Vrijdag 22 October 1915 Orgaan voor Leger en VSoot. Oorlogsnieuws. Ma. 163. Gezondheidsleer, TWEEDE jftKRGANG, SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRIN ASTRA AT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR- BURGERS ƒ1.60 P. DRIEMAANDEN Onder redactie van D. MANASSEN. Voor Advertentien wende men zich lot het Alg. Advertentie-Bureau BOÜAlA&Co, Heerengracht 228 Amsterdam, tot de Drukkerij „Jacob von Cam pen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie. Paleatrinaatraat 10 Amsterdam. Prijs der Advertentiën per regel 30 cent. BU abonnement reductie De oorlog in Servië. DRINCEND VERZOEK. Wij verzoeken beleefd in de briefwisseling over do toezending van ,,De Soldalencourant" steeds het troependeel te willen noemen. Onze expedl- tiestaten bevatten geen namen, maar wel de verschillende onderdooien, waaraan ons blad wordt toegezonden. Correspondeert men nu met ons alleen onder naam zonder het troependeel nauwkeurig te vermoldon, dan zijn wij niet In 6laat veranderingen in onze expeditie aan te brengen. door J P. BIJL, officier van qezondheid. LI. Kampen en bivaks. Vlli. De andere soorten van vast vuil, die uit kampementen verwijderd moeten worden, leve ren vooral gevaar op doordat ze vliegen aan lokken, broedplaatsen voor vliegen zijn, rot ting en stank véroorzaken en de algemeene zindelijkheid tegenhouden. Vooral in de paljas der paarden leggen de vliegen bij voorkeur hun eieren. Al naar gelang van do tempera tuur duurt de ontwikkeling van ei tot vlieg korter of langer tijd, maar gedurende de warme zomermaanden kan dit in 5 dagen ge beuren. Men moet dus zorgen, dat de paljas zomers niet langer dan 5 dagen in het kamp blijft of anders begoten wordt met middelen, die de ontwikkeling van vliegen tegengaan, zooals b.v. kalkmelk. Niet minder zorg moet besteed worden aan de verwijdering van den afval uit de keukens Deze moet bewaard worden in z.g.n. kiebel- tonnen en bet is van groot belang, dat de koks ook zorgen dat de afval in de kiebel- tonnen komt en niet er naast. Juist bij do keukens moet gezorgd worden voor een zeer groote mate van zindelijkheid en maar al te dikwijls ziet men in de omgeving daarvan een rottende stinkende massa, die vliegen aanlokt en de omgeving verpest. Oppervlak- DE MOEDER. Pedro was eeu half uur geleden met de spade op zijn schouder naar het veld ge gaan. Manuela was achtergebleven en zat nu de groenten schoon to maken voor het middagmaal. Waar was Pepe toch? Pepe! riep ze. Geen antwoord. De jongen wa9 zeker met zijn vader meegeloopen. En dat mot die warmte. Och, dacht ze, zijn vader zal hem dadelijk weer terugsturen. Er nadert iemand het huis. Kan dat Pepe al zijn Neen. Er wordt geklopt. Binnen Da deur gaat open. Geef me wat te drinkenzegt een vrouwenstem. Manuela staat op, zet den emmer en het mes op tafel. Verblind door de f-elle zon, die door de open deur binnenstraalt, heeft zo niet gezien, wie er was. Het is oen landloopster, in lompen ge huld, met een door de zon verbrand gelaat; zwart haar en oogen, die schitteren als van eön wild dier. Geef mo wat drinken.vraagt ze nog De strijd in den Balkan is nu in vollen gang en het is Servië, waar hier, in den eersten tijd althans, de oorlog zal worden gestreden. Van twee kanten, uit het- noorden en het oosten, zijn de vijanden van het Servische volk het land reed3 binnengedrongen. Over den Donau en de Drina de Duitschers en Oostenrijkers, van het oosten de Bulgaren. Het zon niet lang kunnen duren, of