Woensdag 17 Novemöer 1S15 Orgaan voor Leger en Vloot. In'tZuiden van Bervie Oorlogsnieuws. Fo. 196. Onder redactie van D. MANASSEN. önza Adverfentie-pagfna. Gezsrïïisieislsleer, Ons Oorlogsdagboek. Ds inva! in Servië. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOUR ADE.es dee eedactie en administratis palesteinasteaat 10, amsterdam. dit blad verschijnt driemaal per week. losse nummers voor militairen 1 cent. voorburgers 'a cent, abonne ment voor militairen 0.75, voor burgers 1.50 p. drie maanden Voor Ad vertentiën wendo men zich tot hef Alg. Advertentie-Bureau HOI'.MA Co, Heerengrac.bt 226 Amsterdam, tot de Drukkerij .-lncob van Cain pen" N. Z. Voorburg* 234-210 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administrate-. PaJ<:striim»traat 10 Amsterdam. Pr ijs der Advertentie per regel 30 cent. By abonnement i-iucüe Een kaartje van het zuide lijk deel van Servië, waar de Bulgaren steeds meer op rukten en den Serviërs, hier geholpen door Fransche en Engelscho hulptroepen, al meer steden ontrukten, geven we hier, tegelijk met de aangrenzende landen. Op deze wijze ziet men, hoe de Balkau- staten hier aan elkander palen en waarheen de Servische troepen zullen moeten vlueh- ten, wanneer ze uit hun land worden verdreven. Eigenlijk- staat hun maar één weg open, die naar 't westen. Van het posten worden zij terugge drongen door de Bulgaren, aan hu a zuidergrens wacht het Grieksche gemobiliseerde leger hen op, zoo blijft hun niets over dan straks, misschien, de wijk te nemen naar Albanië, waar thans vrijwel regeeringloosheid heerscht. Of' de Bulgareo in de Albaneesche bergen den strijd zullen voortzetten, is de vraag nog. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant'' wordt Donderdag a .s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. In verband met ons tekort aan plaatsruimte, door oversteJping met nieuws en als g9volg van do toenemende medewerking uit Lege? en Vloot, wordt met 1 Januari a.s. onze adver tentiepagina In acht kolommen verdeeld, zoo- dat dan de advertentie-kolom een breedte van ongeveer 5 c.M, bedraagt en eenïge zeer noo- dige ruimte gewonnen wordt. door J P. BiJL, officier van qszondheid. LVT. Kampen e n bivak s. .XIV. Niet minder moeilijkheden dan bet reinigen van het lichaam levert het reinigen van ecfc- hlikjes en ander eetgerei op. In Engeland ge bruikt men daarvoor veelal troggen, zooals de paarden gebruiken om uit te drinken en die gemakkelijk in elkaar zijn te timmeren. De trog komt een weinig schuin to staan en aan het laagste gedeelte is een opening, die b.v. door een kurk gesloten kan worden en waardoor het vuile water verwijderd kan worden. Do kok moet zorgen, dat na afloop van den maaltijd een voldoende hoeveelheid kokend water aan wezig is, aangezien het reinigen met koud water niet goed mogelijk is. Do trog wordt gevuld met warm water, de manschappen kunnen naast elkaar staan om hun eetblikjes schoon te maken en wanneer het water vuil geworden is, kan men het door versch vervangen. Het reinigen wordt gemakkelijker gemaakt door wat groene zeep of soda aan het water toe to voegen. Bij voorwerpen van alluminium gebruikt men even wel nooit soda. Het afvalwater moet op de roods beschreven wijze door hooi of stFoo gefiltreerd worden en tan dan naar een zinkput geleid worden. Ook het reinigen van lichaam en voorwerpen geschiedt in groote blijvende kampen, waar waterleiding is, douches aanwezig zijn en wascklokalen gemaakt zijn, natuurlijk eenvou diger dan in legerplaatsen dio slechts korten tijd in gebruik zijn. In de interneeringskampen heeft men een houten badhuis