aPE SOUP ATENCOTJR A WT van Vrij dag 3.0 December 3. OIO OP ZEE. Binnenland. IVIarinezaken. Correspondentie. leierzafcep. Onder de jongste gebeurtenissen aan het Italiaansche front behoort ook de aanval der Italianen op het bruggehoofd van de Oostenrijksche stad Görz en deze stad zelf. "Wij worden door het plaatje hierboven in dien strijd verplaatst. Vijf honderdmeter ten Noorden van het bruggehoofd ligt Padgora, waarop de Italianen hun aanval alsmede hebben gericht. Wij zien hier de Oostenrijksche troepen, aan den oever der zoo vaak genoemde Isonzo bedoeld plaatsje tegen een aanval der Italianen verdedigen. het laatst too uitgehouden hadden, maar snel nog een bundeltje nadden gepakt, toen de gra naten in do naburige huizen insloegen. Tot aan het spoorwegstation Prvaeina is geen wa gen te krijgen en de menschen, die met de 6poor weg willen of in het Wipad-dal vluchten, moeten te voet gaan. Het blijven in de stad is een marteling, maar de vlucht heeft honderd gevaren. Granaten, wanke lende brandende balken en vliegerbommen loeren in do straten en snijden den vluchtelingen vaak op het laatste oogenblik nog den weg af. Steeds vallen nieuwe gebou wen ten offer aan het bombardement. Giste ren viel een 23 centimeter granaat in liet ge bouw van de Adriatische Bank. Het Piazza Botte werd door een bom getroffen, die veer tien menschen doodde en acht-en-twintig Wondde. Het paleis van graaf Lantiri, dat be roemd is, omdat daar in 1782 paus Pius de Zesde heeft gewoond, is vernield. In het vondelingenhuis zijn vier kinderen ge dood. Be zware kandelabers, die Maria The- resj'a dea Dom geschonken had, zijn verbrij zeld. Bit Weenen en Graz zijn versterkingen voor de brandweer aangekomen. Be stad staat nog steeds op vele plaatsen in vlam cn elk oogen blik dreigen nieuwe branden uit te breken. Be kelders zijn nu vaak geheel als woonvertrek ken ingericht en de menschen hebben het er zich wat gemakkelijker gemaakt. Vele families koken gemeenschappelijk diep onder den grond. Be Oostenrijksche vliegers stegen dagelijks op, om do vijandelijk© vliegtuigen, die do stad kwamen bombardeeren te verjagen. Het kwam daarbij tot opwindende luchtgevechten, die steeds ten gevolge hadden, dat de Italianen verdwenenÉénmaal is het gelukt een Itali- aaüSfchen vlieger neer te schieten. SERV1E. De oorlog In Servië. LONDEN. Do "bladen vernemen uit 'Athene, dat volgens bericht uit Saloixiki aan de Paris" sterke Bulgaarsche troepen, afdeelingen worden geconcentreerd te Stroemnifosatwee Duitsche divisies werken met de Bulgaren samen. WEENEN. Ten zuiden van Plevlje sloe gen wij Montenegrijnsohe aanvallen af. In het grensgebied t«u noorden van Reran© vielen onze troepen, de Montenegrijnsche hoofdstellingen aan. Maandagmiddag be stormden ze de verschansingen bij Sutrodol. Ten zuiden van Novi Bazar werden nog 1300 gevangenen gemaakt. De streek ten oosten van Ipek was giste ren weder het tooneel van hevige gevechten De vijand werd overal teruggeworpen. Hij Verloor zes kanonnen. Dinsdagmorgen vroeg drongen we Ipek binnen- Djakova is door de Bulgaren bezet. SOFIA. Onze troepen zetten aan beitje oevers van de Ward&r de vervolging van de /terugtrekkende Franschen voort. De colon ies die ten noorden van Monastir over Smilewo in de richting van den weg van Monastir naar Resna, oprukt, versloeg in oen verbitterd geveoht aan het Biglage de Serviërs en bezette de stad Resna. De colonne, die ten noorden van Monas tir van ELisjewo in de richting van Ochrida trekt, maakte zich na een hardnekkig ge vecht meester van een krachtig versterkte stelling bij de plaatsjes Medowo en Mria- morasj en rukt thans op naar Ochrida. De colonne, die van Kischewo naar Dibra marcheert, versloeg de Serviërs na een bloedig gevecht en bezette tegen den mid dag Dibra, van waar zij den vijand in de richting van Struga vervolgt. Aan het Servisch-Montenegrijnsche front bij Djakowa en Kula Lorna, zijn onze troe pen bezig met- het tellen van de groote hoe veelheden oorlogsmateriaal, die door de Servische en Montenegrijnsche troepen in den steek zijn gelaten. De weg naar Monastir. Een kenner van het gebied beschrijft in 3e „Norddeutsche AJlgemeine Zeitung" de moeilijkheden van het terrein om Monastir. De Bulgaren, zoo schrijft hij, hebben mot groote moeilijkheden van het terrein te kam pen, al zijn dezo ook nog niet zoo groot als die de verbonden troepen bij him vervolging over de Montenegrijnsche en Albaneesche grenzen van de wijkende Serviërs