üarinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. T>n: jSOIjDATErffCOUrSü-WT van Vrijdag O October 101 3 militaire autoriteit zal weten wie der bewo ners het gemakkelijkst aan de vordering zal kunnen voldoen. Weigert de burgemeester in zoodanig geval de medewerking, waartoe hij overigens niet verplicht kan worden, dan wordt uit den aard der zaak rechtstreeks gevorderd. Zoowel in het' eene als in het andere geval wordt echter bij eeno vordering krachtens ar tikel 33 de te betalen prijs door de militaire overheid bepaald. Volledigheidshalve wordt er verder op gewe zen, dat de inwoners of de militaire overheid, die bezwaar'hebben tegen door den burgemees ter voor vorderingen krachtens artikel 32 be paalde prijzen, dit volgens artikel 10 of 11 van het aangehaald besluit ter kennis kunnen brengen van den commissaris der Koningin in de betrokken provincie die alsdan den prijs in hooger beroep vaststelt, en dat de inwoners, die bezwaren hebben tegen door de militaire overheid voor vorderingen krachtens artikel 33 bepaalde prijzen, deze te mijner kennis kun nen brengen, opdat zij op do in artikel 12 van~' dat besluit voorgeschreven wijze kunnen wor- den onderzocht en afgedaan. Directeur Normaal-Schietschool. Naar de ,,Avp." verneemt, is de majoor H. G. Post, van het le reg. inf., bestemd om op te traden als directeur der Normaal-Schiet school. Met pensioen. De kapitein der mariniers J. A. IT. L. baron Melvill van C'arnbee, directeur der militaire gymnastiekschool, zal binnenkort den dienst met pensioen 'verlaten. Instructie-Bataljon. Van de 295 jongelingen, die zich voor dienst neming als volontair bij liet instructie-bataljon hcben^aangemeld, zijn 184 na geneeskundig onderzoek aangenomen. (N. R. Ct.) Naar Oost-Indië. Den 9en October vertrekt met het stoomschip Oranje" naar Oost-Indië een detachement suppletietroepen, sterk 8 onderofficieren en 40 minderen, onder hevel van den conducteur le klasse der art. H. van Ruler, bestemd voor het O. I. leger. De officier van gez. le kl. O. I. leger H. A. Ho venkamp, van gedetacheerd uit West- Indië teruggekeerd, zal 7 October met het stoomschip „Insulinde" naar Oost-Indië ver trekken. De „l'ortenaer". Blijkens bij het depart, van Marine ontv. be richt is Hr. Ms. „Kortenaer" 4 dezer te Santa Lucia aangekomen. (St.-Ct.) CORRESPONDENTIEV RACEN. Nogmaals zij medegedeeld dat vragen niet per brief maar uitsluitend in dezo rubriek beantwoord worden. Aila vragen worden, zooals onze vrienden wel weten, regelmatig sn zoo spoedig mogelijk door ons afgedaan, zoodat het overbodig is nog wedor con3 bij nader schrijven antwoord te verzoeken. W. J. H, v. W., Woudrichem. De maximum vergoeding wegens kostwinnerschap voor een milicien bedraagt eon gulden per dag. Zie ook de correspondentierubriek van ons blad No. 1/3. Red. ■T. do V-, Tilburg. De commissie van voor lichting in zake bezwaarschriften wegens ver goeding aan kostwinners voor de provincie Overijssel is gevestigd te Zwolle. Red. G. v. D., Wageningen. Om in aanmerking te koteren voor de opleiding voor reserve- of ver lof soeff icier zal in uw geval bezwaarlijk zijn. G\j zoudt cr echter eens met uwen commandant over kunnen spreken, tevens voor wat betreft de opleiding voor milicien-wachtmeester. Red. C. de K., Tul en TwaaL Als gij veronderstelt aanspraak te maken op meer vergoeding als kostwinner, raden wij u aan een bezwaarschrift in te dienen bij de commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners, welke gevestigd is in de hoofd plaats van de provincie waartoe uwe woonplaats behoor.t. Red. L. do V.j Utrecht. Voor de berekening van traktement en jaarwedde wordt bij de militaire administratie de maand op 30 dagen en het jaar op 310 dagen gerekend. Over een heel jaar wordt het vollo traktement of de volle jaarwedde genoten. Red. F. N. B., fort Edam. Bij een wekelijksck ver lof van een dag voor de militairen hehoorende tut de fortbczetting, bestaat ook het recht op vrij vervoer voor Rijksrekening. Red. Th. 