m. 182, Vrijdag 15 October 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. nachtdienst. tWïtÜÊ JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DICJtt REDACTIE EX ADMINISTRATIE PALESTRTNASTB AAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 ('ENT, VOORBURGERS 3 CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50 P. DRIEMAANDEN Voor Advertent iCn wende men zich tot h- t AJg. A I vertentlfc-Iiureau. ROUMA&Co, Heerengracht '22G Amsterdam, tot de,Drukkerij ..Jacob van Campen" N.Z. Voorburgwal 234-2iu (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot ouzo Administratie. Pales trinas Ir aat 10 Amsterdam. Prijs der AdvertcntiPn per r-gel SO cent. Bjj abonnement reductie Een gezicht weer op het Alpenlandschap, waar nu inplaats van het gejodel der Alpenbewoners, de kanonschoten, het geratel der machinegeweren weerkaatst worden van bergwand tot bergwand. Vredig ziet het er uit op zoo'n plaatje, maar die vrede is bedriegelijk. We hebban hier een gezicht op het plaatsje Cortina d'Am pezzo, aan den voet 'van dén 3240 M. hoogen Honte Tofana gelegen. Door deze Oostenrijksche plaats loopt een groot© weg over de Italiaansche grens naar San Vito. Oezoiidlieidsleer, door J P, BUL, officier van gezondheid. XL VIII. IC am 13 e n en biv aks. V. Dikwijls zal men in oorloge ijd gedwongen zijn te bivakkeer en zonder te^-on en men zal dan op andere manieren moeten trachten zich zooveel mogelijk to beschermen tegen de nadec- lige invloeden van slecht weer. Op platen en schilderijen van oorlogstafereelen ziet men sams op wat voor wijze de bivakkeerende man schappen zich trachten te beschutten. Sommi gen ziet men onder karren .slapen, anderen hebben van een paar oude dekens o£ oude lappen een afdakje gemaakt, weer anderen moeten zich tevreden stellen met zich tegen den wiucl to beschermen door dicht tegen een muur of haag te gaan liggen. Om afdaken te. maken georuikt men hij voor keur een geraamte van palen, stammen van sparren or iots dergelijks en maakt daarop een schuin dak van riet, planken, takkenbos sen of stroo. In andere gevallen zal men slechts windschermen maken, waar achter de manschappen moeten liggen. Een zeker aantal palen wordt in den grond geslagen en hier- tuss'chen maakt men een scherm van stroo, riet'y takkenbossen, enz. ,Op platen yau vroegere oorlogen, vooral uit den tijd van Napoleon, die zijn soldaten dik wijls liet bivakkeeren, ziet men hen dikwijls gelegerd om een bivakvuur. Hot bivakvuur wordt aangelegd op een rond stuk grond, dat 2 M, middellijn heeft en omgeven is door een greppel, die pl.ru. 1 M. breed is en pl.m. i M. «liep. Do aarde uit de greppel wordt gedeelte lijk geworpen op het stuk grond, waarop liet vuur wórdt aangelegd, zoodat de brandende houtblokken door een walletje zijn omgeven. De greppel zelf dient voor het opvangen van brandende stukken hout en bovendien geeft ze gelegenheid om op de buitenberm ervan te gaan zitten. Op 1 a 2 M. afstand van deze grc-ppel komt stroo te liggen, waarop de man schappen met hun voeten naar het vuur ge leemd kunnen slapen. Aan hot hoofdeinde van do ligplaatsen komt een windscherm van stroo of takkenbossen, waardoor de manschappen zooveel mógelijk tegen wind beschut zijn. Dit windscherm heeft dus een boogvormige ge daante en is meer dan een halve cirkel groot. Beter een bivakvuur en windscherm dan niets, maar men behoeft geen. groot hygiënist te zijn om te begrijpen, dat dergelijke bivaks weinig gezond zijn. Een nacht op zoo'n wijze doorgebracht, is niet bevorderlijk voor het •weerstandsvermogen on de strijdvaardigheid van den troep. De ochtend na een killeu bivak.nr.cht zijn de manschappen huiverig en koud, zii zijn' niet uitgerust en gevoelen zich vermoeidmet .rhoumatische pijn in spieren en gewrichten. Wannéér een troep in oorlogstijd dus gedwongen is tijdens een