KWATTA DE Chocolaad Fabricatie van Schoencrême Laatste Berichten H. D. B. „SMULDERS9 Borstuleveüen Ge moet Ms slag leveren Teekeoen Tijdgeest QhBigafiën ir Gearling's BrlefsteSSer. SOLDATEN -VOORDRACHTEN. Stoommachine ÖE SOeDATBNOOUR AKTT Oplossing: 1. kl. 10. 2. H. rr., 3. kl. 7, 4. kl. 9; 2e slag: 4. h. k.. 1 h. 'b., 2. h. 8, 3. Ud. 8; 3© slag: 3. h. 10. 4. h. vr„ 1 h. 9, 2. r. 9; 'ie slag: 4 soli, a, 1 sch. rr., 2. sell. k„ 3. r. a.5e slag: 4. sch. 8. 1. sch. 7, 2. kl. k„ 3. ld. b.6e slag: 3. h. 7, 4. sch. b.,. 1 b. 6, 2. kl. a.7e slag: 2. sch. 9. 3. r. 10, 4 r. k„ 1. sch. 10, en verliest. Op harten is de oplos sing niet mogelijk. J. BUIS Ji. Pandoerpraatje 2-111-4 R. I. Mijnheer de Redacteur. Gelieve s.v.p. onderstaand pandoerpraatje ter oplossing op te nemen in uw blad. No. 1. r. b."lO, r. h. 10. 9, 7. 6. s. 9. 2. h. 8, b., v.. k., M. 10. v., s.vr., a. 3. k. S, 9, k„ a„ r. 8, 9, s. b. 4. s. 7, S, 10, k., r. 3c., a, h. a., kl. b. "Klayeren is troef. De Pandoerclub van 2-IU-4 Reg. Inf. Wandelen. Hen schrijft ons uit Js Gravenhage: De wandeltochten rond Den Haag. uitge schreven door de Haagsche Athletiek Voreeni- ging, hebben Zondag groot succes gehad. Van de inschrijvers voor de diverse groepen waren niet minder dan 16S opgekomen, van wie er 165 op den gestelden tijd aan het eindpunt arriveerden, zoodat er slechts drie uitvallers waren. ,15r werd geloopen in drie groepen, resp. - A., B. en C-hiervan had groep A. 25 K.M. af te leggen met een gemiddelde snelheid dan 5 K.M. per uur. groep B. 35 K-Mg met C K.M. en groep C. 50 K.M. met 61 *11. per uur. Iedere groep stond onder een leider, dio het tempo aangaf en niet voorbij geloopen mocht worden: dit om het wedstrijdkarakter onmoge- Irjk te maken. 7Uiteraard was de belangstelling het grootst - •TÓor groep C. De mannen vertrokken te acht uur en te 4 uur arriveerden 76 van de 79 deel nemers. Waren de deelnemers van de andere groepen, meereudeels uit do omstreken af komstig, groep C. daarentegen telde liefheb bers uit aue deelen van het land. Kreet na aankomst reikte de heer C. A. C. I/ast" de fraaie diploma's en het eere-metaal uit. Ken extra-prijs verwierven de grenadiers die onder leiding van sergeant K. Boon en met 16 man uitkwamen, jde grootste groep. De stemming onderweg was allergenoege- lijkst. De inspecteur op de lichamelijke opvoe ding in de 2e inspectie, de heer C. Balfoort-, wachtte tè Veur de groepen en deed daar van zijn belangstelling blijken. Gevonden voorwerpen. Derde lijst. (Slot.) - Lijst van militaire kleeding- en uitrusting stukken, gevonden in spoorwegrijtuigen of aan de stations te Rotterdam en be zorgd ten bureele van den Garnizoens-Com- mandant' te Rotterdam, waar ze door belanghebbenden kunnen worden opge vraagd. (Toezending geschiedt voor rekening van de eigenaren.) Een pakje, waarin drie witte matrozenkielen met blauwe kragen; een roode zakdoek waarin een paar sokken'en een handdoek;, een pakje waarin hemd, onderbroek en zakdoek; een pakje waarin schaaltje, twee zakdoeken en een paar sokkeneen pakje waarin een ondor- hroek en. twee paar sokken, waarombeen een riemeen pakje waarin een mil. bemd en een mil. onderbroekeen pakje waarin een borst rok, twee witte handdoeken en een bonte handdoekeen vetkoker met horstel en pomp- koord: een nieuw model politiemuts gemerkt TT 7221een broodzak gemerkt L. W. 20 3354een pakje goed in een mil. handdoek ge wikkeld; een pakje waarin eeu paar model echoenen gemerkt 7640; een grijze jekker on- gemerkteen kepi gemerkt P. A. 631; een pakje militair goed (waaromheen drie riemen); een pakje '*an