OP ZEE. Binnenland. 3DES g50>Iji"0 A*ü>ici;]>J"OOTTFS.^.]Nri' van "V'rijcia.gg: 1*7" December 3J. §ig Roe m enië. verschillen do plaatsen door mijnen is versperd, van Galatz van de Proeth tot aan de Zwarte Zee over een lengte van 340 K.M. Dit kaartje van vooral hot noordelyk gedeelte van ïtoomeuii; geeft aan, waar deze Balkanstaat aan Rusland grenst; daar heeft dit laatste land een groot leger saamgetrob- ken, waarmee het gaarne door Roemenie heen naar Bulgarije zou trekken om do troepen der centralen en hun bondgenooten daar aan te vallen* Voor- loopig gevoelt do Roe- meeueche regeering blijk baar nog geen lust om dit toe te staan; het hand haaft nog steeds zijn neu traliteit. Dit blijkt ook hieruit dat de Don&u op bijv. voor de monding heden met het tramsport moeten hebben on dervonden, maar hoofdzakelijk uit vrees voor de kanonnen der geallieerden. Afgezien van de betrekkelijk zware ver liezen in het gevecht van Maandag j.L, die echter beneden duizend man bleven, be draagt het totale verlies der Engeisohen en Fxanschen gedurende de rest der week slechts eenige dozijnen. In de aigoloopeu zeven dagen zijn de go allieerden ongeveer veertien mijlen geleide lijk teruggetrokken en zij hebben niet alleen hun eigen voorraden medogenomen, maar tevens de streek, die zijn doortrokken, ont bloot van alle voedingsrr Iele®. In de laatste dagen meenen onze patrouil les Duitschers en Oostenrijkers bij do Bul garen op te merken en verder wordt van be trouwbare zijde bericht, dat eenige Bul- gaarsche regimenten met Ooatenrijksche manschappen zijn aangevuld. Intusschen komen hier ter stede krach tige versterkingen aan. De groote halve cirkel van heuvelen, die gelegen is rondom Saloniki, is georganiseerd tot een uitge strekt bruggehoofd, waarvan ingenieurs kunst de voordeelen van een sterke natuur lijke positie nog heeft weten te vergroe ten. PARIJS. Officieéle mededeelingen over den slag aan de Tsjerna too- nen, met welk een uiterste verbittering gestreden weid. Wij moesten een gedeelte van de Bulgaarsche troepen tot ons trekken om het Servische front te ontlaste®. Na voorbereidende operaties werd bevel tot het offensief gegeven op 6 Nov. Niettegenstaan de de geweldige terreimnoeilijkheden gingen onze soldaten vastberaden voorwaarts over het geheele aanvalsfront. Een compagnie, belast met het afslaan van een tegenaanval der Bulgaren, wierp dezon terug en maakte zich meester van oen sterke stelling op den „Groenen Heuvel", waar zij zich vastzette. De Bulgaren deden verwoede aanvallen. Maar onze soldaten hielden moedig stand en sloegen alle aanval len af. De munitievoorraad echter raakte uitgeput, terwijl toevoer van voorraden in den nacht onmogelijk was. De compagnie werd weldra omsingeld, maakte naar vier zijden frent en bleef zoo heldhaftig tegen stand bieden, dat de vijand, die zware ver liezen leed, zijn aanvallen moest verminde ren. Een dichte mist omhulde den Groene Heuvel. Toen haar positie gevaarlijk begon te worden, deed de compagnie een uitval, brak zich met de bajonet baan en sloeg zich door den vijand heen, zoodat zij zich weer bij haar regiment kern voegen. Op 10 en 11 Nov. werd met do uiterste verbittering doorgevochten op het geheele front. Het gewenschte resultaat werd be reikt: de Bulgaren moesten troepen onttrek ken aan het operatietooneel bij de Baboena- passen, waar de toestand voor de Serviërs nu spoedig verbeterde. Op 12 Nov. vernieuwden de thans ver sterkte Bulgaren hun verwoede masea-aan vallen, maar de Fransche infanterie bleek vol vertrouwen en onoverwinnelijk. Gewel dig onder vuur genomen door de Servische snelvuurkanonnen moesten de Bulgaarsche mitrailleurs op 15 Nov. zich terugtrekken de vijand had 40,000 man verloren. De Fransche verliezen waren betrekkelijk ge ring. Deze overwinning is to danken aan de uitnemende dapperheid van onze solda ten en aan him offervaardigheid, welke de bewondering wekken van alle aanvoerders. Monastir, ATHENE. Het dagblad „Patris" ver klaart uit welingelichte bron te hebben vernomen, dat de Bulgaren van plan zijn Monastir voorgoed te behouden. Hij best-rijdt de mededeeiingen van de omgekochte rcgeeringsbladen, die de begrij pelijke gevoeligheid van de openbare mee ning in Griekenland trachten te sussen. „Monastir" zegt de „Patris" „vormt de kern van. Macedonië, dat door de Bulgaren wordt begeerd en alleen door geweld zal men hen eruit kunnen