het Servische leger zon door deze dubbele strijd machten verpletterd moeten worden, maar het ontvangt ook hulpuit het zuiden van Saloniki rukken de troepen der geallieerden op en snellen Servië te hulp. We geven hier een kaartje van dit nieuwe strijdtooneel, Servië met de omringende landen: de grooto Donau-monarckie Oostenrijk-Hongarije, een gedeelte van Bulgarije, welks leg vr in volle actie is, van Roemenië en Griekenland, die nog hun neutraliteit blijven handhaven, wie zal zoggen hoelang? In den Balkan staat alles op losse schroeven. Het is hier vooral te doen om de posities der verschillende landen te laten zien, en dan de spoorwegen, die door gestippelde lijnen zijn aangegeven. Bijzonder rijk voor zien van spoorwegen is Servië niet en in den oorlog zijn spoorwegen van een overwegend belang, voor het strijdend, land zelf:,'maar ook voor den overwinnendén vijand, zoodra hij er verder in doortrekt. kig zou men zoo zeggen, dat het voor den kok I een kleine moeite is om den afval in een ton j to werpen- en deze dan met een deksel te sluiten, maar in werkelijkheid schijnt dat een zeer inspannend en moeilijk werk te zijn. j Maar niet alleen bij do keukens kan men I soms veel afval vinden, ook bij de tenten en barakken kan men maar al te vaak allerlei onnoodig vuil ontdekken. Ook bij tenten en barakken behooren dus tonnen, vaten, kisteD, manden to staan, waarin do manschappen korstjes brood, vettige papiertjes, afval van kloeron enz. kunnen werpen. In plaats van tonnen kan men ook een gewonen zak nemen, die aan een paal bevestigd wordt. De gewoonte van vele soldaten om alles wat zij kwijt willen zijn maar neer te gooien waar het 't gemakke lijkst is, geeft natuurlijk aanleiding tot ver vuiling van tent, barak en omgeving. Behalve voor een verwijdering van het vaste vuil zal men ook voor die van het vloeibare vuil moeten zorgdragen. In de eerste plaats zal de menschelijke urine op behoorlijke wijze moeten worden afgevoerd. De urine toch geeft niet alleen aanleiding tot stank, rotting en het aanlokken van vliegen, maar is in sommige gevallen ook zeer gevaarlijk. Zooals wij in een van de eerste opstellen gezien hebben, scheidt een typhus-patient de smetstof veelal uit met ontlasting en urine. Maar met alleen typhus- patiënten, ook personen, die de ziekte onder de leden hebben of die vroeger typhus geliad hebben, kunnen in hun ontlasting en urine do bacteriën herbergen. Men begrijpt welk groot gevaar dergelijke personen kunnen op leveren. In den Russisch-Japanschen oorlog kwamen bij de 11e Japansche divisie talrijke gevallen van typhus voor.- De officieren van gezondheid hebben toen van honderden man schappen de ontlasting en urine onderzocht en de urine van een der soldaten bleek per kub. c.M 3 millioen typhusbacillen te bevat ten. Wanneer zoo'n soldaat overal watert, waar het hem gelegen komt, verspreidt hij de smetstof en kan daardoor oorzaak worden van een ernstige epidemie. Een gedeelte van de urine zal met de ont lasting in de latrines terecht komen, maar vooral in groote kampen zal men afzonder lijke urinoirs moeten oprichten. In enkele ge vallen zal het voldoende zijn om een kuil als urinoir to gebruiken. Gewoonlijk zal de bodem evenwel niet los genoeg zijn om de urine snel genoeg op te nemen en men ziet dan, dat de kuil zich met urine vult, vooral na het reveil en na thuiskomst van een marsch. Kleine plasjes urine blijven staan, geven aanleiding tot rotting enz. Een geregelde ontsmetting met balk