„Onze Jaap OF ZEE. DE SOLiDATENCOUHANT Van vrijdag: 22 October 1913 In de laatste week van September hebben er, zo'oals men weet, merkwaardige gevechten plaats gehad aan het Westerfront. Da Franschen zoowel als de Engelschon hebben aanvallende bewegingen beproefd, die ten deele zijn geslaagd, die der Franschen in Champagne, die der Engelschen bij Loos. Er zijn toen inderdaad vorderingen gemaakt en de troepen der geallieerden drongen door in de eerste, hier en daar in de tweede linie der Duitschers. Hierboven zien wij de Engelschen in hun offensief. Zij dringen door in het terrein door de Duitschers bezet, men ziet deze vluchten of de handen opsteken, ten bewijze, dat ze zich overgeven. ieder regiment, dat naar het front vertrekt, en voert dikwijls gesprekken met zijne sol daten." Rusland's nationale organisatie. De Petit Parisien" maakt een communiqué bekend van den Itussischen minister van Oor log, generaal Poliwanof. Deze zegt daarin Sedert een maand zijn de resultaten merkbaar van den intenseh arbeid van het geheele Rus sische volk. Over het geheele front is het Duit- echo offensief tot staan gekomen. Iedere stap voorwaarts kost den vijand nu duurder dan iedere mijl in Augustus en op verschillende be langrijke punten is het het Russische leger, dat voortschrijdt. Zelfs indien gebeurt, wat niet waarschijnlijk is, dat de vijand nog ver der vooruit zou komen, dan zal dat tot een prijs gebeuren, dio te groot is voor een even tueel te behalen succes. Onze t-oestand kan nu slechts verbeteren, dank zij de onuitputtelijke hulpbronnen aan mannen, waarover Rusland te beschikken heeft en dank zij den vlijt onder de werklieden en de afdoende hulp van de bond- genooten. Er bestaat slechts één wil in Rus land en die stuurt op den oorlog aan en Duitschland zal leeren, dat wanneer Rusland één van wil is, er geen maelit ter aarde be staat, die het zal kunnen verslaan. SERVIË. De ocriog in Servië. BERLIJN. Volgens uitvoerige berich ten, is het reeds gelukt een gedeelte van de Servische spoorweglinie bruikbaar te maken voor vrachtvervoer. De door de Serviërs aangerichte verwoestingen kouden snel hersteld worden. De beweging van de zware artillerie ge schiedde overal volgens de bedoelingen van den bevelhebber. Door dq aanhoudende regens werden de operaties aanvankelijk, vooral in Macva, eenigszins vertraagd. Ook daar zijn do toe standen echter verbeterd. Ten zuiden van Belgrado konden de be zwaren van het slechte weder veel gemakke lijker overwonnen worden. In al de berichten wordt gewezen op den kraehtigen tegenstand der Serviërsdeze wordt echter door het élan der Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsch© troepen overal overwonnen. Ook uit de heden ontvangen officieele berichten blijkt, dat op alle linies aanmer kelijke vorderingen zijn gemaakt. WEENEN. De legers der bondgenooten maakten ook Maandag overal vorderingen. .Macva is grootendeels in onze handen. De van weerszijden van de monding van de Kolubara aangekomen Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen namen te middernacht de stad Obrenovac en de hoogten ten zuidoos ten van die stad. De van Belgrado naar het zuiden voor waarts dringende troepen kwamen bij de vervolging van den vijand tot voorbij Ripecj. Een Oostenrijksch-Hongaarsche colonne nam. stormenderhand met de bajonet den Zigsunerberg ten zuiden van Grocka en kreeg verbinding met de aan weerszijden van de Beneden-Morawa met succes voort ruk kende Duitsche troepen. In de dried aagsche gevechten om den A veda en de stellingen ten noordwesten van Grocka werden door onze troepen 15 Servi sche officieren «n 2000 manschappen krijgs gevangen gemaakt. De Bulgaren ontrukten den vijand de eerste versterkte linie ten oosten van Pirot en drongen door tot in de streek van Vranje. W! Onze Jaap, dat is Jaap Eden. Jaap Eden was Dinsdag jarig, en hij werd des avonds gehuldigd, omdat het op dezen datum 25 jaar geleden i3, dat Jaap Eden zijn eersten eportprijs won. '"t Was maar 'n vierde prijs, ik denk niet eens ''n bronzen medaille. Maar alles moet kleintjes aan beginnen, dus ook om wereldkampioen te worden moet iemand in den aanvang van zijn loopbaan eerst de rug gen van de winnaars van