waarin ongeveer 40 cellen zijn met douches voor warmwater. Verder is per 1500 man een waschlokaal aan wezig met 92 tapkraantjes. Onder de kraantjes zijn houten, Inet zink bekleede wasch tafels. Voor het wasschen van lijfgoederen heeft men De 67ste week. (8 Nov. tot 15 Nov.j 8 Nov,De kleine Duitsche kruiser „Un dine" is bij een patrouillevaart ten zuiden van de Zweedsche kust door twee torpedo's in den grond geboord. Bijna de' gekeele be manning is gered. Het leger v. Gallwitz heeft Kxoesewatsj bezet. Met bet oog op het groot aan tal arbeiders in de kolenmijnen, die reed6 onder de wapens zijn, zullen in Engeland voorloopig geen nieuwe mijnarbeiders wor den aangenomen, tenzij op voor waarde dat zij in de mijnen blij ven tot zij worden opgeroepen. De Oostenrijkers heroveren den top van den Col di Laua, den 7en door de Italianen bezet. 9 M De Fransche duikboot „Tur quoise", die in de 'Dardaneïlen in den grond werd geboord, is door do Turken vlotgemaakt en in bruikbaren staat gebracht. Do Fransche ministerraad machtigde den minister van fi- nantiën Ribot om bij de Kamer een ontwerp voor een leening ren tende 5 in te dienen, Het Italiaanscbe stoomschip „Ancona" is op weg naar New- York bij Kaap Carbonera in de Middellandsche Zee door een Oos- tenrijksche duikboot in den grond geboord. De „Ancona" bad 422 passagiers, waaronder 25 Ameri kanen, aan boord en een beman ning1 van 60 koppen. .Vpor zoover afzonderlijke wascliinrichtingen. Groote hoen- tafels zijn daar aanwezig om het lijfgoed te reinigen, terwijl steeds heet water verkrijgbaar is. Een overdekte plaats, waar lijnon gespannen zijn. geeft gelegenheid om de ge wasschen kleeren te drogen. Het bereiden van het middagmaal, het koken van koffie en soms van liet drinkwater, zal soms kunnen geschieden in een keukenwagen, maar in andere gevallen zal lie-t noodig zijn om ouderwetsche kampkeukens op te richten, zoo- als die in het zakboekje voor dep pionier zijn beschreven. Men gebruikt daarvoor tienmans- kookketels, die geplaatst worden in korte- of lange kookplaten. De korte kookplaten zijn -15 cM. breed on ruim 80 cM. lang en heb ben 2 rondo openingen van 30 cM. middel lijn. De lange platen hebben een lengte van 2.30 M. en liebben 6 openingen. Deze platen kunnen gebruikt worden zoowel, bij de stec-neu- als bij de zoden-kampkeuken. Jien steenen kampkeuken voor korte kookplaten bestaat uit tv ee evenwijdige steenen muurtjes 30 cM. hoog, 195 c.Vl. lang en op onderlingen afstand van 68 eM. Aan het ecme einde wordt een schoor steen gemetseld. Op deze muurtjes komen 5 korte kookplaten te liggen. Op dergelijke manier kan men keukens voor lange kookplaten maken. Hierbij is een extra, draagmupr in liet midden noodig. De keuken bestaat du'^ eigenlijk uit 3 evenwijdige muren, lang 2.40 M. en op onderlingen afstand van 37 cM. De 3 muren geven stennplaats voor 2 lange kookplaten. In plaats van steenen kan men hij liet gebruik van korte kookplaten ook zoden gebruiken. De zoden worden voor het opstapelen in leemmortel gedoopt en met zodenpinncn vastgezet. Eenvoudiger nog dan de kampkeukens wor den de bivakkeukens gemaakt. Hierbij kan men zowel de gewone eetketels a.ls de tienmans- kookketels gebruiken. Al naarmate van den aard van den bodem en de hoogte van den grondwaterstand kan men geulen graven of door het maken van muurtjes geulen boven den grond aanbrengen. In deze geulen wordt het vuur gestookt en daarooven worden de ketels aan stokken opgehangen. Men moet daarbij zorgen, dat de vuurhaard niet breeder is dan 50 cM., de geulen moeten geplaatst worden in de richting van den wind