X>]E3 SOIiDATENOOÜRAWT van Vriidag 10 December 1915 Uit Leger en Vloot. HANDELSKIEKJES A. KREYMBORG Co. Gezellige Winteravond-spelen. 11 1 i I I l II K. A., Groningen. 1. Op wolk tijdstip do lands'tormlichting jaarklusso 1915 naar hot veldleger overgaat, is ons niet bekend. Wij ver moeden, dat als dit plaats heeft ook de hospi taalsoldaten medegaan. 2. Na eindiging van do eerste oefeningstijd kan ook aan landstorm- plichtigeü bijzonder verlof worden verleend, lied. J. K. Gilse-Rijen. Uw© eerste oefeningstijd is afgeloopen on vermeencn wij dat er wel termen bestaan u bet zakenverlof toe te staan. Rod. Vorlof naar België. J. de CM Rotterdam. Blijkens mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken kan de vergunning om naar België en terug te reizen niet bier to lande door de Duitsche consulaire ambtenaren worden gegeven, doch meet deze door het General-Gouvernement te Brussel worden verleend op aanvrage van den belanghebbende, terwijl tusschen de aan- vrage en de eventueele verleen ing dier ver gunning één of meer weken verloopen. „In verband hiermede wordt bij dezen door mn bepaald, dat sleclvls aan die militairen verlof voor België zal kunnen worden ver leend, die hebben aangetoond, dat hun de vergunning voor do reis naar België voor heen en terug door het General-Gouvernement be reids is verleend. Zijn zij eenmaal in het bezit van bedoeld permis, dan zullen zij geenc moei lijkheden bij het verkrijgen van de verdere noodico papieren bij de Duitsche consulaire ambtenaren hier te lande ondervinden. De compagnies-, detachements-, fort- enz. com mandanten 'zullen bij het adviseerem'omtrent verzoeken om verlof naar België met' het vo renstaande voortaan rekening belmoren te houden, terwijl uit het advies zal moeten blij ken of de betrokken militair in het bezit is van de veroisóhto vergunning." (L. O. 1915 B. No. 283). Red. Adres gemeld. Ter wille van zijn neef, wiens adres hij niet vinden kan, melden wij dat de militair Van Belle, £uil. hosp. soldaat, in het militair hospi taal ra* 's-Gravenhage ligt. Verloren koffer. Ik heb Zondagavond in den trein Amster damAmersfoort 8.36 een koffer laten staan met rijksschoenen er in en handdoek, zakdoek, wollen das enz. De tasch heeft een olievlek en is bruin. Milicien J. DE HOLLANDER, Oldebroek.. Kon. Nationaal steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 21 t/m. 27 November 1915: II-14e R-.-I. 20.65; 33e Bat. L. W. Inf. 19.40; 2e Comp. Kol. Res. 60; Korporaals en minderen 3-11-4 Reg. V.-A. 10; Off. v. d. Groep Gorinchem 16.684Onderoff. en Marechaussees uit Zee land f'9. Totaal ontvangen bijdragen en toez. f 3.401.740.62. De Penningmeester Jhr. mr. W. Th. C. VAN.DOORN. 's-Gravenhage, 29 Nov. 1915. Eon St. Nacolaasfeest te' Amsterdam^ (Van onzen eigen verslaggever). In zes secties waren ze Dinsdagmiddag opge steld in het bekende turngebouw op den hoek ■van de Mai'nixstraat en Nieuwe Passeerder- straat te Amsterdam, 't Ontbrak niet aan goede regeling maar aan eerbewijzen deden ze niet. Zelfs toen de stelling- commandant, generaal O p h o r s t, binnen kwam stond er van de gasten niet een op om zijn schoenen tegen elkaar te klappe ren en in de houding te gaan staan. Ze ratel den en k win kei den maar door... de kleine kleu ters, allen kinderen van de manschappen van het landweer-infanterie-depot, die de gasten waren van do Militaire Commissie tot ontwik keling en ontspanning van gemobiliseerde troe pen te Amsterdam. Zelfs kapitein T h. J. W y- noldy Daniels, die de generaal verwel komd© het goede hart van d© artisten in het algemeen prees en Else Giassau afzonder lijk complimenteerde voor hare aanwezigheid, zelfs kapitein Daniels wist geen volledige stilte te verkrijgen. Het aantal gasten was trouwens heel wat meer dan een compagnie op oorlogs sterkte. En verder dan een compagnie reiken de bevelen van een kapitein toch ook niet Maar heel anders werd het toen, grootmoe dertje (Mevrouw W e n s m a-K 1 a a s s e u) binnenkwam. Eerst van alle kanten een harte lijk welkom: „Dag opoe!" Dag opoe!" Daarna, toen grootmoedertje begon te ver téllen, doodschstilte. Wat luisterden ze naar de schokkende verhalen van den pannekoek die Uit de pan sprong, het liedje van de