Ne. m Zondfag T7 October 1915 rgaan w®or Leger en Vloot. Onder redactie van D. MANASSEN. Van de Zwarte tot de Wife Zee. Nachtdienst. TWEEDE JAARGANG. adres der redactie en administratie palestrinastraat 10, amsterdam. dit blad verschunt driemaal per week. losse nummers voor militairen 1 cent, voorburgers b cent. abonne ment voor. militairen 0.75, voor burgers ƒ1.50 p. driemaanden Voor Advertenttën wende men zich tot het A!fj. Advertentie-Bureau KOl;MA&Oo, Heerengracht 22U Amsterdam.totde Drukkerij „Jacob van Lampen' N.Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 0) Amsterdam of tot onze Administratie, Pnleatrinaatraat 10 Amsterdam. Prijs der Advfertcntil-n per regel 30 cent. Bü abonnement reductie Dit kaartje geeft het. grootste gedeelte van Europeesch Rusland en dus een blik over dit ontzaglijk rijk. Het is geen kaartje om er do oorlogsgebeurtenissen op te vervolgen, de over winning n der Duit- schers en Oostenrijkers op na te gaan. Daarvoor is het kaartje te klein, staan er ook te weiüig namen op, al vindt men er zoowel Lemberg ah Warschau, IwaDgorod als Brest-Litowsk, Riga als Wilna op. Wat de kaart goeft is een dui delijk overzicht van de ontzaglijke grootte van dit rijk, dat zich uit strekt van de Zwarte Zee in 't Zuiden, waar in den Krim bijna 't heele jaar de zomer heerscht, tot aan de Witte Zee, die haast altijd dicht gevroren ligt. Welk een uitge strektheid! Van 't Noorden naar 't Zui den strekt Rusland zich uit langs vier toch ook nog vrij groote rijken: Scandinavië, Duitsch- land, Oostenrijk-Honga- rijë, Rumenië. Het kaartje maakt het ons ook gemakkelijk om te zien, dat het voor de Duitschers, al rukken zij nog steeds op, toch een lange, lange weg is naar Petersburg of Moskou. Men mete maar eens den afstand van Tilsit, een grensplaats in Oost-Pruisen, naar Riga, en van Riga naar St. Petersburg of Moskou, en man zal zien, dat de bondgenooten naar de eerste plaats nog wel tweemaal,^ naar de laatste nog drie of viermaal den afgelegderi weg^hebben te marcheeren, vóór zij in deze beide hoofdsteden zijn. Verkoop aan de Kiosken. Om hot koopen van ,,De Soldatencourant" voor leder militair te vergemakkelijken, hebben wij met de Amsterdamsoho Kioskenonderne- mlng een overeenkomst getroffen. Voortaan zal voor den gowonen prijs van oen cent por exem plaar voor ieder militair „De Soldatencourant" te koop zijn aan de stations: Amsterdam 1e Perron en 2e Perron, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam (Maas), Koek van Holland, Hilversum, Amersfoort, Alkmaar, Den Helde:-, Tiel, Bussum, Apeldoorn, Zaandam, Rotterdam (Hofplein), Zandvoort, Scheveningen (Kur- haus) (Z. H. E. S.) en aan de Kiosken te Am sterdam en Den Haag. door J P. BIJL, officier van qezondheid» XLIV. Kampen en bivaks. VI.- De hoeveelheid vuil, die in een legerplaats of kantonnemenfc opgehoopt kan worden, neemt soms ontzettende afmetingen aan. Toen, na den Krimoorlog besloten werd om het oor- logstooneel te reinigen, werden alleen uit - Simfeuopel 20,000 wagenladingen vuil verwij derd. In den oorlog van 1870/71 was in cio omgeving van Gravelotte, waar het IXe Duit- sche legerkorps 2 maanden gekampeerd had, een kuil van pl. 500 vk. M. vol rottenden .en stinkenden afval. In de omgeving van Metz was het terrein verpest door een reusachtige hoe veelheid vuil, die daar lag te rotten. l)e zeer 6lechto toestand der wogen en do aanhoudende regens maakten, dat wagonladingen voedings middelen bediorven, zonder dat ze verwijderd konden worden, de veepest deed honderden runderen sterven, die ter plaatse bleven liggen, bovendien moesten alleen op den linkeroever van de rivier 21,000 lijken van