den eersten, twee den en derden prijs gezien hebben. Jaap Eden was toen 'n stevige, vierkante jongen van 16 jaarhij woonde in de buurt van Haarlem, en omdat Haarlem in die jaren als sportcentrum bij uitnemendheid go'.d, spiegelde de jonge Jaap zich gaarne aan het voorbeeld van enkele der plaatse lijke sport-beroemdheden. De bekendste uit deze prae-Edensche jaren was Klaas Pander. Als die aan het oefenen was, hetzij per schaats en fiets, of hardloo pend, dan zat Jaap hem op de hielen, pro beerde hem bij te houden, hijgde en sjouwde achter den groeten Klaas aan. In dien eersten wedstrijd, op het Haar- lemsche Phoenix-terrein, kwam Pander als eerste aan, de bekende Kees Witteveen was nummer twee, en ook was er nog een derde prijswinner, wiens naam te loor is gegaan; en dan kwam pas Eden als vierde. Later herinnert men zich glimlachend zijn eerste nederlaag, bekoorlijker berinnering eoms dan de meest trotsche overwinning in groote jaren Jaap Eden vertelt er nu grinnek^nd van. Hij zat me te vertellen over zijn rocm- ej?.Qrt-.c&rmre, PARIJS. In een telegram uit Saloniki van 17 dezer wordt medegedeeld, dat daar een I telegram i3 ontvangen uit Doiran (Servisch- Grieksche grens) dat de Bulgaarsche Rilo- divisie totaal vernietigd zou zijn. Strumnitza is bezet door Fransche en Servische troepen. BOEDAPEST. ,,Az Est" verneemt uit Sofia: Volgens het Bulgaarsche officieele bericht van 16 Oct. waren de Bulgaren op 15 Oct. Wranja binnengetrokken en hadden zij bovendien Egri Palanka en Kotejana bezet. LONDEN. De Morning Post" meldt uit Athene, dat het corps diplomatique van Nisj naar Monastir is vertrokken. Hierheen zijn ook een af deeling van het departement van buitenlandsche zaken, alle nationale archieven en Servisch nationale Bank over gebracht. De Servische regeering blijft voorloopig nog te Nisj. BULGARIJE. Italië verklaart den oorlog aan Bulgarije. ROME. Daar Bulgarije de vijandelijkhe den heeft geopend tegen Servië, zich ver bonden heeft met do vijanden van Italië en tegen de bondgenooten van de Italiaansche regeering strijd, wordt op last van den Koning verklaard, dat een oorlogstoestand bestaat tusschen Italië en Bulgarije. Koning Ferdinand niet naar hot front. - LONDEN. De „Daily Telegr." meldt uit Rome, dat koning Ferdinand van Bulgarije voornemens was naar het front te vertrek ken, maar dat hij op het laatste oogenblik dit plan opgaf tengevolge van eon aantal anonieme dreigbrieven, waarin hij met den dood werd bedreigd. GRIEKENLAND. Co houding van Criekenland. BOECHAREST. Volgens betrouwbare dagbladberichten, deelde de minister-presi dent in den Maandag geboudon ministerraad mede, dat de Grieksche r-sgeering officieel verklaarde voornemens te zijn ten aanzien van de door den aanval van Bulgarije op Servië geschapen toestand, neutraal te zullen blijven. ATHENE. Naar mn verneemt, heb ben de Engelsche en Russische ge zanten aan minister-president Zaimis medegedeeld, dat hun regeeringen het niet eens zijn met do uitlegging, door de Grieksch© regeering gegeven, van de uit het verdrag met Servië voortvloeiende ver plichtingen. Een ongeluk van prins Alexander van Criekenland. ATHENE. Prins Alexander, tweede zoon van den koning, die. aan het hoofd van een batterij zich naar de manoeuvres begaf, is in den Piraeus van zijn paard gevallen en kreeg ten gevolg© daarvan een beenbreuk. Do koningin en de kroonprins begaven zich naar Piraeus en brachten den prms in een ambulancewagen naar Athene. Het Grieksche ministerie. LONDEN. Uit Milaan wordt aan de „Daily Telegr." gemeld, dat volgens be- richten uit Athene er geruchten gaan dat Goenaris en Tbeotokis, beide Duitecngezind© leden van het kabinet, aan invloed winnen en dat Zaimis dreigt af te treden. Ik vroeg: „Vond je 't die eerste maal niet beroerd dat je achter de anderen aan kwam Maar Jaap: „Wel nee! ik vond 't al aar dig, dat ik die anderen had bijgehouden Zoo uit zich de bescheidenheid van een waarlijke beroemdheid! Jaap Eden is na dezen eersten Haarlem- schen wedstrijd, om zoo te zeggen, niet meer van de baan geweest. Omdat nu deze datum een kwart eeuw terug ligt, mag hij zijn zilveren sport-jubi- leum vieren, en ook omdat er nooit ofte nimmer een tweede sport-ster aan onzen sporthemd gestaan heeft zóó hoog en zóó langdurig daarom heeft men Ja?