OP ZEE. Marinezaken. Uit Leper en V\mt ID E3 SOL.DA*r£;iVCOIJRA]>IT Van 25ondag: 3A October X Ö15 Een kaartje van een gedeelte van het Servisch oorlogsterrein, doch een gedeelte waar in den laatsteu tijd geducht wordt gestreden. Die strjjd gold vooral de vesting Pirot, tevens een zeer belangrijk steunpunt van spoorwegen in Servië. Do telegram men melden thans, dat de stad, na hardnekkige en bloedigo gevechten in handen der Bulgaren is gevallen. Dezen hebben daarmee weer een overwinning behaald, die meetelt. Serviërs zich onder sterken druk van den vijand op stellingen bij Tressibaba terug. In de richting van KojolBoetsji viel de vijand met sterke afdeelingen aaner hadden den geheelen dag gevechten plaats. De vijand deed een aanval op het front Zajecar. De gevechten duren hier nog voort. In de richting van Koetsjul hernamen de Servische troepen in een tegenaanval den uitgang van de bergeugte van Koetsjul. Noch dit communiqué, noch het vorige be vestigen de inneming van Pirot., die m berichten uit Duitsche bron vermeld wordt. GREENLAND. De houding van Criekenland. LONDEN"» Aan de bladen wordt uit Parijs bericht. dat de Gi'iek- sche gezant den minister van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Grieksche regeering geen plan heeft eenige vijandelijke daad jegens de Fransche en Engelsche troepen te ondernemen, ondanks anders luidende berichten, door de Duitsche pers ijverig verspreid. Het Grieksche antwoord aan Engeland. Van verschillende zijden worden reeds berich ten over de Griekscho antwoord-nota aan Eu- geland ontvangen en hetgeen daaraan vooraf ging. Een telegram van de „Telegraphen Union" uit Athene stelt intussehen zoowol En gland's stap als Griekenland's antwoord nog in eenigszins nieuw licht. Het telgram meldt De Briische gezant Sir Francis Elliot had den Griekschen premier Zaimis een nieuwe nota overhandigd, waarin wegens de eigenmachtig© uitlegging van het Servisch-Griek&ch verdrag door Griekenland met afbreking der vriend schappelijke betrekkingen werd gedreigd. Zaimis had daarna, onmiddellijk een audiëntie bij den koning, die den chef van den generalen staf, Dusmanis aan da bespreking liet deelne men. Na deze conferentie luid een ministerraad plaats. Vóór het nemen van een definitief be sluit hoorde ook de regeering den chef van den staf, die er nogmaals nadruk op legde, dat het verblijf der Entente-troepen in Griekenland zeer gevaarlijk was. Na een beraadslaging van ver scheiden uren werd een besluit genomen over den tekst der ant« oord-nota. Na den minister raad had Zaimis nog een lang gesprek met Goe- naris. De chef van den staf verscheen nogmaals bij den koning, die ten slotte den tekst der at woordnota goedkeurde. Deze nota werd den Britschen gezant door staatssecretaris Cara- tina overhandigd. De nota zegt, dat de Entente de G riek- sche politiek misverstaat. Griekenland heeft onder 'de' laatste Balkanoorlogen hevig geleden en wenscht onder alle omstandigheden den vrede te bewaren. De Bulgaarsche regeeiing beert onlangs wegens de willekeurige daad der troepenlandingen van do Entente geprotesteerd en er in haar nota den nadruk opgelegd, dat voorzoover de tegen Bulgarije gerichte oorlogs daden van Grieksch gebied uitgaan, door Bulga rije hij 't terugdringen der vijandelijke Entente troepen naar hun landingsplaats do vervolging on voorwaardelijk tot 't einde zal worden vol tooid, onverschillig of de Bulgaarsche troepen daarbij Grieksch gebied moeten betreden en op dat gebied d9 beslissing moeten uitvechten. Op dezen grond verklaarde Griekenland zich ge noodzaakt, tegen de troepenlandingen der En- tente-mogendheden nogmaals protest aan te teekenen. De kruiser „Argyll* aan den grond geloopen. LONDEN. Officie,1 wondt meegedeeld, dat de kruiser ...Argyll" dezen morgen aau de oostkust van Schotland aan den grond is geloopenmen vreest dat het schip ten ge volge van net slechte weer geheel wrak zal worden geslagen. Officieren en Bemanning zijn gered. De ..Argyll" Behoort tot de z.g, „coun ty" '-klasse, die in 1903/1904 gebouwd is en zes pantserkruisers telt. De waterverplr.at- sing is 11,000 ton. De snelheid is pl.m. 23 knoop. De bewapening bestaat uit vier ka nonnen van 19 c.M., zes van 15 e.M. en twintig van 4.7 c.M. Het pant-serdek is 5 c.M., de gordel 15 c.M. dik. De beman ning. telt 655 koppen. Volgens een kaut- teekening, welke wij in een marine-boekje vonden, zijn dit type