overwinnen moeten. Bij hun opmarsch tegen het op den weg naar Monastir gelegen Prilep moesten de Bulgaren zich beveiligen tegen het gevaar, dat hen van Franschen kant van de Tsjerna-rivier bedreigde. Verderop tusschen Prilep en Monas tir komt men op de vruchtbare Pelagonische vlakte. Deze vormt een plateau, ongeveer zes honderd meier boven den zeespiegel cn strekt zich in een breedte van gemiddeld twintig kilometer over zestig kilometer van liet noor den naar het zuiden uit. Ongeveer vijftig kilo meter van het vrijwel aan den noordrand in een zijdal gelegen Prilep bevindt zich op den westelijken rand van het plateau Monastir of Bitolje, zooals de Serviërs de stad noemen. Deze streek is buitengewoon rijk aan land schappelijk schoon en het plateau wordt door ec-n kring van prachtig gevormde bergen om zoomd. De weg over dit plateau is voor een aanval zeer moeilijk, daar het zonder dekking en bovendien zeer moerassig is en ook in de flank geen beschutting geeft. Bovenal is hef hier weer de Tsjerna die den Bulgaren de han den vol geeft. Want deze bezit vele zij- stroomen en rechts en links van haar loopt een breed moeras. Over moeras en stroom kan men slechts op de houten bruggen bij C'airli en Radobor en dc steenen brug bij Nowaei. Meer westelijk stuit men op de Cemnica, waarover bij Tra een houten brug loopt. Behalve langs de ovef deze !?rp_ggen toppende wggen is het zelfs voor infanterie in dit jaargetijde niet mogelijk dit terrein to passeeren, daar het moeras een diepte van zestig tot tachtig centimeter heeft en er wel sneeuw gevallen is, maar nog geen vorst is -geweest, die voldoende zou zijn, om hot water mot dragend ijs to be dekken. Nu grenst echter onmiddellijk aan deze vlakte steil omhoog stijgend het 2500 meter hooge gebergte, waar men bij den op marsch overheen moet. Bit gebergte is met struikgewas begroeid, voor een leger zeer moei lijk te bestijgen en bevat ook vele natuurlijke hindernissen. Een andere weg naar Monastir, dien oen sterke Bulgaarscho legerafdecling ingeslagen heeft, loopt over Kicewo, Sopa en Demir Hissar naar Dolenac en van hieruit, of langs de rivier do Bojiajta ovc-r Wirowo, Smiljewo en Gobec naar het blokhuis Giawat en van daar naar Monastir, of van Dolenac over Pribilci, Murgosj, Mramorica naar Monastir. Al loopt dezo weg ook over hooge bergreeksen, toch biedt liij niet zoo groote moeilijkheden als het eerst beschreven terrein. Tevens biedt bij ook uitstekende mogelijkheden voor een aanval en snijdt hij een der terugtochtswegen der Ser viërs naar Ochrida af. In Nisj. Het Berliner Tagoblatt" heeft een te legram ontvangen uit Nisj, dat reeds van 25 November gedateerd was. Daarin leest men bijzonderheden over don toestand, die toen te Nisj heerschte. Tot franc-tireurgovechten was het nergens gekomen. Do volksklasse is zeer goedmoedig en de groot-Servische eerzucht schijnt slechts on der do middelklasse to hoerschen. Gewillig bob ben do lieden bij de eerste aanmaning hun ge weren afgeleverd. Ook bij de grondigste huis zoeking heeft men niets meer gevonden van dien aard. Op het oogenblik lijdt de stad nog hevig on der de naweeën van do laatste dagen. Brood en vleesoh zijn slochts met moeite te krijgen. Eieren, boter en melk ontbreken, volkomen. De voorraden zijn op of door de Serviërs meegeno men. De Bulgaren hebben moeite om voor het noodzakelijkste to zorgen, zoo lang de spoorweg Belgrado-Nisj-Sofia nog niet functioneert. De correspondent meldt dan hoe Rulgaarsche en Duitsche spoorwegtroepen dag en nacht werkten en de lijn in tien of vijftien dagen in orde hoopten te krijgen. Voor d© Servische bevolking was het nog een groot© moeilijkheid, dat de kooplieden geen Servische banknoten aannamen en klein geld slechts schatten naar zijn gewicht in zilver. De Bulgaren deden echter wat zij konden, om do arme lieden te helpen. Ondanks allo ellende zijn de straten van de stad den heelon dag vol menschen. Workloozon slenteren langs do ge sloten winkels. Troosteloos en doelloos stroomt het. heele stadsleven door de straten. Goed gekleed© menschen venten met chocola de. noga-nooten, tabak, lucifers en sigaretten. De Senders loopen schuw door de straten en schijnen iederen vreemde te wantrouwen. Blee- ke vrouwen en meisjes in het zwart gekleed, dringen zich door do menigte. Een nieuwe stoet gevangenen gaat voorbij. Angstig zoeken de Senders naar verwanten in de gelederen van jammerlijk uitziende mannen. Niet zelden be leeft men roerende