a rinezaken. !DI&j SOIj£3 ATEXVCOURA NT van jZiondag1 O Januari i a 1 b Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz, - Invitatiên, "Dankbetuigingen, Menn'a - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier, Artistiek Stempelwerk B. van Mamgem, Hofleverancier Singel 562. hoek Vijzelstraat, Amst Overplaatsing. Naar men ous mededeelt, zullen verscheidene grenswacht-commandanten, over het geheel gcr nomen luitenants bij do landweer, binnenkort overgeplaatst worden naar meer naar het bin nenland gelegen plaatsen en vervangen worden door actief dienende officieren. (NCt.) Etat-major Hr. Ms. „Hertog Hendrik". .De état-major van Hr. Ms. pautscrschip „Hertog Hendrik", welke bodem binnenkort uit Oost-Indië hier to lande wordt terugver wacht, is samengesteld als volgt: kapitein ter zee, commandant, J. F. Hosang; luitenants ter zee lé klasse J. J. de V ri es, J, C'. P. van Keften Schatten kerk, J. A. Brouwer, J. P. Remijnse; luitenants tor zee 2e klasse N. A. Host van Tonnin- ge n, L. F. Klaassen, J. P. A b b in ga, J. W. I. a n g e 1 e r, M. 0. de Jon g. H. van N i eofficier van gezondheid le klasse .T F. H n 1 k officier van administratie lo klasse, W. L. Cf. J. F. Cramer von B a ii in ga r t e n officier-machinist le klasse W. K. L. A. van Bommel; id 2o kl. J. J. van Wijk, id. 3e ld. J. W.' Bk b e i' s en W. G. Jacob s. Het machinekamer- personeel bestaat verder uit de machinisten H. C. A. Roosa, W. M. Z i e t s e, G. A. ■Djjkstraen C. Stadhouders. Hr. Ms. „Kortenaer". Do brievenmalen aan Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" zullen worden verzonden o, lo Januari ei k. naar de Bermudia- eil ancien. b. 19 Jan. e. k. naar Fayal (Azoron"). Voor de verzending der stukken naar de Bormuda-eilanden en Fayal is het gewone port verschuldigd Indien belanghebbenden hunne correspon dentie in deze brievenmalen wenschen opgeno men te zien. behoort dezelve voldoende gefran- keerd te worden en voorzien van twee elkan der snijdende lijnen over het geheele adres, loopendo van den eenen hoek naar den anderen. ONZE C0RRESPGN0EN7IERUBRIEK. Por brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden rogeimatig en zoo spcedig mogelijk door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is neg weder esns bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Allicht gaat er ruim eon weck mee heen, maar nc..uurlijk eisoht het eene onderzoek meer tijd dan hei andore. Adressen gevraagd, (Tweeds pJ.aat,sing De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenhage verwittigt onderstaande per sonen, dat te zijnen kalitore correspondentie voor hen aanwezig is, die wegens 'onvol doende of foutief adres onbestelbaar is. Nieuwe adressen worden binnen 8 dagen verwacht. Daarna geschiedt terugzending. Eens Hennes, Res. Bat. VI 4e Covipuit Brussel J oseph Malta, 21 Re?. Inf. uit Diiren A. Be zomer, grenswacht Arcen uit {Weltevreden. Adres serg.-maj. Breukman gevraagd. Directeur Veldpost 10 vraagt adres van sergt.-majoor-kwnrtiermeester Breukman, NoAmsterdam (brief uit'Sabang). N., kamp bij Laren, Noord-Holland. Uw schrijven ontvangen. De inlichtingen zijn vol doende. Wij zullen doen wat in ons vermogen is. Rod. H. v. O., Den Helder. Van 26 November tot 2 December met verlof zijnde, hebt gij recht op 4 dagen inenagogeld. Van 5 tot 18 December hebt gij eveneens recht op 4 dagen menagcgeld'VTe zamen dus 8 "dagen. Red. V. te U. Bij schrijven van den M. v. O. van 8 October 1914, aid. dienstplicht no. 141 L. werd bepaald, dat Indien aan een militieplich- tïge, ter zake van wiens vorblijf in werkelijken dienst vorgoeding wordt gonoten, tijdelijk ver lof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of minder, de ver goeding mag worden uitbetaald óók over die verlofdagen, doch dat indien het verlof wordt verleend, voor den tijd van vijf of meer achtereenvolgende dagen, uitkeering van ver goeding over den verloftijd niet mag plaats hebben. Hetzelfde moet geacht worden te gel den ten aanzien van xet verlof verleend aan lapdweerplichtigen. Red. P. B. Na 84 maand dienst badt gij recht op een soldijverhooging van f 0.03 pér dag. Richt een verzoek tot uwen eskadrons-com mandant, om vanaf dit tijdstip het u toeko mende alsnog te mogen ontvangen. Red. I- R-, Koudekerke. I. Omtrent do vergoe ding van reiskosten van militairen die, ua de mobilisatie, weder buitenslands gaan, is nog niets bekend. II. Gij zult