kouden, regen achtige» nacht te bivakkecren, zal men goed doen, slechts zeer kort te gaan liggen, en hij voorkeur wat te loopen en in beweging te blijven.De kans om zich den volgenden och tend stijf t© gevoelen, wordt, dan minder groot. [Behalve do beschutting tegon weersgesteld heden zal men in kampementen en bivaks nog andere voorzorgen moeten treffen in het be- Stil en donker was het daarbuiten in den Octobernacht, en dezelfde geluideloosheid en diepe rust heerschte ook binnen in de kamer. Alles stond stil en onbewegelijk; het scheen alsof or iets bijzonders, iets geheim zinnigs jn de atmosfeer was. Do lamp hing aan de zoldering en ver spreidde een spaarzaam licht. Langs de wanden stonden in half donker zakken, waarachter men doosjes en fleschjes bemer ken kon, die alle met glazen stoppen ge sloten en van etiketten voorzien waren; ach ter de boekenkasten vertoonde zich in on duidelijke omtrekken de hooge lessenaar van den provisor. De groote glazen deur, die naar de straat leidde, was gesloten; door de andere deur, die wijd.open stond, kon men in de zich er naast Wv melende kamer zien en op de hoog© toonba.nk .de gestalte van een slapend menscli herkennen. Het jongo, vermoeide lichaam was door een diepen, vasten slaap bevangen. Door de vensters drong een herfstige koelte in de kamer, de slapende leerling trok de oude pveijas, die hem tot deken diende, .vast om lang der gezondheid. Van veel beteekenis is dienaangaande o.a. do vuilafvoer. Art. 1SG van het onfwerp-voorschrift velddienst 1915 zegt dan ook- ,,In het belang van den ge zondheidstoestand is bij bivakkeerende troe pen groote zindelijkheid een eerste ver- eischte". Hetzelfde kan gezegd worden van kampen. Wordt geen zorg gedragen voor behoorlijke zindelijkheid en voldoende vuil afvoer dan treden spoedig ziekten, vooral ingewandsziekten, typhus, dysenterie op. Het vuil, dat in legerplaatsen gevormd wordt, kan in verschillende opzichten nadee- lig voor deü gezondheidstoestand van den troep zijn. In fa eerste plaats kan heb vuil zelf de diager zijn van ziektekiemen. De ontlasting kan de smetstof van typhus, bloeddiarrlieo, cholera bevatten. In afval van kleeren kun nen luizen zijn, die in. tijden van vlektyphus, die ziekte, kunnen overbrengen. "Wordt geen zorg gedragen voor een behoorlijke verwijde ring van dab alles, dan kunnen de ziektekiemen door vliegen, door water, door stof en op welke manier al niet overgebracht worden naar gezonde manschappen on bij hen de ziekte verwekken Maar ook al is het ruil zelf niet de drager van ziektekiemen, heb kan langs een omweg toch de oorzaak worden van meer of minder ernstige ongesteldheden. Vliegen worden aan gelokt, stank wordt veroorzaakt, de bodem wordt verontreinigd. Bovendien zal door een slecht geregelde vuilafvoer de algemeene zin delijkheid van het kamp en zijn bewoners ver minderen en dit is van veel belang. In een ruilo, smerige omgeving zullen de manschap pen zelf ook spoedig liét gevoel voor reinheid verliezen, ze zullen zich minder goed was- schen, hun kleeren minder goed verzorgen, korstjes brood in heb tentstroo werpen, enz. enz. Is daarentegen de vuilafvoer goed gere geld, dan zullen de manschappen van zelf er meer aan meewerken om alles netjes te houden dan wanneer „er toch geen eer mee to behalen is Het ecne werkt dus het andere in de hand. (Wordt vervólgd). ie toestand in den reuzenstrijd. Dit lijkt wel overal een oorlog van lange linies te worden. Nu ocik weor in Servië, waar de D'uitacli-Oostexirijksche troepen bijna overal langs de geheele noordelijke grens van Servië over den L'oanu zijn ge trokken en nu oprukken naar bet zuiden. Zij "hebben .Belgrado reeds voor e enige dagen bezet, zooads we weten, blijkbaar zonder veel tegenstand te ontmoeten. Trouwens de Oostenrijkers hadden de Servische hoofd stad ook reeds 't vorige jaar