OP ZEE. Legerzelcen. Marinezaken. Correspond en tie- Uit Leges' en Vloot. j03ö SOXjXj u ia.rB "X" van "Woensdag* Octooer X O X E3 schillende plaatsen ondernomen, mislukten met zware verliezen. BULGARUE. Een ultimatum van Rusland. PETERSBURG. Aan den gezant van Rusland to Sofia is opgedragen om zond ei' verwijl aan minister-president Ra- doslawof een nota to overhandigen, waarvan do vertaling hier volgt: ,,Do gebeurtenissen, die op het oogenblik in Bul garije plaats grijpen, geven blijk van het definitieve besluit van de regeering van Honing Ferdinand om het lot van het land in de handen van Duitschland te leggen. De aanwezigheid van Duitsche en Oos- tenrijksche officieren op tiet ministerie van oorlog en bij de staven van het leger, de concentratie van troepen in de aan Servië grenzend^ zone, do aanvaarding door het kabinet te Sofia van de ruime geldelijke ondersteuning door onze vijanden, laten geen twijfel moer over aan het doel van de tegenwoordige militaire toebereidselen van «de Bulgaarsche regeering. De mogendheden van de Entente, die de verwezenlijking van de verlangens van het Bulgaarsche volk gaarne zouden zien, heb ben minister-president Radoslawof herhaal delijk medegedeeld, dat elke vijandige daad jegens Servië beschouwd zou worden als te gen haar zelf gericht. De verzekeringen, door het hoofd van het kabinet gegeven in antwoord op die waarschuwingen, worden te niet gedaan door ide feiten De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onver gankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kau door zijn tegenwoordigheid de toebereidse len voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanc- tionneeren. De Russische gezant heeft daarom bevel ont vangen met het gehaeio personeel van de lega tie en de consulaten Bulgarije te verlaten, in dien da Bulgaarsche regeering niet binnen 24 uren openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rusland en niet over gaat tot de onmiddellijke verwijdering van da officieren, behoorende tot de legers die In oor log zijn met de mogendheden van de Entente." De toestand In Bulgarije. PETERSBURG, 4 Oct. (Reufcer's bijz. dienst.) De opvatting hier is, dat de regeering van koning Ferdinand zoo aan handen en voeten gebonden aan Duitsch land en Oostenrijk is overgeleverd, dat toe geven aan de verlangens der geallieerden weinig of in het geheel niet waarschijn lijk is. De laatste berichten uit Sofia zeggen, dat de Duitsche kolonel von Tarlow benoemd is tot commandant van don Konak en dat Duitschers en Oostenrijkers aan hem zijn toegevoegd. De woning van Radoslavof wordt door geheime Duitsche agenten bewaakt met het oog op de mogelijkheid dat de premier nog op het laatste oogenblik zou kunnen gaan wankelen. Alle bevelen van het Bulgaar sche ministerie van oorlog zijn onderworpen aan de goedkeuring van Duitsche en Oosten- rijksche officieren. De Duitsche en Oostenrijksche legaties zijn veranderd in wat beschreven wordt als een soort fort Chabrol, uit voorzorg tegen onlusten van ontevredenen. Twee Duitsche journalisten, door den Buit- schen gezant aanbevolen, werken nu samen met den Duitschgezinden leider van het persbureau van het departement van bui- tonlandsche zaken. Bulgaarsche deserteurs. LONDEN. Da „D'aily News" meldt uit Parijs: Als een bewijs van den onwil, waar mee de Bulgaren de mobilisatie-order'vol gen, wordt hier verteld, dat 800 volledig uitgeruste deserteurs op een nacht aan het station Calafot aankwamen, over de Roeihe-ensche grens. Zij verklaarden dat hun families hun haddeu gesmeekt niet onder de wapens te gaan. Zij zeiden dat hun landge- neoten nimmertegen de Russen zouden vechten. De dienst op Engoland. Men seint ons uit Vlissingen: Do mailboot „Mecklenburg" kwam Zaterdagmiddag te vijf uur aan met 184 passagiers, die grootendeels van Woensdag af aan bcord waren, en met mail. Te half zeven kwam ook de „Komngin- Radoslavoff. Wij geven hier het portret van een man, die tegenwoordig van veel beteekenis is: de Bulgaarsche minister-presidept Radosla vof. Hij is het, die in een bespreking met de leiders der jregecringspartijeu, de ge denkwaardige woorden sprak, dat Bulgarije genoodzaak was in het belang zijner neu- traliteit zijn leger onder de wapenen te roepen. Dat is in dezo omstandigheden een stap naar den oorlog. Als Bulgarije daar aan deelneemt, weet men ook aan welke zijde het zioh zal plaatsen, aan die der bond- genooten en het zal allereerst zijn