No. 199. Woensdag 24 November 1815 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. STATER-GENERAAL. Ons Oorlogsdagboek. electrische ondeifarcek. TWEEDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT IQ; AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIE MAANDEN Voor Advononn;;n wende nun ziuh tot het Alp. Advertent:e-Buienu KOL'MA Cd, Heeren pracht Amsterdai::. tot de Drukketjj „Jacob van Campen" N.55. Voorburgwal 234-240 .Keizerrijk 9) Amsterdam of tot ouzo Administratie, Palesu-in&fttraat 10 Amsterdam. Prijs der AdvettentiC-n per repel .'10 cent. By abonnement rednctle Op het Servische oorlogsterrein worden we hier verplaatst, niet echter midden in het gevecht. We zien niet meer dan een Servische patrouille, die een spoorweg brug bewaakt Een wachtpatrouille dus, die zeker een aanstormenden vijand niet zou kunnen tegenhouden, doch die achter zich een legermacht heeft, welke oprukt, als er voor de brug of den spoorweg gevaar dreigt. Bruggen en spoorwegen zijn in den oorlog de belangrijkste punten, zoowel voor een opmarsch als voor een terug tocht, Daarom worden zij ook steeds het best bewaakt. Geen auciieniie. '•üjkena bericht iü de „Staatscourant" .t Donderdag a.s. door den Minister van dog geen audiëntie verleend. TWEEDE KftMER, Staatsbegrooting voor 1916. Hoofdstuk VIII, O o r 1 o g. Voorloopig Verslag. Verantwoordelijk li ei d van den Minister. Minister en Opper bevelhebber. Bij de bespreking van 's ministers beleid ver klaarden verscheidene leden van oordeel te zijn, dat er geen reden is, waarom die bespre king zich niet, evenals in normale tijden, over de militaire aangelegenheden in haar vol len omvang zou uitstrekken. De omstandig heid, dat land- en zeemacht zijn gesteld onder een opperbevelhebber., kan, naar zij meenden, de verantwoordelijkheid van den minister tegen over de Staten-Generaal in geen enkel opzicht beperken of wijzigen. Zeer vele leden spraken ernstigen twijfel uit of er wel reden bestaat, den opperbevelhebber in de tegenwoordige omstandigheden met zoo groote bevoegdheden te beklee- den en bekleed te houden als waarover hij b 1 ij kb a ar beschikt. Wordt een mobilisatie spoedig gevolgd door deelneming aan een oorlog, dan kan het geen bedenking wekken, dat ook reeds vóór het uit breken van. den oorlog aan den opperbevelheb ber zeer ver reikende bevoegdheden worden toegekend en. aan zijn beleid zeer veel wordt overgelaten. Maar, ,de zaak staat-anders, wan neer de mobilisatie hééft geleid tot een blij- venden toestand van gemobiliseerd zijn zonder oorlog, van afwachten. Dan is er veeleer aan leiding, verhoudingen in het leven te-roepen, die niet gebaseerd zijn op oorlogstoestand, maar passen bij het eigenaardig karakter, dat ds buitengewone omstandigheden allengs verkre gen. Er bestaat dan geen reden meer om den opperbevelhebber met zoo exorbitante macht toegerust te laten Overigens wenschten vele leden omtrent de verhouding van den minister totden opperbevelhebber nader te worden ingelicht. Zij drongen aan op orerleg- g.ing van de aan den laatste verstrekte instruc tie. Men had vernomen, dat de regeling der bevoegdbeden weinig doelmatig is en dat daar aan dö wrijving is toe te schrijven, die tus- schen de bureau's van den opperbevelhebber er het departement telkens schijnt voor te komen. Bol ei cl den minïste 68ste week. Van 15 tot 22 Nov. '\5 Nov. De Pooische universiteit en de Technische Hoogeschool worden Winston Churchill verdedigt in het Lagerhuis zijn arbeid als minister van marine. De Russische legatie te Tehe ran maakt bekend, dat de Russi sche regeering besloten lieeft een einde te makon aan de Duitsche propaganda in Perzië. De nieuwe Duitsche gezant, graaf Wolff von Metternich, is te Kon- Btantinopel aangekomen. De Fransdie. minister zonder portefeuille Denys Cochin komt te Athene aan. De Engelsche regeering houdt te Liverpool en Newcastle 90 Griek- sche schepen vast. Do Engelsche