in bezit, maar hebben haar na veertien dagen weer moe ten ontruimen. Nu is daar geen kans op, en de Serviërs doen blijkbaar ook geen moeite om de vijanden in het noorden tegon te houden, zij bieden daar maar weinig tegenstand. Daarmee eenigszins in strijd zijn wel de berichten uit Weeneu en Ber zich eu bedekte zich daarmee tot aan het hoofd. Maar het geheimzinnig zwijgen, de angstwekkende stilte, werd daardoor niet Plotseling werd de nachtelijke rust onder broken; scherp en snijdend klcuk de schrille •klank van ©eu schel. Wotliu hoorde dien en wist onmiddellijk,, dat hij opstaan moest, daar hij nachtdienst had. Maar zoo warm en lekker lag hij daar, dat hij. zich niet ver mannen kon, en terwijl hij nog overlegde, dat hij opstaan moest, maar dat hij het evenwel niet wilde, nam de terugkeerende slaap zijn bewustzijn weer weg, en vergat hij geheel en al op te staan. Opnieuw klonk scherp, snijdend en toor nig do schel, men had kunnen denkon, dat er ongeduldig aan getrokken werd. Wotliu verhief zich snol en liet de voeten van de toonbank afhangen. Kasten, lessenaars, flesschen, weegschalen, mortieren, alles stond in de gewone orde onbewegelijk op zijn plaats. Wotlin dacht, dat het stellig weldra mor gen zou zijn, en weer begon hij bij zich zelf te denken; dan komen de leerlingen, de ge sprekken en kribberijen beginnen, de kas wordt overgegeven, er komen recepten en ltoopers van de verschillende waren. Dit alles was voor hem ?oo .vervelend, zoo geest- lijn, die van talrijke Servische gevangenen spreken. Voorloopig moeten wij ons te vreden stellen met deze Duitsche en Oosten rijksche berichten, want uit Servische hroii verluidt zoo goed als niets van de gevech ten. Blijkbaar leeft het Servische leger nog in afwachting. Het is ook een moeilijke tijd voor den generalen staf van dat leger. Deze- weet niet, tegen welke vijanden het moet strijden en of liet effectieve hulp zal krij gen. Het is geen wonder, dat de Servië»; zich niet krachtig verdedigen in het noor den, de Duitschers en Oostenrijkers nauwe-' iijlcs tegenhouden aan Donau, Save e" Drina. In de eerste plaats zullen zij liever den strijd aanvaarden in het bergachtige binnenland. In de tweede plaats moeten zij ook op hun hoede zijn tegen de Bulga ren, die uit het Oosten oprukken en hun eiken dag kunnen bestoken. In de derde plaats wachten zij op de hulp der troepen van de geallieerden, die uit het zuideu komen.' Deze troepen met vele kanonnen, maar de Duitschers hebben, er ook, en zwaardere zegt men, kunnen zich nu weldra vereenigen met de Servische en dan kunnen er daar zich geweldige strijdtoohoer len afspelen't gaat er dan om wie meester zal zijn in den Balkan: de centrale stated met Bulgarije en Turkije, die dan Koustan- tinopel, waarom het toch eigenlijk gaat, kunnen verdedigen, of de geallieerden, die met Servië den weg naar de Turkscke hoofdstad door hun overwinningen vrij* kunnen maken. De groote vraag is maar, of de Servische troepen met die der geallieerden in tijd de belangrijkste liniën en versterkingen kun nen "bezetten, en of zij daarbij; op Gije ken land kunnen rekenen. Dat weet uien tot nogtoe altijd -niet. In de bladen der Entente acht men zich nóg steeds, althans dadelijk, niet zeker van de hulp der Grie ken. De houding van Griekenland is nog zeer onbepaald en de neutraliteit wordt er tot op zekere hoogte nog steeds gehand haafd. De nieuwe minister-president Zaimis heeft langen tijd geconfereerd met gezanten der Entente, maar wat er bespro ken, laat staan wat er besloten is, daarvan lekt niets uit. De Grieksrihe regeoriug 6chij.nt te wilden afwachten, wat Bulgarije zal doen en of het lot dezen staat gunstig zal zijn. In dit geval moet Griekenland wel meedoen, -meent de -afgetreden premier,V - nizelos, want ©en overwinning van Bulgarije zou de vernietiging van het Hellenisme