In de hinderlaag. Binnenland. S DK SOLD/iTENCOURANT van Woensdag: 3 IXTovemtoer 3. X 3 Zuidelijk Servië. Kr wordt in geheel Servië zeer verwoed gestreden Van 't noorden zijn de Duitschers en Oostenrijkers er binnen gedrongen en langs de geheele lange Oostelijke grens de buigaren. Niet het minst zwaar zijn de gevechten in Zuidelijk Servië. Daar worden de Servische troepen geholpen door de Fransche tegen de Bulgaarsche en al wordt er vaak met afwisselend geluk gestreden, de Bulgaren dringen toch vooruit. We geven van dit oorlogsterrein een kaartje, waarop onze lezers menige genoemde plaats kunnen vin den. Lang en heftig is er gestreden om Veles (Kapruin of ,Köprulu) bijv., dat eerst de Bulgaren innamen, toen weer door de Serviërs werd veroverd en nu hernomen is door de Bulgaren. Ceneraal Joffre te Londen. ~-~ LONDEN- De Times" zegt: Het bezoek van generaal Joffre te Londen heeft geleid tot volkomen overeenstemming betreffende de militaire staatkunde ia den Balkan. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. Een mededeeling van. Sir John French meldt: De artillerie vernielde verschillende observatieposten in de buurt van Lorn- baertzijde. Wederzijdsche beschieting van geschut wordt voortgezet ten N. en ten O. van Souchez, voornamelijk bij Bois-en- Hache. Hevig wordt gevochten om het be zit der loopgraven waarin de vijand giste ren doordrong; wij hebben enkele deelen hernomen. De Duitschers in Champagne hernieuw den hunne aanvallen ten N. van Le Mesnil, na krachtige artilleristische voorbereiding, vergezeld door het gebruik van granaten met verstikkende gassen gevuld. Zij onder namen vier aanvallen gisteren, den eersten te zes uur in den morgen, den laatsten te 4 u. in den namiddag, nabij Tahure, doch wer den overal afgeslagen door artillerie en infanterie-vuur. De Duitschers werden ge noodzaakt in wanorde te vluchten met groote verliezen350 man werden gevangen genomen. Een hevig artillerie-duel had plaats in de Vogezen en den omtrek van Ban-de-Sapt. BERLIJN". Beiersche troepen veroverden ten nooroosten van Neuville een Fransche stelling, 1100 M. lang, namen ongeveer 200 man gevangen en maakten vier machine-ge weren en drie mijnenwerpera buit. Een vijandelijke tegenaanval werd 'a avonds afgeslagen. In Champagne veroverden de Franschen in den nacht van 29 cp 30 Oct. in een bui tengewoon hevig gevecht een ver vooruit stekend stuk' loopgraaf ten noorden van Le Mesnil op de daar staande compagnieën. Bij Tahure deden onze troepen in den namiddag een aanval. Zij bestormden de Butte de Tahure (hoogte 192, ten noord westen van genoemde plaats). Het gevecht duurde den geheelen nacht door. Een en twintig Fransche officieren (onder wie twee bataljonscommandanten) en 1215 man wer den gevangen genomen. Het nieuwe Ministerie, PARIJS. (Officieel). Het ministerie is samengesteld als volgtBriand, premier ea Buitenlandsche zakende Freycnet, Combes, Bourgeois, Guesde, Denys Cochin, ministers zonder portefeuil le; Viviani, Justitie; Ribot, Financiën; Malvy, Binnenlandsche Zaken; generaal Galliéni, Oorlog; admiraal Lacaze, marine, Painlevé, Onderwijs en Uitvindingen be treffende nationale verdediging; Méline, Landbouw; Clementel, Handel; Sembat, Openbare Werken; Doumergue, Koloniën en Arbeid. Het gebruik van cavalerie. Naar aanleiding van de berichten, dat bij den laatsten grooten slag op het Fransche front ook cavalerie door do Franschen gebruikt zon zijn, schrijft de bijz. militaire medewerker va» de ..Nieuwe Courant" ,iWij behoeven ons echter slechts het slag veld voor oogen te stellen, zooals het ons in de talrijke en uitvoerige commentaren over do mislukte poging tot doorbreking der Entente- legers is afgeschilderd, om tot het inzicht te bomen, dat het gebruik van ruiterij in massa hier niet te verantwoorden zou zijn geweest. Na de urenlange beschieting van de voorste Duitsche linie waren dc- dekkingen als tot poeder gemalen, do prikkeldraadversperringen vernield en door elkander geslagen hoewel niet opgeruimd, het terrein als bezaaid met groote, diepe granaattrechters, de uitgravingen, schuil plaatsen en dekkingen gedeeltelij k dïchtgeworpen, alles uiteengeslagen en ver splinterd, kortom