XIE! SOUiDATErJCOIIllAMI' van "Vriidag X9 ]>J ovember 19 15 Q irinezaken. Correspondents p. HANDELSKIEKJES A. KREYiBÖRG Go. Uit Leger en Vioot. i i stormafdeeling „Almelo" overgenomen van den reserve-le-luitenanfc dor Landweer Infanterie J. F. Heimcl. Tot waarnemend commandant der lo com pagnie 's-Gravenhage van het Landstormkorps Zuid-Holland-West is benoemd do 2e-luitenant bij den Landstorm L. G. Roy aards Jr. in plaats van den kapitein F. J. Oudendal, dio benoemd is tot kapitein-adjudant van den korpscomman dant. Mot liet tijdelijk bevel over do le compagnie Delft van het Landstormliorps Zuid-Holland- West is belast do le-luitenant commandant der Sectie Schiedam van de 2e compagnie Delft C. G. Bremer, in stede van den le-luitenant der artillerie van het Ned. Oost-ïnd. leger H. Th. van Goor, dio op zijn verzoek ontheven is van zijn tijdelijk commando over do le compagnie. Tot vaandrig benoemd. De milicien-sergeant W. K. Kramer van het 7o regiment infanterie is benoemd tot vaandrig, doch zal gedurende de mobilisatie dienst verrichten bij dc IXe infanterie-brigade. Naar Nederland terug, Do officieren van administratie 2o kl. II.. M. do Groot, laatst dienende in Oost-Indië, is per particuliere gelegenheid in Nederland teruggekeerd. Verschillende borichten. Bo officieren van gezondheid bij do zeemacht P. J. Vastcnöu cn D. A. Arents zijn aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zullen Januari a.s. hun bestemming denvaartsch op volgen. Per stoomschip „Goentoer" dat op 8 Ja nuari a.s. naar Oost-Indië verstrekt, zal een detachement onderofficieren en minderen der vertrekken. 36 jaren dienst. Aan den ^chipper A. van der Kamp, in de directie der marine te Hellevoetsluis, is de gou den medaille voor 36-jarigen. trouwen dienst met gratificatie toegekend. CORRESPONDENTIE VRAGEN. Per brief wordt niets beantwoord. De ant woorden verschijnen dus uitsluitend in „De Soldatencourant". Wie aparte toezending van „Do Soldatencourant" met zijn antwoord verlangt, sluite een postzegel van 3 cent in. Zijn vraag wordt dan door onze administratie geregistreerd en zocdra het antwoord gepubli ceerd is, zondt onze administratis den vrager het blad toe, waarin het antwoord op zijn vraag voorkomt. Dring9nd verzoeken wij onzen lezet-jsck de correspondentierubriek trouw en ">rgvuldig te lezen. Bij herhaling toch doet men ons vrager* die reeds Vroeger en soms bij herhaling in ,.Ds Soldatencourant" zijn beantwoord. C. H. M. te Werkendam, le. Gij moogt niet rechtstreeks een verzoek aan den M. v. rich ten. Dit moet geschieden langs den hierarchie- ken we», 2e. Ook de compagnie is in verband met het oepa,aide op bladz. 703 11. M. 1914 (toe lage werklieden) een onderdeel van de korpsen der landmacht en in verband hiermede kan een schoen-, kleermaker, enz. bij een compagnie dienstdoende, de betrekkelijke toelage worden uitgekeerd. Red. J1. S. te Arnhem. De donkerblauwe lakensche overkleeding mag tot 1 Januari 1920 gedra gen worden Do andere donkerblauwe laken sche kleeding tot 1 Januari 1918. Een milicien sergeant heeft gedurende het ziekenverlof recht op jaarwedde en 4 dagen menagegeld. Red. B. J. te Beverwijk. De provinciale adjudant voor de provincie Utrecht heeft, zijn stand plaats in Utrecht. Straat enhuisuummer be hoeft niet te worden vernield. Red. J. A. v. d. H. Verdere pogingen om hij de Luchtvaart,af deeling geplaatst te worden, be hoort gij niet meer aan te wenden. Red. H. K. te Leiden. Het verzoekschrift te rich ten aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's Gravenhage. Red. P. de L. te Rotterdam, le. Een ongehuwd militair heeft hoogstens éénmaal in de 14 da gen reoht op vrij vervoer voor rijksrekening als aan hem op grond van de-door don Opperbevel hebber van Land en Zeemacht uitgevaardigde bepalingen verlof wordt verleend. In geval hem buitengewoon verlof is toegestaan op grond van een afzonderlijke besohikking van don M. v. O. of van den Opp. v. L. en Z. beeft hij tevens recht op vrij vervoer voor rijksrekonmg. 