gesneuvelde soldaten begraven worden. Dergelijke hoeveelheden vuil geven natuur lijk aanleiding tot ernstige bedreigingen van den gezondheidstoestand van den troep en heb is zonder moer te begrijpen, dat het noodig is, iets dergelijks te voorkomen. Het vuil, dat te velde verwijderd moet wor den is ten deele vast, ten deele vloeibaar. Het vaste vuil wordt gevormd door de ontlasting der manschappen, de paljas der paarden, den afval van keukens, slachterijen enz., verder door resten van eten uit eetketels, stukken van kleeren, papier en dergelijke en ten slotte door do lijken van mensch en dier. Het vloeibare (Slof.) Hoö moeilijk, valt het Woltin. de oogen open. te houden. Het is hem alsof een ge heimzinnig insect bezig is zijn oogleden en oogwimpers vast te lijmen. Het is hom ge heel onmogelijk helder te denken. Hij werkt zonder overleg. Volgens gewoonte neemt hij dan deze, 'dan die flesch en let daarbij niet op de etiketten, maar volgt geheel werk tuigelijk zijn herinneringen. Kringen in de kleuren van den regenboog dansen voor zijne toevallende oogen. Zij worden aldoor bree der en bleeker en langzamerhand wordt de geheele apotheek gevuld met oen onbe stemd grijs, waarin het regelmatig tikken der klok eentonig gehoord wordt. Wotliu wordt onverschillig. Apotheek, winkel, wachtende monschen, alles verliest zijn beteekenis, zijn géwicht. Tik, tak, tak tik, tak, tak tik, tak, tak, alles is zoo eenvoudig; een hem bekende stem fluistert hem slaperig iets in, hij hoort het en luistert er naar. Het is hem alsof hij weer op do toonbank sliep en alsof de bestendige last nog zwaarder en zwaarder op zji» hart drukte.. Hij weet, dab hij zich vuil wordt gevormd door de urine en het keu ken- en waschwater. Van dezo verschillende soorten vuil levert natuurlijk de menschelijke ontlasting het meeste gevaar op. De ontlasting kan do kie men bevatten van juist die ziekten, die in kampen en bivaks een groote neiging vertoonen om een epidemie te veroorzaken. Wordt de ver wijdering der ontlasting niet goed geregeld, dan kan daardoor een spoedige verbreiding-zich voordoen ran typhus, dysenterie, cholera, zoo dra gevallen van die ziekte in het kamp zijn voorgekomen. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar do oorzaken van de ont zettende typhussterfte, die tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog in do vrijwil- ligerskampen in Amerika geheerscht heeft, is dan dok van oordcel, dat er in kampen gosn vraagstuk is van meer belang voor den gezondheidstoestand van den troep, dan dat betreffende den afvoer van menschelijke ont lasting en urine. De eenvoudigst© maar slechtste manier om ontlasting te verwijderen is om in de nabijheid van het kamp den grond rechtstreeks te bemesten. Van een der generaals tij dens den Krimoorlog wordt verteld, dat hij 's avonds een wandeling ging ma ken in de nabijheid van de legerplaat sen om uit den toestand van de ontlasting der manschappen op te maken of ze in staat zou den zijn den volgenden dag een flinken marsch te maken of dat wellicht een extra oorlam meer aanbeveling verdiende! Ook in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog kwamen der gelijke toestanden voor. Zoo wordt bijv. be schreven, dat men bij sommige kampen geen stap kon doen zonder in ontlasting te trappen. De gevaren van een dergelijken onvoldoenden vuilafvoer zijn duidelijk. De mogelijk in de ont lasting aanwezige smetstof wordt door regen buien over een groote uitgestrektheid ver spreid, aan de schoenen dér manschappen wor den de kiemen van tent naar tent, gebracht, vliegen zijn bij zwermen aanwezig om de bacte riën naar keuken cn cantine te brengen. Bij storm