Smokkelaars lust eo lees. Binnenland. Legerzaken. Marinezaken. Correspondentie. a IDE S031J133i!LTPH31^00^EAlSr,T» van SÉSonds^ 2 O November 1 O 3. s Een kijkje uit den oorlog in Servië, waar het zoo hevig toegaat, ale nog maar weinig gebeurd is op de andere fronteu. Nog al een vredig gezicht anders, zou men zeggen? Ja, we zien hier een Oostenrijksche colonne, die wel op weg is naar den vijand, maar dezen nog niet heeft bereikt, dus nog niet in gevecht is. Het is een zoogenaamde gebergte-colonne, vooral ingericht om de bergen te bestijgen, daarom vroeger gebruikt in Galicië, ook aan de Italiaansche grens en thans in Servië. loren. Do beteekenis van dezo overwinning is Beer groot, uit strategisch, tactisch en moreel oogpunt beschouwdDo üRueson hebben voor het oogeablik Illoekst en Dunaburg gered, SERVIË. De oorlog in Servië. LONKEN. Da „Times'" verneemt uit Parijs, dat volgens een officieel telegram uit Prizren da Servische regeering naar Skoetari gaat. PARIJS. De Frauscke troepen sloegen de Bulgaren terug ten oosten van Kriwolak. BERLIJN. Offioieel bericht van den generaien staf Bij Mitrovitza zijn door de troepen van het leger van generaal von Kövess onge- 10,000 Serviërs gevangen genomen. Negen tien kanonnen werden buit gemaakt. In de gevechten van Pristina en aan de Situi- ea. vielen 7400 gevangenen, en 6 kanonnen in onze handen. De buit. aau oorlogsbe hoeften en voorraden is aanzienlijk. SOFIA. (Officieel bericht van 23 Ndv.) Sedert, tien dagen waren ver bitterde gevechten om Pristina aau den Sang. Nadat ons leger heden de Serviërs ge- eel en al in het noorden, oosten en zuiden omsingeld had, deed de vijand nog de uiter ste pogingen om Pristina te behouden. Hij kon onzen druk echter niet weerstaan en werd uit rijn laatste stellingen geworpen, waarop hij genoodzaakt was terug te trek ken naar het westen. Te half drie 's namiddags rukte eerst een eavalerie-regimenb de stad binnen, waarop onze troepen van het u oorderfront en af dee lingen van de naburige Duitsche colonne .volgden. Het aantal der gevangenen is nog niet vastgesteld. Russische hulp voor Servis. ATHENE. Berichten uit. goede bron melder», dat 250.000 Russen geconcen treerd zijn te Ismail en Reni, nabij de Roe- meensche grens, onder bevel van generaal Wdzolskizij werden Dinsdag geïnspecteerd door den Tsaar en den Tsarewitej. Kopermijnen vernield. Aan den „Pester Lloyd" wordt uit Orsowa bericht, dat de terugtrekkende Ser viërs de bekende kopermijnen van Vor, in het district Zajecar in Noord-Servië, welke aan een Fransche maatschappij toebehoo- ren, en een waarde van vele millioenen hebben, bijna totaal vernield hebben. Os toestand twijfelachtig. De berichtgever van de „Morning Post'' te Athene seint, dat het nieuws van het Servi sche gevechtsterrein niet geheel en al gerust stellend is, doch dat men alle reden heeft te hopen, dat het hoofdleger in staat zal zijn, jn westelijke en zuidwestelijke richting, den terug tocht veilig te bewerkstelligen. De Duitechere beweren Novi Bazar to hebben genomen, ter wijl de Bulgaren zeggen, dat zij Mitrowitsa hebben bezetdit zou echter geen invloed hebben op den terugtocht der Serviërs. De werkelyke hinderpaal is de Bulgaarscke wig in den 6ector van TJskubdeze heeft twee zijden, éen in de richting van Katejanik. do andere gekeerd naar Kalkanderen en deze hinderpaal is nog niet overwonnen ten spijt V3n de dap pere pogjngen der Serviërs. De wanhopige worsteling duurt nog steeds voort en het- resul taat blijft twijfelachtig. De Bulgaren verkeeren hier blijkbaar in een benarden toestand, daar zij troepen aan de Baboenapas en het Fransche front hebben moeten onttrekken, ten einde dezen sector te versterken Op het Servïsch- Franscha gevechtsterrein tusschen Gradsko en Kriwolak en langs de Tsjeraa blijven de ope raties voornamelijk gekenmerkt door artillerie Door JAN FEITH. Ziehier eenige aanteekeningen, verzameld langs onze zuidelijke grenzen, een schets van de bedrijvigheid der smokkelaars van het scharrelend volkje beneden in onze provincies Brabant en Zeeland. Er zijn geheele dorpen aan de grens, waar van de bevolking, van den eersten tot den laateten burger, tot het smokkelaars-gilde behoort. Ze smokkelen in détail, heel in bet klein, met liter-kannetjes en kilo-pakjes, nadat van uit de hoofddepöte duizenden hectoliters en honderden balen van allerlei goederen naar de grens-provincies geëxpe dieerd werden. De occasioneel* smokkelaars van de grens oefenen hun bedrijf uit, bij gebrek aan beter. Er is bijna geen werk in vele dezer dorpende grens ligt geslotende versper ring heeft een ruwe streep gehaald door de eerlijke broodwinning van duizenden. „Wat moeten we anders doen om wat te verdienen in deze moeilijke tijden? En hoe makkelijk is ons daggeldje verdiend, en dik zijn de winsten!... 