Bij den Antiquair. OP ZEE. IDES SOLD A-riiiNCOUR A NT van ZsLteycajag SS December I9]g Het Koekoekspel. Een aardig spel, om den avond mede door te brengen. Benoodigheden 1 spel kaarten van 32 of 52. Spelgang: Het spel kan gespeeld wor den met 2 tot 8 spelers. Iedere 6peler krijgt een .nummer (zie teekening). Men plaatst zich zoodanig aan tafel, dat, als do figuur in 't middeu ligt, ieder 6peler een plaats heeft tegenover de lijn, die naar zijn num mer wij6t. Ieder speler legt nu op ieder der cirkeltjes, welke getrokken zijn op de lijn, die naar zijn nummer wijst I cent. Nummer 1 begint nu de kaarten te scïmdd&n en geeft daarna van links naar rechts ieder speler 1 kaart, en neemt er ook zelf een. Nu roept hij koekoek", waarop ieder de gekregen kaart voor zich bekijkt. Het doel van het spel is, om een hooge kaart in handen te hebben, of te krijgen. De koning is de hoogste eu zoo afdalende tot vrouw, boer, tien enz. zoodat de laagste kaart de aas ie. ,Bv. nummer S heeft een zeven, daar dat een zeer lage kaart ié tracht hij met ziin buurman nummer drie te ruilen. Deze moet ruilen, tenzij hij den koning heeft. Heeft hij een koning, dan roept hij, zoo dra zijn buurman zijn kaart vraagt .Koe koek" en laat den koning zien. Nu gaat nummer G aan 't. ruilqu op dezelfde ma nier, met zijn buurman naar links, totdat men eindelijk weer bij nummer 1 js geko men, Deze draait nu zijn kaart om qn zoo dit een erg lago is. mag hij, omdat hij gegeven heeft, nog een kaart bij draaien, zoodat de gever dus twee kansen heeft, tegen de andere een. Roept de gever nu koekoek", dan moeten allen hun kaart draaien en hij (zij) die dan de laagste kaart heeft (hebben) schuiven een cent, dio hst dichtst bij den koekoek ligt op den koekoek. Daarna, geeft de volgende en begint het spel van voor af aan. x-.e zijn drie centen op den koekoek heeft, moet uitscheiden eu heol't vorloren. Ten laatsto zullen er twee overblijven die moeten kampen. Die nu verliest heeft niets, die wint alles. Dt spel is een zeer aardig tijdverdrijf, daar het lang duurt, zeer leuk is en hoog stens 3 cent verlies kan geven. Men. Jcau ook om iels Audcrs spelen na tuurlijk. G. PERSKLOMP. delijken inval is geschaad, welks steden n.'et vernield zijn, wylks inkomen niet vermin derd is en welks uitvoer ook nu nog grooter ia daa in 1909. „De geweldige taak, om in liet loopende belastingjaar 1,600.000,000 en in het vol gende 1,800,000,000 bijeen te brengen, zal de kracht der natie wel tot het uiter ste inspannen, maar als ieder het zijne doet. kan en zal het financieren van dqu oorlog gelukken do eind-overwinning verzekerd zijn." FRARKRIJK. Van het Westelijk Oorlogaterreire PAKIJS- Een rapport bericht omtrent verdere successen van de Fransche artillerie, di, o.a- een munitie-depót van de Duitschér. bij de hoogten van de Maas in de lucht deed .vliegen. De vijand heroverde een klein gedeelte van de loopgraven, die Woensdag bij Hart- mannsweilerkonf genomen waren, en bleef meester van Fransche voorposten. Hèt totaal van de krijgsgevangen ge maakte Duitschers bedraagt 1300 man. LONDEN. Er heèrscnte groot© artillerie- bedrijvigheid, vooral in de buurt van Fri- oourt, het La Bassée-kamaal en Yperen. De Bngelsche artillerie beantwoordde het vuur krachtig. Op den Hartmannweitërkopf. PAKIJS. In eene bespreking van 'de laatste operaties der Fransche troe pen in de Vogezen, in den loop waar van. zij, volgens het, communiqué van heden, 1200 gevangenen maakten, zegt de ,,Temp3": ,,De welgeslaagde aanval on zer troepen op de vijandelijke posities op den Hartmannweilsrkopf is een zeer groot succes. (Vrij nóar hel Engel tch). (Slot.) Het eerste ding, dat de aandacht van Wexford trof, toen hij bij zijn terugkeer zijn kamer weder binnentrad, was een prentbriefkaart, die op tafel lag.' Een uit roep van verwondering ontsnapte hem toen hij de briefkaart opnam en die herkende als het laatste schrijven, dat C-ora van haar vader ontvangen had. „Ik zag zooeven een mooi oud bureautje, net zoo'n soort als je graag hebben wou. Ik kan het voor een ongelooflijk klein prijsje op den kop tikken, in een antiquiteiten win kel je in een van de achterbuurten. Vandaag had ik geen gelegenheid er op in te gaan, maar ik zal het