drijven." bij honderden op den vochtigen grond van het binnenplein .gezeten, begroeting door pangerans en Soenan, innemen der plaat sen, „Wien Neerlandsch bloed", nader schuiven der pangerans en regenten, wier 'aantal na door de Djocja'sohe hofgrooten vermeerderd was. De electrieche verlichting maakte het mogelijk nu ook iets meer te zien van het vertrek waar de Soenan's vrouwen, vrou welijke ambtenaren en bedienden gehurkt zaten en in wier midden de jonge vorstin st-rak naar beneden zat te staren. Het duurde niet lang of vier vrouwelijke regenten kwamen twee aan twee in de of- iicieele hoidracht, waarbij armen, schou ders en bovendeel van de borst worden bloot gelaten, van het vrouwenverblijf naar de ontvangzaal. Onder herhaalde sembah's schoven zij met de handen om de onderbee- uen gekiend, telkens eenigszins draaiend, om met de onder het lichaam samengebogen beenen vooruit te kunnen komen, tot hal- verwege de open ruimte tusschen pangerans en Soenan. Daar aangekomen werden de beenen netjes onder het lichaam gevouwen, zóó. dat de regenten op de hielen zalen, ter wijl de voeten bovendien nog gekruist wer den. Een sembak volgde, met aezelfde lang zame statigheid waarmee elke beweging volbracht en elk antwoord gegeven wordt. Monotoon zingend, deelde een der hofda mes den Soenan mede, dat de bruid was aangekomen en gereed was haar gemaal te ontvangen. Na deze boodschap verwijder den de regenten zich zooals ze gekomen waren. De gamelan begon zacht te zingende Soesoehoenan stond op en met hem alle Jx>gaf ziel,.li LONDEN. De „Times" verneemt uit Saloniki, dat eerst de uitsluiting dor Bulga ren van het bestuur te Monastir bedoeld was om niet don argwaan van Griekenland te wekken. Thans echter heeft do Duitse he gezant te Sofia officieel verklaard, dat Mo nastir onherroepelijk in het bezit van Bul garije is en dat een zuiver Bulgaarsch be stuur wordt ingesteld. GREENLAND. De toestand van Criokenland. ATHENE. Niet officieel wordt gemeld, dat de Duitscke regeering aan do Grieksclie regeering vroeg of door de nieuwe concessie, aan de geallieerden toegestaan, de Griek sclie neutraliteit niet geschonden werd. Er is nog geen officiëele mededeeling ge daan over de vraag of een gedacktenwisse- ling tusschen de Duitsche en Grieksche regoeringen heeft plaats gehad: maar het behoeft geen betoog dat de toestand uiterst moeilijk is, hoewel er rode is aan to nemen, dat Duitschland niet wenseht d9 zaak op do spits te drijven, wijl het de buitengewono omstandigheden erkent, waarin Grieken land zich bevindt. BERLIJN. Uit Weenen wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat de bladen te Athene groote beteekenis hechten aan het onderhoud, dat de Bulgaarsche gezant te Athene eergisteren, 12 December, met den minister-president, Skoeloedjs, en den chef van den generalen staf, Doemanis, gehad heeft. Herhaaldelijk werden ook de mi nisters van oorlog en van binnenlandsclie zaken er bij gehaald, om aan de bespreking deel te nemen. In politieke leringen wordt ook groote beteekenis gehecht aan de omstandigheid, dat koning Constantijn vooi- de overhandiging van de Grieksclie ant woordnota, den Bulgaarschen gezant twee maal in audiëntie ontvangen heeft, die telkens twee uren geduurd hoeft. Criekenland en de Entente. SALONIKI. Ingevolge de overeen komst tusschen gedelegeerden van den Griekêclien Generalen Staf en gcnofaals dier geallieerden is do divisie van het Grieksclie leger, die te Langadha stond, teruggetrokken naar Seres en de zone tus schen Saloniki en Doiras vrijgelaten voor de beweging van de troepen dor geallieerden. De militaire autoriteiten der geallieerden hebben Maandag een gedeelte van de douane te Saloniki overgenomen. LONDEN. Wij vernemen uit di plomatieke bron, dat de Koning van Griekenland Zaterdag op een. audiëntie van hot corps diplomatique persoonlijk ver zekeringen gaf, die als bevredigend worden beschouwd. Do Bulgaren op Crieksch grondgebied. LONDEN. Een telegram uit Saloniki aan de bladen te Rome bevat de volgende mededeeling „Bij gelegenheid van de be zetting van Ghevgeli kwamen de Bulgaren en Duitschers op Grieksch grondgebied". De Parijscho „Temps" bevat c. oneens het bericht, dat de Bulgaren bij hunnen op- marscb van het Doiran-meer Grieksch grondgebied betraden. Saloniki. De militaire medewerker van den „Temps", generaal do Laeroix, betoogt met grooten nadruk, dat in géén