"oF~zl!7 Langs de eieoirisehe draad versperring. Binnenland. Legerzaken. TtTTï .ifcar'YTr vêtlri Woensdag X O IVF<o V7 orriIdor I 9 1 S De strijd in S ervië. Hier nog weer een kaartje van liet oorlogsterrein waar op het oogenblik het Hardst worden vochten: Servië. Het geeft een goed overzicht over het. land, waarin de Duitschers en Oos tenrijkers in 't Noorden, de Bul garen langs het geheele Ooster front zijn gevallen, en al staan er niet. vele plaatsen op, onze lezers kunnen er zich gemakke lijk oriënteeren. De plaat: waarvan in de laatste dagen sprsrffe was, vinden zij er bijna allen. Zoo Nisj (of Nisch) de tweede hoofdstad van het land en pas ingenomen door de Bul garen, verder Kragujevac (Kra- goejewatsj) in het Noorden, waar de Duitschers en Oostenrijkers zich hebben meester gemaakt van de arsenalen en wapenfa brieken (ledig echter, naar men meent): zoo Uskub, Yeles, TVran ja, enz. Wij zien nu tevens, dat er in Servië twee plaatsen zijn, die Negotin heeten, een in 't Noorden, die reeds genomen is door den vij and, een andere in 't Zuiden, als gevangenen", vond de adjudant, op mij wij zende. ]k bood hem ijzig beleefd aan, hem te wijzen waar de „uhlanen" zaten, dan kon hij ze zelf gaan gevangennemen. „Ik meen, dat de Duitschers daar in loop graven zitten", legde Goyle den majoor uit. ..Wel, dan drijven we hen eruit", meende deze. „We zitten hier erg geïsoleerd en zijn te zwak om op eigen gelegenheid een aanval to doen". „Kan wel zijn, misschienik zou echter toch maar erop los gaan". „Vraag excuus* zei Goyle, maar ik vind de verantwoordelijkheid te zwaar. Als u liet be vel zoudt willen overnemen...'' Dat was een meesterzet van Goyle. die al dus alle verantwoordelijkheid laad Jo op den majoor. Dia gromde nog wet en mompelde wat en besloot eindelijk ook om alles te laten zooals het was en hel daglicht at te wachten. Een paar uur later block, hoe gelukkig liet voor ons was geweest, dat Goyio zoo flink voet bij stuk had gehouden, want de Duit schers lagen daar met een sterke macht en o-on aanval in het duister zou ons slecht zijn bekomen. Een borstbeeld var. Wiss Cave!!. De Matin" deelt in een bericht met vette letters mede, dat het blad aan een der bekend ste beeldhouwers opdracht zal geven tot lic-t maken van een borstbeeld van Miss Ca veil, om dit ter. geschenke te geven aan de stad Parijs teneinde liet op een openbare plaats op V stellen, zoodai ..allen: mannen, vrouwen cn kinderen en cok onze soldaten, wanneer zij met roem beladen tot ons zullen teruggekeerd zijn het beeld kunnen aanschouwen. Het zal een nuttig „memento" van haat en verachting ziju." RUSLAND. Van het Oostelijk ooriogsioonsel. BERLIJN. Legergroeji-v'Hindenburg Ten zuidwesten en ten zuiden van Riga werden verschillends partièeïe aanvallen der Bussen afgeslagen. Voor Dunaburg mislukten aanvallen van den vijand bij Illuxt cn tusschen liet Swen- ten- en het Ilses-meer. Jn den nacht cp 6 Nov. waren de Russen ten noordwesten van het meer Swentcn de stelling der Duitschers binnengedrongen, gisteren werden zij er echter weder uitge worpen Lefférgroep-r, Linshigeu: Ten noordwes ten van Tsjartorysk werden bij het afslaan van een aanval des vijands 80 man gevan gen genomen en een machinegeweer knit s' -- 1-t PETERSBURG. Aan het front van'Riga cedeu onze troepen met succes aanvallen op de Duitschers bij het dorp Olai. ten zuid westen van Riga. De vijand werd genood zaakt tijdelijk dit puut te ontruimen. Wij bezetten een kerkhof bij het dorp Laoer, aan den linkeroever van de Dvvina, (Fragmenten.) II. Slechts op enkefe plaatsen bobben de Duitschers het- noccig geoordeeld, oen waar schuwing te plaatsen tegen het dreigende ge vaar van hun opzettelijk onteichc-rmd ge laten koogapanningsrdrtad. Dan is er een plankje op een staak ^ecpijkerd en daartegen een papier gepiakt, waarop de levensge vaarlijke azrd van den c-iectriscken draad staat aangegeven: „Hoogspanning levensgevaarlijk!" Dat is het eonige middel, om on wetende lieden uit de buurt opmerkzaam te maken, dat hen i<e dood beiaagt Maar wie van eaoctriciteiie-gevaar geen tittel et jota "verstalid kerftvergaapt zich naïevehjk aan het brjrdjc en het daarbij bc- hcorcnd biljet- Slechts cp één plasds langs den honderden kilometers-langen d.raad trof ik een op schrift, waarbij de xaüitaire electricien