'n Paar blikken met petroleum zet je makkelijk even over do grens, aan deze zijde kost ze per liter 'n dubbeltje en gindsch maak je er grif 75 cent; dat is zóó f 6.50 met tien liter verdiend!... Zeep betaal je hier met 12 cent per kilo, en wat ze d'r ginder mee doen mag Joost weten, maar vlot tellen ze je 35 cent in je handpalm'... 'n Baaltje blom draagt een •tevige kerel lustig op. z'n schouder langs gevechten. Geen van beide partijen ebhjjnt gereed te zijn tot een besligeenden aanval, zij wachten blijkbaar versterkingen af. Aan het Baboeuairont is het Bulgaarsche olfon&ief tot stilstand gekomen door de uitputting van een voertaendangscheii vinnigen strijd en gebrek aan munitie. Dit, laatste is het gevolg van de moeilijke verbindingen. Hot scbjjnt ook, dat da Bulgaren vreezen op dit punt verder voor waarts te rukken in do riohting van Monastir, daar zij gevaar loopen, door een Franschen aanval van hot zuiden uit, te worden afgesne den. Te Monastir zelf hebben de Serviërs op nieuw moed gevat en do consuls von bniten- landsche mogendheden zijn teruggekeerd op uituoodiging van den Servischeu bevelvoeren den generaal. GREEKEMLAMD. Da toestand in Criekenlant*. LONDEN. Do „Morning Post" verneemt uit Bern, dat bet „Journal de Geneva" d.d, 18 Nov. het volgende van zijn correspondent te Athene verneemt: De binnenlandsche toestand van Grieken land is zeer ernstig. De populariteit van den koning taant, die van Venizelos neemt toe. Do correspondent zag den laats ten tijd herhaaldelijk dat de koning op straat door niemand gegroet werd, terwijl de geestdrift voor Denya Coeliin uitbundig is; onder de menigte, die opgewonden betoogingen hield voor de woning van Venizelos en de Fran- ache legatie, werd openlijk over revolutie gesproken.Heb minste incident zou den troon in gevaar kunnen brengen do koning is ge heel in de macht van het drietal baron Schenk, de leider van de Duitsche propa ganda; den Griekschen kolonel Mcxaxas en generaal Sfcreit, vroeger Grieksch gezant te Weenen. Wanneer het leger vrij was, zou het de Serviërs helpen. De Grieksohe troe pen to Saloniki verbroederen rich met do Franschen. Uitlatingen van Venizelos, De correspondent van de „Morning Post" te Romo seint aan zijn blad de volgende woor den, die Venizelos in een persgesprek heeft geuit: „Ik blijf onwankelbaar overtuigd van do slotoverwinning der geallieerden, ten gevolge van de langzatae maar noodlottige uitputting van de Midden-Europeesehe Keizerrijken en ik ben meer dan ooit van meening, dat het wel zijn van Griekenland ligt in een verbond met de geallieerden, die do zeo ibeheersohen, waar van Griekenland's toekomst afhangt. Dcor onzijdig te blijven stelt Griekenland een oorlog met Bulgarije slechte uit, welken het later alleen zal hebben te voeren. Ik kan nu ver klaren, dab mijn derde niot-gepubliceerde nota aan den koning nopens de deelneming van Griekenland aan de Dardanellen-expeditie, toonde, welke uitgebreide compensaties Grie kenland in Klein-AziS zou hebben verkregen, alleen door het, zenden van een divisie sol daten of zelfs door het ter beschikking stellen van zijn vloot. Griekenland hoeft nog steeds tot plicht, voor zijn oor en toekomst te strijden aan de zijde van Servië." JAPAN. Steun van Japan aan de geallieerden. De correspondent van de „Petit- Pari- aien" te Tokio hoeft een onderhoud gehad met baron Ishii. den Japanscheu minister van boutenlandsche zaken. De minister zeide o.a. „Japan heeft Rusland een ruimen voor raad wapenen en munitie gezonden en zal daarmede voortgaan. Twee Japansche arsenalen werken onophoudelijk door en leveren enorme