geval, wat ook de uitslag moge zijn van den strijd aan de Wardar, gedacht-mag worden aan ontrui ming van Saloniki. Immers, de moreele, politieke en militaire gevolgen daarvan, zou den oneindig nadeeliger zijn voor de ge allieerden dan voor hen de bezwaren en offers zijn, verbonden aan het besluit zich daar te organiseeren en er een offensieve basis te makon, zoodat men gelegenheid krijgt de in het oosten begane fouten goed to maken en Duitschland te beletten alle mogelijke voordeelen te trekken uit een blij wen, die onmiddellijk achter de hoofdzetels geknield zaten en die de hofschatten droe gen, naar de lage open zaal der Ratoe en haar stoet. Aan de grens van dit vertrek werden den Soesoehoenan de fluweelen met diamanten bezette pantoffels van de voeten genomen en een doek over zijn besokte voe ten golegd. De bruid lag geknield voor haar echtgenoot. Haar gezicht, ontbloote armen en bovenborst waren geel geschminkt, het haar met vreemde lijn langs het voorhoofd geschoven en geplakt. Onbewust scheen ze alle bewegingen te verrichtenalle zeker heid in gebaar en houding, die wonderlijke behoersching, die de nederigste Javaan zelfs in gesprek met zijn hoofden niet schijnt te veriaten, werd overheerscht, zoo- al niet geheel vervangen, door een mis schien gedeeltelijk officieele, maar in hoofd zaak toch wel echt emotioneele onbewust heid van omgeving. De Vorstin bewoog niet, zij werd bewo gen de naast haar geknielde dienares vatte baar linkerhand, doopte die in een gouden schotel met water, bracht de voch tige hand op de bedekte voeten van den Soenan. Nogmaals werd de hand in het wa ter gebracht en de doek bevochtigd. De strak naar beueden starende, roerloos ge knielde Sultansdochter dacht er niet a-an, haar arm van den grond op te heffen. Haar helpster bracht de nog vochtige hand uaar het voorhoofd van de bruidtoen daalde de arm, alsof hij vreemdwas aan het lichaam. Men richtte de jouo© Soe- nansvrouw op en plaatste haar iets achter uit, terwijl de Soes-oehconan aan haar rech terzij ging staan. Geen beweging, geen op slaan van de gesloten oogen, geen trilling, op^dat angstig strak vende verbinding met Turkije, voordeelen welko den vijand ongetwijfeld in staat zou den stellen den strijd op verschillende fron ten, in het Westen, Oosten en Zuiden, voort te zetten. Bovendien is het duidelijk, dat een loslaten door Frankrijk en Engeland van Saloniki de Italiaansclie en Russische actie in den Balkan onmogelijk zou maken juist op het oogenblik, dat die actie ze.r zeker gaat beginnen, hetgeen onlogisch zou zijn. Men heeft gesproken van wederinrche- ping der geallieerde strijdkrachten. Laat men toch denken aan do verliezen van menschen, dat zoo iets ten gevolge zou beü- ben, daar men verplicht zou zijn zich door een zeker aantal troepen te laten dekken, die daarmee dus opgeofferd zouden worden. En dan spreek ik nog niet eens van de slechte kansen ter zee en het gevaar van duikbooten, die de transportschepen zullen aanvallen. De quaestie is: door welko middelen kun nen de geallieerden voor het oogenblik te Saloniki den uoodigen tijd winnen om zich stevig organiseeren. Allereerst dient het Grieksche gevaar geëlimineerd te worden. Dit wil generaal Laeroix doen door „de ant-i-constitutioneele regeering te Athene een grooter vrees in te boezemen dan zij voor Duitschland koestert."'" Daartoe beschik ken de geallieerden over alle denkbare dwangmiddelen: zij moeten geen oogenblik aarzelen deze afdoende aan te wenden, zoo noodig. Voor de verdediging en organïseering van een basis te Saloniki acht de Fransche ge neraal 150.000 man onvoldoende; een der gelijke troepenmacht laat de gelegenheid open voor allerlei verrassingen, welke ten koste van alles moeten worden vermeden. En dat is mogelijk. Zeer snel kunnen zich bij de 150.000 Franschen en Engelschen, die te Saloniki zijn, minstens 100.000 Engel schen van de Dardanellen voegen. Dezen toch, zegt de Laeroix, loopen 99 van de 100 kansen om binnen twee of drie maanden tot den laatsten man in zee te worden gewor pen, indien men hen niet zoo spoedig moge lijk Gal.ipoïi doet ontruimen. Er valt n.l. niet aan te twijfelen dat, zcodra Duitsch land de daarvoor bestemde zware artillerie naar Gallipoli zal hebben gezonden bene vens het materiaal voor de werking van vergiftige gassen, welke trouwens reeds be gonnen is, de troepen der geallieerden al daar, met de zee