DEi SOLD aTEPJOOURATSrT van Woensdag S November 1915 3 Legerzsken. Marïnezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. men een Oranjeboek, gevende een overzicht van de alge. jene vraagstukken en bijzon dere gevallen, welke in den loop van het tijdvak Juli 1914 tot October 1915 door zijn departement zijn behandeld. In het bij zonder zijn in deze verzameling behandeld vraagstukken, ten aanzien waarvan de Re geering haar houding heeft te bepalen gehad bij haar voortdurend streven om eenerzijds nauwgezet de verplichtingen na te komen, welke uit de inachtneming eener strikte on zijdigheid voortvloeien, anderzijds ook haar rechten als onzijdige mogendheid te hand haven. De uitvaart van gerant Regout. Een telegram uit Rome aan ..De Maas bode" deelt d.d. 29 October het volgende mede Hedenmorgen had de begrafenis van Z.Exc. gezant Regout plaats. De H. Mis werd opgedragen door den majordomus van den Paus, Rauuzzi Bianchi. Het koord werd gedirigeerd door maestro 'Antonelli en voerde muziek van Perosi uit. „Kardinaal Vincent Vannutelli, deken van het H. College, was ook bij de plechtig heid aanwezig. Nadat de H. Mis geëindigd was, ver richtte kardinaal Gasparri de absoute. De lijkkist werd vervolgens opgebaard in een speciale lijkkoets, bestemd voor de hoogst geplaatste personen, en naar het kerkhof van Verano overgebracht." De Paus ontving de weduwe van nu wijlen gezant Regout met haar dochter en zoon in particuliere audiëntie. Do Paus richtte woorden van troost tot de weduwe en den zoon en prees den overledene op wiens modewerking de Paus zulk een groot vertrouwen had gestek Het verbod om het land te verlaten. Naar Hef Volk verneemt hebben de bespre kingen en correspondenties tusschen het Ka merlid Spiekman en den minister van Oorlog er toe geleid, dat alle werklieden, die vóór de bekendmaking van 13 October reeds voor En geland waren aangenomen en in het bezit wa ren van een pas, zich met bepaalde opgave van het doel hunner tocht enz,, tot den minister kunnen wenden en 'dan als regel aan dezen als nog verlof zal worden gegeven te vertrekken. Voor bijzondere gevallen, ter beoordeeling vau den minister, blijft evenwel het verbod om het land te verlaten gehandhaafd. Door den heer Spiekman is te kennen ge geven, dat hij dezen maatregel waardeert, doch in het verbod voor de arbeiders, die alsnog hot land wenschen te verlaten om op wettige wijze lotsverbetering te zoeken, niet zal berusten. Eerbewijzen voor onderluitenants. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, Generaal Snijders, is de volgen de order voor de landmacht, uitgevaardigd „Het is mij gebleken, dat er verschil in opvatting bestaat omtrent de eerbewijzen, die voor de bij het leger hier te lande ge detacheerd© onderluitenants van het Neder- landsch-Indische Leger moeten worden ge daan. In verband daarmede wordt door mij, zooveel mogelijk in overeenstemming met kat daaromtrent in de Reglementen van bet Nederlandsoh-Indisahe Leger vastgestelde, het volgende bepaald De onderluitenants ontvangen de voor on derofficieren voorgeschreven eerbewijzen, behalve in de kazernes en bij het binnentre den van voor den militairen dienst bestem de lokalen, waarbij hun het eerbewijs, als voor officieren is vastgesteld, wordt gege ven." Het verbod van draadiooze telegrafie. Men meldt ons uit Den Haag: Dooi- ambtenaren van de recherche en van de telegrafie werd dezer d,ageu een per soon gearresteerd, die in zijn woning ecu toestel van radio-telegrafie had. Hot toestel <m de opgevangen berichten werden in be slag genomen. Deze arresteering is door genoemde amb tenaren geschied cp grond van de bekend making van den Minister van Oorlog in de Staatscouranten van 5 Augustus 1914 No. 181 en 7 October 1915 No. 234, luidende: „Aangezien het belang van 's Lands ver dediging zulks vordert, wordt, te rekenen van heden, het gebruik binnen het Rijk van installation voor draadiooze telegrafie zoo wel te land als op de particuliere schepen tot nader order verboden. Bestaande ontvang-inrichtingen moeten wdanig worden voorzien, dat overtreding ran het verbod niet mogelijk is. Toezicht op de uitvoering van het boven staande zal worden uitgeoefend door het militair gezag, alsmede door den technischen dienst van de Rijkstelegraaf". Militair gezag. De Minister vau Oorlog brengt ten ver volge op do desbetreffende mededeeling vcor- kemende in de „Ned. St.