©F ZEE. Binnenland. SS DE S0H»X>-A.M"E!lNr0C>TJ3E:8.^3>J'"r Va.xi Vrr.das 3© «ototoerr' 1913 Een eigenaardige oorlogvoering is dit. Men zie het plaatje hierboven eens goed aan, 't is de moeite waard. Het voert ons weer naar Gallipoli, aan de Darda- nellen, waar de Engelsche en Fransche expeditie-troepen reeds maanden en maanden t9 vergeefs beproeven den weg naar Konstantinopel te forceeren. We zien hier een aanval der Australiërs op een loopgraaf der Turken. Deze laatsten hebben zich, zioals men zegt, geheel ingraven, zij zijn in diepe loopgraven bedolven en deze zijn badekt mei planken, takkebosson enz. Als dieven verborgen haast, wien de politie achternazit. Daar komen na de Britsche troepen bij de gesloten loopgraven en maken openingen tusschen de planken en takken en schieten er in den wilde op los. Een klimt er zelfs half in. Een merkwaardige manier van vechten! I- men door de Fransche stellingen te door' J breken bij Prunay en de stad. te overvleuge- len door hefc door oostelijk en zuid-oostelijk i gelegen bosch- De correspondent van de „Liberté" zegt in een bericht over den strijd in Cham t pagneDe tweede aanval op Woensdag was v krachtiger dan die van den vorigen dag. De voorbereiding as grondiger, de hoeveelheid artillerieprojeetdelen was grooter, terwijl ook op ruime schaal van vergiftige gassen was gebruik gemaakt; toen om negen uur de in- fanterie ten aanval oprukte, werden de Fransohen niet verrast en zij bereidden den Diïitschers een buitengewoon warme ont vangst.. Nergens slaagden dezen erin door de ijzerdraadversperringen te komen, waar tegen zij te vergeefs stormliepen. Heele gelederen werden weggemaaid door liet ar tillerie- en mitrailleurvunrop een front van minder dan een El.AI. werden ruim 1600 dooden geteld, allen bekoorend tot hetzelf de regiment. Ten westen van Prunay werd een bataljon van hst 137e regiment Pruisi- sche infanterie, dat trachtte den spoorweg over te steken, geheel vernietigd. Officie ren, die aan den strijd deelnamen schatten de Duitsche verliezen gedurende beide dagen cp ongeveer twee divisies. Onze verliezen waren betrekkelijk gering, dank zij de uit stekende gasmaskers. Onder de velo dappere daden, welke wor den gerapporteerd, mag in het bijzonder melding worden gemaakt van het wapenfeit .van een compagnie van oen der regimenten uit Noord-Frankrijk, bijna geheel samenge steld uit mijnwerkers. Deze compagnie .weerstond gedurende twee uur den storm aanval van drie Duitsche bataljons zonder een duimbreed te wijken.Toen d eversterkiu- gen aankwamen, waren er nog slechts tien man over. Maar dezen waren zoo actief ge weest, dat de vijand dg waarheid niet ver moed had- Op een ander punt, bij Protnes, hield een serge ant-majeor met zeven man in een ver- bindingslcopgraaf meer dan dertig Duit- schors tegen, van wie zich ten slotte de helft overgaf. Fransch 44 centimeters geschut, Volgens den correspondent van de „Xeue Zürcli. Ztg." te Genève, worden tegenwoordig in Frankrijk nieuwe 440 m.in. kanon nen vervaardigd. Niet alleen wat het kaliber betreft, zijn deze kanonnen een nieuwigheid, ïr.nar ook ten opzichte van het projectiel waar bij een der nieuwste uitvindingen is toege past. RUSLAND, Var. het Oostelijk Oorloqsterrein. WEEXEX. De tén zuidwesten van Tsjartorysk strijdende Ocetenrijksch-Hon- gaarsche troepen sloegen een rec-ks aanval len van Russische infanterie-divisies af, namen daarbij twee officieren en 500 man gevangen en maakten één machine-geweer buit. Duitsche regimenten versloegen den vij and aan beide zijden van den van het noord westen naar Teartorysk leidenden weg. In het geheel lieten de Rus3en gisteren in doze streek vier officieren, 1450 man schappen en tien machinegeweren i^handen der bondgencoten. Overigens is de toestand in hefc noord oosten d"welfde gebleven. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Legergroep-v- Hindenburg. Benoorden Iïluxfc werd de rivier weder dcor onze troe pen overschreden. Het reeds eergisteren door onze troepen tijdelijk bezette gehucht Kasiroirschky is thans dood ons bezet. Legergroejy Leopold van Beieren. De Russische aanvallen ten O. van Barano- witeji en tegen onze pesitijuaan hefc Ogins- V^--kanaal ten Z. van de Wygonowskoje- fiaeren werden afgeslagen. 