2e. Een verzoekschrift aan den Opp. v. L. n Z. moet langs den hicrarchieken weg ingediend worden. Do Opperbevelhebber moet 'n een verzoekschrift^ worden aangesproken met 3,Uwe Excellentie". Red. E. M. te Ede. Vermoedelijk zullen de tam boers dan ook bij de Landweer gedetacheerd Worden. Red. J. S. te Ottersum. Gedurende het verlof heeft een landweer-sergeant slechts 4 dagen reht op jaarwedde, menagegeld en eventueel mobilisatietoelage. Red. A. N. te Rijswijk. Ons dunkt dat.hospiwnl- soldnten en ziekendragers geen gewone infan- teriediensten behoeven mede te maken Ver zoekschriften gericht aan militaire autoriteiten, mogen niet anders dan door tusschnkomsfc van den onmiddellijken chef (in casu uwe compag niescommandant) en langs den li ieraren iel;en weg worden ingediend. Doet gij zulks niet. dan maakt gij u strafschuldig. Red. VAN Elke verhandeling kan op zich zelf gelezen worden. ZAAKSYSTEMEN. IY De technische kruentm in onze zaken zijn coupeurs, fourneerders (ook wel apprc- teura of bijsnijders genaamd), passenmakers, pompiers en kleermakers. Ais wijze van loonbataling vindt men: vast weekloon, uurloon, tarief- en stukloon. De maatcoupeurs en fourneerders werken vrijwel overal op vast geld, soms verhoogd met een gratificatie, premie, kleeding of iets anders. Confectiecoupeurs werken veel op tarief. Voor ieder stuk, dat zij snijden, wordt oen zeker bedrag betaald. Wanneer zij vaardigheid hebben, ijverig zijn en vol doende arbeid steeds voorhanden is, kun nen zij bij redelijk tarief een zeer goed bestaan verdienen. De persoon in kwestie heeft, evenals zulks bij alle stukwerk is. zijn loon voor het grootste deel in eigen hand. Men meene nu echter niet, dat deze heden bijzon-der hard behoeven te werken. Natuurlijk moeten ze hun tijd benutten, doch overmatig lang is do ar beidstijd niet, door goede voeding, luchtige, goed verlichte werkplaatsen zien ze er wel varend uit. Fourneerders zijn de helpers van de coupeuirs. Hiertusschen liggen echa- kteringen van hen, die èn als coupeur in 8. J. R., Vlissingen. Volgens benomen in lichtingen behoeft voor machinist bij den tap dienst geen examen te worden afgelegd. Vol doende is een aanbeveling van de vorige lie- trekking over te leggen, waaruit blijkt cat men ter zake kundig is. Somtijds wordt, alvorens machinist bij den sleepdienst te worden door belanghebbenden als smid, bankwerker of der gelijke op één of andere fabriek gewerkt. Be slist noodzakelijk is dit echter niet. In allen gevallen zal, als men een dergelijk getuigschrift kan overleggen, dit in hol. voordeel zijn van den sollicitant. Red. J. de V., Eindhoven Volgens van bevoegde zijde verkregen inlichtingen moet men om voor assistent bij de posterijen in aanmerking te kunnen komen, eerst postbode geweest zijn en vervolgens tot posteonducteur aangesteld worden. De meest geschikten kunnen dan op geleid worden tot assistent, voor welke betrek king geeu bepaald programma van ei se hen is aangegeven. De moest ontwikkelden worden voor de betrekking als assistent in aanmerking gebracht. Red. V. H., Roozendaal. Gedurende den tijd uwer ziekte hebt gij recht op soklij en nienagogekl. Gij moet een geneeskundige verklaring van den geneesheer overleggen, die u heeft behandeld en daarna uw batterij-commandant vragen het u toekomende te mogen ontvangen. Red. J. H. A. G., Leiden. Gij hebt gedurende den tijd, dat gij wegens tijdelijke ongeschiktheid voor den dienst met verlof naar huis zijt gezon den recht op soldij en menagegeld, hetgeen voor u zal bedragen f 0.13 0.35 per dag. Wij raden u aan uw compagnies-commandant hier over te spreken. Red. D. C.: Krabbendijke. Wij vermoeden dat het bedrag van 15 cent voor inkwartiering zonder voeding een met den burgemeester overeenge komen bedrag is. .Voor inkwartiering zonder voediug moet vanwege den kwartiergever ver schaft worden voor een onderofficier of soldaat huiscvsting, een zindelijk stroologer met twee bedlakens, een deken des zomers, twee des win ters, een tafel, een stoel of een bank, gelegen heid tot reiniging met waschgereedschap en, voor zooveel noodig, vuur en licht, of plaats bij vuur en licht, ter keuze van dén inwoner. Bij permissie hebt gij geen recht op menage geld. Red. W. F. 13. Al het door u gevraagde moeten wij ontkennend beantwoorden. Red. H. G. V. te Capelle. Wij vermoeden dat geen landbouwverlóf naar het buitenland wordt verleend, omdat zulks le. niet in het belang van ons eigen land kan worden geacht en 2e. om geen precedent te scheppen, want zou men voor een geval landbo'uwverlof naar het bui tenland toestaan, dan zou men het in andere gevallen niet kunnen weigeren. Verdere pogin gen lijken ons nutteloos. Red. A. S., Hoogerheide. De korporaal-ziekendra