Zondag 9 Januari 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. _Oorlogsni8uws. Onder redactie van D. MANASSEN. Mau's Opvolgster. Hq 219. TWEEDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10. AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN I CENT, VOORBURGERS 3 CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIEMAANDEN Voor A.1 verten«Bn wende men zich tot onze Adminfcinilie. Paleirtrinaatreet 10. Amsterdam. Pqj» der AdrerUsr.tlr,, ,,cr reg.-I 30 n-„i. \„or Inbonden Medr. deelman op de tweede, derde en vi-rde pagina dobbel tarief. 11 y abonnement EGYPTE. Een der bedreigde punten van de geallieerden is nn oök ai Egypte geworden. Üoe verder do Oentralen doordringen naar liet Oosten en 't Zuiden1, hoe meer er kans is, dat zij ook in Egypte en.... aan het Suez-lean aal zullen komen. Al3 de Duitsokers zich daar weten vast te zetten, zou dat door hen een zeer groot materieel en moreel voordeel zijn. We weten-, dat de Engelschon zich daarover inderdaad bezorgd maken, dat ze reeds lang bezig zijn met kracht de streek aan weerskanten van het Siiezkanaal te versterken, en dat zij èr groote troepenmachten saambrengen. Dat. dit inderdaad noodig is, bleek ook uit de jongste.aanvallen der Senoessi, der Mohammedaansche stammen ten Westen van Egypte. Een Engelsclie troepenafdee- ling moest zelfs voor hen wijken. Met het oog op nieuwe mogelijke oorlogsfeiten daar geven we hier nog eens een zeer duidelijkekaart van het Njjüaud. De verspreiding van ons blad. Wij brengen in herinnering, dat troepen- tieeiën, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soidatencouran- ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Os toestand in den reuzenstrijd. 'Een merkwaardig feit is voorgevallen ia Engelandhet Lagerhuis lieed't in eerste lezing met 403 tegen 105 stemmen, met groote meerderheid dus, het wetsont werp betreffende den dienst plicht aangenomen. Voor landen waar de conscriptie, de loting voor den rnili tairen dienst, of algemeen© dienstplicht reeds lang bestaat, zal menigeen de schou ders ophalen bij de vermelding van dit feit en zeggen, dat Engeland dan wel achterlijk is. Maar daar is de zaak niet heelemaaL meo gezegd. De invoering van dienstplicht toch in Engeland raakt aan der heiligst© 1 echten van hot volk, eon, waarop dit steeds tr.otack is geweest, waaraan het zeer gehecht washet reolit van den Eaigedschman, om zelf te beslissen, of hij zijn vaderland zal verdedigen of niet. Dit recht wordt hem thans ontnomen, - weliswaar door zijn volksvertegenwoordiging. Een betrekkelijk kleine minderheid, voor het grootste ge (Slot.) De zoo toegesproken jong© dame zette den kop thee, dien zij ingeschonken had, voorzichtig op tafel en zeide „Pardon, het was eigenlijk niet mijn bedoeling u ©en „gelukkige gebeurt-- nis" te doen beleven. Zonder opziet rorzuimdo ik ©enig onderscheid te maken liXfischön u en deze „alleenstaanden'', die :oo vaak, toen mijn broer nog in leven was pasten aan zijn tafel waren! Ik hob hier al lijn kennissen ontvangen en hun gastvrij heid bewezen, want mijn broer zag graag mensohen! Ik deed tegenover u mijn plioht, undere niet!" „Uw plicht?... 'n bijzondere, 'n... ver gaande plicht!... Mag ik?" Hij vatto eerbiedig haar hand. „Wat?" vroeg zij eenvoudig. „U mijn onderdanigs ten dank betuigen". Vóór zij er op verdacht was, drukte hij zijn ïppen op liaar vingers. Daarop nam hij jaasrb zijn nieuwe vriendin plaats en hielp laar bij 't ontbijt. ,,Ik heb namelijk óók honger!"' verze- tecde hij. „Zeg eens, vereerde juffrouw IVdllkins, de situiatie waarin mij zooeven iwö gunst, pardon, ik wilde zeggen waarin k mij zooevctn dcor do gunst van uw onvol prezen plioht geplaatst zag, deze situatie naakt op mij een zeer bijzonderen indruk ireffc mij