Correspondentie. X>Eï SOIjB ATEKTCOURAKTT van Vrijèag X October 191S Cavalerie Oost-Indi'é. F. D. Fokkema, H. P. T. Gier urn. Artillerie- hier te lande. I, A. Aler, W. J. Maalsteed, L. F. J. Mahlmeijer, P. M. J. W. van der Slikke, D. M. J. Barnasconi, F. 0. Boogaard, jhr. J. A. H. van der Does, G. H. C. van Dijk, .T. C. II. Fraser, J. F. Hammer, A. G. Jagt, E. A. A. Liera, C. J Lorentz, A. Spruijt, W. T. van Viersen, J. W. Vintgens, W. At. J. A. L. de Visser, jhr. F. M. W. Michiels van Kcssenich. Artillerie Oost-Indië. Fischer, A. C. Hofstee. G. .T. van Driel, H. A. Munzebrock, M. P. Pattist. Genie hier te lande. A. Burgdorffer, A. Janssen, J. J. Marlet, J. C. Stumphius, S. L. Wijnbergen. Genie Oost-Jndi'é. P. J. Droog, V. E. van Katwijk, V. F, C. Maronier, J. W. van Roijen, J. J. Heer ma van Voss. De cadetten, die overgegaan zijn naar het derde studiejaar, zullen 1 October a.s. te Breda aan de Kon. Mil. Academie een oplei dingscursus voor officier gaan volgen. De nieuwbenoemde cadetten, zoowel die af komstig zijn van de Cadettenschool als die uit do burgermaatschappij, zullen 1 October den cursus voor het eerste jaar Breda aan de Academie arnvangen. intern, brevet voor vliogen. "Do luitenants ter zee 2e klasse H. N i e u- wenhuis, K. W. F. Doorman en K. Muller èn de officier-machinist 2e klasse H. Steensma hebben in het vliegkamp te Soesterberg met goed gevolg proeven afgelged tot het behalen van het internationale brevet van vlieger. De luitenant t/zee 2e klasse A. S. Thom son, met wisn de Minister van Marine Vrij dagmiddag to Soesterberg een vliegtocht maakte, behaalde reeds geruimen tijd geleden zijn brevet. Van detaohosring onthoven. De majoor H. L. G. Donleben van het I3e regiment infanterie is van zijn detachee ring bij het 7e regiment infanterie ontheven en naar zijn korps teruggekeerd. De majoor G. H. C. Cramer van het 7e regiment infanterie, gedetacheerd bij het 13e regiment infanterie, wordt van deze detachee ring ontheven en teruggeplaatst bij het 7e reg. Non-activiteit. Bij beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 27 September 1915 is aan den paarden arts der 1ste klasse J. C. Numans andermaal cn-activiteit verleend en wel tot 8 November 1916. Verslagen. Met St.Ct. 227 worden verzonden het Ver slag omtrent het in 1915 in Ned.-Indië gehou den examen voor toelating tot do Cadetten school in Nederlandhet Verslag der werk zaamheden van de Commissie van aanneming voor adelborsten 2de kl.3de afd. bij het Kon. Insfc. voor de Marine en het Verslag der werk zaamheden van de Commissie van aanneming van adsp.-adelborsten bij de zeemacht voor het Internaat te Dordrecht. (St.Ct.) Naar Oost-IndlS. Den 7en October vertrekt met het stoomschip „Insulinde" naar Oost-Indië een detachement 6uppletietroepen, sterk 6 sergeanten en 40 min deren, onder hevel van den 2e-luitenant der infanterie J. H. d e B e u k en met medegéleide van den 2e-luit. der artillerie C. T j e e n k W i 11 i n k, beiden bestemd voor het leger in Ned.-Indië. Hoofdstuk VI Staatsnegrooting. (MARINE.) (Slot.) Maatregelen van materie.elen aard als gevolg van de opheffing van 's R ij k s werf te Amsterdam als werf van aanbouw en herstel ling. Terwiijl aanvankelijk op de begrooting van 1915 een bedrag van 100.000 was opge bracht voor do onder dit hoofd bedoelde maat regelen, moest dit bedrag voor de definitieve samenstelling der begrooting bij het Departe ment tot fö0.000 worden teruggebracht in verband met behoeften van meer dringenden aard. Nu echter de opheffing van s Rijks werf te Amsterdam als inrichting van aanbouw en herstelling een voldongen feit is, behooren thans, in aansluiting aan hetgeen reeds in 1915 werd voorbereid, de verdere maatregelen te wordep genomen die noodig zijn om het Mariue-etablissement te Amsterdam zoodanig in te richten als met zijne gewijzigde bestem ming overeenkomt. Daartoe wordt noodig geacht het maken eener afscheiding te land.en te water van het ten verkoop bestemde gedeelte, het maken eener overkapping cn helling voor lichte vaar tuigen, hot gelijkmaken eener helling en lie* maken van een kaaimuur, de verplaatsing eener loods, de