KWATTA DE Chocolaad I PADVINDER-REEPEN i Laatste Berichten „SMULDERS" Borstulevellen Adjunct-Boekhouder; PE gOUiPATgNOOTTRAlVrT Woeftsdag 8 December Rechtzaken. S p o r t. Gemengd Nieuws. ADVERTENT1ÊN. Dankbetuiging. Dankbetuiging. BOEKHOUDEN. Geen beter middei Privaatles 25 Gent. Het berekenen k Wissel- wielen voor Schroefdraad- snijden op de Draaibank, VOORSPELLINGEN OORLOQ, Voor JAVA wordt gevi'aagd een leeftijd 20-22 jaar. Dipioma en eenige jaren practijk verelscht. Aanvangssa laris f 20O.- per maand. Vrije overtocht. de Mannetjesputtersvan het 9! IVHLiTAiRE DRUKKERIJ C. N. TEULIftGS Kosmos Marecha! Nis! 110 fornuizen yevraggd. te mogen genieten en dan liefst- den geheelen •vond. J*AC. LEEST. Fort b/b. Hemeltje. Houten. Een laatste groet Mil. J. H. Vermeer schrijft ons: Vrijdag overleed na S maanden geduldig lij den onze kameraad G. Lank horst. Zeer zullen vrij hem in onzen kring missen. Eén laatste groet namens zijn dienstkameraads, der Se sectie 4e comp. 2e bat. 15e Reg. Inf. Dr** Dankbetuiging aan de Vereeniging „Onze Vloot". Ondérgeiéekenden miliciens der 4e Comp. 1ste Ratt. 10 Reg. Inf., betuigen langs dezen weg 'hunnen dank aan de Vereeniging „Onze Vloot" voor de toezending van twee mond orgels, als antwoord op het gedicht-: ..Wie helpt oift aan een mondorgel" in De Soldaten- ttrürant. X. O. WBEM'ERIXC T. DE VRIES. Sergt. Fred. Den Haag. Mijn hartelijken dank langs dezen weg voor het gezondene. Dat Tele collega's uw, goede roorbeeld mogen volgen, dan kan ik velen anijner cursisten verblijden. W. TH. VAAGS, te Purmerend. Dankbetuigingen, Ondergetekenden betuigen hun hartelijken Üank aan den commandant, onderofficieren en manschappen van het 2e Reg. Huz. 2e Eska dron 2e Peloton, voor de mooie geschenken en blijken van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Verder een woord van dank aan de elève- myzikanten van het 2e Reg. Huz. voor de ©pluisterinz van mijn gezelligen avond. M. RAM AKKERS, B. RAMAEKER.S—HIXTEX. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun welgemeenden dank aan de heeren ouder officieren. korporaals en manschappen van de 2e sectie 2-TII-17 -R. I. voor het -prachtig cadeau hun.ter gelegenheid van hun huwelijk geschonken. E. SANDERS en Echtgenoote. Avondbezigheid. Oplossing van het raadsel Tan mil. Brouwer uit No. 203 van ons hlad. Nederlandsch onafhankelijkheid. Jongensnaam Adolf. Spel Schaken. Dorp Hellendoorn, Dier Eekhoorn. Linie User. Meisjesnaam Adriana. Oplossing Pandoerpraatje „Het Natte Uitje". No. 1 speelt r. S troef, 2. r. 9. 3. r. aas, r. vr. No. 2. seh. vr., 3. sell. 8, 4. r. 10, 1. sch. 10. No. 4. h. aas, 1. li. 7. 2. h. 9, 3. r.b. No. 3. h. vr. 4. kl. b.. 1. h. 6, 2. h k. No. 2. sch. aas, 3. h. 10, 4. r. 7, 1. sch. 9. No. 4. sch. k„ sch. 7, 2. kl. k., 3. kl. aas. No. 4. kl. 9, 1. kl. 7, 2. h. b., 3. kl. vr. No. 3. kl. 8, 4. sch. 'b.. 1. ld. 10, 2. h. S. •Dus No. 1 zït.er met- den.Sen slag in. De pandoerclub ..Het natte Uitje", M. 'J. v. WELL, J. M. DE LA FOS9E, K. HOEKSTRA, P. DE BRUIJN. I. 1. 16. 4 Divisie. Veldleger. Voorts goede oplossingen ontvangen van de pandoerclub „Gezellig onder Vrienden" van 1-37 L. W. I.van de club „Gezelligheid kent geen tijd", 2o Batterij 3-1-3 Reg. Vest.-Art. van „De Vriendenkring". 2-II-5 Res. Inf.; .van de kor p. H. Verbekke en H. Janssen, .réldibosp. 4e Dir., en van de -pandoerclub „Kalmte kan ons redden", zaal 86. Mil. Hosp., Den Haag. Pandoerpraatje Fort benoorden Purmerend. No. 1. Harten 7, ruiten boer, 10. 