diep... op mijn eerewoordI'i deelte bestaande uit Iersche nationalisten, was er tegau, naar een. telegram melde. Wil dit zeggen, dat dezo volksvertegen woordiging den weaisch van de meerderheid der natie uitdrukt? Wij mogen dit wel vraagswijze zeggen, want er is in de kringen des volks werkelijk tegenstand tegen den maatregel, een tegenstand, die zich dreigt te uiten in krach tige middelen ook. Da.t enkele ministers uit het kabinet zijn getreden bij de indiening vaai het ontwerp is van minder bateekenis. Dat de leren er zich tegen verklaard heb ben, heeft ook niet zooveel to beduiden, want de nieuwe wet zou vooreerst alleen be trekking hebben op Engeland en Schotland. Maar vooral uit arbeiderskringen komen bewijzen van ernstige tegenkanting. De groote veroeniging van don nationaleai ar beid, de werkliedenvereenigingcu heeft, zich, mót een weliswaar betrekkelijk kleine minderheid, er tegen verklaard. Ou der 'dié minderheid bobooien in de eerste plaats de spoorwogwerkers, wier motie op de vergadering werd' aangenomenVerder voor al de arbeiders in de oldennuijnen in Zuiii- Wales, die altijd krachtig en volijverig op bun rechten staan' en die nu met een sta king dreigen, indien het webontwerp op deu. -militairen dienstplicht wordt ingevoerd. De nieuwe maatregel kan dus in arbei derskringen nog heel wat beroering bren gen, zelfs ofschoon enkele arbeidersleiders zich er voor verklaarden. Dat zij de aan neming en doorvoering van het wetsont werp echter kunnen verhinderen, lijkt niet waarschijnlijk. Wat de mijnwerkers in 'l ,,U is officier 2" „Geweiut. Nu ben ik philosoof. Ja. lacht u maar. Ik bezie de dwaze wereld op mijn manier en denk er het- mijne van! En daarom houdt men mij voor oen dwaaslu verband nu met mijn tegenwoordige situatie heb ik alweer mijn eigen, mijn eigenaardige gedachte... Mag ik?" Zij trok haar hand terug-, „Neen! U moogt niet! U schijnt mij een man, dien men gauw verwdnt •„Maar lieve juffrouw Wil'llrins! Hebt u er nu al spijt van een alleenstaand individu gastvrijheid en onvervalschto vriendelijk heid bewezen Le hebben Overal elders stuit ik op berekening, op afgunst, op leegte, valsekhrid en huichelachtigheid. Maar hier, zonder vleierijhier liecrscht een fris- schere, een reinere, ©en hemelseie atmos feer. Hier is alle humaniteit, echtheid, waarachtigheid' Och, laat mij toch éven dab mooie, zachts handje klissen!... Hij deed zijn verzoek zoo naïef en boven dien op ccn zoo overredonden toon, dat hot geen vrouwenhart had moeten zijn om don wc re ld verachtenden automobieldwaas, dio voorzeker op dozen toon tot geen andere vrouw ooit gesproken had, deze kleine gunst to weigeren. Ook ,,M. Willkins" capitu leerde. „Uw philoeofic. uit zich op oen heel eigen aardige manier!" zeide zij lachend, 11 trok eerst bij de derde kus hare hand terug. „Eu hoe ia het nu? Néémt u hot, b'.eve diertje? Wij willen het dool van uw komst niet ver geten!" „Zeker neem ik het!" verzekerde Marevs- bijzonder betreft, de regoering doet haar best hen, te vriend te houden; er zal een Ibepailng gemaakt worden dat de ongehuw de mijnwerkers alleen tot den dienst, kun nen worden opgeroejxm, indien de rege© ling dat in *'t bijzonder vraagt. Br is en blijft steeds een betrekkelijk g<. brek aan nieuws van de fronten, aa.11 oorlog.- feiten. Eigenlijk kan men zelfs zeggen, d.