OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. ia r ine zak en. DE SOIjDATEKrCOtJR.A]?irT van "Vx-ijclogr X S nXToxTgicKitoer- X Q X S annexeeren, vinden geen bijval in de breede massa. Of er nog een offensief van beteekenis is te verwachten van de zijde der geallieerden? Ik geloof het niet. Wel zag ik, dat men er uitstekend voor heeft zorggedragen elk offensief der tegen partij ie kunnen smoren. Men weet hier won derwel, dat de Duitechers een nieuwe linie aanleggen in Vlaandereneen derde. Doch men heeft zelf ook nu meer dan één linie. Men maakt zich dan ook niet ongerust. Ja, er zijn er zelfs in militaire kringen, die relaties hebben in de regeenngsbureau'sdie beweren, dat ze met Nieuwjaar thuis zullen zijn. Er is iets in de atmosfeer dat het Xieuwejaar door den Vrede zal worden ingeluid. Zekerheid kan natuurlijk niemand geven. Doch in de pers klinken toch andere geluiden, als voor korten tijd. Het komt er nu maar op aan ,,den juisten vorm op het goede moment te vinden", meende een mijner kennissen, die nogal goed ingelicht is, zoodat ik er uit besluit, dat de atmosfeer nu niet zoo drukkend meer is, en de oorlogs barometer niet zoo naar storm staat, als eeni- gen tijd geleden. Ik kreeg tenminste nu een geheel anderen indruk, als wanneer ik hier vroeger vertoefde. Nu, men mag de dapperen van alle kanten een eventueele rust gunnen. Wat zal er gewerkt moeten worden om de allerhande geleden schade te herstellen. Wat zulen er honderdduizenden droeve verrassingen zijn weggelegd. Want wanneer het lijden ©eni germate kan afgeleid worden uit de materieele verwoesting, dan is de som van al dit lijden niet onder cijfers of woorden to brengen. Heole reeksen dorpen en steden liggon in puin. En van geheele families zijn alle mannen gevallen. Ket gebrek aan pasmunt. Niefc alleen ia Duitschland, ook in Frank rijk is groot gebrek aan pasmunt, zonder dat men begrijpt, waardoor dit gebrek is ontstaan. In den ministerraad hebben de ministers Ribot en Malvy de quaestie van dat gebrek ter sprake gebracht. Maatregelen zijn genomen aan den aan maak van pasmunt zoo veel mogelijk te bevorderen. Tevens zullen binnenkort nog meer nikkelen munten worden vervaardigd De regeering heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaken van het. tekort. Daarbij is gebleken, dat de voornaamste oorzaak is de ophooping van sou stukken in de kassen voor verschillende instellingen van liefdadigheid als gevolg van gehouden col lecten. De regeer in g zal nu maatregelen treffen, opdat deze voorraden zoo spcedig mogelijk ■weder in omloop worden gebracht. Het lijtkt eon beetje zonderling, dat deze instellingen een talrijken voorraad pasmunt zouden vasthouden, dat door 't geheele land het gemis er van zoo diep gevoeld zou zijn als het geval blijkt te wezen- RUSLAND. Van het Oosieiijk oorlcgstooneeL LONDEN. De ..Daily Tel." verneemt uit Petersburg bijzonderheden, gepubliceerd door de „Rjetsj", van het jongste succes van generaal Iwauof aan de Strypa, waar bij hij 8500 gevangenen maakte. Hieruit blijkt, dat het Russische opmarsch begon op 30 Oct. De Russen sloegen bruggen over de Strypa en het Ischkcenemeer onder lievig artillerievuur. Bij het overtrekken legden de Russen telefonische verbindingen aan met hun achterhoedemet pontons legden zij hun kabels door het meer. Zoodra zij vasten voet hadden gekregen op den rechteroever, legden de Russen bruggehoofden aan met het oog op een mogalijken terugtocht. Ge durende zes dagen werd een allerhevigste strijd gevoerd, vooral bij bet dorp Semi- koutsje, waar de vijandelijke artillerie een geweldig vuur afgaf. Toen de Rusen den terugtocht aanvingen, deden velen van hun talrijke krijgsgevangenen een wanhopige poging om zich van geweren meester te maken en een paniek onder de Russen te verwekken, maar deze brachten dadelijk eenige mitrailleurs in actie en beletten zoo doende den overval. iTALIE. Oostenrijk en llaiië. ROME. Een communiqué van Dinsdag bericht verhoogde activiteit langs het front on Trentino. Sterke vijandelijke afdeelingen poogden den top van den Col di Lana te heroveren, maar werden teruggeslagen. De Italianen gingen daarop tot het offen sief over en namen den top van den berg Sief ten noorden van den Col di Lana. Een andere krachtige aanval der Oosten rijkers op een hoogte bij Gorz, d:e vooraf gegaan was door hevig artillerie-vuur en een hagel van handgranaten, werd afge slagen. De vijand moest een groot aantal gesneuvelden op het veld achterlaten. De verovering