slechte zeeschepen, terwijl zij bij veel zeegang hun 15 c.M. ka nonnen niet kunnen gebruiken, hetgeen ook bij de ,,Good Hope" en „Monmouth" het geval was bij den zeeslag op de Clii- leensche kust. Beschieting van de Bulgaarsche kust. LONDEN. Een ooggetuigo van de beschie ting van de Bulgaarsche kust verklaart, dat deze geregeld had voortgeduurd van één uur 's middags tot na zevenen 's avonds. De schepen, die eraan deelnamen, waren meerendeels monitors en torpedojagers, ge steund door eenige kruisers en het bombar dement werd persoonlijk geleid door admi raal Robeck. Er werd prachtig geschoten. De eerste schoten waren gericht op de kazernes te Dedeagatsj, die vol soldaten waren. .Men z&g zo bij honderden heensnellen om een schuilplaats te zoeken. Terwijl de zwaré kanonnen de kazernes beschoten, wijdden de torpedojagers hun aandacht aan de vluchtende soldaten. Ieder gebouw, dat van militair belang was, werd met den grond gelijk gemaakt. -- G.edure.ade_ het bombardement enelde in volle vaart ecu trein met troepen voorbij. Do torpedojagers schoten erop, een hagel van projectielen viel voor en achter den trein, de ooggetuige had echter niet gezien, dat de trein zolf geraakt werd. De spoorlijn is totaal vernield, het sta tion verwoest, een groot aantal goederen wagens, die op do lijn stonden, vlogen hoog in de lucht. Zij waren geladen met zwart kluit voor een munitiefabriek, die eveneens vernield werd. Toen do rook was opgetrokken, zag men, dat de kerk het eenigo hooge gebouw was, dat was staan gebleven. SOFIA. Donderdagmorgen vroeg be schoot de Russische vloot Warna De kustbatterijen beantwoordden het vuur. Tweo Russische schepen van het „Tri-Swia- titelja"-type zijn door granaten of torpedo's in den grond geboordde andere schepen trokken zich terug, door duikbooten achter volgd. Aan Bulgaarsche zijde werde-n enkele burgers gedoodde materieele schade is gering. De „Tri-Swiatitelja" is een der oudste slagschepen van die Russische Zwarte Zee- vloot en werd is 1892 gebouwd en in 1912 verniewd. De bewapening bestaat uit 430 c.M. en 1415 c-M.-kanonnen. De water verplaat si ng is 13,500 ton. De be manning telt 744 koppen. Hoewel niet precies van hetzelfde type, dateert ook uit 1892 de „Georgi Pobjedo- nosses" (11,200 ton; 630 c.M. en 6—15 c.M.-kanonnen.) Beide schepen zijn zwaar gepantserd (gordel zelfs 40 c.M. dik), zoodat zij ver moedelijk wel niet door do kustbatterijen tot zinken zijn gebracht, maar door de Duitschp onderzeeërs, die zich tbaus in de Zwarte Zee bevinden. Vier Duitsche schepen In den grond geboord. PETERSBURG. Engeleche onderzeeërs hebben in de Oostzee vier Duitsche stoom schepen in den grond geboord. Duitsche lachten verbeurd verklaard. LONDEN. Het Prijzenhof heeft het jacht „Germama", toebehoorende aan Krupp v. Bohlen en -geschat op een waarde van 45.000, dat op 30 juli 1914 te Cowes kwam om di9el te nemen aan den wedstrijd en op 6 Augustus d.a.v. in beslag werd genomen, prijs verklaard. Ook clric andere jachten werden prijs ver klaard. H. (VI. de Koningin te Groningen. Omtrent liet Bezoek van H. M- de Koningin aan Groningen, wordt ons nog het volgeJide gemeld De Koningin komt Woensdag 3 November des morgons negen uur per koninklijken trein te Winschoten en begeeft zich on middellijk met een der gereed staande hof- auto's langs den volgenden wegStation Winschoten, Blijham, Wedde, Vriescheloo, Bellingwolde, Rhederweg tot. Rhederbrug, dan terug naar en door Belling wolde, naar Oudeschans, Bonsschans, Nieuweschans, Nieuwbeeria, Baerta, door dit dorp tot de Zandhoogte en dan terug naar Finsterwolde, Oostwold, Midwelda, Sclieemda en van daar weer naar Winschoten, waar H. M. onge- \eer half twaalf terugkomt. Yan balftwee tot twee uur wordt door Winschoten ge reden, zoowel in als buiten de komvan twee tot drie uur vertoeft de Koningin ten stadhuizo om eenige personen te spreken over den economischen toestand. Te drie uur vertrekt. H. M. van het stadhuis naar het station en met den trein naar Groningen. Een nieuwe Gouverneur-Generaal. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gou verneur-generaal van Nederlandscli-Indië mr- J. P. graaf van Limburg Stirum, gezant van Nederland te Stock holm, ter vervanging van den heer Iden- burg, wien op de meest eervolle wijze ont slag is verleend. De "benoeming zal ingaan met den datura van overneming van liet bestuur, hetgeen vermoedelijk ïu Februari zal plaats hebben. Over den nieuwen titularis meldt men ons nader uit. Den Haag: Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, is 42 jaar oud. Hij werd geboren 2 Februari 1873. Zijn studies volbracht hij aan do Leidscho Universiteit en hij promoveerde te Leiden in 1895. De heer Van Limburg Stirum koos de diplomatieke loopbaan. Den 15 Juli 1895 werkzaam gesteld aan het departement van buitenlandsche zaken, werd hij reeds in 1902 bevorderd tot gezantechaps6ecretaris lc klasse en als zoodanig werd hem de functie van chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken opge- dargen, welke functie hij een paar malen vervulde, niet tusschenpoos optredend als legatieraad te Konstantinopel. In den loop van het jaar 1913 kwam de lieer Ï5M stirum tijdelijk au het looft! van Harer Majesteits gezantschap to Pe king, en wel tijdens het verlof, dat de Ne- derlandsche gezant bij heb toenmalige Chi- neeeohe Hof, jhr. mr. Beelaerts van Blok land, toen, naar wij meenen, in Indië door bracht. Bij Koninklijk Besluit van 31 December 1913 eindelijk werd de heer Van Limburg Stirum benoemd tot minister-resident met den titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister bij de Hoven van Zweden, Noorwegen en Denemarken, en thans zal hij al vrij spoedig naar Neder landsch-Indië vertrekken als Landvoogd. Graaf Van Limburg Stirum is kamerheer in buitengewoner dienst van de Koningin, waartoe hij 4 FcbruSari 1904 weid be noemd. Hij is ridder in de Orde van den Nederiaudschen Leeuw en Grootkruis, Com mandant, Officier of Ridder van een zeer groot aantal buitenlandsche Orden. Mr. L. H. W. Regout. De volgende bijzonderheden over het over lijden van mr. Regout ontleen en we uit telegrammen aan „De Maasbode" De tijding van den dood des gezanten werd onmiddellijk aan den Paus en kardi naal Gasparri medegedeeld. De majordoinus en de camerarius van den Paus, benevens tal'rijko prelaten en diplo matieke personen, begaven zich naar de kli niek van de Soeurs de la" Sagesse, om hun coudoleantie aan te bieden. Reeds Dinsdagavond verloor mr. Re gout het bewustzijn. De geneesheeren ver klaarden, dat het einde naderde. Den geheelen nacht door waakten me vrouw Regout en drie Soeurs de la bij den zieke- Toen men Woensdagmorgen als naar ge- koonte van het Vaticaan naar den toestand van 'den gezant liet inform eer en, moest de moeder-overste der kliniek bevestigen, dat het einde nabij was. Tegen 10 uur trad de doodstrijd in. Pater Bonicelli, van het Gezelschap van Maria, begaf zich in allerijl naar de sterfkamer om den gezant in zijn laatste ©ogenblikken bij to staan. De zieke gaf omstreeks half één den geest. Op het' oogenbiik van zijn afsterven be vonden zich in do sterfkamer mevrouw Re gout met haar dochter, de overste en drie zusters van het Gezelschap der Soeurs de la Sagesse en pater Bonicelli. De tijding van den dood van den gezant werd onmiddellijk naar het Staatssecreta riaat getelefoneerd. De majordomus van den Paus kwam wel dra aan het sterfhuis om zijn betuigingen van deelneming aan te biedeii. Om 3 uur 's namiddags verscheen kardi naal Gasparri, die mevrouw R-egout namens don Paus condoleerde- Verschillende prelaten en diplomaten gingen hun bandteekeningen zetten in het register van rouwbeklag en hun visite kaartje afgeven. De gezant werd, bekleed met de diploma ten-uniform, te bed gelegd in dezelfde kamer, waarin hij ontsliep. Uit Den Haag meldt men ons nog Do -berichten, meldende het overlijden van den tijdelijkon gezant bij het Vaticaan, mr. Regout, zijn Woensdagavond omstreeks half negen hier ter stede ontvangen. Do Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, heeft onmiddellijk na ontvangst van het ambtelijk bericht een telegram van deelneming gezonden aan me vrouw de weduwe Regout, thans te Rome vertoevende. Bovendien bracht de Minister Donderdag ochtend een bezoek, ten voonkuize van wij len mr. Regout aan den Bezuidenkout, aan de naaste familieleden van den ontslapen gezant. Er was in den loop van den dag van Donderdag nog niets bekend, of heb stoffe lijk hulsel van mr. Regout te Rome zou worden hegraven, dan wel hier ter stede of bijgezet in het familiegraf in Limburg, waarin ook het stoffelijk overschot van mr. Regout, den voormaligen Minister van Justitie, rust Uit ds Eerste Kamer. De A OORZITTER zegt ongeveer het vol gende: Mijne Hoeren! Hetgeen de laatste da gen gevreesd werd, is maar