zijn. Eigenaardig genoeg volhardt ook Bulgarije totnogtoe bij zijn defensieve houding. Het is feitelijk nog niet in oorlog met de mo gendheden der Entente, al zijn de diploma tieke betrekkingen afgebroken. Er is in den heelen toestand op den Balkan nog zeer veel duisterszeker en tastbaar zijn alleen de aanvallen en zegepralen der Duitschers en Oostenrijkers in liet noorden van Servië. En de .strijd elders brengt ons eigenlijk nog geen stap dichter bij de beslissing. In het Westen wordt in deze dagen zeer ófal gevcohten, de communiqué's getuigen daar van, maar zij spreiken elkaar zeer tegen. De Duitschers beweren, dat zij van het verko ren terrein iets teruggewonnen hebben, de Franschen spreken dit tegen. In elk geval echter gewagen de berichten uit Parijs, idc rapporten van French en de mededeeüngen van den Duitschen staf van zeer harnekkige gevechten, en over 't geheel lijkt het dat .de geallieerden steeds ietwat in liet voordeel zijn, maar zoo weinig, dat men van overwin ningen niet. kan spreken. En steeds komen in de legerberichtsn dezelfde namen weer voor: Tahure, Hulduch, Loos, Vermelles- eu andere. Een bewijs, dat er weinig verande ring komt in den algemeenen toestand op het Westerfront. In het Oosten haast nog minder. Daar lijkt over 't geheel een stilstand te zijn in getreden, zooals wij er zoolang gekend héb ben in het Westen. De Duitschers en Oos tenrijkers bereiden er zioh blijkbaar reeds voor op den wintel-veldtocht, die een loop gravenoorlog zonder veel wijziging dreigt te worden. Xn 't noorden wordt nog iets meer gevochten dan in 't. centrum de Duitschers strijden blijkbaar nog om Dwinsk en wij lezen van gevechten om het Drisjwati-meer. maar van overwinningen vernemen w© niet veel. Ook in 't Zuiden, aan de Sereth, is sprake van artillerie-gevechtenvan bajo net-aanvallen, maar 'zonder veel vorderin gen aan den eenen of anderen kant. Van den oorlog aan de Italiaansche grens of aan de Dardanelilen kunnen vre in dit overzicht wel zwijgen, daar 'blijft alles vrijiwel bij het oude. OWTSCHLAND. Brand in het vliegkamp te Johannisthal. In het vliegkamp te «TohannisthaV bij Berlijn ontstond in den nacht van 9 op 10 October brand, waardoor een oude lucht- schiploods vernield werd en vele vliegma chines verbrandden. De oorzaak wordt aan nalatigheid toegeschreven., ENGELAND. Ultkeering aan gezinnen van soldaten en matrozen. LONDEN. In het Lagerhuis deelde de fi- nanciecle secretaris van het ministerie van Gorlog mede, dat wekelijks aan de vrouwen en kinderen van onder de wapenen staande militairen meer dan een millioen p. st. wordt uitgekeerd, terwijl deze uitga ven voor de strijdmacht ter zee wekelijks Uog twee honderdduizend p. st. bedragen. FRANKRIJK. Van hot Westelijk Oorlogsterrein. BERLIJN. Ten N. van Atrecht zetten de Franschen hun aanvallen voort. Twee par- tieele aanvallen tegen de door ons op 8 October ten zuidwesten van Loos heroverde loopgraven werden afgeslagen. Sterkere aanvallen tegen het front ten noordoosten van Souchez tot ten oosten van Neuville mislukten op sommige plaatsen onder zeer zware vijandelijke verliezen. Slechts op twee kleinere plaatsen slaagden de Franschen er in tot in onze voorste linie door te dringen. Ook in Champagne eindigden Frausehe aan vallen ter weerszijden van Tahure met een gevoelig echec voor den vijand. Ondanks krachtige voorbereiding door de artillerie kon hij Maandag nergens terreinvoordeelen behalen. Zijn poging dezen ochtend vroeg om op dezelfde plaats door te breken mis lukte eveneens. PARIJS. De vijand beschoot Dinsdag middag zeer hevig de loopgraven ten noord oosten van Souchez, die wij. Maandag had den veroverd en waarhij wij 164 krijgsge vangenen hadden gemaakt. Hevig artillerie-duel ten zuiden van het Aisne- en Somme-front. Wij vorderen nog steeds in Champagne in de richting van het