en daarbij moet gezorgd morden, dat de rook niet naar den kok toegewaaid wordt. Op de plaats waar liet vuur gestookt wordt, moet onder den eetketel ongeveer 30 cM. ruimte zijn. Op de plaats waar geen vuur is, maar de ketels dus slechts door de vlammen verhit worden, kan deze ruimte 15 cM. zijn. De ketels mogen noch elkaar, noch de wand van de gleuf aanraken. Om de gleuven zal men een greppel moeten graven of een dam maken óm te zorgen dat hij bij regenbuien niet onder loopt. Moeten slechts enkele-eetketels verhit wor den, dan maakt men een kookgat. Voor het gebruik van groote kookketels maakt men een bekend zijn 270 passagiers gered. De Servische regeering gaat naar Métrowitza. In het Lagerhuis wordt een suppletoir crediet aangevraagd van 400 millioen p.st., welke den volgenden dag wordt toegestaan. De Russische minister van het verkeerswezen Rouklof dient zijn ontslag In. De Engelsche torpedojager „Louis" is gestrand in het ooste lijk deel van de Middellandsche Zee. Alle opvarenden zijn gered. In de streek van Mitan en Tukkum' lijden do Duitschers een échec. Lord Derby verklaart, dat, zoo vóór 30 Nov. geen voldoend aan tal vrijwilligers zich hebben aan gemeld, tpfc dwangmaatregelen zal worden overgegaan. De Engelsche oo-'ogsraad be staat uit x\squith, Balfour, Lloyd George, Bonar Law en, Mc. Kenna. In Zuid-Afrika is minister Burton te Kliprivier gekozen te Kroonstad wordt miuister De Wet gekozen. In het Lagerhuis verklaart Asquitk dat na ontvangst van een zeer ernstig bericht, de regeering Woensdag besloot lord Kitche ner naar het lfabijo oosten te zenden. De Italianen hervatten het offensief aan het Iscnzofront. Duitsche berichten uit New-York maken melding van onlusten in Britsch-Indië, welke gebeurtenis sen de aanleiding zouden zijn ge weest lot Kitchener's vertrek naar £len Balkan verder gaai kookgeul, waarin 5 tien mans-kookketels achter elkaar kunnen hangen. Heeft men voor een geheele compagnie, te koken, dan worden de kookgeulen evenwijdig aan elkaar gegraven en aan een der einden wordt loodrecht- daarop een diepe greppel gegraven waardoor het stoken vergemakkelijkt wordt. Aan deze greppel is dan nog een zitbank te verbinden. Zeer veel worden in de kampen en bivaks ook gebruikt de veevoederketels, zooals wij die bij de boeren geregeld aantreffen en die thans in menig kantonnement dienst doen. (Wordt vervolgd.) Heb weer van de laatste dagen zal hierop wel niet zonder invloed zijn, maar het is duidelijk, dat er op de verschillende oo„ iogsterreinen verslapping komt. Tot zelfs in Servië, waar de eigenlijke oorlog nog maar in het- begin is. Daar trouwens zal het wel niet alleen het weer zijn, doch ook liet ter rein. De Duitschers en Oostenrijkers in 't noorden, de Bulgaren in 't midden zijn nu in het bezit van de rivierdalen en de voor naamste strijd is overgebracht in een meer bergachtige, meer woest en onherbergzaam gebied. Daar komt voor Servië nog iets bij: de oorlog ontaardt er allengs in een gue rilla en deze maakt het voortdringen van den vijand steeds moeilijker. Toch moeten de vorderingen, die er gemaakt worden, ge boekt worden aan de zijde der vijanden vau ServiëIndien aan den eenen kant het Ser vische leger nog lang niet is omsingeld, zich nog evenmin heeft teruggetrokken in Alba nië, aa-n den anderen kant kwamen de Duitschers en Oostenrijkers in 't noorden van het land weer vooruit, hebben zij Krus- jewats ingenomen en staau zij ten zuiden van do Morawa. Volgens een Duitsch blad, de „Frankf. Zeit.", zullen de troepen der centrale mogendheden hier echter een har den kamp hebben te bestaau, want