No. 170. Woensdag 6 October 1915 Orgaan voor Leger en Vloot, Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Gezondheidsleer, Ons Oorlogsdagboek, Een avontuur van Ibrahim TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTBINASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 CENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P. DRIEMAANDEN Voor Adyertentir-a wende men zich tot lir-t Alg. Adverfcentic-Burenu ROUMA Co, Heerengracfit 226 Amsterdam, tot do Drukkerij „Jacob van Campen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 0) Amsterdam of tot onto Administratie, Palestrinaatraat 10 Amsterdam. Prijs der Advertentiën per regel 30 cent. BU abonnement reductie 1 !Oe Balk.anstaten. Sedert eenige weken gist en woelt het in de Balkan- staten. Bulgarije is het eerst in woeling gekomen en reeds eenige dagen geleden heeft het gemobiliseerd; Grieken land heeft hen' voorbeeld gevolgd; in Roemenië is men nog in afwachtiv-g,. maar men dringt er aan op' de mobilisatie en er gaan oorlogzuchtige stemmen op. Men weet dat Turkije, Ser vië en Montenegro reeds in den krijg zijn, en zoo kun nen wij het weldra beleven, dat het geheele Balkan schiereiland mee betrokken is in den geweldigen oorlog vooral nu Rusland Bulgarije dwingtomklourtebekennen. Met het oog daarop geven we hier een kaart, waarop een groot gedeelte van den Balkan is opgenomen, Ser vië bijna geheel, Bulgarije en Roemenië ten deele. Men ban zich zoo een denkbeeld vormen van de positie der staten onderling. Bulgarije, dat zich het spoedigst in den strijd schijnt te zullen storten, zal dan staan aan de zijde der geallieerden en zich allereerst richten tegen Servië, dat voor twee iaren een groot gedeelte van Macidonië' in bezit heeft genomen, waarop Bulgarije aanspraak maakte. Wat Roe menië zal doen, is nog niet duidelijk, maar 't zal moeilijk buiten den strijd kunnen blijven. De geallieerden zul len in elk geval Servië te hulp moeten komen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in do „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Losse nummers. Losse nummers van „De Soldatencourant" worden op aanvraag dadelijk toegezonden. 3ij de aanvraag moet voor 6!k verlangd exemplaar 1 cont aan postzegels worden Ingesloten. door J. P. BIJL, officier van qezondheid. XLIV. Kampen e p biva k s. Te velde gebeurt het dikwijls, dat de troepen" niet ondergebracht kunnen worden in bestaande gelegenheden tot huisvesting, dus niet kunnen kantouneeren. Zij kunnen dan gelegerd worden in tenten of m barakken, hetgeen men „kampeeren" noemt, dan wel zij kunnen in de open lucht of onder draagbaar tentmateriaal 'legeren, hetgeen „bivakkeeren" genoemd wordt. Do vereenigde f oepassing van kantouneeren en bivakkeeren heet een oordbivak betrekken. Kampeeren en bivakkeeren is zoo oud als het mensclidom. Niet alleen oorlogvoerende legers, maar ook rondtrekkende volkeren zijn dikwijls gedwongen geweest jarenlang op die wijze to wonen. Men denke daarbij slechts aan de rondzwerving der Israëlieten in de woestijn en uit de beschrijving, die wij daarvan in Deu- teronomium kunnen lezen, blijkt welke buiten gewoon belangrijke voorzorgen door Mozes ge nomen waren ton opzichte van de hygieuo in de legerplaatsen. Belangrijk zijn ook de beschrijvingen, die ons overgebleven zijn van de kampementen der oude Romeinen, waarvan sommige de oorsprong geworden zijn van groote steden. Ook in de 61ste Week. 27 Sept.: Aan het oostelijk front duren de gevechten om de verovering dooi de Duitschers van Dünaburg voort; bij een der acties vernietigt de Russische cavalerie een Duifc- sche colonue bij heb Sehighiry- meer, Iu het zuiden bereiken de Russen Kovel en doen zij de Oos tenrijkere Brody ontruimen. Daarentegen geven de Russen hun offensief op in het Wolhynisch vestijjggebied en