een hemd, een deken en een roode zakdoek waaromheen een handdoekeen pakje waarin militaire broek en handdoek een roode zakdoek waarin een paar sokkeneen kistje, waarin sokken en een boterpotje; een pakie waarin sokken een zakdoek waarin ge wikkeld twee rood© zakdoeken, een handdoek en een paar bretels: een pakje vuil goed; een blauw boterbammenzakie waarin een paar sokken, een hand-teek, en zakdoekeneen pakje waarin een handdoek, een paar- sokken, een rood on zakdoek en een zakje: een pakie. waarin 4 paar sokken, een sloop en 2 portret lijstjes een pakie van een onderbroek ge merkt 4 H.S. 999; een pakie waarin twee paar sokken en een hemd; een pakje waarin 1 hemd, 1 bruine zakdoek, 1 overhemd en sokben 1. pakje waarin twee handdoeken en een zak doek: een pakje waarin een handdoek en twee paar sokken een pakje waarin twee witte zak doeken. een roode zakdoek en drie paar sok ken een handdoek waarin gewikkeld twee paar-sokken en onderbroek: een pakje waarin een overhemd, een fcoterpoije, een handdoek, een paar 6okken. een hemd en zabdoriceneen pakje waarin een werkbroek, een werkkiel, ren pa-ar 6okken en een riempje; een pakje met sokbeneen zak waarin een paar sokkeneen gonje zakje waarin vuil goed en een paar model legerschoenen ongemerkt; een blikken sigaren kistje, waarin onder meer een paar model sok ken gemerkt 1.C.62072: een nakie waarin jaeger borstrok, een roode zakdoek en een paar model sokken in bont zakje; een wielrijders- c&pe van sergeant-majoor gemerkt 34-51 III wielje -r 254; een officierssabel; 1 oorlocrsboed ongenummerd; 1 kwartiermuts oud model ge merkt P-8-7231 pakje waarin 2 pr. sokken gemerkt 10 O. 758; 1 overhemd en een hand doek, waaromheen drie riemen1 nieuw model kwartiermuts gemerkt 6948; 1 kepi gemerkt 1.1.2890I blauw zakje waarin tabaksdoos cn zakje tabak; 1 broodzak met veldflcsch ondui delijk gemerkt P. A. 700; 1 pakje waarin een grijze wielrijdersbroek, nieuw en ongemerkt; 1 huzarencape gemerkt 4 H A. 267—0911 kwar tiermuts gemerkt B. 407; 1 koppel met scheede en bajonet gemerkt 8512—10931 hoed met een 3. nieuw en ongemerkt1 koppel, scliecde en bajonet gemerkt 4907 B926: 1 politiemuts, oud model, ongemerkt; 1 pakje waarin een paar model lage schoenen, ongemerkt 1 roode zakdoek, waarin 2 pr. militaire sokken: 1 pakje militair goed in een handdoek gewikkeld en in een courant verpakt 1 pak waarin een paar schoenen en een pak tabak; 1 mantel met onder-off. onderscheiding: 1 pakje met regle menten 1 politiemuts nieuw model1 pakje met sokken en zakdoek; 1 pakje vuil goed waaromheen twee riemen; 1 kepi. blauw, se- merkt 2 L 40. 79; 1 zwarte verlofgangerszak, waarin een hemd, onderbroek, sokken en flanel. Zij, die meenen in het bovenstaande hunne eigendommen te herkennen, worden uitgenoodigd bij het opvragen vooral wanneer het ongejnerkte goederen betreft üooveel mogelijk nadere aanwijzigingen te ▼ermelden, zooals verpakking enz. De Luitenant-Kolonel Garnizoene-Commandant te Rotterdam J. A. YAR TOPBSJNBURG, Theorie en Praktijk, (Van sergt. Fred.) De winterkoning had zijn intrede In Holland weer gedaan, Bracht gezelligheid voor de rijken, Dooh bij de armen meen'gen traan. Zie dien grijsaard daar voortstrompelen, Eeó.doosje lucifers in de hand, „Geef" zoo smeekt lhj „mij een aalmoes", „Geef me 'n aalmoes in mijn hand". „Heer" zoo bidt hij „verhoor nu mjjne bede"! „Die ik opzend, keer op keer", ,,0ok voor mij heeft Uw Zoon geleden, „Laat mij niet alleen, o Heer!"