zal dan ook noodig zijn. Bij voorkeur zal men do urinoirs dan ook an ders inrichten. Een eenvoudige methode is de volgende. Men graaft een kuil pl.m. M. diep, breed en lang. Dezo kuil wordt gevuld mot sintols, steenen ,takkenbossen e.d. en hierop worden zoden of plaggen gelegd. Aan de vier hoekpunten komt een trechter, waarvan de buis voldoende ver in den kuil steekt, terwijl do eigenlijke treohter zoo hoog moet zijn, dat de manschappen gemakkelijk er iu kunnen wate ren. De trechter is met creoline gemakkelijk to reinigen. De urine zakt tusschen do stee nen, sintels enz. naar beneden en dringt d~n geleidelijk in den grond. Men kan nog verschillende veranderingen maken. In plaats van een vierkanten kuil kan men een ronde graven 1 a B M. diep en 1 M. middellijn. Ook deze wordt weer lo„ opgevuld met steenen, sintels enz. en bedekt met zoden of plaggen. n graaft nu twee of drie grep pels, die straalsgewijze naar den kuil loopen. Ze worden 2 tot 4 M. lang gemaakt en pl.m. 60 c.M. breed, naar den kuil toe smaller wor dend. De greppels worden hellend gemaakt, zoo lat ze hij den kuil het diepst zijn. De bodem van de greppels wordt zoo hard mogelijk gemaakt, hetzij door steenen, hetzij door 6intels er vast in te 6tampen. De manschappen wateren in de greppels en do urine stroomt naar den kuil waarin ze verzinkt. Zijn de greppels vervuild of afgetrapt dau maakt men ze dicht en graaft nieuwe in do richting van de wijzers van een uurwerk. Zoo doende is één kuil zeer lang te gebruiken. Een dorde manier, die eveeens zeef eenvou dig is, is de volgende. Men graaft weer een kuil, vult dezen gedeeltelijk met takbebossen, steenen .enz. en plaatst op het midden daarvan een omgekeerde ton, waarvan de bodem een eindje boven het maai véld uitsteekt. De kuil wordt dau om de ton opgevuld met grint en zand. In den naar boven gekeerden bodem wordt een gat gemaakt, waarin 2 met de lang- zijden rechthoekig aan elkaar gespijkerde plan ken komen te staan. De soldaten urineeren tegen deze planken en de urine komt door het gat dat in den naar boven gekeerden bodem van do ton gemaakt is, eerst in de ton en dan in den kuil. Verschillende eenvoudige methoden zijn er dus om iu kampen of bivaks urinoirs te ma ken, die geen stank geven, geen vliegen aan lokken en weinig gevaar voor besmetting op leveren. Men moet zorgen, dat om het urinoir een «greppel gegraven wordt of een wal go maakt wordt, aangezien anders gevaar bestaat dat d© kuil bij iedere regenbui onder water loopt. (Wordt vervolgd.) Kom binnen! zegt Manuela vriende lijk. De vreemde vrouw doet een paar passen naar voren, neemt met een enkelen scherpen blik liet geheele vertrek op en zegt dan plotseling, terwijl ze vlak voor Manuela gaat staan Je geld Manuela kijkt baar verbaasd aan. De gitana staat met opgeheven arm voor baar. Er blikt een mes in baar hand. Een pa3 vooruit, herbaalt de bohé mienne, of ik steek je dood. Waar i9 je geld Manuela blijft onbeweeglijk staan. Zo krijgt baar tegenwoordigheid van geest terug. Haar eigen mes? Dat ligt op tafel. Zou ze bet grijpen eu zich op de vrouw werpen?... Onmogelijk! Ze kan de tafel niet bereiken, zonder de gitana te moeten passeeren. Eén beweging en bet mensch stoot toe. Plotseling krijgt ze een idee. Daar, daarin! zegt ze. En ze wijst naar een deur achter in het vertrek: De gitana opent de deur en staat voor eon don kere ruimte zonder venster. Waar dan? vraagt ze, terwijl ze zich omkeert. Rechts tegen den muur, in dien koffer,.. Do