1 Legergroep-Yon Lhmngen. Ten O. van j Eoekli (w. van Teartorysk) werden in den nacht van 25 October de vijandelijke posi ties bestormd. Een algemeece Russische tegenaanval bleef zonder succes. Gisteren gingen onze troepen verder vooruit. De vijand liet 4 officieren en 1450 man in onze handen, 10 mitrailleurs werden buit ge maakt. PETERSBURG. Aan den linkeroever vau de Duna ten zuiden van Ixkul trachtten de Duitecbere zich door een onverhoedschen aanval zonder artilleristische voorbereiding meester te maken van een on zer weiken; hun toeleg werd echter'intijds ontdekt en zij werden door ons vuur terug gedreven. Aan de Duna in de streek van Linden be neden Friedrichstadt artillerie- en geweer vuur. Aan den linkeroever van de Duna ten westen van Jacobsstadfc levendig artillerie- duel. In de streekrten oosten van Illuxt deden de Duitschers een nieuwen aanval, die ech ter afgeslagen werd. Het gevecht bij het dorp Wovnikuny ten westen van het Boghinsk-meer leidde tot de bezetting van dit dorp door onze troepen. Van de rest van hefc front naar het zui den toe tot in de streek van de Pripjet valt niets belangrijks te vermelden. In de streek aan de linkeroever van de fkyr ten noordwesten van Rafalofka dron- 1 gen onze troepen het dorp Wulka Galuziska binnen, maakten daar gevangenen en namen mitrailleurs. Een aanval van den vijand op het dorp Medviejie ten noordwesten van Tsjartorysk werd afgeslagen- De vijand deed met een belangrijke troe penmacht een aanval op onze troepen ten noorden van het dorp Kukli en ten noorden van het gehucht Kolki. Na een hardnekkig gevecht, waarin onze troepen den vijand in de flank vielen, slaagden zij er in hen terug te slaan. Zij maakten zeven officieren en meer dan 200 soldaten krijgsgevangen. In de gisteren vermelde gevechten bij bet dorp Komarowo hebben wij ons succes te danken aan de buitengewone hoedanigheden, door onze troepen betoond en aan den steun, dien zij eikander verleenden. De vijand was er eerst in geslaagd een onzer afdeelingen terug te slaan, maar dank zij de houding onzer troepen eindigde het gevecht ten slotte met de omsingeling van den vijand. Het aaütal gevangenen neemt nog 6teeds toe. Ten westen van het dorp Wolitza ten noor den van het davp Nowo Alexinetz deed de v and driemaal een aanval, maar telkens werd hij teruggeslagen. Hoopen lijken van vijanden bedekken het terrein. De luohtoorlog. LONDEN. Een reusachtige Russische aeroplane bombardeerde een dorp fen zuiden van Baranowitschy, waar de staf van de Duitsche jufanterie-divisie en treinen met voorraden zicli bevonden. Escadrilles van resp. vier cn vijf Alba tros-vliegtuigen trachtten achtereenvolgens over .Minsk te vliegen, maar werden dooi de artillerie verdreven, Zij wierpen een dozijn brandbommen naar beneden. Eén Albatros werd naar beneden geschoten. Een vondst. LONDEN. Bij Tfeartory.sk ontdekten de Russen 30 in bruüEïïaren staat verkeerende kanonnen van den vijand in een pas opge worpen heuvel. OOSTSNfllJK-HONGARLJE. Luchtaanvallen. WEENEN. Den 24sten October 's na middags verscheen een Italiaansche vlie ger beven de stad Triest. Hij wierp bommen, die geen materieel© sohade aanrachtten, maar drie inwoners doodden en en groot aantal wondden. Enkele uren later werd het bezoek door onze vliegers te Venetië beantwoord. Zij wierpen daar van half elf 's avonds tot één uur in den ochtend snel na elkander middelbare en zware bommen op het arsenaal, de clectri- sche centrale, hefc station, eenige vesting werken cn andere militaire gebouwen, waar door een groot aantal branden, ontstonden. Den volgenden ochtend deed een escadrille hydroplanes opnieuw een aanval op Venetië, waar de brand, veroorzaakt door den nach telijken aanval, nog voorriwedde. Behalve de hierboven genoemde gebouwen werden ook heb aërodrome en oorlogsvaar tuigen met succes gebombardeerd. Zwakke pogingen van twee vijandelijke •beger3 om onze actie te belemmeren, wer den spoedig door ons geweervuur verijdeld. Op beide tochten werden onze vliegers door de artillerie hevig, maar zonder succes, beschoten. Zij