ger heeft recht op dezelfde soldij als de korpo raal-hospitaalsoldaat d.i. 30 ct. per dag en 10 ct. mobilisatietoelage. Red. A. v. d. B., Ossendrecht. Do z.g. harmonica borstzakken op de veld jassen zijn alleen toege staan voor officieren, onderofficieren en cadet ten, dus niet voor korporaals. Red. Vaandrig X. Breda. De vraag is op welken datum gij werkeljjk tot vaandrig zijt aangesteld, van af dien datum móet u ook hot traktement als zoodanig worden toegekend. Red. J. K., Oud-Gastel. Er bestaan dunkt ons wel termen om een milicien-sergeant van de infan terie, van beroep klerk, telegrafist van de S. S., naar het korps Genietroepen telegraafar- deeling over te plaatsen. Wij raden u aan, een verzoekschrift lang3 den hierarcliieken weg aan den Opperbevelhebber van Land en Zee macht in te dienen. Red. G. v. d. B., Katwijk aan Zee. Als gij wer kelijk overtuigd zijt, dat de goederen in uw schrijven genoemd, niet door u zijn zoek ge maakt, gij dio goederen nimmer hebt ontvan gen, is het ten onrechte dat u uaarvoor van uw soldij wordt ingehouden. Vraag uw compag niescommandant hierover te mogen spreken. Red. J. B., Rijsbergen. Een cursus voor opleiding tot gymnastiekleeraar middelbaar onderwijs be staat bij het leger natuurlijk niet. De tweede vraag moet gij maar aan een boekhandelaar doen. Red. A. K., IJmuiden. Milicien-hospitaal-soldaten en ziekendragers mogen geen pet dragen. Het is echter geoorloofd een kepi van gewijzigd model te dragen. Red. C. v. M. te Willemstad. Voor militairen met verlof buiten hun standplaats en geen ouder lijk huis hebbende, is geen enkele bepaiing voor extra vergoeding vastgesteld. Red. L. v. D. en P. K., Fort Loevestein. Dienst doende als schoen- en kleermaker bestaat geens zins het recht op den rang van korporaal. Wij verzoeken u in den vervolge uwe namen voluit te vermelden, daar gij anders gevaar loopt, dat uwe briei in'de papiermand terecht komt. Red. P. S., Almkerk. Op het menagegeld hebt gij geaurende 4 dagen van het verlor recht, üe toelage als werkman wordt uitgekeerd over el- ken dag dat de dienst als zoodanig wordt ver richt. Wordt doorloopend dienst gedaan, dan wordt ook op de Zonaagen die toelage uitbe taald, voor de verlofdagen eohter is daarom trent niets bepaald en heeft uwe administra teur het recht over die dagen de toelage niet uit te keeren. Red. C. R. te 's-Gravenhage. Met inhouding van verlof mag niet gestraft worden. Alleen ver lofdagen, die in een straftijd vallen, worden niet meer ingehaald. Red. als fourneerder optreden. In liet algemeen, steken de verdiensten gunstig af bij andere vakken. De pompiers (reparateurs) werken op vast geld, uurloon of tarief loon. Het eerste vindt men gewoonlijk in kleine zaken, waar zij in het stille seizoen niet altijd met ver anderingen kunnen bezig gehouden worden en den overigen tijd benutten met stukwerk te maken. Enkele van de grootste zaken o. a. ons koofdmagazijn te Amsterdam liebLen tariefloon. Voor een bepaalde ver andering bestaat een vaste tijd. Voor ver anderingen aan maatkleedmg is de gegeven tijd iets langer dian aan confectie. Dit tarief is voor alle pompiers hetzelfde; een werk man, die dus flink c i vlug is, kau meer verdienen dan een ander, wat ook recht en de hoofdreden van het invoeren van tarief werk. Voor de beoordeeling hoeveel tijd voor esn werk kan worden gegeven, zorgt de „chef de pompe" aan de hand va.n zijn rooster, dat voor de werklieden goed zicht baar is opgehangen. Hij heeft geen vrij heid van het tarief af te wijken, wanneer dit duidelijk de verandering omschrijft-, doch altijd kunnen er werkjes voorkomen, welke niet met wiskundige juistheid onder het tarief te brengen zijn. Ten einde de grootst mogelijke onzijdigheid te verkrij gen, heeft op groote ateliers de chef va-st weekloon, is verantwoordelijk voor het op tijd en goed gereed komen der werkzaam heden doch mag zijn helpers aanstellen en ontslaan. Bevoordeeüng van den een boven den ander komt dan ook zoo goed als niet voor. Al' de gemaakte tariefuren worden eenmaal per week opgebeld en daarna tegen eenheid, loopende van 25 tot en met 30 cents per uur. in geld omgezet. Het bedrag, dat een goed pompier per jaar op tarief maakt, K. H. to Hulst. Alle niet volledig onder toe tende stukken gaan hij ons de prulleniand in. Gedichten en andere inzendingen moeten den vollen naam van den inzender dragon-. Red. II. IJ. K., '«Gravenhage. Van ongetcekende stukken en vragen wordt geen nota genomen. Red. J. J. 8. te Milligen. Wond tot het hoofd bestuur van do -NcderlVer. ..Onze Vloot", .Stationsweg 89 te 's-Gravenhage. Red. De verwisselde kepl. Welke soldaat heeft Zaterdag l.i. 13 Nov., komende met den trein uit- de rioh'.ing den Bol der en uitgestapt to- Zaandam omstreeks 2 uur 's middags, ten verkeerde kepi meegenomen. De achtergelaten•kepi draagt H 8 476 of 47(X). Verzoeke bericht to zenden, aan korporaal Schultink, Landweer Genietroepen, Assendelft 98 (N.