eerste minneer, de minister van bui Ionian-ische zaken, de eerste lord van de ad miraliteit en de minister van mu nitie zijn, vergezeld door mari tieme, militaire en diplomatieke adviseurs te Parijs aangokomen om overleg te plegen met de Fransche regeering. Het Engelsche hospitaalschip „Anglia" loopt in het Kanaal op een mijn en vergaat. Van de 385 personen, die aan boord waren, werden er ongeveer 300 gered door een patrouillevaaltuig. In de haven van Marseille worden geen goederen meer aan genomen ter verscheping naar Griekenland. De Amerikaansche ambassadeur te jWo&neft ontkent, dgt de chuk- Verscheidene leden waren va,n oordeel, dat heb beleid van d'en mini-ster nu gedurende veer tien maanden, van bet begin der mobilisatie, aan den dag gelegd, in vele opzichten, zoowel wat hoofdpunten als meer ondergeschikte za ken betreft, is te kort geschoten. Hun grieven betroffen het bezwaar, dat de huidig militaire maatregelen niet b. ter aanpassen aan de tege nw o o r- dige omstandigheden; dat de plaat sing dor troepen niet doelmatig is; dat niet gebruik wordt gemaakt van de in het leger aanwezige krach-ten, en de verdere onderwer pen, die in dit Verslag worden besproken. Sommige loden voerden aan, dat huns in ziens het legerbestuur blijkt niet te handelen naar één streng doorgevoerden gedachtengang. Vele der getroffen en gehandhaafde maatrege len gaan uit van do gedachte, dat onze weer macht moet voorbereid zijn op een vijandelijke overrompeling. Maar het is aan den anderen kant niet twijfelachtig, dat het geheel der ge troffen voorbereiding niet bebeerscht is door le gedachte dat men aan een plotseling opko- nende overrompeling het .hoofd zou moeten ■icden. .Men droDg er op aan, dat de Regeering met >eslistheid haar standpunt bopale. ïs zij inde.r- 'aad van oordeel, dat wij steeds op een tijd tot oorbereiding mogen re-keuen, dan zonde zij ion deel der troepen met verlof en verhaaste le opleiding van den landstorm door die ook -klere dan in de depóts te doen plaats vinden. Onderscheidene leden uitten gedachten, die n dezelfde richting gingen. Men betoogde, dat. ut de gemobiliseerde toestand zoo lang üunrt ten gevolge van het min oi' meer sleepeud ka rakter, dat de strijd in het Westen van Europa heeft aangenomen, de taak der Regeering, vergeleken bij het vorige jaar, toon de oorlog uitbrak, in wezen is veranderd. Handhaving van den toestand, zooals die, onder het dreigen van onmiddellijk gevaar, in don zomer van 1914 in het leven is geroepen, is niet moer noodig en brengt zoo ontzaglijke bezwaren mede van inwendigen aard, met name zoo gr.oote gevaren van moreelen en economischen achteruitgang van een groot deel der bevol king, dat men verplicht is daarvan af te zien. Er moet gezocht worden naar een oplossing, die aan die bezwaren op meer afdoende wijze i dan de tot dusverre in pract-ijk gebrachte mid delen tegemoet komt. I Al te veel hebben totdusverre overwegingen van zuiver militairen aard zich doen gelden thans moet aan overwegingen van anderen aard meer beteeken is worden toegekend. De Regeering is in dit opzicht in de opvatting en vervulling van haar taak te kort geschoten de Minister heeft, meende men, niet dat beleid getoond en die kracht ontwikkeld, die men van hem had verwacht. Verscheidene dezer leden meenden, dat, in verband met de veranderde omstandigheden, een geheel nieuw plan van mobilisatie had moeten zijn opgemaakt, waarin alleen voor de- grensbewaking en voor de bezetting van de meest bedreigde punten troepen waren te be stemmen en dat overigens zou moeten steunen op maatregelen, beoogende de naar huis zonden troepen ingeval van plotseling opdoe mend gevaar zoo spoedig mogelijk ter beschik king te hebben op die plaatsen, waar zij noodi; zouden zijn. Voor zoover de Regeering wegzending vai troepen in het groot onmogelijk licht, behoort zij in elk geval, zoo nood'ig door een andere organisatie, door het verleenen van