tot één grooten chaos van wrakhout, draadslingers, diepe gaten en val (Vit het Engelsch). Met ijzige bedaardheid wond Tucket nu den schepemmer weer op keerde zich óm, til de met inspanning van aJ zijn kracht zijn slachtoffer op en zette hem er in. De emmer hing dreigend boven de duis tere diepte. Nog sprak Tucket* geen woord. De eenige geluiden waren het geregeld ge stommel van het groote rad en een eigen aardig slurpend gerucht onder uit de schaobt- Tuckett deed het rad stilstaan. Willard hoorde het krakken van de tanden. Nu be gon de emmer te zinken. Wilde Tuckett hem op den bodem van de schacht neerlaten en hem daar laten verhongeren? De honger dood was een langdurig lijden. Ongetwij feld zou er iemand komen om hem te ver lossen vóór het einde er was.... Nu hield de sckep-emmer weer stil en bleef langzaam ronddraaien, ongeveer drie voet beneden den rand van de. schacht. Tuckett- het het windas los. Zijn lange ge daante vertoonde zich boven Willard en Willard zag dat hij een mes in zijn hand hield. Hij wachtte, radeloos van onzekerheid. „Je dacht zeker, dat ik je daar bene den zou laten omkomen van gebrek he?" vroeg Tuckett, de gedachten lezend in de angetoogen van den ander. „De hongerdood Jul van jouw. slag, jnaar ik kuilen misvormd. Maar in dien chaos had do Duitsche infan terie inzooverre zij niet bedolven was, toch nog dekking weten te vinden en zich daa» met haar juiclvuurgewercn en mitrailleur:: verschanst. Een welvcorbcreido stormaan val der Fransche en Engelsche infanterie was beslist noodig om deze weliswaar ern stig geschokte, doch niettemin hardnekkig weerstand biedende tegenstanders achteruit te werpen. Ten koste van ontzaglijke verliezen Is haar dit gelukt, doch toen de eerste Duitscre linie was genomen, stuitten de zegevierende aan val stroepen op dc tweede nog intacte verde digingslinie, die zeker niet minder krachtig was versterkt en bezet en met prikkeldraad stormvrij gemaakt, dan do eerste vóór haar vernieling. Eu ware ook die linie genomen, dan zou men t-och nog weder op een derdo dergelijke linie zijn gestuit. Ik vraag n in gemoede: "Wat zou cava lerie onder dergelijke omstandigheden te paard wel te verstaan hebben kunnen doen? Immers mets dan met een heldhaftig gebaar een schitterenden doodenrit hebben kunnen rijden met geen ander gevolg dan het schromelijk hoog aantal der nutteloos geval len slachtoffers in dezen moorddadigen krijg te hebben vermeerderd. Ja, ware 't den Fran schen in Champagne gelukt door een onafge broken serie van infanteriemassaaanvalen het stelsel van achtereenvolgende Duitsche loopgravenlinieen in zijn geheel te doorbre ken, zóódanig, dat daarachter geen nieuwe ver dedigingslijn meer aanwezig was om lmn élan te stuiten, dan ware ook voor de cavalerie een sclioone taak weggelegd geweest. Aanstormend door de wijde bres, door haar artillerie opengeschoten, door haar infanterie voltooid in zoorverre ook de vijandelijke bezet ting was neergestoken of vordroven, had do cavalerie van hot dan uitgeputte lioofdwapen de vervolging des vijands over kunnen nemen. Hem met de sabel of lans in de vuist rusteloos opjagend, had zij hom het heretellen der ge desorganiseerde verbanden kunnen beletten en do verdere oplossing dier verbanden kunnen voltooien. Men zij overtuigd, dat de Fransche cavalerie zich daarvoor reeds achter de infanterie heeft verzameld. Doch heb heeft niet zoo mogen zijn liet bleef bij de vermeestering van de eerste linio en van een heel enkel punt der tweede; do vloedgolf, die den dijk moest doorbreken, werd zelf gebroken en vloeide machteloos terug naar do eerste veroverde verdedigingslijn, die zij wist te behouden. Wat de Russen in Wolhynië hebben beproefd infanterie en cavalcrio inzetten na een korte artilleristische voorbereiding is nutteloos offe ren van beide wapens geweest en met zware verhezen gestraft. Wat de Franschen en Engelsehen na langdu rige artilleriebeschieting in Champagne lieh ben verricht, is althans een schitterend ge slaagde aanval geweest, dio alleen door gebrek aan voldoende vereche troepen, om na vermees tering der eerste linie ook de tweede en do derde te nemen, wat heb einddoel: doorbreking, betreft, is