leger macht tegen Servië richten. Na het ultima tum van Rusland zal Bulgarije moeten Jmm fi* sleden,, Regentes" maar zonder passagiers of mail. Zondag was de dienst weder normaal. Het gevecht aan de kust bij Riga. LONDEN. De „Times" verneemt uit Pe teraburg dat de botsing tusschen de Rus sische slagschepen en de Duitsche kustbatbe- lijen ten westen van Riga, waarin Viazems- ky en commandant Svinin 't leven verloren, door de correspondent van do „Birsjewya Wjcdemosti" wordt beschreven. De corres pondent zegt, dat toen een projectiel in der. commandotoren van een der oorlogsschepen was ontploft en het bekend werd dat de l>eide genoemde populaire officieren waren gedood, de Russische schepen met al hun zware ka nonnen het vuur openden en de vijandelijke batterijen overstelpten met een hagelbui van granaten, waarin geen levend wezen liet kon uithouden. Zoo werd de dood der dappero zeeofficieren onmiddellijk gewroken. De Russische schepen trokken daarop te rug zonder eenige schade te hebben be loopen. Engolsche monitors beschadigd. BERLIJN. Op 2 October zijn twee Engelsche monitors voor La Panne door bommen, geworpen door onze watervlieg tuigen, beschadigd. Het vergaan van ds „Veset". KOPENHAGEN. Het verhoor over het vergaan van den Deenschen schoener „Veset" leidde'tot de slotsom, dat de schoe ner zich, ten gevolg© van nevel en regen, en ondanks herhaalde waarschuwing, in het mijnveld bègaf. Twee mijnen ontplof ten. Het schip zonk; de bemanning werd door een Duitsche torpedoboot gered. In de Zwarte Zee. Uit Odessa wordt gemeld, dat in de Zwarte Zee twee Duitsche ouderzeebooten, een groote, geheel moderne, en een kleinere, bij het schiereiland de Krim zijn opgedoken de groote heeft fabrieken beschoten en ettelijke visschersbooten tot zinken ge bracht. PETERSBURG. Rapport van den gene- ralen staf: Eenige onzer oorlogsschepen bombardeer den en vernielde opnieuw de herbouwde inrichtingen op het terrein van de steen koolmijnen bij Songoeldak. Het ongeluk met de vliegmachine, ""Men seint ons uit Utrecht, dat de toe stand van luitenant Polis en die van luite nant Hofstee Zondagavond naar omstandig heden vrij goed was. De geneesheer is tevreden, luitenant Hofstee gevoelt zich echter nog steeds zeer pijnlijk. Verontschuldigingen. Naar wij vernemen heeft de Britsche regeering aan de Nederlandsche haar leed wezen betuigd" en verontschuldigingen aan. geboden naar aanleiding van het feit, dat een Britseh vliegtuig, zich vergissende in de plaats waar het zich bevond, den 9den Augustus des nachts bommen heeft gewor pen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heeft verklaard de berokkende 6ehade te zullen vergoeden. NederEandsch Olympisch Comité. Op de dezer dagen gehouden bestuurs-ver- gadering van hes Nederlandsch Olympisch Comité is besloten in Augustus 1916 Nationale Olympische Spelen te houden; terwijl in over leg met de Nederlandsche Athletiek Unie be paald werd de zoo goed geslaagde Leg'erwed- strijden ook in 1916 te herhalen. Het comité voo'. de vaardigheidsproeven werd als volgt samengesteldkapt. P. "W. Scharroo, voorzitter; kapt. W. P. Hubert van Blayenbm'gh, secretaris; le luit. -jhr. L- M. van Reigersbergen Versuys, lid., In. zake do vaardigheidsproeven werd besloten het schieten onder de facultatieve eischen op te nemen. De commissie voor den voor te bereiden vijf kamp voor H'.H. officieren bestaat uit de iiee- renkapt. Scharroo, ritmeester Godin de Beau fort en lo luit. F. J. A. Galkoen. Deze vijfkamp omvat: schermen, schieten, wielrijden, zwem men en veldloop. Besloten werd een enquête te houden over het geheele land omtrent de beschikbare sport terreinen, zwemplaatsen en turnhallen, alsmede omtrent de behoefte, die daaraan bestaat hij de sport- en gymnastiek-vereenigingen. Het bestuur sanctionneerde de actie van het dagelijksch bestuur in zake de oprichting van de Amsterdamscke Federatie van Sportbonden. Ten slotte werd nog besloten tot uitgave van een boekje, waarin alle records voorkomen. Voor do Prins-Hendrikstichting. Door den directeur van de Prins Hendrik- Stichting te Egmond-aan-Zee is van don ad ministrateur van het op een mijn geloopen stoomschip „Koningin. Emma" ontvangen een bedrag van f 157.50, dat door hem op de thuis reis onder de passagiers werd bijeenverzameld. De administrateur heeft dit bedrag nog kun nen redden. Inkwartiering van militairen in openbare schoolgebouwen. In antwoord op de vraag van den beer