mm Laatste Berichten PADVINDER" REEPEN. DE OORLOG Stoomwassoherij „HET WESTEN" Rechtzaken. m M m <4 A Darrsspef. Gemengd Nieuws. ICeps's - SCepi's Legerpetten. Je lekkerste Sigaar C. VAN DEN BERG Geieilige Avondjes. BENSDORP'S PE SOliDATEKTUOURANT V ï\T\ ZSojaLqctgr O O-EuauEiri 1916 Alle gevlerkte zangers zingend ontwaken, Kikvorschen oreral genoogolijk kwaken, Duizend gezangen stijgen op tot God, Tot Hom, die beschikt over dor wereld lot. Herschep 't slagveld, Heer, in dit zoet taf reel, Hol op ran do aarde 't bloedig tooneel Laat ophouden den kreet: )}Weel weel". Stort neer Uw rnstig-trillen vree. Laat alle landen Twen lof bezingen, Dankgebeden tot IJ 6tijgen uit alle kringen» Heel de wereld Uw naam prijzen, loven, .Verhoor ons, Heerscber van Beneén en Boven. Betranohement. A. BARTELEN. Zaterdagavond. (Van zeemil. kustw. Theo B. Heyting.) Wanneer 't Zaterdagavond is, De week weer is voorbij, Trekt menig werkman, 't is gewis, Niet huiswaarts, maar naar do slijterij. "Wie roept hem naar dit hol? Is het zijn plicht? Neen! 't Is koning Alcohol'', Voor wien hij zwicht. ,.Geef mij een borrel", Zoo spreekt bij tot den kastelein, Die hem gaarne inschenkt, Liever een groot glas dan een klein. Doch bleef bet maar bij één! Hij drinkt voortdurend, keer op koer; 'i Gaat met hem als met menig< ,-,Aan huis denkt hy niet ngeen De tijd vliedt met rasschc schrede. Maar wat kan 't hem hind'ren Al wachten hem in huiselijke stede Zijn lieve vrouw en kind'ren. Reeds lang heeft zij haar werk volbracht, Zij wacht hem iu 't lamplicht-schijn "t Wordt steeds dieper in den nacht; Waar zou haar man toch zijn? Daar hoort- zij eenig gemompel. Hij is 't! Hij beeft- te veel gedronken, Zij hoort het aan 't gestrompel. Ach! Is hij weer beschonken? Waggelend treedt liij binnen, Hij slaakt een ruwen vloek, Hij is niet meer bij zi*non. Zijnz vrouw kruipt in een hoek. Slechts een gedeelte van zijn loon Brengt hij in zijn woning, Immers, 't overige heeft hij als gewoon, Geofferd aan Alcohol-koning. Laat dit zijn ons aller wensch, Dat ieder arbeider dan avond van den Zaterdag, 'Als een weldenkend meri§ch, La den liuiselyke kringen doorbrengen mag. THEO B. H. Zeemill. kustw. „Het derde oorlogsjaar", (Van mil. S. Schraa.) 'I Oude jaar is heengegaan, En we hebben weer een ander, 't Vorige heeft afgedaau, Maar wij zijn nog bij elkander. Wat een heerlijk oogenblik, Om de vrienden te gaan wcnschen, Vaak gepaard gaand' met een snik Want wij zijn toch ook maar menschen- Dat het hun toch goed mag gaan, Dat 't aan niets hun zal ontbreken, Of we 6turcu hen per post, 'n Kaart mot 't gebruikelijke teelten .Van p. f. of wel m. g. Bedoelen er het beste moe. Al die goede brave menschen, Vindon 't alles heel gewoon, ,,Heü en Zegen" gaan zo wenschen, Immers op acnzelfdeu toon. Moeder bakte oliebollen, 'fc Was een pret van veel belang, 'b Nieuwe jaar dat werd outvangen Met gejuich en met gezang. 'n Stroom van allerhande wenschen, Volgde op dezen blijden stond, 't Leek verbroedering van menschen, Uit des harten diepsten grond. Ja ook byua in ied've krant, Vonden wc veel koniplimentjes; De soldaat door heel het land, Stuurt- zijn wensch en 't kost geen centjes, Want «en briefkaart is portvrij, En dan het soldatenblad, "t Zette ook alle zeilen bij, 't Spaart voor-hem een hcelen 6chat. Persklomp had in zijn gedicht, Mooie- wenschen neergelegd, Dacht aan heil en vrêe wellicht, Of aan naastenliefd' en recht. Theo was ook lang niet karig, En gaf het ons allen mee. Een gelukkig negentienzestien, Wenschto ons veel heil en vrêe. Ook kreeg men van onzen Fred, 't Beste wat hij had te geven, Alles had hij bijgezet. Gunde ons nog lang te loven. Dankbaar zijn w'U, vriendenschaar, En we zullen 't niet vergeten, Drukken wij de liand elkaar, Iedereen die zal het wpteu. Dat gij; Pèrsklomp, Theo, Fred, 'z Beste ons hebt voorgezet Beier dan het ..koude" kaartje, Of de ansicht van een vrind, Is zoo'n wénsch, zoo'n aardig versje, 't Geeft ons moed voor vrouw en kind. Ook bij mij rijst thans de bede, Dat- het- derde oorlogsjaar. Aan de volleren breng' den vrede, De verbroed'ring van malkaar. Negentienzestien, o breng vrede, Breng den measch gezond verstand, Breng den beesimensch weer tot rede, Breng weer welvaart- over 't land. Baat tóch vrede, vrede komen, Voor den mensch, zco macht'loos klein. O. verweez'lijk deze droomon. Dan zal 't Heil en Zegen zijn. S. SCHLRAA, Mil. Hospitaal, Delft. 