*3 !Q3E5 ^C3Xj.X3A83?EIV'g.7ö"ar3Fg.AI^P,37 TTgajq. SSondag O Januari 3. X O De Italianen komen niet veel vooruit in hun oorlog tegen Oostenrijk. Dat is zoo. maar toegegeven moet ook worden, dat zij in den krijg, die hoofdzakelijk in de bergen wordt gevoerd, met zeer groote terrein moeilijkheden hebben te kampen. Dat is ook duidelijk op de plaat hierboven, waar de Italianen bezig zijn een hunner groote mortieren een berg op te werken. De helling is niet zeer steil, maar er moet een afzonderlijke weg voor worden aangelegd en er zijn heel wat mannen voor nodig. In de streek van Riga is waargenomen, dat de Duitschers cp verschillende plaatsen met ontplofbare kogels schieten. De Russische troepen hebben het kerkhof van Tsja-rtorysk bezet en vorderingen ge maakt door den vijand achteruit te drijven. Op het front van de Strypa en ten noord oosten van Tsjemovitsj hebben Russische troepen zich gevestigd in de genomen sec toren van de stellingen van den vijand. Pogingen van den vijand om in de streek van Bojan tot het offensief over te gaan werden door ons vuur verijdeld. WEENEN. Onze troepen in O.st- Galicië en in de Bookcwina hebben ook Woensdag op alle punten zegevie rend gestrecl.cn. Op het BesSarabische front opende de vijand gedurende de eerste uren van den middag \voder een zeer hevig geschutvuur. Weder had een infanterie-aanval plaats op onze stellingen bij Toporoutz en aan de rijksgrens ten oosten van Rarancze. De aanvaller trok hier en daar in acht gelederen op naar ouzo stellingen. Zijn colonnes moesten het ech ter reeds voor onze hindernissen opgeven, of, hetgeen, meoestal het geval was, reeds vroeger. Zij leden zware verliezen. De aanvallen der Russen op de brugge- schams bij Uscieczko ©n in de streek van Jazlowitsj slaagden evenmin als die bij Toporoutz. Meer naar het noorden gebeurde niets van belang. WEENEN. De bedrijvigheid in Oost-Ga- licië en aam het Bessambisehe front is Woensdag verminderd. De vijandelijke air- tüjerïo gaf nu ©n dan vuur af op onze stel lingen. Zijn infanterie trad nergens in actie. Ook verder viel op het noordoostfront niets bijzonders voor. BERLIJN. In liet woud, ten Z. van Jacobstadt, moest een oprukkende verken- ■ningsaf"deeding voor ©en tweern aebtigen yijamdolijkenaanval terugwijken. Bij Tsartorysk werd ©en vooruitgeschoven Russische afdeeling aangevallen en terug gedreven. Kowel. PETROGRAD. De Russen zijn op vier dagmarscben afstand van Ko- wèL Dit spoorwegknooppunt, dat als hét ware de ©enige verbinding vormt tusschen het centrum der Duitsch-Oosten- rijksche legers en hun zuidelijke flank, is van het grootste belang. Daaruit laat zich Verklaren waarom in doze streek met zoo groote hardnekkigheid wordt gestreden. Aan de Roemeonsche grens. PETROGRAD. Volgens mededeelingen uit Kief, nemen de gevechten aan het front bij de Roemeensche grens snel in kracht toe en zijn zij van zeer hardnekkigon adrd. Het gebulder der kanonnen is overal in de dorpen 50 werst in het rond te hoorenVooral op het front TamopolTrembowla wordt hevig gevoch ten. Daar zijn zonder een enkel oogenblik oponthoud meer dan 800.000 manschappen en 3500 kanonnen in actie. Krijgsgevangenen verklaren, dat het aan tal gewonden aan de zijde van den vijand op tienduizenden wordt geschat. Lange Oostenrijksch-Duitéche ambulance- treinen vertrekken dagelijks van dit front naar verafgelegen streken, waar uitgebreide hospitalen zijn ingericht. Gewonde Russische officieren vertellen, dat de gevolgen dezer gevechten reeds merkbaar beginnen te worden, want in tal van sectoren zijn de eerste linies van de loopgraven der Duitschers ingedrukt. De Russen gaan langzaam, maar onweerstaan baar voonzit. Dezelfde officieren verklaren, dat de Russen op dit front ontzaglijke moeilijk heden te overwinnen hebben, daar de draad versperringen dikwijls in 24 rijen achter elkander zijn aangelegd en er een krachtige electrische- stroom doorheen loopt, gevoed door speciaal daarvoor ingerichte stations. Het is dus onmogelijk deze versperringen direct te naderen. D? Russische soldaten hebben er nu het volgende op gevonden Er worden strikken van stevige touwen in de richting der versperringen geworpen, daaraan wordt dan zoo hard getrokken tot de eerste rij gebroken is, dan begint men met de tweede en zoo voort. Aan de Styr en in Boekowtna. PETROGRAD. De