Orgaan voor Leger en Vloot. (to. 218. 1916 Onder redactie van D. MANASSEN. De Commandant van het Veldleger. Jpvelgstër. sijn- TWEEDE JAARGANG. ADEES DEE EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 GENT, VOORBURGERS 3 CENT. ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIE MAANDEN Voor AdvertentiC-n wende in-;» ziel» tot Amsterdam. Pry* der'Ad verten tlEn per deelingen, op de tweede, derde en vierde reductie. onze Administratie, Palestrinoetraat 10, r<:c''i cent. Voor Ingezonden Mode- pagina dubbel tarief. Bij abonnement Tot Commandant van liet Veldleger is ter ver vanging van den op ver zoek eervol ontslagen luite nant-generaal G. A. Buhl- man benoemd de gene- raal-majoor W. H. v. Ter- wis ga, commandant der Ille Divisie met gelijktij dige bevordering tot luite nant-generaal. Het feit, dat tot dit kooge commando de in leeftijd jongste generaal- rnajoor werdbenoemd, waar door stabiliteit in de hoogere bevelvoering van ons leger is gewaarborgd, maakt ver der elk commentaar over bodig. De luitenant-generaal Van T er wi s g a genoot zijne opleiding tot officier tan de Koninklijke Militaire Academie en werd den 2en Juli 1879 benoemd tot iweede-lui tenant bij het wapen der Infanterie. Den 4en November 1884 bevor derd tot eerste-luitenant, bezocht hij in dien rang de II afdeeling der Krijgsschool, werd bij de huzaren, de veldartillerie en den generalen staf gedeta cheerd en vervolgens bij het regiment grenadiers en jagers overgeplaatst. Voor zijne detacheering aan de Krijgsschool was hij gedu- de eenige jaren werkzaam als leeraar aan den Hoofd cursus te Kampen. Den 4en Mei 1897 be noemd tot kapitein bij het 5e regiment infanterie,werd hij al spoedig in zijn rang bij den generalen staf over geplaatst, bij welk dienst vak hij het grootste ge deelte van zijn verderen ■diensttijd zou doorbrengen. Den löen October 1903 werd hij bij keuze be vorderd tot maj.oor eh. ge plaatst bij het le regiment infanterie te Assen, doch reeds na 2 jaren wederom overgeplaatst bij den generalen staf, waar hij ook bij zjjne bevordering tot luitenant-kolonel (1 Mei 1907) en tot kolonel (1 November 1910) geplaatst bleef. Als hoofdofficier bij den Xwnovalen staf vervulde hij de meest gewichtige fu'nctiën bij dat dienstvak t, w. hoofd van de 2e afdoeling aan het departement van Oorlog en waarnemend sous-chef van den generalen staf, In 1912 belast met het bevelover het 4e regiment infanterie te Leiden, volgde op 1 November 1913 zijne bevordering tot goneraal-majoor commandant der 3o Divisie. De luitenant-generaal Van Terwinga is geboren in 1861 en dus eerst 54 jaar oud blijkbaar tob don oorlog gedwongen. Van bolde zijden misschien, van den kant dor Entente reeds lang, van den kant der contralc.il weldra. Koning Konstantijn doet zijn best om in zijn land den vrede té hand- ha von, dat moot men hem ter grootor osre nageven. Hij wil den oorlogsgruwel 'van zijn volle wenden, zoolang hij het kan, maar men maakt het hom zoo moeilijk, dat het ocigenblik spoedig zal komen, dat hij dit niet moer kan. De Grioksche regeering pro testeert telkens opnieuw, maar hot helpt haar niet, zooals het haar nog nooit hooft geholpen. Maar nu is hot protest zeer ornstig, zeer krachtig. Men wcot, wat het geval is. De bevelheb ber der goallieerden to Saloniki hooft do Duitsche, Oostenrijkscho en Turkscho con suls daar gevangen laten nemen. Griekon land, protesteerde tegen dit optreden, dat inbreuk maakte op dc heiligste reohten van het land. Generaal Sarrail stoorde er zich niet aan, noch de regooringen der