Kno bel of hot niet mogelijk is voor den Minister van Binnonlandsche Zaken om, in overleg met den Minister van Oorlog, een einde te maken aan het, voor het openbaar onderwijs schade lijk, gebruik van openbare schoolgebouwen tot- inkwartiering van militairen, heeft de Minister van Binnonlandsche Zaken het volgende mede gedeeld. Indien door de militaire autoriteiten van ge meentebesturen, of andere besturen, colleges of autoriteiten een verzoek wordt ontvangen tot ontruiming van een betzij openbare, hetzij bij zondere school, dan wordt daaraan, zoo cenigs- zins mogelijk, voldaan. Blijft'een dergelijk verzoek achterwege, dan mag worden aangenomen, dat het gebruiken van de school door militairen niet tot onover komelijke bezwaren aanleiding geeft en dus niet bepaald schadelijk is to noemen voor den voort gang van het onderwijs. In zulk geval wordt niet tot ontruiming overgegaan, aangezien door het gebruik maken van scholen groote kos ten voor barakkenbouw aan het Rijk worden bespaard. Door den Minister van Oorlog wordt een onderzoek ingesteld naar den omvang van het gebruik van scholen voor legering van troepen, naar de redenen waarom die scholen nog niet door ander logies zijn vervangen, naar de vraag or reeds op ontruiming werd aangedrongen, alsmede naar de kosten, welke uit ontruiming vermoedelijk zouden voortvloeien.. Artillerie-Inrichtingen. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uit gaven .van het Staatsbedrijf der Artillerie- Inrichtingen voor het dienstjaar 1916 en nadere voorziening ten aanzien van de rente, door het bedrijf aan 's Rijks middelen uit to keeren. Do totaio uitgaven zullen zijn f 4,123,760 waaronder begrepen f 100,560 aan uitgaven voor kapitnalsvermecrdcring; zoodat do exploi- ttttieuitgavcn zijn f 4,023,200. Met afwijking van het bepaalde in art. 4 der wet van 17 Maart 1013 (St.bl. no. 95) wordt gedurende do jaren 1916 tot en met 1920 tel ken jarc 4.5 ten honderd van do kapitalen, welke op 1 Januari van dat jaar uit 's Rijks schatkist aan het Staatsbedrijf de Artillerie- Inrichtingen verstrekt en nog niet terugbe taald waren, door dat bedrijf aan 's Rijks mid delen uitgekeerd. Evenals de voorgaand© jaren is geschied, zullen bij afzonderlijk schrijven eenige exem plaren van het werkplan der Artillerie-ïnrieh- tiDgen voor 1916 aan den voorzitter der Tweede Kamer worden toegezonden, met de bedoeling dio stukken ter griffie to doen noderleggen ter raadpleging voor de leden, die dit verlangen. Koloniale Werving. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft de*volgende order voor do Land macht uitgevaardigd: Ter aanvulling van het gestelde in mijne aanschrijving van J September j.l. B. L. No. O. V. I. 31778 (A. 3360) wordt door mij be paald, dat de korpscommandanten, de in de vierde alinea dier aanschrijving bedoelde op gaven ter beslissing indienen aan de afdeoling Beheer Landmacht van het Algemeen Hoofd kwartier, zijnde de beschikking over do ver zoeken tot overgang bij de Koloniale troepen door don Minister van Oorlog aan mij opge- Ik teekon hierbij nog aan, dat nopens do verplichting tot het terugbetalen van genoten premiën door militairen, die hij de koloniale troepen zullen overgaan of gedetacheerd wor den, aan den Commandant der Koloniale Re serve en aan de betrokken militairen tijdig de vereischte mededeelingen moeten worden ge daan. Vrijwilligers, die zich tijdens de mobilisatie voor onbepaalden tijd verbonden hebben, moe ten terugbetalen de premie hun hij indienst treding uitgekeerd, verminderd, voor zooveel het onderofficieren betreft, met eene som van zes gulden vijf en twintig cent 6.25) en, voor zooveel het korporaals en minderen aan gaat, met een bedrag van drie gulden drie en dertig cent 3.33) voor elke volle maand, door hen in hun tegenwóordig dienstverband doorgebracht. De hoofdcursus. De Minister van Oorlog beeft thans defini tief bepaald, dat de lessen van den hoofdcursus te Kampen zullen aanvangen op 1 Nov. a.s. Alle onderofficieren, die aan bet toelatings examen voor dien cursus hebben voldaan, zul len op dien datum te Kampen moeten worden gedirigeerd. De mobilisatie en de advocaten. Door de Raden van Toezicht en Discipline der Orden van advocaten te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravcnhage, Utrecht, Leeuwarden, Zutphen, Zwolle, Breda, Maastricht en Almelo is gezamenlijk een schrijven gericht aan den Minister van Oorlog, waarin te kennen wordt gegeven, dat