Demobilisatie!! Binnenland. Lederzaken. DIG SODDATEKTCOITR'A'Kr'r trnrs. SKóöÖésf X -3= November 191 E5 Ziehier een aardig kielde, dat korperaal Oflermans ons toezond van het keu- kenpersoneei nit St. Odüiënberg. Als de soldaten er allemaal zoo goed uitzien als de koks, dan ie het met onze jongens niet kwaad oorlog de rechtetreeksche verkiezingsleuze is, en men mag dus zeer belangstellend zijn uaar den uitslag van de stemming. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogstooneel. PETERSBURG. Rapport van den gene- JTa-len staf: Op d6n linkeroever van do Duna bij Tlvx-iiil maakten, ouzo troepen zich. meester, gesteund door de zware arüllerie, van de boerderij Berzemundi, waarbij zaj ©enige frien tallen gevangenen maakten en twee mitrailleurs veroverden. Twee aanvallen van den vijand werden met groote verlièzen Voor dezen afgeslagen. Bij het dorp Kostioukhnovka, ten westen van Rafalowka-, ontstond een hardnekkig gevecht. Volgons nadare gegevens werden in het gevecht ten noorden van K.olki behalve de xeeds vermelde 2000 soldaten en 50 officie ren, nog 1500. man en 21 officieren gevan gen genomen, terwijl elf mitrailleurs wer den veroverd. Elders niets bijzonders. WT2ENEN. Rapport van den generalen «taf Ten westen van Tsjartory sk sloegen wij «en Russaschen aanval af. Ten westen van Rafalowka wierpen de Ocstenrijkseh-Honga-arsche troepen, onder steund door het vuur van Duitsche batte rijen, den vijand terug aan den Styr, waarbij zeven officieren, 200 man en acht mitrailleurs in onze banden vieien. Verder niets nieuws. De strijd in Rusland. LONKEN. De Times" meldt uit Peters burg, da.t volgens de ,,Novoje Vremy-a" de vroegere aanvoerder der troepen van Li- bau,' von Lauenetein, den generaal v. Mor gen aan bet front van Kunaburg heeft ver vangen. Maar ondanks dat de nieuwe aan voerder zelfs nog grootere hardnekkigheid en energie toont dan zijn voorganger, heeft hij niet meer succes dan deze. De poging om langs -den spoorweg PoneviesjDunaburg op te rukken, werd door de Russische troepen tuachen de meren S wen ten en Medoemskoi mei, zooveel kracht verijdeld, dat de Doiit- eobers gedwongen, werden tot net defensief over te gaan. De Daily Mail" verneemt uit Peters- burg, dat bet succes in Wolbynië ran Don derdag het totale aantal gevangenen door ge neraal Ivanof gemaakt tot 125,000 deed s'dgen. Voor de derde maal zijn de Russen door het front van den vijand gebroken en hebben zij dezen een duohtigen klap toe gebracht. Be streek, waarin deze successen riin behaald, is die waar de Duitschers zoo veel hardnekkigheid toonden bij hun on dank» tegenslagen en hevige verliezen tel kens herhaalde aanvallen. De 6treek biedt gelegenheid tot vindingrijke taktiek, want hef land is bedekt met poelen en wouden, welke laatste verrijzen te midden van moe rassen, waar alleen enkele weinige wegen en met herat bedekte paden doorgang geven. Zoo kunnen alleen kleine strijdmachten hier jn het strijdperk komen. Daarom hebben de herhaalde Russische successen slechte plaatselijk belang. De linie is iets voor- uitgebraoht, maar tot dusver is nog geen poging gedaan tot een algemeenen op marsch. OOSTENFIJ t-HONGARIJE. Aan de Bosnische Cr ons. Een oorlogscorrespondent van den „Lo- kal-Anzeiger" schrijft van de Bosnische gr^ns Tegenover het Ocetenrijksch-Hongaarsehe of fensief bij Visegrad staan een of meer ilonte- negriins-cske brigades. Aan do Dalmatisehe kust is net, na de vergeefsche beschieting van den naar Gravcsa loopenden spoorweg, geheel kalm en onder bescherming Tan ds door mijnveldcn afgezette Daimatische eilanden reeks vindt tot nu too ven regelmatig kuetverkeer priats tus- sehan Zuid-Dal matië en Fiume. In het binnenland van Bosnië heeft de oor logstoestand geen groote veranderingen ge bracht. De inval van de Serviërs en Montene- grijnèn in het smalle gre: sgebied heeft ten g-TÓjge gehad dat de bevolking daar wegge trokken is. Men heeft de burgerij van heelo dorpen naar noordwestelijk Bosnië overge bracht. In hst- geheel eenige tienduizenden mens enen. Verboden van uitvoer, brood- en zneeikaarien en een, door gematigde maximum prijzen begunstigde spaarzaamheid, maken