en droogte worden de smetstoffen over grooten afstand voort gewaaid. De gemakkelijkste manier om te ontkomen aan deze gevaren is door het graven van een kuil waarin de ontlasting gebracht moet wor den. Reeds Mozes heeft dat voorgeschreven. In kampen worden gewoonlijk groote kui len gebruikt, diep li a 2 M. en breed pl.m. 2 M. De lengte is afhankelijk van het aantal manschappen en van den tijd gedurende welke gekampeerd zal worden. Van den grond, die uit de kuil komt wordt een wal gemaakt, die aan een der langszij den ongeveer 1.5 M. van do kuil verwijderd moot zijn. In de kuil wor den schragen geplaatst. In den vork van de slechts heeft te bewegen, om van deze kwel lende gedachten bevrijd te worden, maar zijn krachten verlaten hem, de spieren ver slappen, het geheele lichaam zakt ineen, het hoofd valt moede naar beneden. Door de slaperige beweging is Wotlin in de nabijheid van de mortier gekomen; deze valt knetterend op den bodem en breekt. Wotlin richt zich verschrikt op, dan bukt hij zich vlug, om de scherven op te rapen. Het dienstmeisje ziet hem vol verwondering aan. Op de straat wordt het licht. 'De koetsier loopt op en neer en wacht nog altijd. Het ongeluk met den vijzel maakt Wotlin on rustig; hij moet onwillekeurig denkon aan de lange strafpredicatie, die hij morgen daarover zal moeten hooren. Deze gewaar wording verdrijft eenigszins den slaap uit zijn oogen. Wotlin kijkt schuin in de richting, van waar het gesnork van den provisor zich hooren laat. Dan gaat hij haastig aan den arbeid, neemt een fleschje uit de rij van alcaliën, opent het, en terwijl hij er zachtjes op klopt, schudt hij het witte poeder in een dunnen straal in de hals van het glas, dat op de weegschaal staat. De schaal helt een weinig en staat dan stil. Maar zonderling: de fijne, witte poederregen maakt dezen keer op Wotlin een verontrusten den, diepen schragen komen balken te liggen en wel één om op te zitten en een als steun. Komt men in de nabijheid van dergelijke latrines dan zijn do bozwaren gewoonlijk spoedig te zien. Reeds op eenigen afstand verraadt zc haar aanwezig heid door stank en door vuile papiertjes, dio door den wind weggewaaid zijn. Zwermen vlie gen zijn iu do nabijheid, do zitplaatsen zijn ver vuild en op den bodem van do omgeving vindt men ontlasting. Do Japanners trachtten aan deze bezwaren te ontkomen door diepe kuilen to graven en daarover planken te leggen met tusschenruiinte van pl.m. 30 cM. De manschappen moesten op de planken hurken, zoodat de ontlasting tus- sehen twee planken in de kuil viel. Gedurende le wintermaanden voldeed dat zeer goed, maar ij warm zomerweer gaven ook dergelijke latri- :és aanleiding tot stank on vliegen. Uit hygiënisch standpunt zijn beter de z.g.n bi vak latrines. Ze bestaan uit geulen lang 1 M., breed 30 c.M. en diep M. De grond die uit de geulen komt wordt er naast op een hoopje gelegd. De man hurkt met aan iedere kant van de geul een heen zoodat de ont lasting in de goul terecht komt. Daarna werpt hij met zijn schoenen een weinig aarde op ontlasting cn papier.Wanneer do gleuvc-n gedeeltelijk vol zijn, worden zo met asch, aarde en sintels dichtgemaakt en nieuwe worden er tusscben gegraven. Daarna wordt een rij grep pels achter de eerste gemaakt enz. De voor- deelen van deze latrines zijn duidelijk. Z© zijn snel en gemakkelijk te makon, er treedt geon vervuiling van de omgeving op. de stank is ge ring, vliegen worden niet aangelokt, de uitwerp selen zijn gemakkelijk met aarde te bedekken. Een bezwaar is evenwel, dat men veel grond noodig heeft. Ook in zeer zanderigen bodem b.v. in do duinen zijn dergelijke latrines moei lijk te maken. (Wordt