keerden allen ongedeerd terug. ITALIË. Oostenrijk cn Italië. WEENEN. De dag van Maandag verliep in vergelijking met de voorafgaande dagen, aan het fronfc op de hoogvlakte van Doberdo wat rustiger. Daarentegen werd buitenge woon hevig gestreden om onze stellingen aan de bruggenhoofden van Görz en Tolmein en in de sectoren ten noorden van Tolmein tot aan den Krn. Al deze gevechten liepen ongunstig af voor den vijand. Aan den Krn werden drie aanvallen van den vijand dcor ons vuur afgeslagen. Voor den Mrzli Vrh mislukte een nachte lijke aanval. In den namiddag werd een zeer levendig artillerie-vuur geopend op het bruggehoofd van Tolmein ter voorbereiding van nieuwe aanvallen aoor 9terke afdeelingen. Laat op den avond sloegen onze troepen een aanval af op de hoogte ten westen van St. Lucia en heden in do vroegte een twee den op de stelling ten noorden van Kocarsce, die uitliep op een gevecht van man tegen man, waarin de Italianen zeer zware verlie zen leden. Op de streek van Dexla werd nu en dan trommelvuur gericht. Een zwakke aanval op Zagora werd zon der moeite afgeslagen. Op den Monte Sabotino, voor welken de vijand in de laatste dagen minstens 2500 man verloor, werd gisteren geen aanval ge daan, hij werd echter wel hevig beschoten door de Italiaansche artillerie. Een menigte graneten vielen ook in het zuidelijk gedeelte van Görz. 's Avond; deden zeer sterke vijandelijke troepen een aanval op de hoogte van Pod- gora. Niettegenstaande zij bommen mot ver giftige gassen gebruikten, werden zij bloe dig afgeslagen.. Eerst gisteren was het mogelijk een ge deeltelijk overzicht te krijgen van de verhe zen, die de Italianen bobben geleden bij do aanvallen op de hoogvlakte van Doberdo. Voor het front van een der O.-H. regimen ten liggen 3000 gesneuvelde Italianen. Op het Tiroolsche ironfc sloegen de vei» dedigers van de stelling van Lafraun een aanval af van het 116de Italiaansche regi ment infanterie. SERVIË. Do oorlog in Servië. BERLIJN. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten O. van Wisjegrad werd de hoogte linie Crna-Coera-Panos bereikt. Do aanval der legers van generaal v. Köwess en van generaal von Gallwitz gaat goed vooruit. Ten Z. van Palanka zijn de noordelijke hellingen van het Raca-dal reeds in ons bezit. Meer naar hefc Oosten werden Marko- watsj, Vk. Laote en Kusitjevo genomen. I11 de laatste drie dagen werden 960 Serviërs gevangen genomen. Van het leger van generaal Bojadjef zijn geen nieuwe berichten ontvangen. BERLIJN. Uit Sofia wordt aan den „Lokal-Anzeiger" geseind, dafc de vesting Pirob thans van alle zijden is ingesloten, en dat over het lot van die vesting binnen' enkele dagen moet beslist zijn, daar de ver dedigers geen voldoende levensmiddelen, noch voldoende munitie hebben om langen tijd tegenstand te kunnen bieden. ATHENE. Volgens een officieel telegram hebben de Serviërs Veles na een zeer hevig gevecht heroverd. PARIJS. Uit Athene wordt aan de Li berté" bericht, dat de Albaneszen opnieuw een aanval op de Serviërs hebben gedaan in de streek van Prizrend. Een noodkreet uit Servië. LONDEN. De bladen publiceeren een tele gram van den Servischen eersten minister Pasjitsj, aan een vriend in Engeland, lui dend „Servië doet bovenmenschelijlce pogingen om zijn bestaan te verdedigen in overeen stemming met den raad en den wensch van zijn groote bondgenoot en. Daarvoor is hefc door Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren ter dcod veroordeeld. Twinti? dagen reeds trachten onze gemeenschappelijke vijanden ons te vernietigen. Ondanks den heldenmoed onzer soldaten kan niet verwacht worden dat onze weerstand onbepaald kan voortduren. Wij verzoeken U en den velen vrienden van Servië in Engeland al het mogelijke te doen om te zorgen dat uwe troepen ons zoo spoe dig mogelijk bereiken, opdat ze ons leger -zullen kunnen helpen en we te zamen de ge meenschappelijke zaak zullen kunnen ver dedigen die nu zoo ernstig bedreigd ie." De bestorming van Belgrado. Kirchlener, de oorlogscorrespondent van den „Berliner Lokalanze-iger" in het Oos tenrijksche perskwartier seint d.d. 20 Octo ber aan zijn blad de volgende bijzonderhe den over de