Lagoutte-ravijn, welks westzijde in onze macht is. Vijandelijke aanvallen in Lotharingen en de Vogezen mislukten totaal.: Kranige vliegers. PARIJS. Toen de slag in Champagne op 26 Sept. het hevigst woedde, stegen een jong waarnemer en een vlieger op met het doel het spoorwegstation achter de Duitsche linies te verwoesten. Daa,r kwam plotseling een groote Duitsche luchtkruiser met twee motoreu uit de wolken te voorschijn. Zon der te aarzelen deed de Franschman een aanval en de kogels suisden door de lucht. Op een gegeven oogenblik echter geraakt© het machinegeweer van den Franschman onkla-ar. „Daal, daal," schreeuwde de waarnemer den vlieger toe, en deze daalde met duizelingwekkende snelheid. Maar de Duitscher was niet minder vlug en cir kelde om zijn tegenstander hoen. Belem merd door het gewicht van de 90 m.M. bommen, verdedigde de waarnemer zich toch zoo goed en zoo kwaad als hij kon met zijn karabijn. Beseffend, dat een plotselinge landing met zijn bommen noodlottig zou kuuneu worden,- besloot hij de lonten los te w-rken. Nauwelijks had hij dat gevaarlijk karwei volbracht, toen hij een kogel in den rug kreeg, en een anueren in zijn handge wricht, terwijl oen stulc van de schroef hem tegen het oog vloog. Hij beet de tanden op elkander en hield zich stevig vast. De bestuurder liet het toestel dalen, maar plot seling kreeg de machine een hevigen ruk. ,,Ik ben door een kogel in. de maag getrof- feu," schreeuwde de vlieger. Op dat oogen blik zagen zij helmen onder zich glinsteren. Zouden zij in de Duitsche linies neervallen? ,,Neen," zeide de bestuurder, ,;het zijn Fransche." Zij land - in de Fransche loop graven Beiden waren zir gewond, maar had den het leven eraf gebracht. De generaal wensebte hun geluk en droeg hen voor voor het Legioen van Eer, doodemd, zoo vermoeiend, dat hij het yer weg wenschta. Het liefst wil bij naar zijn warm kus sen terugkeeren, don afgebroken slaap voortzetten, maar hij springt op en snelt van de toonbank naar de buitendeur. ,,Iwan, hoor toch eens! Iwan doe de deur op'eu Maar de wachter, die op den grond dicht bij do deur sliep, antwoordde slechts met een luid gesnurk. ,,Wat ben je toch een duivelsche slaap kop. Hoor toch!" Wotlin trok hem aan do voeten. De wach ter ging opstaan, krabde zich slaperig over zijn lichaam en begon de deur open te ma ken. Wotlin streek intusschen zijn verwarde haren glad, spuwde in de hand en reinigde daarmee zijn kleeren, dan ging hij naar 't midden van de kamer en draaide de lamp hooger. Onmiddellijk werd de apotheek helder verlicht, al het geheimzinnige ver dween, overal zag men de schaduwen van de verschillende voorwerpen. Maar het hel dere licht verdreef niet de groote vermoeid heid van'Wotlin, het verfrischte niet zijn slaperige, moede oogen. In dezen nacht was hij vijfmaal uit den slaap opgeschrikt en nu voelde hij, hoe zijn hoofd hem pijn deed, bpe bet in zijn oprensuisde; zijn ypeten trilden, bij gevoelde zich als na een langen ijstocht. De deur ging open en meteen stroomde de frisscbe nachtlucht binnen. In de apotheek kwam met zwaren, moeilijken stap een plompe, reusachtige koetsier bin nen gevolgd door een vlug, in een grooten doek gehuld dienstmeisje. Het dienstmeisje reikte Wotlin een recept over; de koetsier stond besluiteloos afn de deur en schold. „Een geheel uur heeft men daar staan schellen, voordat er opengedaan werd. Is me dat ook een zaak?" „Laat dat schelden nu maar, blijf daar rustig staan en wacht!". „Goed, ik zal mij stilhouden, maar wat ben jij voor een apotheker, die niet w.akker wordt als men schelt Wotlin zag vluchtig het recept in. De koetsier was nog niet besloten,, wat hij doen zou; afkeurend schudde hij het hoofd, daarop keerde hij vastbesloten om en ging de apotheek uit om op de straat te wachten. Weer heerschte diepe stilte in de apotheek, eentoonig