Entente- mogendhoden. Integendeel, de geallieerden maken hot nog erger. Zij hebben ook don consul van een neutralen staat, van Ncor- Da verspreiding van ons biad. Wij brongen ïn herinnoring, dat troopon- deelon, die soms door oen of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben cm regelmatig, driemaal per week, oen pakket SoidaJoncouran- tan to ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbroken. Neg hebben wij maar heel weinig oodogs- feiton te melden, en Perzië e». Mesopotamia uitgezonderd, hébben er goon operaties pl'aate, dip belangrijk genoemd kunnen wor den. Maar 't zal waarschijnlijk niet lang meer duren, of daar kemt verandering in. Er bereiden zich weer groobe dingon voor in don Balkan; do toestand wordt, er meer en moer op do spits go dreven en hot waar lijk medelijdenswaardige Griekenland wordt Behalve door den spot van zijn „vrien den"., lood mijnheer Marevsky ook metter daad door de leegte, die Mau in zijn leven achtergelaten had. Hij voelde zich werkelijk eenzaam. Msu had aan eiken maaltijd deel genomen, had oteeds de courant naast zijn bord neergelegd, zijn pantoffels, zijn rug- lcusson, zijn lucifers aangegevenhom met allerlei, grappen vermaakt, voedsel gegeven aan zijn pllÜösofio, waar haar eigen aardig karakter telkens ruime psychologische arbeidsvelden voor hem opende, en boven dien stond haar moraliteit op zeer hoogeu trap en had hem, Marevsky, nooit do minste reden tot oenig wantrouwen gegeven. Op dein duur drukte hem de ontbering van dio veelzijdige lcarakterontplooing van Mau dermate, dat hij zich verplicht voelde naar oen opvolgster van haar om te zien, wilde hij in zijn eenzaamheid niet omkomen van verdriet. Hij bloef natuurlijk hare voor name familie getrouw on had gelegenheid mot verschillende leden daarvan kennis te malcem. Zijn eischon evenwel waren grootor, dan do k-oits die hem ten dienste bleek te et aan. Hij verlangde adel (wat anderen onder een „stamboom" verstonden), jeugd, as&pooihöid, een groote mate van intelligen tie en beproefde deugd tegenover de buiten v\ereld. Toen bij in de stad niets vond, vertrouwde hij zijn harbgebeimen aan de courant toe en plaatste oen advertentie. Er kwamen die zich aanboden om de open plaats in te nomen. Opgeruimd ging hij op reis om met de. „offerten" kennis te maken. Met een gevoel van overwinning dacht hij aan de amazone. Wat zou zij- zich ergeren als hij morgen in aangenaam gezelschap terugkeerde De mec:t aanlokkende aanbieding lcwam van een hotelhouder, en dezen zocht Marevs ky zonder dralen op. Men bracht hem naai de paardenstal en toonde hem het zoo vurig begeerde voorwerp, dat voorloopig hier ge stationeerd was. Met bedroefde, slijmerige oogen, keek het hem aan, zonder zich uit liet-haar omringende stroo op te heffen, om geven van vijf kinderen, tegenover wie zij nog cle moederplichten moest vervullen. Mijnheer Maievsky werd rood van kwaad heid. „Ik zoek gocn moeder mot zuigelingen, mijnheer!" voer hij uit bogen den dikken hotelhouder. „Zfovan bekroonde exemplaren!" ant woordde do man met een gewichtig gezicht. „Zeven bekroningen ,,A1 waren het er zeventig!" antwoordde Marevsky verontwaardigd en maakte dat hij weg kwam. ,,Ik wensch u voel geluk!" wegen, gevangen gezet, een Duitschei' waarschijnlijk, ten minste iemand, met een Duitschen naam, zij hebben bovendien een duizendtal Duitschers en Oostenrijkers van hun vrijheid beroofd. Kortom, de legeraanvoerder der geallieerden in deze Grieksche stad beschouwt die geheel als onder zijn militair bewind staande en men verzekert, dat er weldra