vert/immering van magazijnen, do verplaatsing en inrichting van gebouwen, het demonteeren van over te brengen werktui gen, de overvoer naar elders en opstelling enz. Bovendien behoort bij 's Rijks werf te Wil lemsoord de z.g. eikenhoutloods te worden in gericht tot magazijn van maohinekamerbehoef- ten en electriciteitsbenoodigdheden. Voor een en ander is een bedrag van 95.000 uitgetrokken. Voor kosten van het personeel der actieve zeemacht, bestaande in traktementen, soldijen en toelagen is, vergeleken bij 1915, eene lioo- gero raming van 180.000; en voorts o.a. voor kosten van voeding eene lioogere raming van' 96.000. Graaf Bernstorff. Een naam, die vaak genoemd ïs in 'fc laatste jaar, schoon vroeger meer dan in do laatste maanden. Zijn faam is nu over schaduwd door die van den Oostenrijkschen gezant Dumba. Maar als Duitsoh gezant in da Vereenigde Staten heeft hij1 een moei lijken en verantwoordelijken post; hij moet veel goedmaken, ,met woorden, wat zijn re geering gedaan heeft en niet naar den zin der Amerikanen was. Vooral na de tor pedeering der „Lusitania" en der „Ara bic" was zijn positie heel lastig. In den laatsten tijd is echter de verhouding van de Vereenïgde Staten tot Duitschland veel ver- Het tekort aan zeeofficieren, dat in de toe komst ten gevolge van het feit dat dn de laat ste jaren hot aantal opengestelde plaatsen als adelborst bij het Koninklijk Instituut voor do Marine niet is kunnen worden vervuld, eer zal toe- dan afnemen, noopte tot het onver wijld treffen van maatregelen om, zonder in eenig opzicht wijziging te brengen in het be staande stelsel van opleiding in dezen noodtoe stand te voorzien. De overweging, dat in den lande een breede kring van personen bestaat, wier zonen, hoewel door opvoeding en bescha ving voor do betrekking van zeeofficier geschikt te achten, verstoken zijn van on derwijs op hoogere burgerscholen met vijfja rigen cursus, welker einddiploma toegang geeft tob het Koninklijk Instituut, leidde den Minister er toe aan de Koningin voor te stel len om door stichting van een internaat dezen jongelingen gelegenheid te geven het onder wijs aan de hooger© burgerschool te Dordrecht te volgen, met verplichting om, na behaald einddiploma, de zeeofficiersloopbaan te kiezen. Bij Kon. besluit van 8 Juli 1915 werd dit internaat gevestigd te Dordrecht en onder lei ding gesteld van een gewezen zee-officier, oud directeur van eene H. B. S. Na met goed gevolg afgelegd eindexamen H. B. S. worden do jongelingen benoemd tot adelborst der 2de klasse en bij het Kon. Instituut geplaatst. De kosten van het internaat komen ten laste van het Rijk; aanschaffing en onderhoud van klee ding en schoeisel, zoomede zak- en reisgeld zijn ten laste van ouders of voogden, die bo vendien f 300 per jaar bijdragen tijdens het verblijf van hunne zonen aan het internaat. De kosten per persoon worden gesci.at op f 750 per jaar; gerekend is op 24 geplaatsten. In verband met de reorganisatie van de machinistenopleiding van eene drie- tot eene vijfjarige,- welke ook reeds van toepassing zal zijn op de aanwezige adspirant-machinisten, zullen zij, die behooren tot de oudste afdeeling, worden bestemd om 1 Sept. 1916 hunne op leiding voort te zetten aan het Kon. Instituut voor de Marino te Willemsoord. Met het oog op do diensten, welke zij reeds gedurende de mobilisatie op de vloot bewezen hebben, zullen zij in plaats van te embarkeeren, gedurende den cursus 1915—1916 bij de Marine-Machi- nistenschool in opleiding blijven. De op hen volgende afdeeling zaj den cursus 1915—'16 mede aan die school volgen, en op 1 September 1916 op het varende materieel worden geplaatst. De opnemingsvaartuigen der militaire hydro- graphie Raaf en Geep zijn 40 jaar oud en zullen zeer spoedig aan den dienst ontval len, zoodat het noodig is ze te vervangen. Dit kan het goedkoopst geschieden door den bouw van een nieuw vaartuig, dat, bemand en uitgerust als do Hydrograaf, het werk zal kunnen verrichten van Raaf en Geep sa men en jaarlijks ongeveer f 10,000 minder aan exploitatie zal kosten. Als eerste termijn voor dit vaartuig, waar van de totaal-kosten worden geraamd op 