'IÉ Verwoest geluk. (Van mil.-wielrijder H. A. Vis.) Zij zag "m gaan in 't kleurig pakje, D'r een'ge, ransel op den rug; Ze was zoo droef, al zei hij dapper: (Het was om haar) „Ik kom terug!" Haar dagen werden foltrende uren. Sinds hij verdween, en eiken nacht Een hellesmart, waarin 't: „hij leeft nog!" Een korte leniging slechts bracht. Wat voelde zij van 't armoe-Iijen, Wat maalde zij om brood en drank, Als hij maar mocht wederkeeren, Hoe zou ze brengen Godo dank! Hoe zou ze "m vatten in haar armen, En kussen zijn verweerd gezicht! - Hij was haar alles, was haar leven, Haar zielsbestaan en zonnend licht! Eens liep in droom zij door do straten. En kocht een krant, bleef bevend staan, Daar, op do lange lijst der doodeu, Vond ze zijn naam, heel onderaan H. A. VIS. Ie Comp. Wielrijders. Aan sergeant Fred. (Van mil. sold. P. Keer in Uit aller naam, een nieuwjaarswensch. Dat God u nog velen jaren, Voor ramp en tegenspoed moog sparen. Doch nu wat anders, sergeant Fred, Uw tijdschrift heli ik ontvangen zoo net, Blij was ik toen do facteur 't mij bracht, Het was een verpoozing, want ik was net oj wacht. Ik verzeker u zonder schroomen, Dat alles heel goed is overgekomen; Ach, sergeant, ik vind het zoo'n ellend, Dat u voor ons blijft zoo onbekend, Gaarne zou ik willen weten, Hoo uw achternaam is gcheeten, En ook uw adres er bij. Too schrijf u mij dat, dan ben ik n zoo blij! Dikwijls zit ik daarover iu gedachten. Dus laat mij nu niet langer wachten, En als u dat doet, sergeant Fred, Dan krijgt u van.mij ook een portret-. Ook een dank, aan uw sigarenhandelaar, Voor zijn mooicn kalender van dit jaar, Al mijn kameraden en ik zullen hopen, Dat hij nog velen jaren Zijn fijne knakken mag blijven verkoopen. Roosteren. 1L KEER IN 'T VELD, milicien-soldaat. Veld.) Voor ik begin aan mijn gedicht-, Wil ik vervullen in 't eerst mijn plicht; Smrgf&nt Fred, ik stuur u van de grens, Krijgsraad. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravcnkage, inr. Paltlio Weeenliagen, requi- rcerdc voor don mil. dor inf. P. .J. S„ afkom stig uit Don Haag, die terecht, stond ter zake van aanranding van een schildwacht in den avond van 1! Nov. j.k, vrijspraak, vermits de schildwacht als eenige getuige optrad cn diens verklaaring door niets bevestigd uerd en bekl. beweerde van niets te weten, omdat hij dronken was. Voorts werd gevorderd 5 maanden militaire detentie tegen den milicien der grenadiers A. R-. die to Scbeveningen op 22 Xovomber j.k een schildwacht met oen mes dreigde. Mr. H. A. H. Canter Cremers pleitte vrij spraak, subsidiair clementie. Do sergeant der landwecr-infanterie J. H. H-, afkomstig uit Gravenhage, stond terecht ter zake lo desertie. Bekl. had iu Belgié vertoevende, verlenging van verlof gevraagd, heigeen geweigerd werd. Bij het onderzoek bleek, dat de compagnies commandant van bekl. verzuimd had den bekl. tijdig te doen toekomen een afwijzende beschik king van den Opperbevelhebber, op diens aan vrage om vorlofsverlenging. De auditeur-militair vorderde veroordeolïng tot 3 weken militaire detentie, ingaande 15 December. Na in raadkamer te hebben vergaderd, wees de krijgsraad dadelijk vonnis overeenkomstig dezen eisch en stelde hij den beklaagde onmid dellijk in vrijheid. Don milicien der infanterie Gh. J. L., afkom stig uit Leiden, is ten laste gelegd diefstal van lood en koper door middel van braak in den nacht van 16' Maart j.l. te Oegstgeest in het clubgebouw van do Vóetbalvcreeniging „Sport man." Boklaagd was tot 28 November j.l. gedeti neerd. Hij