de staat van bol eg zal worden afgekondigd en Grieksche over heidspersonen zullen worden .verzocht te vertrekken. Griekenland heeft weer geprotesteerd/ Nu'in een anderen boon, nu niet meer al leen voor den vorm, zooals het vroeger wel heette. De Grieksche regeering komt krach tig op tegen de „flagrante en onmensche- lijke schending van de sonvereiniteit van Griekenland, met terzijdestelling van do traditioneele regelen van het asyl-recht en de elementairste traditioneele hoffelijk heid." Dit is werkelijk een protest van an deren aard dan de totnogtoe gehoorde, maa-r het zal wel evenmin helpen als een der vroegere. De geallieerden kunnen moei lijk meer terug; zij moeten wel Saloniki als basis vasthouden in den Balkan, willen zij niet de goheele expeditie daar opgeven. Dit voorspelt- een hervatting van den oor log in den Balkan, wellicht reeds in de eerstvolgende dagen, en Griekenland zal dan het tooneel van den strijd worden. Er zijn reeds teekenen van. Duitsche troepen worden samengetrokken aan de Grieksche grens en een Bulgaarseh leger staat er ge reed. Straks zullen de kanonnen der cen- tralen de Grieksche stad plat schieten. Dat zal Griekenland, welks leger reeds lang ge mobiliseerd staat, niet kunnen toelaten en zoo zal het worden meegesleept in een oor log, dien hét niet heeft gewild. Vooral dat do Bulgaren het Grieksche land binnendrin gen en het er op aanleggen Saloniki te ver overen, waarop zij vroeger aanspraak maak ten, en dat zij niet weer zullen loslaten, zal het Helleensche volk niet kunnen dul den en, schoon wellicht noode, zal het zich scharen aan do zijde der Entente. Het zal dan een strijd worden op leven en dood, ook weer daar, wanttegenover het Grieksche leger en de troepen der geallieer den zouden de Duitschers en Oostenrijkers 200,000 man, de Turken 150,000 man, de Bulgaren 100,000 man laten oprukken. Het geldt hier de macht in het-oostelijk bekken der Middellansche Zee, voor de geallieerden onmisbaar, willen zij verhinderen, dab DuftschTand en zijn 'oondgenooben niét on belemmerd. troepen toevoeren naar Mesopo- tamië, misschien spoedig naar Egypte. Nog altijd, men ziet het, is het zwaarte punt van den oorlog op het oogenblik in het Nabije Oosten; dat de centrale» dit begrijpen, blijkt uit de hevige actie hunner duikbooten, die niet stilliggen, na de „Persia" zijn in dit zeegebied weer andere stoomschepen getorpedeerd, tot zinken ge- byacht. De duikbootenoorlog is blijkbaar overgebracht van de Noordzee naar de Mid- deilandscho Zee, maar de manier waarop hij gevoerd wordt-, is dezelfde gebleven. Op het Westerfront wordt thans blijk baar het krachtigst gestreden in den Elzas. De gevechten op den Hartmannsweilerkópf worden theeds heviger en in den Boven- Elzas hebben de Duitschers belangrijke ver sterkingen gekregen, vooral van zware ar tillerie. Ook zouden, bij Belfort, 40,000 man van het Russische front zijn aangekor men. Hebben de Duitschers een aanval op deze Fransche vesting in den zin Overigens worden aan het Russische front zware gevechten geleverd aan do Strypa en de Seret-k, waar de Russen iets vooruit gekomen zouden «ün, maar ook aan de grens van de B-oekowina, waar de Russen een dat de Oostenrijkers zouden hebben ont ruimd. Verder zijn de Russische troepen in Perz-ië een klein beetje gevorderd op den weg naar Bagdad. QUfTSCMLAND Inbeslagneming van rijwlolbanden. Met ingang van 4 Januari heeft de Duit sche regcoring beslag gelegd op alle in het rijk aanwezige rijwielbinnen- en buiten banden. Ieder, die deze artikelen in voor raad hoeft, moet ze