zich onder do gemobiliseerden tal van advocaten bevinden, en waarin betoogd wordt, dat belangen geschaad en de afdoening van rechtsgedingen opgehouden wordt. Om deze redenen hebben do Raden van Toe zicht en Discipline der Orden van Advocaten zich gezamenlijk tot dén minister gewend, met het verzoek aan de gemobiliseerde advocaten een langdurig verlof te verstrekken: De Minister van Oorlog heeft daarop ge antwoord lo. dat de bedoelde militairen zich ieder voör zooveel hem betreft, met een verzoek om ver lof moeten wenden tot hun onmiddellijken offi ciers-commandant-, die verplicht is voor do ver dere verzending zorg te dragen; 2o. dat deze verwijzing niet- moet worden opgevat als een mededecling, welke reeds bij voorbaat uitzicht op een gunstige beslissing opent, (j?N. CL") Kapelmeester 4e Reg, Inf. Men meldt ons: Tot kapelmeester van het stafmuziekkorps van het 4e regiment infanterie is in do plaats van den heer W. van Erp, die met ingang van 6 dezer eervol ontslag heeft aangevraagd, be noemd de heer Ger. Dik, kapelmeester van het fanfare-muziekkorps van bet 2e reg. infanterie. Uitzending voor Ned.-Indlë, Voor de na te noemen betrekkingen bij 's lands dienst in Ned.-Indië, waarin moet wor den voorzien door uitzending vanwege bet Departement van Koloniën, bestaat thans ge legenheid tot mededinging: Verpleegster le kl. in de mil. hospitalen. Onderofficier-administrateur 2e kl. bij de .gewapende politie. Europ. detachements-commandant 2e kl. bij do gewapende politie. Zij die voor uitzending tot een dezer betrek kingen in aanmerking wenscbea te komen, kunnen zich tot het verkrijgen van inlichtin gen wenden tot de afdeeling „Personeel" van het Ministerie van Koloniën. („St.-Ct.") Eervol ontslag. Bij K. B. is aan den als zoodanig tijde lijk benoemden res. le luit. der cav. D. H. Brondgeest, op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Hr. Ms. Kanonneerboot „Thor". Het bevel van Hr. Ms. kanonneerboot „Thor", te Willemsoord, is dezer dagen aanvaard door den luit. ter zee 2e kl. C. E. L. Helfrich, ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl. F. A. van Vloten, die eervol van het tijdelijk hevel van dien bodem ontheven en geplaatst is aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Van Galen", to Hellevootsluis. Ceplaatst. Bij besch, van den Min. van Marine is de kapt. ter zee A. Pieren met 5 dezer ge plaatst in de directie der marine te Helle vootsluis, CORRESPONDENTIE VRAGEN. Nogmaals zij medegedeeld dat vragen niet per brief maar uitsluitend in deze rubriek beantwoord worden. Allo vragen worden, zcoais onze vrienden wel weten, regelmatig en zoo spoedig mogelijk door ons afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Adressen gevraagd» Tweede plaatsing. Mil. korp. G. H. W i s s i n k, licht. 1906, van 1 II 5 wordt verzocht zijn adres op te gevfcn aan adm. 3-9 L. W. I. H. S. M., Leiden. Gedurende den tijd, dat gij als deserteur afgevoerd zijt geweest, moet gij nadienen. Gij zult dus, als de lichting, waar toe gij aanvankelijk hebt behoord, naar huis wordt gezonden, niet in die gunst mogen dee- len. Toch zoudt gij een poging kunnen wagen door een gemotiveerd verzoekschrift langs den hiera-rchieken weg aan den M. v. O. te zenden. Red. A. M. IJ. Numan-sdorp. Alhoewel niets hier omtrent is bepaald, vermeenea y ij, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan strook B van het vervoerbewijs to gebruiken op een vroogeren datum dan op rik» strook vermeld etuat. Men kun, alhoewel dit weinig zal voorkomen, eerder van verlof willen torugkeeron. Do controlec- rendo beambte aan het station van vertrok zul echter den datum bcbooren te wijzigen en dio wijziging dienen tc bekrachtigen. Red. J. T., Eindhoven. Men heeft u niet goed in gelicht. Gij kunt rechtens geen aanspraak ma ken op do meerdere uitkocring, dio gij thans ontvangt over den tijd, voordnff dio verande ring in het bedrag van uwe vergoeding heeft plaats gehad. Red. J. v. A., Helder. Van een opleiding tot chauffeur is ons niets bekend. Vel bestaan er militaire chauffeurs. Waar dio in garnizoen zijn, mogen wij u niet zeggen. Red. Fort3oldaat Rijswijk. Betreffende het slapen buiten het fort, dit is ter beoordoeling van don fortcommandant. Woont men op kleinen af stand van het fort, dan dunkt ons, kan er geen bezwaar tegen bestaan, dat men in zijn eigen woning overiacht. Red. J. Lk., Amersfoort. Om vergoeding als kost winner te verkrijgen moet gij