OP ZEE. Binnenland. Legerzaker. Marinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. Sanatogen ES DEJ SOlaDATEïCCOURAKTT VSLti, Zionaag 7 aMovemoer j.axo Wij zien hier de Engelsehe troepen in Noord-Frankrijk, die met onstuimige en tegelijk taaie kracht vooruitrukken. Dat was den 28 September, in do streek bij Hullueh, tusschen La Bassée en Loos. Er is daar gestreden op vreeselijke wijze en bij duizenden zijn de slachtoffers er aan weerskanten gevallen. Onze plaat laat het ons zien, boe de Engelschen opstormen tegen de hoogten, doordringen ia de bosschen en daar als !t ware worden weggemaaid door de geweerkogels en de mitrailleuses. Maar moedig stormen ze verder voorwaarts en we weten, dat zij overwinningen hebben behaald. verkregen is door dea ongelooflijke artille- ristische kracht. Er is vastgesteld dat het leger van Mackensen niet meer dan 150.000 man sterk is, maar het beschikt over artil lerie die voldoende zon zijn voor een leger van een millioen man. Mackensen's vorde ringen hebben hem verliezen gekost buiten alle verhouding tot de resultaten. Als de Bulgaren niet aan den oorlog deelnamen, zou het Duitsche leger nooit <le rivier (den Donau) zijn overgekomen. SALONIKI- Het artillerie-duel te Walan- dowo in de streek van Stroemitza tusschen Franscnen en Bulgaren heeft bijna den ge- heelen dag voortgeduurd. Nadere bijzonder heden daaromtrent zijn nog niet bekend. Naar bericht wordt, trekken de Serviërs In goede orde terug van Tetowo met het oog op de overmacht van den vijand. Aan den Babuna-pas echter gaan zij voort de hevige aanvallen van den vijand af te slaan. Er zijn hier beden ongeveer 300 vluchte lingen aangekomen uit het district Mona ster. Er worden met den grootsten spoed nieu we troepen van de geallieerden naar die streek gezonden. SOFIA. Aan de „Köln. Zei ltuig" wordt uit Sofia bericht„Volgens officieele mededeelingen zijn de Franschs landingstroepen thans ten noordoosten van Prilep door Bulgaren, die uit Gradsko en Negotin (Macedonië) een aanval dedon, totaal verslagen, gedeeltelijk uiteengedreven en gedeeltelijk gevangen genomen. De krijgsgevangenen zijn reeds te Kusfcen- dil aangekomen. Do terugtochtslinies der Serviërs. De Korrespondenz ,,Heer und Politik" geeft een besclxrijving van de weinige wegen voor den terugtocht, die den Serviërs nog open staan. Vanuit heb Noorden, Oosten, Zuiden, Zuid westen (door Albaneezen) en Noordwesten worden de Serviërs bestookt. Huu 'staan nog slechts"He weinige slechte wegen naar het Wes ten in de richting naar Montenegro open. Van uit het door de Bulgaren bezette Oeskjoeb loopt een goede weg naar het Noordwesten in de richting van Mitrowitza. Voorbij Mitrowitza loopt heb dal van de Ibar naar het Noorden, waarin reeds een spoorlijn, als verlenging van de lijn Oeskjoeb—Mitrowitza geprojecteerd was. Deze lijn heeft haar eindpunt in het ver sterkte Kraljevo. Van Mitrowitza uit gaat echter nog een andere weg door het bergach tige land naar het Noordwesten, waarin men bij het begin van den oorlog ook reeds met het aanleggen van een nieuwe spoorlijn begonnen was. Eerst voert deze weg in 't- dal van de Ibar, die hier in zijn begin van het Westen naar het Oosten stroomt en bij Mitrowitza naar het Noorden ombuigt. Terwijl de bovengenoemde weg aangelegd is langs den naar het Noorden gerichten loop van de Ibar, leidt de tweede weg eerst door het dal dat de Ibar in zijn loop van zijn oorsprong tot Mitrowitza in oostelijke rich ting vormt. Deze tweede weg verlaat in de nabijheid van do Montenegrijnsche grens het dal van de rivier om door het gebergte noorde lijk naar de versterkte plaats Nov! Bazar (Jenibacar) te leiden. Hier is de groote ver schanste wapen- en verzamelplaat voor een te rugtrekkend leger aan de Westgrens van Ser vië. De vanuit Mitrowitza en Nori Bazar in de dalen van de zijstroomen van de Ibar loopende wegen voeren allen aan de Westgrens van Ser vië naar Montenegro. Ze zijn echter allen smal en klein, zoodat zij voor een groot leger moei lijk te gebruiken zijn. Belangrijker moeten ech te rin verbinding met de gewichtige wijkplaats Novi Bazar de bevestigde Iw3tsjlinie en het gebied ten westen zijn. Da groote weg van Novi Bazar leidt namelijk in west-nooraweste- üjko richting naar de versterkte plaats Sje- nitsa aan de Gevats. Sjenitea ligt slechts wei nige kilomeiers van de grens van Montenegro