Russische positie aan den Midden-Styr is ten zeerste versterkt door de goedgeslaagde operaties in het Knhotzka Volya-district, elf mijl ten westen van do Styr en 27 ter. noorden van Tsjartorysk. De Russen trekken hier voorwaarts uit de moerasstreek met het doel gebruik te maken van de wegen naar het noordwesten, westen en zuidwesten. De vooruitgang is niet het resultaat van een enkelen veldslag, maar van een reeks gevechten ten zuiden van de Pripjet, die dagenlang hebben geduurd. De vijand heeft krachtige versterkingen gezonden naar het gebied van Tsjernowitsj, waar het zesde Oosten rijkscbe leger onder bevel van Pflanzer-Baltin, versterkt met j Pijjitoche troepen, in gevecht is.. Militaire deskundigen berekenen, dat 120 Oostenrijk9ch-Hongaarsche nieuwe infanterie-divisies en 23 cavalerie-divisie6 geconcentreerd zijn op verschillende Russi sche fronten. Te Kief aangekomen krijgsgevangenon deelden mede, dat met 't oog op de gevech ten bij Tsjernowitsj en de. activiteit der Rus sische vliegers, alle inrichtingen van de ach terhoede zijn overgebracht naar Kolomen, dat thans een buitengewoon versterkt kamp is. In telegrammen wordt hoog opgegeven van de sterke verdedigingswerken aan de lijn KolomeaStanislauHalics, waar de vijand blijkbaar een aanval der Russen ver wacht. De Tsaar aan het front. PETROGRAD. De Tsaar ia te Tsarskoje Selo teruggekeerd van zijn reis naar het front, dat hij oven- de geheele lengte heeft afgereisd. Hij nam daar kennis van het leven, dat de troepen leiden op de voorgeschoven posten, zag de moeilijkheden, die zij te overwinnen hebben en kon zich zoo een denkbeeld vormen van het uithoudingsvermogen van den Russi- schen soldaat. Het bezoek van den Tsaar wekte on beschrijfelijke geestdrift bij de troepen, die met krachtige hoera's zijn woorden begroet ten, toen hij hun dank bracht voor hun dienst vol toewijding en zelfverloochening, en de verzekering uitsprak, dat zij den vij and ten onder zullen brengen en dat de jongo soldaten den ouden roem van hunne regimenten zullen handhaven. De Tsaar bezocht o.a. de schuilplaatsen der soldaten, die ©en geheel© onderaardsche •stad vormen, en woonde een godsdienst oefening bij in zui'k een schuilplaats. Hij beklom een hoogte van waar waar nemers, onzichtbaar voor den vijand, de juistheid van het schieten der zware artil lerie controleeren. De Tsaar werd op dien tocht sleohtö vergezeld door den opperbevel hebber van het westelijk front, generaal E-verfc, door den legercommandant generaal Racoza en don oorpscommandanfc generaal Koeropatkin. De Tsaar proefde in eenige keukens hot eten der soldaten, bezocht de verple- gingscolonnes en de barakken voor gewon den, vroeg hun naar den staat van hun gezondheid en naar de omstandigheden, waaronder zij gekwetst werden en deelde medailles van do ridderorde van St. Joris uit. ITALiE Oostenrijk eij Jtalië. ROME. Communiqué. Twee Oostenrijk s-die vliegtuigen hebben, een poging gedaan om over Verona te vliegen, zij werden ech ter door het ter bestrijding van luchtaan vallen opgestelde geschut verdreven en trokken in noordelijke richting terug. Ar- tilierieduels, die gunstig voor de Italianen verliepen, hadden plaats aan den Monte Croce ©u in het Karintbisch gebibd. De vijand deed een aanval op den Monte San Michele, maaa- werd met zware verliezen af geslagen. ROME. ït&Haausche zware artillerie ver ijdelde pogingen der Oostenrijkers om de "loopgraven en geschuteopstellingen te Mal- borghiCftto te herstellen. Een. levendig artilleriegevecht is aan den gang van Plava af tot aan do zee. De Oostenrijkers deden een aantal ver- goefsche luchtaanvallen aan de Isonzo en elders. WEENEN. Rapport van den geneTalen staf: Aan het kustfronfc nam het vijandelijke artillerievuur weer op sommige plaatsen toe. Ten noorden van Dalje sloegen onze troepen opnieuw verschillende aanvallen af en handhaafden zich in de veroverde stel ling. In het Tiroolsche grensgebied hadden in de sectoren Brieckeustein en Riva leven dige artilleriegevechten plaats. SERVIË. Servië opnieuw strijdvaardig? Volgens draadloos bericht uit Rome, heb ben &0 leden van de Servische Skceptsjina konig Peter te Saloni-ki bezocht en hem ver zekerd. dat de strijd met groote energie her vat zal worden. De verpleging van het Servische volk. BERLIJN. In de vijandelijke pers is be weerd, dat de centrale mogenheden de Servische bevolking, in het bijzonder die van Belgrado, van honger laten sterven. Nadrukkelijk kan worden vastgesteld, dat van een hongersnood geen sprake is. Vooral de aanvoer van levenemiddelen naar Belgrado ondervindt geenerlei moeilijkheid. De gebrek lijden de bevolking wordt ver pleegd door do troepen van het O.