hoeveelheden af. Rusland heeft geen mannen noodig, want er is pas een derde deel der gemobiliseerde» onder de wapenen gekomen. Op het einde van deze maand zal er een groot gedeelte der wapens de grens-paadjesen terwijl de 100 pond hier f 10 kosten, ontvang je aan den anderen kant 100 franken contant geld!" Zoo hoor je ze redcnecren, en van kwaad weten ze nauwelijks. Dus smokkelde daar alles naar hartelust, groot en klein, oud en jong; de mannen sjouwden de zware palaten, de vrouwen droegen de kruiken onder den rok, de kin deren stoeiden als 'n troep spreeuwen de grens over met geringe partijtjes van de een of andere verboden waar, met kleine pakjes en potjes gedragen in de band. 't Was een smokkelaars-lust, langs héél de Brabantsche grens Ginds, aan de overzij, heb je heelemaal feen overlast te duchtenze ontvangen je aar met open armen, de ongelukkige Belgen al even hartelijk als de Duitsche grens-soldaat, die, als ze aan den anderen kant van de grens bij de Belgische bevolking ingekwartierd liggen, liever uit een vetten dan uit een schralen pot bikken. Maar ten laatste is 't de spuigaten uit- geloopen Te Bergen-op-Zoom wezen ze me, mot 'n soort van plaatselijken trote, een pakhuis, waarvan de eigenaar, volgens (mijnerzijds ongecontroleerde) verklaring van z'n medeburgers, aldus schoon honderd duizend gulden smokkel-winst gemaakt heeftik kon hiertegenover niets andera opmerken, te hopen, dat onze nieuwe com missie voor den aanslag vaai „Oorlogs-win- sten" den maai voor 100 zou weten te brandmerken. Toen in-eons, ongeveer een paar maand geleden werd aau het ergerlijke bedrijf een voor de overige twee derden gereed zijn." Wat de hulp betreft, die Japan op andere wijze aan de geallieerden zou kun nen verleenen, zeide baron Ishii „Tot dueverre hebben wij het niet noodig geacht oen leger naar Europa te zenden, maar als dat wenschelijk mocht blijken, dan zou Japan onmiddellijk een zeer sterk leger beschikbaar stellen. Het land zou geen kans op oen nederlaag willen loopen." VEREENIGDE STATSf* Oorlogswinsten in Amerika. In de Frankfurter Zciiumj lezen wij een brief van een Duitsch handelsman te N> York aan een firma te Frankfurt; aau dozen brief ontleenen wij het volgende Door de reusachtige bestellingen aan de mu- nitiewerkplaateen wordt er bijna dag en nacht doorgewerkt, en a3n de Beurs wordt op onzin nige manier in do zoogenaamde „oorlogskin deren" gedobbeld. In zes maanden zijn fabel achtige vermogens verdiend, en menigeen bidt in stilte, dat do oorlog maar lang mag duren. Wat den uitvoer van Amerika naar Enge land betreft, tie Amerikaansche Guaranty Trust Company is bezig een Overzee Trust- Maatschappij op te richten. Voor de Ameri kaansche exporteurs is dat natuurlijk een groot voordeel en een groote vereenvoudiging, voor Engeland oveneens, want nu behoeft het slechte extra aandacht te wijden aan de ver schepingen, welke niet door bemiddeling van don Trust plaats hebben. Dat Amerika hierbij een beginsel meer opof fert, wordt vergeten, zooveel te eerder, daar de pers, waaruit men hier te lande zijn wijs heid put, zoo verstandig ie dit te verzwijgen. Evenwel, er is hieraan niets te veranderen, het is juist Duitschland's ongeluk, dat Was hington niet van het begin af aan tegen dezen Order in Council met kracht, heeft geprote steerd. Was dat gebeurd, dan «m Engeland vrel tot rede te rengen geweest, daar toen de bestellingen van Engeland voor oorlogsmate riaal zich nog binnen bescheiden grenzen hiel den. Dit is evenwel toen verzuimd. Nu do bestellingen een zoo reusachtigen om vang hebben gekregen, ia het natuurlijk haast niet meor mogelijk voor Amerika om krachtig in te grijpen zonder groot nadeel toe te bren gen aan eenige machtige groepen van belang hebbenden. De toestand hier te lande is dus nu zoo, dat de meeste handelsbelangen tegen een on- eonigbeid roet Engeland gekant zijn, en dat zooals het nu loopt, Amerika's materieelo en Engeland's politieke voordeel elkander dikwijls dekken. Om da toekomst, waarin dit zich zal wreken en waarin het den Amerikanen duidelijk zal worden, dat zij in Engeland's kaart hebben ge speeld en Engeland in sommige artikelen i als koper, onbewerkte katoen en rubber recht streeks een