's Gr., Helder. De jaarwedde genietende vrijwillige korporaal kok heeft geen recht op 0.35 menagegeld, alleen met verlof god uren- du de eerste vier dagen. Hij eet uit de soldaten- menage mede, zonder hiervoor iets te behoe ven te vergoeden. Red. A. D., Monster. Ons dunkt, dat hij het ge wone kaartspel vier gelijke kaarten do voor rang hebben boven vijf ovcenvolgende^, Red. W. v. D., Kampen. Indien het verlof van half Mei tot half Juli 1915 als gewoon verlof moet worden beschouwd, bestaat gedurende de eerste dertig dagen van dat verlof hot recht op de volle jaarwedde. Over den verderen duur van het verlof wordt twee derden van de jaar wedde genoten. Wordt do jaarwedde niet uit gekeerd, dan raden wij u 'aan een beslissing van heb D. v. O. uit te lokken, door een request aan den M. v. O. in te dienen. Red. Pandoerclub „Volharding", 's Gravenhage. Dé oplossing van kwartiermeester Groeneveld zelf is reeds in ons vorig nummer gepl#tst. Red. P. K. to Krabbendijke. Alles in orde ont- yangen. Dank voor goede zorgen. Red. L. M. K., Tilburg. Er bestaat een speciale opleiding voor militie-officier. Waarschijnlijk wil uw compagnies-commandant u wel voor een opleiding voordragen aan den Inspecteur der Infanterie. Red. J. Z., Rijswijk. Alleen bij het verlof-om de twintig dagen hebt gij recht op een extra reis dag. Zie ook de oorrespondentierubriek van ons Mad No. 154. Red. L. K., Bcrgen-op-Zoom. Bij provooststraf hebt gij van den vijfden af geen recht meer op de mobilisatietoelage. Red. J. M., Leiden. Daar is voor 't oogenblik niets aan te dóen. Bedoelde milicien-sergeant moet zijn beurt' tot het volgen van den theorotisclien cursus voor vaandrig afwachten. Intusschen kan hij zich op zijn andere studiën toeleggen en zijn vrijen tijd op die wijze nuttig besteden. Red. Mil. Weetgraag, Naarden. Naar onze meening kan do compagnies-commandant u niet weigeren den bataljonscommandant to spreken, als daar voor gegronde redenen bestaan. Dien nogmaals een verzoek in. Red, L. K„ Oosterhout. In een kantonnements- zieken ver blijf heeft een soldaat recht op f 0.04 soldij per dag, ook over de eerste vier dagen. Bod. Mil. B., Geldrop. Do Commissie tot voorlich ting in zake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Zuid-Holland bevindt zich te 's-Gravenhage. Heb bezwaar schrift moet gezonden worden aan den voorzit ter van dio commissie. R e d. C. H. K, en J. H. W.Naarden. Het recht op vrij. vervoervoor rekening'van het Rijk be staat alleen in ons eigen land. In Duitscliland hebt gij er dus geen recht op. Red, B. M., Alphen, Vraag omtrent die over plaatsing aan uwen compagnies-commandant. Z.W.E.G. zal wel zoo goed willen zijn een des betreffend voorstel aan den Inspecteur der Vestingartillerie te doen. Red. D. D., fort bij Edam. Een kok, niet vrijwillig dienend, heeft boven zijn soldij en mobilisatie toelage, recht op do vergoeding voor levens middelen. Als landweersoldaat geniet gij per dag f 0.13 soldij plus f 0.10 mobilisatietoelage en f 0.35 vergoeding voor levensmiddelen, dus per week samen f 4.06. Dat een kok bij do veldartillerie f 0.50 per dag zou genieben, zal wel eene vergissing zijn. Of iets onderhands. Red. P. H, H., Krabbendijke. Als de omstandig heden het noodig maken, kunt gij aanspraak maken op de vergoeding wegens kostwinner schap. Gij moet ter hekoming van die vergoe ding een verzoek richten aan den burgemeester van uwe woonplaats. Red. BI. Staf. De bedoeling van hoogerhand is als van zelf sprekend, dat de verloven voor de be trokkenen zoo gunstig mogelijk geregeld wor den, zonder dat evenwel de dienst schade onder vindt. De regeling is aan den compagnies-com mandant overgelaten. Voor een zoo gunstig mogelijke regeling zoudt gij eens met uw C. C. kunnen spreken. Geef voortaan vollediger adres op. Red. Mil. M. M. te Amsterdam. Ongeschikt. De bedoeling van den dichter is niet anders dan een humoristische en rechtvaardigt zoo'n aan val niet. Red. Verloren voorwerpen. 23 Sept. met verlof naar Amsterdam miste ik, nadat ik 5.10 u. den trein in Amsterdam verliet, mijn bajonet-scheede en koppel, genum- mord 5713. Van den vinder wordt beleefd be richt verzocht door J. van Zante, 26o L. W. batj. 2e comp. Vergissing. Door een militair js Maandagavond in den trein van Boxtel naar Tilburg een verkeerd handkoffertje medegenomen, inhoudende een portemonnaie, twee kerkboekjes, enz. Verzoeke beloSfd bericht aan J. Klip, 2. 3. R. H. Veld leger. Bevorderingen, mutaties, enz. Met ingang van 1 October zijn bevorderd tot korporaal, de volgende soldaten, te weten J. v. d. Wulp, P. Verhoeven, A. C. de Jon ge en P. Bijl, allen van de 4e comp. 30o bat. L. W. I. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Ingekomen bijdragen van militairen van 5 t/m. 11 September 1915. O n d e rof f icier en te Neuzen f 17.40; Stafcom mando, Goes, f 28.05; Ver. v/'k. lager mach.- pers., Hollevoetsluis, f 15.64; 3-11-4 Landw. Artdll. 8.60; Officieren ,onderoff. en minde ren 1-3 R. If 76.