al te waar gewor den: ons zeer geacht medelid mr. Regout is niet meer. "Onder den drang der omstandighe den door liet vertrouwen der Koningin geroe pen om Nederland bij Zijne Heiligheid den Paus te vertegenwoordigen, werd hij door een kwaadaardige ziekte aangetast, die hem op •54-jarigen leeftijd ten grave sleepte. Met hein is een man van veelzijdige ontwikkeling heen gegaan. Hij was een heldor denker, een ge makkelijk spreker, een voorbeeld van arbeid zaamheid en werkkracht. In ieder bestuur, waarin zijt. medeburgers hem een plaats waar dig keurdc-n, in iedere betrekking, waarin hij gekozen of benoemd werd, muntte hij uit. Ge durende de vele jaren, waarin hij lid dezer Kamer was, nam hij steeds een werkzaam aan deel aan de debatten en werden zijn van veel studie getuigende adviezen op hoogen prijs gesteld. Evenmin hier als te Rome was zijn taak volbracht. Te recht werd nog veel van hem verwacht. Dit mocht helaas niet het geval zijn. Ik zeg zeker niet te veel door te verklaren dat mr. Regout in onze herinnering zal blijven voortleven als een man van greote boteekenis, dia door zijn opgewektheid, zijn aangenamen omgang en zijn gemakkelijke vor men aller achting genoot. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, do heer Loudon, zegt vervolgens het volgende: Mijne Heeren! De regeering sluit zich ten volle aan bij de woorden door u gewijd aan de nagedachtenis van uw diep betreurd medelid. Ik kan niet nalaten namens de re geering oprecht medegevoel, te betuigen en hulde te brengen aan den hoogstaand en, hoogst kundigen landsdienaar, die onder het vorig bewind als minister en daarna als lid dezer hooge vergadering menig blijk beeft gegeven van zijn groote schranderheid, zijn kennis en zeldzaam redenaarstalent. Als minister van buitenlandsche zaken zij het mij vergund in het bijzonder mr. Regout te bordenken. Immers zijn buitengewone boedanigheden hébben, toen besloten aas een buitengewonen gezant bij den Paus aan te stellen, hem daartoe aangewezen. De regeering heeft daarbij niet geaarzeld, in vol vertrouwen op zijn bekwaamheid. Ternau wernood ingewerkt in zijn nieuwen werkkring, in de kraoht des levens, ver van zijn vaderland, is hij op treffende, ja tragische wijze, aan zijn gezin en zijn land ontrukt. Voor de regeering is zijn heengaan een gevoelig verlies en ik stel het op hoogen prijs namens mijn ambtgenooten en mijzelf de diepste uitdrukkine van leedwe zen te doen hoorem over de schokkende tijding, die uit Rome gisteren tot ons gekomen is. Deze redevoeringen werden staande aange hoord. Crlffler Hoog Militair Cerechtshof. Naar men verneemt zal mr. J. L. A. Nepveu op grond van de wet van 20 Juni 1913. Staats blad no. 292 tot aanvulling van de Provisio- neele Instructie wegens het bereiken van den Ipftff-iirl^van geveptig jaren zijne betrekking van griffier bij het Hoog Militair Gerechtshof ncdcr- lcggen mot ingang van 1 Januari n,s. Mr. Nepveu werd in October 1877 benoemd tot substituut-griffier bij do arrondissements rechtbank te Utrecht en in Mei 1892 tot grif fier bij heb Hoog Militair Gerechtshof. („V. D.") Het vliegongeluk bij De Bilt. Luitenant Polis, een der beide luitenants- vliegers, dio onlangs nabij Do Bilt met een vliegmachine omlaag stortten, heeft het St.- Antonius-Gasthuis te Utrecht hersteld verlaten. Luitenant Hofstee, dio overigens wel voor uitgaat, zal echter nog geruimeu tijd in heb ziekenhuis moeten blijven. (Centr.) De quaestie der metaalwerkers. Woensdag hebben het Kamerlid dr. Nolens en twee afgevaardigden uit het bestuur van den Ncderlandschen Roomsch-Katholieken Metaal- bewerkersbond een langdurig onderhoud gehad met den Minister van Oorlog naar aanleiding van den regeeringsmaatregel in zake bet ver bod aan werklieden in do metaal- en aanver wante vakken om het land te verlaten. Ceneraal-majoor Quanjer. Naar de .4vp. verneemt, zal goneraal-majoor A. A. J. Quanjer, inspecteur van den ge- neesk. dienst- van do landmacht, binnenkort het leger met pensioen verlaten. Militaire verordening. De Luit.