de Ser viërs hebben nog hun beste troepen achter gehouden en daartegen zullen de Duitschers en Oostenrijkers nu moeten strijden op een zeer moeilijk terrein. De toesband in het zuiden van Servië, waar Franschen en Engel-schen strijden naast de troepen des Hands, is niet zeer dui delijk. Dat Veles-. (Kröpu-I'u) weer op ae Bulgaren zou zijn heroverd, is zoo beslist Egypte en Indië. De Grieksche Kamer is ont bonden. De verkiezingen zijn vastgesteld op 19 Dec. - Minister Winston Churchill treedt af, De „Nordd. Allg. Zeitung" verklaart, dab Duitschland te allen tijde bereid i3 redelijke vredesvoorstellen in overweging te nemen. De Fransche Kamer neemt het voorstel aan tot uitgifte van een 5 leening. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat de duikboot „E 20" hoogstwaarschijnlijk in de Zee van Marmora getorpedeerd is. Italiaanscbe bladen maken melding van pogingen van Duit sche zijde om een nieuwen Balkan- bond tot stand ta brengen tus- schen Turkije- Bulgarije, Roeme nië en Griekenland. Van officinale Oosten rij ksche zijde wordt verklaard, dat de -.Ancona" na het waarschuwings- sein trachtte te ontkomen. Voor het verlaten van het schip werden 45 minuten toegestaan. tegengesproken, dat wij: er niot meer aan behoeven te gelooven. Zelf» wordt nu van vijandelijke zijde gemeld, dat de Serviërs er terugtrekken, dat de Bulgaren voorwaarts rukken over Prilep naar Monasfcir, 't' wolk heel in 't Zuidwesten van Servië ligt. Dit- lijkt overdreven, en is in eik geval in strijd met de Fransche berichten, volgens welke de positie der Serviërs in het W&ndar-dal, waarin Mo nart ir ligt., zeer gunstig zou zijn. Over 't geheel is de toestand in Servië in de laatste dagen eehber weinig veranderd die aan liet Westerfront en in Rusland is in 't geheel niet gewijzigd. Er komen be richten van een nieuw groot offensief van Italië, vooral in de kustprovinciën, d.w.z. naar de zijde van Görz. Deze stad is in de laatste dagen door de Italianen vrij heftig beschoten on als vergeldingsmaatregel lieb ben Oosten rij ksche vliegers bommen op Veronageworpen. Verder valt er van de oorlogsvelden weinig belangrijks mee te dedenen het lijkt zelfs, alsof de politieke gebeurtenissen liaast meer aandaolit vragen zelfs dan de oorlogsfeiten. Onder die politieke gebeurtenissen reke nen wij dan ook de onlusten in Britsch- Indië, waarvan Duitsche berichten melding maken. Of zc waar zijn, meet nog bevestigd worden. D'at er troebelen in Indië zijn voorgekomen, is best mogelijk, maar ge beurt dat niet bijna elk jaar? Dat, zij ech ter zoo belangrijk zijn, als het Wolff-Bureau ons wil 'doen gelooven is nog de vraag. Der gelijke berichten van vijandelijke zijde moe ten steeds voorzichtig worden opgevat, zoo ook de mededeelingen over hongeroproeren in Duitsehland, van een. gevaarlijke onrust in Konsfcantinopel, De vroegere Engelsche minister van marine Winston Churchill, heeft zijn ont- slag genomen. Hij was in de laatste maan den „kanselier van liet hertogdom Lancas ter", w.ah zooveel beteakende als minister zonder portefeuille. Nu trekt lüj zich ge heel terug uit het kabinet. De oorlog bracht dezen minister, een man van hooge afkomst en zeer gezien, geen geluk. Mon verweet hem de mislukking van den aanval op de Dardaneïlen en ofschoon Asquith beeft gezegd, dat het geheels kabinet daar voor aansprakelijk was, het vertrouwen in Winston Churchill werd niet hersteld. Er is nu een kleine oorlogsraad samengesteld in Engeland, uit Asquith, Grey, Lloyd George. Balfour en Mc. Kenna. Men heeft Churchill daarin niet. opgenomen en deze heeft dit kwalijk genomen en