herkenningstooneelen. Op allo hoeken ziet men thans Servische ge vangenen. Tusschen rustende trein-colonnes en uitgespannen rustende ossen, die de pleinen van Nisj als een merkwaardige weekmarkt zonder koopwaar vullen, staan Servische gevangenen, alleen met de één© gedachtej weer eens met verzadigde maag to kunnen uitslapen. Overal ziet men deze hongerige gekwelde menschcn- oogen in dit land, dat de volkomen verwarring tegemoet gaat. Onder deze hongerende Serviërs zijn honderden Hongaren en Oostenrijkers, die sedert tientallen jaren in het naburige Servie woonden. In dichte scharen staan zij om het Oostenrijkech-Hongaarsch© consulaatEn steeds weer hoort men het geroep om brood. Misschien zijn er ook echt© Serviërs in deze honger-pro- cessie, in dit bonte mengsel van nationalitei ten, die thans allen Oostenrijkers en Hongaren willen zijn. De avond donkert de stad in een diep duis ter. Slechte één op de drie straatlantaarns mag branden. Olie. petroleum en kaarsen en ge deeltelijk ook kolen voor do electrische centra le ontbraken. Een uur na zonsondergang mag de bevolking haar woning niet meer verlaten. GRIEKENLAND. Koning Konstantijn aan het woord. LONDEN. De Times"-correspondent, te Athene ia door koning Konstantijn in audiëntie ontvangen. Deze zeide, dat hij diep getroffen was door de verdachtmakingen van zijn bedoelingen. De koning verklaarde, dat Griekenland niet in staat is tot verraad van de geallieerden; nimmer zal het zijn neutraliteit prijsge ven, wat ook de plannen der geallieerden mogen zijn, maar het kan zich niet binden aan een onherroepelijk vastgelegd program of zijn troepen terugtrekken zooals verzocht is, zoolang het niet definitief de plannen der geallieerden kent aangaande een be zetting van het ontruimde gebied. De ko ning ontkende het bestaan van een Grieksch- Bulgaarsch verdrag. VEREENIGDE STATER De boodschap V2n president Wilson. WASHINGTON. In zijn boodschap aan het Congres laat president Wilscm zich in zeer strenge bewoordingen uit over de samenzweringen in de Vere-enigde Staten. Wilson beschuldigt de Duitecbers 'niet, maar beeft hen ongetwijfeld op liet oog in zijn generalisaties, daar beslist geen anderen zich schuldig maakten aan de vergrijpen en misdaden, over welke hij ach beklaagt. De president verklaarde, dat hij geen on middellijk of bijzonder gevaar yerwacfet in Verband met de betrekkingen van Amerika tot andere staten en vervolgde dan; „Het spijt mij te moeten zeggen, dat de ernstig- 6to bedreigingen tegen onzen nationalen vrede en onze nationale veiligheid worden geuit binnen onze eigen grenzen. Ik schaam mij te moeten erkennen, dat burgers, gebo ren onder vreemde vlag, maar in Amerika genaturaliseerd, getracht hebben de auto riteit en den goeden naam van de regeering in verachting te brengen en onze industrieën te gronde to richten, waar zij maar meen den, dat zulks aau hun wraakzuchtige be doelingen ten goede zouden komen en om ons te betrekken in buitenlandscke intri ges". De president legde grooten nadruk op de noodzakelijkheid, om eene groote koopvaar dijvloot te hebben. „Wij hebben om ver schillende gewichtige redenen een groote koopvaardijvloot noodig, zooals Amerika die vroeger gebruikte om rijkdommen te verwerven, maar die thans, ten gevolge van zeer laakbare nalatigheid, onverschilligheid en de hopeloos blind© provinciale politiek van z.g.n economische bescherming, bijna niet meer bestaat. Het is hoog tijd, dat wij deze fout herstellen en ons weer commercieel onafhankelijk maken." De boodschap zegt vervolgens „Het Amerikaansche Halfrond zou, als geheel in een even groote zelfstandigheid en zelfgenoegzaamheid leven, wanneer het niet in de Europeesche aangelegenheden verwik keld geraakt ware." De rest der boodschap is hoofdzakelijk gewijd aan eene bespreking van het aige- meene plan der landsverdediging en der uitbreiding van leger en vloot; voorts wor den wenken gegeven omtrent het bijeen brengen van fondsen voor het in stand hou den van een grootere weerkracht. Duitschland en de Vereenigde Staten. WASHINGTON. Minister Lansing ant woordde aan Duitschland, dat de terug roeping van Boyed en von Capen wordt ge- wenocht vanwege hun wijze van optreden in marine- en legeraangelegenheden. WASHINGTON. Met buitengewone be langstelling vervolgt met de ontwikkeling van het geschil tusschen Duiteohland eu Amerika, daar in welingelichte kringen af breking van ds diplomatieke betrekkingen aJs mogelijk wordt beschouwd. Duitsche