af. Deze weg loopt nu verder naar de ver sterkte plaats Novi Warosj in noordwestelijke richting en vormt dus een verbindingslijn die door drie versterkte punten gedekt is. Dit ge bied wordt door eenige kleine stroomen dio wes telijk naar de Montenegrijnsche grens loopen, fesneden en biedt daardoor den vluchtenden erviërs de mogelijkheid zich zoo goed mogelijk in dit door de Uwatsj tegen het Oosten gedekte gebied te verzamelen en over de grens van Montenegro terug te trekken. Voor den ongehinderden terugmarsch der Serviërs in deze richting is echter het opdrin gen der Oostenrijksche troepen over Visegrad een beswaar, want Visegrad ligt juist Noord westelijk van Novi Warosj en is met deze plaats door een zeer goeden weg verbonden. Van al deze terugtochtswegen zullen dus wel 3lleen nog de wegen tusschen Mitrowitza en Novi Bazar, van welke de weatoostelijke loop van de Ibar het belangrijkst is, overblijven. Ten Zuiden van Mitrowitza loopen ook nog twee wegen ongeveer ter hoogte van Prisjtina in westelijke richting naar Montenegro, namelijk de wegen naar de boido belangrijkste steden van Montenegro, Dzjakoa en Ipek. Beide ste- doB liggen in de buurt van de Servische grens. Tusschen het ten Noorden van Dzjakoa gelegen Ipek en de Servische stad Prisjtina was men ook zelfs een spoorweg aan het aanleggen die nu misschien reeds gereed is. Het is een zijlijn van de hoofdlinie OeskjoebMitrowitza. Het zijn dus weinige wegen die voor den te rugtocht der Serviërs in aanmerking komen en ook daarvan is een deel reeds door do vijande lijke legers bedreigd. GRIEKENLAND. Het aftreden van Zalmis. '.ATHENE. Ten gevolge van een incident £n de Kamer tusschen den minister van oor- Jcg en een liberaal afgevaardigde, over het ontwerp van de militaire wet, is het kabi net-Zaïinis afgetreden. «va Jevendjge .discussie tusschen 4e regeering -en Yenizelos, werd door de re. geering een votum van vertrouwen ge vraagd114 leden stemden voor de regee ring, 147 tegen en drie leden onthielden zich van stemmen. Na dit votum van de Kamer verklaarde Zaïmis, dat het ministerie zijn taak zou neer leggen. De'zitting der Kamer werd ver daagd. ATHENE. Naar men verwacht, zal Lef gevolg van de crisis zijn, dat de Kamer wordt ontbonden, terwijl hetzelfde kabinet aan het bewind blijft-, misschien met een anderen titularis voor oorlog. De nieuwe Duitsche duikbooten. LONDEN. Een Liverpoolsch blad deelt bijzonderheden mode over de zeer korte loop baan van een der nieuwste Duitsche onder zeeërs. Het blad vertelt, dat deze de eerste vijandelijke superduikboot was van 250 voet lengte en 20 voet breedte. Naast de torpedolanceerbuizen had de boot vier kanonnen van vrij groot kaliber. Zij werd ongeveer veertien dagen geleden te Stettin te water gelaten en slechts enkel© uren, nadat ze de basis had verlaten, werd de boot in een der vallen, die voor dat soort booten gelogd zijn, ergens in de Noordzee gevangen. De verbazing en de spijt van de officieren kan men zich voorstellen. Hun boosheid was zoo groot, dat zij beslist wei gerden eenige verklaring omtrent hun on gelukkig schip af te leggen. Een lid der bemanning echter was spraaakzamer en van hen vernam men do korte geschiedenis van de duikboot. Deskundigen, die dezen jong- sten prijs onderzochten, verklaren dat in deze afdeeling van scheepsbouw de vijand van de Britten niets heeft te leeren. Duitsoho onderzeeër goïnterneerd. Op Terschelling werden Donderdagochtend lichtseinen uit zee waargenomen. Dc stcomred- d'ingsboob voer onmiddellijk uit en kwam later binnen met een Duitsëhon onderzeeër, die de seinen gegeven had. Een tweetal Nederlandsche torpedobooten brachten den onderzeeër in de haven, waar hij ten anker ging. Schip en bemanning blijven daar tot de Nederlandsche regeering een be slissing heeft genomen. Nader meldt men ons! Door de motor reddingboot Brandaris" is te Terschelling binnengesleept de Duitsche on derzeeboot 8", die, op een kruistocht zijnde. Donderdagnacht in de Terschellinger gronden geraakte, waarop noodseinen werden gegeven, die door de kustwacht werden opge merkt. De onderzeeboot ha<l eenige averij be komen. Aan hot Departement van Marine is bericht ontvangen, dat do in Terschelling binnenge brachte Duitsche onderzeeboot, door liet stu ren van een foutieven koers op de Noorder- gronden, op ongeveer 1 zeemijl van de kust van Terschelling is gestrand, waarbij genoemde onderzeeboot eenige averij opliep. De onder zeeër is de C. 8. De reis van H. U/1, de Koningin. Te vier uur precies kwam H. M. de Koningin Woensdag uit Winschoten te Gro ningen aan. Op het perron waren ter begroe ting burgemeester Tjarda van Starkenborgh en de luit.