vlak in den rug, in een onhoudbare positie zullen verhoeren. Daarnevens wijst de Laeroix erop, dat, wanneer het Servische leger opnieuw zal zijn uitgerust, dit een waardevolle strijd macht zal opleveren. Derhalve, concludeert hij, moet thans het doel zijn der geallieerden de Servische troepen door Albanië van het noodig© te voorzien met medewerking van Italië, zoo dat zij hun offensief vermogen terugkrijgen. Uit een en ander volgt, dat, iudien de 100.000 Engelschen van de Dardanellen zich voegen bij de 150.000 Franschen en Engel schen te Saloniki, deze strijdmacht voor het oogenblik te gering is. Misschien zal het mo gelijk zijn daaraan nog 50.000 Italianen tóe fc© voegen. Blijkt deze oplossing onmogelijk, dan moet overwogen worden te putten uit de voorraden in Frankrijk en vooral in Enge land. Generaal de Laeroix, hoewel niet be schikkend© over juiste gegevens, meent te'{ weten, dat in Engeland een hiehschenreser- voir is geschapen, waarvan reeds een groot aantal tot oen zeer voldoende mate van oefening is gekomen. Welnu, daaruit moet nu onmiddellijk geput worden. Indien men oen 100-000 man zoowel in Frankrijk als in Engeland wist bijeen te brengen en d.it lijkt mij zeer goed mogelijk, schrijft de heer de Laeroix waarbij Engeland voor het grootste contingent moet zorgen, dan zou men te Saloniki een leger van 350 tot 400.000 man kunnen vormen, dat tenmin ste in staat zou zijn een versterkt kamp in te richten, in afwachting, dat de reorgani satie van het Servische leger dezen bij Saloniki geconcentreerde troepen in staat zal stellen het offensief te hernemen. Ongetwijfeld zal een en ander tijd kosten, maar generaal de Laeroix houdt zich over tuigd, dat de aanwezige strijdkrachten met de voortdurend ontscheept wordende aan vullingen voldoende zullen zijn om den viïand in bedwang te houden. Het bezwaar is geuit, dat het aantal be schikbare transportschepen onvoldoende zou zijn vcor het vervoer van zulk een groote troepenmacht en de noodige voorraden. Dat argument kan den generaal niet over tuigen. Gegeven het gewicht der hierbij betrok ken belangen, schrijft hij, moeten de ge allieerden alle noodige offers brengen om schepen af te huren, zoo noodig zelfs neu trale schepen indien de Duitséhers in onze plaats waren, zouden zij niet aarzelen. De conclusie van generaal de Laeroix is eerst weten wat men wil en vervolgens zich ke gele gelaat verried, dat daar een levend wezen stond. De resident wenschto den Vorst geluk, sprak daarna tot de jonge Keizerin. Deze bewoog niet, staarde maar steeds omlaag. Met iets vaderlijk vriendelijks op het ge zicht fluisterde de Soenan haar iets inde rechter arm ging omhoog naar den resi dent. Een handdruk en de ann zakte weer, maar in de houding van het verdere lichaam was geen verandering gekomen. Een tweedo kwam gelukwenschen, boog voor de bruid en wachtte tot een knikje ter beantwoor ding zou volgen. Geen beweging echter in het starre en toch tonuslooz© lichaam toon de, dat de jong-getrouwde ach harer om geving bewust was. De wil schoen lam ge slagen, de normale verbinding met de bui tenwereld verbroken. Weer fluisterde de Soenan iets, weer ging de rechter arm om hoog en omlaag. De Soesoehoenan wandelde naar zijn ■plaats terug. Zijn nieuwe echtgenoot© liet men weer knielen op het oude plekje in het vrouwenvertrek; de oogleden bleven neer- Dronk op den Soesoehoenan van Soera- karta enz. enz., juist als dien morgen, sal vo's, gamelan muziek, koffie en „Wicn Neerlandsch bloed" besloten het tweede tooneel der huwelijksplechtigheid. Solo, 1 November 1915. Vandaag om 10 uur zou de eigen lijke verheffing van de bruid tot Ratoe plaats hébben. Naast de eerste en tot nu toe eenige wettige vrouw no X, zon de jonge Vorstin te staan komen, als tweede en jongste Ratoe, als Ratoe Mas. Het schijnt, dat door deze benaming de niet laten weerhouden door moeilijkheden hoe groot dezo ook mogen zijn. Wsarom de geallieerden Saloniki niet opgeven Op de bovenstaande vraag autwoordt een medewerker van do „Daily Chron.". Hij zet uiteen, dat eon Britech eu Fransch garni zoen in de Grieksche haven zullen blijven. De Engolsch-Fransche strijdkrachten zullen voorloopig zich in de nabijheid van de haven concentroeren en versterkingen zullen wor den aangelegd. Natuurlijk, zegt do schrijver in de „Daily Chron.", is dc aanwezigheid van sterke Grieksclie strijdmachten in en om Saloniki dan