een ernstiger poging sch-3*n te hebben willen ondernemen, om ar:je!cozen grcu3-gangers in te prenten, dat het hc;a met zijn waar schuwing tegen levensgevaar meenens is. Hier vond ik een behoorlijk groot en duidelijk plakkaat, tn drieën verdeeld in hc-t cs-rsts vakje staat} met duidelijke letters gödrukt: Hochspann'.eltung. Lebensgefahr! in het middenvak las ik het in onze taal Electrische Hoogspanning. Levensgevaarlijk en ia het derde vak werd ait nog c?ns in liet Franseh herhaald.: Haute Tension. Danger de mort! Ter versterking waren boven den Duit- schen en Franschen tekst een drietal kruis jes aangebracht; fcpven de Nederlandsche waarschuwing echter prijkte afzonderlijk het zwarte silhouetje van een grijnzenden doodskop, twee gekruiste doodsbeenderen daaronder, zooaJs 't wel op apothekere- fle6ehje8 gedrukt sttaat. De doodsdraden .teIf zijn, mpfc een ondgr- 2S;xy;i-^ in de nabijheid van Uxkull. Ten zuiden van Pilvers, in dezelfde streek, verdreven wij de Duitschers, die over de Dwina wilden trekken. Aan den westelijken oever van het Swen- ten-meer namen wij bij de verovering van een tweede linie loopgraven meer dan 300 soldaten gevangen en maakten wij een mitrailleur en een zoeklicht buit. De Duit schers deden daarop zonder succes vier tegenaanvallen Aan den linkeroever van de Styr viel de vijand ons aan in de buurt van het dorp Medvegie. De. aanval werd afgeslagen. De gevechten ten westen van het dorp Kostukhnovka duren voort. Wij hebben het dorp genomen. Bezuiniging van brandstof. De prefect van Petersburg heeft een be vel uitgevaardigd, waarbij de uren waarop winkels, koffiehuizen, theaters, bioscopen, clubs geopend mogen zijn, worden -verkort. Deze 'maatregel beoogt een bezuiniging van brandstof en electrisclien stroom. SERVIË. De Bulgaren te Nisj. SOFIA. Hei A g. B li I g. meldt: Een Ciiïgaarsche divisie is Nisj binnenge trokken. IJot Korrespondenz-Durenu te "Weenen deelt mede, dat er in de geheele monarchie grooto voldoening heerscht ovpv (ie inneming van Nisj, waarvan het bericht alhier werd ontvangen, vooral ook omdat, nadat eerst de verbinding over den Duncu was hersteld, ook de weg te land van do Noordzee tot aan Kon- stahtinopel open is. De oorlog in Servië. PARIJS. Het ïVlontcnegrijnscke com muniqué zegt Woensdag hebben wij Troglaw. hernomen, daarbij een kanon, drie mitrailleurs, een zoeklicht en ander materiaal buit gemaakt In een geslaagd gevecht bij Visegrad hamen wij een aantal gevangenen. WEENEN. De Montenegrijnen deden pogingen om de hun in de laatste dagen ontrukte stellingen te heroveren. Hunne aanvallen mislukten echter. Een in het dal van de Morawica voor waarts rukkende Oostenrijkscli-Hongaarsche colonne doet een aanval op de hoogten ten noorden van Iwanjica. Ten zuidoosten van Cajak sloegen wij den vijand terug over Glogowacki Vrh. De ten zuidoosten van de monding van de Gruza strijdende Oostenrijksch-IIongaar- 3che troepen namen gisteren 500 Serviërs gevangen Het leger van generaal v. Gallwitz be reikte onder gevechten ten noorden van Krusewatsj het dal van de westelijke Morawa. timeters, steeds vijf boven elkaar aange bracht, de laagste draad dicht bij den grond, zoodat de bovensto draad ruim een meter boven het begaanbare ter te in ligt; op regel- matigo afstandenvan ongeveer vijf meter staan ze gesteund door vierkante, onge schaafde en ongescliilderde latten, waarvan de voet gecreosoteerd is; de draden zijn geïsoleerd bevestigd aan de paaltjes door van dio kleine, blokvormige, wit-porselei- r.en potjes. Op ongeveer een meter afstand van dezen vijflijnigen notenbalk van electrische gelei dingen zijn nog eens sparren-stammetjes in den grond gezet, met drie draden daar langs gestrekt; ook aan den anderen kant van de electrische geleiding staat nog een zelfde primitieve afsluiting. En dan heeft men ten overvloede aan onzen kant der grens nog een slordig prikkeldraadje aan gebracht, Jiier eons twee draden, daar weer drie boven elkaar. Zelfs zag ik op enkele plaatsen, hoe. de Belgische grens-bewoners dit voorbeeld gevolgd hadden. Zoodat op deze plaatsen een dubbelrij van prikkel- en gewoon draad, over ©en breedte-strook van vier meter de middelste onheildraden schijnt te beschermen en den voorbijganger ervan af te houden. Maar zoover ik heb kunnen waarnemen, was dit