-H.). Verleren pakje. Zondagavond 7 November is in den trein van Den Haag naar Bergen-op-Zoom blijven liggen een pakje inhoudende 4 Fransche boeken, een fleschje haarolie, een fleschje maagkl'uiden op brandewijn cn ecu zaklantaarn. Vinder van dat pakje wordt bij terugbezorging goed beloond. Het adres staat binnen in dc boeken. JOH. REHM, Mil.-ziekendr. 1 C. 1 B. 6 R. I., IJIe divisie, Veldlëger. Adres gevraagd. Het adres wordt gevraagd van de milicien van het 15 Reg. Inf. Wapen no. 6392, dio per abuis het geweer Wapen no. 2700- heeft mede genomen." R v. ELBURG, Sergt. 3/1II Jagers, Veldleger le Divisie. Chr. van Abkoude. Naar wij vernemen, stelt de heer Chr. van Abkoude te Baarn zich, evenals het vorige jaar, ook dezen winter weer beschikbaar om op de forten en stellingen in ons land voordracht avonden to houden, belangeloos em tegen ver goeding van reis- en verblijfkosten. Ongetwij feld zal dit bericht aan velen aangenaam zijn. Voetbal 1-3 R. H 4-3 R. H. Wachtmeester W. Wooming 1-3 R. H., schrijft ons: Op Zondag 4 November had wederom een ontmoeting plaats tusschen M. S. V. van 1-3 R. H. en hot elftal van 4-3 R. Ii. Het eerste stelde zich volledig op, terwijl het vierde eenige invallers telde. Hoewel dus met drie invallers spelende, deden dezen toch merkbaar hun best om zoo goed mogelijk do afwezige 6pelers te vervangen en ook zeer dikwijls ge lukte hun dit. Dit verhinderde echter niet dat vóór de rust het spel erg losjes in elkaar zat, terwijl ook de breedte van het terrein niet erg bevorderlijk bleek te zijn voor goed spel. Vóór de rust werd niet gescoord, echter be leefden beide doelen wel eenige benauwde oogen- blikken. Eerst maakte één der spelers van het vierde hands in het beruchte gebied. Een strafschop dus, alles stond in spanning en met een flink schot.... kwam de bal juist tegen de vuisten van den keeper, die hem dan ook snel terug lanceerde. Het volgende moment liep de groote doel wachter van het eerste wel wat gevaarlijk uit, miste, en zeker had dit een puntje gekost als de links half op heb laatste oogenblik niet de bal netjes had teruggezonden. Rust kwam met 00. Daarna werd het spel wat vuriger en het duurde niet lang, of "de rechtsbinnen van het eerste liep na een kleine scrimage heel kalmpjes den bal bij de tegenpartij in het net. Spoediger dan werd verwacht, kwam de gelijkmaker. Beidé partijen werkten ijverig, en het leek gelijk spel te moeten worden, toen even voor het einde de middenvoor van M. S. V. met een mooi hard schot zijn club het winnende punt be zorgde. Verandering in dezen stand kwam er niet meer, zoodat M. S. V. welverdiend met 21 haar eerste overwinning mocht boeken. Eenige opmerkingen nog: de rechterwing van do winnende club stond nogal eens offside, ter wijl het ingooien van den bal ook dikwijls zeer slecht geschiedde. Een reden te meer om nog eens goed aan de spelregels te denken. Door spelers van het vierde werd ook menigmaal hands gemaakt, enkele keeren zonder dat de scheidsrechter die scheen te bemerken. De heer Knjuen, die zich welwillend beschikbaar had gesteld als scheids rechter lieefa dit -zeer verdienstelijk gedaan. Wij brengen hem daarvoor onzen dank en ho pen bij een komende gelegenheid, zoo dit noo dig mocht zijn, op zijn medewerking te mogen rekenen. Het vliegongeluk van Hofstee en Polis. Luitenant Polis, die eenige weken geleden het St. Antonius Gasthuis te Utrecht heeft ver laten, heeft dezer dagen bezoek gehad van een correspondent van „Het Centrum". Deze schrijft o.m. het volgende: Onze eerste vraag, naar den toestand van den luitenant-vlieger, was eigenlijk reeds beantwoord door de uiterlijke verschijning vau den officier. Het gelaat is nog wat mager, maar de oogen staan helder en opgewekt. Zijn bewegingen zijn vlug en lenigniets duidt aan, dat