kwatta de Chocolaad korffs FIRMA JAN HELLING, EEaE333 ScliGGiisclirijven 11. Chocolade reepen 7ien lOcts Laatste Berichten PADVINDER-REEPEN: Ge wint liet straks Ferd. Bolstraat 30. Tabak w©or militairen. Hl DEN BIGGELAAfS AB Tabak. Tijdgeest Obligation F. KORFF&Co. mr spoedcursus n Gemengd Nieuws. KOOPT BENSDORP'S A O V E R T EN Ti ËN. BOEKHOUDEN. Weigert men U (SOLDATEN-VOORDRACHTEN. Boekhandel W. MEKKING - BANKET - 6EBR. VAN DEN BIG GELAAR, Breda (met verrassing) ï^'SroX^PATEWÜOtTH^NT Vrijdag 1Q Novéïötoer 101 s. v. Rosseiïi's Troost of Poorterstoeback 7 'fc Is fc» Teel om op te noemen, Daarom alles maar verzaakt. Toch kan ik mijn. mond niet houden, Doch het. is niet van 'fc gesticht, Dat. ik dit gedicht ga maken, "Want 't maakt mij droef wellicht. Doch 't is over heel iets anders, Dat ik nu vertellen ga; 'fc Betreft hier speciaal vriend Schrijvers Welwillend zonder wederga. Heeft, men wat op zin geweten, Is er iets niet in den haak. Zijn er klachten over 't eten, Dan naar Schrijvers mot je zaak' 't Duurt dan maar een paar seconden. Of d'opzichfcer, hij staat klaar, En aanhoort dan zonder dralen. Menig klacht van hier en daar. Taak ook om ons te vermaken, Is een spel of boek gewild. „Sergeantje, kun je ons niet helpen?'' 't. Verlangen is dan dra gestild. Ziet, hoe kan het dan ook anders, Elk patiënt waardeert dn hem Den onmisbaren opzichter, Steeds helpt hij ons uit de klem. En nu hoord"" ik met verblijding: De sergeant wil trouwen gaan. Wil nog meer zijn gaven geven En een eigen „tent" opslaan. 'fc Is van mij niets overdreven. Als ik' namens elk patiënt, In dit. dicht mijn beste wenschen, Aan den ziekenvader zend. 'k Hoop dan nu Tan ganseher harte, Nu gij in beraad nog staat, Dat u nooit berouw of smarte Rillen doet voor deze daad. Dav de keus, die gij gedaan hebt, 't Leven, dat g' aan 't uw verbondt, Dat ''fc uw zonnestraal moog' wezen, Stralend ver haar licht in 'fc rond, Mogen rozen welig groeien, Zónder doornen op uw pad. Niets '.fc geluk u mag ontrooven, Dat gij een3 gevonden hadt. Nogmaals bruidspaar, onze hulde, Dat 't u wel ga op deez' aard', Dat 't geluk uw deel mag worden, Rijk aan zegen zij gepaard. S. SCHRAA. !L. W. korpl. Genietroepen. Hospitaal, Delft. 't Zal nie' gaan, 't zal nïe' gaanl (Van mil. Stal.) Men hoort, nu alle dagen: Wat duurt de oorlog lang, Een ieder durft te klagen En toont in al' zich bang. Dan praten ze over Holland Dat 't niet lang meer zal (bestaan (Maar nemen doet ons niemand, 't Zal nie' gaan, 't zal nic' gaan! In 'fc buitenland, daar weet men, Dat Holland water heeft, En in de slechtste tijden Van schol en haring leeft. Mocht men ons dreigen later, Dan duiken we met ons vaan; En roepen van onder 'fc water: 'fc Zal nie' gaan, 't zal nie' gaan! Het smokkelen aan de grenzen 'Komt niet zoo dikwijls voor, Als in 't begin van d'oorlog, Toen liep men er wel eens door. Nu moet de wacht ze vangen Op 'n eleofcriscbe baan. En roepen, als ze je hangen: 't Zal nie' gaan, 'fc zal nie' gaan! - Ook hoórd'ik laatst eens praten, Er wordt gespionneerd, Door vreemde diplomaten Wordt gefotografeerd. 'k Geloof, 't was iu Amsterdam Dat men zoo'n man zag staan Wat hem toch gauw ter oore kwam: 't Zal nie'. gaan, 't zal nie' gaan! Aan 't iSfceuncomité 'kwam eens de vraag Van enkele vrouwen uit Den Haag, Of z'ook vergoeding kregen Maar nauw'lijks waren ze bedeeld, Toen 'hebben ze hun rol gespeeld: Men zag z'in den dierentuin staan; En 't Comité sprak hun toen aan: 't Zal nie' gaan, it zal nie' gaanl Tot slot wil ik nog schrijven: 'n Broeikas is onze woón. Hier zijn we lang aan 't. broeien Maar krijgen niets tot loon, Al leggen w'onzen.... sfcroozak In 't schijnsel van de .maan, Je snapt wel wat ik wil zeggen: 't Zal nie' gaan, 't zal nie gaan! Mil. STAL. Zes