9, 8, No. 2. Schoppen vrouw, boer, klaver aas, 7, 8. ruiten 7, harten vr. No. 3. Ruiten aas, heer. vrouw, harten 6. 8, 9. No. 4. Harten aas. heer, vrouw, boer, 10, schoppen kas. klaver heer, vrouw, 10. Klaver boer gedekt. Chaamdijk. (Van fourier L. van Onzen.) O schoon© onvergetelijke Chaamdijk, Zoo vlak aan onze grenzen, Dat in 't Zuiden van Brabant prijkt, Onbekend voor veel menschen: Ook ik had nooit van u gehoord, En van uw schoon© dreven, Maar "toch heeft mij dat nooit- bekoord; 'k Dacht: „hier laat ik het leven." Toen ik da«r kwam, werd ik ingekwartierd, Bij n boer met een café'tje; Maar niet alleen, doch roet :n heele sliert, Wel gezellig, ja dat weet je. Boven op zolder Tond ik weldra 'n Pracht T2n een ledikantje; De rest lag piekfijn naast elkaar, Als katten in een mandje. Eén huis links, één achter en eentje veur, Dat ie liet heele geaucbïe. De keuken, lang niet naast de deur, 'n Uur liep je voor je kuggie. En waaide het hard, o heerejé. Dan had je lang geen hoffie; Nam dan je fiets of tuf maar mee, Ander» kreeg je koude koffie. Des kinorgens om 'n uur of acht, Kwam je er uit de veeren: Je sliep er zoo wat- dag en nacht, Want maffen kon je er leeren. Je wiesrh je dan, en kamde je haor, Er. stak je in de kleeren. Je schoenen, die vergat je maar. Want je meest op klompen loopen leeren. En ging je met verlof van hier, Dan zat je gewoon te droomen, Hoe of je op d'een of andere manier In Breda kon komen. Want spoor, noch tram, of veer, of boot, Had men om te verkeeren, Van den deugd maakte men dan ras een noot En ging er heen marc-heeren. Gelukkig zijn w'er reeds lang vandaan, Van het sehoone C'haamsche dijkje, Liever loop ik naar de maan, Want daar ben je voor je tijd een lijkje. Doch moeten w'er weer hc-en a la Bonheur, Dan gaan wij opnieuw beginnen, Plicht is 'r, te waken voor neutraliteit, En voor onz' Koninginne. Dongen. L. v. O. Stamproy aan de grens. (Van mi!, wachtm. Van Gemeri) V» in zuiden ran ous land Ligt een dorpje aan den rand S^i], eenzaam en ook verlaten; O, ie kaart krijgt men het- niet in de gaten. Ons Peloton werd daar gestationeerd, Niemand had dat ooifc begeerd, Doch toen we er waren, had niemand 6pyt, Men wilde er blijven voor altijd. Wat was hefc dal ons had aangetrokken En ai iet naar een andere plaats kon lokken? De dienst, die was er uiterst b©6t, Ditzelfde geldt ook voor de rest. De rest, dat waren de burgers meteen, Die allen naar het ons zoo scheen Uiterst best tevreden waren Over dat Peloton goede huzaren. Vier weken hadden we daar gelogeerd, Daarbij goed onze plichten beheerd. Smokkelaars vangen, dat was onze lust, 't Was hetgeen waarop onze taak berust. De tijd, die was te gauw verstreken;, Want hoeveel er toch -Lelijk keken, Toen de dag kwam van 't heengaan, Een ieder was er over aangedaan. We zullen dat plaatsje nooit vergeten, 'De dagen daar zoo pleizierig versleten. En waar we ook zijn, 't- is geen leugen, Stamproj blijft in ons geheugen. F. VAN GEMERT, Z'n afscheid. (Van mil. C. Groenereld.) Fier en met opgehc-ven hoofd zoo ging hij henen Ten strijde gereed, de waap'nen omgord, 't Vaarwel aan oud'ren, jongen en kleenen, Ach! 