onduldbaar. Men kan in een vesting niet een neutraal garnizoen toe laten, dat elk oogenblik naar den vijand zoude kunnen overloopen. Waarom de geallieerden in Saloniki blij ven is duidelijk als men maar even de ge volgen eencr ontruiming nagaat. Die gevol gen zou moreel, strategisch en politiek nood lottig zijn. In de eerste plaats zou het de openlijke erkenning zijn van oen ernstig ecliec; het resultaat zou zijn, vreugde in Duitsehlaud en een daarmee overeenkomend gevoel van neerslachtigheid in de geallieerde landen. Ten tweede, zou de ontruiming beteekeneu het volledige opgeven van den Balkan, en dat zou allicht Roemenië tegen de Entente doen partijtrekken. En dat zou een groote ramp zijn. Ten derde zou Servië aan zijn lot worden overgelaten. Niet alleen zou dat on eervol zijn, maar het zou ook dit nadeel heb ben, dat Servië als een onderpand in bezit bleef van den vijand, waarvan hij later groot politiek gebruik zou kunnen maken. Einde lijk zou ons terugtrekkon van het oorlogs- tooueel in den Balkan oen feit zijn, dat de veiligheid van eon vitaal deel van de Duit sche flank waarborgde en ten slotte zou het ontruimen van Sa'.cniki den vijand in staat stellen er een basis voor duikbooten in te richten. De Duitséhers te Saloniki zou eer» gevaar zijn voor het verkeor in de oostelijke Middellaudsche Zee. VEREEWSGDE STSTEPi. De Duïfscho attachés. LONDEN. De „Daily Telegr." meldt uit New-York. dat de lieeren v. Boy Ed en v. Fapeu oo 2S dezer naar Duitschland zul len vertrekken. Militaire plannen. De Amerikaansche minister van oorlog heeft groote plannen, ten einde de militaire macht van de Vereenigde Staten t© ver sterken. Hij wil in de- eerste jdaats een ver sterking van liet staande leger, dat thans ruim 100.000 man telt, met tien regimen ten veldartillerie, 52 compagniën lcustartil- lerie, 10 vliegeskadors en 15 compagnieën genie. Het staande leger zou als die plan nen worden doorgevoerd in totaal 141,843 man bedragen. Daarnaast wil de minister dan een aan- vullingrieger, het z.g continentaio leger, dat 400.000 man zou tellen. Elk jaar zou den 133.000 man die territoriaal zouden worden gerecruteord hiervoor worden opgeroepen. Drie jaren lang zouden zij verplicht, zijn een bepaalden tijd te wijden aan oefening en opleiding en daarna zou den ze voor drie jaren met verlof gaan, zonder eenige andere verplichting, dan dat ze zouden, moeten opkomen in geval vau oorlog of oorlogsgevaar. Amerika eu 'Frankrijk. WASHINGTON. De Vereenigde Staten hebben aan de Fransche regeering een nota doen toekomen, in welke de wettigheid wordt betwist van de arrestetic in vol ie zee door oen Franschen kruiser van verschil-, lende Duitschers en Oostenrijkers aan boord van de A.merikaansche stoomschepen „Ca roline". ..Cramo" eu „San Juan" op weg naar Portorico. in de nota wordt de invrijheidstelling der Duitschers eu Oostenrijkers gcëischt. De „Turquoise". LONDEN. Do „Daily Chron." verneemt van den correspondent te SalonikiHet vol- gonde verhaal over de, door de Turken buit gemaakte Fransche duikboot „Turquoise" vernam ik uit Kon sten tinopelHet vaartuig was ter bezichtiging gesteld voor Turkschj stafofficieren. Daar de heeren verlangend waren de werking van den onderzeeër te zien, lieten zij een krijgsgevangen Franschen deskundige komen. Toen deze zijn kamera den verliet, liet hij eon schrijven achter om afscheid van hen te nemen. Hij eindigde met een: leve Frankrijk. Aan boord van de duikboot gekomen, zette de Franschman de machine in werking en dook onder. De zes Turksche officieren die aan boor-cl waren en de Franschman kwamen om het leven. Schadevergoeding vcor getorpedeerde schepen. Tusschen de experts der Doensche en Duitsche regeeringen is thans een overcen- Soenau te kennen wil geven, dat hij, wan neer ook dit jongste huwelijk hem geen zoon zal schenken, niet nogmaals wettig trouwen zal. Immers, van de vier wettig toegestane vrouwen, draagt de jongste den naam van Ratoe Mas. Da receptie had weer het gewone verloop. Zwaar toengde de met hamers bespeolde gamelan bij aankomst der gasten, de Hol- landsche lijfwacht salueerde den resident en den overste én liet toen met een gezicht van „voor de rest is het niet noodig" de sabels zakken, de tweo Hollandsche schildwachten wilden ook wel even „de" houding aan nemen, de honderden ambtenaren zaten zwijgoud met gekruiste l>eenen op het bin nenplein, de