mislukt. Doch, afgezien van het optreden van kleine met vermetele stoutheid verkennende ruiter- patroubles: hebben zij hun cavalericmassa's wijselijk achtergehouden. Daarover zullen het blijkt uit de wederzijdsche berichten trou wens ovrtuigend zoowel do Duitsche als de Engclsoho en Fransche bevelhebbers het wel volkomen niet elkander eens zijn geweest. Wat de eigenlijke taak der ruiterij in massa is, hebben ons do Duitschers in hot begin bij hun opmarsch door België en Noord-Frankrijk ge toond; mocht een der fronton overhoopt tol. wijken worden gebracht, dan zeker zullen wij opnieuw aanschouwen, boe cavalerie, doch dan bij de vervo'ging. met voordeel kan worden ge bezigd. Op het loopgravenfront is voor haar echter ereen plaats." RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterrein. WEENEN. Aan ons front- aan de Strypa betoonde de vijand Zaterdag weder grooter activiteit. Op verschillende punten van onze linie opende hij een krachtig artillerie-vuur ook deed hij op één plaats een poging om over de Strypa te trekken, deze poguig werd echter door ons vuur verijdeld. Ten zuidoosten van Luzk werd wederom een vijandelijke vlieger naar beneden ge schoten. Onze aanvallen ten westen van Tsjarto- weet nog wat boters. Iets dat vlugger werkt en zekerder ook Terwijl hij sprak, leunde hij over den raEd. Willard zag een flauwe glinstering van het staal in zijn hand. Hij 2ette zijn tanden op elkander. Maar dit was het eind nog niet. Het mes ging achter zijn rug om. Men hoorde een lichten tik. Het mes was naast hem in den emmer gevallen en Tuckett was weer bij het windas. Het kwam Willard voor, dat één streng van het touw, dat om zijn enkels zat, was doorgesneden. Hij deed een heftige poging om zijn handen vrij te krijgen. Vóór hij hierin geslaagd was, ging de schep-emmer met vaart naar beneden. Steeds lager ging het, terwijl de emmer voortdurend ronddraaide en tegen de zijde van de schacht stootte. Wiilard's handen waren nu vrij en hij raapte het mes op en sneed het touw om zijn voet los. Vóór hij evenwel de prop uit zijn mond kon verwij deren, vernam hij een gespatter en een plomp. De emmer had den bodem van de schacht bereikt. Hoe bevalt je dat nu?" Tuckctt'a spottend stemgeluid kwam tot hem alsof het door een spreektrompet ging. „Hoe bevalt je dat, mijnheer Aubrey Wil lard Het is daar een beetje donker, denk ik, en koel en vochtig. Maar dat zal gauw beter worden dat wordt gauw beter!" En do lach, die zijn oor bereikte, was vrecselijker dan alle vorige bedreigingen. Het. volgen oogenbük kwam het toinv op WilLrd's hopfd jj,'uck§fct faji het rysk vorderen geleidelijk. Krachtige aan vallen der Russen werden afgeslagen. Overigens geen nieuws in het noordoosten, Het Russische ministerie. PETERSBURG. Naar men verneemt, is Goremykin benoemd tot Rijkskanselier. De „Beurscourant" deelt mede, dat bij belast zal worden met de opperste leiding van buitenlandsche zaken, daarbij gesteund door Shebeko, oud-ambassadeur te Weenen. Verder wordt bericht, dat de Tsaar de ontslagaanvrage van de.ministers Sasonof. Kharitonof en Krawosjen heeft aanvaard en dat Kwostoff minister-president wordt. Bloedige ongeregeldheden te Wilna. PETERSBURG. De Duitsche autori teiten te Wilna hebben last gegeven alle metaal op te commandeeren en ten gevolge daarvan hebben de troepen alles tob den laatsten spijkeT ingezameld. De bevolking bood geen verzet-, maar toen de Duitschers begonnen het metaal weg te halen van de orthodoxe en katholieke kerken, verzamelde zich des nachts een geweldige menigte, die met handgranaten en bommen was gewa pend. 's Morgens begon de menigte den 6brijd met de soldaten, die .voort wilden gaan het metaal uit de kerken weg te ha len. Twee dagen lang waren de straten van Wilna het tooneel van vreeselijke, bloedige ongeregeldheden, waarbij tal van soldaten en burgers zijn gedood. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan den Isonzo. WEENEN. Uit het oorlogsperakwar- tier wordt gemeld: Uit het legerbe- richt van Zaterdag blijkt, dat de slag aan den Isonzo nog steeds voortduurt. Na de eerste phase van dezen geweldigen strijd had het aan den 'zuidelijken vleugel aanvallende Italiaansche derde leger nog ongeveer twee legercorpsen in reserve. Deze achtergehouden strijdkrachten worden 'nu ook in gevecht gebracht. Ook de zeer rij kelijk van munitie voorziene vijandelijke artillerie kan haar vuur nog met groote hevigheid handhaven. Zoo werden bijv. gisteren aan den Monte Sabotino. alleen meer dan 2000 zware granaten geteld. Vooral tegen bet bruggehoofd van Görz richten zich, zooals blijkt uit de childering der gebeurtenissen van 28 dezer, de heftig ste pogingen van den vijand. Men kan niet te hooge waardeering hebben voor geest en hardnekkigheid van onze daar strijdende troepen. Zonder verslapping doorstonden zij het elf dagen durende artillerievuur. En met verlangen verbeidden ze het oogenblik dat ze met de Italiaansche infanterie in aan raking zouden komen. Vooral de dappere Dalmatische landweer-infanterie-regimenten nes. 23 en 37 en afdeelingen van het in- fanterieregimeut no- 30 hielden met taai heid stand op de felst begeerde punten van den Monte Sabotino en de Podgorahoogte, tob zij zich onder hoerageroep op den aan- clringenden vijand konden storten en dezen konden terugdrijven. Hier, gelijk overal, vindt de infanterie door de trefzekerheid der onvermoeide kanonniers en de uitsteken de in de voorste linie medewerkende tech nische troepen, de meest volmaakte onder steuning. Zoo werden gisteren verschillen de aanvallen op het bruggehoofd van Görz reeds door ons artillerievuur verijdeld. Voor den sector van Pevina ontaardde daarbij de terugtocht van den vijand in een wildo vlucht. Op de Podgorahoogte hadden zwakkere Italiaansche afdeelingen nog in enkele loopgraven zich kunnen handhaven en gasbommen kunnen werpen. Zij werden met handgranaten vernietigd. Ook in den noordelijken sector van de hoogvlakte van Doberdo tusschen Peteano en den Monte San Michele kwam gisterna- middag een aanval reeds door ons con centrisch geschutvuur tot staan. Hierop deed de vijand hier des daags geen aanval meer, maar beperkte zich tot een beschie ting uit alle kalibers. In een nachtelijken aanval slaagde de vijand in de vermeeste ring van een klein stuk loopgraaf. Zooals steeds, werd hij echter dadelijk weer ver dreven. In de streek van San Martino waren nog eenige loopgraven in bet bezit der Italianen gebleven. In den afgeloopen nacht werd door een tegenaanval van het Hongaarsche infanterieregiment no. 39 en het veldjager- ba tal jon no. 24 de geheele stelling heroverd. Ook de aansluitende sector tot den Monte Dei Sei busi was weder het tooneel van hevi ge gevechten. Hier stiet de aanval van den vijand af op den onwrikbaren muur van de Stiermarkensche landweer-infanterie- regimenten no. 3 en 26. Italiaansche af deelingen die in het dal ten oosten van Verinegliano ageerden werden door ons vuur tot vluchten gedwongen. Eveneens verdreef onze artillerie concen traties van den vijand op Laroeia en in de Mandria-werken. In den Piava-sector bleef de Italiaansche infanterie, afgezien van een dadelijk ver ijdelde forceeringspoging bij Aiba, overal rustig. Bij het bruggehoofd van Tolmein beperk losgemaakt van het windas; daarop ver dween de schaduw van de menschelijke fi guur boven aan de schacht. Wiilard's hand was met volkomen vast, toen hij een lucifer afstreek, om eens om zich heen te zien. Hij bevond zich op den bodem van een put van ongeveer veertig voet diep en vijf voet in doorsnee. De wan den waren van roodachtigen steen, waar langs voortdurend water druppelde. Nu be greep hij waar het voortdurend slurpend geluid vandaan kwam. Een ijzeren pijp liep aan een zijde van de schacht naar omhoog en door deze pijp deed een pomp het water uit het moeras omhoog wellen. Tsuk, tsuk, ging het; tsuk, tsuk, zoo vaak de zuigpomp steeg en daalde met een tonige regelmaat. De lucifer was uitgebrand. Willard luis terde ademloos. Nog altijd was hij in twij fel omtrent Tuckett's bedoeling. Wat had hij ook weer gezegd „Een vlugger dood en een zekerder." Hij behoefde niet lang in onzekerheid te blijevn. Eenige oogenblikken later hield het geregeld werken van de zuigpomp op. Op hetzelfde moment merkte hij op, dat het waterrad stilstond. Hij wist nu alles. Hij moe6t verdrinken, niet verhongeren. Hij