tikte de klok, en regel matig snorkte de provisor achter de kast. „Wanneer zal er aan dit leven toch eens een einde komen?" Wotlin kreeg de ladderden klom fob aan de hoogste plank. Een bezoek aan een Franse!» vliegkamp. NEW-YORK. Een bericht uit Parijs aan de Associated Press" bevat een verslag van het bezoek dat ©en greep Amcrikaanscüc en Engelscho journalisten aan de centrale organisatie voor de luchtvaart in Frankrijk hebben gebracht- Het telegram zegt, dat de luchtstrijd- macht uit divisies en eskaders bestaat, met lag'-vliegmachines, kruiser-vliogro achines verkenners en t orpedo-vliegmachine.?,* al le u zwaar gepantserd en bewapend met 75 m.M. kanonnen en mitrailleurs. Dit alles is geen fantastische droom meer, maar ©en Be staande werkelijkheid. Het gezelschap journalisten begaf' zich ©erst naar een vliegpark, waar een der oorlogsluchtvloten vereenigd was. Toen bezochten zij een tv,-©ede, waAx honderden militaire vliegers in het besturen van de nieuwe strijdmiddelen geoefend worden. „Toen wij het park binnenkwamen stond daar een monster-slag-vliegmachine, dertig voet boog, met ©en aantal draagvlakken, van 130 voet spanwijdte. Meer naar achteren stond daar een vloot van slagkruisers en cerkenningsmachines, bataillonsgenvijze op gesteld, tien rijen van twintig machines elk, die ©en front van een balv© mijl breedte be sloegen. De slag-machines en alle kruisers waren zwaar bewapend en voerden zoowel 75 m.M. kanonnen als mitrailleurs. De monster-slag-maohine trok het sterkst aller aandacht. De ingenieur, dio ze geconstrueerd heeft, stond erbij en legde de bijzonderhe den uit. Officieren verzekerden, dat dit de eerste werkelijk bruikbare slag-vliegma chine was, daar de reeds vroeger vermeide lucht-dreadnought niet practisch gebleken was. Dit monster vloog echter werkelijk. Hot kan 12 personen vervoeren en heeft op zijn draagvlakken twee kanon nen staan, die 75 m.M. projectielen sobhoten. Er zijn met deze machine drie proefvluchten gemaakt, waarbij bleek, dat zij even stabiel is als een gewone vliegma chine en de geweldige machine is nu gereed voor de gevechtslinie, waar de gewone be manning uit vier personen onder aanvoe ring van een officier zal bestaan. De gepantserde 1 cruisers zijn kleine twee dekkers met krachtige motoren, dio bijna recht var. den grond af kunnen opstijgen en negentig Eng. mijlen per uur kunnen af leggen. Er zijn nu velen dezer gepantserde kruisers eereed. Een aantal dezer machines heeft onlangs achter de vijandelijke linies ean nachtelijk bombardement uitgevoerd en gedurende bet offensief in Champagne heeit een der machines twee Duitsche ballons ge raakt, die als in een vlammenmeer ontplof ten- Zoowel aanvallende als verdedigende eskaders vielen de communicatie-lijnen van den vijand bij een spoorwegknooppunt aan, zoodat diens aanvoeren afgesneden werden en het moreel der vijandelijke troepen weid geschokt. Ieder eskader bestaat uit negen vliegma chines van alle typen, n.l. een slagma chine, twee slagkruisers en zes verkenners, een gezamenlijk personeel van vijftig officieren en manschappen, zoowel voor den strijd als voor bet transport door middel van vrachtwagentjes, waarvan elk eskader is voorzien. Een soldaten-verhaal. Voorloopig blijven de officicele berichten omtrent de toedracht van het groote offen sief, schrijft een correspondent van het „Handelsblad" uit Parijs, nog schaarsch eu weinig uitvoerig. Het is nog al tijd het oogenblik niet om bijzonder heden te gaan vertellen van de plannen van den opperbevelhebber en de wijze waar op die worden uitgevoerd dat hooren we pas als de affaire heelemaal beëindigd zal zijn. De regeering heeft ditmaal zelfs bij zondere maatregelen genomen om het uit lekken van berichten naar het buitenland te voorkómen: het reizigersverkeer met Zwitserland is geheel stopgezet, eu tele grammen