kcopen en je sturen nog vóór ik Parijs verlaat. Vader". ,,De kaart moet uit mijn zak gevallen zijn, toen ik de postzegels voor den brief te voorschijn haalde," zei hij bij zichzelf. „Ik kreeg werkelijk een schrik, toen ik John Castle's handschrift zag, dat me als in de oogen keek, ik dacht een oogenblik, dat 't een boodschap van den dcode was. „Maar," voegde hij er met verheffing van stem bij, „is net geen boodschap van den doode? John Castle gaf niet om die dingen, maar Cora heeft een zwak voor oude meubelen. Uit de kaart spreekt een belofte om binnenkort op dè zaak terug te komen en het bureautje voor haar te koopen vóór hij Parijs ver liet..." „Aangezien or geen spoor van oen bureau te vinden 13 geweest onder zijn nagelaten goederen, en aangezien hij plan had (zoo hij ra Jiet leven was gebleven) om den volgen de» dag Parijs te verlaten en zijn huwehjks- l)e Fransche en Duitsche troepen waren reeds gedurende vele maanden op de ooste lijke helling van den berg met elkander in contact. Er hadden gevechten plaats, men bevocht elkander met loopgraafgesckut, iederen dag maakten bommen, luchttorpe- do's en granaten hier en daar eenige slacht offers. Wij hebben aan dien toestand een einde willen maken en don vijand tot ver van onze loopgraven terugwerpen. De operaties warén juist omdat de linies zoo dicht bij elkander waren, zeer moeilijk, maar-een uiterst nauwkeurig© artillerie-voorbereiding, maak te het onzen dapperen soldaten mogelijk, de Duitsche stellingen to bestormen. Hot sucoes was volkomen. De operatie, die van plaatselijken aard was, is volkomen ge slaagd, zoodat onze troepen een, grootcr ter rein op de oostelijke helling van den Hart- mannweilerkopf konden bezetten. De vijand kon den zoo krachtig uifcgovoer- den aanval niet weerstaan, maar werd terug geworpen, en moest 1200 gevangenen in onze handen laten.' Opnieuw heeft de Fransche soldaat zijne schitterende hoedanigheden, zijnen moed en zijn volhardingsvermogen getoond. Als men aan het afschuwelijke weder en aan die stroomen van bevroren modder, die de loop graven zijn, denkt, dan vindt men geone woorden om de helden te prijzen en toeden ken, die schrede voor schrede den Elzas her- Kerstmis aan het front. LONDEN. Ofschoon het weder zeer slecht, is, belooft het Kerstfeest in de loopgraven tocli zeer vr ooi ijk te worden. De loopgraven zijn thans heel comforta bel, vergeleken bij 1914, terwijl de troepen bovendien zich bewust zijn van hunne meer derheid op den vijand iu manschappen, ka nonnen eu ontploffingsmiddelon. reisje aan te vangen, is zijn belofte aan Cora waarschijnlijk onvervuld gebleven, doordat hij er door zijn on verwachten dood in ver hinderd werd. Welnu, indien wij die belofte in verband brengen met de geheimzinnige woorden van den varensgezel, krijgen wij een sombere, maar niettemin heel goed mo gelijke aanwijzing. Ik zal morgen zelf gaan zien in hoever die aanwijzing juist is." „Een mooi, oud schrijfbureautje... een antiquiteitenwinkeltje in een van de ach terbuurten der oude stad." „Dan moet hier ongetwijfeld het aangewezen artikel en de aangewezen plaats zijn", zoo besloot Wexford, even stilstaande, toen zijn oog viel op een eigenaardig gebeeldhouwd oud eiken bureau, dat met andere meubelen te zien was door een klein etalagcvenster van een onaanzienlijk winkeltje dat van achte ren aan de Seine uitkwam. Terwijl hij voor de deur stond, schijnbaar verdiept in de beschouwing van het schrijf bureau, kwam er een stem uit het donkere huisje „Hah, monsieur heeft verstand van iets moois! Nu, mijn systeem is verkoopen met kleine winst en als monsieur wil binnenko men, ik heb nog heel wat koopjes méér als u maar eens kijken wil..." „Hm", zei Wexford, bukte om zijn hoofd niet te stooten en bleef dicht bij den ingang staan. „Het is honderd tegen één dat ik het toch niét krijg," zei hij ongeduldig, bij zichzelf. „Ik moet het eens van dichterbij bezien", zei Wexford, „als het dan zoo bizonder iq als u zegt." „Een honderd francs is niets voor epn gentleman als monsieur," zei de oude koop man op 'n toontje, terwijl hij in zijn handen wreef. Het is inderdaad niet te veel," ant woordde Wexford, en nam een honderd- francsbiljefc uit zijn welgevulde portefeuille. 