het mogelijk in de behoefte san levensmiddelen te voorzien uit de voorraden en uit- den oogst van het vorige jaar. Dit jaar is do oogst volkomen mislukt en men zal veel uit Hongarije moeten invoeren. De handel en het openbaar verkeer rijn vrijwel normaal. Vee, paarden en muildie ren zijn er nog genoeg over. De politieke toe- K-and is alleen »-e©ds door den staat ven beleg volkomen rustig. Vooral de Serviëra zijn zeer terughoudend. De smalle spoorwegen die in bet gebergtez'dfe met tandraderen worden voortbewogen, voorzien verrassend goed in de behoefte van het verkeer. Tusschen de natio naliteiten heerscht- wapenstilstand. ITALIË Oostonrljk en it&uz. ROME. Rapport van den Gene ralen Staf. 's Vij-ands aanval in de Campellevallei, ondersteund door tal rijk® kanonnen op de omliggende berg toppen opgesteld, werd afgeslagen. Wij bleven een krachtigen druk oefenen op de Cv.«l»w4«. J?jj tegosflea Wies wmMK.li in den Plavasector en ten noordwesten van Görz. De aanhoudende mist en de regen, waardoor de talrijke ravijnen in woeste bergstroomeu worden veranderd, belemme ren de operatics op het Karstplateau maar de Italianen bestorinden een aantal verster kingen ten zuidwesten van San Martino. SERVIË. De oorlog in Servië. WEENEN. Ten. oosten va-n Trebinje sloegen wij een krachtigen aanvail van Monbenegrijmen af. De vijand leed zware verliezen. Van Uzic© zuidwaarts voortdringende Oostenrjjksch-Hongaar-che troepen waren Wpansdag halverwege Npva Varos gekomen. Ten noordoosten van Ivanjica wierpen wij den vijand uit verschillende stellingen op den Cemernorug. De Duitsobe divisies van generaal von Kövees drongen de Serviërs terug in het ge bied van Stolovi Planina. Oostelijk daarvan veroverden de O.-H. troepen de helling van de Kruja Jela en Pagiwd. In Trotena-k vielen duizend Serviërs in onze handen. In Vrajacka Banja ten zuid westen van Trotenik lieten de Serviërs een veldhospitaal achter met duizend gewonde officiereu en soldates en één dokter. Het leger van generaal v. Gallwitz strijdt ten noordoosten van Brus en -aan den voet van de noordelijke helling van het Ja-st-re- batsjgebergte. Bulgaarscho strijdkrachten overschreden bij Alcksiuatsj de Morawa- PARIJS. De Servische Staf meldt d.d. 8 Nov, De vijand trok de westelijke Mo rawa over nabij Kajewo en de zuidelij-ko Morawa in de richting van Sjouuir Ses- kovttsj.Wij aioegen aanvallen in de rich ting van Gidilitsja en de passen van Kaoha- nik af. SOFIA, Rapport- van den generalen staf van 9 Nov, Onze troepen zetten de vervolging van het verslagen Ser vische leger voort op den linkeroever van de Morawa. Dagelijks ontdekken wij in veroverden steden nieuwen buit. In het Mo- rawadal langs den spoorweg maakten wij ons heden meester van vier snelvuurhouwit sers, acht snel vuur veldkanonnen met voile caissons, verschillende mitrailleuses met bespanningenverder negen geheel nieuwe zoeklichten, waaronder vijf draaibare j bo vendien violen 800 krijgsgevangenen in onze handen. Ten zuiden va-n Lishovatsj bij het station van Grablanit-s-ja maakten wij tien locomotieven buit met 400 wagons, waarvan 50 met materieel van allerlei soort waren beladen. LONDEN. Woensdagavond werd uit Saloniki geseindVolgens een bericht van heb Grieksche grensstation wordt sinds Woensdag een groote s!ig geleverd door de Franschen ca Bulgarc1 tusschen Gra-dsko en Voles. De Bulgaren vroegen een wapen stilstand van vijf uur om hun d-x>clen te begraven en gewonden op te zoeken. Slechts twee uur werd toegestaan. De strijd In Servië.' LONDEN. De Times" verneemt uit Mi laan, dat de bijzondere correspondent van de „Secoio" te Saloniki meedeelt, dat gene raal Sarrail daar op 9 dezer terugkeerde, nadat hij het front tot Krivolak toa had geïnspecteerd. Generaal Sarrail ontkent de bezetting van Veles en zegt, dat het front der Fran- sche troepen zich slechts uitstrekt tot Grads ko. Zij bezetten het Mrzen-gebied, dat de wegen beschermt, die naar de Babunahoog- vlakte kndeu, terwijl de Britten een stelling innemen bij Doiran. De Britsch-Fransché officieren hebben een nauwgezet onderzoek ingesteld naar den weg van Santi Qua ran ta over Delvino, Lerkovitsj, Koritza