droomen van een Soldaat. (Van mil. N. Pavïas.) Ik droomde laatst eens op een nacht, 'k Was pas afgelost van mijn wacht. Dat ik naar huis kon gaan. Daarover was ik zeer voldaan. Ik schreef dus dad'iijk naar mijn vrouw: Houdt je gereed, ik kom heel gauw, Want met den eersten trein Wil ik al bij je zijn. Mijn tweede droom, die was heel raar, Ik schreef toen aan mijn lieve Saar Met dezen laat ik je weten. Dat ik je nooit zal vergeten. Want op dezen^dioeveu stond. Sta ik op vertrek naar 't front. Nu, vaarwel mijn lieve schat. Denk aan mij, dien je liefhad. Mijn derde droom was heel zeurig. Ik was gewond en heel treurig, Ik voelde al zeer gauw. Dat ik spoedig sterven zou. Mijn bloed vloeide uit mijn mond En verdroogde op den grond. Het zweet parelde op mijn gezicht; Ik streed voor mijn plicht. Mijn vierde droom, die was heel mooi, Jongen, jongen wat een zooi. 'k Zag koningen en keizc-rs, Die draaide als de wijzers, Die praatten over vrede, En bezweerden onder eede, Dat zij den oorlog niet wilden, Want dat zij daarvan rilden. Mijn vijfde droom was heel charmant, 'k Zag Albert van het Belgenland, Eenvoudig en met minne Met Neerlands koniriginnc. Dat God Uw volk en land spaar', Van hetgeen mijn volk. leed. En Gij verzachten deedt! Mijn laatsten droom vergeet ik niet, Ik was thuis, al bij mijn Griet, En sprakmijn lieve vrouw, iWat een strop heb ik pou. Ik kom nu tractement te kort, Dat komt, nu van de briovenporfc. Ik schrijf je maar een kaart,, Die is toch geen zegel waard. N. PAVIA§, Ge Reg. 3e Bat le Comp. 3e Divisie Veldleger. Duïtsche geïnterneerden uit Engeland. Met de mailbootPrinses Juliana" zijn Maan dag 38 invalide Duitsche burgers, ontslagen uit Engelsche kampen, te Vlissingen aangeko men. Zeer tevreden waren zij die in Schotland in kampen z.ijn geweest of in kampen, waar men zelf betaalde, doch zij die in Engeland in kostelooze kampen waren, klaagden over de behandeling, al konden zij, wat betreft het eten, alleen do eentonigheid afkeuren. Nadat zij door den Duitscken consul van passen waren voorzien, vertrokken allen met den trein van 6.10 naar Goch. Een Duitsche ballon. Onder Biggekerke (Z.) is een Duitsche kabelballon gedaald en door de militairen in beslag genomen. Nader wordt gemeld dat de tusschen Zoute- lande en Biggekerke gedaalde kabelballon een kleine, rood geverfde ballon zonder schuitje was, die waarschijnlijk voor signalen diende. Hij kw am v.it- zuidwestelijke richting. De ballon is door de militaire autoriteiten in beslag ge nomen en opgeborgen. Een plechtigheid. Op de begraafplaats to Harderwijk had Zon dagmiddag een pleobtigheid plaats. Bodert de komst van de geïnterneerden in die gemeente is daar een achttiental soldaten overleden en begraven. Zondag worden op die graven houten kruizen met opschriften ge plant, waarbij een der muziekkorpsen van het internet-rings kamp zich deed hooren. en door eenige militairen liet woord werd gevoerd. Duizenden woonden deze plechtigheid bij. Mijnramp. In mijn vak 3 tofc 7 van de mijn „Deutsche Kaiser" bij Iiambom had Maandagmiddag een plaatselijke raijngasonfcploffing plaats, waarbij 19 mijnwerkers om Jiet leven geko men, twee zwaar en vijf licht gewond zijn. De dooden en. gekwetsten zijn allen opge haald. Er zijn de noodige maatregelen genomen, zoodat er verder geen gevaar besfcaat. De overige gedeelten van de mijn hebben niet geleden door de ontploffing. Eindelijk gelukt. Vit de Oranjekazerne te 's Gravenhage is ontvlucht een Engelseh officier (vlieger), de zelfde die uit Groningen, Schiermonnikoog en van liet, eiland Urk wist te ontsnappen. Men herinnert zicli dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te zwemmen zijn bewakingstroe pen wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht., dat