roode, blauwe, gesjerpt© en niet gesjerpte »Soenans-soldatenwaarbij krijgslieden van tien tot vijftig jaar eu ouder waren te onderscheiden, brachten met «abel of geweer het saluut, de boogschutters, in hun kleurige kleedij, lagen op één been geknield in keurig straffe, roerlooze spcur- houding met de rechterhand aan den boog, de linker in dc licup, de pangerans vorwel- komden den resident, de Soenan trad licn tegemoet, en onder het „Wien Neerlandsch bloed" zetten de gasten zich. De hofgasten, de naaste familieleden van den Soenan het oerst, later de rijksbestuurders van Djooja en Solo, werkten zich langzaam naar voren en namen hun plaatsen tegenover den Vorst in. In het halfduistere vertrek der vrouwen wa9 meer beweging dan vorige malen. Met- iets meer haast, dan andero keeren, bewogen zich de lenige vrouwen, gehurkt rondom haar Ratoe. Wel hadden de drie dagen rust bij de bruid .verandering gebracht; zij be komst getroffen voor het betalen der scha devergoedingen voor de Deensche stoom schepen Betty" en „Söborg". Met inbegrip van de aan boord aanwezige voorraden, do reiskoeten der bemanningen, enz. zullen voor het eerste schip 725.000 Kronen en voor het tweede schip 552.000 Kronen worden betaald aan de reeders. Schepen gezonken. LONDEN. Lloyds meldt, dat het En- gelsohe s.s. „Orterie" gezonken is; de be manning werd aan land gebracht, behalve twee Chineezen die gedood zijn, drie Clii- neezon werden ernstig gekwetst. (Het s.s. „Orterie", groot 6535 br. ton, gebouwd in 1911, behoorde aan de Bank Line Ltd., te Glasgow. Red.) In den grond geboorde schepen. WEENEN. Volgens een mededee ling van bevoegde zijde werden se dert het begin van de Engelsch-Fransche expeditie naar Saloniki door de onderzeeërs der centrale mogendheden in den grond ge boord twee Fransche troepentransport- schepen, zes Fransche transportschepen voor oorlogsmateriaal, zes Engelsche hulpkruisers en transportschepen voor troepen, 19 Engel sche transportschepen voor oorlogsmateri aal en een Japaansch transportschip voor oorlogsmateriaal met een gezamenlijkcn in houd van 76.685 bruto-registertonnen. De aarzelende uitvoering van de Saloni- ki-expeditie is vermoedelijk voor een be langrijk deel toe te schrijven aan het op treden dezer booten, die ock verder haar arbeid met grooten ijver voortzetten. Buitendien werden in de maanden Gcto- ber en November nog verscheidene stoom schepen, die noch troepen noch oorlogsmate- rieel aan boord hadden, rechtmatig in den grond geboord en weltwee Russische, vijf Fransche, veertien Engelsche, twee Griek sche (met contrabande) en een Noorsch (met contrabande) te zamen 79,650 register- toimen. Ton slotte werd in dien tijd door Oosten- rijk-Hongaarsche onderzeeërs nog tien Ita liaansclie stoomschepen met 25,000 register- tonnen inhoud tot zinken gebracht. Z. K. H. Prins Hendrik zal na zijn be zoek aan Amsterdam, zich nog eenige dagen .naar het Loo begeven. Reorganisatie van het Wederiandscfae Roode Kruis. De Commissie, welke onder voorzitter schap van mr. dr. W. F. van Leeuwen tot taak had overeenstemming to brengen tus schen het Hoofdcomité en verschillende comités in zako geschilpunten waarvan ge bleken. was in de algemeen© vergadering van 19 Juni 1.1. ig er in geslaagd de grondslagen vast to stellen waarop ©ene nieuwe alge meen© vergadering zal kunnen plaats hebben De Commissie is yan oordeel, dat de reg lementaire bepalingen van het Nedsrland- scho Roode Kruis driugend herziening be hoeven en heeft in haar voorstel aan het Hoofdcomité in overweging gegeven de be- noonijLng ee-ier reorgaiiisatie-oommissie zoo spoedig mogelijk te willen bevorderen. Naar wij vernemen zal in den loop van do maand Januari eéne algemeen© vergade ring worden gehouden waarin de benooming dezer commissie, bestaande uit, drie leden aan te wijzen door de Ministers van Oorlog on van Marine, drie leden het Hoofdcomité en drie leden door de Comités aan de orde zal worden gestold. Wanneer to", instelling dezer Commissie door d© algemeen© vergadering besloten wordt, zullen daarin benoemd worden; Genoraal-Majoor A. A. J. Quanjer, Inspec teur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht; Schout bij nacht J. Vorstman, Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst, der Zeomacht, Jhr. irr. B. C. de Jonge, Administrateur, Hoofd van de Eerste Af- deeling van het Departement van Oorlog, a'i3 vertegenwoordigers van de Ministers van Oorlog en van Marine; mr. dr. H. J. G. van Tienen: Jhr. mr. E. B. F. F. "Wittert van Hoogland an Jhr. A. W. G. van Riems dijk, vertegenwoordigers van het Hoofd- Comité en mr. M. Polak, Vice-President van de Arrond.