aan de in de verorde ning .vermelde plaatsen tegen betaling af- leveren. Op andere adressen vond hij exemplaren met bepaalde fouten ongelijke oogen. on zuivere teekóning, dikbuikigheidphlegm a.. Zuchtend en reeds bijna ontmoedigd door las hij de laatste aanbieding, een briefkaart van zeer poberen inbond. „Mijnheer! I.k ben genoodzaakt mijn lieve jonge fox (beroemde stamboom, in elk j opzicht voortreffelijk) weg te doen, en bon bereid die aan goede handen zonder eenige schadevergoeding toe te vertrouwen. M. Wil- kins". „Hm. Schijnt een oude juffrouw te zijn!" dacht mijnheer Marevsky, en vroeg zich af of hij niet eerst eens een st-ukje zou ga.au etën. Hij begon honger te krijgen. Daar het hein echter plotseling inviel, dat zelden een dergelijk gevoel 'zijn deel was, besloot hij dezen ongewone» toestand als oen voorwerp van studie te beschouwen, en dus nog eeni- gen tijd te doen voortduren. Een rijtuig bracht hem weldra voor de woning van ,,M. Wilkins". Men wees hem oen vriendelijke entree aan op een tv/eed© verdieping. Op zijn schellen versclseen een dienstmeisje dat hem zonder verdere plicht plegingen dadelijk bij „de juffrouw" bin nenliet.- E-enigszins aarzelend overschreed mijn heer Marevskv den drempel van ecu ruime, goed verlichte kamer, in het midden waar van aan do ontbijttafel een allerliefste groep viel waar te neme». Een jonge dame van De post der krijgsgevangenen. In geen enkel land heeft do post der krijgs gevangenen een zoo grooton omvang als in Duitschland. Daar zijn op het oogenblik meer dan 1-50 groote gevangenenkampen met ge middeld 10,000 man. Niet alleen <le omvang maakt liet bewerken van deze post zoo be zwaarlijk, maar ook het feit, dat de brieven uit zooveel verschillende landen met zoo vele talen komen en dat de adressen vaak ook slecht geschreven zijn. Do Zwiteersche post bemiddelt de post der gevangenen uit Frankrijk en zijn bezittingen en ook uit Servië en Montenegro. De N'oUcr- landscho post die uit Groot-Britannië en zijn bezittingen, terwijl do Zweedsche voor allo zendingen uit Rusland zorgt. Deze zelfdo lan den zorgen ook voor do post der gevangenen in Duitschland in omgekeerde richting. Ge oorloofd is hot verzenden van open brieven, briefkuarten, drukwerk, monsters zonder waarde, handelspapieren, brieven en pakjes met'aangegeven waarde, postpakketten tot vijf kilogram, met of zonder aangegeven waarde en postwissels. Al deze zendingen zijn vrij van port. Voor zo aan de krijgsgevangenen worden overhandigd, worden zo in een militair bureau doorgezien. Daar worden cok alle zendingen onderzocht voor zo naar het buitenland gaan. Voor een juiste en snelle bezorging van de post aan krijgsgevangenen is het noodig, dat do naam van het kamp, waartoe ze behooren, op het adres sta-at. Dagelijks echter komen er zeer vele zendingen, die aan deze voorwaarde niot voldoen. Ze zijn neg te talrijker, omdat er in Frankrijk nog geen officieele verlies- lijsten uitgegeven worden. Thans heet het echter, dat de Fransche regeering van plan is een lijst van de in Duitschland gevangen Fransehen te publiceeren. Vaak komt het nu nog voor, dat familieleden van soldaten, die niets meer van zich laten hooren, naar Duitsch land schrijven, in de hoop, dat de vermiste niet, gesneuveld is, maar in gevangenschap verkeert. Niet zelden dragen dergelijke zen dingen zelfs het nummer van het gevangenen kamp, omdat, de afzonder toevallig iemand in zijn 'woonplaats kent, die een familielid in dit kamp heeft en do afzender blijkbaar niet begrijpt dab er in Duitschland meer clan één