DE! -van bondag; SI November I31ö Q ÉJi Binnenland. Legerzaken. iarinezafcen. Correspondentie. Uii Leger en Vloot. Kennisgevingen 8|fg?g voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - InvitatiÈn, Dankbetaiglngen, Men»'. - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk B. van Mantgem, Hoüevenuicier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst stuk kout te grijpen 'en werd 11a eon kalf uur in ket water gelegen te kebben gored. Een ander soldaat vertelde, dat kij naar ket dek kroop. De verpleegsters gedroegen ziek bewonderenswaardig; hij zag koe zij de gewonden kiolpen met ket aandoen van reddinggordels, welke zij zelf weigerden. Zij zeiden; de soldaten eerst. Tóen kij tracktte de zusier, die kem geholpen kad, aan boord van den torpedojager te doen gaan, zeide zij met een doodsbleek gelaat: Neen, man, jij eerst. Juist op dat oogon- blik struikelde ik en viel te water. Engelsche schepen vernietigd. EERLIJN. Officieel. Een onzer onder zeeërs heeft op 5 November aan do Ncord- Afrikaansch kust den Engelschen knlp- k ruis er „Para (6322 ton) door een torpe doschot tot zinken gebracht. Op 6 November werden in de haven Sol ium (aan do Lybiscks kust) de beide, ieder met twee kanonnen gewapende Engelsck- Egyptische kanonnoerbooten Prince Ab bas" (300 ton) en „Abdul Menem" (450 ton) aangevallen en door geschutvuur ver nietigd. Dezelfde onderzeeër bracht ket vuur van ©en gowapenden Engelschen koopvaarder tot zwijgen, wiens kanon als bir.t is meege bracht. De „Ancona". WASHINGTON. De Amerikaanscke am bassadeur t.o Weenen ontkent, dat de duik boot do „Ancona" beschoot, nadat ket schip gestopt had of de reddingsbooten on der vuur nam. WASHINGTON. Een beëedigde ver klaring van miss Gr oil, de eenige Amosikaansoke overlevende van de „Ancona", geeft een besliste tegenspraak van de Verklaring van officieels Oostenrijk- sche zijde, dat de stoomboot niet werd be schoten, nadat ze stopte. Hét departement van buitenlandsche Zaken kreeg door consulaire telegrammen kennis van het bestaan van de beëedigde verklaring van miss Greil. Mot de „Ancona" is ook oon bedrag aan goud van 4.000.000 lire, dat voor San Fran cisco bestemd was, verloren gegaan. Duikbooten in de Aegeïsche Zee. ROME. Passagiers van de stoomboot „Bukharest", die van Saloniki te Napels aankwam, deelen mede dat de oorlogsschepen der geallieerden in de Aegeïsche Zee in het geheel zes vijandelijke duikbooten kebben verméesterd. Schepen gezonken. ROME. Volgens berichten uit betrouwbare bron zijn behalve do „Ancona" nog vier ltaliaanscke stoombooten door duikbooten in den grond geboord in de laatste paar dagen. Geen blad heeft hierover berichten gepubliceerd. LONDEN. De stoomschepen „Treneglos" en „Lusitania" zijn gezonken. De bemanning tan de „Lusitania" is aan land gebracht. (Do „Treneglos" was oen stoomschip van S8S6 ton bruto, in 1006 gebouwd, toebehooren- de aan Hain S.S. Co. Ld. te St. Ives. De „Lusitania" was een Engelsch stoomschip van ca. 1SO0 ton bruto, toobehoorende aan de ree- derij J. Hall Jr. Co. te Londen. Red.) De nieuwe gezant bij den H. Séos!. De Romeinscliö correspondent van „De Tijd" seint; In verband met ket ovèrlijden van Z. Exc. mr. Regout en de eerlang te verwachten benoeming van een nieuwen tijdelijken ge zant van Nederland bij den H. Stoel, staat een onderhoud, dat de Nederlandscke zaak gelastigde, de keer Sckuller tob Peursum, met Z. H. Paus Benedictus XV en Z. Em. Kardinaal Gasparri had. Landweer Lichting 1909. De dienstplichtigen der landweer behoo- rende tot de landweerlichting 1909, zullen omstreeks 20 De-qember aanstaande met voorloopig (klein) verlof naar huis worden gezonden, geheel op denzelfden voet als 25 November aanstaande met de landweerlich- tiug 1908 zal geschieden. Do maatregelen bi] het klein verlof. In verband met het op 2-5 November a.s. in gaande z.g. „klein vcrlot" der landstonnlicli- ting-1903 is bij legerorder aan alle laaidstorm- plichtigen, die van dit verlof gebruik willen maken, een invullingskaart verstrekt-. De kaarten nice-ten aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité- worden teruggezonden, dat daar door een overzicht krijgt omtrent de 'maat schappelijke positie dezer verlofgangers. Van hen-, dio geen werk hebben, worden de kaarten naar de Arbeidsbeurzen, van dezulken, dio crediet noodig bobben, naar de rijkscom missie voor het middenstandscrediet verzon den. Degenen, die door de Arbeidsbeurzen niet kunnen wordén ondergebracht, kunnen zich door middel der Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens bij dó plaatselijke Steun- comité's aanmelden, of dit onmiddellijk per soonlijk doen. 