van de Cc! di Lana. LONDEN. De „Daily Chron." verneemt uit Turijn De verovering van de Col di Lana, een geweldige rotsvesting, is een der schitterendste Italiaansche wapenfeiten dor laatste maanden, gedurende welke voort durend terrein werd gewonqen door het aanleggen van naderingsloopgraven te mid den van het mitraiUeurvuur en den mijn- arbeid van den vijand. Onder de dappere daden tijdens de belegering mag vermeld worden, hoe een detachement Alpini zich eaa geg baande naar gen hoek van den De oorlog in Servië. De strijd in Servië is thans verreweg het belangrijkst, voor- loopig althans, al ware het ook alleen, omdat daar het hardnek- kigst wordt gevochten, terwijl op de andere terreinen de strijd schijnt to rusten. We geven daarom nog eens weer een kaar tje van het oorlogsveld in Ser vië. Ons kaartje is in dit opzicht merkwaardig, dat het de linies der Duitschers en Bulgaren aan geeft op 24 October en 3 Novem ber. Men ga de dikke zwarte lijnen met dwarsstreepjes n eens na, die in 't noorden, loopende van west naar oost, geven de Duitsche fronten, die van 't noorden naar 't zuiden de Bulgaarsche linies aan. Vooral de Bulgaarsche troepen zijn thans reeds veel verder opgerukt dan TJskub, en zij naderen reeds zeer dicht de Albaansche grens. berg. Dicht bij den top wisten zij zich ge durende eenige weken te nestelen, niette genstaande het gevaar van dood te honge ren daar het moeilijk was hen van levens middelen te voorzien. In dien tijd boorden de Alpini een tegenmijn onder den top. Bij den laatsten stormaanval hield het overschot der Oostenrijkers hardnekkig stand in een verblindende sneeuwjacht en ijzige koude, terwijl zij rotsblokken en kis ten met. bommen op de hoofden der aanval lers wierpen. Zij waren echter niet in staat den aanval te weerstaan. Door de verove ring van de Col di Lana beheerschen de Italianen de forten in de Parola- en Livi- nallonga-dalen. SERVIË. De oorlog in Servië. SOFIA. Onze troepen, die het versla- gen Servische leger vervolgen, zijn den 7deu Nov. op het geheele front tot aan de Mora- wa gekomen en maken toebereidselen om aan den linkeroever over de rivier te trek ken. Bezet werden de steden: Alexinatsj. Wlasotineo en Iltowasj en in Macedonië de stad Tefcowo. Op de andere fronten geen verandering. Onze troepen werden te Nisj met de kre ten: hoera" en „welkom, bevrijders" ont vangen. De stad was door de Servische sol daten voor hunnen aftocht geplunderd. Voor zoover de oorlogsbuit tot dusverre geteld is, zijn in Nisj en omgeving ver overd: 42 vestingkanonnen, duizenden ge weren en kisten met munitie, 700 wagens, grootendeels beladen met levensmiddelen, veel automobielen, veel verplegingsmate- rieel, o.a. twaalf ontsmettingsovens, 500 wa terpompen, 500 nieuwe vlaggen en 100,000 stuks sóldatenondergoed en uniformen. Er zijn in de stad en omgeving nog vele kruitdepots. Bovendien Ü6ten de Serviërs bij hunnen terugtocht een groot aantal kanonnen en machine-geweren achter, waarvan echter neg geen lij3t is opgemaakt. Toe dusverre werden bij Nisj 5000 gevan genen geteld. LONDEN. De Daily Mail" bevat het verhaal van een Engelscbman, die in April naar Servië ging om hulp te verleenen in de Britschs hospitalen, en die nu oen tref fende beschrijving geeft van de ellende in Servië. Toen Belgrado ontruimd werd sleep ten de massas der vluchtelingen zich voort naar heb zuiden, over de met dikke mod der bedekte wegen. Regen en natte sneeuw viel zonder erbarmen op de vluchtelingen neer. Vrouwen trokken laarzen en kousen uit en strompelden tot de knieën door de modder, velen met zuigelingen op den arm of kinderen aan de hand voortslepend. Eb te midden van kudden koeien, 6cnapen en varkens zag men grijsaards en kindereu. Soms geraakte de droeve stoet in een hope- looze verwarring en hokten allen in de modder bijeen. Er was niets wat op een paniek geleek, men nam slechts doffe wan hopige berusting waar. Zoo sleepte men z:ch voort, velen onbewust waarheen ze trokken. Men scheen meer bevreesd voor de Bulgaren dan voor de 0c6tenrijkers. Hoe de menigte gevoed werd is niet te zeggen, daar de wei nige herbergen langs de wogen geen voedsel meer konden leveren. Vele kinderen stier ven en hun lijkjes bleven langs den rand van den weg liggen. Zoo bereikte ik, zegt de schrijver, op 15 October het station te Nisj. Hier was elke beschikbare voet grouds over- vuld met vermoeide doornatte menschen. Toen de afsluitingen werden geopend, dron gen henderden naar den trein De lucht was vervuld" met de