-kol Ter Maat, interneeringscom- mandant. Met beiden onderhield H. M- zich eenige oogenbiikken. Een detachement bsjvakingst-roepen stond onder commando van kapitein Bostjes, de vrijwillige land storm onder bevel van luitenant De Jonge en de rijwiolbrigado van den vrijwilliger, landstorm onder bevel van luit. pi-of. Vol- graff, als eerewacht voor het station opge steld. Buiten het station gekomen werd H. M. hartelijk toegejuicht en toegewuifd door een talrijke menigte. Iu auto's werd een rijtoer door het westelijk on noordelijk deel der stad gemaakt. Langs den weg stonden velen de komst van H. M. op te wachten. Overal werd zij met levendige toejuiching ontvan gen. Te kwart over vier kwam de koninklijke stoet bij de woning van den com missaris der Koningin aan, waar de thee werd gebruikt en de volgende personen ont vangen rar. J. A. Tellegen, voorzitter van het Steuncomité te Groningen, mevrouw LobmanGeerteema, voorzitster van het dames-comité, Joh. Aarsen, directeur der Arbeidsbeurs, H. Baas, chef van de onder wijzersbrigade voor het rondbrengen der on dersteuningsgelden, H. Tinga, havenmees ter der gemeente, U. G. Scbilthuis, voor zitter der sub-commissie voor de prov. Gro ningen in zake voeding van mensch en dier, jhr- mr. dr. E. A- van Beresteijn, te Veen- dam. voorzitter van den Gron. Landbouw- bond en van verschillende andere com missies. To zes uur vertrok H. M. van de wo ning van mr. Goer teem a om te kwart over 6 met den trein to vertrekken naar Den Haag. Een talrijke menigte bewoog zach op do straten waarlangs H. M- zich naar het station begaf, en juichte Haar levendig toe. Op het perron onderhield H. M. rich nog eenige oogenbiikken met den burgemeester en den oomru^aris der Koning. Woensdagavond te 9.56 is H. M. de Ko ningin te 's-Gravenhage teruggekeerd.; Men meldt ons nog uit Leeuwarden! H. M. heeft aan den Commissaris der Koningin en aan de burgemeesters der gemeen ten. waardoor dc tocht leidde, herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij zeer getroffen was door dc hartelijke ontvangst. Haar van de zijde der bevolking te beurt gevallen. Ook sprak zij Hare voldoening er over uit, dat zij door Hare samensproking met. personen uit verschillende kringen der bevolking een indruk mocht krijgen van den toestand der bevolking onder de bui tengewone omstandigheden in verschillende declen der provincie. Voor bet Blinden-fonds. ET. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hebben belangrijke inkoopen laten doen op de tentoonstelling van Kolff's Blin- denfonds (voorwerpen door blinden vervaar digd.) in de kunstzaal d'Audretsch te 's-Gra venhage, Te Rome begraven. Wij vernamen, dat. het de wensch van den overleden tijdelijken gezant bij het Yaticaan was, te Rome te worden begraven en ook dat zijn stoffelijk overschot daar zou blijven rusten. In verband met- dien wensch heeft de bijzetting, die op het kerkhof te Rome heeft plaats gehad, slechts een tijdelijk karakter en zal het stoffelijk overschot eenigen tijd later worden overgebracht naar iet Campo Santo, waar ook dr. Schaepman begraven ligt. Mr. Regout's hulsel zal daar worden ge plaatst uaast de groeve van den laatsten gezant, die Nederland bij het Vaticaan ver tegenwoordigd heeft, n.l. den Graaf van Chattel, Generaal-majoor Weber. De ,.Avp." meldt, dat de generaal-majoor P. W. Weber. commandant der 4e divisie, binnen kort het leger met- pensioen gaat verlaten. Reserve-officieren. De ,,Avp." meldt, dat de Minister van Oor- leg heeft bepaald, dat met- reserve-officieren, omtrent wier blijvende ongeschiktheid voor de waarneming van den dienst oogenblikkelijk nog geen beslissing kan worden genomen, zal moeten worden gehandeld in den zin van de aanschrij ving van den Minister van Oorlog van 22 De cember 1913, dat zij, na het geneeskundig onderzoek in het geval dat een beroeps officier voor nonactiviteit in aanmerking komt in het genot zullen blijven van verlof wegens ziekte en wel met intrekking van het c.a. reeds verleende verlof tot herstel van gezondheid. Gedurende dat nader verlof genieten zij 2/3 van hun