-70; Een verlof§officier, Har derwijk, 10; Officieren ,onderöff. en minde ren IÏ-14 R. I-, j 34.05 2e comp. Kol. Reser ve, f 55; Ver. van onderofficieren „Ons Be lang", Amersfoort, f 27.37Onderoff. en min deren, B., f 10. Mobilisatie-trio 1914—1915-S. J. v. Trigt, Nelly v. tl. Gugten en Hetty ter Laag in Ciessen. Sergeant G. Persklomp schrijft ons nit Giessen Met uitbundige vreugde begroetten wij bo vengenoemd Mobilisatie-trio bij haar tweede op treden voor onze jongens. .Mochten wij een voorgaande maal ook al uiterst voldaan geweest zijn, do stormachtige ovatie, het daverend ap plaus bewees het kunstzinnige trio, hoe ook ditmaal onze verwaoktigen verre overtroffen waren. Hetty ter Laag de gevoelige violiste en Nelly v/d Gugten de vaardige pianiste, wisten met den baritonzanger S. J. v. Trigt een vlekkeloos ensemble te vormen, dat niet alleen gezonden lachlust wist te wekken, en oprechte vroolijk- heid, maar ook den fijn voelende op muzikaal gebied van goede voordracht en kunstzinnige vertolking te doen genieten. Met verlangen zien onze jongens naar een volgenden avond uit, dankbaar al dengenen, die moeite noch zorgen sparen, hun deze avonden to bereiden. Afscheid fourier v. d. Velden. Korporaal Affels, 4-42 L.W.I., schrijft ons van 2 October: Fourier O. v. d. Velden gaat ons verlaten. Hij gaat het vaderland dienen in- onze over- zcesche bezittingenbinnen eenige dagen zal hij zich inschepen naar Indië. Dezen morgen had vóór het front van de Compagnie, in tegen woordigheid van onzen Compagnies-comman dant en de overige heeren officieren, het af scheid plaats. Bij monde van Sergeant v. Houtum werd hem dank gezegd voor alles, wat 'hij aan do compagnie gedaan heeft, en als herinnering hem een prachtig horloge met inscriptie aangeboden. Zeer zeker is èn dank Bn geschenk ten volle verdiend. Immers gedurende de 14 maanden, dat hij als fourier bij onze Compagnie was, was hij voor allen alles. Bij inkwartiering, verschaffing van voeding en kleeding, spande hij steeds alle krachten in om het ons allen zoo goed mogelijk te maken, daarbij dikwijls zich zelf vergetend. Bij zijn vertrek naar Indië zijn hom dan ook gaarne onze beste wenschen gebracht. Moge het hem goed gaan en moge menige promotie zijn deel zijn. Een afscheid. Korp. Joseph Driesen, 2-18 L.W. I schrijft .Het aloude en bekende spreekwoord„Eere wien eere toekomt", kwam ons allen in gedach ten, wat ons noopte hem, wien de eere toe komt-, ze ook te geven. Die eere brengt dan zeker do onaerget. comp. aan haar waarnemen- den comp.-commandant den ros. le luit. Van R-ossum, welke gedetacheerd is geworden bij hot Se reg. inf. Die eere komt hem toe, alleen reeds voor zijn humaan karakter, voor het medeleven in het wel en wee van den soldaat. Aan hem verliezen wij dan ook een comp.-comd. die in alle opzichten officier is. U dan luit. van Rossum, roepen wij allen eenparig geen vaarwel, maar wel een spoedig wederziens toe in het midden van de manschap pen der 2e Comp, 18e Bat. L. W. Inf. Ter overname gevraagd. Korp. Mink schrijft ons: Door onze militaire roe t hai vereen iging wor den ter overname gevraagd elf gebruikte doch in goeden staat zijnde voetbal-jerseys of shirts. Aanbiedingen met prijs tc adresseeren aan mil. korp. Mink, le comp. II bat. regiment jagers. Cehuldigd. Men meldt ons: Maandagmiddag te 12 uur werd voor het front van de batterijen van de II afdeeling van het 2e regiment vold-artillerie door den af- deelings-eomraandant 'den luitenant-kolonel Tonnefc de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon uitgereikt aan den milicien L. J. Rasoh van do 4e batterij van genoemde afdeeling. De afdoelingseommandant wenschte hem in een kernachtige toespraak met deze onder scheiding gelukdaarop het woord tot den troep richtende stelde hij hem allen ten voor beeld. Vervolgens werd met de afdeeling een mili taire marsch gemaakt waarbij den milicien Rascli een plaats aan de rechterzijde van dón afdeelingscommandant werd aangeboden. Jaarfeest Militaire Zangvereen. „Abcoude". Men schrijft ons uit Abcoude: De Mil. Zangverecn. „Abcoude", onder lei ding van haren wakkeren directeur, don heer Frans Hasselaar, mocht Vrijdagavond 1 Oct.-in het A'damsch Koffiehuis te Abcoude haar één jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. In de smaakvol versierde zaal waren ongeveer een 300 genoodigden, bestaande uit leden er\ donateurs met hunne introduced^ bijeen. Onder de bezoekers merkten we o. a. op den Groeps commandant, luit.-kolonel E. O. Staal en den len toegev. off. der Artillerie, luit.