't viel hem zoo zwaar en 't duurde zoo kort. Hij dacht aan de smart in.'t ouderlijk huis De toekomst zag donker en beloofde een kruis. Ook dwaalden zij af naar de bruid zijner jeugd, Een engelacht'ge reine vol eere en deugd. Doch droevig wa6 't einde, kortstondig de vreugd, Want reeds lang sluimerde ze onder de zoden der aard', Waar 't vervlogen geluk werd voor eeuwig, bewaard. Daar nadert hij d'akker. het veld der dooden. En schrijdt over mos en zachtgroene zoden. De herinn'ring aan haar doet de strijder knielen Hij buigt 't moede hoofd en bidt voor hun zielen. Dan. getroost in het leed en gesterkt door 't geloove Vertrekt hij ten strijde, het oog naa.r hove'. C. GROENEVELD. Legerpl. Laren. Een trouwe vriend. (Van mil. M. P. Boselie.) Wanneer ik soms op schildwacht sta, En mijn gedachten ga dan na, En bij 't vervullen van mijn plicht Zoek naar stof voor een gedicht, Maar waaraan beter dan te denken Dan aan mijn trouwen kameraad, Die hier naast mij neer komt zitten, "En mijn zijde niet verlaat? Hij ziet mij met zijn schrandre oogen Telkens weder vragend aan, Alsof hij mij wilde zeggen Spoedig kunnen wij weer gaan. Wie is wel die trouwe makker, Trouw als onze berde vriend? 't Is een waakhond, dien we hier hebben, Een, die vol plicht zijn meesters dient. M. P. BOSELIE. 3e Reg. Velda-rt. 4 Bat. Veldleger, Het dorpje. (Van mil. E. de Broekert!) Niet ver van hier, in vruchtbaar land, Daar ligt een dorpje neer 't Ligt eenzaam aan den Scheldekant, En lijkt soms in den zonnebrand Nog schooner dan weleer. Er ruiseht geen woud, geen dennenbosch, Maar wel het golvend graan. Wel weidt te zaam er koe en os, En hoort men bij dien rijken dos Dén rink zijn zangen slaan. 't Is rijkdom, wat u tegenlacht, Het tuigt er al Tan vrêe; Doch, slaap'loos was zoo meen'ge nacht, Die 'k in uw rust heb doorgebracht, Gij dorpje aan de zee"!! E. DE BROEKERT. 4-II-lt R. J. De mitrailleur. (Van mil. Cor. Coppelmans.) Geachte redacteur, Het komt mij dikwijls veur, Dat in uw geoorde „.Soldatenkrant"' Een ieder schrijft, van allen kant. Ik wil dan nu ook eens beginnen, En dan niet te lang verzinnen, Want ik hen nu in Etten-Leur. Met stuk F, m ij Ti mitrailleur. Ik ben nummer 1 van dat stuk; Niemand maakt zich daarop druk. Als we komen in do 6telling Of als we moeten langs een helling. Ik heb dan ook een mooie tasch, Niemand wist eerst wat het was; Doch ik ondervond het ras, Dat het voor mij geen boffie was. Mijn nummer tw'ee cföet goed zijn plicht. Hij voert den band op, niet 4e licht, En steeds zit onze nummer drie, Waarnemend, wat of hij door zijn kijker zie'. Ik heb nu al zoo wat geschreven Over dat mitrailleursleven, Zood.\t ik eindig met mijn praat, Want wij marcheeren steeds op maat. Wilt ge nu weten, wie ik ben, Menigeen, die mij wel ken. I)at is ten minsto alle kans, Ik beu milicien COR COPPELMANS, Etten-Leur, Iets over Brabant en Limburg. (Vau mil. P. de Jong.) Hier in ons sehoone Brabant, Jn "t Zuiden van ons land, Daar liggen militairen, Die Koerland heeft ter hand. Het leger daar te velde, Dat is zeker en gewis. Zooals ze mij het vertelden, Is 't daar ook lang niet- mis. Men heeft dfar veel kwartieren, De measte zijn zeer goed Men zit daar rond in bieren, Best voor soldatenbloed. Men heeft daar vele plaatsen, Die hier nooit zijn genoemd; En door de mobilisatie Nu bok reeds zijn geroemd. Ik heb gediend daar in die streek. Voor den duur maar van een week Toen ben ik daar reeds afgekeurd, Dat tot mijn spijt ook is gebeurd. Gaarne had ik nog wat willen blijven, Hier en daar wat willen kijven, Over dit en over dat.... De plaatsen, naar ik heb gezeten Heeten Eindhoven en Nederweert. Om daar nogmaals weer te komen, Ileb ik menigmaal geprobeerd. Wanneer men in de steden Ook van een wacht geniet. Dan komt er soms een strooper. Dan roepen ze: „Sta of ik schiet!" Menigmaal daar in die streken Komt zoo iets dan ook voor: Daar hoort men allen over sproken, Want dat gaat de heele mobilisatie door. Ik zal nu hier maar weer piee stoppen, Maap ik weet daarvan veel meer; Ik zal de rest wel schrijven Eens op een anderen keer. P. DE JONG, Mil. Hospitaal, Ha?riem. Milicien. 