-Generaal. Commandant van- het Veldleger, het Militair Gezag uitoef<jnendo in de provinciën Noord-Brabant-, Limburg en Gelderland ten Zuiden van den Neder-Rijn, heeft een verordening uitgevaardigd van den volgenden inhoud. Behoudens de uitzonderingen in de verorde ning genoemd, is hot op het terrein der le linie verboden om goederen, welke krachtens art. 1 .van het Kou. Besluit van 7 Aug. 1915, Stabl. no. 370 (houdende bepalingen omtrent do aangifte van ten uitvoer bestemde goede ren) door den Minister van Financiën speciaal zijn of nog zullen worden aangewezen (zooals rubber, lijnolie, margarine, vetzuren, kaarsen, enz.) in i echtstreeksche of zijdelingscho üit- waartscke richting naar de Rijksgrenzen te vervoer en buiten do kommen der gemeen ten of die goederen voorhanden te heb ben. Vervoer is geoorloofd I. Wanneer do goederen niet ten uitvoer bestemd zijn: a. bij dag, wanneer aan de met het toezicht belaste personen kan worden aangetoond, dat do hoeveelheid niet grooter is, dan redelijker wijze noodig geacht kan worden voor do nor male behoeften van dengene voor wiens per soon, huishouden of dieren het vervoerde is bestemd. b. naar kooplieden, winkeliers on nering doenden, alsmede naar erkende vereenigingeu en boerenbonden, welke voor hun leden iukoo- pen doen, op een binneulandsch paspoort, zoo als is bepaald voor alle ten uitvoer verboden levensmiddelen. II. Wanneer de goederen ten uitvoer be stemd zijn: bij dag, alléén langs routes en heirbanen, indien de vervoerder voorzien is van eene schrif telijke verklaring van een insoeeteun der belas tingen, waaruit blijkt, dat te zijnen^genoeg© melding is gemaakt van den naam en do woon plaats van hem, die do goederen of de voor de samenstelling daarvan gebezigd© grondstoffen heeft geïmporteerd. Vervoer na zon mag in hot algemeen slechts geschieden door spoor- en tramwegen of stoom booten en door ondernemers van vrachten in gercgelden dienst, dio daartoe in het bezit zijn van een vergunning van de belastingadminis tratie. Het vo or handen hebben van do be doelde goederen is geoorloofd a. wanneer kan worden aangetoond, dat de hoeveelheid niet grooter is dan noodig is voor de normale behoeften van dengeno voor wiens persoon, huishouden, bedrijf of dieren het voor handen© is bestemd. b. wanneer bij do goederen een schriftelijke verklaring van een inspecteur der belastingen, als boven bedoeld, aanwezig is. Aan personen, van wie vermoed wordt, dat zij zich schuldig maken aan het afleveren met bestemming voor liet buitenland van de boven bedoelde goederen, zonder dat de veroischte schriftelijke verklaring van een inspecteur aan wezig is, wordt do uitslag van die goederen uit hun panden verboden. Overtredingen worden gestraft overeenkom stig het beoaaldo in hoofdstuk IV der wet vau 23 Mei 1889 St.bl. no. 128. Vrijw. Landstorm en uniformkleeding. Do Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft ter kennis van de desbetreffende commandanten enz. gobraoht dat'de Minister van Oorlog goedkeuring heeft gehecht aan zijn voorstel om aan het personeel van-den Vrij- willïgen Landstorm ovorkleeding te verstrek ken en dit- op denzelfden voet als voor het leger geschiedt. Mitsdien zullen aan de infan teristen overjassen en aan de wielrijders jek kers alsmede beenbeschermers worden ver strekt. Met betrekking tot liet draden van uniform kleeding door do vrijwilligers bij den land storm heeft de Minister van Oorlog goedge keurd hetgeen hem door den Opperbevelheb ber in overweging was gegeven, nl. om to be palen dat de vrijwilliger bij den landstorm uniformkleeding draagt: a. gedurende den tijd dat van de afdeelingen militair gebruik wordt gemaaktb. indien bet onder a. be doelde geval nog niet aanwezig is: lo. bij en ter zake van de voorgeschreven of bevolen oefeningen en andere diensOverrichf ingen, zoomede bij en ter zake van niet verplichte oefeningen c-n samenkomsten, waartoe door het bevoegde gezag oproeping is gedaan of waaraan met toestemming van dat gezag wordt deelgenomen; 2o. gedurende den tijd, dien hij, hetzij individucol, hetzij in afdeeiingsverband bij een der onderdeden van het leger is inge deeld. Deze vorenstaande beperkende bepalingen betreffen, niet den officier, adjudant-onder officier en vaandrig. Landstorm en reis- en verblijfkosten. Naar aanleiding van het verzoek van een der Landstorm-korpscomniandanten om een betere regeling te treffen van. reiskosten benevens- tockenning van verblijfkosten, is op voorstel van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht door den Minister van Oorlog goedge keurd, do voor de bestaande L.S.