naar neutrale landen worden acht-en-veertig uur opgehouden. Ze heeft geen ongelijk, en het is te hopen dat het helpt, maar de Duitsche spionnen zijn glad! Een gewond soldaat uit een der laat ste gevechten heeft meegedeeld, dat een Duitscher die bij een plaatselijk attaquetje in de buurt van Atrecht gevangen genomen was, den 21en September al wist te vertel len dat op dat punt den 25en een groote aanval komen zou. Dat wisten ze daar toen „Ze jagen je maar voort; als een lastdier leef je, geen rust, geen vacantietijd breekt er voor je aan." Hij begon te werken en daarbij kwamen gedachten bij hem op over zijn betrekking, zijn leven, over de veranderingen die j. hier eiken dag verwachten kon en die aan zijn leven een geheel nieuwen vorm zouden geven. Maar hier ging elke dag voorbij, verloor zich in de reeks gelijke, grauwe, treurige dagen en liet niets achter dan het troost©- looze en onaangename gevoel, dat aan zijn leven datgene ontbrak, wat het eigenlijk tot werkelijk leven maakte. De eene dag ging voorbij evenals de andere, en geen enkelen kon hij in rekening brengen. Zijn geheele verblijf in de apotheek scheen hem wonder lijk, toevallig, voorbijgaand. Toen hij de vijfde klas van het gymna sium doorloopen had, en men niet wist waar men met hem heen moest, deed men hem in de apotheek in de leer. Sinds dien tijd verdroeg hij dit treurige leven, dat hij in het begin meende geen drie dagen te kun nen uithouden, en dat hij nu al drie jaren had verdragen. Wotlin liet dezen langen tijd aan zijn geest voorbij gaan, de heele week achter slot en grendel zitten, altijd de met af schuwe- al, en do Fransche troepen wisten het nog niet eens! Maar intusschen beginnen de beschrijvin gen van ooggetuigen der actie op de ver schillende punten los te komen en kan men zich daaruit dan toch een steeds duidelijker beeld vormen van don omvang cu do betee kenis der gevechten, die tot het groote Fransche succes hebben goleid. Zoo last ik hier een gedeelte volgen van ccu levendige, heldere beschrijving van den Franschen aanval bij Souchez, door iemand die erbij geweest is in den „Petit Parisien" gegeven. Ze bevit interessante bijzonderheden om trent de „vrijwillige" ontruiming van Sou chez door de Duitschers, waarvan het Duit sche communiqué spreekt. Zaterdag 25 September, om half een, zwijgt eindelijk de Frauacho artillerie en komt hel bevel tot den aanval ,0p dit oogenblik springen met een gewel dig lawaai zeven mijnen, door onze eapcuru ge graven en elk met 700 a 800 kilo kruit geladen, die het vernielingswerk van ouzo artillo io de finitief voltooien en de I>uitsci<VB me', a'.gst erv-ullen. Te midden van het gistv'd 'au do ntploffing van deze enorme hoeveeheden kruit klimmen onze infanteristen op do borstwering en snellen in een regelmatige, vast-aancenge. sloten lijn naar do Duitsche loopgraven, dio zioh voor het „Bois en Hoehc' bevinden. Do tachtig meter, dio zich tusschen do beide fron ten bevinden, zijn 6pocdig afgelegd, maar als onze troepen de vijandelijke werken bereiken, vinden zo daar haast niemand meer. Do Duit schers vluchten door het bosch. Onze eerste golf van mannen achtervolgt hen. In dien tijd bezetten en inspecteeren eenigo van ouzo sec ties do ingestorte loopgraven. Overal liggen lijken. Eenige overlevenden worden krijgsgevan gen gemaakt. Onze grenadiers krijgen last do schuilplaatsente doorzoeken. Er zijn er vele, waarvan slechte het dak verniold is. Het zijn een soort van kelders, onder do borstwering uitgegraven, die dikwijls meer dan acht meter diep zijn, en waar men door een 6oort van put inkomt. Aangezien onzo mannen geen zin hebben in deze schuilplaatsen af te dalen, waar uit ze niet levend meer to voorschijn zouden komen, werpen ze granaten door do openingen of schieten erin met jachtgeweren Cr). Zoo kunnen de troepen, die in deze diepe