goed-bcvciligde plekje aan onz.o grens nergens anders te vinden dan tusschen het stationsgebouw van Baarle-Naesau en den oostelijke» straatweg, die, leidende van Tilburg naar Turnhout, hier de grens snijdt. Bij zoo'n weg-overgang loopt het vijftal eleclilsche draden dan als een soort van staketsel van gevlochten gaas over den weg omhoog; een netwerk van ijzerdraad is daar onder gespannen, blijkbaar, om den Duit- schen schi!dwachi>8oldaat te beschermen. Maar er zijn tal van grensplaatsen, waar het aanbrengen van draden en isoleering slordig is geschied, waar nauwelijks de eenvoudigste moeite werd genomen, om de menschen zoover mogelijk van de electrische middendraden weg to houden. Met name in eenigc onzer grensdorpjes, in Brabant zoowel als in Zeeland, met hun dichtbe volkt buurtje als naaste omgeving, en dar tel stoeiende kinderen daar dichtbij, met het boerenvolk, ploegend de lange lclci-groe- ven, regelmatig van achter uit het bouw land op de versperring voort trekkend, en bedrijvige dorps vrouwtjes aan haar wasch in bloekveldjes, door de lugubere lijn Pm.rsiks.&ÉsU^ ATHENE. De Servische legatie deelt mede, dat het Bulgaarsche leger gisteren, verslagen as in heb défilé van Babouna na een gevecht van ©enige dagen. Fi'ansche infanterie en Engelsche cava lerie namen aan den strijd deel. BERLIJN. De Oostenrijkscli-Hongaar sche troepen hebben den vijand terugge drongen van de Gracina-hoogte (12 K.M. ten noordwesten van Iwanjica) en zijn in het dal van de westelijke Morawa vooruit getrokken tot voorbij Slatina.. Aan beide zijden van Kraljewo is de overgang over de rivier geforceerd. Te Kraljewo, dat na een hevig straat gevecht door Brandenburgsche troepen werd genomen, zijn 130 stuks geschut buit gemaakt. Teu oosten van die plaats ageerden de Oostenrijksck-Hongaarsclie troepen en maak ten 480 man krijgsgevangen. Onz© troepen staan dicht voor Kruse watsj. Het leger van Gallwitz nam Zaterdag meer dan 3000 Serviërs gevangen en maakte een nieuw Engelsch veldkanon, veel gela den munitie-wagens, twee ambulance-trei nen en een menigte oorlogsmaterieel buit. PARIJS. Een zeer bevoegde militaire autoriteit verklaart als volgt op welke wijze de Serviërs erin geslaagd -zijn den opinarsch der Oostenrijker? en Duitschers, ondanks de onstuimige aanvallen, zoc lang tegen fce houden. Nadat het O os ten r i jksch-D uitsch e expe ditie-leger over de Save en de Donau was getrokken, was het eenig streven der Ser viërs zich te verschansen in sterke stellin gen. Bij den aanleg der verdedigingswerken werd toezicht gehouden door Fransche offi cieren, die gebruik maakten van alle onre gelmatigheden van den bodem. Bovendien legden zij, evenals op het Fransche front geschied is, een reeks fortjes en blokhuizen aan, bewapend met zwaar geschut. Het werk was niet moeilijk en de Serviërs waren overvloedig van munitie voorzien. Door deze werken werden de Oos tenrijkers en Duitschers zoo lang tegenge houden, ondanks hun wanhopige pogingen en hun grootere numerieke sterkte. Wanneer zij niet bedreigd waren geweest door omsingeling ten gevolge van den op- marsch der Bulgaren, dan zouden de Ser viërs stellig zegevierend aan liet Oosten- rijksch-Duitsche front weerstand hebben ge boden. 8ALONIKI. In zake het gevecht tusschen Franschen en Bulgaren bij Walandowo wordt ons van betrouwbare zijde medege deeld, dat de Franschen verscheiden 'stel lingen moesten opgeven, die zij echter den- zelfden dag met de hajonet heroverden, terwijl zij do Bulgaren verdreven ten noordoosten van het dorp Kocherma. De Franschen houden, volgens de berich ten, thans een belangrijke hoogte, die een uitgebreid gebied beheerscht, bezet. Er is geen bevestiging ontvangen van het be richt van Duitsche en Oostenrijksche zijde, dat Kragoejewatsj bezet is. Dg bestorming van de Drenoiva Glawa. Over de bestorming van de sterk beves tigde Servische stelling op de Drenowa GÏawa en de verovering van Pirot, die daarvan het gevolg was, worden aan den „Lolcal-Anzeiger" uit Sofia de volgende bijzonderheden geseind Omdat de Serviërs .op do rotshoogten hun ar tillerie en hun snelvuurkanonnen voortreffelijk konden gebruiken, waren de Bulgaren in een on gunstige positie. Hunne aanvallen konden voor- loopig slechts door eenige veldkanonnen aan den voet van do Drenowa Glawa ondersteund