140,000, is opgebracht f 20,000. Uit de Staatscourant. Bij besch. v. d. Min. v. Marine is luit. t. z. 2de kl. C. E. L. Helfrich met 1 Oct. belast met het hevel over Hr. Ms. ,,Thor", en id. id. F. A. van Vloten, onder eer volle ontheffing van het tijd. bevel over ge- meldcn bodem, overgepl. a/b. Hr. Ms. „Van Galen". Verbod van verblijf aan niet-Nederlanders In Den Heldor. De vice-admiraal, commandant van de Stel ling van den Helder, belast met de uitoefe ning van het militair gezag, bedoeld in art. 7 dor wet van 23 Mei 1899 („St.bl." no. 123), in de gemeente Den Helder, gezien het Kon. besluit van 8 Sept. („St.bl." 448), waarbij deze gemeente in staat van beleg isverklaard overwegende, dat het wenschelijk is den lp®" o-an" tot en het verkeer binnen het gebied der Stelling van Den Heldor to regelen over eenkomstig do eischen der algemeeno veilig heid gelet op art. 23 van bovengenoemde wet verbiedt met ing. van 1 Oct. den toegang tot en het verkeer binnen de gemeente Den Helder aan alle niet-Nedorlanders, onverschillig van welke nationaliteit, geslacht of leeftijd. Van dit verbod zijn uitgezonderd niet-Ne derlanders als bovenbedoeld, aan welke eene bijzondere vergunning tot toegang en verblijf binnon deze gemeente is verleend. Tot het bekomen dezer vergunning (pas) zullen gegadigden zich, onder opgave van hunne nationaliteit, van de redenen welke hun verblijf te Den Helder wenschelijk maken, hunne middelen van bestaan, plaats, jaar en datum van geboorte, geslacht en alle verdere noodig geachte inlichtingen, moeten wenden tot den plaatselijkencommandant te Den Hel der (Spoorstraat 7—9), welke autoriteit de door den vicc-admiraal geteekende passen zal uitreiken. Alle niet-Nederlanders, thans reeds te Den Helder gedomicilieerd, zijn verplicht vóór 8 Oct. hunne aanvraag tot den plaatselijken commandant te richton. Overtreding van dit verbod wordt ingevolge art. 49 van bovengenoemde wet gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden („St. Ct.") Opleiding zee-officieren. Bij beschikking van den Minister van Marine van 27 September is eene commissie benoemd om voorstellen in te dienen tot wijziging van de opleiding der a.s. zeeofficieren in dien zin dat deze opleiding, meer dan tot dusverre, gericht zal zijn op de algemeens psychische en physiologischo ontwikkeling en op de intellec- tueele ontwikkeling naar ieders persoonlijken aanleg. In deze cijmmissie zijn benoemddo gepen- sionneerde vice-admiraal G. F. Tydeman, Voorzitter der commissie tot het examineeren van zee-of ficicren, ais lid-voorzitterde schout bij-nacht titulair E. E. Dullemond, comman dant van het Koninklijk Instituut voor de Marine; de kapitein ter zee J. J. Oudemans; de kapitein-luitenant ter zee C. L. van Buu- ren; de kapitein-luitenant ter zee J. W. F. J. de Wal, als leden en do gepensionneerde kapi tein-luitenant ter zee titulair J. Wolterbeek Muller, als lid, tevens secretaris. Do „Canopus". Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen bericht is Hr- Ms. „Oanopus" 21 dezer te Tandjong Priok aangekomen. (St.Ct.) kostwinners voor de provincie Noord-Holland is Haarlem. Red. M. v. d. G., Rotterdam. Wanneer do lich ting 1907 naar do landweer overgaat, is nog niet'bekend. Vermoedelijk zal dit niet voor de demobilisatio piaats hebben. Red. G. G. B. 1'. te Gorinchem, schrijft ons: „Naar aanleiding van het antwoord van do red. aan mil. L. 3e regt. veld, betreffende het wel aanspraak hebben op toelage als timmer man volgens R. M. 1914 bladz. 703 en 7(j3, ben ik zoo vrij u even mede te deelen, dat ik juist het tegenovergestelde enkele maanden geleden in versohillendo bladen heb gelezen, leder militair was onder deze tijdsomstandig heden verplicht zijn vak. 