't Is nog altijd een betwiste zaak, of de wel dra met verlof gaanden voor steun in aan merking komen. Vanwege liet ministerie van Oorlog houdt de steun op, zoodra zij van dat verlof gebruik maken. Er is uitdrukkelijk bepaald, dat de be langhebbenden van dit verlof, dat géén demo bilisatie is, geen gebruik behoeven te maken, 4ock in het leger kunnon blijven. Van de zijde van „Oorlog" bestaat dit bi zwaar, dat voor do dienstplichtigen, die tot de 111 et klein verlof gaande lichtingen beboeren, in de maatschappij werkloos zijnde, in dienst kunnen blijven. Hunne gezinnen krijgen dan do voorgeschreven uitkoering. Daarbij sorteert hun verblijf in het leger ook dit effect, dat an deren, die wèl werk hebben, in do burgermaat schappij kunnen tcrugkeeren. De aandacht der verschillende organendo Nederlandsche Vereeniging van Arbeidsbetir- i zen, do Commissie voor het Middenstandscre diet, liet Kon. Nat*. Steuncomité en vau do Nat. Vereeniging tot Steun aan Miliciens is op een en ander gevestigd. Laatstgenoemde vereeniging heeft ten be hoeve van haar afdeelingsbesturen en corres- Sondenten voor de steun verstrekking aan eze verlofgangers een handleiding ontworpen. Daarin wordt o.a. geweien op do wenschelijk- heid zich reeds nu in verbinding te stellen met de besturen of directies der plaatselijke Arbeidsbeurzen, om met deze overleg te plegen over den koristen en besten weg, 011.1 de werk zoekenden, welke -niet aanstonds door do ver schillende daarvoor aangewezen organen aan t werk gezet kunnen worden, arbeid te verschaf fen. De afdeelingsbesturen der vereeniging zullen overwegen om, zoo noodig, de kosten der aanschaffing van gereedschappen e.a. of van verplaatsing naar elders, voor hun reke ning te nemen. (Ot.) Staaf van beleg. Bij Koninklijk besluit van 16 Nov. (St.ll. 473) wordt niet ingang van IS Nov. in staat van beleg verklaard het gebied, als volgt begrensd van liet punt, gelegen op 53° 324 N.Br. en 1° 16' O.L. van Amsterdam langs ge-, noemde parallel tot het snijpunt met de' Westkust van Rottumeroogvervolgens langs de Zuidkust van dit eiland naar het snijpunt van de Oostkust van genoemd eiland met de even vermelde parallel; langs dezo parallel tot den meridiaan van 1° 44' O.L. van Amsterdam; langs dezen meri diaan tob de kust van Groningen; vervol gens langs deze kust en die van Friesland, tot den voormaligen verbindingsdam met Amelandlangs de lijn, gevormd door de overblijfselen va.n den verbindingsdam tus- scheu den Nieuwen Zeedijk bij Iiolwerd en de Zuidkust van Ameland tot Z.O. van Buren Zu-idkust van Ameland tot 1° 2' O.L. van Amsterdamlangs dezen meridiaan tot 53° v26' N.Br.langs deze parallel tot 1° 16' O.L. van Amsterdam; dezen meri diaan volgen tot de kust van Schiermon nikoog; langs de Zuid-Oost- en Noordkust van Schiermonnikoog, totdat laatstgenoem de meridiaan weder bereikt is; langs dezen meridiaan tot 53° 32' N.Br. (St.-Ct.J Standplaatsen voor militairen. Bij ministerieels beschikking heeft do minis ter van oorlog ten aanzien van de woonplaats van gemobiliseerden bepaald, dat elk beroepsmi litair, die is of wordt geplaatst in een plaats, welke bij demobilisatie zijn vaste standplaats zal zijn, wordt voor zoover noodig in afwij king van het vroeger bepaalde met betrek king tot het genot van mobilisatietoelage, ver goeding wegens gemis van levensmiddelen en inkwartiering, geacht in zijn woonplaats te verblijven. Deze bepaling tpeedt in werking; voor ongehuwden op 1 Januari 1916; voor ge huwden op 1 Mei 1916. Van genoemde data af valt elk militair, als kiorvoren bedoeld, in de termen voor de tege moetkoming voor verhuiskosten, voor zoover hij daarop onder gewone omstandigheden aan spraak zou kunnen maken. Overplaatsingen van militairen als hiervoren bedoeld, welke sedert 31 Juli 1914 hebben plaats gehad, worden geacht uiterlijk op de eerstgenoemde data in te gaan. Is of wordt wegens overplaatsing naar een bepaalde plaats vóór eerstgenoemde data, even tueel reeds ecne tegemoetkoming in verhuis kosten genoten, dan kan deze echter niet voor de tweede maal in rekening worden gebracht, en vervalt ook het recht op mobilisatietoelage en inkwartiering, zoodra de betrokkene op grond van het bepaalde in L. O. 1915, B 146 geacht wordt in