-kol. Van Th iel. Met een kort woord opende de heer E. v. d. Schuur, le voorzitter der Zangvereen., liet jaarfeest, op duidelijke wijze uiteenzettend, wat leden en donateurs in 't afgeloopcn jaar deden. Verder dankte spreker hen, die speciaal hunne medewerking op dezen avond wilden be- toonen. Het Duo Clinge Doorenbos, bij ieder militair en menig burger welbekend, gaf enkele voor drachten ten beste, evenals de beer v. d. Hillst van fort Nigtevecht, terwijl de vaandrig Smit Sibinga, door den heer Hasselaar op de piano begeleid, mot enkele schoon uitgevoerde viool nummers den avond niet weinig opluisterde. Door den heer C. Schroder, secretaris der Vereen., was voor eene aangename afwisseling gezorgd door het vervaardigen van een Beurt zang, bestaande uit zeven coupletten, gezongen op zeven verschillende wijzen, w. o. die van 't Refrein: „It 's a long way to Tipperary" en „Zandvoort bij de Zee", welke met zeer veel genoegen gezongen werden. Den heer v. d. Schuur werd als blijk van erkentelijkheid door den heer Hasselaar, namens de leden der Vereen., voor al wat hij in 't afgeloopen vereenigingsjaar voor de Ver- eeniging geweest was, een barometer aange boden.. Ongeveer kwart na elf werd de avond door den voorzitter besloten met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt, om dezen avond naar wenseh te doen slagen, waarna het bal een aanvang nam. Ongeveer één uur be hoorde de avond tot het verleden. Voorzeker zal menig Abcoudenaar met ge noegen terugdenken aan den genoegelijken avond, hun door de Militaire Zangvereen. „Abcoude" bereid en die er niet weinig toe zal bijdragen, om hen tot de overtuiging te bren gen, dat de Zangvereen. een gunstigen invloed uitoefent op de militairen in dezen groep. De band, die directeur en leden bindt, de geldelijke steun, door ruim 90 donateurs totnogtoe ver leend, vonden weerklank in do harten der aan wezigen, toen der Militaire Zangvereen. door iemand, die onbekend wenschte te blijven, een lauwerkrans werd aangeboden. Luide juichte men de jubileerende vereeniging toe, die zoo wel de kunst verstaat het leven in Mobilisatie tijd zoo aangenaam mogelijk te maken voor den soldaat. Met den wenseh, dat de Vereen, den goeden naam, door haar met moeite en strijd veroverd, nog lang zal blijven behouden, brengen wij in alle oprechtheid hulde aan de Militaire Zang vereen. „Abcoude" en haar kranig Bestuur. Voetbal bij het Reser it. B. ^,Film" schrijft ons: De getrouwe lezers van de „Soldatencourani" zullen zich ongetwijfeld het bestaan herinneren van de voetbalclub van „Reserve Bataljon B". Aangezien deze militaire club vruchteloos aan klopte bij dén Nedeftandschen Voetbalbond bin in de 2e klasse te worden opgenomen, heeft do club onder den naam „Reserve Bataljon B" haar intrede gedaan bij den Utrechtschen Bond en Zondag 3 October haar eersten competitie wedstrijd gespeeld tegen Trompenberg" uit Hilversum. Het weer was prachtig, veel publiek aanwezig en de Hollandsche muziek heeft de stemming er in gehouden. Natuurlijk was onze majoor Van Baak ook present. „Res. Bat. B" stelt zich op met 2 invallers en onmiddellijk na hot fluitsignaal nemen de oranje-mannen het spel in handen. Na vijf minuten, tegen elkaar op wegend spel, weet Res. Bat. B te doelpunten. Trompenberg verliest echter den moed niet en heeft met een tam balletje, verkeerd beoordeeld door den keeper, zoowaar succes. 11. De oranje-mannen antwoorden na mooi samenspel met een goede goal, waartegenover Trompenberg eveneens een doelpunt weet -ie plaatsen. 22. Kort voor rust weet Kammeijèr voor Reserve Bat, B een gat en dus een goal te vinden. 32. Na rust blijkt Trompenberg eenigszins ver moeid. Do vlugge oranje-voorhoede weet hiér van dankbaar te profiteeren en de stand op xo voeren tot 83. Het doelpunt na rust van Trompenberg ontstond door een snelle door braak der rechtsbuiten. De wedstrijd werd uit stekend geleid door scheidsrechter Peeterse. Trompenberg beschikt over een goed doch onvoldoend getraind 11-tal. Vleugelhalfs, back en keeper waren bij hen 't beste. Bij Reserve Bataljon B voorhoede goed, links buiten iets vlugger, rechtsbuiten schitterend. Middenlinie heel goed, rechtshalf verder wegtrappen, maar de verdediging meer dan onzeker en do keeper weifelend. Voortaan van achter beter hoor, jon gens A. s. Zondag speelt het elftal te Utrecht tegen „Vooruit!'. Beste wenschen, mannen.' „FILM". „Holland blijft Neutraal" van H. G. BLEEKER. Men schrijft ons uit Noord-Holland: Op het fort bij Spijkerboor (stelling Amster dam) is oen mobilisatie-revue verschenen, ge naamd: .Holland blijft Neutraal" geschre ven door een lid van de bezetting, den geino- biliseerden onderwijzer Bleeker. Durft een di- lettantengezelschap er in 'b algemeen niet op aan, zich aan de opvoering van een revue of- operette te wagen wegens do vele finantieele zoowel als technische moeilijkheden, die er aan verbonden zijn, het wakkere gezelschap „Spij kerboor" heeft met behulp van verschillende dameskrachten uit Do Rijp eh Amsterdam de vele bezwaren getrotseerd en is na lang repe- teeren in den warmsten tijd van het jaar er in geslaagd het werk voor het voetlicht te bren