-H. leger. De Servische ambten aren krijgen, zelfs wanneer van hun diensten geen gebruik wordt gemaakt, de helft van hun vroeger salaris, de O.-H. regeering steunt den ar-- beid van de internationale comités, die hun hulp hebben aangeboden. In het onder Duitsoh bestuur staand ge- fciqd is jle .toestand eveneens bevredigend. De burgemeester, de stedelijke autoriteiten, en minister Petrowitsj hebben een dtiide- lijko verklaring endertoekend, waarin de door het Duitsche bestuur voor Kragoeje- watsj en omgeving getroffen economische maatregelen werden aangegeven en nadruk kelijk wordt verklaard, dat de noodigo lev nsbehoeften in voldoende hoeveelheid en tot behoorlijke prijzen zijn to krijgen. Tusschen 13 Dec. en 1 Jan. heeft het Duit sche bestuur voor Kragoejewatsj 41162 KG. t trwemeel en 1632 K.G. maïsmeel aange voerd. MONTENEGRO. De oorlog in Montenegro. V EEN EN. Ten noorden van Berane en csteüjk van Rozaj doen de troepen van het leger van generaal v. Kövess een gtum- fd'-g verloopenden aanval cp de Montene- g rijnen In het gebied van de golf van Catfcaro trad in de laatste dagen nu en dan aan beide •..ijden de artillerie in actie. Verder is de toestand onveranderd. GRIEKENLAND. De toestand in Griekenland. LONDEN. Volgens een bericht uit Athene aan de „Daily Mail" zou generaal Mosako- poeics aan de regeering hebben meegedeeld, dat zijn legercorps wellicht* zich niet rustig z.m houden, ingeval ran een invasie van Bulgaren of Turken. Sedert hebben de be velhebbers van de derde, vierde en vijfde legercorpsen nog eens den minister van oorlog en den generalen staf verwittigd, dat zij hun mannen niet zouden kunnen be- uwingen als Bulgaren of Turken versche nen. Te Kavala zou er een muiterij zijn voor- gekomon. De soldaten riepen: laat ons vech ten of naar huis gaan. Zelfs in het kabinet is het warm toegegaan en in de vergadering - igsn Kerstmis gehouden, hebben Rallis en admiraal Condoeriotis ronduit gesproken en verklaard, dat er geen enkele reden was voor de Grieksche troepen om toe te staan, dat de Bulgaren de Grieksclie grens over schreden Het kabinet, moest zich in het onvermijdelijke schikken en de minister van Oorlog heeft nu den bevelhebbers van de troepen aan de grens last gegeven hun troe pen zoo te eoncentreeren -dat ze gereed zijn om op te treden tegen de Bulgaren, als dat noodig mocht zijn. LONDEN. De toestand is onveranderd. Het antwoord van de Entente wordt spoedig verwacht. Dë regeering is in een moeilijken toestand, daar Griekenland iu het protest van Duitschland tegen de arres tatie der consuls daarvoor verantwoorde-/ lijk wordt gesteld. De pers houdt zich druk bezig met de verwijdering van de Grieksche autoriteiten uit Saloniki, die door de diplomatie der E n t e n t e-mogendheden mogelijk wordt geacht voor het geval de vijand een inval mocht doen 'in Grieksch-Macedonië. Zij heeft echter verklaard, dat het slechts een maatregel van tijdelijken aard zou zijn, die tengevolge van de omstandigheden noodig zouden wórden en geenszins bedoeld zou zijn als een inbreuk op d© souvereini- teit van Griekenland. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het spoedig gebeuren zal, daar de Bulga ren weinig geneigd schijnen te zijn hunne Duitsche mentors te volgen. D© „Tageszeitung" verneemt via Sofia uit Athene, dat de zittingen van den Griek- scheu ministerraad pc-rmanent zijn ver klaard. De koning ontving behalve de vertegen woordigers van de Quadruple Entente ook die der Midden-Europeesche mogendheden. Voor het geval, dat Skoeloedis mocht aftre den, zal Goenaris hem opvolgen. Koning Peter te Saloniki. ATHENE. Koning Peter van Servië heeft een telegram gezonden aan koning Kon stantijn, waarin hij zijn hoog© bevrediging te kennen geeft over het feit, dat hij de gastvrijheid geniet van het bevriende en met het zijne geallieerde land. BERLIJN. De Wiener „Südsl. Kon*, meldt: In Atheensche toongevende kringen hoera elite pijnlijke verrassing door de komst van koning Peters in