een verzoek richten tot den burgemeester vun Wittom. Wel licht kunt gij verlof hekomen. Spreek er eens met uwen compagnies-commandant over. Red. W. de H Assen» Gij zijt 1 Augustus 1914 niet opgekomen en dus ook niet met verlof wegens ziekte naar huis gezonden. Daarom hebt gij geen recht op soldij cn menagegeld. Als gij slechts één dag hadt dienstgedaan on daarna wegens ziekte met verlof naar huls waart gogaanr zoudt wij er wel aanspraak op kunnen maken. Gij kunt echter een poging wagen, door een verzoekschrift aan den M. v. O te richten. Red. J. J. S., fort hij Spijkerboor. Wannoer gij als timmerman werkzaam zijt. kunt gij aan spraak maken op de toelage a f 0,50 per dag. Verrichten op uw fort meer dan een militair de werkzaamheden van timmerman, dan kan één de toelage van 0.50 ontvangen, de anderen krijgen 0.35. Den eerste noemden wij de mees ter-werkman. Red. C. v. M., Tilburg. Verlofdagen, die in een straftijd vallen, zijn vervallen en mogen niet meer ingehaald worden. Red. B. J., Velsenfort. Een verzoek zal niet baten. De landstormplichtigen worden gedirigeerd op de depots. Red. A. L. F., Rilland. Gij moogt een bril of lorgnet dragen. Zie daartoe het boekwerk uni formen 19913 blz. 84 onder 24a. Red. J. G., Doesburg. Over den verloopen tijd hebt gij geen reebt meer op de vergoeding. Hebt gij steun noodig dan kunt gij u met een verzoek wenden tot het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's-Gravenhage of tot het Comité tot steun in uwe woonplaats. Red. W. H- de R-.Den Helder. Uw ingezonden gedicht is ongeschikt en ook veel to lang. Red. Korp. O. d. B., Zierikzeo. Alles in orde ont vangen. Dank voor goede zorgen. Adm. J. A, G. te Ede. Onze dank voor de goede zorgen; alles in orde ontvangen. Adm. Serg. B. Legerpl. bij Zeist. In dank voor goede zorgen ontvangen en accoord -bevonden. Adm. Mil. W. H. v. L.; Halfweg. In orde ont vangen. _^ed. In de laatste weken hebben verschil lende malen Duitsche luchtschepen, Zeppelins, een bezoek gebracht aan Enge- land'3-oöstkust, zelfs aan Londen ener bommen geworpen. In den regel waren dat brandbommen, die beneden op den grond, tegen een huis of ander voorwerp stootten, ontploften en brand veroorzaak ten. We geven hierboven een afbeelding van zoorn brandbom, geopend, zoodat we 't inwendige kunnen zien, In 't midden zien wij een metalen cylinder, die bet zg. „Thermïet" bevat, een mengsel van verschillende fijn gewreven stoffen, die ontploffen en dan een warmte geven van 5000 graden Fahrenheit. Daardoor springt de bom natuurlijk en de verdere inhoud, harsachtige stoften, gedraaid touw in benzine, enz. gedoopt vliegt in brand en verspreidt zich in 't rond. Rattenplaag en haar gevolgen. Van bevoegde zijde wordt ons bericht, dat blijkens een ingesteld ondterzoek geen verband is kunnen worden aangetoond tus schen het optreden van ziekteverschijnselen bij manschappen der bereden troepen te Utrecht en de aanwending in het vorige jaar van een serum tot verdelging van ratten on muizen, noch met de behandeling van paar den met een serum uit de serum-inrichting te Rotterdam. Met zekerheid is de oorzaak van de plaats gehad hebbende infectie niet geconstateerd; vermoedelijk moet die oorzaak worden ge zocht in het gebruik van buiten de menage gekochte worst. Do toestand der patiënten is alleszins ge ruststellend. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 29 Aug. t/m. 4 Sept. 1915: Commandement der Marine. Willemsoord, f 10; l-18e R. I. 10.50; Officieren a/b. H. Ms. „Koningin Emma" 40.2-5; Bezetting Fort bij Spijker boor 63.05; Marine Etablissement, Amster dam, 23.69$ l Onderofficieren 1-22 R, I. f 22.90; Bezetting Fort Kwakcl f 16.50; Deta chement, Hansweert, j 9; Officieren, onderoffi cieren en minderen l-14o R. I. 86Alg. Bond Onder-of icicrcn der Kon. Ned. Marine, Den Helder, 30. Do Penningmeester Jhr. Mr. W. Th. C.#v. Doorn. Beëedlging bij het 40e Bat. Landwoor- Infantorlo. Men schrijft ons uit het 40a Bat. L. "NV. I. het volgende: Onder begunstiging van frisch herfstweer, waarbij do zon zoo au en dan do compacte wolkenmassa met haro koesterende stralen vermocht te doorbreken, vond Donderdag 30 September do beëediging plaate van den Jand- weer-sergcant 1'. A. M. Bra at. Daartoe wa ren te ruim 11$ uur do 2e, 3o cn 4o Compio van het 40ste Laud weer Bataljon, benevens do zoo gewilde muziek, onder commando van den kapt. v/h N.