Sanatogen QP ZEE. 3Z5E3 SOIj13 ATENOOUR A NT van, Zlonö ssr 3. O» octooer I o g Van al de oorlogen, die ik ooit heb bijgewoond, schrijft een der bekendste Engelsehe oorlogscorrespondenten Ashmead Bartlctt, is die aan de Dardanellen wel hetC belangwekkendste êu zonderlingste. Hier werken leger en vloot, infanterie en matrozen naast elkaar; men vindt er vliegmachines, die hun werk doen, gepantserde auto's, en niet het minst motorwielrijders, zoowel voor verkenningen, als het over brengen van bevelen of het vervoer van kleine voorraden zelfs, het opzoeken van ge wonden tusschen de rijen loopgraven. Op onze plaat zien we hier zoo'n afdeeling motor wielrijders. Op den achtergrond Engelsehe schepen, oorlogs- en transportschepen. ger heeft op geen enkele wijze de landing te gengewerkt. Het is trouwens een zonderlinge, verwarde toestand in Griekenland, en, die men nog niet begrijpt. De minister-president .Venizeios lieeft zijn ontslag genomen, juist nu de geallieerden het land binnentrekken, hij, die steeds voor een verbond met dezen ijverde, die als 't ware een steun was der oorlogspartij. Maar hij schijnt in botsing ge komen te zijn met koning Konstantijn. Deze weet, niet wat hij moer. Zijn hart trekt waarschijnlijk naar de Centrale mogendhe den, (zijn vrouw is een zuster van den Duit- echen keizer) maar de regeering en de Kamer keuren de politiek goed van den munster-president Venizeios, en de meerder heid des volks staat blijkbaar achter dezen nu afgetreden staatsmanWat moet daaruit voortkomen Men spreekt zelfs reeds van een dynastiek gevaar, maar men beweert ook, dat de trouw van' het volk aan 't ko ninklijk huis dit zal redden, welke zijde koning Konstantijn ook kiest. De verwarde toeetand in den heelen Balkan kan nog heel wat verrassingen geven en hij kan zich laten gevoelen in zeer wijden kring. Als de Balkan ook geheel in den oorlog is, blijven er in Europa maar weinige neutrale staten meer overbehalve ons land, Spanje en Portugal, Zwitserland en de Noordsche rijken. Hoelang zullen die hun onzijdigheid nog kunnen handhaven 1 Bij den Balkan, waar nog niet gevochten is, moet het gebeurde der laatste dagen op de eigenlijke oorlogsvelden ten achter staan. Trouwens, dat is weinig belangrijk. Er is ge vochten hier en daar, in het Oosten vooral in de merenstreek bij Smorgony en tusschen Düna en Xjemen; in het Westen bijzonder in Champagne, waar, na. een artilleristische voorbereiding, die zeer hevig was, stormaan vallen zijn gedaan. De Franscben zouden volgens een telegram uit Parijs, den Tahure- heuvel, die een steunpunt wordt genoemd van de tweede Duitsche linie, hebben ver- LUXEMBURG. De luchtaanval op Luxemburg. Men meldt uit Luxemburg aan ,,De Tijd" Na de eerste oorlogsweken scheen het, dat Luxemburg geheel buiten het bereik van de operaties biijven zou. Ruim een jaar. was het m het Groot-Hertogdom rustig, toen plotse ling den Sen October de bevolking opgeschrikt werd door het gesnor van vliegmachines. In een oogenbkk gingen deuren en ramen open en onmiddellijk daarna hoorde men knallen, soms lichte van geweerschoten, dan weer zwaré. Men begreep onmiddellijk, dat de stad met bommen bestrooid werd, doch eerst tegen den middag kon men zich rekenschap geven van de schade, welke de vliegers aangericht had den. Het eantal vliegers kon niet vastgesteld worden; sommige personen beweren pertinent drie ééndekkers en één tweedekker gezien te hebben, terwijl andere zeven of acht machines over den Limpertberg naar de 6tad hebben zien vliegen. In het geheel zijn, naar bekend is, zestien bommen geworpen. Bij de „Theaterplatz" werd een 32-jarige verkoopster door een splinter ge- tic: fen en ernstig aan het been gekwetst. Een indere bom veroorzaakte brand in een woon huis. Do grootste schade werd aangericht op do zoogenaamde .Corniche, achter de pastorie ran de Saint Miohel, waar eenige militaire mu zikanten met burgers bijeen stonden, toen plot seling de vliegmacliines passeerden. Voordat men tijd had zich te bergen, werd