-t er minder nieuws is dan men wel meend- in dezen zin, dat feiten, die men zich roeo 5 als vaststaande dacht, weer zoo hardnek?:- worden tegenspreken, dab wij er niet aan kunnen golooven. Dat is bijv. het geval mat de'ontruiming van de hoofdstad der Boek;- - wina, Tsjernowifsj, door de OoetenrijkerJ. Het was een Rupsiscli bericht, dat deze meldde en levens berichtte, dat de Russei op de hoogten om de stad deze behoora-j;- ten, zoodat, het. leek, alsof zij er elk oijga"- blik in zouden trekken. De Duitsche en Oostenrijkscke staf be richten beweren, dat er van de ontruiming geen woord .waar is, heli leven in de etéi gaat er-zelfs zijn gewonen gang, wordt bc- weerd, doch dit laatste lijkt overdreven, nu men toch' moet opmaken uit verschil lende telegrammen, dat de Russen in hu.i gewone stellingen op een kilometer of vijf tien -van Tsjernowitsj staan verwijderd. De Russische berichten maken echter nog st-eedfe gewag va-n niouwo posities, die in handr.'i der Russische troepen zijn gevallen en daar bij zouden zelfs 1000 vijanden met een. aantal officieren krijgsgevangen zijn g.\- maakfc. 't Is niet gemakkelijk de waarheid op te diepen uit dit stelsel van tegenspra kon, maar we moeten er wel uit opmaken, dat de. Rv*ssen geen bijzondere vorderingen aan de grens van de Boekowina hebben ge maakt. Ook overigens weinig nieuws van deu strijd aanliet Öosterfront, waar nog wel steeds melding wordt gemaakt van aanval len der Russen, maar niet van bijzonder j feiten. Op heb Westelijk oorlogsterrein ge beurt. niet veel meer. Op verschillende pun ten hadden artilleriegevechten plaats o.a. in Argonne en Champagne, tumchen do Oise en de Aisne, enz. Maar iets van be lang is daar al evenmin gebeurd. In den Balkan schijnt op het oogenblik de strijd zich te beperken tob gevechten tusschen Oostenrijkers en Montenegrijnende eer sten zetten ten noorden van Beraue on tea westen van Rozag onder generaal Kovels met gunstig gevolg hun aanvaHen op d', Idat-sten voort,. Verder artilkrie-gevechtey uit de 'buurt van "Bocche diCutters, maai de,t is ook alios. Interessant lijkt het bericht, dat beli rijke Turksohe troepen saamgetrokken wor den aan de noord-oostelijke grens van Grie kenland. Men acht hot te Parijs zeer wel mogelijk, dat Turkije wil trachten weer wraak te nemen op Griokenlond ter zake van den.' vorigen Balkanoorlog. Overigens vol hardt Griekenland nog in zijn houding van neutraliteit. ENGELAND. Wetsontwerp op den dienstplicht LONDEN. Bij deindiening van het wets ontwerp op den militairen dienstplicht ver klaarde minister Asquith "Woensdag in het Lagerhuis, dat hij, 11a van do globale cijfers, voorkomende in het, rapport van Lord Der- by, 't grootst mogelijk aantal vermoedelijke afvallers afgetrokken te hebben liet aantal ongehuwde mannen, die zich niet voor den dienst hebben opge geven, nog als zeer belangrijk moest beschouwen en dat het noodzakelijk was de belofte aan do gehuwde mannen, dat zij niet opgeroepen souden worden voor de» on gehuwde in dienst'waren gesteld, in te los sen. Hot ontwerp bevat bepalingen voor de automatische inlijving van ongehuwde man nen dn-weduwnaars zonder kinderen in den leeftijd van 18 tot 41 jaar, die geon reden hebben tot vrijstelling. Do manschappen zullen' vijf weken nadat do wet door den koning is bekrachtigd, beschouwd, wor den zichzelf te hebben aangegeven. Voor de territorials voor den dienst in het ky op gloedvollen ,toon,Ik zou behalve heb diertjo alles willen nemen wat, in dezo kamer ademhaalt". En hij zeg haar hieobij roet veelbeteekone.nden blik aan. Thans schoen hot- haar benauwend in zijn nabijheid te worden. Zij vouwde hot servet, op en schelde. „Ik sou fox eigenlijk liever in vrouwen-- handen gezien hebben", zeide zij op terug- houdenden toon. „Ir. zoo'n vrijgezellen 11 ui- - houd on..." „Pardon, dat bestaat bij mij niet", ver zekerde Marevskv mot vuur. „Ik heb een accurate., zorgvolle huishoudster, leef zelf heel geregeld... enne..." liet dienstmeisje kwam bannen en ruimde de tafel op. Juffrouw Willkins ging haar gast voor naar oeu aangrenzende kamer, die vol rozengeur was en ondanks do eenvoudige n.oubikoring don stempel van zekere voor naamheid droeg. „En welken prijs