langdurige individueele verloven op groote schaal naar een aanpa-ssing aan de gewijzigde omstandig heden te streven. Een uiterst belangrijk punt is de legering va.n de manschappen zooveel mogelijk op die plaatsen, die voor elk liun-ner het gunstigst zijn gelegen om zicii in den vrijen tijd aan hun zaken en aan hun gezin te kun nen wijden. Van den beginne heeft het leger bestuur ten aanzien van dit punt niet de medewerking verleend, die het had kunnen versohaffen. Leger beheer. Wat het legerbeheer betreft, meenden som mige leden, met alle waardeoring van de be kwaamheden van den opperbevelhebber, dat deze, en onder hem ook de commandant van het veldleger, te veel geïsoleerd blijft van hot leger. Persoonlijk ver keer, gedacktenwisseling met de verschillende bevelhebbers, schijnt slechts bij hooge uitzon dering plagts te hebben. Geen van deze beide autoriteiten houdt zich geregeld, door per soonlijk bezoek, van de toestanden in het leger op do hoogte. Eenige leden meenden het isolement van den opperbevelhebber, waarvan hier sprake is, te moeten toeschrijven aan de overlading m q t_ werkzaamheden, welke het ge volg is van do combinatie van het opperbevel met de leiding van den generaion staf. Elk van deze beide function eischt do geheele per soonlijkheid van dengeen, die haar vervult. Deze leden meenden daarom aan de regeering in overweging te moeten geven, het opper bevel en de leiding van dengene- ralen staf te splitsen en de laatste hpot de „Ancona" beschoot, na dat het echip gest-opt had of de reddingbooten onder vuur nam. De Engelsche ministers kee- ren, na verschillende conferen ties te hebben gehouden, naar Engeland terug, Telegrammen uit Perzië mel den, dat de Turksche, Duitsche en Oostonrijksche gezanten Te heran verlieten. De Engelsche hulpkruiser „Para15 wordt aan de N.-Afrikaan»che kust door een Duitsche torpedo- boot in den grond geboord. De Bulgaren bezetten den Ba- boenapas, waarmede do weg naar Prilep en Monastir geopend is. De Engelsche regeering spreekt beslist de geruchten over onlusten in Britsch-Tndië tegen. Do Sjah besloot te Teheran te blijvende vriendschappelijke be trekkingen met Rusland zijn her steld. De Italiaansche regeering deelt den Amerikaanschen bassa- deur mede, dat er geer- nwij zingen zijn voor het ver:. ._-eden, dat de duikboot, waarvan de Ancona" het slachtoffer werd, -geen Oostenrijksch vaartuig zou zijn. De E-ntente-mogendheden dringen bij Griekenland aan op een duidelijker omschrijving ®van de houding van dat land. De Duitschers bezetten Novi Bazar. Italië verklaart geeu afzon derlijken vrede te zullen sluiten. Lord Kitchener hield te Athe ne met den Koning en den mi nister-president langdurige con ferenties en vertrok daarna met onbekende bestemming. Door JAN FEITH. De voorzichtige man gaat niet over één nacht ijs, of, om beter in de lijn der beeld spraak te blijven: men trekt geen nieuwe on derbroek aan, indien men het stop-contact, waarvan dit kleedingstuk voorzien is, niet vertrouwt. De geheele Duitsche pers heeft met ver blijding het bericht onlangs gepubliceerd, dat voortaan de Duitsche soldaten in de loopgraven niet meer aan koude beenen be hoeven te lijden, dank zij de uitvinding van een vaderlandschen electrotechnicus, tevens luitenant bij de genie, die met behulp van een Duitscbcn professor (natuur lijk de eleetri"k verwarmde onderbroek schiep. Dit berichtje, oorspronkelijk gepu- pliceerd door het tijdschrift „Das" Miïitar- Sanitats-wesen", maakte melding van een onderbroek van iets meer dan normaal ge wicht (a propos, wie onzer woog er ooit zijn onderbroek?), doorweven van soepele, docb stevige electrische verwarmings-draden door middel van een stop-contact, juist als bij het aansteken van ons electrisch bureau lampje, amice! voert men uit gindschen transformator den electrischen stroom toe. een heel geringe van 30 tot 50 volts, des noods op te voeren tot een sterkte van 250 watt. Over