gevangenenkamp voor Fransehen is. De post kan natuurlijk aan deze zendingen niet on middellijk zien, dat dit onbestelbare stukken zijn. Daartegenover is het echter ook bij het groote getal der gevangenenkampen onmoge lijk alle zendingen met gebrelckige adressen van het eene kamp naar het andere te laten dwalen, tot ten slotte de een of andere zen ding aan het goede adres komt. Het Duit sche postbestuur heeft daarom, met do bedoeling ook zendingen met twijfelachtig adres zoo veel mogelijk terecht te brengen, op een postkantoor te Berlijn een speciaal bureau ingericht, om onvoldoend geadresseerde zen dingen to behandelen. Daar worden allo onvol doende adressen onderzocht, zoo mogelijk ver beterd en aangevuld en de brieven dan gezonden, waar-ze zijn moeten. Daarvoor moet men echter het adres van iederen krijgsge vangene in Duitschland kennen. Dezo moeilijke baak lost men op met behulp van een karfco- tlieek. Dez9 bevat op het oogenblik meer dan 1,200,000 kleine kaarten, ter grootte van een briefkaart, die in 720 kisten opgeborgen zijn. Drievierde daarvan vallen op Itussen en een vierdo op Franschen, Belgen en Engelsclien, Elko kaart bevat den naam van het ge vangenenkamp of hospitaal, waarin de ge vangene zich op het oogenblik bevindt, zijn nauwkeurigen naam, zijn rang, zijn wapen, zijn regiment, zijn compagnie, bonevens zijn nationaliteit. De kaarten worden in de ge vangenenkampen ingevuld door krijgsgevange nen, dio dit werk verstaan, met behulp van cle telken. Alle veranderingen worden steeds bij gehouden. Zijn krijgsgevangenen bnii-en het kamp aan het werk gezel, dan wordt daarmee geen rekening gehouden, omdat allo zendingen eerst naar liet hoofdkamp gaan en van daar eerst naar de bijkampen of de arbeidscomman do's.- Van dergelijke arbeidscommando's, die bovendien nog vaak van plaats en van sterkte veranderen, zijn er in Duitschland eenige duizenden. Het Berlijnsche postkantoor heeft door dit laatsto vest werk, omdat de gevangenen hun wisselende woonplaats vaak aan bun familie als brief adres opgeven, zoodat het centrale bureau dan eiken keer moet uitmaken, tot welk kamp de gevangene behoort. Alleen uit Rusland komen er op deze wijze dagelijks 1200 brieven en zendingen daar aan. Mc-rkwaardig echter is, dat de zendingen uit Rusland, al dragen van daar ook dagelijks ongeveer 3000 stukken gebrekkige opschriften, betrekkelijk toch steeds nog zorgvuldiger geadresseerd zijn clan uit cle andere landen. Verreweg de groot ste meerderheid van de zendingen bestaat uit briefkaarten. Merkwaardig is. hoe do familie van Fransche krijgsgevangenen de ambtelijke of andere gedrukte opmerkingen, die op de pastzendingen staan, gebruiken om naar hun meening het adres te verbeteren. Zoo ziet men adressen, die voor do nauwkeurigheid nog do bijvoeging gekregen hebben: Terug, adres sant onbekend, of: dezo ruimte mag niot bc- betcov erende verschijning was de voorzit ster. Aan ha-ar linkerzijde zat op een stoel leuning een kakatcs. Op een sloel aan den rechterkant troonde de fox, Mau's even bóold Bij het binnentreden van den vreemde ling zag do hond zijn meesteres aan en knor de -verstandhoudenda-irof hij opmerken wilde „zeg, daar is iemand Dat beviel mijnheer Marevsky. Hij had een afkoer van dat kleine soort honden dat er altijd op uit- was vreemdelingen naar de voeten te vliegen. Do dame stond vlug op en Marevsky ver ontschuldigde zich om zijn binnendriogen en noemde het doel van zijn komst. Mijnheer Marevsky zag beurtelings den aardige» fox en de bevallige jongedame aan, en voelde zioh tot beiden