bestellingen. LONDEN. De „Times" verneemt uit New- York, dat naar het heet in het geheim door Duitschland in de Vereenigde Staten be stellingen zijn geplaatst tot een waarde van 100 mülicen dollars. De orders omvatten de levering van koper, katoen, wol, spek, tarwe, landbouwwerktuigen e.a. Al deze waren zijn gekocht op aflevering in Duitschland, 60 dagen na liet einde van den oorlog. Alle be stellingen zijn in uitvoering, behalve die op tarwe. Alle aangekochte waren zullen worden opgeslagen in de nabijheid van de Atlan tische havens, waar vele Duitsche koopvaar ders thans liggen opgelegd. Duitsche ban kiers beschouwen deze aankoopen als aan- wijzigingen dat men bereid wil zijn op een vrectes sluiting. De complotten. NEW-YORK. De O. .tenrij^er Men te, die Maandag gearresteerd werd, is op grond van' mededoelingen, door de Fransche regeering aau de politie verstrekt, in staat van be schuldiging gesteld wegens het feit, dat hij op 2 Mei een bom had neergelegd aan boord van het stoomschip „Kirkeswald". Ook wordt hem ten laste gelegd, dat hij gedreigd had een granatenfabriek in New- Jersey in de lucht te zullen laten vliegen. Hij had een uitstekend ingericht labora torium voor het maken van bommen. Weer eens Duitsche vredesvoorwaarden. LONDEN. De „Times" meldt uit New- York, dat tegelijk met Bryans openlijk be roep op president Wilson om thans tus schen de oorlogvoerenden te bemiddelen, in Amerika weer een nit^iwe lezing van de Duiteche vredesvoorwaarden is ontvangen. Die nieuwe lezing is afkomstig van een Duitscher, die reeds lang in Amerika woont, maar in nauwe relatie staat met Berlijnsche politieke kringen. Die nieuwe lezing is ten eerste moet D uitschland vol ledige macht hebben in den Balkan, zoodat het den weg naar Konsta-ntinopel en Klein- Azië vrij krijgt en een plaats in de zon on afhankelijk van de Britsche macht ter zee. Ten tweede, tusschen Duitschland en Rus land moeten bufferstaten worden gesticht-, o. a. een nieuw koninkrijk Polen, terwijl Roemenië sterker moet worden. Ten derde herstel der oude grenzen in het Westen, met volkomen vrijheid voor België en mo gelijk zelfs een kleine tegemoetkoming aan Frankrijk wat betreft de Fransch sprekende deelen van den Elzas. Een vredesmanifest van Bryan. LONDEN. De. „Times" verneemt uit Washington, dat Bryan een manifest heeft gepubliceerd waarbij president Wilson met klem wordt uifcgenocdigd onmiddellijk als bemiddelaar tusschen de oorlogvoerenden op te treden. Opening van het Congres. WASHINGTON. Het Congres werd Donderdag geopend. De uitgaven vol gens de nieuwe begrooting zullen S 1,285,858,000 of ruim 170,000,000 meer dan de vorige bedragen. Deze vermeerde ring is hoofdzakelijk het gevolg van de plan nen der regeering tot vloctuitbreiding. De Noordam. Men schrijft uit New-York aan het „V. D."- bureau De New-York Sun" van 17 November meldt: Het stoomschip „Noordam" van do Holland Amerika-lijn kwam gistermiddag vier dagen over den tijd 'te New-York aan, daar het tor hoogte van Deal had moeten blijven gedurende stormachtig weder, waardoor de regeerïngsamb- tenaren werden verhinderd, aan boord to ko men. Voordat het de reis mocht vervolgen, werden zeven Oostenrijkers die zich onder de passagiers bevonden, een 'tweede-klasse passa gier en zes tussckendekspassagiers van boord genomen. Kort na het verlaten van Rotterdam kwamen drie Duitsche Tauben op do „Noor dam" af, liaalden het schip in en bleven er boven rondzweven. Men vreesde een aanval, maar kapitein Van Walraven liet- een groote Nederlandsche vlag op het bovendek uitsprei den, waarna de vliegtuigen zich verwijderden. Toen zij bijna uit het gezicht waren, kwam één van hen Jerug, „-akbaar .Qjja gigh te overtuigen, dat or geen bedrog in het spel was. Het zweef de zoo laag rond, dat de inzittenden gemakkelijk konden gezien worden door do passagiers op •het st-oomachipdaarna vloog het weg om zich bij do overig© te voegen. Het voorval had ongeveer drie uur buiten do haven plaats, toon do „Noordam" zich nabij het Xoordhinder-lichteclnp bevond. Onder de passagiers aan boord was Frank Boulton van Broadstreet 80, dio gedurende zes maanden in Nederland en Engeland ver toefd had. Hij deelde mede, dat de Dnitschors op vernuftige wijze koper bekomen uit neutrale havens. Bij liet bereiken ecner Nederlandsche of Scandinavisch© haven verruilen do Duit schors hun ijzeren ankers voor koperen en bij den terugkeer naar Duitschland wordt do rui! omgekeerd, zoodat liet