1 Er zijn maatregelen getroffen voor een Kerstmenu voor do troepen. Er zullen ech ter geen vriendelijkheden gewisseld worden, en van iets, dat op ©en wapenstilstand lijkt, is geon sprake. Aan de militairen van alle rangen is in herinnering gebracht te lie den ken dat oorlog jiu eenmaal oorlog is. ITALIË Oostenrijk en Italië. WEENEN- De Italiaan&che artillerie zet do beschioting van het zidelijk front in Tirol voort. Ook aan de overige fronten hebben hier en. daar partieele artillerie-gevechten plaats. Een aanval van een Vijandelijke com pagnie bij Dolje aan het bruggêhoofd van Tolmein liep dood in ons vuur. SERV1G. De oorlog in Servië. WEENEN. Bij Tpek werden opnieuw G9 door de Serviërs verborgen kanonnen buit gemaakt. Vermoedelijk zullen er nog veel meer gevonden worden. Het dal van de Vardar verstrekt. Aan den Bcrl. Lok 1 n-wordt uit Lu gano geseind, dat de geallieerden het goheole zuidelijke dal van do Vardar, van de meren van Ardzan en Amatoto tot aan Saloniki, in een buitengewoon versterkt kamp hebben herschapen. Het reeds aanwezige overvloe dige oorlogsmateriaal is door voortduren- den nieuwen aanvoer belangrijk uitgebreid. Kanonnen, paarden, muildieren, automo bielen. motor- en gewone rijwielen, opvouw bare barakken, vliegtuigen, greote hoeveel heden munitie eu zelfs complete spoortrei nen, wagons en locomotieven wórden daar - ontscheept. MONTENEGRO. De vervolging in Montenegro. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit het oorlogsperskwartier, dat onder gestadig vechten de vervolging der Motttenegrijnen en Serviërs in Ncordoost-Montenegro slechts langzaam -vordert, aangezien doer sneeuw jacht eu slecht weer de toestand dei- wegen geleden heoft en heb steeds moei lijker wordt den trein te vervoeren. Allo stellingen voor den opmarsch, zoowel als voor de étappe, worden door een krachtigen patrouilledienst en een dicht net van vei ligheidsmaatregelen beveiligd tegen de over vallen van benden. Woensdag hebben de Oosten rij ksch-IIou- gaarsche troepen ten zuiden van Godoeseho de Montenegrijnscho stelling Beranetsj stormenderhand genomen en in do laatste twee dagen G00 man, meest Serviërs, ge vangen genomen. TURKIJE. De terugtrekking van de Dardan&IIen. LONDEN. Het terug trekken vande troepen uit de Anzaczöne en de Soe- vla-baai zonder dat daarbij verliezen van beteejcenïs zijn geleden, heeft iu het algemeen in Australië en N'ie-uw.- Zeeland bevrediging gewekt. Voor Austra lië was de zaak van bijzonder belang, daar liet moerendeel der troepen op G-allipoli tot de Australiërs behoorden. Do to Melbourne verschijnende „Age" zegt: „Als de beteekenis van de ontruiming begrepen wordt, zal zij zeker de recrutee- ring in de „Commonwealth" bevorderen." De eerste minister Hughes verklaarde, dab Australië zal blijven oorlogvoeren' tot oen volkomen eu overweldigende overwin ning. De ontruiming is een aansporing te meer tot volharding. De minister van verdediging zeide, dab de Australiërs geen aanmerking maken op de ontruiming, die immers geenszins iets zal veranderen aan het vaste besluit om den oorlog door te zetten, noch de pogingen om nieuwe manschappen aan te werven, zal be lemmeren. Massey, de eerste minister van Nieuw- Zeeland. zeide: De meeste menschen zullen het eens zijn met hen, dis denken „Wij hebben thans afgedaan met do „Anzac". Treden wij thans met een vereenigd front tegen den vijand cp." Voor Warna. PETROGRAD. Van bevoegde zijde wordt gemeldOp 21 December ont moetten twee kleine Russische torpedo- booten op een kruistocht lang do Bulgaarsche kust eon Bulgaarsche torpodoboot en gingen tot de vervolging over. Het Bulgaarsche oorlogsschip vluchtte naar Varna. Onze sche pen vervolgden den Bylgaar tot den ingang van de golftoen opeuden do kustbatberijen het vuur. Onze torpedobooten trokken zich uit do vuurzone terug zonder verliezen of averij Op dezelfde kruistocht werden, twee zeil schepen, die op weg waven naar Conatantza om benzine te halen, in den grond geboord. De bemanningen werden krijgsgevangen gemaakt. Schopte gezonken. PORTSAXD. De ..Yasaka mam" is ge zonken maar dank zij de betoonde koelbloe digheid werden allen geredVolgons de bladen bedraagt het verlies voor de asura- deuren minstens 25 