traktement. Overigens wordt natuurlijk elk geval, waarbij dienstbelangen zijn betrokken, beheerscht dooi den uitslag van het geneeskundig onderzoek, waaraan de belanghebbende kan worden onder worpen. Is het rapport van dien aard, dat van een langdurig verlof geen herstel kan worden ver wacht, dan kan er geen bezwaar bestaart om op een officier, óók vóór hij zes maanden aan den dienst is ontrokken geweest, toe te passen het bepaalde onder de aanschrijving van den Minister van Oorlog van 21 Juli 1903. fn oen loopgraaf. De militaire autoriteiten hebben een aantal journalisten toegestaan een loopgraaf op Zorg vliet bij Den Haag te bezoeken, een loopgraaf, zooals men ze vindt op de oorlogsterrei nonDe kapitein der grenadiers J. C. C. Phnff leidde de bezoekers rond en gaf de noodige inlichtin gen en dezen kregen dus een beeld van het leven en werken en strijden in de loopgraaf. In 't midden daarvan bevindt zich een peris coop, waardoor men, zelf onder den grond verborgen, het geheele terrein kan overzien. De zeer vernuftig ingerichte periscoop is ver vaardigd door den grenadier v. d. Ötigchel, in zijn burgerleven leeraar aan een electro-tech- nische school. De loopgraaf en wat er bij be hoort, is gemaakt, onder leiding van den reser ve-luitenant Dut-hil en den sergeants Mantingh cn Ter Beek, door den pionnierploeg van het le bat. grenadiers. Van Vrijdag 5 tot Dinsdag 9 September is de loopgraaf van 104 uur voor het publiek te bezichtigen, Landstormplichtigen. Naar de ,,Avp." verneemt, is thans besloten dat de landstormplichtigen der jaarklasse 1913 na hun eerste opleiding bij de depots te hebben ontvangen, ter verdere oefening zullen over gaan hij het veldleger. Bij den genessk. dienst. De student in de geneeskunde J. G. K.vlstra is tccfdaten tot een verbintenis als adspirant- reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande. De student in de geneeskunde, tevens ad- spirant-reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande, E. G. van 't Hoog, is van zijn loopende verbintenis ontheven en heeft een nieuwe verbintenis gesloten als adspirant-offi- cior van gezondheid bij het leger in Ned. Oostr fndië. De militieplichtigo student in de geneeskunde N. van Ilhijn is ontheven van zijn verbintenis als adspirant-reserve-offieier van gezondheid cn heeft een nieuwe verbintenis gesloten als adspi- rant-officier van gezondheid bij het leger in Oost-Indië. Dc- militic-plichtige student in de geneeskunde van de universiteit van Amsterdam, L. E. Key- zer, heeft een verbintenis gesloten als adspi- rant-reserve-officier van gezondheid bij het Nederlandsche legerw Gedetacheerd b. d. Luchtvaartafdeeling. De kapitein der infanterie J. H. Hardenberg is gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling tot opleiding van waarnemer uit vliegtuigen. (,;N. R. Ct.") De twee kruisers. Ton opzichte van den aanbouw der beide snelle kruisers voor de Marine deelt nel ilaagsch Correspondentiebureau het vol gende mede Zoodra de regeering besloten had tot do mdiening van een wetsontwerp tot verster king van de vloot in Indië met twee snelle kruisers en vier groote onderzeebooten.en de hoofdeischen waren vastgesteld, waaraan die schepen hadden te voldoen, wendde de Mi nister van Marine zi -ih dsn 22en Maart 1915 tot vier groote Nederlandsche scheeps- bouwwerven met de vraag of zij bereid zon denzijn voor den bouw van een of twee der bedoelde kruisers mede te dingen. De schepen zouden in Nederland gebouwd moeten worden, doch vermits dergelijke schepen, waaraan zeer nooge eischen worden gesteld, nog niet in Nederland werden ver vaardigd, werd de voorwaarde gesteld dat do bouw zou moeten worden uitgevoerd on der toezicht en garantie eener buitenland- sclie scheepsbouw werf, die zich op dat ge bied een goeden naam heeft verworven. Naam of nationalitteit van e&nige buiten- landsclie werf werd in die uitnoodiging niet genoemd. Aangezien het bekend was, dat de vier bovenbedoelde Nederlandsche werven in verbinding staan met eenige Britsche en Duitsche selveopsbouwmaetschappijn, werd verwacht, en gehoopt en dit werd tegen de betrokken firma's ook uitgesproken dat zoowel Britse he als Duitsche projecten zouden worden aangeboden en cr mogelijk heid zou bestaan om van dc ondervinding op dit special© gebied in beide landen opge daan. partij to kunnen trokken. Hierop deelden allo vier