handelsmonopolio in handen heb ben gespeeld, bekommert zich bij do algemeene „hausse" en de roes die dientengvolge aan do beurs ontstaat, niemand. OP 2EE. De „Tafna". PARIJS. Het ministerie van marine deelt, mede, dat het Fransche stoomschip „Taf- na" door een Duitsche duikboot "beschoten is in het Westelijk deel van de Middelland- sdhe Zee. Het schip ontkwam dank zij de beehiibvaardigkeid van den gezagvoerder, die dadelijk den steven wenddebet slechte weer was verder oorzaak, dat de duikboot aanmerkelijk de vaart moest vertragen. Eii-' kele passagiers en leden van de bemanning «daagden erin, niettegenstaande het ver bod van den kapitein, om sloepen te strij ken, welke dadelijk omsloegen. De „Tafna" as te Marseille aangekomen, Minister Pieyte. De beterschap van Minister Pieyte blijft aanhouden. Ten einde een spoedig algeheel herstel te bevorderen, denkt de Minister het advies van zijn geneesheer te volgen om voor eenige dagen naar Gelderland te vertrekken in de verwachting dat hij in den loop der volgen de week zijne ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. De Minister van Koloniën, de heer Dir. Pieyte, heeft zich Donderdag per Staatsspoor naar Velp begeven. Gezant bij het Vaticaan. Naar het „Hdbl." met zekerheid verneemt, kan de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tob Sevenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-voorzit ter dier Kamer, tot gezant in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pause! ij keu Stoei binnen zeer korten tijd worden tegemoet Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer behoort tot de meest begaafde leden der Katholieke Staatspartij in de Tweede Kamer. Op 2 October 1867 te Arnhem geboren, bezocht hij het Gymnasium te Nijmegen. einde gemaakt. Het eerst was Brabant aan de beurt. En men pakte het er goed aan. Geen enkel der voor uitvoer verboden goe deren mocht voortaan door de 'winkeliers van grossiers of fabrikanten ontvangen worden, dan op 'binnenlandoch paspoort meel, rijst, boonen, suiker, zout, maar liefst ook de, onder den naam van marga rine in den handel gebrachte vetten, niets mocht voortaan worden afgeleverd aan den kleinen tneschen-handel dan na de inwilli ging van een daartoe strekkend verzoek dit verzoek, zoowel winkelier, kruidenier of bakker, dat zich dient te beperken tob den inslag van hoogstens één week, moet door hen bij den plaatselijken belasting ambtenaar worden ingeleverd. Deze ver klaart op het aanvraag-formulier, dat de aanvrager inderdaad winkelier is en de gewensohto hoeveelheid voor zijn klanten noodig heeftwaarna de betrokken militaire commandant de verklaring parafeert. Eerst daarna kan de winkelier rich weer naar het belasting-kantoor of den burgemeester be geven, hetzij in de plaats van inwoning van den leverancier ,dan wel op de plaats waar hij zelf domicileert; en slechts dan hoert., onder borgstelling voor de dubbele waarde, afgifte van het binnenlandsche pas poort en aflevering der goederen plaats. Dit geldt voor elk zending en, na ver koop aan de klanten, telkens opnieuw voor eiken volgenden wekelijkschen inslag! Daarenboven kregen de belasting-ambte naren in opdracht, een voortdurende con trole op den winkelstand uit te oefe nen. Ze moesten rich op de hoogte stellen hoeveel goederen er in het winkel- pakhuis volgens hun contróle-staten aan- promoveerde op 19 December 1892 in de rechts wetenschap aan do Rijks-Universiteit te Leiden en vestigde zioh spoedig daarna als advocaart en procureur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij gekozen tot. lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijme- fon, wolk district hij sedertdien onafgebro- en vertegenwoordigde. Tijdens bet presidium van den heer Van Bijlaadt aio nummer twee op da voordracht voor liet Kamer presidium gebracht, werd hij r.a diens aftreden benoemd tot voorzitter eu wist hij ook in woelige en rumoerige parle mentaire episoden de Kamer to leiden met vaste hand en op eon wijze, die algemeen werd geroemd- In 1913, toen mr. Goeman Borgesius als voorzitter optrad, werd hij met mr. Troelstra als ondervoorzitter be noemd, welke functie hij is blijven vervul len tot liet thans ingetreden zittingjaar, boen