vervolgd). Een nieuwe oorlogsverklaring! De hoe veelste? We zouden het zoo "uit hethoofd niet kunnen zeggen. Weer een echter die te verwachten was. Bulgarije hoeft Servië den krijg verklaard. Nietwaar, we dachten eigenlijk reeds, dat die al in oorlog waren en we verwachtten elk oogenblik, dat de Bul garen do grenzen van Servië over zouden trekken. Ze lagen er voor, maar kwamen er niet over. De Serviërs zijn begonnen: hij Kustendil zijn zij Bulgarije binnengedrongen en hebben de BulgaarSche troepen daar aangevallener vielen, een aantal dooden en vele gewonden.' Alsof de Bulgaarsche regee ring daarop gewacht had, kwam nu ineens haar oorlogsverklaring aan Servië. Hieruit blijkt dus, dat Bulgarije gewacht heeft tot Servië begon, het heeft dit laat ste land als 't ware uitgetard tot den aanval. Er ia natuurlijk een reden voor zulk een houding. Dezelfde reden, die er blijkbaar bestaat, dat de troepen der geallieerden te Saloniki nog steeds niet verder oprukken, nog niet aan de zijde der Serviërs strijden. Die reden zou zijn, dat men gaarne zag, dab Servië den oorlog begon met Bulgarije. Iu dat geval toch zou Griekenland, dat een verbond heeft met Servië, zich hui ten den strijd kunnen houden, en dit is iets, wat ëri de Duitschers en Oostenrijkers, èn de Bul garen 't liefst zouden willen en wat de geal lieerden op 't oogenblik ook wenschelijk vinden. Want van Griekenland's houding hangt voor den loop van zaken in den Balkan veel af. En die houding blijft nog steeds raadsel achtig. De vroegere minister-president Veni- zelos, die een grooten aanhang heeft, heet een voorstander van den oorlog, maar uit som mige zijner uitlatingen, zouden we toch ook opmaken, dat hij onder zekere omstandig-, heden ©enneutrale politiek niet geheel en al verwerpelijk vindt. Omgekeerd is- de te-; genwoordigo premier Zaïmis een voorstander der neutraliteit, maar hij laat zich nu eu' dan ontvallen, dat Griekenland toch mis schien in den oorlog zal worden betrokken., j Koning Konstantijn heet aan de zijdo der Duitschers te staan, doch de meerderheid' van zijn volk aan den kant der geallieerden, i Zoo komen er meer tegenstrijdigheden uit Griekenland. Hier heet "het, dat de Griek- sche officieren het heel slecht kunnen vinden met die der geallieerden te Saloniki en ze zelfs niet groeten, elders: weer lezen we, dat de Grieken groote vriendjes zouden wezeu van de Engeleeke en Fransche troepen, die geland zijn. indruk. Nadat Wotlin heb mengsel kraohtig geschud heeft, neemt hij recept, pen, inkt en licht en 'gaat daarmee achter de kast, waar de provisor slaapt. „Theodor Iwanowitsch, - sta op, ik breng een reeopt!" De provisor snorkte ongehinderd door. „Sta toch op!" Hij greep hem bij den schouder en schudde hem heftig door elkaar. „Wat mankeert je? Laat mij. Maak dat je wegkomt!" „Kameel!" Wotlin schold hem met de leelijkste woorden en stiet hem met den penhouder gevoelig in de ribben. „Duivel! Wat valt je. in? Maak dat je weg komt, afschuwelijke- kerel „En ik blijf hier toch,- ik sta al een uur vcor je. In de-apotheek wacht iemand!" Toen ging eindelijk de. provisor slaperig overeind zitten en keek ontevreden in het licht van dé lamp. Daarna nam hij het recent en bekeek het knipoogend. „Nu, vertel me hoe je het klaargemaakt hebt." Wotlin staarde eerst een tijdlang op de dekens en daarop vertelde hij, hoe hij heb mengsel bereid had. De provisor verge leek het mét het recept en schreef het etiket. Daarop kroop hij weer onder de dekens en slirp oogenblikkelijk in. „Do duivel moge je halen!" Wotlin blaast het licht uit, gaat naar de toonbank, plakt het Met dat al, de Duitschers en Oostenrij kers behalen overwinningen in Servië, Bel grado is niet alleen genomen, ook Semen- dria, tot Padarewatsj zijn de Serviërs terug geworpen, bij Ram en Gradisca zijn hun stellingen bezet en zij trekken al meer terug naar 't Zuiden. Indien de politiek niet oen groot woord meesprak in dezen heelen Bal- kanstrïjd, zouden do troepen der geallieer den toch al lang aan de zijde hunner Servi sche broeders moeten staan. Men kan er zeer benieuwd naar zijn, hoe de zaken in den Balkan afloopen. 