naar Mo- naetir on het. bleek toen, dat die weg ge schikt was voor het transport van voorraden en troepen. Het is voor de Serviërs noodzakelijk het bezit vain den bergpas van Kafcsjanik té handhaven, .omdat daardoor wordt belet dat de invasie der Bulgaren zich uitbreidt tot de vlakte van Koesovo. Het loger van genei-aal Boiovitsj. dat dien pas verdedigt, werd gedwongen --rug te trekken waarbij hij een aantal belangrijke posities opgaf. De toestand leek hopeloos. De Albaneezon in de streek van Katsianik schoten uit de dor pen op de terugtrekkend Serviërs. De door paniek aangegrepen bevdkkg van Prisjtina vluchtte naar Mifcrovit-za. Echter generaal Boiovitsj kreeg versterking van twee regi menten van den Drina, die met geforceerde marscben uit Oud-Servic kwamen, en hij deed nu met buitengewone verwoedheid een tegenaanval, waarbij hij het grootste deel van den bergpas van Katsjanik her overde. De Bulgaren hebben de belangrijke ko permijn Borekï, die door een Belgische maatschappij werd goëxploiteerd, in beslag genomen. De toestand in Zuid.Servië. LONDEN. Uit betrouwbare Servische bron wordt het volgende gemeld over den militairen toestand in Zuid-Servië. De Bulgaren zijn teruggedreven op een lijn oostelijk van Gilay in de richting van den spoorweg en eveneens van Kacanik naa-r het zuidoosten. Na de bezetting va-n Hea- kjoeb trókken de Bulgaren op naar het noordwesten in de richting van .Kacanik, maar zij wer.dejt- teruggedreven, I# ds streek is de positie van het Servische leger gunstig, indien het bericht, dat de geal lieerden Veles heroverd hebben, juist blijkt, zal dit. van de grootste Ixyteekenis zijn. In dat geval zullen de Bulgaren snel uit de lijn UeekjoebKcemonovo verdreven wor den en de streek van vijanden gezuiverd. De spoorweg van Saloniki tot nabij Veles is in handen van de geallieerden en wordt dagelijks door hen voor troepenvervoer ge bezigd. Het geheele gebied tusschen de zui delijke Morawa en de westelijke Morawa is l>ezot dosr het Servische leger. De mededee lingen van «Je Duitschers o\*6r het maken van gevangenen betreffen hoofdzakelijk bur gers. Overal ia het Servische leger intact, en bezield met strijdlust. De strijdmacht is niet verminderd en men is vastbesloten den strijd voort fe zetten t-cn koste van alles. De zetel van de regeering is thans te Ret na (teu zuidoosten van Ochriua). Aan de Bulgaarsche gren». (Van geallieerde zijde.) De bijzondere correspondent van do „Dailv Mail" te Rome seint een uitvoerige beschrij ving, door den correspondent van de „Mat- t-ino" te Saloniki aan zijn blad getelegrafeerd via Athene, waaraan het volgende is ontleend Do positie van de Franschen in den sector van Stroemnitza. is bevredigend. Het 6tolling nemen van de F ranse he troepen was op 23 Oc tober afgeloopen. Op den 24en vielen Bulgaar sche strijdmachten den spoorweg van Stroem- mtza naar Valaiidovo aan. Des middags bezet ten de Bulgaren de tegenoverliggende heuvels eu generaal Bailloud liet het Franeche Vreem delingenlegioen, dat onder zijn onmiddellijke bevelen staat, de heuvels bij het statiou van Stroomnitza bezetten. Generaal Bailloud drukte den mannen op het hart, zich niet oiinoodig bloot te geven en zeide. dat hij hun wel zou laten weten, wanneer het oogenblik gekomen was om vooruit te stormen. Precies om twee uur in den namiddag van 24 Oct. barstte de eerste Bulga^ische granaat boven het station. Het ge vechtsterrein is rotsachtig en met ravijnen doorploegd. Bovendien stortregende het. N een geweldige voorbereiding van hun zwar artillerie, braohten de Bulgaren vier regimen ten in het vuur. het zesde en het veertiende infanterie, de fusiliers van den koning en liet Phijippopolis-regiment. Zij vielen op dezelfde wijze aan als de Duitschers, in gesloten ge lederen, voorafgegaan door bommenwerpers eiï door ongeregelde Macedonische troepen. De Franschen beantwoordden het vunr nog niet de infanterie en de artillerie losten geen enkel 6chot, totdat de Bulgaren op een paar honderd nieter afstand waren. Toen donderde plotseling een orkaan van vuur uit de Fransche gelëderen los. Onder dezen hagel van lood weifelden de Bulgaarscho