hij den wensch te kennen gaf voor eane herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. Reeds toen er voor het eerst sprake was van eene aanstelling van eenen tijdel ijken en buitengewouen gezant bij den Peuse ll j kou Stoel werd in de pers de naam van Jhr. Van Nispen het allereerst ge noemd onder degenen, die voor dit ambt bet meest, in aanmerking kwamen. Bekend is het zeer belangrijke aandeel, dab hij als lid van de commissie van rapporteurs heeft gehad in de totstand koming van de wet op het Arbeidscontract. Zijne verdiensten in dit opricht werden toen van regeeringswege erkend door zijne benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Nadat hij geduren de een jaar het voorzitterschap der Tweede Kamer had vervuld, werd bij bevorderd tot Commandeur in die Orde. Monument Thomson. De commissie van voorbereiding, uit- hot Na^ tionaal Comité tot huldiging der nagedachtenis van majoor Thomson, bestaande uit de heercu generaal Eland, Jurriaan Kok en M. M. Couvee Jr., heeft thans aan den beeldhouwer Charles van IVijk definitief de opdracht gegeven tot vervaardiging van hei. monument, dut op het Thomsonploin zal worden opgericht. De hoer van Wijk zal thans een maquette in gips ver vaardigen op 1/10 van do ware grootte, dat ten slotte aan do goedkeuring van het gehoele co mité zal wordeu onderworpen.. Do kunstenaar hoopt daarmede in Januari gereod te zijn, terwijl or kans bestaat dat het monument op 15 Juni 1916, Thomsons sterfdag, zal kunnen wor den onthuld. 1 -et beeld, zal het midden vormen eener monumentale bank en zal uit hetzelfde materiaal der bank, uit granietsteon, worden gehouwen. Het zal Thomson voorstellen als majoor der Infanterie met mantol omhangen en iets meer dan levensgroot zjju. Bij heb comité is thans in kas een bedrag van f 6614.94. Benoodigd is voor de uitvoering van het monument minstens een bedrag van 7000. Bijdragen worden ontvangen aan het adres van den penningmeester van het comité, Zee straat 80, te 's-Gravenliage. Nationale Vereertiging tot steun aan Miliciens. Afdecling 's-Gravenliage. Men meldt- ons uit Don Haag Het bureau der afdeeling 's-Gravonhage, waaronder ressorteeren do gemeenten Loosdui nen, Monster, 's-Gravesande, is gevestigd Ammunitiehaven 83, te 's-Hage en, van at Maandag 22 Nov., dagelijks geopend van 10 12 uur v.m. en 23J u.m. Bestrijding geslachtsziekten. Do 'heer Th. M. van Leeuwen, eocrctaris, schrijft ons Zooals bekend is, werd van wege do ..Ver- ceniging tot bestrijding der geslachtsziekten'1 een geschriftje ter verspreiding onder do gemo biliseerde militairen uitgegeven. Hoewel oen groot aantal exemplaren werd verspreid, bleef dit toch ver beneden onze bedoeling. Wij 'hadden gehoopt, te bereiken dat i ede r van den hoogste tot den laagste in rang, eon exemplaar in zijn bezit kreeg. Daaraan ont breekt nog veel. Er rijn ongetwijfeld nog ge heele corpsen of onderdeden, geheele garnizoe nen, kantonnementcn, ferteu enz., die wij niet bereikten. Indien er onder de lezers van deze courant zijn, die weten dat dit in limine omge ving het. geval is en dio exemplaren willen aanvragen tor verspreiding, dan stellen wij die gaarne tot hunne beschikking. Adres van den secretarisStationsweg 13, Utrecht. Uit de Staatscourant. Bij K B. is, ten aanzien van do ken- ringsradon lichting 1916 eervol ontslag ver leend, overeenkomstig zijn wensch, aan gep. luit.-kol.-kwartierm. W. Woudstra, als plaatsv. v/d voorz. v/d 2dcn keuringsraad in het 2de milïtiedistr. v. Noord-Holl. en als zoud. benoemd gep. hnt.-kol. Kon. mare chaussee jhr. J. W. F. von Schmidt anf A 1 t o n 6 t. a. d t. Bij K. B. zijn benoemd, ing. 25 Nov. b/d iuf. der landw.tot landw. lo luit. bij hun tegenw. bat., de id. 2e luit. H. Buiskool, 19do bat. L. van de Kamp, 18do bat. Bij K. B. is b/h leger in N.