- Een heer kwam gehuld in 'n pelsjas Een vonk blonk in 's grijsaards oogen, Die zou hem zeker niet voorbijgaan, Hoe de arme zich had bedrogen. Want nauw'lijks zag hij den ouden man, Of hij stak naar de overzij der straat! Daar men nooit weten kan, Wat er in zulk volk omgaat. Helaas, hij schijnt vergeten Het: „Heden ik, morgen gij", Men wil het liefst niet weten, Dat er kunnen komen and're tij? Daar kwam een soldaat aangetreên. iEen aalmoes", bad de arme man 3 ..Hier, oude, ga nu huiswaarts heen, "Daar heb je alles wat ik geven kan". „Heb dank", sprak de grijsaard „ed'le vriend, „God sta u altoos bij, „Den hemel hebt ge wel verdiend, „De Heere zegene u ten allen tij". „Mijn moeder is reeds zeer lang dood". Zoo sprak nu de soldaat, „Zij leerde mij bidden: geef ons allen 't daag'lijksch brood, „Daaronder behoort ook gij, kameraad". De soldaat ging heen, Met opgeruimd gemoed; Ook de arme was tevreên, Leer hieruit .hoe het wezen moet. Bidt niet: „Geef ons het dagelijksch brood", En laat liet- bij 't woord, Maar helpt ook armen uit den nood, Daar God dan alleen uw gebed verhoort! Sergt. FRED. Vrijdom van port. Wijze: Zandvoort a/d. Zee. (Van Mil. J. Zagwijn) Ik kreeg onlangs vau huis een compliment, o wat een verdriet Waarin ze vroegen, ach, waarom schrijf je mij nu niet? Het antwoord op hun schrijven kon ik heel gemakkelijk doen, En 'k schreef per briefkaart Irun waar hier nu toch wel wrong de schoen. Ik schreef hun hoe 'k van mijn 6ober klein tractement, Nu nog moest- moest missen aan do port, voor eiken brief vijf cent. Refrein "t "Was te wenschen, Dat dit niet mag. Voor de soldatenmenschen, Is 't een hard gelag. Wanneer men nu wil schrijven. Voelt men aan den lijve zioh drijven... Dat niemand er af kan blijven. 't Is daarom te hopen, Dat we worden verlost Van zegels te koopen, Dat zooveel kost! 't Is iets, dat ons hart verblijdt, Wanneer we van do narigheid En de portplaa-g worden bevrijd. - Mil. J. ZAGWIJN. 2 C. 3 B. 17 R. I. Uit Nieuwe Sluis bij areskons. (Van korp. L. -de Leeuw). Aan dichten heb ik nooit gedaan, Daarom zal ik het nu eens probeeren gaan, Ol: 'kec mij wil gelukken. Om iets in tie „.ftoldatencourant" te laten drukken. Op Nieuwe Sluis bijBreskens ben ik gedeta cheerd, Eu heb daar in de laatste maand al veel geleerd, Toen ik van A. ben gekomen, Hebben ze mij hier in een school opgenomen. Lol valt hier niet veel to maken, Maar daar zal men van zelf wel aan gewend moeten raken. Ik maakte kennis met Klaas den chocolade- handelaar, In Nieuwe Sluis wel bekend voor zijn goede waar En als de schoen: etere waren versleten Werd Piet Gort nooit vergeten. Ook is er een die handelt in brokken, Weer een ander is bezig konijnen op te fokken. Het; zijn hier allen landweersoldaten Maar onder elkaar goede kameraden. Het eten is goed en de dienst die is kort, En dat. is het meest, waarnaar verlangd wordt. Om acht uur gaan sommigen al slapen, Maar dan loopen ze den anderen dag nog te gapen. De ordonans en ziekendrager, De een is dik, de andere mager, Die zorgen dagelijks voor de post Dat baantje h voor hun een goede kost Met wacht hebben ze niets te maken. Als ze maar zorgen, dat ze de brieven kwijt raken. Baas Baljeu. onze timmerman, Repareert all-e wat stuk is, zoo goed hij kan. Dan hebben wij hier ook een Frieschen korporaal, De grootste van ons allemaal Hij is athleet en maakt, soms toeren, Dan staan wij allen met. groot© oogen te loeren. Tn het kort heb ik nu laten weten, Wat op Nieuwe Sluis is gezeten. Later hoop ik wel eens wat meer te vertellen. Wanneer ik meer 6tof heb om gedichten te stellen. L. DE LEEUW, mil.