de geheele wereld verspreidde zich met electrische snelheid het bericht van deze militaire uitvinding, want nietwaarhet moesten voornamelijk de overal vechtende soldaten zijn, die er, nu de winter zoo snel intrad, de verwarmende voordeelen van zouden genieten. De Fransche pers sloeg een smal enden -toon aan; de Engelsche pers zette zich aan het kosten berekenen en de Ameri- kaansche pers wees met haar bekende be scheidenheid, c® de kraphteipsteljatis jan. te leggen in de handen van een bekwaam opper- officier, die zich aan deze taak geheel zou hebben te wijden. Verscheidene leden hadden met bevreemding gezien, dat in do afgeloopen maanden wei nig groote oefeningen met de troepen zijn gehouden. Het had do aandacht van sommige leden getrokken, dat in het personeel van do hoogere bevelvoering tijdens den mobilisatietoestand gedurende meer dan een jaar geen v e r- wisseling heeft plaats gehad. In normale tijden plegen, als gevolg van manoeuvres, waarbij door de hoogere hevel- voerders proeven van bekwaamheid worden afgelegd, geregeld wijzigingen in do bezetting der hoogere commando's voor to komen. Dit jaar bleven deze achterwege. Militie, 1 a n d w eer en land storm. In do eerste plaats werd door som mige leden de vraag gedaan, of in den loop der mobilisatie uit do manschappen, die aan het leger zijn toegevoegd door de nieuwe, buitengewoon sterke lichtingen, reserve- regimenten zijn gevormd, en, zoo ja, hoeveier Deze leden verklaar den dat zij liever zouden hebben gezien, dat die toevoegingen' hadden geleid tot het naar huis zenden van gelijke aantallen landweer mannen. Overigens werden omtrent do werking van de wet tot uitbreiding van den landstorm inlichtingen gevraagd. Men vroeg naar de" 6terkte der opgeroepen lichtingen en naar de plannen der regeering met betrekking tot do wegzending van land weer li chtigen. Nogmaals werd, op gronden van billijkheid, gepleit voor gelijkstelling, wat het wegzenden mot verlof betreft, van deouste militielichtingen der bereden troe pen met de oudste landweerlichtingen. Geest in hot lege r. Vrij algemeen had men den indruk ontvangen, dat, in aanmer king genomen de zeer moeilijke omstandighe den, waaronder gediend worde, over den ge es tonder do manschappen niet valt te klagen. Eenige malen hebben zich echter ernstige gevallen van insubordinatie op groote schaal voorgedaan. Verschillende leden zouden daaromtrent gaarne worden inge licht; in het bijzonder vroegen zij naar de uit komsten van het onderzoek, door den minister gelast naar de ongeregeldheden te Apeldoorn en te Tilburg, die reeds eerder in de Kamer ter sprake zijn gekomen. Voorts werd opgemerkt, dat in het korps of ficieren, dat in het algemeen ongetwijfeld valt te roemen om zijn ijver, tact en gedrag, enkelen zijn, die door hun getrek aa tact en soms door bed enkel ij ke karaktereigenschappen aan hun minderen hot leven bijna ondraaglijk maken en zoodoende oorzaak worden van vele straffen en van grooto ontevredenheid. Aan het departe ment zijn dezo ongeweïischte elementen zeer ét-ed hekend. maar er wordt niet energiek ge noeg tegen opgetreden. Gevraagd werd, of het ter kennis van de Re geering is gekomen, dat so. Ida ten heb ben medegedaan aansmokkelhan- d el. Is het haar bekend, dat op den 7en Aug. j.l. door Nederlandsche soldaten zes runderen langs de oude Turnhoutsohe Baan over de grens zijn gesmokkeld? (Wordt vervolgd.) Soldatenlied. (Van een kameraad uit Flore9, Xed.