vraagt u voor fox?" vroeg. Marevsky „Ik g'esf den 'hond zonder geld, zooaY ik schroef' .,En waarom geeft u hem eigenlijk weg?" „Waarom?... Omdat de omstandigheden mij er toe noodzaken. Ik moet mijn onaf hankelijkheid prijsgevenIk moet, om zoo te zeggen, zelf mijn brood gaan verdienen. De dcöd van mijn broer heeft aan mijn-vrij heid ;eeai eind gemaakt. Ik heb een betrek king aanvaard alg gezelschapsjuffrouw bji ©en ziokelijkon oudep heer, wiens vrouw gceu geduld heeft hem wat voor te lezen en limo nade voor hem klaar te maken. Mijn lieve dieren mag ik daar niet meebrengen land zal de wet ook golden. Tot de vrijgestelden zullen o.a. behooren man nen, die onmisbaren arbeid verrichten en mannen, die voor anderen hebben te gen, terwijl zij, dio gemoedsbezwaren heb ben tegen den gewapenden dienst, alleen van dezen zullen worden vrijgesteld. Het ontwerp, zal niet gelden voor Ier land. In ieder district zullen rechtbanken worden ingesteld ter behandeling van de verzoeken om vrijstelling en rechtbanken van appèl, terwijl verder, zoo noodig, nog gelegenheid zal bestaan om in hooger beroep te gaan bij een centrale rechtbank. De minister verklaarde van meening te zijn, dat de wet algemecne instemming zoude vinden, zoodra de bepalingen 1 be kend zullen zijn. Het groepenstelsel zal opnieuw in werkinc treden en de mannen kunnen zich dienten- fevolge nu nog opgeven voor de wet in wer ing treedt. Het debat over het hoven bedoelde wetsontwerp werd Donderdag in het overvolle Huis voortgezet en de belangstel ling. die nog geprikkeld werd door de be- sprekingen op de arbeiders-conferentie, was bijzonder groot. Kolonel John Ward, liberaal lid van de arbeiders-partij, die in het begin van den oorlog een speciaal werkliedenbataillon had bijeengebracht, zeide o. a. dat hij vroeger tegen conscriptie was geweest, maar zich nu verplicht achtte' den raad. van de regeering te volgen. De beslissing van de arbeidersconferentie verliest veel van hare waarde', doordat tus schen een derde en de helft van de leden van de vakvereenigingen óf in de loopgra ven zijn óf zich voorbereiden erheen te gaan. (Toejuichingen.) Degenen, die trachtten zich aan hunnen plicht te onttrekken, terwijl het voortbe staan van den staat op het spel staat, moeten maar gedwongen worden. Hij zou liever duizend dooden stervendan toezien, dat oen veroveraar Groot-Britannië zou be- hoerschenToejuichingen Groot-Britannië is de vaandeldrager van de vrijheid der wereld en de Engel- schen mogen geen duimbreed wijken van hunnen plicht. De rede van Ward maakte 'diepen indruk en wekte groote geestdrift. Nader wordt uit Londen geseind: De debatten, in het Lagerhuis, die voortdurend een krachtigen geest van va derlandsliefde en vastberadenheid, om den C'-irïog tot een zegevierend einde te brengen, ademden (ofschoon er wel verschil van' mea ning was over de vraag of de indiening van het wetsontwerp noodzakelijk was) eindigden Donderdag met een redevoering van mi nister Balfour. De arbeiders-afgevaardigde Barnes, die juist van een verblijf van een maand aan het Engelsche front onder het vijandelijk vuur en in nauwe- aanraking met de sol daten, was teruggekeerd, gaf een treffende beschrijving van de mannen, die na vier dagen en nachten in de loopgraven doorge bracht te hebben, met loomen tred, door hot gewicht van de modder, die aan hen kleefde, naar de rustkampen terugkeerden. Langzaam, maar opgewekt zingend trokken zij voort, onder leiding van hunne officie- j ren, telkens degenen die hen kwamen aflos sen en naar de loopgraven gingen, toe juichend. Barnes verklaarde, dat die mannen daar niet zoo lang behoorden te blijven, en ook niet zouden blijven als alle jonge maunen hunnen plicht gedaan hadden, zooals thans de meerderheid van hen .deed. (Toejuichin