-korp. Nieuwesluïs b. Breskens. Oorlogswee. (Van mil. H. Verheijen,) Ziet gij die vrouw Met rood geweende oogen, Gedompeld thans in rouw? Haar man moest- zonder xneêdoogen Naar het moordtooneel, Waar, helaas, zooveel Zich tegen den vijand gingen weren Om niet meer terug te keeren. Haar oog gericht omhoog. Bidt ze ook den Albehoeder:' Geef toch dat mijn zoon Terugkeert tot zijn moeder. Maar, helaas, haar eenig -kind Is ook al verslind, Zjj hield zoo veel van beiden, En moest nu van hen scheiden. Hoe menig jonge man Moest naar den oorlog heen; Zijn vrouw en kind'ren dan Latend in 't geween. En ver van vrouw en kind, Die hij zoo teer 'bemint, Met de wapens in de hand Sterft hij voor zijn dierbaar vaderland'. Hoe menig meisje treurt, Thans om 'haar dierb'ren va-ind, Wreed van haar afgescheurd Die zij zoo teer bemint, Want ook hij komt niet weer; Hij viel op het veld van eer. Niets wat haar leed verzacht, Dat de oorlog wreed haar bracht, H. VERHIEUEN. ill B. 4 Pomp, iS R, I. ■vg^ri Woensdag' 10 JJovemfoer 1 o X 3. G. von Ompteda. Het Schandaal, vertaald door J. P. Wesselink Van Rossum. Uitgave van Meu- lenhoff en Co., Amsterdam. De Duit sell e romanschrijver G. von Ompteda is allereerst een „verteller". Zijn psychologie, zijn karakterteekening, zijn milieu-beschrij ving komen eerst in de tweede plaats en worden wel eens verwaarloosd of wat slordig behandeld. Het gevolg is, dat zijn personen ons vaak wat heel vaag voor den geest staan, als wij zijn boeken dichtslaan. Voelt de schrijver dat zelf? Hij geeft vóór in dezen roman een schetsteekening van het huis, waarin de per sonen wonen, die in liet boek optreden; een Berlijnscli huurhuis met voor- en achterwonin gen. Men zou daaruit v illen opmaken, dat het verhaal de geschiedenis geeft van dit „huis vol menschen". 't Is eerder een familiegeschie denis, het verhaal dor lotgevallen van de fami lie Purbus, waarvan ook de advocaat Max.We gener weldra deel uitmaakt, en waarover hij, de echtgenoot der oudste dochter Purbus. Ma ria, het schandaal brengt om daarna weg te loopen met de tweede dochter Lotte. Deze laat ste is wel het best geteekend in het geheele boek en ook het meest sympathiek, juist om dat zij ongewoon is, anders dan de anderen, voor de wereld slechter, in haar hart beter dan de andere Purbussen, haar zuster Martha uitgezonderd. Een „verteller" noemden wij Ompteda en wij meenden daarmee een auteur, die onderhoudend schrijft, niet op zijwegen afdwaalt, maai- u weet vast te houden, te boeien: Er gaat, ondanks de vele dikwijls wel bijzondere of droeve gebeurte nissen. geen groote ontroering uit van het boek, het doet u niet bleek worden of huiveren van emotie, maar het houdt u aangenaam in spanning, zoodat ge voortleest tot aan het einde. Ook heeft hot zijn verrassingen en het loopt hier en daar wel anders, dan ge eerst ge dacht had, doch die verrassingen zullen wij u niet verklappen. Een roman dus, dien men hoofdzakelijk voor ziju ontspanning leest en die ruimschoots de moeite waard is er eenige uren vergetelheid in te zoeken. den zij bij vijf te gelijk in de wachtkamer eer ste klasse gebracht, waar zii passen ontvingen. Dit hield vrij veel tijd ophet was reeds dicht bij het vertrekuur van de boot, half zeven, toen de laatsten geholpen waren. Niet allen echter kregen een pas, daar zij niet als Engelschen werden beschouwd. Een der huiswaartskeerenden was zoo hevig ongesteld, dat hij op medisch ^dviea naar het gasthuis werd overgebracht. Een ander moest op een 6toel aan boord worden gedragen. Eenigen wenschten nog niet te vertrekken en wilden eerst kalmeeron en Nederland bezoeken. Do overigen maakten den overtocht naar Til bury Docks met de mailboot „Prinses Juliana". De laatste Metalen-Kruisridder. Zaterdag is in den leeftijd van 104 jaar, 1 maand en 2 dagen te Brielle overleden de beer Corstiaan Hagers. de laatst overgebleven ridder van het Metalen Kruis. Hij kreeg op zijn lOOsten verjaardag de gouden medaille der Oranje-Nassau-orde, terwijl in 1914 prins Hen drik dezen oud-strijder in zijn eenvoudige woning in den Briel opzicht. („N. R. C.")