'KOOPT BENSDORP'S IUITSLOITEKD 80UDEX El ZILVEREN CADEAUX Krijgsraad. Voor den Krijgsraad te "s-Gravenhage werd voortgezet de zaak tegen den milicien-korpo raal L. M. v. H.. van het regiment grenadiers, die 1 dezer terecht- stond ter zake van deser tie, het niet voldoen aan de oproeping om on der de wapenen te komen in Augustus 1914. De auditeur-militair rar. Palthe Wesenha- gen requireerde schuldigverklaring en veroor deeling tot 4 dagen militaire detentie met in achtneming ven het voorarrest. ;Na in raadkamer te zijn vergaderd wees de Krijgsraad dadelijk vonnis en veroordeelde den bekl. tot 8 dagen militaire detentie met inacht neming van het voorarrest. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 2 werkkielen, 2 werkbroéken en 2 handdoeken, was voor den Krijgsraad gedagvaard de soldaat van het regiment jagers B. v d. B. 8 Bekl., dié zich mei het goed uit de kazerne ie 's-Giavenhage wilde verwijderen, gaf op dit te willen doen wasselien. Hij ontkende perti nent het goed gestolen te hebben. Als getuigen werden gehoord twee onderoffi cieren: de sergeant, die bek!, aanhield en de dienstdoende sergeant-fourier van bekl.'s com pagnie. De auditeur-militair mr. Palthe Wesenhagen vond bekl.'s gedragingen met het; goed wel zeer verdachtvan vermissing door het Rijk of door één of meer bepaalde personen is echter niets gebleken, evenmin dat bekl. het goed ergens heeft- weggenomen. Op grond van een en ander requireerde Z.Ed.Achtb. vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Mr. Hulsebosch, voor bekl. optredend, ging geheel met dit requisitoir mede. Nadat- de Krijgsraad in raadkamer vergader de, werd dadelijk vonnis gewezen en bekl. vrij gesproken met last tot zijn onmiddellijke in vrijheidstelling. VOETBAL. Westelijke eerste klasse. HaagQuick—H.F.C0—1 Utrecht: HerculesH.V.Y04 Rotterdam Y.O.'C,U.V.Y» 1—0 DordrechtD.F.C.Sparta 2—6 Haarlem HaarlemH.B.S. 4—1 De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. gem. H.F.C. 8 4 4 0 12' 21—8 1.-50 Y.O.C'. 8 4 3 1 11 11—9 1.37 H.B.S. 7 4 1 2 9 17—12 1.28 D.F.O. 8 4 2 2 10 13—13 1.25 Sparta 6 3 1 2 7 17—9 1.16 U.V.V. 9 3 3 3 9 16—17 1.— Quick S 2 2 4 6 12—15 0.75 Hercules 6 1 2 3 4 8—16 0.6Ó H.V.Y. S 2 0 6 4 14—25 0.50 Haarlem 8 1-2 5 4 10—20 0.50 De Zuidelijke eerste klasse. In do Zuidelijke eerste klasse ging alleen door do wedstrijd Wiilem IIM. S. Y„ waarin do Tilburgers mot 5—1 zegevierden. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pt. doelp. genu Willem II 9 8 1 0 17 50—11 1.88 M. S. Y. 8 4. 2 2 10 23—19 1.25 Volocitas 8 4 1 3 9 22—18 1.12 M Y. V, 7 3 1.3 7 10—11 1.— Wilhelm. 