de bom ge worpen. welk© met een enorme kracht ont plofte. Door den luchtdruk werden verschillende personen weggeslingerd; twee muzikanten en één burger werden gewond. Eén der militairen kreeg een gecompliceerde beenbreuk en be vindt zich nog steeds in het hospitaal. Ook de Internationale Bank moest het ont gelden, zonder evenwei ernstig t© worden be schadigd. Op een andere plaats werd do kabel van de elec'rische tram geraakt, waardoor het tram verkeer twee uren lang storing ondervond. In Glansen zijn eveneens twee bommen terecht gekomen. Eén viel in een grooten tuin en ver nielde er de broeikassen; d© tweede viel in een weide én kwam niet tot ontploffing. Twee an dere bommen vielen op het Hollericko-kerkhof, dat aan het spoorwegemplacement grenst. Ook ontploft© een bom, zonder schade aan te richten, op een 'afstand van nauwelijks 100 meter van hst benaane-depót van de Petro leum Cy. aan dan Cessingerberg. Natuuidijk veroorzaakt© deze vliegeraanval grotoe opschudding. Iedereen was op de been, om de plaatsen waar de bommen, gevallen wa ren, te bezichtigen. Ook van het platteland kwamen vele nieuwsgierigen, want de mare van de raid op Luxemburg ging als een loopend vuurtje door het land. Do „Luxemburger Zeitung", die aan den vliegeraanval een artikel wijdt, noemt het „yerraèd aan d© heilige zaak der neutraliteit", indien men over deze betreurenswaardige epi sode het stilzwijgen bewaarde. Ia de gedenk waardige Kamerzitting van den 10en Novem ber 1914 verklaarde de Groothertogin in haar troonrede: „Ons protest blijft bestaan, wij blijven bij hetgeen wij hierin gezegd hebben.'' Indien het- Fransche cmmunique meldt, dat het station, de spoorbrug en de müitairo be vestigingen gebombardeerd zijn, weet ieder Luxemburger, dat dé stad in haar geheele uit gestrektheid en juist in de volkrijkste kwar tieren met bommen beworpen is en dat het slechts aan een gelukkig toeval te danken is, dat er geen grootere schade is aangericht. Vorder wijst do „Luxemburger Zeitung" er nadrukkelijk op, dat het onafhankelijk L-usern- Iburgsche volk zich nu evenzeer bij do regee ring aansluit, als toen het zijn «tem verhief tegen do bezetting van het land door Duitsche troepen onder schending van onze zelfstandig heid en onafhankelijkheid, welke de eerste ver krachting der neutraliteit ten gevolge had. Het artikel eindigt mv». een beroep op het menschel ijk rechtsgevoel van den een, zoowel als van den ander. Tevens wordt dan de hoop uitgedrukt, dat de rechten van hot neutrale groothertogdom Luxemburg niet meer geschonden zullen wor den en dat de bevolking, die in den Europee- schen oorlog de zwaarste proeven doorstaan heeft, niet direct door de vorechiikkmgen van de grotoe worsteling te lijden zal hebben. ENGELAftO. Krijgsraad te Londen, LONDEN. De ministerraad, die Don derdagochtend ,zon plaats hebben, werd uitgesteld tot Vrijdag. In plaats daar van werd krijgsraad gehouden, waarbij de ministers Asquith, Grey, Kitchener", Lloyd George, Balfour, Mc. Kenna, Lands- done, Bonar Law, Simon en Churchill aan wezig waren. Men beraadslaagde langdurig, 's Middags werd opnieuw vergaderdtoen was de Fransche ambassadeur tegenwoordig met vertegenwoordigers van de Fransche regeering en het Fransche leger. FRANKRIJK. Van hot Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. De Duitschers deden in Cham pagne tweemalen een tegenaanval ten westen van de hoeve Navarin. Zij werden met groote verliezen afgeslagen. Hevige artille rieduels haddon plaats in België, Artois en Lotharingen gevechten mot handgranaten in de Argon non. Do Franschen maakten lichte vorderingen teu zuiden van Thelus bij den weg van Atrecht naar Rijsel- De vijand beproefd© een aanval bij verrassing ten zuiden van Roye, die echter volkomen mis lukte. De Fransche artillerie aan de Aisne veroorzaakte twee lievige ontploffingen in de vijandelijke liniën in het district Juvin- court. Het station van Guignicourt werd in brand geschoten. Van hot front. LONDEN. In een schrijven van een Brit- schen