° Brand t© Brooklyn. Bij een "brand in een houten gebouw te Brooklyn, waar een fabriek van suikerwer ken en een van blouses waren gevestigd, kwamen, volgens een telegram uit New- York, 20 personen om het leven en werden vijftig gewond. Da vlucht uit het gebouw, waar 1100 per sonen werkten, werd belemmerd, doordat de trap in brand was geraakt. De meeste slachtoffers waren uit het raam gesprongen. Acht mannen verbrandden op een brand ladder. Gemengd Nieuws. Do geïnterneerde Belgen op „Trompenburg". Een troep Belgische soldaten, die vanoch tend met koffertjes en valiezen door de stra ten liepen, trokken zeer de aandacht van de voorbijgangers. De mannen kwamen uit ten der interneeringskampen, en worden aan de automobiel-fabriek „Trompenburg" aan het werk gesteld. De Belgen werden voorafgegaan door eenige van onze 6oldaten, die hen naar den Amstel- dijk geleidden. Zij droegen képi's, politie-mut- sen en petten. Sommige uniformen met de breede roode uitmonstering zagen er nog gloed nieuw uit, deze zullen zij zich vermoedelijk wel in ons land aangeschaft hebben. De ingezakte schipbrug te Arnhem. De toestand van de ingezakte schipbrug te Arnhem was heden onveranderd. De omgekan telde schepen zullen worden gelicht. Daartoe komt een Vaartuig voorzien van een z.g. bok van de firma v. d. Pak te Rotterdam te Arn hem. De lage waterstand was oorzaak, dat dit vaartuig op zijn reis naar Arnhem vertraging ondervond. i Onthulling van een Cedenkteeken. I Dezer dagen had op de Nieuwe Oosterbe graafplaats de'onthulling plaats -van een ge-I denkteeken op het graf van den 23 Mei j.l. overleden oud-voorzitter van den Algemee- nen Ned. Timmerliedenbond, G. Goedhart. I Do voorzitter van den Bond de"hear v. d. Wal herdacht de verdiensten van nu wijlen Goed- T hart, die de grondlegger was van den Bond en j tijd en moeite had geofferd om dien te maken tot een organisatie van beteekenis. Spr. hoopte dat dit monument mocht bijdragen, om de herinnering aan hetgeen door den oud-voorzit- i ter was gedaan, levendig te houden. De lieer Zandbergen uit Utrecht voegde er eenige woorden van hulde aan toe. Het gedenkteeken, gehouwen, uit Oberkircher zandsteen, is ontworpen door den architect Van Eepen en uitgevoerd door den beeldhou1- wer Van Tetterode. Het karakteriseert de op bouwende kracht van het vercenigingsleven. Noodlottige rijwïclbotsing. Bij Kollum kwamen Zaterdagochtend om streeks zes uur vier wielrijders, twee metse laars en twee arbeiders, met elkaar in hotsing. ten gevolge waarvan de arbeiders, die uit Bui tenpost naar hun werk gingen, in de vaart ge raakten. Zij werden op het droge gebracht, maar een hunner, een vader van vier kinderen, overleed eenige uren later. Slechts één der rijwielen had licht op, meldt de ..Leeuw. Ct Doortocht van ontslagen geïnterneerden. Men schrijft ons uit Vlissingen Aangekondigd was, dat Zaterdagavond te 11.4 met den gewonen sneltrein ongeveer 130 invalide Engelsche burgers, die in Duitschland geïnterneerd waren geweest, hier ter 6tede zouden aankomen om naar hun vaderland over te steken. Tegen elf uur stond in de wachtkamer tweede klasse op iedere tafel al het noodige gereed, om de reizigers bij