zijn ontslag ingediend. Beweerd wordt, dat hij nu als kolonel cf generaal naar liet Werierfrout zou gaan. Hij is vroeger officier in Brit- scben dienst geweest in den Boerenoorlog, maar heeft sedert tien jaren geen commando geveerd. BELGIË. Een krijgscontributie. BRUSSEL. De gouverneur-generaal heeft de volgende order uitgevaardigd: In overeenstemming met art. 49 van de Haagsehe Conventie betreffende de rege ling van gebruiken van den landoorlog wordt hierbij de Belgische bevolking voor loopig als bijdrage in de kosten van onder houd van het leger en bestuur van het be zette gebied een oorlogscontributie opge legd van 40 millioen frs. per maand. Het Duitsche bestuur blijft gerechtigd de beta ling der maandelijksche bedragen geheel of gedeeltelijk in Duitsch geld te eischcn tegen den koers van tachtig ma,rken de honderd frs. De verplichting t-ot betaling rust op uegeu provincies, die voor het geheel aan- spv 'kelijk zijn. De eerste betaling moet ge- scli.eden uiterlijk 10 December 1915 en ver der telkens uiterlijk op den lOen van elke maand aan de veidkrijgskas van het keizer lijke generaal-gouvernemcnt te Brussel. Worden daarbij door de provincies obliga ties uitgegeven, dan bepaalt de keizerlijke generaal-commissaris voor de banken in België vorm en inhoud daarvan. Lr. Stephau Steïner seint il.d. 7 November nan den ..Berliner J./okal Anzeiger" De aanval van de legers van Gallwitz en Kövess gaat met verbluffende snelheid voor waarts Bijna sprongsgewijze, worden de gewel dige natuurlijke hindernissen overwonnen, steilo berggroepen overschreden moerassige laagten doorgetrokken. Deze geweldige voor uitgang zou natuurlijk niet mogelijk zijn, als do Servische legers nog ernstigen tegenstand boden. Het is moeilijk verklaarbaar waarom de vijand, die in het begin van ons offensief zoo opmerkelijke teekenen van slagvaardig heid en vastberadenheid gaf, den ernstigen strijd zoo snel heeft opgegevenBij Belgrado en in den strijd, die daarop volgde, verdedig de de vijand stellingen, die tengevolge van hun ongunstige ligging zulke menschenoffers niet waard waren. Tot aan de verdedigings linie bij Wk. Plana werd iedere kleine hoogte, het kleinste stroompje tot verdediging ge bruikt.. Eu toen onze troepen aan de "voorbe reide stellingen van Wk. Plana kwamen, wer den deze zorgvuldig aangelegde stellingen na- zeer korten strijd ontruimd en sedertdiem was do tegenstand met slechts weinige uil zonderingen op enkele punten, zeer gering. AVat de Servische stollingen in het algemeen Ootreft, deze zijn met de Russische niet te vergelijken. Ze zijn gewoonlijk zeer eenvoudig en weinig zorgvuldig aangelegd. De schuil plaatsen zijn noch boru-, noch hrapnel vrij, maar eenvoudig met maïsstroo gemaskeerd. Behalve de steilingon bij Belgrado, die in elk opzicüjt aan moderne eisohen voldeden, heb ik tot nog tee geon grondig voorbereide veldstel- lingen gezien. Zelfs de veel geroemde stellin gen van Kra-goejcwatsj, die in den roep van ouneembaarheid stonden, waren niets anders dan primitief aangelegde veldstellingen, zoo als de Bussen ze alleen gebruikten als over gangsstellingen van bijzonder ondergeschikte boteekenis. "De heel© aanleg van de Servische, stellingen is over het geheel zeer primitief cn men merkt do neiging meer op de natuurlijke eigenaardigheden van het land. op de dicht begroeide kukuruz-velden en de vele kleine, diepe, stroomend© wateren clan op de kunst matig voorbereide bevestigingen te steunen. Na Wk. Plana werd dc tegenstand voortdu rend flauwer. Hot was duidelijk te merken, dat. het gi'os van liet leger een botsing met de