gen.) De mannen daarginds brengen vree- selijke offers en sterven voor hun land en het is niet te veel gevergd, dat zij die thans in het land in gemak en veiligheid leven, op hun beurt hun deel der lasten op zich nemen. (Toejuichingen.) Een later telegram msidt, dat het wetsont werp op dsn militairen dienstplicht werd aan genomen bij eerste lezing met 403 tegen 105 stommen. Do arbeiders-conferentie. Een buitengewone conferentie voor de arbeiderspartij, bijeengeroepen ter bespre- Marevsky meende hartkloppingen te voe len. -Verwa-rde gedachten vlogen, in zijn hoofd heen en weer. Vreemde visioenen be.- garmen te gloeien voor zijn geestesoog. Hij zag zichzelf in zijn automobiel, en naast zich als ievcoisgeoallin... en de barones bleek van woede en afgunst. „Hebt u soms ©en antipathie jegens auto's?" vroeg hij. .,lk? Waarom?" „Noeu, zoo maar". Hij draaide diplomatiek aan zijn kneveh „Ik... c-,., pardon... ik weet toevallig een mooie betrekking voor u... Alleen.u zoudLu aan de auto moeten wennen... Fox zoudtf u mee mogen brengen... En de kaka- toe en de t-lieotafel die straks zoo gezellig vooi- ons.:, pardon... voor u stond aange recht... Is dat engagement bij dien lyno- nade-mijniieer al onverbreekbaar aange nomen „Maa-r wat wilt u toch? Ik begrijp niets van uw he-ele redonoering „Dat zal u spoedig duidolijker worden, lieve juffrouw Willkins-, Niet, op dit- eigen c-oqenblik rnaar toch heel spoedig. Ik zal u schrijven. Doe voorloopig uw dieren en uw theetafel niet weg, wacht mijn brief eerst ai... Wilt u „U spreekt in raadselen' „Het heele leven is een raadsel. Dat zeg ik. als philosoof en als alleenstaand indi vidu... Mag ik Reeds kuste hij haar hand, haar pols, ©n schoen nog meer dwaasheden te willen be gaan, doch ,,M. Willkins" stak er een stokje voor» king van do dienstplichtvoorsicllen, werd Donderdag te Londen gehouden. Alle trade-unions waren vertegenwoor digd, behalve de mijnwerkers. Hodge, de leider van de partij, stelde oen motie voor, waarin het verzet van de arbei ders tegen conscriptie tot uitdrukking komt blijdschap wordt uitgesproken over het schitterend resultaat van het vrij willigers- stclsel, maar den indivïdueelen arbeidersaf- gevaardigden het parlement het recht wordt gelaten naar eigen inzicht te stem men. llodge zeide, dat, indien het ontwerp niet werd aangenomen, er volledige dwang zou komen, hetgeen voor de arbeiderspartij de ernstigste gebeurtenis zou zijn. De spre ker werd herhaaldelijk in de rede gevallen. LONDEN. In de namiddagzitting van het Congres ging het zeer levendig toe. De leiders hiolden zeer gematigde redevoerin gen, zij werden echter herhaaldelijk in de rede gevallen door onverzconlijken. Het rumoerigst was het toen minister Henderson het woord voerde ^n verklaarde, dat hij zich niet tegen het wetsontwerp (op den dienstplicht) zou verzetten. Sexton zeide, dat hij wilde, dat de oorlog zoodanig gewonnen zou worden, dab van een herhaling nooit sprake kan zijn en dat hij daarom aan iedere regeering steun zou verleenen om er een einde aan te maken. De conferentie nam met 1,715,000 tegen 934,000 stemmen een motie van de spoor wegbeambten aan, waarin werd voorgesteld, dat de conferentie zich zou verklaren tegen het wetsontwerp Dit geschiedde niettegenstaande de ver klaring van Henderson, Roberts en Brace, dat zij hun ontslag zouden indienen, wan neer hun niet de vrije hand werd'gelaten- De parlementsleden» van den arbeiders partij houden thans besprekingen over den toestand. LONDEN. Henderson, minister van on derwijs, Brace, parlamentair ondersecreta ris van binnenlandsphe zaken, en Roberts, „Lord Commissioner of the Treasury", de tot de arbeiderspartij bohoorende leden der regeering, die voorstanders zijn van dienst plicht, hebben hun ontslag ingediend. LONDEN. Naar men verneemt, heeft de ketel makersbon d besloten de nieuwe voor stellen van.