kreten van vrouwen en het gekrijt van kinderen. Tijdens de reis merkte ik veel militaire beweging op en hoorde ik in de verte het vuren op de heuvels rond om. Zullen de geallieerden dan nimmer komen, was de algemeene klacht. Voor deze gebeurtenissen, zegt de schrij ver. werd ik door koning Peter in zijn land huis Topola bij Kragoejevatsj in gehoor ontvangen. In de schaauw van de wit mar meren kerk die hij hier laat bouwen als een gedenkteeken voor het volk, vroeg de koning me naar het werk der hospitalen. Hij sprak Fransch en betuigde zijn leed wezen, dat hij geen Engelsch kon spreken, de taal van het land dat zoo goed was voor de Serviërs. Herhaaldelijk sprak hij zijn dank uit jegens Engeland ..onzen groot sten vriend De koning spre.lt met droefe nis over den oorlog, maar was volstrekt niet neerslachtig en scheen vol vertrouwen over den einduitslag. De toestand in Servië. BERLIJN. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Sofia bericht De verovering van tie uit militair oogpunt belangrijkste stad van Servië wordt als oen groot succes beschouwd. In Nisj hebbende Bul garen veel Buit behaald. In Corna-Banja, dicht bij Sofia, kon men herhaaldelijk een doffen knal hoorener zijn echter maar enkele brug gen op den weg naar Nisi in de lucht gevlo gen, terwijl 12 tunnels, die do spoorweg pas- seeren moet tusschen Pirct cn Nisj. slechts licht beschadigd zijn. Door den val van Nisj is de tooaland der Ser- ërs ten Vesten der Morawa zeor moeilijk ge worden, daar de Opatenrijkscii-Hongnaraciie trcenpu vanuit het Noorden oprukken. En wan neer de Bulgaren ten Zuiden vin NGj d« Mo rawa hebben overschreden hebben de (Serviërs nog slechts do keus naar Albanië te vluchten of in Zuidelijke richting een aanval to doen op Wranja. Het is den Franscheu niet mogelijk, de Serviërs ter hulp te komen, daar zich Bul. ganrsche troepen tusschen dezo heide legers hebben gedrongen. Er hebben evenwel aanhou dend troeponlandingen plaats in Soloniki. In het Noorden hebben intusschen de Oosten- rijksclie en Duitsche troepen groots moeilijk heden te overwinnen, die zij echter met moed en volharding doorstaan. De wegen zijn moe rassen geworden en daar de spoorweg nog niet hersteld is, kunnen de treinen bezwaarlijk vol gen. Eiken dag vordert men echter 8 a 10 K.M. Het leger van Von Gallwitz moet ten Zuiden van Kruzovac de met bosschen bedekte ge bergten overtrekken, die tot 800 Meter hoog zijn en vanwaar men de vijanden eerst moot verdrijven. De verliezen der verbonden troepen zijn echter slechts gering, daar de vijand ge brek heeft aan artillerie. De Serviërs houden nog slechts een derde van him land bezet, ter wijl zij niet kunnen ontkomen. Het gedrag der inwoners wordt hoe langer hoe vreedzamer. Het front der Oostenrijksche, Duitsche en Bulgaarsche troepen is steeds korter geworden en heeft, thans een lengte van 360 K.M. In het Noorden nikken troepen op tegen Ivanlieade door het Joliea-gebergte voort; uk- kende kolonne heeft de hoogten ten Noorden van Knvna bereikt. De Duitsche troepen van Ivövesz vervolgen den vijand orer Kraljewo, terwijl de linkervleugel van dit-leger de Serviërs verdrijft van den Westelijken over van de Mo rawa. In aansluiting daaraan rukt de rechtervleu gel van het leger van Von Gallwitz naar Kru- sovac op. De van de Servische hoofdmacht door de Bulgaren afgesneden vijandelijke troepen zullen waarschijnlijk trachten verbinding te krijgen mot de Fransche en Engelschc leger- afdeelingen. De verliezen der Bulgaren. PARUS. De verliezen der Bulgaren na een strijd van een maand bedragen 100,000 man- Voor Pirofc alleen vielen er 30,000. De Matin" merkt op, dat een derde ge deelte van het Bulgaarsche effectief buiten gevecht is gesteld en dat de Duitschers aan hunne bondgenooteu het moeilijkste gedeelte van den. Balkanveldtocht hebben overgela ten. De inneming van KragoejewatsJ. Leonard Adelt seint aan het „Berliner Tageb.att" nog de volgende bijzonderheden over de inneming van Kragoejewatsj Deze gewichtige verzamelplaats van de Ser viërs vormde het vereenigingspunt voor de legers van Kövess en GaMwióz. Uit het noor den naderde do linkervleugel van het leger van lCovess, bestaande uit een Oosteurijkscn-Hon- gaarsch corps, uit het noordoosten de Duitsche vleugeigroep van het leger van von Gallwitz, die bij Batonica uit het Moravadal in het Lei penicadal binuengezwenkt was, daar echter door den vijand, die zich op de hoogten genes teld had, tegengehouden werd. ï)e Oósten- rijksch-Hongaarsehe troepen, die