zijn woonplaats te verblijven. Bij twijfel of een plaats als vaste standplaats moot worden beschouwd, wordt de beslissing van den Minister van Oorlog ingeroepen. Verlof naar Duitschland. Bij ministerieels beschikking heeft de Minis ter van Oorlog met betrokking tot het geven van verlof naar Duitschland het volgende ter kennis van de autoriteiten der landmacht ge bracht Blijkens medcdeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken komt het voor, dat Ne derlandsehe verlofsgangers in Duitschland wordc-n gearresteerd wegens"het niet voldoen aan de bekendmaking van het „Stellvertreteif- des Generalkommando" te Ooblenz, welke be kendmaking de bepaling bevat, dat in het go- bied van het 8e legerkorps ieder vreemdeling boven 15 jaar zich binnen 8 uur na zijn aan komst in een plaats waar hij zich wenscht op te houden, onder overlegging van zijn pas poort, moet melden bij de politie op straffe van gevangenisstraf. Het gebied van dit legerkorps omvat de Re- geeringsdistricten Coblenz (zonder de Kreisen Wetzlar, Simmeon Zeil Kreuznack en Meisen- heim), Keulen, Trier (zonder Stad- en Land- kreis Saarbruckeu en de Kreisen Saarlouis, Merzig, St. Wendel en Ottmeiler en Aken, be nevens van het regeeringsdistrict Düsseldorf, de Kreisen Kempen. Stad Rheydt, Neusz, Gre- venbroich, Stad-Kreis München-Gladbach en Gladbacli. De compagnies-, detachements-, fort-, enz., commandanten behooren voortaan verlofgan gers naar Duitschland bij hun vertrek met ver lof met bedoelde bekendmaking in kennis te stellen. Uit do Staatscourant. Bij besch. v/d. Min. v. Marine zijn geplaatst: luit. t. z. 2e kl. J G.Veenenhos 20 dezer a/b. „Koningin Emma", en J. C. H. H. M a c k a y a/b. „Schorpioen" 1 ben. off. v, gez. 2e kl. J. W. V 0 s 26 dezer b/h. hospit. te Willemsoord. „De Ruyter". Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip ,,De Ruyter" 16 dezer te Porfc-Said aangekomen, van waar den volgenden dag zou worden ver trokken. („St.-Ct.") CORRESPONDENTIE VRAGEN. Psr brief wordt niets foaantwoord. Do ant woorden verschijnen dus uitsluitend in „De Soldatencourant". Wie aparte toezending van „De Soldatencourant" met zijn antwoord verlangt, sluite een postzegel van 3 cent in. Zijn vraag wordt dan door onze administratie geregistreerd en zoodra het antwoord gepubli ceerd is, zendt onze administratie den vrager het hlsd toe, waarin het antwoord on zijn vraag voorkomt. Drir.sond verzoeken wij onzer lezp -k de correspondentierubriek trouw en zorgvuldig te lozen. Bij herhaling toch doet men ons vrager* die reeds vroeger on soms bij herhaling in ,.Ds Soldatencourant" zijn beantwoord. Buitenlandsche correspondentie. Eerste jilaalsinr/. De directeur hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenhage verwittigt onderstaande per sonen, dat te zijnen kantore buitenlandsche correspondentie voor hen aanwezig is: M. T li. va 11 A. e r d e, detachement ge nie, SI uiswachters woning Albert E v e r a e r t, 4e cornp. J4 reg. Inf. Barend Izaaks, le bat. 2e comp., 4e divisie Franz Luyten, Waalsdorp W. CL R u y t e 11 b u r g, Veldleger K. v. d. W i e 1 e n, infanterie munitie- trein. C. V., eldieger. Wij raden u aan voor wat betreft het request aan den. M. v. O. voor uw verlóf wat geduld te hebben. Wat uw tweede vraag betreft, kunt gij een poging wagen door een gemotiveerd verzoekschrift langs den hier- archieken weg aan den Opperb. van Land en Zeemacht in ie dienen. Red. H. do B., Goorle. Aan gezinshoofden kan telkenmale, dat aan hen op grond van do dooi den Opperbev. van Land en Zeemacht uitge vaardigde bepalingen, verlof wordt verleend, Vrij vervoer voor Rijksrekening worden ver leend. De door u bedoelde Zondagen zijn voor u alleen permissiedagen en hebt gij in uw ge val geen recht op vrij vervoer, wel natuurlijk voor het periodiek verlof. Red. H. G. de L., Vreeswijk. Van het met verlof zenden van hoofden van scholen en onderwij zers van M. LT. I,. O. scholen is ons officieel niets bekend. Red. P. A. E., Sleeuwijk. In de eorrespendentie- rubrielt no_ 181 hebben wij alle function ge noemd, waarvoor va,n Rijkswege toelage wor den toegekend. Daarin zijn do schrijvers, mo tor-monteurs on ra. niet genoemd. De genoem de bepalingen zijn dus op deze betrekkingen niet van toepassing. Red. J. M., Hellevoetsluis. Als gij in het hospitaal verpleegd wordt, is het ter beoordeeling van den chef van dat hospitaal, of gij al dan niet met verlof kunt gaan. Rod. H. A. S,, Oud-Scboonenbeek. De