Duitsch© en, Oostenrijksohe troepen vermijdt en zich aan een beslissing tracht te onttrek ken. De gevechten, die het ondriugende leger te voeren had, werden geleverd tegen Servische Een geslaagde list. De ..Daily News" geeft eene beschrij ving van de wijze waarop een jong, Joodsch soldaat, Sam Wolfe van Glasgow, bij Loos dertig Duitschèfs heeft gevangen ge nomen Ziehier zijn verhaal: „Het dorp Loos lag vol doode Duitschers en achter ieder venster stond een scherpschutter. Mijn eerste plicht en zorg was. een plaats te vinden, van waar ik signalen kon geven en jlc zag een huisje, dat er juist zoo uit zag als een viliatje in Engeland. Jk ging de voordeur in en stond plotseling tegen over een paar Duitschers, dio ik onmiddel lijk neerschoot. Toen liep ik naar de trap en zag bovenaan nog een Duitecher staan, op wien ik dadelijk schoot. Ik zag hem dood de trap afrollen. Ik ging nu een venster opzoeken vanwaar ik mijne signalen zou kunnen geven en een deur, dio op de gang uitkwam ziende, duwde ik die open. Groo- ter verrassing hel>- ik nooit in mijn loven gehad. De kamer was vol Duitschers, die allen gewapend waren. Ik bleef kalm en riep hun toe, dat zij zicli moesten overge ven. Ik versta en spreek een beetje Duitsch en waarschuwde hen in die taal, dat het huis omslingeld was. Deze list gelukte. Zij lieten hunne geweren en uitrusting vallen en liepen in eene rij het huis uit. Het waren dertig man. Toen zij op eenigen afstand waren gekomen, zagen zij dat zij beetgenomen waren, maar er was eon com pagnie soldaten niet ver daar van daan, ik dreef hen er heen en zij werden gevangen genomen". OUITSCHLAND. Een nieuw repeteergeweer. De Duitschers gebruikten in de gevech ten bij Olay een nieuw soort repeteergeweer, waarmede 25 schoten per minuut kunnen gelost worden. De Russen hebben eenigo van die wapens in handen gekregen. ENGELAND, Minister Churohill vraagt ontslag. LONDEN. ChurcJiill zegt in den brief aan Asquith, waarin hij kennis geeft, dat hij zijn ontslag neemt, na op het feit te liebben gewezen, dat. hij niet is opgenomen in den kleinen oorlogs raad van het kabinet, dat hij de algemeeno verantwoordelijkheid van de wijze, waarop de oorlog wordt gevoerd, niet kan op zich nemen, zonder werkelijk deel te hebben in -de- leiding -en het toezicht. Asquith verklaarde in zijn antwoord op dit schrijven, dat hij het besluit van Chur chill ten zeerste betreurde en gaf tevens zijn hooge waardeering te kennen van de diensten, door dezen bewezen. LONDEN. De „Weekly Dispatch" be richt, dat Curchill Wonesdag a.s. naar zijn regiment in Frankrijk vertrekt. FRANKRIJK Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS, De Duitschers lieten een mijn springen in de streek van Frise ten westen van Peronne en trachtten den daardoor ge slagen trechter te bezetten. Ze werden echter na, een vrij levendig gevecht teruggeslagen. De Franschen namen het station Chaul- nes krachtig onder vuur. RUSLAND. Van het Oostelijk ooriogstooneel. PETERSBURG. In de streek van Riga en Dunaburg wordt, zooals reeds vroeger in de moerassen van Pinsk, de actie van het Duitsche leger hoe langer hoe zwakker. Uit- het officieels be richt, dat de Russische troepen in de streek van Schlock den vijand vervolgen, hem zware verliezen toebrengen en ten zuiden van Kemmern vooruitrukken, blijkt dat Hindenburg öf den strijd moet opgeven of overgaan tot de uitvoering van een of ander nieuw plan. Voortzetting van de fcegenwoor- aohterhoeden, die in den beginne tamelijk sterk waren, maar in de laatst© dagen steeds zwakker en minderwaardiger werden. Gevan genen zeiden, dat de