-korpsen ge troffen regeling, zooals die is neergelegd in do desbetreffende organisaties, dusdanig aan te vullen, dat aau korps-, en compagnies-, res pectievelijk waarnemend compagnies-comman danten vergoeding worde gegeven voor verblijf kosten en wel op denzelfden voet als voor hun ranggenooten in het leger is bepaald, telken male als zij zich voor dienstaangelegenheden langer dan 6 uur van hun standplaats moeten verwijderen, ongeacht of dit vóór of na 12 uur 's middags het geval is, voor wat betreft de korpscommandanten in het gebied van hun onderhoorig korps en voor de compagnies commandanten en waarnemend compagnies commandanten naar do gemeenten of plaatsen tot hun compagnie behoorende. alsook naar de standplaats van hun korpscommandant, in dien deze hen daarheen ontbiedt, mot è-c-n verstande, dat de reizen geschieden naar aan wijzing of onder goedkeuring van den betrok ken territoriaal bevelhebber (resp. linie- of stellingcommandant) voor wat betreft do korpscommandanten en van de betrokken korpscomiuamlanten voor wat betreft hun on derhoorig© compagnies-, resp. waarnemend compagmescom mnudantou Benoemingen Vrijwillige Landstorm. Na de vereischto detacheering bij het veld leger zijn bij don Vrijw illigen Landstorm be noemd tot 2e luitenuntG. J. 31. Molengraaf?, sergeant bij de 2© compagnie Delft van het Lnndstormkorps Zuid-Holland West; J. G. Schuss, vaandrig bij de L. S. afdeelirig Hilver sum IG. F. van Ledden Hulsebosch, idem W. Volgraff, sergeant hij de Landstorm afdeeling Groningen IJ. F. H. Kuyk, ser geant hij de Landstorm-afdeeling Groningen II; H. \V. J. J. van Deventer, sergeant- uajoor instructeur bij de Landstormafdeelïng Rotter dam I, naar welke afdeeling hij tevens is overgeplaatstjhr. J. W. dc Ma rees van Swin- dcren, sergeant bij de 2e Cie. "s-Gravenhage van het Landstormkorps Zuid-Holland West; J. A. Reusch, sorgt.-maj. b/'d Landstorm af dec- ling Amsterdam IIJ. A. J. Jansen, vaandrig bij do L. S. afd. Dordrecht; H. W. J. van Otterbeek Bastic.ans, sergeant bij do Land- st-ormafd, Amsterdam II. Bevorderd zijn: tot le luit. jhr. F. Teding van Berkhout, 2o luit. b/d. Landstormafd. Haarlem; tot kapitein F. J. de Greve, le luite nant-commandant der Landstormafd seling Leey warden. Benoemd zijn tot waarnemend commandant: der 2e compagnie Nijmegen van het Landstorm korps de Meijerijde reserve 2e luit. G. Hoe- nevold; van de Landstormafdeeling Moer- kafSpellc, de reserve 2e luitenant der Jagers J. van der Knaap, in stede van H. A. E. Koll- manu, eveneens reserve 2e luitenant der Jagers; en van de Landstormafdeeling Klun- dert, do le luitenant van het Oost-Indische leger H. M. P. van Dijck, in stede van den 2e luitenant der Infanterie J. van der Ploeg. Naar Oost-lndië. Do kapitein van den generalen staf van het leger in Oost-lndië P. van Genderen Stort, thans dienstdoende bij liet leger hier te lande, is benoemd tot majoor bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indië. Ministerieel bezoek. Op een bezoek, dat do Minister van Marine voornemens was Vrijdag aau do Kweekschool voor Zeevaart te Leiden to brengen, zou bij vergezeld worden door vicc-admiraal Naudin ten Cate, commandant in de marine-directie to Willemsoord en door luit. ter zee le kl. mr. Jagei-j adjudant van'den minister. Een nieuw reglement op den inwendigen dienst aan boord vcan Hr. Ms. oorlogsschepen. Men meldt ons uit 's-Gravenliage Bij Koninklijk besuit van 16 October 1915 No. 38 is vastgesteld een nieuw „Re glement op den inwendigen dienst aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen". Grondslag van de nieuwe dienstregeling is de verdeeling van de bemanning in. divi sion, en wel in dien zin dat er drie wacht- divisiën zullen zijn, hij elke waarvan dienst doen e>en luitenant tor zee der 1ste klasse, divisiechef een luitenant ter zee der 2de en een der 3de klasse. Een waolitdivisie doet steeds in haar gehoel den dienst, d.w.z. met de daarbij behoorende officieren. Daar bij is de taak van den divisiechef, om van zijne divisie een samenhangend geheel te maken, waarvan liet waken voor de veilig heid van bet schip, zoowel ter zee als ter reede, te allen tijde en in alle omstandig heden kan worden toevertrouwd. Dit divisieverband vindt men in. alle on derdooien der dienstregeling terug. Een voordeel van het nieuwe reglement boven het tot dusver geldende, mag genoemd worden de meerdere beknoptheid. Er is naar gestreefd om in de regeling slechts vast te leggen do leidende gedachten,, welke bij den opzet hebben voorgezeten, en do verdere uitwerking daarvan over te laten aan het inzicht van de commandeerende of ficierou. Het nieuwe reglement treedt binnens lands op 1 November a.s. in werking. Uit de Staatscourant. Bij besch. v/d. Min. v. Marine zijn: ben. kap. t. z. A. J. Breda Kleynon b.