- Eden Dinsdagavond een feest aangeboden, waar niemand minder dan de burgemeester van Enschede de feestrede uitgesproken heeft, en waarschijnlijk wel juist onze Edo Bergsma, omdat deze in dit tijdperk van vijf-en-twintig jaar zoo herhaaldelijk den sportroem van Jaap Eden aanschouwd en bespeecht heeft. Wat zijn vijf-en-twintig jaren uit het leven van een sportkampioen een reeks overwinningen, die Eden zelf nooit hoeft aangeteekendnaar het aantal heb ik hem, vanwege den onmetelijkcn omvang van het roemgetal, dan ook niet eens gevraagd. Maar wij leven zoo snel, wij vergeten zoo vlug, roem is zoo vluchtig; en om dus aan het geslacht van heden voor oogen te stellen wat deze Jaap Eden voor grocte dingen op z'n conduitestaat heeft staan, haal ik hier terloops eenige der voornaam ste jaartallen uit de loopbaan eens sport- kampioens aan; 19 Januari 1892: Eden wint ner Bchaats in Engeland den Prince of Orange Cup. 14 Jan.: 1893: le wereld'-impioenschap op de schaats (tegen de beste Noorscho rijders) tq Amsterdanij 3 afstanden gewonnen. Te Saloniki. PARIJS. De Grieksche Generale Staf 13 te Saloniki aangekomenMen verwacht, dat de Koning spoedig zal volgen. ROEMENIË. De houding van Roemenië. LONDEN. De „Daily Telegr." verneemt uit Boecharest dat daar groote diploma tieke activiteit heerecht. De gezanten der Entente hadden een bespreking met minis ter Bratianu. De Servische gezant en de oudminister Carp hadden een audiëntie bij den koning. Uit Milaan wordt aan hetzelfde blad ge meld, dat er in liberale kringen een sterk gevoel van afkeer is gewekt door de oorlogs verklaring van Bulgarije (aan Servië), maar op de Roemeensche regeering heeft dat geen invloed. Ten einde de regeering nog meer in Duitschen zin te beïnvloeden, bracht het Duitsche slagschip „Goeben", dat weer eens hersteld is, plotseling een bezoek aan Constanza, vergezeld door Turk- sche en Duitsche duikbooten. Het bezoek duurde vier uren. Vorst Hohenlohe is nog altijd gast ten hove en arbeidt voor een verbond met Duitschland. VERSENIGDE 5TATEIL Ontvluchtte geïnterneerde o'ficleren. WASHINGT02>T. Hier zijn weer drie officieren van de te Norfolk geïnterneerde „Eitel Friedrich" tijdens een kort verlof verdwenen. De voorzorgsmaatregelen wor den verdubbeld. LONDEN. De Daily Chron." verneemt uit New-York, dat de afschuw bij de Ameri kanen gewekt door het verbreken door Duitsche geïnterneerden officieren van hun eerewoerd, nog is toegenomen bij het bericht, dat een der ontsnapten de par ticuliere secretaris was van commandant Tliïerfeld, die zijn groot leedwezen betuigde over bet gebeurde. Te Norfólk gelooft men, dat ruim hon derd officieren hun woord gebroken heb ben en ontvlucht zijn. Degenen, die wei gerden een oneervolle vrijheid te verwer ven, moeten nu lijden voor het gedrag van hun kameraden, daar de Amerikaansche autoriteiten alle verloven hebben ingetrok ken, totdat de vermiste officieren zijn teruggekeerd. De pers keurt de houding der officieren streng af. De „World", er aan herinnerende, dat een Fransche vlieger (Gilbert), die uit Zwitserland vluchtte, hoewel hij zijn eerewoord had gegeven, van zijn chefs bevel kreeg naar Zwitserland terug te keeren, terwijl de Fransche regee ring haar verontschuldigingen aanbood, vraagt: „Wat moeten we ervan zeggen, indien eenige mannen doen wat vele geslach ten van gentlemen eenstemmig hebben ge brandmerkt als een infame daad." Het nieuwa Amerikaansche vlootprogramma. Do correspondent van do New-York Horald" meldt dat het nieuwe vlootprogramma groote belangstelling wekt in Duitsche marinekringen. In de „Deutsche Tagesztg." wijdde Revcnt- low een uitvoerig hoofdartikel aan het nieuwe Amerikaansche marineprogramma en vestigt er sterk do aandacht van het departement van Marino op dat dreadnoughts nog do grooto werktuigen in den strijd van de vloot zijn en niet verouderd zijn door de duikbooten. Revent- low vestigt de aandacht op het feit. dat het programma vraagt om tien groote dread noughts, zes slagkruisers van de grootste soort en een vermeerdering van duikbooten en torpe dojagers en vraagt zich af, waraom Amerika zulk oen