-Ct." van 10 en 11 Oct. 1915 ter algemeen© kennis, dat, met ingang van 1 November 1915. aan de operatie gebieden van de in evenvermeldo mededeeling onder a en b bedoelde onderdeden wordt toe gevoegd, onderscheidenlijk onttrokken: liet gedeelte van de gemeente Rilland-Batb, gelegen op den Noordbrahantschen wal van de Ooster- en Westersclielde. St.-Ct.") De veldprediker In algameonen dienst. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, heeft de benoeming van den opvolger van ds. Talma als veldprediker in algemeenen dienst, nog niet plaats gehad, dooh is deze be noeming wel zeer aanslaande en wordt inder daad dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer voor Katwijk, als de meest in aanmer king komende titularis beschouwd. Militaire kleeding in Oost-lndië. Bij Kon. Besl. van 21 dezer is, met wijzi ging van de voorschriften betreffende de klee ding van het leger in Ned.-Indië, bepaald het in het slot van de eerste zinsnede van art. 6 van het Kon. Besl. van 1 April 1909 no. 31 voorkomende woord „katoen" wordt vervangen door „wol" do in den aanhef van art. 3 van het Kon. besl. van 3 Aug. 1911 no. 128 voorkomende woorden „van het personeel der geweerma- kersschool" vervallen. („St. Ct.") Ver. tot bev. van 's lands weerbaarheid. De nominatieve staat van met koninklijke toestemming opgerióhte vereeniging tot be vordering van 's lands weerbaarheid in de militaire afdeelingen is als afzonderlijk ge- sohrift uitgegeven en 'bevat de namen van 3-58 vereentgingen. Verschillende Berichten. De 2e-luït. der genie O.-L leger J. de J o ngh Swemer is ontheven van zijn in deeling bij het leger hier te lande De luit.-kolonel F. L. van den Hoff ts be noemd tot commandant van bet 24ste reg. inf. De tot luit.-kolonel bevorderde majoor G. W. F. E-pkema is belast met het bevel over hot 25e reg inf. Het 258-jarig bestaan van het korps Nederlandse he mariniers. Dè schrijver van ~Dc Nederlandsche mariniers van 1665 tot ÏVOO en van Een militair-histori sche schets der Nederl. mariniers, de luit.- kolonel bij het korps J. R. J. P. Cambier, geeft naar aanleiding van den herinnerings dag (10 December e,k.) van de oprichting van het korps in het Marineblad een historisch overzicht, van het in 1665 op advies van den luit.-admiraal De Ruijter opgericht marine regiment, dat toen, in 19 compagnieën ver deeld, eigen officieren had onder bevel van deu kolonel Willem Joseph baron van Ghent. In Augustus 1666. nameu de Staten van Hol land het besluit om nog 20 compagnieën mari niers op te richten, die in 1669 vereenigd' wer den tot een tweede regiment, onder bevel van den kolonel George Johan War nar d vrijheer van Weede, heer van Walenburg. De sterkte van het regiment Van Ghent werd toen even eens op 20 compagnieën gebracht. Herinerd wordt dan door don schrijver hoe do Nederlandsche mariniers tijdens den twee den Enge1-"hen oorlog een roemrijk aandeel in de krijgs' rijven ter zee namen en hun kolo nel Van Ghent, in 1666 benoemd tot luitenant admiraal van Holland, o.a. het bevel voerde over het gros van fregatten, waarmee van 21 23 Juni 1667, de vermaarde tocht naar Chat ham plaats had. In het voorjaar van 1672 verklaarden Frank rijk, Engeland, Munster en Keulen den oorlog aan onze republiek 'en krachtige maatregelen werden er toen genomen ter versterking onzer strijdkrachten. Holland liet o.m. nog 29 com pagnieën mariniers'aanwerven. Zeeland bracht de sterkt© der mariniers op 12 compagnieën, en Friesland moet er 13 gehad hebben. Aan de verdediging van ons land in 1672 namen dus 94 compagnieën mariniers deel. De Nederlandsche landmacht was in 1672 zoo slecht mogelijk, in tegenstelling van de zeemacht, die zich in uitmuntenden staat be vond. Onze vloot! zeilde uit, en zocht de ver- eenigde Engelsche en Franscho vloten op, die bij Solebay verslagen werden, in welken zee slag, cp 7 Juli 1672, de luitenant-admiraal Van Ghent sneuvelde. Den 12en daarop volgende had de overtocht van het Franscbe leger over den Rijn bij het Tolhuis plaats, waarna het als een vloedgolf land overstroomde. De eene vesting voor, do andere na, viel in handen der Fran6chen. Ons gedemoraliseerde leger, ten slotte nog slechts 9000 man sterk, trok onder bevel van den jeugdigen Prins Willem van Oranje op het gewest Holland terug, en werd verdeeld r de vijf hoofdwegen, waarlangs men tpen uit het Oosten deze provincie kon binnendrin gen. Deze vijf posten waren geheel ontredderd, en de slooten in het voorterrein bevatten door langdurige droogte, weinig of geen water. De bevolking vluchtte, radeloos