deze kalme, nog jeugdige vlieger voor nauwelijks zes weken een val heeft gedaan, welke heel wat erger had kunnen afloopen. „O, het gaat al weer met me", zeide luite- varieert tusschen f 750 af 950 en meer; de passenmakers (zie vorige causerie) halen iets meer, f 850 tot f 1100 per jaar. Al deze arbeid geschiedt op ateliers aan het magazijn, waarvoor nun in onze firma niets wordt afgetrokken voor gebruik maken van atelierruimte, tafels, naaima chines, persgelegenheid, enz. Zij komen en gaan op vaste tijden en eten te huis (ar beidsduur van 's morgens 8 tot 's avonds 9, met 2 uur schafttijd. Behalve voor de pompiers en passenma kers hebben wij ruimte gemaakt voor een beperkt aantal stukwerkers, jonge onge huwde kleermakers, waarbij buitenlanders. Allen moeten hoogst bekwaam zijn en zich onderwerpen aau de interne voorschriften van orde en hygiëne. Gaan wij nu eens de levensvoorwaarden van onze thuiswerkende kleermakers be zien. Dezen zijn uitsluitend stukwerkers, te verdoelen in 3 hoofdgroepen: grootwerkers (maken alleen jassen), vestenmakers en broekenmakers. Hoe zich die separatie zoo langzamerhand gezet heeft, is niet meer met zekerheid te achterhalen. Wij gelooven, dat beiden hier schuld hebben, werkgever en werknemer; de eerste omdat hij beter resultaten zag, de laatste wijl hij zich niet altijd bekwaamde en daaraan moest blijven, wat hij had leeren maken. Velen zijn er, helaas, die, wanneer ze maar even kunnen, hun leerjaren beëindigen, half be kwaam naar de winkels om werk loopen en hun verder leven sukkelaars blijven. De zulken zijn aangewezen op het allergoed koopste werk, dat in voldoende mate alleen de engrosconfectionneurs hun verschaffen kunnen. Zij versterken het leger ontevre denen maar kan het anders? Wie zou zich voor zulke half bekwamen, die niet zelden zeer jong huwen, willen aansprakelijk stel- nnut Polis glimlachend. ,,Ik word zoo langza merhand weer do oude. Ik moet alleen nog wat op krachten komendaartoe ga ik tot Kerst mis naar Limburg". „U is er gelukkig af gekomen!" „Dat is maar, hoe men liet noemt. Het had erger kunnen zijn, zeker maar do noodlanding bad ook kunnen lukken". „Kunt u zich herinneren, lino het ongeluk zich precies heeft toegedragen?" De luitenant schudde het hoofd. „Ik weet, or absoluut niets vanlk her inner mij het he.de laatato gedeelte. \an die vlucht niet meer. liet laatste, wat ik mij .kan herinneren, is dat wij luitenant Hofstee als bestuurder en ik als waarnemer op onge veer 1000 M. hoogte waren. Ik weet nog, dat luitenant Hofstee tegen mij zeide: „Kijk eens, of de benzinekraan openstaat," en dut ik daar na uitkeek naar een geschikte landingsplaats. Doch van alles, wat er daarna i8 geschied, her inneren wij ons niets meer. Toen ik in het St. Antonius-Ga5thuis weer tot bewustzijn kwam, duurde het nog een tijd, voordat ik me herin nerde, dat wo dien middag govlogen hadden. Alles, wat ik van de toedracht der zaak weet, heb ik opgemaakt uit, de verschillende na den val geconstateerde feiten. Daaruit blijkt, dat wij hebben willen landen op een langwerpig terrein, dat echter in de breedte voor ons lag. De machine moest, om in do lengte van dat terrein te komen, dus een draai maken, waar bij ze, zooals dat steeds gebeurt, zijdelings overhelde. Blijkbaar was do snelheid niet ge heel voldoende: althans do machine is op dat oogenblik met haar vleugel schuin-omlaag af gezakt. In zoo'n geval zit er slechts één ding op; de macliine met den neus naar voren trachten te brengen. Ongelukkig echter waren we op een daartoe ongunstige hoogtete laag, om het toestel weer in de goede houding te brengen en te hoog, om bij den val met den vleugel op den grond te komen, in welk geval de kracht van den val zou zijn gebroken. De hoogte was groot genoeg, om gedurende den val de machine voorover te doen vallen, zoodat ze met den „neus", d. i. de plek, waar de be stuurder zit, op den grond neer kwam en wij er onder raakten. Zoo is het gegaanmaar icy weten daar niets meer van. We hebben beiden een herseusch tdding gehad en U weet dat dan de laatste gebeurtenissen uit het ge heugen verdwijnen. Ik ben dezer dagen nog eens op het terrein geweest, waar we zijn neer gekomen. Ik kende het niet meer terug als het terrein, dat we hadden uitgekozen voor de noodlanding. Ook den boer, die ons de eerste hulp verleende, baas Dorresteyn, heb ik even