groot vloot houwt, wanneer de oorlog heeft bewezen, dat Engelands vloot Duitsch land gemakkelijk in toom houdt. Maar bovenal acht hij van beteekenis dat Amerika de groote oorlogsschepen dus niet verouderd acht en dus niet de duikbooten als het eenig marinewapen voor de toekomst. Men kan volgens hom de Amerikanen niet beschouwen als fanatieke voorstanders van 'o grooto slagschenen, maar moet in hen zien de onbevooroordeelde waarnemers; die met be langstelling hebben toegekeken om uit de erva ring van don oorlog het grootst mogelijke voor deel en de besto lessen te trekken ,voor een snelle en nieuwe bewapening ter zee. In dit licht beschouwd verdient het program van het Amerikaansche departement van Marino allen eerbied. De marineoverheid in Amerika heeft niet naar het uiterlijk geoordeeld meent 1 Reventlow en ziet in de duikbooten niet het eenige wapen voor de toekomst. Zij toont door haar programma, dat zij do grooto schepen het beslissende wapen bij de oorlogvoering ter zee acht. Dat een groot aantal duikbooten en torpedo- 1 jagers zouden worden gebouwd was te ver- wachten, omdat do freteekenis van duikbooten j als wapen hij de moderne oorlogvoering naast dio van snelle slagschepen niet langer in twij- 1 fel zal worden getrokken. Het is ook opmer kelijk, dat men in do Yereenigde Staten niet meent dat torpedojagers verouderd zijn of te vervangen door duikbooten. (,,N. Ct.") MEXICO. WASHINGTON. In eon conferentie van vertegenwoordigers van de*Vereenigde Sta ten, Argentinië, Chili, Bolivia, Uruguay 'tb Guatemala werd besloten Carranza te erkennen als president van Mexico. Het mijnengevaar. Do thans in IJmuiden aangekomen bomschuit „Cornelia" rapporteert, dat Woensdag de vori ge week bij het ophalen der netton twee mijnen werden opgehaald. Op slechts drie meter afstand van 't schip ontplofte een der mijnen cn veroor zaakte zoo'n schok, dat do opvarenden door elkander geworpen worden, doch wonder boven wonder ongedeerd bleven. Na zich eenigszins van den schrik hersteld te hebben, kapte do bemanning de r&.p af en maakte zich dadelijk gereed om naar huis te zeilen, of schoon nog niets gevangen was. Op de thuis reis werden toen nog drio groote mijnen met slagpinnen gezion. De ,,Sch. 181". Omtrent de ramp in do Noordzee, aan den oostkant van do Lemmers, overkomen aan don Scheveningschen logger „Sch. 181", waarbij drie der opvarenden hei loven verloren, wordt nader het volgende vernomen. Da negen geredde leden der bemanning zijn gisternamiddag uit Ylaardingen, waar zij door de „Sch. 140" v. aren aangebracht, te Sche- veningen aangekomen. De ramp heelt Zaterdagavond half acht plaats gehad. Door do deining is de logger met het achterschip waarschijnlijk op een los drij vende mijn geraakt. Het achterschip met mast en boot werd direct weggeslagen. Yisschers die met hun schepen op vrij grooten afstand war ren, verklaren een hevigen knal te hebben ge hoord. De opvarenden van don Sch 181 hadden geen knal waargenomen, hetgeen waarschijn lijk is toe te schrijven aan eeno tijdelijke ver- dooving tengevolge van den schok. Do bemanning verkeerde in een hachelijken toestand, vooral daar hun boot was wegge slagen. Kalm nam de schipper echter zijne beschik kingen en ieder had in een ommezien van tijd zijn zwemvest, met uitzondering van een jongen wiens vest n:et te vinden was. Het schip zonk i'i-uen 10 minuten in zee weg. De geredden zeggen dat er zich in de nabij heid van hun schip een stoomlogger bevond, dio binnen tien minuten dus vóór dat het schip gezonken was nabij had kunnen zijn, doch dat dio stoomlogger niet to hulp was ge komen. Do logger Sch. 140. die zich op eenigen afstand bevond, had dadelijk gastakeld en was met volle zeilen op de Sch. 1S1 afgekomen. Een matroos van laatstgenoemden logger was do Sch. 140 tegemoet gezwommen en had medegedeeld, dat do bemanning van den ver ongelukten logger niet in het bezit was van een boot, doch dat alles ronddreef. Dadelijk werd daarop door de Sch. 140 een boot te water gelaten en na veel moeite slaagde me a er in 9 van de 12 leden der bemanning van de Sch. 181 op te pikken. Een dezer gered den verkeerde reeds in zinkenden toestand. Bewusteloos werd hij in de boot