later is aangehouden. Hij erd in Den Haag streng bewaakt omdat hij zijn eerc-woord niet gaf; alleen wanneer hij uitging teekende hij een verklaring dat hij zijn eerew oord niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat hij achterliet, luidde: dat hij niet zijn eorewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen En gelseh kende, heeft dit niet gezien en zoo doende kon hij vrij gaan. Hij moet. liet laatst met een Xederlandsch officier ju „Central" hebben gezeten, toen verlof hebben, gevraagd zich even ie mogen verwijderen, is blootshoofds weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hij een telegram uit Londen, dat hij goed wa6 aangekomen! Avondpost Verlichte agenten. Een afdeelding in de „Daily News" tooufc ons een Londenschen verkeersagent, die op zijn rug een lampje draagt, hetgeen nocdig is nu de zoo zeer beperkte straatverlich ting de straten in donker hult. Uitvaartdienst mr. Regout. (Men meldt ons uit 's-G raven ha ge: Woensdagochtend werd in het. kerkgebouw der Parochie van O. 1,. Vrouwe van Goeden Raad de uitvaartdienst gehouden voor nu wijlen mr. L. H. \V. Regout. in leven buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister van H. M. de Koningin in tijdelijke en bijzondere zending bij den H. .Stoel, en wiens stoffelijk overschot, gelijk dezer dagen gemeld, te Romo blijft rusten. Op het altaar, dat in eene rouwbekleeding was gehuld, hadden, gekleed in hun geestelijk _gewaacl. plaats genomen mgr. dr..Nolens, huis- nrelaat van Z. H. den Paus, en mgr. .J. F. Vallega. secretaris van do Pauselijke Internun- ciatuur. Op de voor autoriteiten opengehouden zit plaatsen in het schip der kerk werden in de eerste plaats opgemerkt de leden van het tegenwoordige Kabinet: Minister van Staat mr. Corfc van der Linden, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad; de Minister van Bui- tenlandsche Zaken. jhr. dr. Loudon de Minis ter van Waterstaat, dr. Lely, en de Minister van Justitie, mr. Ort. Uit liet Kabinet, waarvan mr. Regout eer tijds deel uitmaakte, waren aanwezig de oud- Ministers Kolkman. Nelissen en Wentholfc,. ter wijl vcoi t.*> de plechtigheid werd bijgewoond door den oud-Minister van .Justitie mr. Loeff. Verder naren er vele leden dei- Éérste en Tweede Kamer, van het Corps diplomatique, was er de Commissaris der Koningin en zeer vele andere belangstellenden. De Heilige Mis van Requiem werd opge dragen dooi- den pastoor der kerk, den heer Ms iM IS97.r. bijgestaan door. d$ Jta-po- IUIISLUITENQ GOUDEN EN ZILVEREN CADEAUX laans de Vlieger. H. Th. Boutens en J. J. M. Lammers. Het kerkkoor zong de Requiem-Mis. van Perosi, waarin de soli door den heer Frans Andreoli werden gezongen. Do autoriteiten werden naar de voor hen bestemde plaatsen geleid, o.a. door boden van de Eerste Kamer, en een oud-ambtenaar en een beambte van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken. Landstorm. Bij de 1ste compagnie t an -het vrijwillige landstorm-korps Zuid-Holland-West werden, na afgelegd examen aangesteld tofc scherpschut ter 2e kl. sergeant-iiiajoor-insfcruc-teur Tilburg, sergeant-fourier Sweitzer, sergeant Van der Steen, korporaal H. Vermaat, korporaal H. Leercbrugge, vrijwilliger F. Lune vrijwilliger J. Verkruissen. Brieven aan den hoofdaalmoezenier. Bij Kon. besluit is tot nadere- beschikking vrijstelling van port verleend voor brieven, gericht aan den hoofdaalmoezenier bij het leger te velde. Overgeplaatst. De paardenarts Th. A. Bloem, van het le regiment huzaren,- is overgeplaatst bij liet 18e regin-rfSt infanterie en belast met den vetcrinairen dienst. Cedetacheerd. De le luitenant der inf. O.