regimenten en op dit oogenblik begonnen de beroemde Fransche 75ers en de machinegeweren een ihelseh vuur uit te braken. De Bulgaren waren verrast, maar hoopten door hun geschut van 77 m.M. de Fransche kanonnen de baas te kunnen worden. Toen ook deze hoop ijdel bleek, trachtten zij niet de bajonet door te breken. Hierop gaf generaal Bailloud het sein tot den aanval aam de Chasseurs d'Africjue. Een middeleeuwsch gevecht van man tegen man ontspon zich, en het resultaat was, dat bijna geen enkel Bulgaar kon ontsnappen en dat van de slechts 30 ge vangenen er nog 18 zwaar gewond waren. Ge neraal Bailloud zag, dat een moment van be sluiteloosheid den vijand deed weifelen en hiervan maakte hij gebruik om de door hem in reserve gehouden troepen tot den aanval te laten overgaan. Hierbij onderscheidden zich in het bijzonder do Zouaven, die de Bulgaren uit hun loopgraven wierpen op ongeveer dezelfde plaats waar reeds in 1913 zoo bloedig werd ge vochten. Niet in staat zijnde om twee van hun 77 m.M.-kanonnen te redden, wierpen zij ze in eon diep ravijn. Om 7 uur 's avonds waren de Franschen meester van het terrein. In hot Servische gebergte. Dr. Sfceiner seint aan den „Berliner Lo- kalanzeiger" uit Servië: Do aanval in het hooge gebergte ten zuiden van Kragoejewatsj gaat zonder haperen voor waarts. Het terrein maakt een langzaam, voor zichtig opdringen van den aanval noodzakelijk, daar de opmarsch slechts de dalen kan volgen. De aanvaJskolonnes dringen dus als kleine wiggen in het terrein. De opmarsch vindt straalvormig plaats en de verschillende kolon- nes moeten zich op gelijke hoogte houden. Do strijd, die hier gestreden wordt is de typische bergoorlog, ëpeelt zich in kleine gevechten af en heeft zeer veel overeenkomst, met den occu patie-veldtocht tegen Bosnië. Het doel van den opmarsch is de groote weg KraljewoKroese- watsj in het Golijska-Morawa dal, waar de nu gescheiden legers van Kövess en Gallwitz elkaar weer zullen ontmoeten. Ofschoon de Serviërs in dit gebied weinig troepen tegenover ons stel len het grootste goJielto is ongetwijfeld aan het Bulgaarsche front komt de aanval slechts stap voor stap voorwaarts door de moeilijk heden van het terrein en met de verbindings lijn. Tusschen de parallel opmayeheerende kolonnes liggen de bergruggen van het hooge gebergte van 6roezi>wac. In deze bergen zijn overal Servisch afdoeUngen, die slechts door talrijke zwervende patrouilles betreden en door een moeizaam afzoeken van het terrein uit den weg geruimd kunnen worden. Daardoor is do toch reeds moeilijke treindienst voortdurend aan gevaar van overrompeling bloot gesteld. Y\"at zich daar in die nherbergzame hoogten afspeelt is de ecljto guerilla on eischte allo energie van de troepen, die in een onbekend terrein tegen den vijand vechten, die in eer open veldslag zwakker zou zijn, maar hier in bet gebergte thuis en met deze soort van oor log voeren van oudsher vertrouwd ia. De buit der Duitschers in Kragoeiewatsj. De oorlogscorrespondent van de „Deut sche Tageszeitung rueldt uit Kragoeje watsj De Serviërs hebhen do stad Kragoejewatsj op gegeven, toen zij de daarvoor gelc-gen aardwer ken niet meer kon houden, om o' plaats voor een bombardement te besparen. Kragoejewatsj in clan ook volkomen ongerept in onze handen gevallen. Het was levendig in de stad, ofschoon alle winkels gesloten waren. Kragoejewatsj, zoo schrijft de correspondent, heeft niets bijzonders. Het is een kleine, vuile landelijke stad, die er niet beelemaal zoo slecht uitziet als de andere plaatsen, die ik "hier heb bezocht. De kern van de geheele stad is de wapenfabriek, die. iets ter zijde aangelegd, uit een klein begin zich ontwikkeld heeft tot een voor Servië verbazingwekkender omvang. Door de Serviërs ontruimd, zoo vér het mogelijk was, bij het snelle opdringen van de Duitschers, ligt het arsenaal en de pyrotochnische afdeeling van de wapenfabriek toch nog vol kostbaar materiaal. Voorloopige schattingen doen ver moeden, dat we alleen ran metaal, olie en rub ber voor millioenen hebben buit gemaakt. De groote fabriokszalen staan vol machines van Franschen, Amerikaanschen en voornamelijk van Duitsehen