bei.jodigde metaal bij iedere reis in het land wordt gebracht. Benzine en gasoline worden door een andere list ingevoerd. Blokken van beton en cement, bij het bouwen gebruikt, worden uitgehold, met do vloeistoffen gevuld en verzegeld, waar na de Duitschers do blokken invoeren als bouw materiaal. Het bedrog werd, naar Mr. Boulton zeide, ontdekt doordat een achterdochtig be ambte der iu- en uitvoerrechten één der blok ken brak. air Boulton deeldo ook een verhaal mede, hetwelk hem was gedaan door kapitein Ander son van het Zwecdsche schip „Vitalia". Een onderzeeër naderde een Engelsch koopvaardij schip, maar toen hij dichtbij was gekomen, vie len de zijden van den koopvaarder «neer en werd een torpedoboot zichtbaar, dio don vijand met haar kanonnen in den grond boorde. De vermomming was volgens kapitein Anderson, zoo volkomen, dat niemand achterdocht kreeg, voordat de zijden neervielen en de kanonnen te voorschijn kwamen. De schoener „Ceziena". Reuter seint uit Londen dd. 7 Dec., dat de Nederlandsche 6choener „Geziena", met een Jading hout op weg van Noorwegen naar West- Hartlepool. op de Beaconrotsen schipbreuk heeft geleden. De bemanning is gered. Arrestatie van Engelsoho officieren. ATHENE. Eeu Griéksch blad deelt mede, dat eeu Duatecüie onderzeeër bij Messina een Grieksch stoomschip heeft aangehouden en den vroegeren Engelschen militairen attaché te Sofia, kolonel Napier, van boord heeft gehaald. LONDEN. Reuters bureau te Athene be vestigt het gericht omtrent de gevangen neming van kolonel Napier en voegt er aan toe, dat ook kapitein "Wilson, lid van het Lagerhuis, gevangen genomen werd.- Schepen in tien grond geboord. WEENEN. In den vroegen och tend van 5 December boorde onze kruiser „Novara" met eenige tor pedojagers bij San Giovanni di" Medua drie'groote en twee kleine stoomschepen eu vijr groote en een aantal kleine zeilschepen, .terwijl zij oorlogen later ie ol landden, door geschutvuur in den grond. Een der stoom schepen vloog in de lucht. De flottüje werd door 2U kanonnen op het land zeer hevig, maar zonder succes, beschoten. In de nabijheid daarvan vernielde dc „Warasdiner" den Franschen onderzeeër „Fresne" en nam den commandant, den tweeden officier eu 26 man gevangen. Een andere flottilje vernietigde in den nacht van 22 op 23 November met drie schoten ©en gewapend Italiaansch stoom schip en een groote Italiaansch© motor-zeil- boot, beide geladen en op reis van Brindisi naar Durazzo, nam de overlevenden van het stoomschip, waaronder vier man behoorende '"tot de oorlogsmarine, gevangen en liet de bemanning van de motorzeilboot in booten vertrekken. LONDEN. De „Daily Tel." verneemt, dat het Britsch-Indiech,e stoomschip „Umeta" volgens ingekomen berichten dooi den vijand in den grond is geboord49 overlevenden gelandvijf officieren en 47 Lascaren worden vermist. LONDEN. Volgens do „Daily Tel." x het Engelsche stoomschip „Commodore" gezonken. Eén man is verdronken. [De „Commodore" was bruto 5858 ton groot en in 1906 gebouwd. Zij behoorde aan de Chareuto S.S. Cy Ld. te Liverpool. Red.l Volgens een bericht uit Rome, is de Ame rikaansche tankboot „Communiparo" ge zonken ter hoogte van Tripoli. Êr is geen nader bericht over het lot der bemanning of de nationaliteit van de duikboot. [De „Communiparo" (ex-„Dautschland") was bruto 3710 ton groot eu in 1893 ge bouwd. Red.] De „Swend" KOPENHAGEN. Uit Göteborg wordt be richt: „Het Zwesdsche atoomschip „Swend.", dat op 24 November met een lading kolen van Engeland naar Malmö is vertrokken, is tot dusverre nog niet aangekomen. Men vreest, dat het schip, clat een be manning van 15 koppen had, op een mijn gestooten en te gronde gegaan is." Schip boschoten. "WASHINGTON. Het departement' van buitenlandsche zaken heeft bericht ont vangen, dat het schip aPetrolite" van de Standard Oil Company" tus3oheu Kreta en Tripoli met granaten beschoten is door een onderzeeër, vermoedelijk een Oostenrijk- acken. Een matroos werd gewond. De „Japanese Prince". LONDEN. Het „Pensbureau" publi ceert de volgende niet-officieele mededeo- ling omtrent de ontkoming van een En gelsch koopvaardijschip aan een Duitschen onderzeeër. Het stoomschip „Japanese Princo" met een groote bemanning cn een aanzienlijk aantal passagiers ontmoette onlangs, een Duitschen onderzeeër. Vijf eu een half uur lang deed het schip moeite om aau den on derzeeër te ontkomen en werd gedurende het grootste gedeelte van dien tijd door dezen beschoten. De kapitein bleef