wel geen verlof krij gen, om uwe ouders eens even in Amerika te gaan bezoeken, tenzij liet zakonbelangen be treft. Red. B. T. M-, Utrecht. Om, met' klein verlof zijnde, naar Duitschland te mogen gaan, moet gij een verzoek richten tot den M. v. O. Red- F. II. Uw broeder kan, om als chauffeur aangesteld te worden, een verzoek daartoe richten tot don M. v. O. Red. J. S-, Zierikzee. Dat een ander meer ver goeding krijgt dan gij, is tor beslissing van den Burgemeester. Als gij denkt dat uwe ver goeding te weinig is, kunt gij een bezwaar schrift richten tot de commissie van voorlich ting in zako bezwaarschriften vergoeding kost winnerschap voor uwo provincie. Het bezwaar schrift te richten aan den voorzitter dier oom- missie in de hoofdstad van die provincie. Red. Do H., Asperen. Den 8en Januari begint weder het periodieke verlof en kan op dien datum weder een gedeelte der militairen van dat verlof gebruik maken. Red. J. A. v. G., Leiden. Yan een uniformtarief van 60 cent voor reizen van militairen, is ons officieel niets bekend. Red. P. H. O., Herkenbosch. Richt to zijner tijd een gemotiveerd verzoek tot uwen compagnies commandant om in aanmerking to mogen ko men voor het tuinbouwverlof. Red. A. P., Asperen. De belangen van den dienst gaan natuurlijk voor verlof. Red, J. H. v. L., Nispen. In hoeverre uw baas het recht heeft het verblijf in de woning op te zeggen, is afhankelijk van de overeenkomst, die gij daaromtrent hebt aangegaan en kan dus zondere verdere gegevens niet door ons beoor deeld worden. Red. Korp. Gr. Hot bedrag der toe. to kennen ver gooding blijft in het algemeen ter beoordeeling van den burgemeester van de woonplaats. De maximum vergoeding voor kostwinnerschap, in uw geval, bedraagt 2 per dag. Red. J. H., Biggekerke. Als de door u bedoelde persoon in 1915 uitstel van eersto oefening heeft gekregen voor den tijd van één jaar moet hij mot dó militielïcliting 1916 onder de wape nen komen, tenzij hij nogmaals uitstel heeft verkregen. Red. J .H., Roosendaal. De geheele militielichting 1906 gaat 1 Januari 1916 bij de landweer over. R e d. D. S., IJmuiden, Wendt u tot het Hoofdbe stuur van bet Roode Kruis te 's-Gravenhage. Red. J. N., Goirle. Op 1 Augustus a.s. gaat de militielichting 1908 naar de landweer over. Red. J. L., Veldleger. Het verzoek moet gericht zijn aan den Minister van Oorlog. Het moet echten ingediend worden bij den onmid- delljjken chef van den militair en vergezeld gaan van de noodige bewijsstukken, waaruit de noodzakelijkheid van het verlof blijkt. Red. T. .S., Bergeyk. Het tijdstip waarop de jaar- klasse 1907 van den landstorm zal worden op geroepen, is ons niet bekend. Het tijdstip kan ook nog niet bij benadering worden opgegeven. Red. A. M. v. L., Veldleger. Den 17 December met klein verlof gezonden, hebt gij recht op soldij en menagegeld en mobilisatietoelage tot en met 20 December. Red. A. A. v. d. W., Kaatsheuvel. Informeer daaromtrent ten stadhuizo van uwo woon plaats, op welke wijze in dergelijke gevallen gehandeld wordt. Red. B. H., Deventer. Wij raden u aan een gemo tiveerd jequest langs den hierarchieken weg tot den M. v. O. te richten om voor de toelage in aanmerking te mogen komen. Red. A. D., Vechcl. Gedurende den tijd, dat gij nog niet definitief voor den dienst afgekeurd waart, hebt gij recht op soldij en menagegeld. Richt een verzoek tot den M. v. O. onder op- 1 gaaf bij welk onderdeel gij ingedeeld waart. Red. F. v. L., Genep. I. Richt, door tusschen- komst van den Burgemeester, een verzoek aan den M. v. O. om alsnog voor die 11 dagen ver goeding in aanmerking te mogen komen. II. Het spijt ons u mede te moeten deelen dat uwe zaak in hoogste instantie beoordeeld is, en er nu niets meer aan te doen is. Red. N. J. v. R., Roosendaal. Gedurende bet ge woon periodiek verlof hebben militairen dienst doende als werkman geen recht op de toe lage. Red. J. H., Vrouwepolder. Het schrijven van het D. v. O. Ill Afd. No. 38, waarbij bepaald wordt dat een soldaat, die dagelijks dienst doet als werkman,.de bedoelde toelage ook over de Zon dagen behoort te worden toegekend, is- van 5 Februari 1915, 'brief gericht aan den comman dant van de Nieuwe Hollandsehe Waterlinie. Red. De nieuwe stalen helm. Totnogtoe zagen "we vooral de DuitecEers aan voor gehelmde strijders, maar sedert eendgen tijd is de helm ook verschenen in de legers der. geallieerden. Eerst hebben we de Franschen