kapelaan die den jongsten opmarsch in Frankrijk beschrijft, worat gezegd: Toen hefc bevel tot chargeeren was gegeven, aar zelde niemand. Een officier h l een voet bal bij zich met de namen van zijn peleton er op geschreven. Op den top van de borst wering gekomen trapte hij af, roepend; „Volgt dien, jongens!" Hij werd haast onmiddellijk daarop neergeschoten. De jon gens echter renden voort, onverschillig voor het vreeselijke mitrailleurvuur dat hen weg maaide als graan voor de sikkel. In de eerste 48 uren hadden allen die eerste hulp konden bieden, de handen vol Wat een verhalen van heldenmoedEen officier met drie wonden knielde om een man naast hem te verbinden en werd onder dat werk doodgeschoten. Twee gewonden bleven vijftig uren aan de zijde van hun sergeant, omdat ze dezen niet alleen wilden laten sterven. Een ander sergeant ging tel kens weer onder moorddadig vuur naar voren en bracht alleen zestien gewon den aan. Toch een misvatting. De „Guerro Mondiale" schrijft over het of fensief van Joffro in Champagne o. n. het volgende: Thans begrijpen wij beter de Duit- echo bewering omtrent de Fransche cavalerie- ir.assa s, die tegen do tweede Duitsche linio werden gevoerd, nu wij in do uitvoerige or- ficieele berichten lezen, dat do7e tweede linio op wonderbaarlijke wijze verborgen was ge houden. Noch de fotografische verkennings- dienst der vliegmachines, noch de bekentenis een van Duitsche krijgsgevangenen gedurende den laatsten tijd, zijn dus blijkbaar in staat geweest, het bestaan van een tweede ver sterkt© Linie der Duitschors aan het Fransche oppercommando bekend t© maken. Toen do vijf op elkander volgende gordels van de eerst© linie waren doorbroken, gelooide men dat men verder slechts den vijand met den blanken sabel behoefde t© achtervolgen. Welke andere ver klaring blijft er over voor dezen onbegrijpe- 1 ijken ©avaieric-aanval Gelooft men misschien, dat het mogelijk is in galop prikkeldraadver sperringenwolfskuilen en pantserkoepels te nemen? Indien een dergelijke fout werkelijk is gemaakt, dan is rij den aanvaller duur te staan gekomen. Maar dit is een zaak waarover men in den eersten tijd niets bepaalds zal ver nemen",, RUSLAND. Van het Ooste'ljk Oorioqsterroin. PETERSBURG. Ten noordwesten v.. Dunaburg deden de Duitschera eett aanval in de streek van den spoorweg. Een verwoed gevecht ontwikkelde zich in de streek van Groot Grunwald, waar een deel van onze loopgraven door den vijand werd genomeh. Do strijd duurt voort. In do streek van Chitsjkovo, ten zuiden van Grunwald, sloe gen onze troepen een Duitschen tegenaanval af. In het gebied der meren van Demmen. Dryswjatsy en Obolio duurt de artillerie strijd voort. Aan het front ten zuiden van het meei Boginskoe tot ongeveer de stad Boydaüof. aan den spoorweg LidaMolodetsjno wor den overal hevige gevechten geleverd, die aan beide zijden met groote verbittering worden govoerd. Ten noorden van ÜCr-aay werden de Duitschers verdreven uit de loopgraven bij Gospodskydvor en Golofsk. Wij na men het dorp Kotiauy in den aaoht an 6dezer. In dit gevecht moesten onze troepen drie rijen vijandelijke loopgraven vermeesteren. Geconcentreerd kruisvuur der Duitschers noopte ons het dorp op te geven, maar oen deel der loopgraven bleef in onze handen. Enkele afdeelingen onzer troepen slaagden over de rivier Madsiolka te komen, hoewel de stroom zoo diep was, dat zij onder hevig vuur van den vijand tot het middel door het water moesten waden. Ook ten westen van .Mamouly, Kopry en ten zuiden van Kosiany vermeesterden wo loopgraven. In de streek van het dorp Zanapotsj, aan den zuidelijken oever van het Narotsj- meer werden de Duitschers aanvankelijk met do bajonet uit hunne loopgraven ge worpen, maar bij een daarop volgenden tegenaanval slaagden zij er in, die te her nemen. Een gevecht bij het dorp Seraenki. ten zuiden van Wisjnief-meer, eindigde er mede, dat dit dorp door ons werd genomen. In d© buurt van het dorp Bogoetsji ten zuiden van Smorgon hadden onze aanvallen succes. Wij slaagden er iu een deel van de stellingen van den v:j..