aankomst te kunnen spij zigen en laven. Het. bleek echter, dat bedoelde trein hen niet zou medebrengen, maar dat zij van Boxtel met een extra-trein vervoerd zou den worden. De aankomst van dien trein kon niet worden vastgesteld. Eerst kwart over drieën reed deze binnen en weldra vulde zich de wachtkamer met de 120 mannen die na maanden van gevangenschap weder vrij waren. Zij lieten zich de voorgezette versnaperingen goed smaken. De eerste dien wij aanspraken antwoordde ons tot onze verbazing in het Vlaamschde man was diamantslijper en had jaren lang in Antwerpen gewoond. Kort na het bombarde ment werd hij door de Duitschers gevonden in een kelder, waar hij zich met zijn vrouw, die pas moeder was geworden, had verborgen. Hij was Engelschman, dus moest hij naar het in- torneeringskamp. De rc-is daarheen duurdè 37 uur en ging onder geleidepan met verlof gaan de soldaten, die zich zeer goed tegenover de gevangenen gedroegen. In het kamp was het echter anders; in paardenstallen moest men op het stroo slapen, met zes personen soms in ©en box voor één paard bestemd. Een erikele kreeg later een soldatenkrib, maar deze waren ook zéér primitief. Het meeste kwelde der ge vangenen echter de vervuiling, die er heer-chte. Wat het eten betrofhet brood waarvan men iederen dag een zéér klein stuk kreeg, was volgens allen uiterst slecht. Eén noemde het: A's hlack a 9 your shoes. Wie het heel gelukkig trof kou uit do soep met veel moeite een heel klein stukje vleesch opvisschen. - Onder de ontslagen geïnterneerden waren er ongeveer 35 zwarten, Indiërs en Afrikaanders. Nadat allen zich gelaafd hadden voor dit ontbijt had de Briteche consul gezorgd wer- H. M. de Koningin. Maandag is het verblijf van de Koningin j in het Paleis in het Bosch opgeheven en H. M. heeft weder haar Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage betrokken. Naar Oost-lndië. De voor den dienst in Oost-lndië bestemde officier van gez. 2e kl. I. W. Holm, zal 1 Januari met het stoomschip „Jan Pzn. Coen" zijn bestemming volgen. Moord. Te 's Heerenberg is Zondagavond, bij een twist- tusschen smokkelaars omtrent de winst- verdeeling, de negentienjarige P. Roozendaal doodgestoken. De dader, de twintigjarige Eb bing uit Stokkum, is gearresteerd. Mijnen in het net. Een berichtgever te IJmuiden schrijft: De schipper van den Zondag binnengekomen haringlogger K.W. 166 Holland III deelde ons mede, dat het schip op Zaterdag j.l. op 52 gr. 30 min. Noorderbreedte en 3 gr. 10 min. Oos terlengte visscliende was, toen plotseling een mijn ontplofte, zoodat men de stukken zag opvliegen. Hoogstwaarschijnlijk was de vleet, in raking geweest met de mijn en had zoo de ontploffing veroorzaakt, want de reep was ge broken. Schipper Klok besloot tot don dag aan de netten te blijven om ze dan binnen te ha len, doch bemerkte den volgenden dag, dat ze vast zaten, zoodat hij ze moest latent slippen. In de verte zag hij echter de breels, dat zijn de houten tonnetjes, die de netten drijvende houden, nog op het water en wilde alsnog trachten zijne netten weer terug te krijgen. Een tweede ontploffing volgde met zoo'n kracht, dat de netton echter aan stukken sloegen. De bemanning besloot daarom dadelijk de visscherij' te beëindigen en naar hier terug te keeren. Lord Kitchener. PARIJS. De „Petit Parisian" meldt, dat lord Kitchener na zijn overleg met do Fransche regeering vertrekken zal naar de Dardanellen, Egypte, Mocedonië en Griekenland. Hij zal de verschillende fronten bezoeken waar gevochten wordt of waar strijd te verwachten is. Hij zal 'omtrent zijn bevindingen te