gebracht. Na eenigen tijd werd bij tot bewustzijn gebracht. Zooals reeds gemeld, zijn 3 der opvarenden van de Sch. 181 verdronken. Naar wij vernemen wordt or door de be trokken autoriteiten een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Catorpedeerde schepen. STOCKHOLM. De stoomschepen „Per- nambuco" en „Soederhamm" zijn in den a^geloopen nacht in de buurt van Hoofringe bij Oxeloesimd (oostkust van Zweden, ten noorden van de Norrköpingsbaai) getorpe deerd. De „Pernambuco" was met een lading erts op weg van Lulea naar Duitschland. Zij werd aangehouden door drie onderzeeërs. De bemanning ontving bevel zich in de booten te begeven en kwam hedenochtend te Oxeloesund aan. Het stoomschip mat 8000 ton en behoorde aan de „HamburgSiidamerikani6che Dampfschif f fahrtgesellschaf t' De' „Soederham" had, toen zij aangehou den werd, ©3n lading hout in. De beman ning is „te Hoefringe geland. Het stoomschip had een inhoud van 1197 ton en behoorde aan Gehrkcns te Hamburg. Het ligt thans op Zwocdsch gebied en wordt door militairen bewaakt. Brltsche monitors. LONDEN. Ashmed Barlett schrijft van de Dardanellen: Toen de ver schijning van vijandelijk© duikbooten aanleiding gaf tot het terugtrekken van onze slagschepen, verbeeldde de vijand zich dat bij nu tot het eind van den oorlog wel bevrijd zou zijn van het zware geschut vuur. Maar de Britsche hersenen hebben nieuwe methodes uitgedacht om de Middel- iandsche Zee te behcerschen en dat wel door middel van schepen die do kanonnen der slagschepen kunnen voeren, maar on kwetsbaar zijn voor de aanvallen van duik booten. Alleen een natie die de volkomen 14 .Mei 189-3: Kampioenschap v. N. Holland op de fiets gewonnen door v. d. Griendt in re cordtijd. Jaap debuteert op het ren wiel en plaatst zich als 2e met 6 seconden verschil. 21 Mei 1893: Jaap verbetert dit record en 6laat Siep en Witteveen. Verbetert record op den weg over 25 K.M. 13 Juli 1893: 10-jarig bestaan A-N.W.B. KamDioenschap van Nederland. Jaap wint de 1 mijl en de 5000 meter. Rademaker en Scheltema Beduin geslagen. 9 Juli 1893. RotterdamUtrecht v. v. ge wonnen in recordtüd. 19/20 Augustus 1893. Te Arnhem wint hij het E. M. kampioenschap van het vasteland. 5 Sept. 1893. Kampioenschap van Ned. op den weg (AmersfoortEde). 1. Eden. 24 September 1S93. MünchenGladbach. 2 eerste prijzen, 3 records. 25 Februari 1894. 5000 meter op de schaats te Hamar in Noorwegen 8.37 3/5 (wereldrecord 20 jaar lang, pas in Januari 1914 door Oskar Mathiesen te Davos met 1 sec. verbeterd). Pinkster 1894. Te Aken weigert Lelir do finaio mee te rijden. Jaap bad in zijn serie de anderen „gelapt"! Juni 1894. Jaap mocht in de Engelsche kam pioenschappen niet starten. Hij deed 't toch, vectrok na de anderen en klopte ze makkelijk. Juli 1894. Te Arnhem kampioenschap van Nederland. Jaap wint de 1 E.M., de 5C00 en de 10,000 M. Juli 1894. Te Leipzig klopt hij August Lehr met 4 meter. 4/5 Aug. Vasteland kampioenschap te Arn hem. Eden wint de 1 E.M. en de 10^00 M. 13 Aue. 1394. Wereldkampioenschap 10 K.M. Eden vóór Osborne en Green. Lehr trekt zich terug. 30 Sept. 1894. Kampioenschap Nederland op 1 den weg. 1. Eden. 23/24 Febr. 1895 2e maal wereldkampioen op de schaats te Hamar. Feesten te Arnhem en j te Haarlem. 5 Mei 1895 Arnhem le prijs per fiets, „lapt" alle tegenstanders. 2 Juni 1895. Arnhem Kampioenschap Ne derland. Jaap wint over drie afstanden. 30 Juni 1895. Jaap wint le prijs Antwerpen (in recordtijd), oppermacht ter zee heeft en die haast, onbeperkt over de hulpmiddelen van den scheepsbouw kan beschikken, kan zoo een 1 heolc vloot door een andere van volkomen verschillend type vervangen binnen korten t.jd en te midden van een grooten oorlog, terwijl toch tevens de Duitsche vloot ge blokkeerd wordt en alle wereldhandelsrou ten worden beheer acht. Het eerste vaartuig van de nieuwe vloot kwam in Juli aan, spoedig door andere gevolgd. De schepen zijn met twee 14 inch kanonnen gewapend. Deze monitors die projectielen van driekwart ton vijftien mij len ver kunnen schieten, zijn onder water zoo uitgebouwd dat a.lg een torpedo een der zijden raakt de romp geen schade lijdt. Do nieuwe vloot beschiet nu dagelijks de stellingen van den vijand