-Indié benoemd en aangest. tot off. v. gez. 2do kl. de art6 J. W. E. Hoffmann. werig behoorden to zijn; meteen hadden ze 'n wakend oogje te houden op de klanten. Niemand mag meer ontvangen dan voor eigen dagelijksch gebruik noodig is. De molenaar wordt geschat naar hetgeen z'n molen vermalen kande vee-boer krijgt zoo veel kilo maïs afgeleverd als zijn koeien en varkeus per week op-etende bakker krijgt niet meer dan liij brood voor z'n vaste klanten bakken moet; de burgerij van de grensdorpen mag niet meer koopen dan elk gezin voor eigen behoeften noodig heeft. Wordt er nu toch nog gefraudeerd, dan wordt onmiddellijk het consent ingetrokken en, bijwijze van kor terecht, wordt geen nieuw biunenlandsch paspoort afgegeven daarenboven komt op een soldaat voor eu achter het pakhuis, of aan de winkeldeur gepost staan, en geen welbeklante zaak, die daartegen bestand is! De militairen in de grens-provincies moe ten het verdere werk doen. Langs onze grens, en zelfs over een Jx&ede strook aan de zen kant er van, is het toezicht op de burge rij zóó verscherpt, dat niemand daar meer wordt toegelaten, zelfs de bewoners der grens-gehuchten niet, tenzij voorzien van een speciaal daartoe afgegeven vergunning. Ook onze soldaten aan de hoofd- en bin nenwegen hebben liet. nu weer in-eens om- handig hun wacht- en patrouilledienst komt liun eindelijk weer eens belangrijk en nuttig voor, want zo helpen mee, om al die goederen, welke we hier in het land zelf zoo hard noodig hebben, binnen de eigen gren3 te houdon. 't Is opvallend, hoe stipt en streng ze er hun consignes navolgenOp onzen auto-tocht door het zuiden van Bra bant was niet te tellen het aanta] keereu, ylat> de jyagen jverd tegengehouden.; Bii IC. B. is ing. 16 Dcc. aan kap. H. A. Mos, 4do div. K<>n. marechaussee, op «an- van eon pensioen van leb/ ejaare erkend t/<1 S™. to». - srs: gobr. andermaal eervol ontslag un a-u dienst werd verleend. Generaal Snijders aan de grens. «jen*Nederlandsche douane, die, gelijk der brugleuning bad vastgeklampt. Vrijwillige Landstormafdeelingen. storSJêeüigentÏÏluitend «rim aaujw.oioii onderofficieren der infanten®, mh M^not van oX^ldTërlof Z:jn, en die daor- -ifSiS 'nfofS ffi voH, jr^ voor eik nur oi gedoelto daarvan bov.n do 2 Crde tijd van l.een- en WW» "<sieclltat^njV uitsondering nullen onderofficie ren van andere wapens voor doten dienst wor- den aangenomen. Een ingetrokken machtiging. De Staatscourant" van Woensdagavond be vat een Kon. Besluit van 21 November tot in- trekking van hot Kon. Besluit van 1 Augustus '"Ürstbedoeld Kon. Besluit bevatte geou nadere aanduiding van den inhoud van dat. waarop het betrekking had Bii informatie ia gebleken, dat het Kon. Besluit van 1 Augustus 1314 inhield de mach- tigin- van don eonmiandant van hot veld- wèr en van do commandanten van forten, stellingen en linien om art. tioringswet toe te passen, welk artikel luiot Iii'°U)' landstreek, waar r.icb hot leger in tod van oorlog bevindt en in vestingen, de i,l staat van oorlog of van beleg agn, handelt do Opperbevelhebbermet betrekking tot de voora'enmg in du behoeften, zoodanig als hem verantwoordelijkheid het meest geraden voorkomt, hetzij door hot benoodigde na.een voorafgaande vordering van zijnentwege, te Lm verstrekken, of in drmgende omstond^ beden, zxmder voorafgaande vordering, m g bruik te nomen, hetzn door goedkeuring van hetgeen te dien opzichte, zonder zijn laet, in hetbelang van din krijgsdienst is verricht". Technisch personeel. Teneindo te kunnen beschikken over meer technisch personeel voor herstellingen van mo- fjolijke beschadigingen aan mitrailleurs, zullen aan de Artillerie-Inrichtingen twee cursussen worden gehouden elk van 3 weken. ■\un elk dezer cursussen zal worden deelge nomen door 30 miliciens dor infanterie, die uit den na.d van hun werkkring geschikt worden geacht om een dergolijken cursus met vrucht tÜÜe£G cursussen zullen aanvangen op 29 No vember a.s. en 3 Januari d.a.v. \)>Ap- Naar west-indië. Den 2Gen November e.k. vertrekt met het ss ..Colombia" naar Suriname een detaciie- ment' nanvullin&stroepen, sterk 2o soldaten, ónder bevel van een sergeant der inf. O-I. leger. Naar Oost-lndië. Do voor hot O.-I. leger benoemde 2e luit der genie \V C. Muiier zal 18 Dec., met het s.a. „Prinses Juliana" zijn bestemming volgen. Benoemingen-Landstorm. Tot waarnemend commandant der Landstorm- afdeeling ..fiuidland" is benoemd de le lmte- n ud dór grenadiers 3. P. Hm Tob""' m ,do plaats van wijlen den ros. le luitenant dei landweer infanterie mr. 0. Hoven» Drove. Nu de gebruikelijke detaebeering bij bet veldleger is bevorderd tot 2e luitenant bi, de 2o oonipaguio „'a-Grnvenlmgo van het Land- stermkorps Zuid-HollandWest" do sergeant- vrijwilliger bij die compagnie J. J- H. Dijck k°n cv.,u.