iiineming van Belgrado Do Senders, die op een zeer breed front door invallen en. beschietingen werden bedreigd, hielden de toebereidselen tegenover Belgrado voor een demonstratie, te meer daar Belgrado van drie kanten door breede stroomen beschut wordt en de vaargeulen rijkelijk met geschut verdedigd waren. Do Serviërs hielden daarom hun strijdkrachten meer in het binnenland en lieten de verdediging van den oever aan zwak kere afdeelingen en eenige batterijen over. Generaal Ziwkowitsj, de gewezen minister van oorlog, en de hervormer van het leger en aan voerder in den Albaneeschen oorlog, voerde het bevel in den sector van Belgrado. Deze sector reikte halfweegs tot Obrenowatsj en Semendria en was door vijf regimenten infanterie met sterke artillerie bezet. De regeering en de meeste staatsbureaus bevonden zich reeds 6edert hot begin van den oorlog te Nisj:. Van de 125,000 inwoners van Belgrado was ongeveer de helft achtergebleven. De bondgenooten gin gen volgens het recept van Gorlice te werk en stelden in Scmlin een groote overmacht van zware artillerie op. Er was veel materiaal voor de oven-aart bijéén gebracht. Vond in den herfst van 3914 de aanval op Belgrado over de spoorwegbrug bij Semlin met ondersteuning op den videlijken oever van Obrenowatsj uil plaats, nu zou de stad onmiddellijk van den waterkant worden aangevallen. De troepen van generaal Lövess haddeu tot taak om, steunend op de ten noordwesten van Belgrado liggende Reiger- en Jlosara-eilanden, den Donan over te steken en onmiddellijk het -noordelijk gedeelte van Belgrado, do fabrieksstad, aan to vallen. De Brandenburgers en Wurtembergers kregen de niet minder moeilijke opdracht aan liet niterste westeinde van het groote Zigeunei- eiland over de Save te steken, de hoogten van het Topsider-dal te nemen en Belgrado van uit het zuidwesten te omvatten. Het schier eiland van Belgrado moest als met een tang teet gepakt en samengeperst worden. Het ge- heele v.eestelijke front van Belgrado, de buurt van de spoorwegbrug dus, liet men ongemoeid. Den zesden Octobc-r begon do zware artillerie een verkenningsbeschieting tegen de stad. Den middag van den zevenden begon hei bombar dement, dat tot den negenden October werd voortgezet. Als doel dienden de bovenste en de benedenste vesting, het glacis van Kali- mejdan, do randhoogten om Belgrado en de infanterie-stellingen. Er lag een gordijn van rook voor de stad. Alleen onze mortieren heb ben meer dan duizend bommen geworpen. De vijand hield zich stil, tot onze eerste aanvals- trcepeu kwameu aanroeien. Het was in den dónkeren nacht- van den zesden. De pontonniers hadden het geweldige materiaal voor de over vaart en voor de bruggen in orde gebracht. De monitors lagen op de loer. Toen onze pon tons den Servischen oever ongeveer tegenover het stoomgemaal naderden, dreunden van uit Kalimeidan de oude Fransche 15 centimeter-, kanonnen en van den oever knetterde het in fanterie- en machinegeweervuur. Ondanks de verliezen roeiden de Hongaar6che pioniers uit allo macht verder, terwijl onze batterijen en de monitors vuurden wat zij konden. Toen de booten don oever bereikten, spron gen de infanteristen in het water en storm den, door de draadversperringen heen, naar den spoorwegdijk. In bloedige worsteling van man tegen man werd deze genqmen. Had men de \ijandelijko artillerie m den beginne eenigs- zins kunnen onderdrukken, bij het aanbreken ven don dag begon zij opnieuw, zoodat de over tocht gestaakt moest worden. De Servische in fanterie, waaronder Macedomërs, was ternau wernood honderd pas teruggeweken. Zij schoot nu uit hutten en fabrieken la-igs den rnnd van de stad. Onze bataljons waren van allen.,toe voer afgesneden. Verwoede tegen-aanvallen van den vijand begonnen, maar mislukten. Onze in fanterie hield zich krampachtig aan den spoor dijk vast. Eerst den volgenden nacht konden nieuwe versterkingen over gebracht worden. Bii het aanbreken van den dag begonnen hevige gevechten in de fahriekswijk en om ieder huis in iedere straat werd geworsteld. De Serviërs vochten schitterend. Hun achter hoede viel biina geheet Ook de burgerbevol king nam aan den strijd deel. zelfs