streek nog een lucifer aan en zocht, over den rand van den emmer, het water. Het rees al. „Klim er toch uit! Waarom klim je er niet uit?" echode weer Tuckett's stem. „Klim er uit, als je kan. Je hebt nu het touw en je handen heb je opk .vrij. Toon nu je kunsten ge-as 1" te de vijand zich, na een vergeefschen aan val op Maria, tob artillerievuur. In het Krn-gebied is reeds veel sneeuw gevallen en eveneens betrekkelijke rust ingetreden. ITALIË. Bommen op Venetië. In de Frank/. Zcitung vinden we een be richt van het Agentschap Stefani aangaan de de schade, toegebracht door een bom uit een Oosten rij kschen vlieger op Venetië, in den nacht van 25 op 26 dezer, waarbij de kerk der Barrevoeters werd getroffen. Do bom sloeg twee gaten in bet dak en ver nielde in 't ontploffen het geheele fresco van Tiepolo. Geen vierkante meter van bet tafreel, voorstellend de legende van Loret- to: engelen, die bet huisje overbrengen waarin bij haar leven de H. Maagd woonde, bleef gespaard. Het gold voor een van de beste werken van den schilder. Ook de mo zaïekvloer van de kerk, die onder 't puin ligt, zal wel zwaar beschadigd zijn. De „Mrzli Vrh". In de „Yorwarfcs" vinden wo een mededee ling over den in de legerbericl.'.en omtrent do operatiën sar. het Italiaansche front telkens wederkeerenden naam van den Mrzli Vrh. Deze onuitsprekelijke naam is Sloveen9ch en be- teekent sneeuwberg (mrzli bevroren, vrh terg)- SERVIË. De oorlog in Servië. BERLIJN. De Duitsche troepen van het leger van von Kovess hebben Grn Milano- watsj genomen. Ten noordoosten van die plaats werd de vijand aan den weg Satomja Kragoejewatsj uit zijn stellingen ten zui den van de Srebrnica geworpen. Het leger van Gallwitz drong aan beide zijden van de Morawa den vijand verder terug. Zeshonderd man werden krijgsgevan gen gemaakt. Van het leger van Bajadjef zijn geen be richten ingekomen. SOFIA. Na de inneming van Za- jecar, Kujazevatsj en Inovo zetten onze troepen de vervolging, van den vijand in westelijke richting voort. Op den morgen van 28 Oct. drong een afdeeling, die in de nabijheid van Pirot overnachtte, deze stad binnen. Zij vervolgt den verslagen vijand. De Britsche en Fransche vloot hervatten de beschieting van de kust der Aegeische zee PARIJS. Het hevig gevecht aan het Zui- der-Morawafront duurt voort.' Het Timok-leger beeft nieuwe stellingen ingenomende achterhoede van liet leger, dat Pirot bad verdedigd, had zijn vleugels teruggetrokken tot achter de stad. De vijand heeft den Katsjanif-pas geno men en ten gevolge van zijn numerieke meer derheid de Serviërs tot eenige K.M- ten zuiden van Svilainasj teruggedrongen. Men heeft opgemerkt, dat nieuwe Beier sche en Oostenrijksche bergtroepen zijn aan gekomen. Do troepen, die Belgrado hebben verde digd, hebben alle aanvallen van den vijand Veles hernomen. LONDEN. De „Times'" verneemt iuiitl Athene, dat Veles (Köprulu) door de Bul garen hernomen is. De Franschen bezetten Stroemnitza. Servië in gevaar. Dezen titel zet de „Tempé" boven een interview, dat een medewerker van het blad had met een Servischen officier, die tijdelijk in de Fransche hoofdstad, ver toeft. Hij zag den toestand zeer ernstig in. Hoewel de Duitschers en Oostenrijkers, niettegenstaande hun overmacht aan zwaar geschut, niet zoo snel opschieten als zij waarschijnlijk wel gedacht hadden, zeido de Servische officier, staan zij niettemin halverwege Kragoejewatsj, waar de Ser vische generale staf zetelt en waar het groote arsenaal zich bevindt. In Macedonië hadden wij niet voldoenda troepen om de Bulgaren tegen te houden. Wij beschikken daar slechts over de grens wacht versterkt met de reservisten uit die streken. Wij moesten allereerst het hoofd bieden met het gros van onze strijdmacht aan den inval uit het noorden en oosten. Wij rekenden op de Grieken, en verder op de troepen der geallieerden om den spoor weg Nisj-Saloniki, onze eenige verbinding met de geallieerden. De Servische officier verklaarde verder dat volgens zijn meening het grootste en meest onmiddellijk dreigende gevaar schuil de in den opmarsch der Oostenrijksche troe pen vanuit Visjegrad in de richting van het vroegere Sandjak Novi Bazar, want, terwijl