trekt het Russi sche leger zich achter de Puli Kawkan terug. Het Engelsche s.s. Natal" (6500 ton) op reis van Bombay naar Marseille door een Duitschen onderzeeër bij Kreta getorpe deerd; bemanning gered. Een NederLandscha vliegma chine bij Utrecht verongelukt; beide inzittende officieren zwaar gewond. Generaal Marchaud bij den Franschen aanval in Champagne ernstig gewond. Iu de Golf van Riga worden aan boord van een der Russische oorlogsschepen de vlootcomman- dant en een kapitein uit een der vijandelijke posities aan land ge dood. Luzk door de Russen ont ruimd. Volgens de berichten der Rus een maakten zij in de afgeloopen week aan het Styr front 38,400 wan krijgsgevangen op namen 2 middeleeuwen betrokken de strijdende troepen dikwijls legerplaatsen. Groote verbeteringen werden later aangebracht door onzen Prins Maurits en door Gustaaf Adlof, den koning van Zweden. Niet alleen in oorlogstijd, maar ook ter oefening in vredestijd werden later kampen opgericht, zoo bijv. in do 18e eeuw het kamp bij Oosterhout, waar de artillerie oefende en waarvan do overblijfselen thans nog to vinden zijn. Reusachtige legerplaatsen werden opgericht door Napoleon. Het meest bekend is het Camp do Boulogne in 1803 waar 160.000 man en 10.000 paarden gekampeerd hebben. De solda ten maakten zelf hun barakken, dio voor een groot deel van stroo en klei waren gebouwd. De gezondheidstoestand was er slecht, typhus, dysenterie en scheurbuik maakten talrijke slachtoffers. Een halve eeuw later werd in diezelfde streek een kamp gebouwd, meer bekend als Camp du Nord. Hier legerden de troepen, die samenge trokken werden in verband met den Krimoor- log. De barakkeu waren gedeeltelijk van hout on werden door de manschappen voorzien van hossen stroo, die in klei gerold waren en dan tegen de planken bevestigd werden, om zoo doende heter beschut te zijn tegen sterke wis seling van temporatuur. Ook in dit kamp liet ue gezondheidstoestand veel te wenschen over en in 1857 werd door de Fransche regcering clan ook besloten het te verplaatsen naai- Chalons. Hier werden stcenen barakken gebouwd. In iedere barak was oen kamertje voor 4 onderofficieren en een zaal 30 M. lang, 6 M. breecf en ruim 3 M. hoog, waar 50 soldaten ondergebracht werden. Zeer berucht zijn de legerplaatsen tijdens don Kriraoorlog, waar de soldaten voor een groot deel woonden iu hutten van leem en plaggen, een meter diep in den grond uitge graven. Ventilatie was bijna niet aanwezig, de deur werd zorgvuldig gesloten gehouden om de snerpende koude beter te weren, de opening die in het dak gemaakt was om den rook van hot vuur door te laten, werd dichtgestopt, zoo dra geen hout meer aanwezig was om te sto ken. De ergste vervuiling trad op en de gevolgen bleven niet uit. Van do "Franschen stierven bijna 18,000 door cholera, en 12,000 kanonnen en 79 mitrailleurs. 29 Generaal Kceropatkin uit den Russisch-Japanschen oorlog be noemd tot bevelhebber van een Russisch legerkorps. 30 De Engelsche troepen behalen een overwinning in Twee Stroomen- land en maken 1700 man Turken gevangen. In de afgeloopen week zijn 1357 stoomschepen in Engelsche havens in- en uitgeklaard; zes stoomsche pen met een gezamenlijkeu inhoud van 20,727 ton werden in dien tijd in dén grond geboord. 1 Oct.Duitsche tegenaanvallen op het westelijk Engelsche front hebben succes ten noorden van Loos, Volgens Duitsche opgaven be draagt het aantal gevangenen ge durende den jongsten veldslag in Champagne 211 officieren en 10.721 man, terwijl 35 machine geweren werden buitgemaakt. De legergroep Hindenburg be stormt ten westen van Dunaburg de vesting Grendsen, zonder voor- loopig verder te kunnen doordrin gt- Volgens Duitsche berichten be draagt het aantal gevangenen in het oosten 421 officieren en 95,464 soldaten, terwijl buit werden ge maakt 37 kanonnen en 298 mi trailleurs. Het Italiaansche s.s. „Pie- mont" in de. lijn SyrakuseTri polis verbrand. 