dapper op zijn post en manoeuvreorde met buitengewone bekwaam heid. Dank zij zijn pogingen en de flinke medewerking van de bemanning, kon het stoomschip ten slotte ontkomen, en werd het naar de haven gebracht. Niemand aan boord was gedeerd. In de Zee van Marmora. LONDEN. De Admiraliteit bericht het volgende omtrent de operaties van een Engelschen onderzeeër in de Zee van Marmora: Op 2 Dec. werd een trein op den Ismid-spoorweg beschoten en beschadigd. Op 3 Dec. werd de Turksche torpedojager „Yarhissar" buiten de Golf van Ismid getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Twee officieren en 40 man van de equipage werden opgepikt en op een zeil schip gebracht. Op i Dojt werd een stoomboot met jevens- middelen bij Pandermo door kanonvuur in den grond geboord en vier zeilschepen met levensmiddelen vernield. Do „Hocklng" en do „Hamborn". HALIFAX (NOVA SCOTIA). Voor het Prijsgorocht is geëischt dat de zaken van de Amerikaansche stoomboot „Hocking" en van de Nederlandsche stoomboot Ham- bom" aan Engeland ter beslissing zullen worden gelaten. De quaestie is de geldigheid van de overdracht op het Amenkaansche register. Het Comité-generaal. Het comité-generaal van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal is Dinsdagavond te ongeveer 6|- uur geëiudigd, zoodat Woens dagvoormiddag om elf uur weer in openbare vergadering werd voortgegaan met de alge meen© beschouwingen over de Staatebegroo- fcing. Omtrent het comité-generaal verneemt het Haagsche Correspondentiebureau, dat het „vrij belangwekkend" moet geweest zijn, doch dat zeer ingrijpende verandering in zake de maatregelen op militair gebied niet als resultaat er van te wachten schijnt. Minister Ployte. De minister van Koloniën, mr. Pleyte, moot op medisch advies neg ©enigen tijd ver dere rust nemen en zou daartoe Donderdag naar het buitenland vertrekken. Het vprluidt dat tijdens 's ministers af wezigheid het departement van Koloniën in- tereanair zal worden beheerd door den minis ter van Marine. Zilverbons. De Minister van Financiën brengt in her innering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen do zilverbons waarop de handteekening van den Minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er dorhalvo met nadruk op go wezen, dat het, ter voorkoming van gel delijk nadeel, noodig is do zooeven bedoeld© zilverbons VJór of uiterlijk op 31 Dec. in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de nieuwe zilverbons van 2.50 met de handteekening van den Minister Trcub. Deze blijven gang baar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitslui tend geschieden hij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3.) De bons kunnen ook per post aan boven staand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. („St. Ct.") Invalide Engelschen. Men seint ons uit Vlissingen van Dinsdag: To kwart over vijf is hier Maandagavond aan gekomen een Zondagavond te negen uur uit Aken vertrokken Roode-Kruis-trein dÏ9 met zich voerde 72 gewone Engelsche soldaten, on der wie eenige longlijders en verder velen, die een arm of been misten. Verder een luitenant, die beide armen misto en een 14-tal burgers, die ernstig ongesteld waren. Slechts een klein deel moest door het personeel van het Roode Kruis' naar de hoot worden gedragen. De ove rigen konden, hetzij zelf, hetzij ondersteund aan boord gaan. Wij spraken er die tevreden, maar meer die ontevreden over de voeding in Duitschlaud waren. Met een extra-trein dio eerst laat in den avond of vannacht verwacht wordt komen 200 Engelsche en Belgische invalide burgers mede. Al deze ongeveer 300 personen gaan morgen vroeg met de mailboot Oranje-Nassau" naar Engciand. genie V. C. Muller, beiden bestemd voor het O. I. leger. Da „Kortenaer". Aan den commandant van IIr. Ms. in West- Indië vertoevende „Korienaor" is telcgrai .VJi de lastgeving verstrekt om k-rin Januari a.s., na ontvangst Van de victualie, welko per Yv est-Inuische muil aan het schip is toegezon den, de terugreis naar Nederland to aanvaar den via de Bermuda's en de Azorcn. Het schip kan dan in do eerste helft van Februari hier ie lande worden verwacht. CORRESPONDENTIE VRAGEN. Per brief wordt niets ^antwoord. De ant. woorden verschijnen dus uitsluitend in „De Soldatencourant". Wie a p a r t o toezending van „De Soldatencourani" mot zijn antwoord verlangt, sluite een postzegel van 3 cant in. Zijn vraag wordt dan door onzo administratie geregistreerd en zoodra het antwoord gepubli ceerd is, zendt onze administratie den vrager het blad tse, waarin het antwoord ou zijn vraag voorkomt. Alle vragen worden, zooals onzo vrienden wel weten, regelmatig en zoo spoedig mogelijk door ons afgedaan, zoodat het overbodig is nog ivsdcr eens bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Allicht gaat er eene ruime v/eek mee hssn, maar natuurlijk eischt het eene onderzoek meer tijd dan het andere. Het is overbodig antwoord in een bepaald nummer to vragen. Eerlijkheids halve worden alle vragen op beurt afgedaan, waarbij vragen over militaire zaken natuurlijk voorkeur genieten. Uit do „Staatscourant.". Bij K. B. ising. 