worden. Den 24cn October kregen do Bulgaren versterking van twee zware kanonnen, die on der de grootste moeilijkheden op do liöogto Bocljak gebracht werden, waarbij do heele be spanning van vier paar ossen het leven liet. Maar ook thans nog kon men alleen succes ver wachten van een bajonetaanval. Om drie uur 's morgens opende de Bulgaarsche artillerie een hevig vuur en vier niet. geheel" volledige infanterieregimentcn gingen tot den storm over. Zij bereikten echter eerst tegen midder nacht, na harden strijd gedurende den lieden dag, de Servische draadversperringen. Bul gaarsche geniesoldaten openden nu de infanterie den weg naar do Servische loopgraven. Ilier vonden do Bulgaren bijna alleen nog doodon. Nu drong do Bulgaarsche infanterie dcor de Servische loopgraven over de Drenowa Glawa voorwaarts in de richting van Pirct, dat de Serviërs nu spoedig moesten ontruimen, daar dreigt het stille gevaar van zóó vlak-bij, dat je, met al je voorzichtigheid van bui tenstaander toch voortdurend je zelf weer in herinnering moet brengen, dat, het, in zijn verscbroeiepdste, heftigste gedaante, en toch onzichtbaar, de dcod zelf i3, die daar listig en laf langs je heen gluipt. Van deze levensgevaarlijke plekken'in het zuiden van ons land heb ik d© meeste bezocht op mijn lugubcren tocht langs de grens. Om de Belgische grens in den omtrek van Zundert te naderen, ondervond ik heel wat bezwaren. Onze militaire posten langs de wegen in dit deel van Brabant zijn streng: telkens moest de auto stil staan op het kort-af be vel der schildwachten, en overal moest de wacht-commandant er aan te pas komen, om zijn onderzoekend oog te laten gaan over onze auto, de inzittenden en hun baga ge. Want er werd naar deze kanten, tot kort geleden, brutaal gesmokkeld, soms met karren-vrachten grenswaarts; en nu men van overheids-wege daar een stokje voor heeft gestoken, kregen de militaire posten hier overal in opdracht, om alles wat zich slechts even verdacht toont aan te houden, en te onderzoeken, als het noodig schijnt. Maar ook, om de grensstrook hier te be reiken, biedt zijn eigenaardige moeilijkhe den. De cene wacht-commandant stuurde do auto onverbiddelijk terug van de grens, en met brallende bevecl-6tcm, alsof hij z'n sectie in de rekrutenschool onderrichtte, kommandeerde hij: ,,Rechts-omkeert, marrrrrschzoodat m'n vriend de auto-bestuurder, dadelijk op „prise-direc- te", zoo gezwind mogelijk z'n wagen met volle vaart den langen weg weer terug stuurde. Een andere grens-commandaut, meer in het gemoedelijke, raadde me af, om tot aan de grens door te rijden, en z'n argument bracht ons bijna aan het wankelen: „Wat hebt u nu te zien aan die Duitsche dra den!... 't Ziet er precies zoo uit als 'n ge wone Hollandsche draad!... En of er elec- triciteit in zit, of niet, zult u toch niet wil len gaan probeeren, denk ik!" Ergens anders weer hield een korporaal ons opzettelijk wat aan de praat, om zich zelf en z'n manschappen te believen, want zooals een van die brave kerels het kinder- Bulgaarsche colonnes, van "Wranja komende, den vijand in don rug cn do flank bedreigden. Slechts met kleine Servische troepen kwam het nog tot straatgevechten in Pirot. De hoofd macht trok zich terug, terwijl'd© Buigaren er achterna drongen. BULGARIJE. De Franschen op Buisaarsch grondgebied. SALONIKI. De dorpen Rocherino, Kajali cn Memisli. die door de Franschen zijn genomen, liggen op Bulgaai*scli grond gebied. GRIEKENLAND. De crisis in Griekenland. ATHENE. De politieke crisis is ge ëindigd. Sko3loedis, oud-gezant, heelt een noieuw kabinet gevormd, dat Zondagoch tend den eed heeft afgelegd. Alle gewezen ministers behouden hunne portefeuilles. Skoeloedis aanvaardt het departement van buitenlandsche zaken. Wanneer de Kamer het ministerie niet mocht steunen, wordt zij ontbonden. (Skoeloedis, de nieuwe minister-president, is een man op zeer hoogen leeftijd. Jaren geleden vertegenwoordigde hij zijn land bij het Hof te Madrid. R cd.) ROEMENIË. Koningin Elisabeth van Roemenië. BOEDAPEST. Do „Pester Llcyd" verneemt uit Boecharest - Koningin Eli sabeth moet een oogoperatie onder gaan. Daar prof. Landolt te Parijs haar reeds jaren geleden behandeld had, wenschte de koningin, dat do beroemde ge neesheer ook ditmaal do operatie zou doen. Landolt reisde van Parijs over