaven en in een onbe- ieekenenden luisterpost. Het cijfer van 423 gevangenen in het Duitsche legerbericht op gegeven omvat, volgens de gebruikelijke methode, ook het cijfer van de dooden en zwaargewonden, die eenvoudig bij de andere vermisten worden opgeteld. LONDEN. Generaal Ha*g meldt: De inaeht was kalm. Heden was er groote acti viteit aan beads zijden iu de buurt van iHulluch en Yperen. Onze artillerie, ge steund door actie met mijnwerpers en hand granaten, was krachtig bezig in de buurt yan Armentières en St. Eloi. BERLIJN. Officieel berioht uit het hoofd kwartier De vijandelijke aanvallen tegen de ten N.W. van Massigos genomen loopgraven, werden afgeslagen. Het. aantal der daar gemaakte gevangenen bedraagt thans 480. Een Fransch vliegtuig, met een kanou van 3.8 c.M. gewapend, werd bij Woumen, ten Z. van Dixmuyden, door ons vuur en door een Duitschen vlieger genoodzaakt te landen 'vliegtuig en bemanning vielen ons in handen Bij Tour na i werd een Engelsche twee dekker neergeschoten Esn dag in gaten. Van het Westelijk front schildert een sol daat zijn indrukken over een ang.ügen <iag op do volgende wijze aan de Foriearte: Het kus een ellendig koude, mistig-vochtige nachf geweest. Patrouilles haddon gemeld, dut het ij den vijand zosr levendig toeging. Dit maakte e-en scherp oppassen noodzakelijk. Do gaten, dio men een dag te voren op afstanden lan twee pas gegraven had in den steenharden grond, konden niet, zooais oorspronkelijk het plan was, dieper gemaakt en met elkaar ver bonden worden tot loopgraven. De mannen moesten uitkijken, klaar om te schieten. Zij hadden het gruwelijk koud. Toen dc dag aanbrak kwam de met zoo groote spanning verwachte aflossing niet. De com pagnie moest in stelling blijven. De stolling moest verborgen blijven voor de vijandelijke vliegers, een ieder moest dus trachten het zich ego gemakkelijk mogelijk te maken in zijn gat. Daarin moest hij den geheelen dag blyven, zon der het hooid of Let bovenlichaam er uit te steken. Waren de vliegers boven de stelling, dan liende men zelfs geen "beweging te maken. "Fn de gaten waren niet diep, soms nauwelijks sen haiven meter, smal en ongemakkelijk. Men kon er niet fatsoenlijk in zitten zelfs, laat staan liggen. De een zat, de ander lag. met de knieën onder de kin, als een geknakte lucifer, "oderen hadden de beenen uitgestrekt, maar moesten het lichaam op zij gebogen houden, op- ijat het hoofd niet uit de kuil kwam kijken. En >p den bodem was niets dan harde steen. De pantel, de eenige bescherming tegen dc koude, jyas nat van den mist. De ledematen waren Vtïjf van liet stil zitten gedurende den nacht. -Het geheel lichaam bibberde. Het eenige wat er aan ontbrak was. aat de •Fransche artillerie nog begon te schieten. Zij begon te schieten. Het was nog geen ne- -»en uur toen de kanonnade inzette. Dadelijk ■nadat do eerste vliegers de buurt hadden afge zocht. Zonder ee-nigen twijfel hadden zij de ga- 4en ontdekt. En zij dirigeerden het vuur goed. •Eerst sloegen de projectielen twee batterijen moesten er aan het werk geweest zijn nu eens hier, dan daar. Doch spoedig echoot men •zuiverder. En na één, twee uren, waren do kanonnen prachtig ingeschoten. Met verbazing wekkende zekerheid namen zij dc geheele linie tan gaten onder vuur. Met tusschenpoozen, nu eons kort, dan weer langer, zonden zij hun groet. Nu eens een salvo dn den rechterhoek. Dan weer met waanzinnige «nelheid acht schoten links daarvan. Daarna an het midden Bij de lichamelijke kwellingen, het- stil liggen j dn onmogelijke houdingen, in koude en mist, kwamen gruwelijke psychische kwellingen: een wachten en loeren op den onzichtbaren vijand. Zoo juist had de linkervleugel er aan moeten gelooven. Waarheen zou het vuur nu gencht worden ?Hoe lang zullen ze aan don overkant nog dralen, voor zij de volgende geniepige sal- j to sturen? Nu beginnen zo weer. Neen. dat; W23 toch een ander geluid... Zo dralen daar ginds nog steeds... Maar nu... nu suizen ze 1 weer. de granaten, slag op slag. Hooi dicht op elkaar en heel dicht bij.... het oog kan Diets) wen, maar het trommelvel wordt verscheurd, j En aarde, steentjes vallen in hot gat. Met j waanzinnige snelheid gaan allerlei gedachten 'door hot hoofd: Nu is het gedaan, voorhij... het volgende schot