boerin die roerden, enz. En hoe dapper werd het re frein meegezongen. Eon afdeeling recruten, die voor 'het eerst de krijgsartikelen hoort voorle zen, kan niet met meer aandacht het gehoorde in zich opnemen. Grootmoedertje wilde ook wel eens hooren war de kleinen zelf kenden.De dapperst© vrij willigsters traden uit do secties naar vooren en zongen liedekens of zogden versjes op Totdat de goede Sint zelf ten tooneele ver scheen. Zijn witte schimmel bleek nog door geen der oorlogvoerend© partijen gerequireerd te zijn en als een braaf man uit het onzijdige Spanje had men hem ongestoord naar het neu tral© "Nederland laten vertrekken. St. Nicolaas heeft natuurlijk moeten bewijzen dat bij niet van Duitsche origine was, want anders hadden de Engelschqn hem wel van „de stoomboot uit Spanje" gehaald... Elke verhandeling kan op zich zelf gelezen worden. VIT, BE RECLAME. Van allo veranderingen, welke het mo derne zaken doen bracht, is de publiciteit wel oen van do meest ingrijpende. Schrijver dezer herinnert zich, dat er hij zijn vader op eon goeden dag eon reiziger lew am, die bedrukt in wikkelpapier verkocht eu met al de welsprekendheidwaarover hij te beschikken had, de vervanging van het tot heden gebruikte blanco papier door be drukt bepleitte. Het had nog heel wat voe ten in de aarde vader er toe te bewegen hiertoe over te gaan; do waar had immers geen reollame noodig; de menschen wisten wel, wie de leverancier was. Dit is volstrekt geen halve eeuw geleden. Ziedaar een voor beeld hoe vroeger vrij algemeen gedacht werd over de reclame. Er heerschte te dien opzich te een conservatieve geest en alleen de idee der jongere generatie kon er verandering in brengen. wij een oude beilans, dan vinden wij daarop in het geheel niet of tot een miniem bedrag Atj»ol|amekoaten'-\ Zoo weinig wan Maar nu? Zelfs niet gefouilleerd 1 Zijn zak zat nog vol pepernoten en kwistig strooido hij die uit... N. O. T.-vrijIoder© garantie trou wens, dat deze pepernoten bestemd waren voor „.plaatselijk© consumptie" bleek vrijwel overbodig... En bovén, op de galerij, genoten do ouders van do vreugd© hunner kinderen. Nadat Sinterklaas zijn goede gaven uitge strooid had, bracht do heer LouisdeHaan er nieuwe vroolijkheid in door zijn goocheltoe ren. Wat een gejuich was dat als er een bij den neus genomen werd. Maar vooral ook nat een pret hadden de kleinen, toen de heer Do Haan begon te buikspreken... En' middelerwijl zorg de oen schaar van jong© dames dat van geen der gasten do maag begon te spreken. Met kwistige hand werden do versnaperingen rond gedeeld. Een groote poppenkast, we zullen den weidsohen naam van bet programma maar echterwege laten, bracht ten slotte nieuwe vreugde in de secties. 't Was voor de kleinen oen ©ebt prettig St. Nicolaasfeest en de leiders, die het op touw zetten hebben alle eer van hun werk. Van Fort Ciessen. Landweerpl. Gh. Th. ivan Kerkhoff schrijft Niettegenstaande wij allen liever het St. Nicolaasfeest met onze huisgenooten doorge bracht hadden, kunnen wij toch op een aange- namen avond op het fort Giessen terugblikken. Zaterdagmorgen bij bet aantreden voor sob dij hield onze kapitein een toespraak, waarin hij in het daglicht stelde dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest velen van on9 met verlof of 24 uur naar hui3 gingen, maar dat echter nog kameraden op het fort moesten ach terblijven, waarom hij voorstelde dat ieder van zijn soldij wat zou afstaan om voor de achter blijvers een gezelligen avond met tombola zon der nieten ,te organiseeren. Spoedig was een sommetje bijeen en do kapitein en luitenant zullen het hunne wel daaraan bijgedragen bob ben, want wij zijn gewend dat als onze kapi tein wat geeft, dan ie het ook goed ook. 