uit Arangje- lovac over Topola voorwaarts gedrongen wa ren, hadden eveneens taaien tegenstand to overwinnen van de Servische achterhoede. Ook hier hielden de Serviërs hun inelkaar geschoten loopgraven tot het uiterste bezet. Het ontbre ken van draadversperringen maakte het ech ter voor de tirailleurliuies gemakkelijker, de Servische loopgraven te bereiken, die met de bajonet genomen werden. Een Oostenrijksch bataljon nam daarbij de heele bemanning van een loopgraaf, ter sterkte van 140 man, gevan gen. In andere gevallen vochten de verdedi gers met den moed der wanhoop tot den laat sten man. Gedurende deze bloedige achterhoedegevech ten trok, volgens rapporten van vliegers, het gros van het Servische leger met lange cclon- nen treinen oorlogsmateriaal uit Kragoejewatsj weg, dat reeds dagen geleden door een groot gedeelte van de burgerlijke bevolking ontruimd was. De weinige achtergeblevenen lieten den Duitschers, die intusschen in het mondingsge- bied van de Raoa en de Lepenioa den taaien tegenstand van de Serviërs gebroken hadden, een adres van hulde overhandigen. Daar de Oostenrijkers het vorige jaar in Waljevo met een dergelijk adres sleokte ervaringen hadden opgedaan, werd deze hulde zeer koel opge nomen. 's Morgens tusschen zeven en acht trok een Oostenrijksche patrouille Kragoejewatsj binnen en heesoh de zwartgele vlag op het. arsenaal en op de kazerne. De Serviërs hadden voor hun aftocht de militaire werken zooveel mo gelijk vernield. De Duitschers hadden de ont ploffingen in de verte kunnen hooren. Na het bezetten van de stad zetten de bondgenootcn de vervolging op den weg naar Kraljevo voort. BULGARIJE. Een Zeppelin te Sofia, SOFIA. Een Zeppelin, die met den her tog van Mecklenburg aan boord te Ternes- war opsteeg, landde Dinsdag te Sofia. De koning woonde met zijn gevolg de landing bij op helt vliegterrein. De aankomst, van den Zeppelin, die boven de stad eerst kringen beschreef, haarde bui tengewoon opzien. TURKIJE. Munitie voor Turkije. LONDEN. De „Times" verneemt uit Boe- chare3t van Zaterdag, dat te Roestjoek drie lichters aankwamen, begeleid door Oosten rijksche monitors. De vaartuigen werden door de plaatselijke autoriteiten, de bevol king en de troepen met geestdrift ontvau- geu. Er werd een groote voorraad munitie en automobielen voor het leger van von der Goltz (Turksche troepen in Thracië) aan wal gebracht. Blijkens een triegram uit Turn Severin zijn er nog verschillende an dere convooien op den Donau onderweg met bestemming naar Bulgaarsche havens. GRIEKENLAND. Het Crleksche kabinet. ATHENE. Michaehidakis, een Krctenser en tegenstander van Venizeios, heeft de por tefeuille van onderwijs en eeredienst in het nieuwe kabinet aangenomen. De Grieksche Kamer. LONDEN. Volgens een bericht uit Athene aan de „Daily Chron." zou Donder dag het besluit tot ontbinding van de Ka mer worden afgekondigd. De houding van Griekenland. PARIJS. Romanos, de Grieksche gezant lo Parijs, heeft aan Cambon, secretaris van buitenlandeche zaken, het volgende tele- ram van zijne regecring overhandigd: .Gelieve den premier formeel te verklaren, dat wij vastbesloten zijn, onze neutraliteit te handhaven en hem de betuiging onzer oprechte goede gezindheid jegens de Extent e-mogecdheden over te brengen. Wil hem ook zeggen, dat het nieuwe mini sterie de verklaringen van Zaïmis, wat be treft de vriendschappelijke houding der koninklijk-s regeering ten opzichte der troe pen van de geallieerden te Saloniki. tot de zijne maakt en dat het kabinet zich te zeer bewust is va»n de ware belangen des lands on van de verplichtingen die het je gens de mogendheden, die ^Griekenland beschermen, heeft om, zij het ook nog zoo weinig, van die gedragslijn af te wijken. Het hoopt ooi die redenen, dat de vriend schappelijke gevoelens dier mogendheden jegens Griekenland geen enkel oogenblik zullen gewijzigd worden door kwaadwillige en kwaadaardige berichten, die met voor dacht in omloop worden gebracht in de ijdele hoop de goede betrekkingen tusschen de Entente en Griekenland te versto ren. w. g. Skcelocdis." ROEMENIË. Co houding van Roemenië. BOECHAREST. De Bond voor natio nale Eenheid hield een openbare vergade ring, die zich verklaarde voor de politiek der regeering en tegen een oorlog aan de zijde van Rusland. Tot de sprekers behoorde ook de onafhan kelijke afgevaardigde Nicolas Fleva, door het vclk „de tribuun" genoemd, die vz*oeger tot de partij der nationale actie behoorde. VEREENIGDE STATEÏi. Da zaak Fay. NEW-YORK. De