er mee gezien op een plaatje, thans is dit hoofddeksel, insgelijks van staal, ook bij de Engelschen ingevoerd. We geven hier een afbeelding van -den En gelschen helm, die wel een grootenhescher» indhg,gegft..yocir jietjioqfdT ■No. 200. Wij vermeenen dat gij als houtwer- ker in aanmerking komt voor de toelage als werkman. Red. G. G. Nienwcrsluis. Als de omstandigheden heb noodig maken kunt gij in aanmerking ko men voor tuinbouw-verlof. Richt een verzoek tot uwen compagniescommandant. R c d. B. H. Gedurende de 6 weken verlof wegens ziekte uwer vrouw, liadfc gij recht op 4 dagen soldij, menagegeld en mobilisatietoclage. Red. A. L., Ede. Dit is ter beoordeelïng van uwen compagniescommandant. Red. H. A. L., J. v. O., Ede. 1 Januari 1916 is de militielichting 1907 naar de landweer over gegaan, en behooren de ziekendragers daar ook bij. Red. J. A. R., Utrecht. Gedurende de verlofdagen hebt gij geen recht op de toelage. Rod. W. A. W., 's-Heer-Arendskerk. Wij verwij zen U naar ons blad No. 215, alwaar gij alle gowensohbe inlichtingen betreffende do lucht- vaartafdeeling kunt vinden. Red. G. v. K., Middelburg. Gij kunt, langs den hierarchieken weg, een verzoek richten tot den M. v. O. om voor de toelage als werkman in aanmerking te mogen komen. Red. J. P. B., Hoewel de -voorschriften luiden dat gij geen recht hebt op soldij en menagegeld, achten wij het toch biliijk dat u dit over den tijd dat gij buiten uw wil verhinderd was naar uw korps terug te keeren, wordt toegekend. Richt een verzoek, langs den hierarchieken weg, aan den M. v. O. om daarvoor in aan merking te mogen komen. Red. J. E. Een gedeelte der landstorm jaarklasse 1912 moet in Februari onder do wapen komen. Red. W. H. P., Zalt Bommel. Als gij met permissie gaat, van Zaterdag 13 uur tjm. Maandagmor gen 9 uur, en Zaterdag niet aan den middag maaltijd deelneemt, hebt gij recht op- 2 dagen menagegeld, hoven de 35 cent toelage als tim merman. Als gij goed de Soldaten courant leest, hadt gij dit zelf kunnen beantwoorden omdat dit onderwerp al zoovele malen behandeld is. Red. Th. M,, Oudenbosch. Voor plaatsing bij de luchtvaartafdeeling verwijzen wij u naar de- ,,'Soldatencourant" No. 215. Red. J. S., Nispen. Van het tijdstip af dat gij aangesteld <zijt als hoornblazer, hebt gij recht op do verhoogde soldij als hoornblazer. Red. A. W., Hellevoetsluis. Informeer daarom trent eens ten stadhuizo van uwo woonplaats. Of gij de vergoeding krijgt, is ter booordeeling van dea burgemeester. Red. P. de B., Nispen. Met ziekenverlof zijnde hebt gij gedurende de eerste vier dagen veoht op do mobilisatietoelage, boven deze 4 dagen, ook over den verderen duur^op soldij en mena gegeld. Red.. ----- Valkenburg. Aangezien do u behandelende officier van gezondheid oordeelt, dat gij ge schikt zijt voor den dienst, zal daar wel' niet veel aan to doen zijn. Waarom laat gij de u ont brekende kiezen en tanden niet bijmaken Red. J. S. en H. V., Oud-Gastel. Richt, door tusschenkomt van den Burgemeester, een ver zoek aan den M. v. om over do dagerq dat gij wegens ziekte van uw kind thuis waart, voor de vergoeding wegens kostwinner schap alsnog in aanmerking te mogen komen. Ilieromtront geldt do volgende order van den Opperbevelhebber van L. en Z. 's-Gravenliage, 19 Maar 1915. Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. O. V. I. No. 17980. Afd. G. <8. No. 2782. Onderwerp Vergoeding wegens kostwinnerschap. Ik heb de eer uwe aandacht op het volgende to vestigen. Het komt meermalen voor, dat militie- en landwecrplichtigen, aan wie vergoeding wegens kostwinnerschap is toegekend, vijf of meer achtereenvolgende dagen met verlof zijn, het zij bijvoorbeeld, doordat zij wegens ernstige ongesteldheid zelf van verlof moeten Achter blijven, hetzij doordat hun verlof verleend wordt wegens ernstige ziekte somwijlen ge volgd door don dood van een der naaste bloedverwanten. Waar in deze gevallen volgens de bestaande bepalingen R, M. 1914. blz. 806) geene ver goeding voor kostwinnerschap mag worden uit betaald, daar zal in deze bijzondere gevallen van dien regel kunnen worden afgeweken, in dien naar de overtuiging van den Burgemees ter het gezin, óók tijdens de aanwezigheid van den dienstplichtige te zijnent, behoefte aan vergoeding heeft. In deze gevallen zal de betrokkene zich met een desbetreffend verzoek moeten wenden, het zij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van den. Burgemeester, tót den Minister van Oor log- De Generaal (get.) SNIJDERS. Verloren voorwerpen. Ik heb laten liggen in den trein, gaande van Amsterdam naar Rotterdam op 2 Jan. j'.l. een pakje, inhoudende 2 pnsserdoozen, 1 losse pas ser, 2 Franschó boekjes en een kleedje. De, vinder wordt beleefd verzocht de voor werpen aan onderstaand adres te doen toeko men. De bosten zullen worden vergoed. Mil. E. ALTER. I-n-4 R. I., Veldleger. Verloren op den 29sten December in den sneltrein GroningenAmsterdam een overjas kleeding no. 566. Adres militair M. van Solkema, Julianastr. 