't welk hij in den bur gerstand uitoefond, zoo noodig, zonder eeriigo toelage uit te oefenen. G. G. B. P." Dit is juist, maar het neemt niet weg, dat als voor het verrichten van bepaalde werk- z a a m heden een toelage wo r'd t toegekend, men hiervoor in aanmerking mag komen. Red. B. G. P., Ede. Wij zijn het in 't algemeen niet met u eens. Is men hospitaalsoldaat, dan is men n. o. m. verplicht, de verpleging op zich te nemen van alle voorkomende ziektege vallen, ook dus gevallen van besmettelijke ziekte. Acht men zich niet sterk genoeg, dan is do weg, dit aan den geneesheer, die u met de verpleging belast, mede te deelen, die u dan vrijstelling voor de verpleging bij besmet telijke ziekte kan verleenen. Red. J. J. v. d. B., Ierseke. In hoeverre militai ren vrijgesteld zijn van het weggeld in de pro vincie Noord-Brabant is ons met bekend. Wij vermoeden echter, dat in dezen tijd, nu vele militairen slechts tijdelijk in die provincie ver blijf houden aan die weggeldheffingen moei lijk de hand kan worden gehouden. Informeer per telegram aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Red. H. H., Roermond. Ook hij verblijf in een ziekenzaal is de soldij bepaald op 0.04 per dag voor een soldaat en op 0.08 voor een korporaal. Red. J. W. v. A., Helder. Schrijf over die aan gelegenheid aan den burgemeester van 's-Gra- venhage, of aan de commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften wegens vergoedin gen aan kostwinners te 's Gravenhage. Red. J. v. S., 's-Gravenhage. Uw vraag is niet zoo gemakkelijk beantwoord. Wij veronderstel len, dat gij niet getrouwd zijt. De hoofdzaak is dan welke plaats op 31 Juli 1914 uwe vaste standplaats was, indien gij als beroepsmilitair wordt beschouwd, of wel welke uw laatste vaste woonplaats voor opkomst onder de wapenen was, indien gij als verlofsmilitair wordt aan gemerkt. Bij verblijf in elke andere dan de vorenbedoelde plaats, hebt gij recht op mobili satietoelage. Wij raden u aan een request aan den M.v.O. te richten, ten einde op die wijze eene beslissing uit te lokkep. Wij vermoeden dat gij als verlofsmilitair op grond van de gel dende bepalingen te 's-Gravenhage verblijf houdende, er wel recht op hebt, omdat Kam pen waarschijnlijk uw laatste vaste woonplaats voor opkomst onder de wapenen was. Red. J, v. d. K., Amsterdam. Deze verlcfsregeling I beoordeelt do compagnies-commandant. Red. I en eenig teekengerccdschap, o.a. een jiassor- doox, mot naam op de deksel ,,J. W. Car- souw" in rooden inkt. Er wordt beleefd be richt verzocht door S. S. Carsouw, matroos 2g klasse, a/b Hr. Ms. „Van Bpeyk", Den Helder» Book gevonden. Op 26 Sept. heeft een met mij reizende ka meraad uit Nispen ^cn pakje vergeten, inhou dende een boek, get/ireld„Aan het Altaar". Ilct boek is terug te bekomen bij milicien H. de Koning, detachement Hendrik-Kazerno to Zuiddorpe Z.V1, Spelen voor do soldaten. Verveling is een kwaad ding kam den mcnsch tot slechte dingen voeren. Geluk kig is er een probaat middel tegen, arbeid. Maar men kan niet altijd arbeiden, en er moet dus in de vrije uren een tweede middel bijkomen, de ontspanning. Ont spanning, die t&ver.a ©enige inspanning vormt, niet van het lichaam, van den geest, van het denkvermogen. Onze mannen in het leger en op de vloot hebben het niet gemakkelijkoefeningen, Lange marschen, de dagelijksche corveeën vulien een groot gedeelte van den dag en maken hen zeker dikwijls lichamelijk moe. Maar er blijven nog altijd, 's avonds voor al, en niet het minst in de lange winter avonden, uren genoeg over. Die kan men ook nuttig besteden, met studeeren. Doch niet altijd kan de boog gespannen zijn, en er zijn er ook, die geen hoofd voor de studie hebben, en dan moet er iets anders gezocht worden. Reeds dadelijk, in 't begin der mobilisatie, heeft men daaraan gedacht; en onder de mannen, die inzagen, dat vooral in dezen oorlogstijd tegen de verveling moest worden gestreden, was de heer C. Prince te Driebergen. Van de ,,Soldatencourant" waren nog maar enkele nummers versche nen, en reeds op 11 September 1914 ver raste de heer C. Prince ons met een Dam spel met schijven, die iedereen gemakkelijk kan maken en die zelfs op dë afgelagenste plaatsen hun nut kunnen doen. Later kwam daar een dominspel bij en ten slotte een schaakspel. Wij brengen hier den heer Prince gaarne een woord van lof voor wat hij voor onze soldaten deed. Het eenige nummer van de „Sol daten courant", dat op heb oogenblik is uitverkocht, is No. 11, waarin zijn damspel voorkomt. Meer dan 50.000 exem plaren zijn daarvan de wereld ingegaan en zullen hun nut hebben gedaan. Niet alleen door het spelen zelf er mee, maar ook door het. maken, het knutselen. De spelen van den heer Prince kunnen door iedereen ver- CORRESPONDENTIE VRAGEN. Nogmaals zij medegedeeld dat vragen niet per brief maar uitsluitend In deze rubriek beantwoord worden. Alle vragen worden, zooals onze vrienden wel weten, regelmatig en zoo spoedig mogelijk door ons afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te verzoeken. Uitbetaling vergoeding levensmiddelen Tiveede plaatsing. 