van angst, grootendeels Holland dieper in, en de weini gen, die er overbleven, hadden niet veel ver- Generaal-Veidmaarschalk Von Hindenburg, »»«[>ylnimt pp tiet Omtelijfc Qoripgsterrehy trouwen in. do Sfcaatsch© troepen. Doch hoe groot do nood' ook ware, nog grooter toonde zich de moed van Prins Willem, en die van zijn onderbevelhebbers. Men arbeidde dag en nacht, en bracht met behulp van water, dat door hot openzetten van sluizen en het door steken van dijken op het land gelaten werd, do posten in eenigen staat van tegenweer. De vloot werd voor een derde buiten dienst gesteld, en de mariniers der binnenvallende schepen kregen plaatsing op do gevaarlijkste posten te lande. De rivieren en wateren wer den door enkele kleino oorlogsschepen en vele met matrozen bemande uitleggers en sloepen, zoo goed verzekerd, dat het den vijand nimmer gelukt is diep in Holland te dringen. Ook vele zeeofficieren en matrozen deden to lande dienst. Terecht wordt door de schrijvers over den oorlog in 16721673 hulde gebracht aan onze marine, die niet alleen ter zee do vijanden ver sloeg, maar te land hot gedemoraliseerde leger krachtige hulp verleende, en zich weldra ook onderscheiden zou door stoutmoedige daden. De schrijver geeft dan een korte opsomming van de -t order© krijgsbedrijven en lotgevallen der mariniers. In hetzelfde nummer van het Marineblad schrijft ook de kapitein der mariniers L. Spie- gelberg een kort opstel over zijn korps, wijst op het veelzijdig practische nut dab van deze kern van vrijwilligers voor leger en vloot kan getrokken worden en dringt er op aan dat men het korps uitbreide en het zijn eigen officieren teruggeve. (N. Ct.) Aanbouw voor de vloot. Naar het ,,Vad." meldt, zal zeer spoedig een wetsontwerp van den minister van Marine de Kamer bereiken, waarbij twee kruisers 'en vier duikbooton worden aangevraagd. „De Ruyter". Blijkens een bij het Departement van Ma rino ontvangen bericht is ongeveer ter hoogte van de N.W. punt van Spanje een redding boei van Hr. Mg. pantserschip „De Ruyter" verloren gegaan. Heb vinden van dat voorwerp behoeft der halve geen reden tot ongerustheid te geven.. („St. Ct.") Verschillend® berichten. De kapt. ter zee C. H. dé Lussanet de ia Sablonière is 'bestemd voor het eskader in Oost- lndië, waarheeu hij in November per particu liere gelegenheid zal vertrekken. De kapitein ter zee A. J. Breda Kleynen- berg wordt tijde'ijk toegevoegd aan den com mandant der stelling van de monden der Maas tn van het Haringvliet. A. L. Riel. Wij vermoeden, dat ook het ka der bij de landweer gedetacheerd zal worden. Red. H. v. D,, Breda. Gedurende den tijd, dat de door u bedoelde milicien tijdelijk afgekeurd was en met verlof naar buis gezonden, heeft hij over alle dagen van dat verlof recht op soldij en menagegeld, en over de eerste vier dagen ook op mobilisatietoelage. Na de defini tieve (finale) afkeuring heeft hij op geenerlei vergoeding meer recht. Red. J. H. W., Woudrichem. Dit is nog niet be kend, maar zal vermoedelijk plaats hebben als de oudste landweerlichting met verlof wordt gezonden. Red. J. K., Rotterdam. Bij verblijf in eene zie- keninricliting hebt gij slechts recht op 0.04 soldij per dag. Red. L. A. W„ Alphen. Als u de gelegenheid is geboden uw ondergoed voor *'s-Rijksrekening te laten wassohen en gij maakt hiervan geen gebruik, dan hebt gij nochtans geen recht op vergoeding, als gij uw goed voor eigen reke ning laat wassohen. Red. T. L., Nijmegen. Gij kunt langs uw com pagnies-commandant dat verlof aanvragen aan den opperbevelhebber van L. en Z. onder opgaaf van do redenen. Red. G. R., Arnhem. Als gij geen baat vindt bij de militair geneeskundige behandeling in het hospitaal, zoudt gij den u behandelden offi cier van gezondheid kunnen vragen, een mili taire specialiteit te mogen raadplegen. Do officier van gezondheid zal u den weg wel wijzen. Red. W. R.