brengt hot einde... of mis schien toch niet? Slaan dó granaten niet al wat 1 verder in? Vervloekt toch niet. heel dicht bij i nu... een wonder, dat je nog leeft... maar heb maar niet te veel hoop... je hoeft niet te den ken .dat je ooit naar huis komt... de, kinderen, de lieve kinderen... neen niet- sterven... mis schien saat het ditmaal voorbij. De acht scho ten zijn er toch reeds geweest. Of ontbrak er nog één aan? i Neen, het blijft stil. De andere salvo's zul ten andere stuTcke-n van de linie onder vuur ne- roes. Voor een half uur h^b je rust- Maar de dag is nog zoo lang, zoo verschrik kelijk lang. En koud. Het is net twaalf uur. Voor zes uur wordt het niet donker. Zoo lang moeten wij het uithouden. Uithouden in deze houding, bij dit vuur. Verschrikkelijk! Het ergste zou zijn, wanneer je nu getrof fen werd door een granaatscherf, die niet on middellijk doodt... Dan kan je hier langzaam doodbloeden. Niemand zal er, kan er, mag er komen om je te helpen, j© te verbinden, je weg te dragen. En zelf kan je er niet uit kruipen. Gruwelijk om daaraan te moeten denken Hoovelen liggen er misschien reeds naast me dood te bloeden. Of reeds dood en stom. De minuten tellen. Dat leidt do gedachten af en laat- den tijd voorbijgaan. Dit middel heeft zoo vaak geholpen. Een, twee, drie, vier... Ein deloos, zoo'n enkele minuut. Het hurken in do onnatuurlijke houding wordt steeds onverdragelijker. Da ledematen slapen in. Nu weer een salvo Naast me steunt en rochelt er een. „Hos pitaalsoldaat... hospitaalsoldaat" Ja, roep maar hospitaalsoldaat. Arme kerel! Geen sterveling kan je helpen. Niet eens hij dio drie pas van je ligt „Hospitaalsoldaat!... roept toch, helpt toch... hosnitaalsoldaat" Een paar stemmen roepen het verder, niet tegenstaande ze allen weten dat he.t gec-n doel heeft. Maar het geeft den gewonde misschien troost. Een der huurlieden tracht hem ook moed in te spreken. ,,Een beetje geduld. Er zal or wel een komen. Het wordt gauw donker. Verbindt je voorloopig zelf!" ,,Ik kannietroep toch...... hulp..." Do stem wordt al zachter. Ten slotte hoort men alleen nog het steunen en bermen. Vier uur 's middags. Het vuur wordt leven diger, do pauzen worden steeds korter. Niet een. die nog niet onder de aarde bedolven raakte> Langzaam, ergerlijk langzaam, wordt het donkerder. Noi* een b'ltlf u"u"r' misschien, dan zal het mogelijk zijn uit het gat te kruipen, de ledematen uit te strekkendan zal mis schien het vuur ook verstommen. Eindelijk moet het hovel tot wegmaroheoren toch komen. Het blijft rustig. Er is dus geen gevaar moor. Er uit. uit het ellendige gatl Maar het is vlugger gezegd dan gedaan. De ledematen gehoorzamen ternauwernood aan don wil. Eu dan komt er plotseling nog een salvo... Eindelijk In het schemerende donker wordt er achter de gaten heen en weer geloopen. Soldaten, die zich trachten te warmen, de gaten naar gewon den afzoeken. Dc hospitaalsoldaten hebben veel te doen. Den een voor, don nader na, slee pen zij weg in de bruine tentbanen. In relo gaten zitten nog donkere gedaanten. ..Hé. jij!" Niets beweegt zich. ..Slaap je?" Alles blijft stil. ..Scheelt je wat?" Nog steeds geen beweging. De vrager knielt om den stom me wakker to schudden. Zijn hand wordt voch tig. Bloed. Het voorhoofd is koud. Dood De officieren loopen heen cn weer. „Jullie moeten weer in de gaten. Een paar uren moeten iulbo het nog volhouden, tot do aflossing komt". Langzuam wordt er gehoorzaamd. Maar aan den overkant bliksemt het, weer een paar maal op. De laatste dus weer in zijn gat Tot tien uur uitjiouden. Dan komt de aflossende compagnie. ..Liever een jaar tuchthuis, dan nog zoo'n dag", bromt een tusschen de tanden. Een makker knikt toestemmend. RUSLAND. Van hof Oostelijk oorlogsterrein. WEENEN. Officieel. Maandag hadden in Oost-Galicië, aan de grens van de Boe- kowina, geen grootere gevechten plaats. Alleen werd des avonds bij Toporcets een vijandelijke aanval afgeslagen. Overigens geen nieuws. PETROGRAD. Communiqué van den generalen stafDe dag van Maandag was over liet algemeen rustig aan het geheele front. In Galicië en ten oosten van Tsjeruowitsj toonde de vijand, die zware verliezen had geleden door ons snelle en heftig optreden en die gedesorganiseerd was door de vele verwoede maar