8 Dec., onder toekenning van het reoht op pensioen, aan luit.-generaal G. A. B u h 1 m a n, comm. v/h veldleger, op aanvrage, ter zako van langd. dienst, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst en hem H. M. bijzondere dank betuigd voor de uitne mend© diensten door hem gedurende zijn langd. diensttijd in verschillend© gewichtig© betrekkingen aan den lande bewezen en l>e- noemd, mede met ing. van 8 Dec., tot ïuit.-ge- ncraal, comm. van het veldleger, gen .-majoor W. H. vanTerwisga, comm. v/d IIIo div. Landweorlichtir.g 1909. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op 17 December a.s. zullen de dienstplich tigen der landweerlichting 1909, het kader inbegrepen, in het geuot van voorloopig klein verlof worden gesteld. Aan landweerplichtigen in vasten dienst van den Staat, provincie of gemeente mag niet worden toegestaan onder de wapenen te blijven. Voor dienstplichtigen, die voorloopig niet met verlof wenschen to vertrekken, geldt het zelfde als voor de lichting 1908. Ook van de landweerlichting 1909 kan het kader in aanmerking worden gebracht voer instructiediensten bij den vrij willigen land storm- Aan verlofgangers, die op eigen kosten wenschen te reizen kan vergund worden in den avond van 16 December te vertrekken. Landstormkader. dat indertijd vrijwillig onder do wapenen bleef, kan desverkiezende met verlof vertrekken. Een uitzondering dient te worden gemaakt voor dio onderofficieren van den landstorm, dio den bepaalden dienst tijd van twee maanden nog moeten doorloopen. Bestendiging staat van beleg. Ingediend is een wetsontwerp tot bestendi ging van den staat van beleg verklaard bij K. B. van 23 Oct. 1915. In do Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat- bij genoemd K. B. een gedeelte des Rijks in staat van beleg is verklaard, ten einde den smokkelhandel in paarden aldaar op doeltreffende wijze te kunnen tegengaan. De Itegeering is van oordcel dat de omstandig heden het noodzakelijk maken, dien staat te doen voortduren. Een proef. Naar „Het Volk" verneemt,, zal in do stel ling van Amsterdam do proef genomen worden den werktijd op Zaterdag to doen eindigen om 2 uur nam., ton. eindo den 6oldaafc meer aan zijn vrijen Zondag te doen hebben. Overgeplaatst. Do kapitein-apotheker J. P. van der Marei van de Veldhospitaal-afdeeling IVe divisie veld leger is overgeplaatst naar het Rijks-magazijn van geneesmiddelen t© Amsterdam. Toegelaten. Do lieer "NV. Z a a d n o o r d ij k, student in do medicijnen aan do universiteit te Amster dam, is toegelaten tot de verbintenis als ad- spirant-rr.ilitair apotheker bij heb leger in Nederlandsch-Indie. Naar Oost-lndië. Den 18 December vertrekt met liet stoom schip „Prinses Juliana" naar Oost-lndië een detachement supplctietroepen, sterk 9 onder officieren en 40 minderen, onder bevel van den 2o luitenant der art. J. E. van L i n g e n en met medegcleide van don 2© luitenant der Een goedkoop© illustratie. Wij hebben met den heer A. W. Segboer te s-Gravenhage, den uitgever van het geïllus treerd weekblad „Pak me mee", een overeen komst weten ie treffen, waardoor het den lezers van „De Soldatencourant" mogelijk is gewor- den voor 45 cent per drio maanden een goed geïllustreerd weekblad te ontvangen. Do ge wone abonnementsprijs is 75 cent per kwartaal, zoodat dit als premie voor de lezers van „De öoldatencourant" 30 cent lager is gesteld. Wij hopen dat men in deze onzo bemoeiingen zal weten te waardeeron door heb veelvuldig op geven van abonnementen aan den uitgever. Ten overvloede zij meegedeeld, dat wij ons met de verzending van „Pak me mee" niet belasten kunnen, zoodat postwissels met abon- nementsopgawen rechtstreeks naar het kantoor van „Pak me mee", Oranjeplein 67, te 's-Grai venhage moeten worden opgezonden. Een annonce in dit en volgende nummers geeft