3e Eskadron 2e Rog. Huzaren. Allen, die gedurende het tijdvak van 1 Dec. 1914 t/'m. Maart 1915 bij het 3e esk. 2e reg. huzaren gediend hebben, worden verzocht hun tegenwoordig adres aan den opperwachtpa, adm. v. Harderwijk, 3o esk. 2e reg. huz. bekend te maken. K. Oostkapelle. Het recht op vrij vervoer voor Rijksrekening bestaat alleen naar de woonplaats. Red. J. B. Gorinchem. Het adres van de commis sie van voorlichting in zake vergoedingen aan Een kijkje op het Oostelijk oorlogsterrein. Daar wordt zeer hevig gevochten, maar op ons plaatje ziet het er kalm uit. Een vredig landschap, daarin een kruisbeeld, zooals men langs de Russische wegen aantreft, een paar soldaten en op den weg een zwaar bepakte wagen. Om dien wagen is het hier to doen. Hij brengt aan da mannen, dio aan het front vechten, verheuging en misschien menige verrassing. Want het is de wagen van den veldpost vol pakjes en brieven van huis, van vrouw, kinderen, ouders, verloofden. Er zal door menigen, die hard vecht, verlangend naar worden uitgezien, maar ook menige brief, menig met liefde en zorg gereed gemaakt pakje zal te laat komen! Wij geven hier een kijkje op een der weinige havenplaatsen, die het ver kleinde Turkije nog bezit aan de Egeïsche Zee, nl. van Kawala. Er is sprake van dat Turkije er thans afstand van zal doen ten gunste van Bulgarije, dat zich dan aan de zijde van de Porte zal plaatsen. Kawala is een drukke haven en was dat reeds veel vroeger, want het is een oude stad. Merkwaardig is in de stad een oude Byzantijnsche burcht, verder heeft het drie groote tabaksfabrieken met 5000 werk lieden en een waterleiding. In dio sigarenfabrieken werkt ongeveer een vierde der bevolking. De plaats is de hoofdhaven van noord-oostelijk Macedonië en bèlanc-rijk door uitvoer van koren, katoen en tabak. F. D. L„ Ede. Riclit zelf een verzoekschrift tot den burgemeester van Ti©l ter verkrijging van de vergoeding wegens kostwinnerschap. Red. J. v. d. B Budel. Deze verlofsregeling ïs ter beoordeeling van uwen compagniescomman dant. Indien er echter geen dienstbelangen mede gemoeid zijn, zal men uw periodiek ver lof wel kunnen laten doorgaan. Red. J. G. S., fort Spaarndam. Ons dunkt, dat een landweer-infanterist, die als timmerman op bet fort en voor de troepenloodsen dienst doet, reoht heeft op de. toelage bepaald in bet Recueil Militair 1914. (Zie blz, 703 en 763.) Red. R. B., 's-Gravenhage. Voor elke provincie is eene afzonderlijke commissie ingesteld. Gij be doelt waarschijnlijk de commissie vcor Zuid- Holland. Voorzitter van die commissie is mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Oud-minister van Financiën te 's-Gravenhage. Red'. Verkeerd geweer. Hij, die de afetandsmarschen in het Stadion meegemaakt heeft, en daar een verkeerd ge weer heeft meegenomen "WN. 3197 serie 8102 terwijl het andere in mijn bezit is Wn. L.W. 5203 serie 3989, wordt beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk te schrijven aan den 2de luix. Zon, fort Velsen, Beverwijk. Verloren Voorwerpen. Ondergeteekende reisde Zondagmorgen met den militairen trein van Utrechx naar Leeu warden, Bij Heerenreen kwam ik tot- de ont dekking, dat er een pakje bij het mijne lag. Waarschijnlijk is heb van een Groninger mili tair, want te Meppel zijn er 3 uit den trein gegaam De eigenaar kan zich wenden tot korp. J. de Vries, detachement pontonniers, Vlucht- haven, Gorinchem. J.l. Zaterdag mét permissie zijnde, moest ik op mijn reis van AmsterdamGroningen overstappen in Amersfoort, maar nu wil het geval dat m'n maat en ik in een verkeerden trein stapten, wa t we na het een der inzittenden gevraagd te