-I. Leger, A. I. Rooselmom, reels vereenigd op het terrein en word rustig do komst van don Bats. Commdt., den H.E.geetr. Heer J. van Pollecom, met zijn staf verbeid. Precies 12 uur betrad Z.II.E.gc&tr. root diens gevolg het terrein en steldo den sergeant Braat met do stafofficieren zich op, vóór het administratief kader, tegenover het midden van het Bataljon, waarna het bevel „In orde van inspectie" weerklonk en de B.-C. liet ge heel inspecteerde onder do zachte tonen van den inopectiomareeh. Nadat do troep in scctic- formati© op do 3o Cic. was opgemarcheerd, werd een carré gevormd, de ban geopend cn de geweren gepresenteerd, terwijl do muziek het Wilhelmus speelde, le Luit. adj. Baron v/h N.-I. leger, trad daarop naar voren en las met heldere stern het Koninklijk Besluit dd. 8 September 1915 No. 496, houdende de benoe ming tot reserve 2e luit. bij het 40ste Bat-al- jon L.W. Inf., voor. Na het sluiten van den ban, richtte de B.C. het woord tot sergeant Braat én vroeg of hij bereid was den eed, be staande uit 3 gedeelten, t. w. 1'. Trouw aan. do Koningin, 2. Gehoorzaamheid aan do wetten, 3. Onderwerping aan do Krijgstucht, af te leg gen, waarop met luider stem bevestigend ge antwoord word. Daarna schetst© de B. C. het plichtebesef von sergt. Braat, die, bij de mo bilisatie in Amerika vertoevc-nde, onmiddellijk alles in den steek liet, om zich onverwijld naar Holland te kunnen spoeden, teneinde zijn va derland te dienen. Alles liep hem daarbij tegen, doch zijn wil stond vast, zoodat hij zich door niets liet afschrikken of terughouden. Na eenige dagreizen to New-York aangekomen, moest hij daar vernemen dat juist een boot naar het vaderland was afgevaren, waardoor hij acht dagen wachten moest. Vele teleurstel lingen zijn hem daarna nog ten deel gevallen, doch eindelijk l>ereikte hij toch de plaats zijner bestemming, de 3e Cic.. waarbij Lij sindsdien tot volle tevredenheid zijner chefs diende. Do B.C. verzocht hem daarop den eed af te leggen, hetgeen tijdens liet... spelen van het Wilhelmus geschiedde Kapt. Rooseboom, daartoe aan gezocht, steldo den 2e luit. Braat toen h.h. officieren voor, die zich beijverden bem geluk te wenschen, waarop het kader van de 3e Cie., zich verplicht gevoelde hun voormaligen colle ga eveneens hartelijk de hand te drukken. Onderofficieren, korporaals en minde ren, aldus do B.C., zullen lt. Braat erkennen als zoodanig en hem stipt gehoorzamen. Nog» maals richtte de B.C. zich"'tot den troep en sprak ongeveer als volgt: StrijdmakkersHoe wel de troonrede gewaagt van een vriendschap pelijke verhouding met onze naburen en we ons gelukkig mogen achten, dat door het be houd der neutraliteit, ons leven niet in gevaar is geweest, meen ik toch dat daaraan iet:; kan worden toegevoegd, daar velen wellicht in de meening zouden gaan verkeeren, dat demobili satie m? wel spoedig ba vedrwaohten is. Degenen bij wicn dergelijke gedachte allicht zou post vatten, behoeven niet aan demobilisatie, vóór het volgend jaar October, te denken.... Nu nog iets met betrekking tot de gewoonte bij dergelijke plechtigheden, om een driewerf hoera aan te heffen ter cere van Hare Majesteit- onze geëerbiedigde Koningin. Deze maal wilde ik daarmede "breken en verzoek het Bataljon en omstanders dan ook de derde en vierde regel van het Wilhelmus, luide mede te zingen, en wel met de woorden: „der Koningin getrouwe, Blijf ik tot in den dood", hetgeen mij veel plechtiger voorkomt. De muziek zette in en allen zongen ljofcenaangehaalde regels mede de officieren blootshoofds. Het geheel defileer de daarna voor den nieuwen officier, waarvan de fotograaf handig profiteerde, door eenige opnamen te nemen, De plechtigheid was daar mede afgeloopon en de vele toeschouwers, w. o. mevrouw Van Rellecom en vele notabelen wer den opgemerkt, verwijderden zich voorafgegaan door het Bataljon en de steeds weer in actie zijnde muziek. H.H. Officieren vereenigden zich daarna nog eenigen tijd op het ■cantineschip, waar do eerewijn werd rondgediend en welk samenzijn luister werd bijgezét door de uitvoering eeniger concertnummers. Feest in het Paleis voor Volksvlijt. Korp. F. de Boer schrijft ons: Bij het Landweer Infanterie Depót, Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam, was 't feest cn wel uitreiking der prijzen, behaald hij de .open luchtspelen en den schietwedstrijd. Do feest stemming werd' nog verhoogd door de aanwe zigheid van eenige artisten, die ons 'door hunne voordrachten een recht gezeiligen middag be zorgden. Het