>rg 30 dezer gepl. te Ilellovootsluisluit. t. z. le kl. G. J. te Winkel 29 dezer eercol ont beren v. h. bevol over „Dolfijn" en gepl. in do dir. Willemsoord; id. 2de kl. Kon. Marine- reserve W. P. van Meerkerk, 29 dezer belast m. h. bevel over „Dolfijn". Bij besch. v. d. Min. v. Marine is, ing. 1 Nov. de 2de Iichtwachter a. b. „Noord-Hin der", G. Zuidema, overgepl. als lichtw. to Westkapellebonoenul tot 2de lichtw. a/'b. „Noord-Hinder", do 3do id. a/b. „Schouweu- bank", J. J. B o o n o. „De Ruyter". Harer Majesteits pantserschip .De Ruy ter", op reis naar Nederlandsch-Indië, is Woensdagavond 7i uur Ouessant gepas seerd Mej. G. C. C-, Den Haag. Do Soldaten- courant is in de allereerste plaats het orgaan van en voor militairen. Tot ons leedwezen kun nen wij dus voor bijdragen van burgers geen plaatsruimte afstaan. Red. Fortsold.sat to Rijswijk: Voor Limburg: J. C. JC- W ij f f e 1 m a n, inspecteur der Pos terijen en Telegraph;© to Maastricht; mr. G. Dahmen, lid van den Raad der gemeente Roermond en J. Hi-yno n. secretaris der Coöperatie te Tegelen. Red. J. Ui., 's-Gravcnhage. Het D. v. O. heeft bepaald, dat, indien een militair dagelijks dienst doet als werkman, hem de toelage als zoodanig ook over do Zondagen behoort te wor den toegekend. Van de verlofdagen is niets be paald. Verricht hij den dienst als werkman slechts nu en dan, dus alleen als er werk is, dan heeft hij uit den aard dor zaak alleen aan spraak op do toelage over de dagen, waarop hij als werkman optreedt. In casu hebt gij dus nog recht op de toelage, ook met terugwei kendo kraoht. Red. J. H. v Th., Voorbeck. Gij Iiebt een verzoek voor opleiding tot KOigoant-majoor-instructeur ingediend en dient dus af te wachten. De exanien-eischen zijn vermeld in de cor respondentie-rubriek van ons blad No. 187. In ons berichtje in ons blad van 15 Oct. staat een drukfout. „Reserve-sergeanten" moet zijn „Reservesergeant-majoor administrateur". Hieronder volgt het examenprogramma voor vrijwillig sergcant-majoor-administrateur. Exanien-pro'jrammu voor sergeant-majoor administrateur vrijwillig a. Soldij, brood enz. Dc kennis van de be palingen omtrent liet ingaan en ophouden der soldij, het verstrekken van brood, toeiago voor kleeding en uitrustiiïg en eerste uitrusting, vergoeding aan alleen reizende onderofficieren en manschappen en aan detachementen. b. Do compagnie op marech, Voldoende ken nis van de bepalingen in acht te nemen bij het voeren der administratie eener compagnie op marsoh, in een kamp, en in knntonnement,. ook wanneer de voeding door het Rijk geschiedt. Coinpagniesadmiimtratïe Voldoende ken- nio van hot voeren der administratie eener compaguie^ ook wanneer deze d. Compagiiicsadministratic op voet van oor log; Voldoend© kennis vnn liot voeren der ad ministratie eener compagnie op voet van oor- iog. 0. Administratieve opdrachten: Uitwerken van administratieve opdrachten betreffende de tachementen, en van opgaven, die betrekking hebben op de compagnies-administratie. f. Reglement op acn inwendigen dienst: Be kendheid met den inhoud van dit reglement. g. Reglement van krijgstucht: Bekendheid met den inhoud van dit reglement. li. Wetboek van Strafrecht: Eenige bekend heid met dit wetboek (het opzoeken van het artikel, dat in een bepaald geval Tan toepas sing is.) 1. Crimineel wetboekBekendheid met ihet extract uit het crimineel-wotboek. k. Rechtspleging bij de landmacht: Eenige bekendheid met deze wet, inzonderheid voor zoover betreft hetgeen bij do compagnie moet worden verricht bij den aanvang van een rechts geding. 