Parijs en Londen verslag uitbrengen, dat naar men hoopt tot volledige samenwerking in do actie der ge allieerden zal voeren en wellicht tot thans nog onvoorziene plannen zal leiden PARIJS. De Engelsche minister van oorlog, .die zich naar liet Oosten lwgeeft om het nieuwe oorlogstooneel to bezoeken, wenschto eerst op nieuw in overleg te treden met do vertegen woordigers van regeering en legerbestuur in Frankrijk. Hij sprak met Briand, en de gene raals Gallieni en Joffre. Er is volkomen over eenstemming tusschen beide regeeringen. Kroesowatsj bazet. BERLIJN. Een voorloopig legerboricht meldt de bezetting van Kroesewatsj. (Kroesewatsj is gelegen ten zuidwesten van Para tun en ten noordwesten van Nisj, ten wes ten van de spoorweglijn.) Criekeniand en de Entente. LONDEN. Aan den correspondent van de ..Times" te Athene deelde do premier Skocloe- dis mede, dat hij van plan was tegenover de mogendheden der Entente een zeer welwillende neutraliteit in acht te nemen. ATHENE. Het nieuwe kabinet zal de poli tiek van het afgetreden ministerie voortzetten. De oorlog in Servië. BERLIJN Officieel. De Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen hebben Iwanjica en den Yje. nast% (896 meter) 7 K.M. ten zuidoosten daar van bereikt. De Duitscbe troepen vallen aan op do hoogten ten zuiden van Kraljevo. Tusschen Kraljevo en Kroejcvatsj is de wes telijke Morawa op verschillende plaatsen over getrokken. Krocjsvatsj werd bereikt en in den nacht van 6 op 7 Nov. bezet. Meer dan 3000 Serviërs werden ongewond gevangen genomen. Meer dan 1500 gewonden werden in de laza retten gevonden. De buit bestaat voor tot dus ver is vastgesteld, uit: 10 kanonnon, veel mu nitie en materieel en groote voorraden. .In het dal van den zuidelijken (Binacka) Morawa werd Praskovu doorgetrokken. Een Duitsche kruiser in den grond geboord. BERLIJN. (Officieel.) Op 7 November 's ra- middags is de kleine kruiser Undine' bij een patrouillevaart ten zuiden van de Zweedsche kust door twee terpedoschoten van een duik boot in den grond geboord. Bijna de geheele bemanning is gered. (De Undine" heeft een waterverplaatsing van ongeveer 2600 ton. De snelheid bedraagt 21J knoop. De bewapening bestaat uit 10 ka nonnen van 10.5 c.M. De bemanning telt pl.m. 270 koppen. Het schip 'is meer dan tien jaar oud.) Y09an-sji-kaJ. Uit Peking wordt aan de „Times" gemeld, dat de meerderheid der provinciën reeds haar stem uitbracht ten gunste van een monarchie, met Yoean-sji-kai als Keizer. De Japansche zaakgelastigd© bracht Vrij dag een bezoek aan den Chineeschen Minister van buitonlandsche zaken en vroeg nadere ver klaringen van het antwoord dat China onlangs gaf op het gezamenlijk adres van Japan, Rus land en Groot-Britannië om eeu regeeringswij- ziging uit te stelleu. De Chineesche regeering verklaarde, dat het haar niet mogelijk was, zonder groote gevaren op te wekken voor onlusten, om de beweging, die nu al sedert twee jaren zi ""Skkelt, tegen te gaan. A D V E R T E N TIËN. 3 verschillende bundels, elk van 96 bldz.. klein gedrukt, handig formaat. Prjjs 40 ets. Franco na postw. aan den uitgever E. J. BOSCH Jbzn. te Nyverila!. DE Schrijfmachine heeft alle voordeden van een eerste kSas Aiuerikoansehe machine en kost slechts f 160.inclusief reistasch. B\j uitstek geschikt voor den dienst te velde. Op proef te ontbieden. lie Bar-lock Typewriter Cy, Amsterdam. (Uitknippen en inzenden.) Hoe moet ik solliciteeren? Gids voor ALLE betrekkingzoekenden. Honderden slaogden hierdoor in goede betrek kingen. Verkrijgbaar bij Uitg. ZILVER, Kort9naerstraat 26. Rotterdam, na ontvangst