's Avonds om 7 uur werd het feestlocaal (onze cantine) geopend met het inschenken van chocolademelk, daarna begon de tombola en toen de verloting voorbij was, kon men aan de opgeruimde gezichten merken, dat do prij zen bij allen in den smaak waren gevallen. Do hoofdprijs, een nikkelen horloge werd gewonnen door onzen Hans, de ziel van do cantine, want hij toch weet geregeld leven in do brouwerij' te houden. Onze overste v. d. Poel zou het ge heel hijwonen, maar aangezien hij op wacht moest, kon 'hij niet tegenwoordig zijn. Hem toch riep zijn plicht als soldaat en hij heeft zich met een warm hart voor het Vaderland van zijn taak gekweten. Deze overste v. d. Poel is echter geen overste met gouden kraag, maar een gewoon landweersoldaat. Wij noemen hem overste, omdat hij de overste van de grap penmakers is. Bij het zingen van liederen, pandoeren, dam men enz. enz. werden appelbollen uitgedeeld Gie zeer goed smaakten en gretig gebruikt werden. Ook werden nog fijne appelen met roode koontjes rondgedeeld. Deze waren door een burger van het dorp Giessen cadeau ge daan. Tot het slagen van den 'avond hebben ook zeker de- 'iieeren onderofficieren, welke aanwe zig waren, medegewerkt. Op den voorgrond trad daarbij sergeant Bolhuis; bij toch heeft het verstaan, het geheel zoo te organiseeren dat allen tevreden waren. Nadat nog een bon verstrekt was voor bier klonk op eens bet sig naal gekleed er voorons in de ooren en werd de avond besloten met het zingen van„hét- duurt no.g maar een paar dagen", waarbij vooral zij die met 17 Dec. met klein verlof naar huis meenen te gaan, met volle borst instem den. Toen het signaalboud op met bet vuren geblazen werd. lagen do meeste f eert deelnemers onder den wol. overtuigd een gezelligen avond beleefd te hebben en droomden van appelbollen en den dienst die hen morgen weder wachtte. Malle praatjes. Wij lezen in de „Haagscho Courant" Er gaat een even onrustwekkend als onge grond en bespottelijk gerucht in de stad name lijk dat ten gevolg© van den slechten gezond heidstoestand in het kamp van Waalsdorp ettelijke soldaten de één spreekt van drie, de ander van vier zouden zijn overleden. Wij hebben ons naar aanleiding van ait ge rucht om nadere inlichtingen gewend tot de inspectie van don Geneeskundigen Dienst der Landmacht, waar men ons zonder eenig voor behoud meedeelde, dat het gerucht van a tot z onwaar is. Er is geen enkel sterfgeval. Op onze vraag, of men de aanleiding van het dwaze praatje liad kunnen "nagaan en of er misschien een epidemie of minder goede gezondheidstoestand onder de soldaten in heb kamp is, deelde men ons mede, dat dit laatste geenszins het geval is. Niet onwaarschijnlijk is het gerucht in°om loop gebracht door den een of ander, die grie ven koestert en wien het er nu voor alles om te doen is,"het kamp een slechte reputatie to bezorgen. Zulke geruchten vinden gretig ingang; zoo wordt er verteld van ©en soldaat, die dn een open tont in het kamp lag to zieltogen, terwijl onmiddellijk naast zijn sterfbed een geheeio compagnie soldaten aan het gymnastiseeren was en dit malle vertelsel, volkomen verzonnen, maakt diepen indruk. Het gerucht omtrent de vier slachtoffers heeft zelfs een lid van de Tweed© Kamer be wogen, een brief aan den minister van oorlog te schrijven, die zich naar aanleiding hiervan tot den geneeskundigen dienst heeft gewend om to worden ingelicht 1 Uit het onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat al dezo geschiede nissen-geheel uit do lucht gegrepen zijn. Er is tot nu toe geen zieken ver blijf in hét kamp; mochten er dus patiënten zijn, dan zou den ze 'bovendien dadelijk naar het Militaire dit nog van invloed o-p de exploitatiereke ning, dat gewoonlijk de kosten van reclame onder het hoofd „onkosten" waren weg gemoffeld. Heel andera is het in de meeste hedendaagsche groote zaken gesteld. Niet alleen het vergaderen van de uitgaven voor publiciteit onder een eigen hoofd, maar ook een zoo giroot mogelijke splitsing bovendien. Wanneer wij aan het einde des jaars van onze „Realame-rökening" de tabellarische kolommen optellen, krijgen wij de bedragen van do volgende onderverdeeling Advertentien in couranten en perio dieken. Catalogi en strooibiljetten, inclusief verspreiding. Sch-uttingvlakben en borden. Clichés en teekeningen. Toegiftartikelen Diversen Deze geven een tamelijk getrouw beeld op welke gebieden de publiciteit zich be weegt. Ook de geest, die uit de huidige reclame spreekt, is een geheel andere dafu eertijds. Werd vroeger de opstelling van een adver tentie als „nebenbei" beschouwd, waarvan geen studie 'behoefde gemaakt, thans zijn er reeds vakscholen voor reclamekunst opge richt en hebben zich adviseurs