bepalingen van de reservewefc 1905 genoemd in ons blad no. 193 zijn ook op u van toepassing, zooda-t gij bij het bereiken van den 50-jarigen leeftijd geen recht hebt op ontslag als de mobilisatie nog niet geëindigd is. Red. G. P. den B., Ede. I. Wij kunnen u niet veel kans geven om nu weder als gewoon kor poraal bij de Landweer gedetacheerd te wor den. Gij kunt echter eene poging wagen door langs den hierarohieken weg een verzoekschrift aan den Opperbevelhebber van Land en Zee macht in te dienen. II. Als korporaal zieken drager hebt gij dezelfde soldij als de. korporaal hospitaal soldaat d.i. 30 cent per dag en in de tegenwoordige omstandigheden 10 cent per dag mobilisatietoelage. Spreek er uw compagnies commandant over. Red. P. S., Leiden. Wij vermoeden dat als uwe lichting bij de Landweer wordt gedetacheerd, gij ook wel geplaatst zult worden bij het ba taljon, dat in liet district ligt, waartoe bij be hoort. Red. P. M." H., Arnhem Alleen de werklieden genoemd in ons blad no. 181 'hebben recht op de daarin genoemde toelage, dus niet de schil der. Red. L. J. te Assen. Wanneer gij meent dat gij recht hebt op het menagegeld, raden wij u aan, langs den hierarohieken weg (in casu uw sompagniéscommandant) een request aan den M. v. O. in te dienen. Red. C. S., Brouwershaven. Ons dunkt dat gij met klein verlof gaat, en er, mits goede rede nen, geen bezwaar zal bestaan dat gij naar het buitenland gaat. Gij moet daartoe een verzoek schrift aan het D. v. O. indienen. Red. 'j. 0„ 3-11-13 R. I. Of aan het D. v. O. mi- 'icien-soldatcn administratieven arbeid verrich ten, is ons niet bekend. Tot nu toe echter wordt voor aduunistratieven arbeid, verricht door personeel, buiten het daarvoor aangestel de, geen enkele toelage verstrekt. Red. J. L. B., Waalwijk. Gij moet, om overge plaatst te worden bij de Roode Kruis ard., een request indienen (door middel van uwen compa.'vniescommandaTi'i ,-an den Opperbevelk. v. Land en Zeemacht. Red. A. J. F., Utrecht. Als gij, ingekwartierd zijnde, met 1 maal 24 uur Terlof gaat, hebt gij geen recht op menagegeld. Red. J. F., Woudrichem. Wij verneemen dat er op 't oogenbiik nog geen cursus bestaat voor de opleiding 'tot reserve 2e luitenant kwartier- 1 meester. Wel voor sergeant-majoor administra- I teur bij de Landweer. Red. G. S., Oosterhout. Do waarde van do door u zoekgemaakte kleeding enz. in het jaar 1913 moet aan het Rijk vergoed worden, zoodra gij weder onder de wapenen komt, hetgeen dus op het oogenbiik het geval is. Red. J. den H-, Oudenbosch. Korporaals-zieken dragers hebben recht op dezelfde soldij als kor zorr.als-hospitaalsodaten. Red. W. B,, te 's Gravenzandevoor Zuid-Hol land mr, M. J, C. M. Kolkman, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, oud-mi nister van Financiën, voorzittermr, L. Gh. Besier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlandenen J. Nielsen, huiebezoeker- controleur bij het Haagsche Steuncomité, allen te 's Gravennage. Deze adressen zijn zoo vol doende. Red. Werving Nedörlandsch-lndisohe leger. Pionier Stelling Amsterdam e. a. Nopens de werving voor het Nederlandsch- Indische leger is o. a. het navolgende bepaald Aangenomen kunnen worden Nederlanders en als zoodanig genaturaliseerde personen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 jaren, die lichamelijk geschikt zijn bevonden voor den dienst bij het Nederlandsch-Indische. leger, voor zoover zij vrij 'zijn van militaire dienste bij de land- en zeemacht in Nederland. Perso nen, dis bij hunne aanmelding niet militie- plichtig zijn, doch dit in de toekomst nog wel •kunnen worden, mogen echter worden aange- Gewezen militairen van het .leger in Neder landsch-Indië of van de landmacht in West Indië kunnen worden aangenomen.tot den leef tijd van hoogstens 40 jaren. Slechts verbintenissen voor zes jaren kun nen worden aangegaan, behoudens door ge- pasporteerde, gegageerde en gepensionneerd militairen van het leger in Nederlandsch-Indie of van de landmacht in West-Indio, wanneer zij lichamelijk slechts geschikt worden bevon den voor oen driejarig verband, in welk geval hun een verbintenis voor dien termijn kan worden toegestaan. Afgescheiden hiervan kim nen bedoelde ge- pasporteerden, die nog minder dan zes jaren moeten dienen, om aanspraak op pensioen wegens volbraohton diensttijd te bekomen, tot eene verbintenis van minder dan zes doch var minstens drie jaren onder genot van een even red