oorsprong. Aan alle machines ont breekt op het oogenblik het een of andere stuk, zoodat ze wel onbruikbaar gemaakt, maar nog niet geheel waardeloos zijn. In alle werkplaat sen en magazijnen liggen stapels messing, lood, Vont en ook wat antimoniumHulzen voor ge weerpatronen, granaat-cartouches, oude en nieu we, liggen in bergen of staan in goed geordende stapels tot aan de zolders van de magazijnen. Op de binnenplaatsen heerscht groote verwar ring. Messing, koper en lood-voorraden, afval van de draaibank, oud metaal, dat gereed lag om gesmolten te worden, liggen door elkaar. Daartusschen lange rijen van oude bronzen kanon-loopen en kleine --:i groote scheepsknnon- nen van voorhistorische constructies. Daar onder zijn loopon, die op de Oostenrijkers en i ,e£Q 1 hergbattérij, kortom materiaal, dat een o.nt- zacgclijke waardo vertegenwoordigt. In de granaatfabriek liggen grooto menigten van schrapnellkogcls, half klaar gekomen projectie len en nok schrapnells, waaraan alleen nog do ontsteker ontbreekt Voor de stad, in do nabij heid van do pyrotecvnischo fabriek, staan veer tien gebouwen, die tot aan de zolders met munitie gevuld zijn. Do Serviër'; hebben genar. zeld dezo kostbare voorradeD re vernietigen, in de hoop nog terug te komen. Zooals de Rus sen in Brost-Litowsk gedaan hadden, strooiden zij kruit voor en om de huizen, zoodat er ont ploffingen zouden plaats vinden, als do Duit sche soldaten bij de magazijnen kwamen Wo hadden echter bij de Russen de noodigo erva ring opgedaan en zetten het terrein ^iwir de gebouwen en de vloeien onder water. De betee- kenis van de inneming van Kragoejewatsj be- èoft men het best, als men bedenkt, dat de stad het eenige arsenaal van dezen aard in ge heel Servië was. Daarmede hcbl>en do Serviërs de mogelijkheid verloren hun leger van rauui- tie te voorzien. ZUID-AVRIKA. Ceneraal Hertzog en Botha. De correspondent van de „Daily Telegr." te Kaapstad meldt, dat generaal Hortzog voornemens zou zijn als de Volksraad op 19 November bijeenkomt een motie van wantrouwen voor to stellen. Het doel zou zijn, volgens den correspondent, om te too- neu dat generaal Botha op de unionisten steunt. Generaal Hertzog zou hebben ver klaard dat er van oen -erzoeuiug tusschen de Zuid-Afrikaansche partij en de Nationa listen geen sprake kan zijn zoolang generaal Botha aan het hoofd der zaken staat. CHINA. Anti-monarchisten in China. SJANGHAI. Admiraal Tsengjucheng, de militaire gouverneur, die zich per auto naar het Japanecho consulaat begaf cm daar de receptie ter gelegenheid van de kroning van den Mikado bij te wonen, werd ver moord door twee antimonarchisten die 18 revolverschoten op hem losten. Ook de secretaris van den admiraal werd ernstig gewond. OP ZE£. Het s.s. ,,Rlouw" In brand. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat volgens mededeeling die Lloyds uit Kaapstad ontving het Nederlandsche stoom schip „Riouw", van New-York naar Auck land, te Kaapstad is aangekomen met brand in de lading. 'Pogingen worden gedaan om den brand te blusschen. Uit een telegram, bij de Maatschappij Nederland" uit Kaapstad ingekomen, blijkt,, dat brand is uitgebroken in de ko lenbunkers. Gevreesd wordt dat de lading beschadigd is. Experts bevelen aan oen klein deel der lading te lossen.' Do directie van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" deelt ons mede, dat volgons door haar uit Kaapstad ontvangen telegram van den gezagvoerder van het S.S. „Riouw", do bi-and op G November is uitgebroken in kolen én lading van ruim II. De brand ir. dé lading was op den 10en» November ondonïïukt door het aanwenden van gas. To -Kaapstad moest eenige lauing en 600 ton kolengelost worden s Mét de bemanning is alles wel. Do „Riouw" is naar Kaapstad goconvoyeerd jjjpor het S.S. „City of Colombo", Da „Ancona". Omtrent het torpedceren van het ita- liaamsche passagiersschip „Ancoiia" ten zuiden van Sardinië, ontvingen wij nog na der de volgende berichteu WASHINGTON. Het departement van buitenlandsche zaken vernam officieel, dat er Amerikanen aan boord van de „Ancona" waren. Er is echter nog niets van bekend of er ook Amerikanen om het leven zijn