-Indië.j Holland, vrij vaderland, Ons lief bovenal, Als ooit gevaar u dreigt, Dan staan wij pal. Komt 'svijands legermacht Op uw gebied, Vrees niet, lief vaderland: Wij wijken niet. Heeft niet der vaad'ren moed Eens u bevrijd Heeft niet hun heldenbloed, Uw grond gewijd? Holland, lief vaderland, Wat ook geschied', Hoe sterk ook 's vijands macht, "Wij vreezen niet. Eendrachtig vallen wij Den vijand aan. haar Niagara, waardoor hst mogelijk zou zijn, bééldde menschheid in electrisch-ver- warmde onderbroeken te steken. Ook de Nederlandsche pers nam het be richt der uitvinding over, zoo kiesch moge lijk van de Duitsche onderbroeken gewa gende, aangezien bet bij ons te lande geen usance is, noch in besloten kring noch in journalistieke openbaarheid, over dit klee dingstuk te spreken. Het is niet zoozeer dit loffelijke gevoel van nationale preutschheid wat me heeft weerhouden, aanstonds de uitvinding der kunstmatig verwarmde onderbroeken in het „Handelsblad" ter sprake te brengen. Eer lijk gezegd heeft de "grens-praktijk ons ge leerd, alles wat met Duitsche electrische draden in verband staat eenigzins te wan trouwen. Zoo dadelijk wilden wij dus in dé lokkende verwarming van deze Duitsche onderbroek niét onze redactioneels beenen steken. En daarom zochten wij naar een gelegen heid, om ons technisch te laten voorlichten, opdat wij onzen lezers geen knollen voor citroenen, of beter gezegd: geen koude voor een warme onderbroek zouden verkoopen. Het interview, dat wij met een electri schen deskundige hadden, doet ons met alle voorzichtigheid, die in ons is, het ge vaarlijke onderbroeken-chapiter aanroeren. Bijvoorbeeld zouden wij al delijk met de meeste klem onze militaire overheden wil len waarschuwen, niet overijld de-tien- en twintigduizend volts der nieuwe provin ciale centrale van Noord-Brabant te mobili- seeren ter verwarming van ons, over de grens-provinciee verspreide veldleger. Ik wil verklaren waarom ik deze waar schuwing met zooveel kracht benadruk. Over de mogelijkheid der uitvinding zel ve kan men, ook in leeken-kringen, genist zijn: inderdaad, een electrisch verwarmde onderbroek laat zich zeer goed denken. Doch zou iemand de verantwoorde?' xheld durven aanvaarden, er onze lands-yerdedi- .gprg ja is kleeden En kceren uit den strijd Met roem bcla&ii. Holland, lief vaderland, Dreigt, ooit de nood, Wij zullen brouw u zijn, Tot in den dood. EEN KAMERAAD. De toestand in Den reuzenstrijd. Een telegram meldt, dat lord Kitchener te Saloniki ia aangekomen. Dit is niet zijn eigenlijk drx-1. dat zouden de Darda nelles en, misschien later, Egypte zijn. Voorloopig zou de Engelsche minister van Oorlog, het ei va ren legerhoofd, dat in Egyp te, in Zuid-Afrika, in Indië, gestreden en sehoone overwinningen heeft behaald, den strijd in Servië van meer nabij willen aan zien. Of hij voor dit land, dezen bondgenoot, nog iets zal kunnen doen Het blijkt vrij twijfelachtig. Tenzij hij vergezeld ware van een sterk leger, en dat is hij niet. Elders in ons blad nemen wij een noodkreet op van een bijzonderen correspondent van het Pa- rij3che „Journal", die bij de Fransche troe pen in Servië is. Het is een zeer ernstig tafe reel, dat hij ophangt van den toestand. Niet alleen heb Servische leger, ook de hulptroe pen der geallieerden, Franschen en Engel- schen, gaan een catastrophe tegemoet, indien er niet spoedig, niet heel spoedig,hulp komt. 't Is hier geen quaestie meer van dagen, slechts van uren, zegt hij, geduchte ver sterkingen, en dadelijk of de Franschen en Engelschen moeten zich weer insche pen... De berichten, die van anderen kant ko men, zijn volkomen in overeenstemming met dezen noodkreet. Er is van Servië maar wei nig meer over, dab niet in do handen der Duitschers en Oostenrijkers of der Bulgaren is. En tegen de Servische legers, die in 't midden des lands of in het zuiden staan, rukken de vijanden nu uit het noorden, uit het oosten en zelfs uit het zuiden op. Alleen een hoek in 't zuiden en een lange strook, in 't westen, langs de Alba-neesche en Monte- negrijnsche grens, wordt nog met zeer taaien en heldhaftigén moed verdedigd. De Ser viërs strijden nu feitelijk tegen vier vijan den, want ook de Turken moeten reeds in Servië vechten aan de zijde der Bulgaren. Zij rijn over Dedeagatsch, een Bulgaa-rsch gebied, het overweldigd land binnengerukt en verspreiden rich nu over 't zuidelijk deel. Daar mogen de