hebben, aan de weet kwamen. In de haast uitgestapt, nam ik bij vergissing een verkeerd pakje mee, wat toevallig in hetzelfde soort papier gewikkeld was, maar toen was de trein, die ongeveer half 7 in de richting Kesteren vertrok, reeds weg. Nu heeft mis schien die andere man, wiens pakje ik mee nam, het mijne meegenomen. In 't pakje welk ik nu in 't bezit heb, zit o.a. een paar sok ken, boezeroen en een kinderjurk en boeze laar; in mijne zat een model trui, een f rok je vaardigd women, en heel gemakkelijk. Er is maar voor noodig wat afval van karton, lijm, eenige lucifersdoosjes, een scherp mes of een schaar. Op welke manier men dat doen kan, de heer C. Prince, te Driebergen, is zoo welwillend ons mee te dealen, dat hij ieder een, die er om vraagt, mits men een postzegel voor antwoord insluite, gratis inlichtingen zal geven. Tevens houdt de heer Prince gaarne demonstraties voor comité's over het maken van spelen uit af- val, „afvalkunst", zooals hij het noemt. Het doet ons veel genoegen, dat de heer Prince veel pleizier beleeft van zijn pogin gen om de verveling onder de gemobiliseer- den te verdrijven. Hij heeft er, wij merk ten het in ons blad, sucoes mee, maar bovendien weten wij, hoezeer zijn inzendin gen op de Militaire Huisvlijttentoonstelling te Amsterdam in Maart van dit jaar gepre zen werden. Tal van bladen hebben ook het werk van den heer Prince besproken. ,,den grooten, den onuTtputtelijken, den onver- moeiden knutselaar", zooals bijv. de „Arnh. Courant" bem noemt. Hij verdient wel, dat wij nog eens weer de aandacht wekken voor zijn arbeid en pogingen, die zoo geheel belangeloos zijn. De Pandoerpraatjes. Nu ons van verschillende zijden pandoer- praatjes worden toegezonden, waarbij ons tevens de oplossingen door de inzenders zijn toegezegd, lijkt het ons het beste dat ande ren ons geen oplossingen meer toesturen. Alle pandoerders kunnen dan hun kunst beproeven op de „praatjes" en zoodra de oplossing van den inzenders in „De Solda- tencourant" gepubliceerd is, nagaan of zij het bij het rechte eind hadden. Dus zien wij voortaan met pleizier goede „praatjes" tegemoet, waarbij de inzender dan tevens de oplossing moet voegen, welke iij twee nummers later zullen plaatsen. Zoo kan men elkander den komenden langen avonden gezellige bezigheid verschaffen. Het Pandoerpraatje van kanonnier Buis. Ziehier de oplossing van het praatje uit No. 173. Oplossing: le slag: lo 6peler ruiten 8, 2e speler ruiten vroqw, 3.8 speler ruiten 10, 4e speler ruiten 7; 2e slag: 2o speler klaver heer, 3o speler rui ten heer, 4e 6peler klaver aas, le speler klaver vrouw 3© slag3e speler klaver hoer, 4e 6peler har ten heer, le speler klaver 10, 2o speler schop pen aas. 4o slag3o speler klaver 8, 4e speler ruiten aas, le speler klaver 7, 2e speler schoppen 10. 5e slag: 4e speler ruiten 9, le speler schop pen 8, 2e speler schoppen 9, 3e speler harten boer. 6e slag4e speler harten 10, le speler har ten 8, 2e speler harten aas, 3e speler harten vrouw. 7e slag: 2e speler harten 6, 3e speler schop pen boer, 4e speler schoppen vrouw, lo speler harten 7. Werpt met den vijfden slag, nadat No. 4. ruiten 9 voortrekt, de lo speler één harten- kaart weg, dan gooit No. 2 schoppen 9 en No. 3 schoppen boer. Ze6de slag: Nu trekt No. 4 schoppen 7, waarna de le speler „hangt" met schoppen 8. Wij ontvingen nog een nagekomen goede oplossing van do pandoerclub Oostpolder (Uit- huizermeeden) bestaande uit do HJI. Dam- hoff, J. Bruining, G. H. Koning, J. Sietsema en H. Smit van de L.W.I. Nog ontvingen wij een goed beredeneerde oplossing van de milicien M. Snoeck en J. van Os, namens een pandoerclub van de lo Comp. 2o Bat. 15 Reg. Inf. Pandoerpraatje-Croeneveld. Kwartiermeester F. Groeneveld, M. K. W post 9, Texel, schrijft ons: Naar aanleiding van het reeds tweemaal ver schijnen ran een pandoerpraatje in uw veel gelezen bla<» verzoek ik u beleefd onderstaand praatje te plaatsen, wat hier op do Post ge speeld werd. Bij voorbaat mijn dank. No. 1schoppen 7, ruiten 9, klaver 7, 10, harten 7, 8, 9, 10. No. 2: schoppen 9, ruiten vrouw, koning, klaver 8, 9, harten boer, vrouw, koning. No. 3: schoppen 