in publici- teits-aangelegenheden gevestigd. Zij allen streven er naar de reclame een meer weton- schappelijken grond te geven. De beste teeke naars stellen hun teekenstift haar ten dien ste. Wie in den 1-ijd tegen Nieuwjaar de straten van Parijs doorwandelt (wij spreken hier van vóór den oorlog) wordt ge troffen door de bonte menigte van affiches, die tegen de gevela der huizen zijn geplakt, Hospitaal aan den Fluweelen Burgwal alhier worden overgebracht. Doch uit hot voormelde onderzoek is geble ken.... dat de gezondheidstoestand in het kamp buitengewoon goed is! Voetbal. Mil. korp. A. van Hout schrijft ons uit Eindhoven Zondag 5 Dec. j.l. hield do Bossche V bal Vorecniging „Volocitas" een seriewedstrijd op heb terrein der B. V. V. ,,N. O. A. D." te Ltrocht, ter gelegenheid van het eenjarig be staan der eerstgenoemde vereeniging. Tot de deelnemende vereenigingen behoord© ook de militaire voetbalvereeniging D. M. V. Bogunstigd door echt „voetbalweer" waren ze derwaarts getogen om een vreedzamen strijd aan te binden tegen hunne zustervoroenigingen. Voorop gezegdZe hebben verloren ondanks hun hard werken. Er moet evenwel in aanmer king genomen worden dat de vereen. 4 inval len telde on mede van de beste krachten ont braken. Doch ondanks dit gemis waren do lui verre van ontmoedigd. Een ieder spando zijn beste krachten in om door eigen werk zooveel mogelijk het gemis te dekken. Zonder de overige 6pelers maar eenigszins achter t© stellen mogen we toch gerust zeggen dat Van Liempt en Van Oers, beiden in de achterhoede, prachtig spel leverden en zich tot liet laatste oogenblik kranig hebben geweerd. De keeper Assmann verdedigd© zijn doel uit stekend en stopte de ballen met groot© zeker heid. Als Jan alleen nog vat beter wegwerkt, hebben ze in hem een doelverdedigcr, die er mag zijn. Het ©inde was een verlies met 30. Geens zins echter behoeven d© lui ontmoedigd to zijn, want wanneer het elftal volledig opkomt dan lijdt het geen twijfel, of de voetbalvereeniging D.M.V. zal nog menige overwinning kunnen boeken. Vrouwen-Comité „Kerstgave", Men meldt ons: Het Vrouwen, Comité voor een Kerstgave aan onze militaire grens- en kustwacht, deelt mede dat het, na de groote uitdeeling van j.l, kerst mis 1914, de nog beschikbaar gebleven gelden gedeeltelijk verdeeld heeft onder de bewakings troepen der interneeringsdepöts, onder deta chementen in forten, in samenwerking met de vereeniging ,,0nze vloot". Vele posten van spellen enz. enz. heeft helpen voorzien en n u de overige gelden, voor zoover zij reiken, besteden zal om, zij het op zeer beschei den schaal, nogmaals onze grens en kust wacht te bereiken met een gift, ten einde in de kerstdagen een kleine extra versnapering te kunnen doen uitreiken aan diegenen, welke in die dagen onze grenzen bewaken. Het Vrouwen-comité houdt zich zeer aan bevolen voor nieuwe gaven, ten einde in de ge legenheid te zijn, hetzij nu of bij voorkomende aanvragen weder te kunnen helpen. Het comité bestaat uit: mevr. de Barones Sweerts de Landas WyborghSmith, ecre-voor- zitster; mevr. OrtHarteveld, voorzitster; mej. Booms, onder ^voorzitster en penningmees teres, Nassaulaan 21, 's Gravenbagemevr. von Stein Callenfels—Van Hoogstraten, se cretaresse; mevr. van den Bercli van Heem stedeSehuurbeque Boeye; mevr. Ledeboer Driebeek; mevr. Josephus JittaWertheim. Daad van piëteit. Naar men uit Loosduinen aan de N. Ct. meldt, bestaat het plan, een kruis te plaatsen op het graf, waarin aldaar de manschappen der verongelukte Engelsche oorlogsschepen Hogue, Aboukir en Cressy ter 'laatste rust plaats zijn gelegd. Onze jagers van het tweede bataljon zullen deze daad van piëteit ver richten. Dankbetuigingen. De ondergeteekende brengt langs dezen weg zijn hartelijken dank aan H. H. officieren der 1 A. B. en aan korporaals en manschappen der beid© batterijen en van den A. H.