33, Weesp. (N.H.) Uit Leger en Vloot. Bij den Hartmannsweüerkopf. Dit ia geen plaatje, maar een zoogenaamde reliëfkaart, Eet laat ons n.l. het terrein zien van een streek met zijn hoogten en laagten. Hier hebben wij een stak van de berg groep der Vogezen in het Oosten vaD Frankryk, n.l. den Harfcmanns- weilerkopf met zijn omgeving. Een naam, die reeds heel dikwijls voor kwam in de oorlogsberichten, vroe ger zoowel als in de laatste tijden. Nog onlangs hebben de Franschen weer hardnekkige aanvallen gedaan op de Duitsche loopgraven daar, welke gevolgd werden door Duitsche tegenaanvallen. De namen onder en boven de reliëfkaart geven berg toppen (de cijfers duiden de hoogte daarvan aan) of dorpen, ook afzon derlijke gebouwen, aan. iMriitzifcriirt Iffftttweiler i kltofcEn) UiTtofc -Seeraefo- 1 lt3rlMOT58ertopf&56n) fekrate®)! Mojtarantart) Bevorderingen, mutaties, enz. Met ingang van 4 Januari zijn. bij de 2o Compagnie van het 9e Bataljon Landweer Infanterie bevorderd tot landweer-korporaal de landwecrsoldaten H. Lode en G. va'n Ey k en. Aangesteld tot korporaal bij bet korps rijd. art. Lampe, kan. le klasse, en Sterrenberg, idem. Afscheid. Serg-Majoor-Instr. C. J. Mol schrijft ons: Eenige maanden geleden liep het gerucht, dat onze hooggeachte chef kapitein Higly Com mandant van. het det. 1-I-le Regt. Vest. Art. ons verlaten zou. Aangezien bevestiging van hot gerucht uitbleef, dachten wij' aan een loos alarm. Do vorige week echter werd bepaald, dat op 5 Januari de kapitein en overige officie ren van het onderdeel een andere bestemming zouden volgen en het detachement ook een nieuwe standplaats zou krijgen. Het onderdeel was reeds zoo klein geworden door overplaatsingen van personeel, dat onze kapitein tot zijn spijt een schriftelijke dankbe tuiging gaf en daardoor afscheid nam. Dat dit afscheid ons zwaar viel, zal ieder die onder dien officier gediend heeft, begrij pen. Hij was een humaan chef. met vele goede eigenschappen, bemind wegens rechtvaardig heid en eerlijkheid. Zijn optreden gaf ieder vrijheid zich met verzoeken of klachten tot hem te wenden, en indien mogelijk, werden deze gehoord of ingewilligd. Is het dus een won der dat wij zulk een chef missen. Met recht mag gezegd worden, dat hij een 1 vader ven hot detachement was. Moge het hem in zijn nieuwe betrekking goed gaan. Leve Kapitein Higly! lets over tractementsdag in do Tropen aan boord van een Oorlogschip, Marinier le klasse C, Brouwer, Marine- Kazerae Amsterdam, schrijft ons Eeu ieder, die een weinig met marifie- toestanden op do hoogte is, za1 met mij getui gen dat er zeer belangrijke gebeurtenissen plaats vinden in het scheepsleven. Zoowel tie humorist als zij, die prozaïsch of dramatisch zijn aangelegd, vindon aan boord van een oorlogsschip stof in overvloed voor hunne wer ken. Ten eerste door de veelzijdige karaktertrek ken der menschen en ten tweede door alle mogelijke bezigheden die in het scheepsleven voorkomen, wordt het zoeken naar stof voor het eon of ander onderwerp vergemakkelijkt. Men kan kiezen uit honderden gevallen. Een zeef eïgenaardigen indruk heb ik gekre gen van den tractementsdag in do tropen. Zon der de minste afwijking van de ware beteeke- nis kan men dezen dag Beursdag aan boord noemen. In Holland, waar aan boord van de schepen iederen Vrijdag traetement uitbetaald wordt, is de beurs minder druk dan in Indië, waar zulks eens in de 16 dagen geschiedt. De oorzaak daarvan is zeer makkelijk te verklaren, aangezien het Debet en Credit in 16 dagen grooter is dan in zeven. Op tractementsdagen in Indië ia het reeds in den loop van den morgen te merken, dat- het dien dag beurs zal zijn. Overal ziet men reeds aanteekenen en rekeningen maken, terwijl be drukte en lachende gezichten den koers van Kun papieren aanwijzen. Die rekeningen wor den dan op de meest