opgezocht; die kende mij niet meer terug en wilde eerst niet gelooven, dat ik dezelfde man was, dien hij van onder de machine vandaan had gehaald! Ik kan u overigens wel zeggen, dat do meening, als zou men gedurende een val reeds bewusteloos worden, mij een dwaling lijkt. Ik ben er van overtuigd, dat wij heel goed hebben geweten, wat er gebeurde; alleen maar, do herinnering daaraan is uit het geheugen uitgewischt". „U hebt vroeger geen ongelukken gehad bij het vliegen?" „Neen; hoewel ik meer dan eens een nood landing heb meegemaakt, o.a. in den Haar- lemmermeerpoldef. Maar dat is altijd goed af- geloopen." „En", vroegen we eenigszins aarzelend, „heeft dit ongeluk U niet huiverig gemaakt voor een verdere beoefening der vliegsport?" De luitenant lachte. „Geen quaestie van! Met Nieuwjaar hoop ik, als er niets tusschen komt, weer de lucht in te gaan". Oplossing Par.doerpraatje Club „De Geheim zinnigheid", K. R. A. M. d. R. Het pandoerpraatje, afgedrukt in uw blad van 15 dezer van de club „Geheimzinnigheid", is door den speler toch wel wat gemakkclyk verdiend. Je moet maar boffen. Er zijn n-b. twee manieren om te hangen op twee verschil lende kaarten, harten en ruiten 8. Let maar op le slag: s. 8, 10, 7, h. 2e slag: h. a.. h. 9, h. b., e. 9. 3e slag: k. b„ k. 9, k. 8, k. a. 4e slagk. 10, s. b., h. h., k. v. 5e slag: k .h., h. v., k. 7, r. a. 6e slag: r. h., s. v., r. 8, r. v. 7e slag: h. 10, h. 8, r. 9, s. a. 8e slag: h. 6, r. 10, b7, r. 7. le slag: s. 8, 10, 7, v. 2e slag: k. 9, 8, 10, s. b. 3e slagh. 6, a. 9, b. 4e slag: h.h., 8, r. a., k. 5e slag: h. v., 7, r. v., s. 9. 6e slag: lc. b., r. 10, k. 7, a, 7e slag: r. 7, k. k., k. 10, v. S. Pandoerciub „Kees" te Sloten (N.-H.) Geachte Redacteur! Naar aanleiding van het pandoerpraatje van de pandoereiul) „De Geheimzinnigheid" neem ik de vrijheid u de oplossing te doen toekomen. le slag1 sch. 8, 2 sch. 10, 3 sch. 7, 4 sch. h. 2e slag: 4 h. a., 1 h. 9, 2 h. b., 3 h. 6. 3e s ag4 h. h„ 1 h. S, 2 r. 9, 3 r. li. 4e slag: 4 kl. 9. 1 kl. 8, 2 k. 10. 3 sch. b. 5e slag: 3 kl. b'., 4 r. 10, 1 kl. 7, 2 kl. a. 6e slag: 2 r. 7, s kl. h., 4 h. 10, 1 r. 8. waarmede het praatje verloren is. Beleefd verzoek ik u deze oplossing in uw veelgelezen blad te doen opnemen, met de bij voeging dat dit absoluut geen praatje is. Namens de Pandoerclub „Met de leus" van bet le Eskadron 3e Regiment Huzaren, de Wachtm. le klasse R. DE VOGEL. Voorts ontvingen wij gocdo oplossingen van de Pandoerclub „Oefening baart kunst", 3-1-5 K. 1.van de club „Kureka", 21 R. I. 4-11 10e len? Treurig is dikwerf het lot van zulke menschen, van hun vrouwen en kinderen. Ook zijn er overigens bekwame werklieden, die door hun onverschilligheid, of drank zucht alle goede winkels passeeren en ten slotte zich op het minste werk zien aange wezen. Dat bij al dezulken de hygiëne thuis te wenschen overlaat, is te begrijpen. Dwaasheid is het echter dit te willen be weren van de in beter omstandigheden leven de confectie-werkersdezen staan in dit opzicht vólkomen op één lijn met de maat werkers, bij wie tehuis evengoed onreinheid of een gevaarlijke ziekte kan heerschen. Toch moet men geen verkeerd idee krij gen en alle schuld schuiven op goedkoop werk. „Alle waar is naar zijn geld". Hoe hooger het maakloon, hoe grooter de aan spraken. Wanneer men maar bekwaam en goed ingericht is, kan ook bij goedkoop werk een voldoende bestaan verdiend wor den wij hebben werklieden, die geen hoo ger klasse wenschen, omdat ze zich wèl be vinden bij de verkregen routine -en in hun prijslage meer verdienen kunnen, dan wan neer zij hooger stukloon hebhen. Het spreekt vanzelf, dat men een goeden legger moet hebben van de verschalende arbeiders, hun capaciteiten oiji in verband daarmede de soort van goederen hun ter be werking te. geven. De algemeene basis is ook hier de prijs van de stof. Hoe duurder de stof, hoe hooger do verkoopsprijs van het kleedingstuk, des te grooter ook het maak loon. Voor aangemeten kloeding is het loon hooger dan vopr confectie, ter oorza-ke van den meerderen arbeid als enkel stuk, het heen en weer loopen naar den winkel, enz. Voor even goed gemaakte confec tie wordt dus minder betaald. Dit is ech ter geenszins in het nadeel van den werk man, maar in het voordeel van den koo- per. Wanneer een werkman een serie te Aan de Italiaansch-Oostenrijksche grens wordt voortdurend