vrouwen. Zij wierpen met bommen en bpdiend°n machine geweren. Verwoed werd om do volksschool ge vochten. Den heelen dag duurde dit voort. ;s nachts, toen om de Tsaar Doesian-straat ge vochten werd, kwam do omkeer. Do overtocht kon nu zelfs met stoompontcn, dio aan de Donau-kade landden, worden voortgezet. In den vroegen morgen van don negenden drong een bataljon in Knlimejdan binnen en hec6ch do zwart-gele vlag. De Serviërs, die zich vechtend'tot aan do universiteit terugge trokken hadden, ontruimden nu ineens de ge- lieele stad. Hun verliezen waren zwaar. Twee dagen lang duurden do begrafenissen cn hot ontruimen van de stad. Als buit viel ons be halve het reeds bekende nog cd militair ma teriaal, vos] leder en steenkool in handen. De Duitsche troepen hadden intussohen buiten Belgrado den aanval op do beide Zigeuner eilanden begonnen, hadden de Serviërs op het groote Zigeuner-eiland vreeslijke verliezen toe gebracht, varen vervolgens gezwenkt tegen hot westelijk gedeelte van Belgrado, hadden zich dlar onmiddellijk in den strijd gemengd, die ïich aan de andero ziido van dc stad op de met alleenstaande villa's, wijngaarden, weiden en kukuruz-vïlden overdekte valleien van de vorstad Ducarewatsj tegen do Save ontwik kelde. Verder verte't Kirchlener nog; In Belgrado heerschen op het oogonblik volkomen kalmto en voorbeeldige orde. Het elcetrischo licht, de waterleiding en do post worden weer in dienst gesteld. Een lakenfabriek is al aan het werk. De bevolking telt weer 30,000 zielen en gedraagt zich voorbeeldig, 's Avonds na zes uur mag niemand meer het huis verlaten. Onbewoond© buizen worden doorzocht, open winkels worden door schildwachten bewaakt. Het standrecht is afgekondigd, maar men beeft nog geen reden gehad er van gebruik te maken. De opmar3ch in Servië. Dr. Stephan Steiner seint aan den „Ber liner Lokalanzeiger" uit het Duitsche hoofdkwartier in Servië d.d. 20 October de volgende bijzonderheden over den opmarsch der Duitschers in Servië Sedert de dagen van den zoo gelukkig vol brachten overtocht over den Donau zijn onze op dringende troepen voortdurend in gevecht. De door den snellen overtocht blijkbaar overrom pelde vijand heeft geen tijd gehad zijn troe pen, die juist anders gegroepeerd werden, snel op de tweede strategische linie te verzamelen en kon den omtrekkenden aanval bij Posa- rewatsj niet met voldoende strijdkrachten tegen houden. De kracht van dezo stelling kwam daarom niet tot haar recht en zij werd daarom tegen het oorspronkelijk plan in door de Ser viërs spoedig ontruimd, wat in het land alge- meene ontsteltenis wekte. De hoofdlijn van den opmarsch is natuurlijk het Morawa-dal, de levensader van Servië en vindt van Somendria ujt plaats langs den hoofdweg Semendria Kragujewatsj, waar do aanval in het bergland van de Podunawlje-bergrccks slechts stap voor stap vooruit komt, daar het terrein zeer moei lijk is en man rekening moet houden met het parallelle offensief der Oostenrijkers, die meer westelijk in hetzelfde bergland tegen het gros van het Servische leger in bloedige worsteling terrein winnen. Een andere aanvalscolonno marcheert van uit Posarewatsj togen Swilanatsj en de andere bij Posarewatsj zich afbuigende straat in de richting Makci. Deze colonne vecht in het rotsige berggebied van het Delc- sotmlawa-gebergte. Hier wordt oen typische bergoorlog gevoerd en komen wij door do moei lijkheden van den opmarsch en voor den trein en door den taaien tegenstand van do Serviërs zeer langzaam vooruit. Men kan nn reeds oonstateeren, dat de Duitsche troepen zich zeer goed aangepast hebben aan de ongewone moeilijkbeden. Vooral cfe troepen uit Beieren en uit do Mark vertoouen onder de moeilijkste omstandigheden wonderen van vol- tireur-oorlog is, dat deze alleen woeden zal iu de grensdistricten, waar do bevolking door de popen wordt opgezet. De vlieger-dienst van de Serviërs heeft geheel te 'kon geschoten, of schoon er veel Franscho vliegtuigen en vliegers waren. Zoo was het mogelijk, dat wij ongehin derd over den Donau kwamen. Groote, beslissende militaire gebeurtenissen zullen er in de eerste dagen wel niet voorko men. Ten gevolgo van do