federale Grand Jury heeft rechtsingang verleend tegen de Duitschers Fay, Scholz, Dasche, Bronkhart, Max Breitung en Kunzle wegens samenzwering om eigenaars van schepen en scheepsladingen te beroo- vou en schepen te vernielen ten nadeel© van de verzekeraars. Volgens de aanklacht was do samenzwering op 15 Augustus georga niseerd en duurde zij voort tot de arrestatie der beklaagden. NEW-YORK. Fay en zijn Duitsche me degevangenen verklaarden onschuldig te zijn aan de feiten, waar san ze beschuldigd worden. De rechter weigerde de borgstel ling van 25,000 dollar te verminderen. Alleen Breitung en Kienzle waren in staat dat bedrag bijeen te brengen en zijn in vrijheid gesteld. De vertegenwoordiger van de regeering, die zich tegen de verlaging verzette, wees op .le paspoortzaken, waarin 20,000 dollar borgstelling was geëischt. Naar het oordeel der regeering, zeide hij, is het in de lucht doen springen van zijn schip een meer ern stige misdaad dan paspoortvervalsching. Deze lieden worden beschuldigd van duivel achtige plannen om bommen te plaatsen in schepen en deze aldus in volle zee te vernie tigen. Lieden, die dat op hun kerfstok heb ben. zijn vrijwel als moordenaars te kwali- ficeeren. JAPAN. Do kroning van den Mikado. Ds „Times" verneemt uit Tokio, d.d. 7 dezer Hedennamiddag kwam de Keizer te Kyoto aan, waar hij gekroond zal worden volgens do tradities, die reeds dateeren uit den vér afgelegen tijd, toen de dynastie aan het bewind kwam. Met één enkele uitzon dering werden de keizers van Jajoan reeds sedert meer dan 1100 jaren gekroond op dezelfde plaats, waar de tegenwoordige keizer, de 123ste van zijn geslacht, plechtig den troon zal bestijgen. Een half millioen menschen stonden Jieden geschaard langs de straten van deze prachtige eenwenoude stad, om getuige te zijn van den gang des keizers van het sta tion naar heb paleis. De optocht maakte den indruk van groote waardigheid en ver fijnden smaak. Het rijtuig des keizers werd geëscorteerd door cavalerie-, die een zonder ling© tegenstelling vormde met de in gele gewaden gehulde dragers van de Heilige Kast- die den goddelijken Spiegel, het embleom der Japansche autoriteit, bevatte. Stapvoets legde de optocht den geheel cn weg door de straten in doodsche stilte af, terwijl het volk alleen door te buigen aan zijne achting en eerbied uiting gaf. De stilte werd slechts éénmaal verbroken, toen één enkele klaroenstoot verkondde, dab de keizer zijn paleis weder had betreden. De „Untiine". KOPENHAGEN. Volgens hier ontvangen berichten omtrent de torpedeering van de „Undins", vertrok de Duitsche veerboot ,,Preus3en" Zondagmiddag volgeladen met spcorwcgtruokstellen van Trelleborg. Bui ten de Zv.eedsche territoriale wateren ge komen, werd zij geconvoyeerd door de Un dine" en een groote torpedoboot. Op 22 mijlen afstands van Trelleborg werd de periscope van een Engelschen onder zeeër door de drie schepen gelijktijdig waar genomen, maar vóór iets gedaan kon wor den, had e8ne vreeselijke ontploffing plaats. De Undine" was door een torpedo ge troffen en onmiddellijk daarna vernielde een tweede torpedo de machinekamer. De torpedoboct, die zich op dat oogen blik op honderd meters afstand van den kruiser bevond, kwam dichterbij om hulp te verleenen. Spoedig stond het dek van de Undine" nog slechts enkele centimeters boven water en do bemanning trachtte zich op de kleine vlotten, die convoyeerenxle 3chepen voor alle zekerheid meevoeren, te redden. Van da totaio bemanning, die 218 koppen telde, konden zich 199 redden, maar velen van hen waren ernstig gewond en reeds op de rei3 naar Sassnitz, waar een extra-trein wachtte om hen naar Kiel te vervoeren, stierven er zes. Eene enorme menschenmassa juichte de overlevenden te Sassnitz toe. De Undine" zonk binnen drie minuten op ,cen plaats waar liet water zestig meter diep i3 en wordt geacht geheel verloren te zijn. De die:i3t tusschen Trelleborg en Sassnitz is weder geheel gestopt, omdat de Dait3cho veer booten niet durven uitvaren- Volgens een bericht van den Russisehen Grcoten Genera'en S'.-f was het e?n Engel se he onderzeeër, die den Duiischen kruiser Undine" in dö Oottne torpedeerde. De „Yssr" getorpedeerd, PARIJS. Het s.s. „Yser". vroeger het Amerikaanseh s.s. „Daeia", is getor pedeerd, nadat het de bemanning van Lot Italiaansche stoomschip „Eiisa Francesca", dat getorpedeerd was, had gered. Al da pascagiors cn d© bemanning zijn behouden. De Turquoise". KONSTANTINOPEL. De Fransche onderzeeër „Turquorio", die eenige dagen geleden in - de Dardanelles, in den grond geboord word ylotge- .