niilliocu francs. |De „Yasaka Mavu" was een stoomschip van 12500 ton bruto, dat in 1914 werd ge bouwd en toebehoorde aan de Jap. maat schappij Nippon Yusen Kabushibi K&islia. Het schip bovond zich op de reis van Lon den naar Yokohama- Red Binnenland. PERZIÈ. De Russen in Psrzië. LONDEN. Uit Petrograd wordt bericht,, dat de Russen Koesn nu een hevig gevecht hebben Bezet. WEP.EENSGDE STATEN. Fords vredesexpeditie. BERLIJN. Tiet „Befl. Tageblatt" ver neemt uit Kopenhagen: Aangezien Ford in Christiania zwaar ziek is geworden, zal dc reis naar Zweden, Denemarken en Neder land waarschijnlijk worden opgegeven. „Hier i3 het geld, het bureau is voor mij." „Bien," zei de oude man, terwijl bij met gretige band bet geld aangreep. „Dat is dan in orde," zei Wexford. „Ik zal straks terugkomen met een kruier, dio het op kan laden." Op dit oogenblik ging achter in den win kel een deur open en een oude vrouw ver scheen, die op een blaadje twee koppen kof fie droeg. „Bien," herhaalde de antiquair, ander maal in zijn handen wrijvend- „Wij hebben op dit uur altijd de koffio klaar; kan ik monsieur dienen met een kop „Met genoegen", zei dokter Wexford, getroffen door de vriendelijkheid, en hij nam niet meer dan één klein tug. Maar die eene teug was genoeg. Indien zij geweten hadden met wien zij te doen hadden, zouden zij niet zoo dom ge weest zijn om te trachtten hem te vergeven. Hij wist nu met welke boeven bij te doen had. Maar hij wist ook, dat hij op den rech ten weg wa om Cora's hand te winnen! Het zou echter, noodig zijn niets te laten merken en zijn rol' tot het einde toe te spelen. Monsieur heeft zijn koffie nog niet op,,' zei de koopman. „Smaakt ze u niet?" „Ze is mij wat te sterk", was het ant woord; „Ik ben ze zoo sterk niet- gewend. Maar bet is tijd om naar mijn hotel terug te keereu. Als u 't goedvindt dan zal ik mijn bureau 6traks laten halen". yC.ertainemeni"zei de antiquair. „.Maar u moet nog zien hoe de geheim lade open gaat. Itegardez,... ais u even op dezen knop wilt drukken?" Wexford bukte en deed wat hem gevraagd werd,' maar deed het volgende oogenblik een stap achteruit, want plotseling bad iets kouds, verVuld met een zoete, misselijk ma kende lucht zich als op zijn gezicht ver spreid., Hü wankelde en zou gevallen zijn Ned. Ambulance naar Duitschland. Met zekerheid Lau nog niet worden medege deeld, wanneer de Ned. ambulance vertrekken zal naar Boedapest- en Beuthen. Want wol heeft prof. Lanz zich verbondon, om als leider op te treden en de diaconosscn en verpleegsters aldaar in do hospitalen to installeert-», maar prof. Lanz kan niet een half ja at blijven. En dat is de tijd, dio voor de Ned. ainbulauco voor- loopig is bepaald om hulp to vcrleenen. Er wordt nog gezocht naar een bekwamen chirurg, Idio als blijvend leider zou optreden, want eenigo bekende chirurgen lijn' wel aangezocht., doch konden zich niet beschikbaar 6tellen, daar zij hun eigen praktijd niet zoo lang konden ver laten. Twee dochters van dr. A. Kuvper gaan mede, vorder o.a. zuster freule Six en van het Haar- leinsche Diaconosscnliuis de zustors Bronsveld en W. van Kempendo laatste isgldaar hoofd zuster der operatiezaal. (Ned.) De Nederlantlscho ambulance in Servië. Naar do ..Telegraaf" meldt, zijn thans ook do laatste Ncderlondsche' verpleegsters terug gekeerd uit Servië; teruggekeerd wegens ge brek aan werk. 't Klinkt ongelooflijk schrijft het blad wanneer men donkt aan do duizen den gowonclen op het Balkanfront gemaakt. Die slachtoffers van do moest afgrijslijke menschenvermiuking, zo kwamen oolc dagelijks to Kragujèvats, do standplaats dor Noder- landseho zusters, in transporten van vijfhon derd, zeshonderd, duizend soms, aan, maar op bevel van het Duitscho legerbestuur mocht niemand do gewonden aanraken, omdat ze, naar do Duit-scherft zeiden, wemelden van ongedierte. Ougew asschcn vaak met etterende wonden, werden do stumpers doorgezonden naar Hongarije en hoe gnarno zo ook uilden, onze zusters konden niets doen om hun ellen do to verzachten Zaterdagavond zijn zo in hot vaderland teruggekeerd, do bcido Nodorlandscho vrouwen, dio als laatsten op den verren post gebleven ron „De Duitsche gewonden".'aldus zoido zuster K., „werden uitsluitend door