't Wordt er nu ernst. Naar den Balkan blijven de oogen ge richt; de belangstelling is geheel verplaatst, men is nu zelfs minder nieuwsgierig dan an ders naar de gebeurtenissen op het westelijk en oostelijk oorlogsterrein. Voor een deel ligt dit zeker ook daaraan, dat er niets van belang gebeurt. Eiken dag, eiken nacht bij na, wordt er hardnekkig gevochten, maar vorderingen van belang worden er in het westen niet gemaakt en de Duit3che berich ten en die der geallieerden spreken elkaar dikwijls vierkant tegen. In het Oosten loopt de strijd thans blijk baar vooral om Dunaburg. Gaan de Duit schers daar in de huurt vooruit? Zij zelf beweren het wel; de Russen spreken het tegen, of liever nog zeggen heb tegenover gestelde. Zij hebben alle Duitsche aanvallen afgeslagen en de hoogten bij Illoekst bezet. In 't Zuiden ook wordt er gevochten, maar zonder eenige wijziging in den toestand, naar het schijnt, en ook hier schrijven beide partijen elkaar van weerszijden de overwin ning toe. DUFTSCHLAND- Prins Joaohim verloofd. BERLIJN. De „Reichsanz." maakt de verloving Bekend van den jongsten zoon des keizers, pnns Joachim, met prinses Marie Auguste van Anhalt; de plechtigheid had Woensdag te Dessau plaats. ENGELAND. Wederom Zeppelins boven Londen. LONDEN, Woensdagavond wierpen Zep pelins op een gedeelte- van Londen een 'aantal ontplofbare en brandbommen. Er werd slechts geringe materieele schade aan gericht. De enkele branden, die ontstonden, waren spoedig gebluscht. Er werden geen openbare gebouwen be schadigd. Voor zoover men tot dusverre kan nagaan, zijn twee vrouwen en zes mannen (allen op één na burgers) gedood en ongeveer 34 personen gewond. LONDEN. Het departement van oorlog maakt bekend, dat een vijan delijk eskader luchtschepen de ooste lijke graafschappen en een gedeelte van Londen en omgeving in den afgeloopeu nacht bezocht, waarbij bommen werden ge worpen. Het afweergeschut kwam in actie. Men heeft gezien, dat een luchtschip op een zijde overhing en eenigszins moest dalen. Vijf vliegmachines stegen op, maar tengevolge van de gesteldheid van den dampkring slaagde slechts een erin nabij het luchtschip te komen, maar kon het niet inhalen, voordat het in de mist verdween. Eenige huizen werden beschadigdver schillende branden ontstonden, maar er werd geen ernstige schade aangericht aan militair materiaal. Alle branden waren spoedig gebluscht. In het geheel zijn 15 militairen gedood, 13 gewond; burgers: 27 mannen gedood, 64 gewond negen vrouwen gedood, 30 ge wond; vijf kinderen gedood, zeven gewond. Te Londen werden 32 personen gedood, 95 'gewond. De dienstplicht-quaestïe in Engeland. LONDEN. De „.Morning Post" zegt, dat vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat een reconstructie van do regeering binnenkort mogelijk is. De „Daily News" meldt, dat de voor standers van dienstplicht in het ministerie het nu onnoodig achten af te treden, daar ze vertrouwen, dat hun politiek de overwin ning zal behalen. Do sympathieën van lord Kitchener zijn nu beslist met de voorstan ders van den dienstplicht. Minister Henderson en andere leden der arbeiderspartij neigen ten gunste van con scriptie. De „Daily Mail" meldt, dat