primitieve bladen opge maakt, zooals een papieren boordje (dit ineestal door mariniers), een randje van een courant, een stuk papier Aiit een 6cltrift, verder op een windliapper een kolenkoker, een waar loos schroefblad, en aan dek op den ketelkap of een' schild van een kanon en meer andere dingen. Op een sein, dat ieder schepeling als het aan genaamste beschouwt van alle signalen, begeeft ieder zich naar het Eldorado, bestaande uit een tafel en stoelen, waarachter is gezeten de offi cier van administratie, ook wel „de Grutter" genaamd, met zakken en stapels geld voor hem. Rechts en links van deze autoriteit zitten ambtenaren, die in 't oog der manschappen een meer ondergeschilcten rol vervullen. Wanneer al deze personen zijn gezeten en de manschap pen zijn ter plaatse gereed, worden één voor één de namen afgelezen en de mannen nemen dan het min of meer groot bedrijfskapitaal in ontvangst. Met dit bedrijfskapitaal spoedden zij zich dan ter beurse. Do plaats waar beurs wordt gehouden is moestal het grootlogies of kuil en het tusschen- flek. Het gebeurt ook wel dat zaken worden ge daan, .onder den bak", bot zoonenaawtf .Tpva- nenlogies cn aan dek. Het is dan uitsluitend geldmaikt, andere artikelen worden niet ver handeld. Wanneer ieder zijn bedrijfskapitaal in handen heeft en de beurs in vollen, gang is, heerseht er een corverdoovend geraas. Een ieder tracht zijn debiteuren te vinden en zijn crediteuren te ontloopen. Verschillende uitroepen hoort men overal, zooals: „kennen wjj elkaar nog", „kan ik even bij je aankloppen", „wie kent me nog", „wie krijgt er nu nog geld van me", enz. Vele personen hebben hun vaste standplaat sen op de beurs en deze gaan ook na afloop, altijd met de grootste winsten strijken, dus heb ben de beste zaken gemaakt. Deze zijn do bar bier, schoen- en kleermaker; verder vindt men er de facteur, verschillende contributie-innen de personen, terwijl lappen- en naaibazen, waschbazen en dergelijken meer, iedereen aan klampen, dien ze vanuit hun stand in zicht krijgen en die op hun commissieiijst voorkomt. Het eigenaardigste van deze beurs is, dat er eigenlijk niets wordt verkocht of gekocht, alleen komen ze ter plaatse om te botalen of te innen. Wissels worden hiervoor niet afgege ven en ook geen rente gerekend. Alles gaat meestal door het gehevfgen, en zij, die met voel personen zaken moeten doen, hebben een lijstje aangelegd. Men zou kunnen vragen, hoe het komt, dat schepelingen, allen zooveel t<e ver handelen hebben onderling. Dat komt omdat, zoo tusschent-ds is alle categorieën van schepe lingen, prolongatiën worden gesloten, tusschon- tijds, d.w.z. tusschen twee tractementsdagen. Veronderstel een matroos, marinier of stoker wil naar den wal. Janmaat ie niet gewend met een dubbeltje sigaren te gaan, maar liij heeft op dat moment weinig of geen geld, de effecten staan laag, zooals ze het noemen, dan klampt hij een collega aan, van wien hij weet dat deze wel geld heeft, vraagt dan een som geld terleen en wordt hem dit gegeven, dan wordt deze zaak op den eerstvolgende®, beurs- dag vereffend. Niet alleen leeningen vinden plaats, maar nog vele andere dingen, koopen en verkoopen van werkzaamheden, die voor elkaar verricht wor den, zooals het wasschen van kleedingstukken, liet maken dierzelve, scheren en nog vele an dere, welke dan meestal altijd op beursdag ver rekend worden. Zoo ziet men dat bijna een ieder Debiteur of Crediteur is. Het gebeurt ook wel, dat eenige niet ter beurse verschijnen, maar zich met opzet in een ander deel van hot schip ophouden, omdat deze dan te veel moeten weggeven, en tot de con clusie zijn gekomen, dat hun bedrijfskapitaal niet voldoende is, om al hun crediteuren te voldoen. Ongeveer een uur blijft de beurs in vollen gang, na verloop van dien tijd begint het ge loop te minderen, een ieder is dan tot rust ge komen en ziet men de meesten nazien, hoeveel of hun kapitaal vermeerderd of verminderd is. Zoo af en toe komen er wel eens relletjes of opstootjes voor. De oorzaak daarvan moet meestal gezocht worden in het feit dat de cre diteur den debiteur niet kan voldoen en deze daar dan geen genoegen mee neemt. Verschillende karaktereigenschappen leert men op zoo'n dag kennen en het is werkelijk een aardig gezicht om de verschillende gelaats uitdrukkingen eens te bezien. Daar loopt er een te loeren met gestrekten hals, links en rechts, z'n mannetje wekende, waarvan