vruoht-elooze tegenaanvallen om zijn verloren posities tc herwinnen, gedurende den dag van Maan dag geen activiteit. Wat zijn zwakke pogingen betreft om door artillerievuur en handgranaten hot werk van onze troepen, die de vermeesterde positie bevestigden, te belemmeren, deze pogingen bleven overal zonder succes. LONDEN. De Daily Tel. verneemt uit Po- trograd, dat volgens de mededeelingen van krijgsgevangenen de Oostenrijkers en Duit schers 100,000 man aan dooden en gewon den hebben verloren, hoofdzakelijk op het Boekowinafront. Duitschers, die van het Fransche front naar het oostfront zijn ge bracht, verklaren, dat zelfs de heetste strijd daar niet vergeleken kan worden met de geweldige en waanzinnige woede van den strijd om Tsjeruowitsj. Enkele bijzonderhe den, welke bekend zijn geworden over de actie bij Kriask, zes mijlen ten noorden van Tsjarterysk, kunnen ©enig denkbeeld geven van den geduckten tegenstandwelken de Russen hebben te overwinnen Na de Styr to zijn overgetrokken cn 't dorp veroverd te hebbenbegonnen de Russen zich te verster ken in de zuidelijke en zuidwestelijke buiten wijken. Terwiji deze arbeid in groote haast werd verricht, verschenen dichte drommen vijanden op de hoogten ongeveer een mijl van het dorp verwijderd en ofschoon zij overstelpt werden met granaatkartetsvuur door de batterijen, verborgen in de terrein plooien, trokken zij snel door de vlakte en legden tweederden van den afstand af, welke hen scheidde van de Russen. Zij ver- awonen toen in een terreininzinking, waar zij op adem konden komen en de gelederen horstellenZoodra zij echter uit hun dek king te voorschijn kwamen, werden zij be groet met een geweldig mitrailleur- en in- fanterievuur, dat hen terugdreef naar hun schuilplaats. Toch werden nog vier pogingen gedaan om vooruit te komen; eindelijk, toen de vijfde aanval was afgeslagen, en do Rus sen met de bajonet een tegenaanval deden en de terreinplooi schoon yeegden, gaven de Duitschers het op om de verloren stelling te heroveren. De strijd in de Boekowina. BERLIJN. Uit Boeeharest wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat de strijd aan de Boekowina-grens, niettegenstaande het orthodoxe Kerstfeest, hevig aan den gang is. De Russen hebben hun stellingen zeer ver sterkt en de leiding der troepen aan de beste officieren toevertrouwd. In de laatste dagen werden groote hoeveelheden oorlogsmate riaal verspild, zonder dat daarmee echter een belangrijk resultaat werd behaald. De Oostenrijkscli-Hongaavscho troepen hebben alle aanvallen afgeslagen. In de linie NovoSielicaBojan duurt de artillerie- strijd sedert Woensdagnacht zonder onder breking voort. ITALIË Oostenrijk en Italië. ROME. Communiqué. De vijand vuurde brandgranaten op onze stellin gen ten noordoosten van Revere to, waardoor een groote brand ontstond. De Italianen dringen vermetel door in het dal van Lagarina. Zij vernielden Oosten- rijksche loopgraven door middel van hand granaten. Aan Boven- en Midden-Isonzo verwced artilleriebombardement, dab de Italianen verwoed beantwoordden. De Oos tenrijkers hervatten het vuur op langen af stand aan den Boneden-Isonzo. Zij troffen een militair hospitaal. Vier patiënten wer den gedood, acht gewond. IVSO&TEMEGRG. De strijd tegen de Montenegrijnen. WEENEN. Officieel. De Lovtsjen is genomen. In hardnekkige gevechten gedurende drie dagen overwon onze dappere infanterie, in schitterende sa menwerking met de zware artillerie en de marine, den verbitterden tegenstand van den vijand en de ontzaglijke moeilijkheden, die de winter biedt in het Karstgcbicd, dat als een muur, 1700 meter hoog, uit de zee opstijgend, sedert jaren ter verdediging werd ingericht. Zes-en-twintig kanonnen, waaronder twee 12 c.M. kanonnen, twee moderne 15 c-M. mortieren, twee 24 c.M. mortieren, verder munitie, geweren, Idee- ding- en andere voorraden, werden buitge maakt. Een deel van het geschut is onbe- scbadigd en zal tegen den vijand worden gebruikt. In net noordoosten van Montenegro is do vijand, die Maandag even voor Berane nog maals weerstand bood, teruggeslagen. Deze plaats en de beheerschende hoogten ten zuidwesten ervan zijn in ons bezit. Defer eon spoedig ingrijipon, kon de brandende brug over de Lim in Berane nog voor ge heele verwoesting worden bewaard. Bij Ipek zijn weder 13 Servische kanon nen met veel munitie opgegraven. BERLIJN. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit het oorlogsperskwartier, dat de strijd in het zuiden van Her- zogewina en aan de Bocche di Cabtero opnieuw begonnen is. Het is een strijd van don eenen rotsheuvel op den an deren. Een frontale aanval is zoo goed als uitgesloten. De Montenegrijnen houden elko hoogte vast, totdat zij van verschillende richtingen aangevallen worden. Zij verde digen zich met hardnekkigheid. Bij deze ge vechten spelen vliegtuigen een belangrijke rol. De Montenegrijnen haten de vliegers en vreezon de bommen uit vliegtuigen meer dan de granaten. Ook de marine heeft een groot aandeel in deze gevechten. De groote I vlooteenheden ondersteunen de artillerie te land, terwijl torpedobooten en duikbocten den aanvoer van levensmiddelen en oorlogs materiaal naar Montenegro, die slechts over zee kan plaats hebben, daar het land aan drie zijden omsingeld is, belemmeren. GRE£KENL£Em Een grensgevecht van Cri9ken en Bulgaren. PARIJS. De Temps" meldt uit Salo nika, dat er gedurende zes uren een grens gevecht is geleverd tusschen Grieksche en Bulgaarsche troepen bij Webrina. Twee Grieken werden gedood; velen gewond. Do Bulgaarsche verliezen mceten zwaarder zijn. De Bulgaren waren de aanvallers. De toestand in Galonikï. ROME. Duizenden Grieken verlaten Sa- loniki, waardoor de stad geheel haar Grieksch karakter verliest. Te Kawala heeft geen landing plaats ge had maar daarentegen zetten de geallieer den voortdurend troepen aan land te Salo- niki en Orfano. Het Ohalcidice-eiland is volkomen gezuiverd van al Je verdachte elementen. Vijandelijke troepenbewegingen in Mace donië worden niet gerapporteerd; vluchte lingen bevestigen het bericht over het ver trek naar het noorden van Duitschers en Oostenrijkers, terwijl de Bulgaren hun ver dedigingsfront inkorten en dientengevolge verschillende plaatsen op de Grieksche en AJbane©?che grenzen ontruimen. Eon bende Bulgaarsche komitadja's, die een Alba- noe&che afdceling aanvielen bij El Bassan, werd geheel afgemaakt. Het is thans op het geheele Balkan- Schiereiland geweldig koud's nachts daalt de thermometer tot 24 graden onder nul. De ellende is vreeselijkzelf3 de Bulgareu beginnen gebrek aan levensmiddelen te krij gen zij hebben to veel verkocht aan Duitschland, Oostenrijk en Turkije. Derge lijke berichten komen uit Turkije, waar de bevolking van- geheele provincies van hon ger dreigt om te komen. Vlicgeractie boven Saloniki. SOFIA. De „Vceni Izvestia" meldt: Een Duitscli vliegeskader van twaalf vliegtuigen wierp op 7 dezer 78 hom men op Saloniki, voornamelijk op de kampen van Engebchen en Franschen. Twintig treffers veroorzaakten branden in de kampen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Hot Duitsche eska der leed geen verliezen* Do gealtioardo troepen in Saloniki. BERLIJN. Do correap. van het „Berl. i Tagebl." te Sofia seint: Ik verneem van onderrichte zijde, dat tot 25 Deoembor do Franschen en Eugelschen rond 200.000 man te Saloniki aan land hebben gezet. Sedert zijn daar nog 20.000 man en in de golf van Orfana 60.000 man geland. Van deze troe pen moet men de verliezen van het lan dingsleger in de laatste gevechten aan de Griekscn-Servische grens in mindering brengen, welke met 30.000 man niet te hoog zijn geschat. De totale sterkte van het lan dingsleger bedraagt nu rond een kwart mil- Iioen man, van wie hoogstens 180.000 man werkelijke gevechtswaarde hebben. In den eerstvolgend en tijd verwacht men een ont scheping van een gedeelte der troepen uit Anaforta, Ari Bocrcen en Scdd-ul-Bahr, waarvan het andere deel voor Egypte is be stemd. In Macedonië. De „Times"-correspondent te Saloniki seint aan zijn blad d.d. 8 dezer, dab er ge regeld iederen dag Duitsche vliegmachines boven de stad verschijnen, die tot dusverre echter nog weinig schade hebben veroor zaakt. Een pro-Duitsch te Saloniki verschij nend blad bespreekt de vraag, wanneer de centrale mogendheden, geholpen door de Bulgaren en de Turken, tot den aanval op de stellingen der goallieerden zullen over gaan en zegt, dat er nog geen verschijnse len zijn, die cr op wijzen, dat dit spoedig zal geschieden. Van Mackensen's hoofd kwartier lekt geen enkel