gelijkelijk aange trokken. Hij vertelde hoeveel- "het verlies van zijn geliefde Mau hem gekost had, ei; ondei-vond tot zijn vreugd hoezeer hierin door zijn lieftallige toehcordst-er deelgeno men werd. „Men wént zoo aan den omgang met zulke dankbare wezens!" zei het- meisje, en streek don fox met hare- zaohte, mooie hand over den kop. ,En u wilt u ontdoen van ditspeel goed 1" vroeg Marevsky glimlachend. ..Tic wil niet, ik moet1" was hot autwoor-3. „Dezo twee dieren zijn een erfenis... Een erfenis va» mij» broer, -die in den langduri-1 schreven worden, of: verzoeke adres in het Duit,sc-h te schrijven, enz. Op hei Berlijnöcoö bureau worden dagelijks nog 30,000 alleen met Russische letters be schreven brieven «>o briefkaarten bewerkt, dio voor JlusR-ischo krijgsgevangenen aankomen. Eik van do achttien tortwr-ainbtenarcn, die hierbij meewerken en do post verdoelen over do 96 kampen van Russen in Duitschland, ver staat natuurlijk Russisch. Het postverkeer der krijgsgevangenen, waar voor de Duitsche rijkspost te zorgen heeft, be draagt maandelijks meer dan vier en een half millioen verzonden en meer dun zeven mil- lioen aankomende poststukken. Daarvan zijn 3.4 millioen voor Russen, 7.2 millioen voor Franschen en Belgen en 1.2 millioen voor Engelsclien, Oorlog*-huwc-lijken. Het statistisch bureau van do stad HaJ!o heeft een rondvraag gehouden in do vijftig grootste steden van Duitschland over do hu welijksstatistiek in den eersten tijd van den oorlog. Daarbij bleek, dat in do cer.sio maan den de oorJogfihuwelijlcen moer dan do helft vormden van alle echtverbin'temcscri, die toen gesloten werden. In do meeste steden bedroe gen zij zeventig en méér procent. In Augus tus 1914 wisscld e'net percentage, dat de oor logshuwelijken van hot getal der huwelijken uitmaakte tusschen 40.7'procent (Krefeld) en 88,C procent (Danzig). In Berlijn vormden in Augustus 1914 do oorlogshuwel ijkon 80,3 pro cent van het totaal. In -September en October begon het reeds zeer te luwen. In September wisselde het percentage tusschen 10.7 in Ham- born en 83.3 in Mainz. In October tus-schen G,D4 in Bochum en 77,5 wederom in Mainz. In het jaar 1915 bedragen de oorlogshuwel ij ken gemiddeld slechts ongeveer 20 procent van dé toch reeds sterk verminderde huwe lijken. ENGELAND. De recruleering in Engeland. LONDEN. In het rapport omtrent lord Derby's recruteering-stelsel wor den de volgende cijfers gegeven (waar bij de mannen zijn uitgesloten die voor 23 October 1915, dienst hadden geno men.) Hot totaal aantal mannen van mi litairen leeftijd bedroeg 2,179,231 ongehuw- den, 2,832,210 gehuwden. Van deze meldden zich aan 1,150,000 ongehuwden en 1,679,263 gehuwden. Afgewezen werden 207,000 on gehuwden en 221,853 gehuwden. Van de overbl ij venden werden 103,000 ongehuwden en 112,431 gehuwden ingelijfd voor onjnid- dellijkon dienst, terwijl 840,000 ongehuwden en 1,344,979 gehuwden voor'den dienst on der hat groepstclsel werden ingelijfd. Het aantal van de ongehuwden. die zich niet aanmeldden, bedroeg 1,029,231, va» deze behooren 378,071 tot dé categorie der voor andere rationale dienste nonmisbaren, zoodat er 651,160 ongehuwden overblijven, die beschikbaar rijn, maar zich niet hebben aangemeld. Naai aanleiding van de belof te aan de gehuwde», dat ,zij niet zullen worden opgeroepen, indien een niet te ver- waarloozen aantal ongehuwden in gebreke zou blijven dienst te nenusn, wordt in het rapport gezegd: Het aantal 651,160 is ze ker geen te verwaarioozen aantal. Het is dus niet mogelijk gebruik te rtaken van de diensten