en speelt een belangrijke rol bij de landing aan de Soe- vlabaai in Augustus en de daarop gevolgde operaties. Door een Zeppelin gered. BERLIJN. Het stoomschip Scotia" van Stettin van de reederij Émil R. Retzlaff te Stettin met erts op weg naar genoemde plaats, werd ter hoo<rte van Haele (Bornholm) door een Engel schen onderzeeër vervolgd tot aan het licht schip van Adlergrund. Het schip zou zeker het slachtoffer zijn geworden van den on derzeeër, wanneer niet plotseling een Zep pelin boven de Oostzee was verschenen. De Scotia" gaf nu aan het luchtschip een sein, dat het vervolgd werd door een vija-n- delijken onderzeeër. Toen men op dit schip den Zeppelin, die onmiddellijk met de ver volging begon, bemerkte, dook het onder en verdween. Contröle van geneeskundige verklaringen en verlof voor herstel van gezondheid. In verband met het gestelde ad 14o, van do Legerorder, Deel B i915, No. 305, wordt door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht het volgende bepaald le, aan militairen, die dienst doen buiten de woonplaats van hun gezin, kan onder de voorwaarden, vermeld in de Legerorder, Deel B 1915, No. 89, een verlof van drie dagen worden verleend, teneinde hen in staat te stellen aanwezig te zijn bij de be valling hunner echtgenooten 2e, dit verlof kan, op gelegaliseerde aan vraag van de(n) bekandelende(n) genees kundige tot den duur van een week worden verlengd, indien uit deze aanvraag blijkt, dat op geen andere wijze in de verpleging der kraamvrouw kan worden voorzien; 3e, achterblijven van bovenvermelde ver loven zal alleen dan als gerechtigd worden beschouwd, indien uit een gelegaliseerde verklaring van den bekandelenden genees kundige blijkt, dat er gevaar voor het leven van kraamvrouw of kind bestaat. Uo juistheid van alle hiervorenbedoelde aanvragen of verklaringen zal door een officier van gezondheid kunnen worden ge controleerd op dezelfde wijze als is be paald ten opzichte van verklaringen, afge geven voor het achterblijven van verlof wegens ziekte van militairen of van leden van hun gezin. Ingeval bij onderzoek blijkt, dat valscho of misleidende verklaringen zijn overgelegd, zal de betrokken militair daar voor aansprakelijk worden gesteld. Voorts wordt bepaald, dat wanneer ver lof tot herstel na een doorgestane ziekte wordt aangevraagd, op grond van eene ge neeskundige verklaring, door den Chef van den Militairen Geneeskundigen Dienst ter plaatse dit verlof door den Korpscomman dant, in afwachting van nadere beslissing, voorloopig kan worden verleend. Kostwinnerschap. Bij K. B. zijn benoemd tot lid van de bij Iv. B. van 17 Augustus 1915 ingestelde pro vinciale commission van voorlichting in zake bezwaarschriften over door de burgemeesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergooding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen van militie, landweer en landstorm voor Friesland: MV. Nije.fi huis, landbou wer to Katwijk, gemeente 8choterlands>. B. Drijber ISz., lid van de Provinciale Staten van Friesland, voorzitter van den militieraad in het eerste district van Friesland te Har- degarijp, gemeento Tiet jerksteradeelen L. Zanclstra, lid van ae Provinciale Staten van Friesland en van den raad der gemeente Leeuwarden, magazijnmeester bij do coöpera- tievo productie- en vorbruiksvereeniging „Ex celsior" te Leeuwarden; voor Groningen: mr, F. van der Tuuk, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, te Groningen dr. S. E. B. B i e r 0 m a, voor zitter van de Groninger Maatschappij vaji Landbouw en Nijverheid, en landbouwer te Usquert; en R. Ru gee, lid van de Provin ciale Staten van Groningen, te Groningen voor Drentemr. A. t e n e v e r, te Assen 27,28 Juli 1895. Amsterdam. M int Radema ker schild. Wint 10.000 Meter. Wint 25 K.M. 9/11 Aug 1895. Utrecht. Eden wint kam pioenschap vasteland 10 K.M. en kampioen schap vasteland 1 E.M. 17/19 Aug. 1895. Keulen. Wint 1 E.M. 15 Sept. 1395. Kopenhagen. Tandempaar PetersenEden wint. Winter 1896. In training te Hamar; vertrok naar St.-Petersburg. Wereldkampioenschap. 4 fstanden gewonnen. 3e maal wereldkampioen. In Maart 1896 als beroopsrijder per fiets .aar Parijs. Serie successen. 