-T. leger H. P. Pieper w ordt met ingang van 22 Novem ber gedetacheerd bij de koloniale reserve te Nijmegen. Droogmaking Zuiderzee. Het Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt: Het verluidt in parlementaire kringen, dat een wetsontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee thans niet lang meer op zich zal laten wscliten. Een noodlanding. Woensdagmorgen 10 uur werd de tweede-lui ten an t.-vlieger Van Wulftten Palthe, komende van Oldebr/jk, wegens defect aan den motor van zijn tweedekker LA 8, genoodzaakt tot een noodlanding op de gemeenteweide te Harder wijk. Het vliegtuig kwam zonder ongelukken neer. Nadat een reservemotor, uit Oldebroek ontboden, was ingebracht, kon hij zijn tocht naar iSoesterberg voortzetten. De (heer Palthe was vergezeld van den luitenant der veldartil lerie Gosman. Nader meldt men ons Wegens den hevigen wind werd de vliegma chine gedemonteerd en er auto naar Soester- berg vervoerd. Toelagen. Bij ministerieele beschikking is bepaald dat do bedragen voor aanschaffing van kleine ge riefelijkheden voor lokalen, bewoond door on gehuwde soldaten, te rekenen van 1 October 1915 af tot en met den laatsten dag van het kwartaal waarin do demobilisatie plaats heeft, per kwartaal vastgesteld wordt als volgt: voor de commandanten van compagnieën (Staven hieronder niet begrepen) f 15voor de com mandanten van regimentsstaven f 7, waaron der begrepen f 3 voor de commandanten van mitrailleurpelotons. Van het bedrag ad f 10, waarover voor het loopende jaar door de commandanten van com pagnieën kon worden beschikt voor aanschaf fing van kleine geriefelijkheden, wordt geacht een bedrag van f 7.50 tot 1 October 1915 te zijn verbruikt. Vergoeding kostwinnerschap. Naar aanleiding van het feit. dat uit de opgaven, welke door militaire autoriteiten in gevolge de voorschriften nopens de- vergoeding wegens kostwinnerschap aan burgemeesters worden gezonden, de betrokken burgemeester meermalen niet met zekerheid kan opmaken, op welken dienstplichtige de opgaaf betrekking heeft, noch ook in hoeverre de uitbetaling dei- vergoeding, welke de betrekkingen van den dienstplichtige mochten genieten, moet worden gestaakt, heeft de Minister van Oorlog een legerorder uitgevaardigd, houdende eenige des- 1 betreffende voorschriften. Onderscheïdingsteekenen, Krachtens verleende koninklijke machtiging wordt aan militairen, aan wie door het Neder- landsch Olympisch Comité wegens het voldoen aan zekere eischen van vaardigheid eene medaille is uitgereikt, vergund deze medaille ook in dienst te dragen. Een passagiersboot getorpedeerd. ROME. Een telegram uit Ferryville in Tunis meldt Het Italiaansche s.s. „Ancona" is Dins dag tot zinken gebracht- door een Oostenrijk- scheu onderzeeër. Het s.s. ..Ancona" had 422 passagiers aan boord en 60 koppen bemanning; 270 passagiers zijn gered en te Bizerta binnen gebracht. (De „Ancona" was een stoomschip van bruto 8210 ton, dat in 1908 werd gebouwd en toebehoorde aan do Soe. di Nar. a Vnp. Italia ie Genua. Zij werd gebruikt in den dienst Middel!Zee—New-York. Red. H.) Latere berichten meidon: Do „Ancona" werd getorpedeerd te 1 uur nam. op 9 Noveml>er. bij Kaap Carbonera; een Oostenrijksche onderzeeëer heeft het schip tot zinken gebracht. Lloyds te Londen verneemt- van Malta, dat 41 man der equipage en vier passagiers op Malta zijn aangekomen, en uit Bizerta, dat 300 personen verdronken, nice rend eels vrouwen en kinderen. Er zouden eenige Amerikanen aan boord zijn geweest. Torpedojager gestrand. LONDEN. Do admiraliteit maakt bekend, dat de torpedojager „Louis" in het oostelijk deel van de Middellandschc Zee gestraud en volkomen wrak geslagen is. Officieren en equi page zijn gered. (De „Louis" behoort tot do torpedojagers van de nieuwe, groote L-klasse, welke in 1913 en 1914 gebouwd is en 20 booten telt van 980 ton waterverplaatsing (onze torpedojagers zijn pl.ra. 4-80 ton groot). De snelheid bedraagt 2931 knoop. De bow apening bestaat uit 310 c.M. kanonnen en 4 torpcdolanceerhuizen van 53 c.M. De turbines ontwikkelen 24,500 paar denkracht. Zij kunnen ook met olie gestookt worden. De bemanning telt 100 koppen. Red.) Schriftelijks opleiding voor praktijk en examen a 2 per maand. Br. lett. P. 251, Alg. Adv.