2 Een eskader van 65 Fransche vliegtuigen werpt 300 bommen op het station Vouzières en het .vliegkamp te Challerauce* door typhus, terwijl slechts 20.000 het leven heten dooi- wapengeweld. In 1S71 bouwden de Franschen om Parijs eveneens barakkken. Deze waren van hout en 18 M, lang, 5.5 Al. breed en 2 M. hoog; de aarde vormde den vloer, het dak bestond, hit pannen. Het volgend jaar betrokken de schers een barakkenkamp bij Parijs. Hun barakken waren groote, bijna 50 M. lang en 8 Al. breed met een gang in. het midden. Van de kampementen uit later jaren liggen nog versch in het geheugen de concentratie kampen uit den oorlog iu Zuid-Afrika, waar honderden vrouwen en kinderen aan typhus zijn gestorven. Minder algemeen bekend is het ontzettend hoog ziektecijfer, dat de troepen in de Amerikaanscho kampen tijdens den oor log met Spitnje hadden. Men ziet dus, dat in oorlogstijd groote troo penmachten veelal in kampementen worden ondergebracht en dat in die kampementen soms allerlei ziekten heorschen. Om hieruit evenwel maar dadelijk te besluiten, dat kampeeren schadelijk voor de gezondheid is, zou een beetje voorbarig zijn. Integendeel, kampceren werkt soms zeer gunstig op den gezondheidstoestand van den troep, maar de inrichting van de kam pen eiseht bijzondere voorzorgen en aan het bewonen van kampen moeten bijzondere eischen gesteld worden. Een groot voordeel van een kamp hoven een. kantonhement is reeds, dat de soldaten er minder in aanraking komen met burgers en daardoor minder kans hebben om met de een- of andere ziekte besmet te worden. Vooral wan neer in een plaats b.v. typhus heerscht loopen do manschappen minder gevaar opr ziek te worden, wanneer ze in kampen zijn onderge bracht dan wanneer ze zijn ingekwartierd. Bovendien is het- toezicht in een kamp gemak kelijker dan in een kantonnement. Ondaitks alle raadgevingen, ondanks wenken voor het be houd der gezondheid te velde, ondanks orders en straften zelfs, schijnt een deel der soldaten er steeds de voorkeur aan te geven om het kwartier zoo slordig mogelijk te hebben, de om geving der latrines te bevuilen, de waschplaat- seu in een modderpoel te veranderen. In kam pen nu, kan men veel gemakkelijker cn beter toezicht houden op reinheid en zindelijkheid - Volgens Russische berichten komt de Duitsche offensieve be- weging van Diga tot Pinsk tob staan de middengroep der Duit sche legers onder Linsingen neemt de Russische stelling aan de Kor- ruin bij Czerenysz, terwijl ten westen van Tarnopol de Russen het Oostenrijksche leger van Bothmer aanvallen. Italiaansche aanval over het geheele front in den Tolmeimsec- tor, waarbij terrein gewonnen wordt. Hernieuwde actie van Oosten rijk met Duitsche versterkingen tsgon Servië; een Duitsch batal jon vernietigd bij een poging om door Sewendria te trekken. Aan de Goradza een ontmoeting tusschen Oostenrijksche en Mon- tenegrijnsche troepen; ten oosten van Trebinje dringen de Oosten rijkers op Montenegrijnsch grond gebied door. Fransche vliegers werpen bom men op Luxemburg, waarbij eenige Luxeraburg3che soldaten en burgers gekwetst worden. Rusland stelt aan Bulgarije een ultimatum tot onmiddellijke verwijdering van Duitsche eu Oostenrijksche officieren uit het gemobiliseerde leger. dan in een dorp, waar do manschappen overal verspreid liggen. Aan den anderen kant mag niet ontkend worden, dat men in een kantonnement beter beschut is tegen regen en wind, koude en warmte, terwijl ook liet gezellig verkeer met de bewoners vva de kwartieren de man schappen meer opg^Xc-Iit doet zijn en hen liet gemis van eigen liuiseïyken haard minder doet gevoelen, (.Wordt vervólgd.) hen Suleiman, Toen Beni el Abbas den troon van den