-.l U tot 2e luitenant-commandant dof0 L&term-afdee&g „Leerdam" do ser geant H. Buis, die tot nu toe bet waarnemend oorutnando over die afdeeling voerde. Brieven voor Hr. MS. „Hertog Hendrik". Do directeur-generaal der posterijen en tele- graphie maakt bekend dat aan Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" brievenmalen zul len worden verzonden naar Port Said op 27 Nov. en naar Malaga op 15 en 18 Dec. Deze brieven moeten zijn voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopendc van den eenen hoek naar den ande ren. - („St.-Ct."> „Waar komt u vandaan?... Waar gaat u heen?"... eu meteen laten de schild wachten of wacht-commandanten, met. het barsche masker van een douane-beambte, oogen en handen over de bagage gaan, of er ook smokkelwaar vertuft wordt. 't Geeft dus weer levendiger, belangrijker werk voor onze soldaten aan de grens; ook voor de belasting-ambtenaren in Brabant is het plotseling een overstelpende arbeid geworden. Maar niemand klaagt er blijkbaar over; ze voelen zich nuttig, ze werken direct in 's lands belang. „Wat bliksem!" zeggen de soldaten, „moeder de vrouw kan 't thuis zelf veel te goed gebruiken, dan dat we dit alles hier over de grens zouden laten dragen En do ambtenaren, belast met de strenge controle, wrijven hun handen; die hebben nu een onbeperkte macht! Ze loopen nu niet langer rond met het hinderlijk gevoel, dat een groot deel der burgerij ongestraft samenspant in ongeoor loofde en strafbare handelingen, terwijl ze zonder een hand te kunnen uitsteken, met open oogen bedrogen worden. ,,'t Is nu uit met de smokkelarij hier in Brabant!", verzekeren me de belastiug- menschen, die ik overal sprak: „als er nu nog hicr-en-daar wat over de grens gaat, zijn hel. niet n os men swa ard i ge partijtjes levens middelen voor de grens-bevolking in Bel gië. Want wie waagt er 'n proces-verbaal van tien gulden, laat staan een kogel van de grens-patrouilles, om 'n blik petroleum of 'n paar kilo rijst voor 'n paar kwartjes winst de grens over te brengen?" :t Raakte daar aan de Brabantsche grens sedert dó laatst® weken dus vrijwel jC^edaaii „De Ruytor". Het pantserechip „De Ruytor" i? Woensda; te Aden aangekomen en heeft Donderdag dt reis naar Nederl.-Indië voortgezet. Eervol ontslag. Bii K. B. h aan kap. dor mariniers J. A. H. L. baron Molvill van Cam bee, dir. der mil. gynmastiekschool te Utrecht, wegens ongescliikth. voor de verdero wanru. v. d. mil. dienst ten gevolge vau lichaami- gebr., met 1 Dec. eervol ontslag uit uen zee- uienst verleend, ouder toekenning van een pensioen van 1796. CORRESPONDENTIE VRAGEN. Per brief wordt niets beantwoord. Da ant woorden verschijnen dus uitsluitend in „De Soldatencourani". wie aparte toezending van „De Soldatencourant" met zijn antwoord verlangt, slulte een postzegel van 3 cent in. Zijn vraag wordt dan door onze administratie geregistreerd en zoodra het antwoord gepubli ceerd Is, zendt onze administratie den vrager het blad toe, waarin het antwoord op zijn vraae voorkomt. 6 Dringend verzoeken wij onzen lezers cok de correspondentierubriek trouw en zorgvuldig t° lezen. Bij herhaling toch doet men ons vrager, die reeds vroeger en soms bij herhaling in Soldatencourant" zijn beantwoord. HET TERUC VRAGEN VAN STUKKEN. Van niet geplaatste stukken wordt de tekst met teruggezonden. Wie bij niet-piaatsing te rugzending verlangt, slulte daarvoor postzegels Uitbetaling vergoeding levensmiddelen Eerste plaatsing. Subsistentencompagnie Depót Bataljon VI. Ondergeteekende verzoekt toezending vau adressen van onderstaande militairen, welke tusschen 6 Februari en 31 Maart 1915 in onder houd zijn geweest bij de sub.-oomp. Depót Bat. VI, ter bekoming van het hun eventueel toe komend menagegeld: Van Braak, 42 LAV. Smolders, P. B., korp. 30 LAV.Schoep, A. A., LAV.-sold.; De Jong, sold. 42 L.W.Aaris, id.Kamp, id.Van Liempd, id.Tlioden v. Velsen, id.; Van Beek, J. H., id.; Hensen, mil.-wielrijderv. Goch, sold. 42 LAV.; v. d. Bosch, id.; De Bijl, id.; I. de Kerkhof, id.; Moeboer, id.Lindhout, res.