naar men etiket op de flesch :eu geeft het mengsel'aan het dienstmeisje. „Wat ben ik schuldig?" „Een roebel en tie-n kopeken. Het meisjes betaalt den drank eu gaat heen. De huisknecht sluit de deur weer, legt zich weer op den grond neder en begint terstond te snorken. Wotlin gaat aan het venster staan en kijkt in de ledige straat, Hét slaat zes uur. Wotlin vouwt de han den achter zijn hoofd samen en gaapt, en gaapt. Hij is zóó moe, zóó slaperig, eu toch is heb geen tijd om te slapen; spoedig zullen de leerlingen komen, spoedig 'moet de apo theek geopend worden. Op straat wordt het nog lichter. „Het helpt niets, ik moet mij wasschen." Wotlin gaat naar de waschkom, strijkt zijn mouwen in de hoogte, knoopt zijn boord los, ïekt zich weer uit en gaapt; „.misschien kun je nog een beetje sluimeren." Daar lig gen nog zijn hoofdkussen en- de overjas. Vluc stroopt hij de mouwen naar beneden, werpt zich op de toonbank en hult zich weer in de overjas. Weldra stroomt er een aangename warmte door zijn lichaam, maar in zijn hoofd dwa len onduidelijke voorstellingen van den aan brekende?) morgen, yan de bekende omge mcenfc de kabinetsraad hoewel eerst moei lijkheden voorkwamen, later kalmer werd en dat het onwaarschijnlijk is, dat eenig kabi netslid voorloopig zal aftreden. Hot scheepvaartverkeer. LONDEN. Volgons officieele opgaven was het aantal in- en uitgaande koopvaarders in dc Engelsche havens in de week eindigde 13 Oct. 1501, zijnde het grootste aantal sinds het begin van den oorlog terwijl het aantal schepen, door den vijand iu den grond go- boord, Elechts vier bedroeg. Dumba, LONDEN. Dumba, de vroegere Oosten- rijksche gezant te Washinton, is Woensdag te Falmouth aangekomen. Hij blijft aan boord van de boot tot zij naar Rotterdam vertrekt. Het stoomschip werd te Falmouth, naar een latei; telegram bericht, opge houden. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. De vijand deed met een tal rijke troepenmacht ten noorden van Souchez opnieuw aanvallen op het bosch ten oosten van de spoorlijn Soucbez- Angres, op de Fransche stellingen aan de vijf kruiswegen, op den Vlmy-heu- vel, op de versterkingen, die wij veroverd hebben in het Givenchy-bosch en op de nabijgelegen loopgraven. Niettegenstaande de buitengewoon hevi ge beschieting, die aan deze aanvallen was voorafgegaan en de krachtige herhaalde be stormingen, gelukte het den vijand slechts door te dringen in enkele loopgraven in het Givenchybosch, die door zware granaten totaal vernield waren. Overal elders hand haafden wij onze stellingen en sloegen wij de aanvallen der Duitschers met zware verliezen aan hunne zijde af. Zeer hevige artillerie-gevechten hadden plaats ten zuiden van de Somme, in den Nichon-6ector, in Champagne ten noorden van Souain en tusschen Maseiges en Argon- ne, ten noorden van La Harazée en tus schen Maas en Moezel ten noorden van Flirey. In de Vogezen werd een aanval op onzo stellingen in de Hauch-vallei door ons vuur afgeslagen. Op de Maashoogten bestookte een vlieger eskader van twintig machines het station van Bazancourt met bommen. Een Duitsche kabelballon en een vliegmachine werden door vliegers naar hen eden geschoten. BERLIJN. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld: Terwijl vij andelijke monitors de gedeelten 'der kust ten westen en de vijandelijke artil lerie onze stellingen ten noorden van Ype- ren zonder gevolg beschoten, zetten de En- gelschen bijna op het geheele front tusschen Yperen eu Loos, achter rook- en gaswol ken den aanval in, die echter geheel mis lukte. Op verschillende plaatsen sloegen d© rookwolken terug in de vijandelijke loop graven. Alleen ten noorden en oosten van Vermelles konden de Engelschen in onzo voorste loopgraven op enkele kleinere plaat sen voet krijgen. Zij werden echter voor het grootste deel met handgranaten reeds we der verdreven. Vijf aanvallen onBer ge bruikmaking van rookwolken en met sterke krachten ingezet tegen de stellingen ten westen van Hulluch werden onder zware vijandelijke ver liezen afgeslagen. Ten zuiden van Augres werden den vijand in een tegenaanval twee mitrailleurs ontnomen. Bij de zuivering van de kleine „nesten" die de Franschen op de hoogten ten oosten van Souchez nog bezet hielden, bleven 400 gevangenen in onze handën In Champagne zetten de Franschen hun aanvallen ter weerszijden van Tahure met uiterste verbittering voort. Vijf aanvallen ten zuiden, twee ten noorden van den weg TahureSouain, mislukten onder zware verliezen voor den aanvaller. Nachtelijke aanvalspogingen werden door onze artillerie in de kiem verstikt. Op de hoogte van Combres werd een vijan delijke loopgraaf van 120 meter lengte door ontploffing vernield. In de Vogezen trachtten de Franschen hun op 12 October aan den Schratzmannele ontnomen stelling te heroveren. De aanval mislukte bij onze versperringen. ving, van de vriendelijke en tegelijk listig- sluwe uitdrukking in de grijze oogen van het dienstmeisje. Maar ook deze gedachten verdwenen en alleen het onaangename ge voel, dat den slaap onmiddellijk voorafgaat, als langzaam het bewustzijn verdwijnt, bleef over. Maar deze toestand duurde niet lang. Wotlin had ook zijn hoofd met de jas be dekt. zijn adem werd zwaar en weer kwelden hem drukkende en akelige voorstellingen. Angstig vroeg hij zich zelf af: „Waartoe zal de dag van heden mij dc-cn ontwaken, tot iets goeds of iets slechts?" En een ver schrikkelijke stem sprak aldoor in zijn oor: „Tot iets slechts, tot iets slechts, tot iets slechts." Het werd hem daarbij vreeselijk te moede; zijn hoofd werd hem zoo zwaar, alsof het met lood gevuld was. Daar hoorde hij plotseling in de apotheok gekijf en ge schreeuw. Op de straat hoorde hij twee rijtuigen, die voor de apotheek stil hielden. Het zon derlinge gesprek, de drukte en de onge wone aanwezigheid van vele. en naar het hem in het half donker toescheen, nog bo vendien van vreemde menschen, ontroerde hem, hij wilde wakker worden, en het ge lukte hem niet hij kon niet wakker wor den en dat men hem met geweld wekte, pijnigde hem. Rapport van Ceneraal French. Generaal French rapporteert; Woensdag middag deden wij na een artilleriebe schieting een aanval op do vijaudo lijke loopgraven onder dekking van rook- cn gaswolken. Van oen punt 600 meter ten zuidwesten van Hulluch tot de Hohenzollemredoute, wonnon wij duizxmd meter loopgraaf, maar konden on:, niet handhaven ten gevolgo van 's vijand: granaatvuur. Ten zuidwesten van St. Eli- veroverden wij vijandelijke loopgravei voorbij den Vermelies-Hulluchweg. waa. wij ons handhaafden; ten zuidwesten van den rand der steengroeven veroverde: wij ook oen loopgraaf. Aan de noordwest zijde veroverden wij do hoofdloopgraaf vai. do Hohenzollerpredoute, maar de vijan' houd.t nog stand in twee vcrbindingslogp gravon tusschen de redoute en de steengroc ven. De strijd In Artois. BERLIJN. Over den laatsten strijd ir Artois meldt de oorlogscorrespondent van de „Voss. Zeitung" De pogingen van de Franschen zijn voore' gericht op do vermeeetering van de stad Lens. die het doel was van con met ongc boord verwoed trommelvuur voorbereider aanval op Maandagochtend. Met gewei dige onstuimigheid liep de vijand n.l. storm te-gen een vooruitspringende hoogt© tussche:. Vimy en Souchez ten zuiden van Givenchy, waarvan het bezit hem de boheersching van