i ge premie worden toegelaten. Aan eene zes-jarige verbintenis is verbonden eene premie van 400 (vier honderd gulden), aan eene drie-jarige verbintenis eeno premir van 200 (twee honderd gulden). Wegens volbrachten diensttijd gegageerden of gepensiouneerden genieten eveneens premie. De premie wordt in haar geheel bij het aan- «rn van dn ytv-Uteteib ujUiitea'd. De aanneming van vrijwilligers geschiedt uitsluitend in de Prins Hendrik-kazerne van 1 de Koloniale Reserve te Nijmegen. Zij moeten voorzien zijn van de volgende bescheiden 1. Voor minderjarigen een door of vanwege den burgemeester hunner woonplaats ge legaliseerd bewijs van toestemming van ouders of voogden. 2. Ken bewijs van gehouden gedrag. 3. Een bewijs van Nederlanderschap voor hen, dio niet in Nederland zijn geboren cu niet in militairen dienst zijn geweest. L Ken bevolking«kaart, 5. Ken c-xtract uit liet geboorteregister. 0. Voor 19-jarigen en daarboven een bewijs, dat zij vrij zijn van militaire plichten bij de landmacht in Nederland. 7. Zoo mogelijk oen gewaarmerkt portret. Personen, die bij liet leger hier te lande of in Nederlandsch-lndië of bij de landmacht in West-lndie hebben gc-diend, moeten hun pas poort of extract-stamboek overleggen. Voor hen vervalt het sub 5 hierboven bedoelde ex tract uit liet geboorteregister. Gegadigden moeten zich niet aanmelden zonder dat be doelde bescheiden geheel in orde door hen kun- neD worden overgelegd, anders worden zij on herroepelijk afgewezen zonder vergoeding van reiskosten. Do a an phenomenon zullen binnen zeer korten tijd na het sluiten van het verband naar de Koloniën worden uitgezonden. Na de aanne ming kan een verlof van enkele dagen wor den verleend. Ter bekoming van vrij vervoer naar Nijmbgen kunnen gegadigden zich aanmelden bij de plaatselijke- of garnizoens-coromamlantenook vrij vervoer terug naar hunne woonplaats bin nen Nederland wordt verleend ais de verbinte nis niet tot stand komt. Dio commandanten worden uitgenoodigd vrij willigers, dio zich voor dienstneming bij de Koloniale troepen aanmelden en voorzien zijn van de bovenvermelde in orde bevonden be scheiden, waarvoor belanghebbenden zich ten gemeentehuize bunnen vervoegen, na vooraf gaande keuring, vrij verroer naar Nijmegen te verstrekken eu tevens onderhoudskosten ad f 0.75. In afwijking voor zooveel noodig van het bovenstaande is voor reeds bij het Nederland echo leger in dienst zijnde vrijwilligers, mili eus enz. het navolgende bepaald dat de militairen van het Nederlandsehe leger, zoowel vrijwillig dienenden als ingelijf- den bij de militie en dienstplichtigen bij de landweer, die zich vóór 1 Januari 1916 aanmel den voor detacheering bij het Nederlandsoh- Indische leger en tot detacheering worden toe gelaten, zullen genieten eene premie van f 300 (drie honderd gulden) voor eene detacheering voor den tijd van twee jaren de heen- en terugreis daaronder niet begrepenen van 100 (honderd gulden) boven dat bedrag voor elk jaar van detacheering boven dien termijn tot ten hoogste vier detacheeringsjaren, zul lende bovenbedoelde premies in haar geheel dadelijk worden uitbetaald. Het verzoek tót dienstneming bij het Neder- landsch Oost-Indische leger, van reeds in dienst zijnde militairen, moet gericht zijn aan den commandant van de Koloniale Reserve, door tusschenkomst van den compagnies-comman dant, batterij-commandant enz. In dit verzoek moet event, tevens worden opgenomen, voor wat betreft onderofficieren en korporaals, of zij in dien rang als zoodanig overgeplaatst kunnen worden. Red. Adres gezocht. Beleefd werdt opgave verzocht van het adres van den 2en luit. dor genie Vianen, laatstelijk bij de opleiding draadl. telegr. Marine Etablis sement Amsterdam, door rr.atr. v. d. dr. telegr. Koekkoek, fort Erfprins Den Helder. Bevorderingen, mutaties enz. Op 15 Nov. j.l. behaalden in het gom. zie kenhuis te Dordrecht het diploma als zieken- erpleger sergeant Brekel mans, korporaal Scbutzmeijer, oppasser v. Kooten, id. Vermee- ren, id. Schiermanni, id. Franken. soldatenleven. Mil. sergeant Sijn, van 4-II-11 R. I., schrijft Dns: Soldaat te moeten worden is nog voor velen n onaangename plicht. Bestond 't onzaligo rempla^anten-stelsel nog, dan zouden rustkamers vol onzer sjieke grijze soldatenjassen, die nu 't voorrecht ge nieten de lijven van gegoede burgers te omslui ten, soldaten hebben gemaakt van arme drom mels, die nu rondloopen met petten, waar de haren