hevig gestreden, doch met zulk een afwisselend resultaat, dat er van een succes aan een der beide kanten eigenlijk niet kan worden gesproken. Het zijn meestal en voornamelijk de Italianen, die aanvallen, doch de Oostenrijkers verdedigen zich zoo hardnekkig of doen op hun beurt aanvallen, dat er in den toestand geen verandering komt. Het hevigst wordt er gestreden aan de Oostgrens van noordelijk Italië, in de zoogenaamd: kustprovinciën, op het Doberdo- en Karstplateau, bij het. bruggenhoofd van Görz. Doch aan do Tiroolsche grens staat de strijd evenmin stil en van dit terrein geeft bovenstaand plaatje ons iets te zien. Wij zien er de Oostenrijksche troepen in dekking, van een loopgraaf kunnen wij eigenlijk niet spreken, daar zij alleen van voren versterkingen hebben aangelegd en achter zich een vlakto hebben. gemengde brigade; van J. Kroes en D. van Wel, 1-111-10 R. I. 2 oplossingen van de Pandoerclub „Helder inzicht", M. K. W. Post 31, Roekanje, en een oplossing ran de club „De Zwakkelingen" uit het mil. hosp. Amersfoort. De smokkelaar. (Van sergt. Fred.) Er wa6 eens een smokkelaar, Een. smokkelaar, heel glad, En die smokkelaar begaf zich, Des nachts op het pad. Met bussen was hij beladen, Die met petroleum waren gevuld, De man torste die vracht En in zijn overjas gehuld. Liep hij over de heide, En loerde naar alle zij', Want kwamen er soldaten, Dan was hij er bij. Het was nog een kleine afstand, Die hij te loopen had, Voordat hij veilig en wel Over de grenzen zat. Bij de draadversperring Kwam hij weldra aan Hier moest hij nog over. Ook dht zou wel gaan. Opeens klonk een stem Gebiedend en luid „Sta! of ik schiet je", „Onderste boven met je buit!" Dat de kogel hem kon treffen Daaraan dacht hij een oogenblik, Maar weldra was de smokkeaar Bekomen van den schrik. ..Eén sprong zou hij wagen Over den electrischen draad En toen deze mislukte, bekocht hij Met den dood, deez' moedige daad. Zwart werd zijn geheele lichaam, Do ledematen trokken krom, En onze jongens zeiden „Wat was die vent toch dom!" „Had hij zich laten vangen, „Dan was hij zijn olie kwijt, „Doch daarover bad hij, „Slechts korten tijd wat spijt." „IVant in de volgende nachten, „Smokkelde hij wat meer, „En dan kwam de verdienste „Weer op hetzelfde neer." Het was geen arme stakker, Die uit smokkelen was gegaan, Om voor zijn gezin wat te verdienen, Doch uit geldzucht had hij "t gedaan. Later kwamen Duitsche soldaten En die groeven een kuil Toon werd de smokkelaar begraven, Net als een hoopje vuil. Sergt. FRED. Aan boord Kr, Ms. Holland door SPRIETJE. Over onzen Kruiser „Hcband", mijne heeren, "Uil ik mijn eerste rijm je p robeeren Het is eon episode uit zijn leven, Wat ik hier ten beste wil geven. Als 't soms niet pakt of sluit, Gooi dan niet mot bedorven fruit, Maar bedenk het is een eerst begin, Nu... daar zitten meestal fouten in. Hiew op je anker, oude rammelkast, en doorklief de baren, met je grijzen bast; Of wou jo in 't dok gaan liggen droomen, Over wat je in je jeugd, in de Chineesche Zee is overkomen? Jij, dio daar eens een typhoon zoo schitterend doorstondt, Ja, wel driemaal de wijzerplaut rond; Als dol gaven toen wind en zee, wat hun krachten vermocht; Toch zegevierde je ranke body nog, Dio kleino Nederlandsehe noiodop Kwam steeds weer boven, niet z'u taaien kop! En wat do Chineescho Zee ook deed om je te verderven, Jouw lenigo romp zou toch do oven; inuing erreu, Want op de brug hielden stoere heldere koppen do wacht. Het machinekamerpersoneel werkte rnct onvol prezen kracht 1 De wolken joegen door 't lm:..:, im heen aU zwarte kudden, Je ribben kraakten en zwiepten en senudden, De schipporsrhrit gierde met 'n snerpend geluid Boven 't doodverachtend buld'ren uit. Geen klacht werd gehoord, daar mogen wij op bogen, Want 36 uur lang had de bemanning de:i dood voor oogen. Eindelijk, eindelijk brak de zon door de wol kenmassa hoen, Ja, toen eerst was 't moordend lijden gelcén! Hoe menig trotsch zeekasteel heeft daar een dood gevonden. Door ontemb're macht, daar verscheurd cn verslonden Zie onze notedop, hoe worstelt hij fier; Nu nog, na jaren, wappert zijn driekleur met edelen zwier. Maar dat wordt vergeten, 't is geweest. Jou ouwe rakker, jou oud beest! Je telt nu twintig jaren, is 't niet? Je zou 't niet aan je zeggen; als mon jo van buiten ziet'. Je doet nog steeds je toeren langs d.