de vlakte van Lens verzekeren zou. Alle pogingen van den vijand om vooruit te ko men mislukten onder geweldige verliezen. De vijand behaalde niet het minste succee. Op vele plaatsen bloedde de stormaanval reeds op honderd tot honderdvijftig meter voor <le draadversperringen dood in bet goedgerichte vuur der Duitschers. Op een ander punt, waar de Franschen tot onze loopgraven hadden weten door te dringen, werden zij door de Beieren op geweldige wijze ontvangen met handgranaten en met de bajonet teruggeworpen. Over het geheele sectorfront streden de Duitschers met zeld zame dapperheid en doodsverachting. Wan neer de loopgraven door het vijandelijk vuur met den grond waren gelijk gemaakt, dan verschansten zij zich in de granaat- trechters; wanneer de verbindingswegen on der spervuur met stinkbommen werden, ge nomen, dan snelden de muuitieeolonnes dwars door het vijandelijk vuur naar de batteri jstellingen Ook op het verder noordwaarts gelegen gevechtsveld. bij Loos, waar de Engolscncn aanvielen, behaalde de vijand niet het ge ringste voordeel. Over denzelfden strijd meldt nog de cor respondent van den „Lokal-Anz." De artïlleriestrijd was zoo verwoed, dat de gloeiend heete vuurmonden nog slechts met dikke handschoenen konden bediend worden. Wederom bleek, dat de Franschen, zonder op de verliezen te letten, tot eiken prijs terrein willen winnen. Desniettemin bleef de stormaanval zonder eenig succes. Minister Delcassé afgetreden. PARIJS. In den Woensdagochtend op het Elysée gehouden ministerraad deelde minister-president Viviaüi mede, dat Del cassé zijn ontslag had verzocht als minister van buitenlandsche zaken. Het ontslag is aangenomen. Viviani zal beslast worden met Buiten landsche zaken en tevens president van den ministerraad blijven. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterrein. PETERSBURG. Een Duitsche vlieger wierp verschillende bommen op den spoor weg bij Remersh ten noorden van Friedrich- stadt. Bij Jacobstadt neemt het artillerievuur op sommige punten in hevigheid tce. In den nacht van 13 Oct. vloog een Zeppelin over de omgeving van Dunaburg en wierp ongovecr 50 bommen, zonder echter een menschelijk slachtoffer te makon. Op het Dunaburgfront overal artilleriebeschieting. In de omgeving van den weg ren zui den van Schlosberg, dat wij Woensdag in een stormaanval namen, wordt de strijd hardnekkig voortgezet. Hevige gevechten, waarbij beide partijen aanvallend optre den, hebben plaats bij het dorp Sprougui- ne, in de omgeving van het dorp Garbou- novka. In de linie der meren Demmeu Drisviaty hadden ongeregelde aanvallen „Sta op, sta opsta opAch God, wat heeft hij daar een vergissing begaan!" hoor de hij een stem zeggen. De provisor, nog in negligé met verwarde haren en toornig, bleek gezicht, schuddo hem met alle macht dcor elkaar. Wotlin kwam eindelijk tot bezinning en sprong overeind. Het roode licht van de nog brandende lamp vermengde zich vreemd met het daglicht en drong door de deur. Wctlin dacht direct aan brand en snelde er heen. In de apotheek waren alle leerlingen, de provisor, de chef in zijn slaaprok en keken met angstige gezichten. De politie was aanwezig, alsook de koetsier en het dienst meisje, die voor eenige uren het geneesmid del gehaald hadden. „Bent u meneer Wctlin?" vroeg de districtsbeambte, terwijl hij op Wotlin toe trad. Wotlin kon niet spreken; met wijd open gespalkte oogen zag hij hem in het gezicht, onmiddellijk greep het voorgevoel van een vreeselijk, niet weer goed te maken on geluk, hem aan. De districtsbeambte verklaarde hem: „Vannacht hebt u ee^ mensch vergif- tigd."-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1