Saloniki, aange zien het bezoek plaats heeft zonder uitnoo- diging van Grieksche zijde, hetgoen een nieuw bewijs is, dat de Entente Saloniki niet meer als Grieksch grondgebied be schouwt. Aan de Grieksche grens. PARIJS. Belangrijke concentratie van .Turksche troepen aan de Grieksche noord oostelijke grens wordt gerapporteerd. waardigd, maar dringt niet aan op krach tige maatregelen. In het Congres echter schijnt wel opwinding te heerschen en ver moedelijk zal de President wel harde woor den te hooren krijgen over zijn politiek van schipperen. OP ZEE. FERZÏÈ. De toestand, LONDEN. De „Morning Post" verneemt uit Pet-rograd: Volgens berichten uit. Tehe ran hebben de Duitschers en Turken een leger verzameld van 120,000 man, hoofd zakelijk gerecruteerd uit Luristan. Duitsche instructeurs leiden de recruten op, wier ge- vechtswaarde is verhoogd door toevoeging van 20,000 Turksche askaris. De bewapening en uitrusting is geheel door Duitschland ver strekt. Het oorspronkelijke plan zou zijn geweest Teheran te nemen en zich meester te maken van den Sjah, den eenigen poli- tieke-n persoon, die eenige werkelijke betee- kenis in Perzië heeft. Vervolgens zou opge rukt worden naar de Russische grens. Ook zou nog een strijdmacht gezonden worden naar Indië, welke tijdens den opmarsch in sterkte zou t-oenemen. VEREENiGDE STATEN Da Vereenigd©"Staten en Oostenrijk, De „Times"-correspondent te Washing ton seint, dat er daar ter stede groote op winding heerscht. Groepen journalisten wachten bij het Witte Huis om mededee lingen af te wachten. Verschillende geruch ten doen de ronde. Volgens sommigen zal de regeering aan de centrale mogendheden en hare bondgenooteh een nota zenden, waarbij allen gezamenlijk voor verdere wandaden van onderzeeërs aansprakelijk gesteld worden. Anderen echter meenen te weten, dat de regeering der Vereenigde Staten er over denkt, stappen te doen bij de andere neutrale landen, om gezamenlijk een gedragslijn voor de strijdwijze der onderzeeërs vast te stellen en bij de oorlog voerenden er op aan te dringen, dab deze zich daaraan zullen houden. Het wordt ook mogelijk geacht, dat de regeering het Congres alle op de zaak betrekking hebben de bescheiden zal voorleggen en de beslis sing aan dat lichaam zal overlaten. De regeering heeft echter nog geen be sluit genomen. .Depers is.wel,zeer yeront- Onderzeeboot gezonken. Het departement van Marine deelt mede, dat Donderdag door de „Noord-Brabant" ter hoogte van 't zeegat van Texel buiten <lc territoriale wateren een Engelsche onder zeeboot word aangetroffen, die noodseinen deed. De geheele bemanning, ten getale van 33 koppen, werd door den Nederlandschelf kruiser gered en te Helder aangebracht. De onderzeeboot is in zee gezonken. Men meldt ons nog uit Nieuwediep Toen r,Hr. Ms. Noord-Brabant" Donder dagmorgen van Nieuwediep naar buiten stoomde, werden in de richting van de Nocrderhaaks door de wachthebbendeu noodseinen opgemerkt. Naderbij komende bleken die seinen te zijn afgegeven door den Engelschen onderzeeër E 17, die in de nabijheid van onze kust op patrouille zijn de, vermoedelijk 'door misleiding van den stroom des nachts in de Haaksgronden was gestrand, en zwaar lek was geworden. De bemanning had het. vaartuig door aanhou dend pompen hoven water weten te hou den. Kort nadat de bemanning, sterk 35 man, waaronder drie officieren, in twee sloepen naar de „Noord-Brabant'5- was overgebracht, zonk de E 17. [De „E 17" is con der nienwstc onderzeeërs der Engelsche marine. De waterverplaatsing is 730 ton boven water en 825 ondergedompeld. Dc snelheid is 16 mijl boven en 10 onder water. De ^bewapening bestaat uit 4 xorpedolanceer- buizen van 53 c.M. on 2 kanonnen van 7.6 c.M. In dezen oorlog zijn reeds verscheidene booten der E-klaese vernield. Red.] Het s.s. „Delfland". Men meldt ons uit IJmuiden, dat dui kers bij d© „Delfland" aan Bakboordzijde een gat van een vierkanten meter grootte hebben gevonden en een scheur van circa drie meter. De berging is opgedragen aan den sleep- dienst Smit-, te Rotterdam. Gered. De Batavierlijn kreeg van kapitein Wdl- kens van haar stoomschip „Batavier IV" draadloos bericht, dat hij Woensdagmorgen in zoe heeft opgepikt de drie man, die aan boord van het stoomschip „Leto" waren gebleven. Zij hadden dit schip in«inkenden staat verlaten. De „Batavier" heeft hen mee naar Londen genomen. De „Persla". LONDEN. De P. and O. Company maakt de volgende cijfers bekend omtrent' dè ramp van de „Persia" gered 166, ver dronken 335 opvarenden. Turksche schepen buit gemaakt. PETROGRAD. Li die Zwarte Zee maak te eon Russische torpedoboot den 3 Januari, in cle nabijheid van Som-mine kruisende, elf Turksche zeilschepen buit, die niet ge laden waren. Veertig man der- equipages, gedeeltelijk gewapend, werden gevangen ge nomen. D» duikbootenactie in de Middeliandsche Zee. 