van 25 ets. in postzegels of per postwissel. Geen beter middel tegen hoest en verkoudheid DAN Fabrikanten M. P. SMULDERS, DOOR w. i. en L FLESSEMAN Ir., w b. i. De liggende Stoom machine met iKEiJERS's Expansieschuif en de Gel ijkstroo m-Stoom mach ine, derdo uitgaaf, met gekleurde, beweegbare platen en 32 duidelijke constructie-teekeningen. Groot 4° formaat. Prijs ƒ2,— Uitstekend geschikt voor zelfstudie. De eenvoudige, klare manier van be handeling, de handige wjjzé, waarop het voor velen zoo moeilijk te begrijpen volume diagram in de meestal graag gelezen ge schiedenis van de Stoommachine is inge- lascht, zal zeker oorzaak zijn van de groote belangstelling die dit werk ondervindt. Uitgave /E. E. KLUWER - Deventer. zoodra ge weer terug komt in den burgerstand. Zorgt, dat ge voldoende op de hoogte zjjt met Taal en Rekenen. Wie Practisch Taalonderwijs Me druk ƒ1.50) en PRACTISCH REKENON ER- WIJS (2e druk i.90) heeft doorgewet.;t. zal de overwinning behalen. Beide boeken studeéren zeer prettig eu geven alle hulp en inlichting. Verkrijgaur b"j JeUitgever E .J.BOSCH Jbzn te Nijverdal. RIËNTS BALT. Zelfonderricht 80 ct. (voor Indië 85 ct.) - In den Boeiih. of anders na toezend. postw. v. 80 ct. (of 85) ct. aan RIËNTS BALT, Den Haag. rOp het kantoor gaat het goed. Ik moet ook Engelsch en Duitsch stenografisch opnemen". (w. g.) J. S. te R. Complete opleiding per brief in het en aanverivante vakken voor de praktijk en examens naar gemak kelijk volgbaar sy8teem.Voor beginnenden is het aanschaffen van boeken overbodig. Kosten voor de praktijk f 0.50. voor examens f 0,75 per week. Speciale afdeeling voor Militairen en bovendien 100/° korÜDg. Brieven aan het Centraalbureau voor Correspondentic-ondcrioijs, gevestigd te Medemblik. Kssmos Marscha! Niel Siga«*en - - DE BESTE - - Van 2 tot ÏO cent per stuk. Wie is geheei op de hoogte met de en wil daarover inlichting n geven. Brieven onder lett. P. 5, aan het A!g. Adv.-Enr. ROUIV1A Co., Amsterdam. J Premietrekkingen volgens aanwijzing der Nederlandsche Staatsloterij f 2,50 f 5— f 10— f 20— f 25— l'clgeefort (wettig geoorloofd). Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en bij H H. Agenten. Cts. Zoo juist verscheen de veertiende druk van Een vraagbaak voor iedereen. In stevigen band f 1.25. I Voor menigeen, die aan Brievenschrijven „een broertje dood heeft", of die in velé E maatschappelijke zaken of toestanden niet recht thuis is, van onschatbaar nut. Met voorbeelden ^an daarop toepasselijke brieven, requesten, aanmaningen, verklaringen, contracten, lastgevingen, enz. geeft het een overvloed van allerlei ivetenswaa.digs en nuttigs E inzske wettelijke voorschriften van allerhanden aard, waarvan de kennisneming voor ieder van belang is, zooals by geboorte, huwelyk en overlijden, fey minderjarigheid en voogdy, by I testamentaire beschikkingen, koópmauschappen, overdrachten, hypotheken, huurcontracten f en nog tallooze andere zaken. Verkrijgbaar bij eiken boekhandelaar, of, waar zulks bezwaar oplevert, tegen inzending van bet bedrag per postwissel by de uitgevers VAN G09R ZONEN, Gouda. SP EDCURSUSÜ MILITAIREN, profiteert van de bijzondere gelegenheid om te studeeren veor hel aanstaande Kommies-Examen in April. De schriitelyke spoedcursus is 1 Nov. begonnen. Voor hen die nog deel willen nemen, bestaat er nog gelegenheid. Een extra nummer van de Studiegids met alle gegevens woiUt gaarno gezonden, tegen inzending van deze advertentie als drukwerk. J. H. v. d. VLIET, Nieuwendijk 50, A'dam W00NPIAA.1S;

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4