gitana gaat naar binnen. Nauwelijks De toestand in den reuzenstrijd. De centrale mogendheden met bun bond genoot Bulgarije gaan bard vooruit in Ser vië. Da meeste telegrammen over dit nieuw oorlogsveld komen uit Weenen en Berlijn, en zo zijn vol zegepralen. De Bulgaren hebben Wranje aan de Morawa genomen, zij hebben de lijn van Egri Palanka naar Istip overschreden. De spoorweg-verbin ding met Nisj ia in 't Zuiden reeds afge broken. Dat wil bijna zooveel zeggen als dat bet geheele noordelijke deel van Ser vië in de macht van de Duitschers en de Oostenrijkers is. We vernemen trou wens steeds opnieuw van door Duitschers en Oostenrijkers ingenomen steden, zooab Obrenawats, aan den Save, verder Wodanj en Mala Krma, ten zuiden van Remendria Bij Grocka hebben de Oostenrijkers 2000 mail Servische troepen met 15 officieren krijgsgevangen gemaakt. Daar tegenover kunnen de geallieerden zoo goed als niets stellen. De Engelsche en Parij6che bladen hebben berichten uit Ser vië, maar 't is eigenaardig, dat ze steeds eenige dagen oud zijn. Een Parijsch tele gram bijv. gewaagt van gevechten op of voor 17 October; zij vertellen van een terugtocht bij Semendria, van de bezetting van een terrein door den viiand tusschen Wranja en Ristoraces. Kortom, zooals de zaken er op het oogenblik voorstaan, zijn de centrale mogendheden aan de winnende hand in Servië, en kan het niet lang duren, of dit land 'zal verpletterd' worde-i door de oprukkende, legers der Duitschers is ze in de donkere ruimte verdwenen of Manuela springt toe, werpt de deur dicht en sluit deze af. De gitana is gevangen Manuela baret in een zenuwachtig lachen uit; de vreemde vrouw brult als een gevan gen wild dier en slaat zich de knoken op de deur kapot van woede. Manuela loopt het huis uit, om naar het dichtbijzijnde veld te gaan en een arbeider te roepen. Van schrik blijft ze staan. Er komt een man aan, eveneens in lompen ge kleed, met een grooten ruigen baard en een mes in. de hand. Dat was de man, die bij de vrouw hoorde. En hij komt haar te hulp. Maar hij komt te laat, want Manuela is naar binnen gesneld en heeft de deur dicht- geworpen en de vensters met de luiken ge sloten. De bandiet zal moeite hebben om binnen te komen, want haar man heeft deuren en vensters gemaakt van goed eiken hout en zijn broer, de smid, werkte ze af met ijzeren stangen en grendels. Al zijn moeite is dan ook tevergeefsch Manuela kan rustigwachten tot er hulp opdaagt, zij loopt geen gevaar. Ten slotte wordt alles stil. Ook do vrouw heeft haar wanhopig krijschen gestaakt. Plotseling hoort zij de stem van de land loops- opnieuw-. Maar hij dreigt niet. Hij spreekt- en Oostenrijkers en der Bulgaren, 't Is waar, wij hooren eiken dag opnieuw van Fran9che en Engelsche troepen, die te Salo niki landen, van Italiaansche strijdkrach ten, die ook te hulp zullen komen, maar tot nog toe heeft deze steun aan Servio weinig goeds gedaan. En Griekenland blijft steeds neutraal. Doordat Servië den eersten aanval op Bul garije heeft gedaan, meent de Grieksche regeering, dat er geen ,,ca6us foedris" be staat, d.w.z. geen geval, voorzien in het verdrag met Servië, volgens welk Grieken land te hulp zou moeten.komen. Een aan gevallen Servië had kunnen rekenen op Griekenland's hulp, een aanvallend Servië heeft daarop geen recht. Do opvatting is misschien juist, volgens de letter. Maar de groote mogendheden der geallieerden deelen haar niet. De onzijdig heid van Griekenland, al 6taat die ook aan de