6 1 3 2 5 S-d-3 0.83 R. V. Y. 6 1 3 2 5 9—20 0,83 N. A. C. 8 2 2 4 6 12—16 0.75 Y. Y. Y. 8 0 1 7 1 5—31 0.12 Oostelijke eerste klasse. De groot© verrassing werd in deze afdeeling gebracht door Be Quick dat er in slaagde de a.S. kampioen, want zoo werd Quick (N.) al ge noemd, met 21 een heel harde nederlaag toé te brengen. Er is nu waarlijk weer kans voor ettelijke eerste klassers om de eereplaats té bereiken. Robur et Yelocitas speelde thuis tegen G. V. C. De uitslag was 52 voor Robur. Go ahead won op 't nippertje met- 3-J-2 van Vitesse De stand is: gesp. gew. gel. verl. pt, doelp. gom. Quick 9 6 2 1 - 14 13— 4 1.55 Go ahead 10 6 3 1 15 22— 9 1.50 U. D. 7 4 2 1 10 15— 6 1.42 Tubantia 11 6 1 4 13 25—26 1.18 Be Quick 7 3 0 4 6 15-17 0.85 Rob.et V. 10 3 0 7 6 25—29 0.60 G. V. C. 10 3 7 6 14-27 0.60 Vitesse 8 1 D 7 2 16—27 0.25 reed een weg op in de richting van de grens. Ten slotte werd ook deze weg verlaten en een veldweg gevolgd. Maar zoo gemakkelijk zou do lading van 3000 K.G. tarwebloem niet de grens over komen. Het gevaarte verzakte in don slappen bodem. En toen zat er nel niet anders op dan te Ontladen. Een moeizaam werkje werd het, om zak voor zak over de grens te dragen. Toch, het kwam in orde. Maar nu was het de Duitsche grenswacht, die oens niet de hand over liet hart streek. Het meel werd ge confisqueerd. Twee zoons van den koopman T. uit Reuver werden .verhaftet". wijl ze zon der pas de grens passeerden. En 't- zelfde lot deelde een begeleidend heerschap, dat wel aan deel in de onderneming scheen te hebben. Te Reuver vindt men de Du it.sellers erg ondank baar» Da leugens der photographic. Een onzer lezers toonde ons een photo van de voorplecht van Hr. Ms. „Noord-Brabant", waarop een Nederlandsch matroos 6taat. met twee handvlaggen seinen gevend aan een duide lijk zichtbare Nederlandeche duikboot op ecni- gen afstand. De photo is niet lang geleden als illustratie in „De Prins" verschenen. Dezelfde plioto vindt men nu als voorplaat over de geheele eerste bladzijde van „Ueber Land und Mehr" (jaargang 58 no. 5) met het volgende onderschrift „Hollandische Kusten waclie" signalisiert einem herannahenden „englischen" Untersee- boot, daas es 6ieh ir neutralen Gewa6sern be- i'indet". Zoo is aan een heel gewoon manoeuvre prentje, alleen voor Nederlanders van belang, een internationale beteekenis gegeven. In dit geval tamelijk onschuldig, maar toch alweer een bewijs dat photograph iebureaux uit winst bejag of buitenland9che weekbladen ter wille van de reclame tegen vervaisching en mislei ding van het publiek niet opzien. („X. Ct.") Een zonderling. Dezer dagen heeft te Gouda de gemeentereini ging, onder toezicht der politie, uit een woning van een man, bijgengamd gekke Ari, een wagenvracht beschimmelde en bedorven boter hammen, belegd met vleesch enz., van den zol der weggehaald. Deze verzameling verwekte zóódanigen stank, dat dit. voor de openbare gezondheid gevaar opleverde. Ook zijn in die woning 30 beschimmelde klee- d in gst ukken aangetroffen. (Dagbl. v. Gouda.) Het station te Leipzig. Zaterdag ig de sluitsteen gelegd voor het nieuwe station te Leipzig, het grootste houw ten behoede van liet verkeer in Europa Het station is hiermede in gebruik ge nomen. Z, K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik is Zondagavond van het Loo in den Ha-ag teruggekeerd. Minister Pleyte. l>e Minister van. koloniën, rar. Pleyte, werkt nog niet geregeld aan zijn departe ment, maar doet te fiuis eenige werkzaam heden a-f. Oe nieuws Gouverneur-Generaal. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, is gisteren met zijn ge zin in Den Haag aangekomen, ten einde 24 Januari per s.s. „Insulinde" de reis naar Inciië te aanvaarden, waar zijn aan komst 27 Februari verwacht wordt. UIT DE STAATSCOURANT. Op aanvrage ter zake laugdurigen dienst eervol ontslagen uit den militairen dienst met roc-ht van pensioen en bijzondere dankbetui ging de luitenant-generaal G. A. B u li 1- man, commandant van het veldleger. Be noemd tot luitenant-generaal commandant van het- veldleger generaal-majoor W. H. van Terwisga, commandant der 3o divisie. Cetietachcerd aan do Art.-Inrichtingen. Do le-luuennnt-adjudnnt II. D. 8. Hassel- man, van het le regiment veld-artillerie, zal in Januari tijdelijk worden gedetacheerd aan do Artillerie-Inrichtingen te Delft. Smokkelen, Een correspondent aan de Oostgrens schrijft ons: Do regeering neemt thans uitgebreide en strenge maatregelen, om het smokkelen aan de Oostgrens van Overijsel met alle kracht tegen te gaan. Het krioelt- er in de verschillende grAsplaatsen van militairen en militaire wiel rijders, die dag en nacht de grenzen bewaken en nog dagelijks komen er meer manschappen aan, terwijl de vroegere grensbewakers do landweermannen meer en meer voor zooge naamde binnendiensten worden gebruikt. De smokkelhandel krijgt het nu dan ook zwaar tc verantwoorden en de uitgebreide vertakkingen van een groot Twentsch smokkelaarscomplot zullen nu wel worden afgesneden. Daarbij komt. zooals we reeds meldden, dat sinds Zaterdag j.l. alle smokkelaars uit het grensge bied van Hannover onmiddellijk worden terug gezonden door de grensbewakers. Voor de smokkelaars is dus Westfalen nog het operatie gebied. Donderdag werden zestien smokkelaars, die het Hannoversche gebied nabij Westfalen waren binnengedrongen, door de Duitsche grenswacht teruggedreven naar de grens. Deze bende, natuurlijk beducht voor een terugkeer op Neorlands grondgebied, wist nog te ont komen door te vluchten naar de provincie West falen. Daar was hun smokkelwaar als altijd zeer welkom. Nader is ons gebleken, dat het verbod tegen de smokkelaars in het- gebied van het 10c Armeekorps (Hannover) zijn oorzaak hierin vindt-, dat tal van grensbewakers als tusschen- pérsonen tusschen smokkelaars en Duitsche opkoopers dienst deden en op die wijze dage lijks een aardig winstje maakten. Deze grens bewakers, allen behoorende tot- het 10e land weerbataljon, zijn dan ook reeds gedeeltelijk naar Soltau verplaatst en door andere militai ren vervangen. De Twentsche smokkelaars intusschen maken hét den eerzamen bewoners dier streek door hun praktijken heel onaangenaam en lastig, j Een strenge controle op het vervoer van aller lei' levensmiddelen en andere artikelen wordt reeds meer en meer op onderscheiden plaatsen uitgeoefend. Hoe ondankbaar. Te Reuver, op de Limb. Duitsche grens, ar riveerde dezer dagen 's avonds om tien uur een verhuiswagen bespapuen met twee p^ar- Op do vlucht omgekomen. Vrijdagavond bezocht iemand in een taxi verschillende winkeliets te Breda. Hij gaf voor Baron van Heekcren van Molencato te zijn en dc-ed groote bestellingen, die alle aan hetzelfde adres bezorgd moesten worden. Bovendien nam hij overal eenige gekochte voorworpen mede, zonder te betalen. Zaterdagmorgen bij hét be stellen van de gekochte artikelen bleek, dat men met een oplichter te doen had, daar aan het opgegeven adres iemand van dien naam onbe kend was en men niets van die orders wist. De politie werd gewaarschuwd en deze kwam tót de ontdekking, dat de dader Vrijdagavond met den laatsten trein naar Oosterhout was vertrokken, met medeneming van de verschil lende gekochte en niet-betaaïde voorwerpen. Zaterdag