Servische troepen met de Fransche en Engelsche, nog tegenstand bie den, die schijnt volkomen nutteloos. De vijanden rukken steeds meer op naar het zuiden en westen, naderen reeds Pristina en bedreigen Monastir. Het kan niet lang meer duren, of zij komen aan de Grieksche grens en zullen daarover de tegenstanders terugwerpen Het is de vraag, of zij die grens zullen eer biedigen. Men vermoedt van niet, en dan ontstaan er niexiwe verwikkelingen. Want dan zal de Grieksche regeering toch einde lijk een besluit moeten nemen. Als de Bul garen, naast hen de Turken, en wie weet Oos tenrijkers en Duitschers, oprukken naar Sa- lonilri, zullen de Grieken dit da.n ook nog gelaten aanzien en hun onzijdigheid hand haven? Het is meer dan een loos alarm, dat Saloniki bedreigd zou worden, algemeen wordt geloofd, dat Kitchener aldaar is aangekomen om die Grieksche havenplaats in staat van verdediging te brengen. Met Servië zal het misschien, neen, waarschijnlijk, weldra gedaan zijn, er zal minder van in handen der geallieerden blijven dan van België. Wat er dan za-1 ge beuren, wie zal het zeggen? Zullen de geal- Evengoed als men z'n bed met een elec trische kruik kan verwarmen, of onder z'n bureau een electrisch voetkleedje kan leg gen en met het indrukken van een stop contact ontvangen onze koude voeten de omgezette warmte der 220 volts, welke de gemeentelijke Centrale van Amsterdam ons toevoert evengoed kan men zich een Nationaal Brei-comité denken, dat in nlaats van soldaten-sokken of militaire oor-mutsen krijgshaftige onderbroeken breit, voorzien van een fijn weefsel van geleiddraden. Ook ziet de moderne electrische techniek er geenszins tegen op, om over bijna eiken verlangden afstand een hoogsp anningeetroom aan te voeren, en deze op de gewenschte plaats met behulp van een transformator om te'zetten in een electrischen stroom van kleine en lage spanning. De electriciens- monteurs der genie-troepen hebben dan slechts een geïsoleerde geleiding aan te leggen langs een der wanden van een loop graaf; op zooveel mogelijk plaatsen worden vervolgens aan deze geleiding stop-contacten aangebracht. En de soldaten met koude beenen zouden niets anders te doen hebben dan een electrischen draad, bevestigd aan hun onderbroek, uit hun broekzak te halen -en het contactstopje in de geleiding 6teken. aldus zich zelf inschakelend. Inderdaad zal een behagelijke warmte, hooger dan de eigen lichaams-temperatuur, zich binnen korten tijd, door het .electrische weefsel der onderbroeks-pijpen doen gevoelenzelfs als men de handen in de boven-broelrszakken dompelt,' zal men zich electrisch de handen kunnen warmen, beter dan door de beste Hollandscbe wanten. In cijfers: de toe gevoerde 250 watt per broek, zijnde 864 1/4 kilo-watt, levert 216 calorie- 4 warmte, hetgeen voldoende Ï6 om 2.16 liter water van nul graden aan den kook te brengen, of wel om 5 lampen van 50 kaar sen te doen branden. Alles .goed, tot zoovee l.het elec- lieerden den strijd in den ooethoek van Europa dan nog voortzetten? Kitchener gaat ook naar de Dardanelicn, om daar te onderzooken, beweert men, of do strijd or zal worden voortgezet, oen onvruchtbare strijd van velo maanden, dio duizenden en duizenden slachtoffers heeft gevorderd, en die totnogtoe vrijwel een mislukking is ge weest, Er zijn stemmen, die pleiten om maar af te zien van verdere avonturen in hot oos ten, en die van do geallieerden verlangen, dat zij al hun krachten inspannen om den Duitechere op het hoofdteonee! van don groeten strijd, in Noord-Frankrijk en Bel gië, een bcslisscndeu slag toe te brengen. Overal elders, waar zij strijden, hebben do Duitsohers en hun bondgenooten groote overwinningen behaald, zijn zij diep' in 't vijandelijk land doorgedrongen, alleen aan bet westerfront maken zij sedert meer dan oen jaar niet de minste vorderingen. Men zal dan echter veel krachtiger aan vallen moeten doen op de Duitsche linies dan totnogtoe. Het