-Trein van het Corps R. A. voor het stoffelijk blijk van van belangstelling ondervonden den 1 Decem ber ter gelegenheid van zijn zilveren medaille. Ook wordt door hem zijn hartelijke dank betuigd aan de zangvereeniging van het corps R. A., directeur de heer Boelen, voor hun wel willende medewerking, ook aan den kanonnier Van Groenouwe, korp. Luroind en do commis sie tot het aanVeden van het huldeblijk en aan allen dio den len Dec. j.l. tot een onvergete- lijken dag 'hebben gemaakt. J. v. GOOR, zadelmaker, Corps Rijdende Artillerie le A. B. H. H. Onderoff, en manschappen betuigen hun dank voor de hartelijke en smakelijke wijze, waarop wij zijn onthaald op St. Ni ooi ces- avond door den onbekenden gever a/b. Torpedo boot G 6. Hij heeft eer van zijn werk. DE EQUIPAGE. Avondbezigheiti. Oplossing Raadsel uit No. 264 van ons blad Gchecle oplossing: Vredespaleis. Servië. Azië. Speer. Ladder. Mil. W. van Opzeeland zendt ons bet vol gende Mijn geheel bestaat uit 13 letters en wordt veel besproken 3 4 1 2 is iets waar de dames graag aan mee doen. 7 8 9 11 bezit een vos. 5 6 9 beteékenfc herbalen. 13 12 legt een kip. 10 de eerste letter van 't alphabet. deze soms schier geheel bedekken. Tentoon stellingen van attaches worden gehouden en en het is dikwijls' kunst in den meest vol strekten zin des woords wat men daar te aanschouwen krijgt. Onder de beste Fran- sche teekenaars noemen wij Jules Chèret, Alphonse Muda en Th. Stednlen. Zij bewe gen zich op het terrein der symboliek, sa tyrs en realisme. Ook in ons land zijn goede krachten opgestaan, ofschoon hier het reel a - me-teekenen niet zoo als uitsluitend vak beoefend wordt. Slaan wij een Engelsch, Amerikaansch, Fransch of Duitsch tijdschrift op, dan tref fen ons de massa geestige teekeningen in de rubriek advertenties. "Wij hebben aan ge- illustreerde annonces altijd veel waarde ge hecht. Wie onze cliché-kast bezichtigt, staat verwonderd over 't aantal clichés, dat daar ligt te wachten om tegen hun in omloop zijnde collega's te worden uitgewisseld. De eersten, van wie wij weten, dat zij op groote schaal publiciteit hebben ge maakt, zijn Rudolf Herzog in Berlijn en de groote Parijsche magazijnenLouvre, Prin- temps enz. Me-n verhaalt, dat Herzog be sloten had eens te beproeven het een jaar zonder reclame te stellen, doch de teruggang, dien toen zijn omzet aannam, deed het vol gend jaar weder het, dubbele aan publiciteit besteden. Reclame is iets suggestiefs. Niet op een maal werkt ze gewoonlijk iets uit. Door vol te houden, den naam voortduaend te bren gen onder de aandacht van den lezer, doet ten laatste naam en adres van den. adver teerder in de hersens opnemen en later, veel later soms, komt de uitkomst. Van zelf volgt hieruit, dat de aanbeveling, zonder Oplossing Pandoerpraatje. Van het pandoerpraatje van „Het Natte Citjo" kwamen nou een ice goed© oplossingen in en wel van do S.M. T. lo Divisie, van do Petoetclub op torepdoboot G.16 en van korp. Kustw. Vuurtoreneiland, Texel. „weekdlenst". Van een sergeant aan zijn meisje op Si. Nicolaasdag. (Van mil.-serg. A. Burgbout.) 'k Dwaal alleen in do gebouwen, Dio nu geen kazernes zijn. Want dio landstorm landsgetrouwen Zitten thuis aan bier of wijn. Sint Niklaas zal hen verrassen Mot geschenken, moppen, koek. Ik moet, echter thuis oppassen, Opgesloten met een boek. Doch geen nood, straks vlied 'k daarhenen Waar mijn schatje op mij wacht, En als andoren kunnen weenen, Is het „je sergeant" die lacht! Mil.-sergt. A. BURGHOUT, Venlo, 5 Dec. 1915. Visschers-gevaar. (Van korp. J. D.) De visecherlui van Hollands kusten Beraamden dit jaar een flinke som. Maar met het jagen op de visschen Kwam menig zeerob in zee al om. Het haringvisscken, moet je weten, Gebeurt meestal in open zee; Nu drijven daar veel vreemde mijnen, Die zelfs hier spoelen op do ree. Heeft nu de visscher zijn net uitgezet, En 't is dan tijd al om te halen, Werd er meestal door niemand op gelet, 't Ging steeds goed, zooals vorige malen. Plotseling boort men een reuzenknal. En hevig schudde het schip, dat kraakte. Men zag een grooton grijzen bal (mijn), Die niets dan vuur en ijzer braakte. Enkele mannen door toeval gered, Deden 't ongeluksverhaal verspreiden. Toen werd door de visschers beter opgelet, Bij het visschen naar haring voor (Leiden?) Velen schrikten toen terug voor heb mijnen gevaar En zeiden: ik ga gewis niet meer varen; Maar t-oen door uitvoer de haringprijs 6teeg, Liep geen visscher van den logger meer leeg. J. D., Korp. torp v. Hr. Ms. mijnenlegger „Das". Afscheidsgroet aan 4-1.5 R. I. (Van