- kust, Om te waken, of mijnen te pikken, die- m zoo graag lust. Jongen, jongen, wat ben je toch nog kras, Hum. ik wou dat je maar gepen siormeerd was, Want. dan zat de Mobilisatie er op. Dan is in Holland de vreugd tea top, Dan zingen wij allen als een: Boven ons lief Holland gaat geen een SPRIETJE, a/b. „Holland". Afscheid van onzen Kapitein v. Tienhoven, Hie Regt. 1e Bat. ce Cis. (Van jisil. W. Weucriug.) Geachte Redacteur, Och, stel ;n;j niet te leur, 't Geen ik van u verzoek, Is slechts een kleinen hoek Van uw vec-igeiezen blad, Om te plaatsen deze nietige klad. Ik ices zoo vaak uw krant. En krijg dan soms het iand, Wanneer ik lees van die en die, Doch nooit iets van de 4e compagnie Van het eerste bataljon. Terwijl het- toch dikwijls kon. lk heb nu op 't geweten. Wat sommigen al zijn vergeten: M ij haddon een kapitein, Zooals er niet veel zijn, Waar eerst een ieder moidc, Hij bracht den boel in orde. Eens in de maand hadden wij verlof Drie dagen, jongens dat was tof, Maar och, er waren velen. Die konder. dat niet schelen De een wilde iedere week naar huis. Maar ja, riet is niet iJuls. De ander om de ree: tien dagen, W:j zonden <lr.i eert vragen gelijk meekrijgt om te maken, kan hij een verdeeling maken, de details door knecht of leerling laten doen. alles geiijk terugbrengen, en heeft dus een heel andere tijdsbenutting. V, ij leggen er nog maals den nadruk op, dat men niet moet meencn de kleermakers een weldaad te be wijzen, wanneer men hen ter wille zijn kleeding laat aanmeten. Heel mooi klinkt het wanneer mijnheer X of IJ een peperduur kostuum laat maken en de werk man ontvangt als maakloon voer de jas f' 10 of f 12. Vraag hem eens wat hij daar voor doen moet, hoe lang hij er aan bezig is. Betaalt U middenprijzen voor Uw klee ding cn wilt U Uw eigen belang met dat van de kleermakers verbinden, men koope gerust confectie. Wij hebben maat-zaak (en bijna overal een zeer groote raaatzaak) en confectie, zijn dus' onpartijdig, doch nooit zullen wij toegeven, dat de eerste soort klee ding verkieal ij ker 13 dan de tweede. Ofschoon, zooals boven gezegd, de stof maatstaf is voor het loon, kan hier toch onmogelijk een al te machinalen regel wor den toegepast Het kan voorkomen, dat men een lileedingstuk bijzonder bewerkr. wil hebben in zoodanig geval komt den werkman een hooger loou toe. Wij hebben daarom den algemeen en regel ingevoerd, dat wel boven doch nooit onder stand- aardloon mag betaald worden. Het bepa len van stukloon geschiedt- bij ons nimmer door de coupeurs, maar altijd volgens tabel door de verkoop- of confectionneerafdeeling •of bij afwiiking door het hoofd der zaak of de chefs. Veel is er geschreven tegen de huisindustrie in ons va-k en het valt niet te ontkennen, dat er ook veel is wat anders zijn moest. Toch is een eenzijdig oordeel gevaarlijk. De meesten onzer thuiswerkers hangen sterk aan de zelfstandigheid, waar- ever zij thuis naar believen kunnen be- schikken en hst kader van hcu ken niet anders dan tevreden zijn met hun bestaan, omdat ze geregeld en behoor'.ijk betaald i werk hebben. Verdedigen 'villen wij de 1 huisindustrie niet. doch toestanden, Z002I3 die er ter propageering voor do afschaffing worden bijgehaald, zijn ons onbekend, j Vorenoinschroven loonen en bijzonderhe den slaan voornamelijk op o.: hoofdhuis te Amsterdam, msar worden ook op kleiner schaal, met enkele wijzigingen, in al enze filialen aangetroffen. Speciale inrichting voer 2? vervaardiging van militaire uniformen. 1 Amsterdam, Leidschtfcirnat liock Hecrcn- gracht. Amsterdam, Ie r. Swindenstraat 23—31. j Amsterdam. Ferd. Bolstraat heek Alb. Cuyp- straat 7274. Rotterdam, Binnenweg, boek Ecndrachts- 3traat. Utrecht, Mariaplaats 3 (4e hub van den hoek) Leiden, Botermarkt 19. Zaandam, Damstraat 11. Delft, Markt 14—16. '.^-Hertogentxx-.ehMarkt. 's-Hertogenbcsch, Sneliestrcat. Middelburg, Langedelft. j Eindhoven. Rechtostraai. Helmond. Kerkstraat 48. I Maastricht, Grcote Staat 36. Vcnlo, Vleesehetraat. Totaal 71 eigen- én eombinaticwinkels in I Nederland. Personen, die over voldoende- bedrijfs kapitaal beschikken om te koopen op 3 maands wissel en te goeder nanm bekend 1 staan, kunnen, van onzo afdeeli'ng engrot tegen scherpe condiriës eoederen voor d*n wederverkoop betrekke". Aanvragen hiervoor aan hoofdkantoor Amsterdam. (Adv.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3