waren de dames: Faniella Lohoff, Coba Kinsbergen en Van Biane, alsmede de lieeren Albert Bol, Louis Bouwmeester (violist), Theo Fraenkel en Willem Lohoff, die dezen regen- achtigen middag voor ons maakten tot een zóó vroolijken. Hoe mooi de gegeven nummers ook waren, voor onze soldaten was tocll do prijsüitreiking de hoofdzaak. Hiervoor kwam :t eerst aan de beurt onze kameraad mevr. Lohoff wij kunnen gerust spreken van onze kameraad, want mevr. L. heeft nog op geen enkel feest van liet Dopót haar medewerking onthouden zij ontving, toot hare vele opofferingen voor de militairen van ons Depót een herinneringsmedaillo met inscriptie, waarbij gevoegd een oorkonde, ge- teekend door onzen landweer-soldaat J. van Schaik. De kapitein-oommaudant hield daarbij een toepasselijke speech, evenals bij het uitreiken der andere prijzen. Daarvoor kwamen 't eerst aan de beurt de winnaars der schïetprijzen t. w.in de eerste klasse A: soldt. S. Rijpkema, soldt. J. v. d. Meer en sergt. F. P. Zwep; in de eerste klasse Bkorp. F. S. Veltkamp, korp. H. J. Dijkman, soldt. I. Houthuyzen, sergt. W. Hulstijn en sergt. "W. R. Klever en in do tweede klasse: soldt. C. F. Eweg, soldt. H. van Os, soldt. J. Siebbeles, korp. W. H. de Vries en sold. J. H. Offerman. Voor de openluchtwedstrijden waren slechts korte vooroefeningen gehouden en gezien de resultaten, is er nog veel op dit gebied van ouzo Hollandsche soldaten te verwachten. Voor elk vak willen wij gaarne de drie besten noe men. Speerwerpen: soldt. J. Kamphuis 27.30 M.. soldt. J. "W. Welscli 26/60 M. en soldt. S. Engere 2-5,32 M. Discuswerpen: soldt. L. P. H Boh- lander 18,60 M-, soldt. M. Wijnberg 17,60 M., sergt. W. R. Klever 17 M. Kogels tooten: soldt. J. Kamphuis 7.90 R. Klever (Eo84.,m a fhm flima fhmrf mhm M., sergt. J. Bertram 7.S6 M., soldt. I. Hout huyzen 7.62 M. Ï00 Meter hardloopen: sergt. J. Bertram 12,8 sec-, sergt. W. R. Klever 13,4 sec., korp. S. P. Smewr 13,8 sec. Verspringen: sergt. J. Bertram 4,87 M., korp- H. J. Dijkman 4,70 M.. sergt. W. R. Klever 4,68 M. Daarna kwam, als verrassing, van de man schappen en kader van het Depót aan do hoe ren officieren t.w.kapt. Snel, en de le luit. Lago.ay en Reygers een legpenning (benevens diploma) als herinnering aan dezo roobili&atie- wedst rijden, voor do aangename wijzo waarop deze hoeren do oefeningen hebben geleidon tot slot een zelfde gedenkpenning met, oorkonde voor onzen oomhuindnnt, kopt. Wijnoklv Daniël», uit genegenheid en sympathie. Nog zij vermeld, dat do prjjzon, tot een ge zamenlijk bedrag van pl.m. f 115, werden aan gekocht bij of vervaardigd door onze eigen man schappen, (er waren eonigo prachtige etsen bij van korj). Corn. Brandenburg), waardoor oeno belangrijke reductie werd verkregen, tcrwjjl do diplomas cn oorkonden gratis worden vcrvuai- dig'l door onzen tcckonaar eoldaot J. van Schaik. Gaarne zouden wij zien, dat TI.H. officieren, vóór do demobilisatie nog oen onkelo maal dergelijke wedstrijden wildon organiseren. Korp. dc B. Mllitafro Sportfee»ten te Utrecht. Geachte Heer Bcdactew, Het zij mij vorgund u opmerkzaam to maken op een foutje, geslopen in uw No. 175 d.d. 29 September j.l. Onder de rubriek „Militaire Sportfeestcn to Utrecht" etaat: Acrobatiek, lo prijs Genie; 2o prijs Fort 't Hemeltje. In werkelijkheid oclitor Js de eerste prijs (mot lofj toegekend aanlandweer-hoornblazer der licliting 1900 Do Korvor to Fort b'liot Hemeltje. Do Gonio hoéft bij dezo afdeeling niet meegodongen. Do bezetting van liet Homeitje, trotsch op liaren kranigon hoornblazer, zag gaarno die misverstand uit den weg geruimd, reden waar om ik u beleefd verzoek, in een der volgende nummers de ware toedracht tc vermolden. U, Mijnheer do Redacteur, bij voorbaat dank zeggend, Mot verschuldigd© hoogachting J. ZONNENBERG, Landw. Genietroepen. Training en overspanning. Mil. M. Bock, 1 Corap. 