vertrok daarop een Brodascho politie beambte naar Oosterhout lot- nader onderzoek, waarhij bleek, dat de gezochte was een ambte naar bij do posterijen te Raamsdonkveer. Toen de man den politiebeambte zag aankomen, wist- hij te ontvluchten door met een fiets den weg naar Raamsdonkveer op te rijden. Daar aan gekomen reed hij 'tot a3n het water, kleedde zich gedeeltelijk uit en sprong in de rivier. Alle pogingen tot redding mislukten en eenigen tijrl daarna werd zijn lijk opgehaald, hetwelk naar Breda werd verroerd ter gerechtelijke schou wing. Op zijn kamer werden alle ontvreemde voorwerpen onbeschadigd teruggevonden. MIJnen8®vaar. In November zijn op onze kust 47 mijnen aangespoeld, waarvan 28 Engelschc on 15 Duitsche. terwijl van het restant de oorsprong onbekend bleef. In het geheel zijn thasn op de Nederland fiche kust aangetroffen 727 mijnen. aldu6 naar omsprong verdeeldEngelsche 381, Fransche 57, Duitsche 112, onbekende oorsprong 177. Schip vergaan. Zaterdagnacht is bij hevigen storm liet houten tjalkschip van den Harlinger schipper Pascal in de Zuiderzee vergaan. Het vaartuig was gela den met maïs en kwam van Amsterdam inet bestemming Voor Friesland. Het schip zeilde in het Krabbersgat voor Eiikhuizen en botste hevig tegen het klipperschip Hendrika, van Eerkes te Wildervank. De opvarenden, onder wie de schippersvrouw en twee volwassen doch ters, werden na ecDÏge moeite door Eerkes ge red en te Enkhuizen aangebracht. Het schip dreef voor den storm weg en zonk geheel bij de hofstede. Het vaartuig was niet verzekerd, de lading wel. B. C De strijd in Servië. BERLIJN. Het- „Berliner Tagebl." ver neemt uit het oorlogspersk war tier. dat naar bij Ipek gevangen genomen Serviërs beweren, op den weg ten westen van Ipek. in de richting van Yelika Andrevica, een vreeselijke verwar ring heerscht; zij "bevestigen dat de Serviërs Snon gesloten troepenverband meer bezitten. p de traten, oostelijk van Ipek, liggen tal rijke, door de Serviërs achtergelaten en ver brande aut-om.obielen. Gewapende Mohammedanen verdreven uit eigen beweging de Montenegrijnscho benden uit het gebied Melaji Bradjakovice, westelijk van Nowi Bazar. Aan de Albaneesehe grens sluiten nieuwe stammen zich geestdriftig aan hi j de t roepen der verbonden legers. De "expe ditie tegen Servië verandert- in een oorlog tot bevrijding van het grootste deel van de be volking van het Servische juk. Ceen vrede? LONDEN. Brace, onderstaatssecretaris aau het departement van binnenlandsche zaken, socialist, sprekende te Mert-hvr, wees op de Duitsche pogingen om vrede "te -sluiten Hij zeide: Diutschland w il natuurlijk vrede slui ten, de gelegenheid stond voor dit land nooit mooier, als wij gek genoeg w aren er op in te gaan. Maar het was onnoodig over vrede te spre ken, zoolang de Duitsche militaire macht niet gebroken is. LONDEN: Tn de Engelsche pers worden kortweg de Duitsche vredosdenkbeelden terug gewezen. De bladen wijzen er op, dat Italië's toetreden tot de Londensc-he overeenkomst toont, dat de golallieerden vastbesloten zijn den vrede volgens hun eigen voorwaarden voor te schrijven. De „Daily Telegr." vereuemt nog uit New- York. dat de merkwaardige daling van de wisselkoersen op Berlijn het voornaamste on derwerp vau gesprek is in Xew-Yorksche bau- kierskringen. Deze zijn van meening, dat de financieel© en economische toestanden in Duitschland wanhopig worden en gelooven, dat dan ook weldra foimeele