'Dé „Tëmps" eisoht, dat in de Middel - landscke Zee geen halve maatregelen wor den genomen. Hel geen tot dusverre ge schied i3 tegen het optreden der „zeeschui mers", heeft hun activiteit niet kunnen be-, letten. Alleen door hun schuilplaatsen te vernietigen, hun aanvoer van het noodigo te beletten en hun inlichtingendienst te niet te doen, zal men erin slagen aan dit „struikrooversbedrijf" tea* zee een einde te maken. De bezetting van het eiland Castel- lorizo is de eerebo schrede op dien weg. De Franschc en Engelsche zeemacht, be heer schsres van de zes, is verplicht de j koopvaardij vaart te beschermen. Alle mid delen om de Middellandsche zee schoon te vegen moeten zonder aarzee'lcn worden toe gepast. Op de geallieerde of vijandige kust meet gehandeld worden, volgens de ge meenschappelijk genomen besluiten of vol gons de oorlogsgobruikenWat betreft de eilanden, waarvan het internationale stand punt niet definitief is vastgesteld, of die, welke aan Griekenland bohcoren, moet men de maatregelen nemen, welke de omstan digheden noodig maken en het toezicht der plaatselijke autoriteiten vervangen dooreen scherpe bewaking van de verdachte streken. De geheele Middellandsche Zee is oorlogs zone en de geallieerden zijn verplicht de schenders van de internationale verdragon gevangen te nemen overal waar wij ze aan treffen. Daarom moeten de neutralen, die hun aanwezigheid in hun -wateren toestaan, zich niet verbazen, indien wij ze daar gaan opzoeken en doodern. Zij kunnen hun souve- reinitoit niet geschonden achten door het optreden van een gezondheidsdienst, waar van de marines en opvarenden van alle na ties de voordeelen zullen plukken. De cen trale mogendheden, zegt de „Tempé" ten slotte, eischen het recht op de verdragen en wetten der menschelijkhcid met voeten te treden. De geallieerden hebben het recht te eischen, dat de landen, die het bestaan aan hen te danken hebben, en welker toe komst afhangt van de overwinning der ge allieerden, zich niet verzetten tegen de wre kende vergeldingsmaatregelen, welke de moorden uitlokken. Een naklank van de „Emden"-raïds. Men herinnert zich zeker het sensationeele bericht (dat indertijd door ons het eerst werd gepubliceerd) omtrent don koenen „raid.", door de „Emden" ondernomen in de haven van Penang, waarbij dit schip den Russischcn krui ser „Zemtschug" binnen vijf minuten in den grond boorde en na en passant to hebben ge vochten met do Fransche torpedoboot „Mous- quet". weer bnverlet de haven uitstoomdc, schreef de „Java Bode". „In de Straitsbladon vinden we thans liet be langwekkende, officieele verslag der zitting van den krijgsraad, waarvoor de commandant van „wijlen" de „Zomtschug", baron J. A. Tcherkassoff en de luitenant-commandant N. B Kulibin, waren getrokken. In het -requisitoir stonden de volgende pun ten vermeld: Do „Zcmtschug" verliet Wladivistock op 25 Augustus 1914, met hevel zich 'te plaatsen onder commando van den Engelschen admiraal Jerraro, die do oudste officier was op do Eiï- gelscho vloot in de Indische watoren. Baron Tcherkasso werd beschuldigd van in gebreke te zijn gebleven aan do orders van admiraal Jcrram te vol doen een rooster aan te.leggen voor.de wachten aan boordj oen wisseling van do wacht onder de beman ningen van het geschut gedurende den nacht streng too to passen. Voorts word de commandant er van beschul digd do torpedo]amceorbuizen ongeladen en zon der bemanning te hebben gelaten. Hij liet too dat de kruiser met volle verlich ting en mot slechts één man op den uitkijk in open recdo lag! Hij liet too dat vreemdelingen den kruiser bezochten en zich vrij daarop bewogen. Toen do kruiser in do Pbiiippijnsche wateren lag, op zoele naar vijandelijke transportsche pen, zond de commandant oen draadloos tele gram naar de „Askold", zonder het telegra