„ IJzendijke. Vermoedelijk zal de mi litielichting 1907 op !t eind van dit jaar of in 't begin van het volgende jaar bij de land weer gedetacheerd worden, als de oudste land- weorlichting met. verlof naar huis wordt ge zonden. Met zekerheid is dit echter nog niet te zeggen. Red. Serg. W. te Zwolle. Bij trouwe lezing van „De Soldatenoourant" blijft ieder militair van zelf op de hoogte van wat voor hem van be lang is. De door u bedoelde legerorder in zake registratie van militairen door het Kon. Nat. Steuncomité, komt reeds in de rubriek „.Laat ste Berichten van no. 186 der 'Soldatencourant voor en geeft antwoord op uw vraag. Als we uw volledig adres wisten zouden wij u no, 186 toezenden. Red. Ch. Z., fort Poederoyen. Zie ons antwoord, aan J. Th. te 's-Gravenhage in no. 189 van ,,De Soldatencourant". Red. W. J. N. v. D., Hellevoetsluis. Dien een verzoekschrift langs den hiërarchieken weg in aan den Opperbevelhebber van L. en Z. Voor j plaatsing bij de Luchtvaartaf deeling te Soester- berg kunt u zich richten tot den commandant van die af deeling te Soesterberg. Red. J. de B„ Tilburg. Richt langsjflen hiërarchie- ken weg een verzoekschrift aan den Opperbe velhebber van L. en Z. Red. C. L. en A. E„ Fort Pampus. Alle bepalin gen betreffende toelagen aan militaire werk lieden zijn opgenomen in ons blad No. 181 en staan in het Recueil Militair 1914 en het boek werk R, b. o. m. Red. L v R„ Zevenbergen. De kósten van den buigerdokter zijn voor uw rekening. Gij kunt editor eoue poging wagen, om de betaalde gel den tciug te krijgen door een request langs den hiërarchieken .weg aan den 31. v. 0. te «enden, ilea, R. v. d. B.. Leiden. Volgens onze berekening hebt- gij ovev vier maanden, rekenende dat uw soldij f 0.13 per dag bedraagt, recht op ruim f 59. Vraag uwen compagnies-commandant hier over te mogen sproken. Red. G. E. Leiden. Gedurende den tijd, dat gij tijdelijk afgekeurd zijt geweest, hebt gij recht op soldij en menagegeld. R e d. J. K„ Ede. Gij moet u wenden tot de Com missie van voorlichting enz. m do provincie Dienthe. Het bezwaarschrift, te zenden aan den, voorzitter van die commissie to Assen Red. J. A. S„ Leidon. Er is gevormd eene Ver eeniging van houders van Weerbaarheidsloten. omdat de premietrekking van die loten reeds enkele malen is uitgesteld. Het is, dunkt ons, aan te raden, de loten bij den secretaris van bedoelde vereeniging in to leveren. Ga-at men met eene vrijwillig© verbintenis over naar het N. O.-I. L, 'dan houdt de vergoeding wegens kostwinnerschap op. Red. C. to L. Ja„ voor eiken dag verlof, behalve hij permissie op Zondag, mag een dag menage geld uitbetaald worden. Van het door u ver melde betreffende afschaffing van vrij vervoer is ons niets bekend en zal wel op eene ver gissing berusten. Red. L. C. J. B„ 's-Gravenihage. Bij verleend jrerjof iwegens stórfgQyal;_7gg gen familielid be- houdt men gedurende ten hoogste vier dagen het recht op soldij, menagegeld en mobilmtie- toelage. Red. J. v. V. te G. R. Wij vorm ©enen, dat gij recht hebt op do toelage al» werkman. Spreek er eens met uwen commandant over en laat de S. C. zien, waarin dio bepalingen voorko men. (No. 181). Red. W. de V., fort Iiuigcnhoelc. De commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften voor vergoeding wegens kostwinnerschap voor do provincie Zuid-llolland is gevestigd te 's-Gra- venhage. Het bezwaarschrift moet geadresseerd worden aan den voonsittor. Red. 31. en L„ Oisterwijk. Zoowel gij als timmer man, als dc 2e bankwerker kunnen, dunkt ons, aanspraak maken op de toelage voor werklie den bepaald. Red. 13. A„ Naardon. Riolit oen verzoekschrift tot de Nationale Vereeniging tot steun aan mili ciens en landweerplichtigen en zendt dit ver zoekschrift aan het Algemeen Hoofdkwartier „Beheer Landmacht" te 's-Gravenhage. Meldt in dat verzoekschrift de ware toedracht dei- zaak en verzoek om voor steun in aanmerking te mogen komen. Red. D. v. A., Helder. Richt een verzoekschrift tot het Dep. van Financiën, om voor plaatsing als kommies bij de belastingen in aanmerking te mogen komen. Na goeden uitslag zoudt gij een verzoek tot ontslag aan het Dep. van 31a- rine kunnen richten. Red. H. G„ Schoonhoven. Wij kunnen u niet veel kans geven op ondersteuning, als uw a.s. eeht- genoote bij haar ouders blijft inwonen. Gij leunt echter een poging wagen, door een ver zoekschrift aan den burgemeester van Rotter dam in te dienen. De maximum-vergoeding voor ©m milicien bedraagt een gulden per dag. Red. J. v. d. H„ Onden'boscb. 't Was niet ver standig van fu. uwe militaire Meeding zonder toezicht in de kazerne achter te laten. Waar om die niet ingeleverd Gij zijt er toch aan sprakelijk voor. De sergeant-majoor heeft dan ook het. volste recht in dit geval de waarde van de door uw eigen schuld zoekgeraakte Mee ding van uw soldij in te houden. De inhouding mag echter hoogstens de helft van de soldij bedragen. Red. Bevorderingen, mutaties enz. Mutaties en Bevorderingen bij Reserve-Batal jon B over deze maand. Tot mil. sergt. werden "bevorderd de mil.