het gros van het Servische leger oen Duitsch- Oostenrij kschen troepen in het Noorden het hoofd biedt, trachten de Oostenrijksche en Bulgaarsche legers door te dringen naar de vlakte van Kossovo om elkaar daar de band Willard antwoordde niet. Als hij niets anders meer kon, dan wilde hij met kalmte den dood onder de oogen ~ien. Alleen gebleven, waschte Ruth het thee- joed af, ruimde de tafel op, stak de lamp aan en zette zich aan haar naaiwerk. Zij had er genoeg mede te doen, vóór het September was. Haar gedachten waren weldra even druk in de weer als haar vingers en het onder werp van die gedachten was de ontmoeting tusschen Aubrey en Jasper Tuckett. Door het ongeval met de kar van den reizendén koopman had zij Tuckett geheel vergeten, maar nu rees 's maus beenigo gestalte in alle huiveringwekkendheid voor haar geest op. Zij had altijd een afkeer van dien man gevoeld, maar sinds hij daar zijn gevoelens had kenbaar gemaakt, was die afkeer veran derd in haat. Het was enkel wijl baar vader voortdurend met hem in aanraking kwam, dat zij zijn bezoeken op Crockern Cross hoeve bad geduld. Terwijl zij met haar stillen arbeid vorder de, voelde zij zich steeds minder op haar gemak en de onrust werd sterker toen eens klaps op de deur geklopt werd. Zij schrikte en staarde met geopenden, mond naar de deur, en het duurde eeuigon tijd voor zij In den motregen stond een kleine, slim uitzienden knaap. Hij hield de teugels van een pony. Het was Dick Frensh, de zoon van een der pachters uit de buurt. „Een telegram voor u, juffrouw," zei hij. postmeester M^ripit .vroeg mij te reiken, ons volkomen in te sluiten en ons af te snijden van Montenegro. Dat gevaar kan alleen worden afgewend door een snel. beslist optreden der geallieerden. Er is geen minuut te verliezen. ROEMENIË. Roemenië en de oorlog. ATHENE. De „Hestia" verneemt uit betrouwbare diplomatieke bron, dat er ernstige aanwijzingen zijn, dat Roe menië de voorstellen der Enten tb zal aannemen en zicli binnenkort bij de Entente zal aansluiten *de Russische troepen, die samengetrokken zijn aan de Roemeeusche grens, zullen door Roemenië Servië te hulp komen. Het blad verneemt uit dezelfde bron, dat de Entente erin toe stemde alle wenschen van Roemenië te vol doen, ook die betreffende Russisch Bessa- rabië. GRIEKENLAND. De gealkaerden verlaten Salonikl. BERLIJN. De „Berl. L.-Anz." verneemt uit Athene, dat de inscheping der te Salo- uiki gelande troepen aangevangen is. In de eerste plaats werden drie bataljons Fran sche infanterie op den Franschen kruiser „Tréville" ingescheept, daarna vijf batal jons Engelsche koloniale troepen en. Austra liërs eveneens op de Tréville". Generaal Hamilton verscheen tegen den middag bij den corpscommandant, Prins Nicolaas, en deelde dezen officieel mede, dat de gene rale staf vaü de geallieerden besloten heeft, om de Fransch-Engelsche troepen, die op Grieksck gebied ontscheept waren terug te trekken, en dat met de inscheping ieeds een aanvang gemaakt was. Prins Nicolaas nam de mededeeling voor kennisgeving aan, en gelastte dat door de Grieksche autoriteiten hulp zou worden verleend aan den genera- len staf der geallieerden bij de inscheping. Koning Constantijn kwam in den avond van 27 October in een afzonderlijken ko ninklijken trein, vergezeld door den chef van den generaleu staf Doemanis te Saloniki aan. Voor de ontvangst waren aan bet sta tion tegenwoordig Prins George van Grie kenland en de civiele en militaire autori teiten van Saloniki. De Koning nam zijn intrek in het paleis van den corpscomman dant. De generale staf van de Entente troepen was bij dé ontvangst niet tegen woordig, daar dit do wensch was van den Koning, uitgesproken bij monde van Prins George. Ook de „.Deutsche Tageszeitung" verneemt via Boedapest uit Saloniki, dat het uiterlijk van de stad sedert Donderdag geheel ver anderd is. In de haven worden de Engelsch- Fransche troepen ingescheept in de stoom schepen, die daar gereed liggen. Het eene schip na het andere verlaat de kust. Do Quadruple Entente heeft onder den druk der omstandigheden besloten alle troepen uit den Balkan terug te trekken, daar de Grieksche regeering verklaard hoeft