Khalief had bestegen, moest Ibrahim ben De toestand in dsn reuzenstrijd. De strijd aan het We sterf ronfc is^sedert do laatste weken herleefd, zooals men weet. En hij houdt aan, boven verwachting. Wij gaven dezer dagen als onzo meening te kennen,, dat nu misschien wel weer spoedig de stilstand zou. intreden, waaraan wij zoo gewend Waren, het lijkt er nog niet op. Van Franschen, zoowel als van Duitschen kant duren de artillerie-beschietingen, de bajonetgevechten, voort, en hardnekkig is op verschillende punten de strijd. Niëfc het minst in Champagne en ten noorden van Atrecht, waar in de laatste dagen vreeselijk gevochten is. De aanvallen schijnen uit te gaan van den kant der Franschen, zoowel bij Souchez, als in Champagne. Willen die een doorbraak beproeven Dit gelukt hun dan niet, althans volgens de Duitsche berichten. Want de Duitschers nemen blijk baar revanche voor de voor een dag of tien verloren 25.000 man krijgsgevangenen. Zij geven toe, dat de Franschen op één punt, ten oosten van Aubeaive, hun stelling zijn binnengedrongen, maar over 't geheel was de winst aan de zijde der Duitschers. Dat blijkt uit het aantal gevangetien, die zij gemaakt hebben, in 't geheel ten noorden van Atrecht en in Champagne 211 officie ren en 10.721 minderen; verder werden 35 machinegeweren buitgemaakt. De Fransche legerberichteu hebben hier tegenover niet iets dergélijks te stellen. De Franschen maakten zich echter meester "van een deel der vijandelijke stelling bij Mesnil, wat dan wel hetzelfde zal zijn, waar de Duitschers spreken van heb binnendringen van den vijand in hun loopgraven. Veel verandering echter brengt difc alles nog niet teweeg op het westelijk corlogsboo- neel, maar het kan de aanleiding zijn tot een verandering. Echter liggen de vijanden hier zoo stevig tegenover elkaar, dat zelfs eenig ackteruitdringen van de eene of an dere partij ons we-1 niet nader tot de beslis sing zal brengen. In het Oosten hebben de laatste dagen ook weinig of geen verandering gebracht. De strijd blijft er woeden langs dezelfde lijn, in ongeveer dezelfde omstandigheden, 't Gaat er om> vooruit te koinen: in 't noorden bij Dünaburg, iu 't midden in <le moerassen, en in 't zuiden van Wolhynië. Maar we merken er niet veel van, dat dc Duitschers vorderen, in de eerste plaats niet bij Dünaburg, maar evenmin lezen we, dat 'zij verder worden teruggedreven. In het centrum blijft de toestand ook al onge veer dezelfdevooruitkomen doen de Duit schers niet, naar 't schijnt, maar de Rus sen kunnen, ondanks hun optimistische telegrammen, evenmin iets meer dóen dan hen tegenhouden. Alleen zouden we uit de berichten van beide kanten willen opmaken, dat er met afwisselend geluk wordt gestre den. In Wolhynië bpweren de Oostenrij kers, dat zij vooruit komen, maar de Russen spreken dat tegen, en het lijkt er wel naar, of de Oostenrijkere nog niet ver van Luzk en Dubno staan, en dat er nog geen sprake van is, dat Rowno weer wordt bedreigd. In het Oosten, blijft'de toestand der laat ste dagen dus vrij stationair, en van de overige oorlogsterreinen kunnen wij het zelfde zeggen. Er komen wel berichten van Jt Italiaansche front, maar zij zeggen ons niet veel, altijd komen er weer dezelfde na Suïeiman ben Abdulmelih, uit het geslacht van Beni Umaïjeh vluchten en zich tot zijn verzoening met den kalief verborgen hou den. Maar die verzoening kwam weldra tot stand. Toen Ibrahim nu weer bij den Khalief was, zei die eens tegen hem op een nacht; In den tijd van je vlucht,- heb je zeker wel ■ecl avonturen beleefd, Ibrahim ben Sulei man. Vertel ons toch eens het merkwaar digste dat je in dezen ongelukstijd overko men is!" „Emir el Muminïn" (dat beteekent: .Beheerscher van alle geloovigen") ant woordde Ibrahim, ik zal u het zonderling ste avontuur vertellen, dat ik