beweert bij dezen diefstal te zijn geholpen door een burger, zekeren v. d. H„ thans, gedetineerd in de strafgevangenis te Schcvcmngen. Deze, als getuige gehoord, ont kende dit ten stelligste. Na het hooron van nog eon drietal getuigen vorderde do auditeur-mi litair schuldigverklaring en veroordeeling tot 10 maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om 'te dienen voor den tijd van 5 jaren, de straf ingaando 28 November j.l. Nog werd gevorderd tegen M. R„ milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuidcn, ter zake van dienstweigering en be- leediging van een meerdere, 2 maanden mili taire gevangenisstraf en 2 weken militaire de tentie; L G. G., milicien der artillerie, afkomstig uit Leiden, wegens lo desertie gevolgd door arrestatie, 2 maanden militaire detentje. De Zeekrijgsraad te Willorasoord deed uit spraak in de. zaak van den matroos 3e klasse, die terecht stond ter zake van het afleggen eener valsche verklaring onder eedo bij de be handeling van een klacht van een collega over oen opgelegde disciplinaire straf. De krijgsraad besliste dat hij het onderzoek van klachtzaken artt. 12 jo. 14 Rechtspleging Zeemacht, dat voorschrijft dat de krijgsraad eenc hij hem ingebrachte klacht zal onderzoe ken, boteekent dat daarbij alle rechtsmiddelen zullen worden gebruikt zooals do wet dio voor de behandeling van strafzaken aanbielTc en dat dus de getuige in klachtzaken krachtens wet telijk voorschrift zijne verklaring met eede be vestigt. Op grond daarvan werd beklaagde dan ook overeenkomstig don eisch schuldig vorklaard aan meineed cn veroordeeld tot zes maanden gevnngcni straf. Beklaagde teekondo appèl tegen het vonnis aan. %*v-> c as a y üj Alles, deze rubriek betreffend, te richten aan. eten heer J. Mijer, Graaf Florisslraat 15 Amsterdam. Wit. Zwart: 3, 9, 10, 13, 14, 19, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 32, 35, 37, 40, 45. Wat: Zwart: 1. 27—21 26:17 2. 28—22 17 28 3. 25—20 14 25 4. 35—30 25 34 5. 40: 18 13: 22 6. 32: 5. Een slag die vaak kan voorkomen. Uit een vluggertje. Valstrik. Tn een zoogenaamd vluggertje, gespoeld door den redacteur en den bekenden meester-dam- mer Ph. L. Battefcld in het V. A. D. kwam het tot ouderstaanden stand P h. L. B a 11 e f e 1 d. Zwart. 1 6 ■a.- 11 16 m ...4 21 m ril 4 '26 4; 4, m 31 36 /'/'f? -4 S 4 Si ÉH 'fÈ& H 41 4, it 16 4 'f*"' Wit. Zwart: 3, 4, 8. 9 11. 13, 14, 16/19. 21, 23, 29. Wit 25, 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38, 41/44, 47, 48. Zwart- heeft liet laatst 1217 gespeeld, in afwachting van.een fout van wit. Wit maakte inderdaad do font, waardoor zwart den vol genden fraaien damzet kon doen: Wit: Zwart: 1. 44—40 14—20 2. 25 14 19 10 3. 28 19 13 :24 4. 30 19. 29—33!! 5. 38:29 18—22! 6. 27 18 8—13 7. 198 314 Een mooie, verrassende, iovens zeer leerzame damslag. Bladprobleem. Een eenvoudig vraagstukje om van het blad af op t® lossen. Verdronken. Dezer dagen op een avond laat is hij het bi n- nenloopen van de Deurloo. aan de monding van do Westerschelde de torpedoboot G. V. "door een grondze© beloopen, waai-bij drio mannen overbord sloegen. Twee werden gered, maar de zeemüieien-stoker J. van Oeffelon is ver dronken. Crerjsverkeer. Te Maastricht en wellicht ook in andcro grensplaatsen dreigt gebrek aan werklieden. Een paar duizend mannen uit de naasto omge ving, Veldwezelt, Smeermaee, Lanaeken, Vroonhoven enz. kwamen dagelijks hierheen cn hadden tot voor korten tijd geen moeilijkheden als zij een pas hadden en een boekje, afgegeven door den werkgever. Nu is hun echter aange zegd, dat al wie achter de grenszone woont, na 15 Januari niet meer er over mag en voor dc grenszone zelf zijn er bezwarende bepalingen gemaakt, terwijl mannen van bepaalden leef tijd geen passen meer krijgen. Velen, ook in dienst der gasfabriek, hebben to Maastricht slaapgelegenheid gekregen en blijven daar. Maar mannen, die vrouw tn kinderen in Bel gië hebben, kunnen 'meestal goen twee gezin nen onderhouden. Of de