Duitscho zusters verpleegd, er was" méér dan voldoende perso neel en.... al zeiden zo hot niot met zooveel woorden, we merkten toch heel duidelijk, dat zo van do Nederlandsoho hulp maar matig 'gediend waren. \Vo werden, ronduit gezegd, zoo'n beetje in ecu hoek geduwd, al dien ik er dadelijk bij to vertollen, dat de Duitsche artsen ons met do mééste voorkomendheid be handelden. "Wo kregen dus uitsluitend do Servische ge wonden te verzorgen en in den beginne hadden wij daar ook volop meo te doen, maar lang zamerhand werd ons ziekenhuis ontruimd, do patiënten gingen door naar Oostenrijk, naar Hongarije en wij wisten werkelijk niet meer hoe we onzen tijd besteden konden. Wo zijn toen nog overgeplaatst naar het tot hospitaal ingerichte gymnasium, daar was méér te doen, zeiden ons do D uitschots; maar toen wo er een dag of zes geïnstalleerd waren, kwamen wij tot. de conclusie, dat ook daar geen ge wonden ;»eer werden aangevoerd en toen zijn wo dan maar weer naar Patri? teruggekeerd." Ceïntornaorde officieren. De hier t" lande geïnterneerde Engelsche officieren zullen in den vervolge met machti ging van dc Eifgelschc regcering op eerowoord mogen worden vrijgelaten. Legerzaken. Aanvulling art. 100 Militiewet. Blijkens het Tweedo-Kamer-verslag betref fende het ontwerp tot aanvulling van art. 100 als het misdadige oude paar hem niet tegen gehouden had. Zij zouden echter nog ccu niet gering te schatten tegenpartij voor hem geweest zijn, indien hij niet zijn revolver, dien hij voor alle zekerheid bij zich gestoken had, te voorschijn had gebracht. Met een kreet van schrik stoven zc ach teruit. W exiord waggelde een schrede verder, in de richting van de buitendeur. Eensklaps scheen het hem toe, dat de grond onder zijn voeten begon te bewegen. Hij ging naar boneden, naar beneden, steeds lager en daarop voelde hij zich duidelijk naar de diepte zinken, do revolver nog in zijn hand geklemd Hij verloor evenwel zijn bewustzijn niet en begon zich weldra rekenschap te geven van de plaats waar hij zich bevond. Het was een soort onderaardsche kelder, zoo vochtig, dat de steenen muren en de grond met ecu soort groenachtig slijm be dekt was. Hij durfde zich nauwelijks be wegen. Toen zijn oogen wat aan de duisternis gewend waren, begon hij te begrijpen dat hij in een steenen gevangenis zat, die geen anderen uitgang had dan de valdeur waar door hij naar beneden was gestort en een kleine opening onder in den muur, waaron der dc rivier doorstroomde. De vrèeselijko uren, die hij nu doorleef de, kropen langzaam om. De dag brak aan, en daarna een tweede vreeselijkc naclit. Wexford had nevens zijn portefeuille nog zijn notitieboekje gevoeld. Op het gevoel af schreef hij, met groote letters, dat hij als slachtoffer opgesloten zat in den kelder on der" de antiquiteitenwinkel van het achter buurtstraatje. Hij vouwde het papiertje in vieren en blies bet door do opening van liet keldergat in de richting van de rivier. Hij schreef zóó veel van die briefjes, tot bet laatste blaadje uit zijn notitieboekje ver der Militiewet vond dn voorgestelde nelswijzi ging algexneon instemming. Sommige leden drongen aan op wijziging art. S4 der wet. In do eerste plaats oordeelde zij vorhooging van hot maximum bedrag van 2 zoet wenscholijk en vervolgens pleitten voor eon aanvulling in dezen zin, dat de ver goeding nog gedurende h weken na liet naar huis zenden van den milicien kan worden uitge keerd. Mot het oog op do moeilijkheden, waar in do miliciens na hun terugkeer naar hun haardsteden dikwijls verkoeren, zoolang zij geen work hebben gevonden, is zulk een aanvulling dringend noodig. Men verzocht de Regeering met an li drang de aanvulling alsnog bij 'deze ge legenheid tot stond te brengen. Weduwen- en Weezenfonds militairen en gepen- sienneerde militairen dér land- en der zeemacht. Blijkens het verslag in do Tweede Kamer betreffende do wetsontwerpen tot regeling van do ontvangsten en uitga ven van do Weduwen- eu Weezenfondsen voor gepensionnoerdo militairen der land- en zeemacht brachten eenigo leden de wensclielijk- hcid tor sprake om, hetzij door wetswijziging, lu-tzij bij wjjze van gratificatie ©enigermate t© gemoet te komen in dc behoeften van de na gelaten