gen. En hot is gelukt zelfs meer dan gelukt. „Spijkerboor" en de auteur Bleeker hebben een naam gekregen, dio in een groot deel van ons land een mooien klank heeft. Een schitterend bewijs van waardeering was zeer zeker de uifc- noodiging van een paar Groninger farailiies, om ook aldaar de mooie revue te vertoonen. Dc opvoeringen zijn daar een volkomen succes ge weest. Zooals men misschien zal weten, is Gro ningen de woonplaats van den auteur. Het aantal opvoeringen is reeds tot 8 geste gen en weldra zullen te Edam de 9e en lOovol- fen. Eu welke opvoeringen zijn dit geweest! teeds stampvolle zalen. Uitbundige toejuichin gen. Do hoofdfiguren werden bij open doek toegejuicht. Het regende kransen en bouquet- ten. De hoofdtype, Kees Knut, werd dikwijls bij open doek een complete ovatie gebracht. De opvoeringen in den omtrek geleken een ze getocht. De pakkende wijsjes uit de revue blij ven overal bestaan en zullen als de mobilisatie ten einde is, nog bij velen in de herinnering blijven. Enkele liedjes, zooa.ls het afscheidlied van de moeder van Kees Knut, schijnen wel zoo:n indruk op het publiek gemaakt te hebben, dat men overal nog in alle toonaarde afscheid van Kees hoort nemen Kees, mijn jongéu, mijn hartedief Je moeder heeft je zoo innig lief. Of iemand' met minder gevoel voor het tra gisch en meer idee voor humoristische frag menten, galmt: Wat zit ons Neerland in de pnt Met zulke mannen als Kees Knut. Men ziet hetde revue is langzamerhand ge meengoed geworden van allen uit den omtrek. In heb kleine Do Rijp heeft men haar 4 maal moeten opvoeren. Dc officieren van het fort en alle manschappon waren op de eerste uit voeringen aanwezig. De kapitein van het fort bij Spijkerboor, jhr. Blois van Treslong, zond den auteur Bleeker yen lauwerkrans als hulde betoon. Allo dames kregen bloemen. Mars. dio op meesterlijke wijze wordt voorgesteld door den landweersoldaat Bruyne, ontving to Gro ningen een krans. Maar over de revue zelf. Laten we ter ver duidelijking van den titel, al terstond zeggen, dat het doel van den samensteller was, ons ten tooneele te voeren den grooten strijd tus- sehen den krijgsgod Mars en do vredesengel. Do eerste wil Nederland in den oorlog betrek ken; do laatste bestrijdt Mars overal waar zij dit maar kan. Zij blijkt het Nederlandsche volk op haar hand te hebben, het volk keert den krijgsgod den rug toe. Dit is in hoofdzaak do strekking van dezo actueele revue. Hoe vangt de schrijver aan f Hij weet al dadelijk do opmerkzaamheid te spannen, door als eersto tafereel te kiezen de afkondiging van de mobilisatie op 31 Juli 1914. Had de schrijver ooit zijn revue mooier kunnen inzet ten Do angst van het Ned. volkhet bit tere afscheid van de mannen, die moeten ver trekken; do pijnlijke onzekerheid over het lot van ons land, hoe mooi wordt dit alles hier uitgebeeld door de spelers! Het 2e en 3e bedrijf spelen op het fort. Mars verschijnt hier voor de poort en eischt luidruchtig toegang, als hoogste militaire auto riteit. Als schildwacht fungeert hier de leuke Kees Knut, de populaire Sp ijker boorsche figuur, die hier zijn intrede deed in_ koks- gedaante en zicli als „Kees Knut" liet in schrijven op het wekbriefje, maar die lang zamerhand de algemeono soortnaam is gewor den voor alles, wat op Spijkerboor maar eenigs zins verband hield mex de geheimzinnige wok- historie". Maar ter zake. Wat gebeurt er? O, schrik de annalen van Spijkerboor zullen er later schande van spreken! 't is niet ie ge- looven Mars wordt do toegang geweigerd door den nietigen persoon van Kees Knut. die in zijn betoog verheven is en zijn weigering grondt op zijn instructie, die beschreven stond op een rol closetpapier we zagen het duide lijk! volgens welke instructie alleen de veer man Hop, do onsterflijke schilleboer en de can- tinebaas zaliger gedachtenis mochten"'toe- gel a ten worden. Eerst als Mars beweert, dat hij Jan de Wit, Napoleon Bonaparte, Bismarck c.s. steeds naar zijn pijpen heeft laten dansen en zelfs den sergeant van kazerneering in de oogen van Kees, de meest invloedrijke persoon op het fort in macht overtreft, laat men hem onder het aantreden van de wacht passee- ren, die met. harken en gieters ten tooneele verschijnt. Mars laat zich door Kees over ver schillende forttoe;standen inlichten en voelt zich hier recht behagelijk. Vooral tot den persoon van Kees Knut voelt hij zich bijzonder aange trokken en zal misschien in den geest van Alexander de Groote's uitspraak gedacht heb ben„Als ik Mars niet was, zou ik Kees Knut op Spijkerboor willen zijn!" Een „tip-top" vrouwenwacht komt uit het aangrenzende dorjf aanmarcheeren en biedt den fortcommandant hare diensten aan. Ook