-sergt. of vaan drig; Ligtvoet, id.; De Graaf, id.; Linden, id.; Jurgens, id.; Houben, id.; v. Stigt, A. P., id.De Lint, J., id.Roodhaert, A. C. H. H„ id.; Graus, id.; v. d. Pijl, A. H.. id.; v.. Wees, id.Marijnen, J. A. G. J., id.Deckers, J. C., id.; Vos, id.; Sloots, A. P. J., id.: v. d._ Pol, id. Prins, id.Prinsvisscher, id. Winkler Prins, id.; Schaedler, id.; v. Dongen, id.; Katz, id.; Deelen, id.; Verbeek, mil.- korp.v. d. Mijlen, id.; Do Groot, id., Bar- tels, id.Govers, korp. 42 L.W. v. Barne- veld, sold.Middelbosch, id.v. Hattom, mil.- sold. 6e R. I.v. Steon, id.Wijntje, id. Dq Bio, id.Vermeulen, O., id.Jacobs, id. Bas. id.; Naoring, id.: Lijnbach, id.: v. d. Linden, id.; Daniels, id.; L. W. Boeren, id.; v. Beek, A. A., mil.-sold. 17e R. I.v. Herlc, id.; Verheyen, id.Koyzer, id.; Beider, id.; v; Bree, id.; Fehrie, id.; Komkommer, id.v. d. Water, id.; Kronenburg, id.; Smits, id.; v. Aart, id.Bontonbal, id.v. Dam, id.v. Seters, id.; v. Breen, id.;.v. Eeten, id.; v. d. Linden, id.Smouter, id.v. d. Hout. id.Brouwer, C. H„ id.Brouwer, P., id.Elsb, id.Deteu - mans, id.; Noks, id.; Zevenbergen, id Muil- ders, id.; v. Dijk, P. H„ id.; Vennekens, mil.- hosp.-soldaatMarrewijk, id.; v. Maurik, id.; Ton, id.; Visscher, id.; Minkema, id.; Heo- ringa, id.; Kappert, id.; Breulcman, id.; Kernebeek, id.; Wubben, id.; Westiuk, id.; Habus, id.; Lensen, mil.-kanonnierTielcn, sold. 42 L. ;W .v. Bennokom, id.Boons, id. Kooymans, id.; Miechels, id.; Borghnarts, id Hoevenaars, id.v. d. Noort, id.Blommevs, mil. 6e R, I. De Administrateur 2e Comp. Ros. Bat. VI, VAN DORST. (Tweede plaatsing 1-11-22 Reg. Inf. Onderstaande militairen, beboerende of iu onderhoud geweest rijudo bij 1-11-22 R. T-, wordeu verzocht kunne adressen aan ondergeteekende op te geven. Doordat mij officieus ie ter oore gekomen, dat zij de on derdeden, waarbij rij, toen zij de compagnie verlieten, zi jn overgegaan weer verlaten heb ben en elders zijn gedetacheerd, beja ik hun adres kwijt en niet in staat de hun toeko mende bedragen wegens gemis van levens middelen op te zenden, n.l.II. L u i g- j es, G. J.vanBaak, J. Keurhorst, n. II. Jansen, II. Deurhof, J. J. de G o e ij, W. A. Wol terse. D. C. van den Berg, J. van Appel doorn, E. van der Lee, J. Door nenbal en Kesscls, 3-II-11 R. I. De Serg.-maj.-adm. vaii 1-11-22 R-eg. ïnf. VERWOERDT. Staf 22 Reg. Inf. Onderstaande miliciens gediend hebbende bij den Staf 22 R. I. worden verzocht hun tegen woordig adres op te geven aan milicien H. J. J an sen, Staf 22 R. I-, tot het ontvangen met smokkelen. Zelfs de bewoners der grens-dorpen komen er spijtig voor uit, dat 't voorbij is met dien guklen smokkeltijd. Da winkeliers liggen onder controle en kunnen niet meer afleveren; van de fabrieken direct kan het grene-volk niets meer betrekken. Nu schijnt het naar Zeeland, dat de ge organiseerde smokkelarij rich is gaan ver plaatsen. Je riot 't daar open en bloot gebeuren; vooral iu het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoog opgestapeld staat de ver boden smokkelwaar op het voordek van de booten, die het geregelde verkeer onderhou den tusschen Vlissingen en Hansweert met Neuzen en Walsoorden, de twee havens aan den zuidelijken oever van de Wester- Sohelde. Elke boot laden de deuguioten er haastig vol met balen rijst en meel, met vaten zeep, eu vooral met die houten en kartonnen kistjes, welke kwasi fier hun in houd als „margariue" declareeren. Het verschijnsel, dat je daar dus nu in het oostelijke deel van Zceuwsch-Ylaandc- ren vrij kunt zien (in het westelijk deel over Breskens wordt bijna niet gesmokkeld), lijkt me daarom niet anders dan een kort. bedrijf, een zwak naspel van de reusachtige Bra bantsche smokkelarij- Maar niettemin kijk je, zoolang 't er ongestraft gebeurt, niet zonder verbazing naar de bonte boeren wagens uit het land van Axel en in de huiskarretjes van Hulst, zooals die eerst, vol-geladen met de bolle bieten, uit de bouwlanden voortwaggeden, om later op den dag zuidwaarts terug te rammelen, met balen en vaten en kisten Zoolang 't duurten tót ook hier aan het ergerlijke smokkelaars-bedrijf paal eh perk 2&1 worden .gesteld i i

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2