-korporaalsJ. H. P. van 'Her w ij n e n, G. J. v. d. Zand t, P. H. Erens, G. D. Hazel eg er, H. L. Bos, G. J. J. A. B ou man, allen van 2 R. I. J. C. Schram a en G. de Vries van 10 R. I.J. A. N i c o 1 a e s en E. E g"g e r van 13 R. I. De mil. sergt. L. J. J. Staal van 10 R. I. en ingedeeld bij Res. B. is voorloopig onthef fing verleend van werkelijken militairen dienst en ter beschikking gesteld van de Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij als conducteur. De le luit. O. I. L„ J. H. Roos, van dit Bat. heeft van korps en garnizoen verwisseld met den res. le luit. J. H. Th. van Ker vel van Res. Bat. C. De hospitaalsoldaat Th. J. Habes der le comp. hospitaal soldaten is aangesteld als kor poraal en overgeplaatst als zoodanig bij de 2e comp. hospitaalsoldaten. Do hierna genoemde volontairs tan het In structie-Bataljon te Kampen zijn allen tot kor poraal bevorderdG. J. Bikkers, J. Bijlsma, J. de Hoog, H. Wildemans, J. Knol, K. Al- breclit, P. Winter. N. Verschaik, T. de Hoog. J. van der Lee en T. D. H. J. Blokker. Voor de militairen te Amsterdam- Men meldt ons namens de commissie: De Commissie voor Wetenschappelijke Le zingen voor militairen organiseert op Woens dag, den Sen Nov. a.s., 's avonds 8 uur hare 4e lezing in dit seizoen. Alsdan zal de res. le luit. der Inf. De Mol een lezing met lichtbeelden houden over: Lastige vijanden van den mensch (schadelijke insecten en de bestrijding daarvan) i/d. Aula van het R.-K. Gyhnasium op de Hob- bemakade te Amsterdam. H.H. Officieren met hunne dames worden tot bijwoning uiigenoodigd. Voorts hebben alle in uniform gekleede militairen vrijen toegang. Sport in het leger. Militaire cursussen in de Stelling van Amsterdam. Door den commandant in de Stelling van Amsterdam, generaal-majoor A. R. Ophorst, is te kennen gegeven, dat het zijn weneeh is, dat ook in de aanstaande wintermaanden met kracht wordt voort-gearbeid aan de lichame lijke ontwikkeling van het personeel in de S. v. A„ waarbij getracht zal moeten worden door inwerking op het individu de meest mogelijke resultaten te bereiken en het groote belang van de lichamelijke ontwikkeling van den sol daat algemeen te doen begrijpen. Zulks geldt in de eerste plaats voor de oefe- ningen in de 1 i c h t e at h 1 e t i e k, welke wanneer de weersgesteldheid zich daartoe ook maar eenigszins leent dagelijks gedurende één uur zullen moeten worden beoefend. Ten einde deze oefeningen zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, zal te Amsterdam, onder leiding van den sergeant H. N. van Leeuwen eene voortgezette opleiding plaats hebben, welke opleiding zich zoowel in theoretische als in practisohe richting zal bewegen. Voorts zal uit het personeel, dat reeds aan vroeger onder leiding van den sergeant Van Leeuwen gehouden cursussen heeft deelgeno men, een zoodanig aantal tot het bijwonen van 'do cursussen te Amsterdam worden aangewe zen, dat in totaal van de Groep Edam 10 en de "Groep Diemerbrug 18 en van elk der overige Groepen en de Positie IJmuiden 14 onderoffi cieren, korporaals of manschappen deze cur sussen zullen volgen. Deze cursussen zullen plaats hebben op de navolgende data: 113 Nov.; 1527 Nov.; 29 Nov.11 Dec. en 1-324 Dec. Door de Amsterdamsohe Gymnastiekvereeni- ging „Olympia" is aan den generaal Ophorst de welwillende toezegging gedaan, om in de aanstaande wintermaanden op de verschillende forten daadwerkelijk te laten zien. hoe man nen van den leeftijd van onze lanidweerplieh- tigen en daarboven nog do gymnastiek kunnen beoefenen. Concert te Oosterhout voor de militairen Mil.-telegrafist Joe. Taeymans schrijft t>ns uit Oosterhout: Schubert., Gounod en Wagner op éénzelfde programma, vereenigd door hun aller muze; Duitschland en Frankrijk elkaar broederlijk de hand Teikend, terwijl daar ginds aan het Wes telijk front Heb „Ave Maria" van Schubert vormde het aanvangsnummer van het concert. Door alle tijden heen hebben kunstenaars- hunne talen ten aangewend de verheven devotie van Ga briel's groet in kleuren of klanken tot- uitdruk king te brengen, doch de innige ingetogenheid van dien groet vindt men toch nergens méér benaderd dan in Schubert's Ave Maria. De fijnheden van Schubert's lyriek zijn zóó rijk aan lijn, kleur en rhytbme, dat èn detailleerïng èn eenheid èn klankgaafheid overal moeten samen gaan, willen wij deze muziek, t-ombé du ciel, in haar gewijde schoonheid zien. Dat de uit voerenden dit gisteravond bereikt hebben, stemt reeds tot- groote