gaat er in Noerd- Frankrijk en België in de laatste wek&n bijzonder kalm toe; do berichten over het geschutvuur en do aanvallen zijn zeer sober, do herhaalde voordeelen van geoue be tee kenis noch aan de eene noch aan do andere zijde. In Rusland is het al evenzoo; er wordt nog gevochten in 't noorden en 't zuiden, maar de resultaten zijn zeer onbe langrijk; blijkbaar komen noch de Russen, noch de troepen der oentrale mogendheden vooruit. Naast Seme is er alleen nog de strijd tnsschen Italië en Oorienrijk, die van eenig belang schijnt. De Italianen behaalden weer een succes, zooals voor eenige dagen bij den Col di Lana, dien rij bezetten, doch die hun weer afhandig werd gemaakt. Thans oefenen rij de grootste activiteit uit aan het Isonzo-frant en bedreigen daar ern stig GÖrz. Zij naderen dezo plaats meer en meer en moeten nu den Monte San Michele, tien K.M. ben zuiden van Görz, hebben be zet. De Italiaansche telegrammen vertellen zegevierend van deze overwinning en de Oosbemrijksche berichten geven die gedeelte lijk toe. Indien de Italianen rich op deze hoogte kunnen handhaven, is het volstrekt niet onmogelijk, dat rij Görz innemen, want met hun kanonnen kunnen zij deze stad be strijken. Dit zal hun eohter zeer groote in spanning kosten, want de vijanden doen ge weldige en hardnekkige pogingen hun weer vandaar te verdrijven. Van belang is echter dit krachtige offensief der Italianen reeds in dit opricht, dat de Oostenrijkers worden gedwongen om meer troepen te gebruiken aan dit front, die zij dus aan andere oor logsterreinen moeten onttrekken. SELGIÊ. De oorlogsschatting te Brussel. Een der correspondenten van De T'jd in België bericht Het aandeel van Brussel in de nieuwe oor logscontributie bedraagt 27 millioen. Ter ver krijging van deze som, welke aan de belang hebbende gemeentebesturen door een consor tium van bankiers werd voorgeschoten, is een nieuwe belasting der geheele agglomeratie der stad Brussel noodzakelijk. Deze belasting zal, behoudens goedkeuring der bestendige Depu tatie van Brabant, verdeeld worden over: personeel, onroerende goederen, patenten en belasting op de maatschappijen. De gemeenteraad van Brussel heeft, in over leg met genoemd consortium van bankiers, be sloten, om aan do belastingschuldigen uitstel van betaling te verleenen, tot 6 maanden na bet sluiten van den vrede als uitersten ter mijn. UITSCHLANO Beschouwingen over vrede en oorlog. De bekende Berlijnsche hoogleeraar, prof. Hootzsch begint ditmaal zijn wekelijksch arti- trische gevaar dreigt listig! En onze plicht is het, juist daarop de aandacht te vestigen. Wij leven in oorlogstijd do eene mensch loert op den ander; elke soldaat staat den vijandelijken soldaat naar het leven. Nu stelle men zich het onheil voor, indien een vijandelijke sluip-patrouille er in slaagt, door te dringen tot den transformator, waar de hoog-spanning in laag-spanning wordt omgezet. Het simpelste monteurtje zou bij machte zijn, dezen transformator om te schakelen, en a id us de h cog-span nin" direct op de electrische onderbroeken in te schakelen... Vreeslijk Ik durf geen schildering fantaseeren van de electrische ramp, welke het gevolg zou zijn van. deze gedurfde krijgslist! Of dui zendmaal erger waren de gevolgen dan in ons spreekwoord aangegeven wordt omtrent den man, die op de blaren rit. Zoo is het aldus, dat wij in dezen mee doogenloozen tijd, nu elke nieuwe uitvin ding aanstonds argwaan wekt, slechts na ampelen bedenktijd van de electrische Duitsche onderbroek gewag durven maken, echter tegelijk ons ernstigste woord van waarschuwing plaatsende aan ons leger bestuur: ,,Laat u niet bekoren door de dceze lende warmte eener electrische onderbroek, want weet, dat men bij het alom dreigend- oorlogs-gevaar meer heeft aan één compag nie met koude beenen, dan aan een geheel regiment met electrisch geroosterde lede maten

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1