doorsteken. Wat zal vroeger de soldatenplicht zwaar zijn gevallen aan de jongens, die soldaat moesten orden, alléén, omdat ze behoorden tot de onbemiddelde volksklasse! Wat zullen zij vaak op privaten, hun gemoed lucht hebben gegeven door muur-versieringen, als: „Nog... kugjes!" Door de geuwougen toetreuing ook van be middelden tot den miliairen stand zal zeker 't soldatenleven niet weinig menschwaardiger zijn geworden. En 'n doorzetting van dezen ooruitgang vond plaats, toen mannen, die niet meer aan soldaat-worden dachten, van wie men kan zeggen, dat ze den ladder der burgermaatschappij tot op aanzienlijke hoogte hadden beklommen, daien moesten naar cu- doodgewone milicientrede van de militaire trap. De mobilisatie gaf den jongen soldaten ka meraden met levens-ervaring en levens-ernst. Nu verlangen ver-weg de meeste soldaten naar 't einde der mobilisatie. Ze dwarsboomt de menschen in hun streven naar een of andere ourgerlijke positie, in 't uitoefenen van hun bedrijf ze stoort 't huiselijk geluk van jong-getrouwdenOch, laten we aan ouze broeders denken, die buiten ons land wonen, ja „woonden" ze maaren dan hopen, dat de mobilisatie spoedig eindjgt. 't Is duidelijk gebleken, dat er, helaas! sol- laten moeten zijn. En we moeten God danken, dat ons vuren en attaqueeren nog soldaatje- pelen is en geen oorlogs-werk. Ook buiten de mobilisatie is de dienstplicht, 'n dwarsboomer. Doch de soldaat moet trachten net mannen-flinkheid z'n militaire plichten te .ervullen, weinig te mopperen en de voor- ieelen van 't soldatenleven niet probeeren' we; te cijferen, maar te waardeeren, trachte: u de eerste plaats 'n beschaafd mensch t blijven, niet te verruwen. Dit is 'n ontzetten* gevaar, dat den jongen soldaat dreigt. Dat 'n jonge man leeft in 'n sfeer van op ;cruimdheid, dat is uitstekend, maar d- o'ldaat leeft soms in een sfeer van ruwheid We merken dit vooral, wanneer we pas in lienst komen. Later worden we helaas! er* min of meer aan ge-wend. Diep medelijder moet men hebben met 'n pas-soldaat-geworder boerenjongen Do eenvoudige buitenjongen, uit den Aohter ook van Gelderland, die van den aardbo' liet veel meer dan zijn geboorteplaatsje kent. s. pas in dienst getreden, verplaatst in *'n 'ieuwe wereld Wat voelt bij zich 'n sukke' 'u die vreemde wereld! Hij drentelt bedunc/ 'ussc-hen zingende en joelende soldaten, die iet minachting op dien „kever", dien „hark" 1 eerzien. Maar «smen moeten ze doorstaan 't militar cdril, en 'n verbroedering beeft plaats var 'icn „hark" met z'n eestadsche" lotgenooten. Hij tracht mee te doen met sommige ziiner k? ipraden die. in zijn oogen, veel knapper, vee' 'linker zijn dan hij. en veel meer plei'ier he^ 'en Hij ca at mee kroeg-loopen en straatslen- t-ireö hij ringt mee de cemeenste soldaten 'iederen...Hij is eeen sukkel meer, maar 'n 'oneen, die ..mee kan doen". En weg zijn de be em'noen ran eenvoud er Vnafhrid. die z'n OT de rrtoeder vèr-trecr v«i- bem ZOO -r/~yT-rr-p e m U rl I rrö.- - - zijner ouders, maar die goeie menschen zijr In den laatsten tijd hebbeu de Duitsche Zeppelins verschillende aanvallen gedaan op Engeland en daarbij vooral Londen tot mikpunt gekozen. Do Engelsche regeering steekt niet onder stoelen of' banken, dat er heel wat slachtoffers zijn gevallen, bij de 60 dooden, meer dan 100 gewonden. Maar zij wijzen er tevens op, dat er weinig of geen maferieele schade is aangericht en dat moet toch het doel zijn der aanvallen op de hoofdstad. De Duitschers willen daarbij vooral de hoofdgebouwen van Londen treffen, in de eerste plaats wel de bewaarplaats van het Engelsche goud: de Bank- van Engeland. We geven van dit, ook in vredestjjdcu zoo wel bewaakt gebouw, een afbeelding. Het zou een triomf zijn, als de Duitschers dit konden beschadigen of vernielen. oud en ouderwetsch. Hij is toch geen kind meer en weet toch zelf, wat hij doen en laten moetl.... Maar wat hij vroeger zeer verkeerd, ge meen vond, vindt hij nu zoo heel erg niet meer. 