korp. H. van Ede.) Bij de genoemde Gompie, ben ik niet lang geweest, Maar onder de jongens vond ik een goeden geest. Met hen ben ik geweest aan de grenzen Daar ging het ons niet naar onze wenschen. Maar toch 6tonden zij voor de grenswacht pal. Dus voor hen een roem overal 11 Vooral do 2e sectie, het bader en de soldaten, Daar zal ik mijn beste wenschen voor achter laten. Want met die brave soldaten, Heb ik genoegelijke dagen me© kunnen maken. De dagen vlogen daar voorbij, Onder vermaak on liefhebberij. Veel kan ik er niet meer van maken, Zoodoende zal ik moeten staken. Maar als nu do tijd is aangekomen, Dat ik naar de L.W. been mag 6toomen, Dan hoop ik, dat ik daar mag vinden, Gelijk als hier, mijn beste vrienden. Maar eer, dat ik nu verder praat, Zal ik zeggen, wat ik voor de geheel© compie achterlaat; Een spocdigen vrede, vlug en klaar, En een gelukkig Nieuwjaar!! H. VAN EDE, Korp. 4-1-5 R. 14e Div. Veldl. Dankbetuiging. (Opgedragen aan de firma v. Gardinge Go., Sigarenfabrikanten te Eindhoven. als blijk van dank voor hun aardige St. Nicolaas- geschenken.) (Van de Zware Telegraaf-brigade. Juist waren w' aan 't ontbijt gezeten, Toen „onze Post" een pakje bracht; Elkeen sprong op en wilde weten, Wat of dit was, zoo onverwacht. Wij hadden eenen brief geschreven Naar onzen Sint in 't verre Zuid, Om ons een nieuw spel baart' te geven, Zooals zijn aanbod had geluid. De vogel in de koel. Tecken op een ve! papier een ledigo kooi en eeuige millimeters daar vandaan een vogel. Nu moet die vogelde kooi in. Zet een visitekaartje lood recht tusschen do beide figuren, leg den top van uw ut us op het kaartje en kijk jiaar de kooi en den Vogel gij ziet dan de kooi met het linker- en don vogel met het rechteroogna eenigo oogenblikken heeft het den schijn, alsof do vogel in beweging komt, en ge hem de kooi ziet binnengaan en de plaats innemen, welke op onze figuur met gestippelde lijnen is aangegeven. De figuur aan den'rechter- kaDt van die teekening zal u do moeite besparen van iets te moeten teekenenge behoeft het kaartje slechts op de lijn A B te zetten, terwijl ge u recht tegenover het licht plaatst, opdat het kaartjo geen 6chaduw geeftkijk gedurende een paar seconden en het verschijnsel zal plaats hebben. Deze zeer eenvoudige proef brengt ons do wetten van het zien met tweo oogenin herineringd. w. z. hoe het komt dat wij met twee oogen slechts enkel zien. Het springende geldstuk. Leg een dubbeltje op tafel en stel een uwer vrienden voor het weg te nemen, zonder aan het geldstuknoch aan de tafel te raken. Om deze proef te verrichten, is het vol doende, de half geopende hand op eenigen afstand van den rand der tafel te houden, waarbij het geldstuk ligt, en dan op 4 h 5 c.M. vóór het geldstuk krachtig op de tafel te blazen. De lucht, door uw adem samenge drukt, zal onder het geldstuk komen en zooveel spanning bezitten, dat dit van de atel in uw hand wipt. Mët wat oefening tzult ge gemakkelijk slagen. Bijgaande teekening wijst beter dan elke beschrijving den stand van den proefnemer, van zijne hand en van het geldstuk aan. Wc hadden met ons oude spel Den heslen herfst reeds gespeeld; Gevolg was, (dat snapt u wel) Dat nimmer goed werd rondgedeeld. Do kaarten waren vreesTijk vet. Voortdurend was het „mal-donné", En daar hier straf was opgezet, Speeld' er ten slotte niemand mee. Weg was do vreugde, weg bet leven, De. kamer kreeg een doodschen schijn, Waar was nu wel dio club gebleven, Die altijd toch zoo druk kon zijn? Ja, nü lag in luid snurken, Menigeen te „kurken"; De rest ging in de stad Zich loopen vervelen, Omdat-i© niet kon spelen, Daar men geen kaarten had. Die als verrassing voor ons bracht, Een einde aan 't luid „gekanker", Veel vlugger dan wel iemand dacht. Een half dozijn der beste spelen, Was waarlijk een subliem cadeau. Thijs, Schrandje, Gosje en zoo velen Verveelden zich niet langer zoo. Wanneer nu 's avonds na heb eten, De tafels flink zijn schoongemaakt, Dan zijn er weldra clubs gezeten, Die, d'arbeid van den dag gestaakt, Zich aan het kaarten overgeven, Pandoeren, whisten, skaten ook; En dan hcerscht er een vroolijk leven Te midden vang een held'ren rook. Toen kwam de boot van Sint voor anker, schreeuwerig te zijn. voldoend.