in te voeren maatregel in verband staat met militaire operaties valt niet te zeggen. Autowoesteüngen. Dezer dagen kwamen acht fietsrijders, ach ter elkaar rijdende, in de richting naar Am sterdam, in botsing met een automobiel van Amsterdam komende. De auto, welke geen lich ten ophad, reed de vier voorste fietsen onderst boven, zoodat ze totaal vernield werden. Do berijders kwamen er, wonder boven wonder, nogal goed af, behalve één, een militair, tc Weesp in garnizoen, een zekere R. Bok van Diemen afkomstig. Deze werd in do auto ge slingerd, maar viel er weer uit, met het gevolg dat hij overreden werd en een been brak. Do juist passepren-de Gooiselie stoomtram nam do fietsrijders met hun gebroken fietsen op en bracht ze naar Diemen, waar door den rijks veldwachter van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. De auto was doorgereden, maar letter en nummer zijn bekend. De veerdienst EnkhuizenStavoren. Naar wij vernemen is in den persononvecr- dienst- EnkhuizenStavoren na welgeslaagden proeftocht ook het tweede nieuwe stoomschip, do „C. Bosman", in de vaart gebracht, zoodat deze dienst in aansluiting op do sneltreinen dor H.TJ.S.M. van af 2 Januari wopdt uit- §evoerd door twee groote, modern ingerichte i|bbel-schroeischepen. De „R. van Hasselt" is reeds eenigen tijd geleden in dienst gesteld. Daar deze schepen door hunnen bouw cn inrichting een rustiger overtocht, ook bij het- ongunstige weder van dit jaargetijde, waarbor gen, is hiermede zeer zeker eono belangrijke rerkeorsverbetering tot stand gekomen. Vertrouwen beschaamd. De Engelsche censor had aan zijn bureau qen Nederlander verbonden, speciaal met het nazien van de voor óns land bestemde brieven belast. Deze landgenoot heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om postwissels uit brieven to ontvreemden. Hij is tot 3 maanden veroordeeld („N. Ct.") Wonden door luchtdruk. Door ooilungs te Neumannswakle genomen proeven is uit-gemaaikt, dat de door een af geschoten projectiel veroorzaakte luchtdruk si edits zeer zwak is en zeker geene verwon dingen teweeg kan brengen- Een kogel die vlak langs of zelfs door een kaarsvlam vliegt, dooft die niet. Zelfs een groot projectiel, uit een zwaar kanon afgevuurd, deerde kleinedieren, langs welke het bijna rake lings voorbij vloog, niet. Bij ontploffingen daarentegen is de wer king van den luchtdruk dikwijls zoor ernstig. Wordt een geweer vlak bij een oor afge vuurd, dan scheurt het trommelvlies. De luchtdruk bij den mond van een kanon is zoo groot-, dat zoo men de hand er dicht bij hield, die geheel outvleescht zou worden. Wanneer dus in oorlogsberichten sprake is van wonden, die door den luchtdruk veroor zaakt zijn, dan meet dio luchtdruk door de ontploffing van een projectiel en niet door het projectiel zelf veroorzaakt zijn. Dubbelganger in de wolken. Op een zonnigen herfstdag gebeurde het, dat een militair vlieger een anderen vlieger boven zich in de wolken zag. In zijn ont zetting stuurde hij direct zoo steil mogelijk omlaag. Maar ook die andere deed het zelfde en in volle vaart botsten zc tegen elkaar. Toen pas bemerkte de luchtman, dat het zijn eigen spiegelbeeld was, waar hij door heen was gevlogen en dat hij eenige oogen- blikken tevoren klaar en duidelijk boven zijn hoofd had afgespiegeld gezien. Iiij was bij helder weer opgestegenop 1600 meter geraakte hij iu groote wolken massa's en bleek het weer buiig te zullen v/orden. Toen de nevel wat lichter werd, zag hij zijn dubbelganger op zich toe komen. Tusschen deze waarneming eu de bot sing verliepen slechts enkele seconden Misschien is dit voorval op de volgende wijze te verklaren. De vlieger bevond zich bij een plaats, waar een laag van lichte, ijle, warme lucht loodrecht grensde aan een koude, dichte luchtlaag. Nu kan men zich het vlak, waar die lagen elkaar raken' voor stellen als een groote glazen schijf, waarin (Je vlieger natuurlijk zijn spiegelbeeld kon zien, vooral omdat- de achtergrond ver- duisterd