«KiL -.-KóV.lvTÏ - maakt en in goeden staat hierheen gebracht. Hij zal in do Turksche vloot worden opge nomen. Dinsdag had de ceremonie van de naamswijziging en het hijschen van do Turksche vlag plaats. Na afloop werd de onderzeeër ter bezich tiging gesteld. Het bedrag van de entrees wordt besteed ten bate van behoeftige sol datenvrouwen. Do „Irene" gozonken. LONDEN. De „Daily Telegraph." meldt, dat volgens ontvangen berichten het regecringsjacht „Irene" gezonken is, 13 man van de equipage zijn gered, 22 wor den vermist. Steuncomité te Epe. Men meldt uit Epe, d.d. 8 Nor. aan de ..Zw. Crt.": Het suoces van de verloting en van de ten toonstelling van do prijzen ia verzekerd. Giste ren waren er 1030 betalende bezoekers op de Brinkgrevc, onder wie ook hoog bezoek, daar Z. K. H. Prins Hendrik met zijn adjudant te gen zes uur een en ander kwam bezichtigen. He Prins werd ontvangen door den heer L. C. Kolff, voorzitter van liet steuncomité, en rondgeleid door mevr. 'Sweeris de Landas, voorzitster van hot damescomité. Hij nam deel aan de vermakelijkheden, kocht een aantal lo ten eu gebruikte in de serre de thee. Hij sprak zjjn hooge tevredenheid uit over een en ander. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. der landmacht, tot res.-off. v. gez. 2de kl., de arts E. G. E. C i' o i n. Bij K. B. is aan majoor T. F. J. M u 1- 1 e r M a s s i s, v/d gen. staf, hoofd lid© afd. v/h dep. van Oorlog, eervol ontslag verleend als adviseerend lid der Staatscommissie, ingest, bij K. B. van 12 Dec. 1910. (Legercommissie.) Bij K. B. is aan res.-2de-luit. E. J. H. Berk, 1ste reg. inf., ter zake van onge- schikth. voor de verdere waarn. v/d mil. dienst, wegens lichaamsgebr., eervol ontslag uit dien dienst verleend. Niet uit den trein springen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft de volgende aanschrijving gericht aan de militaire autoriteiten: l it verschillende rapporten blijkt, dat mili tairen gebruik maken van de geringe snelheid, waarmede over de spoorwegbruggen wordt ge reden, om nabij die bruggen uit den trein te springen, ten einde sneller de plaats van be stemming te bereiken of om zich aan de con- tvöle bij het station van aankomst te ont trekken. Deze militairen maken zich schuldig aan eene verboden handeling, bovendien stellen zij zich aan levensgevaar bloot. Ik noodig u uit het vorenstaande ter kennis vnn uwe onderhebbenden te brengen. Overtreding hehoorb streng te worden ge straft. Aan de commandanten der op de bruggen geplaatste dokkingsdetachementen draag ik in het bijzonder op, overtreders to doen aanhou den, cn hen per extra gelegenheid naar hunne nfdeeliug terug te zenden. Voorstel-Eland. In de zitting der Tweede Kamer is aan de orde geweest ihet wetsvoorstel, van den heer Eland tot aanvulling van art. 12 der wet van 9 Juni 1902 („Stbl." No. 89) tot regeling van de bevordering en het ontslag enz. van militaire officieren der landmacht. Dit voorstel bejinalt dat do wettelijke leef tijdsgrens waarboven kapiteins niet meer voor bevordering tot hoofdofficier en hoofdofficie ren niet meer tot bevordering voor opperoffi- cier in aanmerking komen (.resp. 53 en 60 jaar) wordt verhoogd met den tijd, geduren de welken dienstplichtigen volgens art. 3.85 der Grondwet buitengewoon onder de wapenen zijn 'geroepen (mobilisatie) enz. Dit dient om to voorkomen dat' officieren bovenbedoelden leeftijdsgrens bereiken zonder (door de mobili satie) voor bevordering in aanmerking te komen. De algemeene beraadslagingen worden ge opend. De heer JANSEN (U.-L., 's Gravenhage III) brengt hulde aan den voorsteller voor de in diening van dit voorstel. Een wetswijziging als dc onderhavige intusschen dient te voldoen aan twee vereischten: dat het legerbelang niet wordt geschaad en dat de belangen dei- officieren geen gevaar loopen. Spr. vreest nu echter dat thans het gevaar bestaat dat te velen, die den leeftijdsgrens overschreden heb ben, alsnog zullen worden bevorderd, hetgeen voor de jongeren nadeel in hun bevorderings- kanscn zou opleveren. Wil men dus de ouderen helpen, dan dient een andere oplossing ge zocht. Wat is de meening van den minister over dit wetsontwerp? De MINISTER VAN OORLOG, de heer Bosboom, wenscht gaarne eenige inlichtingen omtrent dit wetsontwerp te verstrekken. De grondslag van dit wetsontwerp is de meening dat de gang van de promotie door de mobili satie is vertraagd. Dit is intusschen niet juist. In tegendeel, de