ge komen. Indien dit het geval mocht zijn, zullen de Vereenigdo Staten dezclfdo ck&olf gedragslijn volgen tegenover Oos tenrijk als indertijd in het geval van de „Lusitania", tenzij aangetoomf' wordt, dat de „Ancona" de waarschuwingen in den wind geslagen eu getracht heeft te ont komen. WASHINGTON. De Amerikaansche ambassadeur te Rome meldt, dat men ge looft,. dat ongeveer twintig Amerikanen zijn omgekomen. LONDEN. Er wordt genseind van Malta: Woensdag viel Ider een Engelseh stoomschip binnen met eenige overlevenden van de „.An cona". Wij interviewden een Engelsen on derdaan, die het volgende vertelde. Aan boord waren zoowel Grieksche a.: Italiaans Jie emigranten. De meeste opva renden waren kinderen, terwijl er ook vele vrouwen aan boord warenDe kapitein, die gewaarschuwd was voor de aanwezigheid van vijandelijke duikbooten, nam alle mo gelijke voorzorgen. Maandagmiddag kregen we ren duikboot op grooten afstand in zicht. Het vaartuig kwam aan de oppervlakte en naderde met grooten spood in onze richting, terwijl het een schot voor den boeg zondWij beschouwden dit als een bevel om onmid dellijk bij te draaienEr ontstond een ge weldige paniek aan boord. Onze zegsman wist niet te vertellen of het schip stopte na het. eerste schot. Intusschen bleef de duik boot ons beschieten/voortdurend snel op ons winnende. De duikboot, die wij nu duide lijk konden waarnemen, was een Oosten- rijkscli vaartuig.' De onderzeeër kwam langszij en toen hoorden wij den comman dant spreken met onzen gezagvoerder- Men deelde ons mede, dat de Oostenrij ker vijf minuten tijd. had gegeven aan passa giers en bemanning om het s^hip te verin- ten. Geen oogenblik werd verleren om de noodige toebereidselen te treffen. Maar het bleek dat alle passagiers het hoofd kwijt waren. De duikboot bleef rondom het schip vuur afgeven. Iedereen snelde naar de sloe pen, welke werden gestreken. De pas*sag:or- gingen in de booten, maar in de verwarrivv waren deze nog net. alle van de davids los gemaaktzij eloegon dcor den zwaren last n- en de inzittenden vielen te water. Wij zagen hoe velen worstelden in de golven tot zij in de diepte verdwenen. Het gegil van vrou wen en kinderen vervulde de lucht maa: er bleek geen hulp mogelijk te zijn gedu rende dit onbeschrijfelijke en hartroerende tooneel. De duikboot gaf schot na schot af. Het optreden van den Oostenrijker was daarom zoo onbegrijpelijk, omdat geen enkel projectiel op de „Ancona" werd afgevuurd; de vijand plaatste zijn schoten alle rondom het schip alsof hij zoo veol mogelijk vrees wilde verwekken. Eenigen tijd, nadat wij v/aren weggeroeidvertelde de Eugelschman tenslotte, hadden, wij vier achtereen vol gen- schoten gehoord. De „Ancona" was in de lucht gevlogen. Wij bleven den geileden nacht in de sleep," totdat wij door het Engd- PARIJS. Berichten van Kaap Bon (Golf van Tunis) melden nadero bijzonderheden over den ondergang van het schip. Do „An cona" stoomde langzaam in den mist, eu liet. den misthoorn weerklinken, toen twee duikbooten werden bemerkt, die de Oosten rijk-du,- vlag voerden, waarvan een honderd meter lang was on met twee kanonnen be wapend was. De andere duikboot versperde do „Ancona", die trachtte te ontkomen, den weg het schip stopte echter, zoodra het getroffen werd. De achtste sloep was juist gestreken, toen d© „Ancona" zonk, het voorschip het eerst. De rest van de be manning. die op het achterdek gevlucht was, werd met het schip door de golven verzwolgen. Acht sloepen roeiden te zamen zuidwaarts. 's Avonds om zes uur kwam een schip met gedoofde lichten in zicht, dat zij seinen gaven. Het, schip naderde, maar verdween toen het de duikbooten be merkte. De sloepen scheidden toen van elkaar; een njet 26 man aan boord bereikte de kust van Tunis Woensdagmorgen om ne gen uur. De commandant vermoedt, dat ds andere booten met 24Q. opvarenden verlo ren zijn. Een sloep met 28 man werd Woensdagmorgen opgepikt bij het eiland Zembra. Sommige overlevenden verklaren, dat de duikbooten de Duitsche vlag voer den toen ze het eerst gezien werden. De diensten van de Engelscne vloot. LONDEN. De reeder pir Own Phi lips heeft gisteren te Londen, een redevoering gohouden, waarin hij mee deelde, dat Duitschland koopvaardij vloot bij het uitbreken van den oorlog 5,459,296 tons groot v.