Zwitser land, Tirol, Weenen, Boedapest en Predeal. Ocstenrijk-Hongarije stoud bereidwillig de doorreis toe. Landolt zal, daar hij op vijandelijk ge bied zeer voorkomend werd behandeld, langs denzeifden weg terugreizen. Het s.s. ,,Leda" gestrand. Lloyds bericht uit DealHet Nederland sche stoomschip „Leda", van de Kon. Ned. ■Stoomboot-Maatschappij, van Algarvo naar Amsterdam, is op het zuidelijk gedeelte van de Goodwins op het strand geloopen. De reddingboot van Deal en motorbooten zijn tér assistentie vertrokken. Duitsche onierzeeër geïnterneerd. Het Haagsche cccrespondentie-bureau meldt: De Duitsche onderzeeboot „C 8" is 4 Novem ber te 5 unr des morgens aangetroffen op een punt, gelegen op ongeveer 160U M. afstand van de laagwaterlijn van de kust van hot eiland Terschelling, alzoo binnen de territoriale wate ren. De onderzeeboot is op dat punt aan den grond geloopen en gaf noodseinen. Toen de stoomreddingboot „Brandavis" ter plaatse kwam, was do onderzeeboot vlot gekomen en vroeg om naar zee geloodst to worden. Zonder loods was het van dat punt niet mogelijk, de open zoo to bereiken. Do schipper van de stoomieddingboot heeft geweigerd loodsdicnsten to verrichten en do onderzeeboot aangezegd op d9 reeds naar do plaats van de stranding on der,vcg zijr.de twee torpedobooten to wachten. Op bevel van den maritiemen commandant van Terse lie Hing is do C 8 naar do haven van Ter schelling geloodst teneinde aldaar do bevelen van do rogcering af te wachten. De Duitsche commandant hoeft een geteekende verlclarin" afgelegd voor de marine-autoriteit to Terschel ling. De regeering heeft in verband mot de regelen vcor do onzijdigheidsvevklaring beslo ten, dat de bemanning van do onderzeeboot C 8 zal worden geïnterneerd. Het vaartuig zelf zal worden opgelegd tot het einde van den'oorlog. Deze beslissing berust op de overweging, dat «le onderzeeboot CS door bet volgen van een verkeerden koers binnen de Nederlandsche territoriale wateren is gekomen en aldaar op iG00 M. van de laagwaterlijn aan do kust van Terschelling is gestrand. Do onderzeeboot had geen averij, die het noodzakelijk maakte de territoriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid dei' -zee tot dezo over schrijding. De commandant van do onderzee boot heeft mitsdien gehandeld in strijd met het verbod om binnen Nedcrlandsch rechtsgebied te komen, zoonis dit wordt bepaald in artikel 4 der onzijd i ghei cis vork 1 a ri ng, terwijl de uitzon deringsgevallen. genoemd in art. 5, niet aan wezig waren.. Krachtens artikel 3, 2de alinea, moet de onderzeeboot met do bemanuiug wor den geïnterneerd. rel jp.ars, dat we hier geen otomebiel bebbe gezien!" We bleven dan wat praten, rook ten met de soldaten 'u 6igaartje, maar spraken toch altijd weer over don electri sclien draad, die daar, vlak achter hun hei hutje van plaggen, zich scheen to verliezen in do mistige waden, laag boven de grauwe heide. Maar de soldaten hier spotten er liefst wat mee: „Je kunt er niet eens je peukie an opsteke, chauffeur'" ginnegap ten ze, als grooto kinderen, uitgelaten van wege het verzetje, dat we zo kwamen bren gen. Weer een andere grens-comrfiandant, met sterren op z'n kraag, gedroeg zich formeel, gelijk bij zijn distinctief paste, en van A tot Z las' hij me zijn etrenge dienst-order voor, bepalende, dat burgers, zonder behoorlijke papieren, niet' verder dan vier kilometer van de grens mochten worden toegelaten. Das verwees hij ons, met aan haling van artikel zooveel-en-zooveel, naar den kantonnements-kommandant, tien kilo meter of daaromtrent terug, om de ..be hoorlijke papieren" aan te vragen. Maar onder hot voorlezen van zijn lango dienst order liad ik daar inmiddels al voldoende van de helsche grens gezien altijd dezelf de, evenwijdig loopende draden van metaal, links en rechte uit de mistige ver schieten op de eenzame weg-scheiding toe- bundelend, vijf zustar-draden, schijnbaar ongewapend, doch gereed om haar feilen stroom uit te spatten zoodra slechts iemand, Belg, Duitschers of Hollander, vriend of vijand, ook maar het loptipje van een vinger naar haar zou wagen uit te steken. In het dorpje Putte, grensphatsjc half gelegen op Ncderlandsch en half op Bel gisch grond-gobied, werd zonder meer onze auto door de Nederlandsche grenspost ver boden, om zelfs de Nederlandsche dorps helft verder in te rijdenen toen wij ge hoorzaam stopten, maar ©ven uitstapten, om ons wat te vertreden, liep dadelijk een soklaat, geweer aan den riem, achter ons aan. Hij volgde ons zoolang wij tusschen de armelijke huisjes van het dorp onzen weg zochten. Daarbuiten, den verlaten hei-kant op, was geen weg of pad te bekennen; behalve zijn grooto rijksweg schijnt Putte over niot veel verkeers-accoraodaties te beschikken. Daar om vroegen we een dorpeling met ons mee fisteSfajLIam&~ .se?..