promotie van vele officieren is sneller geweest dan in normale omstandigheden. Officieren, die thans zijn gepasseerd, zouden zeker zijn gepasseerd als er geen mobilisatie zou zijn geweest. Hiermede ontvalt de voor naamste grondslag aan het wetsvoorstel. Men moet trouwens voorzichtig zijn met dergelijke wetswijzigingen voor speciale gevallen. Het zou met goed zijn do wet incidenteel te wijzi gen en voor een bepaald geval den leeftijds grens te vefhoogen. Immers in vredestijd zou er eveneens aanleiding kunnen bestaan om voor bepaalde groepen van officieren den leef tijdsgrens te gaan yerhoogen. Men heeft het gezien in de tachtiger jaren, toen er een in compleet was bij de artillerie. Zoolang de bevordering niet is een gewone vlietende stroom, maar zij onregelmatig ge schiedt. kunnen zich telkens dergelijke om standigheden voordoen. Bovendien benadeelt een dergelijke wet anderen weder in hun promotiekansen. Wat men dus met de eene hand geeft, neemt men met de andere. Voor do Regecring zou dan ook geen aanleiding lebben bestaan een dergelijk ontwerp in te .dienen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R„ Stecmvijlc) bevestigt 's Ministers mededeeling omtrent de goede promotie, die er in den mobilisatietijd is geweest. Die vraag belieersckt dit wetsontwerp. Spr. vraagt of de reeds ge passeerde officieren volgens dit wetsvoorstel alsnog voor bevordering in aanmerking zullen komen. Dc lieer ELAND (U.L., Arnhem) tracht met cijfers aan te tooncn dat de promotie tijdens clo mobilisatie niet zoo gunstig is geweest. Waar intusschen de Regeering zich feitelijk tegen het voorstel heeft verklaard, trekt spr. het. in. Het wetsontwerp maakr dus geen onderwerp v. beraadslaging meer uit. Mat. Ghr. Olfiolerenvereeniging. Dezer dagen had te Utrecht plaats de eerste algemeene vergadering van do Natio naal Ciiriston-Officiereuvereeniging, ouder voorzitterschap van den generaal-majoor der artillerie b.d. J. G. M. Schoch. Aan de band van tal van voorbeelden wees"do voorzitter er in zijn openingswoord op, hoe God de vereeni- ging steeds in moeilijke dagen heeft geholpen on 'wekto de leden pp, met vertrouwen op H komt er nog niet. Studeer daarom in Uw vrjjen tjjd, Militairen. Vraag ook eens een l^s van onzen schrifteüjüten cursus, die de kroon spant van alle andere. Vraag een les en oordeel dan zelf! P. BOER, Nieuw-Amsieniam. Hem voort te gaan. De mobilisatie, die een vorig jaar het houden van do algemeene ver gadering verhinderde, stelde ook do verecni- ging voor tal van nieuwe vragen, voor de op lossing waarvan «le medewerking van alle leden dringend vereischt is. Wat hem zelf aangaat meent de voorzitter een vecht te hebben om na zestien jaren bij wijze van spreken, in do loopgraven te hebben doorgebracht, terug te treden in de reserves. Hij meent daarom, met het oog op zijn Imo gen leeftijd, geen gevolg te kunnen geven aan de talrijke verzoeken nog langer het voorzit terschap waar te nemen. Bij acclamatie wordt daarna op voorstel van een der leden en nadat nogmaals door de ver gadering vergeefsche pogingen werden aange wend den voorzitter op" zijn besluit te doen terugkomen, generaal Schoch het eere-voorzit- terscthap dér vereeniging aangeboden, hetwelk onder dankbetuiging door hem wordt aanvaard. I oorts werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester besproken en vastge steld en de vacatures in het hoofdbestuur ver vuld. Herkozen werden de heeren Duyraaer van Twist. Van Reenen en Verhoeff, en gekozen de heer W. J. D. Havelaar, kapitein der artil lerie te Utrecht. Door de vergadering werd de heer J. J. C. van Dijk als voorzitter aan gewezen. In de middagvergadering, dio gewijd was aan de bespreking van de geestelijke verzor ging van ons leger gedurende den mobilisatie tijd en welke werd bijgewoond door de veld predikers D. D. Scholten, Hagon en Janssen, werd de aandacht gevestigd op de wensche'.ijk- heid om bij de opleiding tót officier ook plaats te geven aan het onderwijs in geestelijke wetenschappen Aan het hoofdbestuur werd opgedragen een commissie te benoemen, die te dezer zake aan dé algemeene vergadering zal hebben te rap porteeren. Over liet oprichten van christelijke mili taire vereenigingen, waarin gezamenlijk offi cieren, onderofficieren en manschappen arbei den, liepen de gevoelens uiteen. IVel was men algemeen overtuigd van de wenschelijkheid, dat de officieren b.v. door liet bezoek aan militaire tehuizen, belangstel ling toonen in het leven hunner onderhebben den. De