-as. Van deze zijn schepen met een gezamenl ij-ken inhoud van 230,000 ton door de Briteche marine ver- meesterd, 38,000 ton door de bondgenooten van Eng {land, 117,000 ton vergaan of in den grorjl geboord, 397,000 ton geïnter neerd in havens van het Britsohe Rijk, ter wijl. de rest in Duitsche of neutrale havens ligt, behalve een ohbeteekenend aantal stoomschepen, die nog in de Oostzee varen. De diensten van de Britsclie vloot waren van onschatbare waarde en al zijn ze niet steeds zoo algemeen gewaardeerd als wel moest zijn, ze zullen in elk geval nimmer vergeten worden door de belanghebbenden bij de 'Britsche scheepvaart. Duitsch kolenschlp beschoten. BERLIJN. Op het Duitsche koleuschip „Joh. Sauber'dat de Duitsche han- delevl'ag voerde, werden op 7 dezer, op de reis naar Libau zonder voorafgaande waar schuwing twee torpedo's afgeschoten. Een daarvan moet een treffer zijn geweest, de torpedo ontplofte echter niet. De andere ging langs net 6chip liéen er. dit zotte onl-«eechadigd de reis voort. Een geheimzinnige motorboot. KOPENHAGEN. „Berlineke Tidende" verneemt uit Ma-lmöEen geheimzin nig© Engelsche motorboot, die den naam „Don tic" voert, wekt de a-lge- meenc belangstelling. Het is niet on waarschijnlijk, dat de motorboot niet alleen den Engèlfiëhen duikboot-commandant Lay- ton bij de vlucht heeft geholpen, maar ook Engolschen duikbooten hulp verleend heeft om 's- nachts door de Sont- te varen. Er is vastgesteld, dat de motorboot in don tijd, toen de duikbooten de Sont- kunnen zijn doorgekomen, eulcen avond de haven van Ma-lmö verliet en buitengaats voor anker ging. Buitendien kan als tamelijk zeker worden aangenomen, dat hot vaartuig een handelspolitieke controle uitoefende. Schepen in den grond geboord. BERLIJN. Op 5 Nov. werd aan den in gang van de Finnche Golf een vaartuig van de Russische mijusiizoekerafdeeling en op 9 Nov. ten noorden van Duinkerken een Fransche torpedoboot door Duitsche onder zeeërs in den grond geboord. LONDEN. Het op de uitreis zijnde trans portschip „Mercian" werd in de Middel- landache Zee door een vij-andelijtken onder zeeër met kanonvuur aangevallen. Het zonk echter niet on bereikte veilig de haven. Van de opvarenden werden er 23 gedood, 50. gewond, terwijl er 30 vermist worden. LONDEN. De Britsohe 6toomboot „Caria" is gezonken. De bemanning is gered. (Be „Caria", een stoomschip van de Cu- nard S.S. Co. Ld. te Liverpool, was bruto 3032 ton groot en in 1900 gebouwd.) De „France" getorpedeerd. PARIJS. Het s.s. „France" van de „Compagnie des transports maritimes" is tot zinken gebracht- door een Duitsohetn onderzeeër tusschen Moudros en Malta. Een zestigtal schepelingen, uit zee opge- vischt, kwamen te Cagliari aan, waar zij door de bevolking met open armen werden ontvangen. (Het- stoomschip „France" van de Soc. Gén. de hransp. Mar. a Vapeur te Mar seille was bruto 4Ö25 ton groot en in 1896 gebouwd Red.) De „Skandia" gezonken, AALESUND. Het ertsschip „Skandia" van Stockholm is, na in aanvaring te zijn geweest met hot stoomschip „Freikoli" van Christiansund, dat met oen lading hout van Archangel op weg was naar Engeland, voor komt er r,og niet. Studeer daarom in U vrijen tjjfl, Militairen. Vroeg ook eens osn le V.an onzen schriftelïjken cursus, eik- de kroon spant van alle andere. rang een les en oordeel dan zelf! P. BOER, Niéuw-Amsterdam. Haagsholmen, vijf a zes zeemijlen ten zui den van AaleauncL gezonken. De „Freikoli" meendo ten gevolge van den grooten afstand tusschen de lantaarns van de „Skandia" twee schepen te zien en wilde midden tusschen beide doorvaren, waardoor de „Skandia" midscheeps getrof fen werd. Bij het gevecht om i» de reddingbooten te komen verdronken drie man en een vrouw. De kapitein en dertig man zijn met de „Freikoli" te Aalesund aangekomen. De ...Skandia" was met een lading erts, ter waarde van drie tot vier millioen kr., op weg van_Larvik naar Duitschland. BERLIJN. Naar aanleiding van het be richt van do „AgfcStefam" omtrent het torpedeer en van het