't Zijn alledaagsehheden. Hij wordt er aan gewoon. Eerst, als hij 'n paar verlofdagen thuis doorbrengt, weer verkeert in dien sfeer van kalme opgewektheid, als hij weer z'n ouwe huiselijke bezigheden verricht, dan komt weer terug de ware levens-ernst, die in dienst dreigde verloren te gaan. Dan is hij weer de gehoorzame zoon, die werkt uit innerlijken drang, uit overtuiging. Met goede voornemens gaat Bij weer terug naar de kazerne. Hij heeft gevoeld, dat hij gevallen was in dienst. Arme jongens, die hun verlofdagen niet thuis kunnen doorbren gen, 't weldadige er van niet kunnen ervaren! Onze buitenjongen zal licht weer vallen. Hij heeft leiding noodig van ontwikkelde, ver standige kameraden, en van racerderen, wier gezag mede berust op geestelijke meerderheid, van wie 'n paedagogische kracht uitgaat. De meerdere moet doordrongen zijn van den grootsten 6oldatenplichtals fatsoenlijk mensch te laven. Hij moet 'n voorbeeld zijn, niet alleen door zijn uitrusting, of door zijn dienstvervul ling maar z'n toon en omgang moeten niets ruws en onhebbelijks hebben, maar hem ken merken als 'n man, dio ware beschaving lief heeft. Hij moet in iederen soldaat 'n mensch zien, al is 't soms 'n mensch met onaangename gebreken. De soldaat moei niet ,,'m knijpen" voor 'n chef, maar eerbied, respect gevoelen voor iederen meerdere. Dat is 'n ideaal-toestand. Kwartier-arrest of politiekamer mogen den soldaat niet verbitteren. Zulke straffen mogen eerst opgelegd worden, waar handhaving der tucht dit eischt en zo niet door andere, niet mindrr-uitwerkende middelen te vervangen zijn. Van elk tuchtmiddel moet de uitwerking vooruit berekend zijn, en 't werkt na in plaats van voordeelig, wanneer het die uit werking mist. Eenzelfde straf voor eenzelfde overtreding kan bij verschillende personen een zeer verschillend© uitwerking hebben. De een zal slochts "n vermaning noodig hebben, waar de ander kwartier-arrest behoeft. Zeer verkeerd is 't. m.b, 'n soldaat, na z'n overtreding openlijk ten toen to stellen. Hij kan daarna veronderstellen, dat de om staande soldaten ongunstig over hem zullen Oordeelen. Hij daalt dan in eigen oogen en zal minder schromen dat te zijn, wat anderen van hem verwachten. Het gevoel" van eigen waar do wordt hierdoor benadeeld, en dit moet juist ontwikkeld worden bij onzon soldaat, die vloekt, en straatslentert en brast,... ómdat hij militair 13! In den mobilisatie-tijd is veel gedaan, om 't soldaten-leven t© veraangenamen en om den soldaat in de gelegenheid ie steik-n eenige uren per weck nuttig te besteden ööor cursussen te volgen. Maar veel meer tijd kan nuttig be steed worden. De meerderen moeten zooveel mogelijk belangstelling inboezemen voor 't werk-in-dienst. Al ons soldaten-werk moet- 'n heilzaone inspanning zijn, 'n stork-makende oefening van den wil. En laten we leven, zoo als we als burger zouden leven! Weg moet de zwarte wolk van militaire ver ruwing, van moreelen- achteruitgang en phy- riek verval! In helder zonlicht zullen treden de nu-overschaduwde voordellen van 'z sol daten-leven: gezondheidsbevordering door lichaamsbeweging in d© buitenlucht, de gere gelde leefwijze en krachtige voeding. de be oefening van gehoorzaamheid, zelfbéheersching en naastenliefde! Voor de militairen te Amsterdam. Men meldt ons De Commissie voor Weten scha npe! ijke Le zingen voor Militairen organiseert oen cursus over „Gewapend Beton voor aannemers, bouwlieden e.a. onder do gemobiiise^den in garnizoen te Amsterdam. De kapitein dor Ge nie P. "W. Scharroo heeft zich bereid ver klaard een vijftal voordracliten over dat on derwerp te houden. De le cursusavond za! plaats hebben op 2-5 Nov. a.s. te 74 uur 's avonds. Toegangskaarten zijn aan belang hebbenden verzonden. Wie helpt? De vrouw van een der manschappen der Pontonafd. Hle Divisie moet noodzakelijk gc- ••uimen tijd verpleegd worden in het Yolks- sanatorium voor Borstlijders te Hellendoorn. De man draagt naar zijn vermogen in de ver- plegingskoston bij. Wie helpt het tekort groot 200 aanvullen? Bijdragen, ook kleine, wor den gaarne ingewacht door R. E. Wieren- ga, res.-off. van gez. 2e kl., kantonnements- •rts te Zevenbergen. Pandoerpraatje 4-47 L, W. Jagers. No. 1 kon er in gespeeld worden. *•"1. 1R. 8, Kl. boer, 9, 7, Seh. vrouw 8, 7. H. 7. aas, boer, 10, 9, Kl. koning, Sj H. vrouw, Boer. No. 3 1f>, H. aas, 8, Sch. koning, R. vrouw, boer, 10. boer, 9, 7, Kl. vrouw, H. koning. 