vredesvoorstellen A an Berlijn kunnen worden .verwacht. Ondergeteekenden betuigen bjj deze hun op rechten dank aan het Kader en Manschappen vim liet lie Bat., 4e Comp., 14e Reg. Inf., voor liet^ Cadeau hup by hun Huwelijk aangeboden. C. ESSELIXG en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt zjin liartelyken dank aan het kader en manschappen van de 4o C. 2e B. 14e Reg. Inf. voor het geschenk, bij zjjn Huwelijk outvaneren. P. SMITS. Schriftelijke opleiding voor praktijk en examen f 2 per maand. Br. lett. P. 251, Alg. Adv.- Bur. ROUMA Co., Amsterdam. 1913. tegen hoest en verkoudheid DAN Fabrikanten M. P. SMULDERS, Rotterdam, Voor jong eq oud Ned. taal, Engelsch, Fransch en Rek., samen 25 Cent per week.' Me sturen de Les franco per post. De Leer lingen zenden daarna per post lmn werk in. YVe kijken alles na-en zenden bet per post terug. De Lessen zijn zóó duideljjk en eenvoudicr. öat zelfs kinderen van 9 jaar ze uiet gemak k mi net. volgen. Voor da proeflessen Ijehocft niets betaald ie worden, als i n- n-., in alle opzichten dubbel en dwars over tevreden is. Yraag gratis prospect, aan Instituut „Holarhof", De Ciercqstraat 75, Amsterdam. STEPSOGRAFiE! Óexsn RIËNTS BALT. Zelfonderricht 80 ci. (voor Indii- S5 ct.; - In den Boekh. of anders na toezend. postw. v. SO ct. (of 85) ct. aan RIËNTS BALT, Den Haag. „Een redevoering door mjj opgenomen, j van ongeveer 1! 2 uur, werd door den spreker schitterend geslaagd gelieeten'' (w. g.) J. K. te A. Practisch Handb. voor fabr., studeerenden en Metaalbewerkers, door D. DE VRIES, met 54 ill. 2e. verbeterde dzrnk, f 0.90, eseb. f (.20. Fraisen en Fraismachinss. Handboek ten dienste van bureau en werk plaats en voor studie. Ruim 500 illustr. dook D. DE VRIES. Prijs S 5.25, gebonden f 6.— Uitvoerig prosp. op aanvraag. Uitgave R. F. KLUWER, Deventer. OVER DE NAASTE TOEKOMST vindt g(j in het alom vee! gelezen boekje (8e duizend) Oorzaken en Gevolgen van de huidige crisis door H. J. VAN GINKEL. PRIJS O.SO. Verkrijgbaar bij de Uiigevers-ftlaatschappij T. V., Amsteidijk 79, Amsterdam. Zendt nog heden een postwissel 50 ct. Brieven onder Ko. 2237 L. R., aan het &rïvertentïe>Kaniocp van J. H. DE BUSSY, Rokin SUG2, Amsterdam. Lees de groote oorlogs-roman: ■S-HERTOGENBOSOH - TEL. f-MT. 70 Uitgebreid magazijn vsn aiie benocdigde drukwerken en registers ten dienste der Militaire Administratie, alsook ruime keuze in Formaatpapier, Dsensiccuverten en Bureaubehoeften BESTE EN GOEDKOOPSTE ADRES VOGR CRN- TINE'S VOOR POSTPAPIER EN BRIEFCOi!VERTEN CATALOGUS EN MONSTERS OP AANVRAAG GRATIS EN FRANCO. Snaren - - OE BESTE - - Van 2 tot ÏO cent per stuk. naar hais komen, onre geluhwenscher. U kunt U nu van Meubelen, Klee- j oing, Kachels, Manufact. en alle I mogelijke goederen OP TERMIJNBETALING voorzien in de sedert 1883 gevos- tigde Magazijnen van CREQIET-MU: „DE STER" 33 Nitiirajikl. (us sidm, Wém 10402. Stipste geheimhouding- Militairen tusschen 22—28 jaar. profiteert van rle bjjzondere gelegenheid om Kcsttnióes te worden. Salaris f 6001400. (Gewijzigde op roeping). Vo(0e53ige schriftelijke Spoed cursus voor het c. s. Examen. "aagt vooral Extra Studiegids met examenvcrslog. Attesten enz. by inzending vry.i deze advert., als drukwerk (1 cents postzegel). Spreekuur: Woen.-dng 68. en Zateidng 12I uur. J. H. VAK S2ER VLfiET, Kieuwen- dijk 50, Amsterdam. Naam: Yfoónp'.aata:

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4