hoofdmacht van de Ser viërs tegen de Bulgaren staat, en met alle macht er voor veoht om den opmarech in Ser vië tegen te houden en zoo het omsingelings- gavaar te voorkomen. De grootste teleurstel ling voor het Servische legerbestuur was stel lig de snelle val van de heele Ba-grdan-stelling. Deze stelling was niet alleen niet in staat ge bleken, om, zooals men gehoopt had, ons of fensief tot staan te brengen, maar ze had dit zelfs niet eens eenige dagen kunnen vertragen. Nadat de smalste plek van de Morawa door 'krachtige» steun van onze artillerie bij Raj- linatsj geforceerd was, opende zich voor onze troepen weer het breede dal van de beneden Morawa en in korten tijd waren Coeprija. Tresnjeinea. Paracin, Ohrca. Cieevstsj en Verin genomen. De inneming van Verin was een groote verrassing voor de Serviërs, die op een zoo snellen opmars oh niet hadden ge rekend, meenende, dat het den Duitschers niet mogelijk zou zijn over do ongelooflijk slechte wegen, die ten gevolge van de onop houdelijke regens van de laatste weken over groote afstanden niet meer bestonden. 7.00 snel voorwaarts te komen. Ook hebben de Serviërs bij hun terugtocht alle bruggen vernield, om den opmarsch en voorname lijk den treindienst te belemmeren. Onze pon tonniers legden echter in weinige uren voorloopige bruggen aan en de troepen waad den vaak door een halven meter water den vijand achterna, zoodafc he' gelukte den vijand in C'oeprija-Pracin ie verrassen en ongeveer vijftienhonderd gevangenen te maken. Nog rijkeren buit bracht de overrompeling van Marwan in. waar de .Serviërs bij het trans port van Imn troepen overrompeld werden, zoodat onzo troepen hier drieduizend gevange nen konden maken. Merkwaardig is, das in het- begin van het offensief de meeste gevan genen Macedoniërs waren. In den laatsten tijd echter zijn ongeveer zeventig procent der svangenen Serviërs, waaruit men kan om maken, dat we thans met de kern van het j Servische leger te doen hebben. Onder de ge digo operatie belooft den Duitschers geen succes, zelfs niet als de geruchten bevestigd mochten worden, dat Below, nadat hij reeds 100,000 man heef' verloren, zich met de hulp van zware artillerie uit Konings bergen van Dunaburg hoopt meester te maken. Hoe sterk het Duitsche leger i.. de ge noemde streken ook moge zijn, zijn linker vleugel staat, zooals de militaire medewcr- ker van de „Rjetsj" zegt, bij een aanval op Riga bloot aan een bedreiging vau do zijde van Kernmern. Evenals vroeger uit de defiles tusschen de meren, die de vijand had ingesloten. hij thans u:t Kemmern geworpen. Dit stra tegisch en taktisch succes aan do kust hij Kemmern op een front 10 werst breed en 15 werst lang heeft aan onze troepen een gunstig uitgangspunt verschaft voor liet defensief en het offensief. De terugtocht der Duitschers uit Schlock is zonder twijfel het gevolg van de juirt strategie onzer bevelhebbers en van de neder laag der vijanden. Deze terugtocht is geenr- zins het uitvloeisel van een Duitsch strate gisch plan, want met de terugwerping van den linkervleugel van Hindenburg uit Kemmern is de geheele operatie-linie van Below van Libau over Hascnpot naar Toc- koem en Mitau ernstig in gevaar gebracht. De medewerking van de Oostzec-vloot aa;j ons strategisch 6ucces etelt wederom in het licht hoe weinig gegrond de hoop der Duit schers is op hun eigen zeemacht, welker ge dwongen werkeloosheid reeds van tevoren elk nieuw plan van Hindenburg tot misluk king doemt. Hindenburg. LONDEN. De „Times" verneemt uit Petersburg dat vólgens mededeelingen van krijgsgevangenen op het noordfront dc Kei zer in zijn