-d te bezetten, waar we wapenen, patronen en verschillen de oorlogsbehoeften, door den vijand bij den terugtocht achtergelaten, buit maakten. Nog eens dient gewezen op den onbegrens- den moed van onze troepen, blijkend bij de herhaalde aanvallen op de vijandelijke loop graven met het blanke wapen en bij de actiën ter vermeestering van de talrijke ver sperringen en verdedigingswerken die de vijand in de Iandstrooken tusschen de meren aanbracht en bij het doorstaan van de moeilijkheden van de herfstcorlog. Ten zuiden van de Pripjet namen wij stormenderhand het dorp Lissovo ten noord- wer'm van Czartorysk. Uit Lodz., In de „Schles. Zeitung" wordt verhaalt hoo het er thans te Lodz uitziet. Door de regeling van den sigarertenhandel is :do meest typische verschijning, de sigaretten- venter, uit de straten verdwenen. Slechts in afgelegen buurten, waar geen politie komt, ziet men hier en daar nog een jongen met zijn kistje. De kinderen, die dezen handel hoofd zakelijk dreven, gaan nu naar de school. Ook een andere bewoner van de straten ran Lodz is verdwenen, n.l. de hond. Sedert een hondenbelasting door de militaire overheid is ingevoerd, zijn van de 20,000 exemplaren van deze dieren die er vroeger waren, slechts dui zend overgebleven, zooveel zijn er althans voor de belasting aangegeven. De 19,000 overgeble venen zijn don iveg van alle vleesch gegaan. Naar de bladen medeüeelen, hebben zich in de voorsteden en ook in de naburige stad Zeglerz slagers gevestigd, die de plotseling zoo goed koop geworden honden opkoopen en verwerken. De pogingen 'tot omkooping van politieagen ten vormen een vaste rubriek in de bladen te Lodz. Tegen dat omkropen is reeds zoo vaak gewaarschuwd, velen zijn daarvoor reedsgr straft, zeer gevoelig gestraft zelfs, maar des niettemin verminderen de gevallen niet. Men had er zich te zeer bij de Russische politie aan gowenrl. Om het euvel met wortel en tak uit te roeien, heeft de Duitsche politie besloten zeer streng tegen pogingen tot omkooping op te treden. J Toen verleden jaar na het uitbreken van den oorlog het spoorwegverkeer met Lodz op hield, kwam er spoedig gebrek aan brandstof en dit gebrek weid door het intreden van den winter nog grooter. Om zich van brandstof te voorzien brak het arme gedeelte van de bur gerij de meeste schuttingen in de stad af en veroorzaakte op deze wijze groote schade. Daar deze brandstof spoedig op was, begon men met het vellen van de boomen. Daarbij zijn veel ongelukken voorgekomen. Vele mensrhen zijn door omvallende boomen gedood of zwaar ge- wond. Ook werden vele menschen door de veld- j wachters, die het rooven van hout moesten be letten, doodgeschoten. Toen kwam het burger- comité tusschonbeide, liet de bosschen zelf kappen en verdeelde het hout onder de armen. Do grond, die hierdoor vrij kwam, wordt on der de arbeiders verdeeld, die daarop akkers aanleggen. Een terrein met jong hout beplant, dat ge spaard bleef, werd echter voor stedelijk park bestemd. SERVIË. De opmarsch tegen Servië. BERLIJN. Bericht van heb Duitsche hoofdkwartier. Op het oorlogstooneel aan den Balkan rukten de Duitsche en Oostenrijksche troe pen op verschillende plaatsen over de Drira, de Save en de Donau. Aan den oostelijken Drina-oever en de zuidelijke oevers van Save en Donau werd vaste voet gevat WEENEN. Officieel. Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche strijdkrachten for ceerden Woensdag tusschen de monding van de Drina en de IJzeren Poort op tal van plaatsen den overgang over dé Save en Donaulinie. Dt Servische voorposttrce- pen werden teruggeslagen. LONDEN.Wij vernemen, dat in een telegram Donderdag in diplomatieke krin gen ontvangen, cijfers worden gegeven om trent het aantal Duitschers en Oostenrij kers. die tegen Servië zijn geconcentreerd. Dit aantal zou 400,000 man bedragen. BAZEL. Volgens een particulier be richt uit Milaan aan de „Basler Nachrichten" heeft de Servische regèering reeds alle