tevredenheid. En al staat ook zijn Ave Slaria nog niet op de Olympische hoogte als zijne liederen, het is toch één dier zangen, zonder welke Schubert geen Schubert zijn zou. Zoo heeft hij ons dan weer doen door huiveren met de verrukkingen van die boven- aardsche sferen-, waarin het genie zijne klank- In noordelijk Servië. We drukken hier eon kaar tje af' van con gedcelto van 't Servische land,datnu door den oorlog wordt geteisterd en wel het noordelijke doel, waar de Duitachers en Oos tenrijkers ageeren. Het is een oorlogstorroin op zich zelf, want veel verder naar 't Zuiden zijn de Bulgaren het lasd binnengedrongen cn het Servische leger moet dus naar twee kanten front maken. Enkele Bulgaarsoho afdeelingen trouwens zijn ook hier verschonen, bij Pctrovac(in 't Zuidoostelijk hoekje van de kaart), maar door de Duitsch-Oosteniijk- sclie troepen wordt voornamelijk dit terrein beheerscht. Men ziet er Belgrad (Belgrado) Semendria enPozarevac, die reeds laDg zijn ingenomen door de bondgenootcn, en meer bekende en genoemde plaatsen. monumenten scbiep. En de uitvoerenden gaven er een waardige vertolking van, zóó, dat de idyllische bekoring boeide en do uitdrukking der geloofsmystiek ten volle tot haar recht kwam. In do overigo nummers hadden we nog meer gelegenheid do kwaliteiten der spelers te lecren kennen. Er was een wederzijdse!) be grijpen in de uitgevoerde werken. De heer Kb- veld boeide door zijn fraaien toon, zijn spel iB zeer sympathiek, niet alleen door het tech- nisch-afgeronde, doch ook door de gezonde on kernachtige muzikaliteit die er uit opklinkt. Wellicht kan zijn spel nog meer verinnerlijkt worden, had zijn voordracht een weinig meer plastiek kunnen verdragen, doch wat hindert zulks waar zooveel goeds werd geboden P De heer Renden, dien we een vorige maal reeds bespraken, was een waardig partner voor hem. De begeleiding, ook bij de liederen, was veelal zóó transparant, zóó fijn, dat de won dere polyphonie der werken ons in al hare klare geledingen werd ontvouwd. In de soli vooi* piano zien we R. echter van zijn beste zijde. Schumann's „Warum" en de polonaise van St. Heller gaven daar een bewijs van. Technisch zeer verzorgd, fijn geacheveerd, do juiste fraseering overal aanwendend, de ver deeling tusschen licht en schaduw ner gens verwaarloosd, zóó is zijn spel tot ons gekomen, heeft hij ons de roman tiek van Schumann, die zich in schier al zijne werken een roes aan den rijkdom zijner melo dische invallen drinkt, weten voor te tooveren. Het was een en al poëzie, ten hoogste opge voerd, de romantische episoden oneindig mild, jong-groen. Zóó deze stukken te kooren uitvoe ren, was het luisteren een exquis genot. Hoe geheel anders dan deze vertegenwoor diger der romantiek, staat daar tusschen in Wagner, de muzikale Midas, die alles wat zijn geest beroerde in klanken van het zuiverste goud omtooverde! Jin hoewel we de uitvoering van opera-fragmenten uit den booze achten, was toch heb aanhooren van het „Spinnerlied" uit zijn Fliegend© Hollander een weelde voor het gehoor. Dan was er nog de heer Van Wensen, die de Oa-vatine uit Gounod's Faust voordroeg. Bij zijn vorig optreden alhier gaven we reeds ons oordeel over zijne stemqualitciten te kennen en meenen derhalve belangstellendn daarnaar te mogen verwijzen. Onze meening is sinds dien niet gewijzigd. Een mooi, warm getint orgaan, hetwelk vele eigenschappen bezit tot verdere ontwikkeling. Zijne Faust-opvatting moge eene andere zijn, dan die welke wij gewoon zijn, zooals hij haar echter voelt, aanvaarden we zijne interpretatie gewillig, omdat zij de uiting is van een eerlijke en sterk doorleefde overtuiging. 3Iet Wiertz en Richard Hol waren ook do neutrale tinten op het muzikaal palet, vertegen woordigd. Daarbij waren enkele liederen met muziek van Renden en hieruit bleek niet alleen zijn pianistisch, doch ook zijn compositorisch talent, want meestal werd het juiste karakter benaderd. Vooral trof ons dit in „Verbeidend" en in ..Stormvlaag", welke inderdaad fraai zijn getoonzet. Na dit alles rest ons nog de mededeeling, dat de heer Feyten tusschen de verschillende muzieknummers ous op stukken voor decla matie onthaalde en zoowel het humoristische als het dramatische element weet hij voor beeldig te treffen. Dusdanig was de bijval, dat men hem zelfs eenige toegiften afdwong. Zoo heeft dit kunstenaars-quartet ons ten tweede male door zijn gaven in verrukking ge bracht. Onzerzijds daarvoor hartelijk dank. Het was