© moet opval len. Het valt niet te ontkennen, dat de reclame nog al eens tot excesssen leidt. Ar tikelen zonder veel innerlijke waarde, zien wij niet zelden met veel ophef, humbug, ge annonceerd worden. Vooral de advertenties van kwakzalvers-geneesmiddelen brengen schatten in de kassen der respectieve bla den. Dezo schaduwkant, die fijnvoelende lieden een hekel kan doen krijgen aan alles wat reclame heet, is zeer te betreuren. Zij heeft te veel goede zijden echter, dat deze uitwassen (uitwassen vindt men trouwens altijd) haar veel kunnen schaden. Ofschoon reclame maken groote kosten medebrengt, vertrouwt toch ieuer verstandig adverteerder deze gemakkelijk nit den ver hoogden omzet te kunnen dekken. Procents- gewijze is het tooh altijd nog maar een deel van de exploitatie-uitgaven en niet zulk een hoog percentage als men gemeenlijk denkt. Men redeneert aldusIk moet kosten maken om mijn artikelen te kunnen ver- koopen. Ik kan zuinig zijn, maar aan de meeste van die kosten is absoluut niets te knibbelen. Voeg ik bij die kosten.nu nog een zeker percentage voor reclame, dan ben ik er goed mee, wanneer mijn omzet zooveel stijgt. Inderdaad krijgt men op die wijze als regel een beter verhouding dan degene, die nit zuinigheid de aanbeveling achterwege laat. Valsch en insinueerend. is daarom de bewe- g, dat de klanten de reclame betalen. Hij. die geen publiciteit maakt, zijn omzet niet met kracht tracht- te verhoogen, zal een veel gunstiger kosten-omslag krijgen en als zoodanig de concurrentie niet kunnen vol houden. Tegen den tijdgeest valt niet te vechten en, tenzij niemand meer pe- Als dau „Coelesta's" geur verrezen Zich mengt met dien der „Braziliaan", Dan moet ons kruisje vroolijk wezen, Dan staat een whistje ieder aan. Zware Telegraafhrigade le Divisie. Roosteren-brugwachtl (Van mil. sold. P. Leer-in-'t-Yeld.) Mijnheer Manassen, ik ben zoo vrij, Hoewel het niet de gewoonte is van mij, U een stukje te presenteeren; Doch er zal nog wel wat mankeeren Aan 't geen ik u bied, Want dichter van mijn vak ben ik niet. Ik schrijf u uit Roosteren van de brugwacht, Daar zaten wij op Sint-Nicolaa.savond zoo met zijn acht, Druk te klassineeren, Dat wij als soldaten zooveel moeten man keeren. Zoo spraken wij ook over collectes, die 't vorige jaar waren geschied, Doch thans hoorden wij daarvan niet. Um dien avond nu niet geheel te verzaken Gingen wij zelfs aan 't lolletjes maken. Eén gaf zich uit voor Sini-Nicolaas, Een ander was knecht, zonder kostuum helaas. Als bisschopsornaat werd een deken g©- nomen, 't Was wel armoedig, maar de zaak is toch voor elkaar gekomen. Zoo brachten wij den avond door, Maar 't was slechts galgenhumor. Met Kerstmis en Nieuwjaar zijn wij weer aan de brug, Misschien komt er dan iets meer dan ©en kuch. In dank willen wij alles vergaren, Vooral wat tabak en sigaren. De mil.-sold., P. LEER-IN-'T-VELD. Op wacht. (Van mil. hoornblazer J. Roos.) En mijn oog valt door de stille dreven, Waar 't herfstgetij met haren koudon aam, Van boom 'tot tak veel draden heeft geweven, Dio nu in 't sterrenlicht to schitteren staan. Ik zie naar boven, naar het blauwe laken, Waaruit do maan mij vriendelijk tegenlacht. Haar stralen kussen gindsche daken, En ook het huisje van mijn wacht. Zoo sta 'k alleen en mijn gedachten varen Naar 't eenzaam huis, naar vrouw en kind, clame zou maken, zal men niet zonder scha de tegen den stroom oproeien. Verschillend is de meening welke soort reclame voorkeur verdient: advertenties, catalogi, borden of iete anders. Naar ons idee zijn ze alle goed, mits met zorg "be werkt en op verstandige wijze onder het pu bliek gebracht. Niemand is in staat met zekerheid de draagkracht vast te stellen. Verzendingahuizen hebben beproefd door alle aanvragen te ordenen naar de streken, van waar ze kwamen, het loonende van de an nonces in bepaalde bladen te berekenen. Er is iets voor te zeggen en die huizen kunnen zulks tot op zekere hoogte, vooral wanneer zij versoeken de aanleiding tot de aanvrage te refereeren. In detailzaken gaat het echter absoluut niet. Wij hebben eens den moed ge nomen verschillende nieuwe koopera te pol sen waaraan wij hun begunstiging dankten, doch de meesten wisten het