maatregelen genomen om den zetel van d© Skoepsjtina, der en en der gewichtige staatsambten naar Pristina over te brengen. Een Serviscft-Bulgaarsch incident. SOFIA. De „Agenoe Bulgare" meldt, dat Maandag te Nisj een ernstig incident is voorgekomen. De ordon nans van den Bulgaarschen militairen atta ché werd door Servische politiebeambten aangevallen, die hem ernstig verwondden. De geneesheeren stelden bij den bewusteloo- zen soldaat ©en vier centimer breed© hoofd wonde en een schedelbreuk vast. Het inci dent, dat eerst later in Sofia bekend werd, wekte daar grooten toorn. BULGARIJE. De toestand In Bulgarije. SOFIA. Het antwoord van de regeering .an Bulgarije op het ultimatum van Rus land werd Dinsdag te 2 uur 40 'a nam. over handigd. Daar het niet bevredigend was, deelde de gezant van Rusland aan minister-president Radosiawof mede, dat de diplomatieke be trekkingen verbroken zijn. De behartiging der belangen -an Russi sche onderdanen in Bulgarije is opgedragen aan den Nederlandschen zaakgelastigde. SOFIA. De gezanten van Frankrijk, En geland eq Italië hebben hunne pussen ge- vraagd, daar het antwoord op het ultima tum van. Rusland onbevredigend was. SOFIA. Bericht van de „Agence Bul- gare" Woensdagavond vroegen de vertegenwoor digers van de quadruple-entento hunne pas sen. De Italiaansche gezant, die nota had overhandigd, sloot zich bij zijn arnbt- genooten aan, de Belgische gezant eveneens. Donderdagmorgen liet ook de Servische gezant zich zijn passen toezonden. BERLIJN. Aan den „Trok. Anz." wordt geseind, dat volgens berichten in do avond bladen in Sofia, do leden van het kabinet een vergadering van den ministerraad heb ben gehouden in de woning van Radosiawof. De besprekingen duurden van 8 uur in den avond tot laat na middernacht. De leden van het kabinet verlieten de woning van dén minister-president eerst tegen drio uur in den morgen. Daarop verscheen aldaar generaal Sawof, de generalissimus in den Balkanoorlog, die een kort onderhoud had met den minister-president, waarna beidén met de koninklijke automobiel naar de bad plaats Vranja reden, waar de koning op .het oogenblik vertoeft. Aldaar aangekomen werden boiden dadelijk door den koning in audiëntie ontvangen. Do bespreking met den koning duurde van half vijf tot acht uur, waarna de minister-president en gene raal Sawof onverwijld naar Sofia terugkeer den. De heeren begaven zich onmiddellijk naar het paleis van den minister-president en Radosiawof noodigde daarop den gezant van Oostenrijk-Hongarije, graaf von Tar- nowsky, dien van Duitschlaud, dr. Hichabe- le3, en dien van Turkije Fethi-Bei uit voor een bespreking. Deze conferentie duurde vier uur. Gedurende deze laatste conferen tie verscheen de Engelsehe zaakgelastigde O'Brien in het paleis van den minister president, doch hij kon door Radosiawof niet ontvangen worden e« werd naar den eersten secretaris verwezen. De oorlogsver klaring, niet alleen van Rusland, doch ook van de overige entente-mogendheden, werd gister reeds verwacht. LONDEN. Uit Saloniki wordt via Rome aan de „Daily Tel." d.d. 6 Oct. gemeld: De onlusten duren voort te Sofia, Roestsjoek, Tirnova Wama, Philippopolis en Bourgas. De Duitschers hebbeu Bulgarije geld ver schaft voor de onkosten van de mobilisatie. Radosiawof heeft oen bezoek gebracht aan de Roemeensche en Grieksch© gezanten eu heeft opnieuw vriendschappelijke verklarin gen tegenover hen afgelegd. De „Daily Tel." verneemt uit Athene d.d. 6 Oct.Duitschlaud lieert de formeele verzekering gegeven, dat Bulgarije Grieken land niet zal aanvallen en zich onthouden za] van een aanval op Servië tot na de ver nietiging van Servië door Duitscliland. De spoorweg In hot door Turkije aan Bulgarije afgestane gebied. SOFIA. De „Agence Bulgare" meldt, dab de spoorweglijn MustaphaBedeagatsj Yanakitsas, oorlog admiraal Koendoeristis, marine; Dragoemis, financiën; Theotokis, handel, nijverheid en onderwijs; Rallis, justitie en verkeerswezen Heb is mogelijk, dat er in de bezetting van het departement