het eerste klassieke concert dat de reeks der ontspanningsavonden opende, die het Ontspannings-Comité dezen winter zich voor stelt te organiseeren. Uit den spontanen bijval die den artisten ten deel viel. kan het comité veilig de conclusie trekken, dat zijn arbeid ten volle gewaardeerd wordt. Moge de verheven kunst von Herzen zu Herzen gegaan zijn! De verwachting, bij de beoordeeling van het laatste concert in het voorjaar uitgesproken, dat bet Comité nog vele surprises en zijn bon- bonnière gereserveerd hield, begint zich reed6 te verwezenlijken. Jos. T. Oosterhout, 27 Oct. 1915. Veldrlt. Onze berichtgever te 'eGravenbage meldt: Nadat de 134 deelnemers, onder wie ongeveer de helft militairen, die van de 160 inschrijvers waren opgekomen, Zondagmiddag tegen halfeen van controle-kaarten en kerkenmngsteekonon waren voorzien, stelden zij zich paarsgewijze op waarna de stoet, opgesteld in rijen van twintig man naast elkaar, voorafgegaan door het co mité. zich via het landgoed Clingendaal naar de voormalige renbaan Duindigt begaf. Precies te halftwee werd het sein tot vertrek gegeven. Na eeret een ronde over het grasveld te hebben gereden, waarbij een haastige en ver makelijke klimpartij over een hurdle plaatshad, verliet de stoet die zich aanstonds al verspreid de, het voormalige course-terrein, waarop langs een boschpaadje de achterweg werd bereikt. Daar. op het macadam, stelden zich de renners dadelijk met beduidenden voorsprong aan het hoofd. De Haagsche amateur Boellaaxs, de Rot- terdamsche renner C. v. d. Wiel, houder van het kampioenschap van Nederland, Hulleman en Peereboom, liepen vlug uit. Bij ..De Kievit", de bekende uitspanning on der Wassenaar, werd linksaf een vette, moeilijk bereidbare landweg ingeslagen, die eerst nog een hek opleverde waar overheen geklommen moest worden en dan als tweede verrassing uit liep tegen een hoogduin. Hier was het vooral voor de militairen, inzonderheid voor de huza ren van luitenant Diemont met hun zware klec- dincr een zware klimpartij die dan ook niet naliet de deelnemers nog meer te verstrooien. Met de fietsen over den schouder sjouwden zij duin op duin af. tot tenleste de lange Koolasch- weg werd bereikt, die bij den Schevenmgschen watertoren eindigt. Grootendeels was deze rulle en hobbelige weg nogal berijdbaar maar ook hier waren gedeelten waar het meer hardloopen en dragen werd. Toen kregen de deelnemers verademing op den klinkerweg tot aan het Oranje-Hotel, waar zij het 6trand opgingen tot nabij de visscheshaven. Daar het Comité bet uur van vertrek in overeenstemming met het gunstige getij had vastgesteld, was het natte zand nog wel berijd baar, de lui met bet grootste uithoudingsver mogen traden nu meer en meer naar voren er waren er die met flinke spurt hun positie aanmerkelijk verbeterden, eren voor de haven zagen we C. v. d. Wiel het eerst de trap naai den boulevard opklauteren en toen we de an deren nog heel ginder aan het strand ontdekten stond reeds vast. dat onze fameuze kampioen opk dezen rit op seftittereraje wijze zou winnen, Op den Klinkerweg vergrootte hij zijn voor sprong nog meer; met energio klauterde hij door do hoog© duinen die hem nog van het eind punt scheidden. Na een rijtijd van 1 uur 5-5 sooonden is het niet schitterend voor zulk oen traject van ruim 21 K.M. lengte? kwam v. d. Wiel, door luid applaus begroot het wrat aan de eind paal voor den gemeentelijken theetuin in do Bosohjcs van Poot, in 't geheel niet vermoeid, ten bewijze waarvan bij wn drietal onberispe lijke isalii mortaii uitvoerde. Twee minuten later kwam HuJloman uit Gouda, (1 uur 3 min. 19 sec.); derde werd J. Kleiboer uit Deventer (1 uur 6 min. 3 sec.); •Je Boelaars, Den Haag; 5e J. Datema, Den Haag 6e H. Peereboom. Halfweg, (eerst aan komende militair); 7e H. J. Damcn, Strijp8e Strookman, Rotterdam; 9o v. d. Geuugten, Breda; 10e luit. jïir- Toding van Berkhout, Haarlem: 11e luit. jhr. Greven, Den Haag; 12e J. Jespers, Don Haag, die allen een medaille verwierven. Van Dijk en Schruder, beiden uit Den Haag, die resp. al» 9e en 10e aankwamen, werden wegens het niet naleven van do bepalingen gedeclasecerd. Als eer»:aankomende bondslid viel v. d. Wiel nog de N. W. B.