troepen der geallieerden toe te landen, is hun ©en doorn in 't oog. Zij zien meer en meer in, dat zij Griekenland noodig hebben om Servië te kunnen helpen, en volgens een telegram uit Athene hebben do Engelsche en Russische gezant daar aan Zaïmis meegedeeld, dat hun regeeringon het niet eens zijn met de opvatting, welke de Grieksche regoering beeft van haar ver- bondsplichten jegens Servië. Men wil met andere woorden Griekenland ook in den oorlog betrekken. Dit mag niet langer toe- zion, het moet Servië helpen. We vreezen, dat Griekenland nu zal moeten kiezen of deelen. Dan komt Roemenië aan de beurt, en met dezen staat zal do oorlog zich heb ben uitgebreid over den geheelen Balkan. En daarna? wie weet, de oorlog slaat al verder zijn grijparmen uit. Er valt overigens heel weinig nieuws te vertellen van de andere oorlogsterreinen. Aan de Dardanellen schijnt het nu heel stil 'te zijn, trouwens, er moeten veel troe pen vandaan gehaald zijn, en de Fransche generaal Sarrail, die heb opperbevel zou voeren in Gallipoli, is nu naar Saloniki ge zonden, waar zijn tegenwoordigheid van meer belang is. Van de Italiaanscli-Oosten- rijksche grens komen wel eenigo meerdere berichten, maar van een verandering van den toestand daar vernemen we niets. En aan 't Wester- en 't Oosterfrcmt is het de oude geschiedenisin Champagne, in de Vogezen, bij Atrecht en Artois en L003 wordt, zwaargevochten met artillerie en hebben er aanvallen plaats; en aan de Styr iu 't Zuiden, aan de Drina en het Driswja- tymeer zijn Ruseen nog steeds met afwisse lend succes in gevecht met Duitschers en Oostenrijkers, meer valt er weinig van te vertellen. Een verandering in den toe stand komt er niet ENGELAND. Sir Edward Carson treedt uit het Kabinet. LONDEN. De Morning Post" meent ook dat de reden van het aftreden van minister Carson in de Balkan-quaestie is gelegen. Het blad zegt, dat Carson sterke opvattingen had omtrent hetgeen hij de juiste politiek voor Engeland achtte te zijn en dat hij weigerde verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de gevolgen van ver traging en uitstel van beslissing. Minister Asquith ongesteld. LONDEN. Officieel. Blijkens een uit gegeven bulletin lijdt minister Asquith aan een aanval van dam. atarrh, welke eenige dagen van absolute ru t noodzakelijk maakt. In het Lagerhuis. LONDEN. Het Hui6 was stampvol met het oog op mogelijke politieke incidenten; er gebeurde echter niets bijzonders. Sir Edward Carson (de afgetreden mi nister) was niet aanwezig en minister Lloyd George beantwoordde verschillende vragen, die eigenlijk aan Asquith waren gericht. Deze was echter wegens ziekte afwezig. De afgevaardigde Dalziel vroeg of de Italiaansche troepen met de Fransche en Engelsche zullen samenwerken in Servië. Daarop antwoordde Lloyd George, dat de wijze, waarop Italië het krachtigst kan medewerken door steun aan Servië of aan de algemeene zaak, door de geallieerden overwogen wordt. (Toejuichingen.) Tennant, parlementair ondersecretaris voor oorlog, deelde mede, dat er in Septem ber ongeveer 25,000 Engelsche krijgsgevan genen in Duitschland waren. Manuela luistert. Waar ga j'ö heen! zegt hij. Ik ga naar huiszegt een heldere stem. Oh, die stemIn de duisternis is Manuela rechtop gaan staan met de hand tegen het hart gedrukt, alsof het daar pijn deed, eeu felle doorborende pijn. Waar is je buis? Hier? Ja. Zoo, is dit je huis De landlooper heeft het uitgestooten met een kreet van. vreugde. Manuela gaat naar de