® iB-SHegSflïte JeMSfe® Men meldt ons uit Terschelling De op 4 November op Terschelling gestrande Duitsche onderzeeboot C 8 is door <le militaire autoriteiten geïnterneerd. Zij zou Maandagmor gen naar Nieuwediep worden overgebracht om op de Marinewerf aldaar te worden opgelegd, terwijl de bemanning, die por torpedoboot daar heen zou worden vervoerd, doorgezonden wordt naar het interneeringskamp te Bergen. Schipbreuk. KOPENHAGEN. Verleden weck Woens dag is het Duitsche stoomschip Klaus Horn" aan de Zweedseho kust, drie mijlen van Oekarthamn gestrand. Sedert zit het er vast. Van dc bemanning zijn Zaterdag 22 man aan land ge komen; toen een storm dreigde los te breken begaf de bemanning zich echter, ondanks alle waarschuwing, weder aan boord. Sedert woedt een hevige storm en is herhaaldelijk, doch te vergeefs getracht de bemanning er af te halen. Een visschers- slcep slaagde er eindelijk in van het gestran de schip 24 man af te halen en ze te Oskars- hamn to bergen. De Klaus Horn" is in tweeën gebroken. Brar.d aan boord van de „Rio Lages". HALIFAX. Dondemacht ontstond brand in het stoomschip ,Rxo Lages". Zaterdag ochtend was die eerst geheel gebluscht. Het schip ligt in het dok hier. Ds officieren zijn overtuigd, dat de Oosten rijksche en Duitsche stuwadoors, die het schip te New-York met suiker laadden, in ruim no. 2 bommen tusschen de lading plaatsen. De kapitein van het schip, Bel, vroeger gezagvoerder van het stoomschip ,,Thor- d:s", het eerste koopvaardijschip dat een Duitschen onderzeeër heeft geramd, zegt dat de brand Donderdagochtend, op 280 mijlen afstands van Halifax, uitbrak. Na de „Frederick" heeft hij aan geen ander schip signalen gegeven. De „Rio Lages" helde ten gevolge van de massa water, die in het ruim geworpen was. sterk voorover, zoodat de kapitein be sloot terug te koeren. D© nieuwe Gouverneur-Generaal, Naar wij vernemen, zal de nieuwe Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, graaf Van Limburg Stirum, den 26en Januari per s.s. „Iusulinde", van den Rotterdamschen Lloyd, de reis derwaarts aanvaarden. De Veldpredikers. Den laat3ten tijd verschijnen meermalen stukken in do bladen over do veldpredikers, die, zooals men weet, te onzent den hoofd- offioiersrang van tmajoor gekregen hebbon. in do Aedcrlander betoogt nu in dit ver band ds. J. L. Pi er son, van Groningen, dat ons volk nu eenmaal niets op heeft anet officieel gezag, noch met wolk am:bt ook, waarin dit gezag officieel is belichaamd. ,,11 faut payer do sa personae, wi'l men in Nederland iets bereiken. Dat geldt in de bur germaatschappij, en sterker nog in het deger. in hot laateto is de Nederlander gedwongen zich te buigen onder officieel gezag, moet hij wel zijn zelfstandigheid voor een deel prijs geven, maar liet verwondert mij net, dat 'hij geen istap verder gaat dan hoog noodig is, en niet wil weten van ccn doortrekken dezer lijn op godsdienstig gebied, 'hij. daar vooral zijn volkomen vrijheid handhaaft. „Zoo ergens, dan moet juist in ons leger op godsdienstig gebied geen andere, dan de per soonlijk© invloed werken." Do schrijver betreurt het daarom ook, dat do theologische studenten niet als één anan af schaffing van hun privilege hebben gevraagd, en li ij vijst daarbij op Frankrijk. "Wat daar, met den dienstplicht der geeste lijken, misschien ten kwade bedoeld was, is er ten goede gedijd. Een hier to lande geïnterneerd Fransch offi cier heeft or ds. Pierson liet een en ander van verteld. „De jonge geestelijken, in hot leger geïncor poreerd, hebben zeer spoedig begrepen, dat hinderpalen hulpmiddelen zijn tot do overwin ning. Zij bobben liet overmijdelijke aanvaard, cn hun positie in het leger gebruikt om hun invloed, dien de wet wilde verzwakken, juist te versterken. Zij werkten zich op tot den onderofficiersrang, en er