„ue .regeering betreffende den militairen dienst te steunen. Er zijn alge mecne aanwijzingen, dab de meest© vakver eenigingen dit voorbeeld zullen volgen. De arbeiderspartij verlaat de coalitie. LONDEN. Na de vergadering van de gedelegeerden der arbeidenvorga- nisaties had een. gemeenschappe lijke vergadering plaats van het hoofdbe-, stuur van de arbeiderspartij en de parle mentaire arbeide'rsfractie uit het Lagerhuis. Hierin werd besloten, dat de arbeiderspartij de coalitie met de regeering zal opgeven. De mijnwerkers en de dienstplicht. Voor de mijnwerkers zijn vanwege het ministerie van binnenlandsche zaken bijzon dere bepalingen gèmaakt. Noch mijnwer kers, ncch zekere groepen van arbeiders bo ven den grond zullen zonder goedvinden van dat departement kunnen opgeroepen wor den. Er zullen bijzondere recruteorings- commissies in de mijndistricten worden in gesteld, die te bcoordeelen zullen hebben of er, wanneer er vraag naar meer troepen mocht komen, nog'mannen uit een bepaalde mijn of een bepaalde groep werklieden ge mist kunnen worden. De niet genoemde groepen van boven- grondsche arbeiders en de opzichters over deze werklieden zullen onder d9 algemecne wetsbepalingen vallen, zcodat aan hen, zoo noodig, uitstel van oproeping kan worden verleend en zij eerst tegelijk met latere groepen recruteu onder de wapenen kunnen worden geroepen. U bent d© vreemdste meusch, dien ik ooit ontmoet heb", zei ze. Toen zij hem echter in de oogen zag, werd zij rood en ver legen. Het werd haar als ging de vloer onder haar voeten op en néér... j Marevsky schreef haar, nadat hij zorg vuldig naar de dame geïnformeerd had, een langen, in hartstochtelijken toon gestelden brief. Zij antwoordde in korten vorm, doch iu riet 'minder warmen toon en onderteekende met haar vollen naam Maud Willkins. Marevsky vloog op van vreugd. „Ik zal "haar enkel ,,Mau" noemen dat moet zij goed willen vinden In een volgendon brief vroeg hij haar. hem een bezoek te willen brongen. ?.Iij wenschte. dat zij er zioh van zou overtuigen dat Fcx in een haa-r passende omgeving te rechtkwam en hoe goed zij - Fox? het bij hem kon hebben. Haar omgaand antwoord was een volle dige toestemming. Zij stelde er heel veel belang in, zij kwam! „Dat bevalt mij zei hij luid op, na het lezen van den brief, en sloeg met de hand op tafel. „Dat noem ik echtheid en eerlijkheid, geen schijnhoilige preutechheid. Hier is hét bewijs, dat een vrouw toch óók oprecht kan zijn!... Zij bevalt mij! En ik? Nu, zij moet voor mij' toch ook geen afkeer voe len, anders zon zij niet komen Dat hij haar niet met. „open armen" ont ving, behoefd© geen bevreemding te wekken. Maar hij kuste hare handen, ditmaal zender te vragen- of hij mocht. Hij zag baar in 't-j De bedoelde recrufcoering:-commissie* (Col- liery recruiting Court») zullen bwUan uit w-m districte-mijninsjïecteur en tweo leden, van welko do eono do mijneigenaren eri andere do mijnwerkers zal vertogen woord i- gen. Er zijn reeds 23 van deze „courta", benevens een „central court" opgericht en wanneer oen def partijen in do gewone mm- unasiey het niet met de beslissing van den voorzitter eens j», dan kan zij do zaak aan het oordeel van dit central court" on derwerpen Uit hot Hoogerhuis. LONDEN. Het/ Hoogerhuis hoeft de tweede lezing van de „Parliament Bill", waarbij do levensduur van het legonwoor- dig parlement wordt verlengd, aange nomen. frankrijk. Van het Westelijk Oorlogsterroin. PARIJS. Zv.-akke actie der artillerie in don loop van Woensdagnacht in de Argoimen., Aan don w.