werd door zware wolkenmassa's. Bij de boteiug moet do vlieger zelfs een stoot gevoeld hebben, want, al botste hij niet tegen een spiegel, toch kwam hij plot seling in dichte, koude lucht en ook daar voor is een vliegmachine en een vlieger g< voelig. De verlichting van Parijs. Aan de herhaalde klachten en wenschen omtrent de zeer spaarzame verlichting zal, zoo meldt de ..Matin", gedeeltelijk worden tegemoet gekomen. De militaire gou verneur heeft machtiging verleend, dat op verschillende punten van Parijs meer lan taarns worden ontstoken in het geheel zul len cr dan 3000 bralden, nog niet veel in vergelijking met normale tiiden, wanneer er 55,000 branden. De Matin" hoopt dan ook, dat dit een eerste schrede is, welke weldra door meer gevolgd zal worden.. Bevroren ledematen. Een practisehe kuur, die dr. M. Oxner te Warschau reeds sedert zeventien jaren met succes toepast, schijnt zelfs in de ern stigste gevallen volkomen, genezing te brengen. Deze kuur is in den laatsten tijd in het door den vorst van Monaco opgerichte Alexandrahospit-aal te Monte Carlo met succes beproefd. De vloeistof, waarmoe de bevroren' lichaamsdeelen bestreken worden, wordt door apotheker Kowalski te Warschau ge maakt en bestaat uit een deel salpeterzuur op 100 deelcn gedistilleerd water. De behandeling geschiedt op de volgende wijze1. Het bevroren lichaamsdeel wordt met warm water en zeep gewasschen, opdat alle vet en vuil verwijderd wordt. 2. De bevroren deelen worden gedurende tien minuten iu heet water gehouden, zoo heet als men het kan verdragen. 3. Do be vroren deelen worden goed gedroogd. 4. Dan worden de zieke plaatsen en de omlig gende huid flink bestreken met de Kowals- kische vloeistof. 5. De bestreken xleelpn moeten vanzelf droog worden. 6 Het be strijken wordt herhaald. Deze behandeling moet twee maal per dag plaats hebben 's avonds en 's morgens. Alleen kan men 's morgens het wasschen nalaten. 16 cr ergens een wondje, dan moet men oppassen dat daarin goen salpeterzuur komt. Zelfs bij de ernstigste bevriezingen schij nen de pijuen bij toepassing van deze methode na twee dagen te verdwijnen. Binnen zes a acht dagen treedt volledige genezing op. Zijn de bevroren deelen niet meer rood, gezwollen eu hard, dan houdt men met de behandeling op. Versche vorstbulten, op die wijze behandeld, verdwenen reeds na twos of drie dagen. Open wonden worden met lavendelolie genezep. Noodweer en aardbeving. Aan het „Bat. Nbl." wordt uit Djokja ge seind, dat uoor een hevige-n stormregen op 29 Nov. op do tabaksonderneming Kebon Agoong drio loodsen geheel en drio gedeeltelijk zijn vernield. Vijt personen werden daarbij ge dood, waaronder drie vrouwen en een .kind. Zeven menschen zijn zwaar en twintig onbe duidend gewond. De sohade bedraagt alleen aan do loodsen reeds tien mille. Ook werden te Djokja vrij zware, horizontale aardschokken waargenomen, uitgaande van do Merapi. Er werd geen schade, aangericht. Aan het „Bat. Nbl." werd geseind, dat te Maclioen eenige hevige aardschokken worden gevoeld. Te Socrabaja te één uur 's nachts eveneens, ook to Magelaug en te Samaraug. Nergens werd schade gemold. Aan do „Java-Bode" wordt uit Sibolga ge seind Dc laatste dagen zijn te Tapanoeli he vige bandjirs voorgekomen, vooral in hot zui den dor residentie. Tc Tanah Ba toé in het Man- deliugscho zijn talrijke woningen weggeslagen. Bijzonderheden ontbreken nog. In het geheele gewest is groote schade aan gebracht, zoodat het verkeer op talrijke plaat sen gestremd is. Hot autoverkeer tusschen Si bolga en Toeroet is stopgezet. De weg heeft zwaar geleden cn is onbegaanbaar. Hot- rijden dor gouvernementsauto's tusschen Fort do Koek en Sibolga is eveneens onmogelijk. Het bestuur is met groote kracht begonnen, de enorme schade te herstellen. De regens hebben opgehouden Het „Pad. Hbld." meldt: Tn do bovenlan den maakt noodweer sedert drie dagen het dag licht biina onzichtbaar. Hevige bandjire hebben den groeten postweg en den Matoérweg ver