nieuwtje naar buiben uit. Toch moet de rust, dio than3 heerscht, slechts schijnbaar zijn. De Duitschers bereiden zich thans tot een grootschen aanval op de Engelsche bezittin gen in Afrika en Azië voor en om die actie te ondernemen, behoeven zij de geallieer den niet uit hunne stellingen bij Saloniki te verjagen. Doen zij dit echter niet, dan dreigt altijd het gevaar, dat de geallieerde troepen in plaats van defensief, offensief optreden en dus de verbindingslijnen in Bulgarije of Turkije zouden kunnen afsnij den en zoo de veiligheid der tegen Suez uit gezonden Duitsche troepen in gevaar bren gen. De voorzichtigheid eisckfc dus, dat de geallieerden uit Macedonië verdreven wor den. Nu worden de troepen dier laatsten dagelijks talrijker en hunne stellingen steeds krachtiger in staat van verdediging gebracht. Dat weten de centrale mogend heden alles zeer goed en zij zien due wel iu, dat zij hun offensief spoedig moeten be ginnen, willen zij kans op succes hebben en dat iedere dag vertraging hun op grootere offers aan mcnschenlevens zal komen te staan. Het i9 daarom te verwachten, dat do strijd in Macedonië spoeciig zal worden hervat. Heb veelvuldig bezoek van Duitsche en Oostenrijkscho vliegmachines boven de stel lingen der geallieerden schijnt er dan ook op to wijzen, dat zulk een actie binnenkort zal worden aangevangen. Koe de consuls to Saloniki werden gevangen genomen. De „Neue Freie Pre9se"-geeft het verhaal van een ooggetuige over do gevangenneming der consuls te Saloniki. Op 30 December, to 6 uur 's morgens, bombardeerden vijf vliegtuigen met suc ces het Eügolsoke kamp. Te 12 uur 10 mi nuten werd hot bombardement vau hot En gelsche kamp door vier vliegtuigen hervat. Te half vijf had do arrestatie plaats van de consuls en het cftnsulairo personeel. De Oostenrijksch-Hougaarscho consul, Kwiat- kowski, verzotte zich tegen de gov an gen ne ming. Zijn kawassen trokken de revolver, toen de Fransche so'daten binnendrongen. Deze bedreigden hen echter met den dood als zo zouden schieten. De commandant, een kapitein, trad het bureau van den con sul binneu en verklaardeIn opdracht van den opperbevelhebber, generaal Sarrail, verklaar ik u gevangen. De consul antwoord de Gij schendt de souvereino rechten van ©en neutralen staat, waarbij ik geaccredi teerd ben. De kapitein zeide toen: Gij liebt do neutraliteit nog meer geschonden, door bommen te werpen op neutraal gebied. Nog maals protesteerde de consul eu verklaar de, dat hij zich niet gevangen wilde laten nemen. Hij werd daarop omrirfgd en naar buiten gesleept. Tegol ijker tijd werd het ge heele personeel, ook de tuinman en de keu kenmeid, dio Grieken zijn, weggeleid. Bui ten wachtte een vracht automobiel met het toeken van het Roode Kruis. Den consul werd gelast in te stappen. Hij vroeg in het Fransch Is dit een wagen voor een consul- generaal? Toen we-rd hij letterlijk er op ge worpen, waarop do Fransche .kapitein tot den chauffeur zeido: Voorwaarts, laat dit prachtige troepje maar flink licou eu weer schudden. Rijd in elk gat, dat ge maar van verre ziet. Rijd naar de haven. Do chauf feur antwoordde: Laat het maar aan mij over, kapitein. Ik zal rijden, dat cr geen rib meer op zijn plaat3 blijft. Hoo de arrestatie van den Duitschen consul, Walter, plaats had, is onbekend. De Bulgaarscho consul, Nedkof, die zijn gezin met hot oog op mogelijke komende omstandigheden reeds lang naar Sofia had gezonden, was op dezen avond bij kennissen uitgenoocligd. Toen hij bij die kennissen wilde binnengaan, weigerden twee Franscho soldaten, do bajonet op het geweer, hem don toegang en verklaarden ze hem govjyi- gon. De consul pro testeer do krachtig. Maar i '-'s hielp. Hij werd omsingeld en wegge leid. TURKIJE. In Mesopotamia. LONDEN. Mini -r Chamberlain deel de in het Lagerhuis mede, dat een Bvi'tche colonne aan den rechteroever van de Tigris oen positie vau den vijand vermeesterde en daarbij 700 go- vangonen maakte en twee kanonnen ver overde. De strijdmacht die tot ontzet van Koet-el-Amara oprukt, kwam tegenover drie Tiirksche division to staan, maar op 0 dezer trokk'de Turken terug, achtervolgd door do Britten. Generaal Nixon ziet zich wegens zijn 6letht©u gezondheidstoestand genoodzaakt zijn commando neer te loggen. Hij wordt