-g naar Dijcwl liet do vijand een mijn ontulolrén; Jiij kon echter den trech ter niet bezetten. Tuseclien Öise en Aisne namen de Franschen vijandelijke patrouil les en arbeiders onder vuur, die bezig wa len loopgraven te herstellen. In Champagne werden Woensdag door Frausche batterijen verschillende punten van het front beschoten. Dit vuur had vooral uitwerking ten westen van Maisons de Champagne, waar de Duitgche loopgrar ven met projectielen overstelpt werden. PARIJS. Wij beschoten met succes dc verdedigingswerken van den vijand te Stcenstraete, het Sas en Boesingbe. Het station BoisIeuz-au-Mont ten zuiden van Atrecht werd gebombardeerd, terwijl er ccn trein binnen reed. In Champagne ten noorden van de hoeve Navazin werd een geheele installatie voor de vervaardiging van gii'tigo ga®en bescho ten en werden verscheiden reservoirs tot ontploffing gebracht. JONDEN. In aansluiting aan den vlfegi tocht naar Donai werd op 5 Januari door 13 machines een bommenaanva! gedaan op een magazijn van, voorraden te Lens. Ten noorden van de Somme werd oen Duitsche patrouille uiteengedreven. De artillerie trad alleen in actie ten oosten van Armentières en Yneren. BERLIJN. Aan het westelijk front had den op enkele plaatsen gedeeltelijk leven dige artillerie-gevechten plaati». De stad Lens werd door den vijand voort durend beschoten. Ten N.O. van Le Mesnil werd een po ging van den vijand, om een aanval met handgranaten te doen, gemakkelijk ver ijdeld. Een aanval van' oen luchteskader op Donai bleef zonder resült-oat. Duitsche vlie gers schoten twee Engëlacbe vliegtuigen neereen werd neergeschoten door luite nant Bcelke, die daardoor het zevende -•liegtuig buiten gevecht stelde. RUSLAND. Van hei Oostelijk ooriogsierrein. PETROGRAD. Ten zuiden van de Prip- jet in de streek van KuksotzfcawoHa sloegen wij de Duitschers terug. In de streek van den middenloop van do Strypa versterkten on;:e troepen het geno men terrein. De pogingen van den vijand om de ver loren versterkingen to hernemen, werden met groote verliezen aan zijn zijde afge slagen. Ten noorden van C'zenowtzy dunrt het verwoede gevecht voort. Onze troepen maakten zich wederom meester van stel lingen van den vijand. Diens tegenaanval len werden tegengehouden door ons vuur, dat hem zware verliezen toebracht. Een onzer afdeelingen nam 18 officieren en 1043 soldaten gevangen en maakte vier mitrailleurs buit-, PETB.OGRAD. Aan het front van de Gclf van Riga tot aan de, Pripjet aan bei de- zijden geweervuur, hier en daar kanonadèë '- en verkenningen. gelast en werd bijna dronken van haar blik. Hij liet haar bedienen als een vorstin, plun derde voor haar zij-n schoonst© rozenstruiken, stolde haar aan zijn huishoudster voor, liet haar de portretten uit zijn jougd en zijn. rijke bibliotheek zien, en kwam tot de vreugdevolle ontdekking dat zij beiden 511 smaak en literatuur verrassend sympathi seerden. Hij liet haar zijn heële villa tien en noodigde haar ten sloft r. uit tot een ritje per auto Goudstra-lende, warme zonn33ohij^ vulde de luolit. Bontgevederde, zingende vogels in de boomen, vroolijk geriemde menscheu langs den weg. Witblinkende godenbeelden in het jong© frissqho groen... Het was eeu laohc-r.de dag. Van alle zijden grootte men Marevsky. Maar geen enkel blijk van spot. echter wel van verbazing, toonde zich op één gezicht. Met open mond keek men den „dwaas" na. D© plaats aan zijn zijde was ingenomen De barones verbleekt© toen zij het zag en boog nauwelijks het hoofd ten groet. Marevsky evenwel lacht© vergenoegd en maakte pkilos-arische opmerkingen... Na weinige weken was Maud de vrouw van Marevsky. „Ik heb je ©nkel getrouwd om de dwaze wereld te ergeren zei hij. Maar toen hij het vclgend oogenbük de jonge vrouw in de armen sloot-, dacht hij als niet meer alleenotaiénd individu" het tegenovergestelde.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1