betrekkingen van militairen, gedurende do mobilisatie in den dienst om het leven ge komen. Men dacht hier in het bijzonder aan het geval to Rijswijk, waar een militair door liot afgaan van een geweer van een kameraad is gedood on aan bet vergaan van een marine- sloep met bemanning op do Schelde. Buitengewoon Oorlogskrediet. Blijkens hot a f d eel in ge versla g over het wets ontwerp tot nadere vciüooging van do oorlogs- begrooting voor 1915 (buitengewoon krediet) gar do memorie van toelichting aan sommige loden aanleiding er hunne teleurstelling over uit tó spreken, dat voor het loopènde kwar taal veeleer stijging dan Termindering van de buitengewone uitgaven te wachten is. Anderen wezen erop, dat dezo vermoedelijk© stijging in de toelichting behoorlijk eohijnt verklaard: de doorgaande uitbreiding der icgersterkto is hier zeker de belangrijkst© factor. Niet zonder bevreemding hadden verschei dene loden gesien, dat, terwijl de vermoede lijke behoeften voor het tijdvak 1 October31 December óp 48 millioeu worden geraamd, bij wijze van „afronding" een som van 50 mil lioeu wordt aangevraagd. Men achtte biervoor geen goede reden aanwezig. Voorts had hot eenigo leden onaangenaam getroffen, dat blijkens dc Memorie van Toe lichting de administratie van verantwoording wan do bestede geldon nog 6teeds ten achter is: zij vroegen naar de oorzaken hiervan en drongen er nogmaals op aan, met kracht te pogen aan! (lezen toestand een eind te maken, indien dat niet mogelijk is, kan daaruit slechte do conclusie worden getrokken dat do organi satie in dit opzic-lit veel to wensohen overlaat, moldt hel- verslag. Men vroeg of benoemingen van gemobiliseerde miliciens tot reserve-luite- .nant-kwartiermpester hebben plaats gevonden. Hoever is de administratieve verantwoording thans gevorderd? Inlichtingen wêrdoti gevraagd omtrent de redenen, waarom eerst in November van do administrateurs bij do korpsen voorloopig© op- zaveii konden worden verkregen van do ten laste van den dienst 1914 bij de staven, korp sen en verdere onderdeden van het leger ge dane betalingen. Herinnerende dat voor bouw en inrichting an barakken volgons do Memorie van Toolioh- ing f 2.500.000 is- uitgegeven, vroeg men o.a. of thans nergens meer troepen in tenten zijn gelegerd, welk getal barakken is gebouwd en wat do gemiddelde kostprijs is geweest. Met leedwezen hadden verschillende leden opgemerkt, dat niot voldoende gebruik wordt gemaakt van krachten ala timmerlieden, sme den, metselaars, kleermakers, zadelmakers, bakkers, chauffeurs enz. die in het leger aan wezig zijn. Ter aanmoediging en ook uit een billijkheidsoogpunt ware in gevallen, waarin dit "geschiedt aan dezo vaklieden een dagelijk- scliö toelago too te konnon. Bij den barakken- bouw te Oostkappello schijnt zulk een toelage to zijn toegezegd, maar nimmer te zijn uitge keerd terwijl Tn ander© gevallen wol toeken ning van oen toelage plaats gevoudeu heeft. Men drong er op aan, dat in elk geval ten doze stcods dozelldö god rage lijn worde gevolgd. Betreffend© den aankoop van graan voor hot leger 'baddek enkele loden vernomen, dat in Februari 1915 door do Intendance con partij graan is aangekocht, waarvoor een ton gouds meer zou zijn betaald dan terzelfder tijd voor een gelijke hoeveelheid zou zijn besteed door hot dopartenh-nt van Landbouw. Men vroeg hieromtrent inlichtingen. Gevraagd word, of den Minister iets bekend van een geval, Waarover do hoer' Koster sprak- in do vergadering dor Kamer van 8 Dec j.l., dat cmi luitenant-kwartiermeester een som ,;olds had aangenomen mot min zuivere bcdoe- ingen. Enkele leden Wcnschten, dat naar dit ;oval eou onderzoek zou worden ingesteld. Gewezen word op een onnoodigo uitgave Oor fep ruiten do uit liet laten betrekken van _cn wacht nan het station to Gouda door een detachement, van het garnizoen to 's-Graven- hagc, terwijl in Gouda zelf garnizoen gele gerd is. Ge', raugd werd of ook kanonnen, mitrail leurs enz', worden aangeschaft, hetgeen cenige loden hopen. Door 'verscheidene leden weid er op aange drongen, dat aan miliciens, die naar huis zijn gestuurd om daar wegens ziekte te worden veimlcegd. niet meer dc soldij en liet voedings- geld woi-dt onthouden. Ook de gozinsvergoe- bruikt