-Rechtbank te Rotterdam, Professor dr. J. Rotgans, Hocgleeraar in de Heelkunde te Amsterdam en dr. J. L. C. fortman, Directeur van den Gemeente lijken-Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, ais vertegenwoordigers van de Comités. In de vergadering van het Hoofdcomité de Dinsdagochtend plaats had werd in de plaats van Luitenant-Generaal Rost van Tonningen, die als onder-voorzitter zijn ont slag heeft ingediend, gekozen Generaal- Majcor A. A. J. Quanjer, Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht- woog de armen langzaam maar doelbewust. Het scheen, dat zij beiden gaf: nu eens wijzend naar links, dan naar rechts, met hoofd en oogen meebewegend scheen zij ©enige schikkingen te maken en op de goed© uitvoering daarvan toe t© zien. Haar diena ressen voLlxrachten, zoo snel dit maar in ge knielde houding mogelijk is, de gegeven be velen- Dan kwam haar gezantschap van vier regenten uit het schemerlicht te voor schijn en begaf zioh bijna steeds hurkend voortloopend langs een omweg naar den Soenan; zeker om mee te deelen, dat de Ratoe gereed was. Onhoorbaar, ernstig en rustig gingen de hof dienaressenna de Sombah gebracht te hobben, weer terug naar heur plaatsen bij de Vorstin. Geheimzinnig voor den niet begrijpenden Europeaan, loopen nog enkele vrouwen in haar nauw sluitende sarong, die het lichaam tot onder de oksels bedekt en om borst on buik door een tweede kain wordt vastgeklemd, roudom haar meesteres. En toon eindelijk alles rustig was, niemand en niets meer bewoog, stond do Soesoehoenan, die altijd met zijn rug naar de vrouwen ge keerd zit, op, en lie® gearmd met den onaf- scheidelijken resident, langs den kortsten weg, uaar de Ratoe Mas. Keizer en Keizerin stelden zich naast elkaar, om nog ©cns gelukwenschen te ontvangen en ook de naaste familieleden onder de dames waag den het toen op to staan en op Europeesche wijze de bandon te drukken van de cornpli- mer.te-oreude heeren. En toen nog een enkél woordjo gepraat was, liet de Soenan zijn jonge ega achter onder haar stoet van vrouwen, om zelf weer langzaam terug te koeren, naar rijn, zetel* Waar Indië om de Kaap. De directies der Stoomvaart-Maatschap* pijen „Nederland" eu „Rotterd. Lloyd"- makon bekend, dat zij met goedkeuring van de ministers van Koloniën en Water staat besloten hebben hunne maildiensten op Nederl. Oost-Iudie te wijzigen en de sche pen van dezen dien6t voorloopig om de Kaap de Goede Hoop t© expedieeren. Aan leiding daartoe is de toenemende onzeker heid om op de daarvoor in aanmerking komende steenkolen-stations een© voldoen-» de hoeveelheid steenkolen t© kunnen ver-, krijgen. Wegens den langeren reisduur, die daar van het gevolg is. zal de uitgaande mail dienst met ingang van 1 Januari a.s. eer* 10-daagsche worden. Voorloopig echter en wel tot 8 Maart 1916 zullen de schepen van Java op de gewone vertrekdata doch via Kaap de Goede Hcop afvaren. Na dezen datum wordt ook de thuis varende dienst een 10-daagscho. De vrachlbooten der beide maatschap pijen echter zullen voor zoover den uitgaan- den dienst betreft, zooveel mogelijk via het Suezkanaal worden geëxpedieerd. Wegens de steeds afnemende uitgaande lading kunnen aan dezo schepen bij vertrek uit Holland zooveel steenkodeli worden ver strekt dat zij daarmede vrij wel het geheele traject HollandColombo kunnen afleggen. Op gelijk© wijze zal met de tlnuskornendé vrachtbooten worden gehandeld, indien althans in Indië door de schepen een vol doende hoeveelheid steenkolen aan boord kan worden genomen om daarmede Algiers of Gibraltar te bereiken. Meer regeeringspubliciteit als wapen tegen de lasier-pers. Iemand nabij de Duitsche grens woonachtig en daar veel op liet pad, sclixijit aan „Do Nieu we Courant" van 14 dozcr (avondblad) „V anneer men vaak met onzo grensbewakers praat verneemt men uit den mond van deze door de lectuur van sommige persorganen mis leide jonge mannen steeds do wonderlijkst© uitingen van wantrouwen in de probiteit van de Regeering, met name de ministers van Landbouw en van Koloniën. „De onmogelijkst© verhalen omtrent con- sentengeknoei in verband met groot landbezit in Friesland, alsmede over do