kel ders verscholen zitten, er niet op het ge- wensclit© oogenblik uitkomen om onze troe pen in den rug aan te vallen. „Het gros van onze infanteristen snelt voort, durend vooniit in het bosch, de Duitschers achterna, die vluchten als konijnen. Wij ma ken ons meester van do tweede linie der vijan delijk© loopgraven, midden in het bosch ge legen, en wc gaan steeds voorwaarts. Snel be reiken onze soldaten do oostgrens van het bosch en krijgen voet in do derde loopgraven-linie, die zich hier bevindt. Ecnigen steken zelfs achter de Duitschers aan de rivier van Souchez over of snellen den hollen weg in, dio naar Angres leidt. „Maar weldra heeft het vijandelijk comman do zich hersteld. In allerhaast aangevoerde reserves doen een zeer sterken tegen-aanval aan de zijkanten van het bosch en trachten onzo troepen om to trekken, in de hoop ze te omsingelen, maar hun plan wordt verijdeld door onze officieren, die hun mannen doen terugkeeren naar do eerst© Duitsche loopgra ven-linie, die door onze granaten en mijnen ge. heel uiteengerukt is. Daar stellen onze infan teristen zich verdekt op. „Gedurende den nacht versterken de Duit schers zich in het ,,Boïs en Hache", maar als het dag wordt houdt hun arbeid spoedig op, want onze artillerie begint het bosch woedend te bombardeeren. Den vorigen dag had dit bosch een normalen aanblik, maar snel veran dert het nu van vormde een na den ander woiden do boomen weggemaaid door de grana ten, die onophoudelijk met vlagen komen aan zetten, en weldra hebben onze mannen niets meer voor zich dan een uitgestrekt veld met palen van verschillende hoogte, waartueschen de stammen cn takken der boomen als een onontwarbare j tingle vormen. „Gedurende dit bombardement is de Duitsche artillerie niet 6toia gebleven. Onophoudelijk zendt ze op onze infanteristen, die voor het bosch verschanst liggen, granaten van 210 en 105, die aan alle kanten den grond omwoelen, zonder al te veel kwaad te doen. Yan tijd tot tijd worden de granaten vervangen door kar tetsen, die hun kogels in alle richtingen rond- epreiden. Beschermd door hun nieuwe helmcD, verdragen onze mannen deze besproeiing met filosofische kalmte, want zo weten, dat zo met die helmen geen hoofd-wonden te vreezen hebben." Den volgenden dag, Zondag, om één uur wordt een nieuwe aanval ondernomen. On der een geweldig vuur van mitrailleuses trekken de Franschen voorwaarts, overal de vijanden terugdrijvend of gevangen-nemend, en "bereiken de loopgraven midden in het Bosch, die ze den vorigen dag niet hadden kunnen behouden. „Daar begint dan een verschrikkelijk ge. vecht met handgranaten. Do Duitschers trach- lijke dampen bezwangerde atmospheer in- ademen, afgesloten zijn van de frissche lucht, van de mooie wereld en het verkeer met zijn medemensehen, uitgezonderd van degenen, die in de apotheek kwamen, da gelijks zestien uren lang werken en daarbij behandeld worden als een stuk yee, dat was zijn beklagenswaardig lot. Daarbij dwarrelden door zijn hoofd aller lei onduidelijke, woeste herinneringen aan zwelgpartijen en hatelijkheden tegen den chef, aan voortdurende oneenigheden met den helper, den provisor. En dan schemerden uit het verre verleden hem tegen liefelijke beelden uit zijn kinds heid, zijn ouderlijk huis en de school. Het werd hem onuitsprekelijk treurig te moede. Dag voor dag moest hij hetzelfde doen, en hij wist. dat de hier doorgebrachte tijd onherroepelijk voor hem verloren was. Maar niet alleen deze treurige gedachten maken hem troosteloos, ook de nachtelijke arbeid, de diepe stilte drukken zwaar op rijn hart en ontnemen hem eiken glimp van hoop. Bovendien gaat de nacht zoo gruwe lijk langzaam voorbij regelmatig tikt de klok, eu eentonig fluistert een monotone stem: het dienstmeisje ia ingesluimerd. -1, %,:N 4

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1