do Nederlandsche werven mede, dot zij gaarne zouden inschrij ven en daarvoor de medewerking hadden ingeroepen van de onderstaande Engelsehe scheepsbouwwerven Door Maatschappij De Scheldeaan Co ventry syndicate, Fairfield, John Brown, Cammell and Laird, Coventry works. Door de Ned- Scheepsbouw Maatschappij c.s.aan Vickers, Barrow in Furness. Door de Rotterdamsclie Droogdok Maat schappij aan Scot Glasgow, Beardmore, Armstrong New Castle on Tyne. Door Fijenoordaan Armstrong, Swan Hunter Wiggin and Richardson to Wallsend on Tyr.e. Al deze firma's deelden later achtereen volgens mede, niet te kunnen medewerken aangezien de Britsche regeering (admirali teit) daartegen bezwaren had, dan wel, dat zij overbelast waren. Na den oorlog zou men gaarne projecten leveren. Intusschen kwam dj Maatschappij Fijen- ccrd tot overeenstemming met de Germania- werf te Kiel (Krupp), waarmede zij zich ook ;n verbinding had gesteld. De Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam, die reeds in relatie was met de Vul- canwerf te Hamburg, deed daarop een aan bieding voor den bouw van een of t\vee krui sers volgens een project van die Duitsche werf, terwijl Fijencord een aanbieding deed in samenwerking met De Schelde te Vlis- singen, voor den bouw van een of twee sche psn volgens een project van de Germania- werf. Aan dit laatste project werd door het De partement de voorkeur gegeven. Teneinde den bouw der vier onderzeebooten zooveel mogelijk te bespoedigen, W3s aan vankelijk besloten de uitvoering daarvan ge lijkelijk te verdeelen over de beide werven, die tot nu toe die soort van vaartuigen voor de Nederlandsche Marine hebben gebouwd, n.l- De Schelde en Fijenoord. Eerstgenoem de firma bouwt booten volgens de planneu van de Electric Boat Co. te New-York; de booten te Feijenoord worden geconstrueerd naar de projecten en onder garantie van de firma Denny Bros te Dumbarton. Op elk der beide werven zijn thans nog twee booten in bouw, te Ylissingen dc No. VI en de K III, te Fijenoord de No. VII en KIL Tegen aanbouw van onderzeebooten te Amsterdam bestonden onder de gegeven om standigheden verschillende bezwaren. Zooals de zaken nu stonden, zou dus al het nieuw aiin te bouwen materieel op de werven in het zuiden des lands op stapel worden gezet. Het is duidelijk, dat dit uit een sociaal-economisch oogpunt niet is aan te bevelen, terwijl ook een meer gelijkmatige verdeeling van het werk over de verschü- lende werven meer waarborg voor een spoe dige uitvoering zoude gevenOok zou daar door het aan het werk verbonden risico door een belangrijik grooter kapitaal worden gedragen. Dé Regeoring besloot daarom een der kruisers te laten bouwen door de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, die de machines voor haar schepen laat ver vaardigen door de Maatschappij Werkspoor aldaar. Dit zou meebrengen, dat Fijenoord en De Schelde den andieren kruiser voor hun rekening zouden nemen. Aangec hm een doelmatige verdeeling van dat werk over die twee maatschappijen niet wel mo gelijk bleek, werd in onderling overleg tus schen het Dep. van Marine met bedoelde maatschappijen overeen gekomen dat de tweede kruiser gebouwd zou worden te Vlis- singen, terwijl om Vlieringen niet overma tig te belasten, aan Fijenoord drie in plaats van twee onderzeebooten werden toege wezen. Bouw van onderzeebooten. Naar de ,,TeI." verneemt, is aan de werf ..Feijenoord" de bouw gegund van drie groote onderzeebooten, welke de Staten-Generaal den afgeloopen zomer hebben gevoteerd. Op het oogenblik heeft bedoelde werf nog onder handen de bouw van duikbooten, waartoe vroeger reeds besloten was. Zij doet dat met medewerking van de Engelsehe firma Deny Brothers, die in Den Haag een kantoor heeft- gevestigd. Voor den bouw van do drie nieuw ste onderzeebooten zijn geen buitenlandsche plannen noodig, maar niettemin is hot moge lijk, dat de werf ook daarvoor met bovenge noemde firm3 in relatie blijft. CORRESPOND ENTIEVRACEN. Alle vragen worden, zooals onze vrienden wel weten, regelmatig en zoo spoedig mogelijk door ons afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Allicht gaat er eene ruimo week mee heen, maar natuurlijk eischt het oene onderzoek meer tijd dan het andere. Het is overbodig antwoord in een bepaald nummer te vragen. Eerlijkheids halve worden alle vragen op de beurt afgedaan. Uitbetaling vergoeding levensmiddelen Eerste plaatsing. 