opgevolgd door generaal Percy Lake. LONDEN. In het Lagorhuis verklaarde minister Chamberlain, dat ton gevolge van de ongunstige weersgesteldheid do Britscho strijdkrachten nog stilhielden bij Sjeik Said. De vijand werd door onze cavalerie op zes mijlen ten oosten van Kost aangotvoffon. KONSTANTIXOPELHet Hoofdkwar tier meldt: De in Koet el Araara ingesloten vijand trachtte in den nacht van zes op' zeven Januari op verschillende plaatsen uit vallen te doen, nadat hij: een hevig vuur bad geopend. Hij werd met verliezen in zijn stellingen teruggeworpen. Aan de Dardaneilon. LONDEN. Do volledige tekst van generaal Monro's historisch bericht luidt: „De Tur ken beproefden oen heftigen aanval op onze linies bij Helles op 7 Januari tusschen 1 uur 30 en 3 uur 's middags. Onze loop graven werden onafgebroken gebombar deerd. Tusschen 3 tot 4 uur 's middags werd de beschieting zeer intens. De Turken openden een hevig geween/uur te 4 uur. Zij lieten twee mijnen springen bij de „Bird cage" en „Fusilierbluff". Een kwartier later zetten zo de bajonet op langs ons geheele front en men zag hoe hun officie ren blijkbaar trachtten de mannen tot den stormaanval op te wekken. Maar ze hadden hierbij alleen succes tegenover „Fifthaven" en „Fusilierbluff". De Staffordshires wer den volkomen teruggeslagen. Een groot deel van de aanvallende Turken werden gedood en gewond. Onze verliezen bedroe gen 135 man. Berichten van vliegers toon den, dat het vuur van het marinegeschut aan den linkervleugel zeer nauwkeurig was. Waarschijnlijk leed de vijand hevig. De nacht was mooi en de ontruimingsoperaties werden kalm en met succes voortgezet. Ook 8 Januari was een mooie dag, de zee was kalm, tot na vier uur 's middags het weer plotseling veranderde en te elf uur een hevige storm opstak. Na middernacht eerst was het mogelijk, pieren en lichters te gebruiken. Het was ónmogelijk het plan uit te voeren om de troepen in to schepen in torpedobootjagers langs de gezonken schepen bij de W.-baai, omdat de pieren waren weggeslagen. De inscheping bij Gul- lybeack was onmogelijk. Een lichter liep op het strand eu de overblijvende troepen moeste^ naar W Beach marekeeren, om ingescheept te worden. Ondanks die moei lijkheden was het programma bij de W. eu Y. beach afgcloopen te 2 uur 30 's morgens en de troepen van Gully Beach en al de groepen aan het strand werden om 4 uur 's ochtends ingescheept. Het bericht kwam, dat een vijandelijke onderzeeër bij Kaap Helles gezien was. Om negen uur den vori- geu nacht bad de Turkscke artillerie zoo goed als den geheelen nacht gezwegen, totdat de voorraden in brand gestoken wer den. Toen vuurden zij over de geheele lengte van hun front roode lichten af en openden zij een heftig vuur op het strand, waar wij ons bevonden en op de tweede rij loopgraven. Anderhalf uur lang duurde dit ontsteken van roode lichten en het vuren, tot na het aanbreken van den dag. De Fransche troepen werden aan boord van hunne eigen schepen gebracht, die ons ook nog hielpen door het inladen van een gedeelte onzer lastdieren. KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier meldt van Maandagavond: In Sedd- ul-Bakr vindt men nog slechts puin- boopen, buit en lijken, maar geen en kel vijandelijk soldaat. Bij onze vervol ging zijn rekten van den vijand, die wei gerden zioli over te geven en de vlucht na men in de richting van de landingsplaatsen, vernietigd. Aan den linkervleugel vonden wij in den sector Kovizdere een groote me nigte automatische vijandelijke mijnen, van welke onze genietroepen alleen op een kleiig terrein er negentig vermelden. De ontruiming van Gallïpoli. LONDEN. In het Lagerhuis legde minister Asquibli een korte verklaring af. Hij legde nadruk op de buiten gewone prestatie dat het terugtrekken van de Britsen© strijdmacht van Gal- lipoli geschiedde zonder dat een menscken- leven verloren ging. Van de elf kanonnen die mc-esten worden in den steek gelaten, waren tien geheel versleten 15-pcmders en alle werden onbruikbaar gemaakt. De operatiën van den terugtocht zullen een on- uitwischbare plaats innemen in onze ge schiedenis en do bij die operatiën betrokken officieren zullen bijzondere erkenning van verdiensten ontvangen- Zoo eindigt dan, schrijft dc „Daily Cliron.", na 38 weken, een