versplintering der gevechten zullen de eerstvolgende gebeurtenis- een niet het karakter van een groote onderne ming hebben. Een werkelijk succes van den strijd zal eerst dan blijken, ais de strategische druk vau do uit verschillende richtingen op dringende Duitschers, Oostenrijkers en Bulga ren ten gevolgo van het verkorten der verschil lende afstanden ook tactisch merkbaar wordt. TURKIJE. Aan do Soevlabaal. Do oorlogscorrespondent Nevinson heeft te Londen een voordracht gehouden over de expeditie op Gallipoli, waarin hij wel enkele vermeldenswaardige opmerkingen maakte. Hij had het n.l. ook over de mislukte ope ratie aan de Soevlabaai en herinnerde dat de generaal die deze actie leidde van zijn commando wae ontheven. Echter meende de heer Nevinson, al ontbrak er wat aan lei ding en voorbereiding, dafc de mislukking meer to wijten was aan het feit, dat hier nieuwe troepen waren gebruikt, die van hefc land niets wisten en evenmin iets wis ten van wat de oorlog eigenlijk be toekende. Zij waren in allerijl overgebracht, zij waren plotseling geland en hadden niet hefc minste denkbeeld van wat ontbering in den slag beteekende, noch van bloedvergieten, won den en dood. Bovendien was hefc water schaars en velen stierven letterlijk van dorst. Niettemin streden de mannen dap per, maar zij verloren wegens hitte, dorst en gebrek aan kennis van het land. Opmerkelijk was nog de mededeeling van Nevinson dat de Royal Naval Division, de R. D. N. aan wie hij evenals aan de an dere troepen huldè bracht onder elkaar en de andere troepen bekend staan als de C. I. V., hetgeen zeggen wil „Churchill's innocent victims", Churchill's onschuldige slachtoffers. GRIEKENLAND. Da houding van Griekenland. NEW-YORK. De koning van Grieken land deed do volgende mededeeling aan den correspondent van de Associated Press te Athene ter zake van het antwoord van Grie kenland op Servië's verzoek om hulp: „Griekenland houdt alleen hefc zwaard los in de scheede, het bedreigt nie- man, maar kan niet toelaten, dafc de gebeurtenissen een bedreiging vormen van de integriteit van Griekenland of de vrijheid van het Grieksche volk. Hefc is mijn plicht mijn volle te behoeden voor hefc gevaar van vernietiging, doordat hefc gemengd zou worden in den Europeeschen oorlog. Ik zal dit, zoo het mij mogelijk is, op alle gevaar af, doen." ZWITSERLAND Schending der Zivitsersche neutraliteit. BERN. Officieel wordt gemeldDuitsch- land erkende dat eon Duitsohe vlieger f&xp-EWAv-r-y' yk Het geslacht der Hohenzollerns, de dynastie van hot tegenwoordige Duitsche keizersgeslacht, heeft dezer dagen een leest gevierd, het vijfhonderdjarig bestaan. Natuurlijk zonder ophef, zonder feestbetoon do tijden zijn er allerminst naar. Maar naar aanleiding van het feit geven we hier een afbeelding van het oude familieslot der Hohenzollerns in de Mark Brandenburg. harding en dapperheid. Het terrein is door de Serviërs op iederen stap tot verdediging inge richt en de eene linie na de andere ligt in liet bergterrein, waar het gebrek aan parallelle ver bindingen de opdringende trekpen tot de groot ste voorzichtigheid noodzaken. Bijzonder he vig waren de gevechten in do laatste dagen om de hoogten bij Ml. Zrnice on Bo3ewatsj, die men ten slotte den vijand, die uiterst taai en dapper vocht, kon ontrukken. Ofschoon dit offensief natuurlijk één groote operatie van alle daaraan deelnemende troepen vormt en men de plaats vindende gevechten als een groe ten slag moet beschouwen, valt deze slag uit één in tallooze kleine, blijkbaar volkomen van elkaar onafhankelijke gevechten Dit is het ty pische karakter van den bergoorlog en het stelt reeds wegens de moeilijkheid van'het overzicht en het steeds dreigende gevaar van verrassin gen de grootste eischen aan de opmerkzaam heid van de aanvoerders. Tot nu toe heeft men de moeilijkheden voortdurend overwonnen en de samenwerking tusschen de Duitsche en Oostenriikscho legers is voorbeeldig. Al bieden de Serviërs nog geduchten tegenstand, wij heb ben tot nu toe het oorlogsgeluk met ons gehad. Iederon dag blijkt de overmacht van de Duitsche artillerie en de voortreffelijke organisatie van het leger, dat hier op