14 Mei 1896. Te Bordeaux het beroemde Ki- ometerrecord gemaakt van 1.163/5, dat hij IS jaren op zijn naam houdt. U97. Grand prix te Leipzig; klopt Bou illon. In 1898 Jaap naar Amerika om zijn dol'ar-rerie te beginnen. In 1SP9 verblijf te Parijs, gevierd als boule- vard-he!d. 1900 te Parijs in den „Grand Prix de l'Ex- position"... geslagen. ...Geslagen. Zoo eindigt gewoonlijk het roemtijdperk van een wereld-kampioen hij wordt ouder, wat 6tijver, de spieren rekken minder lenig, do longen zijn niet meer zoo ruiinen een jongere, sterker, taaier, vlugger, spurt je voorbij en laat je z'n rug zien, net als bij Eden's debuut do toon beroemde rug van Klaas Pander. Ik vroeg„Vond je dat toen beroerd. Jaap, om eindelijk ook een6 klop te krij gen V' En Jaap weer grinnikend ,,Wel nee, ze rejen alleen maar wat harder dan ik!" Jaap Eden heeft gedurende z'n roemjaren altijd gcrrinmkt. Jaap Eden's grinnikje, a!s hii schaatsen cf fiets reed, is al even beroemd geworden als ziin sport-daden zelf. Maar ook na z'n roem-periocie heeft hii z'n stereotype grin nikje niet fgeléordEn óók dit irïg gelden als een sport - v—inning... maar 'Li niaal ©en op zioh zélf* Het sportieve interview, dat ik met Onze Jaap had, werd van zijn kant dan ook op- gevroolijkt door z'n voortdurend glunde rende lachje. ,,Zeg 's Jaap!", vroeg ik, „hoe be roemd ben je eigenlijk wel geweec-t?" Hij grinnikte om de vraaghij herin nerde zich zijn jaren van Jaap Eden-siga ren („nog al slecht", bezon zich Jaap), van Jaap Eden-pijpen („trokken n.ei kwaad," meende Jaap), van Jaap Eden- chocolade („goede kwaliteit", proefde Jaap na). Hij grinnikte, toen hij vertelde van Fransche sport-uitbundigheid, van Duitsche ove'-winningstochten. vau wintersch-Noor- sche triomfjaren, van Amerikaansche dol- - ris, van Nedorlandsche volksbetoo- gingen. hoof er telkens m n vragen tusschen door „Hoeveel prijzen heb je wel bij elkaar gewonnen, Jaap?" Hij had ze nooit opgeteld, al z'n medail les, al zijn bekers, al zij 1 trofeeën, hij grinnikte er achteraf wat om. „Hoeveel inkomen maakte je wel in je groote jaren als bercepsrijder Hij had nooit kas gehouden, hij grin nikte om cijfers; zelfs toen in 1896, bij den Parijschen prijs van 10.000 francs, het zadel van z'n fiets on der hem brak, en z'n kans op dio vetto overwinning verkeken was. ja, toen zal bij ook wel net zoo glunder gekeken heb ben, als hij me nu aankijkt uit zijn kleine lachende oogjes. Zelfs grinnikte hij bij de herinnering aan de Amerikaansche renbaan directie, dio failliet ging zonder hem z'n 5000 dollar vit te betalen. Want toen hij naar Europa terugkeerde, zonder 'n cent, miste hij dc boot, en die „Bourgogne" leed schipbreuk met, man en muis, en heel de sportwereld zuchtte van verlichting, dat tenminste Jaap Eden gered was., J. Hugos, te Gasselternrjvecn, gemeento Ga-sselte, eii J. H. N. Marree, meester knecht in oen courantondrukkorij to Assen f oor Overijssel: F. O. Gorter, oud-inspec teur der registratie en domeinen, te Almelo; G. Snelders, lid van den raad dor ge meento Deventer, on houtzagorsknecht te Do- ,vontoron R. Toll egen, lid van het R.-K. Armbestuur te Zwolle; voor Gelderland: mr. A. I. M. J. baron van W ij n borgen, lid van de Tweede Ka mer dor Staten-Gencraal en voorzitter van den Raad van Beroep voor do Ongevallenwet, te Arnhem; dr. M. A. Brands, oud-lid van do Iweede Kamer der Staten-Generaal. te Die ren, gemeento Rhedenen A. Voorbrood, lid van den raad der gemeente Arnhem; voor Utrechi: G. C. D. d'Aumale baron van Harden brook van Harde n- broek, lid van de Eersto Kamer der Staten- Generaal, te Zeist.; P. W. J. van Hassei, lid van den raad der gemeento Utrecht; cn mr. dr. D A. P. N. Koolon, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht voor L oord-Holland: J. Zijp Hzn.. lid van Ged. Staten van Noord-Holland to Mie ringer- waard; mr. M. Men dols, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam, en M. L. A. Klein, lid van den Raad van beroep voor de Ongevallenwet, voorzitter van de Stouncommissie van den Roomsch-Katho- lieken Volksbond (afdeeling Haarlem) te Haarlem; voor Zuid-Holland: mr. M. J. C. M. Kolk man, lid van Gedeputeerdo Staten van Zuid- Holland, oud-minister van Financiënmr. L. C h. B e s i