van oorlog nog veran dering komt. Het nieuwe ministerie zal Maandag in de Kamer verschijnen. ATIIENE. De nieuwe ministers hebben den eed afgelegd. Op goed gezag wordt verklaard, dat de Venizelisten de nieuwe regeeriug zullen steunen ten einde verdere verwikkelingen te vermijden, daar een Kamerontbinding in mobilisatietijd den toe stand chaotisch zou maken. Venizeios en da Koning. ATHENE. In een onderhoud met afge vaardigden tot zijn partij behoorende, zedde Venizeios, dat tusschen hem en den Koning sedert hij het premierschap weer aanvaard de, nimmer ware overeenstemming bestond. Alleen omtrent de mobilisatie was men het eens met het oog op Bulgarije's dubbelzin nige houding. De landing te Saloniki. ATHENE. Uit mededeelingen van de Atheensche pers blijkt, dat d© koning toestemde in do ontscheping ta Saloniki van Engelsehe en Fran sche troepen. Deze ontscheping heeft den generalen staf van de geallieerden is volle vrijheid gegeven om d© landing t© doen plaats hebben in de neutrale zone van de haven volgens-de internationale bepa lingen. PAR.IJ9. De „Petit Parisien" ver neemt uit Athene van 6 October Franscko afdeelingen worden vier kilo meter van Saloniki ontscheept. Zij wor den samengetrokken in een kamp, dat op gericht is op het terrein, dat volgens het tractaat van 1913 aan Servië is afgestaan voor de vestiging van zijn entrepots. Zij zullen echter zoo kort mogelijk in dit kamp blijven, maar spoedig gedirigeerd worden naar Geoghaü (aan de Grieksch-Servische grens.) Ook is een begin gemaakt met de ontscheping van Engelsehe troepen. Woensdag lieten de Bulgaren alle huizen in de buurt vam het strand bij Dedeagatsj ontruimen. De forten daar zijn met zware kanonnen bewapend, terwijl voor de haven mijnen worden gelegd. Dedeagatsj is vol troepen, met Duitsch kader. Baron Schenck, de leider der Duitsche propaganda, wien de toestand onbehaaglijk begon te worden, heeft sedert eenige dagen Athene verlaten. LONDEN. De Daily News verneemt uit Parijs, dat volgens een mededeeling van den bijzonderen correspondent van het „.Journal", de Fransche troepen kampeeren op een uitgestrekt plateau, twee mijlen van Saloniki. Aan den voet van het plateau loopt de spoorweg naar het Servische grond gebied. De correspondent verklaartDrie Enkele lepels daags stérken zenuwen en lichaarp. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. nolls en granaten naar den .vijand geschoten, even dapper en afdoende als haar zustere van de veld-artillerie die veel verder naar achteren moesten blijven. Bij stormaanvallen hebben da ldeine kanonnen verwoed kartetsen afgevuurd op den vijand, die ze duive'.skatten gedoopt heeft. Ze waren overal, kwamen overal door heen, geen weg was hun te pappig, geen zand te zandig. De taaie dieren kwamen er nog altijd doorheen. Waar de infanterie vooruit kwam, daar kwamen do „muilbatterijen" haar ook achterna. Ln vele gevechten stonden zij zelfs voor de infanterie in de vuurstelling. Bij terugtochten was de langzame voortbe weging echter zeer onaangenaam, maar berg- artillerie draaft nu eenmaal niet en daar mede moet men "onder alle omstandigheden rekening houden. Door voorzichtige leiding heeft men groote verwoesting altijd weten te vermijden. Toen de Karpathen het hoofdtooneel van den strijd waren, was do bergartillerie in haar eigenlijk element. De lastdieren klauterden zoo vlug over passen en langs steilten, dat de troepen ternauwernood konden volgen. Zij, heeft groote verwoestingen aangerielit onder' de Russen In de Karpathen was het ongeveer als in de Alpen, slechts kleine afdeelingen kunnen daar opereeren. Het eindsucces be stond uit een reeks van klemo voordeelen, die met behulp van de bergartillerie waren be haald. De kanonnen zijn lang niet zoo klein en be scheiden als zij eruit zien. Zij zijn gemakkelijk in drie stukken uit elkaar te nemende loop wordt op het eerste lastdier gepakt, het voor ste gedeelte van het affuit op het tweede en het derde draagt het achterste affuit en de wielen. Dan komen