10, 9 en 6. !t Tte'ten 8 op als troef; de boer mag verzaakt worden. Oplossing pandoerpraatje van het Natte uitje No. 1 speelt r. 7, no. 2 r. 9, ®o. 3 r. 8, no. 4 r. b- No. 4 speelt ech. vr., no. 1 sch. b., no. 2 troef r. aas, no. 3 h. 10. No. 2 speelt sch. aas, no. 3 kl. aas, no. 4 h. 1.. no. 1 sch. 9. No. 2 speelt sch. 10, no. 3 kl. vr., no. L r 10, no. 1 sch. 7. No. 4 so-elt kl. 10, no. 1 k!. 8, no. 2 h. aas. no. 3 kl. k. "1. "'celt kl. b., no. 4 r. k., no. 1 kl. 7, f h 7, no. 1 h. 6, no. 2 sch. k., No. 3 speelt h. 8, no. 4 kl. 9, no. 1 h. 0, do. 2 sch. 8. De pandoerclub „Het natte Uitje", 1-1-16 Rog. Inf. Voorts ontvingen wij goede oplossingen van de pandoerclub ..Langzaam maar Zeker", 2e Batt. 2e Rog. Veld-Art.van W. J. Dohelmon, I. M. T. lo Div. en van de club „Eureka" 4-11-21 It. I. Uit Klaaswaal, (Van sorgeant De Groot.) In September werd mij meegedeeld, Dat 'k gedetacheerd zou worden, In den beginne heeft 't mij erg verveeld, Doch nu beken ik, zonder morren. Al duurt de mobilisatie nog een jaar, 'k Zal mijn tijd hier niet vergallen, Kn ik zeg het u, zoo waar, 't Is me bijzonder meegevallen, Door inkwartiering kwam ik dan Bij lieele beste, bravo mc-nschen, En. misschien weot u er alles van, 'k Zal hun altijd 't hoste wensc'nen. De dienst valt hier niet erg moe, Boor de vele natte dagen, En ik zeg het u heel gedwee, 'k Zou 't zelfs aan een ander kunnen vragen. Door oprichting van 't Depot Klaaswaal, Moest ook een batterij verrijzen, Kn daar is nu, wat een kabaal, Geen weg meer heen te wijzen. Kr is hier ook een Normaalschool, Dio bezocht wordt door jonge dames en hoeren. En dan zien we, wat een jool, Die gaatjes door de Voorstraat flanecren. De Klaaswaalsche meisjes zijn ook wel aardig, Ofschoon men zc weinig buiten ziet, Toch een flinke landstorm man wel waardig, Want ze hebben weinig verdriet. Het raakt nu spoedig uit, Dat zeg ik joviaal, En daarom tot besluit: Lang leve 't Depót Klaaswaal. Klaaswaal. W. DE GROOT, sergeant. Dagboek van Ismand. (Van sergeant Porsklomp). In Einhoven, ja daar was het goed, Bewoners met een braaf gemoed; En Woensol, oude morgenster :k Vergeet je nooit, ga. 'k nog zoo ver. Iteusel, 8 uur moest je binnen, Dat- kon 'k nu niet zoo erg beminnen. Nederwcert, daar dronken we stillehens Ons biertje, in „do Veertien Biliekens." Weert, 'n hoogo toren om 't klimmen te leeron 'k Kwam maar halfweg, toen moest 'k orn- keeren. Zundert, daar is 't goed geweest, Bij heer Desmot op 't Nicolaasfeest. Postmeester van Bedaf in Achtmaal Verzorgde mij goed, was recht royaal. Rucphen. trouwe Jnn van Dijk. En gij, beste .Sic, 'k hield van 11 gelijk. Sprundel, in do tent van. tante Mien, Werd zeker Iemand ook vaak gezien. Schijf, Jan van Trijp vindt j© het gek. Steeds denk 'k nog aan je brood met spek. Sprundel, Schijf, Oome Jan. Neef van Son Twee lui waar 'k het goed mee vinden kon. In Lear daar lag ik magnifiek Te kijken in een stroohulsfabriek. Bergen-op-Zoora, heer van der Linden, Waar zal men'oprechter militair hart vinden? Putten, waar 't smokkelen diefstal wordt go- heeten, Zoolang zc- soldaten in de buurtschap weten Hoogerheide, waar Tk op zolder heb geslapen, Was ik cr nog, 'k lag te apegapen Princenhage gij plaatsje van vreugd en plezier, Waar 'k had mijn allerbest kwartier; Giesen, gij, gij dorp noch stad, Nooit lag ik in beroerder zat. G.PERSKLOMP. Oorlcgt-A. B. C. (Va-n den res.-matr. J. Noppe.) A is de Armoe, waartoe d oorlog ons noopt, d is do Bakker, die regecringsbrood verkoopt, is Christus, door vele vergeten, D is do Dienst, zooals wij alien weten, E is de Ellende door do oorlog gesticht, E is 'i Fanatisme der volken, waar alles voor zwicht, is 't Geld v, aar 'z eigenlijk om gaat, -f is de Haat die onder de rassen omstaat, i zijn de Invalieden, door den oorlog gebracht, do Jonge mannen, bij duizenden geslacht, zijn de Kegels, op elkander afgevuurd, is de Loopgraaf, waar de so.daten heen worden gestuurd, 4 sijn de Mortieren die spuwen aitijd staal, X is Nederland, 't blijft altijd Neu traal. is 't Oostlijk front waar nog steeds word ge- streden, is de Pijn, door de gewonden geieoen, i zijn de Quitantie's. waar men 'i beialen van staakt, 'l ia de Rust. waar ieder naar haakt. 1 is de soldaat, door den oor!og gehard, T is zijn Thuis, waaraan elk denkt met smart, is d© uitvoer, geeft Nederland veel last, V is do Vrede, waar iedereen op vlast, V is de Wanhoop in menig gezin. X is een letter waar 'k niet 33n begin, I is 't ijzer waar men projectielen van giet. Z is de zeeman, die u dit stukie aanbiedt. J. NOPPE. res.-matr. a/b. H. Ms. „Albatros". Klaaswaal. fVan Lanastorir.piichiig© L. Smit.) Met één October van dit jaar, ik vond het voor mij wel raar. Werd ik ingedeeld depót Klaaswaal, Ik moet eerlijk zijn, en beken. Dat ik hier steeds meer er. meer gev©n. Dagelijks ex' rcceren, h"cr .-"-teer gewezen. Kohier om té bereiken ons doelj

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3