nadere bijzonderheden. J. B., Fort a/d Nekkervveg. Op grond van het „.voorschrift Uniformen" mogen beenstuk ken van zwartleder (door u genoemd motor kappen) door officieren en adjudant-onderof ficieren gedragen worden bij do rijbroek. Do overige onderofficieren en minderen dragen do bei stukken bij de rijbroek en bij de korte pantalon-cavalerie en korte pantalon-rijdende artillerie. In andere gevallen mogen dus door deze militairen geen beenstukken worden ge dragen ofschoon deze n. o. m. wel zoo praktisch zijn als de becnwindsels om ook bij de korte pantalon in het algemeen to worden gedra gen. Red. W. de V., Waalwijk. Als gij tot onderoffi cier bovorderd wordt, zal hiermede bij hot bepalen van do vergoeding naar alle waar schijnlijkheid wel rekening worden gehouden. In hoeverre die vergoeding verminderd zal worden, is ter beoordeeling van don betrokken burgemeester. Wordt do vergoeding aan uwe echtgenooto toegekend, dan zal deze voor uwe moeder natuurlijk ophouden. Bovendien is het nog lang niet zeker, dat gij voor uw© echtgenooto vergooding zult krijgen. Red. M. K., Monster. Richt voor dio vergoedings- quaestio een verzoek aan den Burgemeester van uw woonplaats en vraag den uitslag te mogen vernemen. Red. B. F., Heusden. Richt een verzoek tot don Burgemeester van uw woonplaats, van wien gij den uitslag wel zult hooien. Rod. H. H., Zuiddorpe. Ook voor u -bestaat in verband met uwe persoonlijke belangen aan leiding om buitengewoon verlof to krijgen. Richt oen verzoek tot uwen compagniescom mandant. Red. T. A. v. d. H., Oostburg. Voor overplaat sing bij de genie kunt gij een met redenen omkleed verzoek indienen aan den Opperb. Vïin k- en Z. 2. Het dragen van buitenmodel kleeding is in het algemeen verboden. Red. A. W. to Breda. Eerst wanneer do tijd uwer eerste oefening afgeloopen is, kunt gij voor zaken verlof in aanmerking konion. Voel kans om uitstel te krijgen, zal uw broeder ook niet hebben. Hij kan echter een gemotiveerd request aan den Minister indienen. Red. A. B. te Vlissingen. Voor do door u be doelde twee maanden bestaat natuurlijk geen recht op de vergoeding. Red. J. H., Hellevoetsluis. Gij kunt alle door u gowonschte inlichtingen betreffende het wa pen der Kon. Marechaussee vinden in de cor respondentierubriek van ons blad No. 196. Red. G. S„ Hellevootsluis. Er is niets van be kend of en wanneer de zeemilitie lichting 1909 met klein verlof naar huis wordt gezonden. Red J. C. Q-, Zuiddorpe. De betreffende .bepa lingen voor toelage aan schoenmakers, tim merlieden enz., staan vermeld in het- lï. 31. 1614 blz, 703 en 763 en biz. 36 en 37 van bet boekwerkje R. b. o. m. -VI dezo bepalingen zijn opgenomen in ons blad no. 1S1. Red. P. H., Vierpolders. Volgens L. O. 1913 B- no. 178 genieten de landu ecrplichtige sol daten, ie rekenen van 1 Juni 1915, afkomstig van de compagniën wielrijders, dezelfde soldij- verhooging als de miliciens dier compagniën, di© in verband méjjS hot bepaalde bij art. 185 der Grondwet in werkelijfcen dienst zijn ge komen. Voor de land-oeiplichtigo wielrijders, (soldaten) afkomstig van de compagniën wiel rijders bedraagt de soldij '25 ct. per da*;. De overige krijgen dus dezelfde soldij als do ge wone landweersoldaten en korporaals. Red. L. B„ Waalsdorp. Voor plaatsing by do hoefsmidschool te Amersfoort raden v.ij u aan, langs uwen compagnies-commandant, aan den Opperbevelhebber van L. eu Z. een verzeek- schrift te richten. Red. A. S., Zuiddorps. Gij zelf kunt de ver goeding niet genieten. Voor ©enige ondersteu ning kunt gij u met een verzoekschrift wenden tot het Kon. Nat. .Steuncomité 1914 te 's-Gra venhage of tot do commissie tot verlecning van steun in uw© woonplaats. Red. C. v. H-, Breda. Als soldij genietend kor poraal-kok hebt gij geen recht op de toelage van f 0.50 per dag. Gij komt echter iu aanmer king voor 3-5 menagegcld per dag en moogb. zonder vergoeding aan de soldaten-menage deel nemen. Red. K. L. de K., Oostkapelle. Als in uw huÏ9 een mannelijke inwoner boven de 20 jaar in woont, kan men u met inkwartiering belasten. Is zulks niet liet geval, dan moet gij daarvan kennis geven aan den burgemeester van uwe woonplaats en moogt gij niet mot inkwartie ring belast worden. Ho© het komt dat op de eene compagnie kaas, en op tl© andere com pagnie goen kaas wordt verstrekt ligt niet aan ons om to beoordeelen, maar is ter beoordeeling vag den compagnies-commandant. #ed,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2