gedurende mijn verbanning heb meegemaakt. Ik was eerst naar Kuia gevlucht. Toen ik eeus op' een dag buiten de stad ging wan delen, zag ik eenige menschen aankomen die zwarte vaandels bij zich hadden. Ik was bang, dat ze naar mij zochten en daarom liep ik zoo gauw mogelijk langs allerlei zij paadjes naar de stad terug, verkleedde me en verliet mijn schuilhoekje. Maar, daar ik niet wist, waar naar' toe te gaan, gaf ik mijn lot aan het .toeval in handen. Dit voerde me naar een groot plein waarop een hoog en statig huis stond. Ter wijl ik het bekeek eu vol bewondering den prachtigen stijl van het bouwwerk gade sloeg, kwam een stoet ruiters aangaloppee- ren en hield stil voor het huis. Aau het hoofd reed op een edel paard een man van krachtige gestalte. Toen ds edelman me zag, vroeg hij wat ik verlangde. Ik ant woordde; ,,Ik ben een vreemdeling en ik ontvlucht den dood." Bij deze woorden sprong hij onmiddellijk van zijn paard opende de poort van zijn huis en noodigde mij uit binnen te komen. men in voor; Doberdo-plateau, Lavarone, Folgaria, 't bruggenhoofd van Görz, enz.; er wordt in gesproken van artillcricactios, bajonetgeveebteu, onverhoedsche aanval len, maar er komt geen verandering, en nog altijd staan de Italianen overal aan de grens, nog even ver van Görz en Triest, Oos tenrijksche steden, die zij de Italianen in Mei reeds binnenrukten in gedachten. In den Balkan is de opwinding nog ver meerderd. Rusland heeft Bulgarije een ul timatum gesteld, op zeer korten termijn, Daar kan haast- niet anders dan een oorlog uit volgen, en als Bulgarije meedoet-, zullen Griekenland en Roemenië er moeilijk buiten kunnen blijven, 't Kan niet verwonderen als weldra geheel de Balkan is meegesleept den den wereldstrijd. DUITSCHLAND. Fransche plaatsnamen afgeschaft. BERLIJN. Bij keizerLijike verordening is voor de gemeenten in Elzas Lotharingen, die tot dusverre een Franschen naam hadden, een Duitsche vastgesteld. Brief van een krijgsgevangene, We geven hier een brief van een Fran schen krijgsgevangene in het kamp te Lechfeld, waaruit wij het volgende ver talen. De brief spreekt tegen, wat Fransche bladen vertelden omtrent den toestand in het kamp. Wat mij betreft, ik heb nimmer gehoord van oen dysenterie-epidemieeen paar op zich zelf staande gevallen van diar- rhée zijn voorgekomen ten gevolge van liet water cn de verandering van voedsel, maar het was niefc ernstig, ik zelf heb» er ook een dag last van gehad. Nu en dan een beetje rheu- matiek of wat keelpijn, maar dat is alles. DÓ hygiënische maatregelen, welke door den Duitschen geneeskundigen dienst waren geno men, zijn uitstekend; zoodra er. ook maar sprake is van een besmettelijk geval wordt do patiënt naar het hospitaal gezonden, terwijl de mannen, dio met hem samen woonden ge heel gedesinfecteerd worden, zoowel hun klee» ren als hot gebouw waarin zij verblijf hielden. Het kamp is zeer goed georganiseerd; vrij dikwijls worden krijgsgevangenen en barakken ontsmet; men beeft daarvoor een geheel af zonderlijk gebouw opgetrokken, met vier stoom baden cn een douchezaal, waar 80 man tegelijk een stortbad kunnen, krijgen, terwijl hun idee- ren cn linnengoed, stroozak en dekens ontsmet worden. Bovendien zijn overal wnschbekkens" aange bracht, waai- men zich zoo dikwijls als men wil, handen en gezicht, ja» zelfs het geheele lichaam kan wasschen. Volgens mijn meening is dit kamp het beste, zoowel wat ligging als inrichting betreft. Elke groep van vier ba rakken heeft- een eigen keuken cn waschinrich ting met 14 tot 16 kuipen, V. C.'s met stroomend water; electrisch licht; een ver zamelplaats en openluchtspelen: bosschages enz. Kortom, wat men je ook moge vertellen, ik ben tevreden met mijn lot, vooral dank zij jouw pakjes, waardoor ik nu en dan weer eens wat anders te eten"* ENGELAND. Oe