2e Comp. Reserve Bat. Allen die gedurende het tijdvak van 1 December 1914 tot en met 31 Maart 1915 in onderhoud zijn geweest bij de 2e Comp. Res- Bat. III kunnen hun adres opgeven aan den Administrateur dezer Compagnie, ten einde in het bezit te worden gesteld van de vergoeding voor levensmiddelen. Nader adres verzocht. Tweede plaatsing. De directeur Hoofdinspectie Veldpost ver wittigt sergeant VaoaenDungen, dat voor hem te zijnen kantore aanwezig 13 een briefkaart, afkomstig uit Moroeni, Roemenië. Nader adres wordt verzocht. J. A. v. D., Hellevoetsluis. In 't algemeen wordt geen vergoeding voor levensmiddelen uitgekeerd, als men alleen vrijgesteld wordt van appèls. De compagnies-commandant moet toestemming verleenen, dat men buiten de me nage is. In dit geval zal do sergeant-majoor administrateur ook wel hot menagegold mogen uitbetalen. Red. A. D.. 's-Gravenhage. Zooals wij reeds heb ben medegedeeld, behoeft de sergeant-lcok in militairen hospitalen niet gediplomeerd te zijn. Om voor sergeant-kok in één der militaire zie- keninrichtingen in aanmerking te komen, kunt gij een verzoekschrift aan den M. v. O. rich ten, om op de lijst van sollicitanten voor die betrekking te mogen worden geplaatst. Dan moet gij eens informeeren, of in één van die inrichtingen cene vacature is of spoedig te ver wachten is. Red. M. V., Weert. Het bedrag van de toe te kennen vergoeding hangt af van den burge meester van uwo woonplaats. Het is bij voor baat moeilijk te zeggen, welke vergoeding zal worden toegekend. Informeer in uwe gemeente, wat in overeenkomstige gevallen met het uwe wordt uitbetaald. Red. J. S-. Helder. Gedurende een straftijd ver vallen de verlofdagen. Red. C. J., Bergen-op-Zoom. Als in een straftijd geen verlofdagen vervallen, mag, dunkt ons. ook geen verlofdagen ingehouden worden. Red. J. J. do B., Venlö. Gij zijfc deserteur geweest en moet dus dien tijd nadienen. Als do lichting 1902 met verlof gaat. hebt gjj er nog geen recht op. Wellicht kunt gij goede motieven aanvoeren, en een request langs de hiërarchie ken weg aan den M. v. O. indienen, om met de oude lichting, waartoe gij oorspronkelijk hebt behoort, met klein verlof te mogen gaan. Red. Milicien D., Leiden. Gij kunt het beproeven, door een verzoekschrift te zenden aan den burgemeester van uw woonplaats. Red. L. K., Baardwijk. Neen, in hot geval, dat men van verlof achterblijft wegens ziekte van een familielid, bestaat geen recht op soldij noch menagegeld. Alleen gedurende de eerste vier dagen van het verlof kunt gij aanspraak daarop maken. Red. C. Z., Amersfoort. De detacheering van de militielichtingen 1907 en 1908 bij de landweer is nog niet 'bekend, maar zal, dunkt ons, niet meer "zoo lang op zich laten wachten. Wij ver moeden in 't laatst van het loopende of in 't begin van het volgende jaar. Red. P. v. d. V., 's-Gravenhage. Gedurende het ziekteverlof hebt gij recht op soldij en menage- gold. De vergoeding wegens kostwinnerschap houdt echter op. Gij kunt echter een request aan den M. v. O. indienen met redenen om kleed. om over den tijd, dat gij met ziektever lof zijt geweest, in het genot van die vergoeding te mogen worden gesteld. Red. J. de H., Assen. Zonder betere gegevens, uw bezoldiging enz., kunnen wij niet beoordeelen, of gij reent hebt op voeding van Rijkswege. Als gij vrijwiüig-korperaal bij de Infanterie zijt, zoudt gij naar uw schrijven uw geheele soldij met mobilisatietoelage voor do menage moeten afdragen. Dat lijkt ons vreemd. Red. K. S. te Udenhout. Men zal u van 17 tot en met 20 October 1915 toch wel voor vergoeding voor levensmiddelen hebben berekend, d.w.e. 4 dagen a 0.35 1.40 en van dat bedrog het eten in het zusterklooster hebben bekostigd. Deze kosten hebben 1.38 bedragen, zoodat gij nog eenig voordcel daarbij hebt. Red. iï. H., 's-Gravouhage. Als gij als schoenma ker .dienst doet, dunkt ons, dat gij aanspraak hebt op de betreffende toelage. Wellicht kan een request aan den M. v. O. langs den hiër archieken weg oplossing brengen. Red. A. K., Tilburg. Ons dunkt, dat gij recht hebt op die toelage. Zie ook de correspondentie rubriek van ons blad No. 181'. Red. P. v. R., Leiden. Richt een verzoekschrift langs den hiërarchieken weg aan den M. v. O. Red. G'. W. B., Helmond. Dit kan door ons niet worden beoordeeld. Spreek er met uwen com mandant