der gehuwden indien r-ieb door andere üiiddelen de diensten der ongehuw den zijn verkregen. Togen dienstdwang. James Winstone, de voorzitter van de „South Wale6 Miners' Federation" ver klaarde in eene vergadering te Pontypool, dat het dagelijksch bestuur van de „South j Wales Miners" met algemeen© stemmen het beste it heeft genomen, om togen dienst plicht te protesteeren. „Ik weet wat :k zeg." zeid© hij. ..Indien de politici hier te lande niet oppassen, za! de "arbeid in het geheel© kolengebied in Zuid Wales neergelegd worden, zoodat er geen steenkool zal zijn voor de Engelsche m?.rine". Ook de mijnwerkers van de Rhondda- vallei hebben zich in eene vergadering te Porth in gelijken geest uitgelaten. FRMÏARUK. Van het WesteSUk OorSogsterrein. LONDEN. Wij brachten, in den loop van een nu en dan afgebroken artileriege- vecht, twee Duitsche houwitser-batterijen tot zwijgen in de buuvt van Armenticres en gen tijd van zijn ziekte ons drieën steeds om zich heen gehad heeft. Nu hij overleden is, moeten wij, de drie overbhjvenden, van elkaar... Lacht u alstublieft niet, dat ik va» die beesten als van menschen. spreek, maar zij bekoorden tot zijn besten gezel, schap en zijn oprechtste vrienden, en zij zijn waard goed behandeld te worden Marevsky staarde in het fijne meisjesge zicht, waarover de scliaduw va» den rouw, maar ook het licht van innerlijke goedheid en hartelijkheid streek. Hij merkte de ern stige trekken erin op, die toch zonder hard heid waren, en lette, op haar vrije,handbe wegingen, die zoo ongekunsteld, zoo zonder gemaaktheid waren. Hij luisterde opgetogen naar haar muzikale stem, die zoo harmo nisch oasto bij haar jeugdige eu toch rou-d- lijnige lichaamsvormen. „Zij bevalt mij!" cacht Marevsky. „Zij bevalt mij buitengewoon!" zedde hij hardop, met oen vluggen blik naar den fox, want hij had zich in zijn eenzaamheid aangewend overluid te spreken „M. Willkins" zag hem met haar donkere oogen verrast aan. „Zij bevalt- u? En zal zij het ook goed bij u hebben?" Hij moest lachen. De vraag was in ver band met zijn innerlijke, ware gedachten niet zoo misplaatst. „Hm, ia zeker zal zij het goed bij mij hebben!" zei hij na eenig nadenken. ,,Lk dreven ten noordooaten van Yperen arbei- |«k*ndo troepen uiteen.' Ten noorden van Albert opende de vijand, na oen artilleririisch© voorboreidiug van ©enige uren, oen hevig gowcorvuur uit zijn loopgraven. Door ons vuur beletten wij echter de verdere ontwikkeling van deu aanval. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogstooneel. LOWDEM. Uit Petrcgrad wordt bericht, dat de vijand Tsjornowitsj hoeft ontruimd. PL 1 ROGRAD. Dc Duitschers hebben pogingen gedaan orn in de buurt van Eiisen- iiof over de Dwina te trekken, zij werden echter door ou.s vuur teruggedreven. Duitïchera, gekleed in witte mantels, die oen poging deden om onze loopgraven iu do buurt van het station Tsargrad te nade ren, werden eveneens up de vlocht gejaagd. In de buurt van TsjartoryaÈ werd "de vijand verdreven uit een boschjo tusschen Hostukhnowktt en het station Podsjerewitsji. In de streek van den mitklenloop van dc Strypa bezetten ouzo troepen, na door draadversperringen te zijn gedrongen, een gedeelte der loopgraven van den vijand ter. oosten van liet dorp Bielawintzc en namen zij stormenderhand oen afzonderlijk gele gen sterk werk. Ten noordoosten van Tsjernowitsj heb- l>eh wij een linie vijandelijke loopgraven be zet. Tegenaanvallen, ciio de vijand hier doed, werden afgeslagon door het geconcen treerde vuur van onze artillerie, dat den vijund zware verliezen