1. Milïtiewei 1901, landweerwet en wet op de inkwartieringen: Eenige bekendheid met deze wetten en met de voorschriften ter uit voering daarvan. m. Oproepen van de militie in werkelijken dienst, enz. Voldoende bekendheid met de be palingen omtrent het oproepen in werkelijken enst, de opkomst onder do wapenen en het vertrek met tijdelijk of groot verlof van inge- lijfden bij de militie to land voor Zooveel de bekendheid van het een en ander voer den sergeant-majoor noodzakelijk is. n. Compagnies-sterktestaat: Het opmaken van een sterktestaat (Model C) voor een com pagnie (vastgesteld bij aanschrijving van den -Minister van Oorlog van den Sen October 1900, YTIe Afd. No. 28). o. Reisroutes enz. Volledige bekendheid met het opmaken van reisroutes en vervoerbewijzen, enz. benoodïgd bij de opkomst der militie met spoed en de behandeling der beide registers, die daarvoor verstrekt zijn. p. Instructiën op do werving: Voldoende be kendheid met deze instructies. q. Reeueil militair: Het gebruik van dit reeueïl en de daarbij behoorende voorschriften. r. Deponeeren van kleeding, enz. Volledige bekendheid met de bepalingen "betreffende do verstrekking, de bewaring, het onderhoud en de inlevering van kle&ding en uitrustingsstuk- ten van miliciens. Red. Colonne geweer gevraagd. Wie helpt mij aan een voorbeeld voor een colonne-geweer, door ongoveer 12 onderofficie ren uit te voeren Aangezien de uitvoering reeds in November a.s. zal plaats hebben, wordt beleefd eenigeu spoed verzocht. J. WALPOT. S. m. Vg. Artie., Neuzen. De vogelvriend en onze gsmobiliseerdon. (Van onzen eigen verslctyever.) Er wordt voor de noodige variatie gezorgd tjpor de commissie voor wetenschappelijke lezin gen voor militairen to Amsterdam. Verleden Woensdag waren wij in spanning bij het hooren van do herinneringen aan Toekoo Ooemar, waarbij verraad en klewang- gevechten'een hoofdrol speelden, doch dezen Woensdag werd er verhaald van onze vogels en kregen wij lichtbeelden van mooie plekjes grond in ons vaderland te zien. Misschien zal iemand vragen: interessceren onze gemobili- scerden zich daar wel voor? Ja bij onze man nen in het veld heerscht juist groote belang stelling voor de vogels, die zij aan de grenzen, in de bosschen of op de heide aantreffen. Wan neer zij op wacht staan of op.smokkelaars loeren, dan gebeurt heb vaak, dat zij vogels in onze natuur kunnen waarnemen. Daarvan wist de heer J a c. P. T h ij s s e, de bekende vogel kenner, Woensdagavond in de aula van hot R.-K. Gymnasium te Amsterdam te ver tellen. Dikwijls kreeg hij van onze sol daten vragen, omtrent zijn gevederde vrienden. En niet alleen uit ons land! Merkwaardig is het, zoo zei de de heer Thijsse in zijn inleiding, dat ook uan de fronten, waar gevochten wordt, de studio der natuur, en de aandacht voor de natuur een welkome afleiding zijn voor de soldaten. Er zijn op deze plaatsen van verschrikking gewonden geweest, den dood nabij, die hart hadden voor vogels, .of troost zochten bij het aanschouwen der vogels. Hoe veel brieven had hij hierover van zijn corres pondenten aan do fronten niet gekregen. Zij getuigden van het fijne gevoel, dat er toch nog bestond bij menschen, die elkander dccrien in dezen afschuwelijken oorlog.... Om do belangstelling voor het interessanto vogelleven nog te verhoogen begon spr. daarop de volgels in de sehoono natuur rondom Ooster- wijlc te schetsen, waarbij hij allereerst hulde bracht aan de mannen der le divisie, dio naar hem gebleken was. zich daar niet hadde» te bniten gegaan aan liet uithalen van nesten van den groenen specht. Over dezen vogel, over don bonten specht, den koekkoek, draaihals, vlaamsche gaai en over nog zooveel andere vogels en hun levensw ijze, welke onze soldaten in het veld op verschil lende plekken in ons land kunnen zien, ver telde de heer Thijsse op een aardige, soms ver makelijke manier allerlei bijzonderheden. Do mooie foto's, vaak onder moeilijke om standigheden en met veel geduld, genomen, illustreerden het gesprokene. En bij alles, wat de bekende vogel-kenner BRIAWD. Het Fransche ministerie is gewijzigd: Del- cassé heeft het verlaten en er moest dus een nieuwe minister van buitenlandsche zaken zijn. Men besloot nu maar meteen het geheel e kabinet to veranderen. Op het oogenbiik, dat vro dit schrijven is dit nog niet gebeurd, maar hoogst-waarschijnlijk zal als minister-president optreden do beer Bria-nd. Elders geven wij een lijstje der mannen, van 'het vermoedelijk nieuwe mi nisterie. Het portret van Briand staat hierboven. Reeds sedert jaren is hij bekend als een der voorvechters van de ultra-liberale rich ting in Frankrijk. Oorspronkelijk schaardo hij zich aan de zijdo der socialisten en zijn groot redenaarstalent vooral verschafte hem vele aanhangers. Toen werd hij minister, later minister-president en moest water in zijn wijn doenhij werd radico-socialist, zoo iets als vrijzinnig-democraat ten onzent. Een eerlijk man overigens, zeggen ook vele fijner tegenstanders.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2