- Bur. ROUMA Co., Amsterdam. te betalen, wendt U tot de firma L. DE VRIES, Amstelveld 11, Amsterdam. Gevestigd sinds 1S90. Wordt lid van ons Incasso- ten Informatie bureau. 3 verschillende bundel?, elk van 96 bldz. ktein gedrukt, handig formaat. Prys.40 ets. Franco na postw. aan den uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nijverdal. Wilt Gij Kommies werden? (Salaris 600-1470 gld. 's.jaars; examen April '16) Vraag dan gratis prosp. (met honderden attes ten) voor sclrriftel. privaatlessen, het eenige middel om zeker te zjjn van slagen. Nederlandsche Pestschool Amsterdam. KONINGSTR. 73 Telef. Interc. 1487 ARNHEM. Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken en rijdschriften. LEESBIBLIOTHEEK. (wanneer ge terug zjjt in den burgert-tand) van uw mede-sollicitant-, indien ge goed op de hoogte zjjt met Taal en Rekenen. Begin direct met deze studie. PraetSsch Taalonderwijs (Je druk/1.50) en Fractisch Rekenonder wijs (2e druk 1.90) studeeren zeer prettig en geven alle liulp en inlichting. Verkrijgbaar bji den Uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te NIJVERDAL. Hooge Broekkappen gewoon leder f 3.50. prima lakiederf 6.—. Duitsche Batterijen p. stuk f Q.40. p. 10 stuks. f 0.37'2. jj p. 25 f 0.35. Zakiantaarnhulzen met groote doplens 25 Ct. Buitenbanden vanaf. f 3.—, Amsterdam (46) Teieph. Z. 1116. in 20 schriftelijke lessen. Eene geschikte studie voor gemobiliseerden! Uitvoerige inlichtingen met ljjsü van meer dan 200 geslaagden en tal van ongevraagde dankbetuigingen, worden gratis toegezonden door den CEJRSUS HOOGENBOOM, Bergs in gel 196, Rotterdam. Voor hen, die zich vóór 1 Dec. aanmelden,zjjn de voorwaarden het voordeeligst. Men leze het Reglement! Electrische Koek-, Banket- S Suikerwerkfabriek Telefoon JMo. 414. Fabriceert alle soorten ontbijtkoek van de gewone tot de fijnste soorten. Specialiteitmerk „Gloriakoek' Fijn gevulde honigkoek. Cocosmacronen - Bitterkoeken. Levering aan militaire cantines. Groothandel ïn Chocolade Suikerwerken van de voornaamste fabrieken. Heeren Winkeliers worden erop attent gemaakt dat de meest geliefde TABAK onder de Militairen is: De leveringen geschieden onder rembours, in pakjes van A ons. Snel en franco huis, zonder prijsverhooging. Premieirekkingen volgens aanwijzing der Nederiandsche Staatsloterij f 2.50 f 5.- f 10— f 20— f 25— Volgestort (wettig geoorloofd). Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te .Rotterdam en bij H.H. Agenten, MILITAIRE DRUKKERIJ G. N. TEULINGS 'S-HERTOGENBOSCh! - TEL. SSMT. 70 Uitgebreid magazijn van alle benoodigde drukwerken en registers ten dienste der Militaire Administratie, alsook ruime keuze in Fcrrnaatpapier, Diensfcouverten en Bureaubehoeften BESTE EN GOEDKOO PSTE ADRES VOOR CAN- TINE'S VOOR POSTPAPIER EN BRiEFCQ 13VERTEN CATALOGUS EN MONSTERS OP AANVRAAG GRATIS EN FRANCO. Ks-opf RU De cadeaulijst wordt op aanvraag gratis en franco toegezonden door Cacaofabrikanten Amsterdam. MIL1TAFUK.V profileert va aauslaaude SomnjieoExatnen De schril tH-jlu' s^oocisapsus 1 Na bestaat .of nog g-Jogenlieid. Ken nxjro numin gaarne' gezonden, teg-m inzending van ilezv adve Pjijsondeipe gelegenheid te stud neren voor het begonnen. Voor hen die nog deel willen nemen, r van de Studiegids met alle gegevens wordt ientie als drukwerk. J. H. v— tl, VLIET, Nieuwendijk 50, A'datn 2^ Uit::

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4