de vredesengel verschijnt op het fort om Mars zijn laatste vrienden af te halen. Zij wijst hem op het verschrikkelijke van den krijg. Haar sym pathieke verschijning, stralende van hemelsche majesteit vindt hjer dadelijk bijval. Meisjes in rneidos bezingen het geluk van den vrede. Het 4e bedrijf speelt in de inkwartierings dorpen'. Ieder meisje lijdt aan de mobilisatie verliefdheid: 'u is hier gedans en gezang van den morgen tot den avond. Aardig wordt de stemming uit de Noordhollandsche dorpen hier weergegeven. De schrijver weet gevoelige sna ren bij het publiek aan te raken, als hij de Belgische vluchtelingen in het dorp laat komen en de vrouwen en moeders van de gemobili- seerden laat spreken. Weldadig doet aan de schitterende apotheose, waarin het Ned. volk geknield ligt voor den vredesengel. Mars geeft zich gewonnen en legt, zijn wapens neer aan hare voeten. Hij erkent, dat er oen ibank tusschen haar en het Ned. volk bestaat, die niemand, zelfs hij niet met zijn ruw geweld, kan verbreken: Holland wil neutraal zijn. Hij zal zijn troost in andere rijken zoekon. Deze revue bevat elementen, die het publiek bij hoopen trekken. Niet alleen ligt dit in den actueelen titel en in de nationale strek king, maar vooral ook in de geestige kwink slagen en de pakkende liedjes, welke laatste we zeiden het reeds gemeengoed zijn ge worden van allen. Men heeft behoefte aan zulk een werk, waar de tegenwoordige stemming van de menschen zoo op heeterdaad is betrapt. In dezo zenuwachtige tijden schijnt van vertoo ningen, als deze revue, een kalmeer ende in vloed uit te gaan, die een weldadig karakter niet mist. We hopen, dat nog vélen in de gelegenheid zullen zijn, dit werk te zien opvoeren. Pronken met andermans veeren. Geachte Redacteur, In het No. van Zondag zag ik een gedichtje getiteld „Zeemans lot", van J. P. J, Lichters, stoker Hr. Ms. „Zeehond". Genoemd gedicht is niet van J. P. J. Lich ters. Hr-fc is een Duitsch lied, getiteld „See- ruanns Los", 't Is gedicht in verband met het zinken der Titanic". Hot is dus geen eigen werk, doch „naschrift". Wanneer zal het de laatste maal zijn dat ik hiertegen moet ageeren? Hoogachtend, Uw dw. dn. GROENOUWE, K. R. A. (Nogmaals ons dringend verzoek geen ge dichten van anderen in te zenden, doch uitslui tend eigen werk. Redactie.) Oplossing Pandoerpraatjê. Geachte Heer Redacteur, Hierbij zenden wij u do oplossing van het praatje der club O. L. E. K. in no. 177 van uw blad No. 1 r. 8, 2 b„ 3 aas, 4 de 9. No. 4 kl. aas, 1 b, 2 rib., 3 sch. aas. No. 2 kl. h„ 3 sch. b„ 4 sch. h., 1 kl. 10. No. 2. kl'. vr„ 3 'sch. 10, 4 h. aas, 1 kl. 9. No. 2 sch. 7, 3 h. h„ 4 h. b„ 1 sch. 8. De loden der club van de 4e compie, le Bataljon, 19o Regiment Inf. Een Pandoer.praatje van fort Pampus. •Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij u volgend Pandoer- praatje te plaatsen in uw veelgelezen blad. No. 1 kl. boer 10-9-8-7, ruiten 7, harten 7 en 9. Schoppen troef. Komt uit met harten 9. No. 2 harten boer, vrouw en 10, sch. "aas, heer, 9, rüiten aas en klaveren aas. No. 3 ruiten heer, vrouw, 10, S, harten heer, kl. heer, sch. 7 en 8. No. 4 harten aas, S en 6, ruiten 8 en boer, kl. vrouw, sch. vrouw en 10. De Pandoerchib van Fort Pampus W. H. HOFMAN. L. J. A BRUGGENWIRTH, P. RUSMAN. S. LINNEREN. Een praatje uit Rijswijk, Geachte Redactie. Hieronder volgt een praatje, waarvan onder- geteekenden gaarne de plaatsing in uw veel gelezen blad zagen. No. 1 heeft sch. aas, boer, 10, 8 en 7, harten 8 en 7 en ruiten S. No. 2 kl. aas, vrouw, boer, 10 en 8, harten aas, sch. koning en 9. No. 3 harten 6, 9, 10, kl. 7 en 9, ruiten 7, 9 en 10. No. 4 ruiten aas, koning, vrouw en boer, schoppen vrouw, harten boer en vrouw en kla ver koning. No. 1 speelt harten S op, en maakt klaver troef, de boer mag verzaakt worden. Aangezien we het praatje lieden zelf speelden, kan er dus In Champagne. Van het Westelijk Oorlogsterrein valt in do laatste paar dagon betrekkelijk weinig to vertellen. Na het groote offensief is do strijd er weer wat bedaard. Toch wordt er eiken dag gevochten. Niet het minst in het gebied, dat wo hier boven in kaart weergevenChampagne. Het is het bekende land der mousseerende wijnen, dat de Duitshers ten deele in hun bezit hebben, maar waar nu van ded wijnbouw niet veel terecht komt. Het gaat op dit terrein in den laatalen t(jd heet te keer: vecd artillerie-actie, nu en dan een bajonetten-gevecht, afgewisscdd mot een strijd van bommenwerpers. Soms veroverden de Duitachers een eindje loopgraaf, dan weer de Franschen, maar de toestand blijft vrijwel dezelfde. Onze Jezers zullen op dit baartje menigen naam zien, die dikwijls in dezo