fisch bericht in cijferschrift te stellen, waar door hij den vijand aanwijzingen verstrekte waar zijn schip ergens lag! In eon onverdedigde haven nabij de Anda- man-cilanden verliet hij zijn schip met vijf of ficieren en bracht den nacht aan de kust door, terwij: zijn schip kolen laser e Do „Zomtschug" had allo lichten op, doch de kanonnen waren niet bemand en de torpe dobuizen waron niot geladen, en dit wel, ter wijl hij wist dat de „Emden" drie malen deze plaats was gepasseerd. Hij liet toe dat zijn echtgenoote gedurende de kruisingstochten hem vergezelde zij volg de hem in een anderen stoomer van haven tot haven. Op 26 October, na het speuren naar den vijand in de Golf van Bengalen, ankerde de Russische kruiser in do haven van Penang. De commandant gaf last. alle granaten en patronen naar het magazijn te retourneeren en do torpedöbuizen te ontladen, i Hij vroeg toen aan den Engelschen admi raal hem te willen bijstaan, ten einde de ketels te doon reinigen. Dertien, ketels wer den geledigd. Slechts een liield stoom op. Hij deed den uitkijkpost niet verscherpen en gaf aan de bemanning vergunning om zon der eenige wacht, op dek te slapen. Te zes uur n.m. op dien dag ging hij aan wal om daar den nacht door te brengen. In den vroegen ochtend werd de „Zem- schug" aangevallen en binnen vijf minuten door de „Emden" vernield. De krijgsraad sprak over beide beklaftgden het schuldig ujt en in overweging nemende bun zuiver verleden en het feit dat deze offi cieren in den Russisch-Japanschen oorlog goede diensten hadden bewezen, werd het vonnis aldus bepaald Beide officieren verliezen alle burgerlijke rechten, worden ontslagen uit den dienst, met intrekking van alle verleende decoraties; Kapitein Tcherkassoff vërliest zijn barons- titel cn ondergaat bovendien een gevangenis straf van drie en een half jaar. Luitenant Kulibin kreeg anderhalf jaar ge vangenisstraf. De Minister van Marine stuurde deze von- 6sen naar den Czaar, voor de bevestiging daarvan. mann. Reepmaker, mr. dr. H. Roraeyn, C. A. Wegelin en mej. Enny Zeeman, Jur. cand. Isolement van Zecuwsch-Vlaanderen. De correspondentie tusschen dc beide Vlaan deren en Vlissingon is, tengevolge van den oorlog, nog steeds zeer beperkt, daar bij avond met het oog op het mijnengevaar niet gevaren kan worden Van af 1 November vertrok do laatste boot van Vlissingon naar Breskcns cn Terneuzen om 2.45 des middags cn van Bros- kens en Terneuzen naar Ylissingen respecue- velijk om 3 uur en 3.30. Nu de dagen weer gaan lengen zal dc dienst van af 15 Januari weer ccmgsz i worde i beterd. Men kan dan vah Vlissingon naar Bres-' kens en Terneuzen nog om 3.43 vertrekken cn van Breskens om 4.10, terwijl daarentegen do laatste boot van Terneuzen nog maar een kwartier later vertrekt, namelijk al om 3.15. lejerzaken. De nieuwe gezant bi] den H. Stoel. Een particulier telegram uit Rome aan de „Maasbode" meldt: De nieuwe Ncdorlandsche gezant bij den H. Stoel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, is met zijne echtgenoote hier aangekomen. Z.Exc. stapte af in het Palace Hotel. De N. O. T. Mon schrijft ons: Donderdag was het een jaar geleden sedert de Nederlandsohe Overzee-Trust-Muatfichappij voor het eerst naar buiten is opgetreden en zich in eene annonce in de bladen tot het publiek heeft gewond. De Maatschappij was reeds 23 November 1914 opgericht, maar had tot dien tijd zich met voorbereidende werk zaamheden bezig gehouden. 6 Januari 1915 be trok zij het eerste kantoor een groote en een kleine kamer bij Marx Co.'s Bank op den Kneuterdijk. Sedert is de Maatschappij, op zoo bescheiden schaal begonnen, uitgegroeid tot het groot en machtig lichaam dat hot heden ten dage is en dat in den loop van zijn bestaan aan den Neder- landschen handel on middellijk ook .aan onze nijverheid en onzen landbouw onschatbare diensten heeft bewezen, terwijl het 'reeds drie ton gouds in de kas van het Kon. Nat. Steun comité heeft gestort. Vele en velerlei waren de bezwaren welke de N. O. T. heeft te ovej*winnen gehad. En op stige moeilijkheden. Maar de hoop is gewet tigd, dat het aan do energie en de bekwaam heid van hare [eiders zal gelukken, ook deze weder te boven te komen. Een nieuwe brug over het Holiandsch Diep. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn plannen en teekenin- gen in bewerking, tot het leggen van een nieuwe spoorbrug m©t dubbel spoor over het Hollandse he Diep nabij Moerdijk. De nieuwe brug zou dichter bij Lage Zwa- luwe komen te liggen dan'de bestaande, en het aantal spanningen zou van 14 tot 7 wor den teruggebracht. („N. R. C.") Naar aanleiding van het bericht der „N. R. Ct.", dat bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen plannen in bewerking zijn tot hot loggen van een nieuwe spoorbrug over het Hollendsch Diep nabij Moerdijk, meldt de „Dordtsche Courant" nog, dat het in hot voornemen ligt om binnen afzien- (xiren tijd de bestaande spoorbrug over het Hollandsch Diep te verbreeden en geschikt te maken voor het verkeer voor personen en wagons. Naast de bestaande spoorbrug die dus niet meer voor het treinverkeer gebruikt Wl worden zal een nieuwe spoorbrug worden ge bouwd meer den kant van Lage Zwaluwe op. Deze brug zal ingericht worden voor dubbel spoor. Naar het blad verder verneemt, ligt het in het voornemen om bij Keizcrsveer waar het veer reed6 geruimen tijd door een militaire brug is vervangen een vaste brug te bou wen voor personen- en wagenverkeer. De geïnterneerde Engelsche zeeofficieren. Reuter seint uit LondenEerste mi nister Asqyith verklaarde in het Lagerhuis bij de behandeling van quaesties betreffende de in Nederland geïnterneerde zeeofficieren, dat den officieren was aangezegd, dat zij geen pogingen mochten doen om te ontsnap-, pen. Die instructies waren gegeven ten einde te vermijden, dat zich onaangename incidenten zouden voordoen met Nederland, dat al het mogelijke heeft gedaan om den toestand der geïnterneerden zoo dragelijk mogelijk te maken. Het gezelschap van mr. Henry Ford. In eene daartoe belegde vergadering in Hotel "Witte Brug to 's-Gravenhage, werd een comité so-mengostold tot regeling ran liet bezoek aan 's-Gravenhage van de le den «Ier Fordexpeditie. Tevens werd besloten ■lat op Zaterdag 8 en Zondag 9 Januari des avonds 8 uur een receptie voor genoodigden zal gehouden worden in Hotel Witte Brug, terwijl op Maandag 10 en Dinsdag 11 Januari in dé groote zaal van den Dierentuin in open bare vergadering aan de leden der expeditie gelegenheid zal worden gegeven hun plan uit een te zetten. Het regelingscomitó bestaat uit de volgende dames en heeren mevr. H. van BiomaHij- mans, mej. Fr. H. Broeksmit, W. de Bruyn. mevr. L. EschauzierPabst, mr. M. J. v. d. Flier, mevr. W. van Italliev. Bmbden, J. N. do Jong, F. M. Knobel, mevr. J. M. MathonLuttie, mevr. 0. Ramondt-7-Hirsch- Ult de „Staatscourant". Bij K. B. zijn bij het personeel van den geneesk. dienstman liet leger in Ncd.-Indiö benoemd en aangesteld tot officier van gc- zondh. 2de kl., de artsen H. E. A. Fe r- min, T. J. Eskes en J. Ph. A n- driesso. Bij K. B. is. benoemd bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der inf., tot res.-kapt.. do res.-eerste-luitonant P. A. F u yt, van het 5do reg. Bij K. B. is, ing. 10 Jam, benoemd hij het res.-personeel der landmacht, met be stemming voor den dienst bij do landweer, bij de int. der landw., tot ros.-kapt., de gop'. kapt. der inf. van liet leger in Ned.-Ind'ië D. H. J. van Bremen. B'j R- B. i> aan den res.-tweede-luitA. S.pruyt, van de inf. der landweer, op zijne aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B. is de detacheering bij het leger liier te lande van den 1ste luit. der inf. van het Aed.-Indische leger F. Kroon en van den lste luit. der artillerie van het Nod.-Indisc-ho leger jhr. G. M. E. van Such telen, ver lengd met één jaar. Overnachten bulten de kazerne. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft in een order voor de Landmacht het volgende bepaald 1. Aan gehuwde militairen, die verblijven in de vredesstandplaats van hun korps of onder deel en wier gezin aldaar gevestigd is, kan wanneer zij z:ck door ijver en goed gedrag on derscheiden door den korpscommandant worden toegestaan, voor zooveel de belangen van don dienst, de orde en do veiligheid daar door niet worden geschaad, dienstvrijo nachten bij hun gezin door te brengen, wat echter niet tot vrijstelling van eenigen dienst aanleiding mag geven en voorts met iuacktneming van de terzake door de korps- oi hoogero commandan ten desvereischt te maken nadere bepalingen. Vergunningen als hier bedoeld kunnen ook bij toerbeurt, telkens voor ecu bepaald aantal dagen, worden