de lastdieren met do trei nen. Veel grootere stukben zijn de berghouwit- sers. Ook deze hebben in den oorlog veel dienst gedaan. VEREENIGDE STATE». Da vaart door het Panamakanaal gestremd. WASHINGTON. Het departement vau oorlog keurde de terugbetaling goed van de gelden voor de doorvaart van liet Panama- kanaal aan de stoomschepen, welke het Kanaal niet konden doorstoomen ten gevolge van de laatste ernstige aardverschuivingen. D© gezagvoerders van verschillende sche pen besloten de reis door de Straat vau Magellaen voort te zetten. ZUID-AFRIKA. De verkiezingscampagne in Zuld-Afrika. KAAPSTAD. De verkiezingscampagne gaat in de landelijke districten met veel ongeregeldheden gepaard. Er hebben daar herhaaldelijk kloppar tijen plaats tusschen aanhangers van het ministerie en nationalisten. KAAPSTAD. De nationalistische can- didaat, die in het district Losberg tegenover generaal Botha staat-, be proefde Woensdag in Bank een vergade ring toe te spreken, maar zijn pogen was tevergeefs, want de vergadering ont aardde al dadelijk in een reeks kloppartijen, waarbij enkelen verwondingen opliepen. Er werden revolvers getrokken, maar sohoten werden niet gelost. De vergadering giug ten slotte in wanorde uiteen. Uit landelijke districten komen meer der gelijke berichten van ongeregeldheden, in de steden gaat het betrekkelijk veel bedaar der tos. De marine speelt in den strijd aan de Darlanellen een niet onbelangrijke rol zooals men weet. De Engelsehe en Fransche oorlogsschepen beschieten na en dan de kust, niet vaak met groot succes, zooals we weten. Maar zij dienen ook om Die.uwe troepen over te brengen en vooral de landing dier troep n te beschermen. Met dit doel zien wij hier het Engelsehe slagschip „Implacable" do kusten der Dardanellen beschieten. spoorlijnen loopen door Maeecfcmië en ver- I binden Griekenland met Servië. Twee lijnen werden geëxploiteerd door Oostenrijksche maatschappijen. Uit Berlijn waren bevelen gekomen, dat do dienst op de andere lijn moest worden belemmerd. Alle bruikbare wagons en machines moesten naar Bulgarije worden gezonden. Oostenrijksche agenten deden ai het mogelijke om de Grieksche mobilisatie te verhinderen. Ik vernam, dat op verschillende, plaatsen de lijnen zijn opgebroken. De minister van Verkeer werd bijtijds gewaarschuwd, snelde naar Saloniki en had binnen enkele uren de buitenlaudsche directeuren en beambten ontslagen en door Grieken vervangen. Zoo werd een poging tob sabotage vóór den oorlog verhinderd. LONDEN. De „Morning Post" verneemt uit PetersburgTroepen van de drie geal lieerde mogendheden zullen aan de zijde van de Serviërs staan, indien het tot vechten komt. Het Fransch-Engelsehe landingsleger is van Saloniki naar het Servisch front ver trokken maar dit is niet alles wat de geallieerden in de gemeenschappelijke aan gelegenheid hel>ben gedaan. Donderdag door Bujgaarsch personeel is overgenomen. Het verkeer met Buigaarsche treinen zal weidra beginnen. GRIEKENLAND. De Crieksche ministercrisis. LONDEN. Van de verschillende hier ont vangen lezingen omtrent de-oorzaak van de Griexsohe crisis wordt de volgende in wel ingelichte kringen ati de meest waarscbijn- lijne beschouwd: Na de Kamerz tting, waar in de oppositie vergeefs trachtte een meer derheid Legen Venizeios te vormen, bracht de Duitsche gezant een bezoek aan den Koning en beklaagde zich bij dezen bitter over sommige, door den minister-president in den loop van het debat gebruikte, uit drukkingen, die de gezant als beleedigend voor Duitschland beschouwde. Deze klacht was vermoedelijk alleen een voorwendsel om opnieuw pressie uit te oefe nen op den Koning, teneinde bet ontslag van Venizeios te verzekeren. De Koning ontbood onmiddellijk den mi nister-president en verweet hem, dat hij de perken van de verklaringen, die volgens een afspraak tusschen den Koning en Veni zeios in de Kamer afgelegd zouden worden, te buiten was gegaan. Venizeios herinnerde den Koning eraan, dat hij zich volkomen vrijheid had voorbe houden ten aanzien van zijn antwoord, voor het geval hij persoonlijk aangevallen mocht worden. Daar hij zich dus de ontevredenheid van den Koning op den hals had gehaald, acht te Venizeios zich na het onderhoud ver plicht zijn ontslag te vragen, hetgeen het aftreden van het geheele ministerie met zich medebracht. Het ontslag werd onmid dellijk aangenpmen. Wat de voorgestelde vormrng van een coalitie-kabinet betreft, beeft Venizeios ver klaard, dat zijn partij een dergelijk ministe rie zou steunen, mits het de mobilisatie van het leger handhaafde. Het nieuwe Crieksche ministerie. ATHENE. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Zaim is, premier en builenla ndsche zaken Goenaris, binnenlandscbe zakën; generaal OOSTENRIJK-HONGARIJE. Oostenrijksche bergartillerie. In do „Vossische Zeitung" worden eenige bijzonderheden medegedeeld over het gebruik van de Oostenrijksche bergartillerie. Daar deze oorlog voor een groot deel ge voerd wordt in de uitgestrekte vlakten van Polen en Galicië, heeft do bergartillerie bun nen toon en, dat zij ook in het vlakke land aan do infanterie belangrijke diensten kan bewij zen. Doordat bijna elk Oostetorijksch-Hongaarsch corps een regiment bergartillerio heeft,"" waren voor de velden van Servië de in de Karet staande regimenten voldoende. Do regimenten uit het Apenland kwamen echter op het noor delijk oorlogstooneel en hébben met hun for mation en uitrusting naar do vlakte moeten marcheercn. De galoppeerendo veld-artillerie konden zij niet bijhouden. Toen echter de strijd in de moerassige laagvlakten begon en de rijdende kanonnen in modder en moeras ble ven stekon, kwamen de lastdieren op de smalle paden nog goed vooruit en do kleine 7 c.M. „spuiten", hebben, in de voorste tirailleniTini© to midden vnn do loopgraven genesteld, shrap- D© .Texelstroom'' gezonken. -» Bij de directie der „Hollandsche Stoom boot Maatschappij" is Donderdagochtend be richt ontvangen, dat het stoomschip „Texci- 6troom" gezonken is en dat de bemanning gered en ta Sheerness geland is. Het tele gram was om 5 uur 's ochtends uit Sheer ness verzonden en vermeldde nog geen na dere bijzonderheden. De directie der maatschappij vermoedt, dat de „Texelstroom", evenals destijds de „Koningin Emma", op een mijn is ge kropen. Het schip had een bemanning van 24 koppen, gezagvoerder was kapitein Vos. De „Texelstroom" was op weg van Bristol en Swansea naar Amsterdam. Het 6chip was het nieuwste der maatschappij eu had een bruto-tonnen-inhoud van 1602 ton; het laadvermogen bedroeg 2800 ton. Nader vernemen wij nog, dat de „Texel stroom" met stukgoed geladen was. Blijkens een nader telegram, door de directie der Hollandsche Stoombootmaat schappij ontvangen, is de „Texelstroom" op een mijn geloopen. Het schip is binnen tien minuten gezonken. De bemanning van de „Texelstroom" bestond uit 21 man. Een er van was echter in het hospitaal to Swansea achtergebleven, wegens een val in het ruim. Op het oogen blik van de ramp waren er du& 20 man aan boord, die allen gored zijn. Op verzoek van de directie der „Holland sche stoombootmaatschappij" dcelen wij nog eens mede, dat er bij de scheepsramp nie mand omgekomen is. Hierover schijnen on juiste geruchten in omloop t-e zijn. Het is Dog niet bekend met welk 6chip do beman ning van de „Texelstroom" terugkeeren zal. De „Katwijk". Nadat de Duitsche regeeriug, onder aan bieding van schadevergoeding, had erkend, dat het NeSerlandsche stoomschip „Kat- wijV door een Duitsche duikboot was iu den grond geboord, zijn de Nederlandscbe en de Duitsche regeeringen overeengeko men, bet bedrag der schadevergoeding te doen vaststellen door twee deskundigen, een door de Nederlandscbe en een door de Duitsche regeering aan te wijzen. Voor do Nederlandscbe regcering is als deskundige opgetreden dr. A. Plate to Rotterdam, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaa-1voor de Duitsche regeering director G r e v e, directeur vaE den Norddeutechen Lloyd,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2