was. Eén van a-1 die briefjes zou mis schien toch aandacht trekken... misschien... als het dan niet te laat was... De derde dag brak aan. Hij wachtte steeds, helder en waakzaam nog, in spijt van zijn afzondering en zijn uitputting. Zijn eenige kans was nog, dat het misdadig paar ongeduldig zou worden en om zijn gold zou komen. Zij zouden meenen dat. hij totaal uitgeput, bezweken, was, of althans 6tervende, en met aarzelen om hem te plun- dertn en als wie weet- hoevele voorafgegane slachtoffers, in de Seine te werpen. Het bleek hem weldra, dat hij goed ge zien had. Toen het laatste schemerlicht, dat in zijn kolderopening viel, verdonkerd was, hoorde Wexford gerucht en weldra bewezen hem langzame stappen en het ge dempt licht van een handlantaren, dat de oud© schurk een onderzoek kwam instellen. Plotseling klonk een schot door de kelder- gowelven en de binnengekomene trad met een kreet van pijn terug, terwijl de lan taarn op den grond rolde en de valdeur met. een klap weer dichtviel. „Ik was gek, dat ik den boef niet eerst dichtbij liet komen", dacht Wexford. Ilij begon nu alle begrip van tijd e'n dag- verdeeling te verliezen. Het vraagstuk hoe lang hij onder de gegeven omstandigheden nog te leven had, zou spoedig opgelost zijn... Tijd, gevoel en geluiden begonnen hun working op zijn bewustzijn te vérliezen en hij geraakte in een zekere gedweljning tot dat hij in een diepen slaap viel... Toen droomde hij hot was een verrukkelijke droom dab hij niet langer op den' bodem van zijn koude, vochtige gevangenis lag, maar op oen bed. En aan dat bed zat Cora, die hem voorzichtig op het voorhoofd kuste en wier zachte, weeke stem hem in de ooren klonk... „Cora!" „Hier ben ik, lieveling, hier ben ik!" ormamint-Tabletten vernietigen de bacteriën van verkoudheid, influenza, angina, roodvonk enz., in mond en keel en beschermen tegen Besmetting ding wordt dan ingehouden. Eenigo leden meenden, dat het billijk ware aan thuis ver pleegde zioko militairen ook eon deel der vcr- plegingskoston te restitueeren. Sommige leden drongen er met klem op aan, dat do personen, dio als deserteurs uit het leger van een der belligerentcn over de grens zijn gekomen, niet nis geïnterneerden worden behandeld. Do vraag of zo al of niet deserteurs zijn mag niet langer onbeslist worden gelaten. Wordt de vraag boteetigend beantwoord, dan is er geen reden hen langer van hun vrijhoid t© borooveu. Enkele leden wenschten, dat onze Regeeriug dezen personen, op grond van humanitaire overwegingen, ecnigon steun ver leen© voor zoover daaraan behoefte bestaat, waartegen enkele anderen opmerkten, dat bet voor bon niet hoven twijfel was verheven, of dezo lieden, die zich aan hun wettelijke plich ten hebben onttrokken, daarvoor wel in do eerste plaats in aanmerking kwamen. Staatsbegrcoting voor 1910. Hoofdstuk VIII (Oorlog). De kennisneming van de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag geeft aan de Commissie van Rapporteurs aanleiding alsnog do volgende opmerkingen en vragen tot den Minister te richten. lo. Ten aanzien van de instructie van den opperbevelhebber verklaart do Minister dat overlegging daarvan z.i. geen nut zoudo heb ben. Do Commissie, die dezo zienswijze niet kan deelen, veroorlooft zich hot verzoek to doen, do instructie ter inzage van do leden, onder geheimhouding, ter griffie v.an do Kamer to dcponceren. 2o. Toorts deelt do Minister mede, dat do grensbewakingstroepen van bet veldleger ge regeld en dikwijls worden afgelost. Opmer kende, dat in de klacht, betreffende dat punt, in het Voorloopig Verslag, sprake is van don „dienst aan do grenzen in het algemeen' ver zoekt de Commissie dat do Kamer worde inge licht, of er niet ook grenswachten zijn, niet be- hoorendo tot het veldleger, ,en, zoo ja, of ook voor dezo een b'evredigende aflossingsregeling bestaat. 3o. Gaarne zou de Commissie vernemen, of 's Ministers weigering, inlichtingen te verschaf fen omtyent do motieven van liet eervol ont slag, verleend aan den commandant der bri gade, dio bij do ongeregeldheden te Apeldoorn betrokken was, gegrond is op do overweging, dat het verschaffen dier inlichtingen zou zijn strijdig met liet belang van den Staat. Is dit niet het geval, dan zou inededeeling van do gronden voor het ontslag alsnog op prijs wor den gesteld. 