is in hot Fransche leger geen intiemere verhouding dan juist tus schen den onderofficier en den gewonen man. En nu do soldaten zien, dat de geestelijken, niets als gepriviligeorden buiten en boven hen zijn gesteld, maar met hen dezelfde moeitei lasten, ellenden, gevaren van don oorlog da len, hun leven gelijk opwegen voor het vada land, gaat hot hart vanzelf open voor hü w-oord, door oen daad gesteund. Toen b.v. h het begin van den oorlóg bij Duinkerken eei contingent van 150 man werd aangewezen on ds bezetting te vormen van een der kleine for ten, traden twee jonge soldaat-geestelijken naar voren, en deelden onder deze- mannen ge drukte kaarten rond. Daarop stond liet verzoek om de kaart te willen onderteekencn en terug te geven in bun handen, indien men hij ziekte, gewond worden of in stervensnood geestelijke hulp ver langde. Van de löO kaarten, die werken uitge reikt, kwamen er 125 geteekend terug. Zou de officeel aangestelde ooit eenzelfde resultaat hebben verkregen? „Langs dezen natuurlijken, gezonden weg heeft de Roomsche geestelijkheid haar invloed zeer zien toenemen, en het is begrijpelijk dat dit moest gebeuren. ..Maar is dat geen aanwijzing voor ons, vooral nu de ervaring oolc hier leert, dat een van den onbezoldigde» geestelijken landstorm tindt bij onze mannen, dan de officieel aangestelden? Ik zou wensdhen, dat onze theologische studenten vrijwillig (zoolang de wet hen nog niet dwingt) deden vat de Fransche geestelijken gedwongen doen, en in hot leger dienst namen. In het ..gelijk-op" meeleven met de mannen krijgt men een sleu tel in de hand, die de deur van elk hart opent. Men zal dan ook van nabij leeren kennen het soldatenleven, en weten wat dit leven vraagt, en als dan op den Zondag de soldaat-geeste- hjke, gehoor gevende aan den drang van zijn hart, de mannen tot een gemeenschappelijk© godsdienstoefening mag samenroepen, pal hij weten, hoe 'hij zo moet toespreken, en niet de onhandigheid begaan hen altijd voor te hou den „de deugden en braafheden dio een sol daat bezitten moet". Hij zal spreken van hart tot hart, want de eigen nood zal hem de noo- den van anderen openbaren. Hij zal spreken als een man tot mannen, en door persoonlij ken invloed oneindig meer bereiken, dan ooit door officieel ambt verkregen kan worden. „Kiest men dezen weg niet vrijwillig, dan hoop ik. dat, evenals in Frankrijk, ook in ons 1 land alle geestelijken tot den dienst gedwon- gen worden, opdat hetzelfde gelukkige resul taat ook hier werd verkregen." 'J. Zwart f. Te Alkmaar is op 52-jarigen leeftijd over leden de heer J. Zwart, gepens. officier machinist le kl. hij de Kon. Marine. De overledene was gerechtigd tot het dragen van het eeretoeken voor belangrijke krijgsver richtingen met do gespen Atjeli 1873—1896, Zuid-Celebes 19051908, Kleine Soenda-eilan- den 19051909, do gouden medaille voor 36- jarigon dienst en van het onderscheidingsteeken voor 30-jarigen dienst hij den marine-stoom vaartdienst. kig was hij ©en bereid willig man, want zonder dien Puttenaar hadden we bier heg noch steg gevonden. Hij leidde ons tusschen de ver uit elkaar staande boeren-woninkjes, achter het buurtje om, waar de Duitsche militairen, behalve de electrische draad-versperring, nog een muur van gevlochten ijzer-gaas heb ben gezet, wel vijf meter hoog, aan den achterkant van dezo huisjes langs, om de Belgische brievendragers te beletten, hun briefpakken zoo maar over de grens te wer pen- Want zooveel harsehe schild wachten met geladen geweer kon het bezettings- detachement hier nie>t uitzetten, of bij don keren nacht fopten ze hun waakzaamheid toch wel, door van liet eene huis naar het andere d© kostbare brióf-pakkeu over te slingeren. Vooral van den Antwerpschen kant wagen zich die vermetele briefdragers liefst bierheen. M'n Puttenaar kende terdege het klappen van de zweep. „Ge wilde den eletriek aanschouwen van dichtenbij dan zulde ge wat moeten stappen, mijnheer, want 't is niet zoo sim ple om gunderen te naderen, zonder dat onzen eigenen soldaten cf wol de DuLcrs ons niet .zien avanceeren!" Hij kende er echter den weg door z'n Brabant-Putteneche grens-bosschen I Ellc smal boschpaadje glipte hij handig in, en over de open hei-strooken schreed hi j zonder zich te bodenken vcort. Tot wij dan na ste vige» loop den stillen grens-koek