toebracht. WEENEN. De slag in Oost-Galicië duurt voort. De vijand zette Maandag zijn pogin gen am bij ïoboroutz (aan dc Bessarabische grens) door te breken met ecu groote krijgs macht voort, llij had echter even weinig succes als in de voorafgaande dagen. De aanvallen der Russen werden overal afge slagen, ton deele iu langdurige, bloedige gevechten van mau tegen man. Bijzonder verbitterd was het handgemeen in de stuk geschoten loopgraven bij de houtvesterij ten oosten van Razanoze. Evenals de aanvallen aan hot Bessarabi- sche front mislukten ook die te» noordoos ten van Okna (noordoosten van do Boeko- wina) en op de bruggcochajis bij Uscioezk en alle met groote hardnekkigheid herhaaldo pogingen der Russen in het gebied ten noor den van Buczacs om onze loopgraven bin nen te dxiwgon. De verliezen van dén vijand zijn zeer groot. In esn' 10 K.M. breeden sector tel den. wjj 2300 lijken van Russen vcor on3 front. Enkele Russische bat-aillons, die 1000 man sterk waren vóór den slag, zijn volgens eigen mededeelingcn met 130 man terug gekeerd.- Het aantal van de ten noorden van Buc zacs krijgsgevangen gemaakte Russen be draagt meer dan 800 man. Aan de Boven-Ikwa schoten troepen van het leger van Böhm-Ermolli een Russisch vliegtuig naar beneden. De twee officieren, waarmede het bemand was, werden gevan gen genomen. Het nieuwe Russische offensief. De „Times"-correspondent te Petrograd wijdt een© beschouwing aan de beteekenis van het nieuwe Russische offensief, geda teerd van 2 Jan. j.l. Op grond der jongste communique's komt hij tot de conclusie, dat inch een militaire actie van de aller grootste beteekenis afspeelt op het meer dan 300 K.M. lange front tusschen de Pripet en de Roemcensche grens. De sterkte der Duitsch-Opstenrijksch» legers op dat front wordt op 1.000.000 tot 1.500.000 man geschat. Het feit, dat Mackensen zelf zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen te Tsjernowitz en daarheen ver scheiden Duitsche divisies heeft gebracht, die van het Servische oorlogstooneel zijn teruggenomen, bewijst wel, hoe groot ge wicht de centrale mogendheden aan het verloop van den strijd op het genoemde front hechten. Duitschland zou zeker zijn deal aan den veldtocht tegen de posities der geallieerden voor Saloniki niet hebben opgegeven en zijno troepen niet overhaast naar de Proebh en den Dniester gedirigeerd hebben, wanneer het niet gevreesd had, dab de Russen, van de Roemeensche grens af optrekkend, de ben een alleenstaand individu en Hij h:eld op, als schrikte hij voor zijn bekentenis en voor de mogelijke gevolgen. „Maar, mejuffrouw, ik heb u bij 't ontbijt gestoord i Het is onbeleefd van mij, mij hier zoolang op te houden 1 Yvilt u me niet het genoegen doen crr. ongegeneerd verder te ontbijten, terwijl ik mij op den achtergrond begeef en do deugden van uw fox bestudeer?... Ukeeil misschien honger?.. „Ja, dat heb ik inderdaad, ik moet het bekennen", zei ae onbevangen. „Ik was pas een paar minuten geleden teruggekeerd van ceu flinke wandeling en wilde juist wat ge bruiken. Mag ik u oen kop thee inschen ken Marevskv's gezicht straalde. „Wel, mejuffrouw, heel graag!" Zij ging naar het buffet-. Hij gebruikte dit oogenblik om eens in den spiegel te zie». Hm...hij mocht over zichzelWn tevreden „Zonder vleierij, mejuffrouw", zei hij op een toon va» bewondering tot „M. Will kins", „ik beschouw het als een gelukkig© gebeurtenis, zoozoohoo aal ik het zeggenzoo vriendelijk door u ontvangen te worden. Ik als alleenstaand..." (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1