campagne, die in Juli 1915 in oen tijdvak van welslagen kwam, dio ons zeer veel heeft gekost aan mannen, materiaal cn oorlogsschepen cn dio weer eens aan de ver baasde wereld do onvergelijkelijke gevechts waarde heeft getoond van het niet-militairo Britscho ras. Hoewel een hoofdstuk van mis lukkingen in onzo militaire geschiedenis, bevat dit toch eenige van zijn roemvolste bladzijden. Dan somt bet blad nog eens de geleden ver liezen op. Die waren tot 11 December aan ge- doode. gestorven, gewonde of vermiste officie ren 4915 man, aan dito minderen 108,006 man, te zamen 112,921 mannen. Daar komt nog bij, dat in 8 maanden moor dan 96,000 zieken naar do hospitalen werden gebracht. De voornaamste Britscho vlootvcrliezen waren do Jrrestible", ..Ocean", „Triumph", „Ma jestic" en „Goliath". Do Fransche vloot verloor do „Bouvet". Eind Maart werden alle groote oorlogsschepen teruggetrokken. Wat do sterkt© van het Turksche leger be treft, dat nu is vrijgekomen, Sir Ian Hamilton schatte het in Juli 1915 op 110,000 man infan terie, tegenover do 95,000 man aan Fransch- Britschen kant. In het geheel raamt, de „Daily Chron." het Turkscho Dardancllenlegcr op 150,000 man. De voornaamft? data van den veldtocht zijn: 3 November 191-1. Eerste beschieting van de forten. 19 Februari 1915. Eerste vloot-aanval in de Dnrdancllen. 26 Februari. Tweede vloot-aanval. ■I7 Maart. Dcrdo vloot-aanval. 18 Maart. Groot© vloot-aanval in do Darda neïlon. 25 April. De landings-gevechten. •1 Juni. Groote aanval op d© Krithia-Achi Baba-stelling. 6 Augustus. Landing san de Scevla-baai. In het offieioélé rapport van de inscheping zogfe do Britscho opperbevelhebber, generaal Munro, dat het succes is to danken aan de generaals Bird wood en Davies en aan de on schatbare hulp in deze allcr-moeilijkstc operatie door admiraal Do ltobeck en de Britscho vloot gegeven. Do „Times" vindt, dat zeker niet minder lof toekomt aan den opperbevelhebber, die nu .reeds tweemaal een moeilijke inscheping met zeer geringe verliezen ten uitvoer wist te brergen. Dc geallieerden hebben, volgons do „Daily Chron.", geen reden om Ie wanhopen. Nu de peging om do DardaneÜen te forcceren was ge faald, zou het dwaas zijn onnut nog meer opof feringen to doen. Een regeoring moet even moedig zijn in hot wijken als in het oprukken. Ook gelooft het blad niet, dat deze terugtocht het Britscho prestige in het Oosten zal schaden. Het Oosten weet, dat Engeland een langen arm heeft. !n hot Heilige land. .Men bcri.iic uit Jeruzalem aan „De Tijd": Op verzoek van den H. Vader gaf de Turk- eche regeering toostemining aan de Itaüaansche missionarissen eu religieuzen om het H. Land te verlaten. Roods drie malen zijn zij in Jaffa _geweest, om zich in te schepen^, doch moesten. hij gebrek aan eon boot, die hen vervoere kon, naar Jeruzalem terugkecren, waar zij oi dor toezicht staan dar Turksche politic. Bij het uitbreken Tan den oorlog tussche Italië en Turkijo waren er, behalve do ziist-on nog oen zeventigtal Itaüaanscko raissionar lhi en religieuzen in Palestina en Servië. Tien Duitsche en Oostenrijkscho Francises non zijn onlangs via Konstaniinopcl cn Kleii Azië naar 't II. Land vertrekken'. EGYPTE. Aan het Suegkanaal. BBRLUN. De „Yo»>. Zoatimg" out leent aan de ..Idea, Nazionado" lie bericht van oen bij rende ren kenner va; Afrika, die pas van Egypto is terug gekeerd, dat aan do verdediging vai het Suezkanaal krachtig wordt gowei^t- L Alexandnë en iu Cairo wordt beweerd, da aan den spoorweg, welken de Turken over 'i schiereiland Sin ai a ndoggen, nog een 41 K. M. ontbreken, alvorens' die tot he kanaal reikt. Zoolang dit werk niet aan merkelijk opschiet, verwachten de Engel schen geen aanval. Zij brengen slecht kleine verkenningsafdeelingen voorwaart naar hot schiereiland, doch verzamelen zeet talrijke troepen, hoofdzakelijk Canadeezei en Australiërs, aan het Kanaal. De Senoessi. LONDEN. Do Morning Post" ven neemt uit Boedapest, dat Soeleiznaii Effendi el Barveni, de leider vau den opstand dei* Sonoessi in Tripoli en die aan boord van een duikbool naar Dalmatië werd overgebracht, dei tweeden Jan. door de stad Icwam op we§ naar V.1 oenen, om aldaar geld en instructies te ontvangen, waarna hij naar Konstanth nopel ging. In een onderhoud met ©en Hongaarsch