deur. Hé, hallo vrouwtjeroept de schurk. Je jongen is hier. Doe dadelijk open, anders vermoord ik hem. Pepe, mijn jongen, loop weg; gauw! Een geluid van snelle stappen, eeu korte worsteling en dan een kreet. Oh, die gil Door het sleutelgat heeft Manuela gezien wat er gebeurde. Dat do. jongen wegliep en weer werd gegrepen door den man, die hem met één ruk de keel opensnijdt. Zoo moederKom non je kind maar zoeken roept de schurk. En de moeder kijkt en blijft als verstomd van schrik staan. De landlooper buiten de deur windt zich op over de stilte achter die gesloten deur. Dat er nu nergens een gaatje is, waar hij de De recruteering in Engeland. LONDEN, In een vergadering, gehouden in Mansion House, zette lord Derby, de nieuwe directeur voor de recruteering, een plan uiteen, door hetwelk hij hoopte een aantal recruten en reserve-recruten te ver krijgen, voldoende voor een groot aantal maanden. Lord Derby's plan komt in het kort hier op neer: Er bestaan in alle kiesdistricten in Enge land personen, die in tijden van verkiezingen alle kiezers in hun district bezoeken om hen over te halen, op hunnen condidaat te stem- men. Deze huisbezoekers, bijgestaan door de plaatselijke recruteerings-oorninissies en door vrijwilligers, die met zorg moeten wor den gekozen, zullen alle mannen van mili tairen. leeftijd, die niet reeds in de oorlogs industrieën werkzaam zijn, zgn. „unstar- red" mannen, opzoeken en uitnoodigon om vrijwillig dienst te nemen. Onnoodig te zeg gen, dab de huisbezoekers allen den mili tairen leeftijd voorbij moeten zijn of om andere redenen zelf niet in de termen mo gen vallen om dienst te nemen. De bedoelde voor den dienst geschikte mannen, die nog niet aan oorlogswerk be zig zijn, zullen ieder persoonlijk een circu laire van lord Derby ontvangen, waarin de komst van den huisbezoeker (of -ster) wordt aangekondigd. Er zal door de plaatselijke recruteerings- commissies een bijzonder kaartregister wor den aangelegd, om alle „unstarred", die op een later tijdstip willen dienst nemen, ingeschreven worden, zoodat zij op den be paalden tijd aan hunne belofte kunnen wor den herinnerd. Mocht het plan niet slagen, dan zal het duidelijk bewezen zijn, dat voor hen, die nog niet vrijwillig dienst hebben genomen, dwang noodzakelijk is. Een Jubileum. Maandag jl. was het 50 jaar geleden dat lord Palmerston stierf, de staatsman die in direct oorzaak is, dat Engeland thans aan den oorlog deelneemt- Lord Palmerston was n.l. de minister van buitenlandsche zaken die op de nëutraliteitsverklanng van België aandrong, welk voorrecht toen door het Bel gisch Congres niet erg op prijs werd gesteld. Ofschoon België's neutraliteitsverkla- ring werkelijk in het belang des lands was, schreef Leopold I in 1858 aan Koningin Victoria, "wilde ons goede Congres daar niets van wetenzij moest het opgedrongen worden." Hoe Europa eruit gezien zou hebben als Palmerston zijn plan niet had doorgezet, valt slechts te gissenmaar dat hij door de uitvoering daarvan grooten invloed heeft geoefend op den loop van den tegenwoor-. digen oorlog, schijnt wel zeker. FRANKRIJK Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. De vijand deed Dinsdagochtend ten oosten van Rheims met een groote le germacht een aanval op een front van 10 K.M. Dze eindigde met een volkomen ne derlaag. Deze aanval was door den vijand zeer zorgvuldig voorbereid door een langdurig bombardement, waarbij ook proje;ri.eien met verstikkende gassen gebruikt werden, en -voorts