Engelsche scheepvaart. LONDEN. Gedurende de week, eindigen de met 29 Sapt., zijn 1387 stoomschepen iu de Engelsche havens in- eu uitgeklaard. Zes stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.727 ton werden in dien tijd hi deu grond geboord. Londen In het duister. De nieuwe beperkende bepalingen op de verlichting voor Londen zijn in werking getreden. Voor het eerst, schrijft de Ti mes", ondervonden de Londenaars wat bet beteekent een weinig door de duisternis te worden belemmerd. Maar ze namen het nogal van den vroolijken kant op, wat meer is dan verwacht kon worden, daar 't begrip dat de stad in gevaar zou kunnen zijn, nog bijna' niet bij den Londenaar is doorge drongen. De straten waren even vol als an ders het scheen wel of het geroezemoes nog erger was. Het moeilijkste was dc taxi's te vermijden, daar hun lantaarns alleen maar Hij klom een trap op en bracht me in eon ruime, sierlijke kamer. „Hij is voor je gebruik!" zoi hij. Daarna wendde hij zich tot zijn bedienden -en beval hun mij voedsel, drank, kleeren, boeken, tabak, om kort te gaan alles te leveren, wat ik noodig had. Toen groette hij mij met een welwil lend knikje en liet me alleen. Daar leefde ik nu in algeheele rust en veiligheid. Mijn beschermer bezocht me dikwijls, maar nooit vroeg hij wie ik was en waarom ik me zoo verborgen hield. Hij was gewoon iederen dag met zijn ge volg uit te rijden. Maar wanneer hij 's avonds thuis kwam stond zijn gezicht- -terneergeslagen eu lag er een treurige uit drukking iu de donkere oogen. Eens, op een avond, na een vertrouwe lijk gesprek, waagde ik het, hem de reden van zijn treurigheid te vragen. Hij aarzel de geen oogenblik, maar vertelde met een gezicht, waarop groote smart te lezen 6tond: „Ibrahim ben Suleiman ben Abdulmelih heeft mijn vader gedood. Ik weet zeker, dat deze vorst, voor tens hoofd de- kalief een hoogen som heeft uitgeloofd, zich hier in de omgeving verbbrgen houdt. lederen dag rijd ik met mijn vrienden uit om hem te zoeken en den dood van mijn vader te wre ken. Maar tot nog toe is alle moeite helaas vergeefsch geweest." Op dat oogenblik was mijn leven me niéts waard. Ik wilde het wel weggooien. Ik wendde me weer tot mijn beschermer en vroeg hem, hoe zijn vader heette. Hij noemde mij den naam en ik kon de waarheid van zijn woorden bevestigen. „Luister", zei ik tegen hem. „Je hebt tegenover mij als een vriend gehandeld en daarom heb je aanspraak op mijn dank baarheid. Het is dus mijn plicht je alles te zeggen tyat ik van den moordenaar van je licht wierpen naar voren, niet opzij. Op de omnibussen had men noga] last met het wisselen cn betalen van geld en om t© zien wat men terugkreeg. Gewoonlijk zijn de namen der straten al niet erg goed te lezen in vele wijken van Londen en dien eer sten avond zullen zij, die hun weg niet keu- don geducht hebben moeten zoeken Over liet algemeen doen do moest© •win keliers eu part iculieren hun best om de voor- rif ten op te volgen al blijft er ook nog veel to wonschen. Twee uur na het vallen van de duister nis waren er nog heel wat lichten, dio on bedekt waren en ramen, waarvoor de gor dijnen niet gezakt waren. In sommigo win kels waren de gordijnen zorgyuldig neerge laten, maar stond de deur wagenwijd open. Maar toch was Londen voldoende 'in duister gehuld om oen Zeppelin bestuurder in moeilijkheden te brengen. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. BERLIJN. Vijandelijke monitors richt ten hedenmiddag zonder resultaat hun vuur op Westende-bad. Een nieuwe poging der Engolschen om gedurende den nacht het ten noorden van Loos gelegen verloren terrein te herwinnen misi akte totaal. Do vijand leed. zware ver liezen. Nadat op verschillende punten zeer verbitterde gevechten op korten afstand hadden plaats gehad, staakte de vijand hier zijn aanvallen. Een aanval van de Franschen ten oosten van Souchezmislukte, ondanks do groote menigte gasgranaten, waarvan de - jand ge- bruik maakte. Een vijandelijke aanval uit Xeuville op' de hoogtestellingen ten oosten vau die plaats werd afgeslagen. De vijand leed zware ver liezen. In een nachtelijk gevecht met gra naten, dat op ^jien aanval volgde, verloren wij een stuk loopgraaf van 40 M. De Franschen herhaalden gisteren hunne aanvallen in Champagne niet. Met afwisse lende sterkte hield het artillerievuur van den vijand aan. Ten noorden van Le Mesnil werd de vijand uit -een naar onze stellingen vooruit- springende loopgraaf geworpen, waarbij hi! belangrijke verliezen leed, ook aan krijgsge vangenen, In «etf gevecht met handgranaten om de stelling ten noordwesten van Ville-sur- Tourbe behielden wij de bovenhand. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op Laon en Vouziers. In beide plaatsen wer den weder een groot aantal burgers de slachtoffers van het bommen werpen. In de streek van Bethel werd het Fransche lucht schip Alsace" genoodzaakt te landen. De inzittenden werden gevangen genomen. Zondag te 8 uur 36 's voormiddags worden door Fransche vliegers bommen geworpen op de neutrale stad Luxemburg. Twee Luxemburgscbe soldaten, oen arbeider en een winkeljuffrouw werden gekwetst. Een legerorder van Maarschalk French. LONDEN. Veldmaarschalk Frensch heeft op 30 Sept. de volgende dagorder uitge vaardigd „Wij hebben thans een beslis send stadium in den grooten slag, die op 25 September begou, bereikt. Onze bond- genooten zijn in het zuiden in de laatste verschansingslinie van den vijand doorge drongen en hebben een groot aantal gevan genen en een aantal kanonnen venneêsterd. Het tiende Fransche legerkorps, onmiddel lijk aansluitend aan onzen rechtervleugel, stiet op hevig verzet, maar had schitterend succes en slaagde er iu zich te verzekeren ven de belangrijke positie, bekend ais de Vimy-keten. De operatiën der Britsche troepen hadden groot succes en brachten belangrijke resultaten. In den ochtend van 25 September vielen het eerste en vierde corps aan en vermeesterden de eerste, meest krachtige vijandelijke verdedigings linie, zich uitstrekkend van onzen uitersten vader weet, en je zijn schuilplaats ver raden. „Ken je hem dan?", vroeg hij verbaasd. „Ja", zei ik langzaam. „Hij zit tegen over je." Wij zagen elkander een vreeselijke minuut zwijgend aau .Toon zei mijn gastheer. „Ik geloof, dat heb ongeluk je zoo heeft terneer geslagen dat je alieen een middel zoekt om dit ellendige leven een einde te maken." Ik schudde het hoofd. „Wat ik gezegd heb, is de waarheid. Het lot heeft me in je macht gebracht; je moet je plicht doen en het- vergoten bloed wre ken." Toen vertelde ik hem in alle bijzonder heden, onder welke omstandigheden 2>jn vader om het leven gekomen was. Hij twijfelde nu niet langer en zei: „Wat mijn armen vaderbetreft, zal je jezelf op den dag van heb jongste gezicht, van aangezicht tot aangezicht tegenover hem te verantwoorden hebben, voor den stoel van den hoogsten Rechter, die tus schen jullie beiden zijn uitspraak zal doen. Ik zal je niet verraden. Je bent mijn gast en ik wij het heilige recht niet schenden, dat mij aan jou bindt. .Maar, daar ik van nu af, van mezelf niet zeker meer ben, ver zoek ik je mijn huis te verlaten." Bij deze woorden gaf hij me een beure met 500 dinar ('een munt van ongeveer 50 ets.) „Neem dit geld", zei hij, „je zult het kunnen gebruiken." Ik wees de edel moedige aanbieding van de hand en verliet het huis, vol bewondering over de groot moedigheid en de menschelijkheid van dezen vijand. Dit is, o Emil e! Muminin, het eigenaar digste avontuur dat ik in den vreeeelijken tijd van mijn verbanning neb beleefd."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1