tintransactie doen de ronde en vinden helaas gretig geloof, zelfs bij- meer ontwikkelden. „Slechts een snel en goed ingericht systeem van regeerings-publiciteit zou hiertegen iets vermogen. De officieele onaandoenlijkheid voor lastergerucliten in de pers wreekt zich hier on dat isdieel jammer. Tegen laster is helaas niemand geheel op gewassen, maar in dit geval zou mindor stil zwijgendheid het kwaad belangrijk getemperd hobben. „Die laster strekt er toe om het eigen go- weten van sommige dienstplichtigen in elaap te susson en hen zelf minder goed te doen toe zien. „De grooten smokkelen maar raak en da kleintjes moeten wij vangen" hoort men vaak van eerlijk© en onomkoopbare grensbewakers. „Ik acht het van liet hoogste belang, dat door zoo groot mogelijke publiciteit aan dio dwalingen zoo spoedig mogelijk de kop wordt ingedrukt. Wie tot verbreiding van dien vuilen laster heeft medegewerkt mag zich wel diep schamen en de ministers, die thans zulk een groote verantwoordelijkheid dragen en naar hun beste vermogen ons land dienen, hobben zooiets allerminst verdiend. „Vooral ook publiciteit, in do Soldatcncon~ rant en do vakorganen der belastingambtenaren is m.i. van veel belang". Sokken en polsmoffcn. Mevrouw H. van BiemaHijmans, voor zitster van de Commissie voor Werkverschaf fing 1915, heeft verslag, loopende van 20 Maart tot 1 Nov., uitgebracht over den arbeid dier commissie. Wij ontleenen daaraan het vol gende: Gaandoweg hebben zich 68 sub-commissies gevormd, te zamen bestaande uit 326 leden cn die tot nu toe aan ongeveer 54S3 vrouwen werk uitdeelden. Dat onder deze omstandigheden de wol, die nog bij den Ned. Bond voor Werkverschaffing aanwezig was, spoedig was opgebruikt, is lidht te begrijpen en toen bleok, dat do voorraad uit geput raakte en tevens, dat deze wijze om de vrouwen een geldelijke tegemoetkoming te geven, zeer op prijs werd gesteld, droeg de Koningin de Commissie op het werk te besten digen en dus van de tijdelijke organisatie een duurzame werkverschaffing te makon. Tot dat doel stelden wij ons in verbinding met de militaire hoofd-intendance, ten einde voor ons werk een vast afzetgebied te verzeke ren. daar wij den prijs van de te leveren sokken niet hoog stelden in verhouding tot de 6tceds stijgende wolprijzen en het door ons vastgestelde weekloon van 50 ets. per paar, mocht het ons gelukken de toezegging t© ver krijgen, dat alle goedgekeurde sokken voor hot leger zouden worden aangekocht. Üp 22 April werd do eerste voorraad van de voor rekening van de Koningin aangekocht© wol in bewerking gegeven, een boeveelheid van 170 K.G.op 1 Nov. bereikte liet totaal aantal K.G. wol het cijfer van 18.758, waarvan, vol gens berekening pl.m. 8S,000 paar sokken ge breid kunnen worden. Afgeleverd waren op dien datum 47,466 paar nieuwe sokken, terwijl 17,789 paar voor de Plaatselijke Intendance waren aangebreid. Onze uitgaven bedroegen f 97,362.75j waar- Drie Europeesch aangekleed© jong© Ja vanen brachten champagne, waarmee nn ©en dronk werd uitgebracht op „Har© Hoog heid, d© Ratoe Mas". "Weer droegen netjes gemaakte koelies op hun schouders slame- tans voorbij, weer klonken op commando de salvo's. En toen dan na korten tijd de koffie werd rondgediend door de jonge Javanen met hun f raaien rustigon gang en aristocratische houding (ze zijn dan ook familieleden van den Soenan) van hun half ontbloot© lióhamen, was spoedig het eind van de receptie ingeleid. Ook in het vrouwenvertrek werd koffie aangeboden en gedronken. Op de bekend© manier werd spoedig daarop de kraton ver laten. Dezen avond heeft nog het bezoek van den Soesoehoenan en d© Ratoe Mas met gevolg plaats aan dSn resident en daar* mee is dan het officieele godeelt© der hu-we* lijksfeesten geëindigd. Niemand vermoedelijk meer verheugd dan de Javaansche ambtenaren, die in hu® ongemakkelijke statiekleedij gedurende daze warm© dagen geen benijdenswaardige plich ten te ven-uilen hadden. Morgenochtend ver laten de Djoeja'sche hofgrooten Solo en met hen vele Europeesche gaston, want nu geen tijgergevechten en ander volksvermaak te zien zijn en ook aan hot hof officieele fees ten niet te wachten rijn, loont het weinig d© moeite voor wajang of tandakvertooning langer te blijven. Moge het gesloten huwelijk, den door den Soenan begeerden Javaanscli-wettigen troon opvolger brengen. K.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2