nield bij Simpang. Verscheideno menschen ver dronken. Vijftien personen, die van Passer Rcbo huiswaarts keerden door den storm, zijn door du bandjirendo Anei-rivier meegesleurd. Tot dusver zijn pas drie lijken aangespoeld. Vier huizen zijn vernield? Een...? waarin hon derd menschen, werd door liet water en den wind vernield. Zoven menschen verdronken, twintig worden gewond. De badinrichting te Padang Pandjang is geheel weggeslagen. Een padiprauw sloeg voor zijn anker weg en werd op het strand geworpen. Padï en vaartuig zijn verloren. Storm en regen duren onverminderd voort. Door een aarbeving tusschen Fort do Koek en Kota Gedang is een bergrug ingestort. Ver scheidene huizen zijn bedolven. Het aantal dooden en gekwetsten kon nog niet worden vastgesteld. Ook in de nabijheid liggende sawahs zijn onder het pin bedolven. De ramp vond Zaterdagnacht om halfeen plaats. Uit de „Staatscourant". Tn rang overgeplaatst bij de Jagers de le luitenant J. P. baron van Heeckeren van Molecaten van het 11e reg. infan terie. Do heer G. A. P. Rn tten, student in. de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam, is toegelaten tot de verbintenis als adspirant- resorvc-offieier van gezondheid bij de landmacht hier tc lande. Eon 100-Jarige. Vrijdag vierde de weduwe Aaltje de "Winter, geboren Van Offeren, te Giesendam, haar lOOen verjaardag. Het oudje is voor haar leeftijd nog kras en kort zich den tijd met breien. Een veteraan. Te Sluiskil (gemeente Temeuzen) is op bijna 103-jarigen leeftijd gostorven de heer P. J. Kieiaman. Werk voor geïnterneerden. Uit de legerplaats bij Oldebroek worden Maandag ruim 60 geïnterneerde Belgen naar Apeldoorn overgeplaatst en ondergebracht in de voormalige Zuiderkerk aan de Loolaan. Bij verschillende werkgevers zullen zij arbeid vin den; dq. meesten worden werkzaam gesteld aan de klompenfabriek van den heer Krudde. Zoo men weet zijn de Belgen onze grootste concur renten in het klompenmakersvak. In het ge bouw zijn nachtlegers aangebracht, terwijl bet voorste gedeelte dient voor conversatiezaal. De oude consistoriekamer dient voor verblijf van den wachtcommandant en administrateur, res pectievelijk een Nederlandseh en een Belgisch onderofficier. Meerdere geïnterneerden word au nog verwacht. Smokkolaarswee. Nabij de grens onder St. Jan Steen werden Woensdagavond twee smokkelaars met de fiets aan do hand, waarop zij meel vervoerden, ach tervolgd door een kommies en een soldaat. Nie tkunnon ontkomen, wierp een der smok kelaars zijn rijwiel den kommies voor do voeten, waarop deze viel. Zijn revolver, die hij in de hand droeg, ging af en de kogel, doodde den 17-jarigen C. Aerts, die het rijwiel had neerge worpen. De Vredes-expedltis. Wolff seinde Vrijdag uit Kopenhagen: De vredes-expeditie van Ford is hedenmorgen met do Decnsche, Zweedsche en Noorweegsche ge delegeerden over Warnemünde naar Den Haag erfcrokken. Een ontploffing. Den derden Januari heeft in het arfcillerie- park to Toulon een ontploffing plaats gehad. Door onbekende reden is een projectiel ontploft. Opzet is uitgesloten, verzekert do militaire overheid. Negen mannen, onder wie een bur ger, werden gedood, twintig gekwetst, bij wie teens een burger is. De productio zal door het gebeurde geen stagnatie ondervinden. De E. 17. In aanvulling op ons bericht in de rubriek Op Zee" omtrent den gezonken Engelschen on derzeeër, kan nog liet volgende worden mede gedeeld Ten gevolge van de strandtng in de Haais- gronden was van den onderzeeër het roer en een schroefblad gebroken, terwijl de as ver bogen was. Bovendien was hot vaartuig lel geslagen. Na 10 uur in zinkenden toestand t» hebben verkeerd, werd liet vaartuig door di „Noord-Brabant" opgemerkt Aan boord van den Engelschen onderzeeër ver onderstelde men met een Duitsehen kruiser te doen te hebben, reden waarom de coaman- dunt besloot liet vaartuig to doen zinken door het openzetten der kleppen. 