hij nog geld moet hebben, daar zit er een weggedoken om zoo min mogelijk de aandacht op zich te vestigen, verderop veinst iemand weder z'n naam niet te hoore®, en zoo meer. Wanneer de beurs lang genoeg geduurd heeft, komen de bewaarders, en jagen de bezoekers weer aan hun werk. Eenigen tijd na de officieele beurs wordt er nog een nabeursje gebonden, daarop ziet men dan vefschijnen, do personen die door onvoorziene omstandigheden, zooals door dienst verhinderd,niet op de hoofdbeurs konden komen. Deze maken eebter minder goede zaken als hun voorgangers, omdat de personen van wien ze geld moeten hebben, niet meer zoo direct onder lmn bereik zijn, want die houden zich in verschillende deelen van het schip op, zoodat ze moeilijk te vinden zijn, en veroor zaken dan aan hun schuldeischer een hoop last. Zij, die moeten betalen, verschijnen zoo min mogelijk op de nabeurs. Op deze nabeurs be vinden zich dan ook nog een groot aantal per sonen, die dan niet meer handelen, maar zieh toch niet onthouden van critiek. Een dag nadien, soms nog op denzelfden dag, wordt er weer door verschillende personen crediet ver leend, hetwelk dan weer op den volgenden beursdag verhandeld wordt. Hoe 26 aszonde personen Kerstfeest on Nieuwjaar in een Hospitaal vierden. Landstormpl. C. Westerweel schrijft ons nit een marine-hospitaal te Den Helder Onder het opschrift: „Een Kerstmis in een molshoop, of de slachtoffers der wetenschap", plaatste sergeant-majoor J, Bijlo een ingezon den stuk in de „Soldateneourant" no. 216 van 1 Januari 1.1. Toon ik dit las, voelde ik den lust in mij opkomen, den lezers uwer courant ook eens te vertellen, hoe wij Kerstfeest en Nieuwjaar A-ierden. Woensdag 15 December 1.1. werd ik met- 10 anderen uit Klaaswaal te Helder gedetacheerd. Daar aangekomen bleek ons, dat we voortaan moesten vertqeyen aan boord van Hr. Ms. „Neptunus", een fregat, dat vroeger als oor logsbodem de zeeën heeft bevaren, maar tbans slechts dient voor de herberging van mili tairen. De kennismaking viel niet mee. Eenigfc dagen te voren was er - reeds een geval van roodvonk aan boord voor gekomen, doch na 8 dagen van observatie had zicli geen enkel, nieuw geval moer voorgedaan en- op Maandag 13 December had men alles van onder tot boven ontsmet. Nu zou men denken, dat het gevaar- geweken was, maar, o neen! Reeds een dag na .onze aankomst kreeg weer een soldaat dezelfde ziekte, waarom allen opnieuw geïsoleerd moes ten blijven. Niemand mocht verder komen, dan de cantine; slechts nu en dan werd een klein marschje gemaakt. Steeds moer gevallen kwamen voor en ook scheen het wel of er een besmettelijke keelontsteking was uitgebroken, want men zag een groot aantal soldaten met een keelverband om loopen. Daar roodvonk vaak met keelpijn gepaard gaat, moesten op Donderdag 23 December allen, wier keel was ontstoken, naar het marine-hospitaal, om daar 8 dagon in observatie te blijven. Het waren r 27. Ook ik was er niet geheel vrij van en moest eveneens mee. Men Avildo op die manier trachten, verdere uitbreiding der ziekten te voorkomon. Zoowel wij, als do andere bewoners van do „Neptunus", wisten dus reeds, dat wo do Kerstdagen niet in den familiekring zouden vieren, maar al onze hoop was gebouwd op het Nieuwjaarsfeest. Geheel onopgemerkt gingen voor ons de Kerstdagen voorhij. Neen. toch niet onopgemerkt, want op den eersten Kerst dag werd één onzer, als zwaar verdacht van roodvonk, naar de barak gebracht. Wat vielen ons die acht dagen lang! Boe ken konden aan ons niet worden uitgereikt, daar die heel moeilijk to ontsmottc-n zijn. Slechts nu en dan kregen we een courant, en ook de „Soldateneourant" bracht ons goede lectuur, maar overigens moesten wo maar zien, dat wo elkaar met allerlei zelfbedachte spel letjes vermaakten. Een dam-, een schaak- en een domino-spel bewezen wel goede diensten, maar lang niet voldoende, om bij 26 gezonde, levenslustig© jonge menschen de verveling to verdrijven. Zóó word het Donderdagmorgen en we zou den Vrijdagmorgen mogen vertrekken. Wat was alles in spanning 1 Geen wonder. Nu zou er spoedig een einde koincn aan dat geest- doodendo niets doen, waartoe we 8 dagen lang gedoemd waren geweest. En morgen Oudejaars avond Een der gezelligste avonden van het heele jaar zouden we dan toch thuis mogen vieren. Nog 24 uren en dan hadden we onze vrijheid weerom. Wat hunkerden allen naar het uur der verlossing! Maar o, nee, het