laatste onderhoud met generaal v. Hindenburg bij dezen aandrong op een krachtige actie om de Duna te forceeren ongeacht het verlies aan menschenlevens. De veldmaarschalk vroeg daarop om ver sterkingen welke de Keizer weigerde op grond, dat hij niet in staat was ook maar één man aan andere fronten te onttrekken. Vervolgens werd krijgsraad belegd welke tot resultaat had, dat Hindenburg ver klaarde zijn commando te zullen neerleggen indien nog verder werd aangedrongen op de verovering van Riga en Dunaburg. Aan de Styr. Aan het „Berl. TagebJ." wordt uit het oorlogsperskwartier bericht, dat dc Russen thans, ondanks de onafgebroken tegenaan vallen, van het bruggenhoofd aan de Styr zijn teruggeworpen. Bij het stelselmatig op dringen werd in de zuidelijke kromming de eene plaats na de andere vermeesterd. Bij Komarof is de directe aansluiting van de flank aan de Styr thans definitief verkre gen en bevestigd. Het gevaar van overvleu- van de beide zijden vau het bruggen- jeling i oofd i3 nu afgewend. De Russen zijn thans voor verdere doorbraakpogingen aangewe zen op frontaanvallen. ITALIË Bommen op verona. ROME. Vijandelijke vliegtuigen wier pen bomrnen op de Piazza Derbe te Verona, die niet in de nabijheid van eenig militair gebouw ligt, maar waar ach steeds veel menschen bewegen. Dertig personen werden gedood en 43 gewond. ROME. Het waren drie Oostenrijksche aeroplanes, die Zondagochtend een aanval deden op Verona. Zij lieten 15 bommen, grootendeels ontploffende, op verschillende gedeelten van de stad vallen, maar in het bijzonder on de Piazza Derbe, heb hoofd plein, waar de markt wordt gehouden. Door één bom werden daar 18 menschen gedood. De materieele schade heeft niet veel te beteekenen. vangenen zijn weinig officieren. Volgens de gevangenen heerscht, er in het Servische leger groot gebrek aan officieren, zoodafc de tegen woordige officieren gewezen onder-officieren zijn, die in den Balkan-oorlog gediend heb ben. Nadere bijzonderheden over het moreel van de Servische troepen seint Leonard Adelt aan het „Berliner Tageblafct" d.d. 8 November: De innerlijke en uiterlijke samenhang van 't Servische leger, zoo meldt hij, is in snei verval Zuidelijk en westelijk van dc- beide Morawa'». op weinige en slechte verbindingswegen, door het onherbergzame cn schaarsob bewoonde bergland aangewezen, kan hun toch reeds on voldoende trein de vluchtende troepen niet meer bijhouden. Voortdurend stuiten on7.e vervolgende voorhoeden op bede trein-colon- nes, die in slijk en regen zijn blijven steken Het convooi doet dan geen ernstige poging tneer om vooruit te komen, maar geeft 7.:cii in doffe gelatenheid over. Servische soldaten gebruiken vaak de gelegenheid om zich burger* kleeren te verschaffen en naar ons over te loopen. Daarbij sluiten zich dan gaarne Duitsch-Oostenrijksch© soldaten aan. die gevan gen genomen, niet met het gros van dc overige gevangenen naar Montenegro gezonden zijn. maar voor werk aan den weg en bij de trans porten gebruikt- worden en nu op deze wij?'» sp. n de gevangenschap kunnen ontkomen Alleen in de laatste dagen maakten de Ictier- van Kövess en Galwitz, met inbegrip van dc drie duizend in K roeseva tsj gevangen Ser viërs, twaalfduizend gevangenen. Het totaal aan gevangenen sedert het begin van het offen sief stikt daarmede tot ongeveer veertigdui zend. Behalve tachtig gebarsten kanonloopen zijn 340 kanonnen buit gemankt, waarvan 260 door Iwt leger Mackensen en >0 door de Bulga ren. Kierbii komen nog 100.000 geweren, vele machinegeweren. 15 mijnwerpers. enz.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1