zelf niet. Ze hadden al zooveel van Kreymborg gehoord of gelezen, maar waar, dat was hen ont gaan. Zoo zal het wel meestal gaan. Wij, die in ons bedrijf niet stil zitten, zetten alles „op haren en snaren" om bij de levering vooraan te staan. Ons goed spreekt voor zich en de tevreden kooper maakt ook voor ons reclame in eigen kring. Wij weten te goed, dat de reclame ons alleen ondersteunen kan, in zooverre men ons nog geen gelegenheid gaf door onze leverantie, bediening, inrichting en prijzen een meer daadwerkelijken band tusschen TJ en ons te legge». Men zij toch nooit zoo achterlijk voor re clame den neus op te trekken» Die ik zoo'n lange reeks van jarea Heb onderhouden en bemind. Hoe graog zou ik eon zoentje stelen Van 't lieve wicht, mijn hoop en troost, Dat nu wuarschijnlijk loopt te spelen, Rondom mijn huis met 't kinderaroost. Dio lieve 6tem klinkt in mijn ooren, Als ik oen blaadje ritseion hoor, En uit de maan, die staat to gloren, Breekt vaak haar lachje tot rne door. -'k Zio hoo gezellig en tevreden, Mijn vrouw en kind daar eamen zijn. Ach, kon ik ook daar binnen treden, Waar vreugde is en zonneschijn 'k Ben zoo alleen in sneeuw en regiem, 'k Voel boe 't afscheid smarten doet, Maar toch ik ben niet ongenegen, 't Is voor mijn land: ik wü en moeit Zoo knagen dikwijls de gedachten, Zoo peins ik vaak in 't uur van wacht, Zoo slijt ik slapelooz© nachten, Maar vool steeds nieuwen mood gebracht. U vrouw en kind! zal 'k nooit vergeten, Noch 't dierbaar plekske aan den haard, Noch 't dierbaar oord, dat Neerland is goheeten, 'k Vergeet het nooit, het is mijn zorgen waard. Milicien-hoornblazer J. ROOS, 3 II Jagers. Aan Arie Blokland. (Van mil. G. A. Fraay.) Arie Blóklc:ia Leuke klant, Di© zifc heel warmpjes hier in 'z land, Bij heerlijke kachel of bij haard, Ja, dat is wel do moeite waard. En dan geloof ik met plezier, Dat jij graag dient een jaar of vie r. Maar ik, dio bier zit mét m'n vrinden, Kan in zoo'n wenseh niet veel heil vindeflfe Vergeet niet, Ordonnans-miinheeren, Wij moeten uren lang marcneeren, In regen, modder en in mist, Ons helpt geen klagen, ook geen twist. En dan, je moet. ook niet vergoten, Maar zeker en gewis wel weten, Dat wat jo wenscht een jaar of vier, Hoeveel vermoordt men, wel niet hier, Maar in het- gindsch© andere land. Toe man, gebruikt gezond verstand. Ik drink ook graag een lokker bakkie En dit. doet ook goed aan mijn baggic. Doch ik hoop en met mij velo vrinden. Dat men gauw vrede zal gaan vinden. Dat spoedig alles is gedaan En wij weer naar huis toe gaan. Dus beste Arie, je moet wel weten, Wanneer ie weer eens zit te zweeten, Om to maken een rijmpje van je hand, Schrijf degelijk nieuws dan in dee'z krant. Milicien G. A. FRAAY, 7e R. I., le Bat., 4e Comp., 4©J)iv. Veldleger. Het dorpje Etten. (Van mil. Oostcrbaan.) Dorpje Etten 6choon en Hef, Gij waart ééns mijn harredief Dikwijls rijst bij mij 't verlangen, Dat ik nog eens wordt ontvangen Door uw gulle burgerij, Misschien denkt g' ook nog aan mij. Die dit doet, moet nooit solliciteerenniet- trackt-en de menschen een goeden dunk van zieh te doen krijgen, want hierbij zal hij zica aanbevelen, rich zoo gunstig mogelijk willen voordoen. Alles terugbrengen tot de juiste waarde, tot de bedoeling, die voorat, is de ware wijsheid. Speciale inrichting voor do vervaardiging van militaire uniformen, Amsterdam, Leidscheötraat hoek Heeren gracht. Amsterdam, le v. Swindenstraat 2931. Amsterdam, Ferd. Bolstraat hoek Alb. Cuvp- straat 7274. Rotterdam, Binnenweg, hoek Eendraehts- straat. Utrecht, Mariaplaats 3 (4e huis Tan den hoek). Leiden, Botermarkt 19. Zaandam, Damstraat 11. Delft, Markt 14—16. 's-Hertogenbosch, Markt. 's-Hertogenbosch, SneUestraat. Middelburg, Langedelft. Eindhoven, Rechteötraat. Helmond, Kerkstraat 48. Maastricht-, Groote Staat- 36. Venlo, Vleescustroat. Totaal 71 eigen- en combinatiewifikels in Nederland. Personen, die over voldoende bedrijfs kapitaal beschikken om te koopen op 3 maands wissel en te goeder na^m bekend rtaan, kunnen van onze afdeeling engros tegen scherpe condities goederen voor den wederverkoop betrekken. Aanvragen hiervoor hoofdkantoor Amsterdam. (4-dv.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3