door wolken chloorgas naar ons toe te jagen; De infanterie van den vijand drong in sommige gedeelten van de eerste loopgra- venlinie binnen, maar werd daaruit door onze onmiddellijk ondernomen tegenaan vallen bijna volkomen weer daaruit verdre ven. Bij een krachtigen tegenaanval, dien wij in den namiddag ondernamen, werden zij er geheel en al uit verdreven. De rest der vijandelijke troepen leed zware verliezen. Over het overige front hadden hevige artillerie-gevechten plaats. Treinramp. Een trein die herstellende gewonde sol daten vervoerde naar St. Etienne, ont spoorde ten gevolge van het breken der koppelingen bij de tunnel van St. Privat. Zeventien gedooden en vele gewonden zijn reeds onder de gebroken wagens vandaan steenen los kan maken. Hij loopt nogmaals onderzoekend het huis rond. Eensklaps krijgt hij een idee... Do schoorsteen. Hij klautert met het mes tusschen de tan den op het dak en klimt in den schoorsteen. Manuela schrikt op door een eigenaardig geluid. Waar komt het vandaan?... Uit den schoorsteen. De boerin heeft zich uit haar gebogen houding opgericht. Ze doorziet den toestand weer. En sidderend wacht ze. Daar hoort ze den man in den schoor steen naar beneden glijden en onwillekeu rig ontsnapt er een kreet aan baar lippen, ditmaal niet van angst of schrik, maar van woeste vreugde... Do landlooper kan niet door den schoor steen naar beneden zakken; dit wordt hem belet door twee gekruiste ijzeren staven. Al leen zijn beenen komen door het gat naar beneden, hij zelf blijft cp de staven steken. Manuela snelt toe. Vlug grijpt zo met- haar eene hand een van de twee voeten neemt met de andere een ijzeren ketting, slaat deze om het eene, dan om het an dere been en bindt ze met een sfcevigen knoop vast. Met. opeengeklemde tanden en onder het gevloek van den in doodsangst verkeerenden landlooper werpt se een flinken takkenbos op het vuur, knielt er bij neer en begint uit alle macht het vuur aan te blazen. En RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterrein. BERLIJN. (Uit het Groote Hoofdkwar tier.) Legergroep v. Hindenburg: Ten zuiden van Riga bestormden do Duiteche troepen verscheiden Russische stellingen en bereikten de Duua ten oosten van Borke- witsch. Een officier en 240 man werden gevangen genomen eu twee machine-geweran buitgemaakt. Een aanval der Russen ten noordwesten van Jakobstadt werd afgeslagen. In de buurt van Smolwy word een Fran sche biplaan, die door een Ruseischen kapi tein van. den staf bestuurd werd en gewa pend was met een Engelsch machinegeweer, door een onzer oorlogsvliegtuigen naar be neden geschoten. Legergroep van Prins Leopold van Beie ren Geen nieuws. Legergroep v. Liming en: De vroeger vermelde gevochten aan de Styr nemen een voor ons gunstig verloop. PETERSBURG. Voor het eerst in vele weken nam do vijand in de buurt van Duna- burg een passieve houding aan. Men gelooft echter, dat deze rust slechts kort zal du ren. Russische militaire deskundigen schrij ven ze toe aan het feit, dat de vijand tijd noodig heeft om zijne strijdkrachten, die in de jongste gevechten enorme verliezen heb ben geleden, aan te vullen en te reorgani- seeren. In Russische militaire kringen is men van meening, dat het den Duitschers dit maal ernst is. Niet minder dan zes Duitscho legercorpsen zijn aan de KreuzburgMi- tau-linie, aan den spoorweg naar Schlock en bij de golf van Riga bijeengetrokken. De vijand staat in het zuidwesten op slechts tot 2 dagmarschen van de stad, behalve