e r, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden; en J. N iel son, huisbezoeker-controleur bij liet Haagsche Steuncomité, allen to 's-Gravenbage; voor Zeeland: E. B. D u m o 1 e ij n, lid van de Prov. Staten van Zeeland, te ilontouisse; J. A. de Bruyne, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool, te Zierikzee; en M. Kloosterman Czn., werkman, te M'ol- phaartsdijk voor yoord-BralantV. van den Heu vel, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- B ra bant; A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beiden te Geldropen J. van R ij s e w ij k, voor zitter van het Roomsch-Katholiok Vakbureau te Tilburg voor Limburg: J. C. J. C. Wiiffelman, inspecteur der Posterijen en Telegraphie te Maastrichtmr. G. Dahmon, lid van den Raad der gemeente Roermond; en J. Hcy- nen, secretaris der Coöperatie te Tegelei. [Op verzoek nemen wij in het belang der betrokkenen deze adressen nogmaals ii. de „Soldaten-courant" op. Red.] Schriftelijk beantwoorde vragen. In de vergadering der Tweede Kamer van 20 Juli 1915, naar aanleiding der verwor pen motie van het Kamerlid, den heer T£. ter Laan, aandringend op het onverwijld z. den met klein veiiof van degenen, die oiiv.,i do wapenen zijn gekomen onder de werking van de Amnestiewet, en die behooren tot do lichting van 1907 der Landweer of ouder zijn, heeft de Minister van Oorlog toegezegd alle verlofsaanvragen van tot bedoelde categorieën behoorenden te willen onderzoeken en, indien er werkeljjke billijke redenen mochten bestaan, verlof te willen geven, heeft do heer Van Ha mel do volgende vragen tot den Minister vau Oorlog gericht lo. Hoeveel verlofsaanvragen van tot de hierboven bedoelde categorieën behoorende landweerplichtigen zijn bij den Minister inge komen 2o. Hoelang was, wegens do vroegere deser tie, de in te halen diensttijd dor verschillende adressanten 3o. In hoeveel gevallen ©n in het algemeen op welke gronden is het verlof verleend of ge weigerd geworden? De heer Bosboom, Minister van Oorlog, heeft Koning Peter van Servië. We geven hier het portret van een vorst op- wieu wel in deze dagen de volle algeir.ee- ne aandacht valt: n.l. koning Peter van Servië. I11 zijn land woedt de oorlog in ai zijn felheid en het is de vraag, of de afloop van den strijd niet zal bestfesen over den troon van dezen koning. Deze laatste is op den troon gekomen in 1903, toen koning Alexander en koningin Draga in hun paleis vermoord waren. Jaren lang hebben sommige landen, vooral Enge land, nietö van dezen koning willen weten, omdat hij duor de hand van koningsmoor denaars op den troon was gebracht. „Vertel eens van je beroemdste aller wereld-records, Jaap, de 5000 meter op de schaats, in den winter van 1896 in Noor wegen?" vroeg ik door. Hij vertelde glunder: hij moe6t in zijn af deeling op tijd rijden en alleen over de baaa gaan; binnen de 9 minuten moest bij don afstand van 5000 meter afrijden, ora onder den snelsten tijd in de andere afdeelingcn ts komen. Toen vroeg hij aan de hotelhoud ster van Hamar, dat was 'n zuster van den beroemden Noorschen schaatsenrijder Nor- sing, om, met haar horloge in de hand, in een der bochten van de ijsbaan te gaan staan en hem te waarschuwen als hij. op z'n scher pe ijzers de banen niet snel genoeg reed. Maar ze behoefde hem geen enkele baan- ronde tot grooter snelheid aan te sporen, want glad binnen de 9 minuten reed hij er over, een wereldrecord van 8 min. 37 3/5 sekonde makende! „Had ze maar wat opgepord, ik had wel harder gekund, als 't noodig was ge weest," grinnikte die. „Jaap!" riep ik uit; en het oude ac cent van sport-bewondering van vroeger klonk weer in m'n stem, „Jaap Eden! hoe deed je toch om altijd te winnen?... hoe ver wierf je toch je wereld-vermaardheid van Jaap Eden!" Maar hierop verelunderde z'n oolijke snuit tot de wonderlijkste grinnik-stuipjes: „Hou n'ou op!--- J© rijdt, hè? je rijdt zoo hard mogelijk, en je rijdt ièta harder dan de anderen, zoo win je, dat is de heele foef!" En nu moesten we toch allebei grinniken, zoo eenvoudig als dat iB, om een Jaap Eden te worden I J. F (Voor de huldiging zie men de Sportrubrlck in dit nummer.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2