3 Bat. C Reg. Inf., schrijft ons: Elk doet aan «port in ons leger. Een ieder traint zich, en tracht do weerkracht van ons leger op zuo'n manier grooter to maken. Toch is do wijzo van oefenen vaak verkeerd. Men maakt goen verschil tusschen training en over spanning. Bij het zich oefenen voor wedstrij den, om boven anderen uit to blinken, wordt te veel van de kracht gevergd en hebben vaak ernstige gevolgen plaats, door te groot© over spanning. Terwijl training het werk gemakke lijk maakt, werkt overspanning in den tegcu- ovcrgestelden zin. Men lean natuurlijk geen vaardigheid Ver werven zonder inspanning, maar men moet do grenzen der natuur niet overschrijden, doch binnen dezo grenzen kan men zich tot zekere, doch schadeloozo hoogto opwerken. Door het zich overmatig oefenen kan men wel oen groo- tere hoogte bereiken, maar dezo is niet van blijvenden aard en zal vroeger of later instor ten. Door overmatige vermoeienis, het gevolg van overmatigo training, verlammen na ver loop van korten tijd tal van kleine organismen in het licliaam en dezo herstellen zich niet woer en het weerstandsvermogen tegen, ziek ten vermindert. Soms direct, soms later open baart zich dit. Door het overmatig gebruik der spieren wordt ineens to veel energie verbruikt der organen en het is hierbij als bij eiken voorraad: hoe meer men tegelijk neemt, des te eer is men aan het einde daarvan. Gebruikt men zo even wel wijs, dan zal men er wonderen me© doen. Tal van voorbeélden zou ik kunnen aanhalen, welke schadelijke gevolgen door het overmatig trainen kunnen ontstaan, maar elk is wel eens in de gelegenheid geweest, feiten van nabij te zien, b.v. bij het springen na de lange afstands- marschen, enz., maar deze zijn nog niet t© vergelijken bij latere gevolgen. Wie hier belang in stelt, wil ik wel eens het een en ander hier van vertellen. Ik hoop, dat dit voor velen een goede raad geving mag zijn en ons leger ten goede zal komen. Eere wien eere toekomt. Men schrijft oris betreffende het miiiiaire spoi-tfeesj gehouden op 2 dezer to Roosendaal Alhoewel het juist is, dat kapitein Portheiue op het oogenbbk dat het sportfeest gehouden werd de leiding had van de regelingscommis- sio, geloof ik dat nog wel even meegedeeld rong worden dat, do majoor van den generalen staf, J. F. B. Kalff, thans chef van den 6taf van de Cavalerie Brigade, die slechte twee dagen voordat feest gehouden is, afscheid nam als commandant van do IVdo Afdeeling 3de Regi ment Veld-Arfc. reeds weken te voren alles had voorbereid en zich zeer veel tijd en moeite ge troost heeft om hat feest to doon 6lagen, (o.m. de figuren van het caroussclryden) wat dan ook volkomen gelukt is. Da pandoerpraatJe-Croeneveld en Struiken. Kwartiermeester Groeneveld zendt ons de oplossing van zijn praatje in no. 171 van ons blad No. 1 seh. 7 (troef), no. 2 sch. 9, no. 3 sch. 10, no. 4 sch. hoer. No. 4 kl. koning, no. 1 kl. 10, no. 2, kl. 8, no. 3 kl. aas. No. 3 sch. aas, no. 4 sc'n. vrouw, no. 1 h. 10, no. 2 b. boer. No. 3 sch. koning, no. 4 kl. vrouw no. 1 h. i no. 2 h. vrouw. No. 3 sch. 8, no. 4 r. 8, no. 1 h. 8, i>o. 2 h. koning. No. 3 r. 10,no. 4 r. boer, no. 1 r. 9, no. 2 r. koning. No. 2 ld. 9, no. 3 h. aas, no. 4 kl. boer, no. 1 kl. 7. No. 4 h. 6, no. 1 h. 7, no. 2 r. vrouw, no. 3 r. 7. Gooit no. 1 op de:i derdon slag in plaats harten, ruiten 9 of klaver 7, dan blijft dit gelijk, want hij houdt dan harten over en daar moest hij er op in. Oplossing Pandoerpraatje 4-1-22 R. I. Oplossing van het preatjo der pandoerclub van den heer Struiken e.a. uït No. 176 der „Soldatencourant". Stokkaart is hartenaas. Dit praatje ga3t er op klaver koning in en wordt op de volgendo wijze gespeeld: No. 1 speelt harten vrouw als troef, No. 2 harten 10, No. 3 harten 7, No. 4 harten 9. No. 4 speelt schoppen koning, No. 1 sch. 10, No. 2 harten 8, No. 3 schoppen vrouw. No. 2 schoppen aas, No. 3 ruiten koning, No. 4 schoppen 9, No. 1 schoppen 8. No. 2 nogmaals schoppen boer, No. 3 ruiten vrouw, No. 4 klaver aas, No. 1 schoppen 7. No. 2 ruiten aas, No. 3 harten 6, No. 4 harten koning, No. 1 ruiten 7. No. 4 klaver boer, No. 1 klaver 8, No. 2 klaver 10, No. 3 troef boer, harten. No. 3 klaver vrouw, No. 4 ruiten boer, No. 1 klaver 7, No. 2 ruiten 9. No. 9 klaver 9, No. 4 ruiten 10, No. 1 klaver koning. No. 2 ruiten 8. Zoodoende 1. slag opgelost op klaver Koning. Mynheer de Bedacteur Verzoeke een klein plaatsje in ons veel ge lezen blad. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. heer C. Struiken, welker oplossing ik hier bijvoeg. Oplossing van het praatje van den beer kwartiermeester F. Groeneveld. Texel. No. 1 speelt uit schoppen 7, No, 2 schoppen 9, No. 3 schoppen 10, No. 4 schoppen boer. No. 4 speelt uit klavér heer, No. 1 klaver 10. No. 2 klaver 9, No. 3 klaver aas. No. 3 speelt uit schoppen aas, No. 4 schoppen vrouw, No. 1 harten 10, No. 2 harten heer. .No. 3 speelt uit schoppen heer, No. 4 klavor boer, No. 1 harten 9t No. 2 harten yrpuws

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3