gegeven, indien de omstandig heden liet wenschelijk maken onr niet allen, die voor die gunst in aanmerking komen, tegelijk buiten de kazerne te doen overnachten 2. Voor gehuwde militairen, behoorendo tot korpsen, afdeelingen of diensten, welke eeist na de mobilisatie zijn onder de wapens gekomen of opgericht (de depóts daaronder begrepen), geldt bovenstaande bepaling, voor zoover do gezinnen, dier militairen in hunne standplaat sen hunne vaste woonplaats hebben. Indien de plaatselijke gesteldheid daartoe aanleiding geeft, zijn de korps- en hoogero commandanten bevoegd onder „vredesstand- plaats" (punt 1) of „standplaatsen" (punt 2) te verstaan: „de ruimte binnen don afstand van een half uur gaans van do appèlplaats van het betrokken onderdeel". 3. Aan gehuwde militairen, die 'wegens eene ziekelijke afwijking bij een depót zijn geplaatst, wordt vorenbedoelde vergunning alleen ver leend na ingewonnen militair-geneeskundig ad vies, ter voorkoming dat zonder dringende re- don militairen overplaatsing maar een depót trachten te verkrijgen. 4. Vergunningen als in deze order bedoeld, vervallen onmiddellijk bij schorsing der gewone (periodieke) verloven. o. Do vrijstelling van deelneming aan de menage voor gehuwde, soldij genietende mili tairen is geregeld in punt 6 der beschikking van den Minister van Oorlog van 15 December 1914, VI Afd. No. 344 (R.M. blz. 948). 6. Het gebruik maken van de vergunning, als in deze order bedoeld, sluit allo recht op ver goeding voor inkwartiering, uit diens hoofde, uit. Ceheimhouding militaire aangelegenheden. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt het volgende hekend: „Het blijkt telkens weer, dat militairen zich niet, ontzien, om zelfs in brieven naar het buitenland mededeelingen te doon niet alleen omtrent de standplaats van hun korps of onderdeel, maar zelfs omtrent troeponver- plaatsingen, wachtdienst aam de grenzon, be wakingsdiensten, enz. Dergelijke mededeelingen zijn in strijd met bet uitdrukkelijk verbod, gestold in de minis terieel© aanschrijving van 30 JuLi 1914, Ho Afd. no. 738 R. M. 1914 blz. 573, en met het voorgeschrevene in D, Bijzondere aanwijzin gen, Hoofdstuk I, van het Ontwerp-Voor- schrift-Velddienst 1915. Zij bewijzen tevens het verregaande gebrek aan ernst en plichtsbesef der betrokken mili tairen, die niet schijnen te bedenken, welk groot nadeel zij door zulke mededeelingen aan Nederlandsen© belangen kunnen toebrengen. Ik draag den commandanten der com pagnieën en overeenkomstige eenheden, be nevens den detachementscommandanten op, om het kader en de manschappen hunner afdee lingen met nadruk, en herhaaldelijk, to wijzen en te doen wijzen op hunnen plicht tot geheim houding van alle militaire aangelegenheden, hun de bedoeling cm de noodzakelijkheid van dit Terbod duidelijk te maken". Reservekader. De Min. van Oorlog hoeft bepaald dat er geen bezwaar bestaat om de kaderreservisten die zich op grond van de legerorder no. 8 van 1915 verbonden hebben, zoolang Nederland niet in den oorlog is betrokken, ovenals in gewone tijden, de vergunning te verleeneu tot verblijf in het buitenland. Voorts wenscht do Minister ook aan het on der de wapenen zijnde reserveporsonoel. dat zich in Indië wil gaan vèstigeu in 's lands dienst of met welks uitzending een groot eco nomischbelang gediend wordt, z. m. daartoe de vergunning te verleenen. Intusschen zal ieder geval op zich zelf worden beschouwd tot het onbegrensde openstellen van do moge lijkheid om, evenals de militie, landweer of landstorm, naar de koloniën te vertrekken, kan de Minister niet medewerken. („Avondpost".) Aankoopen in 't buitenland. Er zijn in enkele bladen beschouwingen ge- honden naar aanleiding van de zending van den kolonel Blokhuis van de artillerie naar Darijs. Het Haagsche Correspondentieburcau vestigt er do aandacht op dat die zending vol strekt nog niet vaststaat en daarbij wordt opge merkt dat reeds bij herhaling gedurende den mo bilisatietijd officieren tot het doen van aankoo pen als anderszins naar verschillende landen, o. a. naar Duitschland, Engeland, Zweden, Oostenrijk, Frankrijk, Amerika en Denemar ken zijn uitgezonden Ontheven. De 2e-luiteiiant der inf. O.-I. leger J. H. Jager is ontheven van zijn indecling by (het leger hier te lande.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2