loopgraven-oorlog is genoemd. bij vermeld worden, dat oplossing mogelijk is. Bij voorbaat onzen dank. J. r. ZANTEN. A. RAVESTEYN. P. MICH1ELSEN. A. BUICK. Dankbetuiging. Hierbij mijn dank voor do mooie klok, Die ik bewonderd heb in mijn trouw rob, Mijn vrouw was ten zeerste er mee voldaan En sprakWat zal zoo'n klokje gaan. Ook de wekker werd druk bezien, Door mijn allerliefste Mien. Tot slot een groet, in de courant, Aan de 5e Batterij en» den Luitenant. D. ROZA. Woerden, 2 Oct. 1915. Een laatst vaarwel aan scheidende vrienden. (Van Hosp.sold. Jan Vermeer.) Vaarwel, vrienden, het ga u goed, Nu. gij helaas vertrekken moet. Het valt mij zwaar van u te scheiden, Maar ach, het is niet te vermijden Ik denk maar bij me zelf „Het moet!" Je bent niet vrij in wat je laat en doet, En dat is feitelijk ook maar goed. Want anders ging het zeker slecht. En kwam er van ons weinig terecht. Toen ik jullie vanmorgen heen zag gaan, Toen blonk in menig oog een traan, Want jullie waren liever hier gebleven, Je hadt hier zoo'n gezellig leven, De permissie is hier goed Eten en drinken jn overvloed; Op tijd je traktement ontvangen; In één woord, al wat je kan verlangen, 's Avonds kwamen we gezellig bijeen, En zoo vlogen de dagen heen. Veertien maanden zijn zoo vervlogen, Als een schaduw voor onze oogen. Ja, die maanden vlogen heen, Maar nu, nu ben ik zoo alleen! Vertrokken zijn ze nu, mijn vrinden, 'k Zal ze wellicht nooit meer vinden. Vaarwel dan Staal, ik zal je misschien Nooit, neen nooit, meer zien Voor altijd ben je heengegaan, Toch zal je steeds in mijn geheugen staan, En al is het dat je mij nooit meer ziet, Jou vergeten doe ik niet! Vaarwel, Piet de Vriond, voor altijd vaarwel, Ook jou vergeet ik niet, dat weet je wel, Onze vriendschapsband wordt nooit verbroken, Dat waren we immers afgesproken? Welnu, van mij'n kant blijft hij sterk. Vaarwel dan Piet, en hou je maar sterk. Vaarwel, Jan Prcnger, want ook jij. Was altijd een goede vriend van mij En ik geloof heusch niet te overdrijven, We zullen altijd vrienden blijven. Vaarwel dan allen, die ik ken! Ik eindig hier nu met de pen, Maar dit wil ik u nog even schrijven, Gij zult bij mij in herinnering blijven; En zit ge soms in d' eenzaamheid neer, Denk dan nog dikwijls aan uw vriend JAN VERMEER, Hosp.sold. Fort de Ruyter bij Willemstad. Pandoerclub „Wat esn neusl" (Van mil. B. Waardenburg uit 's-Gravenzande.) Geachte Redactie, Ondergeteekende is even in actie. Wij lezen telkens in uw Courant Van gedichtjes heel galant, Maar nimmer kwam er een in handen U gestuurd uit 's-Gravenzande, Daarom wil ik nu probeeren Om wat bij elkaar te prakkizeeren. Wij liggen met velen bij elkaar En zijn allen even'gaar. Met pandoeren zijn we glad, Want onze pandoerclub heet, Zooals nog niemand weet, Pandoerclub: „Wat eea neus"» Ja Redactie, het is heusch I En naar ons aller keus. Want die praatjes in uw Courant, Komen ook in onze hand En worden door ons heel galant, Uiteengezet van allen kant. Vanmorgen hebben we ook zitten zoeken, Zonder razen of te vloeken, Naar 't praatje van miftcien Struiken Dat ons weer op kwam duiken. We hadden het ras gevonden, We hielpen elkaar zoo goed we konden. 'k Sohei er nu met dichten uit. Daarom geachte Redacteur, Stel me nu toch niet teleur En neem een plaatsje in uw blad Met dit gedichtje en het praatje, Dat ik voor hen uiigelegd had, Met mijn vrienden, ja, 't is heusch. Van de pandoerclub „Wat een nous", Op 's-Gravenzande gelegen. Wij jongens van zaal 14 zijn niet verlegen, Want die naam heeft hij van ons gekregen. En geef het een volgenden keer In uw volgend blad maar weer. Dat is ons aller verlangen, Want. we zijn daardoor te vangen; Zet dit dan in ons belangen In onze „Soldaten courant". Opdat ik niet haal een das Met mijn vrienden, En mij, die zich noemt, De milicien BAS. Twee Nederlandsche soldaten gedood. Dinsdagnacht kwamen twee Nederlandsche soldaten van de grenswacht te St. Kruis (Z.) door onbekende oorzaak in aanraking met de electrische draadversperring en werden on middellijk gedood. Beide slachtoffers zijn afkomstig uit Friesland één hunner is gehuwd. Nader meldt men uit Oostburg: De lijken der beide gisternacht verongelukte militairen J. de Jonge. 27 jaar, uit Heeren veen, en F. Reitsma, 24 jaar, uit Sexbierum, zijn Dinsdag van den draad verwijderd en naar Oostburg overgebracht. Schipper en vrouw verdronken. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: Do Boldatcn van het fort aan den Sloterweg te Haarlemmermeer zagen Maandag een bieten schip in do Genievaart, stil liggen. Eerst mcen- d> men dat do eigenaars in do roef waren om to eten, doch toen zich een paar uur daarna nog niemand op het schip vertoonde, gingen oen paar soldaten op onderzoek uit. Zo vonden hex schip onbeheerd, waarna zo gingen dreg gen, met het gevolg dat do jonge schipper on zijn vrouw weldra levenloos werden opgehaald. Bijzonderheden ontbreken. Alleen weet men, dat de drenkelingen afkomstig zijn van Ha- zerswoude. Van andere zijde meldt mon ons; In de geuievaart nabij don Sloterweg onder Haarlemmermeer zijn Maandag gevonden do lijken van den 24-jarigen 6C-hipper G. Sloot weg uit, Hazerswoude en diens eehtgenoole. Door een of andero oorzaak is vermoedelijk de vrouw, dio aan het roer stond, over boord geraakt en is do man, die in de lijn liep, bij zijn pogingen om haar te redden, verdronken. Verduistering van militaire goederen. Uit liet onderzoek inzake do verduistering van militaire goederen is nog gebleken, dat hot. personeel goederen verduisterd heeft ten nadeele van Delftsche firma's. In verband daarmede liebbon Maandag nog Amsterdam wederom huiszoekingen plaats ge had en is een partii ondergoed, cosiuums enz. door do recherche in beslag genomon. Te Delft is uit een automobiel van den etappendienst een kostbaro Bos-magneet ont vreemd. T'-r beschikking van do justitie gesteld ep in het huis van bewaring te 's-Gravenhago ingesloten zijn acht schippersknechts, beirok ken in do verduistering van militaire goede ren. Eene opbrenging voorkomen. Onze berichtgever te Umuiden schrijft: Van kapitein F. Koopman, voerende do kof tjalk „Zeemeeuw", welke hier van Ondarroa in .Spanje binnenkwam vernamen wij hoe de scheepsjongen door zijn zwemkunst wist to voorkomen dat het schip naar Engeland werd opgebracht. Bij het passeeren van het Engelschc Kanaal werd de kof aangehouden door een patrouille vaartuig, waarvan de officier naar herkomst en bestemming informeerde en ten slotte de scheepspapieren wenschte in te zien om de mon deling gegeven mededeelingen te kunnen eon- troleeren. De gezagvoerder begaf zich in zijn hut om de papieren to halen en keerde daarmede op het dek terug. Bij het overreiken greep do officier mis, zoodat de papieren dus in het water te recht kwamen. De scheepsjongen, die zeer goed do zwem kunst mdchtig is, bedacht zich geen oogenblik en sprong overboord, dook een paar malen en bracht de papieren alle boven water. Toen moest bij nog over eenigen afstand zwemmen, wijl de schepen door de vaart waren doorge- loopen. Do officier kondigde den kapitein inmiddels aan dat hij naar een Engelsche haven zou wor den opgebracht, omdat hij de zaak niet erg ver trouwde en vermoedde dat de papieren met op zet over boord waren geworpen, ten einde een minder gewensebt onderzoek te ontduiken. Toen hij de inmiddels weer opgedoken papieren had doorgelezen, erkende hij dat zijn vermoeden on gemotiveerd waa. Voor do zwemkunst van den scheepsjongen sprak hij, als sportlievend Engelschraan, zijn bewondering nit en gaf hem eenige zilverstuk ken om daarvoor in Holland een kistje Êigarcn te koopen. Een schijndoode! In een groote gemeente in de provincie Gro ningen „overleed" de vorige week een vrouw. De dokters constateerden, aldus de ,,N. Veend. Ct.", dat do vrouw aan hartverlamming wa3 overleden. Nadat het lijk gekist was. verbeeld de de man zich, dat zijn doodgewaande vrouw hem riep; 't werd den man benauwd om het hart, hij ging naar zijn buren ea stelde die er mede in kennis. Terwijl zo samen naar huis gingen, kwam bij het openen der deur.... de doodgewaande vrouw hen tegemoet!' De nu gehaalde dokter constateerde, dat do vrouw een flauwte had gehad. Verbrand, Een 4-jarig dochtertje van W. Kok te Mep pol speelde bij de tafel. Bij ongeluk viel een ketel met beete koffie om, die de kleine zoo deerlijk brandde, dat zij aan de gevolgen over leed. Smokkel-baby. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwagen, waarin een slapend kindje lag. Bij onderzoek door de grenswacht bleek echter, dat de „lieve kleine" bestond nit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een mas ker. Natuurlijk werd de Blaap van het teeder wichtje wreed gestoord! Van een eigenaardige vondst en een harteloozen vader. Een kinderwagen met- een kindje er in werd Maandag aan. een politiebureau in Den Haag gedeponeerd. De rechtmatige eigenaar, die opzettelijk eon en ander aan het Koriebosch had „verloren", is opgespoord. Het bleek te zijn een zand- schipper, wonende aan do Hemsterhuisstraat, wiens vrouw Zondagavond nit vrees voor mis handeling de echtelijke woning was ontvlucht, daar achterlatende twee kinderen, waarvan één slechts twee jaren oud. Des nachts heeft de vader dat jonge wicht in den kinderwagen gezet en heeft daarop wagen en kind naar net

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3