8, 10, koning, aas, ruiten 7, 10, klaver a., harten a. No. 4: schoppen boer, vrouw, ruiten 8, boer, klaver boer, vrouw, koning, harten 6. Spelregel: de boer mag niet verzaakt wor den. Pandoerpraatje c-l-22 R. I. Mil. C. Struiken van de pandoerclub 4 1 22 R. I., zendt ons namens zijn club 't vol gende praatje: Speler no. 1 schoppen i810, J±ari.en vrouw, Ruiten 7, Klaver 7—8 en Heer. Speeit uit Harten vrouw (troef). No. 2. Ruiten aas 8 en 9, Klaver 10, Schop pen aas en boer, Harten 10 en 8. No. 3. Harten boer 7 en 6, Klaver 9 en vrouw, Ruiten heer en vrouw en Schoppen vrouw. No. 4, Harten 9 en heer. Schoppen heer en 9 Klaver aas en boer, Ruiten boer en 10. Spelregel. Troefboer mag niet verzaakt wor den. D8 vereeniging O. H. B. opgericht en gevestigd te Fort Bovensluis. Ter aanmoediging en bevordering der huis vlijt, als ontspanning in een daarmede 6ckaarscn bedeeld kampement; het bestuur van voornoemde vereemging, kennis nemende van de door do militaire autoriteiten aangekondigde verplaatsing van een deel van haar geaente clientèle zich gedrongen gevoelend uiting van erkente lijkheid te geven voor genoten vertrouwen; in acht nemende, de onmogelijkheid iederen cliënt afzonderlijk aan te schrijven, brengt door dezen, ook namens alle aan de vereeniging verbonden werkende leden, des- zelfs besten dank aan den WelEd. gestr. heer commandant, h.h. 'onderofficieren, korporaals en manschappen, voor de welwillende tege moetkoming, voor daadwerkelijken en verleen den financieelen steun. Hopende, dat de tot onzen spijt van hier vertrekkende clientèle, zich dikwerf ontepanne, door beoefening en aanmoediging der huis- vlijt; beleefd ter kennis brengend, dat de vëreeni- oing, naar gelang van omstandigheden, zich steeds ter beschikking houdt, eventueel haar te zenden orders volgaarne en spoedig uit te voeren. er op attent makende, dat alle prijsopga ven gratis worden verstrektnieuwe en be staande teekeningen, alsook al& mogelijke voor werpen, gedeeltelijk of afgewerkt, naar keuze, tegen matige vergoeding toegezonden worden, met nadruk echter ter kennis brengend, dat de bestaande prijzen alleen gelden voor h.h. militairen; verzoeke voor civiele personen na dere opgave, gratis te bekomen bij den secre tarie. Het Bestuur der vereeniging: P. PBENE, voorz. F. v. d. BROEKE, vice-voorz. P. J. KAMPS, secretaris. F. DE LINT, penningmeester. J. LUTE, taxateur. C. v. ETTEN, oommissionnair. Feestavond van M. 0. B. I. L. I. A. Mil. Aug. M. J. Gregoire schrijft ons uit VGravenbage Een krachtig bewijs wat wilskracht en samen werking vermogen, gaf gisteren de Militaire Vereeniging „Mobilia", opgericht uitsluitend uit onderofficieren en minderen van de le Comp. 2e Bat. van het Regiment Grenadiers. Ofschoon deze vereeniging pl.m. 6 weken be staat, heeft zij het durven wagen gisteravond in de zaal van Concordia eene uitstekend ge slaagde uitvoering te geven. Onder de aanwezigen merkten wij op kolonel Habbema. De Regiments-Cfommandant had zich doen vertegenwoordigen door luitenant adjudant de Groot .terwijl de Compagnie-com mandant, kapitein Giese persoonlijk aanwezig was. Verder zagen wij nog 3 luitenants en dq beide Sergeant-Alajoors der Compagnie. Do beschermheer van „Mobilia", kapitein v, Gemert, had telegrafisch zijn gelukwenst-hen gezonden voor hot welslagen van den feest avond. ZEd. Gestr. was door dienstzaken ver hinderd zeif to komen. Na eenigo goed verzorgde muzieknummers, waarbij do heeren v. Gigh en Willebocr blijk gaven met veel gevoel hunne instrumenten, respectievelijk piano en viool to bespelen, word, na het openingswoord van den voorzitter het „Wilhelmus", zeer verdienstelijk gezongen, door 4 Joden in Oud-Hollandsch costuum, welk liod door alle aanwezigen staande werd aange hoord. an het program, dat in zijn geheel vlot ran stapel liep, willen wy nog ieta vermeiden: Do voordrachten van Theo MicheLen en Mos, ware humoristen, dio de zaal deden schudden van het lachen. „Hannes bij do Mobilisatie van D. L. Westergaart, het genotvolle rcandoline- spel van D. L. George Scbaarman en d<? goochel toeren van professor Merlin (do Landweerman de Zoete van do 4o Comp., 31 