naderden, waar de draad weer even bij zoo'n vooruit springende punt onze grens-lijn raakte. Ik lette op de omgeving. Er stond een ijzeren paal, manshoog, het jaartal 1843 met zwarte lettere er op; naar alle kanten liepen hier de draden, alsof het do draadversperring was vlak voor een vijandelijke loopgraaf. Van tweo zijden drong aan den Holland- echen kant een laag bosch van sparren vooruit, als oen breede wig daartusschen ©en ruig stuk hei, een oord, waarin je zoo een volledig smokkelaars-drama zou kunnen enscèneerenRechts en links van do wig week do Nederlandsche grens-afschei- ding terug, als een goedig prikkeldraadje vast-gespijkerd aan eenige, zoo uit het bosch gekapte sparren-stammetjes. Hier- en-daar, aan het topje van een langeren sparre- staak, hing een verschoten, verfrommeld Generaal Snijders. Uit goede bron verneemt het Haagsche Correspondentiebureau, dat oeu bericht be treffende de vervanging van generaal Snij ders na de mobilisatie, berust op louter: fantasie. PJliiitaire AëropSanes in Indië. Reuter seint uit Batavia, dat de eer ste proeven met militaire aeroplanes voor ihet Indische leger, uit Amerika, dezer dagen volkomen met succes plaats hadden. Verlof voor het St. Nïcolaas-, het Kerst- en het Nieuwjaarsfeest. De Minister van Oorlog heeft, ïn verband met het- gestelde onder 3o. van Legerorder 1915 B. 305 (do bekende, onlangs uitgevaar digde algemeene regeling van verzoeken om bij zonder verlof), bepaald: Aan niet-beroepsmilitairen, hoofden van zaken of neringen, dan wel bedrijfsleiders of als zoodanig werkzaam, kunnen voor zoover zij aannemelijk maken dat zij in gewone tijden ten gevolge van het St. Nicolaasfeest, de Kerst dagen of' het Nieuwjaar meer dan gewone drukte in zaken hebben cn in verband daarmedo grootere verdiensten genieten met inacht neming van de grens voor toelaatbare afwezig heid, door compagnies- (escadrons-), batterij-, fort-, detacheincntscommandanten b ij z o n- dere verloven worden toegekend, waar van de duur ten hoogste mag bedragen voor liet St. Nicolaasfeest, van 22 November tot en met 6 December a. s„ voor liet Kerstfeest, van 22 tot an met 27 December a. s„ voor het Nieuwjaarsfeest, van 30 Doeomber a. s. tot en met 1 Januari 1916. Aan hen, die van deze bijzondere verloven in November en December genieten, worden ge- rood-wit-blauw. Van den kant van ons land drong zich de wig op de Belgische ^rens aan, als de punt van een spitsen drieuoek, gericht tegen de grens van het vreemde land. Aan den anderen kant van het dra- gewirwar sloot zich het bosch weer aan een, dicht de smalle 6tammen der lage sparx-en tezamen, en van een bladstil duister daaronder, Ik begreep... Als je hier, van het zuiden uit, de Hol landsche grens kon weten te bereiken, en de doodelijkc draden schrikten je niet af, dan hadt je, ais door een steeds breeder wordend pci-taal het vrije land slechts binnen te stappen; of als je, van het noorden-uit, de zen smallen trechter binnen ging, de met gruppen doorkerfde hei over, het veilige donker der lage bo6schen in, dan stond je op haudreiken van het afgesloten België genaderd, en had er de smokkelwaar maar over do draden te kieperen, en je dag was goed Onze gids sprak geen woord. Daar lag de electrische versperring weer dicht voor me. lii' had er me zullen breugcu, nadat ik hem gevraagd had, m© dat gom eene ding ook hier van dichtbij te laten zien. Hij zei niets. Maar d^t greus-type stond daar listig en loos. Hoe meest bij dit verloren maar uitver koren plekje kennen, Hollandsche grens wacht en Duitsche patrouilles ten spijt! Maar eensklaps drong hij zich terug, be duidde me, dat we langs den bosenzoom dicht tegen het prikkeldraad aan terug moesten gaan. Want in de smalle laan, dwars dcor het sparren-bosch uitgekapt, om een vrij pad voor de draadgeleiding te laten, had zich een grijze gedaante van den nevelige® boschrand los gemaakt; nu zagen wij daar pas een strooien schildwacht-huisje etaan. „Den Dutser!" zei onz© leidsman zacht: en 't was of er spijt en ergernis in z'n stem klonk, dat daar op diat stilste, uitgezochtste, onvindbaars!© grens-mmtje weer een levende wachter als schildwacht neven dien tocli al zoo lastig te overschrij den „elektriek" was gesteld. JAN FEITH. (Slot volrjt>)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2