over een front van een paar mijlen lengte bij Mitau aan den MitauRiga- spoorweg, die nog in handen der Russen is. Bij Herzogsdorf trokken vij udelijke de tachementen over den spoorweg, doch wer den dadelijk over een afstand van \-jt mij len ten noorden van .Mitau teruggedreven. Volgens ingekomen berichten heeft de vijand in Galicië drie legercorpsen bijeen getrokken bij den middenloop van den Styr, waar de Russen, volgens de rapporten, met succes optreden. Een legerorder ia uitgevaardigd, waarbij officieren en manschappen die tweemalen door verwondingen, of door inademing van vergiftige gassen tijdelijk buiten gevecht, zijn gesteld geweest, van verderen dienst worden vrijgijesteld, tenzij zij vrijwillig wil len blijven doorvechten. PETERSBURG. Onder de Dinsdag bij Novo Selki krijgsgevangen gemaakte troe pen bevinden zich twee voltallige compag nieën van het 41e regiment infanterie met hun officieren. Bloedige gevechten van man tegen man bij het dorp Komarova en de hoeve Gley op den linkeroever van de Styr stroomop waarts van Novo Selki en bij het. dorp Baganslavka ten noordwesten van Derashno, eindigden in ons voordeel. Onze troepen maakten Dinsdag in het geheel 50 officieren en 1900 man krijgsgevangen, en veroverden ze-s mitrailleurs en een groote hoeveelheid wapenen en munitie, door den vijand achter gelaten. Zij zelf verloren een officier en 50 man. De Tsaar aan het front. De „Times"-correspondenfc te Peters burg meldt, dat de Tsaar weer naar bet front is vertrokken c-n dat de Tèarewitsj bem vergezelt. „Iemand, die geregeld in ver binding staat met bet hoofdkwartier, beeft mij allerlei interessante mededelingen ge daan omtrent bet leven van dein Tsaar aan het front. Hij staat zeer vroeg op, besteedt een geheelen ochtend aan de behandeling der militaire aangelegenheden en brengt uren lang door in gesprek met zijn cbef van den staf, generaal AlexeiefL Deze wordt in het geh-eela rijk als de meest geschikte man voor dien peet be schouwd en de tegenwoordige organisatie van het hoofdkwartier moet volkomen aan het deel beantwoorden- De Tsaar geeft blijk een diepgaande kennis van alle on derdeden der legeraanvoering te bezitten. Hij spreekt persoonlijk met iedereen en als er handelend moet worden opgetreden, is zijn besluit spoedig genomen. De Tsaar inspecteert steeds persoonlijk het gelukt haar om het smeulende vuur weer te doen vlammen. Reeds lekt de erste vurige tong aan de voeten van den man, de rook stijgt in dikke wolken op en be spoedigt den dood. F t onmenscheii jke ge brul van den langzaam stervenden land looper vermengt zich met het angstgehuil van zijn vrouw, die alles heeft begrepen. Maar de boerin is onvermurwbaar, ook om het smeeken van dfi schurk, en als bet vuur dreigt uit te gaan, neemt ze een stoel en werpt dien in het vuur, zoodat de vlam men opnieuw opstijgen eu daarna weer één en dan nog een. Eerst hield, -het schreeuwen op, toen het zuchten eu steunen. Eindelijk vallen er telkens bij tusschenpoozen over blijfselen van het verbrande lichaam uit den schoorsteen naar beneden. Het vertrek wordt gevuld door een onverdraaglijke lucht, die ook de boerin dreigt tfe doen stikken. Maar zij merkt het niet en staart in het vuur tot de laatste vonk is verdoofd. Toen Pedro thuis kwam, trof hij zijn vrouw nog steeds in dezelfde houding aan en toonloos was baar stem toen ze zei: Ze hebben bet km-' vermoord, maar ik heb bet gewroken.... Kijk!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1