'Zooals reeds werd gemold is het vaartuig dan ook kort nadat do bemanning door de sloepen van do Noord- Brabant werd opgepikt, gezonken. Het schip ligt in 7 meter water. Naar men ons mededeelde was men aan boord van den Engelschen onderzeeër blijkbaar slecht op do hoogte van het vaarwater. Men' verkeerde in de meenmg dat men zich ter hoogte van IJmuidcn bevond, terwijl men niet zou hebben geweten dat de kustverlichting to Den Helder gedoofd was. Onder de urt 33 koppen bestaande beman ning bevonden zich 3 ofheicren en 5 machinis ten. De manschappen waren voorzien van red dingsboeien welke met lucht wei-den opgo- blazen. 1 Nadat de bemanning aan boord van de Noord- Brabant gekomen was, hield do (Engelsche) commandant een toespraak, waarin hij de hoop uitsprak dat men spoedig weer naar Engeland zou kunnen terugkeoren, waarna men met een andere boot een beter succes zou trachten to behalen. In afwachting van het al of niet interneeren is de bemanning in de Marinekazerne te Wil lemsoord ondergebracht. Als merkwaardigheid ban worden medege deeld, dat zich onder de bemanning een der overlevenden bevond van den onlangs in de gevlogen Engelschen pantserkruiser Natal". Do ,,E. 17" was een boot van 350 ton, had een lengte van 60 M. en had 3 eylindcr- motoren. Er werden 10 torpedo's medegevoerd. Do namen der officieren van do E. 17 zijn- lieutenant commander J. R. f;, Monrreiffc" Lmutenants N. R. Peploc cn C. V. Groves! Italiaanscb Isgerbericht. De. Italiaanschc Legatie ontving het volgen de communiqué van den opperbevelhebber: Vermetele patrouilles van onze troepen, ge klauterd op de borgstellingen die van do Astico naar Luserna opstijgen, hebben vijandelijke bolwerken en schuilhutten beschadigd. In het helladal hebben onze stukken zwaar geschut de werken vermeld, welke dc vijand bezig was aan te leggen bij Malborghetto om de ver schansingen te horstellen en zijn batterijen in stelling te brengen. In het Tolmeinbekken zijn do herbaalde pogingen van den vijand om ouzo limën te nadereu, terstond onderdrukt. Talrijke tochten van vijandelijke vliegtuigen duren voort in de Lngarina, Sugana- en Dagna- dalen en aan dén Bovon-Isonzo, op sonj®jgo plaatsen gepaard met het werpeq van bommen, maar zonder eenige schadö" te veroorzaken. In de Engelsche bladen doet lord Montagu of Beaulieu, die passagier was op de „Persin/', het verhaal van zijn redding. Hij vertelt, dat de „Persia" op 30 December 's middags ruim 1 uur zonder waarschuwing werd getorpedeerd en binnen vijf minuten zonk. Lord Montagu zonk met het schip mee in de diepte, maar hij kwam weer boven, en zag toen hoe de drenke lingen in het water om hun léven worstelden. Wrakhout was er weinig. Do meeste booten waren vernield, en slechts drio bloven over. Na een wanhopige worsteling beklom lord Mon tagu een gehavende boot, mot nog 28 Lascaren en drie andere Europeanen. Dos avonds was men nog maar met 19 bij elkaar; des Vrijdags met zijn elven, de overigen stierven door uit putting of verwonding. „Wij zagen Donderdagavond tegen aclit uur een neutrale stoomboot passeeren, maar deze gaf geen acht op het noodsein van een der andere booten van do „Persia". Don volgenden dag zagen we een groote stoomboot op drie mijlen afstand, maar ook deze sloeg geen acht op onze signalen, vermoedelijk denkend, dat die maar ©en list waren van een vijandelijke duikboot. Onze kapotte lioot lieldo voortdurend en do golven sloegen over ons heen, zoodat we vrij wel uitgeput waren toen we den tweeden nacht ingingen. Te halfnegen 's avonds zagen we de „Ning- cliow" van de IIoltli.no en schreeuwden zoo luid we konden. De stoomboot stopto op eénigen afstand, blijkbaar ook een hinderlaag van een duikboot vreezend, maar ten slotte naderde ze toch en redde ons, nadat we 32 uren op zee hadden gezwalkt, zonder water of voedsel, be- halvo een beschuit uit een in dc boot gevonden blik. Des Maandagsmorgens werden de gered den op Malta aan wal gebracht. Ehii ANDRE v. VELSEN, Populaire Humorist wensebt aan vrienden, ken nissen, boeren, burgers, buitenlui en soldaten van alle graten een geluKkig Nieuwjaar, ANDRE VAN VELSEN, Humoristi Honsbollerdykstraat 204, Den Haag. Dankbefuiging. Ondergeteekendo betuigt zyn op rechten dank aan Kader en Man schappen van de 1ste Sectio le Comp. 3e Bat, J3e Reg. voor liet rn.ioie servies, bij het huwelijk ontvangen. H. NOTEKMANS: en Echtgenoote. Nederlandseh Bijbelgenootschap. Te lezen schriftgedeelten voor de week van 916 Januari: Zondag 9 Januari Mare. 12:1827 MaandaglR Januari Mare. 12:28—34 Dinsdag 11 Januari Mare. 12:35—14 Woensd. 