den Balkan nog meer beduidt dan elders. Troepen-afdeelingen heeft men nog niet in haar geheel gevangen genomen. De Serviërs vechten in heel kleine afdeelingen, wat in den aard van den verdedigingsoorlog in het gebergte ligt. Dagelijks echter zien wij kleiue troepen gevangenen, dio in liet algemeen een heel goeden indruk maken. De troepen eenheden zijn volkomen door elkaar geloopen. De eerste, tweede en derde ban vechten door elkander. De bewapening is over het algemeen goed. De tweede ban heeft vaak Turkscho ge weren, die in den Balkanoorlog buit gemaakt zijn. De uniformen zijn verschillend. De derde ban heeft in bet geheel" geen uniform en draagt de nationale Servische kleedïng. De jassen van do linictroepen zijn gedeeltelijk van Russischen, gedeeltelijk van Engelschcn oorsprnog en dit uiterlijke verschil geeft don Servischen troepen bet aanzien van een samengeraapte massa. Over het geheel weigeren de gevangenen elke mededeeling, maar eenige officieren vertelden belangwekkende bijzonderheden over don bin- nenlandschen politieleen toestand. De opvatting der officieren over den franc den 17 October bommen wierp op Chaux de-Fonds. Hij was verdwaald en meende boven Fransch grondgebied ts zijn. Duitschland biedt verontschuldiging aan en zal schadeloosstelling betalen. SPANJE. Vredesgeruchten. MADRID. De „Imparcial" en andere bladen publiceeren een telegram uit Rome, zeggend, dat senator Camporeale, schoon broeder van den vroegeren rijkskanselier Von Bülow, aan intieme vrienden verklaar de dafc dszo laatste weldra aan den koning van Spanje en den president der Vereenigde Staten een vredesplan zou voorleggen met de voorwaarden waarop Duitschland bereid zou zijn in overleg to treden. VEREENIGDE STATE!!. Een .samenzwering" De Oostenrijksche gezant te Washington dr. Dumba is te Weenen aangekomen.' Men weet, dat de Amerikaansohe regeering ver- zooht heeft aan de Oostenrijksche regee ring hem terug te roepen, omdat Dumba „samengezworen" had tegen de Vereenigde Staten nl. door stakingen in munitie-fabrie ken uit te lokken. De regeering te Washing ton is thans een nieuwe samenzwering op 't spoor en wel van Duitschers, naar beweerd wordt, die schepen, welke munitie naar de geallieerden vervoeren, in de lucht willen laten vliegon. BovendieD zouden zij stakin gen in munitie-fabrieken willen uitlokken. Er zijn een drietal personen gearresteerd, n.l. Fay, Scholtz en Daeclie. De New-York- sche politie heeft vijf stalen mijnen, toebe- hoorende aan Fay en Scholtz, in een pakhuis te Hoboken gevonden. Beidé waren voor zien van een toestel, waardoor ze zoodanig aan den achtersteven van het schip konden worden verbonden, dafc ze moesten ontplof fen. wanneer ze met de schroeven in aan- j raking kwamen* Ook werden koffers, gevuld met ontplof bare stoffen en allerlei zuren iu de vertrek ken gevonden. Do mannen hebben erkend, dat zij oolc een zeer snelle auto en een motorboot be zaten. Do arrestatie volgde op hefc onderzoek, dat tien dagen duurde. De mannen hadden de aandacht getrokken, doordat zij op ver dachte wijze dagenlang rondslenterden in de dokken en in de buurt vau de munitie fabrieken. Naar wordt medegedeeld, is Fay verbon den aan hefc ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn en was hij sedert April in de Vereenigde Staten. Scholtz heeft daar jarenlang gewoond. Fay heeft bekend, dat hij behoort tot hefc 16de legercorps te Keulen, dafc hij het IJzeren Kruis heeft gewonnen in Cham pagne en ook heeft medegevochten in den slag aan de Marne. Hij vertrok in April met_de „Rotterdam" naar Amerika. U11 zijn paspoort blijkt, dat hij zich had laten inschrijven als koopman. ïoen hij gearresteerd werd, bood hij den pèlifcie-beambte 1000 doll, aan, wanneer deze hem zou vrijlaten. Op afkorting gaf hij hem reeds 50 dcll. Daarvoor zal liij wegens omkooperij vervolgd worden. Do politie-agenfcen deelden mede, dat Fay hun de werking van de helsche machines, die in zijn vertrekken gevonden waren, uit gelegd had en verklaard, dat men ze door een uurwerk naar verkiezing kan laten ont ploffen, een, twee, zelfs vier dagen, nadat het schip de haven had verlaten en dat zij krachtig genoeg