-medaille ten deel, welke ook Peereboom verwierf als eerst aankomende militair tevens bondslid. A. Jansen, die al* 17o aankwam, kreeg oen medaille als do eerst- aankomendc der Haagsche politieagenten, ter wijl ean de eenige deelneemster, mcj. Ch. Buis van Willigen uit Halfweg, die na 1 uur 31 min. 44 sec. aankwam en er verscheidene deelnemers uitreed, de medaille, uitgeloofd door bet Perscomité, ten deel viel. In het geheel hebben 134 deelnemers hqt eindpunt bereikt. De heer Adrian, voorzitter van den N. W. B„ een der veteranen, die als comitélid bui ten mededinging meereed, eindigde als no. 20 j in den tijd van 1 uur 12 min. 50 sec. Na afloop reikte de heer C. C. Last, die den rit keurig had voorbereid, met een geestige toespraak de priizen uit. Voor de regeling niets dan lof. Op veler verzoek zijn horhalingea te Ter- wachten. Uit Breskens. Mil. sergt. C. Fiegen schrijft ons uit Bres- kens Dank zij 't initiatief van den wel eerwaarden lieer ds. Meenwenberg, den voorzitter van obt> Centraal Nationaal Comité voor Tijdelijke Mili taire Tehuizen, c. a„ was er Vrijdag 29 October j.l. een avondje bereid voor dc alhier verblij vende militairen. Het was niet bepaald een groot feest of groote uitvoering van eenige vereeniging; het had het karakter van oen gezellig ..onder onsje". Een orkestje, bestaande uit o violen en ©en piano, inderhaast georganiseerd, maakte zich verdien stelijk met een 5-tól mooie nummers te spelen. Verder werden eeii p3ar zeer mooie voordrach ten gegeven. Ds. Méeuwenberg hield een korte lezing over het onderwerp „Dapperheid", welke ons eenige zec-r mooie voorbeelden gaf over hetgeen werke lijk dapper zijn is. Gedurende de pauzen, er waren er twee, maakten de dames zich verdien stelijk met het schenken van cacao, welke met een beschuitje gratis aan de militairen verstrekt werd. Ik meen dat eert woord van harielijkea dank hier niet misplaatst is en breng daarom aan het Comité, afdeeling Breskens. den bartelijken dank over namens allen welke dezen avond bij woonden. Afscheid detachement Hoi lie. Men schrijft- ons uit het detachement Beille: Gisteravond kwam voor ons plotseling de droeve tijding dat de sergeanten Akkermans en Van Grnk ons moesten gaan verlaten, en wel om recruten te gaan africhten in Den Haag. Hoeveel zullen wij als soldaten door hun vertrek missen! Zij waren steeds bereid ons met woord en daad bij te staan. Zij leef den met ons mee en deden als meerderen hun plicht. Door hun vertrek is bij ons een ruimte ont staan, welke niet gemakkelijk bij ons aange vuld zal kunnen worden. Er zal door ons om hen getreurd worden, zooak dat slechts moge lijk is bij vertrek van hen, die men is gaan hoogachten en liefhebben. Daarom viel ons het afscheid zwaar, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Wij wenschen do jongens, wier sectiecommandanten zij worden, geluk. Ons aller wensen is dan ook dat het deze onder officieren steeds voor den wind zal gaan ert dat zij gewaardeerd zullen worden, wat zij ten volle verdienen. Als een aangename herin nering zullen zij in- onze gedachten blijven voortleven en dat zij steeds geluk mogen beh- ben op 3l hun wegen is de wensch van alle soldaten, welke behooren tot het Detachement Heille bij A arden burg, Zecuwsch-Yl, Dankbetuiging. Bij dezen betuigen wij onzen bartelijken dank aan de bewoners van kamer No. 12 voor de belangstelling bil ons huwelijk onder vonden en ui het bijzonder onzen kartelijkén dank aan de heer en S. van Leeuwen en J. t. Dam, die zoo uitmuntend de leiding op zich hadden genomen voor de prachtvolle versiering der kamer. Wij kunnen ook niet nalaten een woord van hulde te brengen aan allen, die daartoe meewerkten. Deze kameraadschap in dezen toestand, toont wel dat wij allen één zijn. Wij zullen ook dezen dag nimmer verge ten en als wij in later jaren ons de mobilisatie herinneren dan denken wij vol vreugde aan dezen dag. Ook worden al de bewoners harte lijk bedankt voor het prachtige cadeau wat zij ons hebben gegeven. Wij kunnen het zeggen, het overtrof onze verwachting,, dit hadden wij niet verwacht. Daarom kameraden, hartelijk dank en telkens wanneer wij het zien zulten wij zeggen, dit is van de jongens, van Kamer No. 12. Nog een dank aan den heer Stentler en den korpl. Kappelhof die voor de overbren ging zorgden. Nogmaals hartelijk dank van mijn vrouw en mij. C. M. GARNTER, le Compe. 3. Bat. Regt. Jagers. Pandoeren. Oplossing Pandoerpraatje Fort IJmuiden. Hierbij zenden wij u de oplossing van ons Pandoerpraatje le slag. No. 1 speelt rui ion 9, No. 2 schoppen 9: No. 3 ruiten 8, No. 4 ruiten 10. 2e slag. No. 2 6peelt harten boer, No. 3 harten vro^w, No^4 ^hoppen t8,||yó-JIjharteu_iptsy,4~

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3