ItaJiaanscho stoomschip „Ancona", merkt het Wolff bureau op: „Vel gen s betrouwbare mededcelingen, trachtte het schip te vluchten. Do onder zeeër was derhalve wel genoodzaakt gebruik te maken van zijn geschut." De „California" en „Moorina". LONDEN. Lloyds bericht, dat de Engel sche stoomschepen „California" on „Moo- rina" gezonken zijn. Het transportschip „Southland" «etorpeieerd. LONDEN. Officieel. Het transport schip „Southland", op weg naar Alexandrië, ia in de tweede helft van September getorpedeerd in de Aegeïsche Zee, maar bereikte Mudros op eigen stoom. Denzelfden avond werden de* troepen over gebracht op andere transportschepen. Negen man werden gedood, twee gekwetst; 22 man werden vermist, vermoedelijk zijn zij verdronken. (Reuter vosgt nadrukkelijk hieraan toe, dat het feit plaats had in de tweede helft van September.) Grensincident. Het Twentscke dagblad „Tubantia" meldt d.d. 10 dezer: Hedenochtend heel in d© vrcegte bad te Glanerbrug oen klein grens-incident plaats tusschen de Duitsche grenswacht eu Neder landsche soldaten. De gewoonte is, dat on do brug, waar de grens jiiist midden over hoen loopt, 's nachts twee Nedeiiandsohe soldaten 6taan. Zoo nu en dan gaan er 's morgens zeer vroeg enkele douanen heen om de arbeiders en arbeidsters, die naar Gronau gaan werken, te visitceron. Zoo geschiedde ook hedenmorgen. Terwijl do douanen bezig waren, trachtten en kele meisjes er zonder gevisiteerd te zijn langs te komen. Plotseling merkte een der douanen dit en sprong voor haar. Do Duitsche soldaten trachtten dit te belet ten door den Nederlandsohen tolbeambte over de grens te trokken. De Nederlnmlsohe douane verloor bij deze worsteling zijn sto'k en put, dooh kou zich nog aan heb Nederlandsche ge deelte van de brug vastklampen, zoodat de op zet mislukte. Stok en pet namen de Duitschors mede, terwijl zij zeiden dat zo die naar Ber lijn zouden opzenden. Het doe! der Duitschers was te bevorderen dat vet, margarine enz. in Duitschland frauduleus zouden worden inge voerd. Do Nederlandsche douane scheen hier over bij de superieuren te hebben geklaagd. Later, toen de Duitschers merkten, dat do Nederlandsche soldaten niet erg vriendelijk wa ren, brachten ze den stok en de pet terug. Ultkeeringen. De Kon. Vereeniging van CepensioHneerdo Onderofficieren en Minderen van het Neder landsche Leger, zal op 17 Nov. a s. aan do hulpbehoevende leden een biislag op hot pen sioen uitkeeren van f 55, f 40 en f 35, afhan kelijk van den rang in het loger bekleed. Voorts zullen dien dag eenige kulphehoo- vondo weduwen een bedrag ontvangen van f 50 en 25. Zakenverlof en da'achecrlng. Do Kamer van Koophandel te Alkmaar z<jnd het volgende adres aan den Minister \iui Oorlog „Het is ons hekend, dat een greet aantal personen, die wegens de tijdsomstandigheden zijn gemobiliseerd en dsardoor thans in dienst zijn bij het leger, groote bezwaren en ach*ide ondervinden vele zelfs bedreigd worden hun bedrijf grootendeels te zien vcrioopen of ook geheel te "iet te gaan doordat do ge regelde uitoefening hunner zaken door hun personeel of bedienden of wel door do hulp van familieleden niet op voldoende wijz9 kan worden gaande gehouden. ..Dit geldt in hooge mate van hen, die tot den industrieelen middenstand behooron on hen, die in den handel ot den groot i'.audel hun be staan vinden door persoonlijk de markten of cliënteel© te bezoeken, hun inkoopen te doen of hun ijak te drijven. „Door allerlei hulpmiddelen en verleende medewerking van derden gdnkt het sommigen nog wel om terwijl zij als militairen in dienst zijn eenigen tijd lang het allernoo- digste te doen verrichten door anderen, maar Ziehier eens weer een kijkje op het oostelijk oorlogsterrein; een uit den laatsten tjjd, we zien de boomen reeds kaal, de herfst is al lang ingetreden. We zyn winden kant dor Russen, in een .kalm oogenblik; het kanon van den vijand, zwijgt en dezo schijnt geen aanval in den zin te llèbben. De Russische infanteristen, achter hun versterkingen, hebben het zich gomakkolyk gemaakt, hun geweren aan rotten gezet^ eu Het ia eea to.Qttófihia ajs^uit.sep

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2