dat alle vreemde troepen, die op Grieksch gebied zijn, uiterlijk 6 November moesten ingescheept zijn. VEREENIGDE STATEN. Geruchten over vredesonderhandelingen. Het onderhoud dat Gerard, de Amerikaan- sche gezant te Berlijn, met den Keizer heeft ge had, wordt te Washington druk besproken, zoo meldt een particulier telegram aan de .,N. R. Ct." De algemeene opvatting is, dat daarin over de vredesvoorwaarden van gedachten is gewis seld. Ofschoon Ameriikaansdhe regoeringskrin- gen zich er niet over willen uitlaten, moeten ambtenaren van het departement van Buiten landsche Zaken gezegd hebben, dat er teeke nen van voorloopige vredesonderhandelingen zijn. In verband met den militairen toestand in Europa, meent men, dat het thans de beste tijd \oor Duitschland is, om vredesvoorstellen voor to leggen. Het gerucht wil, dat de samen- sprekingen over den vrede spoedig zullen be ginnen, zoo zij al niet begonnen zijn. Men verneemt, dat men te Washington het rapport van Gerard verwacht over de audiëntie die hij bij den Keizer gehad heeft. Van anderen kant wordt echter beweerd, dat de houding der Amerikaansche regecring ten opzichte van vredesbemiddeling niet is gewij zigd. Zij is geneigd een vrede te helpen bevor deren, mits de geallieerden tot onderhandelin gen geneigd zijn. boord is. De bemanning, 26 koppen, is ge- vangen gencmen. De beschieting van DedcasatsJ. BRINDISI. De Italiaauscbe "loot nam deel aan het bombardement van Dedeagatsj met de Fransche en Engelsche vloten. Op die wijze werkt Italië met de bondgenooten 9amen voor hot gemeenschappelijke doel. Duitsche schepen genomen. PETERSBURG. Onze kruisers namen in de Bothnisch© Golf een Duitsch stoom schip; een ander stoomschip werd buitge maakt door een onderzeeër. Engslsch stoomschip vergaan. DRONTHEIMHet stoomschip „Turid" heeft in de Witte Zee 22 man der equipage van het Engelsche s.s. .^Em press of Britain" gered, dat op een mijn was geloopen. 7 man van de equipage zijn verdronken. De geredden werden in een patrouille-vaartuig naar Archangelsk ge bracht. Engelsch schip gezonken. LONDEN. De hulp-mijnenveger „Hyth" is in den nacht van 28 Oct. ter hoogte van het schiereiland Gallipoli gezonken. Het schip was in aanvaring gekomen met an dere Engelsche schepen. Van de equipage van 250 man voorden er 100 vermist. LONDEN. Twee officieren en 153 man van de equipage van de „Hythe" worden vermist. De „Hesperian". WASRINGTON. Minister Lansing heeft bekend gemaakt., dat ihet departement van marine definitief heeft uitgemaakt, dat 'het stuk metaal, gevonden op de Hesperian", die op 4 Aug. is gezonken, van een torpedo afkomstig is. Daarmede is de onjuistheid aangetoond van de officieele Duitsche verklaring, dat het schip niet door een Duitschen onder- zeëer tot zinken was gebracht. Schepen gezonken. BERLIJN. Uit Athene wordt aan de „Voss. Ztg/' gemeld, da-t het Italiaansche zeilschip „Tobia", van Civita Vecchia met een lading acyteleen vertrokken,, bij Ithaka door een Oostenrijksche duikboot in den grond geboord werd; de bemanning is ge red. Aan boord van bet Engelsche transport schip „Marchetti", dat in den grond ge boord werd. waren groote hoev.eelbede:: ammunitie voor artillerie en een geheel hospitaal met 900 bedden. Een ontploffing had plaats voordat het schip zonk. Een deel der troepen aan boord is gered. Strijd In de Zwarte Zee. BERLIJN. Uit Bazartsdhik in de Ree meensche Dobroedsja wordt via Boecharcst aan de „Voss. Ztg." geaeint, dat een Turksch eskader, bestaande uit de „Goe- ben", „Breslau" en de „Hamidjé", giste ren (29 Oct.) de Russische vloot, die uit drie pantsersohepen, eenige kruisers en torpedo jagers bestond, heeft aangevallen én een verbitterd gevecht heeft plaats gehad, waarvan het resultaat tot dusver' niet be kend is. OP ZEE. Naderlandsch schip opgebracht. Een Lloyds-telegram meldt uit Halifax Nieuw-Schotland), dat het Nederlandsche stoomschip „Hambom" daarheen is opge bracht, onder verdenking dat het aan Duit schers toebehoort. (Het s.s. „Hamborn", groot 1229 t-, be hoort aan de N. V. Handels- en Transport- Maatschappij „Vulcaan", te Rotterdam. Red.) Een Fransche duikboot vernietigd. KONSTANTINOPEL- Van het Darda- nellenfront