over. Red. Th. G. H., Utrecht. Het menagegeld wordt al sedert jaren uitbetaald. Gij bedoelt wellicht sedert wanneer gedurende do eerste vier dagen van een gewoon verlof dit wordt toegekend. Die datum is bepaald op 1 December 1914. Red. -I. D,, Noorbeek. Volgens uwe opgaaf hebt gij recht op de jaarwedde van een sergeant met twee jaren dienst, d. d. 500 per jaar. Uw inkomen bedraagt, veronderstellende dat gij gehuwd zijt en. 0.25 toelage per dag geniet, voor de maand October 41.68 7.75 49.43. Red. J. v. d. L. te Ooltgensplaat. Aaribcstedings- couranten zijn ,.De Aannemer", weekblad Heerengracht 255 te Amsterdam; ..Alg. Ned. Adv. Blad", uitgever Ten Have, Den Haag en ,,De Aanbestedingscourant", Zijlstraat te Haarlem. Red. Overjas zoek. Wie heeft gevonden een mil. overjas (groen O. M.), verloren op don weg van Rotterdam naar 's-Gravenzandc- via Delft, gem. J. G. 6001. Verzoeke beleefd bericht aan J. Haren broek, Regt. Jag. 3-1- le div. Veldleger. Ce vonden voorwerpen. Door de Staatsspoorwegen is als gevonden op het Batalj. bureel van Depot XI alhier be zorgd een pakje inhoudende een buiten model kepi (ongenummerd), waarin een pak tabak en een zakje suiker; een en ander was ingepakt in een roodc zakdoek. Bevorderingen, mutaties enz. Na gehouden examen zijn geslaagd voor den ..gouden kroon" de res. sergeanten H. O. Ulommendaal, A. Ros bach, P. F. de Zee. A. Roder sen F. W. I. Schroder van het 19e reg. infanterie. Do mil. korporaals F. A. Peet, D. C. Noll en J. v. d. Lely, van 3-1-4 R. I. zijn op 2 November bevorderd tot mil. sergeant. De reserve-telegrafist J. v. Heest is met ingang van 1 Nov. bevorderd tot reserve-kor poraal. Een lezing voor militairen, (Van onzen eigen verslaggever.) In het groote rijk van de insecten bracht ons Woensdagavond de vierde lezing in dit seizoen van de Commissie voor wetenschappelijke lezingen voor Militairen" te Amsterdam. Niet alleen door het gesprokene, maar ook door de vele lichtbeelden wist de reserve-luite nant der infanterie D e M o 1 in de aula van het R.-K. gymnasium weer onze militairen be lang in te boezemen voor het interessante insec ten-rijk, meer in het bijzonder echter voor één soort bewoners van dit rijk, namelijk voor de lastige vijanden van den mensch. Nadat spreker aan de hand van eenige mede deelingen over het parasitaire leven van som mige dieren duidelijk had gemaakt, op welke wijze in het dierenrijk tc-n kesto van onderen geleefd wordt, schetste hij do verschillende vormen van parasitairisme bij de insecten. Bij eenige soorten zijn het de vrouwtjes, die alleen parasiteeren, bij anderen ook de mannetjes. Speciaal over het leven van de schadelijke in secten vertelde luitenant De Mol vervolgens eenige wetenswaardigheden, om daarbij vooral ook te doen uitkomen, boo schadelijk ae mug, de gewone huisvlieg, vloo of luis voor den mensch kan zijn door het overbrengen van allerlei besmettelijke ziekten. Spr. wees in dit verband o.n. op de malaria en schetste het ont dekken van dio ziekte. Maar ook de gewone vlieg is gevaarlijk en om dit aan te toonen, herinnerde spr. onder meer aan het groote aan tal gewonden, dat in de Krimoorlog overleed doordat vliegen do besmetting overbrachten. Thans echter worden de schadelijke insecten op allerlei wijze bestreden. Voor do militairen, die niet in zulk een groo- teri getal© opgekomen frasen, nis wel ©?ns o-,i andore avonden het geval is, was dc voordracht van luitenant De Mol zeer leerzaam, daar zij in het veld zeker met verschillende soorten schadelijke ipsecten kenpis zullen maken. Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. Daarnaast wist de spreker bij do lichtbeel den, vergrootingen van de insecten voorstel lende, talrijke bijzonderheden te vertellen, die uit een oogpunt van natuurlijke historie, weer eens aardig waren, om aan te hooren. En be- halve op het doek konden odzc soldaten in do pauze door een aantal microscopen op een tafel opgesteld, eenige insecten nog eens nauw keurig beschouwen. Het was een nuttige avond In de zaal zagen wij ook dezen keer weer verschillende officieren, o.a. majoor V 0 g e 1 van den staf van den stelling-commandant. Detaohement 2-1-1 L. W. A. Sergeant-majoor J. A. Burghoorn schrijft ons Op 2 November 1.1. is tan den sergeant-ma joor-instructeur H. Htvekes van het. le Regiment Vesting Artillerie het onderschei- dingsteeken voor 24-jarigtn trouwen