12 Januari Mare. 13: 113 Donderd.13 Januari Mare. 13:1437 Vrijdag 14 Januari Mare. 14: 112 Zrterdagl5 Januari Mare. 14:1326 Voor de week van 1623 Januari- Zondag 16 Januari Mare. 14: 2742 Maandagl7Januari Mare. 14: 4353 Dinsdag 18 Januari More. .14: 5465 Woensd.19 Januari Mare. 14:6672 Donderd.20Januari Mare. 15: 115 j Vrijdag 21 Januari Mare. 15:1620 i Zaterdag22 Januari Mare. 15: 21—37 Wie bovenstaande schriftlezing zou willen volgen, maar geen Nieuw Testament bezit, geven hiervan Ken nis aan bet Bijbelhuis, Hoeren gracht 366, Amsterdam, 4UI) Ruimste Sorteering. B'lüikste prijzen bij N. DE HAAN, Eenig adres: 28 Steenweg 20. Utrecht- rookt men bij Kalverctraat I4!a b h Spui. 2'/2ct. San Louis. 3 ct. Lansjes. 4 ct. No. 12. 5 ct. Bintang Hindia, Pakket voer het heeie gezin voor slechts EEN GULDEN TIEN CENT. (Franco per post 1.S0). 1. Brunings. Mijn vriend Pa relman. Oorspr. Roman (246Bladz.) 2. Grocncveld. Zwervelingen. Verb, voor de .Teugd, met platen. 3. Louter Klucht, '25 Grappige Voordrachten voor één en meer Pers. (158 BladzL 4. DeFeest-Arrangeur.Hand leiding voor alle Feest eu. 5. Het groote Raadselboek. 200 Raadsels met 'plossiugcn. 6. Historisch Gezelschaps spel voor Jongens en Meis jes met Handleiding. 7. Een fraaie Humoristische Scheurkalender voor het jaar 1916 aan 2 zijden bedrukt. Teder, die het pakket bestelt, zal tevreden zijn en zich afvragen hoe het mogelijk is dit alles voor zoo weinig geld te leveren. Verkrijgbaar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang No. 98, te Rotterdam. Afgehaald voor 1.10naar buiten franco 11a ont vangst van Postwissel/ 1,80, waarop melden: Gezellige Avondjes. UITSLUITEND GOUDEN EN ZILVEREN CADEAUX. van 1870 7I. Ilocr opleiding teekenen en aanverwante vakken vrage men de PROSPECTUS van het Csntraalbureau 1. CarrespGndentic-Onderaijs te EViedemblik. Lesgeld 50-75 ct. per week. Privaatles 25 cent. Nederl., EngFransch en Rekenen. Samen 25 c'. per week. We sturen de les franco p er post. U stuurt daarna p. p. uw werk in. We kyken alles naen zenden het p.p. terug. Cs ze zeer een voudige, allergemakkelijkste methode is geschikt voor jong en oud. Vr. gratis prosp. met proef. Adres. Holar- hof, Amsterdam. De FRANSCH-DUITSCHE 1 OORLOG van 1870/71, aan het Volk verteld door II. Th. I OHAPPUIS, Majoor dor Infanterie. I Een buitengewoon mooi boek, in groot formaat, versierd met talrijke illustratiën, Por- fretten. Kaart eu Plattegron- i den, voor slechLs 2.25, in keurigen Prachtband voor slechts f 2.SO. £"3W! onderhoudend ge- j {LXFKf schreven boek j over dit belangryk historisch tyd- perk zal door veien gretig gekocht worden; de prijs is buitengewoon goedkoop. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BQLLEj Hang 98, te Rotter dam, en verder alom. Franco na ontvangst Postwissel van f 2.25 of 2.90, waarop vermeld: Oorlog. KOOPT Oil OE ADVERTEERDERS III DE SOLOATEHGOURAHT. MILITAIRE DRUKKERIJ C. N. TEULINGS 'S-HERTOGENBOSCH - TEL. INT. 70 Uitgebreid magazijn van alle benoodigde drukwerken en registers ten diensts der M i I i t a i re Administratief, alsook ruime keuze in Formaatpapier, Dienstcouveiten en Bureaubehoeften NIEUW OP TE RICHTEN 0N0ERDEELEN KUNNEN ONMIDDELLIJK VAN UIT ONZEN QROOTEN VOORRAAD GEHEEL WORDEN VOORZIEN CATALOGUS EN MONSTERS OP AANVRAAG GRATIS EN FRANCO. Spaarrtdamrrsersfi\ 83-85-87-89-91 TELEFOON 6717 Noord. EERSTE KLAS INRICHTING.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4