wordt gemeld, dat de Franscüe duikbaat „Turquoise" in den grond ge of ik dit bij u af wilde geven. Ruth bedankte en scheurde haastig het couvert open. Haar vingers beefden. Het was van naar vader, die baar meldde dat hij den trein van zes uur 30 van Ashamp- ton had gemist en nu niet vóór tienen thuis zou wezen. Zij slaakte een zucht van verlichting. „Is het goed, juffrouw?" vroeg de jongen. ,Ja, best, Dick. Het is van vader, die zegt, dat bet laat zal worden eer hij thuis Kom je er niet even in om je kleeren wat te drogen? Je kan de pony wel in den stal zetten." Ik heb geen tijd," zei de jongen. „Moe der heeft een vreeselijke kiespijn en nu moet ik nog naar den dokter om een middeltje voor net stillen van de pijn." Hij was al op weg, toen Ruth hem terug riep. „Zeg eens Dick, heb je mijnheer Willard niet onderweg ontmoet?" „Neen, juffrouw, ik ben niemand anders tegen gekomen dan Jasper Tuckett." Jasper Tuckett? Waar ontmoette je die?" ,t „Dichtbij Bittifer. Hij liep heel op zijn gemak en praatte aldoor in zichzelf. Ze zeg gen dat hij heelemaal mal wordt, wëet u dat al, juffrouw?" Ruth had een gevoel alsof iemand een emmer koud water over haar had uitge stort. Haar vrees keerde met duizendvou dige hevigheid terug. Hoorde je niet wat hij zei?" _.Noon, juffrouw,, ik kon niets verstaan. Maar hij zwaaide met; zijn arm£g eu. fleeyi Koninklijk bezoek aan Friesland. Het bezoek van H. M. de Koningin aan verschillen deelen van Friesland heeft plaats Dinsdag 2 November. Ongeveer half negen 's morgens komt H. M. te Har- lingen aan. In den koninklijken trein wor den daar eenige personen ontvangen, waar na per auto wordt gereden over Sexbieruiu, Minnertsga, De Bildt-doipen, de Leije, Hallumerhoek, Hallum, Ferwerd, Blija, Holwerd, Brantgum, Bornwercl naar Dok- kum, waar ten standhuize wordt uitgestapt. Na een oponthoud van een half uur gaat de tocht over Murmerwoude, Valem, Zwaagwesteinde, Quatrebras naar Veen- wouden, waar de koninklijke trein wacht. Na ontvangst van eenige personen gaat de reis per trein naar Wolvega (aankomst ongeveer 2 uur) en van daar wordt per auto gereden over Olde- en Nijeholtpade, Oldeberkoop naar Noordwolde, waar ecii half uur wordt vertoefd in de Rijksriet- vlechtschool. Vervolgens wordt gereden naar Peperga, waar de koninklijke trein weder wordt be reikt, die H. M. naar Leeuwarden brengt. Te ongeveer half vijf komt H. M. daar aan en begeeft zich naar de woning van den Commissaris der Koningin. Nadat aldaar» de thee is gebruikt en eenige personen zijn ontvangen, vertrekt Hare Majesteit de Ko ningin ongeveer 7 uur in de richting Gro ningen. Oranjeboek. De Minister van Buitenlandsche Zakon heeft aan de Staten-Generaal deen toeko- heel gek. Ik moest verder, ziet u? Nou, goeien avond, juffrouw!" En vóór Ruth nog iets terug gezegd had, was hij met zijn pony al onder aan het heu velpad. Nu aarzelde zij niet langer meer. Ze krabbelde haastig een brieije aan haar vader en speldde het midden op tafel vast. Toen haastte zij zich naar haar kamer en voorzag zich van hoed, schoenen en mantel. In minder dan vijf minuten na de bood schap van Dick was zij op weg naar Meri- pit, het steile pad langs. Het was nu stikdonker en de koude mot regen sloeg haar in 't gezicht. Ruth had al de kracht en den moed van een vrouw uit het laagland, maar toch klopte haar het harte luid toeü zij zich zoo in 't duister voortspoed de. Het denkbeeld, Tuckett te kunnen tegen-, komen deed haar huiveren, al verminderde zij er haar tred niet om. Zij had geen con trole over haar gedachten, maar zij was er in h6t diepst van haar ziel van overtuigd, dat er iets vreeselijks met Aubry was, eu zij wilde niet rusten voor zij wist waar dat vree selijke in bestond. De heuvel scheen haar ditmaal bijzonder hoog en zij hijgde toen zij eindelijk den top bereikt had en de helling afging in de rich- tin van de mijn. Do wind was opgestoken en huilde bij wijlen door de open ruimte, terwijl een dikke mist bij vlagen werd voortgejaagd en het moeilijk maakte den rechten weg te houden. Meer dan eens stootte baar voet tegen de lagen rotswand aan weerszijden langs den

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2