dienst toe gekend. De uitreiking had plaits voor het front van den troep, door den commandant van het deta chement, den reserve-le-luitcnant Hijmans. Laatstgenoemde schetste den jubilaris als een onderofficier vol ijver ai plichtsbetrachting en stelde hem tot voorbeeld voor de overige mili tairen tot het detachement behoorende. Nadat de medaille op de borst was gehecht werden de officieren 01 onderofficieren in do gelegenheid gesteld den heer Havekes te com- plimenteeren. De plechtigheid werd opgeluis terd door het militair muziekcorps. Na a-floop daarvan werd den jubilaris door de officieren een kleine zilveren draagmedaille aan geboden, terwijl de onderofficieren zich daarna vereenigden en h°ro een blijvend aandenken schonken. Zichtbaar aangedaan dankte do jubilaris voor de door hem ontvangen bewijzen van erkenning en kameraadschap. Uit do Residentie. •Sergeant Fred. v. d. Oh. schrijft 011s uit 's-Gravenhage: Dinsdagavond 2 November waren liet de freule W. Hooft, baron C. J. Collot d'Escury en de heer H. Kemper, die in de Malaikka'- kapel te 's-Gravenhage voor de militairen een concert gaven. De freule deed ons genieten van haar schoon vioolspel en de heer d'Escury van zijn voortref felijke stem, terwijl de lieer Kemper, 'behalve in sohoone pianomuziek, zich een meester ,iu het fluiten toonde. Het programma, was met zorg gekozen, zoodat de toehoorders, die on danks het slechte weer in grooten getale waren opgekomen, een en al aandacht waren. Het langdurig applaus na 'ieder nummer bewees hoezeer men genoot. Aan het eind van liet concert word door een der militairen aan freule Hooft een prachti ge bloemruiker aangeboden, terwijl hij zich de tolk van allo aanwezigen noemde door dit edele drietal hartelijk dank to betuigen voor den genotvollen avond, dien zij de soldaten heb ben geschonken en de hoop uitsprak, dat het bij het verlaten der zaal niet zou 1 wezen een Vaarwel", "doch een hartelijk „Tot weer- Yerder komt een woord van openlijken dank toe aan de freule B. v. B. en ds. Meiscbke, aan wie wij dezen onvergetelijken avond door hunne onvermoeiden ijver te danken hebben. De kolonels Habbema en De Ridder deden van hunne belangstelling in alle9 wat men voor de militairen doet blijken door hunne tegenwoor digheid, terwijl enkele andere autoriteiten be richt van verhindering hadden gezonden» d. W. Kloin, Men schrjjft ons: 1 November 1915 is voor de 2e Compagnie I Bataljon 18e Regiment Infanterie een onver getelijke dag. Na 15 maanden mobilisatie heeft ons een slag getroffen, die niet gemakkelijk, ja, we kunnen wel zeggen, de geheele mobilisatie niet meer te vergoeden is. De door allen hooggeachte chef, de reserve-kapitein J. "VV. Klein, is na als een oompagnies commandant een moeilijken tijd bij het Veldleger te hebben medegemaakt (de eer ste 11 maanden als le luitenant, daarna in zijn tegenwoordigen rang) als officier toegevoegd aan den Inspecteur van den Landstorm. Voor waar een bijzondere onderscheiding. Het is oen bewijs, hoe deze nog betrekkelijk jonge officier zich ook van de algemeene achting der hoo- gere autoriteiten heeft verzekerd. Jarenlang leider van de volksweerbaarheid, heeft hij zich reeds eene algemeene bekandbeid in den lande verworven; en nog, ook gedurende de mobilisa tie ijvert hij door, om steeds nader te komen tot zijn doel: ..het volksleger". Vandaar dan ook, d3t hij zich bijzonder voelde aangetrokken tot den Landstorm en hij hoopte nog eens oene plaats bij dat instituut te veroveren, teneinde zich met geheel zijn kracht te kunnen geven aan de weerbaarmaking van geheel het volk. En hij heeft zulk een plaats bekomen. De toon aangevende mannen hebben in hem gezienthe right man on the right place". Is het wonder, dat we zulk ecnen man. met Freihorr Hans von Wangenhelm t« Voor eenige dagen is te Konstantinopel overleden de Duitsche gezant aldaar "Von Wanganbeim. Zijn dood had iets tragisch, juist nu zoo hevig gevochten wordt in den Balkan, een strijd, die, welbeschouwd, hoofdzakelijk gestreden wordt om het bezit van Konstantinopel. Nog slechts enkele weken van csn ziekteverlof teruggekeerd, stortte ven Wangenheiru weer in cn over leed weldra- Von Wangenheim. wiens por tret we hier geven, heeft in do laaie!© jaren vesl gedaan voor de steeds namv"- aaneen sluiting van D'uitschland en Tiwkije*

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2