waren om elk schip te ver nielen- Scuoltz had vroeger aan hefc spoor ge werkt. Hij beweert, dat hij alleen in dienst van Fay is geweest, de politie is echter van meening, dat zij thans de personen op hefc spoor is, die schuldig zijn aan de ontploffin gen van schepen aan de pier en de branden "ii andere ongelukken in de munitiefabrie ken. Verder is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen Breitung te Chi cago, kaasier van de Oil Well Supply Cv., die Fay 30.000 dollars zou hebben ver strekt. NEW-YORK. De beschuldigden Fay en Scholz zijn naar New-York overgebracht. De beschuldigde Daeche echter kwam tegen de uitzetting uit ISjJw-Jersey op en ver klaarde dab zijn zaak met die der andereu niets had to maken. De hoofdcommissaris van politie te Jersey City verklaarde, dafc Fay aan een man, Veig goheeten, vertelde dat de beste ma nier om aan de munitieverscheping een einde te maken zou zijn de chemische fabrie ken in de luoht te laten springen. Het was nutteloos, meende hij, om de granaat- en kruitfabrieken te vernielen, daar herstel lingen gemakkelijk zouden kuuneu worden gedaanen de ergste schade niet meer zou befceekeneu dan een vertraging van enkele weken. Indien echter de chemische fabrieken verwoest werden zou de schade worden toe gebracht aan den oorsprong eu herstel zou dan niet zpo spoedig mogelijk zijn. Dezelfde ambtenaar verklaarde dafc Fay zou hebben gezegd, dat toen hij Nederland verliet aan boord van de „Rotterdam", hij brieven bij zich had aan oen hooggeplaatst Duitsch ambtenaar in Amerika. Maar reeds den eersten dag op zee had hij z© verscheurd, vreezend, dat bij een scheepsonderzook do brieven zouden kunnen worden gevonden. Kriemzlë, die gisteren werd gearresteerd, bevindt zich in de gevangenis; de borgstel ling is niet bijeengebracht. Fay bekende aan den heer Flynn, den chef van den federalen geheimen politie dienst, dat zijn zending niet alleen was om bommen te plaatsen in schepen, maar cok om te trachten de gezagvoerders van Russi sche sohepeu om te koopen om koperladingen over te brengen naar Duitsche havens. De gezagvoerders zéuden in die havens dan hun belooning ontvangen. ZU5D-AVRIKA. Botha blijft. PRETORIA. Generaal Botha heeft be sloten aa-n het bewind te blijven met zijn tegenwoordige collega's. Uit dit telegraan blijkt dat er dus geen reconstructie van het kabinet zal plaats hebben en blijkbaar zal dus worden ge tracht de gevallen ministers. Burton, De Wet en ïheron, elders onderdak te brengeu. Minister Burton schijnt voornemens een kans te wagen in hefc district Kliprivier, in Nafcal, waar kolonel Wiltshire, een ministe rieel, was gekozen. Deze isechter jlotse- ling overleden, zoodat hier een nieuwe ver kiezing moet plaats hebben- De gevallen, arbeidersleider Creswell wil ook in Klip- rivier als candidaat optreden- Dezer dagen meldde de „Times" neg, dat er een reconstructie van hefc kabinet zou plaats hebben, maar dat dit zou blijven samengesteld uitsluitend uit leden van de Zuid-Afrikaansche Partij. Men no©mde roeds Merriraan als aanstaand minister van van financiën. Engelsch transportschip getorpedeerd. LONDEN. Het ministerie van ooriog maakt bekend, dat het transportechip „Mar quette" in de Aegeïsche Zee getorpe deerd is. Naar men verneemt, worden 99 perso nen vermist. Da „Prinz Adalbert". KOPENHAGEN. Het torpadecren van de „Prinz Adalbert" brengt nu hefc aantal door Duitschland verloren schepen van dat type op acht van de dertien dio op 1 Au gustus 1914 bestonden. Turksch schip is den grond gebotrd. ATHENE. Een Engelsche onderzeeër boorde het Turkschs transportschip „Car men", geladen mest munitie, iu de Zee van Marmora in den grond. Volhouden. Onder dit opschrift geoft „Ons Leger", li< orgaan van de vereenigïng van dien naam, e< artikel van de hand van een zijner redacteurs, de heer J. v. d. AVall. dat onzen lezers belang zal inboezemen. Na do reorganisatie van do Verceniging „Ons Legqr" in herinnering ge bracht on geconstateerd te hebben, dat .1 1 ontzaglijken arbeid voor de boeg heeft, vervolgt de schrijver aldus: .Wie herinnert zich niet die eerste Augustus-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2