4o. Volkomen begrijpende, dat do Minister fn do huidige omstandigheden sterkte-opgaven niet in een voor openbaarheid bestemd stuk wenscht te geven, meqnt de Commissie noch tans, dat er geon bezwaar tegen kan bestaan, zulke opgaven neder te leggen ter griffie ter inzage van de leden, onder verplichting tot ge heimhouding. Zij dringt er daarom op aan, dat do sterkte der opgeroepen lichtingen en jaar- klassen, het getal der gedurende vier maanden geoefende miliciens en landstormmannen en der naar huis 'gezonden landweermannen in dier voege aan do Kamer worde medegedeeld. Op gelijke wijze mag de Kamer in kennis worden gesteld van liet aantal gevormde reservo-regi- menten. 5o. De Commissie wensclit aan to dringen op nadere inlichtingen betreffende de resultaten van het onderzoek omtrent onregelmatigheden, welke in een kamp in do Betuwe hebben plaats gevonden. Do daaromtrent gedane mededeel!n- gen komen haar onvoldoende voor, 6o. Na kennisneming van de Memorie van Antwoord meent de Commissie te moeten aan nemen, dat zoowel gepensionneerde officieren van hot Nederlandsen© leger als gepension neerde officieren van het Noderlandsch-Indisoho leger, die weder iu dienst zijn gesteld, het volle traktement van hun rang, naast hun pensioen genieten. De Commissie stelt de .vraag, waarom niet dezelfde regel geldt als bij de zeemacht. Blijkens do Nota van den Minister van Marine naar aanleiding van hot Verslag over do supple- toire Mnrinebegrooting voor 1915 genieten in activiteit herstelde zee-officieren hot activitoits- trakteiheüt met stilstand van het vroeger toe gekend pensioen. 7o. Dc bewering in het V, V., dat bij ver gaderingen van mobilisatieclubs (en dit geldt ook voor andere vergaderingen, door militairen te houder.) steeds een officier moet worden toe gelaten, is in do Memorie van Antwoord niet weersproken, zoodat do juistheid daarvan schijnt te moeten worden aangenomen. De Commissie wenscht den Minister de vraag to stellen, of hij bereid is, do desbetreffend© be paling in te trekken. 8c!. Do vraag iu het V. V., welke, „bewijs stukken" zijn bedoeld onder punt 8o, Kan de verloforder van '3 October 1015 is on'-'-o-r. ivoord gebleven. Do Commissi© zou op beant woording aisnog prijs stei. 9o. Naar aanleiding van liet voorgevallen© met een kornet van het derde regiment huzaren Werden iu het V. V. 8 vragen gesteld, waar van do laatsto luidde, of do ilinister bereid was een nader onderzoek in deze zaak te ge lasten. klonk het, nu vlakbij. „Je bent nu buiten gevaar, beste Rex, ik ben j© verpleegster, zie maar! En die twee afschuwelijke monsters zitten in d© gevangenis, in af wachting van hun gerecht© straf l" IV. Dokier Wexford nam sedert het oogen blik, dat hij uit zijn ouderaardsche verblijf plaats was verlost, spoedig in krachten toe. Hij dankte zijn redding zoowel aan do briefjes, waarvan er meerdere bij do politie waren aangebracht, als aan Cora's onge rustheid. Ook zij had den man, die in zijn schuitje haar vader's lijk had opgcvisclit, weten te vinden en zich door hem uitvoerig laten inlichten omtrent de achterbuurt en de rommelige straatjes waarop do varens gast had gezinspeeld. Ook zij had, evenals Wexford, ten laatste het- oude schrijfbureau voor het raam opgemerkt, en haar vlug ver stand had haar doen raden dat daar eu nergens anders de plek van de dubbele mis daad moest gezocht worden. Zij ijlde naar het politiebureau en kwam er op hetzelfde oogenblik aan dat twee van de briefjes bij den dienstdoenden hoofdambtenaar waren bezorgd. Daarop had spoedig Wexford's verlossing plaats gevonden.-Nog juist intijds, of zelfs zijn sterk gestel had voor de gevolgen moe ten bezwijken. De kogel had den ouden booswicht een schampschot aan het voorhoofd bezorgd. De politie vond hem verdoofd door het bloed dat hij verloren had, en nam hem gevangen. De oude vrouw ©venwel had een rasenden weerstand geboden. Hun bolder vonnis tot levenslange ge vangenschap werd uitgesproken op denvólf- den .dag dat Cora Castle de vrouw werd van den dokter, di© het raadsel van baars aders, doqcj had weten op tfljossegj

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2