werking der tijdelijke militaire tehui zen werd algemeen geroemd, verspreiding van goede lectuur, o.a. in den vorm van reisbiblio- thejeen, ten zeerste toegejuicht. Nadat over tal van punten van gedachten was gewisseld en de heer van Dijk het voor zitterschap had aanvaard, werd de aftreden de voorzitter op waardeerende wijze en onder instemming der vergadering toegesproken. Daarna werd de vergadering, die op gebruike lijke wijze was geopend, door ds. Janssen met dankgebed beëindigd. Landstorm. xjq Landstorm-afde'eling Dordrecht is gesplitst in een voetvollc-afdeeling Dordrecht onder commando van den kapitein J. Tuinenburg en een wielrijdersafdeeling Dordrecht II, ouder commando van den 2en luitenant J. A. J. Jansen. De le luit. b/d Landstorm B. VV. Poorte naar is belast met het commando van do land- stormafdeeling Kampen, ter vervanging van deu len luitenant van het Instructiebataljon T. Beets. De sergeant van de Vrijwillige Landstovm- afdeeling Haarlem, R. Kolkman is na detachee- ring b/hveldleger in positie gelijkgesteld met den rang van 2e luitenant. Te Helmond is den 8en dezer, na eene le zing van den oud-luitenant-kolonel Jlir. E. von Bose, een Landstorm-afdeeling opgericht, sterk 180 man. Uit da Staatscourant. Bij K. B. is aan off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht A. "VV. 0. G. Kamerling, wegens ongeschikth. voor de verdere waarn. v/d mil. dienst, ten gevolge van lichaams gebr., met 16 Nqv. eervol ontslag uit deu zee dienst verleend, onder toekenning van een pen sioen van f 975 's jaars. Ministerieel bezoek aan DordrtWi^, De minister van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, heeft Maandag een bezoek ge bracht aan Dordrecht ter bezichtiging van de Marïne-machinistenschool en het Internaat voor adspirant-adelborsten. Te kwart vóór 11 arriveerde de minister, d'.o vergezeld was van den inspecteur van den marine-stoomvaartdienst J. H. Gijzen, den chef van de afdeeling personeel, kapitein ter zee Bron en den adjudant van den minister, luit. ter zee le klasje mr. Jager per auto aan de Middelbaar Technische School. Z.Exeell. werd ontvangen door «len comman dant van dc Marir.c-machinistenschool, kapfc.- luit. ter zee A. IV. Tirion, onder wiens leiding de ten behoeve van het onderwijs aan de adsp -machinisten ingerichte lokalen van de M. T. S. en de op het terrein dier school ge bouwde werkplaatsen in oogenschouw werden genomen. Van de M. T. S. begaf men zicb naar de „Bonaire", de verblijfplaats van de machinist- leerlingen. Behalve genoemd vaartuig, werden het sportterrein, de recreatie-zaal en alle leer- en ontspanningsmiddelen bezichtigd. Te half-een werd naar Hotel Ponsen gereden, waar het gezelschap de lunch gebruikte. Ongeveer 2 uu vertrok de minister naar het internaat voor adspirant-adelborsten in de Wijnstraat. Nadat Z Escell.. onder leiding van den di recteur dier inrichting, den hoer Buys, liet gebouw en alles wat op het onderwijs betrek king heeft, had bezichtigd, vond een bespre king plaats over de opleiding der adsp.-adel borsten en den gang van het onderwijs. Te ongeveer half-vier aanvaardde het hooge gezelschap per auto de terugreis naar Den Haag. („Dordt. Crt.") Marine-officieren in Indië aan den wal. „De Nieuwe Courant" schrijft -. „Uit Indië bereikte ons een schrijven, aan welks inhoud wij openbaarheid geven, om dat, hoezeer ook zuinigheid in allo takken van den staatsdienst thans geboden moge zijn, hier naar onze meening een onbillijkheid te herstel len valt, welke door niets anders dan een on verklaarde bureaucratische vertraging schijnt te zijn veroorzaakt. De quaestie is deze Met 1 Juli 1913 worden de traktementen l»ij de marine herzien, welke herziening ten ver betering op liet oog had. lu liet algemeen zijn dan ook de traktement van de officieren op do loot een weinig vooruitgegaan. De iw Indië aan den wal geplaatste officieren zjjn eclivor blijkbaar vergeten, zoodat het geval zich voor doet, dat speciaal de jongere officieren aan zienlijk in inkomsten zijn achteruitgegaan. Daar de minister van Marine ook hooit gevoeld, dat een en ander niet in den haak was, heeft deze, daar de bedoelde traktementen door Ko loniën werden betaald, aan zijn ambtgenoot van Koloniën bij resolutie d.d. 8 November 1913, Bureau B iio. 52 doen weten, dat do zaak op een misverstand berustte, en dat liet- niet de bedoeling was de traktementen van de aan den wal geplaatste officieren, gezien den steeds

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2