noodlot had anders be schikt. Spoedig bleek, dat een onzer ziekelijk was en koorts had. Om 10 uur kwam een dok ter en gaf last, genoemden patiënt naar een andere zaal te brengen, als verdacht van rood vonk, Overigens hoorden wij er niets meer van. Zelfs kwam 's middags een sergeant onze namen opschrijven en het adres onzer familie, bij wie we de 10 dagen verlof, die ons waren toobedacht, zouden doorbrengen. Ook vernamen we, dat dien dag de „Neptunus" werd ontsmet en geheel ontruimd en dat ook rij, die er nog op waren, met 10 dagen verlof gingen. We zouden wel vernemen, waar we ons na apioop daarvan weer moesten vervoe gen. NienJnnd was er dus, die vermoedde, dat we A-ooreerst deze zaal, die voor ons meer ge leek op een gevangenis, nog niet zouden ver laten. Doch daar kwam 's avonds de overste dokter ons mededeelen, dat de jongens, die 's morgens naar een andere zaal was gebracht-, thans ook roodvonk had. Voorloopig mochten we morgenochtend niet weg, mear in den loop van den morgen zou de inspecteur van den geneeskundigen dienst van de landmacht komen, om te.zeggen, of we weg mochten, ja dan neen. Dit trof ons, als een donderslag nit een helderen hemel. Maar toch, een beetje hoop bleef er nog wel over. Do „Neptunus" was ook wel ontruimd, hoewel er toch kortgeleden nog een geval was voorgekomen. Eenige kans was er in ieder geval wel, Avant anders had men immers direct wel gezegd, dat we moesten blij ven? Alle kansen vóór en tegen werden over wogen; de een meende, dat we nog wel weg mochten, een ander was meer pessimistisch gestemd, maar niemand was er, die ons het. probleem kon oplossen. Zóó gingen wij den nacht in... De morgen kwamsteeds dezelfde spanning.... De voor middag ging voorbijniemand die ons nit de onzekerheid hielp. Eindelijk werd het duister, de lichten werden opgestoken en kort daarna trad een dokter binnen, die ons de droeve werkelijkheid kwam melden, n.l.dat de in specteur des voormiddags er is geweest en dat er besloten is, ons nog eenige dagen hier te houden." Wij wisten thans, dat we hier hadden te blijven en we moesten ons trachten te schik ken in den toestand, waarin we eenmaal waren geplaatst. Opnieuw moesten wo maar beproe ven, de verveling zooveel mogelijk te ver drijven. En thans zijn die feestdagen ook weer ach ter den rug. Ze gingen voor ons voorbij, net als de vorige acht. die we hier al hadden door gebracht, terwijl in 26 gezinnen een plaats onbezet bleef, waar\*an men gedacht had, dat ze op die dagen zou worden ingenomen, 't Is reeds Maandag en steeds zitten wo nog opge- i sloten. Wanneer zal de dag komen, waarop de deuren A'oor ons zullen worden geopend? Nie mand die het weet. Want reeds hoopten we, dat nu Bpoodig het uur der verlossing zon slaan en.... beden moest er weer een naar dc barak worden gebracht. Er is nog Avel niet vastgesteld, wat hem scheelt, maar we vree zen allen, dat liet weer een verlenging van ons kamer-arrest zal beteekenen. Moge onze vrees niet gegrond blijken! Wijsheid. Mil. J. v, d. Have, uit 's-Gravenhage, schrijft- ons onder dit opschrift: Hierop toch komt het aan in deze dagen. Vooral hij ons als militairen, laat zich dat goed begrijpen. Hoeveel wijsheid wordt er niet ge mist bij velen, om nu huD zaken te regelen tijdens de mobilisatie. Heerlijk voor degene, die de woorden nit- Jac. 1:5: „Indien iemand van u wijsheid ontbreekt-, dat hij ze van God begeert, die een eigelijk mïldelijk geeft en niet verwijt; en ze zal hem gegeven worden" in toepassing brengt. Hij toch komt dan tot de ontdekking, dat, zoo hij ze ia 't geloof begeert, cok ontvangt. Zonder deze „Godswijsheid" zullen we, moch ten we eens oorlog krijgen, dan ook weinig zijn. Zeker, we zijn gereed ten strijde. Van welken kant de vijand ook op mocht dagen, op zijn komst zijn we voorbereid. Maar wanneer we Gods wijsheid niet hebben om ons te ver dedigen, dan zou het er maar treurig voor staan. Denk eens .aan onze voorvaderlijke admiraals, een De Ruyter, Piet Hein en anderen. Al deze, hoe bekwame aanvoerders ook, vóór ze een ge vecht begonnen, knielden zo neer en vroegen God om Zijne wijsheid. Schitterend waren dan ook altijd hun OA-erwinningen. „Strijdmakkers", al is het thans nog vrede, toch bobben we, dat weten wo bij ondervinding, de wijsheid niet minder noodig. Bidt dan tot- God om dit ééne, dat ge zoo noodig hebt, ook bij demobilisatie en uw heele leven door, datis wijsheid'^ Betera voordraohter» gevraagd. „Nemo" schrijft ons uit Klaaswaal Onder dit opschrift las ik in No, 217 van do „Soldateneourant' oen at-ukjo van den Innd- stormpliehtigo P. van Brakel. (N.B. Onbekend te Klaaswaal). Van Brakel dan geeft te kennen, dat hij op don voordrachtavond, bedoeld in zijn schrijven, niet genoten hoeft. Nu dit is best mogelijk; bij ervaring weet ik, dat het onmogelijk is, om 't iedereen naar den zin to maken, bovendien srnaken verschillen en over den smaak valt niet te twisten. Voider betwijfelt v. Br. het, of do hoeren werkelijk humoristen zijn. Mij dunkt, dat zij het op dien avond wel degelijk getoond hebben; hunne voordrachten waren beslist niet ..!»«•- ncden peil" en ook niet vnn „gezonden humor" otbloot. De hoeren kunnen er gerust mede voor den dag komen. Of men in een „nachtkroeg" een „zeker publiek" vermaakt met bedoelde voordrachten, dat kan ik niet zeggen; daarin heb ik noori mijn tijd doorgebracht. (Wij (duiten hiermede d© discussie. Led.) Dankbetuigingen. Ondergeteekonde dankt voor go! uk wenschen op 1 Januari 1916. Dr. VAN SEVEXTKR, Chirurg Militair Hospitaal Arnhem. Bij deze betuigen do miliciens der lo comp. IT -bat. 2o rog. inf. dio van 4 tot 29 December bij de Moor in kwartier zijn geweest, htm wel- gemeenden, hartelijke® dank voor alles wat zij bij deze Familie gedurende dien tijd mochten genieten en wenschen de oude luidjea tevens oen gelukkig en zalig nieuwjaar. Milicien CARIS. De milicien IJ. Boonon en echtgenoot© bron gen hun hart-olijken dank aan de manschappen van do le sectie le comp. lo batj. 2e rcg. mf. voor hnn geschenk bij hun huwelijk. H. BCX)NEN en Ecbtgenooten. Avondbczigheld. Mijn geheel bestaat uit 18 letters en komt veel A'oor in hot leger. 1, 5, 9, 12 is een verkorte jongensnaam. 3, 10, 14 is een dier. 2, 18, 17, 12 vindt men veel op het land 4, 6, 11, 12 is een stad in een neutralen staat. 16, 15, 14, 3 is een visch. 8, 15, 2, 7 bezit ieder mensch. 13, o, 3 is een gevaarlijk A-oorwerp. Ingezonden door de club -van kamer 7 voor zitter Balk J., 2-II-4 R.-I, Oplossing raadsel no. 217; &mo k k el-ar a- bende. Pandoeren. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u om door middel van uw courant d© pandoerclub „Regina" t© verzoe ken om wanneer 'zij een pandoerpraatje in uw veelgelezen blad uitschrijft, om een gewoon spel kaarten te gebruiken, daar wij niet boter weten of er zit- maar 1 ruitenkoning in zoo'n 6pel en ook 1 scltoppenkoning. Een lie&iebber V3n pandoeren, W. J. WCLFS, 4e reg. inf. 3 B. 4' C, Veldleger, Mijn Japiel (Van sergt. Fred.) Velen heb ik reeds bezongen, Maar nimmer in do courant, Want eenvoudige menschen hebben Daaraan natuurlijk 't land. Maar A-an Japio wil ik hier zingen, Van mijn kleinen, goeien Jaap; Die, al mag hij Jt zelf ook zeggen, Volstrekt niet gelijkt op een aap. Mijn schoenen poetste Japio, Zooals dat niemand kan; En voor mijn verdere boeltje Zorgde bij als een politieman. Des morgens bij 't ontwaken, Grijpt hij naar zijn tabak; En eerst bij het naar bed gaan, Stopt hij zijn pijp in den zak. Want zag hij eens een ander. Die iets van mij aan had; Dan schreeuwde" Jaap „trek uit", „Of ik sla je dit en dat." En was ïk soms niet lekker. Dan zette Japie thee; Ja, 's avonds bracht hij nog, Voor mij anijsmelk mee. Heeft u soms iets t© poetsen, 'k Beveel mijn Japie aan, Want zooals Japio poetste, Had nooit een ander 't gedaan. Toen ik hem moest A-erlaten, Deed het me werkelijk pijn, Want ik wist van te voren, Dat er weinigen als Japie zijn. Bij 41 dient mijn Japie, Van 't 10e Regiment, En ieder mag daar gaarne, Dien kleinen, goeien vent. Sergt. FRED. Opgang der zon, (Van sergt. A. Baxteien.) Alles is nog rustig, alle© slaapt op de heide, Do bloemen zijn nog dioht op veld. en weide Het schijnen bezielde wezens, met d'oogeu diciit, Wachtend op het eerst© heerlijke zonnelicht, 't Is de schemering tusschen nacht en dag, Die nog over d'aarde heengespreid lag; Maar weldra zal^men aan de oosterkiramen, Da purp'ren zohho zien ten hemel klimmen. Een vink schudde de druppMen van zijn kleed, Terwijl hij zicli in het luchtruim smeet; Hij zet zich op den hoogsien tak van 't woud, Begroet zingend de prachtige schijf van goud; Ho© gelukkig, blij is zoo'n vogel niet. Die eerder dan wij den hemd fakkel ziet; Door de vink is nu het toeken gegeven, Alles is plotseling vol nieuw leven.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3