journalist verklaarde hij, dal de legerscharen der Senoessi veranderd zijn in een modern leger met artillerie en trein, onder bevel van Miri pasja, den broedei van Enver pasja. Hij voegde er bij dat de Senoessi tegen de Italianen optraden, die zij naar de kust. dreven. Een maand gele den ongeveer vielen wij de westgrens van Egypte aan. Hij zelf had deelgenomen aan de bezetting van de Solloembaai. Hij was overtuigd, dat de geconcentreerde aanval op Egypte een groot succes reu zijn. WEREEMIGDE STATEIt Do „persia"-cs"ïsis bezworen. Do „Times"-correspondent te Washing ton seint aan zijn -blad, dat de „Persia"- crisis als geëindigd beschouwd kan worden. De Amerikaanscko bladen bevatten offi- cieuse mededeelingen, waarin gezegd wordt, dat de centrale mogendheden eindelijk be reid schijnen te zijn om de Amerikaanscko eischen in zake den onderzeeërs-oorlog in te willigen. Men is in de Vereenigde Staten algemeen van meening, dat do omstandigheden, waar onder de „Persia" ten gronde ging, nooit officieel zullen kunnen vastgesteld worden en dat, zoo dit toch nog het geval zou zijn, de centrale mogendheden het optreden van den commandant van den onderzeeër af zul len keuren en verontschuldigingen aanbie den. Toch verwacht men nog wel, dat zij zich eole voortaan niet stipt zullen houden aan de Amerikaansche eischen en dat er nog „vergissingen" zullen voorkomen. De ondergang van da „King Edward VII". De ondergang van de „King Edward", schrijft de maritieme medewerker van de „Times", berooft do vloot vaoi de diensten van eert waardevolle eenheid en breekt de homogeniteit, van een schoon eskader slag schepen. Sinds de indienststelling van heb schip, had het steeds een admiraalvlag ge voerd, en vele bekende en bekwame officie ren hebben aan boord van dezen oorlogs bodem gediend- De schrijver wijst er op, dat het ©en troost is, dat allo opvarenden gered zijn en hij acht het esn treffend bewijs yan de disci pline en uitmuntende regeling aan boord en algemeen© organisatie van de vloot, dat dit onder do gegeven omstandigheden kon worden volbracht, wat een uiterst moeilijke en gevaarlijke operatie moet zijn geweest. GezonUen schepen. LONDEN. De Britscho stoomboot „Clan Mac Farlane" is gezonken. Lloyds meldt van MaltaDe stoomboot „Clan Macfarlane" zonk op 30 Dec- Twee stuurlieden, vier machinisten, achttien Las- caren zijn hier heden aan wal gekomen. Dertien Lascaren stierven in de redding boot. (Het s.s. „Clan Macfarlane, groot 4823 t. gebouwd in 189S, behoorde aan de reederij Cavzer, Irvine Co. Ltd., tc Glasgow. Red.) Do „Port Said". WEENEN. Uit het oorlogsperskwar tier wordt omtrent den ondergang van liet Italia?.nsoke stoomschip ..Port Said" gemeld: Een Oostcnrijksch-Hongaarsche duikboot kreeg op 10 Dec. in de nabijheid van de kust bij Derna (Cyreuaica) een stoomschip in zicht en sommeerde dat te stoppen. Na eerst een poging te heb ben gedaan om te vluchten, stopte het stoomschip en heesch het de witte vlag. Hitri-op naderde de duikboot de stoomboot, die echter ondanks de witte vlag plotseling met volle kracht iu de richting van de duik boot koers zette, blijkbaar om haar te ram men. De duikboot gai' toen vuur eu trof het stoomschip, dat nu opnieuw stopte en boo ten begon uit te zetten. Do duikboot staak te toen onmiddellijk het vuur, o&dorde het stoomschip en constateerde teen, dat de uitgezette booten, zonder zich te bekomme ren om de in het water zich bevindende menschen, naar de kust voeren. Hierop naderde de duikboot de reddingboot, waar in de gezagvoerder van het stoomschip zich bevond. De commandant van de duikboot verklaarde op den gezagvoerder te zullen laten schieten, indien deze niet onmiddellijk de hulpeloos ronddrijvende menschen van zijn schap opnam. Op het stoomschip zolf werd nog de aanwezigheid van twee perso nen geconstateerd, onder wie een gewonde, om wie zich de kameraden evenmin bekommerden. De duikboot liet deze lieden door haar eigen boot afhalen en nadat de gewonde verbondon was, werdeu ze naar do reddingboot van het stoomschip overge bracht. Daarop werd het stoomschip door een fcorpedoschot in den grond geboord. Dit reddingswerk had de duikboot reeds uit ge- voord ooder het vuur. van een jcenaderd Re-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2