Bat. L. \V., die geheel belangloos zijno medewerking ver leende) en zijn medium Lione. Hoo schaterden allen, töen prof. Merlin, na diverse ringen van de aanwezigen weggetooverd te hebben, einde lijk een, dio zoek was geraakt, aan den hals van een zuigflesch uit een hoogen hoed te voor schijn haalde en haar aan den eigenaar, een onderofficier, teruggaf. Do clou van den avond: „Schapen in wolfs- kieeren", gespeeld door mej. D. Itinson en do heeren Lammers, Michelsen, Schramm, Bart de Greef, Mos en Berkeveld, mocht een waardig slot zijn van dezen uitstekend geslaagden feest avond. Voetbal-competitie 30 Divisie. Sergeant E. Ehrbeckcr, Tclogr.-Afd. 3e Dir., moidt ons Uitslag der wedstrijden gehouden van 23 Aug.22 Sept. Inf. Mun. Trein3e Comp. Veld Pioniers 04 onder protest. Ponton Afd.Inf. Mun. Tr?in 40 Art. Mun. Trein3e Comp. Veld Pioniers 1—L Ponton Afd.3e Comp. eld Pioniers 23 Inf. Mun. Trein—Ponton Afd0—2 Veld-Pioniera 7 4 3 11 16— 6 1,55 gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem. Veld-Pioniers 7 4 3 11 16— 6 1,55 Ait. Mun. Tr. 5 1 3 15 6—5 1,00 Tel. Afd4 2 2 4 7— 6 1,00 Pont. Afd. 6 2 1 3 5 9— 9 0,80 Inf. Mun. Tr. 6 1 1 4 3 5—17 0,50 4-1H 17 R. I. l-III 17 R. I. Voetbalwedstrijd 18 R.-I.-3 R. H. Korp. J. Laats, 2e Esk. 3e Reg. Huzaren, schrijft ouo: Zondag 26 Sept. werd er een serie wedstrij den gespeeld, uitgeschreven door V.V. 2o 3 R. H. waaraan deelnamen 2, 3-R.H.18e li. Infie. A.Y.M. 4-3o R H. Na de loiing werd gespeeld tusschen A.Y.M. 4—3 R.H. Te kwart voor twaalf floot de scheidesrcchter- fwachtni. Hendriks). Al direct bleek dat beide partijen tegen elkaar opgewassen waren. Uit een goed genomen corner wist 4-3-R-H zijn eerste doel punt te maken. Nummer twee ging er met een zacht schot door heen. daarna ging de rust in. Na de -rust kwam A.Y.M. opzetten en wist het niet in bet doelpunt te brengen, hoewel zij steeds in de meerderheid was, terwijl de links buiten met het derde doelpunt den wedstrijd eindigde voor 4-3-R.H. Had A.Y.M. een an dere keeper gehad, dan was de 6tand beter geweest.. Tweede wedstrijd. De tweede wedstrijd werd gespeeld door 't 18e R. Infie. en 2e B.R. H. Om half drie floot de scheidsrechter (Sehols). De infie. hield te gen het eiftal van 2-3-K.H. hardnekkig stand, doch de middenvoor (Vrijhof) wist met de eer ste goal na twintig minuten spelens zijn elftal de leiding te geven, waarna een luid hoera opging van burgers en militairen. Spoedig daarna maakte de links binnen (Schoen) do tweede goal en daarna de M. Y. de derde, waarmede do rust inging. Na do rust was het 2e Esk. overwegend ster ker. De Al. V. wist spoedig de vierde goal te zetten daarna de 1. b. de vijfde en de zesde door de M. Y. Teen maakte de infie. een paar prachtige uitvallen, terwijl zij den doelverde- diger tweemaal wisten te verschalken. Daar bij liet het tweede Esk. het niet zitten waar mede do l.b. het zevende doelpunt maakt© cn met 72 overwinning vcor het 2-3-B.H. E i n d-w e d s t r ij d. De eindw&dstrijd kwam tusschen 4-3-R.H.— 2-3-R.H. Reeds bij den uittrap bleek dat het 2e Esk. verre de sterkste was daar de M. Y. in de eerste twee minuten doelpuntte. Toen schoot de l.b. door een f reekick dén tweeden goal. Spoedig wist de Af. V. het derde doelpunt te maken, waarmee do rust inging met 3—0. Na de rost deed het 4e Esk. nog eenige uit vallen, maar onze .doelverdediger was op zijn hoede. Daarna doelpuntte het tweede Esk. driemaal. Het 4e Esk. wist door een uitval een tegenpunt te maken. Hierna wist het 2e Esk nog tweemaal te doelpunten waarna het einde kwam met 81 voor 2-3-R.H. waarmee het een eereprijs (aangeboden door de Esk. Comdt. 2-3-R.H.) en een 1ste prijs zilveren lauwerkrans behaalde. De tweede prijs 4-3-R. H. een zilveren medaille. Scheidsrechter De Goederen voldeed uitstekend. Des 's avonds werd bij den lieer Kools de prijsuitreiking ge houden en daarna was er voor 'i elftal een ge noeglijke avond. Korp. J. LAAT. 2-3-R.H. Wie helpt aan lectuur? Ondergeteekende, thans ziekenopzichior in do hospitaalbarak, behoorende tot het inter- neeringïdepót ie Rijs (Gaasteriand), komt}

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3